100m 200m 400m 800m 1000m 1500m 3000m 5000m 10000m puoli-maraton maraton 110m aidat 400m aidat 3000m esteet
korkeus seiväs pituus 3-loikka kuula kiekko moukari keihäs-new 10-ottelu
4x100m 4x400m 4x800m 4x1500m

	100m
10,43	Antti Rajamäki-52	KarTa	1978	Tampere 19.6	   1 kv		+0,2	
10,51	Aleksi Lehto-96		SeinSU	2018	Jämsänkoski 1.7	   7A karn	+1,5
10,3	Erik Gustafsson-43	AlavU	1972	Joensuu 12.8	   2 SM		+1,7		
10,58	Jaakko Ojaniemi-80	PerTo	2002	München 7.8	   D EM		+1,3	
10,59	Eero Haapala-89		JaJa	2011	Tampere 29.7	   1h2 pim	+1,8
10,66	Teenu Närvä-75		VaVa	1996	Närpiö 30.5	   1A ka	+1,4	
10,67	Aleksi Ala-Prinkkilä-94	KaKa	2016	Kauhajoki 12.6	   1 ak		+1,1
10,68	Teemu Jokela-82		AlajA	2005	Jämsänkoski 3.7	   1h4 karn	+1,7	
10,70	Hannu Kalkas-69		KurRy	1992	Kuopio 10.6	   2h1 ka	+1,9	
10,71	Asko Koivisto-64	ÄhtU	1993	Kauhajoki 18.8	   1 pim	+1,0
	-10-
10,76	Eduard Hämäläinen-69	KuKu	1997	Götzis 31.5	   D kv		+1,4
10,79	Niko Vainionpää-97	TeRi	2016	Lappeenranta 6.8   2-19 SM	+0,8
10,80	Teemu Veteläsuo-96	LappVe	2014	Huittinen 9.8	   3-19 SM	+0,6
10,81	Juha-Pekka Palasmaa-72	ÄhtU	2002	Jämsänkoski 30.6   3A karn	+1,8
10,83	Elmo Savola-95		LappVe	2016	Götzis 28.5	   D kv		+1,3
10,6	Martti Olli-51		LappVe	1973	Vindeln 1.7	   1	
10,6	Raimo Alanen-52		LappVe	1977	Lappajärvi 21.8	   1 ka		
10,6	Sauli Pollari-52	KauhVi	1978	Kauhajoki 23.7	   2 kv		
10,86	Patrik Mattsson-74	KauhVi	1995	Parkano 20.6	   6 ka		+1,6		
10,86	Emmanuel Owusu Ansah-85	VaTo	2012	Vaasa 28.7	   2r2 ka	+1,0
	-20-
10,87	Aarre Asiala-39		JurvU	1961	Sofia 31.8	   2h6 yo-MM		
10,88	Aleksi Mäkinen-87	ÄhtU	2009	Kirkkonummi 11.8   1A ka	+0,3	
10,88	Aleksi Tuononen-94	ÄhtU	2016	Jämsänkoski 10.7   7A karn	+1,4
10,88	Niilo Mustalahti-02	SSU		2018	Seinäjoki 15.8	   3h2 tähti	+1,9
10,89	Janne Koljonen-80	PUS	2005	Kuortane 26.6	   4B elit	+0,8
10,89	Joonas Kokko-98		LapVi	2017	Kauhava 14.7	   1 aluem	+1,8	
10,90	Olli Kärki-73		VaVa	1991	Kuortane 11.7	   3 pim	+0,5
10,92	Petri Nykänen-73	ÄhtU	1995	Lapua 22.7	   D SM		+1,1	
10,93	Jarkko Finni-72		KauhVi	1990	Seinäjoki 12.6	   1-18 ka	+1,7
10,93	Jarkko Tuovinen-68	KauhVi	1996	Närpiö 30.5	   3A ka	+1,4	
	-30-
10,93	Eetu Viitala-87		KuKu	2006	Jämsänkoski 2.7	   1A-19 karn	-0,5
10,7	Heikki Jolula-47	SeinU	1966	Ilmajoki 25.8	   1 pk		
10,7	Markku Hautanen-45	SeinU	1968	Kortesjärvi 25.8   1		
10,7	Paavo Luhtasela-52	IlmajKi	1970	Seinäjoki 27.8	   2A ka		
10,95	Jari Olli-77		LappVe	2000	Lahti 19.8	   D SM		-0,1	
10,95	Mikko Kulmala-84	PerTo	2003	Tornio 16.8	   3h2-19 SM	+0,2	
10,96	Jukka Väkeväinen-78	LappVe	2001	Arles 30.6	   D Ecup	+0,1
10,97	Ari Koivisto-64		ÄhtU	1994	Vilppula 28.6	   3 ka		+1,8	
11,02	Antti Korkealaakso-84	KauhVi	2005	Ikaalinen 20.8	   4h1-22 SM	+1,1	
11,03	Juho Heiska-93		KuKu	2011	Valkeakoski 20.8   4sf2-19 SM	+1,1
	-40-
11,04	Ismo Hämeenniemi-70	LappVe	1990	Lahti 18.7	   3 PV		+0,6	
11,04	Matti Tallbacka-70	ÄhtU	1994	Rovaniemi 7.6	   2 ka		+0,3	
11,04	Jyri Linden-86		KuKu	2007	Kokkola 25.8	   7-22 SM	+0,4
10,8	Pentti Rintala-13	JaJa	1935	Seinäjoki 7.9	   1h		
10,8	Olavi Korvola-26	KyrVo	1952	Kauhava 2.8	   1 ka		
10,8	Vilho Sandt-28		SeinU	1953	Kristinestad 25.5  1 ka		
10,8	Timo Saari-44		SeinSi	1963	Seinäjoki 27.7	   1 pk		
10,8	Risto Hytönen-42	VaVa	1964	Jalasjärvi 9.8	   2 ka		
10,8	Antti Lanamäki-39	KuKu	1965	Alavus 21.7	   1 ka		
10,8	Markku Rajala-48	IsojU	1966	Jurva 29.6	   1-20 ka		
	-50-
10,8	Pauli Perttula-54	KauhVi	1980	Varkaus 17.8	   2h		
11,05	Reima Koivuniemi-64	KaKa	1990	Joutsa 21.7	   1 B-SM	+0,1	
11,05	Timo Siirtola-69	VimpV	1991	Kuortane 11.7	   4 pim	+0,5
11,05	Juuso Koivuniemi-92	TeuvRi	2012	Turku 8.9	   D-22 SM	+0,1
11,06	Jussi Aalto-71		YlihJu	2002	Kauhava 24.7	   2h1 pim	+1,8
11,06	Janne Etelämäki-92	KuKu	2016	Jyväskylä 30.8   2r2 ka	+1,0
11,09	Otto Kärki-71		VaVa	1989	Vaasa 20.6	   2B ka	+2,0
11,10	Janiv Takala-85		NurmU	2007	Lapua 11.7	   2B thermog	+1,0
11,11	Timo Kiviniemi-61	KurRy	1989	Vaasa 20.6	   3B ka	+2,0	
11,11	Jaakko Mansikkamäki-77	VähVi	1994	Orimattila 10.9	   2-20 koulu	-0,7
	-60-
11,12	Ville Laitila-94	SeinSU	2012	Tampere 26.5	   D-19 ka	-0,1
11,12	Artur Hämälänen-97	KuKu	2015	Eskilstuna 18.7	   D-19 EM	+1,7	
11,13	Teijo Mäkelä-67		IlmajK	1986	Savonlinna 2.8	   3h-20 SM	+1,2
11,13	Juha Laasanen-71	LappVe	1989	Turku 28.7	   D SM	+1,8
11,14	Mikko Karppi-78		VähVi	1996	Jyväskylä 18.7	   3A-19 ne	+0,5
11,14	Markus Jokinen-90	KristU	2009	Kuortane 11.9	   1-20 KLL	-1,6
10,9	Tuure Ylänkö-03		VaVa	1925	Ilmajoki 9.8	   1
10,9	Veli Piirto-21		KurRy	1947	Alavus 22.6	   1 ka		
10,9	Esko Kivimäki-37	AlahKi	1958	Alahärmä 15.7	   1 so		
10,9	Tarmo Rauhala-39	SeinU	1960	Seinäjoki 25.9	   1 pk		
	-70-
10,9	Jorma Harjunpää-49	SeinU	1969	Seinäjoki 7.7	   1-20 pk	
10,9	Simo Siltaloppi-51	IlmajKi	1970	Ilmajoki 21.8	   1 pk		
10,9	Ensio Nyyssölä-52	LappVe	1970	Vaasa 18.9	   1 EPOU	
10,9	Vesa Hannu-50		SeinU	1972	Turku 24.9	   1	
10,9	Sakari Hyytinen-57	KauhVi	1975	Seinäjoki 6.7	   1h2 pim	
10,9	Teuvo Laihorinne-51	LappVe	1979	Oulu 5.7	   2A ka	+0,8
10,9	Jukka Kangas-56		KauhVi	1984	Ähtäri 17.6	   1 pim	+0,5
10,9	Jari Niemelä-67		LappVe	1986	Kauhajoki 15.7	   1 pk		+0,6	
10,9	Juha Pyy-63		LappVe	1991	Seinäjoki 12.8	   2A ka	+0,7
11,15	Viljami Parpala-96	SSU	2018	Seinäjoki 13.7	   1 ka		+1,3
	-80-
11,17	Pasi Ridanpää-73	YKV	1995	Ilmajoki 2.9	   D pim	+2,0
11,17	Valtteri Louko-03	LaVi	2019	Lapua 17.8	   D-17 SM	+1,4
11,19	Tatu Markkila-89	KurRy	2008	Lappajärvi 13.8	   1-19 pim	+1,3
11,19	Antti Tuomela-99	LaihLu	2017	Ikaalinen 6.6	   1r1 ka	+0,0
11,22	Tomi Mäkynen-73		VaVa	1993	Närpiö 27.5	   4 ka		+1,5	
11,22	Ukko Finning-77		KauhVi	1998	Ähtäri 30.7	   8A ka	+0,7		
11,23	Niclans Gullans-71	KristU	1988	Savonlinna 9.9	   1-B koulu	+1,7
11,23	Jari Iso-Koivisto-65	KaKa	1992	Kuortane 7.7	   1A pk	+0,7
11,23	Petri Koskimäki-79	JaJa	1997	Jalasjärvi 15.7	   2-19 pim	+0,7	
11,23	Harri Kangas-78		KaKa	2001	Kauhava 4.9	   2		+2,0
	-90-	
11,23	Mikko Raittinen-84	KurRy	2007	Ylistaro 14.8	   6 po		+1,5	
11,23	Teemu Tuomela-00	AlajA	2018	Seinäjoki 13.7
11,24	Kari Mullo-81		VähVi	1998	Kuusankoski 12.9   1h6-19 KLL	+0,1
11,24	Mikko Lemettinen-81	VähVi	2000	Alavus 11.6	   3 ka		+0,9




	200m
20,69	Antti Rajamäki-52	KarTa	1975	Tukholma 3.8	   1 mo		+1,6	
21,28	Jaakko Ojaniemi-80	PerTo	2001	Lappajärvi 31.7	   1r1 pim	-0,4	
21,43	Aleksi Lehto-96		SeinSU	2018	Kälviä 16.6   2 ka		+1,5
21,44	Juha-Pekka Palasmaa-72	ÄhtU	2001	Lappajärvi 31.7	   2r1 pim	-0,4	
21,2	Hannu Kalkas-69		KurRy	1992	Lahti 25.8	   5A kv	+0,3	
21,53	Teemu Jokela-82		AlajA	2003	Tampere 9.7	   5rA elit	+0,9	
21,67	Patrik Mattsson-74	KauhVi	1996	Hämeenlinna 11.8   2-22 SM	+0,6	
21,67	Teemu Närvä-75		VaVa	1996	Hämeenlinna 11.8   3-22 SM	+0,6	
21,67	Joonas Kokko-98		LapVi	2017	Lapua 10.7	   1 ak		-0,2
21,69	Aleksi Tuononen-94	ÄhtU	2017	Seinäjoki 23.7	   4 SM		+0,9
	--10--
21,74	Asko Koivisto-64	ÄhtU	1991	Lappajärvi 16.7	   2A ka	+0,2
21,5	Erik Gustafsson-43	AlavU	1972	Helsinki 29.6	   7 kv	
21,80	Niilo Mustalahti-02	SSU	2019	Baku 24.7	   2h1-17 eyof	-0,8
21,6	Risto Hytönen-42	VaVa	1966	Pori 3.8	   1 kv		
21,92	Eetu Viitala-87		KuKu	2008	Valkeala 31.7	   1B kv	+0,7
21,7	Heikki Jolula-47	SeinU	1967	Jyväskylä 2.7	   2-20 SM		
21,7	Raimo Alanen-52		LappVe	1980	Kauhajoki 12.7	   1 pim
21,96	Niko Vainionpää-97	TeRi	2016	Lappeenranta 7.8   3-10 SM	-0,1
21,98	Antti Tuomela-99	LaihLu	2017	Lapua 10.7	   2 ak		-0,2
21,99	Tatu Markkila-89	KurRy	2008	Riihimäki 19.7	   2h3 häme-g	+1,6
	--20--				
22,01	Ismo Hämeenniemi-70	LappVe	1992	Ylöjärvi 19.6	   1h3 ka	-0,1
22,02	Emmanuel Owusu Ansah-85	VaTo	2012	Vöyri 14.8	   ulkop	+0,4		
22,04	Juha Pyy-63		LappVe	1991	Lappajärvi 16.7	   4A ka	+0,2	
22,08	Timo Kiviniemi-61	KurRy	1988	Seinäjoki 8.7	   1 pim	-0,2	
22,11	Jarkko Finni-72		KauhVi	1990	Helsinki 7.6	   1h5-18 kv	+0,5	 	
22,13	Jukka Väkeväinen-78	LappVe	2001	Lappajärvi 31.7	   4r1 pim	-0,4
22,15	Jukka Raittinen-80	KurRy	2002	Turku 7.8	   5rA t-paja	+0,3	
22,15	Niilo Mujstalahti-02	SSU	2018	Espoo-Le 12.8	   1-16 SM
22,17	Heikki Rusanen-60	KurRy	1986	Vaasa 5.7	   1 pim	+0,6
22,20	Artur Hämäläinen-97	KuKu	2016	Lappeenranta 7.8   5-19 SM	-0,1
	--30--
22,22	Teemu Veteläsuo-96	LappVe	2013	Tukholma 8.9	   3-17 mo	+1,7
22,24	Jussi Aalto-71		KauhVi	1998	Vammala 24.7	   2B ka	+0,6	
22,0	Pauli Perttula-54	KauhVi	1972	Hanko 17.9	   1 ka		
22,0	Martti Olli-51		LappVe	1973	Skellefteå 30.6	   1		
22,0	Juhani Tiihonen-51	KaKa	1980	Kauhajoki 12.7	   2 pim		
22,0	Lassi Myllykoski-54	KauhVi	1980	Kauhajoki 12.7	   3 pim		
22,25	Janne Koljonen-80	PUS	2003	Vöyri 10.7	   2 pk		+1,2	
22,30	Ari Koivisto-64		ÄhtU	1994	Kristinestad 29.7  1 pim	-0,3
22,1	Paavo Luhtasela-52	IlmajK	1972	Keuruu 23.7	   3-20 SM		
22,1	Sauli Pollari-52	YlihJu	1977	Turku 19.7	   1h				
	--40--
22,1	Jari Iso-Koivisto-65	KaKa	1988	Forssa 22.6	   1 ka		+0,6	--
22,35	Jarkko Tuovinen-68	VaTo	1995	Alahärmä 14.6	   2 ka		-0,2
22,36	Ville Laitila-94	SeinSU	2011	Espoo-Le 10.9	   4-17 mo	+0,3
22,40	Jarkko Leppiniemi-72	KurRy	1992	Iisalmi 16.8	   5-20 SM	+0,3		
22,40	Markus Jokinen-90	KurRy	2007	Alavus 21.7	   1B ka	+0,3	
22,41	Juhana Tammelin-64	KurRy	1986	Vaasa 5.7	   3 pim	+0,6	
22,41	Juha Laasanen-71	LappVe	1988	Ähtäri 31.8	   1 koulu	+1,9	
22,43	Philip Lewis-70		VaVa	1999	Seinäjoki 20.7	   2 pim	+0,0
22,44	Jari Niemelä-67		LappVe	1986	Vaasa 5.7	   4 pim	+0,6	
22,44	Jyri Linden-86		KuKu	2006	Ylöjärvi 14.8	   3A ka	+0,4
	--50--
22,2	Tarmo Rauhala-39	SeinU	1961	Kuortane 15.7	   1 pim
22,2	Markku Rajala-48	IsojU	1969	Vaasa 27.7	   1 pim	
22,2	Sakari Hyytinen-57	KauhVi	1974	Kurikka 20.8	   1-18 pk
22,46	Aleksi Mäkinen-87	ÄhtU	2008	Jämsänkoski 29.6   2h3 karn	-0,5		
22,48	Jorma Hietamäki-55	KurRy	1988	Seinäjoki 8.7	   4 pim	-0,2	
22,48	Reima Koivuniemi-64	KaKa	1990	Joutsa 22.7	   2h1 B-SM	-0,1
22,50	Teijo Mäkelä-67		IlmajK	1986	Vaasa 5.7	   5 pim	+0,6	
22,50	Miika Savola-79		LappVe	1996	Parkano 27.7	   1-17 po	+1,5
22,50	Mikko Raittinen-84	KurRy	2011	Alajärvi 25.7	   1 pim	+0,8	
22,51	Mikko Kulmala-84	PerTo	2003	Lappajärvi 15.7	   1-19 pim	+0,1
	--60--	
22,52	Matti Tallbacka-70	ÄhtU	1995	Saarijärvi 24.6	   3B ka	+1,2	
22,52	Mikko Karppi-78		VähVi	1997	Ähtäri 29.7	   2 pim	+0,0	
22,52	Kari Mullo-81		VähVi	1998	Vaasa 26.8	   1-19 koulu	+0,5
22,3	Vilho Sandt-28		SeinU	1952	Oulu 7.9	   1 ka		
22,3	Eero Virtala-34		VaKi	1957	Vaasa 27.9	   1 ka	
22,3	Esko Kivimäki-37	AlahKi	1959	Vaasa 1.7	   1 ka		
22,3	Aarre Asiala-39		JurvU	1959	Jurva 1.7	   1 so	
22,3	Matti Lehto-38		VimpV	1962	Vaasa 14.7	   2 pim		
22,3	Heikki Pippola-43	AlavU	1965	Alavus 7.7	   1 so		
22,3	Antti Lanamäki-39	KuKu	1965	Alavus 7.7	   2 so		
	--70--
22,3	Kari Rasinperä-52	KuKu	1972	Keuruu 23.7	   5-20 SM		
22,59	Pasi Suutarinen-65	ÄhtU	1996	Kuopio 29.6	   2B ka	+1,5	
22,60	Jukka Latva-Rasku-74	LapVi	1997	Ähtäri 29.7	   3 pim	+0,0
22,61	Ukko Finning-77		AlahKi	1997	Jämsänkoski 27.6   2D ka	-0,2
22,64	Niclas Gullans-71	KristU	1989	Lappajärvi 1.9	   2 koulu	+1,6
22,4	Martti Määttänen-17	SeinU	1939	Mänttä 15.8	   1 ka	
22,4	Tapani Tammenpää-34	VaVa	1956	Vaasa 28.7	   1 po		
22,4	Jussi Rintamäki-35	VaVa	1957	Lohja 10.8	   1 B-SM	
22,4	Juhani Harju-34		AlajA	1958	Alajärvi 31.8	   1		
22,4	Markku Hautanen-45	LappVe	1969	Vaasa 27.7	   2 pim		
	--80--
22,4	Simo Siltaloppi-51	IlmajK	1976	Kankaanpää 22.8	   3 ka		
22,4	Pekka Jaatinen-62	LapVi	1980	Kuortane 26.7	   1-18 pim	
22,68	Harri Kangas-78		KaKa	2001	Lappajärvi 31.7	   2r2 pim	-1,3
22,73	Elmo Savola-95		LappVe	2015	Kauhava 27.6	   D karn	-1,2
22,73	Teemu Tuomela-00	AlajA	2019	Jämsänkoski 30.6	   2h3-19 karn	+1,1
22,5	Jorma Harjunpää-49	SeinU	1969	Seinäjoki 10.7	   1 pk	
22,75	Juuso Koivuniemi-92	TeuvRi	2010	Ylistaro 24.8	   1 KLLpm	+1,5
22,76	Janne Etelämäki-92	KuKu	2013	Urjala 6.8	   1 syys-k	-1,1
22,76	Aleksi Ala-Prinkkilä-94	KaKa	2013	Kauhajoki 27.8   1-19 kllpm	-1,2
22,78	Mika Koskiranta-76	KristU	1996	Kristinestad 22.8  1		+1,6
	--90--
22,82	Dom Hongisto-89		JaJa	2008	Lappajärvi 12.8	   2-19 pim	+1,5
22,83	Jaakko Penttilä-66	KaKa	1984	Raisio 28.7	   4A po	-1,1	
22,84	Viljami Parpala-96	SSU		2018	Laitila 5.8	   3h2-22 SM	   
22,6	Veli Piirto-21		KurRy	1948	Helsinki 9.7	   2 olymp-kats		
22,6	Kalevi Inha-37		VaVa	1957	Äänekoski 4.8	   2-20 SM		
22,6	Antti Olli-35		LappVe	1957	Alajärvi 25.8	   2 ka		
22,6	Timo Suvanto-39		AlavU	1961	Kuortane 15.7	   3 pim
22,6	Timo Saari-44		SeinSi	1963	Vaasa 7.7	   1-20 pim	
22,6	Matti Anttonen-46	VaVa	1967	Vaasa 29.9	   1 pk		
22,6	Esko Kallio-53		YlihJu	1971	Kurikka 2.8	   1 pk	
	-100-
22,6	Jukka Maunula-61	KaKa	1979	Kuortane 22.6	   1C kv	+0,0
22,6	Teuvo Laihorinne-51	LappVe	1979	Vaasa 19.7	   2 pim	+1,5	
22,6	Tuomo Katajamäki-77	VaVa	1996	Ilmajoki 25.7	   1-19 pim	+0,9	
22,85	Jaakko Mansikkamäki-77	VähVi	1994	Kankaanpää 4.9     6A ka	-0,2
22,85	Olli Koskela-87		SeinU	2005	Seinäjoki 28.7	   1-19 pim	+0,5	
22,86	Jari Olli-77		LappVe	2002	Vaasa 1.7	   3rA wasa-g	-0,6	



	400m
46,71	Eduard Hämäläinen-69	KuKu	1997	Ateena 5.8	   D MM	
47,1	Heikki Pippola-43	AlavU	1966	Turku 7.8	   2 kv	
47,27	Timo Kiviniemi-61	KurRy	1988	Pihtipudas 19.7	   1A kv	
47,71	Jukka Väkeväinen-78	LappVe	2001	Arles 30.6	   D EC	
47,6	Antti Rajamäki-52	KaTa	1978	Kauhajoki 23.7	   1 kutsu-k	
48,02	Tatu Markkila-89	KurRy	2008	Bergen 16.8	   1-19 PM	
48,09	Heikki Rusanen-60	KurRy	1986	Lappajärvi 21.6	   2A ka	
48,18	Jukka Raittinen-80	KurRy	2002	Uusikaupunki 4.8   2-22 SM	
48,44	Raimo Alanen-52		LappVe	1978	Turku 27.7	   3 PNG	
48,3	Tarmo Rauhala-39	SeinU	1961	Oslo 1.8	   4 PM	
	--10--
48,46	Artur Hämäläinen-97	KuKu	2014	Laitila 24.5	   D-19 aluek
48,53	Pasi Suutarinen-65	ÄhtU	1996	Tampere 5.7	   7 SM					
48,53	Jukka Latva-Rasku-74	LapVi	1997	Ähtäri 30.7	   1A	
48,58	Timo Korpinen-67	SeinU	1992	Jalasjärvi 19.8	   1B kv	
48,63	Jaakko Ojaniemi-80	PerTo	1999	Riga, LAT 5.8	   D-19 EM	
48,64	Asko Koivisto-64	ÄhtU	1992	Lapua 2.8	   1A pim	
48.70	Hannu Kalkas-69		KurRy	1990	Seinäjoki 8.7	   1A pim	
48,73	Jarkko Leppiniemi-72	KurRy	1992	Lapua 2.8	   2A pim	
48,6	Juhana Tammelin-64	KurRy	1986	Närpiö 26.6	   2 ka	
48,6	Sakari Palomäki-63	KurRy	1988	Kauhajoki 17.7	   2 ka
	--20--	
48,77	Jorma Hietamäki-55	KurRy	1987	Kuopio 15.8	   5h3	
48,84	Elmo Savola-95		LappVe	2017	Kuortane 10.6	   D mo
48.90	Markku Seppälä-54	SeinU	1974	Helsinki 27.6	   7 kv				
48,8	Pauli Perttula-54	KaVi	1978	Lappeenranta 20.7  2	
49,01	Teemu Jokela-82		AlajA	2004	Veteli 27.7	   1 ka	
49,0	Juhani Tiihonen-51	KaKa	1980	Kauhajoki 24.6	   1	
49,19	Mikko Raittinen-84	KurRy	2013	Kurikka 13.7	   1 ka
49,1	Paavo Luhtasela-52	IlmajK	1972	Kuortane 4.7	   1 cup	
49,1	Lassi Myllykoski-54	KaVi	1978	Pietarsaari 17.8   3A rubtan	
49,28	Mika Karjanlahti-68	KaVi	1990	Seinäjoki 8.7	   2A
	--30--
49,36	Mikko Kangas-91		YKV	2010	Kurikka 13.7	   3 ka
49.40	Sauli Pollari-52	YlihJu	1977	Talence 21.5	   D	
49,3	Seppo Häyhä-51		LapVi	1970	Turku 25.7	   3-20 SM	
49,45	Mikko Karppi-78		VäVi	1996	Jyväskylä 18.7	   1B-19 ne	
49,53	Emmanuel Owusu Ansah-85	VaTo	2012	Vaasa 28.7	   3 ka
49,4	Seppo Viskari-48	ÄhtVa	1972	Pori 15.8	   2A					
49,4	Martti Kivisaari-51	LapVi	1974	Vaasa 29.6	   1 pim	
49,59	Juha Korsumäki-60	ÄhtVa	1979	Nivala 28.7	   2-20 SM		
49,64	Juha Pyy-63		LappVe	1991	Kuortane 11.7	   2A pim	
49,5	Jussi Rintamäki-35	VaasVa	1957	Tampere 18.8	   4 SM
	--40--	
49,5	Jari Niemelä-67		LappVe	1986	Kauhajoki 15.7	   1 pk	
49,72	Tuomo Katajamäki-77	VaasVa	1996	Jalasjärvi 31.7	   3A pim	
49,73	Jarkko Finni-72		KaVi	1989	Lappajärvi 22.7	   1-18 pim
49,6	Esko Kivimäki-37	AlahKi	1959	Tampere 26.7	   4 po	
49,6	Jorma Vesala-47		KaKa	1970	Sollentuna 28.8	   D mo					
49,6	Hannu Uitto-51		VaasVa	1974	Kuortane 28.8	   1 pk		
49,85	Harri Kangas-78		KaKa	2003	Vaasa 1.7	   1 wasa-g	
49,8	Heikki Jolula-47	SeinU	1967	Kuortane 2.8	   2 pim	
49,8	Karri Rantalahti-76	EvijU	1995	Lappajärvi 2.8	   2-19 pim	
49,95	Pekka Passinen-73	LapVi	1992	Lapua 3.8	   1-20 ka	
	-50-
49,95	Petri Koivisto-77	SeinU	1997	Tampere 1.7	   3A ka	
49,98	Markus Jokinen-90	KrU	2012	Lapinkahti 8.7	   1B elit
49,99	Teijo Mäkelä-67		IlmajK	1986	Lappajärvi 19.7	   1-20 pim	
50,02	Ismo Hämeenniemi-70	LappVe	1988	Raisio 17.9	   D-18	
50,02	Jesse Naukkarinen-94	SSU	2012	Tampere 9.9	   2-20 KLL	
49,9	Kalervo Myllykoski-28	AlahKi	1956	Pietarsaari 21.6   3	
49,9	Matti Akseli-49		IsojU	1970	Jalasjärvi 29.7	   2 kv					
50,06	Petri Nykänen-73	ÄhtU	1995	Lapua 22.7	   D SM	 
50.10	Juha Kuusisto-61	JaJa	1986	Espoo/Le 14.8	   4 kv	
50,0	Volmar Wikström-37	SeinU	1959	Tampere 26.7	   5 po	
	-60-
50,0	Aki Laurila-50		IlmajK	1970	Jalasjärvi 29.7	   3 kv	
50,17	Juha-Pekka Palasmaa-72	ÄhtU	2001	Lappajärvi 1.8	   1r2 pim	
50,26	Janne Koljonen-80	PUS	2003	Mustasaari 12.8	   1 kunta	
50,27	Matti Tallbacka-70	ÄhtU	1999	Ähtäri 27.7	   4 ka	
50,29	Jari Iso-Koivisto-65	KaKa	1988	Vaasa 14.6	   6A	
50,34	Aleksi Tuononen-94	ÄhtU	2014	Kopavogur 7.6	   D-19 PM
50,2	Lasse Rinta-Luopa-28	VaasVa	1950	Turku 20.7	   5s1	
50,2	Aati Eskeli-30		LappVe	1954	Seinäjoki 5.9	   1 ka	
50,2	Heikki Vainio-34	AlajA	1958	Tampere 12.8	   2 kv	
50,2	Markku Virolainen-41	VaasVa	1961	Vaasa 18.8	   2 kv	
	-70-
50,2	Juhani Rannikko-43	AlavU	1966	Turku 7.8	   2C kv	
50,2	Markku Rajala-48	IsojU	1969	Tampere 4.7	   2 kv			
50,2	Pekka Jaatinen-62	LapVi	1980	Kauhajoki 13.7	   2 pim
50,36	Jyrki Tuomela-68	AlajA	1988	Vaasa 29.7 	   2-20 pim	
50,41	Jari Olli-77		LappVe	2000	Lahti 19.8	   D SM	
50,3	Kari Ojala-59		LapVi	1981	Jyväskylä 30.6	   2						
50,45	Juha Laasanen-71	LappVe	1992	Turku 6.6	   D kv	
50,45	Jussi Aalto-71		KaVi	2001	Tampere 8.6	   4rB ka	
50,4	Jussi Salo-34		TeuvRi	1960	Seinäjoki 17.8	   1 so	
50,4	Seppo Virta-56		VaasVa	1977	Vammala 10.8	   3 po	
	-80-
50,4	Juha Rintakoski-61	TeuvRi	1979	Kauhajoki 9.7	   1 pk
50,59	Ville Laitila-94	SeinSU	2012	Tampere 26.5	   D-19 ka
50.60	Ville Mylläri-85	PerTo	2006	Moss, NOR 17.6	   D-22 PM	
50,5	Seppo Halttunen-27	VaasVa	1950	Turku 20.7	   6s1	
50,5	Kari Lähde-65		KaKa	1986	Kauhajoki 15.7	   2 pk	
50,65	Tero Kurkimäki-83	YKV	2003	Jämsänkoski 29.6   1r3 karn		
50,66	Ari Koivisto-64		ÄhtU	1994	Kristiinestad 30.7 3 pim	
50,67	Juuso Toivonen-00	ÄhtU	2018	Tampere 10.7	   D-19 EM
50,68	Hannu Koivupuisto-65	NurmJy	1983	Lahti 29.7	   2h-18 SM				
50,73	Nicolas Taba-94		SeinSU	2011	Alajärvi 26.7	   5 pim
	-90-
50,6	Erkki Merikallio-26	KaVi	1949	Helsinki-E 14.9	   2 akatem	
50,6	Leo Saari-52		KaKa	1978	Kauhajoki 23.7	   6 kutsu-k	
50,6	Martti Olli-51		LappVe	1978	Saarijärvi 20.8	   1 PLU	
50,6	Heikki Aronoja-59	KaKa	1979	Vaasa 19.7	   3 pim	
50,76	Ari Rappe-66		VaasVa	1986	Vaasa 10.6	   2B kv
50,78	Pasi Ylipelkonen-69	KaVi	1989	Närpiö 27.6	   2C	
50,79	Ilpo Paananen-55	KaTa	1978	Kokkola 4.8	   D SM	
50,7	Martti Määttänen-17	SeinU	1939	Kokkola 17.9	   2 ka	
50,7	Severi Tallbacka-35	TöysVe	1959	Jyväskylä 22.8	   2 karj-liitto	
50,7	Risto Hytönen-42	VaasVa	1964	Seinäjoki 27.8	   2 cup	
	-100-				
50,7	Ensio Nyyssölä-52	LappVe	1970	Vaasa 19.8	   1 cup-f	
50,85	Jussi Raittinen-90	KurRy	2011	Alajärvi 26.7	   6 pim   



	800m
1.47,8	Heikki Pippola-43	AlavU	1966	Helsinki-S 10.9	   1 mo	
1.48,52	Timo Korpinen-67	SeinU	1991	Lahti 8.8	   3A kv	
1.51,03	Mika Karjanlahti-68	KauhVi	1993	Jyväskylä 10.8	   1A kv	
1.51,0	Martti Kivisaari-51	KaKa	1975	Oulu 22.7	   6 kv	
1.51,0	Juha Korsumäki-60	ÄhtVa	1980	Imatra 23.7	   7 ka	
1.51,3	Matti Akseli-49		IsojU	1970	Seinäjoki 27.8	   2 kv	
1.51,6	Aki Laurila-50		KurRy	1971	Turku 25.8	   1 ka	
1.51,78	Pekka Passinen-73	LapVi	1994	Tuusula 8.7	   2h1 SM	
1.51,98	Jouni Varis-69		LapVi	1995	Lahti 27.7	   10 elit	
1.51,99	Mikko Raittinen-84	KurRy	2011	Turku 5.8	   4h1 SM
	--10--	
1.52,08	Jussi Raittinen-90	KuRy	2015	Kuortane 8.8	   7 elit	
1.52,0	Jussi Salo-34		TeuvRi	1960	Turku 7.8	   2 po						
1.52,0	Tuomo Hovila-48		SoinSi	1972	Turku 15.8	   3 kv	
1.52,2	Hannu Luopajärvi-50	JaJa	1974	Kurikka 24.7	   1 pk	
1.52,46	Petri Koivisto-77	SeinU	1999	Tampere 14.7	   1B tähti	
1.52,49	Sami Yli-Härsilä-75	LapVi	1997	Kankaanpää 13.7	   4 ka	
1.52,4	Hannu Perkiö-52		JaJa	1974	Kurikka 24.7	   2 pk	
1.52,6	Jussi Salonpää-49	LapVi	1978	Seinäjoki 8.8	   3 kv	
1.52,70	Ari Rappe-66		VaasVa	1987	Vaasa 3.8	   1 pk	
1.52,72	Markus Jokinen-90	KrU	2012	Ullensaker NOR	   6-22 PM
	-20-
1.52,81	Mikko Pellinen-90	KristU	2012	Kurikka 4.8	   2 ka	
1.52,8	Pekka Laurila-58	TeuvRi	1978	Seinäjoki 8.8	   4 kv	
1.53,08	Hannu Koivupuisto-65	NurmJy	1991	Lapua 22.8	   1 pk
1.53,09	Joonas Harjamäki-86	SeinU	2010	Lahti 7.7	   5A suvi-ilta	
1.53,0	Aati Eskeli-30		LappVe	1954	Helsinki 3.8	   3 kv					
1.53,1	Rauno Holmstedt-52	KaKa	1980	Kauhajoki 12.8	   1r2 kv	
1.53,2	Väinö Ventilä-37	VimpVe	1960	Turku 7.8	   4 po	
1.53,3	Eino Hernesniemi-31	LappVe	1954	Kokkola 27.8	   1 kv	
1.53,52	Ville Hautala-68	LapVi	1991	Lapua 22.8	   2 pk	
1.53,59	Timo Hyllinen-65	LapVi	1990	Vantaa 25.8	   6A ka	
	-30-
1.53,74	Pasi Suutarinen-65	KuKu	1990	Seinäjoki 14.8	   3A ka	
1.53,8	Timo Hämäläinen-64	VaasVa	1987	Hamina 9.7	   1A ka	
1.53,90	Pasi Kivisaari-71	LapVi	1990	Seinäjoki 14.8	   6A ka	
1.54,0	Leevi Väliaho-20	ÄhtU	1947	Kööpenhamina 29.7   2 mo
1.54,0	Risto Rasi-44		AlavU	1965	Turku 2.7	   4 kv							
1.54,13	Jari Puumala-63		LeJy	1984	Tampere 11.6	   2B	
1.54,17	Jarmo Toivonen-62	LappVe	1985	Ähtäri 14.7 	   6A ka	
1.54,24	Jukka Raittinen-80	KurRy	2002	Uusikaupunki 4.8   4-22 SM	
1.54,2	Alpo Yli-Luopa-23	KurRy	1950	Jalasjärvi 30.7	   1	
1.54,3	Juha Rintakoski-61	TeuvRi	1978	Kauhajoki 23.7	   2B kv
	-40-	
1.54,4	Pentti Palomäki-38	AlavU	1962	Alavus 5.8	   2 kv	
1.54,54	Olli Rannikko-85	KuKu	2008	Lapinlahti 20.7	   2C elit	
1.54,6	Erkki Merikallio-26	KauhVi	1949	Helsinki-E 15.9	   2 akatem	
1.54,7	Väinö Kainula-18	KuKu	1939	Tampere 10.7	   1 kv			
1.54,80	Jarmo Olli-61		NurmJy	1988	Virrat 17.7	   1				
1.54,88	Mauri Jokiranta-52	KaKa	1981	Salo 18.7	   6 B-SM	
1.54,8	Partti Taivainen-41	KuKu	1962	Alavus 5.8	   3 kv	
1.54,8	Martti Härsilä-54	LapVi	1981	Karstula 26.8	   2
1.54,9	Reijo Höykinpuro-33	AlajA	1956	Saarijärvi 24.6	   3	
1.54,9	Juhani Rinta-Marttila-46 LapVi	1967	Alajärvi 2.7	   1 ka	
	--50--
1.54,9	Taisto Peltola-62	AlajA	1984	Ähtäri 12.7	   2A ka	
1.55,0	Jukka Valkama-63	IlmajK	1984	Ähtäri 16.6	   1 pim	
1.55,11	Karri Rantalahti-76	EvijU	1995	Saarijärvi 24.6	   3B ka	
1.55,1	Kusti Autio-25		KJV	1951	Vaasa 26.8	   2					
1.55,2	Aarre Kimpimäki-38	NurmJy	1958	Kuortane 21.6	   2 ka	
1.55,36	Mika Knuuttila-72	IlmajK	1990	Ilmajoki 12.8	   2-20 ka	
1.55,3	Altti Kankaanpää-30	KauhVe	1956	Kauhava 9.9	   3 ka	
1.55,3	Juha Olli-60		LappVe	1980	Kauhajoki 12.7	   3 pim	
1.55,40	Jari Kohtamäki-67	SeinU	1989	Kauhajoki 12.7	   5A ka	
1.55,44	Jorma Kauranen-67	SeinU	1992	Lapua 8.7	   9A kv	
	-60-
1.55,48	Ari Perälä-71		LapVi	1991	Ylöjärvi 21.6	   1C ka	
1.55,4	Pauli Louhikorpi-37	VaasVa	1957	Pori 25.8	   2-20 mo	
1.55,5	Pekka Höykinpuro-35	AlajA	1956	Kuortane 23.6	   1 kv						
1.55,5	Ari Virkamäki-53	SoinSi	1976	Alajärvi 22.7	   4 ka	
1.55,65	Matti Taini-83		KuKu	2008	Ylistaro 6.8	   3 pim
1.55,7	Seppo Halttunen-27	VaasVa	1949	Alavus 23.7	   2 pim	
1.55,7	Jukka Vuorinen-52	SoinSi	1974	Keuruu 21.6	   3	
1.55,84	Tuomo Hippi-83		KuKu	2005	Kuortane 26.6	   9rB elit	
1.55,89	Marko Näykki-72		LapVi	1997	Kankaanpää 13.7	   8A ka	
1.55,8	Niilo Peltoniemi-40	TeuvRi	1963	Kauhava 21.6	   5 kv
	--70--	
1.55,9	Arvo Pirhonen-28	VaasKi	1958	Vaasa 27.8	   5 ka	
1.55,9	Pauli Peltoniemi-29	TeuvRi	1963	Kauhava 21.6	   6 kv	
1.55,9	Jouni Kari-64		ÄhtU	1987	Ähtäri 5.8	   5A alue-k	
1.56,08	Janne Hautala-90	TeRi	2015	Kuortane 8.8	   8B elit
1.56,0	Matti Oikari-57		ÄhtVa	1975	Nivala 27.7	   4-18 SM	
1.56,0	Risto Virtaniemi-52	KuKu	1976	Alajärvi 22.7	   5 ka
1.56,13	Antti Taini-83		KuKu	2009	Lapinlahti 25.7	   3C elit		
1.56,19	Petri Jääskeläinen-73	LapVi	1992	Nivala 21.7	   1 pk	
1.56,26	Tapio Rajamäki-67	KristU	1999	Seinäjoki 20.7	   3 pim
1.56,29	Jyrki Takala-77		AlahK	1999	Hämeenlinna 17.8   1B tähti
	--80--	   
1.56,2	Jussi Kivimäki-41	JaJa	1961	Seinäjoki 4.7	   1 pk	
1.56,31	Juhani Leikkola		LappVe	1980	Vaasa 10.6	   5 kv
1.56,34	Risto Vähämäki-74	LapVi	2001	Turku 25.7	   2rA tilasto-p	
1.56,3	Tom Lipkin-56		VaasKi	1978	Hämeenlinna 20.8   4					
1.56,46	Tapani Tyynelä-72	LappVe	1990	Seinäjoki 14.8	   10A ka	
1.56,4	Martti Kuusisto-37	VaasVa	1959	Vaasa 23.6	   2 so	
1.56,4	Esko Kivimäki-37	AlahKi	1959	Vaasa 19.8	   6 ka	
1.56,4	Pentti Takala-43	AlahKi	1965	Alajärvi 11.7	   5 ka
1.56,52	Lauri Mäki-97		KaWi	2016	Kuortane 25,6	   4B elit	
1.56,5	Erkki Luhta-48		SeinU	1968	Valkeakoski 4.8	   5h1-20 SM	
	--90--
1.56,60	Juho Pihlajaviita-78	TeuvRi	1999	Seinäjoki 20.7	   4 pim
1.56,6	Sulo Kohtala-32		TeuvRi	1958	Vaasa 27.8	   6 ka
1.56,6	Pasi Hakala-61		AlavU	1979	Kuortane 22.6	   1C kv
1.56,6	Jarmo Kujala-59		KaKa	1982	Lapua 5.8	   2	
1.56,6	Jukka Oikari-63		ÄhtVa	1984	Ähtäri 12.7	   6A ka					
1.56,6	Jorma Hietamäki-55	KurRy	1986	Ähtäri 29.7	   4 alue-k	
1.56,7	Paavo Nieminen-08	VaasVa	1933	Vaasa 3.9	   1 ka	
1.56,7	Eero Niemi-32		KyrVo	1955	Kurikka 30.7	   3 pim	
1.56,7	Olli Ketonen-54		LapVi	1973	Lapua .8	   1 kunta	
1.56,7	Osmo Ketonen-51		LapVi	1975	Jalasjärvi 24.7	   3 ka
	--100--	
1.56,7	Timo Kiviniemi-61	KurRy	1983	Seinäjoki 18.7	   3 pim
1.56,7	Juhani Hakala-60	LapVi	1985	Lapua 8.8	   3 ka	
1.56,85	Matti Tarkkanen-65	JurvU	1992	Eura 19.7	   1B kv



	1000m	
2.23,55	Timo Korpinen-67	SeinU	1991	Seinäjoki 1.8	   1A pk	
2.25,30	Hannu Koivupuisto-65	NurmJy	1991	Seinäjoki 1.8	   2A pk	
2.26,3	Väinö Ventilä-37	VimVe	1961	Seinäjoki 16.8	   2 kv	
2.26,94	Ville Hautala-68	LapVi	1991	Seinäjoki 1.8	   3A pk	
2.27,64	Mika Karjanlahti-68	KauhVi	1991	Seinäjoki 1.8	   4A pk	
2.27,88	Sami Ylihärsilä-75	LapVi	2000	Seinäjoki 29.8	   1 pk	
2.28,32	Joonas Harjamäki-86	SeinU	2007	Seinäjoki 21.8	   1 pk	
2.28,36	Jorma Kauranen-67	SeinU	1991	Seinäjoki 1.8	   5A pk	
2.28,60	Petri Koivisto-77	SeinU	1995	Seinäjoki 25.7	   1-19 pk	
2.28,92	Pasi Kivisaari-71	LapVi	1990	Seinäjoki 30.7	   1-20 pk	
	---10---
2.29,05	Jouni Kari-64		ÄhtU	1990	Seinäjoki 30.7	   3 pk	
2.29,0	Eino Hernesniemi-31	LappVe	1954	Kurikka 20.8	   2 kv	
2.29,58	Pasi Suutarinen-65	KuKu	1990	Seinäjoki 30.7	   4 pk	
2.29,9	Aarre Kimpimäki-38	PerTo	1961	Seinäjoki 16.8	   3 kv	
2.30,40	Jarmo Olli-62		NurmJy	1991	Seinäjoki 1.8	   7A pk	
2.30,71	Jarmo Toivonen-62	LappVe	1985	Espoo-O 22.8	   4B ka	
2.30,73	Timo Hyllinen-65	LapVi	1990	Helsinki 19.5	   3 ka	
2.31,02	Petri Hänninen-71	LapVi	1991	Seinäjoki 1.8	   2-20 pk	
2.31,57	Pasi Ala-Mieto-69	KurRy	1991	Seinäjoki 1.8	   8A pk	
2.32,06	Karri Rantalahti-76	EvijU	1995	Seinäjoki 25.7	   2-19 pk	
	---20---
2.32,2	Pauli Louhikorpi-37	VaVa	1960	Vaasa 16.8	   2 so	
2.32,56	Jari Kohtamäki-67	SeinU	1989	Seinäjoki 9.7	   4 ilkka-r	
2.32,68	Veijo Rantanen-59	AU	1990	Seinäjoki 30.7	   7A pk	
2.32,99	Kari Ahvenlampi-77	AlahKi	1995	Seinäjoki 25.7	   3-19 pk	
2.32,9	Arvo Pirhonen-28	VaKi	1958	Vaasa 25.6	   2 pk	
2.33,04	Juha Rotola-Pukkila-77	1998	KaKa	Seinäjoki 4.8	   2 pk
2.33,2	Martti Kuusisto-37	VaVa	1958	Vaasa 25.6	   3 pk	
2.33,33	Olli Rannikko-85	AlavU	2006	Seinäjoki 21.8	   1 pk	
2.33,52	Juho Pihlajaviita-78	TeuvRi	1997	Seinäjoki 7.8	   1-19 pk
2.33,53	Mikko Raittinen-84	KuRy	2009	Seinäjoki 15.7	   2 pk
	---30---	
2.33,57	Kari Niinisalo-66	SeinU	1990	Seinäjoki 30.7	   8A pk	
2.33,69	Ari Mäkiranta-75	TeuvRi	1998	Seinäjoki 4.8	   3 pk	
2.33,6	Jussi Salo-34		TeuvRi	1959	Vaasa 29.5	   2 ka
2.33,90	Petteri Kuorikoski-76	AlavU	1998	Seinäjoki 4.8	   4 pk		
2.33,96	Henry Leppäaho-66	AlajA	1992	Seinäjoki 4.8	   5 pk	
2.34,13	Jarmo Kujala-59		KaKa	1990	Seinäjoki 30.7	   9A pk	
2.34,16	Tuomo Hippi-83		NurmJy	2004	Seinäjoki 18.8	   1 pk	
2.34,32	Tapani Tyynelä-72	LappVe	1990	Seinäjoki 30.7	   1-18 pk	
2.34,36	Antti Taini-83		LapVi	2004	Seinäjoki 18.8	   2 pk	
2.34,57	Jyrki Takala-77		AlahKi	1998	Seinäjoki 4.8	   5 pk
	---40---
2.34,62	Jyrki Niemelä-78	LapVi	1998	Seinäjoki 4.8	   6 pk
2.34,74	Janne Hautala-90	TeRi	2009	Seinäjoki 15.7	   1-19 pk
2.34,80	Veli-Jukka Hattula-88	AlajA	2006	Seinäjoki 21.8	   2 pk	
2.34,83	Jussi Utriainen-78	SeinU	1996	Seinäjoki 22.7	   3-19 pk	
2.35,09	Tommi Kivipelto-78	SeinU	1996	Seinäjoki 22.7	   4-19 pk	
2.35,0	Pentti Palomäki-38	AlavU	1961	Alavus 10.8	   2 so	
2.35,0	Esko Kiilunen-53	LapVi	1971	Vaasa 11.9	   2-18 saku
2.35,2	Tuomo Hovila-48		SoinSi	1965	Helsinki 15.8	   2-17 piiri-cup	
2.35,59	Mika Hautamäki-76	AlahKi	1994	Seinäjoki .9	   3-18 pk	
2.35,5	Sulo Kohtala-32		VaVa	1962	Vaasa 17.8	   1 pk	
	---50---
2.35,6	Väinö Kainula-18	KuKu	1938	Kauhava 14.8	   1 ka	
2.35,6	Osmo Hannuksela-38	VaVa	1957	Iserlohn 9.6	   4 so	
2.35,6	Niilo Peltoniemi-40	TeuvRi	1960	Vaasa 1.6	   1-20 ka	
2.35,6	Erkki Luhta-48		SeinU	1965	Helsinki 15.8	   3-17 piiri-cup
2.35,6	Pauli Unkuri-53		KauhVi	1970	Kokkola 7.7	   1-18 kv	
2.35,84	Joni Hulkko-83		JaJa	2008	Seinäjoki 18.8	   2 pk
2.35,8	Eino Hirviniemi-06	NurmJy	1938	Kauhava 14.8	   2 ka	
2.35,91	Tarmo Tyynelä-62	EvijU	1989	Seinäjoki 9.7	   1B ilkka-r
2.35,93	Mikko Pellinen-90	KaWi	2008	Seinäjoki 18.8	   2-19 pk
2.36,01	Pasi Palonen-79		TeuvRi	1998	Seinäjoki 4.8	   1-19 pk	
	---60---
2.36,0	Kari Saarikoski-50	SeinU	1969	Tampere 5-6.7	   1-20 KuuroSM
2.36,11	Esa Kokko-72		LaVi	1990	Seinäjoki 30.7	   2-18 pk	
2.36,11	Matti Taini-83		LapVi	2010	Seinäjoki 25.8	   2 pk
2.36,14	Jussi Takala-74		AlajA	1997	Seinäjoki 7.8	   3 pk
2.36,15	Juha Palonen-73		TeuvRi	1993	Seinäjoki 10.8	   1-20 pk
2.36,1	Veikko Hakala-40	LL-U	1962	Vaasa 17.8	   2 pk	
2.36,36	Sami Vakkuri-77		AlahKi	1995	Seinäjoki 25.7	   4-19 pk	
2.36,45	Ilkka Saari-94		AlavU	2011	Seinäjoki 24.8	   1-17 pk
2.36,51	Teppo Haapaniemi-78	TeuvRi	1997	Seinäjoki 7.8	   3-19 pk
2.36,56	Jari Lampi-61		KaKa	1991	Seinäjoki 1.8	   1B pk
	--70--	
2.36,56	Matti Lahtela-68	ÄhtU	1991	Seinäjoki 1.8	   2B pk
2.36,75	Sami Nieminen-75	TeuvRi	1993	Seinäjoki 10.8	   1-18 pk	
2.36,76	Risto Vähämäki-74	LapVi	2002	Seinäjoki 20.8	   2 pk	
2.36,80	Jaakko Finning-81	SeinU	2001	Äänekoski 18.6	   10 kv	
2.36,85	Jarkko Uitti-79		TeuvRi	1998	Seinäjoki 4.8	   2-19 pk			
2.36,8	Osmo Raukko		KyVo	1959	Vaasa 9.9	   2 pk
2.36,8	Seppo Laaksamo-53	LL-U	1970	Kokkola 7.7	   2-18 kv		
2.37,05	Harri Liukku-66		SeinU	1992	Seinäjoki 4.8	   10 pk	
2.37,09	Ari-Pekka Heinonen-76	SeinU	1997	Seinäjoki	   4 pk
2.37,0	Juho Korpijaakko-15	KauhVi	1937	Kuortane 24.6	   2 ka
	--80--
	
	

	1500m	
3.41,09	Martti Vainio-50	LapVi	1983	Turku 28.7	   8A PNG	
3.41,51	Sami Ylihärsilä-75	LapVi	1998	Lappeenranta 2.8   4 elit	
3.45,62	Ville Hautala-68	LapVi	1993	Keuruu 25.6	   6A kv	
3.46,76	Joonas Harjamäki-86	SeinU	2010	Lapinlahti 18.7	   13A elit
3.46,80	Kaarlo Maaninka-53	KaKa	1980	Tampere 6.6	   4 po	
3.47,19	Jouni Varis-69		LapVi	1995	Lappeenranta 16.7  13 elit	
3.48,4	Jussi Salonpää-49	LapVi	1979	Kauhajoki 27.7	   5A kv	
3.48,69	Jari Puumala-63		LeJy	1984	Saarijärvi 23.6	   7A 	
3.48,9	Hannu Luopajärvi-50	JaJa	1974	Kurikka 23.7	   1 pk	
3.49,29	Timo Korpinen-67	SeinU	1991	Kauhajoki 31.7	   1A ka	
	---10---					
3.50,48	Timo Hyllinen-65	LapVi	1990	Tampere 24.7	   6A ka	
3.50,6	Jouko Uola-44		LapVi	1976	Tampere 16.8	   10 kv	
3.50,71	Jarmo Kujala-59		KaKa	1982	Kokkola 3.8	   8A kv	
3.51,32	Jukka Valkama-63	IlmajK	1985	Jyväskylä 6.8	   5 kv	
3.51,61	Timo Hämäläinen-64	VaasVa	1988	Porvoo 5.6	   1 kv	
3.51,8	Matti Antila-53		IlmajK	1978	Pietarsaari 17.8   10A ka	
3.52,20	Hannu Koivupuisto-65	NurmJy	1988	Lohja 28.8	   4B kv	
3.52,35	Martti Kivisaari-51	LapVi	1978	Tampere 19.6	   1A kv	
3.52,5	Juhani Rinta-Marttila-46 LapVi	1967	Vaasa 27.8	   2 cup	
3.52,8	Reijo Höykinpuro-33	AlajA	1956	Helsinki-S 6.7	   5 kv	
	---20---					
3.53,0	Jouni Kari-64		ÄhtU	1987	Ähtäri 25.8	   1 kunta	
3.53,4	Väinö Ventilä-37	ViVe	1961	Turku 17.9	   6	
3.53,8	Aarre Kimpimäki-38	PerTo	1961	Seinäjoki 10.7	   4 po	
3.53,8	Arto Isomäki-55		LapVi	1979	Kauhajoki 27.7	   8A	
3.54,04	Petteri Kuorikoski-76	AlavU	2004	Keuruu 25.6	   9A ka	
3.54,38	Jorma Kauranen-67	SeinU	1993	Lapua 29.6	   10A kv	
3.54,4	Eino Hernesniemi-31	LappVe	1954	Seinäjoki 30.5	   1 ka	
3.54,6	Jussi Salo-34		TeuvRi	1959	Tampere 27.7	   4 po	
3.54,76	Mikko Pellinen-90	KristU	2014	Lapinlahti 20.7	   15 elit
3.54,7	Hannu Perkiö-52		JaJa	1975	Turku 24.8	   4	
	--30--
3.55,1	Eino Lammi-53		VaasKi	1978	Kauhajoki 3.8	   2 pk						
3.55,29	Jussi Utriainen-78	SeinU	2000	Helsinki 15.6	   9-22 GB	
3.55,4	Heikki Rinta-Marttila-41 LapVi	1965	Vaasa 12.9	   2 po	
3.55,4	Veijo Rantanen-59	AlavU	1984	Alahärmä 7.8	   3 ka	
3.55,41	Juha Palonen-73		TeuvRi	1995	Parkano 20.6	   1B kv	
3.55,6	Leevi Väliaho-20	ÄhtU	1947	Oslo 23.7	   5 kv	
3.55,8	Pekka Höykinpuro-35	AlajA	1956	Vaasa 10.6	   2 kv	
3.55,9	Pekka T Tiihonen-50	VaasVa	1975	Vaasa 14.8	   1 Pu	
3.56,11	Mika Karjanlahti-68	KauhVi	1993	Kouvola 12.8	   2A ka	
3.56,1	Tuomo Hovila-48		SoinSi	1972	Vaasa 1.8	   1 pim
	--40--	
3.56,1	Harri Liukku-66		SeinU	1993	Jalasjärvi 25.7	   4 ka	
3.56,2	Matti Koivisto-Rajala-56 JaJa	1976	Kuortane 10.7	   4 pim	
3.56,4	Jarmo Toivonen-62	LappVe	1986	Alahärmä 7.8	   2 ka	
3.56,5	Martti Härsilä-54	LapVi	1981	Tampere 2.9	   5A ka	
3.56,6	Alpo Yli-Luopa-23	KurRy	1950	Seinäjoki 18.6	   2 po	
3.56,6	Matti Akseli-49		IsojU	1970	Teuva 5.8	   3 ka	
3.56,69	Pasi Kivisaari-71	LapVi	1990	Jalasjärvi 20.8	   4A ka	
3.56,8	Arto Valkama-59		IlmajK	1976	Kuortane 10.7	   6 pim	
3.56,9	Tom Lipkin-56		VaasKi	1978	Pietarsaari 17.8   6B ka	
3.57,0	Risto Virtaniemi-52	KuKu	1978	Seinäjoki 5.7	   6 pim	
	--50--
3.57,1	Pentti Palomäki-38	AlavU	1963	Alavus 14.7	   2 pim					
3.57,34	Mauri Jokiranta-52	TeuvRi	1981	Salo 19.7	   10 B-SM	
3.57,37	Jussi Takala-74		AlajA	1999	Keuruu 25.6	   4B kv	
3.57,3	Altti Kankaanpää-30	KauhVe	1958	Alajärvi 31.8	   3 ka	
3.57,55	Antti Taini-83		LapVi	2012	Turku 30.7	   9A t-paja	
3.57,6	Martti Kuusisto-37	VaasVa	1959	Turku 8.8	   4 PTL	
3.57,7	Olli Ketonen-54		LapVi	1973	Kuortane 30.8	   1 pk	
3.57,9	Sami Saarela-61		VaasVa	1982	Kuortane 26.6	   3 ka	
3.58,0	Esko Leväniemi-47	LappVe	1968	Vaasa 3.9	   7A ka	
3.58,0	Kari Niinisalo-66	SeinU	1993	Jalasjärvi 25.7	   6 ka
	-60-	
3.58,32	Olli Rannikko-85	KuKu	2010	Jämsä 1.7	   3r5 karn
3.58,3	Veikko Haapala-56	PerTo	1976	Tampere 16.8	   5B kv	
3.58,5	Sauli Harjamäki-58	KaKa	1984	Alahärmä 7.8	   6 ka					
3.58,6	Pauli Louhikorpi-37	VaasVa	1960	Vaasa 4.8	   5 ka	
3.58,6	Aki Laurila-50		IlmajK	1971	Turku 21.7	   1 pk	
3.58,74	Petri Hänninen-71	LapVi	1991	Kauhajoki 31.7	   9A ka	
3.58,77	Jukka Hautamäki-58	VaasVa	1982	Vaasa 18.8	   1 pk	
3.58,86	Jarmo Olli-62		NurmJy	1988	Närpiö 28.6	   4 ka	
3.58,8	Antti Saari-59		EvijU	1986	Närpiö 25.6	   6A pk		
3.59,03 Mikko Patana-84		LaihLu	2015	Espoo-Le 10.8	   8h2 ka
	--70--
3.59,0	Päiviö Niemi-Pynttäri-33 AlajA	1956	Alajärvi 19.8	   2 ka	
3.59,0	Matti Tikkamäki		YlihJu	1981	Karstula 16.8	   12 ka		
3.59,2	Pertti Taivainen-41	KuKu	1962	Alajärvi 22.7	   1 ka					
3.59,2	Pekka Laurila-58	TeuvRi	1976	Keuruu 24.6	   2 kv		
3.59,31	Keijo Saarijärvi-57	EvijU	1987	Kouvola 20.7	   14B	
3.59,58	Matti Taini-83		KuKu	2007	Kuortane 12.8	   3B elit	
3.59,59	Kari Hannonen-61	VaasVa	1982	Vaasa 18.8	   2 pk	
3.59,6	Väinö Jäske-29		KurRy	1954	Kurikka 25.7	   3 po	
3.59,6	Pekka Rantanen-35	SeinU	1963	
3.59,85	Mikko Raittinen-84	KuTy	2010	Kuortane 26.6	   3B elit	
	--80--
3.59,8	Erik Blomster-28	SeinU	1953	Seinäjoki 4.7	   2 kv	
3.59,8	Aati Eskeli-30		LappVe	1954	Seinäjoki 30.5	   3 ka	
3.59,8	Eino Jyrkiäinen-50	KaKa	1974	Göteborg	
4.00,0	Pauli Peltoniemi-29	TeuvRi	1953	Seinäjoki 19.7	   2 pim					
4.00,19	Aki Kallio-65		KaKa	1988	Seinäjoki 19.7	   4 pim	
4.00,1	Juhani Hakala-60	LapVi	1988	Toijala 29.6	   4B ka	
4.00,2	Yrjö Nummela-28		KuKu	1956	Alajärvi 19.8	   3 ka	
4.00,35	Tuomo Hippi-83		SeinU	2002	Imatra 2.8	   5-19 SM	
4.00,6	Risto Rasi-44		AlavU	1967	Kuortane 25.6	   3 ka		
4.00,8	Heikki Santala		VaasVa	1956	Ylihärmä 29.7	   1 pk	
	--90--
4.00,92	Matti Tarkkanen-65	JurvU	1992	Kuortane 20.6	   1C kv	
4.00,94	Jaakko Rinne-82		TeuvRi	2006	Vammala 30.7	   9 ka
4.01,01	Jari Kohtamäki-67	SeinU	1990	Seinäjoki 8.7	   3 pim
4.01,0	Paavo Höykinpuro-35	AlajA	1955							
4.01,0	Erkki Hämäläinen-49	IsojU	1969	Tampere 4.7		
4.01,12	Ari Perälä-71		LapVi	1991	Äänekoski 2.6	   2-20 ka	
4.01,54	Ari Mäkiranta-75	TeuvRi	1999	Lapua 1.7	   9A ka	
4.01,6	Jaakko Luoma-97		AlahKi	1924	Helsinki 19.6	   3 ka
4.01,6	Henry Leppäaho-66	AlajA	1992	Lapua 2.8	   6 pim	
4.01,69	Esa Kangasmäki-58	KaKa	1988	Närpiö 28.6	   7A ka	
	--10--
4.01,8	Rauno Hirvimäki		KaKa	1977			
4.01,91	Jyrki Niemelä-78	LapVi	1998	Jyväskylä 11.7	   8-22 SM


	3000m		
7.46,67	Martti Vainio-50	LapVi	1983	Köln 28.8	   4 kv	
7.54,41	Jukka Valkama-63	IlmajK	1985	Tampere 19.6	   3A kv	
7.56,77	Ville Hautala-68	LapVi	1996	Tampere 20.8	   10A elit	
7.58,0	Kaarlo Maaninka-53	KaKa	1978	Kauhajoki 23.7	   1A kv	
8.07,68	Sami Ylihärsilä-75	LapVi	2001	Kuortane 17.6	   2 nordic	
8.07,87	Joonas Harjamäki-86	SeinU	2010	Lappeenranta 15.7   4 elit
8.08,81	Jussi Utriainen-78	SeinU	2000	Eurajoki 1.7	   10A elit	
8.12,2	Arto Isomäki-55		LapVi	1980	Kauhajoki 12.8	   5 kv	
8.18,0	Hannu Luopajärvi-50	JaJa	1974	Varkaus 9.7	   4 kv	
8.18,2	Jouko Uola-44		LapVi	1976	Hämeenlinna 22.8   8	
	---10---
8.18,6	Aarre Kimpimäki-38	PerTo	1963	Helsinki 4.6	   3 marski					
8.19,62	Jari Puumala-63		LeJy	1984	Virrat 16.7	   2 ka	
8.20,0	Heikki Rinta-Marttila-41 LapVi	1966	Lapua 30.6	   1 ka	
8.20,25	Eino Lammi-53		VaasKi	1982	Vaasa 14.6	   1 kv	
8.20,6	Jussi Salonpää-49	LapVi	1979	Vaasa 5.9	   1 alue-k	
8.20,74	Jarmo Kujala-59		KaKa	1983	Oulu 2.8	   9 kv	
8.20,8	Reijo Höykinpuro-33	AlajA	1956	Tampere 16.7	   1 kv	
8.20,94	Veijo Rantanen-59	AlavU	1985	Tampere 19.6	   2B kv	
8.21,07	Jouni Kari-64		ÄhtU	1990	Alavus 3.7	   3A ka	
8.22,52	Kari Niinisalo-66	SeinU	1993	Ruovesi 8.8	   1 ka	

8.22,63	Antti Saari-59		EvijU	1988	Seinäjoki 29.8	   2 pk					
8.23,2	Veikko Haapala-56	KaKa	1978	Kauhajoki 23.7	   9A kv	
8.23,9	Jorma Sippola-51	KaKa	1980	Västerås 25.6	   2	
8.24,22	Ari Mäkiranta-75	TeuvRi	1999	Tampere 14.7	   4B elit	
8.25,6	Timo Yli-Kantola-46	KauhVi	1971	Seinäjoki 17.8	   4 kv	
8.25,6	Pekka T Tiihonen-50	VaasVa	1976	Vaasa 9.6	   1 ka	
8.25,71	Timo Hyllinen-65	LapVi	1990	Helsinki-E 29.5	   11A ka	
8.26,0	Matti Antila-53		IlmajK	1977	Oulu 4.8	   6B 	
8.26,2	Erik Blomster-28	SeinU	1950	Oulu 15.7	   1	
8.26,2	Matti Koivisto-Rajala-56 JaJa	1976	Vaasa 9.6	   2 ka	
	---30---					
8.27,22	Sami Saarela-61		VaasVa	1982	Vaasa 14.6	   2 kv	
8.27,50  Antti Ihamäki-97	AlajA	2019	Joensuu 24.7	   15 motonet
8.27,90	Aki Kallio-65		KaKa	1987	Närpiö 23.6	   3 ka	
8.28,46	Sauli Harjamäki-58	KaKa	1983	Salo 21.6	   9 ka	
8.28,4	Hannu Mäkirinta-49	ÄhtU	1970	Keuruu 20.8	   4 PV	
8.28,60	Jaakko Rinne-82		TeuvRi	2004	Lapinlahti 18.7	   10 elit	
8.28,65	Petteri Kuorikoski-76	AlavU	2004	Otaniemi 27.5	   8 ka	
8.28,6	Pekka Höykinpuro-35	AlajA	1955	Lapua 23.7	   1 po	
8.29,4	Martti Kivisaari-51	KaKa	1975	Teuva 2.7	   1 kv	
8.29,6	Eino Jyrkiäinen-50	KaKa	1975	Göteborg 22.5	   2
	--40--	
8.29,86	Petri Hänninen-71	LapVi	1991	Lapua 30.6	   3 kv						
8.30,46	Timo Mäntylä-83		AlavU	2004	Otaniemi 27.5	   10 ka	
8.30,5	Jukka Hautamäki-58	VaasVa	1980	Kauhajoki 12.8 kv  7 kv	
8.30,88	Tapio Korpinen-57	KurRy	1984	Virrat 16.7	   15A ka	
8.31,0	Paavo Höykinpuro-35	AlajA	1957	Lappajärvi 14.7	   1 ka	
8.31,0	Aimo Lehtiniemi-44	KurRy	1964	Helsinki 23.7	   3-20 ka	
8.31,0	Raimo Auraniemi-47	TöysVe	1973	Lapua 7.6	   1 kv	
8.31,44	Timo Korpinen-67	SeinU	1988	Kuortane 10.6		
8.32,2	Rainer Tunturi-56	VaasKi	1979	Vaasa 5.9	   4 alue-k	
8.32,38	Matti Lahtela-68	ÄhtU	1990	Alavus 3.7	   8A ka
	--50--	
8.32,5	Kauko Pekuri-12		KuKu	1935	Helsinki 1.9	   5 kv						
8.32,58	Timo Hämäläinen-64	VaasVa	1989	Lappajärvi 4.6	   6A ka	
8.33,2	Juhani Rinta-Marttila-46 LapVi	1967	Seinäjoki 31.8	   1 ka	
8.33,2	Arto Valkama-59		IlmajK	1979	Kurikka 24.7	   4 ka	
8.33,41	Esa Kangasmäki-58	KaKa	1988	Seinäjoki 29.8	   4 pk	
8.33,6	Erkki Hämäläinen-49	IsojU	1969	Vaasa 28.5	   5 ka	
8.33,6	Osmo Ketonen-51		LapVi	1975	Seinäjoki 19.8	   4 ka	
8.33,8	Hannu Perkiö-52		KurRy	1976	Helsinki 20.5	   8B kv	
8.34,0	Risto Virtaniemi-52	KuKu	1978	Kauhajoki 23.7	   3B ka	
8.34,13	Jorma Kauranen-67	SeinU	1991	Kristinestad 15.7  8 kv	
	--60--
8.34,66	Mauri Jokiranta-52	TeuvRi	1982	Vaasa 14.6	   4 kv						
8.34,8	Pekka Rantanen-35	SeinU	1963	Kuortane 24.6	   2 ka
8.35,59	Joni Hulkko-83		JaJa	2008	Lahti 9.7	   13 kv		
8.35,97	Matti Jaakkola-82	KuKu	2005	Kuortane 26.6	   7 elit	
8.36,67	Harri Liukku-66		SeinU	1991	Kristinestad 17.7  12 ka
8.36,95	Antti Taini-83		SSU	2012	Keuruu 22.6	   8 juhannus	
8.37,09 Mikko Patana-84		LaihLu	2013	Turku 15.7	   1 t-paja	
8.38,62	Ari-Pekka Heinonen-76	SeinU	1998	Pori 27.5	   7 ka	
8.38,6	Heikki Nurmela-38	KaKa	1965	Lahti 18.8		
8.39,3	Antti Mäkelä-49		VaasKi	1975	Vaasa 30.7	   2 pk
	--70--	
8.39,4	Altti Kankaanpää-30	KauhVe	1958	Kauhava 17.8	   1 pk	
8.39,66	Juha Palonen-73		TeuvRi	1996	Pori 20.7	   1 ka	
8.39,7	Jaakko Kartano-40	KaKa	1963	Peräseinäjoki 21.7 2 ka		
8.39,92	Jarkko Posti-64		LapVi	1994	Ähtäri 25.7	   1 pk	
8.39,9	Matti Salo-38		SeinU	1963	Peräseinäjoki 21.7 3 ka	
8.40,0	Alpo Yli-Luopa-23	KurRy	1950			
8.40,4	Jorma Virtanen-52	JaJa	1971	Vaasa 27.5	   6 ka	
8.40,5	Jari Lampi-61		SeinU	1985	Alavus .8	   2 pk	
8.40,6	Esko Leväniemi-47	LappVe	1968	Äänekoski 20.8	   3	
8.40,6	Seppo Laaksamo-53	SeinU	1974	Pori 13.8	   9 ka	
	--80--
8.41,6	Simo Kuoppala-47	IsojU	1969	Vaasa 28.5	   7 ka	
8.41,8	Osmo Raukko		KyrVo	1960	Seinäjoki 6.6	   1C 	
8.42,0	Paavo Kotila-27		KuKu	1952	Kokkola 9.9	   3 ka			
8.42,28	Kari Hannonen-61	VaasVa	1982	Vaasa 14.6	   7 kv	
8.42,4	Mikko Luoma-aho-62	AlajA	1985	Seinäjoki 22.8	   6 ka	
8.42,54	Pasi Kivisaari-71	LapVi	1992	Helsinki 26.5	   7B ka	
8.42,6	Yrjö Nummela-28		KuKu	1956	Vaasa 29.7	   1 po	
8.42,6	Kari Tikka-48		IlmajK	1983	Kauhajoki 14.7		
8.42,6	Keijo Saarijärvi-57	EvijU	1988	Lappajärvi 25.6	   3 kv	
8.43,0	Veikko Hakala-40	KyrVo	1965	Vaasa 1.6	   2 ka
	--80--
8.43,0	Reijo Putkinen-56	PerTo	1975	Vaasa 30.7	   1-20 pk	
8.43,8	Erkki Peltokoski-53	TeuvRi	1976	Vaasa .7	   2 pk	
8.43,9	Heikki Mäkelä		VähVi	1980						
8.44,0	Martti Sihvonen-31	KauhVi	1958	Kauhava 17.8	   2 pk	
8.44,45	Hannu Koivupuisto-65	NurmJy	1987	Närpiö 23.6	   8 ka	
8.44,4	Kalevi Mannila		IlmajK	1966	Ilmajoki 4.8	   1 ka	
8.44,68	Mikko Pellinen-90	KristU	2015	Keuruu 18.6	   7 ka
8.44,89	Tapani Tyynelä-72	LappVe	1994	Outokumpu 14.6	   4 ka	
8.44,8	Niilo Syynimaa-24	SeinU	1954	Kauhava 31.7	   2 pk	
8.45,5	Toivo Loukola-02	VaVa	1926	Oulu 29.8			1skM
	--100--
8.45,63	Juha Rotola-Pukkila-77	KaKa	1999	Alavus 13.6	   4A ka	




	 5000m	
13.20,07  Martti Vainio-50	LapVi	1983	Zürich 24.8	   4 GB	
13.22,00  Kaarlo Maaninka-53	KaKa	1980	Moskova 1.8	   3 OK	
13.42,64  Jussi Utriainen-78	SeinU	2000	Turku 2.8	   6 PNG	
13.49,59  Jukka Valkama-63	IlmajK	1985	Lapinlahti 23.6	   1 kv	
14.03,44  Arto Isomäki-55	LapVi	1979	Tampere 20.8	   6 kv	
14.04,21  Ville Hautala-68	LapVi	1994	Oulu 23.8	   3 kv	
14.07,57  Hannu Luopajärvi-50	LapVi	1977	Turku 5.7	   10 PNG	
14.09,72  Joonas Harjamäki-86	SeinU	2011	Walmut, USA 15.4   5h6 kv	
14.15,16  Juha Palonen-73	TeuvRi	1995	Lapua 21.7	   6 SM	
14.16,83  Jouni Kari-64		ÄhtU	1991	Lahti 8.8	   6 kv	
	--10--
14.16,85  Jarmo Kujala-59	KaKa	1984	Kannus 15.7	   5 kv					
14.17,44  Jari Puumala-63	LeJy	1986	Vaasa 10.6	   2 kv	
14.17,57  Sami Ylihärsilä-75	LapVi	2001	Turku 6.7	   5 SM	
14.17,5	  Jorma Sippola-51	KaKa	1980	Norrköping 21.8	   3 kv	
14.18,5	  Tapio Korpinen-57	KurRy	1984	Valkeakoski 5.6	   7 ka	
14.20,4	  Eino Lammi-53		VaasKi	1978	Turku 27.7	   15 PNG	
14.21,0	  Aarre Kimpimäki-38	PerTo	1963	Turku 17.8	   3 SM	
14.23,0	  Veijo Rantanen-59	AlavU	1988	Vaasa 14.6	   3 kv	
14.23,6	 Heikki Rinta-Marttila-41 LapVi	1964	Oulu 15.8	   2 SM	
14.25,4	  Timo Yli-Kantola-46	KauhVi	1971	Oulu 24.7	   7 SM
	--20--				
14.26,23  Sauli Harjamäki-58	KauhKa	1984	Ylöjärvi 12.8	   6 ka	
14.26,4	  Veikko Haapala-56	PerTo	1976	Kuortane 12.8	   2A ilkan-5	
14.28,6	  Pekka Tiihonen-50	VaasVa	1976	Lappeenranta 21.8  1 PLU	
14.30,6	  Hannu Mäkirinta-49	AU	1976	Kuortane 12.8	   3A ilkan-5	
14.30,9	  Esa Kangasmäki-58	KaKa	1988	Vaasa 14.6	   5 kv	
14.31,2	  Jouko Uola-44		LapVi	1976	Kuortane 9.7	   1 pim	
14.31,2	  Jukka Hautamäki-58	VaasVa	1984	Ähtäri 16.6	   2 pim	
14.31,4	  Eino Jyrkiäinen-50	KaKa	1975	Göteborg 28.6	   2 kv	
14.32,50  Kari Niinisalo-66	SeinU	1990	Jämsänkoski 26.7   14 kv	
14.32,6	  Jussi Salonpää-49	LapVi	1980	Tampere 21.5	   12 ka	
	--30--					
14.33,49  Antti Saari-59	EvijU	1988	Seinäjoki 8.7	   2 pim	
14.33,59  Rainer Tunturi-56	VaasKi	1980	Vaasa 10.6	   2 kv	
14.34,6	  Reijo Höykinpuro-33	AlajA	1956	Lahti 25.8	   4 SM	
14.35,0	  Erkki Peltokoski-53	TeuvRi	1976	Kuortane 12.8	   4A ka	
14.35,6	  Erik Blomster-28	SeinU	1950	Pori 19.9	   4 ka	
14.36,64  Matti Antila-53	IlmajK	1980	Vaasa 10.6	   4 kv	
14.38,0	  Hannu Paalimäki-57	LeJy	1983	Kurikka 318.8	   3 ilkan-5
14.38,2	  Matti Koivisto-Rajala-56 JaJa	1976	Kuortane 9.7	   3 pim	
14.38,34  Petteri Kuorikoski-76	KuKu	2010	Kajaani 5.8	   11 SM	
14.38,4	  Aimo Lehtiniemi-44	KurRy	1966	Tampere 13.8	   8 SM	
	--40--
14.41,8	  Arto Koivisto-47	IsojU	1971	Alavus 15.6	   3 ka					
14.41,95  Ari Mäkiranta-75	TeuvRi	1998	Hämeenlinna 25.8   6 ka	
14.42,97  Antti Ihamäki-97	AlajA	2015	Saarijärvi 21.6	   1 kv
14.44,83  Petri Hänninen-71	LapVi	1991	Raahe 21.7	   1-20 SM	
14.45,0	  Asko Uusimäki-55	TeuvRi	1979	Kauhajoki 16.8	   6 ilkan-5	
14.46,49  Juha Huhtamäki-57	LapVi	1983	Kalajoki 24.6	   9A ka	
14.47,44  Jaakko Rinne-82	TeuvRi	2006	Jyväskylä 21.7	   13 SM	
14.48,4	  Antti Mäkelä-49	VaasKi	1975	Vaasa 29.5	   3 ka	
14.48,68  Matti Jaakkola-82	KuKu	2005	Pori 15.7	   14 SM	
14.50,2	  Tapio Korva-48	VaasKi	1974	Lapua 22.8	   4 ka	
	--50--
14.50,2	  Martti Kivisaari-51	LapVi	1977	Pietarsaari 29.5   13A may					
14.50,8	  Sami Saarela-61	VaasVa	1980	Oulu 16.7	   3 PV	
14.51,4	  Pekka Rantanen-35	SeinU	1963	Alavus 13.7	   2 pim	
14.52,03  Matti Lahtela-68	ÄhtU	1990	Vaasa 12.6	   6A ka	
14.52,0	  Jorma Virtanen-52	JaJa	1976	Kuortane 12.8	   9A ka	
14.52,0	  Mauri Jokiranta-52	KaKa	1983	Kurikka 18.8	   7 ka	
14.52,5	  Lasse Korkea-aho-52	LappVe	1979	Vaasa 12.6	   17 ka	
14.53,2	  Kari Tikka-48		IlmajK	1983	Kurikka 18.8	   9 ka	
14.53,63  Aki Kallio-65		KaKa	1988	Seinäjoki 8.7	   3 pim	
14.53,74  Mikko Patana-84	LaihLu	2015	Orimattila 12.7	   2 ka
	--60--
14.55,0	  Risto Virtaniemi-52	KuKu	1979	Kauhajoki 16.8	   11 ilkan-5	
14.55,2	  Osmo Ketonen-51	LapVi	1974	Kurikka 9.6	   10 ka					
14.55,88  Timo Mäntylä-83	AlavU	2004	Jämsä 10.7	   4 karn	
14.56,0	  Heikki Mäkelä		VähVi	1978	Vaasa 14.6	   1 pk	
14.56,4	  Seppo Laaksamo-53	SeinU	1973	Kauhava 28.8	   3A ilkan-5	
14.56,6	  Juhani Pikkarainen-45	JurvU	1973	Kauhava 28.8	   4A ilkan-5	
14.57,0	  Olli Ketonen-54	LapVi	1977	Kurikka 16.8	   3B ka	
14.57,86  Jarkko Posti-64	LapVi	1994	Ähtäri 29.5	   2 ka	
14.58,8	  Esko Leväniemi-47	LappVe	1972	Vaasa 31.7	   1 pim	
14.59,0	  Sakari Tamminen-49	KaKa	1983	Kurikka 18.8	   13 ilkan-5	
	--70--
14.59,31  Joni Hulkko-83	JaJa	2009	Jyväskylä 13.8	   3 ka
15.00,63  Harri Liukku-66	SeinU	1991	Tuusula 11.6	   5 kv	
15.00,8	  Veikko Hakala-40	KyrVo	1965	Alavus 21.7	   5 ilkan-5					
15.01,6	  Niilo Syynimaa-24	YlihJu	1953	Tampere 14.6	   1 po	
15.02,0	  Pekka Höykinpuro-35	AlajA	1954	Seinäjoki 18.10	   1 pk	
15.02,2	  Yrjö Hakomäki-31	VaasVa	1953	Tampere 14.6	   2 po	
15.02,8	  Unto Mukari-45	VaasKi	1974	Lapua 22.8	   8 ilkan-5	
15.03,2	  Hannu Perkiö-52	KurRy	1974	Vaasa 26.5	   3 ka	
15.03,4	  Arto Valkama-59	IlmajK	1977	Seinäjoki 3.7	   2 po	
15.04,15  Jorma Kauranen-67	SeinU	1991	Ilmajoki 18.8	   9 ka	
	--80--
15.04,17  Mikko Luoma-aho-62	AlajA	1986	Vaasa 10.6	   11 kv		
15.04,56  Tarmo Tyynelä-62	EvijU	1989	Ähtäri 1.7	   5 pim
15.04,6	  Yrjö Nummela-28	KuKu	1957	Lohja 10.8	   2 B-SM						
15.04,8	  Martti Sihvonen-31	KauhVi	1958	Seinäjoki 9.8	   6 po	
15.04,8	  Rauno Lassila-56	LapVi	1983	Seinäjoki 18.7	   5 pim	
15.05,0	Päiviö Niemi-Pynttäri-33 AlajA	1961	Kurikka 12.8	   5 B-SM	
15.05,0	  Heikki Nurmela-38	KaKa	1962	Tikkurila 18.8	   10 B-SM	
15.05,2	  Paavo Höykinpuro-35	AlajA	1958	Pietarsaari 27.7   2 po	
15.05,41  Kari Granö-64		KaKa	1991	Ilmajoki 18.8	   10 ka	
15.06,0	  Raimo Auraniemi-47	TöysVe	1971	Karijoki 23.8	   2 ilkan-5	
	--90--
15.06,0	  Tapani Mannersuo-47	IlmajK	1972	Isojoki 30.8	   5A ilkan-5	
15.06,23  Jari Lampi-61		ÄhtU	1993	Vaasa 15.6	   7 kv	
15.06,58  Jussi Takala-74	AlajA	2004	Jämsä 10.7	   7 karn						
15.07,1	  Kari Saarikoski-50	SeinU	1972	Isojoki 30.8	   7A ilkan-5	
15.07,2	  Paavo Kotila-27	KuKu	1952	Oulu 7.9	   1 ka	
15.07,4	  Erkki Rantala-35	KJV	1954	Seinäjoki 18.10	   2 pk	
15.08,0	  Reijo Putkinen-56	PerTo	1975	Kurikka 29.8	   12A ilkan-5	
15.08,2	  Aatto Keski-Luopa-22	VaasVa	1951	Mänttä 3.6	   2 po	
15.08,33  Juha Kirjala-65	KaKa	1991	Ilmajoki 18.8	   11 ka	
15.08,6	  Eino Hernesniemi-31	SeinU	1952	Tampere 27.6	   4 ka	
	-100-
15.09,0	  Jaakko Kartano-40	KaKa	1962	Tikkurila 18.8	   13 B-SM	
15.09,2	  Lasse Sivula-43	VaasKi	1980	Lapua 3.8	   9 ilkan-5	
	


	 10000m	
27.44,28 Kaarlo Maaninka-53	KaKa	1980	Moskova 27.7	   2 OK	
28.01,37 Martti Vainio-50	LapVi	1983	Helsinki 9.8	   4 MM	
29.02,89 Jukka Valkama-63	IlmajK	1985	Helsinki 23.5	   3 ka	
29.08,39 Jussi Utriainen-78	SeinU	1999	Seinäjoki 8.8	   2 SM	
29.14,2	 Arto Isomäki-55	LapVi	1981	Rauma 30.6	   5 ka	
29,33,0	 Jorma Sippola-51	KaKa	1980	Tukholma 27.9	   2	
29.34,04 Jarmo Kujala-59	KaKa	1984	Lahti 21.8	   9 kv	
29.37,2	 Timo Yli-Kantola-46	KauhVi	1971	Helsinki 1.7 	   9	
29.41,75 Jari Puumala-63	LeJy	1984	Helsinki-E 24.5	   17A ka	
29.44,2	 Hannu Luopajärvi-50	LapVi	1977	Helsinki 19.5	   1B ka	
	---10---					
29.47,2	 Heikki Rinta-Marttila-41 LapVi	1966	Tampere 14.8	   3 SM	
29.51,54 Eino Lammi-53		VaKi	1978	Helsinki 25.5	   8 ka	
29.53,01 Sauli Harjamäki-58	SeinU	1986	Vaasa 25.7	   9 SM	
29.53,33 Tapio Korpinen-57	KurRy	1983	Tampere 7.9	   2	
29.55,88 Juha Palonen-73	TeuvRi	1995	Lapua 23.7	   5 SM	
29.56,4	 Hannu Mäkirinta-49	KaKa	1984	Kurikka 16.8	   1 vaasan-10	
30.01,17 Jouni Kari-64		ÄhtU	1992	Jyväskylä 5.7	   13 SM	
30.08,04 Veijo Rantanen-59	AlavU	1985	Vaasa 27.8	   3 pohjal-10	
30.12,84 Antti Saari-59		EvijU	1985	Vaasa 27.8	   4 pohjal-10	
30.13,8	 Aarre Kimpimäki-38	PerTo	1963	Kouvola 7.7	   3 kv	
	---20---					
30.16,26 Sami Yli-Härsilä-75	LapVi	1998	Ilmajoki 6.9	   1 pim	
30.19,6	 Tapio Korva-48		VaKi	1974	Kokkola 12.6	   15 kv	
30.24,2	 Rainer Tunturi-56	VaKi	1980	Pori 15.6	   5 TUL	
30.25,7	 Jukka Hautamäki-58	VaVa	1984	Ähtäri 17.6	   3 pim
30.37,74  Antti Ihamäki-97	AlajA	2019	Lappeenranta 1.8	   3 SM	
30.30,1	 Esa Kangasmäki-58	KaKa	1988	Alahärmä 1.9	   2 ilkka-r	
30.30,4	 Pekka T Tiihonen-50	VaVa	1975	Vaasa 4.9	   1 vaasan-10	
30.33,99 Kari Niinisalo-66	SeinU	1992	Ilmajoki 6.9	   2 pk	
30.36,0	 Hannu Paalimäki-57	LeJy	1981	Ähtäri 6.9	   9A vaasan-10	
30.36,8	 Antti Mäkelä-49	VaKi	1977	Kurikka 12.7	   2 pim	
	--30--
30.43,4	 Aimo Lehtiniemi-44	KurRy	1964	Oulu 16.8	   5 SM						
30.47,43 Ville Hautala-68	LapVi	1989	Lappajärvi 2.9	   1 pk	
30.47,43 Anssi Raittila-76	SeinU	1997	Karstula 15.8	   6 ka	
30.47,8	 Seppo Laaksamo-53	SeinU	1974	Vaasa 29.6	   1 pim	
30.48,6	 Veikko Haapala-56	KaKa	1978	Vaasa 22.8	   5 vaasan-10	
30.50,63 Aki Kallio-65		KaKa	1987	Ähtäri 4.6	   4 ka
30.53,78 Joonas Harjamäki-86	SSU	2012	Lahti 26.8	   6 SM
30.53,8	 Asko Uusimäki-55	TeuvRi	1979	Vaasa 23.8	   5 vaasan-10	
30.54,00 Kari Granö-64		KaKa	1991	Ilmajoki 1.9	   3 alue-k	
30.55,89 Ari Mäkiranta-75	TeuvRi	1999	Seinäjoki 8.8	   10 SM	
	--40--
30.56,6	 Olli Ketonen-54	LapVi	1973	Vaasa 15.8	   1 vaasan-10	
30.59,1	 Sakari Tamminen-49	KaKa	1983	Ähtäri 28.8	   6 ka					
31.01,33 Jarkko Posti-64	LapVi	1994	Seinäjoki 7.6	   3 pim	
31.03,6	 Eino Jyrkiäinen-50	KaKa	1975	Göteborg 11.6	   1	
31.06,2	 Paavo Kotila-27	KuKu	1952	Seinäjoki 24.8	   4 SM	
31.09,0	 Jussi Salonpää-49	LapVi	1976	Kurikka 19.9	   7 vaasan-10	
31.09,2	 Raimo Auraniemi-47	TöVe	1974	Vaasa 29.6	   3 pim	
31.10,0	 Erik Blomster-28	SeinU	1953	Seinäjoki 19.7	   1 pim	
31.11,0	 Unto Mukari-45		VaKi	1976	Kurikka 19.9	   8 vaasan-10	
31.15,6	 Mikko Luoma-aho-62	AlajA	1986	Ähtäri 19.5	   8 pk	
	-50-
31.15,69 Reino Kolmonen-48	VaTo	1985	Vaasa 27.8	   10 pohjal-10	
31.17,07 Mikko Patana-84	LaihLu	2016	Helsinki-E 26.5	   2 ka
31.17,24 Jari Lampi-61		ÄhtU	1993	Helsinki-E 1.6	   14 kv						
31.17,6	 Niilo Syynimaa-24	YlihJu	1953	Seinäjoki 19.7	   2 pim	
31.18,6	 Jorma Virtanen-52	JalJa	1977	Seinäjoki 2.8	   5 vaasan-10
31.18,94 Petteri Kuorikoski-76	KuKu	2013	Jämsä 29.6	   3 karn	
31.19,0	 Reijo Höykinpuro-33	AlajA	1956	Alajärvi 16.9	   1 pk	
31.19,4	 Mauri Jokiranta-52	KajKa	1981	Ähtäri 6.9	   14A vaasan-10	
31.19,8	 Pekka Höykinpuro-35	AlajA	1956	Alajärvi 16.9	   2 pk	
31.20,1	 Kari Tikka-48		IlmajK	1983	Seinäjoki 19.7	   3 pim	
	--60--
31.21,0	 Rauno Lassila-56	LapVi	1983	Seinäjoki 19.7	   4 pim	
31.21,92 Jaakko Rinne-82	TeuvRi	2006	Jyväskylä 23.7	   12 SM	
31.23,0	 Jarmo Nieminen-57	VaKi	1980	Vaasa 20.8	   8 vaasan-10	
31.24,43 Simo Kotomäki-52	IsojU	1988	Seinäjoki 9.7	   5 pim					
31.27,62 Keijo Saarijärvi-57	EvijU	1988	Porvoo 3.7	   4 kv	
31.25,74 Tarmo Tyynelä-62	EvijU	1989	Lappajärvi 2.9	   6 pk	
31.26,08 Juha Kirjala-65	SeinU	1993	Seinäjoki 6.7	   5 ka	
31.27,15 Jorma Kauranen-67	SeinU	1992	Ilmajoki 6.9	   3 pk	
31.27,8	 Lasse Korkea-aho-52	LappVe	1979	Vaasa			
31.28,0	 Kari Saarikoski-50	SeinU	1973	Kokkola 27.6	   13 kv	
	--70--
31.28,4	 Osmo Siven-52		ÄhtU	1981	Ähtäri 6.9	   3B vaasan-10	
31.28,5	 Jukka Pohjonen-66	LapVi	1988	Alahärmä 1.9	   6 pk	
31.28,8	 Sami Saarela-61	VaVa	1979	Vaasa 23.8	   8 vaasan-10	
31.30,45 Arto Perttilä-73	VaVa	2008	Kerava 25.5	   1 iso-hollo
31.30,88 Matti Lahtela-70	ÄhtU	1991	Ähtäri 2.6	   8 ka					
31.31,51 Harri Liukku-66	SeinU	1992	Ilmajoki 6.9	   4 pk	
31.32,0	 Matti Antila-53	IlmajK	1983	Ähtäri 28.8	   11 ka	
31.33,49 Joni Hulkko-83		JaJa	2009	Espoo-L 31.7	   17 SM
31.35,4	 Paavo Maho-39		KaKa	1975	Vaasa 4.9	   7 vaasan-10	
31.37,43 Jussi Takala-74	AlajA	2002	Turku 26.6	   17 PNG	
	--80--
31.38,5	 Osmo Ketonen-51	LapVi	1971	Lapua 18.9	   5A vaasan-10	
31.39,0	 Raimo Törmä-47		KurRy	1975	Vaasa 4.9	   10 vaasan-10	
31.39,3	 Markku Koskela-56	IlmajKi	1983	Ähtäri 28.8	   14 ka	
31.40,9	 Martti Kivisaari-51	LapVi	1980	Vaasa 20.8	   11 vaasan-10	
31.42,0	 Hannu Perkiö-52	KurRy	1976	Kurikka 19.9	   12 vaasan-10	
31.43,0  Lasse Sivula-43	VaKi	1984	Kurikka 16.8	   12 vaasan-10				
31.43,6  Päiviö Niemi-Pynttäri-33 AlajA	1956	Kurikka 27.8	   1 B-SM	
31.43,8	 Veikko Hakala-40	KyrVo	1967	Hyvinkää 17.9	   5 cup	
31.44,0	 Reijo Niemelä 		JurvU	1982			
31.44,6	 Markku Hakomäki-57	KuKu	1981	Ähtäri 6.9	   5B vaasan-10	
	-90-
31.45,0	 Paavo Höykinpuro-35	AlajA	1958	Vaasa 21.9	   1 vaasan-10	
31.49,0	 Markku Kankaanpää-48	YlihJu	1982	Alahärmä 5.9	   12 vaasan-10
31.53,0  Erkki Peltokoski-53	TeRi	1976	Lapua 15.8	   1ka
31.53,0	 Matti Korkea-aho-54	LappVe	1978	Vaasa 22.8	   12 vaasan-10	
31.54,4	 Mikko Järvinen-49	EvijU	1975	Vaasa 4.9	   15 vaasan-10
31.55,85 Reijo Suoverinaho-58	ÄhtVa	1990	Ähtäri 24.5	   5 aluek				
31.57,54 Arto Järvinen-68	AlavU	1993	Seinäjoki 6.7	   11 ka	
31.57,6	 Juhani Pikkarainen-45	JurvU	1973	Vaasa 15.8	   8 vaasan-10	
31.58,3	 Jorma Orava		LappVe	1979	Vaasa 23.8	   15 vaasan-10	
31.59,06 Matti Ylisaukko-oja-58	LapVi	1993	Seinäjoki 6.7	   12 ka	
	-100-
31.59,7	 Kyösti Kukonlehto	ÄhtU	1986	Ähtäri 19.5	   11 pk	
32.02,4	 Pekka Rantanen-35	SeinU	1963	Alajärvi 11.8	   1 vaasan-10
32.03,0	 Esa Sillanpää-45	SeinU	1979	Vaasa 23.8	   19 vaasan-10



	puolimaraton	
1.05,38	SAULI HARJAMÄKI-58     KaKa	1990	Imatra 1.5	   4 ka	
1.05,47	JUSSI UTRIAINEN-78     SeinU	2000	Turku 15.4	   1 SM	
1.07,57	VILLE HAUTALA-68       LapVi	1993	Vaasa 11.9	   1 ka	
1.08,09	KARI GRANÖ-64          VaVa	1993	Laihia 4.6	   1	
1.08.42 Joonas Harjamäki-86    SSU	2012	Vantaa 14.10	   1 vantaan-m
1.08,56	ARTO PERTTILÄ-73       VaVa	2008	Berliini 6.4	   24 kv	
1.09,16	KARI NIINISALO-66      SeinU	1994	Vaasa 11.9	   1 ka	   	
1,09,33	ARI MÄKIRANTA-75       TeRi	2001	Vantaa 21.4	   6 SM	
1.09.36	JARMO KUJALA-59        KaKa	1993	Alajärvi 10.7	   1 ka	
1.09,36	ANSSI RAITTILA-76      SeinU    1998	Imatra 4.4	   10 SM
	-10-	
1.09,59	TUOMO PANTTILA-51      KaKa	1995	Vihti 20.8	   1-40 SM				
1.10,31	JAAKKO RINNE-82        TeRi	2005	Hämeenlinna 2.4	   13 SM
1.10.31	Mikko Patana-84		LaihLu	2015	Hamina 3.10	   3 ka			
1.11,03	JUSSI TAKALA-74        AlajA    2004	Oulu 24.4	   18 SM	
1.11,04	JUHA KIRJALA-65        SeinU    1993	Hämeenlinna 17.7   9 ka	
1.11.11	JORMA OJALA-70         VähVi	1993	Vaasa 11.9	   7 ka
1.11,31	JUHA PALONEN-73        TeRi	2003	Pyhäselkä 26.4	   18 SM
1.11,45	KIMMO LAMPINEN-58      SeinU    1996	Vaasa 7.9	   3 ka	
1.12,00	ESKO HEINOLA-63        NurmU	2008	Ylistaro 6.4	   1 ka	
1.12,01	TARMO TYYNELÄ-62       ÄhtVa	1999	Teuva 22.8	   3-35 SM
	-20-	
1.12,07	SIMO KOTOMÄKI-52       IsojU	2000	Forssa 17.6	   1-45 suvi-ilta	
1.12,07	JOUNI JOKINEN-74       TeRi	2004	Kustavi 22.5	   1 ka			
1.12,09	MATTI TAINI-83		SSU	2012	Kuopio 21.4	   12 SM
1.12.10	Juha Laitinen-82	SSU	2015	Ylistaro 25.4	   1 kyrönj
1.12,22	MATTI RINTALA-63       TeRi	2008	Ylistaro 6.4	   2 ka	
1.12.39	JONI SAARIKOSKI-81     YKV	2012	Kuopio 21.4	   16 SM
1.13.16	JONI HULKKO-83         JaJa	2007	Äänekoski 22.4	   22 SM	
1.13.35	JOUNI SILTAKORPI-79    KurRy	2008	Jyväskylä 13.9	   5 finlandia	
1.13.37	Pekka Klemola-88	KuKu	2012	Ylivieska 8.9	   2 kärkim
1.13.40	Niko Lepistö-90		LaihLu	2013	Kittilä 7.9	   1 ruska
	-30-		
1.13.46	ARI ALA-RIIHIMÄKI-62   IlmajK	2007	Ylistaro 1.4	   1 komia-kirkko	  	
1.13,50	JARI KOHTAMÄKI-67      SeinU    1998	Ylistaro 2.5	   2 ka	



	Maraton	
2.16,36	Ville Hautala-68	LapVi	1992	Berliini 27.9	   20 kv	
2.17,04	Sauli Harjamäki-58	SeinU	1986	Jyväskylä 25.5	   3 SM	
2.17,20	Hannu Mäkirinta-49	SeinU	1986	Jyväskylä 25.5	   4 SM	
2.18,32	Jarmo Kujala-59		KaKa	1984	Liperi 23.9	   3 SM	
2.19,28	Kaarlo Maaninka-53	KaKa	1978	Keuruu 28.5	   6 SM	
2.20,54	Asko Uusimäki-55	TeuvRi	1986	Helsinki 2.8	   4 kv	
2.20,57	Jorma Sippola-51	KaKa	1978	Pietarsaari 22.7   1 ka	
2.22,05	Markku Kankaanpää-48	YlihJu	1982	Seinäjoki 23.5	   9 SM	
2.22,16	Eino Lammi-53		VaKi	1982	Vaasa 19.9	   2 ka	
2.23,14	Seppo Laaksamo-53	SeinU	1974	Seinäjoki 18.5	   1 ka	
	--10--
2.24,23	Juha Kirjala-65		KaKa	1992	Karttula 13.9	   10 SM	
2.24,42	Kari Granö-64		KaKa	1991	Vaasa 7.9	   1 ka	
2.24,43	Kari Niinisalo-66	SeinU	1994	Helsinki 23.4	   12 SM	
2.24,46	Matti Antila-53		IlmajK	1985	Valkeakoski 19.5   12 SM	
2.25,34	Unto Mukari-45		VaKi	1973	Seinäjoki 20.5	   1 ka	
2.25,37	Taisto Järvinen-45	AlavU	1973	Turku 1.4	   9 ka	
2.25,50	Juha Huhtamäki-57	LapVi	1983	Tammisaari 18.9    15 SM	
2.26,02	Tapio Korva-48		VaKi	1975	Imatra 25.5	   9 SM	
2.26.18 Markku Hakomäki-57	KuKu	1986	Tukholma 7.6	   33 kv	
2.26,34	Timo Yli-kantola-46	KauhVi	1971	Helsinki 23.6	   5 SM
	--20--	
2.26,38	Tuomo Panttila-51	KaKa	1986	Pietarsaari 19.7   1 ka	
2.27,07	Sakari Tamminen-49	VaKi	1982	Pietarsaari 24.7   2 ka	
2.27,13	Tapio Korpinen-57	KurRy	1984	Liperi 23.9	   24 SM	
2.27,28	Juhani Keisala-59	LapVi	1986	Jyväskylä 25.5	   26 SM	
2.28.01	Anssi Raittila-76	SeinU	2000	Lohja 27.5	   5 SM	
2.28,05	Asko Ristimäki-55	SeinU	1987	Uusikaupunki 31.5  21 SM	
2.28,05	Simo Kotomäki-52	IsojU	1990	Vaasa 8.9	   4 ka	
2.28,50	Jari Öljymäki-62	VaVa	1987	Vantaa 18.10	   11 ka	
2.29,22	Arto Järvinen-68	AlavU	1993	Valkeakoski 29.5   1	
2.29,31	Kimmo Lampinen-58	SeinU	1997	Oulu 24.5	   1 ka	
	--30--
2.29,52	Kari Tikka-48		IlmajK	1982	Seinäjoki 23.5	   24 SM
2.29,55	Antti Lassila-64	NurmJy	1988	Vaasa 10.9	   5 ka	
2.30,11	Osmo Mäntykoski-49	SeinU	1980	Vantaa 19.10	   5 ka	
2.30,31	Simo Nikula-35		KaKa	1976	Coventry 15.8	   6-40 MM	
2.30,31	Matti Huhtamäki-59	LapVi	1985	Vaasa 8.9	   2 ka	
2.30,32	Reijo Suoverinaho-58	ÄhtVa	1993	Helsinki 7.8	   18 SM	
2.30,50	Rauno Lassila-56	LapVi	1983	Seinäjoki 22.5	   1 ka	
2.31,16	Eino Jyrkiäinen-50	KaKa	1976	Seinäjoki 30.5	   3 ka	
2.31,34	Keijo Saarijärvi-57	EvijU	1988	Helsinki 13.8	   24 kv	
2.31.42	Mikko Patana-84		LaihLu	2015	Frankfurt 25.10		
	--40--
2.31,50	Reino Kolmonen-48	VaTo	1986	Jyväskylä 25.5	   33 SM	
2.31,55	Lasse Sivula-43		VaKi	1982	Vaasa 19.9	   3-35 ka	
2.32,02	Matti Huhtala-55	KJV	1986	Jyväskylä 25.5	   36 SM	
2.32,06	Jouni Kari-64		ÄhtU	1994	Kittilä 10.9		
2.32.11	Joni Saarikoski-81	YKV	2010	Lappeenranta 12.9  5 SM
2.32.22	Matti Taini-83		SSU	2019	Oulu 18.5	   1 terwa
2.32,34	Mauno Luoma-Keturi-50	KarTa	1985	Helsinki 4.8	   18 kv		
2.33,04	Pekka Aittoniemi-51	VaVa	1984	Vantaa 14.10	   7 ka	
2.33,07	Jari Ala-Nikkola-70	KurRy	1992	Vantaa 11.10	   6 ka	
2.33,11	Reijo Niemelä-57	JurvU	1981	Vantaa 18.10	   24 ka	
	--50--
2.33.28	Petteri Kuorikoski-76	Kuku	2012	Vantaa 14.10	   7 SM
2.33,31	Martti Härsilä-54	LapVi	1985	Helsinki 4.8	   24 kv	
2.34,00	Tarmo Tyynelä-62	EvijU	1992	Vaasa 5.9	   3 ka	
2.34,09	Jorma Luomanperä-51	LapVi	1986	Vaasa 13.9	   8 ka	
2.34,58	Tero Ala-Mieto-67	KurRy	1992	Vaasa 5.9	   4 ka	
2.35,22	Esko Heinola-63		ÄhtVa	1993	Joutseno 18.9	   8 kv	
2.35,44	Kari Hannonen-61	VaVa	1986	Helsinki 2.8	   26 kv	
2.35,49	Pentti Korpela-45	VähVi	1973	Seinäjoki 20.5	   1 hölkkä	
2.35,51	Mikko Järvinen-49	EvijU	1986	Vaasa 13.9	   10 ka	
2.35.55	Jussi Takala-74		AlajA	2003	Joutseno 20.9	   5 ka
	--60--
2.36.32	Juha Palonen-73		TeuvRi	2015	Amsterdam 17.10	   59 kv
2.36,47	Matti Paananen-48	ÄhtU	1982	Alajärvi 4.7	   5 ka
2.36.48	Juha Laitinen-82	SSU	2015	Tukholma 30.5	   38 kv
2.36,49	Jukka Ropponen-61	LappVe	1989	Hämeenlinna 28.5   46 SM
2.36,52	Lauri Nikkola-11	SeinU	1954	Turku 3.10	   6	
2.36,58	Mauri Jokiranta-52	KaKa	1987	Vaasa 12.9	   11 ka	
2.37,21	Martti Hokkanen-30	NurmJy	1977	Seinäjoki 28.5	   1-45 ka
2.37,35	Kari Järvinen-50	EvijU	1985	Helsinki 4.8	   42 kv	
2.37,35	Aatos Mäkelä-46		EvijU	1989	Lappeenranta 3.9   5-40 SM
2.37,37	Juhani Ranta-Knuuttila	AlavU	1992	Vaasa 5.9	   8 ka
	--70--	
2.37,42	Esko Korkeakangas-43	NuJy	1983	Alajärvi 3.7	   2-35 ka
2.37.43	Matti Salo-nn		Laihia	1986	Vantaa 12.10	   1 hölkkä	
2.37.44	Jussi Anttila-44	ÄhtU	1989	Los Pacos 3.12	   16 kv	
2.37,49	Pasi Pantti-76		KaKa	1997	Berliini 28.9	   166 kv	
2.37,55	Kalevi Leinonen-50	ÄhtU	1988	Helsinki 13.8		
2.38,13	Matti Korkea-aho-54	LappVe	1980	Pietarsaari 19.7   8 ka	
2.38.14	Ahti Honkola-57		SoinSi	2001	Kruunupyy 18.8	   1 ka
2.38,17	Veli-Matti Hietikko	JaJa	1982	Alajärvi 4.7	   6 
2.38,26	Yrjö Knuuttila-45	LapVi	1977	Seinäjoki 28.5	   13 ka
2.38,28	Raimo Törmä-47		KurRy	1973	Seinäjoki 20.5	   5 ka	
	--80--
2.38,42	Ari Ala-Riihimäki-62	Häjyt	1996	Berliini 29.9	   318 kv
2.38.51	Timo Rajamäki-57	LL-U	1995	Vaasa 9.9	   3 ka	
2.39,07	Jussi Toukovaara-42	KauhVi	1970	Haapavesi 27.9	   3 ka		
2.39.10	Leif Kärkinen-52	VaasTo	1978	Pietarsaari 22.7   19 jakob
2.39,21	Arto Peltomäki-70	YKV	1992	Peräseinäjoki 18.7	
2.39.33	Jaakko Rinne-82		TeuvRi	2006	Joutseno 23.9	   13 SM
2.39,40	Olavi Leppämäki-52	ÄhtU	1976	Seinäjoki 30.5	   10 ka	
2.39,41	Juhani Heittola		KurRy	1991	Tukholma 1.6	   123 kv	
2.39.42	Tapio Sivula-62		AlajA	1991	Helsinki 10.8	   45 HCM
2.39,51	Juhani Pikkarainen-45	SeinU	1989	Seinäjoki 27.8	   3-40 ka
	--90--
2.39.51	Risto Vähämäki-74	LapVi	2002	Joutseno 21.9	   16 SM
2.39,52	Matti Latvala		SeinU	1978	Seinäjoki 28.5	   12 ka	
2.39.59	Pertti Hietikko		JaJa	1982	Alajärvi 4.7	   7 ka
2.40.07	Jari Kohtamäki-67	SeinU	1998	Lappeenranta 16.5  1 ka
2.40,08	Jari Lampi-61		ÄhtU	1993	Helsinki 6.8	   58 HCM		
2.40,10	Jussi Salonpää-49	LapVi	1982	Vantaa 24.10	   56 ka	
2.40,20	Seppo Kivimäki		AlajA	1983	Alajärvi 3.7	   6 ka	
2.40.22	Pauli Tuuttila		NurmJy	1993	Korso 10.10	   7 ka
2.40.31	Ari Mäkiranta-75	TeRi	2003	Pietarsaari 25.7   
2.40.36	Asko Tienhaara		AlajA	1986	Oulu 24.5
	--100--



	110m aidat	
13,74	Eduard Hämäläinen-69	KuKu	1997	Ateena 6.8	   D MM		+0,8	
13,83	Antti Korkealaakso-84	SeinSU	2010	Joensuu 21.8	   6 elit	+1,7	
13,90	Harri Ylinen-64		JaJa	1988	Schwechat 5.6	   3 kv		+2,0	
14.00	Timo Siirtola-69	VimpV	1991	Helsinki 29.7	   4 SM		+0,3
14,08	Vesa Korjus-81		KuKu	2008	Helsinki 30.8	   3 mo		+2,0	
14,12	Raimo Alanen-52		LappVe	1976	Turku 4.7	   1 SM		-0,3	
14,13	Ville Rajala-93		AlajA	2017	Bydgoszcz 16.7    D-22 EM	+1,7	
14,21	Elmo Savola-95		LappVe	2017	Tallinna 12.7	   D-22 EM	+0,6
14,44	Jyri Linden-86		KuKu	2007	Lapua 11.7	   4 tähti	+1,2
14,3	Antti Lanamäki-39	KuKu	1967	Heinola 24.9	   2 ka		
	-10-
14,4	Raimo Asiala-41		SeinU	1962	Kuortane 23.6	   1 ka		
14,67	Juha Isolehto-68	VaVa	1988	Pihtipudas 13.8	   2-20 SM	+1,4	
14,67	Jaakko Ojaniemi-80	PerTo	2001	Turku 6.7	   4h3 SM	+0,8	
14,70	Mika Koskiranta-76	KristU	1997	Lohja 17.8	   2h1-22 SM	+0,6
14,72	Jari Iso-Koivisto-65	KaKa	1992	Jalasjärvi 19.8	   4 kv		+1,4	
14,5	Juhani Orrenmaa-39	KauhVi	1963	Riihimäki 11.8	   1		
14,78	Jukka Ylinen-61		JaJa	1985	Kauhajoki 30.6	   1 pim	+0,7	
14,78	Jarkko Finni-72		KauhVi	1990	Plovdiv 9.8	   D-19 MM	-0,2	
14,78	Jari Olli-77		EvijU	2007	Szczecin POL	   D Ecup	+1,7	
14,6	Matti Harri-40		JaJa	1962	Kauhajoki 1.7	   2 ka		
	-20-
14,86	Ismo Hämeenniemi-70	LappVe	1990	Bergen 21.7	   4-20 mo	-0,3	
14,88	Esa Honkaniemi-55	LappVe	1980	Lappeenranta 10.6  1h		
14,98	Otto Raja-aho-88	ÄhtU	2011	Jämsänkoski 30.6   6 karn	+0,7	
14,99	Jukka Väkeväinen-78	LappVe	2004	Götzis 30.5	   D		+0,4	
14,8	Tapani Tammenpää-34	VaVa	1957	Tukholma 14.9	   2 mo		
14,8	Hannu Rinta-61		KyrVo	1982	Kuortane 26.6	   3A ka	+0,3	
15,09	Ville Mylläri-85	PerTo	2006	Arles 2.7	   D Ecup	+1,2
14,9	Sauli Pollari-52	KauhVi	1978	Lahti 4.6	   D		
15,18	Hannu Hautamäki-74	IlmajK	1993	Alajärvi 22.8	   D pim	+1,6	
15,19	Juha Laasanen-71	LappVe	1992	Turku 7.6	   D kv		+1,1	
	-30-
15,21	Eetu Kangas-93		SSU	2017	Lapua 5.6	   1 ak		+1,7	
15,0	Ilpo Paananen-55	KarTa	1978	Seinäjoki 4.7	   3 pim		
15,26	Jarmo Mäkelä-55		KuKu	1984	Lapinlahti 24.6	   6 kv		+0,8	
15,30	Mika Gustafsson-70	AlavU	1992	Jalasjärvi 19.8	   5 kv		+1,4	
15,32	Turkka Suo-71		TeuvRi	1990	Jalasjärvi 20.8	   1B ka	+1,6	
15,43	Jyrki Paavola-64	ÄhtU	1985	Kuortane 30.6	   4 pim	+0,7	
15,43	Juuso Koivuniemi-92	TeRi	2012	Turku 9.9	   D-22 SM	+1,0
15,2	Olli-Pekka Vuorinen-46	TöVe	1966	Saarijärvi 26.6	   3		
15,2	Markku Rajala-48	IsojU	1967	Isojoki 18.6	   2 ka		
15,2	Paavo Yliluoma-57	YlihJu	1976	Kuortane 13.6	   D-20 pim		
	-40-
15,2	Sakari Kleimola-55	KauhVi	1976	Kuortane 9.7	   2 pim		
15,2	Esa Viitasalo-60	KarTa	1984	Ähtäri 17.6	   5 pim		
15,50	Ukko Finning-77		AlahKi	1995	Lapua 15.7	   4 pim	+0,9	
15,3	Erkki Lehto-35		TeuvRi	1957	Vaasa 21.7	   2 pim		
15,3	Antti Salminen-34	ÄhtU	1962	Kurikka 10.6	   3 ka
15,3	Jorma Vesala-47		KaKa	1971	Kuortane 10.7	   2 pim	
15,3	Harri Alanen-54		LappVe	1975	Seinäjoki 6.7	   3 pim		
15,57	Petri Nykänen-73	ÄhtU	1995	Nastola 20.8	   D-22 SM	+0,9	
15,58	Asko Koivisto-64	ÄhtU	1993	Alajärvi 22.8	   D pim	+0,7	
15,58	Pasi Ridanpää-73	YKV	1997	Ähtäri 30.7	   2 pim	-2,0
	-50-
15,63	Aleksi Tuononen-94	ÄhtU	2014	Seinäjoki 10.8	   5-22 SM	-1,3
15,64	Jaakko Penttilä-66	KaKa	1985	Kauhajoki 11.7	   3 kv		+1,0
15,4	Heimo Ylinen-27		KurRy	1958	Seinäjoki 20.7	   4 pim		
15,4	Esa Latva-Rasku-45	IlmajK	1963	Jurva 28.7	   2 ka	
15,4	Jyrki Portin-59		LapVi	1980	Vaasa 4.6	   4 pk	
15,68	Ari Koivisto-64		ÄhtU	1993	Alajärvi 22.8	   D pim	+0,7
15,74	Jarmo Erkkilä-60	ÄhtVa	1986	Hämeenlinna 29.6   2 TUL	+1,4	
15,5	Kauko Kaartinen-41	JaJa	1962	Jalasjärvi 26.8	   D pk	
15,5	Paavo Latva-Rasku-44	IlmajK	1963	Jurva 28.7	   3 ka		
15,5	Ensio Nyyssölä-52	LappVe	1972	Vaasa 31.7	   3 pim		
	-60-
15,5	Erkki Kyntäjä-48	VaKi	1973	Jalasjärvi 16.6	   D pim		
15,5	Jari Malinen-56		AlahKi	1976	Seinäjoki 19.7	   2-20 pim	
15,75	Visa Hammo-80		PerTo	1998	Vammala 24.7	   2 ka		+0,2	
15,6	Antti Vuorela-42	KuKu	1965	Seinäjoki 31.7	   6 kv	
15,6	Heikki Savela-47	LeJy	1970	Seinäjoki 27.8	   5A k
15,87	Jukka Latva-Rasku-74	LapVi	1993	Kuopio 5.9	   D-20 SM	+1,1	
15,88	Timo Malinen-77		LappVe	1997	Kristinestad 1.7   4 kv		-1,8
15,88	Olli Mäkelä-83		VaTo	2004	Turku 29.6	   5r1 t-paja	-0,4	
15,89	Sakari Palomäki-63	AlahKi	1983	Ålborg 17.7	   D		+0,8	
15,90	Jaakko Erkinheimo-81	LappVe	2000	Kauhava 30.7	   4B ka	-0,1	
	-70-
15,7	Pentti Yrttimaa-13	KurRy	1939	Kurikka 20.8	   1 ka		
15,7	Aulis Reinikka-15	KurRy	1939	Kurikka 20.8	   2 ka		
15,7	Jorma Valtonen-23	SeinU	1949	Helsinki-E 14.9	   1 akatem		
15,7	Kimmo Perämäki-31	SeinU	1952	Kuortane 10.8	   1 pim		
15,7	Keijo Mäyry-43		KuKu	1963	Vaasa 6.7	   1-20 pim		
15,7	Aulis Peltomäki-46	LappVe	1968	Lapua 3.8	   3 kv		
15,7	Jouko Tilli-49		SeinU	1971	Eerikkilä 30.5	   D mo-k		
15,7	Eero Savela-45		TeuvRi	1977	Veteli 6.7	   2 pk	
15,7	Juha Isosaari-63	YKV	1983	Ähtäri 15.7			
15,7	Keijo Väkeväinen-65	LappVe	1984	Ähtäri 17.6	   6 pim		
	-80-
15,92	Janne Werner-72		VähVi	1997	Turku 8.6	   D kv		+1,2	
15,96	Tuomas Kiviaho-87	SoinSi	2005	Ähtäri 6.7	   2 pim	+0,0
15,8	Martti Männistö-32	KurRy	1959	Kuortane 20.6	   4 ka	
15,8	Kalervo Myllykoski-28	KaKa	1961	Laihia 16.7	   1 pimB		
15,8	Matti Marttinen-49	SeinU	1967	Lappajärvi 20.6	   2-20 pim		
16,13	Jorma Hietamäki-55	KurRy	1991	Jalasjärvi 11.8	   6 ka		-2,1
16,13	Antti Wiklund-79	1998	Ilmajoki 22.7	   4 pim		+0,4
15,9	Jorma Kalaja-34		ÄhtU	1953	Seinäjoki 18.7	   1 pim		
15,9	Jouko Laitinen-35	KyrVo	1959	Vaasa 11.8	   2 so		
15,9	Kari Alanen-47		KauhVi	1969	Vaasa 26.7	   5 pim		
	-90-
16,19	Otto Kärki-71		VaVa	1990	Oulainen 16.9	   D-20 SM	+0,8	
16,24	Matti Tallbacka-70	ÄhtU	1992	Kristinestad 23.8  D pim	+0,2	

	

	400m aidat	
49,94	Ismo Hämeenniemi-70	LappVe	1994	Lappeenranta 26.7  2 elit	
50,64	Raimo Alanen-52		LappVe	1976	Turku 3.7	   1 SM	
51,50	Jari Iso-Koivisto-65	KaKa	1992	Lappeenranta 16.8  3 kv	
52,21	Jukka Latva-Rasku-74	LapVi	1997	Lappeenranta 20.7  5 SM	
52,5	Heikki Pippola-43	AlavU	1965	Helsinki 28.7	   1 mo	
53,52	Ukko Finning-77		AlahKi	1997	Saarijärvi 21.6	   2B ka	
53,85	Keijo Väkeväinen-65	LappVe	1991	Jyväskylä 13.7	   2 B-SM	
53,9	Markku Rajala-48	IsojU	1968	Växjö 11.8	   2-20 mo	
54,10	Jorma Hietamäki-55	KurRy	1986	Valkeakoski 3.6	   3 ka	
54,28	Hannu Rinta-61		KyrVo	1980	Vantaa 10.8	   3-20 SM	
	---10---		
54,31	Tatu Markkila-89	KuRy	2008	Kajaani 23.8	   2-19 SM			
54,2	Esa Viitasalo-60	KarTa	1984	Ähtäri 16.6	   1 pim	
54,4	Antti Lanamäki-39	KuKu	1967	Kuortane 3.8	   1 pim	
54,5	Sauli Pollari-52	YlihJu	1977	Kurikka 12.7	   1 pim	
54,75	Tuomo Katajamäki-77	VaVa	1996	Jalasjärvi 30.7	   3 pim	
54,98	Tero Kurkimäki-83	YKV	2003	Kuortane 20.7	   3B elit	
55,01	Turkka Suo-71		TeuvRi	1991	Kauhajoki 31.7	   1B ka	
54,9	Severi Tallbacka-35	TöVe	1960	Turku 8.8	   3 po	
54,9	Heikki Kyntäjä-52	VaVa	1975	Turku 24.7	   6 PNG	
55,0	Aulis Mäenpää-33	VaVa	1957	Tampere 17.8	   2h1 SM	
	---20---
55,22	Harri Leppäaho-67	AlajA	1996	Saarijärvi 22.6	   2A kv	
55,1	Heikki Vainio-34	AlajA	1958	Tampere 26.6	   1 kv					
55,1	Esko Kivimäki-37	AlahKi	1959	Helsinki-E 22.9	   3	
55,1	Sakari Kleimola-55	KauhVi	1975	Kurikka 6.8	   1-20 po	
55,2	Volmar Wikström-37	SeinU	1959	Tampere 27.7	   2 po	
55,2	Ensio Nyyssölä-52	LappVe	1972	Seinäjoki 15.8	   2-20 po	
55,47	Pasi Suutarinen-65	KuKu	1990	Joutsa 21.7	   4h1 B-SM	
55,4	Pauli Aho-33		VaVa	1958	Vaasa 15.6	   1	
55,4	Antti Olli-35		LappVe	1960	Turku 8.8	   5 po	
55,4	Ari Virkamäki-53	SoinSi	1973	Kuopio 22.7	   3-20 SM
	---30---	
55,74	Jesse Naukkarinen-94	SSU	2013	Jämsänkoski 27.6   1-19 karn	
55,84	Jussi Raittinen-90	KuRy	2009	Riihimäki	   3-19 SM			
55,7	Mikko Laukkonen-42	SeinU	1963	Karhula 17.8	   2s2 B-SM					
55,93	Hannu Hautamäki-74	IlmajK	1994	Kristinestad 29.7  1 pim	
55,9	Harri Alanen-54		LappVe	1974	Tampere 28.8	   1-20 po	
56,0	Ilpo Paananen-55	KarTa	1978	Seinäjoki 5.7	   1 pim
56,42	Tuomas Kiviaho-87	SoinSi	2007	Kokkola 25.8	   6-22 SM	
56,42	Antti Korkealaakso-84	KauhVi	2002	Imatra 4.8	   2A-19 SM	
56,4	Tapani Ala-Reinikka-41	KurRy	1965	Vaasa 11.9	   3 po	
56,5	Raimo Kuusiniemi-41	SeinU	1963	Karhula 17.8	   5s2 B-SM	
	-40-
56,5	Leo Mäenpää-45		KauhVi	1970	Seinäjoki 12.7	   2 pim	
56,5	Matti Maijala-48	YKV	1973	Lapua 15.7	   3 pim	
56,87	Jyrki Portin-59		LapVi	1979	Nivala 29.7	   6sf-20 SM					
56,8	Erkki Kyntäjä-48	VaVa	1966	Kurikka 23.7	   1 pim	
56,8	Esa Honkaniemi-55	LappVe	1975	Keuruu 27.7	   4h	
56,9	Markku Seppälä-54	SeinU	1973	Kuopio 22.7	   3h	
57,07	Jarkko Mikkola-75	AlajA	1998	Ilmajoki 21.7	   2 pim	
57,0	Esa Latva-Lasku-45	IlmajK	1965	Vaasa 11.9	   5 po	
57,20	Jani Huhtamäki-78	SeinU	2000	Kouvola 5.8	   1B-22 SM	
57,1	Aati Eskeli-30		LappVe	1954	Alajärvi 17.7	   1 pim	
	-50-
57,1	Erkki Asiala-37		JurvU	1962	Tampere 29.7	   4 po	
57,2	Altti Kankaanpää-30	KauhVe	1955	Kauhava 4.9	   1 ka	
57,2	Arvo Hilli-30		KuKu	1961	Kuortane 15.7	   3 pim					
57,2	Rauno Holmstedt-52	KaKa	1979	Vaasa 19.7	   3 pim	
57,2	Kari Niemi-Nikkola-61	KaKa	1986	Vaasa 5.7	   4 pim	
57,42	Mika Koskiranta-76	KristU	1999	Seinäjoki 20.7	   3 pim	
57,3	Erkki Luoma-28		KyrVo	1949	Alavus 23.7	   1 pim	
57,3	Matti Harju-30		AlajA	1954	Kurikka 24.7	   4 po	
57,3	Tapani Tammenpää-34	VaVa	1959	Vaasa 8.7	   2 pk	
57,56	Alaksi Mäkinen-87	ÄhtU	2005	Ähtäri 5.7	   1 pim	
	-60-
57,5	Pertti Taivainen-41	KuKu	1961	Kuortane 15.7	   4 pim	
57,5	Paavo Latva-Rasku-44	IlmajK	1964	Harjavalta 23.8	   4-20 po
57,68	Jukka Rintaluoma-85	TeuvRi	2007	Kokkola 25.8	   8-22 SM				
57,6	Juhani Keski-Mäenpää-27	KuKu	1953	Seinäjoki 18.7	   3 pim	
57,6	Jarmo Heikkilä-48	EvijU	1968	Nokia 15.9	   3-20 po	
57,6	Juhani Mäki-Maunus-49	KuKu	1975	Kuortane 27.8	   1 pk	
57,81	Matti Tallbacka-70	ÄhtU	2000	Kuortane 26.7	   2 pim	
57,7	Matti Viitasaari-32	AlajA	1955	Seinäjoki 14.7	   3 kv			
57,7	Pentti Kiviluoma-35	KaKa	1958	Kauhajoki 11.9	   1 pk	
57,7	Jaakko Metsälehto-47	KarTa	1967	Kokemäki 3.9	   1-20 po
	-70-	
57,89	Matti Annala-65		YKV	1984	Kotka 22.7	   5h-20 SM	
57,8	Raimo Isoluoma-41	YlihJu	1964	Vaasa 25.7	   4h1 aluem			
57,8	Matti Vähänen-46	VaTo	1966	Ykspihlaja 17.7	   1 pim
57,8	Martti Nyyssölä-54	LappVe	1972	Vaasa 1.8	   2h3 pim					
57,95	Mikko Rajaniemi-82	SeinU	2000	Kuortane 26.7	   4 pim	
57,9	Kalevi Rintamäki-29	VaVa	1955			
58,12	Juha Isosaari-63	YKV	1983	Tampere 10.9	   4-20 po	
58,0	Veikko Koskinen-24	KurRy	1949			
58,0	Maino Mannila-28	SeinU	1952	Seinäjoki 14.6	   4 po	
58,0	Juhani Komulainen	KarTa	1967	Kuortane 3.8	   2 pim
	-80-	
58,0	Esa Haapala-45		TeuvRi	1968	Kauhava 21.7	   2 pim	
58,0	Esko Kleimola-53	KauhVi	1972	Vaasa 1.8	   6 pim	
58,1	Jorma Kalaja-34		ÄhtU	1953	Seinäjoki 10.9	   2 pk						
58,1	Jussi Rintamäki-35	IlmajK	1955	Kurikka 29.9	   1 pk	
58,1	Karl-Erik Lindh-28	VaKi	1957			
58,1	Pekka Kivimäki-36	AlahKi	1958	Helsinki-E 18.9	   2 akatem			
58,2	Seppo Halttunen-27	VaVa	1952	Vaasa 18.9
58,38	Niklas Granholm-80	PUS	2010	Ähtäri 26.7	   1 pim
58,43	Mikko Kangas-91		YKV	2009	Riihimäki 16.8	   5-19 SM
58,3	Alpo Sandt-34		IlmajKi	1955			
	-90-
58,3	Pentti Eskeli-33	LappVe	1957	Alajärvi 25.8	   3 ka	
58,3	Aarre Asiala-39		VaVa	1969	Vaasa 27.7	   3 pim	
58,4	Pentti Ijäs-42		JaJa	1964	Seinäjoki 4.7	   5 pim
58,4	Jussi Rantamäki-49	KauhVi	1969		
58,4	Timo Kuusisto-59	JaJa	1986							
58,5	Valter Lahti-42		SeinU	1962	Seinäjoki 5.7	   1-20 pim	
58,5	Juhani Huhtinen-60	KaKa	1979	Kuortane 30.6	   2-20 pim	
58,6	Matti Niiranen-37	AlahKi	1961			
58,6	Jukka Vuorinen-52	SoinSi	1977	Kurikka 12.7	   4 pim	
58,6	Kari Panula-58		VaVa	1979	Vaasa 19.7	   4 pim	
	-100-
58,6	Keijo Ekola-63		SeinU	1981	Seinäjoki 23.6	   3 pim	
58,81	Teuvo Kuhanen-60	ÄhtVa	1990	Ylöjärvi 22.6	   3C ka		



	3000m esteet	
8.29,00	Ville Hautala-68	LapVi	1993	Oslo 10.7	   11 kv	
8.35,75	Joonas Harjamäki-86	SeinU	2010	Espoo-Le 30.6	   2 elit
8.50,89	Veijo Rantanen-59	AlavU	1988	Hämeenlinna 6.8    5 SM	
8.51,87	Jari Puumala-63		LeJy	1984	Kajaani 7.7	   7 SM	
8.54,37	Kari Niinisalo-66	SeinU	1993	Mikkeli 31.7	   6 SM	
8.59,61	Hannu Luopajärvi-50	SeinU	1979	Helsinki 12.8	   4B SM	
9.00,4	Matti Antila-53		IlmajK	1978	Hyvinkää 24.7	   4 ka	
9.04,2	Erik Blomster-28	SeinU	1953	Kouvola 12.7	   2 ka	
9.05,2	Pekka Rantanen-35	SeinU	1963	Rauma 19.6	   2	
9.05,38	Harri Liukku-66		SeinU	1993	Nurmijärvi 15.7	   9 kv	
	---10---					
9.05,90	Esa Kangasmäki-58	KaKa	1988	Ylivieska 31.7	   3 B-SM	
9.08,9	Matti Lahtela-68	ÄhtU	1990	Kangasala 27.5	   5 ka	
9.09,42	Jorma Kauranen-67	SeinU	1991	Kuortane 22.6	   11 kv	
9.10,99	Petri Hänninen-71	LapVi	1991	Kuortane 22.6	   12 kv	
9.11,07	Hannu Paalimäki-57	LapVi	1987	Jämsänkoski 25.7   1	
9.15,0	Väinö Ventilä-37	VimpV	1959	Tampere 27.7	   3 po	
9.15,8	Aimo Lehtiniemi-44	KurRy	1966	Kurikka 24.7	   1 pim	
9.16,2	Olli Ketonen-54		LapVi	1973	Lapua 14.7	   1 pim	
9.16,28	Sami Ylihärsilä-75	LapVi	1993	Kuortane 26.6	   10 kv	
9.16,8	Heikki Rinta-Marttila-41 LapVi	1964	Vaasa 26.7	   1 aluem	
	---20---					
9.16,9	Risto Virtaniemi-52	KuKu	1980	Kuortane 20.6	   2 kv	
9.17,42	Ari-Pekka Heinonen-76	SeinU	1998	Lahti 26.7	   8 elit	
9.17,6	Paavo Höykinpuro-35	AlajA	1958	Seinäjoki 10.8	   2 po	
9.17,9	Kari Hannonen-61	VaVa	1984	Ähtäri 16.6	   1 pim	
9.18,4	Erkki Hämäläinen-49	IsojU	1972	Kuortane 24.6	   3 kv	
9.22,0	Keijo Kangassalmi-35	LaihLi	1959	Helsinki 17.8	   13 SM	
9.24,2	Heikki Nurmela-38	KaKa	1966	Kurikka 24.7	   2 pim	
9.24,8	Sameli Mäkynen-32	KurRy	1967	Borås 15.6	   1 pim	
9.24,87	Kai Mustalahti-73	TeuvRi	1993	Turku 7.8	   5-20 SM	
9.25,2	Osmo Ketonen-51		LapVi	1971	Kuortane 10.7	   1 pim	
	---30---					
9.25,6	Pekka Höykinpuro-35	AlajA	1956	Lahti 26.8	   7 SM	
9.26,8	Aarre Kimpimäki-38	PerTo	1962	Kurikka 26.8	   2 ka	
9.27,54	Tarmo Tyynelä-62	EvijU	1989	Kuortane 24.6	   15 kv	
9.27,8	Olavi Koskela-Koivisto-37 KurRy	1966			
9.28,0	Simo Kuoppala-47	IsojU	1970	Seinäjoki 11.7	   1 pim	
9.28,6	Juhani Pikkarainen-45	JurvU	1972	Vaasa 31.7	   1 pim	
9.30,0	Mauno Sissala-33	LapVi	1966	Kurikka 24.7	   3 pim	
9.30,6	Hannu Uusi-Pohjola-57	KaKa	1980	Kauhajoki 12.7	   3 pim	
9.31,0	Yrjö Nummela-28		KuKu	1954	Kerava 15.8	   2 B-SM	
9.33,1	Mauri Jokiranta-52	KaKa	1984	Ähtäri 16.6	   4 pim	
	---40---					
9.33,2	Pentti Yli-Hynnilä-59	KurRy	1984	Ähtäri 16.6	   5 pim	
9.33,8	Aarne Syrjämäki-38	KuKu	1959	Kuortane 4.10	   2 pk	
9.34,0	Juhani Saarela-40	KurRy	1968	Kurikka 26.8	   2 pk	
9.34,4	Raimo Ojanperä-48	KuKu	1974	Turku 10.7	   4	
9.34,6	Antti Peltoniemi-56	TeuvRi	1978	Seinäjoki 4.7	   2 pim	
9.35,2	Veikko Hakala-40	KyrVo	1964	Vaasa 26.7	   3 aluem			
9.35,6	Päiviö Niemi-Pynttäri-33 AlajA	1957	Vaasa 21.7	   1 pim	
9.36,01	Jari Ala-Nikkola-70	KurRy	1995	Kuortane 24.6	   6 elit	
9.37,6	Unto Mukari-45		VaKi	1971	Kuortane 10.7	   4 pim	
9.38,4	Matti Salo-38		SeinU	1963	Kurikka 25.8	   2 ka	
	---50---					
9.38,45	Jukka Ropponen-61	LappVe	1989	Kuortane 24.6	   16 kv	
9.38,88	Timo Korpinen-67	SeinU	1987	Vaasa 25.8	   5 pk	
9.40,95	Matti Jaakkola-82	SeinU	2005	Kauhava 16.6	   1 ne	
9.41,0	Aarre Juurakko-44	KurRy	1968	Kurikka 26.8	   3 pk	
9.41,2	Martti Sihvonen-31	KauhVi	1958	Kurikka 14.9	   1 ka	
9.41,3	Pasi Palonen-79		TeuvRi	2002	Seinäjoki 3.6	   1 pim	
9.41,86	Veli-Jukka Hattula-88	AlajA	2007	Jämsä 30.6	   4 karn
9.43,0	Felix Latvala-27	AlajA	1951	Mänttä 3.6	   3 po		
9.43,8	Reijo Ala-Käkelä-47	KurRy	1966	Kurikka 24.7	   4 pim	
9.43,9	Pekka Ala-Mäyry-62	KuKu	1983	Seinäjoki 18.7	   3 pim	
	--60--					
9.44,8	Juha Mieto-49		KurRy	1971	Kuortane 10.7	   5 pim	
9.45,4	Antti Vehmas-30		ÄhtU	1955	Kokkola 15.8	   2 B-SM	
9.46,0	Martti Pajula-32	SeinU	1952	Seinäjoki 15.6	   3 po	
9.46,4	Eero Niemi-32		KyrVo	1958	Isokyrö 31.8	   1 ka	
9.46,8	Pauli Louhikorpi-37	VaasVa	1960	Turku 8.8	   4 po	
9.47,2	Jouko Siljamäki		TeuvRi	1964	Kurikka 10.9	   2 pk	
9.47,3	Juhani Nevala-59	KaKa	1982	Kauhava 10.7	   4 pim	
9.48,0	Simo Kohtala-34		TeuvRi	1962	Vaasa 15.7	   3 pim	
9.48,13	Sami Nieminen-75	TeuvRi	1994	Alajärvi 21.6	   1-20 pim	
9.48,64	Niklas Peltoniemi-93	TeRi	2015	Lahti 15.8	   4-22 SM
	--70--
9.48,8	Vilho Orava		LapVi	1967	Kuortane 4.8	   3 pim							
9.49,66	Mikko Patana-84		LaihLu	2007	Kauhava 3.7	   1 ne
9.50,2	Niilo Syynimaa-24	SeinU	1954	Seinäjoki 31.8	   2 pk	
9.50,3	Matti Vähämäki-40	KuKu	1962	Alavus 4.7	   3 pk	
9.50,8	Kimmo Madekivi-60	KaKa	1978	Kuortane 23.6	   11 kv	
9.51,0	Rainer Tunturi-56	VaKi	1976	Kuortane 9.7	   3 pim	
9.51,20	Harri Metsäranta-79	KaKa	2001	Saarijärvi 23.6	   9 tähti	
9.51,26	Pasi Pantti-76		KaKa	1998	Jyväskylä 11.7	   9-22 SM	
9.51,50	Tuono Hippi-83		SeinU	2002	Helsinki-E 17.7	   2 PV	
9.51,54	Timo Mäntylä-83		KuKu	2005	Kauhava 16.6	   2 ne
	--80--	
9.52,2	Osmo Raukko-38		LaihLU	1961								
9.52,39	Aimo Hakomäki		LeJy	1987	Kuortane 20.6	   11 kv	
9.52,8	Ahto Karhu		YKV	1962	Alajärvi 19.8	   1 pk			
9.52,9	Esko Parviainen		VaasKi	1984	Alahärmä 7.8	   5 ka	
9.53,63	Harri Tastula-69	SeinU	1988	Seinäjoki 8.7	   4 pim	
9.53,8	Antti Mäntykoski-55	PerTo	1973	Lapua 14.7	   5 pim	
9.53,8	Paavo Maho-39		KaKa	1975	Seinäjoki 6.7	   3 pim	
9.54,0	Mauno Väätäinen-46	KaKa	1975	Seinäjoki 6.7	   4 pim	
9.54,8	Heikki Santala-34	VaVa	1957	Vaasa 21.7	   3 pim	
9.55,0	Asseri Saranpää		SeinU	1958	Isokyrö 20.7	   1 pimB
	--90--	
9.57,0	Yrjö Hakomäki-31	VaVa	1957	Vaasa 30.8	   1 so						
9.57,36	Matti Ylisaukko-oja-58	LapVi	1986	Vaasa 1.9	   6 aluek	
9.57,4	Seppo Malkamäki-51	LapVi	1977	Kurikka 11.7	   3 pim	
9.57,67	Reijo Putkinen-58	VähVi	1987	Vaasa 25.8	   9 pk	
9.58,0	Kalevi Kangas-29	AlahKi	1954	Vähäkyrö 18.7	   1 pimB	
9.58,1	Kari Granö-64		VaKi	1989	Vaasa 19.8	   1 pim	
9.58,56	Reijo Suoverinaho-58	ÄhtVa	1988	Kuortane 24.6	   7 kv	
9.58,61	Pasi Kivisaari-71	LapVi	1990	Lappajärvi 23.8	   6 ka	
9.58,8	Juhani Kauppila-32	TeuvRi	1954	Vähäkyrö 18.7	   2 pimB	
9.58,89	Jussi Takala-74		AlajA	1994	Alajärvi 21.6	   2-20 pim	
	--100--



	Korkeus	
230	Juha Isolehto-68	VaVa	1995	Turku 10.6	   1 EC	
228	Erkki Niemi-62		VaVa	1984	Kajaani 7.7	   1 SM	
222	Mikko Levola-59		KuKu	1987	Koski 26.7	   1 alue-k	
217	Reijo Vähälä-46		AlajA	1969	Ateena 19.9	   2 EM	
217	Kimmo Mylläri-71	KaKa	1992	Jyväskylä 5.7	   6 SM	
217	Vesa Piira-74		VaVa	1993	Turku 8.8	   1-20 SM	
216	Marko Jokela-72		KaKa	1994	Töysä 14.6	   3 ka	
213	Ossi Aura-58		KaKa	1980	Lappeenranta 5.7   1 SM	
211	Markku Ahola-60		KarTa	1979	Kurikka 24.7	   1 ka	
211	Mika Kleimola-78	AkahKi	2000	Viitasaari 20.7	   1-22 karn	
	---10---					
209	Jorma Vesala-47		KaKa	1967	Tukholma 19.8	   2 mo	
208	Heikki Ristilä-58	KaKa	1980	Kauhajoki 12.8	   4 ka	
207	Paavo Pihlaja-aho-51	KuKu	1979	Oulu 18.7	   1 polSM	
207	Kari Sinivuori-68	KJV	1989	Oulu 22.7	   2 B-SM	
207	Antti Sadeharju-78	SeinU	1999	Raahe 14.8	   6-22 SM	
206	Sami Suvanto-67		AlavU	1985	Hämeenkyrö 20.7	   1 ka	
206	Eduard Hämäläinen-69	KuKu	1998	Budapest 19.8	   D EM	
206	Jarkko Vähälä-81	LappVe	2000	Tampere 6.8	   2-19 SM	
205	Jyrki Paavola-64	ÄhtU	1984	Kotka 21.7	   D-20 SM	
204	Jarmo Mäkelä-55		KuKu	1983	Huittinen 4.6	   D	
	---20---					
204	Larri Aaltonen-74	KurRy	1992	Vammala 16.8	   5-18 SM	
204	Antti Märijärvi-81	KuKu	1997	Turku 17.8	   1-17 SM	
204	Jaakko Ojaniemi-80	PerTo	1999	Huddinge 3.7	   D EC	
203	Mauno Perämäki-48	TeuvRi	1970	Jurva 15.7	   2	
203	Jari Olli-77		LappVe	1998	Tampere 6.6	   D pim	
203	Kaarlo Koskela-85	LappVe	2002	Äänekoski 17.8	   t-SM	
203	Ville Mylläri-85	PerTo	2004	Raisio 10.9	   D-19 SM	
202	Esko Ala-Äijälä-41	KurRy	1963	Kurikka 18.7	   1 so	
202	Juho Pöllänen-41	KauhVi	1965	Lappajärvi 21.8	   1 PTL	
202	Janne Werner-72		VähVi	1994	Tampere 28.8	   D pim	
	---30---					
202	Jukka Väkeväinen-78	LappVe	2003	Bressanone 5.7	   D EC	
201	Heikki Lehtiniemi-56	LappVe	1979	Lappajärvi 8.9	   1 pk	
201	Erkki Saari-73		LapVi	1991	Lapua 20.7	   t-SM	
201	Jussi Tuunanen-83	LapVi	2008	Ylistaro 6.8	   2 pim
200	Veikko Peräsalo-12	IlmajK	1934	Seinäjoki 27.5	   1	
200	Aarne Kangas-42		IlmajK	1965	Isokyrö 7.6	   1 ka	
200	Tapani Savola-57	LappVe	1974	Kuortane 24.7	   1 cup-f	
200	Jouni Pihlaja-69	KaKa	1986	Helsingborg 13.7   3-18 kv	
200	Petri Seppälä-68	KauhVi	1987	Salo 19.7	   7-20 SM	
200	Artturi Tiipiö-97	TeRi	2019	Sastamala 6.7	   5 timantti
	--40--	
199	Artur Hämäläinen-97	KuKu	2015	Tårnby DEN 13.6	   D-19 PM
199	Elmo Savola-95		LappVe	2015	Pori 1.8	   D SM
198	Antti Salminen-34	KurRy	1960	Lapua 16.7	   1 pim	
198	Jouko Tilli-49		SeinU	1970	Imatra 4.9	   1 OTK				
198	Harri Salo-Tuisku-68	KurRy	1986	Ylivieska 3.8	   6-18 SM	
198	Heikki Tarkkanen-69	LaihLu	1987	Kauhajoki 22.7	   1 ka	
198	Sami Tupiini-73		PerTo	1993	Ähtäri 24.5	   1 alue-k	
198	Jarkko Rinni-72		KauhVi	1994	Lyon 2.7	   D EC	
198	Juuso Toivonen-00	ÄhtU	2018	Tampeere 10.7	   D-19 EM	
198	Tarmo Savola-00		LappVe	2018	Laitola 3.8	   1-19 SM
	--50--
197	Timo Hakamaa-61		KaKa	1979	Kauhajoki 20.6	   3 pk	
197	Jarmo Erkkilä-60	ÄhtVa	1982	Turku 21.8	   1 PTL	
197	Jari Iso-Koivisto-65	KaKa	1986	Jämsänkoski 12.9   1 koulu	
197	Mika Gustafsson-70	AlavU	1989	Kotka 12.8	   D-20 SM	
196	Erkki Viljakainen-54	PerTo	1979	Peräseinäjoki 4.7  1	
196	Sakari Palomäki-63	AlahKi	1981	Turku 25.7	   D-18 SM
196	Mikko Kielinen-80	KauhVi	1997	Turku 17.8	   3-17 SM	
196	Vili Haara-93		KuRy	2012	Kauhajoki 11.8	   2-19 SM
195	Lasse Viskari-46	ÄhtVa	1968	Keuruu 21.6	   2 kv	
195	Matti Marttinen-49	SeinU	1970	Heinola 20.9	   1-20 KLL		
	--60--
195	Pertti Matilainen-49	VaKi	1970	Jurva 15.7	   3 cup	
195	Esa Vitasalo-60		KarTa	1979	Kauhajoki 15.6	   D-20 pim	
195	Kari Panula-58		VaVa	1980	Tampere 2.6	   D	
195	Ari Kaunismäki-59	IlmajK	1983	Karjaa 29.5	   2	
195	Juha Kärkkäinen		JurvU	1985	Pietarsaari 5.8	   1
195	Pauli Pöllänen-69	KauhVi	1986	Alavus 9.7	   1 pk	
195	Mika Kontio-69		KaKa	1986	Ähtäri 20.7	   3-18 pim					
195	Ismo Hämeenniemi-70	LappVe	1986	Orimattila 1.8	    t-18 SM	
195	Juha Laasanen-71	LappVe	1989	Turku 28.7	   D SM	
195	Vesa Kiviniemi-71	TöVe	1992	Ruovesi 28.6	   9 ka	
	--70--
195	Jaakko Väljä-90		KaKa	2007	Ylistaro 8.8	   1-17 pim
194	Ilmari Reinikka-06	KurRy	1932	Los Angeles 31.7   5 OK
194	Martti Kangas-44	KyrVo	1968	Alahärmä 17.7	   1 pk	
194	Timo Kuusisto-59	JaJa	1977	Uddevalla 16.7	   D
194	Jukka Ylinen-61		JaJa	1979	Laaksolahti 18.8   D-18 cup	
194	Raimo Kuoppa-aho-63	LeJy	1983	Kangasniemi 23.6		
194	Juha Mäki-Fräntilä-77	KauhVi	1993	Kauhava 1.7	   1-16 pk	
193	Martti Lipasti-21	KurRy	1946	Pihlava 15.9	   2	
193	Keijo Ketola-29		KarTa	1952	Karijoki 3.8	   1 so	
193	Esko Vesala-49		KaKa	1968	Ilmajoki 9.6	   2 ka
	--80--	
193	Ilpo Paananen-55	KarTa	1977	Kuortane 27.7	   2	
193	Juha Vuorenmaa-64	SeinU	1980	Kankaanpää 9.8	   1	
193	Aleksi Sillanpää-94	AlahK	2012	Veteli 15.8	   1 pk
192	Urpo Honka-Hallila-38	KuKu	1959	Kurikka 20.9	   2 koulu	
192	Harri Saari-62		SeinU	1978	Hämeenlinna 9.9	   1-16 SaKu
192	Otto Kärki-71		VaVa	1990	Oulainen 15.9	   D SM	
192	Olli Rintala-73		LapVi	1991	Lapua 20.7	   t-SM	
192	Petri Nykänen-73	ÄhtU	1996	Tampere 4.7	   D SM					
192	Tomi Kananoja-84	IlmajK	2002	Ilmajoki 19.6	   D-19 pim	
191	Toivo Mäki-Mantila -37	PerTo	1961	Peräseinäjoki .7   1 so
	--90--	
191	Risto Harju-49		ÄhtU	1968	Töysä 9.6	   1 pk	
191	Timo Tuominen-50	KurRy	1970	Turku 26.7	   3-20 SM	
191	Sauli Pollari-52	YlihJu	1977	Talence 21.5	   D	
191	Jouni Kauppinen-61	KaKa	1979	Kauhajoki 24.5	   3-18 pk	
191	Timo Siirtola-69	VimpVe	1989	Kuortane 25.8	   D pim	

	

	Seiväs	
560	Timo Kuusisto-59	JaJa	1986	Somero 13.7	   4 kv	
555	Veijo Vannesluoma-58	TöVe	1983	Lappeenranta 10.7  3	
536	Jukka Nurmela-79	LaihLU	2000	Kuortane 27.7	   1 pim
536	Mikko Paavola-98	AlajA	2019	Vaasa 13.8	   1 stav
535	Tuomo Kuusisto-64	JaJa	1985	Tuusula 25.8	   2 ka	
535	Marko Heiska-74		YKV	1997	Toijala 27.7	   1 ka	
532	Jere Keskinen-99	VaTo	2019	Espoo-Le 18.8	   5 motonet
530	Yrjö Männistö-61	AlajA	1982	Pihtipudas 19.8	   2 kv	
530	Samuli Järvelä-87	SoinSi	2013	Virrat 12.7	   1 ka
527	Petri Nykänen-73	ÄhtU	1995	Tampere 18.6	   6 elit
	--10--	
520	Jouko Mäki-Lohiluoma-60	SeinU	1981	Lohja 13.8	   4 ka	
520	Harri Tarkkanen-64	LaihLU	1986	Laihia 2.6	   1 pk	
520	Pasi Ridanpää-73	YKV	1996	Lahti 18.8	   5 elit	
520	Eduard Hämäläinen-69	KuKu	1997	Götzis 1.6	   D kv	
512	Santtu Koskiaho-99	KaTa	2018	Jyväskylä 21.7	   5 SM	
510	Auvo Pehkoranta-41	LapVi	1973	Helsinki 30.7	   2 kv	
510	Markus Paananen-66	JaJa	1985	Varkaus 27.7	   2-20 SM	
510	David Prosi-67		VaVa	1989	Vaasa 19.7	   2 PV		
505	Usko Pehkoranta-49	LapVi	1978	Töysä 9.8	   1 pk	
502	Jesse Salmi-98		VaVa	2015	Lapua 8.8	   1-17 pim
	--20--
500	Olli-Pekka Hakala-64	AlavU	1985	Alahärmä 16.7	   1 ka	
500	Kari Niemi-Nikkola-61	KaKa	1987	Äänekoski 30.6	   1	
500	Juuso Erkkilä-89	KyrVo	2010	Somero 3.7	   2B karn
500	Juuso Toivonen-00	ÄhtU	2018	Laitila 4.8   2-19 SM
500	Juho Alasaari-03	LaihLu	2019	Vaasa 3.9	   2 pk
490	Jari Olli-77		LappVe	2000	Ylistaro 26.6	   2	
490	Jukka Väkeväinen-78	LappVe	2001	Tartto 9.6	   D mo	
485	Petri Kantola-66	JaJa	1985	Kankaanpää 17.6	   2	
485	Tero Ylitalo-73		IlmajK	1993	Somero 11.7	   2-20 ka	
485	Jarkko Finni-72		KauhVi	1996	Tampere 20.8	   11 elit	
	--30--
485	Petri Lähteenmaa-84	KaKa	2004	Kauhajoki 11.7	   1-22 karhug	
480	Ville Mylläri-85	PerTo	2008	Ylistaro 7.8	   1 pim
480	Elmo Savola-95		LappVe	2018	Berlin 8.8	   D EM
471	Iiro Suutarinen-00	ÄhtU	2019	Ähtäri 8.8	   5 ak
470	Jorma Vesala-47		KaKa	1971	Oulu 24.7	   D SM	
470	Jaakko Erkinheimo-81	LappVe	1998	Ilmajoki 22.7	   2 pim
465	Jaakko Ojaniemi-80	PerTo	2008	Jyväskylä 8.6	   D mo	
460	Matti Hakala-67		AlavU	1985	Kurikka 4.8	   6 ka	
457	Markku Nurmela-47	LaihLU	1970	Kortesjärvi 24.8   1 pk	
455	Hannu Ala-Talkkari-61	YlihJu	1980	Töysä 20.9	   2 pk	
	--40--
455	Elias Savola-65		AlavU	1983	Töysä 13.6	   3B ka	
450	Jussi Korpi-44		AlavU	1964	Alavus 7.8	   1 kv	
450	Sakari Palomäki-63	AlahKi	1981	Oravainen 31.5	   1-18 ka
450	Juha Laasanen-71	LappVe	1991	Raahe 20.7	   3-20 SM	
450	Janne Werner-72		VähVi	1996	Tampere 26.5	   D ka	
440	Eeles Landström-32	AlavU	1954	Bern 28.8	   1 EM	
440	Jarmo Mäkelä-55		KuKu	1982	Ähtäri 29.8	   D pim	
440	Jarmo Koskinen-65	VaVa	1983	Vaasa 23.5	   2
440	Markku Neva-Keturi-81	IlmajK	1998	Ilmajoki 22.7	   5 pim	
440	Tero Kurkimäki-83	YKV	2000	Ylistaro 26.6 	   4	
	--50--
440	Masamitsu Amemori-83	AlajA	2001	Helsinki 8.7	   D-19 pim	
440	Tero Paavola-85		TeuvRi	2002	Kauhava 24.7	   2 pim		
435	Erkki Latvala-50	YKV	1980	Töysä 20.9	   3 pk	
435	Juuso Koivuniemi-92	TeRi	2013	Vaasa 28.7	   D SM
435	Eetu Kangas-93		SSU		2019	Uppsala 9.6	   D mo
433	Janne Leppälä-84	TeuvRi	2002	Kauhava 8.8	   3-19 ne
430	Kari Alanen-47		KauhVi	1967	Saarijärvi 24.6
430	Kari Vertanen-51	VaVa	1969	Lapua 3.8	   2-18 SM
430	Antti Sillanpää-61	AlajA	1979	Saarijärvi 28.7	   6-18 SM	
430	Timo Aila-74		VaVa	1990	Lappajärvi 8.9	   8 koulu	
	--60--
430	Janne Mäenpää-78	JaJa	1996	Jalasjärvi 31.7	   5 pim	
430	Janne Kallioniemi-81	IlmajK	1998	Tampere 28.6	   3-17 FJG
430	Tomi Kananoja-84	IlmajK	2002	Kristinestad 10.7  3-19 pim	
430	Jarkko Lähteenmaa-83	KaKa	2002	Imatra 3.8	   8-19 SM	
430	Aaro Väkeväinen-88	KauhVi	2007	Ylistaro 31.7	   1-19 pk
430	Aleksi Tuononen-94	ÄhtU	2012	Seinäjoki 18.7	   1-19 pim
430	Tarmo Savola-00		LapVe	2019	Seinäjoki 20.6	   3-19 timantti
420	Erkki Kyntäjä-48	VaKi	1974	Vaasa 29.6	   3 pim	
420	Pertti Ura-60		JaJa	1978	Nivala 10.9	   9 KLL	
420	Jyrki Paavola-64	KuKu	1990	Kangasala 3.7	   D B-SM	
	--70--
420	Hannu Hautamäki-74	IlmajK	1991	Lapua 20.7	   10-18 SM	
420	Ville Erkkilä-86	KyrVo	2004	Kauhajoki 29.8	   2 pk	
420	Artur Hämäläinen-97	KuKu	2014	Kööpenhamina 14.6  D-19 PM
416	Martti Männistö-32	KurRy	1959	Kurikka 7.6	   1 ka	
415	Aki Perttu-33		SeinU	1956	Vaasa 29.7	   1 po	
415	Veikko Kataja-37	VimpV	1960	Lapua 17.7	   1 pim	
410	Aulis Reinikka-15	KurRy	1940	Tampere 26.8	   1	
410	Heikki Reinikka-33	KurRy	1960	Kurikka 21.8	   1 ka	
410	Seppo Nurmimäki-61	JaJa	1977	Jalasjärvi 3.9		
410	Raimo Kuoppa-aho-63	LeJy	1980	Kauhajoki 12.6	   D-18 pim
	--80--	
410	Jarmo Erkkilä-60	ÄhtVa	1982	Ähtäri 29.8	   D	
410	Teemu Rauhala-69	TöVe	1992	Vihti 9.8	   D pim
410	Ari Koivisto-64		ÄhtU	1998	Ilmajoki 22.7	   7 pim	
410	Mikko Ojala-93		AlajA	2010	Kauhajoki 18.7	   1-17 karhu jg
410	Wiljami Koskela-98	AlajA	2014	Ähtäri 6.8	   1-17 v-fall
410	Jimi Nukala-00		VaVa	2015	Oulu 23.8	   2-15 SM
410	Ville Toivonen-02	ÄhtU	2019	Tampere 9.5	   D.17 am
405	Tapio Mäntynen-31	PerTo	1954	Kauhava 12.9	   1 ka	
405	Jaakko Vähälä-41	AlajA	1963	Vimpeli 11.7	   2 ka		
400	Yrjö Antila-21		SeinU	1948	Helsinki 9.7	   2 olym-kats
	--90--	
400	Paavo Korpela-18	YKV	1948	Helsinki 9.7	   4 olym-kats
400	Jorma Virkajärvi-33	KuKu	1963	Kokkola 16.6	   4 ka
400	Heimo Rintamäki-51	VaVa	1969	Vaasa 28.5	   1-20 ka	
400	Seppo Kivimäki-53	VaKi	1973	Vaasa		
400	Sauli Pollari-52	KauhVi	1978	Lahti 4.6	   D	
400	Esa Viitasalo-60	KarTa	1979	Kauhajoki 16.6	   D	
400	Hannu Ylinen-58		KuKu	1979	Vaasa 15.8	   D	
400	Timo Saarenpää-66	JaJa	1981	Jalasjärvi 30.8	   2-16 pk	
400	Tapani Yli-Härsilä	JaJa	1984	Kotka 21.7	   12-20 SM	
400	Jyrki Keskinen-65	JaJa	1987	Jalasjärvi 15.7	   4 pk	
	-100-
400	Asko Alanen-71		AlajA	1989	Lappajärvi 21.7	   2-18 pim
400	Teemu Jutila-74		VaVa	1992	Lapua 13.9	   D-18 SM	
400	Miika Savola-79		LappVe	1996	Lappajärvi 8.6	   D-17 pim
400	Visa Hammo-80		PerTo	1999	Lappajärvi 19.9	   D-19 SM
400	Kimmo Mäkelä-85		KuKu	2001	Huottinen 26.8	   D-17 SM
400	Eetu Pyy-89		LappVe	2007	Kauhava 28.6	   D-19 karn	
400	Ville Kattelus-92	YlihJ	2019	Tuusula 4.6	   4 am
	


	Pituus	
795	Eero Haapala-89		JaJa	2016	Potchefsroom 26.1  2 1eiri	+0,6	
781	Aarre Asiala-39		SeinU	1963	Kauhava 21.6	   2 kv		
780	Otto Kärki-71		VaVa	1991	Alavus 3.7	   1 ka		+1,9	
770	Reijo Viitakoski-50	KarTa	1976	Helsinki 4.9	   2 mo		
767	Jukka Ylinen-61		JaJa	1985	Varkaus 9.7	   2 kv		+1,9	
766	Markku Hautanen-45	LappVe	1969	Kauhava 8.7	   1 cup		
766	Jaakko Ojaniemi-80	PerTo	2002	Joensuu 21.7	   5 SM		+1,8	
765	Eetu Viitala-87		KuKu	2011	Jämsä 2.7	   6 karn	+1,3
762	Olli Kärki-73		VaVa	1991	Espoo 15.6	   -19 mo	+1,3	
758	Jari Olli-77		LappVe	2000	Lahti 19.8	   D SM		+0,8
	--10--	
756	Eduard Hämäläinen-69	KuKu	1997	Ateena 5.8	   D MM		+0,9	
753	Juhani Mäki-Maunus-49	KuKu	1974	Teuva 11.7	   1 ka		
753	Heikki Olli-47		LappVe	1975	Seinäjoki 19.7	   - SM			
752	Risto Laihorinne-51	LappVe	1979	Lappajärvi 8.9	   1 pk		+0,0	
751	Mauri Myllymäki-46	AlahKi	1972	Jyväskylä 14.6	   1 ka		
751	Timo Isokangas-63	AlajA	1988	Kuortane 24.6	   1A ka	+0,7	
748	Risto Nyrhinen-48	SeinU	1975	Kurikka 16.6	   1 pk		
748	Jukka Väkeväinen-78	LappVe	2001	Tartto 9.6	   D mo		+1,7	
746	Teemu Hauta-aho-45	LeJy	1967	Kannus 2.7	   1 ka		
746	Janne Etelämäki-92	KuKu	2016	Kuortane 25.6	   7 elit	+1,9
	--20--
742	Pauli Perttula-54	KauhVi	1980	Lappeenranta 5.7   3 SM		-0,2	
742	Samir Abbassi-86	KuKu	2006	Kuortane 24.6	   7 elit	+0,7	
740	Mika Rantala-68		VaVa	1988	Pihtipudas 13.8	   1-20 SM	+1,0	
739	Jorma Hirsimäki-49	KauhVi	1969	Kauhava 8.7	   2 cup		
737	Jarkko Finni-72		KauhVi	1991	Thessaloniki 8.8   D-19 EM	+2,0
733	Antti Tuomela-99		LaihLu	2018	Jämsä 28.6	   1-19 karn	+1,2
731	Jarmo Kaleva-93		TeRi	2017	Viitasaari 18.6   - ka		+2,0
730	Raimo Asiala-41		SeinU	1962	Seinäjoki 11.6	   3 ka		
729	Jaakko Heikkilä-32	VaKi	1956	Vaasa 28.7	   1 po	
729	Harri Ylinen-64		JaJa	1987	Kuortane 28.7	   1 pim	+0,3	
	--30--
729	Elmo Savola-95		LappVe	2017	Bydgoszcz 15.7	   D-22 EM	-0,6
728	Esko Elsilä-54		KauhVi	1975	Seinäjoki 6.7	   2 pim	
725	Jorma Valtonen-23	SeinU	1951	Kuortane 26.8	   1 ka		
725	Heimo Ylinen-27		KurRy	1960	Seinäjoki 4.9	   2 kv	
725	Vesa Hannu-50		SeinU	1971	Kuortane 10.7	   5 pim	
725	Mika Koskiranta-76	KristU	1997	Kauhajoki 6.7	   1 ka		-0,6	
723	Tapio Ylinen-61		LapVi	1979	Lapua 5.8	   1-18 ka	+0,3	
723	Ari Koivisto-64		ÄhtU	1987	Lappajärvi 19.6	   4 ka		+2,0	
722	Valdemar Rautio-21	VaVa	1947	Ylistaro 27.7	   1 pim	
722	Ville Hakomäki-94	YlihJ	2017	Jämsä 1.7	   4B karn	+0,8
	--40--
721	Pauli Koivusalo-39	YKV	1966	Vaasa 21.6	   3 kv		
718	Ari Lahti-63		KurRy	1987	Nurmijärvi 23.6	   2 ka		+1,6		
718	Artur Hämälänen-97	KuKu	2015	Eskilstuna 18.7	   D-19 EM	+1,4
716	Mikko Levola-nn		KuKu	1989	Ähtäri 1.7	
716	Besnik Bala-78		KuKu	2004	Lapua 12.6	   1 thermo	+0,1	
715	Juhani Orrenmaa-39	KauhVi	1958	Kauhava 19.7	   1-20 		
712	Raimo Alanen-52		LappVe	1971	Kuortane 25.9	   D-20 pim	
712	Rami Puro-68		SoinSi	1992	Kuortane 20.6	   6 kv		+1,6
712	Petri Nykänen-73	ÄhtU	1994	Ähtäri 25.7	   1 aluek	+0,6	
711	Janne Koljonen-80	PUS	2002	Kauhava 23.7	   1 pim	+1,3	
	--50--
710	Esa Viitasalo-60	KarTa	1983	Karijoki 30.8	   1 ka		+1,0	
709	Asko Koivisto-64	ÄhtU	1992	Lapua 1.8	   2 pim	+1,4
708	Veikko Peräsalo-12	IlmajK	1937	Ilmajoki 31.8	   1 pk		
707	Mauno Ojanen-24		KristU	1947	Ylistaro 27.7	   2 pim
707	Antti Vuorela-42	KuKu	1965	Kuortane 27.6	   3 ka		
707	Lars-Johan Backman-68	VaVa	1988	Seinäjoki 29.8	   1 pk		+0,1
706	Tarmo Savola-00		LappVe	2019	Porvoo 31.8	   -19 SM		+2,0				
705	Tapani Koskela-36	VaVa	1959	Seinäjoki 20.7	   1 polLM		
705	Juha Reini-80		PerTo	1998	Ilmajoki 21.7	   3 pim	+2,0
705	Dom Hongisto-89		JaJa	2008	Lappajärvi 12.8	   2-19 pim 	+1,8
	--60--				
704	Sakari Hakola-02	SeinKRU	1928	Helsinki-E 24.5    1 ka				
704	Maino Mannila-28	SeinU	1952	Alavus 29.6	   1 ka		
704	Matti Hirvi-50		SeinU	1969	Kauhava 23.8	   3-20 po		
704	Janne Werner-72		VähVi	1997	Turku 7.6	   D kv		+1,1
703	Reino Hiltunen-24	VaVa	1954	Kurikka 24.7	   1 po		
703	Juuso Koivuniemi-92	TeuvRi	2012	Tampere 26.5	   D ka		+0,3
702	Ismo Hämeenniemi-70	LappVe	1989	Kotka 12.8	   6-20 SM	+1,7	
702	Olli Lehtiniemi-76	LappVe	1995	Lappajärvi 1.6	   ka		+2,0
701	Jari Iso-Koivisto-65	KaKa	1986	
701	Tomi Valkama.01		KaWi	2018	Tampere 1.9	   2-17 mo	-1,2
	--70--
700	Jorma Vesala-47		KaKa	1970	Sollentuna 28.8	   D mo	
700	Arvo Alajoki-58		VaVa	1976	Hyvinkää 7.8	   2-18 SM		
700	Juuso Koivuniemi-92	TeuvRi	2010	Ähtäri 26.7	   3 pim	+0,5 
699	Sauli Pollari-52	KauhVi	1978	Lahti 3.6	   D		
699	Markku Koskiranta-49	KarTa	1979	Tampere 25.8	   2 PLU		
699	Jaakko Penttilä-66	KaKa	1985	Ähtäri 29.5	   1 so		+0,8	
698	Martti Kyntäjä-44	VaVa	1964	Vaasa 12.8	   1-20 pk
697	Juha Vähälummukka-33	VaVa	1958	Pori 5.10	   1 TOL		
697	Arto Hakomäki-40	LeJy	1965	Kauhava 27.8	   3 pk		
697	Jarmo Mäkelä-55		KuKu	1983	Pori 1.7	   D SM	   	+2,0	
697	Ville Mylläri-85	PerTo	2006	Moss, NOR 17.6	   D-22 PM	+0,0
	--80--	
696	Eeles Landström-32	AlavU	1954	Kurikka 24.7	   2 po		
696	Mika Gustafsson-70	AlavU	1989	Alavus 27.8	   - ka		+1,9
695	Hannu Uitto-51		VaVa	1970	Vaasa 31.5	   1-20 ka		
694	Kalervo Lahti -16	SeinU	1943	Lappeenranta 3.6   3		
694	Petri Kokkola-70	KurRy	1988	Tornio 12.8	   1q-18 SM	+1,6	
694	Petri Koskimäki-79	JaJa	1996	Varkaus 7.9	   1q-19 koulu	+0,1
694	Juuso Toivonen-00	ÄhtU	2019	Tampere 25.8	   1-19 ka		+1,2		
693	Jouko Laitinen-35	KyrVo	1962	Vaasa 14.7	   2 pim		
693	Juha Laasanen-71	LappVe	1991	Praha 1.6	   D-21 mo	+0,9	
693	Tomi Mäkynen-73		VaVa	1993	Ähtäri 6.6	   7 ka		+1,4
	--90--
692	Ville Toivonen-02	ÄhtU	2019	Tukholma 25.8	   3-17 mo	+1,1	
691	Yrjö Luukko-14		NurmJy	1937	Kuortane 24.6	   1 ka		
690	Martti Hakola-07	SeinKRU	1928	Seinäjoki 10.6	   1	
690	Toivo Markov-43		VaKi	1965	Vaasa 7.9	   1 pk		
690	Simo Lammi-46		YKV	1966	Lahti 25.9	   1 SOU		
690	Heikki Kangas-44	KaKa	1969	Kauhajoki 19.7	   1 PLU		
690	Juha Isolehto-68	VaVa	1987	Salo 19.7	   8-20 SM	+1,7	
689	Antti Salminen-34	KurRy	1959	Seinäjoki 13.6	   D kv		
689	Matti Vartia-39		AlavU	1962	Jyväskylä 13.9	   koulu
689	Martti Kallio-44	KyrVo	1967	Kauhava 27.7	   3 pk	
	-190-
689	Heikki Pippola-43	VaVa	1969	Kauhajoki 19.7	   2 PLU	
687	Pekka Reuhkala-54	KurRy	1975	Kurikka 14.9	   2 pk	




	Kolmiloikka	
16,62	Esa Viitasalo-60	KarTa	1988	Hämeenlinna 7.8	   1 SM		+0,9	
16,57	Heikki Herva-63		KuKu	1994	Koski 1.7	   1 kv		+1,8	
16,17	Mikko Levola-59		KuKu	1990	Kuortane 23.6	   5A kv	+1,9	
16,12	Juhani Mäki-Maunus-49	KuKu	1974	Kuopio 26.6	   1		
15,94	Jussi Tuunanen-83	LapVi	2009	Lapua 8.7	   4 elit	+0,8		
15,68	Heikki Olli-47		LappVe	1968	Varkaus 18.8	   5 SM		
15,59	Jouko Laitinen-35	KyrVo	1964	Lapua 28.6	   1 ka		
15,59	Mika Rantala-68		VaVa	1989	Turku 30.7	   7 SM		+1,7
15,47	Kauko Ketolainen-43	KuKu	1969	Joensuu 7.7	   4 kv		
15,37	Pekka Reuhkala-54	KurRy	1978	Kauhajoki 23.7	   2 kv		
	---10---
15,33	Olli Lehtiniemi-76	LappVe	1997	Lappajärvi 1.7	   1		+0,9	
15,24	Reino Hiltunen-24	VaVa	1951	Vaasa 17.6	   1 ka		
15.24	Eero Saarikoski-47	SeinU	1970	Turku 26.9	   1 ka		
15.17	Valle Rautio-21		VaVa	1946	Oslo 22.8	   1 EM	
15,16	Raimo Asiala-41		SeinU	1962	Jurva 5.8	   2ka	
15.13	Pentti Uusihauta-21	SeinU	1951	Laihia 15.7	   1 ka		
15.13	Aarre Asiala-39		JurvU	1964	Jurva 2.8	   1 ka	
15.13	Juha Peltomäki-70	AlavU	1988	Alavus 11.9	   1 aluem	+0,5	
15,08	Marko Jokela-72		KaKa	1995	Lapua 15.7	   1 pim	+1,1	
15,06	Markku Koskiranta-49	KarTa	1969	Kauhava 24.8	   2-20 po		
	---20---
15,06	Petri Kokkola-70	KurRy	1989	Seinäjoki 10.6	   1 ka		-0,2	
15,06	Markku Köykkä-71	JaJa	1991	Raahe 21.7	   3-20 SM	+2,0
15,04	Ville Mylläri-85	PerTo	2009	Turku 18.8	   1 t-paja	-0,9	
14.98	Reijo Viitakoski-50	KarTa	1970	Turku 26.7	   1-20 SM		
14.97	Jarkko Ämmälä-76	AlavU	1995	Pieksämäki 20.8	   1q-19 SM	+1,9	
14.94	Markku Rintala-34	VaKi	1958	Seinäjoki 10.8	   2 po		
14.90	Mikko Yli-Kahila-79	KurRy	1997	Ähtäri 30.7	   1 pim	+1,0	
14.89	Kimmo Kahila-75		LaihKi	1995	Nastola 20.8	   4-22 SM	+1,1	
14.86	Teemu Hauta-aho-45	LeJy	1964	Harjavalta 23.8	   1-20 po	
14.86	Petri Koskimäki-79	JaJa	1996	Varkaus 7.9	   1-20 koulu	+1,1
	---30---	
14.83	Jorma Hirsimäki-49	KauhVi	1967	Varkaus 2.7	   2-18 SM	
14,78	Oliver Kärki-01		VaVa	2019	Vaasa 13.6	   1 wasag		+1,1	
14.74	Arto Hakomäki-40	LeJy	1963	Seinäjoki 15.9	   3 po			40
14.73	Timo Malinen-77		LappVe	1996	Nurmijärvi 11.8	   1-19 SM	+1,9	
14.72	Jaakko Heikkilä-32	VaKi	1960	Kurikka 21.8	   1 ka		
14.70	Matti Ylinen-43		JaJa	1964	Helsinki 4.10	   2 Hki-Tar						
14.68	Jaakko Ojaniemi-80	PerTo	1997	Turku 17.8	   1q-17 SM	+0,4	
14.67	Tapio Ylinen-61		LapVi	1979	Tukholma 2.9	   2-18 mo	-0,5	
14.65	Ville Rantala-66	AlajA	1993	Alajärvi 14.6	   1 pk		+0,5	
14.63	Antti Salminen-34	IlmajK	1959	Ilmajoki 30.8	   1 ka	
	--40--
14.63	Pekka Saari-43		AlavU	1966	Töysä 2.8	   2 ka	
14.61	Antti Wiklund-79	PUS	2004	Alavus 21.7	   2 pim	+1,5	
14.52	Paavo Saarikoski-34	SeinU	1959	Pietarsaari 28.6   1 ka		
14.50	Veikko Peräsalo-12	IlmajK	1933	Ilmajoki 11.6	   1 ka		
14.48	Pertti Pohjanniemi-38	LaihLi	1960	Kuusankoski 31.7   1 B-SM		
14.47	Jaakko Vakkuri-17	VaVa	1937	Vaasa 25.7	   1 pk		
14.47	Kari Lehtiniemi		LappVe	1982	Espoo 3.8	   2		+0,1	
14.44	Matti Vartia-39		AlavU	1962	Saarijärvi 29.8	   - pk		
14.44	Seppo Korkea-aho-52	KurRy	1969	Kauhava 26.9	   1-16 +		
14.40	Otto Kärki-71		VaVa	1988	Tornio 13.8	   5-18 SM	+1,3
	--50--	
14.39	Veijo Koskinen-60	KaKa	1979	Kauhajoki 24.5	   2 pk		+1,7	
14.38	Ukko Könni-19		VaVa	1937	Vaasa 5.9	   1 työp		
14.38	Jarkko Helenius-69	AlajA	1986	Ylivieska 2.8	   2q-18 SM	-2	
14.38	Juha Mantila-68		AlajA	2001	Ylöjärvi 22.6	   - ka		+1,3	
14.37	Lauri Hietikko-Kaukola	KurRy	1959	Ilmajoki 30.8	   2 ka		
14.37	Raimo Alanen-52		LappVe	1972	Jalasjärvi 2.7	   1-20 pim		
14,35	Artturi Tiipiö-97	TeRi	2014	Lapajärvi 26.7     1-17 pim	+1,2
14.34	Olli Rintala-73		LapVi	1992	Ähtäri 26.7	   2 pim	+1,3
14,33	Hubert Gädda-96		VaVa	1923	Tampere 9.9	   2 kv	
14.33	Jukka Ylinen-61		JaJa	1980	Kurikka 27.7	   2-20 pim		
	--60--
14.32	Ossi Aura-58		KaKa	1982	Kauhajoki 11.7	   4 pim		
14.29	Jaakko Vainionpää-35	KaKa	1957	Kauhajoki 19.9	   1 pk		
14.27	Jorma Alanen-63		TeuvRi	1982	Pori 31.7	   q-20 SM	0,7	
14,26	Jesse Koivuniemi-92	TeRi	2008	Pori 30.7	   1-17 ne	+1,4	
14.24	Paavo Ylinen-13		KuKu	1937	Vaasa 5.9	   2 po		
14.24	Reino Lammi-35		VaVa	1958	Jurva 27.7	   1 ka		
14.23	Matti Hirvi-50		SeinU	1970	Kankaanpää 1.8	   2-20 po
14,22	Mikko Sippola-87	KaWi	2009	Lappajärvi 21.7	   2 pim	+2,0
14,19	Pauli Aho-33		LaihLi	1955	Kokkola 15.8	   1 B-SM	
14.18	Kullervo Kunnari-35	AlahKi	1957	Lapua 23.6	   1 ka		
	-70--
14.17	Ossi Liedenpohja-17	AlavU	1947	Alavus 7.9	   1 ka	
14.17	Mauri Mäki-Opas-45	KurRy	1965	Alajärvi 20.6	   2-20 pim		
14.16	Alpo Sandt-34		IlmajK	1957	Turku 21.7	   1 PV		
14.15	Aatto Reinikka-11	VaVa	1941	Vaasa 1.6	   1		
14.15	Lauri Luoma-30		KyrVo	1959	Isokyrö 19.7	   4 pim		
14.14	Kalervo Lahti-16	SeinU	1943	Riihimäki 20.6	   1		
14.14	Einari Saarinen		SeinU	1948	Alavus 5.9	   1 ka		
14,11	Risto Kuntsi-12		VaVa	1929	Seinäjoki 22.9	   1		
14,11	Erkki Vettenranta-47	JurvU	1966	Jurva 29.6	   2 ka		
14,11	Jani Niemi-72		VaVa	1989	Lappajärvi 22.7	   1-18 pim	+1,9
	--80--
14.10	Esko Kallio-53		YlihJu	1971	Kortesjärvi 6.6	   1-20 pk	
14,09	Aulis Reinikka-15	KurRy	1934	Rovaniemi 24.6	   2 ka		
14,09	Tapani Aho-28		LapVi	1950	Alavus 4.6	   1		
14,09	Paavo Mattila-47	AlahKi	1967	Alahärmä 24.9	   1-20 ka		
14,09	Pasi Pohjola-66		SeinU	1984	Savonlinna 17.9	   5 koulu	+0,2	
14,08	Juhani Ranta-Panula-53	KaKa	1973	Alavus 30.6	   2-20 pim		
14,07	Kari Leppiniemi-64	JurvU	1983	Kauhajoki 16.8	   4 ka		
14,06	Esko Matalamaa-38	EvijU	1963	Alavus 13.7	   5 pim		
14,06	Heikki Pippola-43	AlavU	1964	Ähtäri 1.7	   1 so		
14,05	Jyrki Paavola-64	ÄhtU	1982	Tampere 24.7	   1-18 po
	--90--	
14,05	Ville Hakomäki-94	YlihJu	2011	Jyväskylä 14.8	   4-17 SM	+0,8
14,05	Antti Tuomela-99	LaihLu	2016	Valkeakoski 1.6	   2-17 ne	+0,5	
14,04	Antti Loukola-59	SeinU	1978	Karijoki 4.6	   1 ka		
14,02	Markku Haavisto-30	IlmajK	1949	Kuortane 24.6	   2 ka		
14,02	Toivo Hasunen-37	KyrVo	1961	Isokyrö 25.6	   1 ka	
14,02	Erkki Koppelomäki-33	TeuvRi	1961	Jurva 6.8	   1 pimB		
13,99	Juha Isosaari-63	YKV	1988	Kauhajoki 17.7
13,97	Risto Nyrhinen-48	SU	1974	Kuortane 24.7
13,96	Jyrki Numminen-53	TeRi	1973	Alavus 30.6
13,95	Heimo Ylinen-27		KurRy	1950	Seinäjoki 10.9
	-100-
13,95	Matti Lehto-38		ViVe	1958	Alajärvi 8.6--
13,94	Lauri Järvinen-46	KarTa	1967	Karijoki 19.7


vahvistamaton
14,27	Arvo Kallio		VähVi	1938


	Kuula	
20,46	Jari Kuoppa-60		KaKa	1986	Teuva 29.6	   1 ka	
20,18	Aulis Akonniemi-58	SoinSi	1984	Hämeenkyrö 1.7	   3 kv	
19,24	Eero Jouppila-38	SeinU	1973	Seinäjoki 29.7	   2 kv	
19,13	Timo Kööpikkä-94	LaihLu	2018	Jyväskylä 20.7	   1 SM
19,10	Jussi Jouppila-45	SeinU	1972	Vaasa 31.7	   1 pim	
19,00	Matti Jouppila-44	SeinU	1981	Kauhajoki 23.7	   1 kv	
18,78	Teijo Kööpikkä-80	LaihLU	2000	Kuortane 26.7	   1 pim	
18,53	Janne Alakumpula-74	AlahKi	2000	Vaasa 11.7	   1 wasa-g	
18,22	Mikko Kurunsaari-81	LapVi	2002	Lapua 24.6	   2 tähti	
17,67	Mika Flinkkilä-93	SeinSU	2014	Urjala 18.8	   2 ka
	--10--
17,33	Petri Mäkelä-65		KurRy	1990	Vaasa 12.6	   1 ka	
17,30	Jouko Mäenpää-39	JurvU	1973	Jurva 6.6	   1 pk	
17,25	Jussi Isosaari-53	YlihJu	1976	Vantaa 16.5	   3	
17,18	Kimmo Paganus-72	KurRy	1992	Järvenpää 9.8	   1-20 ka	
17,15	Timo Korkeamäki-66	VähVi	1990	Kauhajoki 20.5	   2 aluek	
16,99	Niklas Loukola-91	SeinSU	2018	Lappajärvi 4.7	   1 kiekuu
16,86	Jaakko Korpi-53		LaihLU	1973	Kokkola 22.8	   7 kv	
16,77	Reima Mäki-Äijälä-45	KaKa	1975	Teuva 10.6	   1 cup	
16,66	Jarkko Takaluoma-85	LapVi	2007	Ähtäri 16.6	   1 ka	
16,56	Eduard Hämäläinen-69	KuKu	1997	Götzis 31.5	   D kv	
	--20--
16.51	Pekka Ahnger-42		VaVa	1962	Norrköping 26.8	   2-20 mo
16.50	Heikki Sillanpää-36	JurvU	1973	Jurva 6.6	   2 pk	
16,48	Tuukka Ylinen-88	LapVi	2008	Hämeenkyrö 26.6	   1-22 karn	
16,36	Jussi Tukeva-87		ÄhtU	2012	Töysä 7.6	   1 pk	
16,35	Heikki Kiviharju-55	TeuvRi	1984	Teuva 23.8	   1
16,28	Timo Kuusisaari-72	KurRy	1993	Ilmajoki 17.7	   1 ka	
16,14	Antti Jouppila-49	SeinU	1970	Seinäjoki 11.7	   3 pim	
16,11	Sami Hannuksela-86	ÄhtU	2005	Töysä 8.6	   2 kello-k	
16,02	Pasi Punkero-64		KurRy	1985	Kurikka 4.8	   2 ka	
15.97	Tero Mäkelä-72		KurRy	1993	Karijoki 13.6	   1 ka	
	--30--
15.97	Jaakko Ojaniemi-80	PerTo	2002	Desenzano 11.5	   D	
15.93	Jaakko Jouppila-23	SeinU	1949	Seinäjoki 10.8	   3 kv
15,67	Pyry Niskala-90		SeinU	2017	Maalahti 14.6	   1 ak
15.65	Risto Kuntsi-12		VaVa	1935	Riika 28.9	   1 kv	
15.63	Timo Vapalahti-64	LeJy	1983	Jalasjärvi 25.8	   2 ka
15.62	Reino Lammi-35		IlmajK	1964	Seinäjoki 4.7	   1 pim	
15.62	Seppo Paavola-60	SeinU	1983	Nurmo 30.6	   1 pk	
15.35	Jukka Hernesniemi-61	IlmajKi	1981	Ilmajoki 13.8	   2 pk	
15.25	Pentti Soukka-55	VPU	1990	Seinäjoki 7.7	   4 pim	
15.25	Jani Nokua-73		LappVe	1992	Ähtäri 26.7	   3-20 pim	
	-40-
15.24	Paavo Lammi-33		KaKa	1954	Kuortane 19.9	   1 pk	
15.17	Jarmo Mäkelä-55		KuKu	1983	Huittinen 4.6	   D	
15.15	Pasi Hella-74		ÄhtU	1993	Lapua 29.6	   4 kv	
15.13	Erkki Vannesluoma-33	TöysVe	1964	Ähtäri 8.7	   1 ka
15,10	Esko Matalamaa-38	EvijU	1966	Lappajärvi 14.7	   1 cup	
15,05	Pentti Aho-55		TeuvTu	1977	Teuva 26.5	   2	
15,01	Pauli Korkiamäki-36	KauhVi	1962	Kauhava 24.7	   1 lk				
15,00	Esa Kulmala-40		KaKa	1962	Vaasa 31.5	   2 ka	
14,90	Eetu Kangas-93		SeinSU	2016	Oulu 23.7	   D SM
14,88	Aki Savola-74		LappVe	2005	Oulu 23.7	   4 ka	
	-50-
14.86	Erkki Juuti-31		VaVa	1961	Veteli 25.6	   1 ka	
14.85	Kauko Jouppila-21	SeinU	1965	Seinäjoki 13.9	   1 sem		
14.84	Harri Saari-62		SeinSi	1983	Karijoki 21.7	   3 ka
14.82	Ahti Takala-38		LappVe	1961	Lappajärvi 30.7	   1 ka	
14.82	Jussi Kyntäjä-84	YKV	2004	Ylistaro 3.6	   1 pk	
14.81	Sven Hemdahl-23		KJV	1951	Kortesjärvi 2.9	   1 järviseutu	
14.81	Väinö Noukkala-43	YlihJu	1982	Ruotsi 22.5		
14.79	Erkki Saariniemi-50	SoinSi	1985	Kurikka 4.8	   4 ka	
14.75	Martti Sillanpää-36	AlavU	1958	Pietarsaari 26.7   1 po	
14.72	Veikko Mäkelä-32	LapVi	1954	Lapua 26.9	   1 ka	
	-60-
14.72	Jussi Järvikangas	KuKu	1973	Uumaja 26.8	   1 so		
14.66	Seppo Yli-Sissala	AlajA	1972	Soini 17.7	   1 pk	
14.65	Veijo Salmi-38		KuKu	1957	Ylistaro 30.6	   1-20 pk
14.64	Jussi Rajala-67		JurvU	1986	Ilmajoki 16.7	   1 pk	
14,64	Jarkko Finni-72		KauhVi	1993	Brescia 15.5	   D kv	
14,62	Jussi Mäki-Hukkala-30	PerTo	1961	Kurikka 12.8	   3 B-SM	
14,61	Jani Manni-73		PerTo	1996	Peräseinäjoki 17.7 1 alue-k	
14,56	Kaarle Hagman-16	InhTa	1937	Inha 13.6	   1 pk	
14,55	Heikki M Kangas-44	KaKa	1972	Teuva .9	   1 PTU				
14,50	Aimo Hautamäki-38	KauhVi	1963	Kauhava 21.6	   2 kv	
	-70-
14,47	Juhani Jokela-45	TöVe	1968	Kauhajoki 14.7	   1 ka	
14,45	Juha Niemi-79		JaJa	1998	Laihia 19.9	   2	
14,43	Pentti Sivula		PerTo	1963	Peräseinäjoki 21.7 2ka				
14,42	Sulo Kohtala-32		SeinU	1974	Lapua 22.8	   3 ka	
14,41	Seppo Mäntykoski	JaJa	1977	Jalasjärvi 6.9	   D pk	
14,40	Kauko Vesapuisto-55	EvijU	1974	Kauhava 20.7	   2-20 pim	
14,35	Raimo Louko-38		YKV	1961	Seinäjoki 4.7	   2 pk	
14,35	Jorma Vesala-47		KaKa	1971	Helsinki 8.7	   D SM
14,34	Eino Ahola-05		VaVa	1932	Kurikka 11.6	   1 ka	
14,34	Reijo Viitakoski-50	KarTa	1975	Teuva 10.6	   2 cup
	-80-				
14,33	Vilho Ristilä-25	JaJa	1954	Peräseinäjoki 8.8  1 pk	
14,31	Aleksanteri Uusi-Ruona-21KuKu	1956	Kauhava 9.9	   1 ka	
14,30	Manne Jokela-16		LaihL	1939	Helsinki-E 25.9	   1 akatem
14,29	Pentti Kukkola-54	TöVe	1976	Töysä 16.6	   1 ka	
14,24	Harri Mattila-56	AlahKi	1976	Alahärmä 11.7	   1-20 ka	
14,20	Toivo Laihorinne-11	EvijU	1938	Evijärvi 19.6	   1 Pu	
14,20	Pentti Rossi		KristU	1948	Kurikka 7.8	   1 pim	
14.19	Rauno Kujala-54		JaJa	1973	Ilmajoki 13.6	   2 pk	
14.18	Börje Brännbeck-30	VaasTo	1965	Vaasa 12.8	   1 pk	
14.17	Jarmo Erkkilä-60	ÄhtVa	1986	Alavus 9.7	   3 pk	
	-90-
14.15	Matti Ojaniemi-34	KaKa	1955	Kurikka 30.7	   2 pim	
14.15	Veikko Lamminen-38	LappVe	1961	Lappajärvi 30.8	   2 pk	
14.14	Hermanni Pihlajamäki	NurmJy	1957	Lapua 8.9	   1 pk
14.14	Kalevi Järvilehto-38	KaKa	1961	Kauhajoki 25.6	   2 ka
14.14	Arto Koivula		ÄhtVa	1981	Ähtäri 9.9	   2 pk	
14,13	Jari Olli-77		EvijU	2007	Arles 2.6	   D GB	
14.10	Väinö Tuokko-15		LaihLi	1934	Alahärmä 21.7	   1 pim	
14.10	Matti Lahnalaakso-34	VaVa	1966	Teuva 3.8	   4 ka	
14.10	Kari Puhalainen-47	VaVa	1971	Vaasa 4.8	   1 pk	
14.10	Elmo Savola-95		LappVe	2019	Lappeenranta 3.8	   D SM
	-100-
14,07	Niilo Mikkilä		IlmajKi	1934	Riihimäki 27.5	   1 ka
14,05	Veikko Renko-11		KaKa	1933	Nokia 15.7	   1 ka	
14,04	Jaakko Erkinheimo-81	LappVe	2004	Alavus 20.7	   3 pim
14,03	Seppo Kujala-58		JaJa	1976	Töysä 16.6	   2 ka





	Kiekko	
62.42	Jan Sandvik-69		LapVi	1996	Lapua 28.6	   1 pk	
62,40	Raine Munukka-82	IlmajK	2008	Jalasjärvi 25.9	   1 pk
62.00	Jouko Mäenpää-39	JurvU	1973	Lapua 14.6	   1 polis	
61,66	Pyry Niskala-90		SeinSU	2017	Maalahti 14.6	   1 a
61.60	Jussi Isosaari-53	YlihJu	1978	Kurikka 14.6	   1 po	
61.02	Martti Halmesmäki-66	LapVi	1992	Raahe 21.5	   1 pk
60.52	Antti Jouppila-49	SeinU	1973	Alavus 21.8	   1 pk	
59.20	Matti Jouppila-44	SeinU	1973	Seinäjoki 6.8	   1 pk	
57.84	Kimmo Paganus-72	KurRy	1997	Vöyri 10.7	   2	
57.76	Niilo Hangasvaara-36	TMP	1966	Ähtäri 4.8	   1 ka	
	--10--
55.00	Eero Jouppila-38	SeinU	1972	Seinäjoki 4.10	   2 pk	
54.42	Reino Lammi-35		IlmajK	1965	Jyväskylä 8.8	   3 SM	
54.26	Kauko Jouppila-21	SeinU	1973	Kauhava 5.8	   2 ka	
54.24	Erkki Juuti-31		VaVa	1971	Vaasa 4.9	   1 polis	
53.84	Jari Kuoppa-60		KaKa	1983	Karijoki 21.7	   1 ka	
53.74	Seppo Paavola-60	SeinU	1981	Kauhajoki 6.6	   2 po	
52,85	Jarkko Takaluoma-85	LapVi	2006	Århus 20.8	   1-22 PM	
51.00	Reino Ala-Salmi-48	KuKu	1973	Alavus 21.8	   2 pk	
50,94	Topi Laitila-85		TeRi	2015	Pori 1.7	   3 pk	
50.70	Harri Saari-62		SeinSi	1983	Kauhajoki 15.5	   1	
	--20--
50.50	Eduard Hämäläinen-69	KuKu	1997	Ateena 6.8	   D MM	
50.46	Reima Mäki-Äijälä-45	KaKa	1973	Kauhajoki 20.6	   1 cup	
50.36	Arto Ala-Salmi-56	KuKu	1978	Töysä 28.5	   1 pk	
50.32	Pentti Aho-55		TeuvTu	1978	Teuva 11.7	   1	
49.84	Ismo Tolkki-64		NurmJy	1985	Lapua 8.8	   4 ka	
49.61	Juha Piispanen-79	JaJa	2000	Laihia 9.8	   1	
48.98	Olavi Lahti-41		KauhVi	1960	Alahärmä 19.6	   1 ka	
48.94	Reijo Viitakoski-50	KaKa	1977	Lapua 8.6	   3	
48.56	Paavo Lammi-33		KaKa	1955	Seinäjoki 14.7	   1 kv	
48.24	Timo Kallio-62		KaKa	1981	Seinäjoki 3.8	   3 pk	
48,06	Mika Flinkkilä-93	SeinSU	2013	Kokemäki 27.6	   4B karn
	--20--
47.96	Aulis Akonniemi-58	SoinSi	1978	Kauhajoki 2.9	   2-20 po	
47,94	Timo Kööpikkä-94	LaihLu	2016	Keuruu 24.6	   7 ka
47.90	Esko Matalamaa-38	EvijU	1966	Alajärvi 10.7	   4 ka	
47.55	Oiva Hanhikangas-33	LappVe	1959	Lappajärvi 9.8	   2	
47.50	Seppo Juuti-45		AlajA	1966	Kurikka 24.7	   6 pim	
47.26	Seppo Yli-Peltola-81	JaJa	2001	Jalasjärvi 30.6	   9B karn	
47.23	Simo Tuomisto-41	KurRy	1964	Kurikka 30.8	   1 so	
47.12	Heikki Myllykangas-51	AlajA	1971	Alajärvi 16.8	   1	
47.09	Toivo Laihorinne-11	EvijU	1951	Laihia 15.7	   1 ka	
46.64	Jouko Tilli-49		SeinU	1971	Eerikkilä 30.5	   D	
	--40--
46.53	Martti Mäki-Valtari-39	KyrVo	1960	Vaasa 19.7	   1 sa-int	
46.26	Teijo Kööpikkä-80	LaihLu	2005	Kauhajoki 21.5	   2
46.07	Marko Panu-73		LaihLU	2003	Laihia 5.8	   2 pk	
45.99	Jaakko Ojaniemi-80	PerTo	2006	Arles 4.6	   D GB
45,92	Esa Kulmala-40		TeRi	1967	Isojoki 18.6	   3 ka
45.90	Veikko Lamminen-38	LappVe	1960	Kauhava 10.7	   3 ka	
45,87	Juhani Hauta-aho-99	TöVe	2018	Töysä 18.8	   1 ak
45.74	Arvo Huutoniemi-13	EvijU	1938	Tallinna 8.7	   3 mo	
45.63	Uuno Matkala-04		VaVa	1949	Laihia 28.8	   1 ka	
45.58	Jarmo Mäkelä-55		KuKu	1983	Montargis 11.9	   D EC
	--50--
45.50	Heikki Kiviharju-55	TeuvRi	1976	Teuva 15.6	   2 cup	
45.42	Pentti Hirvonen-34	VaTo	1966	Vaasa 21.8	   1 pk		
45.38	Sauli Pollari-52	KauhVi	1978	Seinäjoki 29.5	   1 pk	
45.20	Erkki Yli-Kesäniemi-51	LeJy	1976	Seinäjoki 30.8	   3 pk	
45.01	Kalervo Lahti-16	SeinU	1938	Lapua 8.7	   1 ka	
44.96	Juhani Kunnari-29	AlahKi	1964			
44.92	Risto Vesala-46		AlajA	1966	Alajärvi .8	   1-20 kunta
44,76	Sami Hannuksela-86	ÄhtU	2004	Ähtäri 11.9	   3 ka		
44.64	Timo Korkeamäki-66	VähVi	1990	Laihia 13.6	    2 pk			
44.53	Jesse Lampio-86		LapVi	2004	Alavus 21.7	   3 pim	
	--60--
44.50	Jussi Jouppila-45	SeinU	1971	Seinäjoki 10.8	   1 pk	
44.44	Olavi Koivukangas-41	EvijU	1966		
44.41	Leevi Virtanen-40	EvijU	1964	Evijärvi 11.8
44,35	Jussi Tukeva-87		ÄhtU	2008	Ilmajoki 29.7	   1 pk	
44.34	Kalervo Haapasalmi-40	JaJa	1962	Alavus 5.8	   2 kv	
44.32	Manne Jokela-16		LaihU	1938	Laihia 4.9	   1 jv	
44.30	Jorma Vesala-47		KaKa	1974	Hamina 1.9	   1 amm-koulu	
44.24	Jorma Lappinen-52	KJV	1974	Kortesjärvi 24.7   1 kunta	
44.22	Börje Brännbeck-30	VaTo	1965			
44.18	Pentti Kukkola-54	TöVe	1977	Töysä 15.6	   1 pk	
	--70--
44.14	Lauri Laihorinne-24	EvijU	1953		
44.11	Heikki Perä-36		LappVe	1958		
44.08	Tapio Riihiluoma-57	KarTa	1982	Kauhajoki 11.7	   6 pim	
44.07	Matti Mäki-Kuhna-25	IlmajK	1956	Ilmajoki 9.8	   1 jv	
43.89	Eino Ketonen-18		VähVi	1945	Tampere 8.7	   1 mo-katsastus	
43.88	Raimo Koivula-45	LapVi	1967	Saarijärvi 30.7	   1 so	
43,84	Juhani Lammi-38		KaVi	1960	Alahärmä 19.6	   3 ka	
43,84	Jaakko Korpi-53		LaihLu	1973	Jurva 4.7	   2-20 pk
43,80	Väinö Tuokko-10		LaihU	1938	Isokyrö 26.6	   1 ka
43,78	Vilho Kiviluoma-33	IsojU	1968	Kurikka 11.7	   3 cup
	--80--
43,78	Jarmo Erkkilä-60	ÄhtVa	1982	Ähtäri 6.8	   1
43,76	Niilo Saloniemi		LaihU	1956
43,69	Kalle Tiesmaa-05	VaVa	1930	Pärnu 20.7	   1
43,68	Kauko Saari-30		VaKi	1958	Vaasa 25.6	   2 pk
43,65	Elmo Savola-95		LappVe	2016	Götzis 29.5	   D kv
43,62	Heikki Jouppila-46	SeinU	1971	Seinäjoki 17.6
43,62	Pekka Salmela-46	KristVe	1973
43,56	Hannu Tähkänen-41	KaVi	1961	Kauhava 1.10	   1 pk
43,50	Antti Kiviniemi-41	JaJa	1968	Jalasjärvi 13.6	   3 pk
43,47	Heikki Reinikka-33	KurRy	1963
	--90--
43,42	V Jussila		VaVa	1961
43,41	Aimo Hautamäki-38	KaVi	1965	Kauhava 3.10	   2 pk
43,30	Tero Mäkelä-72		KurRy	1992	Iisalmi 15.8	   7q-20 SM
43,28	Jaakko Jouppila-23	SeinU	1948	Kuortane 24.6	   1 ka
43,26	Tuomo Jouppila-54	SeinU	1977	Seinäjoki 4.7	   1 pk
43,18	Martti Savola-37	LappVe	1956	Alajärvi 14.6	   
43,16	Erkki Vannesluoma-33	TöVe	1970	Töysä 31.7	   1 sem
43.14	Rami Kankaanpää-01	IlmajK	2019	Ilmajoki 29.7	   3 am
43,11	Ilmari Tuomela-35	TeTu	1959	Kauhajoki 12.7	   2 ka
43,11	Raimo Myllykangas-45	AlajA	1966	Lappajärvi 14.7	   3 cup
	-100-
43,07	Martti Rintamäki-37	VaTo	1965	Vaasa 5.8	    1 pk
43,04	Raimo Louko-38		YKV	1961	Laihia 24.6	   2 ka
	
	
vahvistamaton
44.58	Jussi Jouppila-45	SeinU	1971		
44.51	Leevi Virtanen-40	EvijU	1964
44.50	Jaakko Jouppila-23	SeinU	1948		


	Moukari	
83.30	Olli-Pekka Karjalainen-80 TöVe	2004	Lahti 14.7	   1 elit	
75,78	Dorian Collaku-77	KuKu	2005	Tirana 19.5	   1	
69.82	Tapio Kolunsarka-75	SoinSi	1996	Walnut 21.4	   4 kv	
68.22	Arto Rinta-aho-59	TöVe	1990	Vöyri 24.7	   1	
66,57	Antti Vierula-80	ÄhtU	2007	Kaustinen 28.6	   4 karn	
66.44	Tero Mäkelä-72		KurRy	1994	Tuusula 9.7	   3 SM	
64.94	Risto Katajamäki-59	TöVe	1982	Töysä 14.6	   1 ka	
63,45	Jyrki Mäkelä-80		TöVe	2007	Kristinestad 25.7  3 pim	
63,08	Juha Rinta-aho-92	TöVe	2012	Teuva 2.8	   1 pk
61,82	Juhana Mäkelä-80	YKV	2015	Töysä 22.7	   1-35 korppu
	-10-
61,66	Mikko Koskiranta-92	KristU	2013	Kristiina	   1 s-games
61,58	Aapo Laine-96		KrU	2015	Töysä 14.5	   1 cup
60.80	Tuomo Tarvainen-75	ÄhtU	1997	Töysä 11.8	   3 ka	
59,81	Ilari Huttula-90	AlajA	2012	Kaustinen 14.6 	   3-22 karn		
58.84	Hannu Kivimäki-76	VaTo	1996	Mikkeli 18.7	   3 PV	
58.61	Ahti Vuori-35		KurRy	1964	Seinäjoki 14.7	   3 polSM
58,37	Jukka-P Heikinmäki-93	LaihLu	2013	Kristiina 27.5	   1 aluek
57.98	Jarmo Pöyry-54		KuKu	1977	Lapua 8.6	   1 cup	
57,84	Veikka Koskinen-99	KaKa	2019	Töysä 19.7	   8 ak	   
57.52	Reima Mäki-Äijälä-45	KaKa	1975	Kauhajoki 15.7	   1 pk
	--20--	
57.48	Aarre Nostaja-32	JurvU	1956	Helsinki 8.9 	   2 mo	
57.45	Juhana Karjanlahti-00	AlajA	2019	Seinäjoki 21.7	   3 am
57.18	Pentti Lindfors-53	KurRy	1973	Eura 1.8	   1-20 po	
56.51	Tomi Veteläsuo-85	LappVe	2004	Töysä 12.9	   2 pk	
56,36	Otso Puro-98		LaVe	2017	Kaustinen 2.7	   3 karn
55.80	Sulo Kohtala-32		VaVa	1970	Vaasa 1.9	   1 pk	
55.38	Hannu Vuorela-46	NurmJy	1982	Töysä 30.6	   3 pk	
55,00	Antti Rinta-aho-94	TöVe	2012	Töysä 7.6	   7 pk
54.72	Ilmari Tuomela-35	TeuvTu	1961	Teuva 10.9	   1 so
54.12	Reino Kuivamäki-18	KurRy	1947	Tukholma 8.9	   2 mo	
	--30--
53.84	Aarne Eerola-41		KurRy	1968	Kurikka 26.8	   1 pk	
53.72	Juho Koskimaa-84	TöVe	2005	Töysä 30.4	   3 pk	
53.68	Heikki Anttikoski-37	EvijU	1970	Seinäjoki 11.7	   1 pim	
53.38	Pentti Eerola-35	KurRy	1959	Jurva 25.6	   1 ka	
53.08	Ville-Heikki Vierula-78	ÄhtU	2001	Töysä 4.6	   2	
52.76	Juha Vuorisalmi-62	TöVe	1987	Jurva 5.8	   2 pk	
52.44	Väinö Myllykangas-39	VaVa	1975	Vaasa 12.8	   1 pk	
52.24	Vilho Harju-46		TeuvRi	1969	Vaasa 26.7	   1 pim
52.08	Heikki Reinikka-33	KurRy	1962	Kurikka 11.9	   1 pk	
51.83	Erkki Mansikkamäki-31	KurRy	1962	Kurikka 11.9	   2 pk	
	--40--
51.50	Juha Mieto-49		KurRy	1968	Kurikka 15.7	   2	
51.40	Arto Ala-Salmi-56	KuKu	1978	Seinäjoki 4.7	   1 pim
50,93	Toni Pulakka-92		TeuvRi	2010	Teuva 13.6	   2 pk	
50,83	Aulis Savola-37		LappVe	1960		
50.44	Pertti Mäkelä-48	LaihLU	1974	Laihia 		
50.39	Martti Eerola-33	KurRy	1963	
50.38	Eero Puska-43		KaKa	1985	Laihia 6.8	   2 pk	
50.14	Juhani Luopajärvi-41	JaJa	1968	Jalasjärvi 11.8	   5 ka	
50.05	Matti Pukkila-35	LappVe	1957	Lappajärvi 8.9	
50.00	Matti Hopiavuori-58	KaKa	1978	Kauhajoki 21.6	   1 pk
	--50--	
49.90	Samu Rintaniemi-71	LapVi	1991	Töysä 15.5	   1-20 cup	
49.78	Jorma Junttila-40	JaJa	1969	Vaasa 26.7	   3 pim	
49.78	Veijo Vannesluoma-58	TöVe	1978	Töysä .9	   1-20 pk	
49.46	Heikki Kangas-44	KaKa	1963	Vaasa 6.7	   1-20 pim
49.20	Matti Takala-51		LappVe	1981	Lappajärvi 5.8		
49,19	Lauri Tuokkola-89	TeuvRi	2007	Kristinestad 25.7  5 pim	
49.04	Oiva Rinne-12		VaVa	1951	Mänttä 3.6	   1 po	
48.84	Jari Kuoppa-60		KaKa	1983	Seinäjoki 18.7	   3 pim
46.68	Yrjö Harjula-27		TeuvRi	1950	Kauhajoki 10.9	   1 so	
48.50	Pekka Kivilahti-62	TeuvRi	1981	Laihia 2.6		
	--60--
48.30	Marko Olli-69		NurmJy	1989	Ähtäri 1.7	   2 pim	
48.18	Mauri Kananoja-41	JurvU	1967			
48.18	Juha Perttula-64	TeuvRi	1983	Seinäjoki 18.7	   4 pim		
48.12	Kalevi Talvitie-53	KaKa	1975	Kauhajoki 12.6	   2 pk	
48.01	Väinö Sampola-15	KurRy	1939	Vaasa 14.6	   3 ka
48.00	Pentti Kankaanpää-56	YlihJu	1976	Kuortane 9.7	   4 pim
48.00	Tero Paavola-85		TeuvRi	2006	Ylistaro 12.7	   4 pim	
47.98	Eino Kivistö-16		KurVi	1949	Kuopio 11.9	   1 ka	
47.60	Kauno Väljä-29		JurvU	1952	Teuva 13.7	   1 so	
47.59	Aimo Niemi-28		TeuvRi	1955	Teuva 7.9	   1 kunta
	--70--
47.45	Juhani Piikkilä-39	TeuvRi	1960	Jurva 24.8	   1 so	
47.39	Oiva Väinölä-20		VaVa	1953	Vaasa 24.9	   2 pk	
47.20	Tauno Kiviaho-30	LappVe	1954	Lappajärvi 19.9	   1 kunta	
47.10	Toivo Finnilä-10	KurejKi	1939	Alahärmä 23.7	   1 ka	
46.88	Jorma Harjula-39	TeuvRi	1962	Kurikka 26.8	   5 ka	
46.84	Eino Savonen-16		KristU	1953	Kristinestad 13.9  1 so	
46.78	Jarkko Keskitalo-74	SoinSi	1994	Vaasa 23.7	   2-20 pim	
46.75	Harri Paavola-86	TeuvRi	2004	Teuva 3.7	   1 pk	
46.70	Pekka Niemelä-37	AlavU	1960	Ähtäri 28.8	   3 ka	
46.68	Erkki Vannesluoma-33	TöVe	1971	Töysä 1.9	   1 pk		
	--80--
46.52	Juhani Hauta-aho-99	TöVe	2019	Töysä 3.8	   1 ak	
46.51	Osmo Metsäranta-36	KurRy	1959	Isokyrö 18.7	   4 pim	
46.38	Esko Matalamaa-38	EvijU	1965	Alahärmä 26.9	   1 pk	
46.36	Marko Kotanen-63	SoinSi	1990	Töysä 18.7	   2	
46.18	Pentti Mansikkamäki-29	KurRy	1956	Kurikka 1.9	   4 kunta	

	

	Keihäs, uusi	
91,53	Tero Pitkämäki-82	NurmU	2005	Kuortane 26.6	   1 elit	
>86,82	Ari Mannio-87		LeJy	2015	Karjaa 7.6	   2 ka
86,63	Harri Haatainen-78	LapVi	2001	Gateshead 19.8	   2 GB 	
86.50	Tapio Korjus-61		LapVi	1988	Lahti 25.8	   1 kv	
83.40	Toni Kuusela-94		VimpVe	2019	Turku 11.6	   6 PNG	
83,33	Mikko Kankaanpää-87	LapVi	2010	Florö 29.5	   3 kv
80,36	Sami Peltomäki-91	AlajA	2014	Pihtipudas 29.6	   2 karn
79,06	Rainer Manninen-91	KuKu	2013	Raahe 31.8	   1-22 SM
78,08	Marko Kantanen-78	AlajA	2004	Kuortane 27.6	   5 elit	
77.90	Hannu Virta-77		YKV	1998	Oulu 9.8	   5 SM
	--10--
77,77	Eetu Vanhamäki-89	SSU	2014	Virrat 16.7	   1 tähti	
77,17	Kalle Sillanpää-83	AlajA	2007	Kuortane 3.6	   6 kv
76.70	Matti Kiilunen-62	AlavU	1987	Kuortane 29.7	   1 pim	
76,32	Kauko Koivuniemi-58	KaKa	1988	Savonlinna 31.7	   3 kv	
76,00	Timo Utanen-63		VimpVe	1989	Ähtäri 11.6	   1 ka
75,92	Jaakko Hauta-aho-97	TöVe	2018	Kuortane 6.9	   1 pk
75,81	Markku Liikala-74	VimpVe	2004	Alavus 21.7	   1 pim
74,47	Jaakko Talvitie-89	VimpVe	2008	Bydgoszcz 11.7	   4-19 MM		
74,16	Timo Engström-76	AlavU	1998	Pihtipudas 2.7	   2-22 	
73,64	Tapani Rinta-Keturi-60	JurvU	1988	Virrat 17.7	   1 ka
	--20--	
73,52	Pasi Mäkipelto-79	LeJy	2014	Janakkala 17.9	   1 puuha	
72,48	Hannu Kangas-68		LapVi	1992	Kristinestad 15.7  5 kv	
72,33	Juho Paananen-83	KarTa	2006	Lieto 10.6	   2 ka	
71,55	Ville Paajanen-90	ÄhtU	2014	Virrat 20.8	   1 kaupM
71.30	Timo Vuorela-61		KuKu	1987	Jämsänkoski 30.7   6 kv	
71,08	Konsta Koskela-95	LapVi	2013	Äänekoski 6.6	   3 ka
70,94	Jarno Haapamäki-84	NurmU	2006	Ylistaro 13.7	   1 pim
70,77	Aleksi Lehto-96		SeinSU	2015	Janakkala 3.6	   2-19 ne
70.60	Mikko Hannula-63	JurvU	1987	Kauhajoki 22.7	   2 ka
70.51	Aleksi Yli-Mannila-01	AlajA	2019	Sastamala 6.7	   2 timantti
	--30--	
70.11	Antti Hattula-84	LeJy	2002	Jyväskylä 20.6	   5-19 ne	
69.44	Pasi Haatainen-74	LapVi	1993	Lappajärvi 18.7	   3 ka	
69,00	Timo Simpura-65		TeuvRi	1993	Kauhajoki 18.8	   2 pim
68.58	Pasi Välisaari-73	LeJy	1995	Kuortane 22.5	   1 pk	
68,56	Eetu Kangas-93		SeinSU	2017	Seinäjoki 23.7	   D SM
68,19	Mika Nevasaari-75	PUS	2005	Nivala 19.7	   1 pk	
68,12	Marko Ylinen-75		KaKa	1997	Kauhajoki 22.7	   1 ka
68,04	Jani Jutila-73		VaVa	1990	Orimattila 28.7	   1-17 mo
68,04	Jarkko Rinta-Keturi-70	JurvU	1993	Kauhajoki 16.7	   2 ka	
68,04	Mika Hovinen-72		LeJy	1994	Lehtimäki 15.6	   1 pk
	--40--
68,03	Karri Kulmala-80	KarTa	1999	Karijoki 30.5	   1-19	
68.00	Jussi Koivuniemi-61	KaKa	1986	Teuva 29.6	   6 ka
67,48	Jarkko Källi-74		SoinSi	1992	Vammala 15.8	   5-18 SM	 
67,26	Timo Tikka-65		SeinU	1988	Rauma 18.6	   1 ka	
67,20	Pekka Poikus-80		PerTo	1997	Järvenpää 14.9	   3-19 KLL
67,12	Riku Mäkipelto-76	LeJy	1994	Ähtäri 29.5	   1 ka	
67.00	Jarkko Finni-72		KauhVi	1993	Brescia 16.5	   D kv	
66,63	Jaakko Ojaniemi-80	PerTo	2002	Munchen 8.8	   D EM	
66,16	Toni Juurakko-71	AlavU	1991	Alavus 29.5	   3 pk
66,10	Elmo Savola-95		LappVe	2018	Somero 30.6	   1 ka
	--50--
66,02	Mauri Leppäaho-73	AlajA	1996	Jalasjärvi 31.7	   3 pim	
65,99	Janne Kestinmäki-82	ÄhtVa	2000	Kuortane 27.7	   3 pim	
65,96	Sakari Kunnari-66	LappVe	1989	Lappajärvi 16.9	   1
65,72	Toni Hiekka-84		PUS	2017	Seinäjoki 15.7	   1 am
65,58	Juhani Hauta-aho-99	TöVe	2018	Kurikka 25.8	   1 ka
65,44	Riku Lehto-71		VimpVe	1989	Lappajärvi 1.9	   1 koulu
65,30	Tuomas Keto-94		EvijU	2013	Tampere 13.9	   2-19 kaupM	
64,96	Tapani Savola-57	LappVe	1987	Espoo 22.8	   1 työp	
64,82	Ari-Pekka Savola-65	AlajA	1987	Alajärvi 14.7	   4 ka
64,64	Antti Kataja-Rahko-80	KuKu	1998	Vaasa 26.8	   1-19 koulu
	--60--
64,16	Jarkko Ämmälä-76	AlavU	2003	Lohja 10.6	   3 polSM
64,06	Janne Werner-72		VähVi	1996	Kauhajoki 1.9	   D pim	
63,92	Sami Kari-68		LaihLU	1990	Seinäjoki 8.7	   4 pim	
63,92	Ville-Erkki Savola-87	LappVe	2005	Seinäjoki 29.7	   2-19 pim	
63,68	Aki Haatainen-75	LapVi	1993	Lapua 20.5	   2-18 
63,19	Markus Mäntylä-99	TöVe	2017	Kälviä 10.6	   4 ka
62,95	Ilari Erkkilä-89	ÄhtU	2008	Ähtäri 17.8	   1-19 ka
62,82	Mika Gustafsson-70	AlavU	1990	Valkeakoski 15.7   D-20 SM
62.40	Eetu Pyy-89		LappVe	2007	Alajärvi 30.5	   5 pk
62,38	Olli Pirhonen-70	LappVe	1988	Kuortane 28.5	   4 aluek
	--70-- 
62,27	Jussi Craycroft-96	KaKa	2014	Lappajärvi 26.7	   1-19 pim		
62.10	Kari Leppiniemi-64	JurvU	1990	Seinäjoki 8.7	   5 pim	
62.10	Kari Häkkilä-60		AlavU	1996	Kuortane 17.9	   2	
62,08	Juha Äijänaho-76	AlavU	1996	Alajärvi 22.8	   4 pk
61,78	Juha Laasanen-71	LappVe	1993	Lappajärvi 18.7	   8 ka
61,77	Jaakko Erkinheimo-81	LappVe	2006	Jyväskylä 23.7	   D SM	
61,74	Antti Ropponen-95	SSU	2013	Ähtäri 7.9	   1 kiekuu
61,68	Konsta Latvala-92	AlajA	2011	Valkeakoski 20.8   7q-19 SM
61,46	Hermanni Suutala-00	LaVi	2019	Porvoo 1.9	   6-19 SM
61,08	Teppo Koivisto-79	SoinSi	2012	Tampere 24.7	   2 polSM	
	--80--
60,68	Jarmo Rintala-53	VaVa	1986	Vaasa 10.6	   2 kv	
60,66	Timo Paananen-64	KarTa	1987	Karijoki 9.7	   2	
60.40	Juho Takanen.02		KuKu	2019	Seinäjoki 10.7	   5 tähti
60,12	Kasperi Koskela-96	LapVi	2012	Lapua 23.8	   3-20 KLLpm
60.07	Ville Toivonen.02	ÄhtU	2019	Kuortane 5.9	   6 viisk
60,04	Eeli Ylilehto-96	SSU	2016	Pihtipudas 3.7	   9B karn
60,02	Timo Kööpikkä-94	LaihLu	2014	Kaavi 21.8	   2 aluek
	

	

	10-ottelu	
8730	Eduard Hämäläinen-69	KuKu	1997	10,81-756-15.71-197-46.71--13,74-50.50-520-59.82-4:37.10	Ateena 6.8	   2 MM	
8192	Jaakko Ojaniemi-80	PerTo	2002	10.58-756-15.37-197-49,31--14,75-44.29-440-66.63-4:44.94	München 8.8	   5 EM	
7956	Elmo Savola-95		LappVe	2015	10,84-729-13,97-196-49,14--14,21-37,35-470-61,89-4.39,50	Bydgoszcz 15.7	   3-22 EM
7944	Jukka Väkeväinen-78	LappVe	2001	10,96-734-13.03-195-47,71--14.95-39.53-470-57.48-4:22.06	Arles 1.7	   7 Ecup	
7843	Jarkko Finni-72		KauhVi	1994	11,09-735-14.63-198-51,08--15,45-41.16-480-64.84-4.45,97	Lyon 3.7	   10 Ecup	
7783	Jari Olli-77		LappVe	2000	10,95-758-13.64-193-50,41--14.85-40.29-480-60.87-4:57.26	Lahti 20.8	   3 SM	
7506	Jorma Vesala-47		KaKa	1971	11,4h-695-14.35-205-49,7h--15,4h-41.32-450-54.24-4.39,7h	Helsinki 9.7	   2 SM	
7427	Jarmo Mäkelä-55		KuKu	1983	11.35-692-15.17-204-52.39--15.35-42.48-420-64.76-5:11.79	Huittinen 5.6	   2 SM	
7380	Petri Nykänen-73	ÄhtU	1996	11,17-700-12.40-182-50,95--15,58-38.04-500-53.80-4.44,95	Tampere 5.7	   2 SM	
7210	Sauli Pollari-52	YlihJu	1977	11,11-692-11.94-191-49.40--15.52-38.20-360-65.54-4.42,60	Talence 22.5	   5 mo	
	-10-
7202	Juha Laasanen-71	LappVe	1992	11,01-682-12,29-186-50,45--15,19-39,60-400-59,76-4.46,18	Turku 7.6	   1 kv	
7184	Janne Werner-72		VähVi	1997	11,32-676-11.83-202-52,68--16,12-35.44-450-62.16-4.36,79	Lappeenranta 18.7  5 SM	
7097	Ville Mylläri-85	PerTo	2006	11,44-676-11,21-199-51,00--15,23-36,37-465-56,92-5.02,67	Jyväskylä 23.7	   5 SM	
7097	Eetu Kangas-93		SSU	2017	11,17-649-14,61-181-52,69--15,43-39,35-410-68,56-5.06,84	Seinäjoki 23.7	   3 SM
6887	Jarmo Erkkilä-60	ÄhtVa	1982	11,2h-672-13.35-192-54,2h--16,2h-40.32-410-57.00-4.47,3h	Ähtäri 29.8	   1 TUL	
6874	Jouko Tilli-49		SeinU	1971	11,6h-682-12.49-193-52,6h--15,7h-46.64-360-57.80-4.53,8h	Eerikkilä 30.5	   6 ka	
6874	Pasi Ridanpää-73	YKV	1996	11,09-657-10.89-177-51,19--15,72-32.26-500-52.00-4.50,47	Kauhajoki 1.9	   2 pim	
6859	Aleksi Tuononen-94	ÄhtU	2012	11,32-647-12,42-182-50,34--15,81-37,85-400-56,02-4.47,87	Kopavogur 8.6	   2-22 PM
6853	Ilpo Paananen-55	KarTa	1978	11,1h-679-13.13-188-52,4h--15,8h-34.28-381-62.98-4.52,1h	Las Vegas 19.2	   1	
6791	Esa Viitasalo-60	KarTa	1980	11,7h-661-11.95-192-51,3h--15,6h-33.98-395-60.36-4.39,7h	Larvik 20.7	   2-20 PM	
	-20-
6785	Sakari Palomäki-63	AlahKi	1983	11,94-641-12.71-187-52,28--15,89-37.90-430-55.10-4.42,94	Ålborg 17.7	   8-20 PM	
6742	Juuso Koivuniemi-92	TeRi	2012	11,05-677-12.56-176-52,14--15,43-37,89-392-55,06-5.10,46	Turku 9.9	   3-22 SM
6628	Jyrki Paavola-64	KuKu	1985	11,66-639-10.40-199-52,34--15,54-32.68-400-55.24-4.47,05	Kangasniemi 4.8    11 SM
6615	Marko Heiska-74		YKV	1996	11,28-663-12.48-186-53,86--16,34-30.98-510-49.54-5.29,61	Kauhajoki 1.9	   2 pim
6608	Jukka Ylinen-61		JaJa	1980	11,7h-701-12.35-190-56,7h--15,5h-35.88-390-63.60-5.04,3h	Salo 7.9	   1-20 po	
6594	Reijo Viitakoski-50	KarTa	1975	11,0h-740-12.92-160-54,6h--17,6h-43.18-370-69.64-5.19,4h	Kuortane 24.6	   1 pim	
6570	Jaakko Erkinheimo-81	LappVe	2000	11,57-632-12,77-178-53,10--16,14-38,70-450-50,34-5.05,86	Lahti 20.8	   9 SM	
6530	Martti Männistö-32	KurRy	1958	11,8h-657-13.59-185-56,5h--16,0h-42.17-380-62.53-5.08,2h	Kurikka 14.9	   1 ka	
6520	Veijo Vannesluoma-58	TöVe	1978	11,5h-617-11.96-185-52,7h--16,9h-37.32-500-46.84-5.00,2h	Seinäjoki 3.6	   1-20 pim	
6494	Esko Matalamaa-38	EvijU	1964	11,7h-642-13.53-181-54,0h--17,2h-44.33-340-61.79-4.48,5h	Kokkola 6.9	   5 SM	
	-30-
6475	Mika Gustafsson-70	AlavU	1990	11,65-650-11,68-191-53,58--15,58-33,28-350-62.82-5.07,43	Valkeakoski 15.7   4-20 SM	
6441	Erkki Kyntäjä-48	VaVa	1973	11,4h-641-11.74-175-53,9h--16,1h-37.42-390-55.52-4.43,4h	Kuusanloski 1.7	   8 SM	
6439	Ari Koivisto-64		ÄhtU	1993	11,11-680-10.83-172-50,98--15,68-28,68-370-52.66-4.53,30	Alajärvi 22.8	   2 pim	
6430	Antti Salminen-34	KurRy	1959	11,6h-670-12.61-195-54,6h--16,2h-35.06-360-50.42-4.46,3h	Kurikka 28.6	   9 mo	
6408	Raimo Kuoppa-aho-63	ÄhtU	1989	12,0h-633-12.88-192-53,8h--17,3h-38.96-400-50.60-4.39,2h	Ähtäri 28.5	   1	
6406	Mika Koskiranta-76	KristU	1996	11,34-727-10.88-183-52,04--15,13-31.32-340-44.44-5.03,69	Kauhajoki 1.9	   3 pim	
6388	Jukka Latva-Rasku-74	LapVi	1993	11,31-671-10.03-182-49,07--15,87-27.80-320-43.24-4.22,18	Kuopio 5.9	   T-20 SM	
6347	Leo Saari-52		KaKa	1978	11,4h-621-13.79-170-51,1h--16,7h-36.60-320-56.96-4.44,8h			
6342	Aulis Reinikka-15	KurRy	1936	12,1h-632-12.74-170-52,5h--16,5h-38.61-390-50.80-4.32,4h	Berliini 8.8	   11 OK	
6323	Antti Vuorela-42	KuKu	1966	11,5h-691-13.79-165-56,0h--15,6h-39.80-340-58.58-5.16,0h	Kauhava 25.9	   1 pim	
	-40-
6306	Timo Malinen-77		LappVe	1997	11,81-646-11.59-186-53,27--15,95-37.66-372-45.02-4.55,25	Turku 8.6	   6 kv	
6302	Asko Koivisto-64	ÄhtU	1992	10,91-700-09,12-188-50,50--15,96-27,84-330-52,56-5.16,33 	Kristinestad 23.8  1 pim	
6265	Kari Panula-58		VaVa	1980	12,0h-639-11.95-195-56,1h--16,3h-36.70-360-49.64-4.34,9h	Tampere 3.6	   2 B-SM	
6225	Tapani Koskela-36	VaVa	1958	11,6h-662-12.47-178-53,0h--16,4h-36.06-310-56.38-4.55,8h	Vaasa 20.8	   1
6182	Ville Kattelus-92	YlihJ	2018	11.43-632-12.34-178-52.72--17.08-35.50-380-53.24-5.22,24	Jyväskylä 22.7	   7 SM
6140	Tarmo Savola-00		Lappve	2018	11.78-648-10.56-190-53.83--16.41-28.49-410-46.18-4.57,84	Lapua 8.7	   1 aluem
6127	Teemu Rauhala-69	TöVe	1992	11,91-651-11,73-186-54,03--16,29-34,00-410-39,66-5.06,29	Vihti 9.8	   3 pim	
6078	Kari Niemi-Nikkola-61	KaKa	1985	11,6h-640-11.15-169-53,6h--17,3h-27.66-450-49.90-4.45,8h	Kauhajoki 24.8	   3 pim	
6051	Tapani Tammenpää-34	VaVa	1959	11,1h-664-11.77-155-54,0h--15,3h-32.33-345-50.65-5.06,6h	Vaasa 25.9	   1 pk	
6046	Heikki Kangas-44	KaKa	1966	11,8h-632-13.95-176-55,9h--17,8h-42.45-300-61.40-5.07,0h	Kauhajoki 15.9	   1 pk
	-50-	
6040	Petri Kantola-66	JaJa	1991	12,15-624-11.35-169-54,62--16,84-30.14-470-53.74-5.12,34	Ilmajoki 25.8	   3 pim	
6011	Kauko Kaartinen-41	JaJa	1962	11,4h-633-11.98-170-55,0h--15,5h-32.95-300-52.15-4.49,0h	Jalasjärvi 26.8	   1 pk	
6006	Hannu Hautamäki-74	IlmajK	1993	11,80-608-10.33-169-53,97--15,18-31.52-390-49,86-5.05,20	Alajärvi 22.8	   4 pim	
5997	Manne Jokela-16		LaihL	1938	12,0h-628-13.87-160-54,1h--17,5h-41.10-290-58.02-4.44,4h	Helsinki-E 30.9	   2 OLL	
5995	Pasi Pohjola-66		SeinU	1990	11,96-640-12.50-184-55,84--16,85-34.74-360-45.42-4.58,26	Kangasala 3.7	   9 B-SM	
5994	Matti Tallbacka-70	ÄhtU	1992	11,20-623-10,42-170-52,22--16,24-31,86-370-42,68-5.02,18	Kristinestad 23.8  4 pim	
5987	Jari Iso-Koivisto-65	KaKa	1991	11,83-638-09.22-193-52,21--14,84-28.38-330-36.92-4.52,15	Ilmajoki 25.8	   4 pim	
5974	Eero Saarikoski-47	SeinU	1970	12,0h-647-11.41-175-54,3h--17,9h-33.26-350-51.18-4.25,8h	Seinäjoki 7.6	   2 pim	
5966	Jorma Hietamäki-55	KurRy	1989	12,0h-647-11.41-175-54,3h--17,9h-33.26-350-51.18-4.25,8h	Kuortane 26.8	   5 pim	
5930	Olavi Peräsalo-13	IlmajK	1935	11,4h-634-12.93-180-54,2h--17,3h-33.65-320-47.45-4.58,8h	Helsinki-E 11.10   1 OLL
	-60-	
5926	Reijo Vähälä-46		AlajA	1967	12,5h-646-12.54-205-58,4h--16,8h-33.43-340-49.97-4.57,4h	Jyväskylä 30.9	   2 akatem	
5912	Paavo Lammi-33		KaKa	1955	12,1h-610-14.57-180-59,5h--19,0h-47.41-345-50.98-4.52,8h	Kurikka 2.10	   1 pk	
5909	Heikki Savela-47	ÄhtU	1970	11,6h-662-09.86-165-54,6h--15,6h-25.84-320-62.20-4.56,0h	Seinäjoki 7.6	   3 pim	
5901	Ilmari Reinikka-06	KurRy	1931	12,1h-632-11,66-188-55,3h--18,2h-33,77-330-60,23-4:53,0h	Helsinki-E 24.9	   2 OLL	
5857	Mikko Paananen-30	KarTa	1955	11,9h-625-11.08-174-56,4h--17,5h-34.61-330-66.10-5.00,0h	Ähtäri 28.8	   1 pim	
5853	Eeles Landström-32	AlavU	1953	12,0h-655-11.28-180-58,8h--17,9h-37.53-410-54.54-5.15,6h	Vihtavuori 9.8	   2 SM	
5841	Juhani Mäki-Maunus-49	KuKu	1975	11,5h-714-09.48-180-52,1h--18,1h-28.52-340-39.88-4.41,4h	Kuortane 24.6	   4 pim	
5835	Otto Kärki-71		VaVa	1990	11,34-728-10,42-192-56,26--16,19-27,04-300-43,00-5.26,64	Oulainen 16.9	   2-20 teamSM ulkop	
5817	Jouko Laitinen-35	KyrVo	1961	11,5h-677-10.99-175-54,2h--16,0h-30.53-340-43.29-5.16,2h	Vaasa 10.9	   2 pim	
5805	Mikko Levola-59		KuKu	1987	11,8h-673-11.22-209-56,2h--16,4h-29.42-320-50.54-5.50,9h	Kuortane 24.9	   2	
	-70-
5790	Markus Linna-63		KuKu	1985	11,6h-572-11.99-169-55,0h--18,4h-37.40-340-60.20-4.58,1h	Kauhajoki 24.8	   5 pim	
5787	Markku Rajala-48	IsojU	1970	11,7h-641-10.70-160-53,8h--15,6h-29.40-310-47.86-4.59,2h	Isojoki 29.8		
5784	Yrjö Männistö-61	AlajA	1981	11,8h-616-11.45-184-56,1h--18,3h-32.24-450-45.32-5.15,7h	Kuortane 5.9	   3-20 cup	
5779	Reino Lammi-35		VaVa	1958	12,2h-643-14.02-174-58,7h--17,0h-46.51-320-50.72-5.36,7h	Ähtäri 31.8	   3 pim
5775	Raimo Alanen-52		LappVe	1971	11,3h-712-10.67-175-50,6h--15,3h-32.58-300-41.64-6.24,2h	Kuortane 26.9	   1-20 pim	
5755	Pasi Haatainen-74	LapVi	1993	12,18-572-11.57-185-57,60--17,12-35.74-310-63.34-5.09,99	Kuopio 5.9	   team-20 SM	
5754	Erkki Latvala-50	YKV	1972	11,9h-603-10,20-160-55,0h--17,5h-34,10-410-55,68-4.58,4h	Seinäjoki 10.9	   2 pim
5725	Heimo Ylinen-27		KurRy	1965	11.3h-683-11.47-170-55.9h--15.9h-38.22-262-47.45-5.36,8h	Kurikka 2.10	   3
5719	Jaakko Jouppila-23	SeinU	1945	12.2h-586-13.52-168-56.7h--17.8h-40.59-333-56.85-5.08.0h	Seinäjoki 16.9	   1 pim 
5668	Juha Isolehto-68	VaVa	1992	11.67-667-11.03-205 59.71--16.09-25.66-370-45.26-6:06.71	Kuortane 13.9
	-80-
5665	Kalervo Lahti-16	SeinU	1939
5630	Arvo Syvänen-15		KauhA	1939
5620	Veikko Peräsalo-12	IlmajK	1935
5619	Raimo Louko-38		YKV	1968
5598	Jukka Lahti-72		AlajA	1983	



	4x100m	
41.60	Ähtärin Urheilijat	Matti Tallbacka, Asko Koivisto, Ari Koivisto, Juha-Pekka Palasmaa	1995
41,7	Karijoen Tappara	Reijo Viitakoski, Markku Koskiranta, Ilpo Paananen, Antti Rajamäki	1975
41,92	Kurikan Ryhti		Jorma Hietamäki, Hannu Kalkas, Jarkko Leppiniemi, Olli Kärki		1992
42,04	ÄhtU II			Petri Nykänen, Matti Tallbacka, Ari Koivisto, Asko Koivisto		1994
42,14	KurRy II		Jorma Hietamäki, Heikki Rusanen, Juhana Tammelin, Timo Kiviniemi	1986
42,16	ÄhtU III		Petri Nykänen, Asko Koivisto, Ari Koivisto, Juha-Pekka Palasmaa		1996
42,28	Kauhavan Visa		Lasse Myllykoski, Pauli Perttula, Sauli Pollari, Sakari Hyytinen	1978
42.30	Lappajärven Veikot	Heikki Olli, Esa Honkaniemi, Martti Olli, Raimo Alanen			1978
42,35	LappVe II		Risto Laihorinne, Esa Honkaniemi, Martti Olli, Raimo Alanen		1979
42,37	KurRy III		Sakari Palomäki, Jarkko Leppiniemi, Jorma Hietamäki, Hannu Kalkas	1991	
	-10-
42,44	Seinäjoen Seudun Urheilijat	Mikael Halkola, Ville Laitila, Mikko Kangas, Aleksi Lehto	2014
42,64	ÄhtU	IV		Asko Koivisto, Matti Tallbacka, Petri Nykänen, Juha-Pekka Palasmaa	1992
42,5	LappVe III		Heikki Olli, Harri Alanen, Martti Olli, Raimo Alanen			1975
42,66	ÄhtU	V		Ari Koivisto, Asko Koivisto, Matti Tallbacka, Juha-Pekka Palasmaa	1991
42,72	ÄhtU VI			Petri Nykänen, Juha-Pekka Palasmaa, Ari Koivisto, Matti Tallbacka	2002
42,76	KauhVi II		Jarkko Tuovinen, Patrik Mattsson, Jussi Aalto, Jarkko Finni		1997
42,83	KurRy IV		Ari Lahti, Sakari Palomäki, Juhana Tammelin, Timo Kiviniemi		1987
42,89	LappVe IV		Pasi Alanen, Juha Laasanen, Kari Ahvenniemi, Ismo Hämeenniemi		1989
42,91	LappVe V		Teuvo Laihorinne, Raimo Alanen, Timo Kangas, Jari Niemelä		1986
42,8	Ylihärmän Junkkarit	Pauli Perttula, Paavo Yliluoma, Sauli Pollari, Lassi Myllykoski		1977
	-20-
43,01	LappVe VI		Teuvo Laihorinne, Esa Honkaniemi, Risto Laihorinne, Raimo Alanen	1980
42,9	Vaasan Vasama		Matti Anttonen, Tarmo Rauhala, Erkki Kyntäjä, Risto Hytönen		1965
43,07	KauhVi III		Jarkko Tuovinen, Ukko Finning, Jussi Aalto, Juha Virtakangas		1998
43,08	KurRy V			Sakari Palomäki, Timo Kiviniemi, Juhana Tammelin, nnn			1992
43.0	Seinäjoen Urheilijat	Heikki Viertola, Juhani Orrenmaa, Heikki Hallila, Heikki Jolula		1966
43,0	LappVe VII		Mikko Hyytinen, Raimo Alanen, Ensio Nyyssölä, Harri Alanen		1972	
43,18	KurRy VI		Jorma Hietamäki, Juhana Tammelin, Jarmo Laakkonen, Timo Kiviniemi	1988
43,19	Peräseinäjoen Toive	Mikko Kulmala, Jaakko Ojaniemi, Visa Hammo, Juha Reini			1999
43,22	KauhVi IV		Jarkko Tuovinen, Patrik Mattsson, Risto Mäkipernaa, Jarkko Finni	1996
43,1	KauhVi V		Sakari Hyytinen, Markku Rintala, Esko Kleimola, Pauli Perttula		1973
	-30-
43,1	LappVe VIII		Heikki Olli, Raimo Alanen, Martti Olli, Markku Hautanen			1973	
43,1	KauhVi VI		Markku Rintala, Sakari Hyytinen, Lassi Myllykoski, Pauli Perttula	1974
43,1	KauhVi VII		Sauli Pollari, Sakari Hyytinen, Pauli Perttula, Esko Elsilä		1975
43,1	LappVe IX		Esa Honkaniemi, Harri Alanen, Martti Olli, Raimo Alanen			1976
43,25	KurRy VII		Sakari Palomäki, Jorma Hietamäki, Janne Haka-Risku, Timo Kiviniemi	1989
43,27	ÄhtU VII		Antti Hämäläinen, Juha-Pekka Palasmaa, Ari Koivisto, Matti Tallbacka	2001
43,30	KauhVi VI		Patrik Mattsson, Jarkko Finni, Tero Viinikka, Pasi Ylipelkonen		1993
43,31	ÄhtU VIII		Rami Puro, Asko Koivisto, Matti Tallbacka, Ari Koivisto			1990
43,32	ÄhtU IX			Rami Puro, Asko Koivisto, Raimo Kuoppa-aho, Ari Koivisto		1988
43,2	KauhVi VII		Sauli Pollari, Markku Rintala, Esko Klemola, Pauli Perttula		1972
	-40-
43,2	KauhVi VIII		Petri Laurila, Pauli Perttula, Lassi Myllykoski, Jukka Kangas		1984
43,2	KurRy VIII		Marko Kangasniemi, Timo Kiviniemi, Ari Lahti, Juhana Tammelin		1984
43,38	SeinU II		Juha Ylä-Autio, Jarkko Annila, Marko Pitkäkoski, Hannu Kalkas		1988
43,38	KarTa II		Markku Koskiranta, Esa Viitasalo, Ilpo Paananen, Antti Rajamäk	i	1982
43,3	KurRy IX		Esa Kahilakoski, Timo Kiviniemi, Ari Lahti, Juhana Tammelin		1983
43,3	Jalasjärven Jalas	Harri Ylinen, Jukka Ylinen, Juha Kuusisto, Timo Kuusisto		1984
43,47	Vähänkyrön Viesti	Johannes Alanen, Mikko Karppi, Mikko Lemettinen, Kari Mullo		1997
43,49	LappVe X		Kimmo Saariaho, Pasi Alanen, Juha Laasanen, Ismo Hämeenniemi		1988
43,49	VaVa II			Otto Kärki, Lars-Johan Backman, Juha Isolehto, Mika Rantala		1988
43,51	LappVe XI		Pasi Alanen, Juha Laasanen, Janne Pihlajaharju, Ismo Hämeenniemi	1987
	-50-
43,53	VähVi II		Jani Laturi, Mikko Karppi, Tommi Talvitie, Jaakko Mansikkamäki		1994

	

lisää parhaita seurajoukkueita
43,57	Kauhajoen Karhu		Kari Lähde, Jari Iso-Koivisto, Seppo Nurmela, Jaakko Penttilä		1984
43,9	Alavuden Urheilijat	Juhani Rannikko, Seppo Honkanen, Heikki Pippola, Timo Suvanto		1965
44.0	Alajärven Ankkurit	Heikki Vainio, Heikki Luoma, Matti Harju, Juhani Harju			1958
44,16	Palosaaren Urheiluseura	Janne Koljonen, Andreas Osowski, Antti Wiklund, Niklas Granholm		2008	
44,21	Ilmajoen Kisailijat	Teijo Mäkelä, Tero Ylitalo, Hannu Hautamäki, Mika Syrjälä		1992
44,2	Kuortaneen Kunto	Henry Sippola, Markku Mäkinen, Pertti Peltola, Kari Rasinperä		1971
44,41	Lapuan Virkiä		Kari Ojala, Tapio Ylinen, Pekka Jaatinen, Jyrki Portin			1979
44,5	Vimpelin Veto		Paavo Mäkelä, Markus Lakaniemi, Heikki Pippola, Matti Lehto		1962
44,66	Ylistaron Kilpa-Veljet	Ari Kortehisto, Pasi Ridanpää, Janne Puskala, Marko Heiska		1996
44,9	Jurvan Urheilijat	Erkki Asiala, H Elomaa, Aarre Asiala, nnn				1958
45,1	Alahärmän Kisa		P Niiranen, Matti Niiranen, Esko Kivimäki, Kalervo Myllykoski		1958
45,1	Lehtimäen Jyske		Juhani Lähde, Heikki Savela, Aarto Hakomäki, Teemu Hauta-aho		1966



	4x400m	
3.11,95	Kurikan Ryhti		Sakari Palomäki, Juhana Tammelin, Jorma Hietamäki, Timo Kiviniemi	1987
3.13,41	KurRy II		Jorma Hietamäki, Juhana Tammelin, Timo Kiviniemi, Heikki Rusanen	1986
3.14,43	KurRy III		Jarkko Leppiniemi, Timo Kiviniemi, Hannu Kalkas, Jorma Hietamäki	1990
3.16,00	KurRy IV		Janne Haka-Risku, Jorma Hietamäki, Sakari Palomäki, Timo Kiviniemi	1989
3.17,48	KurRy V			Sakari Palomäki, Jorma Hietamäki, Timo Kiviniemi, Hannu Kalkas		1992
3.17,74	KurRy VI		Jarkko Leppiniemi, Jorma Hietamäki, Sakari Palomäki, Hannu Kalkas	1991
3.18,32	KurRy VII		Jorma Hietamäki, Juhana Tammelin, Aki Laurila, Timo Kiviniemi		1985
3.18,5	Alavuden Urheilijat	Risto Rasi, Matti Pajunen, Juhani Rannikko, Heikki Pippola		1966
3.18,98	KurRy VIII		Jukka Raittinen, Teemu Raittinen, Jussi Raittinen, Mikko Raittinen	2010
3.19,00	Lappajärven Veikot	Esa Honkaniemi, Juhani Leikkola, Martti Olli, Raimo Alanen		1978
	-10-
3.20,35	KurRy IX		Mikko Raittinen, Jukka Raittinen, Teemu Raittinen, Tatu Markkila	2008
3.20,40	LappVe II		Keijo Väkeväinen, Juha Laasanen, Janne Pihlajaharju, Ismo Hämeenniemi	1992
3.20,78	Kauhavan Visa		Pasi Ylipelkonen, Tero Viinikka, Jarkko Finni, Mika Karjanlahti		1992
3.21,20	LappVe III		Keijo Väkeväinen, Juha Laasanen, Juha Pyy, Janne Pihlajaharju		1991
3.21,5	KauhVi II		Lassi Myllykoski, Pauli Perttula, Markku Rintala, Sakari Hyytinen	1974
3.22,02	KurRy X			Jukka Raittinen, Mikko Raittinen, Antti Raittinen, Jussi Raittinen	2011
3.22,05	Ähtärin Urheilijat	Juha-Pekka Palasmaa, Jorma Hietamäki, Matti Tallbacka, Pasi Suutarinen	1996
3.22,2	LappVe IV		Harri Alanen, Ensio Nyyssölä, Martti Nyyssölä, Raimo Alanen		1972
3.22,2	Karijoen Tappara	Ilpo Paananen, Reijo Viitakoski, Markku Koskiranta, Antti Rajamäki	1978
3.22,6	Ylihärmän Junkkarit	Paavo Yliluoma, Sauli Pollari, Pauli Perttula, Lasse Myllykoski		1977
	-20-
3.22,71	ÄhtU II			Pasi Suutarinen, Jorma Hietamäki, Marco Numminen, Juha-Pekka Palasmaa	1998	
3.22,81	Lapuan Virkiä		Kari Ojala, Martti Kivisaari, Jyrki Portin, Pekka Jaatinen		1980
3.22,8	Vaasana Vasama		Matti Anttonen, Aarre Asiala, Risto Hytönen, Erkki Kyntäjä		1968
3.23,20	ÄhtU III		Matti Tallbacka, Petri Nykänen, Juha-Pekka Palasmaa, Pasi Suutarinen	1999
3.23,49	LappVe V		V Kangas, Juha Olli, Juhani Leikkola, Raimo Alanen			1980
3.23,7	KauhVi III		Lassi Myllykoski, Pauli Perttula, Sakari Hyytinen, Kangas		1978
3.23,84	KurRy XI		Juhana Tammelin, Aki Laurila, Aki Lahti, Timo Kiviniemi			1983
3.23,90	LappVe VI		Pasi Alanen, Juha Laasanen, Tapani Tyynelä, Ismo Hämeenniemi		1990
3.23,96	KurRy XII		Mikko Raittinen, Tatu Markkila, Jussi Raittinen, Jukka Raittinen	2009
3.24,0	KauhVi IV		Esko Kallio, Sauli Pollari, Esko Klemola, Pauli Perttula		1972	
	-30-
3.24,10	LappVe VII		Kari Ahvenniemi, Janne Pihlajaharju, Juha Laasanen, Ismo Hämeennniemi	1989
3.24,0	AlavU II		Risto Rasi, Pekka Saari, Juhani Rannikko, Heikki Pippola		1967
3.24,10	KurRy XIII		Matti Raittinen , Mikko Raittinen, Tatu Markkila, Jukka Raittinen	2005
3.24,12	ÄhtU IV			Matti Tallbacka, Juha-Pekka Palasmaa, Ari Koivisto, Asko Koivisto	1994
3.24,1	KurRy XIV		Juhana Tammelin, Aki Laurila, Ari Lahti, Timo Kiviniemi			1984
3.24,2	KauhVi V		Lassi Myllykoski, Pauli Perttula, Sakari Hyytinen, Sauli Pollari	1975
3.24,76	ÄhtU V			Matti Tallbacka, Juha-Pekka Palasmaa, Ari Koivisto, Pasi Suutarinen	2000
3.24,81	Kauhajoen Karhu		Aki Laurila, Rauno Holmstedt, Martti Kivisaari, Juhani Tiihonen		1980
3.25,0	LappVe VIII		Risto Laihorinne, Raimo Alanen, Martti Olli, Ensio Nyyssölä		1971
3.25,6	LappVe IX		Antero Nyyssölä, Martti Olli, Raimo Alanen, Ensio Nyyssölä		1970
	-40-
3.25,76	LappVe X		Pasi Alanen, Juha Laasanen, Janne Pihlajaharju, Ismo Hämeenniemi	1987
3.25,7	KauhVi VI		Matti Huhtala, Pauli Perttula, Esko Kleimola, Markku Rintala		1973
3.25,7	KurRy XV		Hannu Perkiö, Juhana Tammelim, Esa Kahilakoski, Timo Kiviniemi		1982
3.25,9	LappVe XI		Vesa Kangas, Keijo Väkeväinen, Juhani Leikkola, Timo Kangas		1984
3.26,27	ÄhtU VI			Pasi Suutarinen, Marco Numminen, Antti Hämäläinen, Jorma Hietamäki	1997
3.26,29	LappVe XII		Kimmo Saariaho, Juha Laasanen, Pasi Alanen, Ismo Hämeenniemi		1988		
3.26,31	KauhVi VII		Pasi Ylipelkonen, Risto Mäkipernaa, Jarkko Finni, Mika Karjanlahti	1989
3.26,3	LapVi II		Jyrki Portin, Juhani Kuivila, Kari Ojala, Pekka Jaatinen		1981
3.26,4	Kuortaneen Kunto	Juhani Mäki-Maunus, Markku Mäkinen, Kari Rasinperä, Risto Virtaniemi	1973
3.26,62	KauhVi VIII		Pasi Ylipelkonen, Patrik Mattsson, Jarkko Finni, Mika Karjanlahti	1994
	-50-
3.26,6	VaVa II			Matti Anttonen, Aarre Asiala, Risto Hytönen, Heikki Pippola		1969



lisää parhaita seurajoukkueita
3.26,70	Seinäjoen Seudun Urheilijat	Ville Laitila, Mikko Kangas, Elias Halkola, Tuomo Hippi		2012
3.26,8	Seinäjoen Urheilijat	Mikko Laukkonen, Sakari Väisänen, Raimo Kuusiniemi, Tarmo Rauhala	1963
3.28,48	Vähänkyrön Viesti	Jani Alanen, Mikko Karppi, Jari Laasanen, Jaakko Mansikkamäki		1993
3.28,9	Ilmajoen Kisailijat	Simo Siltaloppi, Antero Siltaloppi, Paavo Luhtasela, Aki Laurila	1971
3.29,7	Soinin Sisu		Ari Virkamäki, Hannu Perkiö, Tuomo Hovila, Aki Laurila			1975
3.29,96	Alahärmän Kisa		Ukko Finning, Sami Vakkuri, Jyrki Takala, Kari Ahvenlampi		1995
3.30,6	Kyrön Voima		Eero Niemi, Jouko Laitinen, Osmo Laitinen, nnn				1958
3.31,0	Alajärven Ankkurit	Heikki Luoma, Juhani Harju, Matti Harju, Heikki Vainio			1958
3.32,4	Teuvan Rivakka		Niilo Peltoniemi, Sulo Kohtala, Jussi Salo, Pauli Peltoniemi		1959
3.32,4	Vimpelin Veto		Heikki Pippola, Matti Lehto, Paavo Mäkelä, Väinö Ventilä		1961





	4x800m	
7.36,22	Kauhajoen Karhu		Rauno Holmstedt, Aki Laurila, Kaarlo Maaninka, Mauri Jokiranta		1981	
7.36,99	Lapuan Virkiä		Pasi Kivisaari, Ville Hautala, Hannu Koivupuisto, Pekka Passinen	1992	
7.39,33	LapVi II		Jouko Uola, Jussi Salonpää, Aki Laurila, Martti Kivisaari		1978	
7.42,93	Kurikan Ryhti		Jukka Raittinen, Antti Raittinen, Jussi Raittinen, Mikko Raittinen	2012
7.43,71	LapVi III		Marko Näykki, Jukka Latva-Rasku, Jyrki Niemelä, Sami Ylihärsilä		1997
7.44,0	LapVi IV		Arto Isomäki, Aki Laurila, Jussi Salonpää, Martti Kivisaari		1979	
7.44,4	Soinin Sisu		Hannu Perkiö, Ari Virkamäki, Tuomo Hovila, Aki Laurila			1975		
7.44,4	KurRy II		Timo Kiviniemi, Aki Laurila, Jorma Hietamäki, Pentti Yli-Hynnilä	1989
7.49,30	LapVi V			Jukka Latva-Rasku, Sami Ylihärsilä, Hannu Koivupuisto, Pekka Passinen	1994
7.50,21	Kristiinan Urheilijat	Janne Hautala, Jussi Ojala, Mikko Pellinen, Markus Jokinen		2012	
	-10-
7.50,37	KurRy III		Teemu Raittinen, Jussi Raittinen, Jukka Raittinen, Mikko Raittinen	2010
7.50,9	KaKa II			Aki Laurila, Rauno Hirvimäki, Kyösti Kivelä, Rauno Holmstedt		1980
7.51,2	SoSi II			Ari Virkamäki, Teemu Hovila, Jukka Vuorinen, Tuomo Hovila		1973
7.52,36	LapVi VI		Ville Hautala, Sami Ylihärsilä, Ari Perälä, Pekka Passinen		1993
7.52,40	LapVi VII		Ville Hautala, Pasi Kivisaari, Timo Hyllinen, Ari Perälä		1991
7.53,41	Seinäjoen Seudun Urh	Tuomo Hippi, Matti Taini, Antti Taini, Joonas Harjamäki			2011	
7.54,12	Teuvan Rivakka		Mauri Jokiranta, Antti Peltoniemi, Pekka Laurila, Juha Rintakoski	1978	
7.54,18	KaKa III		Jarmo Kujala, Mauri Jokiranta, Aki Laurila, Rauno Homstedt		1982
7.54,2	Alavuden Urheilijat	Tauno Mannila, Risto Rasi, Matti Pajunen, Heikki Pippola		1967	
7.54,4	KurRy IV		Timo Kiviniemi, Aki Laurila, Jorma Hietamäki, Pentti Yli-Hynnilä	1989	
	-20-
7.54,70	Kuortanee Kunto		Tuomo Hippi, Petteri Kuorikoski, Matti Jaakkola, Tero Kuorikoski	2005
7.55,27	SSU II			Antti Taini, Tuomo Hippi, Mikko Kangas, Joonas Harjamäki		2012
7.55,56	Seinäjoen Urheilijat	Mika Jänisoja, Kari Niinisalo, Jari Kohtamäki, Timo Korpinen		1988
7.56,32	KuKu IV			Tuomo Hippi, Kalle Ikonen, Matti Taini, Olli Rannikko			2010	
7.56,6	Vaasan Vasama		Martti Kuusisto, Pauli Louhikorpi, Sulo Kohtala, Simo Kohtala		1960	
7.56,8	TeuvRi II		Pauli Peltoniemi, Simo Kohtala, Niilo Peltoniemi, Jussi Salo		1961
7.57,37	LapVi VIII		Ville Hautala, Juhani Hakala, Kari Keltamäki, Timo Hyllinen		1988
7.57,6	TeuvRi II		Sulo Kohtala, Niilo Peltoniemi, Pauli Peltoniemi, Jussi Salo		1959	
7.57,83	SeinU II		Ari Lehtonen, Jari Kohtamäki, Kari Niinisalo, Timo Korpinen		1987
7.28,27	LapVi IX		Arto Isomäki, Jussi Salonpää, Martti Härsilä, Martti Kivisaari		1981
	-30-
7.59,0	Lappajärven Veikot	Juhani Leikola, Jukka Ropponen, Juha Olli, Raimo Alanen			1980
7.59,0	KaKa V			Aki Kallio, Jarmo Kujala, Sauli Harjamäki, Mauri Jokiranta		1983
7.59,16	LapVi X			Jussi Salonpää, Juhani Hakala, Kari Keltamäki, Timo Hyllinen		1987	
7.59,4	VaVa II			Pauli Aho, Martti Kuusisto, Osmo Hannuksela, Pauli Louhikorpi		1959	
7.59,55	VaVa II			Jari Öljymäki, Ari Rappe, Pekka Aittoniemi, Timo Hämäläinen		1987		
7.59,9	Alajärven Ankkurit	Tapio Sivula, Heino Kangastupa, Mikko Luoma-aho, Taisto Peltola		1980


lisää parhaita seurajoukkueita	
8.00,9	Ilmajoen Kisailijat	Arto Valkama, Matti Antila, Kari Tikka, Jukka Valkama			1980		
8.04,55	Alahärmän Kisa		Jyrki Takala, Miika Hautamäki, Sami Vakkuri, Kari Ahvenlampi		1995	
8.04,6	Kauhavan Visa		Leo Mäenpää, Jussi Rantamäki, Pauli Unkuri, Matti Huhtala		1972
8.05,86	Ähtärin Urheilijat	Marco Nurminen, Jorma Hietamäki, Pasi Suutarinen, Antti Hämäläinen	1997	   
8.07,2	Peräseinäjoen Toive	Reijo Raja-aho, Hannu Uusi-Pohjola, Jarmo Kujala, Veikko Haapala	1976		
8.07,4	Jalasjärven Jalas	Hannu Perkiö, Jorma Virtanen, Hannu Luopajärvi, nnn			1972	


	

	4x1500m	
15.30,55 Lapuan Virkiä		Timo Hyllinen, Hannu Koivupuisto, Jouni Varis, Ville Hautala		1995	
15.43,50 LapVi II		Jouko Uola, Jussi Salonpää, Martti Kivisaari, Hannu Luopajärvi		1977	
15.47,11 LapVi III		Jouko Uola, Martti Kivisaari, Arto Isomäki, Jussi Salonpää		1978
15.48,49 LapVi IV		Pasi Kivisaari, Sami Ylihärsilä, Marko Yli-Koski, Ville Hautala		1993
15.52,6  LapVi V		Martti Kivisaari, Jussi Salonpää, Aki Laurila, Jouko Uola		1976
15.53,80 Seinäjoen Urheilijat	Harri Liukku, Jorma Kauranen, Kari Niinisalo, Timo Korpinen		1992	
15.59,2  LapVi VI		Martti Kivisaari, Arto Isomäki, Jussi Salonpää, Osmo Ketonen		1974
16.05,50 Kauhajoen Karhu	Jarmo Kujala, Sauli Harjamäki, Rauno Kivimäki, Kaarlo Maaninka		1980		
16.08,0	 Alajärven Ankkurit	Päiviö Niemi-Pynttäri, Paavo Höykinpuro, Pekka Höykinpuro, Reijo Höykinpuro	1956
16.12,49 LapVi VII		Otto Savolainen, Petri Hänninen, Ari Perälä, Timo Hyllinen		1991
	-10-
16.13,0  Seinäjoen Seudun Urh	Tuomo Hippi, Matti Taini, Joonas Harjamäki, Antti Taini			2012	
16.13,6	 Ilmajoen Kisailijat	Matti Antila, Jukka Valkama, Arto Valkama, Kari Tikka			1980	
16.14,59 Kuortaneen Kunto	Matti Taini, Olli Rannikko, Timo Mäntylä, Petteri Kuorikoski		2008	
16.14,8  LapVi VIII		Martti Härsilä, Jussi Salonpää, Arto Isomäki, Martti Kivisaari		1981	
16.17,59 LapVi IX		Marko Yli-Koski, Pekka Passinen, Esa Kokko, Sami Ylihärsilä		1992	
16.17,67 Vaasan Vasama		Kari Hannonen, Ari Rappe, Sami Saarela, Jukka Hautamäki			1982	
16.17,89 KuKu II		Matti Taini, Matti Jaakkola, Petteri Kuorikoski, Olli Rannikko		2007	
16.19,0  KaKa II		Mauri Jokiranta, Hannu Perkiö, Jarmo Kujala, Kaarlo Maaninka		1981
16.19,3  KaKa III		Mauri Jokiranta, Hannu Mäkirinta, Sauli Harjamäki, Jarmo Kujala		1984
16.20,01 LapVi X		Sami Ylihärsilä, Petri Hänninen, Marko Yli-Koski, Pasi Kivisaari	1990
	-20-
16.20,65 KuKu III		Antti Taini, Matti Taini, Petteri Kuorikoski, Olli Rannikko		2010	
16.21,75 KaKa IV		Juhani Nevala, Kimmo Madekivi, Sauli Harjamäki, Jarmo Kujala		1978
16.22,1  LapVi XI		Arto Isomäki, Seppo Malkamäki, Martti Kivisaari, Jussi Salonpää		1980
16.22,32 IlmajK II		Matti Antila, Markku Koskela, Kari Tikka, Jukka Valkama 		1982
16.24,7  KaKa V			Eino Jyrkiäinen, Hannu Uusi-Pohjola, Rauno Hirvimäki, Kaarlo Maaninka	1978
16.25,5  LapVi XII		Martti Kivisaari, Osmo Ketonen, Jussi Salonpää, Olli Ketonen		1973	
16.26,83 SeinU II		Kari Niinisalo, Jari Kohtamäki, Mika Jänisoja, Timo Korpinen		1986
16.26,9	 LapVi XIII		Mauno Sissala, Yrjö Jokela, Heikki Rinta-Marttila, Juhani Rinta-Marttila	1967
16.27,56 KaKa VI		Juhani Nevala, Matti Lehtonen, Mauri Jokiranta, Jarmo Kujala		1982	
16.27,6	 Teuvan Rivakka		Mauri Jokiranta, Pekka Laurila, Juha Rintakoski, Asko Uusimäki		1978
	-30-
16.28,4  IlmajK III		Arto Valkama, Juha Lintala, Tapio Kangas, Jukka Valkama			1979
16.28,74 LapVi XIV		Marko Yli-Koski, Pekka Passinen, Jarkko Posti, Sami Ylihärsilä		1994	
16.29,37 SeinU III		Kari Niinisalo, Harri Liukku, Vesa Mäyry, Timo Hyllinen			1985
16.29,3  LapVi XV		Matti Lehtonen, Arto Isomäki, Hannu Paalimäki, Jussi Salonpää		1984	
16.30,09 KuKu IV		Tuomo Hippi, Matti Jaakkola, Timo Mäntylä, Petteri Kuorikoski		2005
16.30,0	 Peräseinäjoen Toive	Veikko Haapala, Hannu Uusi-Pohjola, Reijo Raja-aho, Arto Isomäki	1975	
16.32,0  IlmajK IV		Tarmo Knuuttila, Matti Antila, Kari Tikka, Jukka Valkama		1984	
16.33,5  LapVi XVI		Martti Kivisaari, Arto Isomäki, Olli Ketonen, Jussi Salonpää		1979	
16.35,03 TeuvRi II		Mika Laitio,Kai Mustalahti, Juha Palonen, Sami Nieminen			1993	
16.35,31 SeinU IV		Kari Niinisalo, Juha Kirjala, Harri Liukku, Jorma Kauranen		1993
	-40-
16.36,45 LapVi XVII		Mikko Patana, Risto Vähämäki, Juha Taini, Sami Ylihärsilä		2003
16.36,55 LapVi XVIII		Martti Kivisaari, Arto Isomäki, Martti Härsilä, Jussi Salonpää		1982
16.37,1  IlmajK IV		Matti Antila, Markku Koskela, Kari Tikka, Jukka Valkama			1983
16.37,35 Alavudene Urheilijat	Tomi Pyylampi, Timo Mäntylä, Olli Rannikko, Petteri Kuorikoski		2003
16.37,56 SeinU V		Mika Jänsioja, Jari Kohtamäki, Ari Lehtonen, Timo Korpinen		1987	
16.38,6	 Isojoen Urheilijat	Simo Kuoppala, Matti Akseli, Arto Koivisto, Erkki Hämäläinen		1971	
16.38,8  KaKa VII		Mauri Jokiranta, Aki Kallio, Sauli Harjamäki, Jarmo Kujala		1983
16.39,04 AlavU II		Olli Rannikko, Timo Mäntylä, Tero Kuorikoski, Petteri Kuorikoski	2004
16.39,87 KaKa VIII		Mauri Jokiranta, Aki Kallio, Esa Kangasmäki, Kaarlo Maaninka		1985
16.39,95 SeinU  VI		Sauli Harjamäki, Jari Lampi, Hannu Mäkirinta, Arto Isomäki		1985
	-50-	
16.40,0	 Lappajärven Veikot	Jorma Orava, Aima Rantanen, Aatos Alatalo, Esko Keväniemi			1968	
16.40,0	 Soinin Sisu		Tuomo Hovila-Aki Laurila-Ari Virkamäki-Hannu Perkiö			1975	
16.40,8	 TeuvRi III		Sulo Kohtala, Simo Kohtala, Pauli Peltoniemi, Jussi Salo		1958
16.41,23 LapVi XIX		Jussi Salonpää, Ville Hautala, Juhani Hakala, Timo Hyllinen		1988	
16.41,2	 Kurikan Ryhti		Juha Mieto, Jussi Hietikko, Aarre Juurakko, Aimo Lehtiniemi		1968
16.42,08 LapVi XX		Matti Ylisaukko-oja, Ville Hautala, Jarkko Posti, Timo Hyllinen		1990
16.42,6	 VaVa II		Osmo Hannuksela, Heikki Santala, Martti Kuusisto, Pauli Louhikorpi	1958	
16.42,78 LapVi XXI		Jarkko Posti, Matti Huhtamäki, Timo Hyllinen, Ville Hautala		1989
16.42,96 SeinU VII		Jorma Kauranen, Juha Kirjala, Kari Niinisalo, Jari Kohtamäki		1990		
16.44,3  LapVi XXII		Jussi Salonpää, Juhani Hakala, Juhani Keisala, Timo Hyllinen		1987


lisää parhaita seurajoukkueita	
16.44,4	 Jalasjärven Jalas	Hannu Perkiö, Jorma Virtanen, Hannu Luopajärvi, Markku Ventelä		1972	
16.46,13 Evijärven Urheilijat	Tarmo Tyynelä, Antti Saari, Keijo Saarijärvi, Timo Tampio		1988
16.46,5	 Vaasan Kiisto		Rainer Tunturi, Eino Lammi, Antti Mäkelä, Tom Lipkin			1978	
16.47,61 Ähtärin Valpas		Jukka Oikari, Hannu Kiminki, Reijo Suoverinaho, Juha Korsumäki		1983	
16.55,8  Vaasan Toverit		Eino Lammi, Rainer Tunturi, Esko Parviainen, Antti Mäkelä		1977
16.59,6	 Laihian Liitto		Pauli Virtanen, Keijo Kangassalmi, Veikko Hakala, Yrjö Kangassalmi	1958	

ilman kokoonpanoa
16.35,4  VaVa II	1984