KP-miehet 1959 1958 1957 1956 1955 1954 1953 1952 1951 1950
1949 1948 1947 1946 1945 1944 1943 1942 1941 1940
1939 1938 1937 1936 1935 1934 1933 1932 1931 1930
1929 1928 1927 1926 1925 1924 1923 1922 1921 1920
1919 1918 1917 1916 1915 1914 1913 1912 1911 1910

						
	100m-59
11,0	Jorma Kahma-36		AV	12.07 Alavieska			1 pk	
11,0	Raimo Norppa-34		KV	13.09 Kaustinen		PB	1 pk	
11,1	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	31.05 Kannus			1 pk	
11,1	Veikko Kaitola-36	TU	28.06 Kannus		PB	1 ka	
11,1	Matti Joensuu-31	KaJu	28.06 Kannus		PB	3 ka	
11,2	Heikki Kauppinen-33	HT	05.07 Veteli			1 ka	
11,2	Olavi Niemelä-34	NU	24.06 Ylivieska			1 pk	
11,2	Markku Kahma-32		AV	01.08 Vaasa		PB	D SM		
11,2	Antero Savola-37	NU	09.08 Lappajärvi		2 ka	
11,2	Mauno Niemelä-36	NU	30.08 Alavieska			1 pk
	---10---
11,3	Vesa Niskanen-36	HK	01.07 Haapajärvi		2 pk	
11,3	Erik Sundell-37		KaKu	01.08 Karlstad, SWE	PB	1 so	
11,4	Mauri Airaksinen-38	HK	12.08 Haapajärvi		1 pk	
11,4	Veikko Lepistö-31	RP	16.08 Reisjärvi			1 pk	
11,4	Paavo Tervonen-34	SL	20.09 Ykspihlaja		1 OAJ	
11,5	Urho Savimäki-35	HK	01.07 Haapajärvi		4 ka	
11,5	Mauno Willman-29	HT	29.07 Halsua			3 pk
11,5	Eino Hosio-38		NU	02.08 Haapajärvi		3 ka	
11,5	Eero Prittinen-36	YK	30.08 Nivala			1 pk
11,6	Tapani Marjamaa-41	NU	30.08 Nivala			2 pk
	---20---


	200m-59
22,6	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	05.07 Ylivieska			1 kv		
22,8	Antero Savola-37	NU	18.07 Kalajoki		PB	1 pim		
22,8	Olavi Niemelä-34	NU	09.08 Koski		PB	1 ka		
22,9	Markku Kahma-32		AV	18.07 Kalajoki			2 pim		
23,3	Eino Hosio-38		NU	14.06 Pyhäjärvi			2 alues		
23,3	Vesa Niskanen-36	HK	14.06 Pyhäjärvi			3 alues	
23,3	Paavo Leskinen-42	Athlos	18.09 Pietarsaari		1-20 pk	
23,4	Mauno Niemelä-36	NU	20.09 Haapajärvi		1 pk		
23,5	Veikko Kaitola-36	TU			
23,7	Antero Lipponen-38	HK	20.09 Haapajärvi		3 pk		
	---10---
23,7	Heikki Kauppinen-33	HT							
23,8	Matti Joensuu-31	KaJu	18.07 Kalajoki			4 pim		
23,8	Raimo Norppa-34		KV	22.09 Kokkola			2 pk		
23,9	Erik Sundell-37		KaKu	28.06 Pietarsaari		4 ka
24,1	Erkki Leppiniemi	LK						
24,1	Mauri Pussinen-39	KV	23.09 Kokkola			2 pk		
24,2	Reijo Känsäkoski-39	KP-V	21.06 Toholampi			3 ka
24,2	Kauko Malkamäki		KoJy	28.06 Kokkola			2 pk
24,3	Veli Honkela-40		KaJu	19.07 Nivala			1-20 pim
24,4	Esko Koivisto-31	KaKu	28.06 Kokkola			3 pk
	---20---
24,4	Antti Kahma-39		AV	12.07 Alavieska			1-20 pk
		

	400m-59
50,6	Antero Savola-37	NU	19.07 Kalajoki			1 pim	
50,6	Olavi Niemelä-34	NU	19.07 Kalajoki			1 pim
51,0	Markku Kahma-32		AV	01.08 Vaasa			D SM	
51,6	Samuli Roimela-34	KV	06.09 Oulu			2 ka	
51,8	Eino Hosio-38		NU	02.08 Haapajärvi		2 ka	
51,8	Veikko Kaitola-36	TU	02.08 Haapajärvi	PB	3 ka	
52,2	Mauno Niemelä-36	NU	01.07 Haapajärvi		1 pk	
52,4	Raimo Norppa-34		KV	06.09 Kälviä			1 pk	
52,8	Kauno Palola-37		NU	09.08 Turku			h PTL		
52,8	Voitto Salminen-34	KaKu	06.09 Kälviä			2 pk	
	---10---			
53,0	Esko Koivisto-31	KaKu	15.07 Kokkola			2 pk	
53,0	Antero Lipponen-38	HK	06.09 Kalajoki			3 ka 	
53,1	Erkki Vahtiala-32	KaKu	15.07 Kokkola			3 pk	
53,2	Reijo Haaga-39		HK	18.07 Nivala			1-20 pim	
53,2	Altti Pikkukangas-37	TU	29.07 Kokkola			2 pk	
53,6	Simo Nikula-35		KP-V	29.07 Kokkola			3 pk	
53,6	Uolevi Palola-39	NU	18.07 Nivala			2-20 pim	
53,9	Vesa Niskanen-36	HK	01.07 Haapajärvi		3 pk	
54,4	Urho Savimäki-35	HK	19.08 Haapajärvi		1 pk		
54,5	Erkki Huima-39		KU		
	---20---


	800m-59
1.54,6	Samuli Roimela-34	KV	19.08 Vaasa			2 ka
1.55,9	Reijo Haaga-39		HK	02.08 Haapajärvi		2 ka
1.57,3	Antero Lipponen-38	HK	02.08 Haapajärvi		3 ka
1.58,0	Erkki Vahtiala-32	KaKu	07.06 Kokkola			2 kv
1.58,0	Kauno Palola-37		NU	18.07 Kalajoki			3 pim
1.59,4	Altti Pikkukangas-37	TU	02.08 Haapajärvi		5 ka
1.59,4	Paavo Peltola-35	KT	12.08 Kaarlela			2 pk
1.59,6	Uolevi Palola-39	NU	08.08 Turku		PB	1-20 PTL
2.00,2	Simo Nikula-35		KP-V	18.07 Kalajoki		PB	5 pim
2.00,3	Pentti Känsälä-35	KP-V	18.07 Kalajoki			6 pim
	---10---
2.00,7	Voitto Salminen		KaKu		
2.00,8	Jouko Kuha-39		KV	12.08 Kaarlela			3 pk
2.01,1	Esko Koivisto-31	KaKu	12.08 Kaarlela			4 pk
2.01,7	Erkki Lipponen-39	HK	19.08 Haapajärvi		1 pk
2.01,9	Jukka Autio-38		PyPo	30.08 Pyhäjärvi			2 ka
2.02,4	Sulo Berg		RP	19.08 Haapajärvi		2 pk
2.02,6	Tapio Känsäkangas-31	KP-V	12.08 Kaustinen		PB	2 pk
2.03,6	Antero Manninen-41	VetU	05.07 Veteli			1-20 ka
2.03,9	Rauno Haarala-41	YK	05.08 Sievi			1 pk
2.04,0	Matti Huttunen-41	PyPo	19.07 Nivala			4-20 pim
	---20---
2.04,5	Hannu Annala-39		TU	16.08 Halsua			1-20 pk


	1500m-59
3.53,9	Samuli Roimela-34	KV		
3.59,8	Erkki Vahtiala-32	KaKu		
4.02,0	Kauno Palola-37		NU	08.08 Turku		PB	5 PTL		
4.04,8	Reijo Haaga-39		HK	05.07 Ylivieska			1-20 ka	
4.06,6	Simo Nikula-35		KP-V	19.07 Kalajoki		PB	3 pim	
4.06,6	Antero Lipponen-38	HK	19.07 Kalajoki			4 pim	
4.08,2	Erkki Lipponen-39	HK	18.07 Nivala		PB	1-20 pim        	
4.08,6	Rauno Haarala-41	YK	05.07 Ylivieska		PB	2-20 ka	
4.09,0	Mauri Kangas-34		KT	19.07 Kalajoki			5 pim
4.09,8	Pauli Koivumäki-33	VetU	14.06 Perho			2 alues	
	---10---			
4.10,0	Paavo Peltola-35	KT	06.09 Kalajoki			3 ka	
4.10,7	Kaarlo Toivo-29		HK	29.07 Haapajärvi		3 pk	
4.12,0	Jouko Kuha-39		KV	18.07 Nivala			2-20 pim	
4.12,2	Hannu Annala-39		TU	18.07 Nivala			3-20 pim	
4.12,7	Ahti Kanala-38		HK	16.08 Halsua			1 pk	
4.12,9	Pentti Känsälä-35	KP-V	16.08 Halsua			2 pk   	
4.13,0	Kalle Kaunisto-34	VetU	02.08 Veteli			2 ka	
4.13,5	Tapio Känsäkangas-31	KP-V	02.08 Veteli		PB	3 ka	
4.14,5	Eero Aho		RP	18.07 Nivala			4-20 pim	
4.15,5	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	16.08 Kärsämäki			2 so
	---20---
4.15,9	Veikko Pudas-34		AV	12.07 Alavieska			1 pk	


	3000m-59
8.37,8	Samuli Roimela-34	KV	02.08 Haapajärvi		1 ka	
8.50,6	Jukka Koivumäki-30	VetU	15.07 Lapua			1 ka	
8.52,2	Erkki Lipponen-39	HK	05.07 Ylivieska		PB	2 kv	
8.52,4	Paavo Kotila-27		VetU	15.07 Lapua			2 ka	
8.56,4	Jouko Kuha-39		KV	06.09 Haapajärvi		1-20 po	
9.01,2	Kauno Palola-37		NU	01.07 Haapajärvi		1 pk	
9.02,0	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	20.09 Haapajärvi		1 pk	
9.02,6	Elmeri Forss-26		KaJu	05.07 Ylivieska		PB	3 kv	
9.02,8	Tapio Känsäkangas-31	KP-V	20.09 Haapajärvi	PB	2 pk	
9.06,0	Paavo Peltola-35	KT	04.10 Kälviä			2 pk				
	---10---			
9.06,6	Sakari Rintala-33	EE	05.07 Eskola			1 pk	
9.06,6	Hannu Annala-39		TU	19.07 Nivala			2-20 pim	
9.07,2	Eero Aho		RP	19.07 Nivala			3-20 pim	
9.07,4	Olavi Saarikettu-39	KP-V	19.07 Nivala			4-20 pim	
9.07,4	Mauri Kangas-34		KT	06.09 Kälviä			1 pk 	
9.09,8	Aarne Vaitiniemi-23	NU	05.07 Ylivieska			4 kv	
9.11,2	Pauli Koivumäki-33	VetU	21.06 Toholampi			2 ka	
9.12,8	Veikko Pudas-34		AV	05.07 Ylivieska			5 kv
9.15,0	Arto Kanala-40		LK	19.07 Nivala			5-20 pim


	5000m-59	
15.07,0	Jukka Koivumäki-30	VetU	18.07 Kalajoki			1 pim	
15.15,2	Paavo Kotila-27		VetU	25.07 Ylivieska			3 po	
15.35,4	Kalle Kaunisto-34	VetU	18.07 Kalajoki			2 pim	
15.36,0	Elmeri Forss-26		KaJu	18.07 Kalajoki		PB	3 pim	
15.52,8	Erkki Lipponen-39	HK	14.06 Pyhäjärvi			1 alues	
15.53,0	Aarne Vaitiniemi-23	NU	14.06 Pyhäjärvi			2 alues	
15.55,6	Sakari Rintala-33	EE	23.08 Nivala			1 ka	
16.02,0	Veikko Pudas		AV	19.06 Kalajoki			3 ka	
16.03,0	Tapio Känsäkangas-31	KP-V	13.09 Kaustinen		PB	1 pk	
16.06,8	Valto Ohtamaa-28	NU	14.06 Pyhäjärvi			3 alues	
	---			
16.16,4	Olavi Saarikettu-39	KP-V	13.09 Kaustinen			2 pk	
16.23,2	Kalevi Simi		KaJu	14.06 Kalajoki			1 alues	
16.23,6	Eero Aho		RP	14.06 Reisjärvi			1 alues
16.24,2	Aarno Kanala-36		HT	14.06 Reisjärvi		PB	2 alues	
16.25,3	Erkki Manninen-32	KaJu	14.06 Kalajoki			2 alues	
16.25,8	Eero Salo-33		KP-V	22.07 Kaustinen			1 pk
16.32,4	Alpo Tyynelä-37		PK	14.06 Perho			3 alues
16.39,0	Matti Hautala-41	KP-V	14.06 Perho		PB	4 alues	
16.45,2	Ahti Kanala-38		HT	14.06 Pyhäjärvi			4 alues			
16.52,2	Pauli Känsäkangas-35	KP-V	13.09 Kaustinen			3 pk
	---20---	


	10000m-59
31.18,4	Paavo Kotila-27		VetU	19.07 Kalajoki			1 pim	
31.19,8	Jukka Koivumäki-30	VetU	26.07 Ylivieska			2 po	
32.29,4	Sakari Rintala-33	EE	28.06 Nivala			1 ka	
32.38,0	Aarne Vaitiniemi-23	NU	28.06 Nivala		PB	2 ka	
32.38,0	Valto Ohtamaa-28	NU	28.06 Nivala		PB	3 ka	
35.13,0	Pauli Koivumäki-33	VetU	07.06 Kokkola			9 kv	
35.46,0	Erkki Taipale-31	KP-V	19.07 Kalajoki			5 pim	
36.37,8	Matti Mäntysaari-27	VetU	02.08 Veteli			2 ka	
	---8---


	25000m-59   
1.20,01	Paavo Kotila-27		VetU
1.20,44	Jukka Koivumäki-30	VetU	24.08 Orimattila
1.28,15	Sakari Rintala-33	EE	09.08 Ylivieska			2 ka
1.30,01	Aarne Vaitiniemi-23	NU	12.07 Oulainen			4 ka	
1.42,33	Erkki Taipale-31	KP-V	06.09 Kalajoki			4 pim


	maraton-59
2.26,13	Paavo Kotila-27		VetU	30.08 Pori
2.27,42	Jukka Koivumäki-30	VetU	30.08 Pori


	110m aidat-59	mitalilaji
15,2	Mikko Haapala-37	NU	26.07 Ylivieska			1 po	
15,6	Markku Kahma-32		AV	13.09 Helsinki			D mo	
16,0	Mauno Niemelä-36	NU	26.07 Ylivieska			4 po	
16,4	Jorma Kahma-36		AV					
16,5	Mauno Willman-29	HT	29.07 Halsua			1 pk 	
16,9	Kari Kangas-43		KP-V	12.08 Kaustinen			1-20 pk	
17,0	Valde Anttila-35	KP-V	19.07 Kalajoki		PB	3 pim	
17,0	Antti Puumala-38	KP-V	29.07 Halsua		PB	2 pk 	
17,2	Tapani Marjamaa-41	NU	06.09 Haapajärvi		2-20 po						
17,6	Markku Sillanpää-41	VetU	12.08 Kaustinen			2-20 pk	
	---10---						
17,7	Esa Virkkala-34		KP-V	24.06 Kaustinen		PB	3 pk	
17,8	Eero Alasuvanto-32	KaJu	19.07 Kalajoki			5 pim				
18,3	Erkki Huima-39		KU					
18,4	Heikki Kentala-40	KP-V	12.08 Kaustinen		PB	3-20 pk	
18,9	Veli Honkela-40		KaJu	13.09 Toholampi			D-20 pim							
18,9	Antti Kahma-39		AV	13.09 Toholampi			D-20 pim				
19,0	Jorma Aho		RP	18.07 Nivala			3-20 pim	
19,0	Mauno Ojalehto-40	NU	16.08 Nivala			D-20 pk				
19,2	Pauli Heikkilä-41	VetU	13.09 Toholampi			D-20 pim				
19,2	Uolevi Palola-39	NU	16.08 Nivala			D-20 pk				
	---20---


	200m aidat-59
25,9	Olavi Niemelä-34	NU	02.08 Kangasala			2 ka		
26,0	Mauno Niemelä-36	NU	11.08 Nivala			1 pk	
27,0	Kari Kangas-43		KP-V	25.08 Kokkola		PB	1 pk	
27,0	Raimo Norppa-34		KV	25.08 Kokkola			2 pk	
27,1	Antero Savola-37	NU	09.08 Lappajärvi		3 ka	
27,6	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	10.09 Kannus			2 pk  	
27,7	Veikko Kaitola-36	TU	10.09 Kannus			3 pk	
28,0	Urho Savimäki-35	HK	29.07 Haapajärvi		2 pk	
28,3	Pentti Niemelä-41	NU	09.08 Toholampi			1-20 pk				
28,4	Tapani Marjamaa-41	NU	11.08 Nivala			2 pk	
	---10---			
28,5	Veli Ranta-Ojala-42	KU	19.07 Pyhäjärvi			2-17 pim	
28,5	Mauri Kettunen		KU	06.09 Kannus			1 pk 	
28,5	Jaakko Laakso-40	TU	18.08 Kannus			3-20 			
28,7	Rauno Haarala-41	YK	29.07 Haapajärvi		3 pk
28,7	Esko Koivisto-31	KaKu	25.08 Kokkola			3 pk	
28,8	Jukka Autio-38		PyPo	16.08 Kärsämäki			2 so			
29,0	Olli Tuikka-41		LK	09.08 Toholampi			2-20 pk	
29,1	Seppo Hietala-42	NU	19.07 Pyhäjärvi			3-17 pim	
29,1	Taisto Liedes-42	KP-V	12.08 Kaustinen			2-17 pk	
29,2	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	12.08 Kaustinen			3-17 pk	
	---20---
29,2	T Kumpumäki		NU	02.09 Nivala			1-20 pk	


	400m aidat-59
54,1	Olavi Niemelä-34	NU	16.08 Helsinki			4 SM	
56,6	Mauno Niemelä-36	NU	25.07 Ylivieska			3 po	
58,1	Valde Anttila-35	AV	18.07 Kalajoki			3 pim	
58,8	Kauno Palola-37		NU	02.09 Nivala			1 pk	
58,9	Reijo Haaga-39		HK	19.07 Nivala			1-20 pim	
59,2	Eero Alasuvanto-32	KaJu	18.07 Kalajoki			4 pim	
59,5	Esko Koivisto-31	KaKu	18.07 Kalajoki			5 pim	
59,5	Tapani Marjamaa-41	NU	19.07 Nivala		PB	2-20 pim	
60,5	Rauno Haarala-41	YK	23.08 Nivala			1-20 ka	
60,6	Uolevi Palola-39	NU	23.08 Nivala			3-20 ka    	
	---10---			
61,4	Pentti Jaakola		KaJu	18.07 Kalajoki			6 pim	
61,5	Jouko Kuha-39		KV	01.07 Kokkola			2 pk	
62,3	Pentti Känsälä-35	KP-V	14.06 Perho			2 alues	
62,8	Mauri Pussinen-39	KV	19.07 Nivala			3-20 pim	
63,4	Aaro Vilkuna		NU	23.08 Nivala			4 ka	
63,6	Antero Lipponen-38	HK	14.06 Pyhäjärvi			4 alues	
64,0	Olli Tuikka-41		LK	14.06 Reisjärvi			1 alues	
64,6	Aimo Virkkala-34	LK	14.06 Reisjärvi			2-alues	
65,3	Pauli Koivumäki-33	VetU	14.06 Perho			3 alues				
65,4	Jorma Torppa-35		VetU	14.06 Perho			4 alues	
	---20---
65,4	Pentti Niemelä-41	NU	02.09 Nivala			2 pk


	3000m esteet-59
9.47,1	Kauno Palola-37		NU	19.07 Kalajoki		PB	1 pim	
9.51,8	Erkki Lipponen-39	HK	28.06 Kannus		PB	1 ka	
9.54,0	Kalle Kaunisto-34	VetU	19.07 Kalajoki			2 pim	
9.59,4	Reijo Haaga-39		HK	28.06 Kannus			2 ka	
10.06,4	Erkki Manninen-32	KaJu	19.07 Kalajoki		PB	3 pim	
10.17,4	Pentti Känsälä-35	KP-V	19.07 Kalajoki		PB	4 pim	
	--6--


	korkeus-59
197	Mikko Haapala-37	KU	25.07 Ylivieska			1 po
181	Jorma Kahma-36		AV	12.09 Toholampi		PB	D pim
180	Kalevi Kukkurainen-33	NU	06.06 Nivala			1 pk
178	Aulis Hautala-36	KV	22.07 Kokkola			1 pk
177	Markku Kahma-32		AV	27.06 Kuortane		PB	D mo
176	Eero Keiski		HU	05.07 Himanka			1-20 pk
176	Juhani Hyvärinen-36	NU	15.08 Nivala		PB	D pk
175	Reijo Paavolainen-36	KV	31.05 Kannus			1 pk
175	Erkki Huima-39		KU	05.07 Ylivieska			3 ka
175	Heikki Hanni-36		EE	18.07 Kalajoki			3 pim
	---10---
175	Lauri Mäntyvaara	HK
175	Eero Alhoniemi-40	KU	
174	Juha Hanni-40		EE	18.07 Nivala			1-20 pim
173	Pekka Sipilä-38		YK	22.07 Kokkola			2 pk
173	Mauri Kettunen		KU	10.09 Kannus		PB	1 pk			
171	Jorma Ojala-42		NU	21.06 Nivala			1-17 ka 
171	T Marjamaa		NU	21.06 Nivala			2-17 ka
171	Heikki Pesonen-43	NU	21.06 Nivala		PB	3-17 ka
170	Eino Tuomaala-38	PK	14.06 Perho			1 alues
170	Sauli Viitala-33	KaJu	14.06 Kalajoki			2 alues
	---20---
170	Jorma Mattila-40	LK	21.06 Lestijärvi		1 pk
170	Tauno Myllylahti	HK	02.08 Haapajärvi		2 ka
170	Paavo Kniivilä		HT	16.08 Halsua		PB	1-20 pk
170	Antti Kahma-39		AV	30.08 Alavieska			3 ka
170	Veli Ranta-Ojala-42	KU	10.09 Kannus		PB	1-17 pk


	seiväs-59
400	Kalevi Hannila-36	KaKu	12.08 Kaarlela			1 pk
387	Jouko Mäki-Petäjä-40	KU	29.07 Kokkola			1 pk
382	Mikko Haapala-37	KU	26.07 Ylivieska			4 po
370	Esa Anias-41		AV	23.08 Nivala		PB	4 ka		
367	Pauli Heikkilä-41	VetU	02.08 Veteli			1 ka
360	Markku Kahma-32		AV	28.06 Kurikka			D mo
350	Raimo Hautamäki-38	KT	13.08 Kälviä			1 pk	
350	Voitto Sysimetsä-41	LV	28.06 Kokkola			3-20 pk
350	Tapio Timonen		YK	10.09 Kannus			1-17 
345 	Erkki Vistiaho-40	KaKu	28.06 Kokkola			4-20 pk
	---10---
345	Veli Honkela-40		KaJu	05.08 Alavieska			3 pk			
340	Esko Karri-41		VetU	19.07 Nivala			4-20 pim
340	Allan Karvonen-37	HT	14.06 Reisjärvi		PB	1 alues
340	Esko Koivisto-31	KaKu	01.08 Karlstad			3 so
335	Juhani Melender-41	KaKu	28.06 Kokkola			5-20 pk	
335	Jaakko Haukirauma	PK	12.07 Perho		PB	1 pk
333	Mauno Niemelä-36	NU	13.09 Toholampi			D pim
330	Manu Paavola-35		RP	14.06 Reisjärvi		PB	2 alues
330	Taisto Tuoriniemi-42	PyPo	05.07 Pyhäjärvi			1 pk
330	Jussi Voltti-22		KV	11.07 Kokkola			2 pk
	---20---	
330	Aulis Hautala-36	KV	29.07 Kokkola			3 pk		
330	Seppo Harju-41		KP-V	02.08 Veteli			2 ka
	

	pituus-59 
731	Wlhelm Porrassalmi-30	KV	09.08 Ylivieska			1 ka	
708	Jorma Kahma-36		AV	25.07 Ylivieska			2 po	
676	Markku Kahma-32		AV	27.06 Kurikka			D mo	
666	Paavo Tervonen-34	SL	31.05 Nivala			1 pk	
658	Mikko Haapala-37	KU	23.08 Merijärvi			2 ka	
656	Mauno Niemelä-36	NU	20.09 Haapajärvi		1 pk	
654	Antti Puumala-38	KP-V	08.07 Kaustinen		PB	1 pk	
650	Raimo Norppa-34		KV	28.06 Pietarsaari		3 ka	
648	Alpo Nisula-38		VetU	04.09 Raahe		PB	1 semin	
647	Sauli Viitala-33	KaJu	05.07 Himanka		PB	1 pk 	
	---10---			
645	Eero Prittinen-36	YK	31.05 Nivala			2 pk	
645	Olavi Niemelä-34	NU	20.09 Haapajärvi		2 pk	
643	Timo Nikula-41		KT	28.06 Kannus			1-20 ka	
641	Erik Sundell-37		KaKu	19.06 Kalajoki			2 ka	
641	Kalevi Aksela-38	TU	06.09 Kälviä			2 pk	
639	Leo Lassila-34		KT	06.09 Kälviä			3 pk	
637	Veli Ranta-Ojala-42	KU	28.06 Kannus			2-20 ka	
637	Reijo Saarnio		HK	14.06 Pyhäjärvi			2 alues	
637	Voitto Haka-39		HT	16.08 Halsua		PB	1-20 pk	
634	Urho Savimäki-35	HK	14.06 Pyhäjärvi			3 alues	
	---20---			
632	Valde Anttila-35	KP-V	08.07 Kaustinen			3 pk	
631	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	06.09 Haapajärvi		1-17 po	
631	Mauri Pitkänen-40	KU	30-1.10 Kannus		1-15+ koulu	


	kolmiloikka-59
14.45	Leo Lassila-34		KT	13.08 Kälviä			1 pk 	
14.36	Eero Prittinen-36	YK	09.08 Ylivieska		PB	1 ka			
14.26	Raimo Norppa-34		KV	28.06 Pietarsaari		2 ka	
13.58	Leino Hietala-40	AV	05.08 Alavieska			1-20 pk				
13.55	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	07.06 Halsua			1-20 ka	
13.52	Pauli Kniivilä-39	HT	30.08 Kaustinen			2 ka	
13.51	Veli Ranta-Ojala-42	KU	09.08 Pälkäne			1-17 SM	
13.48	Tauno Ojalehto-38	NU	19.07 Kalajoki			4 pim	
13.45	Sulo Somero-33		AV		
13.43	Leevi Hietala-40	AV	19.07 Nivala			2-20 pim	
	---10---			
13.40	Kalervo Haapala-41	HU	05.07 Himanka			1-20 pk				
13.16	Eero Keiski-40		HU	31.05 Kannus			3 pk	
13.15	Mauno Ojalehto-40	NU	30.08 Nivala			2 pk	
13.04	Erik Sundell-37		KaKu	31.05 Kruunupyy			2 pk
13.01	Reijo Saarnio		HK	
12.99	Matti Huhtakangas-38	YK	30.08 Nivala			3 pk
12.95	Voitto Haka-39		HT	16.08 Halsua			3-20 pk	
12.94	Aaro Suhonen		NU	05.07 Puhäjärvi			1-20 pk
12.93	Heikki Kentala-40	KP-V	30.08 Kaustinen			3 ka	
12.92	Mikko Kauppinen-41	HT	16.08 Halsua			4-20 pk	
	---20---
	

	kuula-59
17.07	Alpo Nisula-38		VetU	27.08 Göteborg			1 mo	
15.29	Markku Kahma-32		AV	19.06 Kalajoki			1 ka		
14.79	Sauli Viitala-33	KaJu	06.09 Kalajoki		PB	1 ka	
14.70	Aarne Ollikkala-29	KU	25.07 Ylivieska		PB	2 po	
14.46	Antero Niskala-38	AV	14.06 Kalajoki			1 alues	
14.25	Manu Paavola-35		RP	14.06 Reisjärvi			1 alues	
14.19	Aarre Keski-Rekilä-40	KU	06.09 Haapajärvi		1-20 po	
14.09	Reino Takkunen-39	AV	06.09 Haapajärvi	PB	2-20 po		
13.93	Tuomas Tastula-28	KP-V	21.06 Toholampi			1 ka	
13.89	Valde Anttila-35	KP-V	21.06 Toholampi			2 ka	
	---10---			
13.65	Valio Liedes-30		HT	06.06 Reisjärvi			2 pk	
13.42	Eero Kärkkäinen-32	PyPo	13.09 Pyhäjärvi			1 kunta	
13.33	Antti Kahma-39		AV	12.09 Toholampi			D-20 pim	
13.30	Risto Sorvoja-41	YK	18.07 Nivala			2-20 pim	
13.29	Leo Roukala-34		KaJu	16.08 Kalajoki			2 pk	
13.16	Jorma Kahma-36		AV	08.07 Kalajoki			2 pk	
13.11	Kalevi Lauri		HU	05.07 Himanka			3 pk	
13.05	Armi Taipale-34		PK	10.06 Perho			1 pk	
12.90	Lauri Laihorinne-24	KV	15.07 Kokkola			1 pk


	kiekko-59
47.92	Markku Kahma-32		AV	08.08 Lahti			5 polSM		
45.65	Aarne Ollikkala-29	KU	05.07 Himanka		PB	1 pk	
45.35	Alpo Nisula-38		VetU	26.07 Ylivieska			1 po	
44.85	Lauri Laihorinne-24	KV	12.08 Kaarlela			1 pk	
43.73	Tapani Kujala-37	HT	16.08 Halsua			1 pk 	
43.23	Arto Kaustinen-36	KP-V	29.07 Halsua			1 pk 	
42.85	Risto Sorvoja-41	YK	11.07 Reisjärvi			1-20 pk	
41.70	Tapio Kujala-37		HT	16.08 Halsua			2 pk	
41.28	Armi Taipale-34		PK	12.07 Perho		PB	1 pk	
40.82	Valde Anttila-35	KP-V	24.06 Kaustinen			1 pk	
	---10---			
40.40	Sauli Viitala-33	KaJu	05.07 Himanka			2 pk	
40.36	Tapio Sillanpää-36	VetU	05.07 Veteli		PB	2 ka	
39.57	Lenni Huuki-35		KU	28.06 Kannus			3 ka	
39.49	Kalervo Kujala-41	HT	29.07 Halsua			1-20 pk 	
39.23	Heikki Hanni-36		EE	02.08 Eskola			2 ka	
39.02	Pentti Pöyhönen-37	VetU	16.08 Veteli			2 pk
38.93	Antero Niskala-38	AV	14.06 Kalajoki			1 alues
38.40	Manu Paavola-35		RP	06.06 Reisjärvi			3 pk
38.22	Heino Hanhikoski-37	KP-V	30.08 Kaustinen			3 ka
37.81	Jorma Kahma-36		AV	07.06 Alavieska			2 pk
	---20---


	moukari-59
56.30	Antero Niskala-38	AV	31.05 Nivala			1 pk	
55.27	Reino Takkunen-39	AV	16.06 Oulu		PB	1 kv	
53.99	Eero Niskala-31		AV	19.06 Kalajoki			1 kv  	
51.53	Markku Kahma-32		AV	12.06 Jyväskylä			2 ka	
48.58	Risto Sorvoja-41	YK	02.08 Haapajärvi		2 ka		
48.45	Pentti Pöyhönen-37	VetU	03.09 Veteli		PB	1 pk				
48.28	Veikko Jutila-38	AV	28.06 Nivala			3 ka	
47.15	Pekka Huttunen-41	HK	28.06 Nivala			4 ka		
46.10	Klaus Kiviniemi-41	KaKu		
44.74	Paavo Nevasaari-35	NU	11.08 Nivala			1 pk	
	---10---
43.77	Leo Nyqvist-41		KaKu	08.11 Kaarlela		PB	2-20 luokitt-k		
43.72	Antti Kahma-39		AV	12.07 Alavieska			1-20 pk 
42.58	Timo Pyörret-41		AV
41.07	Urho Suvanto-28		KaJu	08.07 Kalajoki			3 pk
40.16	Leo Finnilä-43		HK	30.08 Alavieska			5 ka	
38.44	Arto Kaustinen-36	KP-V	16.08 Veteli			2 pk
38.41	Manu Paavola-35		RP	12.07 Reisjärvi			2 ka


	keihäs-59
70.89	Arvo Salmela-37		HU	12.07 Kokkola			1 ka	
65.13	Klaus Kiviniemi-41	KaKu	08.08 Tampere			1-20 SM	
63.40	Markku Kahma-32		AV	28.06 Kurikka			D mo	
62.77	Olavi Järvelä-40	YK	23.08 Tukholma			4-20 mo		
61.93	Paavo Kangas-32		NU	19.07 Kalajoki			2 pim	
61.32	Aaro Pesonen-33		PyPo	06.09 Äänekoski			3 ka		
59.33	Lauri Helle-25		YK	05.07 Ylivieska			3 ka	
58.81	Erkki Koivumäki-26	VetU	19.07 Kalajoki		PB	3 pim	
58.77	Tapio Rauma-37		VetU		
58.42	Vilho Lumppio-32	VetU	11.08 Veteli			1 pk	
	---10---
58.30	Aarto Kuorikoski-40	KT	13.08 Kälviä			1 pk
58.19	Esko Tuoriniemi-38	PyPo	09.08 Pyhäjärvi			1 pk
56.39	Reino Takkunen-39	AV	14.06 Kalajoki			3 alues
55.32	Jouko Hassinen-38	KT	10.06 Kokkola			3 pk
55.21	Tapio Kujala-37		HT	11.08 Veteli			4 pk


					1958	

	100m-58
10,9	Heikki Kauppinen-33	HT	20.07 Ylivieska		PB	1h1 pim	
10,9	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	20.07 Ylivieska			2h1 pim	
11,2	Mauri Airaksinen-36	HK	15.06 Haapajärvi		1 alues	
11,2	Mauno Niemelä-36	NU	15.06 Haapajärvi		2 alues
11,2	Arvi Saari-36		KaJu	06.07 Ylivieska		PB	2 pk	
11,2	Matti Joensuu-31	KaJu	08.07 Halsua			2 pk	
11,2	Vesa Niskanen-36	HK	07.08 Haapajärvi	PB	1 pk	
11,2	Mauno Willman-29	HT	13.07 Pulkkinen	
11,3	Esa Uusitalo-33		KU		
11,3	Markku Kahma-32		AV	28.06 Riesa, DDR		D mo	
	---10---			
11,4	Eino Hosio-38		NU	07.06 Nivala			1 olymp	
11,4	Veikko Kaitola-36	TU	15.06 Kannus			1 alues
11,4	Veikko Lepistö-31	RP	15.06 Halsua			2 alues
11,4	Urho Savimäki-35	HK	13.07 Pyhäjärvi			3 ka	
11,4	Antero Lipponen-38	HK	07.08 Haapajärvi		3 pk   
11,4	Esko Mäkelä		YK	10.09 Ylivieska			1 pk
11,5	Erik Sundell-37		KaKu	06.07 Ylivieska			3 pk	
11,5	Mauri Pussinen-39	KV	20.07 Ylivieska			2h2 pim
11,5	Jorma Kahma-36		AV	27.07 Eskola			1 pk	
11,5	Antero Savola-37	NU	04.09 Haapajärvi		1 pk
	---20---


	200m-58
22,1	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	27.08 Vaasa			1 ka	
23,0	Vesa Niskanen-36	HK	29.08 Haapajärvi		1 pk	
23,2	Heikki Kauppinen-33	HT	30.08 Halsua		PB	1 pk	
23,2	Antero Savola-37	NU	24.08 Haapavesi			1 ka	
23,3	Veikko Kaitola-36	TU	07.09 Toholampi			1 pk	
23,3	Mauri Airaksinen-36	HK	29.08 Haapajärvi		2 pk	
23,4	Olavi Niemelä-34	NU	07.09 Toholampi			2 pk	
23,5	Veikko Lepistö-31	RP	30.08 Halsua			2 pk	
23,5	Markku Kahma-32		AV	31.08 Alavieska			1 ka	
23,5	Mauno Niemelä-36	NU	29.08 Haapajärvi		3 pk	
	---10---				
23,6	Urho Savimäki-35	HK	29.08 Haapajärvi		4 pk				
23,7	Eino Hosio-38		NU	12.07 Veteli			1-20 pim	
23,7	Mauri Pussinen-39	KV	12.07 Veteli			2-20 pim	
23,7	Matti Joensuu-31	KaJu	27.08 Kokkola			1 pk
23,7	Reijo Känsäkoski-39	KP-V	30.08 Halsua		PB	3 pk	
24,0	Erik Sundell-37		KaKu	08.06 Kokkola			3 ka
24,0	Martti Korkea-aho-30	KV	18.06 Kokkola			3 pk
24,0	Vesa Niskanen-36	HK	19.07 Ylivieska			3h1 pim
24,0	Taisto Soininen-37	KV	27.08 Kokkola			2 pk
24,0	Esko Mäkelä		YK	10.09 Ylivieska			1 pk


	400m-58
50,8	Antero Savola-37	NU			
50,9	Samuli Roimela-34	KV	03.09 Kokkola			1 pk	
51,0	Markku Kahma-32		AV	20.08 Tukholma			D EM	
51,0	Olavi Niemelä-34	NU	24.08 Kauhava			1 ka	
52,2	Mauno Niemelä-36	NU	27.07 Nivala			3 ka	
52,4	Vesa Niskanen-36	HK		             
52,7	Esko Koivisto-31	KaKu	24.08 Haapajärvi		3 ka	
52,7	Martti Henttu		KaJu			
52,9	Veikko Kaitola-36	TU	09.09 Kannus			1 pk	
52,9	Erkki Vahtiala-32	KaKu	02.07 Ykspihlaja		2 pk	
	---10---				
53,0	Mauri Pussinen-39	KV	02.07 Ykspihlaja		3 pk	
53,1	Altti Pikkukangas-37	TU	02.07 Ykspihlaja		4 pk	
53,1	Antero Lipponen-38	HK	07.08 Haapajärvi		1 pk	
53,4	Reijo Haaga-39		HK	13.07 Veteli			1-20 pim	
53,6	Urho Savimäki-35	HK	20.06 Haapajärvi		1 ka	
53,7	Kauno Palola-37		NU	28.09 Nivala			1 pk
54,0	Valde Anttila-35	KP-V	31.08 Kaustinen			2 ka	
54,2	Eero Alasuvanto-32	KaJu	20.06 Kalajoki			2 ka			
54,6	Reijo Känsäkoski-39	KP-V	24.08 Saarijärvi	PB	3-20 po
54,8	Taisto Soininen-37	KV	31.08 Kaustinen			3 ka	
	---20---	


	800m-58
1.53,8	Samuli Roimela-34	KV	09.08 Oulu			1 po
1.54,7	Erkki Vahtiala-32	KaKu	09.08 Oulu		PB	3 po
1.56,0	Altti Pikkukangas-37	TU	22.06 Toholampi			2 ka
1.57,4	Antero Lipponen-38	HK	31.07 Haapajärvi		1 pk
1.58,0	Reijo Haaga-39		HK	31.07 Haapajärvi		2 pk
1.58,7	Pentti Känsälä-35	KP-V	31.08 Kaustinen		PB	1 ka
1.59,8	Ahti Kanala-38		HK	31.07 Haapajärvi	PB	3 pk
2.00,0	Kauno Palola-37		NU	17.08 Ylivieska			2 ka
2.00,0	Olavi Niemelä-34	NU	26.09 Nivala			1 pk
2.00,2	Esko Haapakoski		YK	17.08 Ylivieska			3 ka
	---10---
2.00,2	Antero Savola-37	NU	26.09 Nivala		PB	2 pk
2.00,6	Reijo Raudaskoski	NU	15.06 Haapajärvi	PB	2 alues
2.00,7	Pauli Koivumäki-33	VetU	20.07 Kälviä			3
2.00,8	Esko Koivisto-31	KaKu	17.08 Ylivieska		PB	4 ka
2.01,0	Hannu Annala-39		TU	17.08 Ylivieska			5 ka
2.01,1	Simo Nikula-35		KP-V	27.07 Veteli			2 ka
2.02,2	Martti Henttu		KaJu	15.06 Alavieska			1 alues
2.02,2	Kalle Kaunisto-34	VetU	20.08 Veteli			1 pk
2.02,5	Lauri Mörsky-31		KaKu	18.06 Kokkola			3 ka
2.02,8	Pauli Mäkelä-32		PK	15.06 Kaustinen			2 alues
	---20---


	1500m-58
3.48,4	Samuli Roimela-34	KV	29.08 Turku			7 kv	
3.55,3	Erkki Vahtiala-32	KaKu	12.08 Tampere			2 kv	
4.03,2	Antero Lipponen-38	HK	29.08 Haapajärvi		1 pk	
4.03,8	Ahti Kanala-38		HK	29.08 Haapajärvi		2 pk	
4.06,7	Kalle Kaunisto-34	VetU	13.08 Veteli			1 pk	
4.06,8	Kauno Palola-37		NU	27.07 Nivala			4 ka	
4.07,6	Mauri Kangas-34		KT	13.07 Kannus			1 ka	
4.07,8	Esko Haapakoski		YK	13.07 Kannus			2 ka	
4.10,5	Pentti Känsälä-35	KP-V	09.07 Kaustinen			2 pk	
4.10,8	Erkki Lipponen-39	HK	08.06 Alajärvi			2 ka 		
	---10---			
4.11,4	Reijo Haaga-39		HK	20.06 Haapajärvi		1-20 	
4.12,7	Jouko Kuha-39		KV	20.09 Tampere			4 KLL	
4.13,7	Juhani Ojala-38		KaJu	13.07 Veteli			3-20 pim	
4.14,1	Tapio Känsäkangas-31	KP-V	30.08 Halsua			2 pk	
4.14,2	Veikko Pudas-34		KaJu	10.08 Kalajoki		PB	1 pk	
4.14,4	Hannu Annala-39		TU	31.08 Kaustinen			1-20 ka	
4.14,5	Valto Känsälä-39	KP-V	31.08 Kaustinen		PB	2-20 ka		
4.15,0	Pauli Mäkelä-32		PK	29.06 Perho			1 pk	
4.15,2	Lauri Puoliväli-32	PU	29.06 Perho			2 pk
4.16,0	Kauko Puurula-36	RP	07.09 Sievi			1 pk
	---20---


	3000m-58
8.33,4	Ahti Kanala-38		HK	17.08 Porvoo		PB	4-20 SM	
8.39,8	Samuli Roimela-34	KV	13.07 Oulainen			1 ka	
8.39,8	Erkki Vahtiala-32	KaKu	13.07 Oulainen		PB	2 ka	
8.43,2	Jukka Koivumäki-30	VetU	03.09 Patana			1 pk	
8.47,6	Paavo Kotila-27		VetU	03.09 Patana			2 pk	
8.48,4	Kalle Kaunisto-34	VetU	31.08 Kaustinen			2 ka	
8.53,0	Erkki Lipponen-39	HK	07.08 Haapajärvi		1 pk	
8.55,8	Kauko Puurula-36	RP	07.08 Haapajärvi		2 pk	
8.56,6	Jouko Kuha-39		KV	17.08 Porvoo			9-20 SM	
8.57,0	Pekka Toivo-37		HK	07.08 Haapajärvi		3 pk	
	---10---				
8.57,8	Sakari Rintala-33	EE	13.08 Toholampi			1 pk	
9.01,4	Hannu Annala-39		TU	13.08 Toholampi			2 pk	
9.02,0	Veikko Pudas-34		AV	13.07 Oulainen		PB	4 ka	
9.05,0	Lauri Puoliväli-32	PU	26.06 Pulkkinen			3 pk	
9.07,2	Esko Haapakoski		YK	24.08 Haapajärvi		2 ka	
9.08,4	Pauli Mäkelä-32		PK	02.07 Perho			1 pk	
9.09,2	Mauri Kangas-34		KT	01.06 Sievi			1 pk	
9.09,8	Tapio Känsäkangas-31	KP-V	13.08 Toholampi			3 pk			
9.12,8	Sauli Peltoniemi-36	KP-V	17.08 Reisjärvi		PB	1 pk	
9.15,2	Aarne Vaitiniemi-23	NU	17.08 Reisjärvi			1 pk
	---20---


	5000m-58
14.52,6	Ahti Kanala-38		HK	09.08 Oulu		PB	3 po	
14.57,4	Jukka Koivumäki-30	VetU	10.09 Vimpeli			1 ka				
15.09,4	Paavo Kotila-27		VetU	15.06 Kaustinen			2 alues	
15.34,0	Kalle Kaunisto-34	VetU	10.09 Vimpeli			3 ka	
15.34,6	Pekka Toivo-37		HK		
15.39,4	Aarne Vaitiniemi-23	NU	15.06 Haapajärvi		1 alues	
15.42,0	Veikko Pudas		AV	17.08 Merijärvi		PB	2 ka	
15.42,0	Lauri Puoliväli-32	PU	19.07 Ylivieska		PB	2 pim	
15.43,4	Erkki Lipponen-39	HK	15.06 Haapajärvi	PB	2 alues	
15.47,6	Valto Ohtamaa-28	NU	15.06 Haapajärvi		3 alues	
	---10---			
15.48,0	Kauno Palola-37		NU	18.09 Nivala		PB	1 pk	
15.52,4	Antti Rissanen-30	YK	24.08 Haapavesi			3 ka	
16.06,4	Kauko Puurula-36	RP	15.06 Halsua			1 alues				
16.06,4	Sakari Rintala-33	EE	27.07 Eskola			1 pk	
16.07,0	Martti Harinen		RP	15.06 Halsua			2 alues	
16.19,4	Esko Haapakoski		YK	15.06 Alavieska			2 alues		
16.23,4	Jouko Kuha-39		KV	15.06 Kokkola			1 alues	
16.41,4	Pentti Känsälä-35	KP-V	30.09 Veteli			2 pk	
17.27,2	Matti Pynttäri-39	VetU	30.09 Veteli			3 pk	



	10000m-58
30.47,6	Jukka Koivumäki-30	VetU	07.09 Veteli			1 ka	
30.49,6	Paavo Kotila-27		VetU	07.09 Veteli			2 ka	
32.25,6	Sakari Rintala-33	EE	08.06 Kokkola		PB	5 ka	
33.01,6	Antti Rissanen-30	YK	08.06 Kokkola			6 ka
33.18,0	Valto Ohtamaa-28	NU	20.07 Ylivieska			2 pim	
33.18,8	Veikko Pudas		AV	20.06 Haapajärvi	PB	3 ka	
33.46,4	Aarne Vaitiniemi-23	NU	20.07 Ylivieska			3 pim	
34.11,0	Kalle Kaunisto-34	VetU	28.09 Kannus		PB	1 pk	
34.16,2	Martti Harinen		RP	20.06 Haapajärvi		5 ka	
34.30,6	Pauli Koivumäki-33	VetU	28.09 Kannus			2 pk	
	---			
35.11,6	Pentti Känsälä-35	KP-V	25.09 Räyrinki		PB	2 pk	
35.11,8	Valto Känsälä-39	KP-V	25.09 Räyrinki		PB	3 pk		
35.17,6	Matti Mäntysaari-27	VetU	25.09 Räyrinki		PB	4 pk				
35.49,8	Erkki Taipale-31	KP-V	07.09 Veteli			6 ka	
35.54,8	Matti Pynttäri-39	VetU	25.09 Räyrinki		PB	5 pk	


	25000m-58   
1.19,56	Paavo Kotila-27		VetU	28.09 Helsinki
1.20,19	Jukka Koivumäki-30	VetU	24.08 Orimattila	PB	1 ka
1.25,44	Aarne Vaitiniemi-23	NU	14.09 Oulu		PB	1 ka
1.28,33	Antti Rissanen-30	YK	
1.29,25	Sakari Rintala-33	EE	17.08 Ylivieska			5
1.35,23	Matti Pynttäri-39	VetU	14.09 Veteli			1 pim
1.36,04	Valto Ohtamaa-28	NU	31.08 Mikkeli			3 ka	
1.38,03	Pauli Koivumäki-33	VetU	14.09 Veteli			2 pim
1.38,43	Matti Mäntysaari-27	VetU	14.09 Veteli			3 pim
1.41,11	Erkki Taipale-31	KP-V	14.09 Veteli			4 pim
	---10---


	maraton-58
2.22,34	Paavo Kotila-27		VetU	08.06 Vaasa			1 ka
2.35,32	Valto Ohtamaa-28	NU	08.06 Vaasa		PB	6 ka
2.36,07	Jukka Koivumäki-30	VetU	27.07 Hämeenlinna
2.37,54	Aarne Vaitiniemi-23	NU	27.07 Hämeenlinna	PB	8 SM
2.58,23	Antti Rissanen-30	YK


	110m aidat-58
15,8	Mauri Airaksinen-36	HK	15.06 Haapajärvi		1 alues	
16,1	Mauno Niemelä-36	NU	15.06 Haapajärvi		2 alues
16,3	Olavi Niemelä-34	NU	03.09 Kokkola			1 pk	
16,4	Eero Alasunvanto-32	KaJu	20.06 Kalajoki			1 ka	
16,4	Mikko Haapala-37	KU	03.09 Kokkola			2 pk	
16,5	Markku Kahma-32		AV	21.08 Tukholma			D EM	
16,6	Lauri Helle-25		YK	20.07 Ylivieska			2 pim	
17,2	Jorma Kahma-36		AV	14.09 Pyhäjärvi			D pim	
17,6	Valde Anttila-35	KP-V	08.06 Halsua			1 ka	
17,7	Eino Hosio-38		NU	12.07 Veteli			1-20 pim	
	---10---			
17,8	Antti Puumala-38	KP-V	21.09 Kaustinen			1-20 pk	
18,0	Pentti Jaakkola		KaJu	20.06 Kalajoki			2 ka
18,0	Jorma Aho		RP	24.08 Saarijärvi		3-20 po	
18,1	Reijo Saarnio		HK	24.08 Saarijärvi		4-20 po	
18,2	Teemu Pesola-34		KP-V	13.06 Veteli			2 pk
18,2	Alpo Nisula-38		VetU	05.10 Räyrinki			1-20 pk


	200m aidat-58
26,3	Olavi Niemelä-34	NU	26.07 Oulu			1 PV		
26,5	Mauno Niemelä-36	NU	27.07 Nivala			2 ka		
26,8	Antero Savola-37	NU	10.07 Nivala			2 pk		
27,7	Urho Savimäki-35	HK	27.07 Nivala			3 ka		
27,8	Eino Hosio-38		NU	13.09 Pyhäjärvi			D-20 pim		
27,9	Mauri Pussinen-39	KV	07.08 Kannus			1 pk		
28,0	Arvi Saari-36		KaJu	14.09 Kalajoki			1 pk		
28,0	Rauno Haarala-41	YK	19.09 Ylivieska			1-20 pk  
28,0	Veikko Kaitola-36	TU	21.09 Toholampi			1 pk				
28,1	Tapani Marjamaa-41	NU	03.09 Kokkola			1-17 pk   
	---10---
28,1	Pentti Jaakkola		KaJu	14.09 Kalajoki			2 pk
28,2	Antero Lipponen-38	HK	27.07 Nivala			5 ka				
28,2	Reijo Saarnio		HK	04.09 Haapajärvi		3 pk		
28,4	Kalevi Jyrkkä-42	KV	03.09 Kokkola			2-17 pk		
28,5	Erkki Huima-39		KU			
28,5	Erkki Jänkä-34		PU	21.08 Perho			1 pk
28,6	Pentti Niemelä-41	NU	28.09 Nivala			1 pk		
28.7	Antti Kahma-39		AV	13.09 Pyhäjärvi			D pim	
28,7	Heikki Järvinen-40	KU	21.09 Toholampi			2 pk
28,8	Alpo Nisula-38		VetU	05.10 Räyrinki			D pk		
	---20---	
28,8	Niilo Anttila		PyPo			
28,9	Seppo Pasanen-35	PK	21.08 Perho			2 pk		
28,9	Mauno Kotila-36		TU	21.09 Toholampi			3 pk			
29,0	Kari Kangas-43		KP-V	07.09 Veteli			1-17 ka		


	400m aidat-58
54,5	Olavi Niemelä-34	NU	02.08 Kouvola			4 SM	
57,8	Mauno Niemelä-36	NU	02.08 Lapua			h sm-B		
58,1	Antero Lipponen-38	HK	21.09 Haapajärvi		1 pk	
58,2	Valde Anttila-35	KP-V	02.08 Lapua			h sm-B		
59,2	Urho Savimäki-35	HK	29.08 Haapajärvi		1 pk	
59,4	Esko Koivisto-31	KaKu	30.07 Kokkola			2 pk	
59,5	Erkki Jänkä-34		PU	02.08 Lapua		PB	h sm-B		
59,8	Kauno Palola-37		NU	21.09 Haapajärvi		2 pk	
60,0	Eino Hosio-38		NU	13.07 Veteli			1-20 pim	
60,3	Pentti Känsälä-35	KP-V	20.08 Kaarlela		PB	2 pk	
		---10---			
60,4	Mauri Pussinen-39	KV	30.07 Kokkola			3 pk	
61,0	Helge Kalliokoski-34	HT	02.07 Perho		PB	1 pk
61,8	Reijo Saarnio		HK	29.08 Haapajärvi		3 pk
62,0	Heikki Järvinen-40	KU	20.08 Kaarlela			3 pk
62,2	Seppo Pasanen-35	PK	02.07 Perho			3 pk
62,6	Martti Henttu		KaJu	10.08 Kalajoki			2 pk
62,8	Eero Alasuvanto-32	KaJu	19.07 Ylivieska			3 pim	
63,4	Aimo Niemelä-38		KV	19.07 Ylivieska			4h1 pim
63,6	Pentti Jaakola		KaJu	10.08 Kalajoki			3 pk
63,6	Erkki Lipponen-39	HK	29.08 Haapajärvi		4 pk
	---20---


	3000m esteet-58
9.41,8	Kalle Kaunisto-34	VetU	10.08 Oulu		PB	1 po	
10.00,4	Jukka Koivumäki-30	VetU	10.10 Veteli			1 pk	
10.00,8	Mauri Kangas-34		KT	10.08 Oulu			4 po	
10.07,6	Kauno Palola-37		NU	12.09 Nivala			1 pk	
10.11,0	Aarne Vaitiniemi-23	NU		
10.13,2	Pauli Koivumäki-33	VetU	10.10 Veteli			2 pk	
10.26,0	Pentti Känsälä-35	KP-V	10.10 Veteli			3 pk	
10.33,6	Jouko Kuha-39		KV	20.07 Ylivieska			3 pim	
10.36,0	Reino Koppinen-32	KV	20.07 Ylivieska			4 pim	
10.36,2	Kauko Puurula-36	RP	20.07 Ylivieska			5 pim	
	---10---			
10.42,6	Erkki Lipponen-39	HK	20.07 Ylivieska			6 pim	
10.43,2	Kalle Konttila		NU	12.09 Nivala			2 pk
10.48,0	Antti Rissanen-30	YK	13.07 Kannus			2 ka	


	korkeus-58
193	Mikko Haapala-37	KU	31.08 Alavieska			1 ka
180	Kalevi Kukkurainen-33	NU	09.08 Oulu			2 po
178	Aulis Hautala-36	KV	30.07 Kokkola			1 pk
178	Eero Alhoniemi-40	KU 	03.09 Kokkola			2 pk			
178	Pekka Sipilä-38		YK	14.09 Ylivieska		PB	1 kunta
176	Erkki Huima-39		KU	01.06 Kannus		PB	1 pk
176	Eero Keiski-40		HU	07.09 Toholampi		PB	2-20 pk
175	M Timonen		YK	27.06 Oulu			7 SaInt
175	Jorma Kahma-36		AV	27.07 Eskola			1 ka
175	Seppo Heikkilä		HK	24.08 Haapavesi			4
	---10---
173	Esko Ojala		SS	13.08 Toholampi			2 pk
172	Raimo Norppa-34		KV	24.08 Ullava			1 kunta
171	Markku Kahma-32		AV	26.07 Hämeenlinna		D SM
171	Juha Hanni-40		EE	28.09 Kannus			2 pk
170	Reijo Paavolainen-36	KV	01.06 Kannus			2 pk
170	Voitto Sysimetsä-41	LV	01.06 Kannus			1-17 pk
170	Martti Syrjälä-29	YK	15.06 Alavieska			2 alues
170	Heikki Hanni-36		EE	15.06 Eskola			1 alues
170	Arvo Ylitalo-35		RK	15.06 Eskola			2 alues
170	Jorma Viljamaa		NU	15.06 Haapajärvi	PB	1 alues
	---20---


	seiväs-58
372	Kalevi Hannila-36	KaKu	20.08 Kokkola			1 pk			
370	Mikko Haapala-37	KU	27.07 Nivala			2 ka
361	Jouko Mäki-Petäjä-40	KU	09.09 Kannus			1 pk
360	Markku Kahma-32		AV	21.08 Tukholma			D EM
360	Kalle Vikström-28	KaKu	20.08 Kokkola			2 pk
346	Pauli Heikkilä-41	VetU	10.09 Vimpeli
345	Voitto Sysimetsä-41	LV	20.08 Kokkola			3 pk
340	Sauli Viitala-33	KaJu	26.09 Kalajoki			2 OAJ
335	Jussi Voltti-22		KV	13.07 Riihimäki			1 VR	
333	Raimo Hautamäki-38	KT	12.06 Kälviä			2-20 pk
	---10---
333	Mauno Niemelä-36	NU	12.09 Nivala			1 pk	
331	Tapio Timonen		YK	12.08 Nivala			1-17 pk
330	Veli Honkela-40		KaJu	13.07 Veteli			2-20 pim
330	Esa Anias-41		AV	13.07 Kaustinen			2-17 pim
323	Paavo Nevasaari-35	NU	12.09 Nivala			2 pk			
320	Antti Kahma-39		AV	24.08 Kalajoki			3 pk
320	Taisto Tuoriniemi-42	PyPo	31.08 Pyhäjärvi			1 pk	
315	Markku Sillanpää-41	VetU	21.09 Kaustinen			3-17 pk
311	Esko Karri-41		VetU	27.07 Veteli			2-17
310	Alpo Saukkosaari-38	VetU	13.06 Veteli			2-20 pk
	---20---


	pituus-58
739	Wilhelm Porrssalmi-30	KV	09.08 Seinäjoki			1 mo-katsastus	
682	Jorma Kahma-36		AV	30.07 Alavieska			1 pk	
664	Markku Kahma-32		AV		
663	Paavo Tervonen-34	SL	06.07 Ylivieska			1 pk	
659	Mauno Niemelä-36	NU	10.07 Nivala			1 pk	
658	Eero Prittinen-36	YK	06.07 Ylivieska		PB	2 pk	
655	Raimo Norppa-34		KV	24.08 Ullava			1 kunta
652	Arvi Saari-36		KaJu	06.07 Ylivieska			3 pk	
652	Reino Takkunen-39	AV	12.07 Veteli		PB	1-20 pim	
651	Erik Sundell-37		KaKu	27.08 Kokkola		PB	1 pk	
	---10---
647	Mauri Airaksinen-38	HK	28.06 Haapajärvi	PB	1 pk				
643	Mauri Pussinen-39	KV	15.06 Kokkola			1 alues
640	Vesa Niskanen-36	HK	28.06 Haapajärvi		2 pk		
639	Aatos Kattilakoski-38	KU	15.06 Kannus			1 alues	
636	Leo Lassila-34		KV	15.06 Kokkola			2 alues
636	Raimo Pussinen-30	KV	20.08 Kokkola			1 pk	
635	Reijo Saarnio		HK	07.08 Haapajärvi		2 pk	
635	Kalevi Jyrkkä-42	KV	03.09 Kokkola			1-20 pk	
634	Heikki Kauppinen-33	HT	30.08 Halsua			1 pk	
633	Antti Puumala-38	KP-V	31.08 Kaustinen			1-20 ka	
	---20---
633	Sauli Viitala-33	KaJu	26.09 Kalajoki			2 OAJ
632	Antero Savola-37	NU	15.06 Haapajärvi		2 alues			
632	Urho Savimäki-35	HK	13.07 Pyhäjärvi			3 ka	
632	K Vainio		KV	30.07 Kokkola			3 pk	
630	Hannu Aromaa-36		YK	19.07 Ylivieska			3 pim	
630	Reijo Känsäkoski-39	KP-V	31.08 Kaustinen		PB	2-20 ka	


	kolmiloikka-58
14.86	Raimo Norppa-34		KV	03.08 Kouvola		PB	2q SM	
14.52	Leo Lassila-34		KV	31.08 Kaustinen			1 ka	
14.24	Eero Prittinen-36	YK	02.07 Ylivieska			1 pk				
13.70	Juha Lappi-34		KV	08.06 Kokkola			3 ka	
13.62	Mikko Haapala-37	KU	15.06 Kannus			1 alues	
13.41	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	13.07 Kaustinen			1-17 pim
13.27	Reijo Saarnio		HK	27.07 Nivala			2 ka		
13.26	Leino Hietala-40	AV	13.07 Veteli			1-20 pim	
13.24	Toivo Piippo		NU	13.07 Merijärvi		PB	1 KPO	
13.21	Pauli Kniivilä-39	HT	13.07 Veteli			2-20 pim	
	---10---		
13.20	Aatos Kattilakoski-38	KU	13.07 Veteli			3-20 pim	
13.20	Taisto Ängeslevä-29	YK	06.07 Ylivieska			2 pk			
13.11	Pauli Heikkilä-41	VetU	13.07 Kaustinen		PB	2-17 pim	
13.10	Tauno Ojalehto-38	NU	18.09 Nivala			1 pk	
13.08	Veli Ranta-Ojala-42	KU	13.07 Kaustinen			3-17 pim	
13.07	Sauli Viitala-33	KaJu	14.09 Kalajoki			1 pk	
13.04	Kalervo Haapala-41	HU	30.07 Alavieska			1-20 pk	
13.03	Heikki Kentala-40	KP-V	13.07 Veteli			5-20 pim	
13.03	Eero Keiski-40		HU	30.07 Alavieska			2-20 pk	
13.03	Reijo Saarnio		HK	17.08 Ylivieska			2 ka
	---20---
12.92	Erik Sundell-37		KaKu	06.07 Ylivieska			3 pk
12.90	Sulo Somero-33		AV	08.06 Alavieska			1 pk	
12.85	Voitto Haka-39		HT	30.08 Halsua		PB	1-20 pk	


	kuula-58
16.31	Alpo Nisula-38		VetU	14.09 Turku			2-20 mo 	
15.62	Markku Kahma-32		AV	09.08 Wiesbaden			2 polEM	
14.52	Sauli Viitala-33	KaJu	26.09 Kalajoki			1 OAJ	
14.27	Manu Paavola-35		HK	24.08 Haapavesi			1 ka	
14.27	Aarne Ollikkala-29	KU	17.08 Ylivieska			1 ka	
13.59	Antero Niskala-38	AV	29.06 Reisjärvi			2 ka	
13.56	Valio Liedes-30		HT	25.05 Halsua			2 pk	
13.40	Jorma Kahma-36		AV	09.07 Kalajoki		PB	2 pk	
13.28	Armi Taipale-34		PK	29.06 Perho			2 pk	
13.27	Esko Mäkelä		YK	10.09 Ylivieska			1 pk	
	---10---			
13.19	Eero Kärkkäinen-32	PyPo	07.08 Haapajärvi		2 pk	
13.18	Lauri Linna-30		RP	15.06 Halsua			1 alues	
13.14	Reino Takkunen-39	AV	15.06 Alavieska			2 alues	
13.09	Tuomas Tastula-28	KP-V	15.06 Kaustinen			2 alues	
13.03	Leo Roukala-34		KaJu	15.06 Alavieska			3 alues	
13.03	Valde Anttila-35	KP-V	31.08 Kaustinen			2 ka	
13.03	Pentti Pöyhönen-37	VetU	25.09 Räyrinki			1 pk	
12.99	Heino Hanhikoski-37	KP-V	30.09 Veteli			3 pk
12.98	Lenni Huuki-35		KU	15.06 Kannus			2 alues
12.95	Aarre Keski-Rekilä-40	KU	28.09 Kannus			2 pk
	---20---	


	kiekko-58
49.81	Markku Kahma-32		AV	27.09 Lontoo			D mo	
47.85	Alpo Nisula-38		VetU	25.05 Halsua			1 pk	
44.63	Aarne Ollikkala-29	KU	09.07 Toholampi			1 pk	
44.09	Arto Kaustinen-36	KP-V	30.08 Halsua		PB	1 pk	
43.58	Lauri Laihorinne-24	KV	20.07 Ylivieska			1 pim	
43.00	Tapani Kujala-37	HT	08.07 Halsua			1 pk	
41.89	Tapio Kujala-37		HT	25.05 Halsua			3 pk	
41.87	Martti Laihorinne-31	KV	14.07 Seinäjoki			6 polLM	
39.58	Antti Hakala-38		PK		
39.25	Antero Niskala-38	AV	20.06 Kalajoki			1 ka	
	---10---			
39.08	Reino Takkunen-39	AV	12.07 Veteli			2-20 pim
38.96	Lenni Huuki-35		KU	09.09 Kannus			2 pk
38.85	Jorma Kahma-36		AV	31.08 Alavieska			2 ka
38.53	Antti Kahma-39		AV	08.07 Alavieska			1-20 pk 
38.47	Risto Sorvoja-41	YK	31.08 Ylivieska			1 pk 
38.44	Kalervo Kujala-41	HT	30.08 Halsua			4 pk
38.36	Vilho Vesterinen	PyPo	31.08 Pyhäjärvi			1 pk
37.96	Hugo Juntunen		PyPo	31.08 Pyhäjärvi			2 pk
37.93	Heino Hanhikoski-37	KP-V	07.08 Kaustinen			2 pk
37.80	Eero Niskala-31		AV	20.06 Alavieska			3 ka
	---20---
	

	moukari-58
55.50	Eero Niskala-31		AV	09.08 Oulu			1 po	
53.34	Reino Takkunen-39	AV	17.08 Porvoo			1-20 SM	
52.94	Antero Niskala-38	AV	20.06 Kalajoki			2 ka	
46.90	Pentti Pöyhönen-37	VetU	13.08 Veteli			1 pk	
46.41	Markku Kahma-32		AV	20.06 Kalajoki			6 ka	
44.21	Paavo Nevasaari-35	NU	12.08 Nivala			1 pk	
42.50	Urho Suvanto-28		KaJu	09.07 Kalajoki			3 pk	
41.79	Veikko Jutila-38	AV	12.07 Veteli			3-20 pim	
41.06	Kalevi Nivala-26	AV	31.08 Alavieska			4 ka		
40.45	Antti Kahma-39		AV	24.08 Kalajoki			2 pk	
	---10---
40.21	Pekka Huttunen-41	HK	15.06 Haapajärvi		2 alues
39.54	Risto Sorvoja-41	YK	22.06 Nivala			1 ka
39.34	Arto Kaustinen-36	KP-V	15.06 Kaustinen			1 alues
37.27	Timo Pyörret-41		AV	08.07 Alavieska			4 pk
36.15	Alpo Nisula-38		VetU	15.06 Kaustinen		PB	3 alues
36.08	Taisto Polvi-41		YK	19.07 Ylivieska			5 pim


	keihäs-58
67.84	Veikko Pesonen-31	PyPo	13.07 Riihimäki			1 VR	
67.15	Arvo Salmela-37		HU	17.08 Ylivieska			1 ka	
65.93	Markku Kahma-32		AV	27.09 Lontoo			D mo		
64.92	Paavo Kangas-32		NU	10.08 Oulu			1 po	
60.90	Olavi Järvelä-40	YK	13.07 Veteli			1-20 pim	
60.70	Esko Tuoriniemi-38	PyPo	06.07 Kärsämäki			2 ka	
60.59	Aaro Pesonen-33		PyPo		
60.20	Lauri Helle-25		YK	15.06 Alavieska			1 alues	
60.10	Tauno Tikkalahti-34	KV		
58.90	Arvo Talus-25		SS	10.09 Ylivieska			1 pk    	
	---10---
58,02	Tapio Rauma-37		VetU	26.05 Veteli			1 pk
56.98	Eero Tuoriniemi-34	PyPo	13.07 Pyhäjärvi			4 ka
56.97	Aarto Kuorikoski-40	KT	13.07 Veteli			3-20 pim
56.62	Tapani Kujala-37	HT	02.07 Perho			1 pk
56.41	Erkki Koivumäki-26	VetU	07.09 Veteli			3 ka
56.26	Klaus Kiviniemi-41	KaKu	20.06 Haapajärvi		1 ka




					1957	
					
	100m-57
10,9	Matti Haapala-34	NU	01.09 Oulu			1 ka	
11,1	Esa Uusitalo-33		KU	07.07 Kyyjärvi			2 ka	
11,2	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	07.07 Kyyjärvi			3 ka
11,2	Mauno Willman-29	HT	25.08 Köping SWE	PB	1 finn-tävl	
11,2	Olavi Niemelä-34	NU	22.09 Haapajärvi		1 pk 	
11,3	Matti Joensuu-31	KaJu	12.06 Kaarlela			1 pk	
11,3	Martti Korkea-aho-30	KV	12.06 Kaarlela			2 pk	
11,4	Antero Savola-37	NU	04.08 Nivala			3 ka    	
11,4	Kaarlo Autio-32		AV	12.06 Kaarlela		PB	3 pk	
11,4	Heikki Kauppinen-33	HT		
	-10-
11,5	Arvo Torppa-36		KV	12.06 Kaarlela			4 pk				
11,5	Raimo Hakala		KoJy	28.08 Kaarlela			1-20 pk	
11,5	Mauno Niemelä-36	NU	18.07 Kuopio			1 PV   	
11,5	Eino Hosio-38		NU	04.08 Nivala			4 ka	
11,5	Teuvo Kiljala-35	RP	25.08 Pyhäjärvi			2 ka	
11,5	Veikko Lepistö-31	RP	20.09 Reisjärvi			1 pk	
11,6	Vesa Niskanen-36	HK	11.08 Haapajärvi		1 ka
11,6	Sulo Rautiala-41	PyPo	25.08 Pyhäjärvi			3 ka
11,6	Seppo Tikanmäki		PyPo	25.08 Pyhäjärvi			4 ka					
11,6	Mauri Pussinen-39	KV		
	-20-
11,7	Raimo Norppa-34		KV	02.06 Kannus			1 pk


	200m-57
22,8	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	04.09 Kokkola			1 pk	
22,9	Matti Haapala-34	NU	20.07 Kälviä			1 pim	
23,0	Esa Uusitalo-33		KU	20.07 Kälviä			2pim	
23,2	Olavi Niemelä-34	NU	07.08 Oulu			1 kv	
23,6	Martti Korkea-aho-30	KV	19.06 Kokkola			2 alues	
23,6	Markku Kahma-32		AV	16.06 Ylivieska			2 alues	
23,6	Kaarlo Autio-32		AV	20.07 Kälviä		PB	4 pim	
23,7	Antero Savola-37	NU	07.08 Oulu			3 kv	
23,8	Matti Joensuu-31	KaJu	20.07 Kälviä			3h2 pim	
23,9	Aki Oura-33		KV	16.06 Kokkola			3 alues	
	---10---
23,9	Veikko Kaitola-36	TU	14.07 Kaustinen			1 pk	
23,9	Mauno Villman-29	HT	14.07 Kaustinen			2 pk	
23,9	Mauri Airaksinen-36	HK					
24,0	Eino Hosio-38		NU	25.08 Alavieska			2 ka	
24,1	Mauri Pussinen-39	KV	19.06 Kokkola			4 alues	
24,1	Veikko Lepistö-31	RP	16.07 Nivala			2 pk	
24,2	Kalevi Ouninkorpi-32	YK	16.06 Ylivieska			4 alues	
24,2	Martti Henttu		KaJu	20.07 Kälviä			4h1 pim	
24,3	Heikki Kauppinen-33	HT	14.07 Kaustinen			4 pk	
24,3	Mikko Kivestö-36	KU	20.07 Kälviä			6h2 pim	
	---20---


	400m-57
50,5	Olavi Niemelä-34	NU	23.07 Kokkola		PB	2A kv		
50,8	Antero Savola-37	NU	21.07 Turku			1 PV   		
51,5	Markku Kahma-32		AV	21.09 Göteborg			D PM		
51,7	Samuli Roimela-34	KV	21.07 Kälviä			2 pim		
52,0	Martti Henttu		KaJu	24.07 Alavieska			2 kv		
52,4	Veikko Kaitola-36	TU	05.09 Kannus			1 pk		
52,7	Esko Koivisto-31	KaKu	17.07 Kokkola			2 pk		
52,8	Erkki Vahtiala-32	KaKu	17.07 Kokkola			3 pk		
52,8	Esa Uusitalo-33		KU	14.07 Inkeroinen		
52,8	Antero Lipponen-38	HK	11.07 Haapajärvi		2 ka	
	---10---	
53,4	Matti Haapala-34	NU	21.08 Kokkola			1 pk     		
53,5	Eero Alasuvanto-32	KaJu	21.07 Kälviä			3 pim		
54,2	Reijo Haaga-39		HK	04.09 Kokkola			2-20 pk		
54,4	Kauno Palola-37		NU				
54,6	Lauri Mörsky		KaKu	23.07 Kokkola			2B kv	
54,7	Raimo Hakala		KoJy	04.09 Kokkola			3-20 pk	
54,9	Valde Anttila-35	KP-V	11.08 Kaustinen			2 ka
55,4	Veikko Mehtälä-21	NU	14.06 Nivala			1 pk	
55,5	Olavi Mattila-31	KU	18.08 Ylivieska			2 pk	
55,8	Eino Hosio-38		NU	15.09 Nivala			6-ott pim				
	---20---


	800m-57
1.55,7	Erkki Vahtiala-32	KaKu	27.07 Ylivieska			1 po	
1.57,1	Samuli Roimela-34	KV	11.08 Lappeenranta		4 kv		
1.57,4	Tauno Satomaa-36	AV	24.07 Alavieska		PB	5 kv
1.57,4	Urpo Salopuro-34	YK	27.07 Ylivieska		PB	4 po	
1.59,0	Antero Lipponen-38	HK	08.09 Haapavesi			2 ka   	
1.59,9	Pauli Koivumäki-33	VetU	28.07 Räyrinki		PB	1 pk
2.00,0	Kalle Kaunisto-34	VetU	28.07 Räyrinki  	PB	2 pk
2.00,0	Pentti Känsälä-35	KP-V	28.07 Räyrinki			3 pk
2.01,0	Ahti Kanala-38		KaKu	23.07 Kokkola			2-20 kv	
2.01,4	Martti Korkea-aho-30	KV	17.07 Kokkola			1 pk
	---10---			
2.01,4	Pauli Mäkelä-32		PK	20.07 Kälviä		PB	4 pim	
2.01,6	Mauri Kangas-34		KT	20.07 Kälviä			5 pim
2.01,9	Veikko Mehtälä-21	NU	20.07 Kälviä			6 pim
2.02,1	Eero Salo-33		KP-V	20.07 Kälviä		PB	7 pim
2.02,8	Lauri Mörsky		KaKu	20.07 Kälviä			8 pim
2.03,0	Paavo Virkkala-36	VetU	11.08 Kaustinen		PB	3 ka	
2.03,2	Esko Haapakoski		YK	18.08 Ylivieska			3 pk
2.03,3	Reijo Haaga-39		HK	11.08 Haapajärvi		2-20 ka
2.03,8	Kauno Palola-37		NU	02.06 Ylivieska			1 ka


	1500m-57
3.54,8	Erkki Vahtiala-32	KaKu	17.08 Tampere		PB	7h2 SM	
4.01,4	Urpo Salopuro-34	YK	07.08 Oulu			5 ka	
4.03,0	Pauli Koivumäki-33	VetU	22.06 Räyrinki			2 ka	
4.04,1	Mauri Kangas-34		KT	04.08 Kannus			3 ka	
4.06,1	Kalle Kaunisto-34	VetU	15.08 Pulkkinen			2 pk	
4.06,1	Pauli Mäkelä-32		PK	21.07 Kälviä			3 pim	
4.06,8	Kauno Palola-37		NU	09.06 Kokkola			2 ka	
4.06,8	Jukka Koivumäki-30	VetU	04.08 Kannus			4 ka			    	
4.07,8	Ahti Kanala-38		KaKu	11.08 Haapajärvi		5 ka	
4.09,5	Pentti Känsälä-35	KP-V	15.08 Pulkkinen		PB	3 pk	
	---10---			
4.10,0	Samuli Roimela-34	KV		
4.10,6	Lauri Puoliväli-32	PU		
4.12,0	Tauno Satomaa-36	AV	07.08 Oulu			10 ka	
4.15,2	Lauri Mörsky		KaKu	21.07 Kälviä			5 pim			
4.15,2	Hannu Annala-39		TU		
4.15,5	Veikko Pudas-34		AV	28.07 Himanka			1 pk
4.16,2	Veikko Mehtälä-21	NU	23.06 Nivala			1 ka	
4.17,3	Sakari Satomaa-38	AV	23.06 Nivala			3 ka	
4.17,8	Antero Lipponen-38	HK	28.08 Haapajärvi		1 pk	
4.18,3	Jouko Kuha-39		KV	21.07 Kälviä			7 pim	
	---20---


	3000m-57
8.35,8	Jukka Koivumäki-30	VetU	07.07 Vimpeli			1 ka	
8.43,0	Erkki Vahtiala-32	KaKu	28.08 Kaarlela			1 pk	
8.43,6	Paavo Kotila-27		VetU	15.08 Pulkkinen			2 pk	
8.47,4	Pauli Koivumäki-33	VetU	01.09 Räyrinki		PB	1 pk	
8.49,0	Urpo Salopuro-34	YK	28.08 Kaarlela			2 pk	
8.51,0	Ahti Kanala-38		KaKu	28.08 Kaarlela			3 pk	
8.52,2	Veikko Pulkkinen-34	KV	07.07 Lohtaja			1 ka	
8.57,6	Pauli Mäkelä-32		PK	22.09 Halsua			1 pk	
8.59,2	Mauri Kangas-34		KT	05.09 Kannus			1 pk	
9.07,0	Lauri Puoliväli-32	PU			
	---10---				
9.08,2	Veikko Pudas-34		AV	24.07 Alavieska			2 kv	
9.09,0	Kalle Kaunisto-34	VetU	01.09 Räyrinki			2 pk	
9.10,4	Valto Ohtamaa-28	NU	18.08 Nivala			1 ns	
9.12,2	Erkki Taipale-31	KP-V	15.08 Pulkkinen			3 pk	
9.14,8	Sakari Rintala-33	EE	07.07 Lohtaja			2 ka	
9.16,2	Jouko Kuha-39		KV	28.08 Kaarlela			4 pk	
9.16,4	Tapani Satomaa-39	AV	30.08 Pateniemi			5 ka	
9.18,8	Antti Rissanen-30	YK	18.08 Nivala			2 ns	
9.26,2	Aarne Vaitiniemi-23	NU	24.07 Alavieska			1 pk
9.26,2	Alpo Tyynelä-37		PK	12.09 Veteli			1-20 pk	
	---20---


	5000m-57	
14.34,6	Jukka Koivumäki-30	VetU	19.06 Pori			2 ka	
15.14,2	Pauli Koivumäki-33	VetU	25.08 Veteli		PB	1 ka		
15.19,0	Veikko Pulkkinen-34	KV	19.06 Kokkola			1 alues	
15.27,2	Pentti Maanselkä-28	PK	20.07 Kälviä			2 pim	
15.34,8	Pauli Mäkelä-32		PK	27.07 Ylivieska			1 po	
15.39,6	Sakari Rintala-33	EE	06.07 Sievi			1 ka	
15.44,8	Aarne Vaitiniemi-23	NU	25.08 Alavieska			1 ka	
15.47,0	Veikko Pudas		AV	11.08 Haapajärvi		3 ka	
15.59,2	Valto Ohtamaa-28	NU	11.08 Haapajärvi		4 ka	
16.13,2	Antti Rissanen-30	YK	16.06 Ylivieska			2 alues	
	---10---
16.39,6	A Junka			HU	16.06 Kannus			1 alues


	10000m-57
30.36,8	Jukka Koivumäki-30	VetU	18.08 Tampere			5 SM	
31.51,0	Paavo Kotila-27		VetU	21.07 Kälviä			1 pim	
32.14,2	Pentti Maanselkä-28	PK	21.07 Kälviä			2 pim	
32.29,8	Pauli Koivumäki-33	VetU	15.09 Lapua		PB	3 ka		
33.12,8	Valto Ohtamaa-28	NU	03.07 Nivala			1 pk	
33.30,4	Aarne Vaitiniemi-23	NU	28.07 Ylivieska			4 po 	
34.55,8	Antti Rissanen-30	YK	21.07 Kälviä			5 pim	
37.46,0	Asko Aho		NU	03.07 Nivala			3 pk
	---8---	


	25000m-57  
1.19,32	Paavo Kotila-27		VetU	22.06 Pälkäne		PB	2 ka
1.21,21	Jukka Koivumäki-30	VetU	01.09 Oulu			2 ka
1.26,15	Aarne Vaitiniemi-23	NU	01.09 Oulu			4 ka
1.27,27	Valto Ohtamaa-28	NU	01.09 Oulu			5 ka
1.30,nn	Antti Rissanen-30	YK
1.43,03	Veikko Mehtälä-21	NU	15.09 Nivala			3 pim
2.02,31	E Ajakainen		RP 


	maraton-57
2.22,29	Paavo Kotila-27		VetU	01.12 Fukuoka			2 kv
2.44,14	Antti Rissanen-30	YK	25.08 Turku		PB	21 SM


	110m aidat-57
15,1	Matti Haapala-34	NU	01.09 Oulu			1 ka	
16,2	Markku Kahma-32		AV	24.07 Alavieska			1 kv	
16,2	Eero Alasuvanto-32	KaJu	01.09 Oulu			5 ka	
16,4	Olavi Niemelä-34	NU	24.07 Alavieska			3 kv	
17,3	Kaarlo Autio-32		AV	24.07 Alavieska		PB	4 kv	
17,5	Raimo Hakala		KoJy	28.05 Ykspihlaja		2 pk	
18,0	Toivo Tuliniemi-29	HR	28.05 Ykspihlaja		3 pk	
18,0	Mauno Niemelä-36	NU	15.09 Nivala			D pim	
18,2	Teemu Pesola-34		KP-V	21.09 Kajaani			4 semin		
18,4	Pentti Jaakola		KaJu	21.06 Kalajoki			4 ka	
	---10---


	200m aidat-57
26,1	Olavi Niemelä-34	NU	29.09 Nivala			1 pk	
27,2	Eero Alasuvanto-32	KaJu	10.07 Kalajoki			1 pk	
27,3	Veikko Kaitola-36	TU	05.09 Kannus			1 pk	
27,5	Antero Savola-37	NU	14.09 Nivala			D-20 pim	
27,5	Mauno Niemelä-36	NU	29.09 Nivala			2 pk		
27,6	Toivo Tuliniemi-29	HR	10.07 Kalajoki			2 pk	
27,6	Matti Haapala-34	NU	29.09 Nivala	
27,7	Eino Hosio-38		NU	04.08 Nivala			2 ka	
27,8	Matti Joensuu-31	KaJu	10.07 Kalajoki			3 pk	
27,8	Antero Lipponen-38	HK	22.09 Haapajärvi		1-20 pk	
	---10---			
27,8	Mauri Kettunen		KU	05.09 Kannus			3 pk	
28,1	Kaarlo Autio-32		AV	05.06 Kokkola			1 pk	
28,1	Pentti Jaakola		KaJu	10.07 Kalajoki			4 pk	
28,3	Mauri Pussinen-39	KV	21.08 Kokkola			1-20 pk	
28,5	Risto Hakala		KoJy	21.08 Kokkola			2-20 pk	
28,5	Reino Takkunen-39	AV	14.09 Nivala			D-20 pim	
28,8	Teuvo Kiljala-35	RP	08.09 Nivala			1 ka	


	400m aidat-57
53,2	Olavi Niemelä-34	NU	17.08 Tampere		PB	3 SM	
57,0	Valde Anttila-35	KP-V	27.07 Ylivieska		PB	2 po	
58,5	Antero Lipponen-38	HK	20.07 Kälviä			3 pim	
59,3	Eero Alasuvanto-32	KaJu	20.07 Kälviä			4 pim	
60,0	Esko Koivisto-31	KaKu	20.07 Kälviä			5 pim	
61,1	Erkki Jänkä-34		PK	20.07 Kälviä			6 pim	
61,7	Kaarlo Autio-32		AV	16.06 Ylivieska			3 alues	
62,0	Reijo Haaga-39		HK	14.07 Perho			2-20 pim	
62,3	Simo Nikula-35		KP-V	28.07 Perho		PB	2 pk	
62,6	Helge Kalliokoski-34	HT	16.06 Veteli			3 alues	
	---10---				
62,8	Martti Korkia-aho-30	KV	19.06 Kokkola			1 alues	
62,8	Teuvo Kiljala-35	RP	20.07 Kälviä			4h1 pim
63,0	Pentti Jaakkola		KaJu	20.07 Kälviä			4h2 pim				
63,0	Eino Hosio-38		NU	06.10 Nivala			1-20	
63,9	Aimo Virkkala-34	LK	26.06 Toholampi			2 pk	
63,9	Teemu Pesola-34		KP-V	21.09 Kajaani			2 semin	
64,4	Pauli Koivumäki-33	VetU	22.06 Veteli			1 ka	
64,7	Jukka Koivumäki-30	VetU	16.06 Veteli			4 alues	
65,0	Taisto Ängeslevä	YK	16.06 Ylivieska			5 alues	
65,6	Teuvo Maijala		HK	16.06 Reisjärvi			3 alues	
	---20---


	3000m esteet-57
9.23,4	Jukka Koivumäki-30	VetU	28.07 Ylivieska			1 po	
9.33,0	Urpo Salopuro-34	YK	11.08 Lohja		PB	4 smB	
10.24,8	Aarne Vaitiniemi-23	NU	06.10 Nivala			1 pk	
10.29,2	Reino Koppinen-32	KV	21.07 Kälviä			3 pim	
10.30,2	Veikko Pudas		AV	21.07 Kälviä		PB	4 pim	
10.44,4	Erkki Taipale-31	KP-V	30.06 Kannus			4 pk	
11.49,6	Asko Aho		NU	06.10 Nivala			2 pk	
	---7---


	korkeus-57
185	Mikko Haapala-37	KU	11.08 Kerava			1-20
182	Heikki Hanni-36		EE	20.07 Kälviä		PB	1 pim
181	Kalevi Kukkurainen-33	NU	02.08 Haapajärvi		1 pk
178	Arvo Ylitalo-35		RK	16.06 Sievi		PB	1 alues
176	Esko Ojala		SS	16.06 Sievi		PB	2 alues
176	Pentti Vilhu-35		YK	20.07 Kälviä			3 pim
176	Eero Alhoniemi-40	KU	30.06 Kannus			1 ka
175	Jorma Kahma-36		AV	16.06 Ylivieska			2 alues
175	Raimo Norppa-34		UK	19.06 Kokkola			1 alues
175	Markku Kahma-32		AV	06.07 Joensuu			D SM
	---10---
175	Pekka Sipilä-38		YK	14.07 Turku			3 osuus-teur
173	Erkki Huima-39		KU	01.09 Ylivieska			1-20 ka
172	Martti Syrjälä-29	YK
171	Jorma Torppa		LK	16.06 Lestijärvi		1 alues
171	Seppo Heikkilä		HK	16.07 Nivala			1-20 pk
171	Erkki Vihanta-24	KU	20.07 Kälviä			5 pim
170	Sauli Viitala-33	HT	16.06 Veteli			1 alues
170	Voitto Sysimetsä	LV	07.07 Lohtaja		PB	2-17 ka	
170	Eero Keiski-40		HU	25.08 Himanka			1 kunta		
170	Seppo Hakala-38		KU	01.09 Ylivieska			3-20 ka
	---20---
170	M Mäkelä		KaKu	15.09 Nivala			D17 pim
168	Alpo Saukkosaari-38	VetU	22.09 Halsua			1-20 pk
168	Veikko Oravala-38	TU	26.06 Toholampi			2-20 pk
	

	seiväs-57
370	Leevi Melametsä-34	YK	28.07 Ylivieska			2 po
360	Mikko Haapala-37	KU	28.07 Ylivieska			3 po
350	Lauri Hyvärinen-36	HK	
350	Markku Kahma-52		AV	03.08 Moskova			D kv	
350	Heikki Hosio		NU	04.08 Nivala			1 ka
341	Raimo Hautamäki-38	KT	25.08 Alavieska			1-20 ka
336	Jouko Mäki-Petäjä-40	KU	04.08 Kannus			1-17 ka
334	Martti Salmela		NU	16.06 Ylivieska			1 alues
330	Jussi Voltti-22		KV	28.08 Kokkola			3 pk
330	Juha Lappi-34		KV	19.06 Kokkola			1 alues
	---10---
327	Kalevi Hannila-36	KaKu	15.09 Nivala			D pim	
327	Urho Savimäki-35	HK	
325	T Takalo		AV	16.06 Ylivieska			2 alues
322	Pauli Heikkilä-41	VetU	
321	Tapio Sillanpää-36	VetU	15.08 Veteli			1 pk	
320	Reino Laasanen		SS	16.06 Sievi			1 alues
320	Kullervo Laasanen-35	VetU	22.06 Veteli			3 ka
320	Erkki Laitala-36	KaJu	14.07 Perho			2-20 pim
320	S Timonen		YK	07.08 Kokkola			3-20 pk	
320	Jaakko Kangas		NU	14.07 Perho			3-20 pim
	---20---
320	Jaakko Haukirauma	VetU	12.09 Veteli			1-17 pk
317	Mauno Niemelä-36	NU	15.09 Nivala			D pim


	pituus-57
748	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	27.08 Helsinki			3 mo	
668	Mauno Villman-29	HT		
664	Jorma Kahma-36		AV	20.07 Kälviä			2 pim	
663	Arvi Saari-36		KaJu	16.06 Ylivieska			1 alues	
661	Markku Kahma-32		AV	07.08 Alavieska			1 pk	
659	Leo Lassila-34		KV		
644	Martti Korkea-aho-30	KV	19.06 Kokkola			2 alues	
639	Mauri Kettunen		KU	04.08 Kannus			1 ka	
638	Allan Karvonen-37	HT		
636	Urho Savimäki-35	HK	11.08 Haapajärvi		1 ka	
	---10---			
635	Taisto Ängeslevä-29	YK	16.06 Ylivieska			3 alues	
635	Väinö Kangas-38		KaJu	16.06 Ylivieska			4 alues	
632	Juha Lappi-34		KV	07.07 Lohtaja			2 ka
630	E Pekkarinen		HK	18.08 Ylivieska			2		
630	Reino Takkunen-39	AV
628	Armas Sipilä		YK	18.08 Ylivieska			1 pk
627	Kalevi Ouninkorpi-32	YK	16.06 Ylivieska			5 alues
626	Reijo Mäkelä-35		KV	21.06 Kalajoki			2 ka		
626	Ahti Laajala		PK	22.09 Halsua			1 pk
625	Leevi Melametsä-34	YK	16.06 Ylivieska			6 alues
	---20---	
624	Mikko Haapala-37	KU	30.05 Nivala			1-20 pk	
	---20---
623	Antero Savola-37	NU	14.06 Nivala			1-20 pk
623	Sauli Viitala-33	HT	01.09 Kalajoki			1 kunta	
622	Mauri Pussinen-39	KV	30.06 Kannus			1-20 ka	
620	Eero Keiski-40		HU	07.07 Lohtaja			3 ka	


	kolmiloikka-57
14.42	Juha Lappi-34		KV	02.06 Kannus		PB	1 pk	
14.32	Raimo Norppa-34		KV	02.06 Kannus			2 pk
14.19	Leo Lassila-34		KV	23.07 Kokkola			1 kv
14.04	Eero Prittinen-36	YK	06.07 Sievi			1 ka
13.47	Reijo Mäkelä-35		KV	02.06 Kannus		PB	3 pk
13.32	Mauno Villman-29	HT	14.07 Kaustinen			2 ka
13.29	Taisto Ängeslevä-29	YK	18.08 Ylivieska			1 pk
13.19	Aatos Kattilakoski-38	KU	02.06 Kannus			4 pk
13.12	Paavo Mottinen-34	KU	02.06 Kannus			5 pk
13.09	Heikki Kentala-40	KP-V	14.07 Toholampi		PB	1-17 pim
	---10---			
12.97	Eero Keiski-40		HU	14.07 Toholampi			2-17 pim
12.91	Mauri Kettunen		KU	28.07 Himanka			2 pk
12.76	Lauri Peltola-26	KoJy	06.07 Sievi			3 ka
12.72	Hannu Aromaa-36		YK	04.08 Nivala			3 ka
12.68	Tauno Ojalehto-38	YK	08.09 Haapavesi			1-20 ka
12.66	Tapio Luoma-36		VetU	25.08 Veteli			3 ka	


	kuula-57
15.36	Alpo Nisula-38		VetU	01.09 Oulu			1 ka	
15,01	Lauri Linna-30		RP	16.06 Reisjärvi			1 alues	
14.83	Markku Kahma-32		AV	01.09 Tornio			1 kv	
14.17	Sauli Viitala-33	HT	20.09 Kokkola			1 opett	
14,01	Aarne Ollikkala-29	KU	16.06 Kannus			1 alues	
13.92	Tuomas Tastula-28	KP-V	20.07 Kälviä			3 pim	
13.80	Lauri Laihorinne-24	KV	19.06 Kokkola		PB	1 alues	
13.79	Alvar Aho-32 		UK	16.06 Lestijärvi		1 alues	
13.68	Valde Anttila-35	KP-V	16.06 Veteli			2 alues	
13.36	Valio Liedes		HT	15.09 Kaustinen			1 pk	
	---10---			
13.35	Pentti Pöyhönen-37	VetU	11.08 Kaustinen			3 ka	
13.31	Leo Roukala-34		KaJu	09.06 Kalajoki			1 kylä	
13.30	Veikko Isopahkala-25	KaJu	11.08 Kalajoki			1 pk	
13.26	Eero Kärkkäinen-32	PyPo	25.08 Pyhäjärvi			1 ka	
13.16	Eero Linna-32		PK	20.07 Kälviä			4 pim	
12.95	Leevi Roukala-34	KaJu	28.07 Himanka			2 pk	
12.88	Reijo Mäkelä		KV	16.06 Kokkola			2 alues	
12.82	Lenni Huuki-35		KU	15.09 Eskola			1 kunta	
12.60	Tuomo Tuorila		HU	28.07 Himanka			3 pk	
12.59	Jorma Kahma-36		AV	25.08 Alavieska			2 ka	
	---20---


	kiekko-57
47.35	Alpo Nisula-38		VetU	07.09 Frankfurt			2-20 mo	
46.33	Markku Kahma-32		AV	09.06 Karijoki			1 ka	
46.02	Lauri Laihorinne-24	KV	23.07 Kokkola			2 kv	
45.03	Tapani Kujala-37	HT	15.09 Kaustinen			1 pk	
44.65	Aarne Ollikkala-29	KU	06.07 Sievi			2 ka	
43.61	Martti Laihorinne-31	KV		
42.65	Arto Kaustinen-36	KP-V	15.09 Kaustinen			2 pk	
41.07	Valde Anttila-35	KP-V	17.07 Veteli			2 pk	
40.91	Antero Niskala-38	AV	14.07 Perho			3-20 pim	
40.90	Jorma Kahma-36		AV		
	---10---		
40.31	Eero Niskala-31		AV	04.08 Kannus			2 ka	
40.04	Pentti Oravainen-29	KU	04.08 Kannus			3 ka	
39.64	Pentti Pöyhönen-37	VetU	22.09 Halsua			2-20 pk	
39.85	Reino Takkunen-39	AV	26.09 Alavieska			3 pk	
39.16	Heikki Hanni-36		EE	30.06 Kannus			3 ka	
39.14	Leo Roukala-34		KaJu	16.06 Ylivieska			2 alues	
38.85	Erkki Laitala-36	KaJu	16.06 Ylivieska			3 alues	
38.49	Matti Ojala-27		KaJu	11.08 Kalajoki			1 pk	
38.42	Vilho Vesterinen	PyPo	04.09 Pyhäjärvi			1 pk	
38.39	Veikko Isopahkala-25	KaJu	11.08 Kalajoki			2 pk		
	---20---


	moukari-57
54.27	Eero Niskala-31		AV	24.07 Alavieska			2 kv	
51.35	Antero Niskala-38	AV	11.07 Alavieska			1 pk	
47.32	Reino Takkunen-39	AV	04.08 Äänekoski			3-20 SM	
45.88	Pentti Pöyhönen-37	VetU	09.10 Räyrinki			1 pk
44.67	Urho Suvanto-28		KaJu	08.09 Kalajoki			1 pk	
44.42	Markku Kahma-32		AV	26.09 Alavieska			3 pk	
43.26	Veikko Jutila-38	AV	26.09 Alavieska			4 pk	
42.37	Paavo Nevasaari-35	NU	10.06 Nivala			1 olymp	
41.92	Kalevi Nivala-26	AV	11.07 Alavieska			3 pk	
40.46	Timo Pyörret-41		AV	04.08 Nivala			2 ka	
	---10---			
39.17	Valto Hourula		NU	16.07 Nivala			2 pk
37,50	Uolevi Palola-39	NU	04.08 Nivala			3 ka	
36.92	Veikko Isopahkala-25	KaJu	08.09 Kalajoki			3 pk	
36.61	Matti Ojala-27		KaJu	08.09 Kalajoki			4 pk	
36.50	Taisto Polvi-41		YK	26.09 Alavieska			5 pk	


	keihäs-57
67.90	Arvo Salmela-37		HU	09.06 Kokkola			1 ka		
62.75	Veikko Pesonen-31	PyPo	18.08 Ylivieska			2 pk		
61.45	Tapio Rauma-37		VetU	13.06 Räyrinki		PB	1 pk		
60.94	Paavo Kangas-32		NU	23.06 Nivala			1 ka		
60.44	Arvo Talus-25		SS	28.07 Ylivieska			3 po		
59.64	Lauri Helle-25		YK	18.08 Ylivieska			3 pk		
59.42	Markku Kahma-32		AV	07.07 Joensuu			D SM		
59.40	Esko Tuoriniemi-38	PyPo	25.08 Pyhäjärvi			
58.96	Vilho Lumppio-32	VetU	28.05 Ykspihlaja		1 pk		
57.92	Leino Takkunen-34	AV			
	---10---				
57.83	Aaro Pesonen-33		PyPo			
57.41	Väinö Kangas-38		KaJu	16.06 Ylivieska			2 alues		
57.20	Esko Koivisto-31	KaKu	21.07 Kälviä			5 pim		
56.57	Erkki Koivumäki-26	VetU	21.07 Kälviä			7 pim		

					

					1956
					
	100m-56
10,8	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	19.08 Pyhäjärvi			1 ka		
11,0	Esa Uusitalo-33		KU	19.08 Pyhäjärvi			2 ka		
11,0	Mauri Airaksinen-36	HK	19.08 Pyhäjärvi			3 ka		
11,3	Heikki Luoma-34		VetU	15.08 Vimpeli			4 ka	
11,5	Leevi Melametsä-34	YK	10.06 Kalajoki			1 alues	
11,5	Martti Korkea-aho-30	KV	08.07 Toholampi			1 pk  		
11,5	Matti Koensuu-31	KaJu	08.07 Himanka			1 pk		
11,5	Eero Paananen-33	HR	08.07 Himanka			2 pk				
11,5	Vesa Niskanen-36	HK	02.09 Haapajärvi		1 kunta		
11,5	Urho Savimäki-35	HK	02.09 Haapajärvi		2 kunta		
	---10---				
11,5	Pekka Siikaniva		PyPo	02.09 Pyhäjärvi			1-20 pk		
11,5	Arvo Torppa-36		VetU		
11,6	Taisto Soininen-37	KV	03.06 Alahärmä			3-20 ka			
11,6	Paavo Roimela-36	KT	03.06 Veteli			1-20 pk	
11,6	Raimo Pussinen-30	KV	08.07 Himanka			3 pk
11,6	Markku Kahma-32		AV	11.07 Ylivieska			2 pk					
11,6	Aimo Niemelä-38		KV	21.07 Reisjärvi			2-20 pim		
11,6	Mauno Niemelä-36	NU	21.07 Reisjärvi			3-20 pim	
11,6	Olavi Niemelä-34	NU	09.08 Nivala			1 pk   		
11,6	Kaarlo Autio-32		AV	06.09 Kokkola			1 pk		
	---20---				


	200m-56
22,4	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	23.06 Saarijärvi		1 ka		
22,9	Mauri Airaksinen-36	HK	21.07 Kannus			1 pim	
22,9	Esa Uusitalo-33		KU	21.07 Kannus			2 pim	
23,0	Martti Korkea-aho-30	KV	21.07 Kannus			3 pim	
23,2	Olavi Niemelä-34	NU	23.09 Kajaani		
23,5	Vesa Niskanen-36	HK	26.07 Haapajärvi		1 pk	
23,6	Matti Joensuu-31	KaJU	21.07 Kannus			4 pim	
23,7	Matti Suonperä		KU	21.07 Kannus			5 pim	
23,9	Markku Kahma-32		AV	16.09 Alavieska			2 ka	
24,0	Paavo Roimela-36	KT	12.08 Lohtaja			3 ka	
	---10---			
24,0	Pekka Siikaniva		PyPo	26.07 Haapajärvi		3 pk	
24,1	Eino Hosio-38		NU		
24,2	Antero Savola-37	NU	19.08 Nivala			1-20	
24,3	Matti Kuusiniemi	KV	                  	
24,3	Veikko Lepistö-31	RP	01.07 Haapajärvi		1 ka	
24,3	Taisto Soininen-37	KV	08.07 Himanka			1-20 pk	
24,4	Kaarlo Autio-32		AV	16.09 Alavieska			3 ka	
24,4	Martti Henttu		KaJu	12.08 Lohtaja			4 ka	
24,4	Mauno Niemelä-36	NU	19.08 Nivala			2-20	
24,4	Urho Savimäki-35	HK	26.07 Haapajärvi		4 pk	
	---20---


	400m-56
51,2	Olavi Niemelä-34	NU	16.09 Kajaani			1 semin	
52,0	Martti Korkea-aho-30	KV	21.06 Pietarsaari		4 kv	
52,0	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	29.07 Oulu			1 po	
52,1	Samuli Roimela-34	KV	05.08 Kälviä			1 ka	
52,1	Eero Alasuvanto-32	KaJu	05.08 Kälviä			2 ka	
52,2	Markku Kahma-32		AV	22.09 Hampuri			D mo	
53,2	Antero Lipponen-38	HK		
53,4	Voitto Liedes-33	KU	05.07 Sievi			1 pk	
53,6	Esa Uusitalo-33		KU	07.06 Kokkola			2 pk	
53,8	Martti Henttu		KaJu	11.07 Ylivieska			1 pk	
	---10---			
54,0	Pauli Mäkelä-32		PK	08.07 Perho			1 ka	
54,0	Aimo Niemelä-38		KV	17.06 Kokkola			2 kv	
54,0	Mauno Niemelä-36	NU	26.07 Nivala			1 pk	
54,1	Kaarlo Toivo-29		HK	05.07 Sievi			2 pk	
54,1	Antero Savola-37	NU	26.07 Nivala			2 pk	


	800m-56
1.56,2	Samuli Roimela-34	KV	28.07 Oulu			2 po	
1.57,6	Voitto Liedes-33	KU	12.08 Veteli			2 ka	
1.59,1	Martti Korkea-aho-30	KV	21.08 Kokkola		PB	3 km	
2.00,5	Antero Lipponen-38	HK	03.09 Kokkola			2-20 kv	
2.00,7	Kaarlo Toivo-29		HK	26.07 Haapajärvi		1 pk	
2.01,0	Mauri Kangas-34		KT	12.08 Lohtaja			3 ka	
2.01,1	Kalle Kaunisto-34	VetU	24.06 Räyrinki			2 ka	
2.01,4	Esko Haapakoski		YK	05.08 Ylivieska			2 ka	
2.01,7	Kauno Palola-37		NU	28.06 Nivala			1-20 pk	
2.02,0	Pauli Koivumäki-33	VetU	21.07 Kannus			2 pim	
	---10---			
2.02,1	Pentti Ukskoski		PK	08.07 Perho		PB	1-20 ka   	
2.02,6	Veikko Mehtälä-21	NU	15.07 Nivala			2 pk	
2.02,6	Pauli Mäkelä-32		PK	10.06 Perho			2 alues	
2.03,1	Jukka Koivumäki-30	VetU	08.08 Veteli		PB	3 pk	
2.03,2	Olavi Annala-37		TU	09.09 Ylivieska			2C ka
2.03,7	Tauno Satomaa-36	AV	05.08 Oulainen			5


	1500m-56
4.01,0	Pauli Koivumäki-33	VetU	19.08 Alajärvi		PB	4 ka	
4.01,8	Jukka Koivumäki-30	VetU	29.07 Oulu		PB	4 po	
4.02,0	Samuli Roimela-34	KV	14.08 Kokkola			1 pk	
4.04,0	Kalle Kaunisto-34	VetU	23.08 Pulkkinen		PB	3 pk	
4.05,2	Kaarlo Toivo-29		HK		
4.05,8	Mauri Kangas-34		KT	22.06 Kalajoki			2 ka	
4.08,2	Lauri Puoliväli-32	PU	05.08 Ykspihlaja	PB	3 ka	
4.09,8	Esko Haapakoski		YK	19.08 Nivala			3 ka	
4.10,0	Pauli Mäkelä-32		PK	17.06 Kokkola			4 kv	
4.10,2	Kauno Palola-37		NU	15.07 Nivala			1-20 pk	
	---10---			
4.10,6	Voitto Liedes-33	KU	17.06 Kannus			1 ka	
4.11,0	Veikko Pulkkinen34	KV	14.08 Kokkola			2 pk	
4.13,0	Urpo Salopuro-34	YK	28.06 Nivala			2 pk				
4.15,0	Ahti Kanala-38		HT	17.06 Kokkola			1-20 kv	
4.15,6	Elmeri Forss-26		KR	26.08 Kalajoki			2 pk
4.17,0	Pentti Ukskoski		PK	20.08 Alajärvi			4-20 ka	
4.17,0	Mikko Pulkkinen-36	VetU	20.08 Alajärvi			5-20 ka	
4.17,0	Tauno Satomaa-36	AV	15.08 Alavieska			2 pk	
4.19,2	Antero Lipponen-38	HK	15.07 Nivala			2-20 pk	
4.19,6	Antti Hietikko-33	YR	05.08 Ykspihlaja		5 ka
	---20---


	3000m-56
8.26,6	Jukka Koivumäki-30	VetU	09.09 Bergen			3 kv	
8.50,0	Pentti Maanselkä-28	PK	12.08 Veteli			3 ka	
8.53,0	Veikko Pulkkinen-34	KV	02.08 Kokkola			1 pk	
8.56,0	Kalle Kaunisto-34	VetU	05.08 Ylivieska			2 ka	
8.56,6	Pauli Koivumäki-33	VetU	12.08 Veteli			4 ka	
9.01,0	Urpo Salopuro-34	YK	24.06 Ylivieska			1 ka	
9.02,2	Kaarlo Toivo-29		HK	17.06 Pyhäjärvi			1 pk	
9.03,4	Pauli Mäkelä-32		PK	12.08 Veteli			5 ka	
9.05,4	Lauri Puoliväli-32	PU	07.06 Kokkola			1 pk	
9.08,0	Veikko Pudas-34		AV	24.06 Ylivieska			3 ka	
	---10---
9.14,4	Sakari Rintala-33	EE	05.07 Sievi			1 pk	
9.14,8	Elmeri Fors-26		KaRi	01.07 Kalajoki			2 ka			
9.19,0	Pentti Kytölä		PK	09.09 Pulkkinen			1-20 pk	
9.19,8	Pentti Ukskoski		PK	09.09 Pulkkinen			2-20 pk	
9.21,0	Ahti Kanala-38		HT	23.09 Halsua			1 pk	
9.23,6	Mikko Pulkkinen-36	VetU	13.09 Pulkkinen			3 pk	


	5000m-56	
14.28,2	Jukka Koivumäki-30	VetU	04.09 Trondheim			2 kv	
14.53,6	Paavo Kotila-27		VetU	15.07 Alajärvi		PB	2 ka	
14.56,0	Veikko Pulkkinen-34	KV	03.09 Kokkola		PB	2 kv	
15.12,8	Pentti Maanselkä-28	PK	21.07 Kannus			3 pim	
15.42,2	Kalle Kaunisto-34	VetU	23.09 Räyrinki			2 pk	
15.47,6	Urpo Salopuro-34	YK	10.06 Kalajoki			1 alues	
15.48,0	Onni Rauhala-28		PK	08.07 Perho		PB	3 ka	
15.48,2	Veikko Pudas		AV	10.06 Kalajoki			2 alues	
15.52,0	Lauri Puoliväli-32	PU	21.07 Kannus			5 pim	
15.54,8	Pauli Koivumäki-33	VetU	09.09 Pulkkinen			1 pk	
	---10---
15.55,2	Sakari Rintala-33	EE	17.06 Kannus			1 ka
15.55,2	Elmer Forss-26		KaRi	02.09 Kalajoki			2 ka
16.12,8	Valto Ohtamaa-28	NU	09.08 Nivala			1 pk	


	10000m-56
30.27,0	Jukka Koivumäki-30	VetU	26.08 Lahti		PB	7 SM	
31.27,8	Paavo Kotila-27		VetU	22.07 Kannus			1 pim	
31.32,2	Pentti Maanselkä-28	PK	29.07 Oulu			1 po	
32.20,0	Veikko Pulkkinen-34	KV	22.07 Kannus		PB	2 pim	
32.50,6	Onni Rauhala-28		PK	22.07 Kannus		PB	3 pim	
33.32,8	Sakari Rintala-33	EE	22.07 Kannus			4 pim	
33.38,6	Antti Rissanen-30	YK	22.07 Kannus			5 pim	
33.39,4	Pauli Koivumäki-33	VetU	07.10 Veteli			1 pk	
34.20,0	Valto Ohtamaa-28	NU	15.07 Nivala			1 pk	
37.04,0	Seppo Savolainen-20	KP-V		
	---10---
	---			
40.06,8	Verner Harjupatana-14	VetU	07.10 Veteli			2 pk	


	25000m-56   
1.20,43	Paavo Kotila-27		VetU	02.09 Turku			2 kv
1.24,09	Pentti Manselkä-28	PK	16.09 Oulu		PB	1 ka
1.26,21	Jukka Koivumäki-30	VetU	07.10 Veteli			1 pk
1.26,32	Onni Rauhala-28		PK	09.09 Veteli		PB	2 pim
1.33.10	Antti Rissanen-30	YK	15.07 Pyhäjärvi			1 pk
1.33,43	Kimmo Liedes-31		HT	30.09 Nivala			1 pk
1.33,43	Valto Ohtamaa-28	NU	30.09 Nivala			2 pk
1.38,19	Seppo Savolainen-20	KP-V	09.09 Veteli			1-35 pim
1.40,30	Erkki Pulkkinen-33	VetU	07.10 Veteli			2 pk
1.44,07	Matti Mäntysaari-27	VetU	09.09 Veteli			3 pim
	---10---

vahvistamaton
1.30,51	Antti Rissanen-30	YK


	maraton-56
2.18,05	Paavo Kotila-27		VetU	12.08 Pieksämäki	PB	1 SM
2.46,59	Antti Rissanen-30	YK	12.08 Pieksämäki		19 SM


	110m aidat-56
16,5	Toivo Tuliniemi-29	HR	22.07 Kannus			1 pim	
16,5	Matti Haapala-34	NU	29.07 Kannus	
16,5	Olavi Niemelä-34	NU	06.08 Malmivaara, SWE		3 mo	
16,7	Mauri Airaksinen-36	HK	10.06 Pyhäjärvi			1 alues	
16,8	Eero Alasuvanto-32	KaJu	10.06 Kalajoki			1 alues	
16,8	Markku Kahma-32		AV	02.09 Porvoo	
17,1	Valde Anttila-35	KP-V	08.09 Haapajärvi		D pim	
17,4	Kaarlo Autio-32		AV	10.06 Kalajoki			3 alues	
17,5	Mauno Niemelä-36	NU	23.09 Nivala			D pk	
17,9	Erkki Harju-32		KP-V	10.06 Perho			1 alues	
	---10---			
17,9	Raimo Norppa-34		UK	02.09 Halsua			1 pk	
18,0	Esko Nissilä-32		LV	10.06 Himanka			2 alues
18,2	Pentti Jaakola		KaJu	22.06 Kalajoki			4 ka	
18,2	Paavo Pirinen-30	KU	22.07 Kannus			5 pim				
18,4	Teemu Pesola-34		KP-V	15.07 Halsua			1 ka	
18,6	Helge Kalliokoski-34	HT	15.07 Halsua			2 ka	


	200m aidat-56
26,7	Olavi Niemelä-34	NU	02.09 Kajaani	
27,4	Kaarlo Autio-32		AV	09.09 Ylivieska			2 ka	
27,4	Mauno Niemelä-36	NU	15.07 Nivala			2 pk	
28,0	Helge Kalliokoski-34	HT	16.09 Kannus		PB	1 pk	
28,3	Mauri Airaksinen-36	HK	26.07 Haapajärvi		1-20 pk	
28,3	Pekka Siikaniva		PyPo	09.09 Ylivieska			3-20 ka	
28,4	Raimo Norppa-34		UK	16.09 Kannus			2 pk	
28,6	Vesa Niskanen-36	HK	26.07 Haapajärvi		2-20 pk	
28,7	Matti Haapala-34	NU		
28,8	Antero Lipponen-38	HK	26.07 Haapajärvi		3-20 pk	
	---10---			
28,8	Heikki Luoma-34		VetU	09.09 Ylivieska			3 ka	
28,8	Mikko Petäjä-33		KU		
28,9	Väinö Lintilä-30	TU		
29,0	Rauno Laasanen-30	SS	12.09 Toholampi			1 pk	
29,0	R Viitala		KoJy		
29,3	Erkki Haikola		YK	27.09 Ylivieska			1-17 pk	
29,4	Reijo Haaga-39		HK	12.08 Ylivieska			h SM	
29,7	Tenho Virrankoski-31	UK	30.09 Toholampi			3 pk	


	400m aidat-56mitalilaji
55,7	Olavi Niemelä-34	NU	05.08 Malmivaara, SWE		1 mo	
57,7	Eero Alasuvanto-32	KaJu		
58,9	Antero Lipponen-38	HK	21.09 Kokkola			2 pk	
59,6	Samuli Roimela-34	KV	21.09 Kokkola			3 pk	
59,8	Martti Korkea-aho-30	KV	06.09 Kokkola			1 pk	
60,2	Kaarlo Autio-32		AV	21.09 Kokkola		PB	4 pk	
60,3	Mauri Airaksinen-36	HK	30.08 Haapajärvi		1 pk	
60,4	Mauno Niemelä-36	NU	09.08 Nivala			2-20 pk	
60,6	Erkki Jänkä-34		PU	06.09 Kokkola			2 pk	
60,8	Urho Savimäki-35	HK	30.08 Haapajärvi		3 pk	
	---10---			
61,0	Voitto Liedes-33	KU	21.07 Kannus			3 pim	
61,4	Kauno Palola-57		NU	09.08 Nivala			3-20 pk   
61,8	Olavi Annala		TU	19.08 Toholampi			1 pk	
62,0	Aimo Niemelä-38		KV	21.09 Kokkola			6 pk	
62,0	Aimo Rättyä-27 		KV	06.09 Kokkola			4 pk	
62,4	V Jokisalo		KaKu	06.09 Kokkola			5 pk
62,5	Helge Kalliokoski-34	HT	19.08 Toholampi			2 pk	
63,2	Pauli Koivumäki-33	VetU	02.09 Perho		PB	2 ka	


	3000m esteet-56
9.23,2	Jukka Koivumäki-30	VetU	29.07 Oulu		PB	1 po	
9.43,6	Pentti Maanselkä-28	PK	22.07 Kannus			2 pim	
9.47,8	Urpo Salopuro-34	YK	29.07 Oulu			2 po	
9.49,6	Kalle Kaunisto-34	VetU	21.09 Kokkola			1 pk	
9.53,8	Veikko Pulkkinen-34	KV	21.09 Kokkola		PB	2 pk	
10.02,2	Pauli Koivumäki-33	VetU	16.09 Kannus		PB	1 pk	
10.07,6	Reino Koppinen-32	KV	21.09 Kokkola		PB	3 pk	
10.32,2	Veikko Mehtälä-21	NU	26.07 Nivala			1 pk	
10.50,2	Erkki Taipale-31	KP-V	16.09 Kannus			4 pk	
11.06,2	Martti Jääskeläinen	AV	02.09 Nivala			2 pk	
	---10---


	korkeus-56
181	Raimo Norppa-34		UK	10.06 Toholampi		PB	1 alues
180	Mikko Haapala-37	KU	26.08 Kurikka			9-20 SM
180	Pentti Vilhu-35		YK	10.06 Kalajoki			1 alues
178	Heikki Hanni-36		EE	21.07 Reisjärvi			2-20 pim
178	Pekka Sipilä-38		YK
178	Erkki Vihanta-24	KU	25.07 Toholampi			2 pk
175	Martti Syrjälä-29	YK	26.07 Haapajärvi		1 pk
175	Aulis Hautala-36	KV	14.08 Kokkola			1
174	Jorma Kahma-36		AV
173	Sauli Viitala-33	HT	22.09 Nivala		PB	D pk
	---10---
172	Pentti Kaattari-25	TU	24.06 Toholampi			2 pk
170	Markku Kahma-32		AV	11.08 Pieksämäki		D SM
170	Reijo Paavolainen-36	KV	02.09 Kalajoki			1 ka
170	Jukka Puutio-36		HR	01.07 Kalajoki
170	Arvo Ylitalo-35		RK	18.07 Kalajoki
170	Kyösti Ylitorvi-29	HU	10.06 Himanka			3 alues
168	Tauno Kuparinen-18	HK
167	Tauno Myllylahti	HK	26.07 Haapajärvi		2 pk
167	Eero Alhoniemi-40	KU	22.08 Kannus
164	Jorma Viljamaa		NU	12.08 Haapajärvi
	---20---
	

	seiväs-56
401	Leevi Melametsä-34	YK	09.09 Ylivieska		PB	2 ka
385	Lauri Hyvärinen-36	HK	29.07 Oulu			3 po
363	Heikki Luoma-34		VetU	09.09 Ylivieska			3 ka
350	Sauli Viitala-33	HT	23.09 Nivala			D pk
342	Kalevi Kalkas-32	HK	28.06 Nivala			2 pk	
342	Martti Salmela		NU	19.08 Nivala			1 ka	
340	Mikko Haapala-37	KU	22.08 Kannus
340	Antti Taanila-36	YK	02.08 Kokkola			1 pk	
340	Mauno Niemelä-36	NU	23.09 Nivala			D pk
336	Jussi Kangas		NU	
	---10---
330	Antero Savola-37	NU	23.09 Nivala			D pk
330	Jussi Voltti-22		KV	03.06 Veteli			3 pk	
329	Raimo Hautamäki-38	KT	05.08 Kälviä			4-20 ka
325	Markku Kahma-32		AV	
325	Jorma Kahma-36		AV
320	Lauri Hanhisalo-29	LV	22.06 Kalajoki			3 ka
320	Esko Oravainen-30	KU	22.08 Kannus			1 pk
320	Lenni Huuki-35		KU
317	Risto Mikkilä		VetU	12.08 Veteli		PB	1-17 ka
315	Mauri Pöyhönen-37	VetU	13.09 Veteli			1 pk
	---20---
315	Tapio Sillanpää-36	VetU	13.09 Veteli			2 pk


	pituus-56
762	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	30.06 Helsinki		PB	1 mo	
685	Esko Luokkala-33	AV	24.06 Ylivieska    w		2 ka	
656	Raimo Pussinen-30	KV	08.07 Himanka			1 pk	
653	Mauri Airaksinen-36	HK	16.09 Oulu			2 ka	
653	Markku Kahma-32		AV	22.09 Hampuri			D mo	
652	Martti Korkea-aho-30	KV	20.08 Kokkola			1 kunta
645	Antero Savola-37	NU	19.08 Nivala			1-20 ka	
644	Jorma Kahma-36		AV	02.09 Eskola			1 pk	
643	Mauno Niemelä-36	NU	09.08 Nivala			1-20 pk	
642	Kyösti Ylitorvi-29	HU	17.06 Kokkola			2 kv	
	---10---			
640	Ilpo Markkanen		PyPo	05.08 Pyhäjärvi			1 so	
640	Reijo Mäkelä-35		UK	08.07 Himanka			2 pk	
640	Vesa Niskanen-36	HK		
634	Väinö Kangas-38		KaJu	19.08 Kaustinen			1 ka	
634	Arvi Saari-36		KaJu		
632	Kalevi Kerttula-23	KV	18.08 Harjavalta		3-ott	
632	Antti Puumala-38	KV	03.09 Kokkola			2 kv	
629	Paavo Roimela-36	KT	03.06 Veteli			1-20 pk	
628	Raimo Norppa-34		UK	24.06 Toholampi			1 pk	
622	Leevi Melametsä-34	YK	22.09 Nivala			D pk
	---20---


	kolmiloikka-56
14.12	Leo Lassila-34		KT	12.08 Veteli			1 ka	
14.10	Kyösti Ylitorvi-29	HU	05.08 Ylivieska			1 ka	
13.93	Raimo Norppa-34		UK	17.06 Kokkola			3 kv	
13.75	Juha Lappi-34		KV	09.09 Helsinki-E		2 PV		
13.51	Taisto Ängeslevä-29	YK	22.07 Kannus			4 pim	
13.49	Mauno Willman-29	HT	15.07 Pietarsaari		2 so
13.37	Matti Huhtakangas-38	YK	24.06 Ylivieska			2-20 ka   	
13.33	Reijo Mäkelä-35		UK		
13.28	Paavo Mottinen-34	KU	16.09 Kannus		PB	3 pk	
13.27	Allan Karvonen-37	HT	23.09 Halsua		PB	2 pk	
	--10--
13.06	Mauno Niemelä-36	NU	30.09 Nivala		PB	1-20 pk			
13.05	Esko Luokkala-33	AV	22.07 Kannus			7 pim	
13.00	Eero Prittinen-36	YK	09.09 Ylivieska			3-20 ka	
12.99	Alpo Nisula-38		VetU	19.09 Kannus		PB	2 pk	
12.98	Pauli Pirnes		PyPo	17.06 Pyhäjärvi			1 pk	
12.93	Lauri Peltola-26	KoJy	06.09 Kokkola			1 pk	
12.89	Vesa Niskanen-36	HK	17.06 Pyhäjärvi			2 pk	
12.89	A Kerttula		TU	02.09 Nivala			1-20 pk	
12.87	Reijo Virtanen-33	Reima	07.06 Kokkola			3 pk	


	kuula-56
14.63	Markku Kahma-32		AV	31.03 Otaniemi		
14.50	Alpo Nisula-38		VetU	30.09 Toholampi			1 pk	
14.05	Sauli Viitala-33	HT	12.08 Pulkkinen			1 ka	
14.04	Alvar Aho-32		UK	30.09 Toholampi		PB	2 pk	
13.93	Valio Liedes-30		HT	20.05 Toholampi		PB	1 ka	
13.92	Aarne Ollikkala-29	KU	30.09 Toholampi			3 pk	
13.91	Tuomas Tastula-28	KP-V	17.06 Kokkola			1 kv	
13.66	Veikko Isopahkala-25	KaJu	22.06 Kalajoki			3 ka	
13.48	Lauri Laihorinne-24	KV	03.09 Kokkola			3 kv	
13.38	Leo Roukala-34		KaJu		
	---10---		
12.98	Pauli Pirnes		PyPo		
12.94	Valde Anttila-35	KP-V	27.06 Kaustinen			4 pk	


	kiekko-56	
47.88	Markku Kahma-32		AV	31.03 Otaniemi   	
45.65	Lauri Laihorinne-24	KV	31.07 Seinäjoki			1 polLM
44.62	Aarne Ollikkala-29	KU	03.09 Kokkola			3 kv	
42.91	Arto Kaustinen-36	KP-V	24.06 Räyrinki			1 ka	
42.65	Martti Laihorinne-31	KV	31.07 Seinäjoki			2 polLM	
41.70	Tapani Kujala-37	HT	23.09 Halsua			1 pk
41.52	Pentti Oravainen-29	KU	12.09 Toholampi		PB	2 pk	
40.20	Valde Anttila-35	KP-V	24.06 Räyrinki			3 ka	
39.88	Leo Roukala-34		KaJu	01.08 Kalajoki			2 pk	
39.52	Heikki Hanni-36		EE	22.08 Kannus			2 pk	
	---10---
38.81	Pentti Pöyhönen-37	VetU	19.08 Kaustinen			3-20 ka				
38.70	Veikko Isopahkala-25	KaJu	01.08 Kalajoki			3 pk	
38.64	Eero Niskala-31		AV	15.08 Alavieska			1 pk	
38.59	Vilho Vesterinen	PyPo	17.06 Pyhäjärvi			1 pk	
38.53	Tapio Kujala-37		HT	19.08 Kaustinen			4-20 ka					
38.10	Jorma Kahma-36		AV		
37.76	Matti Ojala-27		KaJu	02.09 Kalajoki			3 ka
37.58	Heino Hanhikoski-37	KP-V	24.06 Räyrinki			5 ka
36,66	Alvar Aho-32		UK	30.09 Toholampi			4 pk	
36,59	Onni Raatikainen-29	ToJy	30.09 Toholampi			5 pk
	---20---
36.07	Alpo Nisula-37		VetU	27.06 Kaustinen	
36,06	Armi Taipale-34		PK	08.07 Perho			3 ka
	

	moukari-56
52.73	Eero Niskala-31		AV	25.08 Lahti			4 SM	
45.94	Martti Paloranta	KaKu	16.09 Kankaanpää	
43.77	Markku Kahma-32		AV	19.08 Merijärvi			2 ka	
43.10	Paavo Nevasaari-35	NU	16.09 Alavieska			2 ka	
42.86	Kalevi Nivala-26	AV	19.08 Merijärvi			3 ka	
41.00	Antero Niskala-38	AV		
40.86	Urho Suvanto-28		KaJu	18.07 Kalajoki			1 pk	
40.86	Reino Takkunen-39	AV		
39.67	Esko Männistö		YK	29.08 Ylivieska			1 pk	
39.32	Paavo Koski-22		YK	21.07 Kannus			5 pim	
	---10---			
38.55	Toivo Mäkelä		KaKu	14.08 Kokkola			2 pk	
38.33	Unto Paloranta		KaKu	11.09 Kokkola
37.53	Mauri Timonen		NU	26.08 Nivala			1 pk	
37.17	Jouko Paavola		KP-V	21.07 Kannus			6 pim	


	keihäs-56
64.35	Arvo Salmela-37		HU	17.06 Kokkola			4 kv	
62.84	Veikko Pesonen-31	PyPo		
60.90	Lauri Helle-25		YK	27.09 Ylivieska			1 pk	
60.88	Vilho Lumppio-32	VetU	13.09 Veteli		PB	1 pk	
59.25	Paavo Kangas-32		NU	06.09 Nivala			1 pk	
59.20	Väinö Kangas-38		KaJu	03.06 Kalajoki			1 kylä-ott		
58.80	Paavo Koski-22		YK	05.08 Ylivieska			2 ka	
58.60	Tapio Rauma-37		VetU	13.09 Pulkkinen			2 pk	
57.76	Erkki Koivumäki		VetU	10.06 Perho			1 alues	
56.26	E Potinoja		HU	10.06 Himanka			2 alues	
	---10---			
56.18	Lauri Laihorinne-24	KV	20.08 Kokkola			1 kunta	
56.11	Markku Kahma-32		AV	23.09 Hampuri			D mo	
56.08	Leino Takkunen-34	AV	17.06 Alavieska			2 ka	
55.50	Esko Kentala-34		KP-V	10.06 Perho			2 alues
55.41	Eero Tuoriniemi-34	PyPo	05.08 Pyhäjärvi			1 so	
55.27	Esko Tuoriniemi-38	PyPo	05.08 Pyjäjärvi			2 so	
54.25	Tapani Kujala-37	HT	10.06 Perho			3 alues     	

						

					1955	
					
	100m-55
10,9	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	14.07 Seinäjoki			3 kv	
11,0	Kalevi Ouninkorpi-32	YK	31.07 Kokkola		PB	2 po
11,1	Mauri Airaksinen-36	HK	10.07 Nivala			1 ka	
11,1	Matti Haapala-34	NU	10.07 Nivala			1 ka	
11,4	Untamo Hissa-32		NU	30.06 Nivala			5 pk	
11,4	Olavi Niemelä-34	NU	24.07 Nivala			4 pim	
11,4	Martti Korkea-aho-30	KV	21.09 Kokkola			1 pk	
11,5	Juha Lappi-34		KV	29.05 Seinäjoki			5 ka		
11,5	Eero Paananen-33	HR	21.09 Himanka			1 pk	
11,5	Leevi Melametsä-34	YK	24.09 Hämeenlinna		2h1 semin	
	---10---			
11,6	Erkki Harju-32		KP-V	08.09 Veteli			1 pk	
11,6	Mauno Niemelä-36	NU	10.07 Nivala			1-20 ka	
11,6	Raimo Pussinen-30	KV	24.07 Nivala			5 pim	
11,6	Markku Kahma-32		AV		
11,6	Eero Tiilikka-25	YR		
11,6	Aimo Niemelä-38		KV	02.10 Kokkola			1-17 luok-kilp				
11,7	Pekka Siikaniva		PyPo	10.07 Nivala			2-20 ka	
11,7	Mauno Willman-29	HT	17.07 Veteli			1 ka 
11,7	Olavi Isosaari		KoJy	17.08 Ykspihlaja		2 kunta
11,7	Matti Joensuu-27	KaJu	21.08 Kalajoki			1
	---20---
11,7	Toivo Tuliniemi-29	HiRo	21.09 Himanka			2 pk
11,7	Raimo Hakala		KoJy	02.10 Kokkola			2-17 luok-kilp	


	200m-55
22,0	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	17.07 Kälviä		PB	1 pk	
22,7	Kalevi Ouninkorpi-32	YK	23.07 Nivala		PB	2 pim	
22,8	Mauri Airaksinen-36	HK	07.08 Haapavesi		PB	1 ka			
23,6	Olavi Niemelä-34	NU	07.08 Haapavesi			3 ka	
23,6	Martti Korkea-aho-30	KV	12.06 Kokkola			1 alues	
23,9	Aki Oura-33		KV	12.06 Kokkola			2 alues	
24,0	Seppo Keskinen-35	KV	12.06 Kokkola			3 alues	
24,0	Mauno Niemelä-36	NU	28.08 Nivala			1-20 pk	
24,1	Raimo Pussinen-30	KV	17.07 Kälviä			2 pk	
24,2	Arvi Saari-36		KaJu	21.08 Kalajoki			1-20 pk	
	---10---			
24,3	Erkki Virtanen		YR	16.07 Ykspihlaja		3 pim TUL	
24,3	Paavo Roimela-36	KT	21.08 Kannus			1 ka	
24,4	Taavi Palola-36		NU	30.06 Nivala			2-20 pk	
24,4	Eero Alasuvanto-32	KaJu	17.07 Kälviä			3 pk	
24,5	Untamo Hissa-32		NU	12.06 Nivala			2 alues	
24,5	Jaakko Sillanpää-32	KV	23.07 Nivala			3 pim	
24,5	Mikko Kivestö-36	KU	21.08 Kannus			2 ka	
24,6	Erkki Leppiniemi	LK	28.08 Reisjärvi			1 pk	
24,6	Matti Haapala-34	NU	25.09 Nivala			1 pk	
24,6	Aimo Niemelä-38		KV	17.07 Kälviä			4 pk	
	---20---


	400m-55
50,2	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	07.08 Kälviä		PB	1 ka		
51,6	Martti Korkea-aho-30	KV	15.08 Kokkola			4 smB		
52,4	Samuli Roimela-34	KT	17.07 Kälviä			1 pk		
52,9	Voitto Liedes-33	KV	21.08 Halsua		PB	1 pk		
53,1	Olavi Niemelä-34	NU	25.09 Hämeenlinna		4 semin		
53,2	Mauri Airaksinen-36	HK	11.09 Nivala			2 ka		
53,3	Eero Alasuvanto-32	KaJu	17.07 Kälviä			2 pk		
53,4	Untamo Hissa-32		NU	30.06 Nivala			1 pk		
53,8	Taavi Palola-36		NU	23.07 Toholampi			1-20 pim						
54,0	Aimo Niemelä-38		KV	
	---10---			
54,2	Pauli Koivumäki-33	VetU	07.08 Veteli		PB	1 ka		
54,4	Markku Kahma-32		AV	10.09 Alavieska			D pim		
54,4	Paavo Roimela-36	KT	17.07 Kälviä			1-20 pk		
54,5	Aki Oura-33		KV	19.06 Kokkola			4 ka						
54,7	Arvi Saari-36		KaJu	28.08 Himanka			1 pk	
54,8	Pekka Pohjola-28	YR	17.07 Ykspihlaja		3 pim TUL	
55,0	Antero Savola-37	NU	10.07 Nivala			3-20 ka		
55,0	Valto Liedes-32		KV	07.08 Veteli			1C ka
55,0	Oiva Viljamaa-30	NU	11.09 Nivala			3 ka	
55,2	Pekka Mäkinen-36	TR	23.07 Toholampi			2-20 pim	
	---20---

	
		800m-55
1.55,9	Voitto Liedes-33	KV	05.07 Alavus		PB	2 kv	
1.56,5	Samuli Roimela-34	KT	30.07 Kokkola			2 po	
2.00,5	Aimo Rättyä-27		KV	19.06 Kokkola			4 ka	
2.00,7	Pauli Koivumäki-33	VetU	17.07 Veteli			1 ka	
2.00,8	Martti Korkea-aho-30	KV	10.07 Reisjärvi			2	
2.01,8	Veikko Mehtälä-21	NU	15.07 Nivala			1 pk	
2.01,9	Oiva Viljamaa-30		NU	15.07 Nivala		PB	2 pk	
2.02,0	Untamo Hissa-32		NU	15.07 Nivala		PB	3 pk	
2.02,4	Urpo Salopuro-34	YK	06.07 Ylivieska			2 pk	
2.03,2	Eero Salo-33		KP-V	07.08 Kälviä			3 ka
	---10---	
2.03,5	Pauli Mäkelä-32		PK	10.07 Perho			1 pk
2.03,5	Tapio Känsäkangas-31	KP-V	27.07 Kaustinen			1 pk			
2.04,0	Tapio Ihonen-35		HK	12.06 Haapajärvi		1 alues	
2.04,3	Kalle Kaunisto-34	VetU	23.07 Nivala			4 pim
2.04,7	Mauri Kangas-34		KT	12.06 Kokkola			4 alues
2.05,0	Paavo Peltola-35	KP-V	24.07 Toholampi			1-20 pim	
2.05,0	Altti Pikkukangas-37	TR	24.07 Toholampi			2-20 pim
2.05,0	Kauko Myllykangas-35	KT	24.07 Toholampi			3-20 pim
2.05,0	Elmeri Fors-26		KaRi	07.09 Kalajoki			1 kunta
2.05,2	Y Leskelä		NU	23.07 Nivala			5 pim
	---20---
2.05,3	Pekka Pohjola-28	YR	16.07 Ykspihlaja		3 pim TUL	
2.05,4	Kauno Palola-37		NU	19.08 Nivala			2-20	


	1500m-55
3.56,0	Voitto Liedes-33	KV	15.08 Kokkola		PB	1 smB	
4.02,6	Pauli Mäkelä-32		PK	31.07 Kokkola		PB	3 po	
4.03,8	Pauli Koivumäki-33	VetU	15.08 Kokkola			7 smB	
4.07,4	Jukka Koivumäki-30	VetU	08.07 Veteli			2 ka	
4.09,6	Urpo Salopuro-34	YK	17.08 Kalajoki			1 pk	
4.09,6	Veikko Pulkkinen	TR	17.08 Kalajoki			2 pk	
4.09,8	Elmeri Forss		KR	17.08 Kalajoki			3 pk	
4.11,0	Aimo Rättyä-27		KV	04.09 Kalajoki			1 ka	
4.11,4	Tapio Ihonen-35		HK	05.06 Helsinki			2 koulu	
4.12,0	Samuli Roimela-34	KT	17.07 Kälviä			1 pk	
	---10---			
4.12,2	Esko Haapakoski		YK	24.06 Kalajoki			4 ka	
4.12,6	Mauri Kangas-34		KT	17.07 Kälviä			2 pk
4.14,2	Oiva Viljamaa-30	NU	24.07 Nivala			5 pim
4.14,2	Kalle Kaunisto-34	VetU	24.07 Nivala			6 pim	
4.15,8	Paavo Peltola-35	KP-V	23.07 Toholampi			1-20 pim	
4.16,0	Arvi Heusala		KaJu	24.06 Kalajoki			5 ka	
4.16,8	Tapio Känsäkangas-31	KP-V	19.06 Toholampi			1 ka	
4.19,6	Veikko Mehtälä-21	NU	10.07 Nivala			3 ka


	3000m-55
8.38,2	Jukka Koivumäki-30	VetU	19.06 Kokkola			2 ka	
8.42,6	Pentti Maanselkä-28	PK	10.07 Lohtaja		PB	2 ka	
8.44,2	Pauli Mäkelä-32		PK	19.06 Kokkola		PB	4 ka	
8.55,6	Voitto Liedes-33	KV	28.08 Vaasa			1 kv	
9.00,0	Veikko Pulkkinen-34	TR	07.08 Kälviä			1 ka	
9.04,2	Sakari Rintala-33	EE	17.07 Toholampi			2 pk	
9.06,2	Elmeri Forss		KR	11.09 Kalajoki			2 pk			    	
9.12,4	Antti Manselkä		PK	19.06 Kokkola		PB	7 ka	
9.13,2	Urpo Salopuro-34	YK	04.09 Ylivieska			2 ka	
9.14,0	Paavo Kotila-27		VetU	12.06 Kaustinen			3 alues	
	---10---			
9.17,2	Paavo Peltola-35	KP-V	24.07 Toholampi			1-20 pim	
9.22,0	Heimo Satomaa-35	AV		
9.23,2	Matti Kerola-30		LV	10.07 Lohtaja			4 ka			
9.26,4	Antero Kauppinen-36	HT	24.07 Toholampi			2-20 pim	
9.27,0	Alvari Korva-30		RK	12.06 Lohtaja			2 alues


	5000m-1955
14.31,6	Jukka Koivumäki-30	VetU	30.07 Kokkola			1 po	
14.57,2	Pentti Maanselkä-28	PK	30.07 Kokkola		PB	3 po	
15.22,6	Pauli Mäkelä-32		PK	14.08 Kokkola		PB	1 smB	
15.31,6	Veikko Pulkkinen-34	TR	23.07 Nivala			4 pim	
15.48,4	Paavo Kotila-27		VetU	03.07 Kannus			1 ka	
15.50,6	Sakari Rintala-33	EE	23.07 Nivala			5 pim	
16.08,4	Antti Maanselkä-30	PK	23.07 Nivala		PB	6 pim	
16.09,0	Alvari Korva-30		RK	24.06 Kalajoki			3 ka	
16.38,4	Matti Kerola-30		LV	03.07 Kannus			2 ka	
16.44,0	Valto Ohtamaa-28	NU	19.06 Toholampi			1 ka	
	---10---			
16.46,2	Antti Rissanen-30	NU	24.06 Kalajoki			2 ka	


	10000m-55
31.19,8	Pentti Maanselkä-28	PK	19.06 Kokkola		PB	2 ka	
31.58,6	Jukka Koivumäki-30	VetU	25.09 Veteli			1 pk	
32.12,2	Paavo Kotila-27		VetU	31.07 Kokkola			2 po	
32.47,8	Antti Maanselkä-30	PK	15.08 Kokkola		PB	1 smB	
33.36,4	Sakari Rintala-33	EE	25.07 Nivala			4 pim	
34.06,4	Martti Harinen		RP	25.07 Nivala			5 pim	
34.16,0	Antti Rissanen-30	YK	15.08 Kokkola			5 smB	
34.44,0	Kimmo Liedes-31		HT	28.08 Reisjärvi		PB	1 pk	
34.47,0	Erkki Rättyä		NU	11.09 Nivala			2 ka	
35.00,0	Alpo Soidinniemi-29	VetU	25.07 Nivala		PB	7 pim		
	---10---			
35.05,4	Seppo Savolainen-20	KP-V	25.07 Nivala		PB	8 pim	


	25000m-55   
1.21,12	Paavo Kotila-27		VetU
1.27,47	Pentti Maanselkä-28	PK	12.09 Eskola			1 pim
1.30,48	Antti Rissanen-30	YK	04.09 Ylivieska			2 ka
1.37,53	Kalevi Erkkilä		LV	04.09 Ylivieska			3 ka
1.40,14	Alpo Soidinniemi-29	VetU	01.10 Veteli			1 pk


	maraton-55
2.20,16	Paavo Kotila-27		VetU	19.04 Boston	


	110m aidat-55
15,4	Matti Haapala-34	NU	31.07 Kokkola			1 po	
16,0	Erkki Harju-32		KP-V	31.07 Kokkola		PB	4 po	
17,0	Olavi Niemelä-34	NU	07.08 Haapavesi			1 ka	
17,0	Toivo Tuliniemi-29	HR		
17,2	Eero Alasuvanto-32	KaJu	18.09 Kalajoki			1 so	
17,2	Olavi Isosaari		KoJy		
17,4	Lauri Helle-25		YK	11.09 Nivala			2 ka	
17,5	Markku Kahma-32		AV	28.08 Alavieska			1 ka	
17,6	Terho Laukka-25		YK	10.08 Ylivieska			1 pk	
18,1	Leevi Melametsä-34	YK	28.08 Alavieska			3 ka	
	---10---			
18,4	Paavo Pirinen-30	KU	03.07 Kannus			3 ka	


	200m aidat-55
25,8	Kalevi Ouninkorpi-32	YK	04.09 Ylivieska		PB	1 ka	
27,0	Mauri Airaksinen-36	HK	24.07 Toholampi			1-20 pim	
27,0	Mauno Niemelä-36	NU	21.08 Haapajärvi		1-20 ka	
27,7	Olavi Niemelä-34	NU	15.07 Nivala			1 pk	
27,8	Taavi Palola-36		NU	15.07 Nivala			2 pk	
28,4	Valde Anttila-35	KP-V	24.07 Toholampi			3-20 pim	
28,8	Terho -25		YK	04.09 Ylivieska			3 ka	
28,8	Teuvo Kiljala-35	RP	24.07 Toholampi			4-20 pim	
29,0	Juha Lappi-34		KV		
29,3	Antti Puumala-38	KV		
	---10---			
29,7	Simo Kangas-37		VetU	24.07 Toholampi			5-20 pim	
29,7	Lauri Rättyä-32		NU	12.08 Nivala			2 pk	


	400m aidat-55
58,1	Olavi Niemelä-34	NU		
58,2	Aimo Rättyä-27		KV	30.08 Kälviä			1 po	
58,4	Eero Alasuvanto-32	KaJu	30.07 Kokkola			2 po	
59,0	Martti Korkea-aho-30	KV	23.07 Nivala			2 pim	
60,0	Voitto Liedes-33	KV	13.09 Kokkola			1 pk	
60,0	Taavi Palola-36		NU	14.09 Ylivieska			1 pk	
60,6	Matti Haapala-34	NU	02.10 Nivala			3 pk	
61,9	Terho Laukka-25		YK	23.07 Nivala			4 pim	
62,1	Lauri Rättyä-32		NU	23.07 Nivala			5 pim	
62,4	Erkki Harju-32		KP-V	13.09 Kokkola		PB	2 pk	
	---10---			
63,0	Pekka Mäkinen-36	TR	04.09 Ullava			1 alues	
63,0	Valto Liedes-32		KV	13.09 Kokkola			3 pk	
63,1	Aimo Niemelä-38		KV	09.10 Kokkola			1 pk
63,2	Toivo Tuliniemi-29	HiRo	16.07 Ykspihlaja		4 pim TUL			
63,5	Mauri Airaksinen-36	HK	12.06 Haapajärvi		1 alues	
64,0	Kaarlo Autio-32		AV	12.06 Nivala			5 alues
64,1	Esko Luokkala-33	AV	12.06 Nivala			6 alues
64,3	Mauno Niemelä-36	NU	14.09 Ylivieska			2 pk
65,0	Martti Harinen		RP	23.07 Nivala			6 pim
65,2	Aimo Virkkala-34	LK	04.09 Ullava			2 alues
	---20---
65,4	Tenho Virrankoski-31	UK	04.09 Ullava			3 alues
	

	3000m esteet-55
9.27,2	Pentti Maanselkä-28	PK	03.07 Kannus		PB	1 ka	
9.27,4	Jukka Koivumäki-30	VetU	03.07 Kannus			2 ka	
10.17,6	Mauri Kangas-34		KT	11.09 Kannus			1   	
10.18,4	Urpo Salopuro-34	YK	25.08 Nivala			1 pk	
10.20,4	Veikko Mehtälä-21	NU	25.08 Nivala			2 pk	
10.30,0	Reino Koppinen-32	KV	24.07 Nivala			2 pim	
11.06,0	Antti Rissanen-30	YK	25.08 Nivala			3 pk	
11.20,0	Asko Aho		NU	25.08 Nivala			4 pk	
11.22,4	Erkki Oja-36		NU	25.08 Nivala			5 pk	
11.30,8	Kalevi Erkkilä		LV	21.08 Kannus			2 ka	
	---10---


	korkeus-55
191	Kalevi Ojala-32		NU	17.07 Tornio		PB	1 kv
183	Kalevi Kukkurainen-33	NU	21.08 Haapajärvi		1 ka
180	Pentti Vilhu-35		YK	04.09 Ylivieska			1 ka			
177	Erkki Vihanta-24	KU	14.08 Kokkola			3 smB
175	Kuuno Honkonen-22	PInto	16.07 Ykspihlaja		1 pim TUL	
175	Martti Laihorinne-31	KV	18.08 Iisalmi			4 polSM
175	Heikki Hanni-36		EE	21.08 Kannus			1 ka
175	Kyösti Ylitorvi-29	HU	21.08 Kalajoki			1 pk
175	Martti Isokangas-32	SL	21.08 Kalajoki			2 pk
175	Pentti Kaattari-25	TR	28.08 Toholampi			1 pk
	---10---
175	Herman Ojatalo-21	HU	11.09 Himanka			2
173	Aulis Hautala-36	KV	03.07 Kannus			1-20 ka
173	Mikko Haapala-37	KU	03.07 Kannus			2-20 ka
173	Tauno Kuparinen-18	HK	07.08 Haapajärvi		1 kunta
173	Jorma Kahma-36		AV	17.08 Kalajoki			1-20 pk
173	Arvo Ylitalo-35		RK	28.08 Himanka			1-20 pk
173	Pekka Sipilä-38		YK	30.09 Ylivieska			1-17 pk
173	Eino Tuomaala-38	PK	01.10 Veteli		PB	1-17 pk
170	Tauno Myllylahti	HK	23.07 Toholampi		PB	2-20 pim
170	Kalevi Kalkas-32	HK	23.07 Nivala			3 pim
	---20---
170	Raimo Norppa-34		KV	23.07 Nivala			5 pim
170	Leo Lassila-34		KV	17.08 Ykspihlaja	PB	1 kunta


	seiväs-55
370	Leevi Melametsä-34	YK	18.09 Oulu			4 ka		entinen Melender
367	Heikki Luoma-34		VetU	18.09 Sievi			1 pk SS:n 10v-juhla-k
362	Lauri Hyvärinen-36	HK	11.09 Nivala			1-20 ka
360	Aarre Sysimetsä-30	LV	24.07 Nivala		PB	1 pim
351	Erkki Laasanen-25	VetU	24.07 Nivala			3 pim
350	Jussi Voltti-22		KV	26.06 Lapua			2 ka	
342	Kalevi Kalkas-32	HK	21.07 Haapajärvi		2 pk
340	Antero Niemelä		NU	24.07 Toholampi			2-20 pim
340	Juha Lappi-34		KV	21.09 Kokkola			2 pk
332	Mauno Niemelä-36	NU	02.10 Nivala			1-20 pk
	---10---
330	Kaarlo Autio-32		AV	12.06 Nivala		PB	2 alues	
330	Antti Taanila-36	YK	28.08 Alavieska			1 ka
330	Reino Uutela-33		SS	
330	R Kukkola		SS	24.07 Nivala			7 pim
330	Paavo Nevasaari-35	NU			
324	Olavi Niemelä-34	NU	08.09 Haapajärvi		3 pk	
323	Mikko Haapala-37	KU	17.08 Kannus			1
322	Lauri Hanhisalo-29	LV	21.08 Sievi			2 pk
322	Kullervo Laasanen-35	VetU	04.09 Veteli			3 ka
320	Rauno Laasanen		SS	10.07 Sievi			2 pk
	---20---


	pituus-55
740	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	18.09 Hämeenlinna		1 ka	
683	Seppo Keskinen-35	KV	04.09 Pietarsaari	PB	1 ka	
681	Esko Luokkala-33	AV	04.09 Ylivieska		PB	2 ka	
666	Raimo Pussinen-30	KV	23.07 Nivala			2 pim	
663	Kyösti Ylitorvi-29	HU	10.07 Lohtaja			2 ka	
658	Juha Lappi-34		KV	29.05 Seinäjoki		PB	1 ka	
656	Toivo Niskakoski	RP	05.06 Nivala			1 pk	
655	Antero Savola-37	NU	02.10 Nivala		w	1-20 pk    
652	Martti Korkea-aho-30	KV	09.10 Kokkola			2 pk	
647	Mauri Airaksinen-36	HK	21.07 Haapajärvi	PB	1-20 pk	
	---10---			
644	Paavo Roimela-36	KT	07.08 Kälviä		PB	1-20 ka	
644	Olavi Isosaari		KoJy	07.09 Kokkola			3 pk	
642	Arvo Ylitalo-35		RK	23.07 Toholampi			1-20 pim	
636	Kalevi Ouninkorpi-32	YK	19.06 Ylivieska			2 ka	
636	Leevi Melametsä-34	YK	10.07 Nivala			2 ka	
636	Reijo Virtanen-33	YR	28.08 Himanka			3 pk	
628	Armas Sipilä		YK	07.08 Ylivieska			1 pk
627	Hannu Aromaa-36		YK	02.10 Ylivieska		w	2-20 pk
623	Sauli Viitala-33	KP-V	27.07 Kaustinen			1 pk
623	Taisto Ängeslevä-29	YK	04.09 Ylivieska			5 ka
	---20---
		

	kolmiloikka-55
14.35	Leo Lassila-34		KV	31.07 Kokkola			- po	
14.23	Kyösti Ylitorvi-29	HU	21.08 Kalajoki			1 pk	
13.96	Juha Lappi-34		KV	03.07 Kannus			4 ka	
13.91	Esko Luokkala-33	AV	21.08 Kalajoki		PB	2 pk	
13.62	Reijo Virtanen-33	YR	10.07 Ylivieska			1 ka	       	
13.53	Olavi Isosaari		KoJy	10.07 Ylivieska			2 ka	
13.44	Taisto Ängeslevä-29	YK	30.09 Ylivieska			2 pk	
13.41	Eero Prittinen-36	YK	30.09 Ylivieska			3 pk	
13.04	Mauno Willman-29	HT	07.08 Pulkkinen			2 ka	
13.01	Kalevi Ojala-32		NU	24.07 Nivala			4 pim	
	---10---			
12.93	Reijo Mäkelä-35		UK	24.07 Toholampi			1-20 pim	
12.84	M Höök			YR	17.07 Ykspihlaja		3 pim TUL	
12.80	Aarre Sysimetsä-30	LV	11.09 Kannus			2 pk	
12.78	Tapio Luoma-36		VetU	21.08 Halsua			2 pk	
12.73	Einari Nuorala		AV	12.06 Nivala			3 alues	
12.71	Heikki Luoma-34		VetU	08.09 Veteli			1 pk		
12.70	Arvo Ylitalo-35		RK	24.07 Toholampi			2-20 pim	
12.66	Urpo Sparf		SL	12.06 Eskola			1 alues
12.62	Matti Huhtakangas-38	YK	30.09 Ylivieska			4 pk	
12.59	Olavi Mattila-31	KU	03.07 Kannus			5 ka
	---20---

vahvistamaton
13.67	Reijo Virtanen-33	YR		


	kuula-55
14.47	Markku Kahma-32		AV	27.08 Patenniemi	
14.22	Leo Roukala-34		KaJu	17.08 Kalajoki		PB	1 pk	
14.14	Tuomas Tastula-28	KP-V	25.09 Veteli			1 pk	
14.13	Manu Paavola-35	RP		
13.99	Veikko Isopahkala-25	KaJu	17.08 Kalajoki			2 pk	
13.87	Aarne Ollikkala-29	KU	24.06 Kalajoki			1 ka	
13.80	Alvar Aho-32		UK	14.08 Kokkola			2 smB	
13.60	Valio Liedes-30		HT	25.09 Veteli			2 pk	
13.49	Alpo Nisula-38		VetU	25.09 Veteli			3 pk	
13.33	Lauri Laihorinne-24	KV	03.08 Seinäjoki			1 polLM	
	---10---			
13.29	Eero Paananen		HR	18.09 Kalajoki			3 so	
13.02	Eero Linna-32		PK	05.06 Alavieska			2 pk	
12.95	Valde Anttila-35	KP-V	27.07 Kaustinen			3 pk
12.86	Kyösti Ylitorvi-29	HU	21.08 Kalajoki			3 pk	


	kiekko-55
47.32	Markku Kahma-32		AV	28.08 Alavieska			1 ka	
46.00	Lauri Laihorinne-24	KV	03.07 Kokkola			1 pk	
43.56	Martti Laihorinne-31	KV	15.08 Kokkola			2 smB	
42.14	Aarne Ollikkala-29	KU		
41.45	Arto Kaustinen-36	KP-V	25.06 Veteli			1-20 pk	
41.12	Leo Roukala-34		KaJu	17.08 Kalajoki		PB	1 pk	
40.35	Veikko Isopahkala-25	KaJu	21.08 Kalajoki			2 ka	
40.18	Heikki Hanni-36		EE	28.08 Eskola			1 pk	
39.84	Eero Linna-32		PK	18.09 Eskola			1 pk	
38.91	Tapani Kujala-37	HT	21.08 Halsua			1-20 pk	
	---10---			
38.41	Tuomas Tastula-28	KP-V	12.06 Kaustinen			3 alues	
38.10	Jorma Kahma-36		AV	19.06 Alavieska			1-20 pk	
37,95	Matti Ojala-27		KaJu	07.09 Kalajoki			3 kunta
37.87	Kalevi Ojala-32		NU	03.07 Kokkola			3 pk	
37.72	Eero Niskala-31		AV	05.06 Alavieska			2 pk	


	moukari-55
52.88	Eero Niskala-31		AV	04.09 Kalajoki			1 ka	
45.50	Martti Paloranta	KaKu	28.09 Kaarlela			2 pk	
43.72	Kalevi Nivala-26	AV	17.08 Kalajoki			2	
43.19	Paavo Koski-22		YK	21.08 Sievi			1 pk	
43.19	Urho Suvanto-28		KaJu	04.09 Kalajoki			2 ka	
42.82	Paavo Nevasaari-35	NU	25.09 Nivala			3 pk	
39.97	Markku Kahma-32		AV		
39.89	Pasi Anttila		AV	18.09 Alavieska			3 pk	
38.25	Veikko Jyrkkä		NU	05.06 Nivala			2 pk	
37.79	Esko Aho-24		YK	10.08 Ylivieska			5 pk	
	---10---
37.43	Jouko Paavola		KP-V	13.09 Kokkola		PB	3 pk	
	

	keihäs-55	mitalilaji
64.16	Arvo Salmela-37		HU	21.09 Himanka			1 pk	
64.06	Paavo Kangas-32		NU	12.06 Nivala			1 alues	
62.70	Veikko Pesonen-31	PyPo	19.06 Kokkola			1 ka	
60.75	Eero Linna-32		PK	11.09 Alavieska		PB	D pim	
60.38	Lauri Helle-25		YK	28.08 Perniö			2 ka	
59.13	Lauri Laihorinne-24	KV	24.07 Nivala			1 pim	
57.32	Erkki Leppikangas	NU	07.08 Ylivieska			1-20 pk	
56.77	Jussi Pökkä-09		KT	21.09 Himanka			2 pk	
56.04	Paavo Koski-22		YK	12.06 Nivala			3 alues	
56,01	Väinö Kangas-38		KaJu	19.09 Kalajoki			2 so
	---10---
55.78	Markku Kahma-32		AV	11.09 Alavieska			D pim				
55.58	Erkki Koivumäki-26	VetU	08.09 Veteli			1 pk	
54.25	Heimo Linna-25		PK		
54,08	E Kallio		NU	26.06 Haapajärvi		2 ka
53.74	Matti Herlevi-35	KU	05.06 Kannus			3 pk
53.69	Eetu Hietaharju		HT	05.06 Reisjärvi			1 pk	
53.67	Tapani Kujala-37	HT	07.08 Pulkkinen			1 ka	
53.47	Tapio Rauma-37		VetU	07.08 Pulkkinen			2 ka

				

					1954	
					
	100m-54
11,0	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	26.09 Lapua			1 ka	
11,1	Holger Hilden		KoJy	11.07 Himanka			1 ka
11,1	Esa Uusitalo-33		KU	27.08 Kokkola			2 ka 	
11,1	Matti Suonperä s33	EE	27.08 Kokkola		PB	3 ka	
11,2	Lauri Peltola-26	KoJy	11.07 Himanka			2 ka		
11,3	Matti Haapala-34	NU	18.07 Kokkola			2 pim	
11,3	Kyösti Ylitorvi-29	HU	01.08 Himanka			1 ka	
11,3	Mauno Willman-29	HT	22.08 Veteli			1 ka	
11,4	Mauri Airaksinen-36	HK	10.07 Halsua			1-20 pim	
11,4	Martti Korkea-aho-30	KV	08.08 Kälviä			1 ka	
	---10---
11,4	Kalevi Ouninkorpi-32	YK	22.08 Oulainen			1 ka	
11,4	Eero Tiilikka-25	YR	18.09 Kokkola			2 pk
11,5	Mauno Kerttula-30	TR	13.06 Toholampi			1 alues				
11,5	Antti Suvanto-25	KV	11.07 Lohtaja			2 ka 
11,5	Matti Koskela-29	ToJy	11.07 Himanka			3 ka
11,5	Jukka Puutio-36		HiRo	11.07 Himanka			4 ka
11,5	Toivo Tuliniemi-29	HiRo	11.07 Himanka			5 ka
11,6	Juha Lappi-34		KV	23.06 Kalajoki			1-20 ka
11,6	Raimo Pussinen-30	KV	01.08 Himanka			3 ka
11,7	Matti Paavola-53	KP-V	13.06 Veteli			1 alues
	---20---	


	200m-54
22,1	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	13.02 Montgomery, PAK		1	
22.9	Kalevi Ouninkorpi-32	YK	15.08 Oulainen			3 ka	
23,4	Mauri Airaksinen-36	HK	17.07 Kokkola			2 pim	
23,4	Esa Uusitalo-33		KU	04.07 Ylivieska			1 ka	
23,7	Aki Oura-33		KV	17.07 Kokkola			3 pim	
23,7	Antti Suvanto-25	KV	11.07 Lohtaja			1 ka	
23,9	Martti Korkea-aho-30	KV	17.07 Kokkola			3h2 pim	
24,0	Mauno Villman-29	HT	17.07 Kokkola			2h3 pim	
24,0	Matti Paavola-33	KP-V	06.06 Kokkola			2h2 ka	
24,1	Raimo Pussinen-30	KV	23.06 Kalajoki			2 ka	
	---10---			
24,1	Matti Joensuu-31	KaJu	04.07 Ylivieska			3 ka
24,1	Holger Hilden		KoJy	08.08 Kauhava			2 ka
24,1	Martti Niemelä-35		YK	15.08 Oulainen			5 ka
24,3	Untamo Hissa-32		NU	04.07 Ylivieska			5 ka
24,3	P Kangas		NU	17.07 Kokkola			6 pim
24,4	Eero Tiilikka-25	YR	19.08 Kokkola			4 kunta
24,5	Taavi Palola-36		NU	08.08 Nivala			3 ka
24,6	Juha Lappi-34		KV	08.08 Kälviä			1-20 ka
24,6	Olavi Niemelä-34	NU	04.07 Haapajärvi		2-20 ka
24,7	Matti Haapala-34	NU	11.07 Halsua			2-20 pim
	---20---


	400m-54 mitalilaji
51,2	Martti Korkea-aho-30	KV	08.08 Kälviä		PB	1 ka		
52,0	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	30.06 Pietarsaari		1 po		
53,0	Raimo Pussinen-30	KV	08.08 Kälviä		PB	2 ka		
53,5	Untamo Hissa-32		NU	09.07 Nivala			1 pk
53,6	Esko Koivisto-31	KoJy	08.08 Kauhava			2 ka			
53,9	Eero Alasuvanto-32	KaJu	29.08 Ylivieska			1 ka		
53,9	Veikko Kumpula		NU	18.07 Kokkola			3 pim		
54,1	Matti Paavola-33	KP-V				
54,4	Kaarlo Toivo-29		HK	13.06 Reisjärvi			1 alues		
54,4	Taavi Palola-36		NU	29.08 Ylivieska			2 ka
	---10---		
54,5	Valde Anttila-35	KP-V	18.07 Kokkola			4h1 pim			
54,9	Pauli Koivumäki-33	VetU	13.06 Veteli			1 alues
54,9	Pekka Pohjola-28	YR	18.07 Ykspihlaja		2 pim TUL
54,9	P Hietamäki		SS	01.08 Sievi			2 ka				
55,0	Pekka Mäkinen-36	TR	25.07 Kälviä			1 pk  
55,2	Tapio Ihonen-35		HK	13.06 Reisjärvi			2 alues		
55,2	Martti Suonperä-30	KT	25.07 Kälviä			2 pk	
55,2	Matti Haapala-34	NU	25.08 Ylivieska			1-20	
55,3	Esko Haapakoski		YK	09.07 Nivala			3 pk
55,4	Mauri Airaksinen-36	HK	31.08 Haapajärvi		D pk
	---20---		
55,5	Mikko Vähäkangas	YK	30.06 Ylivieska			2-20 pk  
55,7	Kalle Kaunisto-34	VetU	22.08 Veteli			3 ka
			

	800m-54
1.56,8	Voitto Liedes-33	HT	25.08 Kälviä			1 pk   	
1.58,7	Aimo Rättyä-27		KV	18.08 Kokkola		PB	2 kunta		
1.58,9	Kaarlo Toivo-29		HK	17.07 Kokkola		PB	1 pim	
2.00,4	Kalle Kaunisto-34	VetU	17.07 Kokkola			3 pim
2.01,4	Taisto Lahtinen-30	YR	17.07 Ykspihlaja		2 pim TUL
2.01,8	Pekka Pohjola-28	YR	17.07 Ykspihlaja		3 pim TUL	
2.01,8	Samuli Roimela-34	KT		
2.03,0	Matti Kerola-30		LV	15.08 Lohtaja			4 ka	
2.03,8	Veikko Kumpula		NU	24.06 Nivala			2 ka	
2.03,8	Veikko Mehtälä-21	NU	24.06 Nivala			3 ka
	---10---
2.03,8	Esko Haapakoski		YK	22.08 Oulainen			4 ka	
2.04,0	Urpo Salopuro-34	YK	08.08 Oulainen			5 ka		
2.04,0	Pauli Koivumäki-33	VetU	17.07 Kokkola			4 pim				
2.04,3	Vilho Pulkkinen-54	TR		
2.04,6	Pauli Mäkelä-32		PK	17.07 Kokkola			5 pim
2.05,0	Reino Koppinen-32	KV	17.07 Kokkola			7 pim
2.05,7	Tapio Ihonen-35		HK	24.06 Nivala			5 ka	
2.05,7	Taavi Palola-36		NU	12.09 Nivala			1-20 pk 
2.05,8	A Kukkola		NU	24.06 Nivala			6 ka	
2.06,3	Pekka Mäkinen		TR	27.06 Toholampi			1-20 ka	
	---20---


	1500m-54
3.59,6	Kaarlo Toivo-29		HK	30.06 Pietarsaari 	PB	3 po	
4.02,6	Voitto Liedes-33	HT	22.08 Haapajärvi		1 ka	
4.05,4	Kalle Kaunisto-34	VetU	18.07 Kokkola			3 pim	
4.06,2	Aimo Rättyä-27		KV	21.08 Lappeenranta	PB	2 rikki-h			
4.12,0	Pauli Mäkelä-32		PK	18.07 Kokkola			5 pim	
4.12,2	Veikko Pulkkinen-34	TR	12.08 Haapajärvi		1-20	
4.12,2	Paavo Kotila-27		VetU	18.07 Kokkola			6 pim	
4.13,0	Pauli Koivumäki-33	VetU	27.08 Kokkola			1C ka				
4.14,0	Jukka Koivumäki-30	VetU	23.06 Kalajoki			4 ka	
4.14,2	Esko Haapakoski		YK	04.07 Ylivieska			3 ka 	
	---10---			
4.14,4	Arvi Heusala		KaJu	18.07 Kokkola			7 pim	
4.15,2	Antti Hietikko-33	YR	19.08 Kokkola			3 kunta
4.15,4	Matti Kerola-30		LV	08.08 Kälviä			1 ka		
4.16,2	Kimmo Liedes-31		HT	27.08 Kokkola			2C ka
4.16,2	Alvari Korva-30		RK	05.09 Kalajoki			4 ka
4.16,4	Urpo Salopuro-34	YK	22.08 Merijärvi			1C ka	
4.18,0	Veikko Pudas-34		AV	22.08 Merijärvi			2C ka
4.18,6	Elmer Forss-26		KaRi	11.07 Himanka			1 ka
4.19,6	Taisto Lahtinen-30	YR	18.07 Ykspihlaja		2 pim TUL
4.21,0	Veikko Mehtälä-21	NU	09.07 Nivala			1 pk	
	---20---


	3000m-54
8.38,0	Jukka Koivumäki-30	VetU	22.06 Tornio			3 MNL	
8.47,8	Kalle Kaunisto-34	VetU	01.08 Hämeenlinna	PB	4-20 SM	
8.53,2	Veikko Pulkkinen-34	TR	22.06 Tornio			6 MNL	
8.53,2	Pauli Mäkelä-32		PK	22.08 Veteli			2 ka	
9.04,0	Pentti Maanselkä-28	PK	01.08 Toholampi			1 pk	
9.05,0	Paavo Kotila-27		VetU	08.08 Pulkkinen			1 pk
9.10,0	Antti Hietikko-33	YR	18.08 Kokkola			1 kunta	
9.11,8	Elmer Forss-26		KaRi	22.08 Kalajoki			1 kunta
9.12,0	Arvo Savilahti-33	YK		
9.12,8	Kauko Mäki-Ullakko-31	KU	30.05 Kannus			1 pk
	---10---	
9.14,0	Matti Kerola-30		LV	25.08 Kälviä			2 pk	
9.14,6	Kimmo Liedes-31		HT	25.08 Kälviä		PB	3 pk	
9.15,4	Kaarlo Toivo-29		HK	01.08 Haapajärvi		1 kunta	
9.18,6	Antti Sipilä-22		NU	29.08 Haapajärvi		3 ka		
9.24,8	Veikko Pudas-34		AV	11.07 Halsua			2-20 pim	
9.26,4	Urpo Salopuro-34	YK	11.07 Halsua			3-20 pim


	5000m-54
15.04,2	Jukka Koivumäki-30	VetU	01.07 Pietarsaari		2 po	
15.05,2	Pentti Maanselkä-28	PK	24.07 Oulu			3 po	
15.28,2	Paavo Kotila-27		VetU	23.06 Kalajoki			1 ka	
15.37,6	Kauko Mäki-Ullakko-31	KU	17.07 Kokkola		PB	3 pim	
15.38,0	Veikko Pulkkinen-34	TR	17.07 Kokkola			4 pim	
16.11,8	Erkki Rättyä		NU	24.06 Nivala			2 ka	
16.19,6	Antti Maanselkä-30	PK	17.07 Kokkola			5 pim	
16.22,0	Kimmo Liedes-31		HT	22.08 Haapajärvi		2 ka	
16.23,0	Alvari Korva-30		RK	04.07 Ylivieska			3 ka	
16.23,4	Antti Sipilä-28		NU	17.07 Kokkola			6 pim	
	---10---


	10000m-54
31.24,4	Pentti Maanselkä-28	PK	06.06 Kokkola			2 ka	
31.25,2	Paavo Kotila-27		VetU	06.06 Kokkola			3 ka	
31.38,6	Jukka Koivumäki-30	VetU	25.07 Oulu			2 po	
33.44,2	Erkki Rättyä		NU	04.08 Ylivieska			1 pk	
34.20,0	Valto Ohtamaa-28	NU	04.08 Ylivieska			2 pk	
34.28,2	Tauno Ohtamaa-20	NU	08.08 Nivala			2 ka				
34.30,8	Antti Rissanen-30	YK	18.07 Kokkola			3 pim	
34.34,2	Antti Sipilä-22		NU	12.09 Nivala			1 pk	
34.39,6	Antti Maanselkä-30	PK	18.07 Kokkola			4 pim	
35.35,4	Aatto Talvi-18		NU	12.09 Nivala  ajassa ilmeinen painovirhe	
	---10---


	25000m-54 
1.24,23	Paavo Kotila-27		VetU	12.09 Joensuu			2 ka	
1.27,56	Pentti Maanselkä-28	PK	19.09 Halsua
1.34,54	Helge Lokasaari-26	LV
1.35,56	Antti Rissanen-30	YK	22.08 Veteli			3 ka
1.37,45	Kimmo Liedes-31		HT	19.09 Halsua
1.39,15	Aatto Talvi-18		NU	26.09 Nivala			2 pk	
1.41,35	Alpo Soidinniemi-29	VetU	26.09 Pulkkinen			1 pk
1.43,03	Verneri Harjupatana-14	VetU
1.43,19	Tauno Ohtamaa-20	NU	26.09 Nivala			3 pk
1.43,38	Kalevi Erkkilä		LV
	---10---	


	110m aidat-54
15,7	Matti Haapala-34	NU	21.08 Seinäjoki			6-20 mo	
16,8	Mauno Villman-29	HT	27.06 Veteli			1 ka	
16,9	Toivo Tuliniemi-29	HR	27.08 Himanka			1 ka
17,1	Paavo Pirinen-30	KU		
17,1	Olavi Niemelä-34	NU		
17,5	Terho Laukka-25		YK	08.08 Oulainen			2 ka		
17,8	Mauno Kerttula-30	TR	01.08 Himanka			2 ka	
18,0	Julius Niemi-29		KV	13.06 Kälviä			1 alues	
18,0	Holger Hilden		KoJy	08.08 Kauhava			2 ka
18,0	Kalevi Alaspää-32	VetU	22.08 Veteli			4 ka	
	---10---
18,5	Raimo Norppa-34		UK	13.06 Toholampi			1 alues	
18,5	Lauri Hyvärinen-36	HK	24.06 Nivala			2 ka	
18,6	Kaarlo Autio-32		ViVi	08.08 Oulainen			3 ka
18,6	Matti Rahkonen-17	KV		


	200m aidat-54
26,9	Mauno Willman-29	HT	01.09 Halsua			1 pk	
27,1	Mauri Airaksinen-36	HK	11.07 Halsua			1-20 pim	
27,5	Olavi Niemelä-34	NU	11.07 Halsua			2-20 pim	
27,5	Kalevi Ouninkorpi	YK	26.09 Ylivieska			1 pk	
28,4	Terho Laukka-25		YK	04.08 Ylivieska			3 pk	
28,5	Mauno Niemelä-36	NU	09.09 Haapajärvi		2 pk	
28,6	Kaarlo Autio-32		AV	04.08 Ylivieska			4 pk	
28,7	Jorma Hourula		NU	22.07 Haapajärvi		3-20 pk		
28,9	Toivo Tuliniemi-29	HiRo	11.07 Himanka			1 ka
29,0	Holger Hilden		KoJy	11.07 Himanka			2 ka
	---10---	
29,0	Taavi Palola-36		NU		
29,1	Urho Savimäki-35	HK	09.09 Haapajärvi		3 pk 				
29,2	Vesa Niskanen-36	HK	09.09 Haapajärvi		4 pk	
29,3	Valde Anttila-35	KP-V	06.06 Veteli			1-20 pk	
29,3	Teemu Pesola-34		KP-V	11.07 Halsua			3-20 pk	
29,4	Veijo Koskinen		KoJy	18.09 Kokkola			1 pk
29,5	Pentti Jaakkola		KaJu	11.07 Halsua			4-20 pim
29,6	Arvo Torppa-36		VetU	11.07 Halsua			5-20 pim


	400m aidat-54
58,4	Martti Korkea-aho-30	KV	17.07 Kokkola		PB	1 pim	
58,9	Aimo Rättyä-27		KV	24.07 Oulu			1 po				
59,2	Valde Anttila-35	KP-V	01.07 Pietarsaari		2 po	
60,8	Samuli Roimela-34	KT	17.07 Kokkola			4 pim	
60,8	Veikko Kumpula		NU	17.07 Kokkola			5 pim	
61,0	Terho Laukka-25		YK	17.07 Kokkola			6 pim
61,0	Toivo Tuliniemi-29	HiRo	17.07 Kokkola			2 pim TUL	
61,0	Olavi Niemelä-34	NU	12.09 Nivala			1 pk	
61,9	Esko Koivisto-31	KoJy	17.07 Kokkola			3 pim TUL
63,0	Untamo Hissa		NU	04.07 Ylivieska			2 ka	
	---10---
64,0	Taavi Palola-36		NU	15.08 Nivala			2 pk	
64,4	Veikko Mehtälä-21	NU	04.07 Nivala			3 ka				
64,8	Jorma Hourula		NU	15.08 Nivala			3 pk				


	3000m esteet-54
 9.35,2	Pentti Maanselkä-28	PK	25.07 Oulu			1 po	
 9.46,6	Jukka Koivumäki-30	VetU	30.06 Pietarsaari		2 po	
 9.50,2	Aimo Rättyä-27		EE	25.07 Oulu		PB	3 po	
10.00,8	Voitto Liedes-33	HT	26.09 Kokkola		PB	2 pim	
10.24,6	Matti Kerola-30		LV	13.07 Kokkola		PB	2 pk	
10.24,8	Reino Koppinen-32	KV	13.07 Kokkola			3 pk	
	---6---


	korkeus-54
187	Kalevi Ojala-32		NU	13.06 Alavieska			1 alues
181	Kalevi Kukkurainen-33	NU	09.09 Haapajärvi		1 pk
180	Erkki Vihanta-24	KU	14.08 Kerava			1 SM-B
179	Martti Isokangas-32	SL	01.08 Sievi		PB	1 ka
178	Raimo Norppa-34		UK	30.05 Kannus			1 pk
176	E Hämäläinen		EE	29.08 Kannus			1 kunta
175	Pentti Kaattari-25	TR	13.06 Toholampi			2 alues
175	Herman Ojatalo-21	HU	27.06 Himanka			1 pk
175	Martti Syrjälä-29	YK	08.08 Nivala		PB	2 ka
175	Martti Laihorinne-31	KV	17.08 Tampere			3 polSM
	---10---
175	Tauno Kuparinen-18	HK	22.08 Haapajärvi		2 ka
170	Leevi Melender-34	YK	04.07 Ylivieska			1-20 ka
170	Arvo Ylitalo-35		RK	04.07 Ylivieska			2-20 ka
170	Aarre Saukkosaari-35	KP-V	10.07 Halsua			2-20 pim
170	Reijo Virtanen-33	YR	17.07 Ykspihlaja		1 pim TUL
170	Mikko Haapala-37	KU	29.08 Kannus			3 kunta						
170	Kyösti Ylitorvi-29	HU	05.09 Kalajoki			1 ka


	seiväs-54
362	Heikki Hosio		NU	08.08 Nivala			1 ka
360	Leevi Melender-34	YK	18.07 Kokkola			1 pim
360	Jussi Voltti-22		KV	19.08 Kokkola			2 kunta	
350	Erkki Laasanen-25	VetU	27.06 Veteli			2 ka
350	Lauri Hyvärinen-36	HK	12.09 Helsinki			3 koulu
343	Valio Sillanpää-27	VetU	30.05 Veteli			2 kunta
340	Heikki Luoma-34		VetU	06.06 Veteli			1 pk
340	Veijo Koskinen		KoJy	18.07 Ykspihlaja		1 pim TUL
332	Juha Lappi-34		KV	
331	Antero Niemelä		NU	12.09 Nivala			1-20 pk
	---10---
330	Paavo Nevasaari-35	NU	02.07 Nivala			2 pk
330	Kalevi Kalkas-32	HK	18.07 Kokkola			6 pim
330	Sauli Viitala-33	KP-V	18.07 Kokkola			6 pim
326	Vesa Niskanen-36	HK	22.08 Haapajärvi		2 ka
321	Mauno Niemelä-36	NU	26.09 Nivala			1-20 pk
320	Kullervo Laasanen-35	VetU	11.07 Halsua			4-20 pim
320	Antti Taanila-36	YK	12.07 Halsua			5-20 pim
320	Pekka Nikkarikoski	KaJu	22.08 Kalajoki			1 kunta
310	Pentti Känsälä-35	KP-V	06.06 Veteli			3 pk
310	Teemu Pesola-34		KP-V	06.06 Veteli			4 pk
	---20---
310	Tapio Sillanpää-36	VetU	06.06 Veteli			5 pk
310	Erkki Laitala-36	KaJu	15.08 Veteli			1-17 pim
	

	pituus-54
741	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	11.09 Helsinki			2 mo	
667	Kyösti Ylitorvi-29	HU	20.06 Ylivieska			1 piiri-k	
660	Toivo Niskakoski	RP	30.05 Nivala			1 pk	
652	Martti Korkia-aho-30	KV	12.09 Kauhava			2 ka
651	Reijo Virtanen-33	YR	11.07 Himanka			2 ka
651	Raimo Pussinen-30	KV	01.08 Himanka			2 ka	
648	Seppo Keskinen-35	KV	17.07 Kokkola			2 pim	
648	Kalevi Kerttula-23
642	Kalevi Ouninkorpi-32	YK	04.08 Ylivieska			1 pk 	
640	Esko Luokkala-33	AV	23.06 Kalajoki			3 ka	
	---10---
629	Kalevi Alaspää-32	VetU	13.06 Veteli		PB	1 alues	
624	Juha Lappi-34		KV	18.08 Kokkola			2 kunta	
623	Mauno Willman-29	HT	01.08 Toholampi			1 pk 	
620	Mauri Airaksinen-36	HK
617	Matti Koskela-29	ToJy	11.07 Himanka			3 ka
617	Hannu Aromaa-38		YK	08.08 Oulainen			1-18
616	Antti Juvonen-31	TR	13.06 Toholampi			1 alues
616	Leevi Melender-34	YK	
611	Jorma Kallio		NU	07.06 Nivala			1 pk
611	Taisto Ängeslevä-29	YK	23.06 Kalajoki			5 ka
	---20---
611	Eero Paananen		HiRo	11.07 Himanka			4 ka
610	Reijo Mäkelä-35		UK	06.06 Veteli			1 pk
608	Jorma Sysimetsä		LV	13.06 Kannus			2 alues
608	Aaro Alajoki-30		KaJu	23.06 Kalajoki			6 ka


	kolmiloikka-54
14.27	Mauno Villman-29	HT	18.07 Kokkola		PB	1 pim	
14.24	Kyösti Ylitorvi-29	HU	19.09 Himanka			1 so	
13.81	Juha Lappi-34		KV	18.07 Kokkola			3 pim	
13.77	Kalevi Kerttula-23	TR	18.07 Kokkola			4 pim	
13.58	Leo Lassila-34		KV	25.08 Kälviä			1-20 pk	
13.52	Eero Prittinen-36	YK	15.08 Oulainen			2 ka
13.37	Reijo Virtanen-33	YR	18.07 Ykspihlaja		1 pim TUL		
13.35	Taisto Ängeslevä-29	YK	26.09 Ylivieska			2 pk	
13.24	Kalevi Ojala-32		NU	19.08 Nivala			1 pk
13.15	Lauri Peltola-26	KoJy	18.07 Ykspihlaja		2 pim TUL
	---10---	
13.12	Raimo Norppa-34		UK	05.09 Kannus			3-20 pk 
13.05	Olavi Isosaari		KoJy	15.08 Lapua			1-19 pim TUL		
12.97	Kalevi Ouninkorpi-32	YK	22.08 Merijärvi			3 ka			
12.92	Tapio Luoma-36		VetU	22.08 Veteli			3 ka  	
12.90	Veikko Vähäsöyrinki		07.06 Nivala			1 pk
12.86	Paavo Kangas-32		NU	07.06 Nivala			2 pk
12.84	Mauri Airaksinen-36	HK	13.06 Reisjärvi			1 alues	
12.79	Jorma Sysimetsä		LV	05.09 Kannus			4-20 pk
12.78	V Anttonen		YK	15.08 Veteli			1-17 pim
12.78	Reijo Mäkelä-35		UK	05.09 Kannus			5-20 pk
	---20---
12.77	Lauri Alasaari-26	NU	07.06 Nivala			3 pk
	

	kuula-54
14.54	Lauri Linna-30		PK	08.08 Kälviä			1 ka	
13.97	Tuomas Tastula-28	KP-V	22.08 Oulainen			1 ka	
13.77	Sauli Viitala-33	KP-V	19.09 Halsua			1 pk	
13.76	Markku Kahma-32		VV	30.06 Alavieska			1 pk 	
13.69	Veikko Isopahkala-25	KaJu	05.09 Kalajoki			1 ka				
13.63	Leo Roukala-34		KaJu	13.06 Alavieska			1 alues	
13.59	Aarne Ollikkala-29	KU	22.08 Sievi			1 pk	
13.54	Valio Liedes-30		HT	25.08 Kälviä			4 pk	
13.36	Manu Paavola-35		RP	09.09 Haapajärvi		1 pk	
13.34	Alvar Aho-32		UK	25.08 Kälviä			3 pk	
	---10---			
13.16	Väinö Sippola		HK	04.07 Haapajärvi		1 ka	
12.88	Martti Nikkari-28	HU	13.06 Kannus			2 alues
12.83	Lauri Laihorinne-24	KV	03.08 Seinäjoki			3 polLM
12.80	Kyösti Ylitorvi-29	HU	27.06 Himanka			1 pk


	kiekko-54
45.77	Lauri Laihorinne-24	KV	03.08 Seinäjoki			1 polLM
43.98	Markku Kahma-32		VV	06.06 Alavieska			1 pk 	
43.53	Martti Laihorinne-31	KV	25.08 Kälviä			2 pk	
40.84	Veikko Isopahkala-25	KaJu	19.09 Himanka			1 so	
40.63	Aarne Ollikkala-29	KU	27.06 Toholampi			2 ka	
39.00	Arto Kaustinen-36	KP-V	19.09 Halsua			1 pk	
38,10	Martti Paloranta	KoJy	18.08 Kokkola			2 kunta
38.02	Väinö Sippola		HK	13.06 Reisjärvi		PB	1 alues	
37.79	Eero Linna-32		PK	19.09 Halsua			2 pk	
37,78	Matti Ojala-27		KaJu	08.08 Oulainen			2 ka
	---10---
37.50	Leo Roukala-34		KaJu	
37.35	P Mäki-Ainali		HU		
36.92	Eero Niskala-31		AV	13.06 Alavieska			3 alues
36.87	Ensio Leppäniemi-34	VetU	10.07 Kokkola			1 Sa-int
36,78	Pentti Oravainen-29	KU	30.05 Kannus			2 pk
36.77	Altti Soidinniemi-31	VetU	06.06 Veteli			1 pk
36.72	Esko Kentala-34		KP-V	27.06 Veteli		PB	1 ka
36.52	Eero Oksanen-30		NU	24.06 Nivala			2 ka
36.46	Pentti Kaunisto-35	KP-V	19.09 Halsua			3 pk
36.20	Tuomas Tastula-28	KP-V	13.06 Veteli			2 alues
	---20---
36.15	Esko Kaustinen-35	KP-V	30.06 Veteli			1-20 pk
36.09	Jorma Kahma-36		AV	06.06 Alavieska			2 pk


	moukari-54
51.20	Eero Niskala-31		VV	18.07 Kokkola			1 pim	
44.17	Urho Suvanto-28		KaJu	18.07 Kokkola			2 pim	
43.98	Kalevi Nivala-26	AV	04.08 Ylivieska		PB	1 pk	
42.66	Esko Aho-24		YK	18.07 Kokkola			3 pim	
40.03	Paavo Koski-22		YK	04.08 Ylivieska			3 pk	
39.40	Veikko Jyrkkä		NU	07.06 Nivala			3 pk	
39,26	Martti Paloranta	KoJy	29.08 Kurikka			3 pk	
34.92	Paavo Kangas-11		SS	18.07 Kokkola			6 pim	
34.12	Paavo Nevasaari-35	NU	07.06 Nivala			4 pk	
33.85	K Mattila		YK	04.08 Ylivieska			4 pk
	---10---	
33.71	Matti Ojala-27		KaJu	05.09 Kalajoki			6 ka	
	

	keihäs-54	
62.23	Valio Sillanpää-27	VetU	27.06 Veteli		PB	2 ka		
61.37	Veikko Pesonen-31	PyPo	06.06 Kokkola			1 ka		
60.40	Paavo Kangas-32		NU	29.09 Heinola			2 semin   	
60.39	Esko Koivisto-31	KoJy	18.07 Ykspihlaja		1 pim, TUL	
60.16	Vilho Lumppio-32	VetU	13.06 Veteli			2 alues		
58.18	Lauri Niskala-21	KU	13.06 Kannus			1 alues		
58.00	Eero Linna-32		PK	13.06 Veteli			3 alues		
57.93	Esko Kentala-34		KP-V	27.06 Veteli		PB	4 ka		
57.91	Lauri Laihorinne-24	KV	18.07 Kokkola			3 pim		
57.23	Arvo Salmela-37		HU	19.09 Himanka			1 so		
	---10---
56.59	Paavo Koski-22		YK	18.07 Kokkola			4 pim				
55.90	Erkki Koivumäki-26	VetU	13.06 Veteli			4 alues		
55.89	Esko Leppikangas	NU	22.08 Oulainen			1-20 ka
55.12	Heikki Hosio		NU	07.06 Nivala			2 olymp
55.01	Keijo Koivumäki-31	VetU	13.06 Veteli		PB	5 alues		
54.54	Eetu Hietaharju		HT	10.07 Halsua		PB	2-20 pim
54,48	Jussi Pökkä-09		KT	08.08 Kälviä			1 ka
53.64	Samuli Korkiala-22	KT	13.06 Kälviä			2 alues
53.51	Pentti Kaattari-25	TR	27.06 Toholampi			2 ka		
52,01	Tenho Rantala-25	KoJy	18.09 Kokkola			2 pk
	---20---

					

					1953	
					
	100m-53
10,8	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	06.09 Kokkola		PB	1 po	
11,2	Aki Oura-33		KV	06.09 Kokkola		PB	2 po	
11,2	Holger Hilden32		KoJy	13.09 Kokkola			1 pk			
11,4	Reijo Talasmo-31	HK	13.09 Ylivieska			3 ka	
11,4	Mauno Villman-29	HT	30.08 Toholampi			1 ka	
11,5	Esa Uusitalo-33		KU	07.06 Reisjärvi			1 pk	
11,5	Kyösti Ylitorvi-29	HU	26.07 Halsua			sf pim	
11,5	Mauno Kerttula-30	TR	30.08 Toholampi			2 ka	
11,5	Martti Korkea-aho-30	KV	01.07 Ylivieska			1 pk	
11,5	Risto Melantie-24	YK	13.09 Ylivieska			4 ka
	---10---	
11,6	R Haikola		RP	01.07 Ylivieska			2 pk	
11,6	Lauri Peltola-26	KoJy	05.07 Lapua			2 ka		
11,6	Matti Paavola-33	KP-V	26.07 Halsua		PB	sf pim	
11,6	Raimo Pussinen-30	KV	19.08 Kannus			2 pk	
11,6	Jaakko Sillanpää-32	KV	19.08 Kannus			3 pk	
11,6	Matti Suonperä		EE	27.09 Kannus			1 pk	


	200m-53
22,1	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	02.07 Helsinki			2 kv	
23,5	Mauno Willman-29	HT	02.08 Lohtaja			1 ka	
23,6	Aki Oura-33		KV	02.08 Lohtaja			2 ka	
23,8	Raimo Pussinen-30	KV	07.06 Munsala			2 ka		
23,8	Matti Paavola-33	KP-V	19.07 Kalajoki		PB	1-20 pim
23,9	Holger Hilden-32	KoJy	23.09 Kurikka			2 pim TUL	
24,1	Heikki Råman-27		HT	19.07 Kannus			1 ka	
24,1	Martti Korkea-aho-30	KV	12.07 Himanka			1 ka	
24,1	Matti Haapala-34	NU	14.06 Ylivieska			1h alues				
24,1	Toivo Junnikkala	KaJu		
	---10---
24,3	E Salminen		PInto	19.07 Kurikka			3 pim TUL
24,4	Reino Koppinen-32	KV	12.07 Ylivieska		PB	3 ka				
24,5	Matti Suonperä		EE	19.07 Kalajoki			2-20 pim	
24,5	Esa Uusitalo-33		KU	19.07 Kannus			3 ka	
24,5	Eero Horttanainen-33	YK	14.06 Ylivieska			2 alues
24,6	Terho Laukka-25		YK	12.07 Ylivieska			5 ka
24,6	Reijo Talasmo-31	YK	20.09 Haapajärvi		1 pk	


	400m-53
51,6	Martti Korkea-aho-30	KV	26.07 Halsua			1 pim	
52,8	Wilhelm Porrassalmi-30	KV		
52,9	Matti Paavola-33	KP-V	30.08 Veteli		PB	2 ka	
53,3	Heikki Råman-27		HT	23.08 Halsua			2 pk				
53,4	Samuli Roimela-34	KV	18.07 Kalajoki			1-20 pim	
53,8	Pekka Pohjola-28	YR	18-19.7 Kurikka		2 pim TUL
54,1	Esko Koivisto-31	KoJy	18-19.7 Kurikka		3 pim TUL
54,1	Raimo Pussinen-30	KV	06.09 Nivala			1 pk	
54,6	Erkki Vahtiala-32	YR	11.06 Kokkola			4 kunta
54,6	Reino Koppinen-32	KV	01.07 Ylivieska			2 pk
	---10---	
54,7	Veikko Kumpula		NU	01.07 Ylivieska			3 pk	
54,8	Veikko Halmetoja-28	NU		
54,8	Kalle Kaunisto-34	VetU	30.08 Veteli			4 ka			
54,9	Valde Anttila-35	KP-V	18.07 Kalajoki			3-20 pim
55,4	Antti Junttila-29	NU					
55,5	Veikko Venetjoki	HT	30.07 Haapajärvi		1 pk	
55,6	Aimo Rättyä-27		EE	30.08 Toholampi			2 ka	
55,9	Aimo Junka-nn		HU	30.08 Kalajoki			2-17 pk	
55,9	Voitto Liedes-33	HT	20.09 Halsua			3-20	
56,0	Untamo Hissa-32		NU	06.09 Nivala			3 pk	
	---20---


	800m-53
1.58,6	Veikko Venetjoki-29	HT	23.06 Saarijärvi	PB	3 ka
1.59,9	Alku Seikkula-24	KaRi	06.09 Kalajoki			2 kunta		
2.00,2	Kaarlo Toivo-29		HK			
2.00,3	Erkki Vahtiala-32	YR	18.07 Kurikka			2 pim TUL
2.00,5	Taisto Lahtinen-30	YR	18.07 Kurikka			3 pim TUL
2.00,9	Voitto Liedes-33	HT	25.07 Halsua			1 pim		
2.01,6	Aimo Rättyä-27		EE	19.07 Kannus			3 ka		
2.01,8	Samuli Roimela-34	KT	21.08 Pietarsaari		1-20 po		
2.02,0	Matti Kerola-30		LV	21.06 Lohtaja			1 pk		
2.02,8	Valde Anttila-35	KP-V	19.07 Kalajoki		PB	2-20 pim	
	---10---	
2.03,0	Pekka Pohjola-28	YR	10.06 Kokkola			5 kunta
2.03,6	Elmeri Fors-26		KaRi	13.09 Kalajoki			3 so
2.04,1	Lassi Jylhä		PK	19.07 Kannus			4 ka		
2.04,2	Voitto Alanko-30	EE	12.07 Ylivieska			4 ka		
2.04,4	Esko Haapakoski		YK	12.07 Ylivieska			5 ka		
2.04,6	Paavo Huhtala		SS	12.07 Ylivieska			6 ka
2.04,8	Esa Virkkala-34		KP-V	19.07 Kalajoki		PB	3-20		
2.04,8	Paavo Peltola-35	KP-V	19.07 Kalajoki			4-20 pim
2.05,2	Jukka Koivumäki-30	VetU	31.05 Veteli			1 kunta
2.05,4	Paavo Kotila-27		VetU	31.05 Veteli			2 kunta
	---20---		
2.05,5	Kalle Kaunisto-34	VetU	05.07 Kaustinen			1 pk
2.05,5	Reino Koppinen-32	KV	02.08 Lohtaja			3 ka
2.05,6	Veikko Kumpula		NU	21.06 Haapavesi			5 ka
2.06,0	Mauri Kangas-34		KT	21.06 Lohtaja			6 pk		
2.06,0	Voitto Kaustinen-34	KP-V	05.09 Kannus			3-20 
	

	1500m-53
4.01,8	Voitto Liedes-33	HT	08.08 Örebro, SWE		5-20 mo	
4.03,4	Veikko Venetjoki-29	HT	24.06 Saarijärvi	PB	2 ka	
4.05,2	Kaarlo Toivo-29		HK	21.06 Halsua			2 ka	
4.07,2	Aimo Rättyä-27		EE	23.06 Kalajoki			1 ka	
4.08,0	Matti Kerola-30		LV	23.06 Kalajoki			2 ka	
4.10,6	Kalle Kaunisto-34	VetU	18.07 Kalajoki			1-20 pim	
4.10,6	Paavo Kotila-27		VetU
4.11,0	Alku Seikkula-24	KaRi	05.07 Kalajoki			1 ka
4.11,0	Erkki Vahtiala-32	YR	19.07 Kurikka			1 pim TUL
4.11,6	Taisto Lahtinen-30	YR	19.07 Kurikka			2 pim TUL
	-10-		
4.11,8	Voitto Alanko-30	EE	19.07 Kannus			2 ka	
4.12,0	Paavo Peltola-35	KP-V	18.07 Kalajoki			2-20 pim	
4.15,0	A Isokääntä		VV	23.06 Kalajoki			7 ka			
4.15,0	Antti Sipilä-22		NU	24.06 Nivala			4 ka				
4.16,0	Esko Mäkelä		YK	18.07 Kalajoki			3-20 pim
4.16,2	Jukka Koivumäki-30	VetU	
4.19,6	Sakari Rintala-33	EE	18.07 Kalajoki			4-20 pim	
4.20,2	Simo Kataja-aho-27	KoJy	10.06 Kokkola			3 kunta
4.20,6	Samuli Roimela-34	KT	20.09 Kälviä			1-20 pk	

vahvistamaton	
4.12,2	Elmeri Fors-26		KaRi


	3000m-53
8.40,8	Paavo Kotila-27		VetU	03.07 Jyväskylä			3 ka	
8.45,2	Jukka Koivumäki-30	VetU	07.07 Kokkola			3 kv	
8.50,2	Veikko Venetjoki-29	HT	19.07 Keuruu			6 ka				
8.52,6	Voitto Liedes-33	HT	02.08 Kurikka		PB	1-20 SM	
8.57,0	Voitto Alanko-30	EE		
9.04,0	Alku Seikkula-24	KaRi	06.09 Kalajoki			1 kunta
9.04,6	Kaarlo Toivo-29		HK	14.06 Haapajärvi		1 alues		
9.11,8	Matti Kerola-30		LV	02.08 Lohtaja			1 ka	
9.12,0	Elmeri Fors-26		KaRi	29.08 Oulu			2 ka
9.12,4	Pentti Maanselkä-28	PK	14.06 Halsua			4 alues
	---10---
9.14,8	Simo Kataja-aho-27	KoJy	10.06 Kokkola			1 kunta	
9.15,0	Antti Sipilä-22		NU	01.07 Ylivieska			1 pk	
9.17,0	Veikko Pulkkinen-34	TR	19.08 Kannus			2 pk		
9.17,2	Kalle Kaunisto-34	VetU	19.07 Kalajoki			1-20 pim
9.19,0	Reino Koppinen-32	KV	10.06 Kokkola			2 kunta	
9.19,0	Esko Mäkelä		YK	19.07 Kalajoki			2-20 pim	
9.19,4	Sakari Rintala-33	EE	19.07 Kalajoki			3-20 pim	
9.21,0	Veikko Pudas-34		VV	19.07 Kalajoki			4-20 pim	
9.21,2	Martti Harinen		RP	19.07 Kalajoki			6-20 pim


	5000m-53
15.18,4	Paavo Kotila-27		VetU	06.09 Kokkola			1 po	
15.18,4	Jukka Koivumäki-30	VetU	06.09 Kokkola			2 po	
15.25,2	Veikko Venetjoki-29	HT	11.07 Kuopio		PB	3 PTL  	
15.34,6	Kaarlo Toivo-29		HK	11.07 Kuopio		PB	4 PTL	
15.52,4	Pentti Maanselkä-28	PK	25.07 Halsua			3 pim	
15.56,0	Alku Seikkula-24	KaRi	18-19.7 Raahe			1 pim TUL
16.12,2	Voitto Alanko-30	EE		
16.12,4	Helge Lokasaari-26	LV	19.07 Kannus			2 ka	
16.14,2	Lauri Kokko		YK	19.07 Kannus			3 ka	
16.14,6	Onni Rauhala-28		PK	25.07 Halsua			4 pim
	-10-
16.30,5	Simo Kataja-aho-27	KoJy	18.07 Kurikka			1 pim TU
16.30,6	Erkki Rättyä		NU	24.06 Nivala			1 ka   				
16.31,0	Kauko Mäki-Ullakko-31	KU	19.07 Kannus			4 ka
16.31,0	Kimmo Liedes-31		HT
16.32,2	Matti Kerola-30		LV	13.09 Lohtaja			1 ka	


	10000m-53
31.29,8	Paavo Kotila-27		VetU	26.07 Halsua			1 pim	
31.59,2	Jukka Koivumäki-30	VetU	20.09 Halsua			2 pk	
33.20,8	Pentti Maanselkä-28	PK	26.07 Halsua			2 pim	
33.26,4	Onni Rauhala-28		PK	26.07 Halsua			3 pim	
35.09,0	Helge Lokasaari-26	LV	26.07 Halsua			4 pim	
35.16,0	Tauno Ohtamaa-20	NU	05.07 Nivala			1 pk	
35.37,6	Kimmo Liedes-31		HT	26.07 Halsua			5 pim	
36.07,8	Veikko Pudas		VV	23.08 Nivala			1 pk	
36.11,9	Aatto Talvi-18		NU	23.08 Nivala			2 pk  	
36.57,2	Kalevi Erkkilä		LV		
	---10---


	25000m-53   
1.23,08	Paavo Kotila-27		VetU	27.09 Mikkeli			1 ka
1.35,31	Kimmo Liedes-31		HT	30.08 Veteli			4 ka
1.36,15	Antti Rissanen-30	NU	30.08 Veteli			5 ka
1.37,15	Helge Lokasaari-26	LV	
1.41,40	Kalevi Erkkilä		LV	30.08 Veteli			7 ka
1.47,35	Pentti Koskivuori	HT	30.08 Veteli			8 ka
1.55,56	Erkki Pulkkinen		VetU	27.09 Pulkkinen			1 pk
1.56,33	Reino Kaipio-19		HT	27.09 Pulkkinen			2 pk


	maraton-1953
3.00,37	Antti Rissanen-30	YK


	110m aidat-53
16,0	Matti Haapala-34	NU	02.08 Lohtaja			1 ka 	
16,5	Mauno Willman-29	HT	06.09 Kokkola		PB	1 po	
16,9	Toivo Tuliniemi-29	HR	27.08 Himanka			1 ka
17,0	Julius Niemi-29		KVK	21.06 Lohtaja			1 	
17,0	Mauno Kerttula-30	TR	12.07 Himanka		PB	1 ka	
17,1	Esko Nissilä-32		LV	12.07 Himanka		PB	3 ka	
17,1	Arvo Väliverronen-28	RK		
17,2	Terho Laukka-25		YK	12.07 Ylivieska			3 ka
17,8	Risto Melantie-24	YK	29.08 Ylivieska			2 kunta	
18,0	Paavo Pirinen-30	KU	14.06 Himanka			1 alues
	---10---	
18,1	Esa Virkkala-34		KP-V	26.07 Halsua			6 pim
18,2	O Vallinkoski		HK	20.09 Haapajärvi		1 pk  			
18,2	Olli Roiko-Jokela-34	KU	27.09 Kannus			1 pk
18,3	Jukka Puutio		HiRo	27.08 Himanka			2 ka	
18,4	Antti Sammallahti-18	KaJu	06.09 Kalajoki			1	


	200m aidat-53
26,9	Mauno Willman-29	HT	28.06 Veteli		PB	1 ka	
28,0	Matti Haapala-34	NU		
28,2	Heikki Luoma-34		VetU		
28,4	Valde Anttila-35	KP-V	20.09 Halsua			1-20	
28,4	Terho Laukka-25		YK	13.09 Ylivieska			2 ka	
28,7	Esa Virkkala-34		KP-V	06.09 Nivala			1-20 pk	
28,8	Risto Melantie-24	YK	13.09 Ylivieska			3 ka	
28,8	Kauko Simi-31			VV		
28,9	R Laasanen		VetU	28.06 Veteli			3 ka	
29,0	Valio Sillanpää-27	VetU	28.06 Veteli			4 ka	
	---10---			
29,1	O Vallinkoski		HK	13.09 Ylivieska			4 ka
29,2	Antti Junttila-29	NU	28.06 Veteli			5 ka
29,2	Olavi Niemelä-34	NU	19.07 Kalajoki			2-20 pim	
29,2	S Tuorila		HiRo	13.09 Kokkola			1 pk	
29,3	Eetu Hietaharju		HT	28.06 Veteli			4-20 ka	
29,3	Mauri Airaksinen-36	HK	25.09 Haapajärvi		1 pk
29,4	Veikko Halmetoja	NU	28.06 Veteli			6 ka

vahvitamaton
27,8	Toivo Tuliniemi-29	HiRo


	400m aidat-53
59,5	Esa Virkkala-34		KP-V	30.08 Veteli		PB	2 ka
60,8	Toivo Tuliniemi-29	HR	18.07 Kurikka			1 pim TUL	
60,9	Aimo Rättyä-27		EE	25.07 Halsua			1 pim	
61,3e	Esko Koivisto-31	KoJy	18.07 Kurika			2 pim TUL
61,4	Veikko Kumpula		NU	06.09 Nivala			1 pk	
61,4	Samuli Roimela-34	KT	25.07 Halsua			2 pim	
61,5	Esko Nissilä-32		LV	20.09 Halsua			1 pk	
61,9	Valde Anttila-35	KP-V	25.07 Halsua			3 pim	
62,0	Valio Sillanpää-27	VetU	25.07 Halsua			4 pim	
62,2	Mauno Villman-29	HT	20.09 Halsua			2 pk	
	---10---
62,2	Veikko Venetjoki	HT	20.09 Halsua			3 pk	
62,5	Antti Junttila-29	NU	06.09 Nivala			3 pk	
62,5	Veikko Halmetoja	NU
63,6	Erkki Laasanen-25	VetU	30.08 Veteli			3 ka


	korkeus-53
185	Tauno Kuparinen-18	HK	30.07 Haapajärvi		1 pk
183	Kalevi Ojala-32		NU
180	Herman Ojatalo-21	HU	28.06 Haapajärvi		2 ka
180	Erkki Vihanta-24	KU
175	Pentti Kaattari-25	TR	21.06 Halsua			1 ka
175	Kalevi Kalkas-32	HK	30.07 Haapajärvi	PB	2 pk
175	Kalevi Kukkurainen-33	NU	30.07 Haapajärvi		3 pk
175	Martti Laihorinne-31	KV	30.06 Porvoo		PB	3 polis
175	Kyösti Ylitorvi-29	HU	10.08 Himanka			1
174	Jorma Pouttu-32		KU	07.06 Reisjärvi		PB	2 pk
	---10---
173	Mauno Hotakainen	HT	20.09 Halsua		PB	1 pk
170	Raimo Norppa-34		KV	27.06 Himanka			1-20 pk
170	Toivo Tuliniemi		HiRo	18.07 Kurikka			1 pim TUL
170	Reijo Virtanen-33	YR	18.07 Kurikka		PB	2 pim TUL
170	O Siipola		Kalaj	13.09 Kalajoki			2 so
167	Tauno Myllylahti	HK	16.08 Haapajärvi		1-17 pk
165	Reijo Paavolainen-36	KV	31.05 Kannus			1-17 pk
165	Sauli Viitala-33	KP-V	21.06 Kalsua			3 ka
165	Aarre Saukkosaari-35	KP-V	27.06 Himanka			2-20 pk
165	Matti Suonperä		EE	27.06 Himanka			3-20 pk
	---20---
165	T Piippo		NU	01.07 Ylivieska			1-20 pk
165	Arvo Ylitalo-35		RK	18.07 Kalajoki			3-20 pim
165	Matti Hantula-33	KaJu	30.08 Kalajoki			3 pk


	seiväs-53	Mitalilaji
361	Erkki Laasanen-25	VetU	12.07 Ylivieska			1 ka
357	Leevi Melender-34	YK	19.07 Kalajoki			1-20 pim
356	Jussi Voltti-22		KV	26.08 Eskola			1 pk
352	Sauli Viitala-33	KP-V	19.07 Kalajoki		PB	2-20 pim
350	Kalevi Kalkas-32	HK	26.07 Halsua			2 pim
345	Paavo Koski-22		YK	01.07 Ylivieska			3 pk
340	Aarre Sysimetsä-30	LV	02.08 Lohtaja			3 ka
340	Valio Sillanpää-27	VetU	26.07 Halsua			5 pim		
340	Kullervo Laasanan-35	VetU	28.06 Veteli		PB	2-20 ka
336	Kalevi Isopahkala-34	RK	
	---10---			
330	Heikki Luoma-34		VetU	28.06 Veteli			3-20 ka
330	Heikki Hosio		NU	14.06 Ylivieska			2 alues
330	E Vainionpää		PInto	13.09 Kokkola			1 pk
320	Antti Sammallahti-18	KaJu	14.06 Ylivieska			3 alues
320	Paavo Nevasaari-35	NU	19.07 Kalajoki			6-20 pim
312	Teemu Pesola-34		KP-V	16.08 Haapajärvi		D pim
312	Valio Liedes-30		HT	16.08 Haapajärvi		D pim
310	Martti Salmela		NU	07.06 Nivala		
310	Tapio Takalo		VV	14.06 Ylivieska			5 alues
310	Veijo Koskinen		KoJy	18-19.7 Kurikka			2 pim TUL
	---20---
310	Vesa Niskanen-36	HK	06.08 Nivala			1-17 pk
310	Pekka Nikkarikoski	KaJu	13.09 Kalajoki			2 so
310	Lauri Hyvärinen-36	HK	
	

	pituus-53
739	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	01.07 Helsinki			1 kv	
667	Reijo Virtanen-33	YR	13.09 Kokkola			1 pk
665	Kyösti Ylitorvi-29	HU	14.06 Himanka			1 alues	
658	Toivo Niskakoski	RP	09.08 Nivala			1-20 ka	
650	Raimo Pussinen-30	KV	06.09 Nivala			1 pk	
644	Toivo Suolahti		KaJu	14.06 Ylivieska		PB	1 alues	
643	Seppo Keskinen-35	KV	21.08 Pietarsaari		2-20 po	
641	Leevi Melender-34	YK	14.06 Ylivieska			2 alues	
641	Lauri Peltola-26	KoJy	18.07 Kurikka			2 pim TUL
639	Martti Korkea-aho-30	KV	12.07 Himanka			1 ka
	---10---	
639	Toivo Tuliniemi-29	HiRo	08.08 Himanka			1 kunta
637	Jouko Hannula-25	YK	14.06 Ylivieska			3 alues	
631	Aaro Alajoki-30		KaJu	14.06 Ylivieska		PB	4 alues			
630	Mauno Willman-29	HT	12.07 Pulkkinen			1 pk	
627	Taisto Ängeslevä-29	YK	12.07 Ylivieska			4 ka	
627	Jorma Sysimetsä		LV	02.08 Lohtaja		PB	1-17 ka	
625	Kalevi Kalkas-32	HK	07.06 Reisjärvi			1 pk	
624	Kalevi Kerttula-23	TR	30.08 Toholampi			3 ka	
623	Juha Lappi-34		KV	05.09 Kannus			1-20 pk	
621	Antti Juvonen-31	TR	12.07 Himanka			3 ka	
	---20---
618	Mauri Airaksinen-36	HK	06.09 Nivala			1-17	
614	Tauno Kuparinen-18	HK	14.06 Haapajärvi		2 alues	
614	Viljo Ranta-Pitkänen-30	KU	14.06 Himanka			2 alues	
	

	kolmiloikka-53
14.50	Kyösti Ylitorvi-29	HU	23.06 Kalajoki		PB	1 ka	
14.10	Kalevi Kerttula-23	TR	25.08 Kokkola			3 kv	
13.83	Mauno Villman-29	HT	21.06 Halsua			1 ka	
13.53	Taisto Ängeslevä-29	YK	26.07 Halsua			3 pim	
13.49	Toivo Suolahti		KaJu	14.06 Ylivieska			1 alues	
13.44	Lauri Alasaari-26	NU	14.06 Ylivieska			3 alues	
13.31	Juha Lappi-34		KV	06.09 Kannus			1-20 pk	
13,27	Lauri Peltola-26	KoJy	02.08 Ylivieska			2 ka
13.25	Eero Prittinen-36	YK	14.06 Ylivieska			4 alues 	
13.17	Aarre Sysimetsä-30	LV	12.07 Ylivieska			3 ka
	---10---	
13.06	Jouko Hannula-25	YK	14.06 Ylivieska			5 alues	
13.04	Kalevi Ojala-32	NU			
13.03	Pentti Hautala-29	VetU	14.06 Halsua			2 alues	
13.00	Esko Nissilä-32		LV	02.08 Lohtaja			3 ka			
12.95	Tapio Luoma-36		VetU	30.08 Veteli			1-17 ka	
12.91	Heikki Palmen		HK	21.06 Halsua			4 ka
12.87	Jorma Sysimetsä		LV	21.06 Lohtaja			1-17 pk	
12.82	Leo Lassila-34		KV	11.09 Kokkola			1-20 pk	
12.80	Pauli Pirnes		PyPo	14.06 Haapajärvi		1 alues
12.79	Martti Korkea-aho-30	KV	23.08 Halsua			2 pk
	---20---
12.75	Heikki Luoma-34		VetU	11.09 Kokkola			2-20 pk	
	

	kuula-53
14.01	Lauri Linna-30		PK	13.09 Ylivieska			1 ka	
13.77	Tuomas Tastula-28	KP-V	14.06 Halsua			1 alues	
13.67	Sauli Viitala-33	KP-V	21.06 Halsua			2 	
13.60	Veikko Isopahkala-25	KaJu	13.09 Kalajoki			1 so
13.58	Valio Liedes-30		HT	25.07 Halsua			1 pim	
13.25	Martti Nikkari-28	HU	14.06 Himanka			1 alues	
13.24	Aarne Ollikkala-29	KU	07.07 Kokkola			1 kv	
13,16	Leo Roukala-34		KaJu	13.09 Kalajoki			2 so	
12.88	Markku Kahma-32		VV	23.06 Kalajoki			5	
12.72	Aimo Liedes-25		HT		
	---10---
12.68	Manu Paavola-35		RP	30.07 Haapajärvi		3 pk	
	

	kiekko-53
42.81	Martti Laihorinne-31	KV	25.08 Kokkola			2 kv	
40.66	Markku Kahma-32		VV	27.09 Alavieska			1 pk	
40.61	Veikko Isopahkala-25	KaJu	30.08 Kalajoki			1 pk	
39.77	Aarne Ollikkala-29	KU	16.08 Haapajärvi		1	
39.67	Eero Oksanen-30		NU	24.06 Nivala			2	
39.20	Matti Ojala-27		KaJu	12.07 Himanka			4 ka	
39.09	Reino Tokola-15		HK	25.09 Haapajärvi		1 pk			
39,00	Onni Raatikainen-29	ToJy	02.08 Ylivieska
37.27	Kauno Nikula-20		LV	27.06 Himanka			2 pk	
37.11	Rainer Aho-33		PK	21.08 Pietarsaari		2-20 pk	
	---10---
37.02	V Leppänen		HK	20.09 Haapajärvi		3 pk				
37.02	Tuomas Tastula-28	KP-V	12.07 Himanka			5 pk
36.97	Frans Ojatalo-25	HU	27.06 Himanka			3 pk	


	moukari-53
47.24	Eero Niskala-31		VV	30.08 Alavieska			1 ka	
43.54	Kalevi Nivala-26	VV	27.09 Alavieska			2 pk	
43.09	Urho Suvanto-28		KaJu	30.08 Kalajoki			2 pk	
42.89	Esko Aho-24		YK	23.06 Kalajoki			2 ka	
40.06	Veikko Jyrkkä		NU	30.08 Pyhäjärvi			1 pk	
39.81	Eino Lindholm-14	VetU	07.06 Räyrinki			1 pk
39.12	Esko Mäenpää-34		RK	19.08 Kannus			2 pk	
38.41	Paavo Koski-22		YK	13.09 Ylivieska			5 ka	
38.15	Paavo Kangas-11		SS	12.07 Ylivieska			5 ka	
37.92	Kalervo Niemistö-10	YK		
	---10---			
37.51	Väinö Niskala-07	VV	25.07 Halsua			5 pim
37,27	Martti Paloranta	KoJy	13.09 Kokkola			1 pk	
36.81	Lauri Hakola-30		RK	14.06 Eskola			1 alues	
35.72	Lauri Lindholm 		VetU	25.07 Halsua				


	keihäs-53
61.14	Valio Sillanpää-27	VetU	26.07 Halsua			1 pim	
60.98	Lauri Niskala-21	KU	28.06 Haapajärvi		1 ka	
60.04	Paavo Kangas-32		NU	20.09 Tornio			1 semin	
59.43	T Vuolteenaho		NU	Etelä-suomi	
58.18	Veikko Pesonen-31	PyPo	20.09 Haapajärvi		1 pk	
57.82	Esko Kentala-34		KP-V	26.07 Halsua			3 pim	
56.50	L Hietakangas		KU	19.08 Kannus			2-20 pk	
55.99	Juhani Jämsä-32		LV	14.06 Himanka		PB	2 alues	
55.97	Arvo Salmela-37		HU	13.09 Kalajoki			1 so	
55.70	Paavo Koski-22		YK	14.06 Ylivieska			2 alues	
	---10---			
55.49	Niilo Säily		NU	26.07 Halsua			5 pim	
54.95	Keijo Koivumäki-31	VetU	14.06 Halsua			3 alues	
53.91	Samuli Korkiala-22	KT	20.09 Kälviä			1 pk	
53.87	Jussi Pökkä-09		KT	20.09 Kälviä			2 pk	
53,85	Veikko Isopahkala-25	KaJu	13.09 Kalajoki			2 so
53.36	M Isokangas		SL	09.08 Sievi			1 pk	
52.92	Eero Linna-32		PK	26.07 Halsua			6 pim	
52.90	Valio Liedes-30		HT		
52.67	Eetu Hietaharju		HT	21.06 Halsua			2-20 ka	
52.05	J Havela		LV		
	---20---

vahvistamaton
59,32	Esko Koivisto-31	KoJy			

					

					1952	
					
	100m-52
11,2	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	30.08 Ylivieska			1 ka	
11,3	Mauno Willman-29	HT	06.07 Kaustinen			1 ka	
11,4	Holger Hilden		KoJy	04.07 Kokkola			1 kunta
11,4	Jaakko Sillanpää-32	KV	06.07 Kaustinen			2 ka	
11,5	Heikki Råman-27		HT	08.06 Halsua		PB	1 alues	
11,5	Reijo Talasmo-31	HK	30.08 Ylivieska			2 ka	
11,5	Matti Suonperä		EE	06.07 Eskola			1-19 pk	
11,6	Mauno Kerttula-30	TR	08.06 Toholampi			1 alues	
11,6	Kyösti Ylitorvi-29	HU	09.07 Ylivieska			2 ka
11,7	Sauli Viitala-33	KP-V	02.06 Veteli			1-19 pk	
	---10---	
11,7	Veikko Saarijärvi-23	KV	15.06 Kannus			3 ka
11,7	Eero Horttanainen-33	YK	06.07 Eskola			2-19 pk			
11,7	Mauri Airaksinen-36	HK	09.07 Ylivieska			3 ka	
11,8	Veikko Hietalahti-25	HT	08.06 Halsua			3 alues
11,8	E Malkamäki		YK	06.07 Ylivieska			1 pk
11,8	Risto Melantie-24	YK	06.07 Ylivieska			2 pk
11,8	Aki Oura-33		KV	10.08 Kokkola			1-19 alues	
11,8	Matti Paavola-33	KP-V	21.09 Kaustinen			1-19 pk	
11,8	Tapani Virkkala-26	KP-V	06.07 Kaustinen			4 ka


	200m-52
22,9	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	07.09 Oulu			1h2 ka	
23,8	Mauno Willman-29	HT	29.06 Veteli			1 ka	
24,0	Heikki Råman-27		HT		
24,1	Eero Horttanainen-33	YK	11.09 Ylivieska			1-19 pk	
24,2	Reijo Talasmo-31	YK	29.06 Haapajärvi		1 ka	
24,2	Jaakko Sillanpää-32	KV	03.08 Lohtaja			2 ka	
24,3	Veikko Hietalahti-25	HT	31.08 Halsua			2 pk	
24,3	Matti Haapala-34	NU	11.09 Ylivieska			2-19 pk	
24,4	Veikko Saarijärvi-23	KV	29.06 Lohtaja			2 pk	
24,4	Matti Suonperä		EE	29.06 Haapajärvi		2 ka	
	---10---			
24,6	Veikko Halmetoja-28	NU	
24,7	Reino Koppinen-32	KV	03.08 Lohtaja			3 ka
24,7	Matti Paavola-33	KP-V	09.09 Kokkola			2-19 ka	
24,8	Mauno Kerttula-30	TU	29.06 Veteli			2 ka
24,8	Mikko Petäjä-33		KU	11.09 Ylivieska	
24,8	Untamo Hissa-32		NU	24.08 Nivala			2 pk
24,9	Lauri Sipilä-27		KV	09.08 Haapajärvi		5 pim
24,9	Veikko Kumpula		NU	24.08 Nivala			3 pk
24,9	Voitto Liedes-33	HT	03.09 Kokkola			1h1-19 pk		
24,9	Pauli Koivumäki-33	VetU		
	---20---


	400m-52
53,5	Voitto Liedes-33	HT	08.06 Halsua			1 alues	
53,6	Heikki Råman-27		HT	08.06 Halsua			2 alues
53,7	Pekka Pohjola-28	YR	05.07 Kokkola			3 kunta	
53,7	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	10.08 Haapajärvi		2 pim	
53,8	Veikko Kumpula		NU	10.08 Haapajärvi	PB	3 pim	
54,5	Lauri Sipilä-27		KV	05.07 Kokkola			5 kunta
54,5	Samuli Roimela-34	KV	16.09 Kokkola			1-19 po
54,9	Taito Tastula-32	KV		
55,0	Veikko Mehtälä-21	NU	03.08 Nivala			3 kv	
55,1	Veikko Saarijärvi-23	KV	12.06 Ykspihlaja		1 alues
	---10---	
55,1	Kalevi Alaspää-32	VetU	15.06 Halsua			2 ka	
55,2	Martti Suonperä-31	KT	12.06 Ykspihlaja		2 alues							
55,3	Kaarlo Toivo-29		HK	08.06 Reisjärvi			1 alues
55,3	Antti Junttila-29	NU	03.08 Nivala			4 kv
55,3	Kalle Kaunisto-34	VetU	17.08 Veteli			1-19 pk	
55,6	Urho Helander-27	NU	08.06 Kalajoki			3 alues		
55,8	Taisto Lahtinen-30	YR	12-13.7 Vaasa			3 pim TUL
55,8	Pauli Koivumäki-33	VetU	17.08 Veteli			2-19 pk	


	800m-52
1.59,3	Voitto Liedes-33	HT	09.08 Haapajärvi		1 pim	
2.00,4	Erkki Vahtiala-32	YR	30.08 Oulu			1 ka
2.00,9	Taisto Lahtinen-30	YR	12.07 Vaasa			3 pim TUL
2.00,9	Alku Seikkula-24	KaRi	30.08 Oulu			3 ka	
2.01,1	Kaino Lahtinen-27	YR	12.07 Vaasa			4 pim TUL	
2.01,3	Lasse Jylhä		PK	09.08 Haapajärvi	PB	2 pim	
2.01,5	Veikko Venetjoki-29	HT	09.08 Haapajärvi		3 pim	
2.04,0	Kaarlo Toivo-29		HK	13.07 Nivala			1 pk	
2.04,2	Urho Helander-27	NU	13.07 Nivala			2 pk	
2.04,7	Aimo Rättyä-27		EE	17.08 Himanka			1 ka
	---10---	
2.05,2	Pentti Lintilä-26	TR	29.06 Haapajärvi		1C ka	
2.05,3	Pekka Pohjola-28	YR	21.06 Ykspihlaja		1 pk
2.05,3	Arvi Heusala		KaJu	17.08 Himanka			3 ka	
2.05,6	Matti Kerola-30		LV		
2.05,7	Antti Sipilä-22		NU	09.08 Haapajärvi		4 pim	
2.05,8	Kalevi Erkkilä		LV	
2.06,5	Voitto Alanko-30	EE
2.06,6	Taito Tastula-32	KV	09.08 Haapajärvi		5 pim
2.06,6	Jouko Seikkula-30	KaRi	05.07 Kalajoki			3 pim TUL			

---			
2.08,0	Kalle Kaunisto-34	VetU	06.07 Kaustinen	
2.08,4	Eero Salo-33		KP-V	06.07 Kaustinen	
2.10,5	Pauli Koivumäki-33	VetU	29.06 Veteli	


	1500m-52
3.59,6	Voitto Liedes-33	HT	16.08 Tönsberg			4-20 mo	
4.08,0	Veikko Venetjoki-29	HT		
4.11,2	Voitto Alanko-30	EE
4.12,2	Alku Seikkula-24	KaRi	06.07 Kalajoki			2 pim TUL			
4.12,4	Antti Sipilä-22		NU	31.07 Haapajärvi		2 pk	
4.12,4	Erkki Vahtiala-32	YR	31.08 Oulu			1C ka
4.13,2	Jouko Seikkula-30	KaRi	06.07 Kalajoki			3 pim TUL
4.14,2	Arvi Heusala		KaJu	10.08 Haapajärvi		4 pim	
4.14,8	Matti Kerola-30		LV	07.09 Kalajoki			5 pk	
4.17,6	Lasse Jylhä		PK	10.08 Haapajärvi		5 pim	
	---10---
4.18,6	Onni Rauhala-28		PK	10.08 Haapajärvi		6 pim	
4.18,8	Aimo Rättyä-27		EE	15.06 Kannus			2 ka
4.19,8	Matti Korkeakangas	PK	06.07 Kaustinen			3 ka	
4.20,0	Kaarlo Toivo-29		HK	24.06 Nivala			4 ka
4.20,2	J Siponkoski		KV
4.21,4	Reino Koppinen-32	KV	03.09 Kokkola			3C pk
4.22,8	Pentti Lintilä-26	TR	03.09 Kokkola			4C pk	
4.24,8	Arvo Savilahti-33 	YK	09.07 Ylivieska			1-19	
4.25,0	Voitto Kaustinen-34	KP-V	03.09 Kokkola			5C pk	
4.25,6	Pauli Koivumäki-33	VetU	13.07 Pulkkinen			1-19 pk	
	--20--
4.26,0	Kalle Kaunisto-34	VetU	13.07 Pulkkinen			2-19 pk	


	3000m-52
8.46,4	Alku Seikkula-24	KaRi	14.09 Jyväskylä		PB	3 ka
9.01,0	Voitto Alanko-30	EE		
9.01,0	Jukka Koivumäki-30	VetU	09.09 Kokkola			7 ka	
9.02,2	Helge Lokasaari-26	LV	17.08 Himanka			2 ka	
9.04,8	Voitto Liedes-33	HT	15.06 Halsua			2 ka	
9.06,2	Pentti Maanselkä-28	PK	15.06 Halsua			3 ka	
9.08,0	Veikko Venetjoki-29	HT		
9.11,2	Matti Kerola-30		LV	12.06 Ykspihlaja		2 alues	
9.11,8	Matti Korkiakangas	PK	15.06 Halsua			5 ka	
9.12,4	Antti Sipilä-22		NU	03.08 Nivala			3 kv
	---10---	
9.15,0	Matti Sillanpää-32	VetU	02.06 Veteli			2 pk	
	

	5000m-52
15.21,2	Jukka Koivumäki-30	VetU	09.08 Haapajärvi		1 pim	
15.21,8	Pentti Maanselkä-28	PK	09.08 Haapajärvi		2 pim	
15.31,0	Voitto Alanko-30	EE	24.08 Tampere		PB	5 SM-B	
15.37,3	Alku Seikkula-24	KaRi	05.07 Kalajoki			1 pim TUL
15.48,0	Helge Lokasaari-26	LV	15.06 Kannus		PB	2 ka	
15.57,8	Matti Korkiakangas	PK	09.08 Haapajärvi	PB	5 pim	
16.12,0	Tauno Ahokangas-29	TR	09.08 Haapajärvi	PB	6 pim	
16.43,0	Tauno Ohtamaa-20	NU	24.06 Nivala			3 ka	
16.57,2	Kalevi Erkkilä		LV	24.08 Nivala			3 pk	
17.30,2	Urho Helander-27	NU	31.07 Haapajärvi		1 pk	
	---10---
17.35,0	Martti Harinen		RP	31.07 Haapajärvi		2 pk	


	10000m-52
32.34,8	Pentti Manselkä-28	PK	03.09 Kokkola			1 pk	
32.42,0	Helge Lokasaari-26	LV	03.09 Kokkola		PB	2 pk	
34.28,0	Kalevi Erkkilä		LV	03.09 Kokkola			3 pk	
34.42,0	Antti Sipilä-22		NU	14.09 Nivala			2 pk	
34.48,2	Kaino Huopana-29	PK	10.08 Haapajärvi		3 pim	
35.08,0	Tauno Ohtamaa-20	NU	14.09 Nivala			3 pk	
37.08,8	Rainu Kainu-12		VetU	17.08 Veteli			1 pk	
37.20,0	Viljo Nurisalo-22	KV	10.08 Haapajärvi		4 pim	
37.34,4	Antti Rissanen-30	NU			
38.51,6	Lauri Lassila-28	VetU	17.8 Veteli			2 pk 	
	---10---


	25000-52   
1.28,30	Helge Lokasaari-26	LV	31.08 Väliviirre		1 ka
1.30,48	Kalevi Erkkilä		LV	31.08 Väliviirre		2 ka


	110m aidat-52
17,2	Mauno Kerttula-30	TR	29.06 Veteli			2 ka	
17,2	Paavo Pirinen-30	KU	15.06 Kannus			1 ka	
17,5	Arvo Väliverronen-28	RK	10.08 Haapajärvi		2 pim	
17,6	Kalevi Alaspää-32	VetU	29.06 Veteli		PB	3 ka	
18,1	Julius Niemi-29		KVK	12.06 Ykspihlaja		2 alues	
18,5	Kalevi Vihanta-29	KU	12.06 Ykspihlaja		3 alues	
18,7	Terho Laukka-25		YK	08.06 Kalajoki			1 alues	
18,9	Mauno Vedenoja		KaJu	08.06 Kalajoki			2 alues
19,0	Teemu Pesola-34		KP-V	08.06 Kaustinen			2 alues	
19,2	Heikki Torppa-24	VetU		
	--10--
19,4	Jouko Hannula-25	YK	08.06 Kalajoki			3 alues	
19,4	Mauno Willman-29	HT	
	

	200m aidat-52
27,4	Mauno Willman-29	HT	03.09 Kokkola			1 pk	
27,8	Mauno Kerttula-30	TR	03.09 Kokkola			2 pk	
28,6	Paavo Pirinen-30	KU	03.09 Kokkola			3 pk	
28,6	Martti Suonperä-31	KT		
28,8	Samuli Roimela-34	KT	02.06 Kannus			1-19		
28,9	Heikki Luoma-34		VetU	31.08 Halsua			1-19 alues	
29,0	Voitto Salminen-34	HT		
29,0	Terho Laukka-25		YK	23.06 Kalajoki			1 ka	
29,2	Matti Joensuu-31	KaJu	23.06 Kalajoki			2 ka	
29,2	Esko Luokkala-33	VV	31.08 Lohtaja			2-19 ka	
	---10---			
29,2	Matti Haapala-34	NU	24.08 Veteli			1-19 pim
29,3	Voitto Liedes-33	HT		
29,3	Pentti Pynssi-34	VetU	17.08 Veteli			1-19 pk 	


	400m aidat-52
60,1	Aimo Rättyä-27		EE	09.08 Haapajärvi		1 pim	
60,4	Antti Junttila-29	NU	09.08 Haapajärvi	PB	2 pim
60,5	Voitto Liedes-33	HT	09.08 Haapajärvi		3 pim	
60,6	Martti Suonperä-31	KT	09.09 Kokkola			2 ka	
62,4	Paavo Pirinen-30	KU	09.09 Kokkola			5 ka	
62,5	Arvi Heusala		KaJu	09.08 Haapajärvi		4 pim	
63,3	Kalevi Alaspää-32	VetU	17.08 Veteli		PB	1 pk		
63,5	Voitto Salminen-34	HT	31.08 Halsua		PB	2 pk	
63,6	Veikko Hietalahti-25	HT	31.08 Halsua		PB	3 pk	
63,7	Veikko Venetjoki-29	HT		
	---10---			
63,8	Jukka Koivumäki-30	VetU	17.08 Veteli		PB	2 pk 	


	korkeus-52
181	Erkki Vihanta-24	KU	12.06 Ykspihlaja	PB	1 alues
176	Tauno Kuparinen-18	HK	15.06 Halsua			1 ka
175	Herman Ojatalo-21	HU	08.06 Toholampi			1 alues
175	Kyösti Ylitorvi-29	HU	08.06 Toholampi			2 alues
172	Aarre Saukkosari-35	KP-V	31.08 Halsua		PB	1-17 alues
171	Viljo Ranta-Pitkänen-30	KU	12.06 Ykspihlaja		2 alues
171	Pentti Kaattari-25	TR	31.08 Lohtaja			1 ka
170	Kalevi Kukkurainen-33	NU	13.07 Nivala			1-19 pk 	
170	Kalevi Hietalahti-28	HT	15.06 Halsua			2 ka
170	Väinö Sailas-28		NU	09.08 Haapajärvi		3 pim
	---10---
169	Veikko Jyrkkä		NU	24.08 Nivala		PB	pk
165	Sauli Viitala-33	KP-V	02.06 Veteli			1-19 pk
165	Eino Halkosaari-25	PK	08.06 Kaustinen			1 alues
165	Kalevi Kalkas-32	HK	08.06 Reisjärvi			1 alues
165	Erkki Närä-33		VetU	08.06 Kaustinen			1-19 alues
165	Alpo Nikupaavo-33	LV	12.06 Ykspihlaja		1-19 alues
165	M Pöntiö		HU	15.06 Kannus			2-19 ka
165	Heikki Hosio		NU	13.07 Nivala			2-19 pk
165	Seppo Keskinen-35	KV	10.08 Kokkola			1-17 alues
165	Jorma Pouttu-32		KU	31.08 Lohtaja			2 ka
	---20---


	seiväs-52
360	Erkki Laasanen-25	VetU	17.08 Veteli			1 pk 
350	Valio Sillanpää-27	VetU	17.08 Veteli			2 pk 
335	Sauli Viitala-33	KP-V	17.08 Veteli			1-19 pk
332	Kalevi Kalkas-32	HK	10.08 Haapajärvi		2 pim 
332	Leevi Melender-34	YK	10.08 Haapajärvi		3 pim
330	Paavo Koski-22		YK	16.08 Ylivieska			1 pk
330	Kullervo Laasanen-35	VetU	17.08 Veteli			1-17 pk
330	Tapio Takalo		VV	16.08 Ylivieska			1-19 pk 
330	Heikki Luoma-34		VetU	17.08 Veteli			2-19 pk 
330	Jussi Voltti-22		KV	04.07 Kokkola			2 kaup-mest
	---10---
322	Esko Oravainen-30	KU	10.08 Haapajärvi		5 pim		
320	Heikki Hosio		NU	13.07 Nivala			2 pk
310	Lauri Hanhisalo-29	LV	02.06 Kannus			2 pk
310	Veijo Koskinen		KoJy	04.07 Kokkola			3 kunta
310	Kalevi Jutila-33	VV	06.07 Alavieska			2-19 pk
310	E Vainionpää		PInto	14.08 Pietarsaari		1 kaupM
310	Risto Melantie-24	YK	16.08 Ylivieska			2 pk
310	E Mäkelä		YK	16.08 Ylivieska			3-19 pk
310	Kalevi Hietalahti-28	HT	17.08 Veteli			3-19 pk
310	Pentti Känsälä-35	KP-V	17.08 Veteli			2-17 pk
	---20---
300	Tapio Sillanpää-36	VetU	17.08 Veteli			3-17 pk	
300	H Tuomisto		PInto	16.08 Pietarsaari		2 so


	pituus-52
718	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	30.08 Ylivieska			1 ka	
668	Kyösti Ylitorvi-29	HU	29.06 Lohtaja		PB	2 ka	
642	Raimo Pussinen-30	KV	03.09 Kokkola			2 pk	
636	Kalevi Kerttula-23	TR	28.09 Kannus		PB	3 ka				
635	Väinö Ryynänen-20	HK	09.08 Haapajärvi		2 pim	
633	Jouko Hannula-25	YK					
629	Seppo Keskinen-35	KV	02.06 Veteli			2 pk	
628	Sauli Viitala-33	KP-V	29.06 Veteli			1-19 ka	
627	Lauri Peltola-26	KoJy	05.07 Kokkola			1 kunta
626	Mauno Willman-29	HT	03.09 Kokkola			3 pk
	---10---	
626	Esko Luokkala-33	VV	06.07 Alavieska			1 pk
624	Toivo Niskakoski	RP	03.08 Nivala			3 kv				
623	Veikko Saarijärvi-23	KV	12.06 Kokkola			2 alues
622	E Virtanen		YR	28.09 Pietarsaari		1 so
615	Veikko Kumpula		NU	24.08 Nivala			1 pk
614	Kalevi Kalkas-32	HK	24.08 Nivala			2 pk
612	Mauno Kerttula-30	TU
611	Kalevi Alaspää-32	VetU
607	Reijo Virtanen-33	YR	21.06 Ykspihlaja		1-19 pk	
605	Mauno Päivärinta	NU	24.08 Nivala			3 pk	
	--20--
604	O Koski			KV	16.09 Kokkola			2-19
603	E Vainionpää		PInto	14.08 Pietarsaari		2 kaupM	
601	Veikko Kullas		NU	
600	Eero Horttanainen	YK	09.07 Ylivieska			2-19	
	

	kolmiloikka-52
14.10	Kyösti Ylitorvi-29	HU	21.09 Pietarsaari		1 po 	
13.99	Kalevi Kerttula-23	TR	29.06 Lohtaja			1 ka	
13.63	Mauno Willman-29	HT	15.06 Halsua			1 ka	
13.38	Taisto Ängeslevä-29	YK	30.08 Ylivieska			1 ka	
13.25	Aarre Sysimetsä-30	LV	29.06 Lohtaja			3 ka	
13.23	Sauli Viitala-33	KP-V	17.08 Veteli		PB	2 pk 	
13.12	Pentti Hautala-29	VetU	17.08 Veteli		PB	3 pk 	
13.06	Heikki Palme´n		HK	10.08 Haapajärvi		4 pim	
13.05	Kalevi Alaspää-32	VetU		
13.03	Seppo Keskinen-35	KV	03.09 Kokkola			1-17 pk	
	---10---			
13.00	Lauri Alasaari-26	NU	31.07 Haapajärvi		2 pk	
12.98	Esko Luokkala-33	VV	03.09 Kokkola			1-19 pk	
12.74	Reijo Mäkelä-35		UK	21.09 Kaustinen			1-17 pk	
12.68	Heikki Hosio		NU	03.08 Nivala			2-19 kv	
12.62	Heikki Tuorila		HU	24.08 Veteli			1-19 pim 	
12.62	Veikko Jyrkkä		NU					
12.60	Arvo Ylikangas-39	KU	03.09 Kokkola			2-17 pk	
12,57	Lauri Peltola-26	KoJy	22.06 Kokkola			1 pk
12.51	Juha Lappi-34		KV	24.08 Veteli			2-19 pim	
12.50	Toivo Niskakoski	RP	03.08 Nivala			3-19 kv	
	---20---


	kuula-52
14.23	Tuomas Tastula-28	KP-V	15.06 Halsua		PB	1 ka	
13.51	Martti Nikkari-28	HU	03.08 Lohtaja			2 ka	
13.23	Valio Liedes-30		HT	15.06 Halsua			2 ka	
12.99	Matti Rahkonen-17	KV	03.08 Lohtaja			3 ka	
12.82	Markku Kahma-32		VV	08.06 Kalajoki			1 alues	
12.77	Sauli Viitala-33	KP-V	06.09 Veteli			D pim	
12.73	Lauri Linna-30		PK	13.07 Pulkkinen			1 pk 	
12.72	Frans Ojatalo-25	HU	31.08 Lohtaja			3 ka	
12.66	Kyösti Ylitorvi-29	HU	06.07 Lohtaja			1 pk	
12.65	Aarne Ollikkala-29	KU		
	---10---


	kiekko-52	mitalilaji		
41.70	Eero Oksanen-30		NU	03.08 Nivala			1 kv	
41.30	Reino Tokola-15		HK	29.06 Haapajärvi		1 ka	
40.37	Matti Ojala-27		KaJu	08.06 Kalajoki		PB	1 alues	
38.83	Tuomas Tastula-28	KP-V	15.06 Halsua			1 ka	
38.70	Veikko Isopahkala-25	KaJu	23.06 Kalajoki			1 ka	
38.50	Aarne Ollikkala-29	KU	02.06 Kannus			1 pk	
38.24	Kauno Nikula-20		LV	29.06 Lohtaja			3 ka	
37.60	Kalevi Kerttula-23	TR	28.09 Kannus			1 ka	
37.55	Rainer Aho-33		PK	16.09 Kokkola		PB	1-19 po	
37.41	Pentti Oravainen-29	KU	02.06 Kannus			2 pk	
	---10---
36.79	Olavi Uusitalo-13	TR	10.08 Haapajärvi		6 pim			
36.58	Valio Liedes		HT	08.06 Halsua		PB	1 alues
36.56	Matti Rahkonen-17	KV	31.08 Lohtaja			2 ka
36.54	Esko Rautio-25		KVK
36.07	Armi Taipale-34		PK	24.08 Veteli			1-19 pim	


	moukari-52
45.34	Eero Niskala-31		KaJu	20.09 Pietarsaari		1 po	
43.11	Kalevi Nivala-26	VV	20.09 Pietarsaari		2 po	
41.36	Esko Aho-24		YK		
41.23	Urho Suvanto-28		KaJu	23.06 Kalajoki			1 ka	
36.75	Veikko Jyrkkä		NU	31.07 Haapajärvi		2 pk	
36.72	Kalervo Niemistö-10	YK	16.08 Ylivieska			2 pk	
36.70	Paavo Kangas-11		SS	29.06 Veteli			2 ka	
36.29	Paavo Koski-22		YK	16.08 Ylivieska			3 pk	
36.17	Simo Kivioja-15		YK		
33.00	Urho Hyyppä-15		VetU		
	---10---


	keihäs-52
62.54	Paavo Koski-22		YK	30.08 Ylivieska			1 ka	
60.64	Lauri Niskala-21	KU	03.08 Kauhava			1 ka		
59.97	Paavo Kangas-32		NU	21.09 Turku			1 semin		
59.23	Niilo Säily		YK	02.06 Kannus			2 pk	
57.46	Valio Sillanpää-27	VetU	13.07 Veteli			1 pk
55,72	Salomo Tolonen-26	PInto	28.09 Pietarsaari		1 so 	
54.27	Esko Kentala-34		KP-V	12.7 Pori	
54,00	Esko Koivisto-31	KoJy	05.07 Kokkola			2 kunta			
53.88	Pentti Kaattari-25	TR		
53.55	Eetu Hietaharju		HT		
	--10--
53.14	Jussi Pökkä-09		KT	13.07 Veteli			2 pk	
52.75	Tauno Kuparinen-18	HK	29.06 Haapajärvi		3 ka	
	
					

					1951
					
	100m-51
11,1	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	29.07 Veteli			1 pim      	
11,2	Veikko Saarijärvi-23	KV	17.06 Kaustinen			2 ka	
11,3	Mauno Willman-29	HT	22.07 Ullava			1 alues	
11,5	Tauno Linna-29		PK	10.06 Halsua		PB	1 pk	
11,5	Matti Joensuu-31	KaJu	29.07 Veteli			3 pim	
11,5	Raimo Pussinen-30	KV	02.09 Haapajärvi		2 po	
11,6	Veikko Hietalahti-25	HT	22.07 Ullava			2 alues	
11,7	Heikki Råman-27		HT	22.07 Ullava			3 alues	
11,7	Kauko Sillanpää-31	KT	15.07 Kannus			2 ka						
11,7	Jaakko Sillanpää-32	KV	12.08 Veteli			1-19 ka
	---10---	
11,8	Jorma Pietilä-31	KV	17.06 Kaustinen			3h1 ka
11,8	Mauno Kerttula-30	TR	15.07 Kannus			3 ka
11,8	Kalevi Alaspää-32	VetU	12.08 Veteli			2-19 ka
11,9	Toivo Tuliniemi-29	HiRo	08.07 Himanka			1 ka
11,9	Toivo Junnikkala	KaJu	22.07 Nivala			1 alues
11,9	M Savolainen		SS	22.07 Sievi			2 alues	
11,9	Olli Alaspää-32		VetU	12.08 Veteli			3-19 ka	


	200m-51
22,7	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	01.09 Haapajärvi		1 po	
23,3	Veikko Saarijärvi-23	KV	05.08 Lohtaja			2 ka	
23,5	Mauno Willman-29	HT	26.08 Lohtaja			2 ka	
23,8	Raimo Pussinen-30	KV	26.08 Lohtaja			3 ka	
24,0	Toivo Tuliniemi-29	HiRo	02.09 Pietarsaari		2 ka
24,1	Matti Joensuu-31	KaJu	05.08 Lohtaja			4 ka	
24,3	Heikki Råman-27		HT	28.07 Veteli			3 pim	
24,3	Mikko Torppa-27		VetU	12.08 Veteli			2 ka	
24,3	Jaakko Sillanpää-32	KV		
24,5	Lauri Sipilä-27		KV	28.07 Veteli			4 pim	
	---10---
24,5	Toivo Junnikkala	KaJu	02.09 Kalajoki			3			
24,5	Matti Suonperä		EE		
24,6	Kalevi Kalkas-32	HK	19.08 Haapajärvi		1 pk	


	400m-51
52,8	Veikko Saarijärvi-23	KV	08.07 Kälviä			2 ka	
53,0	Heikki Råman-27		HT	02.09 Haapajärvi	PB	3 po	
53,4	Toivo Tuliniemi-29	HiRo	16.07 Oulu			1C ka
53,9	Lauri Sipilä-27		KV	18.07 Ylivieska			1 pk	
54,1	Viljo Räihä-27		KV	01.07 Kokkola			2 kv	
54,1	Tapio Herranen-28	KV	01.07 Kokkola			3 kv	
54,3	Veikko Mehtälä-21	NU	08.07 Kälviä			2 ka	
54,3	Mikko Torppa-27		VetU	12.08 Veteli			2 ka	
54,6	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	08.07 Kälviä			3 ka	
54,6	E Malkamäki		YK	18.07 Ylivieska			2 pk
	--10--
54,6	Pekka Pohjola-28	YR	22.07 Oravainen			1 pim TUL
55,0	Urho Helander-27	NU		
55,1	Voitto Liedes-33	HT	26.08 Lohtaja			1-19 ka	
55,2	Eero Horttanainen-33	YK	12.09 Ylivieska			1-19 pk
55,4	Terho Laukka-25		YK	18.07 Ylivieska			3 pk


	800m-51
1.57,4	Voitto Liedes-33	HT	31.08 Helsinki-E		3-19 mo-karsinta		
2.00,2	Veikko Mehtälä-21	NU	15.07 Merijärvi			2 ka	
2.00,8	Taito Tastula-32	KV		
2.01,0	Viljo Räihä-27		KV	01.09 Haapajärvi		3 po	
2.01,0	Urho Helander-27	NU	15.07 Merijärvi		PB	3 ka	
2.01,5	Jaakko Lahnalampi-29	TR	15.07 Kannus		PB	1 ka	
2.01,6	Kaarlo Toivo-29		HK	01.07 Nivala			1 pk	
2.02,6	Alku Seikkula-24	KaRi	01.07 Kalajoki			1 so
2.03,0	Aimo Rättyä-27		EE	23.06 Kalajoki			4 ka	
2.03,9	Elmeri Forss-26		KaRi	01.07 Kalajoki			2 so
	---10---
2.04,0	E Malkamäki		YK	23.06 Kalajoki			5 ka	
2.04,3	Esko Haapakoski		YK	05.08 Ylivieska			4 ka			
2.04,5	Veikko Venetjoki-29	HT	19.08 Halsua			2 pk
2.05,0	Pekka Pohjola-28	YR	21.07 Oravainen			2 pim TUL
2.05,4	Arvo Sipilä-26		YK	12.09 Ylivieska			1 pk		
2.05,6	Voitto Alanko-30	EE	10.06 Kälviä			3 pk
2.06,0	Jouko Seikkula-30	KaRi	01.07 Kalajoki			3 so


	1500m-51
4.04,6	Paavo Kotila-27		VetU	26.08 Äänekoski			3 wärtsilä	
4.07,2	Jaakko Lahnalampi-29	TR	23.06 Kalajoki		PB	1C ka	
4.07,2	Voitto Liedes-33	HT	11.08 Kouvola			3-19 SM	
4.09,8	Viljo Räihä-27		KV	08.08 Pietarsaari		3 polSM   	
4.10,0	Kaarlo Toivo-29		HK	09.08 Haapajärvi		2 pk
4.10,6	Alku Seikkula-24	KaRi	05.08 Kalajoki			2 ka		
4.11,2	Veikko Mehtälä-21	NU	09.08 Haapajärvi		3 pk	
4.12,8	Voitto Alanko-30	EE	01.07 Kokkola			1C kv	
4.13,0	Aimo Rättyä-27		EE	09.08 Haapajärvi		4 pk	
4.14,4	Pentti Lintilä-26	TR	01.07 Kokkola			4C kv		
	---10---
4.14,9	Jouko Seikkula-30	KaRi	08.07 Kalajoki			3 pk
4.15,0	Arvo Sipilä-26		YK	16.06 Ylivieska			2 pk				
4.15,4	Paavo Huhtala		SS	18.07 Ylivieska		PB	2 pk
4.15,4	Veikko Venetjoki-29	HT	26.08 Helsinki-E		3 PTL	
4.15,9	Kalevi Sillanpää-24	VetU	15.07 Pulkkinen		PB	2 pk
4.19,0	Esko Haapakoski		YK	26.08 Nivala			3 ka
4.20,0	A Kerola		LV	05.08 Lohtaja			4 ka
4.20,6	E Leppänen		RP		
4.21,0	Matti Sillanpää-32	VetU	22.07 Veteli			2 alues
4.21,0	T Ahokangas		TR	02.09 Kälviä			2 pk
	---20---	
4.22,0	Jukka Koivumäki-30	VetU	12.08 Veteli	

vhvistamaton
4.14,2	Pentti Lintilä-26	TR		


	3000m-51
8.38,4	Paavo Kotila-27		VetU	03.08 Jyväskylä		PB	2 ka	
8.56,2	Arvo Sipilä-26		YK	23.06 Kalajoki			1 ka	
8.56,8	Alku Seikkula-24	KaRi	02.09 Raahe			2 ka
9.00,8	Voitto Alanko-30	EE	26.08 Lohtaja			1 ka	
9.01,0	Jaakko Lahnalampi-29	TR		
9.06,2	Voitto Liedes-33	HT	23.09 Halsua			2 pk    	
9.13,2	Elmeri Fors-26		KaRi	05.08 Kalajoki			1 ka
9.14,0	Kalevi Sillanpää-24	VetU	25.06 Vimpeli		PB	1 ka 
9.15,2	Simo Kataja-aho-27	KoJy	16.07 Oulu			2 ka	
9.16,0	Antti Sipilä-22		NU	01.07 Nivala			1 pim	
9.21,4	Martti Pernu-14		HU	23.06 Kalajoki			3 ka	
	---10---
9.22,0	Tauno Ohtamaa-20	NU	26.08 Nivala			2 ka	
9.23,0	Jukka Koivumäki-30	VetU	19.08 Halsua			2 pk	



	5000m-51
15.03,4	Paavo Kotila-27		VetU	30.09 Jyväskylä			2	
15.17,4	Alku Seikkula-24	KaRi	09.09 Helsinki-E		2 kv	
15.46,4	Voitto Alanko-30	EE	19.08 Haapajärvi		1 pk	
16.01,0 Elmeri Forss-26		KR	21.07 Muhos			2 pim TUL
16.05,0	Erkki Muuttola-27	RP	24.06 Nivala			3 ka	
16.19,6	Antti Sipilä-22		NU	19.08 Haapajärvi		3 pk	
16.23,4	Tauno Ohtamaa-20	NU		
16.28,6	Onni Rauhala-28		PK	02.09 Kaustinen			1 pk	
16.29,0	Kaino Huopana-29	PK	02.09 Kaustinen			2 pk	
16.30,0	Jukka Koivumäki-30	VetU	08.09 Nivala			1 pk
	--10--	
16.30,2	Simo Kataja-aho-27	KoJy	21.07 Oravainen			1 pim TUL
16.44,2	Tauno Ahokangas-29	TR	28.07 Veteli			3 pim	
16.51,6	A Palokangas		NU	08.09 Nivala			3 pk	

vahvistamattomia
16.08,6 Simo Kataja-aho-27	KoJy


	10000m-51
31.32,4	Paavo Kotila-27		VetU	13.10 Vihtavuori			
33.54,6	Kaino Huopana-29	PK	09.09 Veteli		PB	1 pk	
34.54,0	Onni Rauhala-28		PK	09.09 Veteli			2 pk	
35.15,2	Voitto Alanko-30	EE	09.09 Nivala			1 pk 	
35.33,2	Uljas Kotila-19		VetU		
35.34,0	Matti Mäntysaari-27	VetU	09.09 Veteli			3 pk	
35.39,6	Tauno Ohtamaa-20	NU	09.09 Nivala			2 pk	
36.30,0	Kalevi Erkkilä		LV	29.07 Veteli			3 pim	
36.48,8	N Bro			PInto	22.07 Oravainen			2 pim TUL
37.46,2	Kalle Palola-26		KVK	29.07 Veteli			4 pim	
	---10---
37.58,0	Heikki Alaspää-16	VetU		
	

	25000m-51   
1.33,56	Uljas Kotila-19		VetU	02.09 Kalajoki			1 ka
1.34,15	Kaino Huopana-29	PK	30.09 Veteli			1 pk
1.35,08	Helge Lokasaari-26	LV	02.09 Kalajoki			2 ka
1.37,19	Kalevi Erkkilä		LV	
1.37,30	Matti Mäntysaari-27	VetU	30.09 Veteli			3 pk
1.38,17	Reino Laasanen		VetU	30.09 Veteli			4 pk
1.58,37	Oskari Patana-09	VetU	30.09 Veteli			5 pk


	maraton-51
2.46,38	Uljas Kotila-19		VetU	07.08 Seinäjoki			2 kv	
3.13,15	Kalevi Erkkilä		LV	07.08 Seinäjoki		PB	3 kv


		110m aidat-51
16,8	Julius Niemi-29		KVK	17.06 Kaustinen			1 ka	
17,0	Arvo Väliverronen-28	RK	29.07 Veteli			1 pim	
17,1	Toivo Tuliniemi-29	HiRo	16.07 Oulu			1 ka
17,4	Mauno Kerttula-30	TR	08.09 Kannus			2 pk	
17,5	Aarre Sysimetsä-30	LV		
17,5	Paavo Pirinen-30	KU	08.09 Kannus			3 pk	
17,9	Antti Sammallahti-18	KaJu	10.06 Oulu			2 ka     	
17,9	Kalevi Vihanta-29	KU	08.09 Kannus			4 pk	
18,0	Mikko Torppa-27		VetU	12.08 Veteli			1 ka	
18,2	Erkki Laasanen-25	VetU	12.08 Veteli			2 ka
	---10---	
18,5	Jorma Pietilä-31	KV	17.06 Kaustinen			4 ka				
18,8	Terho Laukka-25		YK	12.08 Haapavesi			2	


	200m aidat-51	
27,8	Mauno Willman-29	HT	09.09 Veteli			1 pk	
28,0	Mikko Torppa-27		VetU	09.09 Veteli			2 pk	
28,1	Matti Joensuu-31	KaJu	01.07 Kokkola			2 kv	
28,1	Terho Laukka-25		YK	02.09 Kalajoki			2 ka	
28,2	Toivo Tuliniemi-29	HiRo	16.09 Vaasa			1 ka
28,3	Aimo Rättyä-27		EE	02.09 Kalajoki			3 ka	
28,3	Erkki Laasanen-25	VetU	09.09 Veteli			3 pk	
28,5	Kauko Sillanpää-31	KT	22.07 Kälviä			1 alues	
28,5	Kalevi Alaspää-32	VetU	09.09 Veteli			1-19 pk	
28,8	Raimo Pussinen-30	KV	22.07 Kälviä			2 alues	
	---10---
29,0	Antti Junttila-29	NU					
29,1	Mauno Kerttula-30	TR	22.07 Sievi			1 alues	
29,2	Esko Nissilä-32		LV	07.07 Lohtaja			2-19	


	400m aidat-51
60,0	Mikko Torppa-27		VetU	28.07 Veteli		PB	1 pim					
60,5	Aimo Rättyä-27		EE	24.06 Nivala			2 ka	
60,7	Matti Joensuu-31	KaJu	28.07 Veteli			2 pim	
62,4	Terho Laukka-25		YK	28.07 Veteli			3 pim	
63,0	Pentti Lintilä-26	TR	28.07 Veteli			4 pim	
64.0	Antti Junttila-29	NU		
64,2	Pentti Leppävuori-29	VetU						
64,6	Kalevi Alaspää-32	VetU	30.09 Veteli			1 pk
65,8	Erkki Laasanen-25	VetU	30.09 Veteli			2 pk
66,7	Jukka Koivumäki-30	VetU		
	---10---

vahvistamaton
60,8	Toivo Tuliniemi-29	HR	


	3000m esteet-51
10.22,0	Elmeri Forss-26		KR	22.07 Muhos			1 pim TUL	
10.46,6	N Bro			PInto	02.09 Pietarsaari		2 ka
11.10,0	Aatto Talvi-19		NivSa	22.07 Muhos			2 pim TUL


	korkeus-51
178	Erkki Vihanta-24	KU	26.08 Lohtaja			1 ka
177	Kalevi Ojala-32		NU	17.06 Haapajärvi		1-19 aluem
176	Herman Ojatalo-21	HU	22.07 Sievi			1 alues
176	Kyösti Ylitorvi-29	HU	22.07 Sievi		PB	2 alues
175	Viljo Ranta-Pitkänen	KU	05.08 Lohtaja		PB	2 ka
175	Tauno Kuparinen-18	HK	09.08 Haapajärvi		1 pk
175	Väinö Sailas-28		NU	15.07 Merijärvi		PB	1 ka
175	Martti Isokangas-32	RK	01.09 Haapajärvi	PB	3 po
173	Jorma Pouttu-32		KU	01.09 Haapajärvi		2-19 po
172	Pentti Kaattari-25	TU	26.08 Ullava			1 pk			
	---10---
170	Kalevi Hietalahti-28	HT	17.06 Kaustinen			3 ka
170	Toivo Tuliniemi-29	HiRo	01.07 Kalajoki			1 so
170	Eino Halkosaari-25	PK	22.07 Veteli			1 alues
170	Paavo Nousiainen	YK	22.07 Nivala			2 alues
167	Heikki Hosio		NU	14.09 Nivala			2-19 pk
165	A Ylikangas		KU	03.06 Kannus			1-17
165	Kalevi Kalkas-52	HK	10.06 Haapajärvi		2-19 ka
165	Heikki Tuorila		HU	20.06 Kannus			2-19 aluem
165	Reijo Virtanen-33	YR	01.07 Kalajoki			2 so
165	Kauko Tuliniemi-23	HiRo	01.07 Kalajoki			3 so
	---20---
165	Erkki Närä-33		VetU	07.07 Lohtaja			4-19 pim
165	K Juola			YK	08.07 Lohtaja			1-17 pim
165	Aarno Känsälä-19	KP-V	22.07 Veteli			2 alues
	

	seiväs-51
360	Paavo Koski-22		YK	05.08 Ylivieska			1 ka
355	Erkki Laasanen-25	VetU	29.07 Veteli			1 pim
351	Kalevi Kalkas-32	HK	18.07 Ylivieska			1 pk 
340	Aarre Sysimetsä-30	LV	26.08 Lohtaja			1 ka
338	Heikki Hosio		NU	16.08 Nivala			1-19 kylä-k
333	Kalevi Isopahkala-34	RK	05.08 Ylivieska			1-17 pk
330	Jussi Voltti-22		KV	26.08 Lohtaja			2 ka
330	Pekka Nikkarikoski	KaJu	02.09 Kalajoki			3 ka
327	Risto Melantie-24	YK	18.07 Ylivieska			3 pk
321	Leevi Melender-34	YK	05.08 Ylivieska			2-17 pk
	---10---
320	Kaarlo Autio-32		VV	23.06 Kalajoki			3 ka
320	Matti Lampinen-30	KT	26.08 Lohtaja			3 ka			
320	Tapio Takalo		VV	09.09 Alavieska			1 pk
318	Kalevi Jutila-33	VV	30.08 Ylivieska			1-19 pk
315	Heikki Luoma-34		VetU	05.08 Kaustinen			1-17 pk
315	Reino Laasanen-22	VetU	09.09 Veteli			2 pk
315	R Blomqvist		KoJy	06.10 Kokkola			3 km
310	Sauli Viitala-33	KP-V	05.08 Kaustinen			1-19 pk
309	E Mäkelä		YK	05.08 Ylivieska			3-17 pk
309	R Parviainen		RP	05.08 Ylivieska			3-17 pk
	---20---
305	Kullervo Laasanen-35	VetU	
300	Erkki Närä-33		VetU	05.08 Kaustinen			2-19 pk
300	Teuvo Huusko-33		VetU	05.08 Kaustinen			3-19 pk
300	Seppo Keskinen-35	KV	05.08 Kaustinen			3-17 pk
300	Olli Alaspää-32		VetU	05.08 Kaustinen			4-19 pk			


	pituus-51
694	Vilhelm Porrassalmi-30	KV	26.08 Lohtaja			1 ka	
656	Raimo Pussinen-30	KV	26.08 Lohtaja			2 ka	
650	Jouko Hannula-25	YK	26.08 Nivala			1 ka	
649	Väinö Ryynänen-20	HK	08.07 Reisjärvi			1 pk	
649	Julius Niemi-29		KVK	10.06 Kälviä			1 pk	
642	Esko Halttunen		KU	08.07 Reisjärvi			2 pk	
640	Kyösti Ylitorvi-29	HU	26.08 Lohtaja			3 ka	
633	Mauno Willman-29	HT	17.06 Kaustinen			2 ka	
631	Kalevi Kalkas-32	HK	22.07 Haapajärvi		1-19 aluem 	
629	Kauko Sillanpää		KT					
	---10---						
628	Veikko Saarijärvi-23	KV	05.08 Lohtaja			3 ka
626	Tauno Tuliniemi		HiRo	01.07 Kalajoki			1 so
624	Pentti Niemi-23		KT	08.07 Kälviä			3 ka
622	Esko Luokkala-33	VV	16.06 Ylivieska			2 pk	
621	Arvo Paananen		RP	12.08 Reisjärvi			3 pk
613	Paavo Koski-22		YK	03.06 Pyhäjärvi			1 pk
611	Toivo Niskakoski	RP	03.06 Pyhäjärvi			1-17 pk 	
610	Risto Melantie-24	YK	05.08 Lohtaja			2 ka
609	Jorma Pouttu-32		KU	20.06 Kannus			1-19
609	Martti Isokangas-32	RK	19.08 Rautio			1-19 pk	
	---20---
608	Eero Horttanainen	YK	08.09 Nivala			1-19 pk	


vahvistamaton
638	Lauri Peltola-26	KoJy


	kolmiloikka-51
14.00	Mauno Willman-29	HT	26.08 Lohtaja			1 ka	
13.76	Kalevi Kerttula-23	TR	05.08 Lohtaja			1 ka	
13.70	Aarre Sysimetsä-30	LV	15.07 Kannus		PB	1 ka	
13.53	Heikki Palme´n		HK	02.09 Haapajärvi	PB	4 po	
13.47	Väinö Ryynänen-20	HK	15.07 Kannus			2 ka	
13.44	Esko Halttunen		KU	15.07 Kannus			3 ka	
13.30	Kyösti Ylitorvi-29	HU	02.09 Kalajoki			2 ka	
13.16	Esko Nissilä-32		LV	26.08 Lohtaja			1-19 ka				
13.15	Kalevi Alaspää-32	VetU	02.09 Kaustinen		PB	1-19 pk	
13,13	Matti Koskela-29	ToJy	08.07 Himanka			3 ka
	---10---
13.05	Esko Luokkala-33	VV	08.09 Kannus			1-19 pk				
12.93	Pentti Kangas-25 	NU	22.07 Nivala			1 alues				
12.92	Lauri Alasaari-26	NU	22.07 Nivala			2 alues
12.91	Pauli Pirnes		PyPo	03.06 Pyhäjärvi			1 pk
12.88	Pentti Hautala-29	VetU	22.07 Veteli			1 alues
12,87	Lauri Peltola-26	KoJy	05.08 Kalajoki			1 ka
12.83	Jouni Rechard		NU	19.08 Nivala			2 vihk-k			
12.79	Sauli Viitala-33	KP-V	02.09 Kaustinen			2-19 pk	


	kuula-51
14.18	Tuomas Tastula-28	KP-V	16.09 Ullava			1 pk	
13.64	Martti Nikkari-28	HU	26.08 Lohtaja		PB	2 ka	
13.30	Valio Liedes-30		HT	08.07 Kälviä			3 ka	
13.08	Toivo Ojala		NU	24.06 Nivala		PB	2 ka	
13.08	U Sikkilä		SL	26.08 Sievi		PB	1 pk	
13.08	Matti Rahkonen-17	KV	02.09 Kalajoki			2 ka	
12.99	Veikko Isopahkala-25	KaJu	28.07 Veteli			3 pim	
12.99	Esko Halttunen		KU	26.08 Sievi		PB	2 pk	
12.91	Aimo Liedes-25		HT	19.08 Halsua			2 pk	
12.91	Frans Ojatalo-25	HU	19.08 Himanka			2 pk		
	---10---


	kiekko-51	
41.45	Reino Tokola-15		HK	10.06 Haapajärvi	PB	1 ka	
40.21	Eero Oksanen-30		NU	24.06 Nivala			3 ka	
40.20	Matti Ojala-27		KaJu	26.08 Nivala			1 ka	
39.19	Tuomas Tastula-28	KP-V	15.07 Kannus		PB	1 ka	
38.80	Veikko Isopahkala-25	KaJu	23.06 Kalajoki			2 ka	
37.78	Kalevi Ojala-32		NU	17.06 Haapajärvi	PB	1-19 	
37.67	Esko Halttunen		KU	08.09 Kannus		PB	2 pk	
37.40	Markku Kahma-32		VV	09.09 Alavieska			1-19 pk	
37.19	Eero Isosaari-28	KVK	28.07 Veteli			5 pim	
37,10	Onni Raatikainen-29	ToJy	19.08 Himanka			1 pk
	---10---
37.08	Kauno Nikula-20		KP-V	15.07 Kannus			2 ka	
36.96	Antti Sammallahti-18	KaJu	03.06 Kannus			1 pk
36.66	Martti Isokangas-32	RK	03.06 Kannus			2 pk
---	
34.96	Eero Linna-32		PK	22.07 Veteli
	

	moukari-51
43.21	Urho Suvanto-28		KaJu	02.09 Kalajoki			1 ka	
42.80	Esko Aho-24		YK	08.09 Nivala			1 pk	
39.75	Paavo Kangas-11		RK	18.07 Ylivieska		PB	3 pk	
38.06	Kalervo Niemistö-10	YK		
35.58	Simo Kivioja-15		YK	08.09 Nivala			2 pk	
34.40	Esko Halttunen		KU		
34.10	Raimo Hakola-28		RK	19.08 Rautio			3 pk 	
33.77	Urho Hyyppä-15		VetU	12.08 Veteli		PB	1 ka	
32.35	Reino Saari-15		VetU	12.08 Veteli			2 ka	
31.95	Matti Kainu-23		KP-V	12.08 Veteli		PB	3 ka	
	---10---


	keihäs-51
61.68	Tenho Rantala-25	HimRo	02.09 Pietarsaari	PB	1 ka
61.57	Niilo Säily		YK	10.06 Haapajärvi	PB	1 ka	
58.73	Lauri Koivisto-19	VetU	09.09 Veteli			1 pk	
57.70	Paavo Koski-22		YK	03.06 Pyhäjärvi			1 pk			
56.67	Arvo Talus-25		VV		
56.56	Pekka Kangas-31		NU	07.07 Lohtaja			1-19 pim	
55.66	Jussi Pökkä-09	KT		
54.47	Paavo Kangas-32		NU	24.06 Nivala			3 ka				
54.32	Aulis Isokangas-32	KP-V	07.07 Lohtaja			3-19 pim	
53.76	Viljo Junttila		NU	03.06 Pyhäjärvi			3 pk				
	---10---
53.09	Väinö Sailas		NU		
	
	
vahvistamaton
55,14	E Hernesaho		PietI

						

					1950	
					
	100m-50
11,2	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	03.08 Ylivieska			1 pk	
11,5	Veikko Saarijärvi-23	KV	23.07 Kannus			2 pim	
11,5	Seppo Jokivartio-20	KaJu	29.06 Ylivieska			1 pk	
11,5	Mauno Willman-29	HT	05.08 Veteli			1 ka	
11,5	Viljo Lassila		PK	05.08 Veteli		PB	2 ka	
11,5	Matti Joensuu-31	KaJu	27.08 Kruunupyy	
11,6	Raimo Pussinen-30	KV	23.07 Kannus			3 pim	
11,6	Toivo Junnikkala	KaJu	29.06 Ylivieska			2 pk	
11,6	Taito Tastula-32	KV	04.06 Kannus			1-19	
11,6	Jorma Viirret		NU	23.07 Kannus			4 pim	
	---10---			
11,7	Kauko Sillanpää-31	KT	11.06 Lohtaja			1-19 alues
11,7	Antti Sammallahti-18	KaJu	29.07 Kalajoki			D pim
11,7	Kalevi Pernu-23		KT	06.08 Kälviä			2 pk
11,7	Tapio Herranen-28	KV	20.08 Lohtaja			2 ka	
11,7	Jorma Pietilä-31	KV	20.08 Lohtaja			1-19 ka	
11,7	Jaakko Sillanpää-32	KV	20.08 Lohtaja			2-19 ka
11,7	Lauri Sipilä-27		KV	20.08 Kaustinen			2 pk
11,7	Felix Hautamäki		YK	27.08 Alavieska			1 pk
11,7	Risto Melantie-24	YK	27.08 Alavieska			2 pk
11,8	Toivo Tuliniemi-29	HiRo	02.07 Himanka			2 ka
	---20---
11,8	Väinö Ryynänen-20	HK	29.07 Kalajoki			D pim


	200m-50
22,7	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	24.09 Loimaa			1	
23,2	Veikko Saarijärvi-23	KV	11.06 Lohtaja			1 alues	
23,7	Mikko Torppa-27		VetU	06.08 Pulkkinen		PB	1 ka	
23,9	Raimo Pussinen-30	KV	20.08 Heinola			1-20 PTL		
24,0	Tapio Herranen-28	KV	06.08 Pulkkinen			2 ka	
24,0	Valio Sillanpää-27	VetU	16.07 Kälviä		PB	P pim	
24,1	Väinö Ryynänen-20	HK	16.07 Kälviä			P pim	
24,1	Toivo Junnikkala	KaJu	22.07 Kannus			3 pim	
24,1	Matti Joensuu-31	KaJu	16.07 Kokkola			1-19 kv	
24,1	Mauno Willman-29	HT	06.08 Pulkkinen			3 ka	
	---10---			
24,1	Jorma Viirret		NU	25.06 Nivala			3 ka
24,2	Väinö Lintilä-30	TR	11.06 Himanka			1 alues
24,2	Heikki Råman-27		HT	11.06 Halsua			1 alues	
24,3	Veikko Hietalahti-25	HT	11.06 Halsua			3 alues
24,3	Tauno Linna-29		PK	03.09 Kalajoki			2 ka
24,3	Lauri Sipilä-27		KV	
24,4	Mauno Kerttula-30	TR	11.06 Himanka			2 alues
24,5	Antti Annala-26		TR	11.06 Himanka			3 alues
24,5	Kauno Hirsimäki		NU	10.09 Nivala			2 ka
24,5	Taito Tastula-32	KV	16.07 Kokkola			2-19 kv	
	---20---		


	400m-50
52,5	Mikko Torppa-27		VetU	26.08 Kruunupyy			2 po	
53,0	Vilhelm Porrassalmi-30	KV	16.07 Kokkola			2 kv	
53,0	Valio Sillanpää-27	VetU	06.08 Veteli			2 ka	
53,2	Taito Tastula-32	KV	19.08 Tampere		PB	h-19 SM 	
53,8	Tapio Herranen-28	KV	06.08 Veteli			3 ka	
54,0	Seppo Jokivartio-20	KaJu	23.06 Kalajoki			1 ka	
54,2	Urho Helander-27	NU	10.09 Nivala			1 ka	
54,3	Heikki Råman-27		HT		
54,5	E Vainionpää		PInto	23.07 Alavus			2 pim TUL
54,7	Aimo Rättyä-27		EE	23.07 Kannus			3 pim
	---10---	
54,7	Väinö Ryynänen-20	HK	29.07 Kalajoki			D pim	
54,7	Veikko Mehtälä-21	NU	17.09 Haapajärvi		1 pk
	

	-800m-50
1.59,0	Veikko Mehtälä-21	NU	17.06 Kokkola		PB	2 messu-k
2.01,1	Viljo Räihä-27		KV	17.06 Kokkola			3 messu-k	
2.01,5	Erkki Lamminen-26	KV	22.07 Kannus		PB	2 pim	
2.02,2	Aimo Rättyä-27		EE	17.06 Kokkola			6 messu-k	
2.02,3	Arvo Sipilä-26		YK	24.08 Haapajärvi	PB	1 pk	
2.02,8	Waltter Hellman-29	LV	05.07 Lohtaja		PB	2 pk	
2.03,1	Voitto Liedes-33	HT	27.08 Kruunupyy			2-19 po	
2.03,6	Urho Helander-27	NU	03.08 Ylivieska			2 pk
2.04,0	Alku Seikkula-24	KaRi	11.07 Raahe			3 ka	
2.04,0	Taito Tastula-32	KV	27.08 Kruunupyy			-19 po
	---10---	
2.04,3	Kusti Kaarlela		NU	27.08 Kruunupyy		PB	4-19 po					
2.04,9	Lauri Sipilä-27		KV	16.07 Kokkola			2C kv
2.04,9	Antti Sipilä-22		NU	24.08 Haapajärvi		3 pk
2.05,0	Taru Niemi-23		YK	11.06 Kalajoki			2 alues
2.05,3	Simo Kataja-aho-27	KoJy	22.07 Alavus			2 pim TUL
2.05,8	Olavi Kallio		YK	03.08 Ylivieska			3 pk
2.06,0	Seppo Paananen		RP	02.07 Reisjärvi			1 pk
2.06,0	Erkki Peltoniemi-26	KP-V	09.07 Kaustinen			3 ka
2.06,0	Tuure Perkkiö		YK	22.07 Kannus			4 pim	


	1500m-50
4.03,2	Taru Niemi-23		YK	23.06 Kalajoki			4 ka	
4.04,0	Veikko Mehtälä-21	NU	16.07 Kokkola		PB	3 kv	
4.09,4	Paavo Kotila-27		VetU	03.09 Kalajoki			1 ka	
4.09,6	Arvo Sipilä-26		YK	03.09 Kalajoki			2 ka
4.10,2	Alku Seikkula-24	KaRi	31.07 Forssa			6 TUL	
4.11,0	Antti Sipilä-22		NU	23.07 Kannus			3 pim	
4.11,0	Viljo Räihä-27		KV	25.06 Rautio			1 pk	
4.13,0	Erkki Lamminen-26	KV	23.07 Kannus			4 ka	
4.13,6	Valtteri Hellman-29	LV	04.06 Kannus			1 pk	
4.14,6	Pentti Lintilä-26	TU	17.06 Kokkola			2C messu-k
	---10---	
4.15,8	Jaakko Lahnalampi-29	TR	17.06 Kokkola			3C messu-k					
4.16,0	Rauni Kainu-12		VetU	17.06 Kokkola			4C messu-k
4.16,0	Erkki Peltoniemi-26	KP-V	25.06 Nivala			5 ka	


	3000m-50
8.45,4	Taru Niemi-23		YK	17.06 Kokkola			3 messu-k	
8.49,8	Paavo Kotila-27		VetU	26.08 Kruunupyy			1 po	
8.52,2	Valtteri Hellman-29	LV	17.06 Kokkola		PB	4 messu-k	
8.59,0	Alku Seikkula-24	KaRi	06.06 Oulu			3 ka
9.00,0	Arvo Sipilä-26		YK	26.08 Kruunupyy			4 po	
9.00,4	Erkki Peltoniemi-26	KP-V	17.06 Kokkola		PB	6 messu-k	
9.05,0	Helge Lokasaari-26	LV	16.07 Kälviä			3 pim-team
9.09,0	Simo Kataja-aho-27	KoJy	06.08 Lapua			2 ka	
9.12,6	Antti Sipilä-22		NU	16.07 Kälviä			4 pim-team	
9.15,2	Kalevi Sillanpää-24	VetU	16.07 Kälviä			5 pim-team    	
	---10---
9.17,0	Rauni Kainu-12		VetU	16.07 Kälviä			6 pim-team	
9.22,4	Erkki Lamminen-26	KV	07.06 Kokkola			1 kunta	
	

	5000m-50
15.28,0	Taru Niemi-23		YK	22.07 Kannus			1 pim	
15.28,8	Paavo Kotila-27		VetU		
15.30,0	Arvo Sipilä-26		YK	27.08 Kruunupyy			2 po	
15.42,0	Helge Lokasaari-26	LV	06.08 Ähtäri			2 ka	
15.56,4	Alku Seikkula-24	KaRi	10.09 Raahe			1 ka
15.59,2	Elmeri Forss-26		KaJu	22.07 Kalajoki			1 pim TUL
16.06,2	Erkki Muuttola-27	RP	10.09 Nivala				
16.12,2	Kalevi Sillanpää-24	VetU	29.08 Pulkkinen			1 pk	
16.18,0	Rauni Kainu-12		VetU	29.08 Pulkkinen			2 pk	
16.21,2	Aatto Talvi-18		NiSa	22.07 Kalajoki			3 pim TUL
	---10---
16.23,0	Onni Haatanen		EE	22.07 Kannus			3 pim	
16.44,4	Reino Haatanen		EE	02.07 Kälviä			2 ka	
16.47,0	Veikko Venetjoki-29	HT	09.07 Ullava			1 pk	
16.53,0	Väinö Mäkelä-26		UK	09.07 Ullava			2 pk	
16.56,0	Uljas Kotila-19		VetU		


	10000m-50
33.28,6	Paavo Kotila-27		VetU	27.08 Nivala			1 pk	
33.33,0	Erkki Muuttola-27	RP	27.08 Nivala			2 pk	
33.38,2	Arvo Sipilä-26		YK	14.09 Ylivieska			1 pk	
34.12,4	Helge Lokasaari-26	LV	23.07 Kannus			1 pim
34.16,0	Aatto Talvi-18		NiSa	23.07 Kalajoki			1 pim TUL	
34.22,0	Antti Sipilä-22		NU	27.08 Nivala			3 pk	
34.42,0	Tauno Ohtamaa-20	NU	09.07 Haapajärvi		2 kv	
35.46,0	Kalle Palola-26		KVK	23.07 Kannus			2 pim	
35.55,0	Väinö Mäkelä-26		UK	23.07 Kannus			3 pim	
36.38,0	Uljas Kotila-19		VetU	02.07 Pulkinen			1 pk	
	---10---
36.46,0	Eino Kallunki		HK					
36.52,8	Rauni Kainu-12		VetU	10.09 Pulkkinen			1 pk
32.59,4	A Ruuska			HK	
36.59,4	R Niittykoski		HK


	25000m-50   
1.28,36	Uljas Kotila-19		VetU	24.09 Nurmo		PB	1 ka
1.39,53	Kalevi Erkkilä		LV	10.09 Nivala			2 pim
1.41,30	Väinö Mäkelä-26		UK	17.09 Halsua			2 pk
1.41,56	Tauno Ohtamaa-20	NU	10.09 Nivala			3 pim
1.48,54	Niilo Hakala		KU	03.09 Kalajoki			3 ka	
1.51,48	Reino Kaipio-19		HT	17.09 Halsua			3 pk
1.56,19	Lauri Lassila-28	VetU
1.58,31	Oskari Patana-09	VetU
2.13,27	V Kinnunen		TR


	maraton-50
2.41,19	Uljas Kotila-19		VetU	15.10 Seinäjoki		PB	3 ka
3.18.11	Aatto Talvi-18		NU	10.09 Vaasa			8 ka


	110m aidat-50
16,4	Julius Niemi-29		KVK	05.07 Lohtaja			1 pk				
16,9	Antti Sammallahti-18	KaJu	30.07 Kalajoki			D pim	
17,0	Urho Sysimetsä-27	LV	27.08 Kruunupyy			3 po
17,2	Toivo Tuliniemi-29	HiRo	25.06 Himanka			1 so
17,4	Arvo Väliverronen	RK	23.07 Kannus			3 pim	
17,5	Terho Laukka-25		YK	27.08 Nivala			1 pk	
17,6	Seppo Jokivartio-20	KaJu	11.06 Kalajoki			1 alues	
17,7	Kauno Hirsimäki		NU	27.08 Nivala			2 pk    	
17,8	Heikki Torppa-24	VetU	06.08 Veteli			1 ka	
17,8	Kalevi Vihanta-29	KU	23.07 Kannus			4 pim	
	---10---
17,9	Erkki Laasanen-25	VetU	06.08 Veteli			2 ka				
18,0	Heikki Palmen		HK	30.07 Kalajoki			D pim
	

	200m aidat-50
27,5	Matti Joensuu-31	KaJu	20.08 Tampere		PB	4-19 SM	
28,2	Erkki Ojakangas		KV	29.07 Nivala			1-19 pim		
28,3	Toivo Tuliniemi-29	HiRo	03.09 Pietarsaari		1 ka	    	
28,5	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	06.08 Kälviä			1 pk	
28,6	Urho Sysimetsä-27	LV	06.08 Kälviä			2 pk	
28,6	Terho Laukka-25		YK	06.08 Kälviä			3 pk	
28,7	Julius Niemi-29		KVK		
28,8	Martti Suonperä-31	KT	06.08 Kälviä			4 pk	
29,0	Seppo Pernu-19		KT		
29,3	Esko Nissilä-32		LV	29.07 Nivala			4-19 pim	
	---10---
29,5	Keijo Puusaari		KP-V	29.08 Pulkkinen			1-19 pk				
29,7	Jorma Pietilä-31	KV		
29,9	Kalevi Alaspää-32	VetU	29.08 Pulkkinen			2-19 pk


	400m aidat-50
60,3	Valio Sillanpää-27	VetU	29.08 Pulkkinen		PB	1 pk	
60,4	Toivo Tuliniemi-29	HiRo	10.09 Vaasa			1 ka
60,7	Mikko Torppa-27		VetU	29.08 Pulkkinen			2 pk	
60,8	Seppo Jokivartio-20	KaJu	22.07 Kannus			2 pim	
61,2	Aimo Rättyä-27		EE	24.08 Haapajärvi		1 pk	
61,6	Terho Laukka-25		YK	22.07 Kannus			4 pim	
62,4	Olavi Kallio		YK	24.08 Haapajärvi	PB	3 pk	
63,3	Julius Niemi-29		KVK		
63,8	Antti Junttila-29	NU		
63,8	Erkki Laasanen-25	VetU	29.08 Pulkkinen			3 pk	
	---10---
64,2	Tapio Herranen		KV		
	

	3000m esteet-50
9.30,4	Taru Niemi-23		YK	28.06 Valkeakoski		2 ka


	korkeus-50
180	Erkki Vihanta-24	KU	18.06 Haapajärvi		2 ka
180	Tauno Kuparinen-18	HK	03.09 Pyhäjärvi			1 pk
175	Pentti Kaattari-25	TR	16.07 Kälviä			P pim
175	Heikki Palmen		HK	29.07 Kalajoki		PB	D pim
171	Herman Ojatalo-21	HU	18.06 Himanka			1 pk			
171	Uolevi Kunelius-24	YK	13.08 Haapajärvi		3 pk
171	Kalevi Ojala-32		NU	13.08 Haapajärvi		1-17 pk
170	Väinö Sailas-28		NU	16.07 Kälviä			D pim
170	Väinö Ryynänen-20	HK	16.07 Kälviä		PB	D pim
170	Pekka Nikkarikoski	KaJu	29.07 Nivala		PB	1-19 pim
	---10---
170	K Planman		PInto	03.09 Pietarsaari		1 ka
170	Eino Halkosaari-25	PK	10.09 Kyyjärvi			1 so
168	Jorma Pouttu-32		KU	26.08 Kruunupyy			1-19 po
168	Kalevi Hietalahti-28	HT	24.09 Halsua			1 pk
167	F Lauri			HiRo	25.06 Himanka			1 so
166	Yrjö Ievanen-33		NU	13.08 Haapajärvi		2-17 pk
166	Pentti Maanselkä	PK	13.08 Ullava		PB	1 pk
165	Toivo Tuliniemi-29	HiRo	28.05 Kalajoki			2 ka
165	Kauko Tuliniemi-23	HiRo	28.05 Kalajoki			3 ka
165	Kalevi Kalkas-32	HK	29.07 Nivala			2-19 pim
	---20---
165	Valio Sillanpää-27	VetU	29.07 Kalajoki			D pim
165	Antti Sammallahti-18	KaJu	29.07 Kalajoki			D pim
165	Martti Suvanto-30	KaJu	20.08 Lohtaja			3 ka
165	Veikko Vierimaa-27	KV	17.09 Kokkola			1 pk


	seiväs-50
375	Antti Sammallahti-18	KaJu	03.08 Ylivieska		PB	1 pk
375	Paavo Koski-22		YK	03.08 Ylivieska		PB	2 pk
361	Erkki Laasanen-25	VetU	24.08 Vimpeli			2 ka
352	Valio Sillanpää-27	VetU	06.08 Veteli		PB	1 ka
342	Kalevi Kalkas-32	HK	06.08 Veteli			2 ka
342	Pekka Nikkarikoski	KaJu	29.06 Ylivieska			2 pk
342	Kalevi Nivala		VV	29.06 Ylivieska			3 pk
338	Urho Suvanto-28		KaJu		
332	A Rintala		HK
330	Risto Melantie-24	YK	14.09 Ylivieska			1 pk
	---10---
330	Jussi Voltti-22		KV	24.09 Eskola			1 pk
320	Aarre Sysimetsä-30	LV	05.07 Lohtaja			2 pk
310	Veikko Murtoniemi-21	RK	11.06 Himanka			1 alues
310	Herman Ojatalo-21	HU	11.06 Himanka			2 alues
310	Sauli Viitala-33	KP-V	30.07 Nivala			1-17 pim
310	R Blomqvist		KoJy	16.08 Ykspihlaja		1 so
310 	Mauno Vedenoja		KaJu	20.08 Kalajoki		PB	2 raittius-s
309	Teuvo Huusko-33		VetU	10.09 Veteli			1-17 pk
300	K Lahnalampi		TR	11.06 Himanka			3 alues
300	Veikko Kamppila		EE	23.07 Kannus			6 pim
	---20---
300	Heikki Hosio		NU	30.07 Nivala			2-17 pim
300	Tapio Takalo		VV	30.07 Nivala			3-17 pim			
300	Seppo Keskinen-35	KV	03.09 Kannus			1-19 pk
300	Kaarlo Autio-32		VV	14.09 Ylivieska			2 pk


	pituus-50
699	Vilhelm Porrassalmi-30	KV	02.09 Eskilstuna		1-20 mo				
674	Raimo Pussinen-30	KV	20.08 Heinola			2 PTL					
665	Väinö Ryynänen-20	HK	03.08 Ylivieska			2 pk	
654	Jouko Hannula-25	YK	29.06 Ylivieska			1 pk	
645	Veikko Vierimaa-27	KV	17.09 Kokkola   		3 pk	
645	Aarne Varila-27		KV	11.06 Lohtaja		PB	1 alues	
642	Mauno Päivärinta	NU	29.06 Ylivieska			2 pk	
636	Toivo Tuliniemi-29	HiRo	03.09 Pietarsaari		2 ka
629	Tauno Kuparinen-18	HK	06.08 Sievi			3 pk	
625	Paavo Koski-22		YK	29.06 Ylivieska			3 pk
	---10---	
624	Antti Juvonen-31	TR	27.08 Kruunupyy			1-19 po				
622	Frans Ojatalo-25	HU	11.06 Himanka			1 alues
620	Antti Sammallahti-18	KaJu	11.06 Kalajoki			2 alues
619	Heino Rajaniemi-21	VV
618	Lauri Peltola-26	KoJy	03.09 Pietarsaari		3 ka	
617	A Rintala		HK			
615	Hannu Turunen-32	KV	03.09 Kannus		PB	1-19 pk
611	Urho Sysimetsä-27	LV	11.06 Lohtaja			3 alues
611	Herman Ojatalo-21	HU	18.06 Himanka			1 pk
611	Ahti Känsälä-26		KP-V
	---10---
610	Mauno Willman-29	HT	11.06 Halsua			1 alues
609	Aarne Hietala-26	VV	27.08 Alavieska			1 pk	


	kolmiloikka-50
13.59	Väinö Ryynänen-20	HK	23.07 Kannus			1 pim	
13.34	Aimo Teppo		NU	10.09 Nivala			1 ka	
13.33	Heikki Palme´n		HK	13.08 Haapajärvi		1 pk	
13.27	Aarre Sysimetsä-30	LV	23.07 Kannus			3 pim	
13.24	Pauli Pirnes		PyPo	10.09 Nivala			3 ka 	
13.23	Armas Järvelä-18	KV	23.07 Kannus			4 pim	
13.22	Jouko Hannula-25	YK	10.09 Nivala			4 ka	
13.11	Matti Venetjoki-25	KaJu	29.06 Ylivieska			1 pk	
13.08	Jouni Rechardt		NU	10.09 Nivala			5 ka	
13.03	Terho Laukka-25		YK	29.06 Ylivieska			3 pk	
	---10---			
13.01	Hannu Turunen-32	KV	30.07 Nivala		PB	1-19 pim
12.98	Felix Hautamäki-20	YK	02.07 Merijärvi			2 ka
12.97	Urho Sysimetsä-27	LV	06.08 Kälviä			1 pk
12.95	Pekka Saari		KaJu
12.94	Frans Ojatalo-25	HU	18.06 Himanka			1 pk	
12.91	M Savolainen		SS	30.07 Nivala			2-19 pim	
12.84	M Kallio		HU	18.06 Himanka			2 pk
12.82	Esko Nissilä-32		LV	20.08 Lohtaja			1-19 ka
12,77	Matti Koskela-29	ToJy	20.08 Toholampi			1 ka	
12.64	Helge Nurisalo-24	KT	02.07 Kälviä			2 ka
	---20---
12.58	Martti Suvanto-30	KaJu	20.08 Lohtaja			3 ka
	

	kuula-50
13.67	Veikko Isopahkala-25	KaJu		
13.63	Martti Nikkari-28	HU	06.08 Sievi			1 pk	
13.38	Tuomas Tastula-28	KP-V	25.06 Nivala			1 ka	
13.24	Matti Rahkonen-17	KV	06.08 Sievi			2 pk	
13.02	Valio Liedes-30		HT	24.09 Halsua			1 pk	
12.84	Aimo Liedes-25		HT	22.07 Kannus			2 pim	
12.66	Frans Ojatalo-25	HU	18.06 Himanka			2 pk		
12.55	Esko Rautio-25		KVK	02.07 Kälviä			2 ka	
12.49	Olavi Uusitalo-16	TR	06.08 Sievi			3 pk			
12.36	Ahti Töyräskoski-26	UK	11.06 Halsua			2 alues
	---10---	


	kiekko-50	
40,69	Vilho Järvinen		KaRi	01.07 Oulu		PB	1 ka
38.95	Tuomas Tastula-28	KP-V	11.06 Kaustinen			1 alues	
38.80	Eero Isosaari-28	KVK	16.09 Kokkola			1 pk	
38.70	Veikko Isopahkala-25	KaJu	23.07 Kannus			1 pim	
38.52	Reino Tokola-15		HK	24.08 Haapajärvi		1 pk
37.80	Kauno Nikula-20		KP-V	30.07 Teerijärvi		3 ka	
37.31	Ahti Töyräskoski-26	UK	09.07 Ullava			1 pk	
37.22	Olavi Uusitalo-13	TR	11.06 Himanka			1 alues	
37.16	Matti Ojala-27		KaJu	03.09 Kalajoki			3 ka	
37.02	Antti Sammallahti-18	KaJu	23.06 Kalajoki			2 ka
	---10---	
36.61	Frans Ojatalo-25	HU	11.06 Himanka			2 alues	
	

	moukari-50
42.22	Esko Aho-24		YK	10.09 Nivala			1 ka	
41.45	Eino Lindholm-14	VetU	03.08 Ylivieska			1 pk	
40.50	Urho Suvanto-28		KaJu	03.09 Kalajoki			3 ka	
39.88	Raimo Hakola-28		RK	03.08 Ylivieska			3 pk	
39.31	Paavo Kangas-11		RK	25.06 Rautio			2 pk	
38.74	Kalervo Niemistö-10	YK	20.08 Ylivieska			2 pk	
38.58	Heikki Hakola-22	RK	03.08 Ylivieska			4 pk	
38.55	Paavo Koski-22		YK	22.07 Kannus			3 pim	
37.57	Väinö Niskala-07	KaJu	20.08 Ylivieska			3 pk	
34.23	Simo Kivioja-15		YK		
	---10---


	keihäs-50
60.29	Niilo Säily		YK	24.09 Eskola			1 pk	
59.30	Paavo Koski-22		YK		
58.00	Valio Sillanpää-27	VetU	23.07 Kannus			1 pim	
57.70	Lauri Koivisto-19	VetU	18.06 Veteli			1 ka	
56.53	Jussi Pökkä-09		KT	20.08 Toholampi			1 ka
54,74	Tenho Rantala-25	HimRo	02.07 Himanka			1 ka	
54.20	Viljo Junttila		NU	23.07 Kannus		PB	6 pim	
53.94	Pentti Kaattari-25	TR	03.09 Kalajoki		PB	3 ka	
53.00	Erkki Koivumäki-26	VetU	18.06 Veteli			2 ka
52,54	Salomo Tolonen-26	PInto	02.08 Pietarsaari		1 so
	---10---	
51.50	Väinö Sailas		NU	10.09 Nivala			3 ka   	
51.25	Reino Niskala-17	VV	27.08 Alavieska			2 pk	



					1949	

	100m-49
11,1	Veikko Saarijärvi-23	KV	07.08 Lohtaja		PB	2 ka	
11,2	Seppo Jokivartio-20	KaJu	24.06 Kalajoki		PB	1 ka	
11,2	Antti Suvanto-25	KV	24.06 Halsua		PB	1 pk	
11,4	Raimo Pussinen-30	KV	02.07 Kälviä			2 pk	
11,4	Paavo Nuottimäki-25	VetU	12.07 Kortesjärvi		2 ka		
11,5	Jorma Viirret		NU	05.06 Kälviä			4 piiri-kisa	
11,5	Ahti Känsälä-26		KP-V	19.06 Kaustinen		PB	2 ka	
11,5	Pentti Niemi-23		KT	02.07 Kälviä			3 pk	
11,5	Voitto Kauppinen	KU	24.07 Kalajoki			4 pim		
11,6	Heikki Ruokoja-25	KT	05.06 Kälviä			5 piiri-kisa	
	---10---			
11,6	T Virkkala		KP-V	07.08 Veteli			2 ka	
11,6	Antti Sammallahti-18	KaJu	24.06 Kalajoki			3 ka	
11,6	Olavi Savolainen	KoJy	26.06 Toholampi			1 so	
11,6	Veikko Vierimaa-27	KV	07.08 Lohtaja			6 ka	
11,6	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	17.09 Kannus			1-19 pk	
11,6	Antti Juvonen-31	TR	17.09 Kannus			2-19 pk	
11,7	Mauno Willman-29	HT	24.06 Halsua			2 pk
11,7	Valio Sillanpää-27	VetU	26.06 Pulkkinen			2 pk
11,7	Kauno Hirsimäki		NU	10.07 Nivala			3 ka
11,7	Felix Hautamäki		YK	28.08 Ylivieska			1 pk
	---20---
11,7	Mauno Kerttula-30	TR	17.09 Kannus			3-19 pk	
	---20---


	200m-49
23,2	Veikko Saarijärvi-23	KV	04.09 Oulu			4 ka	
23,8	Seppo Jokivartio-20	KaJu	12.06 Nivala			1 alues	
23,9	Raimo Pussinen-30	KV	21.08 Veteli			1 pk	
24,1	Voitto Kauppinen-27	KU	03.07 Kannus			P	
24,3	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	25.09 Kälviä			1 pk	
24,4	Antti Suvanto-25	KV	11.09 Kaustinen			1 pk	
24,5	Jorma Viirret		NU	12.06 Nivala			2 alues	
24,5	Olavi Savolainen	KoJy	24.07 Lapua			1 pim TUL
24,5	Tapani Virkkala-26	KP-V	21.08 Veteli			2 pk	
24,6	Toivo Junnikkala	KaJu	23.07 Kalajoki			3 pim	
	---10---
24,6	Matti Mattila		KV	06.08 Lohtaja			5 pk		
24,6	Tapio Nuottimäki-26	YK	13.08 Kannus			2 kv	
24,7	Kauno Hirsimäki		NU	23.07 Kalajoki			4 pim	
24,7	Ahti Känsälä-26		KP-V	23.07 Kalajoki			5 pim	
24,8	Esko Hirsikangas	UK	12.06 Lestijärvi		1 alues	
24,8	Sointu Ojalehto		NU	02.10 Haapajärvi		1-19 pk	
24,8	Olavi Pellikka-27		HK		
24,9	Mikko Torppa-27		VetU	21.08 Veteli			3 pk	
24,9	Paavo Nuottimäki-25	VetU	21.08 Veteli			3 pk	
24,9	Pentti Niemi-23		KT	28.08 Kälviä			1 pk		
	---20---


	400m-49
51,1	Seppo Jokivartio-20	KaJu	24.06 Kalajoki		PB	1 ka	
52,8	Mikko Torppa-27		VetU	07.08 Veteli			1 ka	
53,8	Tapio Nuottimäki-26	YK	14.09 Ylivieska			D	
53,9	Valio Sillanpää-27	VetU	07.08 Veteli			2 ka	
54,2	Toivo Junnikkala	KaJu	24.07 Kalajoki			3 pim	
54,7	A Kirvesniemi		HK	24.07 Kalajoki			4 pim	
54,8	Olavi Savolainen	KoJy	31.07 Kokkola			1 so
54,8	Antti Suvanto-25	KV	07.08 Veteli			3 ka	
54,9	Mauno Willman-29	HT	14.08 Halsua			1 pk	
55,0	Ahti Blick		KoJy	24.07 Lapua			1 pim TUL
	---10---
55,0	Jukka Päivärinta-26	RK	07.08 Rautio			1 kunta
55,0	Paavo Nuottimäki-25	VetU		
55,2	Frans Hautamäki		YK	11.09 Alavieska			1 pk		
55,2	Veikko Mehtälä-21	NU	04.09 Kalajoki			2 ka	
55,2	Olavi Kallio		YK	14.08 Kälviä			2 ka	
55,2	A Kellokumpu		YK	14.08 Kälviä			3 ka	
55,3	Mauno Lassila		KU	17.09 Kannus			1-19 pk	
55,3	Veikko Hietalahti-25	HT	14.08 Halsua			2 pk	


	800m-49
2.02,4	Taru Niemi-23		YK	23.07 Kalajoki			1 pim	
2.02,9	Veikko Mehtälä-21	NU	23.07 Kalajoki			2 pim	
2.03,5	Alku Seikkula-24	KaRi	11.08 Kalajoki			3 kv
2.03,6	Elmeri Fors-26		KaRi	12.06 Oulu			2 piiri-j TUL
2.04,0	Erkki Peltoniemi-26	KP-V	23.07 Kalajoki			3 pim	
2.04,0	Mikko Torppa-27		VetU	23.07 Kalajoki			4 pim	
2.04,0	Erkki Lamminen-26	KV	23.07 Kalajoki			5 pim	
2.04,5	Jouko Peitso-31		KVK	18.09 Kannus			1-19 pk	
2.05,0	Lauri Sipilä-27		KV	11.09 Lohtaja			1 pk
2.05,4	Aarne Alho-26		KT	09.08 Kokkola			4 kv	
	--10--
2.05,4	Tapio Jylhä-30		KP-V	28.08 Kokkola		PB	3-19
2.05,4	Mauno Lassila		KU	18.09 Kannus			2-19 pk		
2.05,4	Tapio Nuottimäki-26	YK	03.09 Oulu			3C ka			
2.05,7	Paavo Kotila-27		VetU		
2.05,7	Lauri Syrjälä		VV	23.07 Kalajoki			6 pim    	
2.05,7	Tuure Perkkiö-26	NU		
2.06,4	Olavi Nikkarikoski-25	KaJu	12.06 Nivala			2 alues	
2.06,5	Jairi Sillanpää-26	VetU	12.06 Veteli			2 alues	
2.06,5	Viljo Räihä-27		RK	12.06 Sievi			1 alues	
2.06,7	Jukka Päivärinta-26	RK	29.06 Ylivieska			2 pk	
	---20---


	1500m-49
4.01,6	Taru Niemi-23		YK	11.08 Mikkeli			2 kv
4.05,0	Alku Seikkula-24	KaRi	28.08 Oulu			5 ka
4.07,0	Aarne Alho-26		KT	24.07 Kalajoki			1 pim	
4.08,0	Veikko Mehtälä-21	NU	05.06 Kälviä			1 piiri-k	
4.09,6	Erkki Lamminen-26	KV	05.06 Kälviä			2 piiri-k	
4.11,2	Elmeri Fors-26		KaRi	11.06 Oulu			2 piiri-j TUL
4.13,2	Paavo Kotila-27		VetU	24.06 Kalajoki			1C ka	
4.14,0	Arvo Sipilä-26		YK	26.06 Rautio			1 pk
4.14,0	Valtteri Hellman-29	LV	31.07 Kannus			2 ka   	
4.17,0	Martti Harakka-23	PK	24.07 Kalajoki			4 pim
	--10-- 	
4.17,4	Lauri Syrjälä		VV	28.08 Ylivieska			2 pk
4.17,6	M Nuorala		YK	28.08 Ylivieska			3 pk	
4.18,0	Pentti Lintilä-26	TR				
4.18,4	Tuure Perkkiö-26	NU	10.07 Nivala			2 ka	
4.18,7	Simo Kataja-aho-27	KoJy	24.07 Lapua			3 pim TUL
4.18,8	Erkki Peltoniemi-26	KP-V	19.06 Kaustinen			2 ka


	3000m-49
8.52,6	Taru Niemi-23		YK	15.09 Helsinki			1 akatem	
8.56,0	Martti Harakka-23	PK	03.07 Kannus		PB	1 pim	
8.58,6	Arvo Sipilä-26		YK	17.07 Lapinlahti		12 SM-team  	
8.59,6	Aarne Alho-26		KT	17.07 Lapinlahti	PB	14 SM-team  	
9.03,0	Elmeri Fors-26		KaRi	11.08 Kalajoki			1 ka
9.04,8	Alku Seikkula-24	KaRi	18.09 Kalajoki			1 ka	
9.06,0	Veikko Mehtälä-21	NU	12.06 Nivala		PB	2 alues	
9.09,2	Paavo Kotila-27		VetU	17.07 Lapinlahti		24 SM-team  	
9.14,4	Voitto Alanko-30	TR	14.08 Mikkeli			11-19 SM	
9.19,0	Erkki Lamminen-26	KV	12.06 Kannus			2 alues	
	---10---
9.21,0	Tauno Ohtamaa-20	NU	12.06 Nivala			3 alues	
9.22,0	Erkki Peltoniemi-26	KP-V	03.07 Kannus			4 pim				
9.24,0	Valtteri Hellman-29	LV	12.06 Kannus			3 alues	
9.24,2	Pentti Maanselkä-28	PK	12.06 Veteli			3 alues	


	5000m-49
15.25,4	Taru Niemi-23		YK		
15.26,8	Arvo Sipilä-26		YK	23.07 Kalajoki			1 pim	
15.27,4	Martti Harakka-23	PK	23.07 Kalajoki		PB	2 pim	
15.49,4	Aarne Alho-26		KT	11.09 Kälviä			1 pk	
16.16,0	Paavo Kotila-27		VetU	14.08 Kälviä			1 ka	
16.20,0	Martti Juola-20		KaJu	05.06 Kälviä			3 piiri-k	
16.22,4	Tauno Ohtamaa-20	NU	23.07 Kalajoki			3 pim	
16.29,4	Onni Haatanen		EE	23.07 Kalajoki			4 pim	
16.43,2	Reino Haatanen		EE	13.08 Kannus			1 kv	
16.48,4	Aatto Talvi-18		NU	23.07 Kalajoki			5 pim	
	---10---


	10000m-49
32.32,4	Arvo Sipilä-20		YK	24.07 Kalajoki		PB	1 pim	
32.42,0	Martti Harakka-23	PK	21.08 Jyväskylä		PB	4 smB   	
32.58,0	Paavo Kotila-27		VetU	24.07 Kalajoki			2 pim	
33.06,6	Erkki Peltoniemi-26	KP-V	24.07 Kalajoki		PB	3 pim	
33.46,2	Uljas Kotila-19		VetU	27.08 Veteli		PB	1 pk	
34.36,0	Väinö Mäkelä-26		UK	27.08 Veteli			2 pk	
35.17,8	Aatto Talvi-18		NU	24.07 Kalajoki			4 pim	
35.39,0	Veikko Mehtälä-21	NU	21.08 Haapajärvi		1 pk	
36.05,4	Yrjö Ruuska		HK	21.08 Haapajärvi		2 pk	
37.08,0	Niilo Hakala		KU	24.07 Kalajoki			5 pim	
	---10---


	25000m-49   
1.29,33	Uljas Kotila-19		VetU	04.09 Kalajoki			2 ka
1.30.34	Mauno Jyrinki-22	SL	04.09 Kalajoki			3 ka
1.33.41	Aatto Talvi-18		NU	09.07 Nivala			2 ka
1.36.02	Väinö Mäkelä-26		UK	04.09 Kalajoki			4 ka


	maraton-49
2.50,11	Uljas Kotila-19		VetU	10.08 Seinäjoki			2 ka


	110m aidat-49
16,6	Urho Sysimetsä-27	LV	07.08 Lohtaja			3 ka	
16,7	Julius Niemi-29		KVK	05.06 Kälviä			1	
16,7	Arvo Väliverronen-28	RK	24.07 Kalajoki			3 pim	
17,1	Terho Laukka-25		YK	24.07 Kalajoki			4 pim	
17,1	Aarre Sysimetsä-30	LV	11.09 Lohtaja			3 pk	
17,4	Aarne Varila-27		KV	07.08 Lohtaja		PB	5 ka	
17,4	Kuuno Honkonen-22	PInto	12.08 Pietarsaari		3 kv
17,4	Seppo Pernu-19		KT		
17,6	Antti Sammallahti-18	KaJu	05.06 Kälviä			2 	
18,0	Aarre Jukkola-18	LV		
	---10---
18,2	Leevi Oja-23 		KU	24.07 Kalajoki			5 pim	
18,4	Kalle Kaattari-24	HiRo	26.06 Toholampi			1 so
18,7	Toivo Tuliniemi-29	HiRo	26.06 Toholampi			2 so



	200maidat-49
27,1	Seppo Jokivartio-20	KaJu	04.09 Kalajoki		PB	1 ka	
28,5	Urho Sysimetsä-27	LV	14.08 Kälviä			1 ka 	
28,6	Terho Laukka-25		YK	04.09 Kalajoki			2 ka	
28,8	Aarre Sysimetsä-30	LV	25.09 Kälviä			1-19 pk	
29,1	Jorma Pietilä-31	KV	25.09 Kälviä			2-19 pk	
29,4	Kalevi Pernu-23		KT	14.08 Kälviä			2 ka	
29,4	Arvo Väliverronen-28	RK	04.09 Kalajoki			3 ka	
29,6	Kalevi Nivala		KaJu	04.09 Kalajoki			4 ka	
29,8	Martti Suonperä-31	KT	25.09 Kälviä			3-19	


	400m aidat-49
56,5	Seppo Jokivartio-20	KaJu					
60,6	Valio Sillanpää-27	VetU	28.08 Kälviä			1 pk	
61,2	Mikko Torppa-27		VetU	21.08 Veteli			1 pk	
62,2	Jukka Päivärinta-26	RK	23.07 Kalajoki			2 pim	
63,1	Julius Niemi-29		KVK	28.08 Kälviä			2 pk	
63,4	Erkki Laasanen-25	VetU	28.08 Kälviä			3 pk	
63,6	Olavi Kallio		YK	23.07 Kalajoki			3 pim	
63,9	Arvi Heusala		KaJu	23.07 Kalajoki			4 pim	
64,6	Tapio Nuottimäki-26	YK	23.07 Kalajoki			5 pim	
65,0	Pentti Leppävuori-29	VetU	21.08 Veteli			2 pk	
	---10---						
65,3	Esko Klemola	KV	23.07 Kalajoki			6 pim	
65,4	Paavo Nuottimäki-25	VetU	21.08 Veteli			3 pk	


	3000m esteet-49
9.36,6	Taru Niemi-23		YK	03.09 Oulu			1
9.48,4	Elmeri Forss-26		KaRi	11.09 Boden, SWE	PB	4 pienois-mo


	korkeus-49
195,5	Kuuno Honkonen-22	PInto	04.09 Pietarsaari		1 ka	
180	Herman Ojatalo-21	HU	12.06 Sievi		PB	1 alues
180	Tauno Kuparinen-18	HK	19.06 Haapajärvi		2 ka
176	Erkki Vihanta-24	KU	07.08 Lohtaja			1 ka
175	Uolevi Kunelius-24	YK	19.06 Haapajärvi		3 ka
175	Paavo Nousiainen	YK	
175	Pentti Kaattari-25	TR	12.06 Sievi		PB	2 alues
174	Martti Suvanto-30	KaJu	02.10 Kalajoki			1 pitäj-m
173	Martti Isokangas-32	RK	
172	Heikki Palme´n		HK
	---10---
171	Viljo Ranta-Pitkänen-30	KU	11.09 Himanka			2 pk
170	Veikko Vierimaa-27	KV	05.06 Kälviä			4 piiri-kisa
170	Voitto Kauppinen-27	KU	05.06 Kälviä			4 piiri-kisa
170	Väinö Sailas-28		NU	10.07 Nivala			3 ka
167	Väinö Porkola		UK	12.06 Lestijärvi		1 alues
167	Jorma Pouttu-32		KU	11.09 Kaustinen			1-17 pk
166	Erkki Salonen-25	HK	21.08 Haapajärvi
165	Reino Tokola-15		HK	12.06 Haapajärvi		2 alues
165	A Rintala		HK	12.06 Haapajärvi		3 alues
165	Matti Varila-28		KV	12.06 Kannus			3 alues
	---20---
165	P Koskela		SL	12.06 Sievi			3 alues
	

	seiväs-49
360	Erkki Laasanen-25	VetU	21.08 Jyväskylä			4 smB
350	Antti Sammallahti-18	KaJu	11.08 Kalajoki			2 kv
350	Aarre Sysimetsä-30	LV	04.09 Kalajoki			1 ka
350	Kalevi Nivala		KaJu	11.08 Kalajoki			3 kv
343	Valio Sillanpää-27	VetU	07.08 Veteli			3 ka
340	Pekka Nikkarikoski	KaJu	24.07 Kalajoki			3 pim
330	Risto Melantie-24	YK	31.07 Ylivieska			1 pk
327	Paavo Koski-22		YK	15.09 Ylivieska			D pk
322	Matti Lampinen-30	KT	28.08 Kälviä			3 pk
320	Jussi Voltti-22		KV	02.07 Kälviä			3 pk
	---10---
320	Kalervo Mattila		NU	19.06 Lohtaja			3-19 pim
320	Rauno Laasanen-30	VetU	24.07 Kalajoki			6 pim
305 	Kalevi Kalkas-32	HK	25.09 Haapajärvi		1-17 pk
303	Paavo Nousiainen	YK	
301	Veikko Jyrkkä		NU
300	V Kannus		EE	19.06 Lohtaja			5-19 pim
300	Veikko Kamppila		EE	26.06 Eskola			1C pk
300	V Oravainen		KU	26.06 Eskola			2C pk
300	Juhani Jämsä-32		LV	28.08 Lohtaja
300	Urho Suvanto-28		KaJu	
	---20---


	pituus-49
672	Jouko Hannula-25	YK	26.06 Rautio			1 pk	
666	Raimo Pussinen-30	KV	28.08 Kokkola			1-19	
650	Antti Suvanto-25	KV	19.06 Kaustinen			2 ka	
649	Kuuno Honkonen-22	PietI	20.07 Lappeenranta		2 kv
648	Tauno Räihä-25		RK	29.06 Ylivieska			2 pk	
646	Veikko Vierimaa-27	KV					
643	Voitto Kauppinen-27	KU					
641	Paavo Koski-22		YK	10.07 Nivala			2 ka	
638	Aarne Varila-27		KV	09.08 Kokkola			4 kv			
631	Tapani Virkkala-26	KP-V	19.06 Kaustinen			4 ka
	---10---
631	Antti Juvonen-31	TR	23.09 Kokkola			1 koulu	
628	Vilhelm Porrassalmi-30	KV	28.08 Kokkola								
622	Tauno Kuparinen-18	HK	19.06 Haapajärvi		3 ka	
621	Valio Sillanpää-27	VetU	19.06 Kaustinen			5 ka	
621	Lauri Peltola-26	KoJy	31.07 Kokkola			1 so
618	Heino Rajaniemi-21	VV					
615	Mauno Päivärinta	NU	28.08 Ylivieska			2 pk	
613	Urho Sysimetsä-27	LV	06.08 Lohtaja			2 pk 	
613	Kalevi Kantola		KaJu	02.10 Kalajoki			1 kunta
612	Viljo Ranta-Pitkänen-30	KU	17.09 Kannus			2-19 pk 
	--20--	
611	Helge Nurisalo-24	KT	19.06 Toholampi			1 pk	
611	Veikko Saarijärvi-23	KV	11.07 Kristinestad		2 PTL



	kolmiloikka-49
13.56	Armas Järvelä-18	KV	28.08 Kokkola			2 po	
13.55	Martti Suvanto-30	KaJu	02.10 Kalajoki		PB	1 pitäj-m	
13.53	Tauno Räihä-25		RK	28.08 Kokkola			3 po	
13.30	Heikki Palme´n		HK	10.07 Nivala			1 ka	
13.28	Matti Venetjoki-25	KaJu	10.07 Nivala			2 ka	
13.22	Aarre Sysimetsä-30	LV	19.06 Lohtaja			1-19 pim	
13.11	Aimo Teppo		NU	19.06 Toholampi			1 pk	
13.03	Pauli Pirnes		PyPo		
13.00	Urho Sysimetsä-27	LV		
12.99	Pentti Kangas-25	NU	10.07 Nivala			3 ka	
	---10---			
12.97	Pekka Saari		KaJu	02.10 Kalajoki			2 pitäj-m	
12.95	Kalevi Kerttula-23	TR	12.06 Sievi			1 alues	
12.95	Felix Hautamäki-20	YK	02.10 Haapajärvi		1 pk	
12.93	Pentti Hautala-29	VetU	07.08 Veteli			1 ka	
12.84	Hannu Tunkkari-29	VetU	12.06 Veteli		PB	1 alues	
12.84	Jouni Rechard		NU	11,09 Nivala			1 pk
12.80	Jouko Hannula-25	YK	26.06 Rautio			3 pk	
12.78	Helge Nurisalo-24	KT	19.06 Toholampi			2 pk	
12.75	Lauri Peltola-26	KoJy	24.07 Lapua			2 pim TUL
12.74	Seppo Paananen		RP	02.10 Haapajärvi		2 pk	
	---20---
12.72	Frans Ojatalo-25	HU	11.09 Himanka			1 pk	
12.69	Mauno Willman-29	HT	07.08 Veteli			2 ka	
12.66	Terho Laukka-25		YK	12.06 Nivala			3 alues
12.61	Pentti Vintturi		KP-V	17.07 Ullava		PB	1 pk	


	kuula-49
13.67	Veikko Isopahkala-25	KaJu	24.06 Kalajoki			1 ka	
13.26	Jussi Jääskä		UK	21.08 Ullava			1 pk	
13.25	Tuomas Tastula-28	KP-V	14.08 Kaustinen			1 so	
13.00	Viljo Peltoniemi-26	VetU	19.06 Kaustinen			1 ka	
13.00	Aimo Liedes-25		HT	24.06 Halsua		PB	1 pk	
12.93	Esko Rautio-25		KVK	28.08 Kälviä			1 pk	
12.90	Martti Nikkari-28	HU	28.08 Kälviä			2 pk	
12.84	Matti Ojala-27		KaJu	29.06 Ylivieska			2 pk	
12.82	Frans Ojatalo-25	HU					
12.77	K Kivinen		KaJu	29.06 Ylivieska			3 pk	
	---10---						
12.76	H Lukkarinen		PyPo	12.06 Haapajärvi		1 alues	
12.72	Aaro Herlevi-25		KT	02.07 Kälviä			2 pk	
12.57	Matti Rahkonen-17	HU	11.09 Himanka			3 pk	
12.54	Eino Mattila-19		YK					
12.53	Kauno Nikula-20		KP-V	10.07 Räyrinki			1 pk	


	kiekkp-49	
40.71	Veikko Isopahkala-25	KaJu	24.06 Kalajoki			1 ka	
39.37	Viljo Peltoniemi-26	VetU	17.07 Ullava		PB	1 pk	
39.10	Kauno Nikula-20		KP-V	10.07 Räyrinki			1 pk	
38.90	Reino Tokola-15		HK	25.09 Haapajärvi		1 pk	
38.42	Antti Sammallahti-18	KaJu	04.06 Kokkola		PB	5 ka	
38.38	Frans Ojatalo-25	HU	12.06 Sievi		PB	1 alues	
38.00	Matti Kainu-23		KP-V	24.07 Kalajoki		PB	2 pim	
37.93	Kaarlo Haavisto-28	EE	04.09 Sievi		PB	1 pk	
37.72	Aarre Niemi-17		KVK	24.07 Kalajoki		PB	3 pim	
37.41	Esko Rautio-25		KVK	04.06 Kokkola			6 ka		
	---10---			
36.95	Eero Oksanen-30		NU	10.07 Nivala			1 ka	
36.89	Tuomas Tastula-28	KP-V	17.07 Ullava			2 pk
36.33	Arvo Jaakola-17		NU	10.07 Nivala			2 ka	
36.21	Matti Ojala-27		KaJu	02.10 Kalajoki			2 kunta	
36.17	Viljo Kattilakoski-14	KP-V	24.06 Halsua			2 pk	
36.00	Toivo Penttilä-19	HU	12.06 Sievi			2 alues


	moukari-49
41.38	Urho Suvanto-28		KaJu	02.10 Kalajoki			1 pitäj-m	
40.31	Esko Aho-24		YK	28.08 Ylivieska			1 pk	
40.22	Eino Lindholm-14	VetU	26.06 Pulkinen			1 pk	
40.00	Raimo Hakola-28		RK	02.10 Kalajoki		PB	2 pitäj-m	
39.40	Paavo Kangas-11		RK	28.08 Kokkola			3 po	
38.67	Paavo Koski-22		YK	26.06 Rautio			1 pk 	
38.38	Heikki Hakola-22	RK	29.06 Ylivieska			1 pk	
37.94	Väinö Niskala-07	KaJu	02.10 Kalajoki			3 pitäj-m	
37.69	Kalervo Niemistö-10	YK	29.06 Ylivieska			2 pk	
36.75	Lauri Huumo-28		KaJu	23.07 Kalajoki			3 pim	
	---10---						
34.39	Väinö Paananen		RK					
34.11	Simo Kivioja-15		YK	23.07 Kalajoki			6 pim	


	keihäs-49
60.91	Paavo Koski-22		YK	10.07 Nivala			1 ka	
59.90	Lauri Koivisto-18	VetU	21.08 Jyväskylä		PB	1 SM-B	
59.14	Valio Sillanpää-27	VetU	07.08 Veteli			2 ka	
58.10	Erkki Koivumäki-26	VetU	04.06 Kokkola			2 ka	
56.39	Jussi Pökkä-09		KT	31.07 Haapajärvi		1-35 pim	
55.62	Viljo Kuronen		EE	26.06 Eskola			1 pk	
55,54	Tenho Rantala-25	HimRo	27.07 Toholampi			1 ka
54.72	Niilo Säily		YK					
54.11	Jouko Peitso-31		KVK	07.08 Lohtaja			2 ka	
53.86	Viljo Junttila		NU	19.06 Haapajärvi		2 ka	
	---10---			
52.60	Toivo Salo-21		KP-V	10.07 Räyrinki			2 pk	
	


					1948

	100m-48
11,1	Tapio Nuottimäki-26	YK	29.08 Ylivieska			1sf pk		w
11,2	Felix Hautamäki		YK	29.08 Ylivieska			2 pk		w 
11,2	Risto Melantie-24	YK	29.08 Ylivieska			3 pk		w		     	    	
11,3	Antti Suvanto-25	VetU	25.07 Pulkkinen		PB	1 pk 	
11,3	Veikko Saarijärvi-23	KV	31.07 Nivala			1 po	
11,3	Tauno Juhola-15			
11,3	Antti Hautamäki		YK				
11,4	Raimo Pussinen-30	KV	10.07 Nivala			1-19 pim	
11,4	Toivo Junnikkala	KaJu	10.07 Nivala			2-19 pim	
11,4	Matti Leppänen		HU	25.07 Kokkola		PB	1-17 SM	
	---10---
11,4	Taito Virkkala-24	KP-V	25.07 Pulkkinen		PB	2 pk	
11,4	Seppo Jokivartio-20	KaJu	05.09 Kalajoki			2 ka	
11,4	Paavo Nuottimäki-25	VetU	18.09 Räyrinki		PB	D pk	
11,5	Olavi Savolainen	KoJy	04.07 Toholampi			1 ka
11,5	Heikki Ruokoja-25	KT	31.07 Nivala			3 po
11,5	E Pentinmikko		HiRo	15.08 Himanka			1 ka	
11,5	Heino Rajaniemi-21	VV	
11,6	Eljas Raitala-22	KT	04.07 Kälviä		
11,6	Tauno Linna-29		PK	10.07 Nivala			3-19 pim	
11,6	Tapani Virkkala-26	KP-V	05.09 Kaustinen			3 ka	
	---20---

vahvistamaton
11,1	Risto Melantie-24	YK


	200m-48
23,2	Antti Suvanto-25	VetU	15.08 Halsua		PB	1 pk	
23,4	Raimo Pussinen-30	KV	08.08 Kälviä			1 pim	
23,6	Veikko Saarijärvi-23	KV	08.08 Kälviä			2 pim	
23,6	Seppo Jokivartio-20	KaJu	11.07 Kalajoki			1 ka	
23,6	Heikki Ruokoja-25	KT	08.08 Kälviä			3 pim	
23,7	Toivo Junnikkala	KJ	15.08 Lohtaja			1 ka	
24,0	Matti Leppänen		HU	08.08 Kälviä			6 pim	
24,1	Urho Sysimetsä-27	LV	12.09 Lohtaja			1 pk	
24,2	Felix Hautamäki		YK		
24,2	Eljas Raitala-22	KT	15.08 Lohtaja			3 ka	
	---10---			
24,2	Helge Hämeenkorpi-24	KaJu		
24,3	Paavo Nuottimäki-25	VetU	19.09 Räyrinki			1 pk	
24,3	Antti Hautamäki-18	YK		
24,3	Pekka Saari		KaJu		
24,5	Ahti Känsälä-26		KP-V	27.06 Kaustinen		PB	2 alues	
24,6	Mauno Willman-29	HT	15.08 Halsua			2 pk	
24,8	Heikki Torppa-24	VetU	15.08 Halsua			3 pk	
24,8	O Pentinmikko		HimRo	05.09 Pietarsaari		2 ka
24,8	Veikko Hietalahti-25	HT		
24,9	Tapio Nuottimäki-26	YK	18.07 Nivala			3 ka	
	---20---
24,9	Taito Virkkala-24	KP-V	08.08 Kälviä			3h1 pim	
	
					
	400m-48
51,9	Seppo Jokivartio-20	KaJu	15.08 Lohtaja			1 ka	
52,9	Onni Lahnalampi-21	TR	03.07 Kälviä		PB	2 ka	
53,4	Tapio Nuottimäki-26	YK	20.06 Nivala		PB	3 ka	
53,7	Pekka Saari		KaJu	05.09 Kalajoki			2 ka	
54,0	Toivo Vainio-25		KV	15.08 Lohtaja			2 ka				
54,2	Toivo Junnikkala	KaJu	05.09 Kalajoki		PB	3 ka	
54,5	Raimo Pussinen-30	KV	20.06 Veteli			1-19 ka	
54,6	Ahti Blick		HiRo	06.06 Himanka			1 so
54,7	Olavi Savolainen	KoJy	15.08 Himanka			1 ka
54,9	Kalle Kaattari-24	HiRo	06.06 Himanka			2 so
	---10---
54,9	Samuli Lahnalampi-26	TR	03.07 Kälviä			3 ka	
55,0	Esko Klemola-22		KV	04.09 Kokkola			D pim	
55,2	Taito Virkkala-24	KP-V	08.08 Kälviä		PB	5 pim			
55,3	Antti Sammallahti-18	KaJu	04.09 Kokkola			D pim	
55,3	Valio Sillanpää-27	VetU		
55,7	Paavo Nuottimäki-25	VetU	20.06 Veteli			2 ka	
55,7	Mikko Känsäkangas-26	KP-V	26.09 Kaustinen			1 pk	
56,0	Mikko Torppa-27		VetU	20.06 Veteli			3 ka	
56,1	R Heikkilä		VetU	14.08 Veteli			1-19 pk	
56,1	Erkki Peltoniemi-26	KP-V	26.09 Kaustinen		PB	3 pk
	---20---


	800m-48
1.59,6	Eero Tuomaala-26	PK	07.08 Kälviä			1 pim	
2.00,0	Onni Lahnalampi-21	TR	13.06 Lohtaja			2 ka	
2.01,5	Tapio Nuottimäki-26	YK	25.08 Oulu			6 ka		
2.02,0	Veikko Mehtälä-21	NU	07.08 Kälviä			2 pim	
2.02,0	Erkki Peltoniemi-26	KP-V	05.09 Kaustinen		PB	1 ka	
2.03,3	Lauri Huntus-29		KP-V	01.08 Nivala		PB	1-19 po	
2.04,0	Paavo Pulkkinen		LV		
2.04,0	Jairi Sillanpää-26	VetU	14.08 Räyrinki			1 pk	
2.04,2	Väinö Maunula-22	LV	04.07 Kälviä			2 ka	
2.04,2	Elof Lindblom-22	Athlos	15.08 Lapua			1 ka
	---10---
2.04,3	Erkki Lamminen-26	KV	27.06 Kokkola			1 alues			
2.04,3	Kalevi Sillanpää-24	VetU	14.08 Räyrinki			2 pk	
2.04,6	Mikko Känsäkangas-26	KP-V	05.09 Kaustinen		PB	2 ka	
2.05,4	Martti Harakka-23	PK	05.09 Kaustinen			4 ka	
2.05,4	Vilho Poranen		PK		
2.05,5	Tuure Perkkiö-26	NU	07.08 Kälviä			5 pim
2.05,8	Alku Seikkula-24	KaRi	28.08 Oulu			2 ka		
2.06,0	Olavi Nikkarikoski-25	KaJu	27.06 Kalajoki			3 alues	
2.06,0	Valtteri Hellman-29	LV	07.08 Kälviä			6 pim	
2.06,4	Aarne Alho-26		TR	04.07 Kälviä			5 ka	
	---10---


	1500m-48
4.03,8	Eero Tuomaala-26	PK	15.08 Lohtaja			1 ka		
4.08,2	Elof Lindblom-22	Athlos	17.07 Saarijärvi		2 ka
4.10,6	Taru Niemi-23		YK	16.06 Jyväskylä			2 ka			
4.11,2	Veikko Mehtälä-21	NU	06.06 Kokkola			3 ka		
4.12,2	Martti Harakka-23	PK	17.07 Saarijärvi		5 ka		
4.13,0	Erkki Peltoniemi-26	KP-V	08.08 Kälviä		PB	3 ka		
4.13,2	Alku Seikkula-24	KaRi	01.08 Kalajoki			1 ka
4.14,8	Aarne Alho-26		TR	15.08 Lohtaja			1C ka		
4.15,8	Paavo Pulkkinen		LV	05.09 Kalajoki			1 ka		
4.17,4	Erkki Lamminen-26	KV	03.07 Kälviä			3 ka
	---10---		
4.18,2	Tuure Perkkiö-26	NU	15.08 Lohtaja			3C ka		
4.18,2	Helge Lokasaari-26	LV	15.08 Lohtaja			4C ka				
4.19,2	Väinö Maunula-22	LV	06.06 Kokkola			4C ka		
4.20,6	Kauko Karhu-22 		NU	11.07 Kalajoki			1C ka		
4.21,4	Jairi Sillanpää-26	VetU	25.07 Pulkkinen			1 pk	
4.22,0	Kalevi Erkkilä		LV	07.07 Lohtaja			3 so			
4.22,0	Mikko Känsäkangas-26	KP-V	01.08 Kaustinen		PB	3 ka		
4.22,0	Arvo Heusala		KaJu	15.08 Lohtaja			5C ka		
4.22,0	Olavi Nikkarikoski-25	KaJu	11.07 Kalajoki			2 ka		
4.22,0	Tapio Nuottimäki-26	YK	22.08 Rautio			3C ka
	---20---


	3000m-48
8.47,0	Taru Niemi-23		YK	.06	Turku			3 MNL		
8.55,8	Eero Tuomaala-26	PK	26.09 Kokkola			2 ka	
8.58,4	Martti Harakka-23	PK	31.07 Nivala			1 po	
9.02,8	Elof Lindblom-22	Athlos	08.06 Kerava			3 ka
9.05,2	Arvo Sipilä-26		YK	11.07 Kalajoki			3 ka	
9.06,2	Veikko Mehtälä-21	NU		
9.08,0	Aarne Alho-26		TR	26.09 Kokkola			3 ka		
9.08,8	Elmeri Fors-26		KaRi	31.07 Kalajoki			2 ka		
9.12,1	Helge Lokasaari-26	LV	28.07 Ylivieska			3 pk	
9.12,4	Erkki Peltoniemi-26	KP-V	01.08 Kaustinen			1 ka
	---10---	
9.13,0	Martti Juola-20		KaJu		
9.14,2	Erkki Pulkkinen		LV	13.06 Lohtaja			3 ka		
9.17,0	Paavo Pulkkinen		LV	12.09 Lohtaja			pitäj-m	
9.26,0	Paavo Kotila-27		VetU	26.09 Kokkola			5 ka	


	5000m-48
15.43,8	Martti Harakka-23	PK	04.07 Kälviä			1 ka	
15.45,6	Arvo Sipilä-26		YK	24.08 Oulu			2 ka	
15.47,6	Edvard Korkiakoski-14	NU	07.08 Kälviä			3 pim	
15.49,6	Erkki Peltoniemi-26	KP-V	07.08 Kälviä		PB	4 pim	
15.50,0	Taru Niemi-23		YK	01.08 Nivala			3 po	
16.06,0	Martti Juola-20		KaJu	27.06 Kalajoki			2 alues	
16.11,5	Erkki Hammar-24		KaRi	06.06 Oulu			2 ka
16.20,2	Aatto Talvi-18		NU	04.07 Kälviä			3 ka	
16.21,6	Paavo Kotila-27		VetU	07.08 Kälviä			5 pim	
16.23,8	Helge Lokasaari-26	LV	04.07 Kälviä			4 ka
	---10---	
16.27,0	Seppo Savolainen-20	KP-V	04.07 Kälviä		PB	5 ka	
16.34,2	Elmer Fors-26		KaRi	01.08 Kalajoki			1 ka		
16.36,5	Erkki Pulkkinen-25	LV	27.06 Kokkola			1 alues  	
16.38,5	E Hyyppä		KV	27.06 Kokkola			2 alues	
16.42,0	Arvo Pakkala-25		VetU	07.08 Kälviä			7 pim	


	10000m-48
33.01,0	Arvo Sipilä-26		YK	08.08 Kälviä			1 pim	
33.09,6	Edvard Korkiakoski-14	NU	08.08 Kälviä			2 pim	
33.26,4	Martti Harakka-23	PK	26.09 Kokkola			5 ka	
33.36,0	Helge Lokasaari-26	LV	08.08 Kälviä			3 pim	
33.47,0	Aatto Talvi-18		NU	08.08 Kälviä			4 pim	
34.21,0	Uljas Kotila-19		VetU	08.08 Kälviä			5 pim	
34.54,0	Jorma Patrikainen	NU	20.06 Nivala			4 ka	
35.19,0	Arvo Pakkala-25		VetU	25.07 Pulkkinen		PB	3 pk	
36.36,0	Kalevi Erkkilä		LV		
39.54,0	Oskari Patana-09	VetU	05.09 Pulkkinen			2 pk	
	---10---
	

	25000m-48   
1.37.33	Uljas Kotila-19		VetU	03.10 Nivala			1 pim
1.39.09	Aatto Talvi-18		NU	10.10 Alahärmä			2 a


	110m aidat-48
16,4	Antti Sammallahti-18	KaJu	03.07 Kälviä			1 ka	
16,5	Urho Sysimetsä-27	LV	08.08 Kälviä		PB	1 pim	
16,6	Seppo Jokivartio-20	KaJu	08.08 Kälviä			3 pim	
17,2	Arvo Väliverronen-28	RK	08.08 Kälviä			4 pim	
17,2	Aarre Jukkola-18	LV	08.08 Kälviä			5 pim	
17,2	Jukka Päivärinta-26	RK	22.08 Rautio			2 pk	
17,8	Heikki Torppa-24	VetU	08.08 Kälviä			6 pim	
17,8	Väinö Sailas		NU	13.06 Nivala			1 olymp	
18,1	Kalle Kaattari-24	HiRo	11.07 Seinäjoki			4 pim TUL
18,2	Pellervo Erkkilä-23	LV		
	---10---
18,3	Eljas Raitala-22	KT				
18,3	Tauno Kuparinen-18	HK	15.08 Lohtaja			3 ka	
18,4	Mauri Hotakainen	HT		
18,6	Tauno Räihä-25		RK	22.08 Rautio			3 pk	
18,7	Matti Rahkonen-17	HU	15.08 Lohtaja			6 ka	
18,7	V Kumpula		NU	13.06 Nivala			2 olymp	


	200m aidat-48
28,4	Raimo Pussinen-30	KV	18.09 Kokkola			3 kunta	
29,2	Eljas Raitala-22	KT	22.08 Kälviä			1 pk	
29,4	Seppo Pernu-19		KT	22.08 Kälviä			2 pk	
29,5	Kalevi Pernu-23		KT	22.08 Kälviä			3 pk	
29,7	Toivo Vainio-25		KV	18.09 Kokkola			4 kunta	
29,9	Julius Niemi-29		KVK	05.09 Kälviä			1 kylä
29,9	Esko Klemola		KV	18.09 Kokkola			5 kunta	
29,9	Jorma Pietilä-31	KV	18.09 Kokkola			5 kunta	


	400m aidat-48
56,4	Seppo Jokivartio-20	KaJu	21.08 Vaasa		PB	2h1 SM	
59,7	Aarre Jukkola-18	LV				
61,0	Valio Sillanpää-27	VetU	14.08 Räyrinki			1 pk	
61,5	Elof Lindblom-22	Athlos	19.09 Oravainen			1 pim TUL
61,8	Pekka Saari		KaJu	07.08 Kälviä		PB	2 pim	
61,8	Erkki Laasanen-25	VetU	14.08 Räyrinki		PB	2 pk	
64,3	Eljas Raitala-22	KT	07.08 Kälviä			4 pim
64,9	Ahti Ruotsala		LV	07.08 Kälviä			5 pim	
65,2	Esko Klemola		KV	05.09 Kaustinen			2 ka	
65,3	Pentti Leppävuori-29	VetU	14.08 Räyrinki			3 pk	
	---10---
				

	3000m esteet-48
9.38,4	Elof Lindholm-22	Athlos	08.07 Helsinki			7 olymp-kars


	korkeus-48
196	Kuuno Honkonen-22	PInto	29.06 Helsinki		PB	1 ka
185	Tauno Kuparinen-18	HK	01.08 Nivala		PB	1 po
176	Paavo Nousiainen	YK	28.07 Ylivieska		PB	1 pk
175	Herman Ojatalo-21	HU	20.06 Kannus			1 pk
172	Erkki Vihanta-24	KU	04.07 Kälviä			3 ka
170	Väinö Sailas-28		NU	06.06 Nivala			3 pk
170	Kauko Tuliniemi-23	HiRo	06.06 Himanka			1 so
170	Veikko Vierimaa-27	KV	13.06 Lohtaja			1-21 ka
170	Aarno Känsälä-19	KP-V	20.06 Veteli			2 ka
170	Martti Isokangas-32	RK	10.07 Nivala			1-17 pim
	---10---
170	Pentti Kaattari-25	TR	18.07 Toholampi			1 pk
170	Reino Tokola-15		HK	18.07 Toholampi			2 pk	
170	Martti Suvanto-30	KaJu	31.07 Nivala			2-19 po		
170	Heikki Torppa-20	VetU	01.08 Kaustinen		PB	2 ka
170	Matti Varila-28		KV	01.08 Kaustinen		PB	3 ka
170	Uolevi Kunelius-24	YK	05.09 Kalajoki			3 ka
167	Erkki Hyyppä-18		KT
167	Antti Sammallahti-18	KaJu
166	Urho Sysimetsä-27	LV	29.08 Veteli			3 ka
166	Aarre Sysimetsä-30	LV	12.09 Lohtaja			1-19
	---20--- 


	seiväs-48
361	Erkki Laasanen-25	VetU	29.08 Veteli		PB	1 ka
343	Valio Sillanpää-27	VetU	29.08 Veteli			2 ka
335	Martti Heinonen-20	KU	27.06 Kokkola		PB	1 alues
320	Jussi Voltti-22		KV	08.08 Kälviä			3 pim
320	Antti Sammallahti-18	KaJu	11.07 Kalajoki			2 ka
320	Risto Melantie-24	YK	29.08 Ylivieska			1 pk
320	A Rintala		HK	19.09 Nivala			1 pk
317	Rauno Laasanen-30	VetU	29.08 Veteli			1-19 ka
315	Reino Laasanen-22	VetU	
315	Aarre Sysimetsä-30	LV	27.08 Kalajoki			1-19 pk
	---10---
315	Pekka Nikkarikoski	KaJu	27.08 Kalajoki			2-19 pk
311	Kalervo Mattila		NU	11.07 Nivala			1-19 pim	
310	Toivo Isokääntä-22	KaJu	20.06 Nivala			4 ka
310	Paavo Koski-22		SL	08.08 Kälviä			5 pim
310	Kalevi Nivala		KaJu	08.08 Kälviä			6 pim
310	Väinö Sailas		NU	19.09 Nivala		PB	2 pk
307	Julius Niemi-29		KVK	01.08 Alavieska		PB	1 pk
305	Kauno Sysimetsä-26	LV	27.06 Kokkola		PB	2 alues
305 	Mauno Vedenoja		KaJu	27.08 Kalajoki		PB	3-19 pk	
301	Eero Huusko		VetU	29.08 Veteli		PB	2-19 ka
	---20---


	pituus-48
692	Antti Hautamäki-17	YK	19.09 Ylivieska		PB	1 pk	
675	Raimo Pussinen-30	KV	24.07 Kokkola		PB	2-19	
666	Jouko Hannula-25	YK	29.08Ylivieska			1 pk	
660	Tauno Kuparinen-18	HK	06.06 Nivala		PB	1 pk	
646	Veikko Vierimaa-27	KV	08.08 Kälviä			2 pim	
646	Veikko Saarijärvi-23	KV	15.08 Jyväskylä			3 PTL
645	Paavo Koski-22		SL	12.09 Sievi			2 pk 	
642	Väinö Sailas-28		NU	06.06 Nivala		PB	2 pk			
638	Uolevi Kunelius		YK	19.09 Ylivieska		PB	2 pk 	
636	Antti Sammallahti-18	KaJu	04.09 Kokkola			D pim
	---10---	
635	Risto Melantie-24	YK	19.09 Ylivieska			3 pk			
631	Antti Juvonen-31	TR	04.09 Kokkola			1-17 pk	
628	Heikki Torppa-24	VetU	01.08 Kaustinen		PB	2 ka	
626	Tauno Räihä-25		RK				
625	Urho Sysimetsä-27	LV	26.09 Kokkola			3 ka	
622	Frans Ojatalo-25	HU	20.06 Kannus			1 pk	
619	Antti Suvanto-25	VetU	22.08 Kälviä			3 pk	
618	Herman Ojatalo-21	HU	07.07 Lohtaja			2 so	
617	Tapio Nuottimäki-26	YK				
611	Martti Isokangas-32	RK	19.09 Ylivieska			1-17 pk	
	---20---
611	Martti Isomöttönen-12	SL	05.09 Kokkola			1-35 pim	
610	Pentti Jokela30		NU	10.07 Nivala			2-19 pim	


	kolmiloikka-48
14.15	Kalevi Kerttula-23	TR	04.07 Kälviä		PB	1 ka	
13.90	Armas Järvelä-18	KV	01.08 Nivala			1 po	
13.50	Pentti Kangas-25	NU	13.06 Nivala		PB	1 olymp	
13.45	Felix Hautamäki-20	YK	19.09 Ylivieska			1 pk	
13.39	Tauno Räihä-25		RK	13.06 Lohtaja			3 ka	
13.19	Urho Sysimetsä-27	LV	05.09 Kalajoki			1 ka	
13.19	Pekka Saari		KaJu	19.09 Nivala			1 pk	
13.14	Aimo Teppo		NU	19.09 Nivala			2 pk	
13.06	Aarre Sysimetsä-30	LV	05.09 Kokkola			1-19 pk	
13.04	Lauri Ylimäki-26	ToJy	11.07 Seinäjoki			2 pim TUL
	---10---
13.04	Pauli Pirnes		PyPo										
13.03	Mauno Hotakainen	HT	27.06 Ullava		PB	1 alues	
12.92	Matti Venetjoki-25	KaJu	28.07 Ylivieska			3 pk	
12.76	Arvo Tarkiainen		KaJu	05.09 Kalajoki			3 ka	
12.76	Risto Melantie-24	YK	19.09 Ylivieska			3 pk	
12.76	Väinö Sailas-28		NU	19.09 Nivala			3 	
12.75	Matti Soini-26		YK					
12.72	Frans Ojatalo-25	HU	01.08 Eskola			1 	
12.68	Hannu Tunkkari-29	VetU	29.08 Veteli			2-19 ka	
12.61	Väinö Lauri21		LV	07.07 Lohtaja			1 so
	---20---	


	kuula-48
13.71	Veikko Isopahkala-25	KaJu	31.07 Nivala			1 po	
13.33	Olavi Uusitalo-13	TR	28.07 Ylivieska		PB	2 pk	
13.08	Viljo Peltoniemi-26	VetU	14.08 Veteli		PB	1 pk	
13.06	Martti Nikkari-28	HU	27.06 Toholampi			1 alues	
13.02	Esko Rautio-25		KVK	22.08 Kälviä		PB	1 pk	
12.93	Aaro Herlevi-25 	KT	24.06 Kaustinen		PB	1 pk 	
12.82	Toivo Penttilä-19	HU	27.06 Toholampi			2 alues	
12.72	Matti Kainu-23		KP-V	25.07 Pulkkinen		PB	1 pk	
12.71	Eino Mattila-19		YK	19.09 Ylivieska			1 pk	
12.71	Tuomas Tastula-28	KP-V	26.09 Kaustinen			1 pk	
	---10---						
12.67	Heikki Torppa-24	VetU	26.09 Kaustinen			2 pk	
12.66	Matti Ojala-27		KaJu	03.07 Kälviä			3 ka	
12.64	Tauno Kuparinen-18	HK	29.08 Ylivieska			2 pk	
12.65	Reino Saari-18		VetU	06.06 Halsua			1 pk	
12.57	Heimo Isopahkala-14	KaJu	20.06 Nivala			2 pk
	

	kiekko-48	
39.15	Veikko Isopahkala-25	KaJu	18.07 Nivala			2 ka	
39.03	Kalevi Kerttula-23	TR	04.07 Kälviä		PB	1 ka	
38.30	Reino Tokola-15		HK	01.08 Nivala			4 po	
37.86	Vilho Järvinen		KaRi	04.07 Toholampi			1 ka
37.86	Matti Ojala-27		KaJu	11.07 Kalajoki			2 ka	
37.76	Toivo Penttilä-19	HU	01.08 Eskola			1 pk	
37.31	Eino Lindholm-14	VetU	14.08 Räyrinki		PB	1 pk	
37.29	Toivo Ketola-13		VetU	19.06 Veteli			2 ka	
37.29	Antti Sammallahti-18	KaJu	08.08 Kälviä			3 pim	
37.03	Arvo Jaakola-17		NU	18.07 Nivala			3 ka
	---10---	
36.92	Kauno Nikula-20		KP-V	01.08 Kaustinen			2 ka			
36.51	Simo Leskelä		PyPo		
36.50	Reino Saari-15		VetU	14.08 Räyrinki		PB	2 pk	
36.45	Olavi Uusitalo-13	TR	18.07 Toholampi			2 pk	
36.39	Heimo Isopahkala-14	KaJu	22.08 Rautio			2 pk	
36.17	Esko Rautio-25		KVK	01.08 Eskola			2 pk	


	moukari-48
41.30	Heimo Isopahkala-15	KaJu	08.08 Kälviä			1 pim	
41.05	Eino Lindholm-14	VetU	26.09 Kaustinen			1 pk	
38.78	Paavo Kangas-11		RK	11.07 Kalajoki			2 ka				
38.65	Väinö Niskala-07	KaJu	29.08 Ylivieska			1 pk				
37.59	Lauri Huumo-28		KaJu	05.09 Kalajoki			2 ka				
37.12	Pauli Kaustinen-10	KP-V	05.09 Pulkkinen			1 pk				
36.02	Lauri Lindholm-12	VetU	18-19.9 Räyrinki		1 pk				
35.97	Paavo Koski-22		SL	08.08 Kälviä			5 pim				
35.38	Kalervo Niemistö-10	YK	19.09 Ylivieska			3 pk					
34.77	Väinö Paananen20	RK					
	---10---						


	keihäs-48
61.68	Paavo Koski-22		SL	26.09 Kokkola			1 ka	
60.77	Valio Sillanpää-27	VetU	19.09 Räyrinki			D pk	
58.12	Lauri Koivisto-18	VetU	15.08 Lohtaja			2 ka	
57.43	Tauno Kuparinen-18	HK	25.07 Pyhäjärvi			1 pk					
57.00	Erkki Koivumäki-26	VetU	07.08 Kälviä			3 pim	
56.62	Veikko Isopahkala-25	KaJu	07.08 Kälviä		PB	4 pim	
56.52	Paavo Nousiainen	YK	27.08 Kalajoki			2 pk			
56.28	Toivo Nikula-23		KP-V	24.06 Kaustinen			1 pk	
55.75	A Helin			KV	24.06 Kaustinen			2 pk	
55.55	Niilo Säily		YK	06.06 Nivala			2 pk				
	---10---						
55.53	Valter Erkkilä		KaJu	20.06 Nivala			3 ka	
55.20	Toivo Salo-21		KP-V	24.06 Kaustinen		PB	3 pk	
55.01	Simo Leskelä		PyPo	25.07 Pyhäjärvi			2 pk					
54.92	Hannes Harjupatana-24	VetU					
54,41	Reino Salo		KPV	01.08 Kaustinen			5 ka
54.32	Aate Alasimi-20		KaJu					
53.85	Samuli Korkiala-22	KT	07.08 Kälviä			6 pim	
53.83	Leo Jylhä-25		KP-V					
53.78	V Kuronen		EE	12.09 Sievi			2 pk	

						

					1947	

	100m-47
11,3	Heikki Ruokoja-25	KT	27.07 Lohtaja		PB	1s2 pim	
11,3	Veikko Saarijärvi-23	KV	27.07 Lohtaja			2s2 pim	
11,3	Eljas Raitala-22	KT	27.07 Lohtaja		PB	2 pim	
11,4	Felix Hautamäki		YK	17.08 Himanka			1 pk
11,5	Matti Leppänen		HU	22.06 Rautio			1-19 alues   		
11,5	Antti Suvanto-25	VetU	06.07 Pulkkinen			1 pk	
11,5	Risto Melantie-24	YK	27.07 Lohtaja			3s2 pim	
11,5	Helge Hämeenkorpi-24	KaJu	17.08 Himanka			2 pk	
11,6	Antti Sammallahti-18	KV	15.06 Kannus		PB	1 pk	
11,6	Ahti Känsälä-26		KP-V	20.07 Kaustinen		PB	3 ka	
	--10--
11,6	Paavo Nuottimäki-25	TR	27.07 Lohtaja			3s1 pim				
11,6	Tauno Linna-29		PK	10.08 Ylivieska			2-19 po  
11,7	Pentti Niemi-23		KT	21.06 Lohtaja			2 alues 	
11,7	Armas Järvelä-18	KV	21.06 Lohtaja		PB	4 alues
11,7	Edvin Savela		HiRo	29.06 Toholampi			1 so
11,7	Mauno Hotakainen	HT	20.07 Halsua		PB	2 pk
11,7	Veikko Vierimaa-27	KV	17.09 Kokkola			D pk
11,8	Samuli Lahnalampi-26	TR	22.06 Rautio			2 alues
11,8	Voitto Kauppinen-27	KU	02.08 Veteli			1-21 pim	
11,8	Olavi Lappinen-21	EU	31.08 Evijärvi			1 pk
	--20--		
11,8	Raimo Pussinen-30	KV		


vahvistamaton
11,5	Kalle Kaattari-24	HimRo


	200m-47
23,8	Eljas Raitala-22	KT	06.07 Kälviä			2 ka	
23,8	Antti Sammallahti-18	KV	06.07 Kälviä		PB	3 ka	
23,8	Antti Suvanto-25	VetU	17.08 Halsua		PB	1 pk	
23,9	Veikko Saarijärvi-23	KV	06.07 Kälviä			4 ka     	
23,9	Pentti Niemi-23		KT	06.07 Kälviä			5 ka	
23,9	Seppo Jokivartio-20	KaJu	11.09 Kokkola			1 pk	
24,0	Paavo Nuottimäki-25	TR	06.07 Kälviä			6 ka	
24,2	Helge Hämeenkorpi-24	KaJu	26.07 Lohtaja			4 pim	
24,2	Felix Hautamäki		YK	14.09 Nivala			1 pk	
24,3	Samuli Lahnalampi-26	TR	26.07 Lohtaja			5 pim	
	---10---			
24,4	Mauno Hotakainen	HT	17.08 Halsua		PB	2 pk	
24,4	Veikko Vierimaa-27	KV	11.09 Kokkola			4 pk	
24,6	Matti Polso-23		VetY	26.07 Lohtaja			6 pim	
24,6	Armas Järvelä-18	KV	07.09 Veteli		PB	2 pk
24,6	Pentti Kangas-25	NU	14.09 Nivala		PB	2 pk	
24,7	Erkki Lind		VetU	24.08 Kaustinen			2 so	


	400m-47
53,0	Onni Lahnalampi-21	TR	10.09 Kokkola			1 pk		
53,4	Seppo Jokivartio-20	KaJu	10.09 Kokkola			2 pk		
53,4	Armas Järvelä-18	KV	21.09 Räyrinki		PB	1 pk
53,8	Eino Jokinen-17		KV	20.06 Oulu			4 ka					
53,8	Kalle Kaattari-24	HiRo	19.07 Pietarsaari		1 pim TUL
53,9	Teodor Peltonen-15	KoJy	06.07 Himanka			1 ka
54,1	Antti Suvanto-25	VetU	21.09 Räyrinki		PB	2 pk		
54,2	Paavo Nuottimäki-25	TR	10.09 Kokkola		PB	3 pk		
54,3	Pekka Saari		KaJu	17.08 Himanka			1 pk		
54,4	Matti Leppänen		HU	17.08 Himanka		PB	2 pk	
	---10---	
54,8	Veikko Vierimaa-27	KV	17.09 Kokkola		PB	D pk		
54,9	Elof Lindblom-22	Athlos	03.08 Alavus			2 ka
55,2	Eljas Raitala-22	KT	21.09 Kälviä			2 so			
55,3	Taito Virkkala-24	KP-V	21.09 Räyrinki		PB	3 pk
55,8	Aarre Hietala		VV	10.08 Alavieska			1 pk
55,9	Valto Valkama-15	KT	21.09 Kälviä			3 so

kunnan mestaruuskilpailu
51,6	Onni Lahnalampi-21	TR	05.09 Toholampi			1 kunta
53,2	Paavo Nuottimäki-25	TR	05.09 Toholampi			2 kunta
53,4	Samuli Lahnalampi-26	TR	05.09 Toholampi			3 kunta		


	800m-47
1.58,0	Onni Lahnalampi-21	TR	21.09 Lapua		PB	2	
2.00,2	Elof Lindblom-22	Athlos	16.07 Helsinki-E		4 kv
2.01,4	Teodor Peltonen-15	KoJy	03.08 Mänttä			2 kv
2.03,0	Väinö Maunula-22	LV	17.08 Kannus			1 ka	
2.04,0	Rauni Kainu-12		VetU	24.08 Kalajoki			2 ka	
2.04,0	Erkki Lamminen-26	KV	17.08 Kannus			2 ka	
2.04,0	Eero Tuomaala-26	PK	22.06 Perho			1 alues	
2.04,3	Vilho Poranen		PK	22.06 Perho			2 alues	
2.04,4	Mauno Pehkonen-23	KaJu	22.06 Nivala			1 alues	
2.04,5	Pekka Saari		KaJu	04.09 Ylivieska			1 pk	
	--10--
2.04,6	Eelis Sihvo		KaJu		
2.04,8	Uolevi Röntynen		SS	22.06 Rautio			2 alues	
2.05,4	Veikko Mehtälä-21	NU	22.06 Nivala			2 alues
2.06,0	Paavo Pulkkinen		LV	20.07 Toholampi			2 ka
2.06,1	Pentti Niemi		HK	04.09 Ylivieska			3 pk
2.06,2	A Heikkilä		VetU	20.07 Kaustinen			3 ka
2.06,4	Martti Pernu-14		HU	22.06 Rautio			3 alues
2.06,4	Erkki Pulkkinen		LV	20.07 Toholampi			3 ka
2.06,4	Frans Tähjänjoki	PyPo	24.08 Kalajoki			4 ka
2.06,5	Kauko Karhu-22 		NU	22.06 Nivala			3 alues	
	--20--	
2.06,6	Jaakko Lahnalampi-29	TR	04.09 Ylivieska			2 pk
2.06,8	Jukka Uunila-23		HU	22.06 Rautio			4 alues
2.07,0	Erkki Peltoniemi-26	KP-V	21.08 Kokkola			6 kv			
2.07,2	Lauri Huntus-29		KP-V	24.08 Kruunupyy			3-19 po	
2.07,9	Kalle Kaattari-nn	HimRo	29.06 Toholampi			1 so


	1500m-47
4.07,0	Onni Lahnalampi-21	TR	23.08 Kruunupyy			1 po
4.11,4	Elof Lindblom-22	Athlos	07.09 Vaasa			1 ka	
4.12,6	Veikko Mehtälä-21	NU	23.08 Kruunupyy			4 po	
4.14,2	Rauni Kainu-12		VetU	21.08 Kokkola			2 kv	
4.14,3	Martti Harakka-23	PK	21.08 Kokkola			3 kv	
4.14,8	Paavo Pulkkinen		LV	03.08 Kalajoki			2 ka	
4.16,4	Väinö Maunula-22	LV	07.09 Kälviä			2 pk	
4.17,0	Kauko Karhu-22		NU	20.07 Nivala			3 ka	
4.18,6	Erkki Lamminen-26	KV	27.07 Lohtaja			4A pim	
4.19,5	Arvo Riutta-13		ToJy	06.07 Himanka			1 ka
	---10---
4.20,1	Eero Tuomaala-26	PK	02.08 Veteli			1-21 pim			
4.20,8	Erkki Peltoniemi-26	KP-V	24.08 Kaustinen			2 so	
4.22,3	Alku Seikkula-24	KaRi	06.07 Himanka			2 ka
4.24,0	Erkki Pulkkinen		LV	07.09 Kälviä			3 pk
	

	3000m-47
9.05,0	Martti Harakka-23	PK	24.08 Kalajoki			1 ka	
9.14,2	Edvard Korkeakoski-14	NU	13.07 Lohtaja			1 ka	
9.16,0	Martti Juola-20		KaJu	24.08 Kalajoki			2 ka	
9.16,4	Elof Lindblom-22	Athlos	10.08 Kauhava			2 ka
9.20,5	Veikko Mehtälä-21	NU	06.07 Kälviä			1 ka	
9.20,8	Rauni Kainu-12		VetU	13.07 Lohtaja			5 ka	
9.24,0	Aulis Kuronen		EE	17.08 Kannus			1 ka	
9.25,5	Erkki Pulkkinen		LV	06.07 Kälviä			2 ka	
9.28,0	Paavo Pulkkinen		LV	06.07 Kälviä			3 ka	
9.29,6	Erkki Peltoniemi-26	KP-V	20.07 Kaustinen			4 ka	
	---10---
9.34,0	Martti Pernu-14		HU	03.08 Kalajoki			3 ka	
	

	5000m-47
15.48,8	Edvard Korkiakoski-14	NU	24.08 Kruunupyy			2 po	
15.49,2	Erkki Hammar-24		KaRi	23.08 Oulu			1 ka
16.05,0	Veikko Mehtälä-21	NU	24.08 Kruunupyy			3 po	
16.10,0	Leo Lehto-11		KV		
16.13,0	Martti Harakka-23	PK	26.07 Lohtaja			2 pim	
16.13,0	Martti Juola-20		KaJu	22.06 Nivala			2 alues	
16.25,0	Niilo Pöllä-21		SL	22.06 Rautio			1 alues	
16.33,2	Rauni Kainu-12		VetU	07.09 Veteli			1 pk	
16.34,0	Seppo Savolainen-20	KP-V		
16.35,0	Olavi Ojelma-22		SL	22.06 Rautio			2 alues	
	---10---
16.37,8	Martti Pernu-14		HU	07.09 Kälviä			1 pk
16.39,2	A Kiviaho		PInto	08.06 Pietarsaari		3 pk				
16.40,0	Helge Lokasaari-26	LV	07.09 Kälviä			2 pk	
16.41,7	Erkki Peltoniemi-26	KP-V	07.09 Veteli			2 pk	
16.44,0	Mauno Pehkonen-23	KaJu	22.06 Nivala			3 alues	


	10000m-47
32.58,0	Edvard Korkiakoski-14	NU	21.08 Kokkola		PB	4 kv	
33.35,0	Leo Lehto-11		KV	21.08 Kokkola			5 kv	
35.07,0	Uljas Kotila-19		VetU	21.08 Kokkola			6 kv	
35.27,0	Erkki Hammar-24		KaRi	20.07 Kajaani			1 pim TUL
35.36,0	R Korpiaho		KV	21.08 Kokkola			7 kv	
35.37,0	Arvo Pakkala-25		VetU	27.07 Lohtaja			2 pim	
35.37,4	Aatto Talvi-18		NU	27.07 Lohtaja			3 pim	
36.40,0	Arvo Riutta-13		ToJy	19.07 Pietarsaari		2 pim TUL
36.55,0	E Hyyppä		KV	17.09 Kokkola			1 pk	
37.04,0	Eino Tuohisto-Kokko-09	KV	21.08 Kokkola			8 kv		
	---10---		
38.08,5	Toivo Tattari-14	KV	17.09 Kokkola			3 pk	


	110m aidat-47
16,3	Antti Sammallahti-18	KaJu	27.07 Lohtaja			1 pim	
16,3	Seppo Jokivartio-20	KaJu	24.09 Himanka			D pk	
16,6	Kuuno Honkonen-22	PInto	19.07 Pietarsaari	PB	1 pim TUL
16,8	Aarre Jukkola-18	LV	27.07 Lohtaja			2 pim	
17,6	Eljas Raitala-22	KT	21.06 Lohtaja			3 alues	
17,8	Pentti Niemi-23		KT	06.07 Kälviä			2 ka	
17,8	Pellervo Erkkilä-23	LV	27.07 Lohtaja   		3 pim	
17,9	Heikki Torppa-24	VetU	21.09 Räyrinki			1 pk	
18,2	Veikko Vierimaa		KV	18.09 Kokkola			D pk	
18,3	Matti Rahkonen-17	HU	27.07 Lohtaja			4 pim
	--10--	
18,3	Heikki Palmen		HK	22.06 Haapajärvi		1 alues	
18,5	Erkki Laasanen-25	VetU	10.08 Veteli			3 ka 	
18,5	Arvo Väliverronen-nn	RK	17.08 Rautio			1 pk	
18,7	Leevi Oja-23		KU	17.08 Kannus			4 ka			
18,7	Herman Ojatalo-21	HU	24.09 Himanka			D pk		
18,8	Tauno Kuparinen-18	HK	31.08 Nivala			D pim							


	200m aidat-47
27,7	Antti Sammallahti-18	KV	21.08 Kokkola			3 kv	
28,2	Veikko Saarijärvi-23	KV	17.07 Kokkola			1 jv	
28,4	Usko Mäkinen		HU	01.06 Kokkola			4 ka	
29,0	Raimo Pussinen-30	KV	17.07 Kokkola			3 jv	
29,8	Toivo Vainio-25		KV	17.07 Kokkola			4 jv	
29,9	Eljas Raitala-22	KT	26.05 Kälviä			1 jv 	


	400m aidat-47
60,9	Seppo Jokivartio-20	KaJu	07.09 Kälviä			1 pk	
61,3	Onni Lahnalampi-21	TR	07.09 Kälviä			2 pk	
62,0	Elof Lindblom-22	Athlos	20.07 Pietarsaari		1 pim TUL
62,0	Antti Sammallahti-18	KV	26.07 Lohtaja			2 pim	
62,0	Eljas Raitala-22	KT	07.09 Kälviä			3 pk	
62,2	Kalle Kaattari-24	HiRo	20.07 Pietarsaari		2 pim TUL
62,7	Pekka Saari		KaJu	14.09 Kalajoki			3 pk	
63,1	Erkki Laasanen-25	VetU	21.09 Räyrinki			1 pk	
63,7	Aarre Jukkola-18	LV	26.07 Lohtaja			3 pim	
63,8	Paavo Nuottimäki-25	TR	07.09 Kälviä			4 pk	
	---10---
64,5	Teodor Peltonen		KoJy	20.07 Pietarsaari		3 pim TUL
65,4	Toivo Vainio-25		KV	07.09 Veteli			1 pk	
65,9	Kalevi Pernu-23		KT	07.09 Kälviä			6 pk	
	---10---


	3000m esteet-47
10.07,2	Elof Lindholm-22	Athlos	


	korkeus-47
193	Kuuno Honkonen-22	PInto	23.07 Oslo			2 kv	
183	Tauno Kuparinen-18	HK	20.07 Nivala			1 ka
176	Herman Ojatalo-21	HU	14.09 Lohtaja			1 so
175	Reino Tokola-15		HK	22.06 Haapajärvi		1 alues
171	Uolevi Kunelius-24	YK	10.08 Alavieska			1 pk
170	Paavo Nousiainen	YK	22.06 Nivala			2 alues
170	Pentti Kaattari-25	TR	06.07 Kälviä			1 ka
170	Kauko Tuliniemi-23	HiRo	06.07 Himanka			1 ka
170	Mauno Andersson-21	KP-V	20.07 Kaustinen		PB	2 ka
170	Matti Varila-28		KV	20.07 Kaustinen		PB	3 ka
	---10---
170	Aarno Känsälä-19	KP-V	20.07 Kaustinen		PB	4 ka
170	Antero Pohjanpalo-20	KV	20.07 Nivala			3 ka
170	Erkki Salonen-25	HK	22.06 Haapajärvi		2 alues
170	Erkki Vihanta-24	KU	17.08 Kannus			3 ka	
168	Tauno Räihä-25		KaJu	22.06 Rautio			1 alues	
167	Lauri Göös-21		PK	22.06 Perho			1 alues
167	Olavi Siipola		KaJu	10.08 Alavieska			2 pk	
167	Erkki Saukko-23		KaJu	10.08 Alavieska			3 pk	
167	Esko Lankila-28		LV	28.09 Kokkola			1 EPOU			
166	Arvo Väliverronen-28	RK	10.08 Alavieska			1-19 pk	
	---20---


	seiväs-47
351	Antti Sammallahti-18	KV	23.08 Kruunupyy			1 po
340	Erkki Laasanen-25	VetU	22.06 Evijärvi			1 alues
330	Valio Sillanpää-27	VetU	17.08 Halsua			1-21 pk
320	Viljo Petäjä-22		KU	27.07 Lohtaja			4 pim
315	Kalevi Nivala		KaJu	04.09 Ylivieska			1 pk
315	Risto Melantie-24	YK	04.09 Ylivieska			2 pk
310	J Siponkoski		KV	21.06 Lohtaja			2 alues
310	Erkki Saukko-23		KaJu	22.06 Nivala			2 alues
310	Aate Alasimi-20		KaJu	22.06 Nivala			3 alues
310	Toivo Isokääntä-22	KaJu	22.06 Nivala			4 alues
	---10---
310	Kuuno Honkonen-22	PInto	19.07 Pietarsaari		2 pim TUL
310	Paavo Koski		SL	18.09 Kokkola			D pk
310	Olavi Helander-21	NU	22.06 Nivala			5 alues
310	Urho Suvanto-28		KaJu	13.07 Kalajoki			1-19 pim
305	Julius Niemi-29		KVK	13.07 Kalajoki			2-19 pim
300	Aarre Sysimetsä-30	LV	21.06 Lohtaja			3 alues
300	Kalle Hukari-18		KT	21.06 Lohtaja			4 alues	
300	Reino Laasanen-22	VetU	22.06 Evijärvi			3 alues	
300	Frans Ojatalo-25	HU	22.06 Rautio			1 alues	
300	Matti Varila-38		KV	27.07 Lohtaja			7 pim
	--20--
300	Toivo Polvi-19		LV	03.08 Eskola			2 pk	
300	Arvo Karhulahti		HT	17.08 Halsua			2-21 pk


	pituus-47
660	Tauno Kuparinen-18	HK	03.08 Kalajoki			1 ka	
651	Voitto Kauppinen-27	KU	23.08 Kruunupyy		PB	3 po	
650	Raimo Pussinen-30	KV	07.09 Kälviä			1-17 pk	
645	Kuuno Honkonen-22	PInto	06.07 Kauhava			1 ka
640	Seppo Jokivartio-20	HU	07.09 Kälviä			1 pk	
640	Paavo Koski-22		SL	03.08 Kalajoki			2 ka	
636	Antti Suvanto-25	VetU	24.08 Kaustinen			1 so	
633	Veikko Vierimaa-27	KV	10.09 Kokkola			1 pk				
632	Antti Sammallahti-18	KV	07.06 Kokkola			3 kv	
632	Antti Hautamäki-17	YK	22.06 Nivala			1 alues
	---10---	
631	Veikko Saarijärvi-23	KV	10.09 Kokkola			2 pk					
628	Armas Järvelä-18	KV	21.06 Lohtaja			1 alues	
628	Risto Melantie-24	YK	04.09 Ylivieska			2 pk	
627	Matti Varila-28		KV	10.08 Ylivieska			1-19 po	
624	Reino Kannelkoski	PP	14.09 Nivala			2 pk	
617	Antti Juvonen-31	TR	07.09 Kälviä			2-17 pk	
616	Arvo Tarkiainen		KaJu	22.06 Nivala			2 alues	
615	Aarne Heikkilä-20	EU	20.07 Kortesjärvi		1 ka	
615	Pentti Kangas-25	NU	14.09 Nivala			3 pk	
614	Heikki Torppa-24	VetU	24.08 Kaustinen			2 so	
	---20---


	kolmiloikka-47
14.03	Armas Järvelä-18	KV	27.07 Lohtaja		PB	1 pim	
13.70	Kalevi Kerttula-23	TR	27.07 Lohtaja			2 pim	
13.64	Felix Hautamäki-20	YK	17.07 Ylivieska		PB	1 pk	
13.32	Antero Pohjanpalo-20	KV	28.09 Tampere			3 tekn-opp					
13.21	Pekka Saari		KaJu	27.07 Lohtaja			3 pim
13.14	Pentti Kangas-25	NU	04.09 Ylivieska			1 pk	
13.09	Arvo Tarkiainen		KaJu	27.07 Lohtaja			4 pim	
12.94	Mauno Hotakainen	HT	20.07 Halsua			1 pk	
12.90	Tauno Räihä-25		RK	04.09 Ylivieska			2 pk	
12.87	Tauno Kuparinen-18	HK	04.09 Ylivieska			3 pk	
	---10---							
12.75	Lauri Alasimi-18	KaJu	27.07 Lohtaja			6 pim	
12.74	Paavo Koski-22		SL	17.08 Kannus			3 ka	
12.60	Hannu Tunkkari-29	VetU	07.09 Veteli			1-19	
12.57	Lauri Ylimäki-26	ToJy	31.08 Kalajoki			1 ka
12.55	Heino Rajaniemi-21	VV	17.07 Ylivieska			3 pk	
12.55	Pellervo Erkkilä	LV	17.08 Himanka			4 pk					
12.54	Tauno Linna-29		PK	10.08 Ylivieska			2-19	
12.52	Antti Suvanto-25	VetU	20.07 Halsua			2 pk
12.47	Kalle Kaattari-24	HiRo	06.07 Himanka			2 ka
12.47	Heimo Lahnalampi	TR	20.07 Toholampi			2 pk
	---20---


	kuula-47
14.00	Veikko Isopahkala-25	KaJu	10.08 Sievi		PB	1 pk	
13.25	Toivo Penttilä-19	HU	10.08 Sievi		PB	2 pk	
13.18	Olavi Uusitalo-13	TR	03.08 Eskola			1 pk 	
12.89	Jorma Niemi-Pesola-27	KU	17.08 Kannus		PB	1 ka	
12.85	Jussi Jääskä		KV	26.07 Lohtaja			2 pim	
12.83	Erkki Ruokoja-20	KT	15.06 Kannus			1 pk	
12.66	Matti Rahkonen-17	HU	17.08 Himanka			2 pk	
12.63	Esko Rautio-25		KVK	03.08 Eskola			3 pk 	
12.58	Reino Saari-18		VetU	15.06 Kaustinen			1 pk	
12.57	Heikki Torppa-24	VetU	21.09 Räyrinki			1 pk	
	---10---							
12.52	Matti Valkeinen18	VetU	21.09 Räyrinki			3 pk	
12,45	Matti Lund-17		YK	04.09 Ylivieska			3 pk
12.44	Heimo Isopahkala-14	KaJu	19.07 Ylivieska			2 pk	


	kiekko-47	
45.30	Toivo Laihorinne-11	EU		
41.06	Veikko Isopahkala-25	KaJu	24.08 Kruunupyy		PB	3 po	
39.63	Lauri Laihorinne-24	EU	13.07 Evijärvi			2 ka	
39.44	Tauno Kniivilä		EU	31.08 Evijärvi			2 pk	
38.42	Kalevi Kerttula-23	TR	31.08 Lappajärvi		2 ka	
37.60	Aarre Niemi		KVK	06.07 Kälviä			3 ka	
37.45	Antti Sammallahti-18	KV	10.09 Kokkola			1 pk
37.41	Reino Tokola-15		KU	17.07 Ylivieska			2 pk	
37.25	Viljo Kattilakoski-14	KP-V	06.07 Kälviä		PB	4 ka	
37.11	Jorma Niemi-Pesola-27	KU	26.07 Lohtaja		PB	2 pim	
	---10---			
37.08	Kauno Nikula-20		KP-V	22.06 Evijärvi			3 alues	
37.06	Arvo Jaakola-17		NU	22.06 Nivala		PB	2 alues	
36.90	Heimo Isopahkala-14	KaJu	17.08 Rautio			2 pk	
36.30	Simo Leskelä		PyPo	10.08 Haapajärvi		2 pk	
35.93	Olavi Uusitalo-13	TR	03.08 Eskola			2 pk
35.86	Esko Rautio-25		KVK	03.08 Eskola			3 pk	
35,78	M Kallio		KaJu	10.08 Alavieska			1 pk

nuorisoseura
40,50	Viljo Kattilakoski-14	KPV	14.09 Salonkylä			1 ns  (myötämaa)


	moukari-47
42.06	Eino Lindholm-14	RJ	21.09 Räyrinki			1 pk	
39.67	Väinö Niskala-07	KaJu	03.08 Kalajoki			2 ka	
39.38	Heimo Isopahkala-14	KaJu	17.08 Rautio			1 pk	
37.47	Paavo Kangas-11		RK	04.09 Ylivieska			1	
37.32	Lauri Huumo-28		VV	14.09 Kalajoki			4	
36.37	Eino Mattila		YK	10.08 Sievi			4 pk	
36.25	Pauli Kaustinen-10	KP-V	07.09 Veteli			2 pk	
36.22	Aarre Hakola		PInto	08.06 Pietarsaari		2 pk
36.11	Väinö Paananen		RK					
34.60	Veikko Isopahkala-25	KaJu	04.09 Ylivieska			5 	
	---10---
33.81	Reino Saari		VetU	21.09 Räyrinki			2 pk						
33.03	Onni Kainu-11		VetU	21.09 Räyrinki			3 pk
	

	keihäs-47
61.85	Paavo Koski-22		SL	06.07 Kälviä			1 ka	
58.60	Lauri Laihorinne-24	EU	20.07 Kortesjärvi		3 ka	
58.25	Samuli Korkiala-22	KT	27.07 Lohtaja    	PB	2 pim	
55.60	Valio Sillanpää-27	VetU	27.07 Lohtaja			3 pim	
55.21	Tauno Kuparinen-18	HK	22.06 Nivala			1 alues	
55.10	Paavo Nousiainen	YK	22.06 Nivala			2 alues	
55.01	Veikko Isopahkala-25	KaJu	20.07 Nivala			2 ka	
54.93	Aate Alasimi		KaJu	03.08 Kalajoki			2 ka	
54.83	Toivo Nikula-23		KP-V	24.08 Kaustinen			1 so	
54.75	Reino Sipilä		RK	17.08 Rautio			1 pk	
	---10---						
54.66	Erkki Koivumäki-26	VetU	17.08 Halsua			1 pk	
54.25	Veikko Rajala-12	SS	22.06 Rautio			2 alues	
53.93	Ilmari Hietaniemi	PK	22.06 Perho			1 alues	
53.36	Matti Maanselkä-21	PK	22.06 Perho			2 alues	
53.33	Lauri Koivisto-18	VetU	17.08 Halsua			2 pk
53,18	S Olkkonen		KoJy	31.08 Kokkola			2 ka	
53.09	Valio Sillanpää-27	VetU	21.08 Kokkola			2 kv
53.00	Otto Nissilä-14		LV	14.09 Lohtaja			1 pk	
52.44	Valtteri Erkkilä	KaJu	10.08 Alavieska			1 pk	
52.26	Toivo Salo-21		KP-V	24.08 Kaustinen			2 so	
	---20---



					1946	

	100m-46
11,6	Eljas Raitala-22	KT	06.10 Lohtaja			1 pk	
11,7	Olavi Lappinen-21	EU	24.06 Evijärvi		PB	2 ka		
11,7	Aarne Heikkilä-20	EU		
11,8	Veikko Saarijärvi-23	KV	09.06 Kokkola			2 ka   	
11,8	Helge Hämeenkorpi-24	KaJu	30.06 Kalajoki			1 ka
11,8	Matti Ojala-27		KaJu	10.07 Lohtaja			1-19 pk		
11,8	Matti Polso-23		VetY	14.07 Kaustinen			1 ka
11,8	Heikki Ruokoja-25	KT	19.08 Kokkola			3 po		
11,8	Antti Suvanto-25	VetY	01.09 Veteli			1 pk	
11,9	Samuli Lahnalampi-26	TR	16.06 Himanka			1 alues	
	---10---			
11,9	Niilo Haikola		SL	30.06 Kalajoki			2 ka	
11,9	Edvin Savela		HiRo	28.07 Kannus			1 so
11,9	Felix Hautamäki		YK	25.08 Alavieska			1 pk
11,9	Jorma Viirret		NU	31.08 Nivala			1
	

	200m-46
23,3	Eljas Raitala-22	KT	23.06 Lohtaja		PB	1 ka	
24,0	Jukka Uunila-23		HU	13.08 Lohtaja		PB	1 so	
24,1	Seppo Jokivartio-20	HU	25.08 Kannus			1 ka	
24,1	Veikko Saarijärvi-23	KV	08.08 Kokkola			4 ka	
24,2	Helge Hämeenkorpi-24	KaJu	13.08 Lohtaja			2 so	
24,2	Eino Jokinen-17		KV	25.08 Kannus			2 ka	
24,3	L Joensuu		KV		
24,3	Matti Polso-23		VetY	04.08 Kälviä		PB	4 ka	
24,4	Pentti Niemi-23		KT		
24,7	Lauri Torppa-22		VetY	23.06 Veteli		PB	1 pk	
	---10---			
24,7	Pekka Saari		KaJu	01.09 Kalajoki			2 ka	
24,7	Aarre Jukkola		LV		
24,8	Kalevi Pernu-23		KT	23.06 Lohtaja			3 ka
24,8	Antti Suvanto-25	VetY	31.07 Veteli			2 pk
24,8	Antti Hautamäki-18	YK	01.09 Kalajoki			3 ka


	400m-46
53,7	Jukka Uunila-23		HU	10.07 Lohtaja		PB	1 pk	
53,8	Eino Ruuska-18		NU	24.07 Kouvola			1 polis	
53,8	Kalle Kaattari-24	HiRo	11.08 Himanka			1 so
53,8	Teodor Peltonen-15	KoJy	11.08 Himanka			2 so	
53,9	Matti Polso-23		VetY	10.07 Lohtaja		PB	2 pk   	
54,0	Onni Lahnalampi-21	TR	25.08 Kannus			1 ka	
54,3	Eino Jokinen-17		KV	18.08 Kokkola			3 po	
54,3	Astley Bexar-11		KoJy	22.09 Himanka			1 ka
54,4	Pekka Saari		KaJu	01.09 Kalajoki			2 ka	
54,4	Antti Hautamäki		YK	25.08 Alavieska		PB	1 pk
	--10--
54,5	Elof Lindblom-22	Athlos	14.07 Kauhava			2 ka
54,9	Eljas Raitala-22	KT	06.10 Lohtaja			1 pk	
55.0	Antti Suvanto-25	VetY	10.07 Lohtaja			3 pk	
55,1	Seppo Jokivartio-20	HU	10.07 Lohtaja			4 pk  			
55,1	Heino Rajaniemi-21	VV	25.08 Alavieska			2 pk	
55,1	Veikko Vierimaa-27	KV	08.08 Kokkola			2-19 ka 
55,2	Ahti Niemelä-22		KV	14.07 Kaustinen			2 ka
55,4	Lauri Torppa-22		VetY	10.07 Lohtaja		PB	6 pk
55,6	Helge Hämeenkorpi-24	KaJu	01.09 Kalajoki			3 ka 	
55,9	Veikko Aalto-12		KV	30.06 Pulkkinen			2 ka
	--10-

kunnan mestaruuskilpailu
53,5	Onni Lahnalampi-21	TR	11.08 Toholampi			1 kunta


	800m-46
2.00,1	Elof Lindblom-22	Athlos	31.08 Pietarsaari		4 kv
2.00,2	Onni Lahnalampi-21	TR	01.09 Lohtaja			2 ka	
2.01,0	Eino Ruuska-18		NU		
2.01,5	Jukka Uunila-23		HU	13.08 Lohtaja		PB	1 so
2.02,1	Teodor Peltonen-15	KoJy	25.08 Lapua			2 ka	
2.05,0	Valto Valkama-15	KVK	13.08 Lohtaja			3 so	
2.05,1	Väinö Maunula-22	LV	13.08 Lohtaja			4 so	
2.05,4	Mauno Pehkonen-23	KaJu	30.06 Kalajoki			1 ka	
2.06,0	Erkki Lamminen-26	KV	04.08 Kalajoki			1-21 pim	
2.06,0	Martti Pernu-14		HU	13.08 Lohtaja			5 so	
	---10---
2.06,1	Paavo Pulkkinen		LV		
2.06,6	Tuure Perkkiö-26	NU	04.08 Kalajoki			2-21 pim	
2.07,5	Sakari Nikkarikoski-24	KaJu	30.06 Kalajoki			2 ka


	1500m-46
4.11,0	Elof Lindblom-22	Athlos	01.09 Pietarsaari		5 kv
4.12,0	Rauni Kainu-12		VetU	10.07 Lohtaja			1 pk	
4.15,6	Mauno Pehkonen-23	KaJu	10.07 Lohtaja			2 pk	
4.17,5	Leo Lehto-11		KV	09.06 Kokkola			3 ka       	
4.17,8	Onni Lahnalampi-21	TR	18.08 Kokkola			3 po	
4.18,0	Paavo Pulkkinen		LV	10.07 Lohtaja			3 pk	
4.18,4	Erkki Lamminen-26	KV	10.07 Lohtaja				
4.18,6	Erkki Peltoniemi-26	KP-V	01.09 Kalajoki			1-21 ka
4.19,0	Alpo Tuohinto		KaJu	10.07 Lohtaja			4 pk	
4.19,0	Seppo Savolainen-20	KP-V		
	---10---
4.20,0	Martti Juola-20		KaJu	01.09 Kalajoki			3 ka				
4.20,4	Eero Tuomaala-26	PK	16.06 Halsua			1 alues	
4.20,6	Jairi Sillanpää-26	VY	03.08 Kalajoki			1-21 pim	


	3000m-46
9.03,6	Leo Lehto-11		KV	23.06 Paavola			2 ka	
9.22,4	Helge Lokasaari-26	LV	13.08 Lohtaja			1 so	
9.23,0	Martti Juola-20		KaJu	30.06 Kalajoki			1 ka	
9.24,2	Rauni Kainu-12		VetY	23.06 Veteli			1	
9.26,0	Aatto Talvi-18		NU	30.06 Kalajoki			2 ka	
9.26,6	Martti Pernu-14		HU	30.06 Kalajoki			3 ka	
9.28,0	Mauno Pehkonen-23	KaJu	13.08 Lohtaja			3 so	
9.30,0	Martti Harakka-23	OK	
9.34,5	Elof Lindholm-22	Athlos	15.09 Vaasa			1 ka	
9.35,0	Paavo Pulkkinen		LV	13.08 Lohtaja			4 so
	---10---	
9.38,0	Alpo Tuohinto		KaJu	13.08 Lohtaja			5 so	
	

	5000m-46
15.35,8	Leo Lehto-11		KV	30.06 Äänekoski			1	
15.50,6	Edvard Korkiakoski-14	NU	19.08 Kokkola			2 po	
16.11,6	Erkki Hammar-24		KaRi	25.08 Oulu			1 kv
16.16,2	Arvo Sipilä-26		YK	01.09 Kalajoki			1 ka	
16.26,0	Veikko Mehtälä-21	NU	27.07 Nivala			3 pim	
16.30,0	Martti Juola-20		KaJu	01.09 Kalajoki			2 ka	
16.32,0	Helge Lokasaari-26	LV	27.07 Nivala			4 pim	
16.43,6	Aatto Talvi-18		NU	27.07 Nivala			5 pim	
16.44,2	Martti Harakka-23	PK	21.07 Vimpeli				
16.58,0	Leevi Nissilä-20	LV	14.07 Nivala			3 ka	
	---10---
17.07,0	Yrjö Himanka-06		KaJu	01.09 Kalajoki			3 ka	


	10000m-46
34.28,0	Leo Lehto-11		KV		
35.10,2	Arvo Sipilä-26		YK	15.09 Kalajoki			1 pk	
35.11,0	Helge Lokasaari-26	LV	15.09 Kalajoki			2 pk	
35.22,6	Edvard Korkiakoski-14	NU	28.07 Nivala			2 pim	
35.26,0	Aatto Talvi-18		NU	28.07 Nivala			3 pim	
35.28,0	Yrjö Himanka-06  	KaJu	15.09 Kalajoki			3 pk	
35.30,0	Uljas Kotila-19		RJ	01.09 Pulkinen			1 pk	
35.33,0	Uuno Tuominiemi-16	HT	01.09 Pulkinen			2 pk	
36.21,0	Alpo Tuohinto		KaJu		
36.39,0	Väinö Pulkkinen-07	RJ	01.09 Pulkinen			3 pk	
	---10---


	110m aidat-46
17,0	Urho Sysimetsä-27	LV	10.07 Lohtaja			1 pk	
17,0	Eljas Raitala-22	KT	13.08 Lohtaja		PB	1 so	
17,7	Ahti Niemelä-22		KV	14.07 Kaustinen			1 ka	
17,7	Seppo Jokivartio-20	HU	13.08 Lohtaja			3 so	
17,8	Heikki Torppa-24	VY	10.07 Lohtaja			2 pk	
17,9	Aarre Jukkola-18	LV	13.08 Lohtaja			4 so	
18,0	Aarne Varila-27		KP-V	13.08 Lohtaja			5 so	
18,0	Kuuno Honkonen-22	PInto	08.09 Kauhava			1 ka
18,1	Jukka Uunila-23		HU	16.06 Himanka			1 alues	
18,1	Erkki Laasanen-25	VetY	25.08 Veteli			2 ka
	---10---	
18,2	Matti Rahkonen-17	HU	13.08 Lohtaja			6 so							
18,3	Jussi Tunkkari-25	VetY	25.08 Veteli			3 ka	
18,5	Jukka Päivärinta-26	RK	07.07 Rautio			1 pk	
18,7	Niilo Haikola		SL	07.07 Rautio			2 pk	
18,7	Unto Läspä-18		VetY	10.07 Lohtaja			6 pk	


	200m aidat-46
28,3	Pentti Niemi-23		KT	04.08 Kälviä			1 ka	
28,6	Eljas Raitala-22	KT	14.07 Kälviä			1 so	


	400m aidat-1946
60,7	Jukka Uunila-23		KV	27.07 Nivala			1 pim	
60,8	Aarre Jukkola-18	LV	01.09 Lohtaja			1 ka	
61,5	Eljas Raitala-22	KT	01.09 Lohtaja		PB	2 ka	
61,5	Ahti Niemelä-22		KV	01.09 Lohtaja			3 ka	
61,6	Seppo Jokivartio-20	HU	15.09 Kalajoki			1 pk	
62,0	Pekka Saari		KaJu	15.09 Kalajoki			2 	
63,9	Urho Sysimetsä-27	LV	01.09 Lohtaja			4 ka	
64,6	Pellervo Erkkilä-23	LV	01.09 Lohtaja			5 ka	
64,6	E Sihvo			KaJu					
64,8	Erkki Laasanen-25	VetY	14.09 Veteli			1 so	
	---10---


	3000m esteet-46
9.51,6	Leo Lehto-11		KV	22.06 Oulu			1 ka


	korkeus-46
189	Kuuno Honkonen-22	PInto	14.07 Kauhava			1 ka
177	Reino Tokola-15		KU	16.06 Kälviä			1 alues
172	Veikko Vierimaa-27	KV	11.08 Sievi			1 pk
172	Herman Ojatalo-21	villi	13.08 Lohtaja			1 so
170	Toivo Penttilä-19	HU	16.06 Himanka			1 alues
170	Viljo Joutsen-19	EU	24.06 Evijärvi		PB	2 ka	
170	Urho Sysimetsä-27	LV	13.08 Lohtaja			2 so
170	Heikki Nurila-20	KT	01.09 Lohtaja			3 ka
170	Pentti Kaattari-25	TR	01.09 Lohtaja			4 ka
168	Aarre Kuorikoski-24	KP-V	28.08 Kaustinen			1 pk
	---10---
168	Aarno Känsälä-19	KP-V	28.08 Kaustinen			2 pk	
166	Unto Läspä-18		VetY	14.07 Kaustinen			3 ka
166	Esko Lankila-28		LV	06.10 Lohtaja			1-19 pk
165	Matti Varila-28		KP-V	29.06 Kannus			2-19 pim
165	Mauri Salo-18		KP-V	01.09 Nedervetil		1 so
163	Antti Saukko		KaJu	11.08 Sievi			3 pk
163	Erkki Saukko-23		KaJu	11.08 Sievi			4 pk
163	Risto Kalajoki-16	KaJu	11.08 Sievi			5 pk
160	Arvo Väliverronen-28	RK	29.06 Kannus			3-19 pim	
160	Väinö Sailas-28		NU	29.06 Kannus			4-19 pim
	---10---
160	Pentti Eskeli-27	KU	01.09 Kannus			3-19
160	Matti Ojala-27		KaJu


	seiväs-46
332	Reino Tokola-15		KU	16.06 Kälviä		PB	1 alues
330	Valio Sillanpää-27	VetY	08.08 Kokkola			1-19 ka
330	Aulis Reinikka-15	KT	12.08 Riihimäki			1 OAJ
328	Toivo Isokääntä-22	KaJu	27.07 Nivala		PB	1 pim
322	Toivo Polvi-19		LV	16.06 Kälviä			2 alues
320	Erkki Laasanen-25	VetY	18.08 Kokkola			2 po
312	Kuuno Honkonen-22	PInto	14.07 Kauhava			4 ka
312	Kalle Hukari-18		KT	04.08 Kälviä			2 ka
310	Lauri Alasimi-26	KaJu	30.06 Kalajoki			3 ka
310	E Porko			LV	10.07 Lohtaja			1 pk
	--10--
310	Jussi Voltti-22		KT	25.08 Kannus			1 ka
310	Viljo Petäjä-22		KU	25.08 Kannus			2 ka	
310	Antti Sammallahti-18	KV	08.09 Kokkola			D pim
309	Matti Varila-28		KP-V	30.06 Kannus		PB	1-19 pim
303	Reino Laasanen-22	VetY	31.07 Veteli			3 pk	
302	J Siponkoski		KV	16.06 Kälviä			4 alues	
300	Veikko Murtoniemi-21	RK	16.06 Himanka			1 alues	
300	Veikko Rajala-12	SS	16.06 Himanka			2 alues	
299	Eino Näsi		KT	30.06 Kannus			3-19 pim
299	Kauko Saukko-27		KaJu	30.06 Kannus			4-19 pim
	--20--
	

	pituus-46
654	Antti Hautamäki-17	YK	31.08 Oulu			2 ka				
646	Veikko Vierimaa-27	KV	15.09 Kokkola		PB	1-19 kv	
638	Aarne Heikkilä-20	EU	18.08 Kokkola			3 po	
637	Paavo Koski-22		SL	31.08 Oulu			3 ka	
632	Voitto Kauppinen-27	KU	16.06 Kälviä			1 alues
631	Kuuno Honkonen-22	PInto	31.08 Pietarsaari		2 kv	
625	Arvo Tarkiainen		KaJu	21.07 Ylivieska			2 pk	
624	Lauri Alasimi-18	KaJu	30.06 Kalajoki			2 ka	
622	Urho Sysimetsä-27	LV	10.07 Lohtaja			1-19 pk	
616	Eljas Raitala-22	KT	23.06 Lohtaja			1 ka	
	---10---
616	Veikko Saarijärvi-23	KV	06.10 Lohtaja			1 pk						
615	U Mäkinen		HU	14.07 Nivala			3 ka	
612	Raimo Pussinen-30	KV	14.07 Lahti			2-17 SM	
608	Olavi Lappinen-21	EU	30.06 Pulkkinen			1 ka	
607	Yrjö Kalliokoski-12	HT	16.06 Halsua			1 alues	
607	Tauno Räihä-25		RK	07.07 Rautio			2 pk	
606	Kalle Kaattari-24	HiRo	22.09 Himanka			1 ka
602	Aarne Varila-27		KP-V	15.09 Kokkola			4-19	

nuorisiseura
682	Antti Hautamäki-17	YK	04.07 Ylivieska			3-ott
640	Felix Hautamäki-20	YK	04.07 Ylivieska			3-ott				


	kolmiloikka-46
13.84	Armas Järvelä-18	KV	08.08 Kokkola			1 ka
13.34	Lauri Alasimi-18	KaJu	11.08 Sievi			1 40v-juhlakisa	
13.26	Kalevi Kerttula-23	TR	01.09 Lohtaja			2 ka	
13.16	Pekka Saari		KaJu	01.09 Kalajoki			1 ka	
13.15	Urho Sysimtsä-27	LV	10.07 Lohtaja			1-19 pk	
13.10	Paavo Koski-22		SL	11.08 Sievi			2 pk	
13.04	Kalle Kaattari-24	HiRo	23.06 Sievi			1 pk
12.93	Arvo Tarkiainen		KaJu	21.07 Ylivieska			1 pk				
12.88	U Mäkinen		HU	14.07 Nivala			2 ka				
12.88	Väinö Lauri21		HU	01.09 Lohtaja			3 ka			
	---10---	
12.84	Felix Hautamäki-20	YK	01.09 Kalajoki			2 ka										
12.77	Paavo Kautto-18		SL	11.08 Sievi			4 pk				
12.64	Unto Läspä-18		VetY	23.06 Veteli			1 pk				
12.46	Matti Soini-26		YK	18.08 Ylivieska			2 pitäj-m				
12.45	Jussi Tunkkari-25	VetY	14.09 Veteli			1 so				
12.40	Heimo Lahnalampi	TR	30.06 Kannus			1-19 pim				
12.23	Teuvo Luomala		KP-V	23.06 Veteli			2 pk				


	kuula-46
13.66	Jussi Jääskä		UK	04.08 Kälviä		PB	1 ka	
13.25	Veikko Isopahkala-25	KaJu	25.08 Alavieska			1 pk	
13.19	Toivo Laihorinne-11	EU	28.07 Nivala			1 pm	
13.17	Eino Ruuska-18		NU					
13.06	Toivo Penttilä-19	HU	25.08 Kannus			1 ka				
12.91	Eero Ojala-18		VetY	30.06 Räyrinki		PB	1 ka 				
12.89	Erkki Ruokoja-20	KT	04.08 Kälviä		PB	2 ka				
12.87	Risto Kalajo-16		KaJu	11.08 Sievi			1 40v-juhlakisa				
12.83	Olavi Uusitalo-13	TR	23.06 Sievi			1 pk				
12.82	Matti Rahkonen-17	HU	11.08 Sievi			2 40v-juhlakisa				
	---10---							
12.68	Eino Mattila-19		YK	23.06 Sievi			2 pk				
12.62	Reino Saari-18		VetU	30.06 Räyrinki			2 ka				


	kiekko-46	
45.70	Toivo Laihorinne-11	EU	01.09 Pietarsaari		1 kv	
39.59	Kauno Nikula-20		KP-V	04.08 Kälviä		PB	3 ka	
39.15	Tauno Kniivilä		EU		
39.00	Veikko Isopahkala-25	KaJu	01.09 Kalajoki			1 ka	
38.67	Lauri Laihorinne-24	EU	30.06 Veteli			1 ka  	
38.30	Eino Ruuska-18		NU		
36.80	Kalle Hukari		KT	04.08 Kälviä			4 ka	
36.74	Erkki Ruokoja-20	KT		
36.50	Risto Kalajo-16		KaJu	07.07 Rautio			1 pk	
36.24	Toivo Saarenmaa-20	RK	07.07 Rautio			2 pk	
	---10---
	

	moukari-46
40.51	Väinö Niskala-07	KaJu	18.08 Kokkola		PB	2 po					
39.71	Eino Lindholm-14	RJ	01.09 Räyrinki			1 pk	
36.72	Aarre Hakola		PInto	15.09 Vaasa			2 ka
34.27	Erkki Mattila-20	NU					
33.87	Pauli Kaustinen-10	KP-V	27.07 Nivala			4 pim	
33.75	Toivo Hautala		NU					
33.34	Lauri Lindholm-16	RJ	30.06 Pulkkinen			1 pk	
32.95	Paavo Kangas-11		RK					
32.69	Onni Kainu-11		VetY					
32.32	Paavo Koski-22		SL	15.09 Kalajoki			2 pk
	---10---	
32.30	Heimo Isopahkala-14	KaJu	15.09 Kalajoki			3 pk	
	

	keihäs-46
58.98	Paavo Koski-22		SL	01.09 Oulu			1 ka	
56.99	Eero Ojala-18		RJ	15.09 Veteli		PB	1 so	
56.29	Aate Alasimi		KaJu	07.07 Rautio		PB	1 pk	
55.38	Lauri Koivisto-19	RJ	15.09 Veteli			2 so	
54.45	Samuli Korkiala-22	KT	28.07 Nivala			3 pim
54.18	Lauri Laihorinne-24	EU	09.08 Evijärvi			1 ns	
54.04	Mauno Havela-17		HT	16.06 Halsua		PB	1 alues	
53.70	Antti Kangas-18		KaJu	14.07 Nivala			1 ka	
52.98	Aimo Alaverronen	RK	07.07 Rautio			3 pk	
52.83	Otto Nissilä-14		LV	14.07 Kaustinen			3 ka
	---10---				
52.60	Toivo Nikula-23		KP-V	23.06 Veteli			1 pk	



					1945	

	100m-45
11,5	Jouko Valkki		KoJy	19.08 Pietarsaari		3 ka
11,6	Veikko Saarijärvi-23	KV	04.08 Kalajoki			1 pim	
11,7	Risto Melantie-24	YK	15.07 Ylivieska			1-21 pk 	
11,7	Eino Jokinen-17		KV	04.08 Kalajoki			2 pim
11,7	Voitto Kauppinen-27	KU	26.08 Pietarsaari		1-18 po	
11,8	Kalervo Niemelä-23	KaJu	04.08 Kalajoki			3 pim
11,9	Veikko Vierimaa-27	KV	22.07 Kaustinen			1-18 alues 	
11,9	Helge Hämeenkorpi-24	KaJu	04.08 Kalajoki			1h3 pim
11,9	Matti Melantie-21	YK	04.08 Kalajoki     		2h3 pim
11,9	Jorma Viirret		NU	12.08 Lohtaja			2-19 pim	
	---10---


	200m-45
24,0	Veikko Arkela-12	KV	24.06 Lohtaja			1 ka	
24,0	Eljas Raitala-22	KT	09.09 Lohtaja			1 ka
24,2	Eino Jokinen-17		KV	09.09 Lohtaja			2 ka	
24,4	Veikko Saarijärvi-23	KV	05.08 Kalajoki			3 pim	
24,6	Jukka Uunila-23		KV	30.06 Kalajoki			2 ka
24,6e	Kalervo Niemelä-23	KaJu	05.08 Kalajoki			4 pim		
24,7	Antti Kippo-15		LV	24.06 Lohtaja			3 ka
24,8	Eino Ruuska-18		NU	09.09 Kalajoki			1 ka
24,8	Helge Hämeenkorpi-24	KaJu	09.09 Kalajoki			2 pk
24,8	Risto Melantie-24	YK	09.09 Lohtaja			3 ka
	---10---			
24,9	Matti Polso-23		VetY	09.09 Lohtaja			4 ka
25,1	Aarne Heikkilä-20	EU	24.06 Evijärvi			2 ka
25,1	Lauri Torppa-22		VetY	08.07 Veteli			1 alues
25,3	Antti Suvanto-25	VetY	26.08 Kaustinen			1 pk


	400m-45
53,5	Elof Lindblom-22	Athlos	04.08 Kurikka			1 pim TUL
53,8	Eino Ruuska-18		NU	25.08 Pietarsaari		2 po	
54.5	Teodor Peltonen-15	KoJy	04.08 Kurikka			3 pim TUL
54,8	Eino Jokinen-17		KV	19.08 Ylistaro			2 ka	
54,8	Jukka Uunila-23		KV		
54,9	Eljas Raitala-22	KT	09.09 Marinkainen		1 ka 	
55,0	Matti Polso-23		VetY	16.09 Halsua			1 so	
55,0	Erkki Råman-20		HT	16.09 Halsua			1 so	 
55,1	Paavo Ojakangas-21	SS	05.08 Kalajoki			3 pim
55,8	Veikko Arkela-12	KV	25.08 Pietarsaari		3 po	
	---10---
55,9	Ahti Niemelä-22		KV	10.06 Kauhava			2 ka		
56,0	Antti Kippo-15		LV	05.08 Kalajoki			4 pim	


	800m-45
2.00,8	Elof Lindblom-22	Athlos	19.08 Pietarsaari		1 ka
2.01,8	Eino Ruuska-18		NU	04.08 Kalajoki			1A pim   	
2.02,1	Väinö Kärje-16		KaJu	04.08 Kalajoki			2A pim	
2.04,0	Teodor Peltonen-15	KoJy	19.08 Pietarsaari		3 ka
2.05,0	Tuure Perkkiö-26	NU	04.08 Kalajoki			3A pim	
2.06,0	Leo Lehto-11		KV	04.08 Kalajoki			4A pim	
2.06,6	Paavo Pulkkinen		LV	04.08 Kalajoki			1B pim   
2.07,0	Erkki Lamminen-26	KU	04.08 Kalajoki			5A pim	
2.07,2	Väinö Maunula-22	LV	04.08 Kalajoki			6A pim	
2.07,2	Esko Klemola-22		KV	04.08 Kalajoki			2B pim	
	---10---
2.08,0	Oiva Salminen-21	KV	04.08 Kalajoki			7A pim	
2.08,0	Sakari Nikkarikoski-24	KaJu	04.08 Kalajoki			3B pim	
	

	1500m-45
4.08,2	Väinö Kärje-16		KaJu	05.08 Kalajoki		PB	1 pim	
4.11,2	Leo Lehto-11		KV	25.08 Pietarsaari		2 po	
4.17,0	Eero Tuomaala-26	PT	12.08 Lohtaja			1-21 pim	
4.17,0	Tuure Perkkiö-26	NU	12.08 Lohtaja			2-21 pim	
4.17,6	Elof Lindblom-22	Athlos	05.08 Kurikka			1 pim TUL
4.19,0	Erkki Lamminen-26	KU	12.08 Lohtaja			3-21 pim	
4.20,0	Vilho Sarja-24		NU	12.08 Lohtaja			4-21 pim	
4.22,5	Lauri Sipilä-27		YK		
4.24,0	Jairi Sillanpää-26	VetY	12.08 Lohtaja			5-21 pim	
4.24,0	Väinö Maunula-22	LV
	---10---
4.25,0	Arvo Sipilä-26		YK	30.06 Kalajoki			2 ka
4.25,6	Arvo Jalava-07		KoJy	05.08 Kurikka			6 pim TUL
4.26,6	Paavo Pulkkinen		LV	09.09 Lohtaja			1 ka
4.27,0	Erkki Peltoniemi-26	KP-V	12.08 Lohtaja			7-21 pim


	3000m-45
9.03,0	Leo Lehto-11		KV	09.09 Kalajoki			1 pk	
9.11,3	Väinö Kärje-16		KaJu	09.09 Kalajoki			2 pk 	
9.25,0	Martti Juola-20		KaJu	08.07 Kalajoki			1 alues 	
9.26,4	Aatto Talvi-18		NU	08.07 Kalajoki			2 alues	
9.27,0	Lauri Sipilä-27		YK	09.09 Kalajoki			3 pk	
9.28,5	Jussi Kumpula-06	NU	08.07 Kalajoki			3 alues	
9.29,5	Oiva Rajala-15		KaJu	08.07 Kalajoki			4 alues	
9.31,5	Martti Harakka-23	VY	30.06 Kalajoki			2 ka	
9.35,5	Ansu Hautala-19		RP	08.07 Haapajärvi		1 alues	
9.40,0	Aapo Karhula		LV	08.07 Kannus			1 alues	
	---10---			
9.40,0	Reino Vesamäki		PyPo	08.07 Haapajärvi		2 alues	
9.40,2	Leevi Nissilä		LV	08.07 Kannus			2 alues
9.41,2	Eero Ojakangas-19	KSU	08.07 Kannus			3 alues	


	5000m-45
15.07,6	Leo Lehto-11		KV	24.09 Tampere			4 kv	
16.03,0	Lauri Sipilä		YK	04.08 Kalajoki		PB	2 pim	
16.18,0	Aatto Talvi-18		NU	04.08 Kalajoki			3 pim
16.24,0	Oiva Rajala-15		KaJu	04.08 Kalajoki			4 pim	
16.39,0	Leevi Nissilä-20 	LV	04.08 Kalajoki			5 pim		
16.39,2	Arvo Kuki-18		NU	04.08 Kalajoki			6 pim		
16.50,0	Viljo Joutsen-19	EU	24.06 Evijärvi		PB	2 ka


	10000m-45
34.09,0	Leo Lehto-11		KV	05.08 Kalajoki			1 pim 	
34.24,0	Aatto Talvi-18		NU	05.08 Kalajoki			2 pim	
34.33,0	Reino Vesamäki		PyPo	05.08 Kalajoki			3 pim	
35.14,0	Arvo Kuki-18		NU	05.08 Kalajoki			4 pim	
37.01,1	Niilo Hakala		KU	05.08 Kalajoki			5 pim	
37.07,0	Eino Tuohisto-Kokko-09	KV	05.08 Kalajoki			6 pim


	110m aidat-45
17,4	Veikko Arkela-12	KV	17.06 Kokkola			2 ka	
18,3	Ahti Niemelä-22		KV	05.08 Kalajoki			2 pim	
18,3	Kuuno Honkonen-22	PInto	28.09 Helsinki-E		D akatem
18,5	Kalervo Niemelä		KaJu	05.08 Kalajoki			3 pim	
18,7	V Kalliomaa		KV	05.08 Kalajoki			4 pim	
18,8e	Erkki Hyyppä-18		KT	05.08 Kalajoki			3h1 pim					
20,3e	Heikki Torppa-24	VetY	05.08 Kalajoki			2h2 pim					


	400m aidat-45
60,0	Veikko Arkela-22	KV	04.08 Kalajoki		PB	1 pim	
60,2	Jukka Uunila-23		KV	04.08 Kalajoki		PB	2 pim	
62,2	Ahti Niemelä-22		KV	04.08 Kalajoki			3 pim	
63,2	Aarre Jukkola-18	LV	04.08 Kalajoki			4 pim	
65,0	Oiva Salminen		KV	04.08 Kalajoki			5 pim	
66,1	Esko Klemola		KV	24.06 Marinkainen		2	


	korkeus-45
185	Kuuno Honkonen-22	PInto	21.05 Jyväskylä			1 ka
175	Reino Tokola-15		KU	04.08 Kalajoki			1 pim
170	Antero Pohjanpalo-20	KV	04.08 Kalajoki			2 pim
170	Veikko Vierimaa-27	KV	03.06 Seinäjoki			1-21 ka
170	Paavo Nousiainen	YK	09.09 Kalajoki			1 pk
169	Heikki Nurila-20	KT	08.07 Kannus			2 alues
168	Heikki Palmen		HK	08.07 Haapajärvi		1 alues
166	Lauri Alasimi-18	KaJu	15.07 Ylivieska			1 pk
165	Heikki Torppa-24	VetY	08.07 Veteli			1 alues
165	Aarre Kuorikoski-24	KP-V	22.07 Kaustinen			2 alues
	---10---
165	Mauno Andersson-21	KP-V	22.07 Kaustinen			3 alues
165	Jussi Ruuska-26		KVK	12.08 Lohtaja			2-21 pim
165	Urho Sysimetsä-27	LV	26.08 Pietarsaari		2-18
165	Esko Rautio-24		KaJu	09.09 Kalajoki			2 pk
164	Väinö Lauri-21		HU	08.07 Sievi			1 alues
164	Yrjö Kalliokoski-12	HT	05.08 Halsua			1 kylä-ott


	seiväs-45
320	Reino Tokola-15		KU	25.08 Pietarsaari		1 po
310	Toivo Polvi-19		LV	05.08 Kalajoki			1 pim
305	Toivo Isokääntä-22	KaJu	12.08 Kalajoki			1 kylä-ott
300	Risto Melantie-24	YK	15.07 Ylivieska			1-21 pk
300	Valio Sillanpää-27	VetY	05.08 Kalajoki			3 pim
295	E Porko			KT	22.07 Lohtaja			3 pk
295	Lauri Simi		KaJu	12.08 Kalajoki			2 kylä-ott
290	Kalle Hukari-18		KT	05.08 Kalajoki			4 pim
290	Aimo Alaverronen-22	RK	05.08 Kalajoki			5 pim
290	Erkki Laasanen-25	VetY	12.08 Lohtaja			1-21 pim 
	---10---
	

	pituus-45
650	Voitto Kauppinen-27	KU	12.08 Vaasa			1-18 po	
645	Veikko Saarijärvi-23	KV	02.09 Hämeenlinna		1 PTL				
644	Aarne Heikkilä-20	EU	26.08 Pietarsaari	PB	2 po	
643	Lauri Alasimi-18	KaJu	30.06 Kalajoki		PB	1 ka	
642	Kuuno Honkonen-22	PInto	09.07 Tampere			2 ka
638	Jouko Valkki		KoJy	05.08 Kurikka			1 pim TUL
624	Antero Pohjanpalo-20	KV	04.08 Kalajoki			1 pim	
619	Martti Isomöttönen-12	SS	15.07 Ylivieska			2 pk	
616	Lauri Torppa-22		VetY	08.07 Veteli		PB	1 alues	
615	Arvo Tarkiainen		KaJu	30.06 Kalajoki			2 ka
	--10--
613	Veikko Arkela-12	KV	24.06 Lohtaja			1 ka	
612	Aate Alasimi-20		KaJu	10.06 Kalajoki			1 pk				
611	Paavo Koski-22		SL	04.08 Kalajoki			5 pim
610	Väinö Kaattari		ToJy	01.07 Himanka			1 so	


	kolmiloikka-45
13.78	Armas Järvelä-18	KV	17.06 Vaasa   			2 ka	
13.20	Antero Pohjanpalo-20	KV	29.07 Ähtäri			3 ka	
13.10	Lauri Alasimi-18	KaJu	08.07 Kalajoki 			1 alues	
12.95	S Hautamäki		YK	08.07 Kalajoki			2 alues	
12.91	Arvo Tarkiainen		KaJu	05.08 Kalajoki			3 pim	
12.87	Veikko Saarijärvi-23	KV					
12.68	Anders Kärkinen-21	LV	08.07 Kannus			1 alues
12,57	Väinö Kaattari		ToJy	01.07 Himanka			1 so	
12.54	Paavo Koski-22		SL	08.07 Sievi			1 alues	
12.49	M Vinnurva		NU	08.07 Kalajoki			3 alues	
	---10---
12.49	Unto Läspä-18		VetY	08.07 Veteli			1 alues							
12.47	Pellervo Erkkilä	LV	09.09 Lohtaja			2 ka	
12,44	Herman Ojatalo-21	HR	01.07 Himanka			2 so
12.42	Aarre Jukkola		LV	09.09 Lohtaja			3 ka	
12.35	Matti Castren		PyPo	08.07 Haapajärvi		1 alues
12.29	Voitto Nikula-26	KP-V	12.08 Marinkainen		1-21	

jäsentenvälinen
13,19	Väinö Lauri-nn	HU	26.08 Lohtaja			1 ns	


	kuula-45
13.36	Juho Paavolainen-07	KV	15.07 Ylivieska		PB	1 pk	
13.26	Otto Nissilä-14		LV	08.07 Kannus		PB	1 alues	
12.82	Jussi Jääskä		KV	25.08 Pietarsaari		1 po	
12.80	Toivo Laihorinne-11	EU	22.07 Kaustinen			1 alues	
12.75	Toivo Penttilä-19	HU	08.07 Sievi			1 alues				
12.74	Kauno Nikula-20		KP-V	15.08 Veteli		PB	1 so	
12.72	Olavi Uusitalo-13	TR	12.08 Toholampi			1 so							
12.71	Eino Mattila-19		YK	15.07 Ylivieska		PB	2 pk				
12.51	Eero Sikkilä-20		SS	15.07 Ylivieska			3 pk				
12.48	Matti Lund-17		YK	15.07 Ylivieska			4 pk				
	---10---


	kiekko-45	
45.82	Toivo Laihorinne-11	EU	10.06 Kauhava			2 ka	
37.77	Veikko Arkela-12	KV	15.07 Ylivieska			1 pk	
37.55	Toivo Rauhala-10	SS	15.07 Ylivieska			2 pk	
37.25	Eino Ruuska-18		NU	09.09 Kalajoki			1 pk	
37.01	Paavo Kangas-11		RK	15.07 Ylivieska			3 pk	
37.00	Kauno Nikula-20		KP-V	02.09 Kannus			D pim	
36.76	Martti Isomöttönen-12	SS	15.07 Ylivieska			4 pk	
36.21	Esko Aho		YK	15.07 Ylivieska			5 pk	
35.97	Jouko Valkki		KoJy	04.08 Kurikka			1 pim TUL
35.70	Kalle Hukari		KT	09.09 Lohtaja			1 ka	
	---10---
35.60	Reino Tokola-15		KU	09.09 Lohtaja			2 ka	


	moukari-45
39.77	Eino Lindholm-14	RJ	25.08 Pietarsaari		3 po	
34.44	Aarre Hakola		PInto	05.08 Kurikka			2 pim TUL
34.35	Väinö Niskala-07	KaJu	04.08 Kalajoki			2 pim	
32.17	Paavo Kangas-11		RK	04.08 Kalajoki			3 pim	
31.71	Eino Mattila		YK	04.08 Kalajoki			4 pim	


	keihäs-45
56.70	Toivo Nikula-23		KP-V	15.08 Veteli		PB	1 so	
55.56	Eero Ojala-18		RJ	04.08 Turku			1 mo  kuuro-m ME	
53.23	Paavo Nousiainen	YK	10.06 Kalajoki			1 pk	
52.54	Veikko Rajala-12	SS	05.08 Kalajoki			1 pim	
51.80	Mauno Havela-17		HT	16.09 Halsua			1 so	
51.63	Kauno Nikula-20		KP-V	15.08 Veteli			2 so	
51.51	Paavo Koski-22		SL	05.08 Kalajoki   		2 pim	
51.29	Antti Kangas-18		KaJu	05.08 Kalajoki			3 pim	
51.08	Aate Alasimi		KaJu	08.07 Kalajoki  		2 alues	
50.39	Paavo Kangas-11		RK	15.07 Ylivieska			3 pk	
	---10---

<

					1944	

	100m-44
11,9e	Voitto Kauppinen-27	KSU	13.08 Kokkola			2-18 po	
11,9	Veikko Arkela-12	KV	27.08 Kalajoki			1 pk	
12,0e	Martti Isomöttönen-12	SL	27.08 Kalajoki			2 pk	
12,1	Matti Ojala-27		KaJu	30.07 Marinkainen		2-18 pim
12,1	Veikko Vierimaa-27	KV	10.09 Kokkola			2-18 po
12,2	Paavo Yli-Jylhä		KSU	30.07 Marinkainen		3-18 pim
12,2	Kalervo Niemelä		KaJu	27.08 Kalajoki			4 pk


	200m-44
25,0	Veikko Arkela-12	KV	10.09 Kokkola			1 pk	
26,0	Veikko Aalto-12		KV	10.09 Kokkola			2 pk	
26,9	Eino Puutio		LV	03.09 Lohtaja			1-16	


	400m-44
57,0	Veikko Aalto-12		KV	27.08 Kalajoki			1 pk
59,0	Kalervo Niemelä		KaJu	27.08 Kalajoki			2 pk


	800m-44
2.19,3	Olavi Maajärvi-27	KT	30.07 Marinkainen		1-18 pim	
2.22,0	Jaska Malkamäki		NU	30.07 Marinkainen		2-18 pim	
2.22,2	J Nuorala		YSU	30.07 Marinkainen		3-18 pim	
2.22,4	A Penttilä


	1500m-44
4.37,0	Aapo Karhula		LV	27.08 Kalajoki			1 pk
4.42,0	Oiva Rajala-15		KaJu	27.08 Kalajoki			2 pk


	3000m-44
9.43,8	Leo Lehto-11		KV	10.09 Kokkola			1 pk	
9.55,0	Aapo Karhula		LV	10.09 Kokkola			2 pk	


	110m aidat-44	matalat aidat
18,2	Urho Sysimetsä-27	LV	13.08 Kokkola			2-18 po	
19,4	Esko Toivonen		KP-V	13.08 Kokkola			3-18 po	


	korkeus-44
184	Kuuno Honkonen-22	PInto	08.10 Tampere			1 ka
160	Esko Lankila-28		LV	30.07 Marinkainen		1-16
157	Antti Hautamäki-18	YK	00.00 Ylivieska			1 pk
157	Veikko Vierimaa-27	KV	10.09 Kokkola			1-18 po
155	Urho Sysimetsä-27	LV	30.07 Marinkainen		1-18 pim
155	Matti Varila-28		KP-V	30.07 Marinkainen		2-16 pim


	seiväs-44
290	Urho Sysimetsä-27	LV			
260	Matti Varila-28		KP-V	30.07 Marinkainen		2-18 pim	
260	E Anttiroiko		LV	30.07 Marinkainen		3-18 pim	
250	Arvid Salmen-27		LV	30.07 Marinkainen		4-18 pim	


	pituus-44
633	Veikko Arkela-12	KV	27.08 Kalajoki			1 pk	
632	Kuuno Honkonen-22	PietI	13.07 Tampere			2 ka
630	Martti Isomöttönen-12	SL	10.09 Kokkola			1 pk	
600	Felix Hautamäki-20	YK	00.00 Ylivieska			1 pk	
588	Antti Hautamäki-17	YK	00.00 Ylivieska			2 pk	
588	Voitto Kauppinen-27	KSU	10.09 Kokkola			1-18 po	
575	Veikko Vierimaa-27	KV	10.09 Kokkola			3-18 po	
553	P Yli-Jylhä		KSU	30.07 Marinkainen		2-18 pim	
547	Eino Puutio		LV	13.08 Kokkola			2-16 po	
543	Kauko Lahdenperä	KaJu	30.07 Marinkainen		3-18 pim
	--10--	
540	Toivo Lyly		KaJu	10.09 Kokkola			3 pk	
538	Esko Lankila-28		LV	30.07 Marinkainen		1-16 pim	


	kolmiloikka-44			
11.70	Esko Lankila-28		LV	03.09 Lohtaja			1-18 kunta	
11.65	Yrjö Jukkola-27		LV	03.09 Lohtaja			2-18 kunta	
11.45	Urho Sysimetsä-27	LV	03.09 Lohtaja			3-18 kunta	


	kuula-44
11.60	Risto Kalajo-16		KaJu	27.08 Kalajoki			1 pk	
11.57	Veikko Arkela-12	KV	27.08 Kalajoki			2 pk	


	kiekko-44		
46.77	Toivo Laihorinne-11	EU	13.08 Evijärvi			1	
41.95	T Dahlbacka		EU	13.08 Evijärvi			2	
38.45	E Vainionpää			13.08 Evijärvi			3	
31.36	Veikko Arkela-12	KV	10.09 Kokkola			2 pk	
31.20	J Niemi-Pesola		KSU	10.09 Kokkola			3 pk	
31.08	Toivo Lyly			10.09 Kokkola			4 pk	
30.60	Martti Isomöttönen-12	SL	10.09 Kokkola			5 pk	


1944
47.40	Risto Kalajo-16		KaJu	27.08 Kalajoki			1 pk	
45.30	Matti Ojala		KaJu	27.08 Kalajoki			2 pk	



					1943	

	100m-43
11,8	Frans Hautamäki		YK	22.08 Kalajoki    		1 ka	
11,9	Alpo Juusola		KaJu	22.08 Kalajoki    		3 ka	
11,9	Antti Sammallahti-18	KV	11.09 Veteli			D pim	
12,0	Martti Isomöttönen-12	SL	22.08 Kalajoki			5 ka	
12,0	Veikko Arkela-12	KV	11.09 Veteli			D pim
12,4	Kalle Jatkonen-16	KV	11.09 Veteli			D pim	
12,5	Aake Kultalahti-24	EU	13.06 Evijärvi			3 ka


	200m-43
24,0	Antti Sammallahti-18	KV	18.7 Itä-Syväri			1	
25,1	Veikko Arkela-12	KV	08.08 Evijärvi			2 pim	
26,0	Martti Isomöttönen-12	SL	08.08 Evijärvi			3 pim	
26,2	J Ruotsalainen		KV	08.08 Evijärvi			4 pim	
26,7	Taito Virkkala-24	KP-V	08.08 Evijärvi			5 pim	
26,9	Veikko Aalto-12		KV	08.08 Evijärvi			6 pim	
				

	400m-43
55,0	Antti Sammallahti-18	KV	26-28.6 Mätysova		1
56,7	Adolf Männistö-08	KaJu	22.08 Kalajoki			2 ka
56,8	Väinö Kärje-16		KaJu	26-28.6 Mätysova		2
57,4	Veikko Aalto-12		KV	22.08 Kalajoki			3 ka
57,7	Niilo Kotila-16		VetY	26-28.6 Mätysova		3
57,8	Martti Isomöttönen-12	SL	22.08 Kalajoki			4 ka


	800m-43
2.05,0	Väinö Kärje-16		KaJu	17-18.7 Itä-Syväri		1	
2.08,0	Eino Kero-15		MK	04.07 Lohtaja			1 pk	
2.08,1	Adolf Männistö-08	KaJu	04.07 Lohtaja			2 pk	
2.10,0	Aapo Karhula		LV	04.07 Lohtaja			3 pk	
2.11,2	O Nisula			22.08 Seinäjoki			2-18 po	
2.11,7	Martti Pernu-14		KaJu	04.07 Lohtaja			4 pk
2.13,0	Olavi Nikula	


	1500m-43
4.15,3	Leo Lehto-11		KV	08.08 Evijärvi			1 pim	
4.17,0	O Ylä-Sulkava		KV	08.08 Evijärvi			2 pim
4.18,6	Väinö Kärje-16		KaJu	22.08 Kalajoki			2 ka	
4.20,0	Rauni Kainu-12		VetY	08.08 Evijärvi			3 pim
4.22,8	Niilo Kotila-16		VetY	17-18.7 Itä-Syväri		2
4.26,0	Arvo Riutta-13		ToJy	01.08 Kannus			1 piiri-j TUL	


	3000m-43
8.36,6	Leo Lehto-11		KV	06.09 Tampere			3 ka	
9.33,6	Niilo Kotila-17		VetY 	26-28.6 Mätysova		1	
9.35,4	Reino Hautamäki		YK	22.08 Kalajoki			2 ka	
9.35,8	Martti Pernu-14		KaJu	22.08 Kalajoki			3 ka	
9.39,1	Jussi Kumpula-06	NU	17-18.7 Itä-Syväri		1	
9.53,0	Veikko Hietalahti	EU	13.06 Evijärvi     		1 ka	
9.56,8	Yrjö Himanka-06		KaJu	22.08 Kalajoki			4 ka	
9.58,0	O Rajala			26-28.6 Mätysova		2	


	5000m-43
15.42,0	Leo Lehto-11		KV	27.06 Jyväskylä			2 ka	
17.03,8	Kauko Tunkkari-15	VetY	08.08 Evijärvi			2 pim	
17.03,8	Uljas Kotila-19		VetT	08.08 Evijärvi			3 pim	


	110m aidat-43
18,8	Antti Sammallahti-18	KV	08.08 Evijärvi			1 pim	
19,0	Veikko Arkela-12	KV	12.09 Veteli			D pim	
20,8	Martti Isomöttönen-12	SL	08.08 Evijärvi			2 pim	
21,0	Heikki Puusaari-23	VetY	08.08 Evijärvi			3 pim	
21,5	Eero Ojala-18		VetY 	12.09 Veteli			D pim	


	korkeus-43
175	Reino Tokola-15		KSU	08.08 Evijärvi			1 pim
170	Kuuno Honkonen-22	PietI	15.06 Tampere			3 ka
165	Jussi Ruuska-26		KVK	24.07 Haapajärvi		3-ott
158	Jorma Viirret		NU	15.08 Nivala			1 so
155	Hannes Puusaari-16	VetY	08.08 Evijärvi			2 pim
155	V Joutsen		EU	08.08 Evijärvi			3 pim
155	Esko Lankila-28		LV	15.08 Marinkainen		1-16 po-kars
155	Pellervo Niemi-Pesola	KU	22.08 Seinäjoki			4-18 po
155	Voitto Kauppinen-27	KSU	22.08 Seinäjoki			2-16 po
155	Toivo Lyly-12		KaJu	22.08 Kalajoki			1 ka
	--10--
155	Risto Kalajo-16		KaJu	22.08 Kalajoki			2 ka
155	Matti Lund		YK	22.08 Kalajoki			3 ka
153	V Kästämä		NU	15.08 Nivala			1 so	
152	Eino Puutio		LV	15.08 Marinkainen		2-16 po-kars


	seiväs-43
330	Reino Tokola-15		KSU	08.08 Evijärvi			1 pim	
280	Eero Ojala-18		VetY	08.08 Evijärvi			2 pim	


	pituus-43
668	Antti Sammallahti-18	KV	24.07 Karhumäki			5	
632	Veikko Arkela-12	KV	08.08 Evijärvi			1 pim	
598	Martti Isomöttönen-12	SL	08.08 Evijärvi			2 pim	
597	Felix Hautamäki-20	YK	22.08 Kalajoki			2 ka
590	Voitto Nikula-26	KP-V	27.06 Veteli			1-18 pim	
588	Voitto Kauppinen-27	KSU	22.08 Seinäjoki			1-16 po		
578	Toivo Laihorinne-11	EU	13.06 Evijärvi 		   	1 ka	
572	Jussi Ruotsalainen	KV	08.08 Evijärvi			3 pim	
572	Kalle Jatkonen-16	KV	11.09 Veteli			D pim	
566	V Kästämä		NU	15.08 Nivala			1 so	
	---10---


	kolmiloikka-43			
13.95	Antti Sammallahti-18	KV	26-26.6 Mätysova		1	
11.72	Esko Lankila-28		LV	2-3.9 Lohtaja			1-18 kunta	
11.65	Yrjö Jukkola-27		LV	2-3.9 Lohtaja			2-18 kunta	
11.43	Urho Sysimetsä-27	LV	2-3.9 Lohtaja			3-18 kunta	


	kuula-43
13,95	Toivo Laihorinne-11	EU	01.08 Lahti		PB	1 ka	
12.80	Eero Ojala-18		VetY	08.08 Evijärvi			2 pim	
12.55	Matti Rahkonen-17		26-28.6 Mätysova		2 	
12.35	Olavi Uusitalo-13	TSU	08.08 Evijärvi			3 pim	
12.19	A Mikkola		KV	08.08 Evijärvi			4 pim	
12.18	Veikko Rajala-12	SL	26-28.6 Mätysova		3	
12.03	Matti Lund-17		YK	22.08 Kalajoki			2 ka	
11.95	Eino Mattila-19		YSU	22.08 Kalajoki    		3 ka	
11.59	Antti Soisalo		EU	13.06 Evijärvi			2 ka	


	kiekko-43		
45,15	Toivo Laihorinne-11	EU	01.08 Lahti			1 ka	
38.08	Martti Tastula-18	KP-V	28-29.7 Valkjärvi		1 div	
38.01	Antti Soisalo		EU	13.06 Evijärvi			2 ka	
37.37	Matti Rahkonen-17		26-28.6 Mätysova		2	
36.08	Eero Ojala-18		VetY	12.09 Veteli			D pim	
34.35	Armas Mikkola-13	KV	08.08 Evijärvi			3 pim	
34.10	Olavi Uusitalo-13	TSU	08.08 Evijärvi   		4 pim	
33.65	Kalle Jatkonen		KV	12.09 Veteli			D pim	
32.44	Veikko Arkela-12	KV	12.09 Veteli			D pim	
32.38	Reino Tokola-15		KSU	08.08 Evijärvi			5 pim	
	---10---


	moukari-43
49,70	Toivo Finnilä-10	PeTeräs	27.06 Viipuri			1 ka	
40,56	Aarno Roukala-20	KaJu	31.08 Helsinki-E		7	


1943
56.33	Matti Kangas-16		SL	08.08 Evijärvi			1 pim	
52.77	Eero Ojala-18		VetY	08.08 Evijärvi			2 pim	
49.15	Erkki Koivumäki		VetY	08.08 Evijärvi			3 pim	
47.64	U Joutsen		EU	08.08 Evijärvi			4 pim	
47.30	Toivo Lyly-12		KaJu	22.08 Kalajoki		    	2 ka	



					1942	

	100m-42
11,8e	Jukka Ojamo-23		KV	15.09 Vaasa			3 ka
12,4	Heikki Ruokoja-25	KT	09.08 Lohtaja			1-18 pk	
12,4	Taito Virkkala-24	KP-V	09.08 Lohtaja			2-18 pk	
12,4	Antti Sammallahti-18	KV	20.09 Helsinki			D SM	
12,5	Risto Melantie-24	YK	09.08 Lohtaja			3-18 pk	
12,7	Heikki Ventonen
12,7	Aarre Kuorikoski


	200m-42
25,5	Jukka Ojamo-23		KV	14.06 Kannas			1	
26,0	M Kuoppala		EU	24.06 Evijärvi			1 pk	
26,2	Tauno Dahlbacka		EU	24.06 Evijärvi			2 pk	
26,4	Ahti Känsälä-26		KP-V	09.08 Lohtaja			1-16 pk	
26,7	Voitto Nikula-26	KP-V	09.08 Lohtaja			2-16 pk	
27,0	Eljas Ruokoja		LV	09.08 Lohtaja			3-16 pk	
27,9	Esko Toivonen-27	KP-V	09.08 Lohtaja			4-16 pk	
	

	400m-42
58,2	Erkki Laasanen-25	VetY	19.08 Veteli    		1-18 jv	
58,3	Antti Sammallahti-18	KV	20.09 Helsinki			D SM	
59,0	Heikki Torppa-24	VetY	19.08 Veteli    		2-18 jv	
59,0	Aaro Sinko-24		LV	06.09 Lohtaja 			1-18 jv	
59,1	Erkki Pulkkinen		LV	09.08 Lohtaja    		1-18 pk	
59,2	Aarre Kuorikoski-24	KP-V	09.08 Lohtaja    		2-18 pk	
59,4	Erkki Jukkola		LV	06.09 Lohtaja 			2-18 jv	
59,8	Taito Virkkala-24	KP-V	09.08 Lohtaja    		3-18 pk
60,4	Aaro Sinko	


	800m-42
2.21,9	Keijo Kaattari-24		ToJy	23.08 Lapua			1-18 pim TUL
2.26,3	A Mattson		Stjärn	23.08 Lapua			3-18 pim TUL


	1500m-42
4.22,0	Leo Lehto-11		KV	24.06 Evijärvi			1 pk
4.42,4	Veikko Välimaa			15-16.8 rintama			1
4.51,8	Antti Sammallahti-18	KV	21.09 Helsinki			D SM
5.02,0	Tauno Puntola		EvijU	24.06 Evijärvi			2 pk	


	5000m-42
16.03,0	Leo Lehto-11		KV	29.08 Helsinki			13 SM	
17.17,0	Aatto Talvi-18		NU	15.09 Vaasa			4 ka	


	110m aidat-42
18,2	Antti Sammallahti-18	KV	21.09 Helsinki			D SM	


	korkeus-42
167	Paavo Nousiainen	YSU	12.07 Lohtaja			1-18 pim
165	Aarre Kuorikoski	KP-V	19.07 Veteli			1-18 pk
160	Heikki Ventonen		KSU	1-2.8 Kokkola			5-ott pim
158	Jussi Ruuska		RVK	19.07 Veteli			1-16 pk
157	Heikki Torppa-24	VetU	12.07 Lohtaja			2-18 pim


	seiväs-42
320	Antti Sammallahti-18	KV	21.09 Helsinki			D SM	
310	Erkki Laasanen-25	VetY	12.07 Lohtaja			1-18 pim	
270	Aarre Kuorikoski-24	KP-V	19.07 Veteli			2-18 pk	
250	Risto Melantie-24	YK	12.07 Lohtaja			2-18 pim	
240	Aaro Sinko-24		LV	12.07 Lohtaja			3-18 pim	
235	Sulo Maunula		LV	12.07 Lohtaja			4-18 pim	


	pituus-42
616	Antti Sammallahti-18	KV	20.09 Helsinki			D SM	
612	Toivo Laihorinne-11	EU	12.07 Evijärvi			1 ns	
571	Eino Lappinen		EU	24.06 Evijärvi   		2 pk	
570	Risto Melantie-24	YK	12.07 Lohtaja    		1-18 pim	
569	Kauko Saari		LV	12.07 Lohtaja   		2-18 pim	
568	Aarre Kuorikoski-24	KP-V	19.07 Veteli			1-18 pk	
562	Pauli Laasanen-24	VetY	19.08 Veteli   		 	1-18 jv	
559	Tenho Möttönen			12.08 etulinja			1	
550	Erkki Pulkkinen		LV	12.07 Lohtaja 			3-18 pim	
542	Tauno Dahlbacka		EU	24.06 Evijärvi			3 pk	
	---10---


	kolmiloikka-42			
12,09	Heikki Siirilä-25	KT	09.08 Lohtaja			1-18 pk	
11.93	Aarre Kuorikoski-24	KP-V	09.08 Lohtaja			2-18 pk	
11.80	Esko Viiperi		KP-V	09.08 Lohtaja			3-18 pk	
11.62	Erkki Pulkkinen		VetY	09.08 Lohtaja			4-18 pk	
11.24	Taito Virkkala-24	KP-V	09.08 Lohtaja			5-18 pk	


	kuula-42
13.41	Toivo Laihorinne-11	EU	24.06 Evijärvi			1 pk	
12.30	Paavo Järvelä-08	EU	16.08 Seinäjoki			4 ka	
11.92	Veikko Rajala-12	SL	12.08 etulinja			3-ott	
11.63	Vilho Peltoniemi	EU	24.06 Evijärvi			3 pk	


	kiekko-42		
45.07	Toivo Laihorinne-11	EU	24.06 Evijärvi   		1 pk	
40.50	Paavo Järvelä-08	EU	24.06 Evijärvi			2 pk	
40.15	Martti Tastula-18	KP-V	01.08 Sakkola			2	
36,66	Antti Soisalo		EU	16.08 Evijärvi			3 ka	
36,57	Valfrid Pahkala-14	RK	12.08 rintama			3ott	
36.22	Veikko Rajala-12	SL	12.08 rintama			3ott	
34.00	Olavi Uusitalo-13	TR	15-16.8 rintama			1	
33,91	Antti Sammallahti-18	KV	21.09 Helsinki			D SM	
28.70	Tauno Dahlbacka		EU	24.06 Evijärvi			3 pk	


	moukari-42
47,17	Toivo Finnilä-10	PeTeräs	04.10 Helsinki				


1942
48,64	Antti Sammallahti-18	KV	21.09 Helsinki			D SM	



					1941	

	100m-41
12,0	Paavo Koski-22		YK	02.06 Toholampi			1-19
12,8	Onni Juoperi-18		KP-V	25.05 Kaustinen			1 jv
12,8	T Pahkala		RK	02.06 Toholampi			2-19 alues
12,8	K Kaattari		TSU	02.06 Toholampi			3-19 alues


	200m-41
24,6	Veikko Arkela-12	KV	15.06 Kokkola			2 ka	
25,0	Eljas Raitala-22	KT	01.06 Marinkainen		1 alues	
25,3	O Jylhä			LV	01.06 Marinkainen		2 alues	
25,6	Urho Klemola		TSU	02.06 Toholampi 		1 alues	
25,7	Aimo Huntus-22		KP-V	01.06 Kokkola			2 alues	
25,7e	V Jukkola		LV	15.06 Kokkola			2h1 ka	
25,9	Antti Jukkola		LV	01.06 Marinkainen		3 alues	
25,9	Eino Salo-15		KT	01.06 Marinlkainen		4 alues	
26,2	M Alihaapala		TSU	02.06 Toholampi			2 alues	
26,3	Matti Salonen		KaJu	01.06 Kalajoki			1 alues	
	---10---					
26,3	Aarne Heikkilä-20	EU	01.06 Evijärvi			1 alues	
26.3	V Pahkala		RK	02.06 Toholampi			3 alues	


	400m-41
57,7	Lauri Okkonen-16	NU	01.06 Kalajoki			1 alues	
58,0	Allan Känsälä-17	KP-V	25.05 Kaustinen			1 jv	
58,8	Väinö Kärje		KaJu	01.06 Kalajoki			2 alues	
59,0	V Koski			LV	01.06 Marinkainen		1 alues	
59,2	Pauli Klemola-23	KP-V	11.06 Kaustinen			1-19 jv	
59,4	M Airanne		YSU	01.06 Kalajoki			3 alues	
59,4	V Jukkola		LV	01.06 Marinkainen		2 alues	
59,4	Antti Kippo-15		LV	01.06 Marinkainen		3 alues	
59,5	Veikko Aalto-12		KV	01.06 Kokkola			1 alues	
59,8	Arvi Kärje		KaJu	01.06 Kalajoki			4 alues	
	---10---	


	800m-41
2.02,5	Toivo Heinonen-13	KSU	15.06 Kokkola			1	
2.21,2	E Kaattari		TohJy	17.08 Lapua			1-18 pk	


	1500m-41
4.19,0	Toivo Heinonen-13	KSU	01.06 Marinkainen		1 alues	
4.23,1	P Kotilainen		YR	15.06 Vaasa			1 TUL	
4.25,4	Rauni Kainu-12		VetY	01.06 Kokkola			1 alues	
4.26,0	Niilo Kotila-17		VetY	01.06 Kokkola			2 alues	
4.26,2	Allan Känsälä-17	KP-V	01.06 Kokkola			3 alues
4.25,5	Kristian Korkiakoski-13	NU	01.06 Kalajoki			1 alues	
4.26,5	Edvard Korkiakoski-14	NU	01.06 Kalajoki			2 alues	
4.28,0	R Pirttimäki		YR	15.06 Vaasa			2 TUL	
4.29,3	Edvin Varila-15		KP-V	01.06 Kokola			4 alues	
4.30,0	Toivo Harjupatana-13	VetY	01.06 Kokkola			5 alues	
	---10---


	5000m-41
16.02,0	Onni Kepponen-07	KV	06.08 Ilmajoki			1 ka	
16.16,3	Edvard Korkiakoski-14	NU	01.06 Kalajoki			1 alues	
16.38,0	Oiva Rajala-15		KaJu	01.06 Kalajoki			2 alues	
16.45,0	Kristian Korkiakoski-13	NU	01.06 Kalajoki			3 alues	
16.54,0	Martti Nisula-11	KSU	01.06 Marinkainen		1 alues	
17.12,8	Sulo Harju-07		KP-V	01.06 Kokkola			2 alues	
17.22,0	Aapo Karhula		LV	01.06 Kalajoki			4 alues
17.26,6	Kauko Tunkkari-15	VetY	01.06 Kokkola			3 alues	


	110m aidat-41
18,7	Aake Pelo-13		NU	01.06 Kalajoki			1 alues	
19,0	Martti Pahkala-14	RK	02.06 Toholampi			1 alues	
19,1	Niilo Kujala-11		NU	01.06 Kalajoki			2 alues	
19,1	Antti Sammallahti-18	KV	01.06 Kokkola			1 alues	
19,5	Arvo Isokangas-21	RK	01.06 Kalajoki			2 alues	
19,5	Veikko Meriluoto-19	YSU	01.06 Kalajoki			3 alues	
19,8	Arvi Kärje-17		KaJu	01.06 Kalajoki			4 alues	
19,8	Ahti Haapala-16		TSU	02.06 Toholampi			3 alues	
19,9	Urho Kleemola-15	TSU	02.06 Toholampi			4 alues	


	200m aidat-41
29,5	Erkki Hyyppä-18		KT	15.06 Kokkola			2 ka	


	400m aidat-41
62,0	Urho Kleemola-15	TSU	02.06 Toholampi			1 alues	
64,0	Arvo Isokangas-21	RK	02.06 Toholampi			2 alues	
66,5	Martti Isomöttönen-12	SL	02.06 Toholampi			3 alues	
67,0	Martti Pahkala-14	RK	02.06 Toholampi			4 alues	


	3000m esteet-41
10.07,2	Onni Kepponen-07	KV	15.06 Kokkola			3 ka


	korkeus-41
183	Kuuno Honkonen-22	PInto	08.06 Riihimäki			1
165	S Sassi			TSU	01.06 Toholampi			1 alues
165	Uuno Kailajärvi-15	LV	01.06 Marinkainen		1 alues
163	Lauri Alasimi-18	KaJu	01.06 Kalajoki			1 alues
163	Risto Kalajo-16		KaJu	01.06 Kalajoki			2 alues


	seiväs-41					
320	Antti Sammallahti-18	KV	01.06 Kokkola			1 alues	
310	Niilo Kentala-11	KP-V	01.06 Kokkola			2 alues	
300	Eero Ojala-18		VetY	01.06 Kokkola			3 alues	
300	Yrjö Muuttonen-13	KaJu	01.06 Kalajoki			1 alues	
300	Matti Lund-17		YK	01.06 Kalajoki			2 alues	
300	Reino Tokola-15		KSU	01.06 Marinkainen		1 alues	
290	Veikko Murtoniemi-21	RK	02.06 Toholampi			1 alues	
290	R Kattilakoski		EU	15.06 Kokkola			4 ka	
280	Lauri Alasimi-18	KaJu	01.06 Kalajoki			3 alues	
280	Paavo Koski-22		SL	02.06 Toholampi			2 alues	
	---10---				
280	Onni Lahnalampi-21	TSU	02.06 Toholampi			3 alues	
280	O Jylhä			LV	15.06 Kokkola			5 ka	


	pituus-41
644	Vilho Anttiroiko	LV	01.06 Marinkainen		1 alues	
621	Paavo Koski-22		SL	15.06 Kokkola			3 ka	
611	O Jylhä			LV	15.06 Kokkola			5 ka	
609	Antti Sammallahti-18	KV	01.06 Kokkola			1 alues	
609	Veikko Arkela-12	KV	15.06 Kokkola			6 ka	
605	S Sassi			TSU	02.06 Toholampi			1 alues
593	Martti Isomöttönen-12	SL	02.06 Toholampi			3 alues	
589	Eino Salo-15		KT	01.06 Marinkainen		3 alues	
578	O Karppinen		KV	01.06 Kokkola			3 alues	
578	Lauri Alasimi-18	KaJu	01.06 Kalajoki			1 alues	
	---10---				
574	Toivo Laihorinne-11	EU	01.06 Evijärvi			1 alues	


	kuula-41
13.91	Toivo Laihorinne-11	EU	01.06 Evijärvi			1alues	
12.65	Antti Soisalo		EU	01.06 Evijärvi			2 alues	
12.01	Risto Kalajo-16		KaJu	01.06 Kalajoki			1 alues	
12.00	Toivo Rauhala-10	SL	02.06 Toholampi			1 alues	
11.90	Olavi Uusitalo-13	TSU	02.06 Toholampi			2 alues	
11.88	Eero Ojala-18		VetY	01.06 Kokkola			1 alues	
11.80	Veikko Ojala-12		NU	01.06 Kalajoki			2 alues	
11.62	Olavi Nikula		KP-V	01.06 Kokkola			2 alues	
11.62	Arvo Jaakola		NU	01.06 Kalajoki			3 alues	
11,59	V Puotinen		EU	01.06 Evijärvi			3 alues	
	---10---


	kiekko-41		
42.68	Toivo Laihorinne-11	EU	15.06 Kokkola			1	
36.38	Antti Soisalo		EU	01.06 Evijärvi			2 alues	
34.48	Armas Mikkola-13	KP-V	01.06 Kokkola			1 alues	
34.43	T Linna			NU	01.06 Kalajoki			1 alues	
34.21	Reino Tokola-15		KSU	01.06 Marinkainen		1 alues	
34,15	A Roukala		KaJu	01.06 Kalajoki			2 alues	
34.06	Aimo Huntus		KP-V	01.06 Kokkola			2 alues	
33.89	Väinö Teerikangas	KP-V	01.06 Kokkola			3 alues	
33.14	Veikko Arkela-12	KV	01.06 Kokkola			4 alues
32.75	Ahti Haapala-16		TSU	02.06 Toholampi			1 alues	
	---10---


	moukari-41
44,05	Toivo Finnilä-10	PeTeräs	15.06 Kokkola			1 ka				


1941
56.03 	Matti Kangas-16		SL	02.06 Toholampi			1 alues	
55.19	Paavo Koski-22		SL	15.06 Kokkola			1 ka	
54.05	Aarne Pulkkinen-16	VetY	01.06 Kokkola			1 alues	
52.20	Eero Ojala-18		VetY	01.06 Kokkola			2 alues	
51.89	Antti Kangas-18		KaJu	01.06 Kalajoki			1 alues	
51.20	Paavo Kangas-11		RK	02.06 Toholampi			3 alues	
50.30	Toivo Laihorinne-11	EU	01.06 Evijärvi			1 alues	



					1940	

	100m-40
11,5	Kalevi Viitanen-15	KoJy	11.08 Lapua			2 ka
11,8	Lauri Pihkala-15	KV	17.08 Kalajoki			1 pim	
11,8	Veikko Autio-18		KV	17.08 Kalajoki			2 pim	
11,8	Matti Salonen		KaJu	08.09 Marinkainen		1 pk
11,9e	Veikko Arkela-12	KV	11.08 Oravainen			3 ka	
11,9e	Pentti Mäki-14		HNU	17.08 Kalajoki			3 pim	
12,1	Uuno Kuoppala		HNU	17.08 Kalajoki			2h2 pim
12,1	Matti Virkkala		YsKU	17.08 Kalajoki			2h3 pim
12,1	Eljas Raitala-22	KT	17.08 Kalajoki			4 pim	
12,1	Antti Sammallahti-18	KV	31.08 Veteli			D pim	
	---10---
12,1	Eino Kero-15		MK	08.09 Marinkainen		2 pk

w
11,4e	Kalevi Viitanen-15	KoJy	15.09 Lapua			2 pim TUL
11,9e	Astley Bexar-11		koJy	15.09 Lapua			3 pim TUL


	200m-40
24,3	Kalevi Viitanen-15	KoJy	15.09 Lapua			2 pim TUL
24,5	Lauri Pihkala-15	KV	18.08 Kalajoki			1 pim	
24,8	Pentti Mäki-14		HNU	18.08 Kalajoki			2 pim	
24,9	Matti Salonen		KaJu	18.08 Kalajoki			3 pim	
25,3	Astley Bexar-11		KoJy	15.09 Lapua			2 pim TUL
25,4	Martti Isomöttönen-12	SL	18.08 Kalajoki			3h2 pim	
25,5	Eino Kero-15		MK	18.08 Kalajoki			4 pim	
25,6	Väinö Rahkolin-15		YK	07.07 Ylivieska			1 jv	
25,9e	Väinö Kärje-16		KaJu	22.09 Kalajoki			2 pk	
26,1	Taito Virkkala-24	KP-V	18.08 Kalajoki			3h1 pim
	---10---	
26,2	Vilho Penttilä		KP-V	18.08 Kalajoki			4h1 pim	


	400m-40
55,2	Kalevi Viitanen-15	KoJy	11.08 Lapua			2 ka
55,5	Antti Kippo-15		MK	18.08 Kalajoki			1 pim	
55,8	Antti Sammallahti-18	KV	14.09 Laihia			D SM	
56,4	Eino Kero-15		MK	08.09 Lohtaja			1 pk	
57,2	Martti Iso-Möttönen-12	SL	18.08 Kalajoki			2 pim	
57,3	Pentti Mäki-14		HaNU	18.08 Kalajoki			3 pim	
57,6	Uuno Kuoppala		HSU	18.08 Kalajoki			4 pim	
57,7	Astley Bexar-11		KoJy	15.09 Lapua			2 pim TUL
58,1	Toivo Harjupatana-13	VetY	18.08 Kalajoki			5 pim	
58,8	V Jukkola		MK	08.09 Lohtaja			3 pk	
	---10---


	800m-40
2.04,3	Väinö Kärje-16		KaJu	17.08 Kalajoki			1 pim	
2.05,9	Niilo Kotila-16		VetY	17.08 Kalajoki			2 pim	
2.06,1	Toivo Harjupatana-13	VetY	17.08 Kalajoki			3 pim	
2.07,0	Eino Kero-r15		MK	17.08 Kalajoki			4 pim	
2.07,2	Fr Tähjänjoki		KaJu	17.08 Kalajoki			5 pim	
2.07,3	Oiva Rajala-15		KaJu	17.08 Kalajoki			6 pim	
2.14,3	Sulo Männistö-15	KaJu	30.06 Kalajoki			2 pk	
2.14,4	Arvi Kärje-17		KaJu	30.06 Kalajoki			3 pk	


	1500m-40
4.17,0	Niilo Kotila-16		VetY	18.08 Kalajoki			1 pim	
4.17,5	Jussi Kumpula-06	NU	18.08 Kalajoki			2 pim	
4.18,8	Kaarlo Nurisalo-13	KT	08.09 Lohtaja			1 pk	
4.19,0	Väinö Kärje-16		KaJu	04.08 Seinäjoki			8 aluem	
4.20,0	Kristian Korkiakoski-13	NU	18.08 Kalajoki			4 pim	
4.22,0	Aapo Karhula		MK	08.09 Lohtaja    		3 pk	
4.25,8	E Parkkinen		PInto	11.08 Lapua			2 ka
4.26,3	Oiva Rajala-15		KaJu	25.08 Kalajoki			2 pk	
4.28,0	Edvin Varila-15		KP-V	18.08 Kalajoki			5 pim	
4.30,0	Eino Minkkinen-12	KaJu			
	---10---


	3000m-40
9.29,0	Onni Kepponen-07	KV	22.09 Kalajoki  	  	1 pk	
9.36,5	Eino Minkkinen-12	KaJu	22.09 Kalajoki    		2 pk	
9.40,0	Oiva Rajala-15		KaJu	30.06 Kalajoki    		1 pk	
9.46,0	Väinö Kärje-16		KaJu	30.06 Kalajoki    		2 pk	
10.03,5	V Lankila		KaJu	30.06 Kalajoki			3 pk	



	5000m-40
15.40,8	Kalle Nurisalo-13	KT	17.08 Kalajoki			1 pim	
15.43,0	Jussi Kumpula-06	NU	17.08 Kalajoki			2 pim	
15.45,0	Kalle Lassila-09	EU	03.08 Seinäjoki		PB	2 am	
15.55,0	Eino Minkkinen-12	KaJu	17.08 Kalajoki			4 pim	
15.56,0	Onni Kepponen-07	KV	03.08 Seinäjoki			5 am
15.57,0	Martti Nisula-11	KSU	17.08 Kalajoki			5 pim	
16.09,0	Jussi Kurikkala-12	KaJu	15.09 Joensuu			


	10000m-40
33.02,0	Jussi Kurikkala-12	KaJu	15.09 Joensuu		
33.39,0	Kalle Lassila-09	EU	04.08 Seinäjoki			2 aluem	
34.28,0	Kalle Nurisalo-13	KT	18.08 Kalajoki			1 pim	
34.54,0	Oiva Rajala-15		KaJu	18.08 Kalajoki			2 pim	


	110m aidat-40
16,8	Antti Sammallahti-18	KV	18.08 Kalajoki			1 pim	
17,6	Veikko Autio-12		KV	18.08 Kalajoki			2 pim	
17,8	Niilo Kujala-11		NU	18.08 Kalajoki			3 pim	
18,3	Risto Kalajo-16		KaJu	22.09 Kalajoki			1 pk	
18,4	Aake Pelo-13		NU	18.08 Kalajoki			4 pim	
18,5e	Matti Salonen		KaJu	22.09 Kalajoki			2 pk	
19,9	Aarne Pulkkinen-16	VetY	01.09 Veteli			D pim	


	200m aidat-40
31,1	Veikko Autio-18		KV	11.08 Oravainen			2 ka	


	400m aidat-40
61,3	Antti Sammallahti-18	KV	03.08  Seinäjoki		2 aluem	
64,0	Uuno Kuoppala-13	HNU	17.08 Kalajoki			2 pim	
66,1	Edvin Varila-15		KP-V	17.08 Kalajoki			3 pim	
66,8	Oiva Salminen-21	KV	17.08 Kalajoki			4 pim	
68,0	Jukka Uunila-23		KV	17.08 Kalajoki			5 pim	


	3000m esteet-40
9.35,0	Onni Kepponen-07	KV	16.08 Helsinki			7 ka


	korkeus-40
176	Veikko Autio-18		KV	11.08 Oravainen			1 ka
170	Kuuno Honkonen-22	PInto	11.08 Lapua			3 ka
170	Uuno Kailajärvi-15	VK	17.08 Kalajoki			2 pim
165	Antti Sammallahti-18	KV	14.09 Laihia			D SM
162	Paavo Koski-22		SL	07.09 Kokkola			1 koulu
161	Arvi Kärje-17		KaJu	06.07 Kalajoki			1 ns
161	Risto Kalajo-16		KaJu	08.09 Lohtaja			1 pk
160	Olavi Knuuti-16		NU	17.08 Kalajoki			4 pim
160	Aarne Pulkkinen-16	VetY	31.08 Veteli			D pim
160	Teuvo Puusaari-23	VetY	07.09 Kokkola			2 koulu
	--10--
160	Mauri Salo
160	Jukka Uunila-23	
	

	seiväs-40					
340	Antti Sammallahti-18	KV	18.08 Kalajoki			1 pim	
310	Matti Lund-17		YK	18.08 Kalajoki			2 pim	
300	Heikki Voltti		SL	18.08 Kalajoki			3 pim	
300	Olavi Jylhä-17		KP-V	18.08 Kalajoki			4 pim	
290	Reino Laasanen-22	VetY	25.08 Kälviä        	   	1-18 pim	
290	Erkki Laasanen-25	VetY	25.08 Kälviä			2-18 pim	
280	Olavi Knuuti-16		NU	18.08 Kalajoki			5 pim	
280	Y Marjamaa		KV	25.08 Kälviä			3-18 pim	
270	P Luomala		KP-V	25.08 Kälviä			4-18 pim	
270	Eero Ojala-18		VetY	01.09 Veteli			D pim	
	---10---


	pituus-40
653	Veikko Arkela-12	KV	11.08 Oravainen			2 ka	
636	Antti Sammallahti-18	KV	31.08 Veteli			D pim	
616	Matti Salonen		KaJu	08.09 Lohtaja			1 pk	
609	Vilho Anttiroiko	MaKi	08.09 Lohtaja			2 pk	
601	Martti Isomöttönen-12	SL	17.08 Kalajoki			2 pim	
600	Paavo Koski-22		SL	25.08 Kälviä       		1-18 pim	
595	Kuuno Honkonen-22	PInto	07.09 Kokkola			1 koulu	
594	Olavi Jylhä-17		KP-V	17.08 Kalajoki			3 pim	
591	Pellervo Erkkilä	MK	25.08 Kälviä			2-18 pim	
578	Yrjö Heusala-08		KaJu	30.06 Kalajoki			1 pk	
	---10---				
576	Niilo Haikola-22	KSU	07.09 Kokkola			2 koulu	
569	V Jukkola		MK	08.09 Lohtaja			3 pk	


	kolmiloikka-40			
13.01	Antti Sammallahti-18	KV	18.08 Kalajoki			1 pim	
12.98	Paavo Koski-22		SL	07.09 Kokkola			1 koulu	
12.88	Martti Pahkala-14	RK	18.08 Kalajoki  		2 pim	
12.42	Arvi Kärje-17		KaJu	18.08 Kalajoki			4 pim	
12.34	Teuvo Puusaari-23	VetY	07.09 Kokkola			2 koulu	
12.20	Veikko Saarijärvi-23	KV	07.09 Kokkola			3 koulu	
12.18	Niilo Haikola-22	KSU	07.09 Kokkola			4 koulu	
12.17	Matti Salonen		KaJu	22.09 Kalajoki    		1 pk	
12.13	Aake Pelo-13		NU	18.08 Kalajoki			5 pim	
12.10	Olavi Jylhä-17		KP-V	18.08 Kalajoki			6 pim	
	---10---				
12.08	O Manner		KV	04.08 Seinäjoki			6 aluem	
12.03	Väinö Teerikangas	KP-V	18.08 Kalajoki			7 pim	


	kuula-40
13.71	Toivo Laihorinne-11	EU	15.09 Kemi			1	
12.96	Paavo Järvelä-08	EU	03.08  Seinäjoki		4 aluem	
12.50	Matti Lund-17		YK	17.08 Kalajoki			1 pim	
12.33	Olavi Uusitalo-13	TSU	08.09 Lohtaja			1 pk	
12.23	Otto Nissilä-14		MK	17.08 Kalajoki			2 pim	
12.03	Veikko Rajala-12	SL	17.08 Kalajoki			3 pim	
12.00	Reino Harju		KP-V	08.09 Lohtaja    		3 pk	
11.86	Risto Kalajo-16		KaJu	08.09 Lohtaja			4 pk	
11.62	Pauli Kaustinen-10	KP-V	17.08 Kalajoki			4 pim
11,59	P Heussala
	--10--	


	kiekko-40		
44.29	Toivo Laihorinne-11	EU	14.07 Kurikka			2 ka	
41.55	Paavo Järvelä-08	EU	04.08 Seinäjoki			4 aluem	
36.58	Risto Kalajo-16		KaJu	22.09 Kalajoki			1 pk	
35.82	Martti Yrjänä-11	MK	18.08 Kalajoki			2 pim	
34.87	Martti Anttila		KaJu	18.08 Kalajoki			3 pim	
34.86	Antti Sammallahti-18	KV	15.09 Laihia			D SM	
34.35	Valfrid Pahkala-14	RK	18.08 Kalajoki			3 pim	
33.97	Väinö Teerikangas-11	KP-V	18.08 Kalajoki			5 pim	
33.57	Matti Lund-17		YK	18.08 Kalajoki			6 pim	
33.13	Aarne Pulkkinen-16	VetY	01.09 Veteli			D pim	
	---10---


	moukari-40
38.21	Pauli Kaustinen-10	KP-V	17.08 Kalajoki			1 pim	
30.21	Paavo Kangas-11		SL	17.08 Kalajoki			2 pim	
22.19	M Kärje			KaJu	17.08 Kalajoki			3 pim	


	keihäs-40
61.00	Matti Kangas-16		SL	18.08 Kalajoki			1 pim	
57.63	Reino Kärjä-10		KaJu	08.09 Lohtaja			1 pk	
56.85	Eero Ojala-18		VetY	01.09 Veteli			D pim	
56.81	Paavo Koski-22		SL	18.08 Kalajoki			2 pim	
54.09	Veikko Rajala-12	SL	18.08 Kalajoki			4 pim	
53.30	Antti Sammallahti-18	KV	01.09 Veteli			D pim	
52.05	Paavo Kangas-11		SL	30.06 Kalajoki			3 pk	
51.92	Lauri Kontio-17		YK	18.08 Kalajoki			5 pim	
51.91	Yrjö Heusala-08		KaJu	30.06 Kalajoki			4 pk	
51.65	Martti Yrjänä-11	MK	18.08 Kalajoki			6 pim	
	--10--					
51.23	M Erkkilä		MK	25.08 Kälviä			2-18 pim	
51.03	Toivo Nikula-23		KP-V	25.08 Kälviä			3-18 pim	
50,77	Risto Kalajo-16		KaJu	08.09 Lohtaja			2 pk
50,25	Otto Nissilä-14		MK	08.09 Lohtaja			3 pk
49.45	Aarne Pulkkinen-16	VetY	01.09 Veteli			D pim	


					1939	

	100m-39
11,1	Lauri Pihkala-15	KV	03.09 Marinkainen    w		1 pk	
11,2	Osmo Suvanto-19		KV	03.09 Marinkainen    w		2 pk
11,3	Astley Bexar-11		KoJy	03.09 Vaasa			2 ka	
11,4	Erkki Metsovaara	KaJu	05.08 Kalajoki			1 pim	
11,4	Lauri Okkonen-16	NU	05.08 Kalajoki			1h1 pim	
11,4	Kalevi Viitanen-15	KoJy	12.08 Pietarsaari		3 pim TUL
11,4	S Lepistö		KV	13.08 Kalajoki   		2 ka	
11,5	Uuno Kuoppala		HNU	05.08 Kalajoki			2h1 pim	
11,5	Kalle Jatkonen-16	KP-V	05.08 Kalajoki			2h1 pim	
11,5	Leo Anttonen-10		NU	05.08 Kalajoki			3 pim	
	---10---
11,5	K Jäntti		NU	05.08 Kalajoki			h pim
11,5	Erkki Hyyppä-18		KT	03.09 Marinkainen   		3 pk						
11,6	Toivo Hollanti-13	VetY	13.08 Kalajoki   		5 ka	
11,8	Martti Isomöttönen-12	SL	23.07 Kalajoki			3 pk	
11,8	Eino Kero-15		MK	03.09 Marinkainen		3h1 pk	
11,8	A Leppälä		PT	03.09 Marinkainen  		4 pk	
11,8	Aimo Huntus-22		KP-V	03.09 Evijärvi  		1 pk	
11,8	Alpo Juusola		KaJu	17.09 Kalajoki			1 pk	
11,9	Pentti Mäki-14		HNU	23.07 Kalajoki			4 pk	
11,9e	Unto Kantola-14		KoJy	16.07 Kauhava			2 ka	
	---20---
11,9	Ossi Suvanto-20		KV	03.09 Marinkainen		3h2 pk
11,9	Jorma Uitto-21		KV	03.09 Marinkainen		5 pk	
11,9	Torsti Känsälä-18	KP-V	17.09 Veteli			2 pk	


	200m-39
23.0	Lauri Pihkala-15	KV	05.08 Kalajoki			1h pim	
23,3	S Lepistö		KV	30.08 Vaasa   			2 ka	
23,9	Toivo Hollanti-13	VetY	06.08 Kalajoki			2 pim	
24,0	Osmo Suvanto-19		KV	13.08 Kalajoki     		4 ka	
24,3	Martti Isomöttönen-12	SL	06.08 Kalajoki    		3 pim	
24,4	Antti Kippo-15		MK	24.06 Marinkainen		1 pk
24,4e	Unto Kantola-14		KoJy	12-13.08 Pietarsaari		2 pim TUL		
24,6	Torsti Känsälä-18	KP-V	30.07 Kälviä			4 ka	
24,7	K Jäntti		NU	06.08 Kalajoki			4 pim	
24,9	Valto Valkama-15	RV	04.06 Marinkainen		1 alues	
	--10--
25,0	Antti Sammallahti-18	KV	04.06 Kaustinen			2 alues				
25,0	Niilo Kujala-11		NU	06.08 Kalajoki			5 pim	
25,0	Lauri Okkonen-16	NU			


	400m-39
51,9	Toivo Heinonen-13	KSU	06.08 Kalajoki			1 pim	
52,5	Antti Kippo-15		MK	23.07 Kalajoki			1 pk	
52,8	Osmo Suvanto-19		KV	03.09 Marinkainen		1 pk	
52,9e	Pentti Mäki-14		HNU	23.07 Kalajoki			2 pk	
53,2	Martti Isomöttönen-12	SL	06.08 Kalajoki 		     	3 pim	
53,5e	Veikko Aalto-12		KV	23.07 Kalajoki			3 pk	
53,8e	Uuno Kuoppala		HNU	23.07 Kalajoki			4 pk	
53,9	Martti Känsälä-11	KP-V	06.08 Kalajoki 		    	4 pim	
54,0	Viljo Koski		MK	06.08 Kalajoki 		  	3h pim	
54,0	Unto Kantola-14		KoJy	12-13.8 Pietarsaari		1 pim TUL	
	---10---				
54,0	Astley Bexar-11		KoJy	03.09 Vaasa			1 ka	
54,1	Eino Kero-15		MK	06.08 Kalajoki   		5 pim	
54,1	Torsti Känsälä-18	KP-V	24.06 Marinkainen		2 pk	
54,3	A Leppälä		PT	03.09 Marinkainen		3 pk	
54,9	Valto Valkama-15	RV			
55,0	Viljo Koski		MK	03.09 Marinkainen		4 pk	
55,0	Kalevi Viitanen-15	KoJy	03.09 Vaasa			3 ka


	800m-38
1.57,5	Toivo Heinonen-13	KSU	04.09 Pietarsaari	PB	1 ka	
2.00,1	Allan Känsälä-17	KP-V	23.07 Jyväskylä		PB	3 aluem	
2.03,5	Vilho Aho-12		KT	28.08 Kokkola			5 ka	
2.04,0	Urho Klemola-15		TSU	28.08 Kokkola			6 ka
2.04,5	Martti Känsälä-11	KP-V	05.06 Kokkola			3 ka	
2.05,0	Rauni Kainu-12		KV	05.06 Kokkola			4 ka
2.05,5	P Kotilainen		YkspR	13-14.07 Alavus		2 pim	
2.06,0	Toivo Harjupatana-13	RJ	05.06 Kokkola			6 ka	
2.06,8	Edvin Varila-15		KP-V	16.07 Kälviä			6 pim	
2.07,0	Valto Valkama-15	RV	05.06 Kokkola			7 ka	
	---10---
2.07,1	Eino Niemelä-09		NU	16.07 Kälviä			7 pim	
2.07,5	Niilo Vähäsarja		NU	16.07 Kälviä			8 pim				
2.08,0	Viljo Jokisalo-16	VKK	16.07 Kälviä			10 pim	
2.08,1	H Korkiakoski		NU	16.07 Kälviä	


	1500m-39
4.00,8	Toivo Heinonen-13	KSU	28.08 Helsinki			7 SM	
4.02,6	Rauni Kainu-12		VetY	28.08 Helsinki			9 SM	
4.11,0	Aimo Oravala-13		TSU	16.07 Kokkola			5 aluem	
4.11,0	Väinö Kärje-16		KaJu	13.08 Kalajoki			4 ka	
4.13,0	Jussi Kumpula-06	NU	06.08 Kalajoki			3 pim	
4.13,5	Martti Pernu-14		HSU	06.08 Kalajoki			4 pim	
4.14,0	Lauri Aho-14		KSU	06.08 Kalajoki			5 pim	
4.14,5	Kaarlo Verronen-10	RK	23.07 Kalajoki			1 pk	
4.15,2	Vilho Aho-12		KT	16.07 Kokkola			7 aluem	
4.16,6	Kristian Korkiakoski-13	NU	16.07 Kokkola			8 aluem	
	---10---				
4.17,0	Toivo Harjupatana-13	VetY	06.08 Kalajoki			7 pim	
4.17,0	E Parkkinen		PInto	03.09 Vaasa			2 ka	
4.18,0	Edvard Korkiakoski-14	NU	04.06 Nivala			2-a	
4.18,6	Aapo Karhula		MK	03.09 Marinkainen		2 pk	
4.19,0	Niilo Kotila-16		VetY	06.08 Kalajoki			9 pim	
4.20,0	Oiva Rajala-15		KaJu	16.07 Kokkola			15 aluem	
4.20,0	Vilho Tuohimaa-13	VetY	06.08 Kalajoki			10 pim	
4.20,2	O Pahkala		KaJu	23.07 Kalajoki			4 pk 	
4.22,0	E Vähä-Jylkkä		KaJu	13.08 Kalajoki			1C ka
4.23,0	Yrjö Himanka-06		KaJu	06.08 Kalajoki			13 pim	
	---20---	
4.23,0	Eino Kero-15		MK	03.09 Marinkainen		3 pk	


	3000m-39
9.07,0	Martti Nisula-11	KSU	24.06 Marinkainen		1 pk	
9.10,0	Kaarlo Verronen-10	RK	24.06 Marinkainen		2 pk	
9.29,0	Rauni Kainu-12		VetY	23.07 Toholampi			1 ka	
9.34,0	Aimo Oravala-13		TSU	23.07 Toholampi			2 ka	
9.35,0	Sulo Harju-07		KP-V	23.08 Veteli			1 so	
9.35,5	Toivo Harjupatana-13	VetY	23.08 Veteli			2 so	
9.36,0	Arvo Riutta-13		ToJy	06.08 Toholampi			1 so	
9.38,0	Edvard Korkiakoski-14	NU	10.09 Nivala			1 ka	
9.39,0	Kristian Korkiakoski-13	NU	10.09 Nivala			2 ka	
9.44,0	Niilo Kotila-16		VetY	23.08 Veteli			3 so	
	---10---


	5000m-39
15.19,4	Jussi Kumpula-06	NU	15.07 Kokkola			1 aluem	
15.21,6	Edvard Korkiakoski-14	NU	27.08 Helsinki		PB	15	
15.35,0	Kaarlo Verronen-10	KaJu	15.07 Kokkola		PB	5	
15.38,0	Jussi Kurikkala-12	KaJu	23.07 Ylistaro			1 ka	
16.05,0	Kalle Lassila-09	EU	15.07 Kokkola			10 aluem	
16.09,5	Martti Nisula-11	KSU	30.07 Kälviä			1 ka	
16.16,0	Kalle Nurisalo-13	KT	30.07 Kälviä			2 ka	
16.19,5	Oiva Rajala-15		KaJu	23.07 Kalajoki			1 pk   			
16.28,0	Väinö Pulkkinen-07	VetY	05.08 Kalajoki		PB	5 pim	
16.28,0	Sulo Harju-07		KP-V	05.08 Kalajoki		PB	5 pim	
	---10---					
16.30,0	Rauni Kainu-12		VetY	25.06 Evijärvi			1 ka
16.33,4	Arvo Riutta-13		ToJy	12.08 Pietarsaari		1 pim TUL	
16.34,5	A Videman		PInto	12.08 Pietarsaari		2 pim TUL
16.37,0	Erkki Hihnala-20	KaJu	05.08 Kalajoki			7 pim	
16.40,0	Kauko Tunkkari-15	VetY	05.08 Kalajoki			8 pim	
16.56,5	Jaakko Isomöttönen-16	PT	04.06 Veteli			2 alues	
16.59,0	Aleksi Lassila-92	EU	04.06 Veteli			4 alues	


	10000m-39
32.48,2	Jussi Kumpula-06	NU	16.07 Kokkola			1 aluem	
32.53,0	Jussi Kurikkala-12	KaJu			
33.16,0	Martti Nisula-11	KSU	28.08 Helsinki			9 SM	
33.56,0	K Vesanmäki		PyPo	06.08 Kalajoki			3 pim	
34.03,0	Kalle Lassila-09	EU	16.07 Kokkola			6 aluem	
35.26,0	Sulo Harju-07		KP-V	06.08 Kalajoki			4 pim	
36.12,0	Niilo Kotila-16		VetY	17.09 Veteli			1 pk	
36.19,0	Oskari Patana-09	VetY	06.08 Kalajoki			5 pim	
37.03,0	Väinö Pulkkinen-07	VetY	17.09 Veteli			2 pk	


	110m aidat-39
17,2	Antti Sammallahti-18	KV	20.08 Kaustinen			D pim	
17,6	Erkki Hyyppä-18		KT	16.07 Kokkola			6 aluem	
17,8	Niilo Kujala-11		NU	16.07 Kokkola			7 aluem	
17,8	Kalevi Viitanen		KoJy	09.09 Kokkola			2 ka	
17,8	Aake Pelo-13		NU	10.09 Nivala			2 ka	
18,0	Ilmari Hautanen-18	KV	16.07 Kokkola			9 aluem	
18,0	Kalevi Vuorinen-10	KSU	10.09 Nivala			4 ka	
18,9	Martti Taipale		RK	04.06 Toholampi			1 alues	
19,0	Martti Isomöttönen-12	SL	04.06 Toholampi			2 alues	
19,2	Urho Klemola-15		TSU	04.06 Toholampi			3 alues	
	---10---


	200m aidat-39
28,8	S Lepistö		KV	07.09 Kokkola			1 pk	
30,7	Oiva Salminen-21	KV	07.09 Kokkola			2 pk	
31,6	Antti Sammallahti-18	KaJu	07.09 Kokkola			3 pk	


	400m aidat-39
58,2	Toivo Heinonen-13	KSU	15.07 Kokkola			1 aluem	
61,2	Antti Sammallahti-18	KV	05.08 Kalajoki			1 pim	
62,2	Martti Känsälä-11	KP-V	05.08 Kalajoki			2 pim	
62,5	Uuno Kuoppala		HNU	05.08 Kalajoki			3 pim	
63,4	Torsti Känsälä-18	KP-V	15.07 Kokkola  			5 aluem	
64,4	Aarre Jukkola-18	MK	05.08 Kalajoki			4 pim	
64,9	Oiva Salminen-21	KV	13.08 Kalajoki			4 ka	
65,8	Aake Pelo-13		NU	05.08 Kalajoki			5 pim	
69,5	Hannes Puusaari-16	VetY	18.06 Kaustinen			4 kv	
69,6	Onni Juoperi-18		KP-V	18.06 Kaustinen			5 kv	
	---10---


	korkeus-39
175	Uuno Kailajärvi-15	ViKi	24.06 Marinkainen		1 pk	
175	Kalevi Vuorinen-10	KSU	30.07 Kälviä			1 ka
170	Reino Tokola-15		KSU	04.06 Kaustinen			1 alues	
170	Antero Pohjanpalo-20	KV	04.06 Kaustinen			2 alues	
170	Eero Ypyä-14		KT	24.06 Marinkainen		2 pk	
170	Toivo Laihorinne-11	EU	25.06 Evijärvi			2 ka	
170	Erkki Hyyppä-18		KT	05.08 Kalajoki			1 pim	
168	Ahti Haapala-16		TSU	19.08 Kaustinen			D pim	
167	Leevi Eski-16		KoJy	09.09 Kokkola			4 ka
165	Olavi Knuuti-16		NU	04.06 Nivala			1 alues
	---10---	
165	Mauri Salo-18		KP-V	04.06 Kaustinen			3 alues							
165	Väinö Teerikangas-11	KP-V	04.06 Kaustinen			5 alues	
165	Aarne Pulkkinen-16	VetY	04.06 Veteli			2 alues	
165	Martti Taipale-18	RK	04.06 Toholampi			1 alues	
165	Hannes Puusaari-16	VetY	23.07 Toholampi			4 ka	
165	Antti Sammallahti-18	KV	30.07 Kälviä			4 ka
165	Aake Pelo-13		NU	05.08 Kalajoki			2 pim	
165	Kuuno Honkonen-22	PInto	17.09 Pietarsaari		1-18 pim TUL



	seiväs-39					
345	Antti Sammallahti-18	KV	17.09 Kokkola			2 ka	
342	Osmo Suvanto-19		KV	06.08 Kalajoki			1 pim	
340	Niilo Kentala-11	KP-V	23.08 Veteli			1 so	
330	Heino Kainu-12		VetY	23.08 Veteli			2 so	
320	Yrjö Muuttonen-13	KaJu	06.08 Kalajoki			3 pim	
315	Matti Esko-15		KV	13.08 Kalajoki			3 ka	
310	Aarne Kerola		VKK	24.07 Viirrekylä		1 pk	
310	Erkki Ypyä-14		KSU	06.08 Kalajoki			5 pim	
310	Erkki Dahlström-21	KV	07.09 Kokkola			2 pk	
300	Reino Tokola-15		KSU	04.06 Kaustinen			2 alues	
	---10---				
300	Viljo Petäjä-22  		KSU	24.07 Viirrekylä		2 pk	
300	Toivo Polvi-19		VKK	24.07 Viirrekylä		3 pk	
300	Olavi Jylhä-17		KP-V	23.08 Veteli			3 so	


	pituus-39
659	O Karpppinen		KV	30.07 Kälviä			1 ka	
658	Martti Isomöttönen-12	SL	05.08 Kalajoki			1 pim	
646	Uuno Ruotsalainen	PyPo	05.08 Kalajoki			2 pim	
643	Antti Sammallahti-18	KV	13.08 Kalajoki			3 ka	
633	Erkki Metsovaara	KaJu	13.08 Kalajoki			4 ka	
630	Olavi Jylhä-17		KP-V	23.08 Veteli			1 so	
630	Toivo Rajaniemi-11	NU	10.09 Nivala			2 ka	
620	Toivo Laihorinne-11	EU	25.06 Evijärvi			4 ka	
619	Eero Kentala-19		KP-V	30.07 Kälviä			3 ka	
616	Yrjö Heusala-08		KaJu	04.06 Nivala			1 alues	
	---10---				
613	Johan Jylhä		SL	24.06 Marinkainen		1 pk	
613	Osmo Suvanto-19		KV	30.07 Kälviä			2-21 ka	
611	Onni Juoperi-18		KP-V	30.07 Kälviä			4-21 ka	
610	Toivo Penttilä		HSU	05.08 Kalajoki			6 pim	
609	Kalle Jatkonen-16	KP-V	04.06 Kaustinen			2 alues	
608	Urho Sysimetsä-27	MK	04.06 Marinkainen		1 alues	
606	Mauri Salo-18		KP-V	23.08 Veteli			2 so	
601	Toivo Hollanti-13	VetY	23.08 Veteli			3 so	
600	Yrjö Kalliokoski-12	HT	04.06 Veteli			2 alues	
600	Kalle Honkaharju-16	KT	30.07 Kälviä			4 ka	
	---20---				
600	Ahti Haapala-16		TSU	19.08 Kaustinen			D pim	


	kolmiloikka-39
13.38	Kalevi Vuorinen-10	KSU	10.09 Nivala			2 ka	
13.20	Erkki Metsovaara	KaJu	06.08 Kalajoki			2 pim	
13.18	U Ruotsalainen	PP	06.08 Kalajoki			3 pim	
13.15	Leo Anttonen-10		NU	06.08 Kalajoki			4 pim	
13.10	O Karppinen		KV	06.08 Kalajoki			5 pim	
13.06	Eero Kentala-19		KP-V	06.08 Kalajoki			6 pim	
13.03	Ahti Haapala-16		KP-V	18.06 Kaustinen			1 kv	
12.99	Toivo Rajaniemi-11	NU	16.07 Kokkola			10 aluem	
12.94	Antti Sammallahti-18	KV	10.09 Nivala			4 ka	
12.81	Aarre Jukkola		MK	03.09 Marinkainen		1 pk	
	--10--		
12.80	Toivo Penttilä		HSU	06.08 Kalajoki			9 pim	
12.69	Kalle Jatkonen-16	KP-V	16.07 Kokkola			12 aluem	
12.69	Martti Isomöttönen-12	SL	03.09 Oulu			4 ka	
12,59	Kalevi Viitanen		KoJy	10.09 Kokkola			1 ka
12.58	L Ristikaarte		HNU	06.08 Kalajoki			10 pim	
12.53	Kalle Honkaharju-16	KT	06.08 Kalajoki			11 pim	
12.49	Jussi Ruotsalainen	PP	06.08 Kalajoki			12 pim	
12.40	Johan Jylhä		SL	18.06 Kaustinen			3 kv	
12.38	Uuno Kailajärvi-15	MK	03.09 Marinkainen		3 pk
12.20	Aake Pelo-13		NU	10.09 Nivala			6 ka	
	--20--


	kuula-39
14.08	Toivo Laihorinne-11	EU	04.06 Veteli		PB	1 alues	
13.30	Paavo Järvelä-08	EU	23.07 Toholampi			1 ka	
12.91	Ahti Haapala-16		TSU	04.06 Toholampi			1 alues	
12.84	Risto Kalajo-16		KaJu	02.09 Oulu			4 ka	
12.73	Paavo Koski		SL	31.07 Sievi    			1 pk	
12.73	Sulo Harju-07		KP-V	23.08 Veteli			1 so	
12.69	Veikko Rajala-12	SL	04.06 Toholampi			2 alues	
12.62	Veikko Järvelä-11	KP-V	18.06 Kaustinen			4 kv	
12.60	Pauli Kaustinen-10	KP-V	23.08 Veteli			2 so	
12.59	Urpo Nikula-10		KT	05.08 Kalajoki			3q pim	
	---10---					
12.49	L Myllyniemi		HNU	05.08 Kalajoki			5q pim	
12.39	Väinö Takalo-09		NU	10.09 Nivala			3 ka	
12.30	Martti Pennala-14	SL	04.06 Toholampi			3 alues	
12.29	Matti Lund-17		YK	04.06 Nivala			1 alues	
12.29	Eero Ojala-18		VetY	04.06 Veteli			3 alues	
12.25	Eino Perkkalainen-08	EU	04.06 Veteli			4 alues	
12.23	Olavi Nikula		KP-V	04.06 Kaustinen			2 alues	
12.22	Paavo Mikkola-12	KaJu	04.06 Nivala			2 alues	
12.22	Otto Nissilä-14		MK	04.06 Marinkainen		1 alues	
12.20	Eino Mattila-19		YK	17.09 Kalajoki			1 pk	
	---20---


	kiekko-39	
43.16	Paavo Järvelä-08	EU	25.06 Evijärvi			1 ka	
43.09	Toivo Laihorinne-11	EU	17.09 Kokkola			1 ka	
38.71	Antti Soisalo21		EU	03.09 Evijärvi			3 pk	
38.59	L Myllyniemi		HNU	02.09 Oulu			5 ka	
38.07	Veikko Järvelä-11	KP-V	04.06 Kaustinen			1 alues	
37.73	Eino Perkkalainen-08	EU	03.09 Evijärvi			4 pk	
37.36	Ahti Haapala-16		TSU	23.07 Toholampi			2 ka	
37.00	Eino Lindholm-14	RJ	03.09 Evijärvi			5 pk	
36.91	Armas Mikkola-13	KP-V	06.08 Kalajoki			3 pim	
36.77	Veikko Rajala-12	SL	23.07 Kalajoki			1 pk	
	---10---				
36.72	Kalle Jatkonen		KP-V	04.06 Kaustinen			2 alues	
36.60	Väinö Teerikangas-11	KP-V	04.06 Kaustinen			3 alues	
36,54	K Hirvelä		HR	23.07 Himanka			1 so
36.42	Risto Kalajo-16		KaJu	13.08 Kalajoki			3 ka	
35.65	Tauno Linna-05		NU	10.09 Nivala			2 ka	
35.23	Reino Tokola-15		KSU	04.06 Kaustinen			5 alues	
35.22	Martti Yrjänä		MK	23.07 Kalajoki			3 pk	
35.14	Martti Tastula-18	KP-V	06.08 Kalajoki			8 pim	
35.09	Reino Favorin-13	EU	04.06 Veteli			3 alues	
35.05	Robert Takalo		NU	23.07 Toholampi			3 ka	
	---20---
34.94	Yrjö Heusala-08		KaJu	04.06 Nivala			2 alues	


	moukari-39
42.65	Eino Lindholm-14	RJ	16.07 Kokkola			4 aluem	
39.03	Pauli Kaustinen-10	KP-V	24.06 Marinkainen 		2 pk	
38.28	Aarno Roukala-20	KaJu	05.08 Kalajoki			2 pim	
38.01	Väinö Niskala		KaJu	23.07 Kalajoki			1 pk	
37.73	Vilhelm Kolppanen-09	MK	05.08 Kalajoki			3 pim	
37.60	Toivo Hautala		NU	10.09 Nivala			2 ka	
36.59	Aarre Hakola		PInto	12-13.8 Pietarsaari		1 pim	
34.90	Einari Mattila-18		NU	10.09 Nivala			3 ka	
34.80	Arvid Koski-09		SL	23.07 Kalajoki			4 pk	
33.46	Urho Hyyppä-15		VetY	24.06 Marinkainen		4 pk	
					
32.88	Toivo Tunkkari-17	VetY	17.09 Veteli			2 pk	


	keihäs-39
58.36	Reino Kärjä-10		KaJu	13.08 Kalajoki  		1 ka	
57,74	Aarne Pulkkinen-16	VetY	04.06 Veteli		PB	1 alues	
57.45	Veikko Rajala-12	SL	06.08 Kalajoki			1 pim	
56.22	Yrjö Heusala-08		KaJu	17.09 Kalajoki			1 pk	
55.94	Eero Ojala-18		VetY	17.09 Veteli			1 pk	
55.40	Martti Yrjänä-11	MK	24.06 Marinkainen		2 pk	
54.81	Toivo Laihorinne-11	EU	17.09 Kokkola			2 ka	
54.65	Matti Kangas-16		SL	04.06 Toholampi			2 alues	
53.96	Antti Sammallahti-18	KV	07.09 Kokkola			2 pk	
53.84	Paavo Koski-22		SL	06.08 Kalajoki			5 pim	
	---10---				
52.37	Arvo Junkkila-16	KT	24.06 Marinkainen		3 pk	
52.07	Antti Kangas-18		KaJu	17.09 Kalajoki			2 pk	
51.98	V Åivo			VetY	17.09 Veteli			2 pk	
51,45	Eino Laihorinne-05	EU	04.06 Veteli			3 alues
51.27	Kauno Nikula-20		KP-V	23.08 Veteli			1 so	
					

					1938	

	100m-38
11,3	Kalevi Viitanen-15	KoJy	18.06 Pietarsaari		1 piiri-j
11,3	Eino Jokinen-17		KV	14.08 Kokkola			2 po
11,4e	Unto Kantola-14		KoJy	18.06 Pietarsaari	 	2 piiri-j	
11,5	Lauri Pihkala-15	KV	16.07 Kälviä			2 pim	
11,5	Martti Isomöttönen-12	SL	14.08 Sievi			1 pk	
11,5	Veikko Autio-18		KV	20.08 Lohtaja			D pim	
11,6	S Lepistö		KV	16.07 Kälviä			3 pim
11,6	Erkki Metsovaara	KaJu	14.08 Sievi			2 pk	
11,7	Toivo Hollanti-13	KSU	14.08 Sievi			3 pk	
11,7	Lauri Okkonen-16	NU	16.07 Kälviä			4 pim	
	---10---
11,7	Osmo Suvanto-19		KV	16.07 Kälviä			6 pim	
11,7e	Astley Bexar-11		KoJy	31.07 Lapua			3 pk
11,8e	L Railovaara		YkspR	18.06 Pietarsaari		3 piiri-j	
11,8	Leo Anttonen-10		NU	16.07 Kälviä			7 pim	
11,8	Pentti Mäki-14		HNU	04.08 Ylivieska			1 pk					
11,9	Matti Manner-12		KV	16.07 Kälviä			8 pim	
11,9	Lauri Lento-09		MK	16.07 Kälviä			9 pim	
11,9	Toivo Kujala-12		VetY	28.08 Veteli			1 so
12,0	Vilho Kästämä-14	HimR	12.06 Kokkola			4 so	
12,0	Antti Kippo-15		MK	16.07 Kälviä			10 pim
	---20---	
12,0	Antti Oja-16		EU	26.06 Evijärvi			1 ka	
12,0	Aimo Oja-15		EU	16.07 Kälviä			11 pim	
12,0	E Maunu			KaTU	24.07 Himanka			1 so
12,1	Voitto Jokivirta-12	KP-V	20.08 Lohtaja			D pim	
12,1	Olavi Jylhä-17		KP-V	20.08 Lohtaja			D pim	
12,1	A Leppälä		PT	24.08 Veteli			2 so	


	200m-38
23,5	Sikstus Lepistö		KV	23.07 Jyväskylä			3 aluem	
23,6e	Lauri Pihkala-15	KV	23.07 Jyväskylä			5 aluem	
24,2	Unto Kantola-14		KoJy	6-7.8 Kokkola			1 pk
24,3e	Matti Manner-12		KV	05.06 Kokkola			4 ka
24,3	Martti Isomöttönen-12	SL	17.07 Kälviä			3 pim	
24,3	Toivo Hollanti-13	KSU	17.07 Kälviä			4 pim	
24,3	Lauri Okkonen-16	NU	17.07 Kälviä			5 pim		
24,4	Kalervo Nissilä-13	KV	17.07 Kälviä			6 pim	
24,4e	Osmo Suvanto-19		KV	10.09 Kokkola			2 pk	
24,4	Eino Jokinen-17		KV			
	---10---
24,5	Lauri Lento-09		MK	17.07 Kälviä			7 pim
24,6	Astley Bexar-11		KoJy	6-7.8 Kokkola			2 pk	
24,6	Olavi Uitto-12		KV	
24,7	Kalevi Viitanen-15	KoJy	03.09 Kokkola			2 ka		
24,9	Antti Kippo-15		MK	12.06 Lohtaja			1 alues
25,0	Toivo Heinonen-13	KSU	12.06 Kannus			2 alues
25,0	Olavi Jylhä-17		KP-V	24.06 Kaustinen			2 ka	


	400m-38
52,8	Antti Kippo-15		MK	24.07 Jyväskylä  		3 aluem
53,0	Unto Kantola-14		KoJy	13-14.08 Alavus			1 pim		
53,2	Kalevi Viitanen-15	KoJy	13-14.08 Alavus			2 pim
53,3	Toivo Heinonen-13	KSU	11.09 Kokkola			2 pk
53,4	Astley Bexar-11		KoJy	28.08 Vaasa			2 ka	
54,2	Martti Känsälä-11	KP-V	24.09 Kaustinen			2 pk
54,5	Onni Juoperi-18		KP-V	24.09 Kaustinen			3 pk	
54,6	Torsti Känsälä-18	KP-V	24.09 Kaustinen			4 pk			
55,0	Eino Jokinen-17		KV
55,2	P Kotilainen		YksR	31.07 Lapua			1 pk
	---10----			
55,4	Urho Klemola-15		TSU			
55,5	Pentti Mäki-14		HNU	04.08 Ylivieska			1 pk			
55,7	Toivo Metsola		RK	04.09 Lohtaja			1B pk	
56,0	Veikko Aalto-12		KV	17.07 Kälviä			2 pim
56,0	T Peltonen		HR	04.09 Kokkola			4 ka	
56,0	Valto Valkama-15	KT			


	800m-38
1.57,5	Toivo Heinonen-13	KSU	04.09 Pietarsaari	PB	1 ka	
2.00,1	Allan Känsälä-17	KP-V	23.07 Jyväskylä		PB	3 aluem	
2.03,5	Vilho Aho-12		KT	28.08 Kokkola			5 ka	
2.04,0	Urho Klemola-15		TSU	28.08 Kokkola			6 ka
2.04,5	Martti Känsälä-11	KP-V	05.06 Kokkola			3 ka	
2.05,0	Rauni Kainu-12		KV	05.06 Kokkola			4 ka
2.05,5	P Kotilainen		YkspR	13-14.07 Alavus		2 pim	
2.06,0	Toivo Harjupatana-13	RJ	05.06 Kokkola			6 ka	
2.06,8	Edvin Varila-15		KP-V	16.07 Kälviä			6 pim	
2.07,0	Valto Valkama-15	RV	05.06 Kokkola			7 ka	
	---10---
2.07,1	Eino Niemelä-09		NU	16.07 Kälviä			7 pim	
2.07,5	Niilo Vähäsarja		NU	16.07 Kälviä			8 pim				
2.08,0	Viljo Jokisalo-16	VKK	16.07 Kälviä			10 pim	
2.08,1	H Korkiakoski		NU	16.07 Kälviä	


	1500m-38
4.02,2	Toivo Heinonen-13	KSU	24.07 Jyväskylä			1 aluem	
4.08,0	Rauni Kainu-12		KV	24.07 Jyväskylä			3 aluem	
4.09,0	Jussi Kumpula-06	NU	17.07 Kälviä			2 pim	
4.09,0	Allan Känsälä-18	KP-V	17.07 Kälviä			3 pim	
4.11,0	Aimo Oravala-13		TSU	17.07 Kälviä			4 pim	
4.12,8	Toivo Metsola		RK	04.09 Lohtaja			1 pk	
4.14,0	Eino Minkkinen-12	KaJu	17.07 Kälviä			5 pim	
4.16,0	Toivo Harjupatana-13	RJ	17.07 Kälviä			6 pim	
4.17,0	Edvard Korkiakoski-14	NU	17.07 Kälviä			7 pim	
4.17,5	Edvin Varila-15		KP-V	17.07 Kälviä			8 pim	
	---10---				
4.18,7	E Parkkinen		PInto	04.09 Kokkola			2 ka	
4.19,0	Niilo Vähäsarja		NU	17.07 Kälviä			9 pim	
4.20,2	P Kotilainen		YkspR	04.09 Kokkola			4 ka
					

	3000m-38
8.51,2	Eino Minkkinen-12	KaJu			
8.53,1	Jussi Kumpula-06	NU	11.09 Kokkola			1 pk	
9.02,0	Kalle Nurisalo-13	KT	28.08 Kokkola			2 ka	
9.13,0	Martti Nisula-11	KSU	05.06 Kokkola			3 ka	
9.23,0	Rauni Kainu-12		KV	04.09 Veteli			1 pk	
9.24,0	Edvin Varila-15		KP-V	04.09 Veteli			2 pk	
9.46,0	Niilo Kotila-16		RJ	04.09 Veteli			3 pk	


	5000m-38
14.54,2	Jussi Kumpula-06	NU	07.08 Helsinki		PB	9 SM	
15.17,0	Eino Minkkinen-12	KaJu	13.08 Kokkola		PB	2 po	
15.27,4	Edvard Korkiakoski-14	NU	23.07 Jyväskylä			3 aluem	
15.39,0	Kalle Nurisalo-13	KT	04.09 Pietarsaari		3 ka	
15.42,5	Martti Nisula-11	KSU	16.07 Kälviä			4 pim	
16.03,0	Kaarlo Verronen-10	RK	16.07 Kälviä			5	
16.25,5	Yrjö Himanka-06		KaJu	31.07 Kannus			2 ka	
16.58,0	Armas Linna-11		PT	24.08 Veteli			1 so	
17.00,0	Kalle Lassila-09	EU	26.06 Evijärvi			2	
17.00,4	Arvo Riutta-13		ToJy	13-14.08 Alavus			2 pim
	---10---
17.00,5	Edvin Varila-15		KP-V	24.09 Kaustinen			2 pk	


	10000m-38
32.43,2	Martti Nisula-11	KSU	24.07 Jyväskylä			1aluem	
32.58,1	Jussi Kumpula-06	NU	14.08 Kokkola			1 po	
35.32,0	Kauko Ikäläinen		PyPo	17.07 Kälviä			1 pim	
35.35,0	Kalle Lassila-09	EU	17.07 Kälviä			2 pim	


	110m aidat-38
16,8	Ilmari Hautanen-18	KV	11.09 Kokkola			1 ka	
17,0	Aimo Oja-15		EU	26.06 Evijärvi			1 ka	
17,0	Toivo Heinonen-13	KSU	13.08 Kokkola			1 po	
17,3	Veikko Autio-18		KV	11.09 Kokkola			2 ka	
17,6	Aake Pelo-13		NU	11.09 Kokkola			3 ka	
18,0	Unto Läspä-18		VetY	04.09 Veteli			1 pk	
18,1	Veikko Meriluoto-19	YSU	17.07 Kälviä			3 pim	
18,1	Niilo Kujala-11		NU	17.07 Kälviä  			h pim	
18,3	Kalevi Vuorinen-10	KSU	11.09 Kokkola			5 ka			
18,3	Erkki Hyyppä-18		KT	12.06 Kannus			2 alues
	---10---	
18,6	Hannes Puusaari-16	VetY	04.09 Veteli			2 pk	
19,2	Kalervo Salo		NU	12.06 Nivala			2 alues	
19,5	Voitto Jokivirta-12	KP-V	21.08 Lohtaja			D	


	200m aidat-38
28,3	Aake Pelo-13		NU	31.07 Nivala


	400m aidat-38
56,9	Toivo Heinonen-13	KSU	23.07 Jyväskylä			1 aluem	
61,9	Aimo Oja-15		EU	23.07 Jyväskylä			5 aluem	
62,3	Martti Känsälä-11	KP-V	17.07 Kälviä			3 pim	
63,0	Voitto Jokivirta-12	KP-V	17.07 Kälviä			4 pim	
67,2	Urho Klemola-15		TSU	24.06 Kaustinen			3 ka	


1938
176	Veikko Autio-18		KV	03.07 Turku			6-21 SM					
175	Reino Tokola-15		KSU	16.07 Kälviä			1 pim	
172	Aake Pelo-13		NU	04.08 Ylivieska			1 pk		
170	Toivo Laihorinne-11	EU	26.06 Evijärvi			1 ka			
170	Uuno Kailajärvi-15	ViKi	31.07 Kannus			3		
170	Eero Ypyä-14		KSU	11.09 Kokkola			3 pk	
170	Uuno Ruotsalainen	PyPo	26.06 Haapajärvi		1 alues					
170	Aimo Oja-15		EU	24.06 Evijärvi    				
168	Väinö Teerikangas-11	KP-V	24.09 Kaustinen			3-ott	
168	Ahti Haapala-16		TSU	24.09 Kaustinen			3-ott	
	---10---						
167	Jaakko Mattila-13	YSU	04.08 Ylivieska			2 pk						
167	Lauri Alasimi-18	KaJu	04.08 Ylivieska			3 pk		
167	Antti Hautamäki-17	YSU	04.08 Ylivieska			4 pk			
165	Matti Esko-15		KV					
165	Erkki Hauhtonen-19	KT	16.07 Kälviä			5 pim	
165	Einari Mattila-18	NU	31.07 Nivala			2	
165	Kalervo Salo		NU	31.07 Nivala			3	
165	L Noponen		KK	26.06 Haapajärvi		2 alues	


	seiväs-38					
341	Osmo Suvanto-19		KV	11.09 Kokkola			4 pk	
330	Matti Esko-15		KV	04.09 Pietarsaari		3 ka	
320	Einari Mattila-18	NU	17.07 Kälviä			1 pim	
320	Erkki Ypyä-14		NU	17.07 Kälviä			3 pim	
315	Niilo Kentala-11	KP-V	24.06 Kaustinen			1 ka	
311	Erkki Hauhtonen-19	KT	21.08 Lohtaja			D pim	
311	Olavi Jylhä-17		KP-V	21.08 Lohtaja			D pim	 
300	Väinö Kaustinen-17	KP-V	17.07 Kälviä			4 pim	
300	Eero Ojala-18		RJ	12.06 Pulkkinen			1 alues	
300	Reino Tokola-15		KSU	14.08 Sievi			3 pk
	---10---	
300	Erkki Dahlström-21	KV	07.08 Kokkola			1-18 pim	
299	Veikko Rajala-12	SL	12.06 Rautio			1 alues	


	pituus-38
652	Kalervo Nissilä-13	KV	27.08 Kokkola			2 ka	
648	Olavi Uitto-12		KV	14.08 Kokkola			1 po	
642	Uuno Ruotsalainen	PyPo	16.07 Kälviä			2 pim	
641	Martti Isomöttönen-12	SL			
626	Toivo Laihorinne-11	EU	26.06 Evijärvi			2 ka	
625	Yrjö Kangas-15		KT	16.07 Kälviä			5 pim	
621	Ahti Haapala-16		TSU	24.09 Kaustinen			1 pk	
620	Kalervo Salo		NU	12.06 Nivala			1 alues	
615	Arvi Kärje-17		KaJu	12.06 Nivala			2 alues	
615	Osmo Suvanto-19		KV			
	---10---				
611	Olavi Jylhä-17		KP-V	16.07 Kälviä			6 pim	
610	Matti Manner-12		KV	06.06 Toholampi			3 ka	
608	Leo Anttonen-10		NU	12.06 Nivala			3 alues	
604	Onni Juoperi-18		KP-V	04.09 Veteli			1 pk	
603	Aimo Oja-15		EU	26.06 Evijärvi			3 ka	
603	Eino Jokinen-17		KV	24.06 Kaustinen			1-21 ka	
603	Vikke Jänkä-07		PT	24.08 Veteli			1 so	
602	Toivo Kujala-12		VetY	04.09 Veteli			2 pk	
601	Matti Salonen		KaJu	12.06 Nivala			4 alues	
599	Kalevi Viitanen		KoJy	12.06 Kokkola			1 so
	---10---
596	Toivo Rajaniemi-11	NU	12.06 Nivala			5 alues						
596	Eero Kentala-19		KP-V	24.09 Kaustinen			3 pk			


	kolmiloikka-38
14.21	Olavi Uitto-12		KV	08.08 Helsinki			5q SM	
13.31	Uuno Ruotsalainen		PP	13.08 Kokkola			2 po		Parkkimaan Pohti	
13.17	Kalevi Vuorinen-10	KSU	31.07 Kannus			2	
13.09	Leo Anttonen-10		NU	11.09 Kokkola			2 pk	
13.09	Veikko Meriluoto-19	YSU	31.07 Nivala			1 ka	
13,02	Leevi Eski-16		KoJy	6-7.8 Kokkola			1 pk
13,00	Väinö Kaattari		ToJy	28.08 Kannus			1 so
12.95	Ilmari Hautanen-18	KV	05.06 Kokkola			4 ka	
12.95	Kalervo Salo		NU	31.07 Nivala			2 ka	
12.90	Lauri Alasimi-18	KaJu	04.08 Ylivieska			1 pk		
	--10--
12.85	Eero Kentala-19		KP-V	25.09 Kaustinen			1 pk		
12.84	Aake Pelo-13		NU	31.07 Nivala			4 ka				
12.83	Erkki Hauhtonen-19	KT	28.08 Kokkola			2B ka	
12.78	Veikko Autio-18		KV	31.07 Nivala			4 ka		
12.78	Vilho Anttiroiko	VKK	28.08 Kokkola			3B ka	
12,76	Vilho Kästämä-14	HR	24.07 Himanka			1 so
12.76	Osmo Suvanto-19		KV	31.07 Nivala			5 ka	
12.75	Osmo Manner-21		KV	28.08 Kokkola			4B ka	
12.73	Ahti Haapala-16		TSU	25.09 Kaustinen			2 pk					
12.66	Sulo Jylhä-05		KP-V	17.07 Kälviä			5 pim	
	--20--


	kuula-38
13.90	Toivo Laihorinne-11	EU	26.06 Evijärvi			1 ka	
13.60	Arvo Huutoniemi-13	EU	13.08 Kokkola			1 po	
13.46	Paavo Järvelä-08	EU	26.06 Evijärvi		PB	2 ka	
13.10	Ahti Haapala-16		TSU	24.09 Kaustinen			3-ott	
12.77	Veikko Rajala-12	SL	19.06 Sievi			1 pk	
12.70	Veikko Järvelä-11	KP-V	24.09 Kaustinen			3-ott	
12.58	E Myllyniemi		HNU	04.08 Ylivieska			1 pk			
12.51	Martti Pennala		SL	06.06 Toholampi			1 ka
12,47	Vilho Kästämä-14	HR	28.08 Kannus			1 so	
12.41	Eino Perkkalainen-08	EU	16.07 Kälviä			4 pim
	---10---	
12.36	Veikko Ojala-12		NU	12.06 Nivala			1 alues					
12.35	Reino Nikula-10		KP-V	04.09 Veteli			1 pk	
12.30	Niilo Perälä		KaJu	12.06 Nivala			2 alues	


	kiekko-38	
45.74	Arvo Huutoniemi-13	EU	08.07 Tallinna			3	
43.60	Toivo Laihorinne-11	EU	21.08 Lohtaja			D	
41.77	Paavo Järvelä-08	EU	12.06 Pulkkinen			2 alues	
40.62	Toivo Ketola-13		RJ	12.06 Pulkkinen			3 alues	
38,27	Eino Laihorinne-05	EU	04.09 Kauhajärvi		2 järvis	
38.23	Veikko Järvelä-11	KP-V	24.09 Kaustinen			1 pk
36.94	Ahti Haapala-16		TSU	24.09 Kaustinen			2 pk			
36.88	Lauri Viiperi-16	KP-V	24.09 Kaustinen			3 pk	
36.68	Väinö Terikangas-11	KP-V	17.07 Kälviä			4 pim	
36.53	Aarne Vainio		RJ	12.06 Veteli			4 alues				
	---10---			
36.24	Martti Isomöttönen-12	SL	12.06 Rautio			1 alues		
36.19	Toimi Hakunti-11	RV	04.09 Lohtaja			1 pk	
36.17	Eino Perkkalainen-08	EU	12.06 Veteli			5 alues			
35.80	Eino Lindholm-14	RJ	04.09 Veteli			1 pk	
35.80	Reino Tokola-15		KSU	14.08 Sievi			1 pk	


	moukari-38
41.62	Eino Lindholm-14	RJ	14.08 Kokkola			1 po	
36.19	Pauli Kaustinen-10	KP-V	14.08 Kokkola			2 po	
35.05	Vilhelm Kolppanen-09	ViKi	04.09 Lohtaja			1 pk	
34,96	Aarre Hakola		PInto	13-14.08 Alavus			2 pim
33.73	Toivo Tunkkari-17	VetY	24.09 Kaustinen			2 pk	
31.48	Urho Hyyppä-15		VetY	16.07 Kälviä			4 pim	
31.34	Lauri Lindholm-16	RJ	04.09 Veteli			2 pk	
29.86	Toivo Luoma-13		VetY	11.06 Kaustinen			2 pk	
29.23	Lauri Kaustinen		KP-V	24.06 Kaustinen			5 ka	
28.50	Arvo Jaakola-17		NU	14.08 Sievi			1 pk	
	---10---
28.42	Eino Perkkalainen-08	EU	16.07 Kälviä			6 pim	
	

	keihäs-38
58.38	Veikko Rajala-12	SL	05.06 Kokkola			2 ka	
55.30	Martti Yrjänä-11	VKK	17.07 Kälviä			1 pim	
53.54	A Konttila		NU	17.07 Kälviä			2 pim	
53.02	Uuno Kuoppala		YK	24.07 Ylivieska			1 so			
52.66	Eino Laihorinne-05	EU	12.06 Pulkkinen			1 alues	
51.70	Toivo Laihorinne-11	EU	04.09 Kauhajärvi		2 järvis	
49.50	Matti Lund-17		YK	04.08 Ylivieska			2 pk			
49.40	Kalevi Vuorinen-10	KSU	31.07 Kannus			4 ka			
49.14	Lauri Kontio-17		YK			
49.03	Olavi Nikula		KP-V	24.09 Kaustinen			3-ott	
	---10---

					

				31937	

	100m-37
11,5e	Eino Jokinen-17		KV	20.06 Kokkola			3 kv	
11,5	Lauri Pihkala-15	KV	27.06 Evijärvi			1h1 ka	
11,5	Olavi Uitto-12		KV	20.06 Kaustinen			1 ka	
11,6	Antti Oja-16		EU	27.06 Evijärvi			4 ka	
11,6	Unto Kantola-14		KoJy	7-8.8 Kokkola			1 pim TUL	
11,7e	Antti Sammallahti-18	KV	20.06 Kaustinen			2 ka	
11,7e	Martti Isomöttönen-12	SL	18.07 Kannus			2 pk	
11,7e	Voitto Jokivirta-12	KP-V	20.06 Kaustinen			3 ka	
11,8e	Kalervo Koski		KSU	18.07 Kannus			3 pk	
11,8	Aimo Oja-15		EU	27.06 Evijärvi			3h2 ka
	---10---	
11,9	Lauri Okkonen-16	NU	13.06 Nivala			1 alues					
11,9e	Matti Manner-12		KV	25.07 Kälviä			2 ka
11,9e	Paavo Runnakko-13	KoJy	7-8.8 Kokkola			2 pim TUL	
12,0e	Mauri Salo		KP-V	20.06 Kaustinen			4 ka	
12,0	Arvo Huutoniemi-13	EU	27.06 Evijärvi			3h1 ka	
12,0	Toivo Saastamoinen	HSU	13.06 Lohtaja			1 alues	
12,0	Toivo Hollanti-13	KSU	18.07 Kannus			5 pk	


	200m-37
23,7	Unto Kantola-14		KoJy	7-8.8 Kokkola			1 pim TUL
23,8	Eino Jokinen-17		KV	01.08 Kokkola			1 pim	
23,9	Paavo Runnakko-13	KoJy	7-8.8 Kokkola			2 pim TUL
24,1	Martti Isomöttönen-12	SL	01.08 Kokkola			2 pim	
24,2	Lauri Okkonen-16	NU	01.08 Kokkola			3 pim	
24,4	Aimo Oja-15		EU			
24,5	Matti Manner-12		KV	01.08 Kokkola			4 pim	
24,6	Toivo Hollanti-13	KSU	01.08 Kokkola			5 pim	
24,7	Lauri Pihkala-15	KV	06.06 Kokkola			2 ka	
25,2	Voitto Jokivirta-12	KP-V	06.06 Kokkola			4h1 ka
	---10---	
25,3	Mauri Salo		KP-V	01.08 Kokkola			4h2 pim	
25,4	T Peltonen		HR	7-8.8 Kokkola			3 pim TUL
25,4	Urho Klemola-15		TSU	01.08 Kokkola			5h2 pim
25,6	Niilo Huuki-13		KSU	01.08 Kokkola			4h1 pim	


	400m-37
52,8	Toivo Heinonen-13	KSU	22.08 Kokkola			1 po	
53,2	Voitto Jokivirta-12	KP-V	19.06 Kokkola			5 kv	
54,0	Toivo Pajunen-09	KP-V	30.05 Toholampi			3 ka
54,2	Unto Kantola-14		KoJy	22.08 Oulu			2 ka	
54,4	Kalervo Koski		KSU	20.06 Kokkola			2 ka	
54,8	Veikko Aalto-12		KV	22.08 Kokkola   		4 po
55,2	Antti Sammallahti-18	KV	04.09 Kaustinen			D	
55,2	Urho Klemola-15		TSU	30.05 Toholampi			4 ka	
55,5	Yrjö Pietilä-15		SL	13.06 Sievi			2 alues
55,7	Paavo Runnakko-13	KoJy	7-8.8 Kokkola			2 pim TUL
	---10---	
55,8	Kalle Pöyhtäri-08	HSU	13.06 Lohtaja			1 alues	
56,0	Eino Jokinen-17		KV	13.06 Kälviä			4 alues	
56,1	Väinö Takalo-12		NU	13.06 Nivala			1 alues	
56,2	Paavo Lahnalampi	TSU	13.06 Sievi			3 alues	
56,2	Väinö Jokisalo		VKK	13.06 Lohtaja			2 alues	


	800m-37
2.01,2	Toivo Heinonen-13	KSU	21.08 Kokkola			3 po	
2.03,5	Aimo Oravala-13		TSU	31.07 Kokkola			2 pim	
2.04,6	Toivo Harjupatana-13	RJ	31.07 Kokkola			3 pim
2.05,0	Rauni Kainu-12		KV	25.07 Veteli	
2.06,1	Vilho Aho-12		KT	31.07 Kokkola			4 pim
2.06,5	Armas Ketola-13		TSU	31.07 Kokkola			5 pim
2.07,0	Allan Känsälä-17	KP-V	06.06 Kokkola			3 ka
2.08,0	Jaakko Isomöttönen-16	PT	31.07 Kokkola			7 pim
2.09,0	Veikko Välimaa		VKK	31.07 Kokkola			9 pim
2.09,0	Viljami Mäkelä		YK	31.07 Kokkola			9 pim
	---10---			
2.10,0	Lauri Aho-14		KSU	31.07 Kokkola			11 pim
2.10,0	Adolf Männistö-08	KaJu	31.07 Kokkola			11 pim
2.10,0	Martti Känsälä-11	KP-V	31.07 Kokkola			11 pim
2.11,0	Armas Peltola-11	KP-V	31.07 Kokkola			14 pim


	1500m-37
4.08,0	Aimo Oravala-13		TSU	19.06 Kokkola			5 kv	
4.11,2	Toivo Heinonen-13	KSU	12.09 Nivala			1 ka	
4.12,0	Rauni Kainu-12		KV	01.08 Kokkola			2 pim	
4.13,0	Veikko Välimaa		ViKi	01.08 Kokkola			3 pim	
4.13,5	Jussi Kumpula-06	NU	01.08 Kokkola			4 pim	
4.18,0	Toivo Harjupatana-13	RJ	01.08 Kokkola			5 pim	
4.18,2	Allan Känsälä-17	KP-V	20.06 Kaustinen			2 ka	
4.19,0	Edvin Varila-15		KP-V	01.08 Kokkola			6 pim	
4.20,0	Vilho Aho-12		KT	01.08 Kokkola			7 pim	
4.20,2	Armas Ketola-13		TSU	20.06 Kaustinen			3 ka	
	---10---				
4.22,0	Jaakko Isomöttönen-16	PT	01.08 Kokkola			9 pim	
4.22,2	Martti Känsälä-11	KP-V	13.06 Kälviä			2 alues	
4.23,0	Uljas Känsälä-11	KP-V	27.06 Evijärvi			2 ka	
4.23,0	Adolf Männistö-08	KaJu	13.06 Nivala			2 alues	
4.23,5	Viljami Mäkelä		YK	13.06 Nivala			3 alues	
4.23,5	Yrjö Himanka-06		KaJu	13.06 Nivala			4 alues	
4.24,5	Jaani Korkeakoski	NU	13.06 Nivala			5 alues	
4.26,0	Edvard Korkeakoski-14	NU	13.06 Nivala			6 alues	
4.27,2	Arvo Riutta-13		ToJy	19.06 Kokkola			team
4.28,0	P Mehtälä		KaJu	13.06 Nivala			7 alues
	---20---	
4.28,5	Pentti Roimas-09	KT	13.06 Kälviä			5 alues	
	

	3000m-37
9.00,3	Jussi Kumpula-06	NU	25.07 Kiuruvesi			1	
9.08,0	Eino Minkkinen-12	KaJu	12.09 Nivala			2 ka	
9.10,9	Rauni Kainu-12		VetY	06.06 Kokkola			3 ka	
9.11,5	Martti Nisula-11	KSU	10.06 Pietarsaari		2 ka	
9.12,1	Kalle Nurisalo-13	KT	06.06 Kokkola			4 ka	
9.34,0	Kristian Korkeakoski-13	NU			
9.35,0	Niilo Vähäsarja		NU		
9.40,8	Arvo Riutta-13		ToJy	25.07 Kannus			1 pk	
9.41,0	Martti Känsälä-11	KP-V	06.06 Kokkola			5 ka	
9.42,0	Sulo Harju-07		KP-V	30.05 Toholampi			2 ka	
	---10---
9.47,5	H Räty			PyPo							
9.50,0	Edvin Varila-15		KP-V	30.05 Toholampi			3 ka	
9.52,0	Toivo Suonperä-09	KT	30.05 Toholampi			4 ka	


	5000m-37
15.25,7	Jussi Kumpula-06	NU	21.08 Kokkola			1 po	
15.40,0	Eino Minkkinen-12	KaJu	13.06 Nivala			2 alues	
15.44,0	Kaarlo Verronen-10	RK	31.07 Kokkola			3 pim	
15.52,3	Martti Nisula-11	KSU	13.06 Kälviä			1 alues	
15.52,7	Kalle Nurisalo-13	KT	25.07 Kälviä			1 ka	
16.09,0	Tauno Tuohimaa-10	RJ	31.07 Kokkola		PB	4 pim	
16.23,1	Arvo Riutta-13		ToJy	7-8.8 Kokkola			1 pim TUL
16.29,0	Ville Jokisalo-16	ViKi	13.06 Lohtaja			1 alues	
16.29,4	Yrjö Himanka-06		KaJu	25.07 Kälviä			2 ka	
16.31,5	Uljas Känsälä-11	KP-V	13.06 Kälviä			3 alues
	---10---	
16.33,0	Armas Peltola-11	KP-V	31.07 Kokkola		PB	5 pim							
16.39,0	Niilo Vähäsarja		NU	13.06 Nivala			4 alues	
16.44,5	Sulo Harju-07		KP-V	31.07 Kokkola			6 pim  				
16.45,0	Eino Aro-12		KP-V	31.07 Kokkola			7 pim	
16.57,5	Armas Ketola-13		TSU	29.08 Toholampi			2 ka 	
17.00,4	Martti Känsälä-11	KP-V	20.06 Kaustinen			3 ka	


	10000m-37
33.22,1	Kalle Nurisalo-13	KT	01.08 Kokkola			1 pim	
33.38,8	Martti Nisula-11	KSU	01.08 Kokkola			2 pim	
33.44,1	Jussi Kumpula-06	NU	22.08 Kokkola			1 po	
34.01,0	Kalle Nurisalo-13	KT	22.08 Kokkola			2 po	
34.07,6	Viljo Jokisalo-16	VKK	29.08 Lohtaja			2 pk	
35.11,0	Oskari Patana-09	RJ	01.08 Kokkola			3 pim	
35.30,0	Eino Aro-12		KP-V	01.08 Kokkola			4 pim
36.40,0	Arvo Riutta-13		ToJy	7-8.8 Kokkola			1 pim TUL
37.37,5	E Vikström		KaRi	7-8.8 Kokkola			2 pim TUL	
38.58,0	V Jukkola		VKK	29.08 Lohtaja			3 pk	
	-10-
	

	110m aidat-37
16,8	Aimo Oja-15		EU	19.09 Helsinki			5B akat	
17,1	Toivo Heinonen-13	KSU	21.08 Kokkola			1 po	
17,6	Toivo Uusipaikka	TSU	01.08 Kokkola			3 pim	
17,8	Antti Sammallahti-18	KV	29.08 Kokkola  			2B kv	
18,0	Kalervo Salo		NU	01.08 Kokkola			2h2 pim	
18,1	Lauri Uitto-12		KV	01.08 Kokkola			3h2 pim	
18,2	Erkki Hyyppä-18		KT	25.07 Kälviä			2h2 ka	
18,5	Aake Pelo-13		NU	01.08 Kokkola			3h1 pim	
18,5	Martti Pahkala-14	RK	13.06 Sievi			1 alues	
18,5	Ahti Haapala-16		TSU	13.06 Sievi     		1 alues
	---10---	
18,6	Yrjö Heusala-08		TSU	12.09 Kalajoki			P	


	400m aidat-37
57,5	Toivo Heinonen-13	KSU	07.08 Viipuri			3.SM	
60,4	Aimo Oja-15		EU	18.09 Helsinki			3	
60,6	Antti Sammallahti-18	KV	31.07 Kokkola			2 pim	
61,1	Voitto Jokivirta-12	KP-V	31.07 Kokkola			3 pim	
63,1	Urho Klemola-15		TSU	31.07 Kokkola			3h2 pim	
63,7	Toivo Pajunen-09	KP-V	31.07 Kokkola			4 pim	
64,0	Einari Niemelä		NU	12.09 Nivala        		2 ka	
64,2	Sulo Viisteensaari-13	RJ	31.07 Kokkola			3h1 pim	
64,4	Uuno Kuoppala		YK	12.09 Nivala			2	
68,0	Aake Pelo-13		NU	12.09 Nivala       		4
	---10---	
70,9	Veikko Oravainen-14	KSU	31.07 Kokkola			4h1 pim	


	korkeus-37
175	Veikko Autio-18		KV	13.06 Kälviä    		1 alues	
175	Martti Heinonen-20	KSU	13.06 Kälviä			2 alues	
170	Reino Tokola-15		KSU	31.07 Kokkola			2	
170	Erkki Hyyppä-19		KT	31.07 Kokkola			3	
170	Mauri Salo-18		KP-V	13.06 Kälviä			3-a	
170	Kalevi Vuorinen-10	KSU	18.07 Kannus			2 pk	
170	Eero Ypyä-14		KSU	18.07 Kannus			3	
165	Erkki Hauhtonen-19	KT	13.06 Kälviä			4 alues	
165	Erkki Kaukovaara-16	KT	13.06 Kälviä			4 alues	
165	Valfrid Kangas-11	KP-V	13.06 Kälviä			4 alues	
	---10---				
165	Matti Esko-15		KV	06.06 Kokkola			2 ka	
165	Ahti Haapala-16		TSU	29.08 Toholampi			1	
165	Erkki Mainela		NU	13.06 Nivala			1 alues	
165	Arvo Huutoniemi-13	EU	13.06 Evijärvi			1 alues	
165	Toivo Laihorinne-11	EU	13.06 Evijärvi			2 alues	
165	Taito Salmela-18	RJ	13.06 Evijärvi			3 alues
165	Martti Ahonen		ToJy	01.08 Himanka			1 so	
165	Pentti Möttönen		NU			


	seiväs-37					
332	Antti Sammallahti-18	KV	05.09 Kaustinen			D	
331	Einari Mattila-18	NU	01.08 Kokkola			1 pim	
320	Olavi Uitto-12		KV	01.08 Kokkola			2 pim	
320	Niilo Kentala-11	KP-V	01.08 Kokkola			3 pim	
315	Pentti Möttönen-10	NU			
312	Osmo Suvanto-19		KV	29.08 Toholampi			1-21 ka	
310	Reino Tokola-15		KaJu	13.06 Nivala			2 alues	
310	Eero Ypyä-14		KSU	01.08 Kokkola			4 pim
300	Matti Esko-15		KV	13.06 Kälviä			2 alues				
300	Arvi Mattila-17		YSU	13.06 Nivala			3 alues	
	---10---
300	Uuno Petäjä-13		KSU	29.08 Lohtaja			3 pk	
300	Matti Reinikainen-11	VKK	29.08 Lohtaja			4 pk


	pituus-37
656	Olavi Uitto-12		KV	31.07 Kokkola			1 pim	
648	Martti Isomöttönen-12	SL	22.08 Kokkola			1	
630	Eino Jokinen-17		KV	25.07 Veteli			2 ka	
629	Antti Sammallahti-18	KV	30.05 Toholampi			1-21 ka	
625	Kalervo Salo		NU	13.06 Nivala			1 alues	
625	Toivo Rajaniemi-11	NU	13.06 Nivala			2 alues	
621	Eino Jylkkä-08		KaJu	13.06 Nivala			3 alues	
619	Voitto Jokivirta-12	KP-V	25.07 Veteli			3 ka	
612	Kalervo Nissilä-13	KV	31.07 Kokkola			5 pim	
611	Kalle Viitala		KaJu	13.06 Nivala			4 alues	
	---10---				
610	Leo Anttonen-10		NU	31.07 Kokkola			6 pim	
610	Valfrid Kangas-11	KP-V	13.06 Kälviä			1 alues	
608	Arvo Huutoniemi-13	EU	31.07 Kokkola			7 pim	
605	Mauri Salo-18		KP-V	30.05 Toholampi			2-21 ka	
603	Sulo Viisteensaari-13	RJ	25.07 Veteli			5 ka	
603	Eino Laihorinne-05	EU	27.06 Evijärvi			1 ka	
602	Uuno Ruotsalainen	PyPo			


	kolmiloikka-37
13.55	Olavi Uitto-12		KV	01.08 Kokkola			1 pim	
13.49	Antti Sammallahti-18	KaJu	21.08 Kokkola			1 po	
13.30	Toivo Rajaniemi-11	NU	01.08 Kokkola			3 pim	
13.15	Martti Isomöttönen-12	SL	30.05 Toholampi			3 ka	
13.06	Pentti Möttönen-10	NU	12.09 Nivala			2 ka	
13.06	Kalervo Salo		NU	12.09 Nivala			3 ka	
13.05	Leo Anttonen-10		NU	01.08 Kokkola			4 pim	
12.94	Eino Laihorinne-05	EU	20.06 Kaustinen			3 ka	
12.89	Kalevi Vuorinen-10	KSU	01.08 Kokkola			5 pim	
12.69	Matti Manner-12		KV	01.08 Kokkola			6 pim	
	---10---			
12.65	Martti Pahkala-14	RK	01.08 Kokkola				
12.57	Niilo Huuki-13		KSU	01.08 Kokkola	
12.55	Sulo Viisteensaari-13	RJ	01.08 Kokkola			9 pim	
12.48	Voitto Jokivirta-12	KP-V	20.06 Kaustinen			4 ka	
12,47	V Kästämä		HR	7-8.8 Kokkola			2 pim TUL
12.46	Aake Pelo-13		NU	12.09 Nivala			4 ka	
12.44	Ahti Haapala-16		TSU	30.05 Toholampi			4 ka	
12,44	Väinö Kaattari		ToJy	01.08 Himanka			1 so


	kuula-37
13.69	Arvo Huutoniemi-13	EU	24.06 Kortesjärvi	PB	1 ka	
13.31	Toivo Laihorinne-11	EU	21.08 Kokkola			2	
13.19	Paavo Järvelä-08	EU	13.06 Evijärvi   		1 alues	
13.12	Urpo Nikula-10		KT	25.07 Kälviä			1 ka	
12.94	Paavo Mikkola-12	KaJu	31-1.8 Kokkola			4	
12.83	Olavi Saikkala		TSU	13.06 Sievi			1 alues	
12.73	Pauli Kaustinen-10	KP-V	06.06 Kokkola			2 ka	
12.60	Martti Isomöttönen-12	SL	31-1.8 Kokkola			5	
12.55	Veikko Ojala-12		NU			
12.52	Ahti Haapala-16		TSU	13.06 Sievi			2 alues	
	---10---				
12.49	Eino Perkkalainen-08	EU	31-1.8 Kokkola			6	
12.47	Veikko Rajala-12	SL	13.06 Sievi			3 alues	
12.44	Toivo Penttilä-19	HSU	13.06 Lohtaja			1 alues	
12.39	Väinö Takalo-09		NU	12.09 Nivala			2	
12.34	Matti Salo		KT	25.07 Kälviä			2 ka	
12.31	Niilo Perälä		KaJu	13.06 Nivala			4 alues	
12.30	Toivo Uusipaikka-12	KSU	25.07 Kälviä			3 ka	
12.27	Olavi Nikula		KP-V	13.06 Kälviä			2 alues	
12.21	Taito Salmela		RJ	13.06 Evijärvi			3 alues	
12.17	Toivo Rauhala-10	SL	18.07 Kannus			2	
	---20---


	kiekko-37	
45.20	Arvo Huutoniemi-13	EU	27.06 Evijärvi			1 ka	
41.72	Toivo Laihorinne-11	EU	27.06 Evijärvi			2 ka	
41.03	Paavo Järvelä-08	EU	06.06 Kokkola			4 ka	
40.40	Eliel Haapala-98	KV	12.09 Nivala			1 ka	
37.19	Tauno Linna-05		NU	12.09 Nivala			2 ka	
36.90	Eino Laihorinne-05	EU	20.06 Kaustinen			3 ka	
36.80	Ahti Haapala-16		TSU	29.08 Toholampi			1 ka	
36.73	Leevi Sämpilä-13	KSU	18.07 Kannus			2 pk	
36.68	Lauri Kaustinen		KP-V	20.06 Kaustinen			4 ka	
36.61	Robert Takalo		NU	12.09 Nivala			3	
	--10--				
36.60	Väinö Teerikangas-11	KP-V	20.06 Kaustinen			5 ka	
36.33	Toivo Ketola-13		RJ	30.05 Toholampi			3 ka	
36.21	Martti Yrjänä		VKK	29.08 Lohtaja			1 pk	
36.20	Eino Perkkalainen-08	EU	27.06 Evijärvi			5	
36.05	Uuno Viiperi-04		KP-V	25.07 Veteli			2 ka	
35.93	Veikko Rajala-12	SL	13.06 Sievi			2 alues	
35.84	Armas Mikkola-13	KP-V	13.06 Kälviä			2 alues	
35.82	Vilho Pihlajamaa	TSU	13.06 Sievi			3 alues	
35.61	Matti Salo		KT	25.07 Kälviä			3 ka	
35.55	Toivo Uusipaikka-12	TSU	29.08 Toholampi			2 ka	
	--20--


	moukari-37
39.19	Eino Lindholm-14	RJ	31.07 Kokkola			1 pim	
35.37	Pauli Kaustinen-10	KP-V	20.06 Kaustinen			2 ka	
34.12	Toivo Hautala		NU	13.06 Nivala			1 alues	
32.77	Eino Perkkalainen-08	EU	31.07 Kokkola			2 pim	
32,69	Aarre Hakola		PInto	7-8.8 Kokkola			1 pim TUL
30.63	Eeli Haapala		KV	31.07 Kokkola			4 pim	
30.26	Lauri Lindholm-16	RJ	20.06 Kaustinen			3 ka	
30.13	Toivo Tunkkari-17	VetY	20.06 Kaustinen			4 ka	
29.73	Yrjö Muuttonen-13	KaJu	13.06 Nivala			2 alues	
29.13	Paavo Pihlajamaa-13	NU	13.06 Nivala			3 alues
	---10---	
28.83	Reino Niskala-01	KaJu	13.06 Nivala			4 alues	
	

	keihäs-37
57.16	Martti Yrjänä-11	VKK	29.08 Lohtaja		PB	1 pk	
57.10	Eino Laihorinne-05	EU	24.06 Kortesjärvi		1	
56.65	Veikko Rajala-12	SL	01.08 Kokkola			1 pim	
56.38	Otto Nissilä-14		VKK	29.08 Lohtaja		PB	2 pk	
54.70	Arvo Junkkila-16	KT	29.08 Lohtaja			3 pk	
54.00	Toivo Laihorinne-11	EU	24.06 Kortesjärvi		3	
52.58	Aarne Pulkkinen-16	RJ	13.06 Evijärvi			1-a	
52.34	Paavo Kangas-11		SL	01.08 Kokkola			4 pim	
51.82	Mauno Havela-17		VKK			
51.75	Uuno Kuoppala		YSU	01.08 Kokkola			5 pim	
	---10---				
51.71	Niilo Perälä		KaJu	13.06 Nivala			1 alues	
51.54	Arvo  Huutoniemi-13	EU	20.06 Kaustinen			4 ka	

				

					1936	

	100m-36
11,2	Unto Kantola-14		KoJy	30.08 Kauhava			1 ka  
11,4	Eino Jokinen-17		KV	25.07 Kannus			1 pim	
11,4	Martti Isomöttönen-12	VetY	06.09 Veteli			1 so	
11,5	Pentti Oura-06		KaJu	25.07 Kannus			2 pim	
11,5	Aimo Oja-15		EU	06.09 Veteli			2 so	
11,6	Leo Anttonen-10		NU	25.07 Kannus			3 pim	
11,6e	Paavo Runnakko-13	KoJy	08.08 Vaasa			2 pim TUL
11,6	Lauri Uitto-12		KV	12.09 Kokkola			1h1 ka	
11,7	Voitto Jokivirta-12	KP-V	25.07 Kannus			4 pim	
11,7e	Olavi Uitto-12		KV	09.08 Toholampi			2 ka	
	---10---
11,8	Lauri Okkonen-16	NU	25.07 Kannus			5 pim	
11,8	Sulo Viisteensaari-13	RJ	06.09 Veteli			3 so	
12,0	Mauri Salo		KP-V	25.07 Kannus			6 pim	
12,0	Toivo Uusipaikka-12	TSU	23.08 Toholampi			1 so	
12,0	Veikko Järvelä-13	KP-V	20.06 Kaustinen			3 ka	
12,0	Viljo Polvi-10		RK	8-9.8 Rautio			1 so	

myötätuuli
11,2	Unto Kantola-14		KoJy	07.06 Kauhava			1 ka
11,3	Eino Jokinen-17		KV	01.06 Kokkola			2 ka
11,5	Lauri Uitto-12		KV	01.06 Kokkola			4 ka
11,7	Toimi Metsäranta-07	KannK	16.08 nnn			1 so	


	200m-36
23,6	Eino Jokinen-17		KV	26.07 Kannus			1 pim	
23,8	Pentti Oura-06		KaJu	26.07 Kannus			2 pm	
23,9	Toivo Heinonen-13	KSU	26.07 Kannus			3 pim	
24,1	Unto Kantola-14		KoJy	09.08 Vaasa			1 pim TUL
24,4	Paavo Runnakko-13	KoJy	09.08 Vaasa			2 pim TUL
24,4	Voitto Jokivirta-12	KP-V	13.09 Kokkola			4 ka	
24,5	Martti Isomöttönen-12	VetY	26.07 Kannus			4 pim	
24,7	Lauri Okkonen-16	NU	26.07 Kannus			5 pim	
24,8	Kalervo Koski		KSU	26.07 Kannus			6 pim	
24,9	Viljo Polvi-10		RK	26.07 Kannus			7 pim	
	---10---
25,1	Ilmari Huuki-12		KSU	26.07 Kannus			8 pim
25,2	Vilho Kästämä-14	HimR	13.09 Himanka			1 sem
25,4	Viljo Kästämä-08	HimR	13.09 Himanka			2 sem


	400m-36
52,6	Toivo Heinonen-13	KSU	02.08 Kokkola			2 po	
53,4	Unto Kantola-14		KoJy	30.08 Kauhava			1 ka
54,6	Veikko Aalto-12		KV	19.07 Kälviä			2 ka	
54,6	Paavo Runnakko-13	KoJy	09.08 Vaasa			2 pim TUL
54,6	Voitto Jokivirta-12	KP-V	19.07 Kälviä			3 ka	
54,7	Olavi Uitto-12		KV	15.08 Kannus			D	
54,9	Toivo Suonperä-09	KT	26.07 Kannus			2 pim	
55,0	Antti Sammallahti-18	KV	12.09 Kokkola			1B ka	
55,3	Pentti Oura-06		KaJu	26.07 Kannus			3 pim	
55,5	Urho Klemola-15		TSU	12.09 Kokkola			4B ka
	---10---	
55,8	Yrjö Pietilä-15		SL	23.08 Toholampi			2 so	
55,8	Lauri Pihkala-15	KV	12.09 Kokkola			5B ka					
56,0	Eino Taipale-08		RK	23.08 Toholampi			3 so	
56,0	Kalervo Koski		KSU	12.09 Kokkola			6B ka	
56,3	Toivo Rauhala-10	SL	23.08 Toholampi			4 so	


	800m-36
1.59,8	Toivo Heinonen-13	KSU	05.09 Oulu			2 ka	
2.02,0	Veikko Välimaa		VKK	05.09 Oulu			7 ka
2.03,0	Toivo Suonperä-09	KT	19.07 Kälviä			2 ka	
2.03,7	Adolf Männistö-08	KaJu	05.09 Oulu			8 ka
2.04,0	Aimo Oravala-13		TSU	25.07 Kannus			2 pim
2.04,0	Yrjö Pietilä		SL	13.09 Kokkola			8 ka
2.04,2	Rauni Kainu-12		VetY	25.07 Kannus			4 pim
2.04,9	Uljas Känsälä-11	KP-V	01.06 Kokkola			2 ka
2.05,0	Toivo Pajunen-09	KP-V	13.09 Kokkola		
2.06,7	I Välisaari		YkspR	08.08 Vaasa			1 pim TUL
	---10---	
2.07,0	Tauno Tuohimaa-10	RJ	25.07 Kannus			6 pim			
2.07,5	Allan Känsälä-17	KP-V	25.07 Kannus			7 pim

vahvistamaton
2.00,8	Adolf Männistö-08	KaJu


	1500m-36
4.11,6	Veikko Välimaa		VKK	06.09 Oulu			4 ka	
4.15,1	Rauni Kainu-12		VetY	26.07 Kannus			1 pim	
4.15,2	Aimo Oravala-13		TSU	02.08 Kokkola			3 po	
4.15,8	Eino Minkkinen-12	KaJu	22.06 Oulu			3B ka	
4.15,8	Vilho Aho-12		KT	26.07 Kannus			3 pim	
4.15,9	Adolf Männistö-08	KaJu	26.07 Kannus			4 pim	
4.16,0	Tauno Tuohimaa-10	RJ	26.07 Kannus			5 pim	
4.18,0	Toivo Heinonen-13	KSU	20.09 Lohtaja			2 ka	
4.19,0	Armas Ketola-13		TSU	20.09 Lohtaja			3 ka	
4.20,0	Arvo Riutta-13		ToJy	16.08 nnn			1 so
	---10---
4.21,6	I Välisaari		YkspR	09.08 Vaasa			2 pim TUL
4.22,0	Kaarlo Verronen-10	RK	23.08 Toholampi			2 so
4.23,7	K Palm			KoJy	09.08 Vaasa			3 pim TUL	
4.24,2	Arvi Kujala		NU	06.09 Oulu			3B ka	
4.26,5	A Videman		PInto	09.08 Vaasa			6 pim TUL
4.27,0	Pentti Roimas-09	KT	05.07 Kälviä			2 so	
4.27,0	Jussi Kumpula-06	NU	26.07 Kannus			6 pim	
4.28,0	Toivo Harjupatana-13	RJ	26.07 Kannus			7 pim	
4.30,0	K Kultalahti		EU	26.07 Kannus			8 pim	
4.33,0	Väinö Vuolle-10		KT	05.07 Kälviä			3 so	
	---20---


	3000m-36
8.54,8	Jussi Kumpula-06	NU	21.06 Ähtävä			2 ka	
9.04,0	Rauni Kainu-12		VetY	12.09 Kokkola			3 ka	
9.04,5	Eino Minkkinen-12	KaJu	05.09 Oulu			3 ka	
9.10,2	Veikko Välimaa		VKK	12.09 Kokkola			4 ka	
9.11,0	Kalle Nurisalo-13	KT	12.09 Kokkola			5 ka	
9.15,5	Kaarlo Verronen-10	RK	12.09 Kokkola			6 ka	
9.23,5	Vilho Aho-12		KT	19.07 Kälviä			2 ka	
9.27,0	Ville Jokisalo-16	ViKi	20.09 Lohtaja			2 ka	
9.28,1	Uljas Känsälä-11	KP-V	20.06 Kaustinen			2 ka	
9.29,6	A Videman		PInto	26.07 Kokkola			1 ka
	---10---
9.31,5	Arvo Riutta-13		TohJy	26.07 Kokkola			2 ka
9.32,9	Hannes Annala-03	TSU	20.06 Kaustinen			3 ka					
9.36,0	Väinö Niskakangas	SL	23.08 Toholampi			2 so	
9.38,0	Martti Nisula-11	KSU	07.06 Kannus			2 sk	


	5000m-36
15.19,0	Jussi Kumpula-06	NU	01.06 Kokkola			3 ka	
15.45,0	Yrjö Himanka-06		KaJu	22.06 Oulu			2
15.55,8	Kaarlo Verronen-10	RK	01.08 Kokkola			3 po	
16.06,9	Rauni Kainu-12		VetY	13.09 Kokkola		PB	2 ka	
16.07,0	Vilho Jokisalo-16	ViKi	09.08 Toholampi			2 ka	
16.07,2	Kalle Nurisalo-13	KT	13.09 Kokkola			3 ka	
16.16,5	Eino Minkkinen-12	KaJu	25.07 Kannus			4 pim	
16.26,0	A Videman		PInto	08.08 Vaasa			2 pim TUL
16.32,0	Hannes Annala-03	TSU	09.08 Toholampi			3 ka	
16.42,6	Martti Nisula-11	KSU	25.07 Kannus			5 pim	
	---10---


	10000m-36
33.13,0	Yrjö Himanka-06		KaJu	02.08 Kokkola			2 po	
33.51,0	Viljo Jokisalo-16	VKK	02.08 Kokkola			3 po	
36.44,0	Eino Minkkinen-12	KaJu	26.07 Kannus			2 pim	
37.15,4	Martti Känsälä-11	KP-V	26.07 Kannus			3 pim	
38.06,0	E Vikström		YkspR	09.08 Vaasa			3 pim TUL


	110m aidat-36
17,2	Toivo Heinonen-13	KSU	16.08 Kannus			D	
17,3	Lauri Uitto-12		KV	01.08 Kokkola			2 po  		
17,7	Viljo Polvi-10		RK	26.07 Kannus			2 pim	
17,7	Aimo Oja-15		EU	13.09 Kokkola			1B ka	
17,9	Kalevi Vuorinen-10	KSU	20.09 Lohtaja			2 ka	
18,0	Olavi Uitto-12		KV	20.09 Lohtaja			3 ka	
18,4	Antti Sammallahti-18	KV	13.09 Kokkola			3B ka	
18,4	Kalevo Salo		NU	13.09 Nivala			1 ka	
18,8	Urho Klemola-15		TSU	13.09 Kokkola			3 ka	
18,8	Toivo Uusipaikka-12	TSU	13.09 Kokkola			3 ka
	---10---	
19,0	Toivo Luoma-13		VetY	26.07 Kannus			5 pim	
19,1	Erkki Mainela		NU	26.07 Kannus			6 pim	
19,4	Hannes Puusaari-16	VetY	26.07 Kannus			7 pim	
19,7	Kalle Suvanto		KaJu	8-9.8 Rautio			2 so	
19,8	Martti Pahkala-14	RK	8-9.8 Rautio			3 so	
20,0	Voitto Jokivirta-12	KP-V	16.08 Kannus			D	


	400m aidat-36
59,2	Toivo Heinonen-13	KSU	22.08 Turku			2h1 SM	
61,4	Lauri Uitto-12		KV	25.07 Kannus			2 pim	
61,7	Voitto Jokivirta-12	KP-V	25.07 Kannus			3 pim	
63,2	Antti Sammallahti-18	KV	25.07 Kannus			4 pim	
64,4	Einari Niemelä		NU	25.07 Kannus			5 pim	
64,4	Urho Klemola-15		TSU	25.07 Kannus			6 pim	
65,3	Toivo Luoma		VetY	25.07 Kannus			7 pim	
66,0	Uuno Kuoppala		YK	23.08 Nivala			1 so	
68,1	Aimo Oja-15		EU	25.07 Kannus			8 pim	
68,8	Antti Juola-06		KaJu	23.08 Nivala			3 so	
	---10---
69,3	Toivo Takalo-05		NU	25.07 Kannus			9 pim	


	korkeus-36
178	Uuno Kailajärvi-15	ViKi	25.07 Kannus			1 pim	
176	Ahti Haapala-16		KP-V	05.07 Kälviä         	  	1 so	
175	Kalevi Vuorinen-10	KSU	25.07 Kannus			2 pim	
175	Toivo Heinonen-13	KSU	09.08 Toholampi			2 ka	
170	Urpo Nikula-10		KT	20.06 Kaustinen			1 ka	
170	Erkki Mainela		NU	25.07 Kannus			3 pim	
170	Toivo Laihorinne-11	EU	09.08 Evijärvi			2 ka	
170	Antti Sammallahti-18	KV	15.08 Kannus			D	
170	Olavi Uitto-12		KV	15.08 Kannus			D				
166	Kalervo Salo		NU	23.08 Nivala			1 so
	--10--	
165	Erkki Klemola-07	TSU	20.06 Kaustinen			3 ka	
165	Toivo Luoma-13		VetY	12.07 Lohtaja			2	
165	Johannes Jylhä-15	KP-V	20.06 Kaustinen			4 ka	
165	Urho Klemola-15		TSU	12.09 Kokkola			4	
165	Erkki Hauhtonen-19	KT	05.07 Kälviä			2 so	
165	Urho Norppa-08		UK	05.07 Kälviä         		3 so	
165	Leevi Eski-16		KoJy	08.08 Vaasa			3 pim TUL					


	seiväs-36	
330	Pentti Möttönen-10	NU	13.09 Nivala			1 ka	
328	Olavi Uitto-12		KV	09.08 Toholampi			1 ka	
323	Niilo Kentala-11	KP-V	01.08 Kokkola			1 po	
310	Voitto Jokivirta-12	KP-V	13.09 Kokkola			2 ka	
305	Urho Mäkinen		NU	26.07 Kannus			3 pim	
305	Antti Sammallahti-18	KV	16.08 Kannus			D	
303	Kalevi Vuorinen-10	KSU	09.08 Kälviä			3	
302	Kalevi Ojutkangas	KSU	13.09 Nivala			3 ka	
300	Yrjö Muuttonen-13	KaJu	8-9.8 Rautio			1 so	
300	Lauri Hihnala-15	KaJu	8-9.8 Rautio			2 so	
	---10---				
300	Eino Niemelä		NU	09.08 Nivala			1 so	
300	E Himanka		KaJu	23.08 Nivala			2 so	
300	Hannes Häkkilä		NU	23.08 Nivala			3 so	
292	Uuno Kuoppala		YK	13.09 Nivala			5 ka	
				

	pituus-36
681	Olavi Uitto-12		KV	25.07 Kannus			1 pim	
638	Eino Jokinen-17		KV	13.09 Kokkola			2 ka	
636	Martti Isomöttönen-12	VetY	25.07 Kannus			2 pim	
616	Vihtori Jänkä-07	KP-V	05.07 Kälviä			1 so	
614	Urho Mäkinen		NU	13.09 Nivala			1 ka	
612	Yrjö Muuttonen-13	KaJu	8-9.8 Rautio			1 so	
612	Leo Anttonen-10		NU	09.08 Nivala			4 so	
611	Kalervo Salo		NU	13.09 Nivala			2 ka	
609	Ahti Haapala-16		KP-V	25.07 Kannus			4 pim	
608	Eino Laihorinne-05	EU	09.08 Evijärvi			2 ka	
	---10---				
604	Kalevi Vuorinen-10	KSU	15.08 Kannus			D	
603	Toivo Heinonen-13	KSU	09.08 Toholampi			4 ka	
603	Viljo Polvi-18		RK	8-9.8 Rautio			2 so	
600	Toivo Rajaniemi-11	NU	25.07 Kannus			6 pim	
600	Martti Pahkala-14	RK	8-9.8 Rautio			3 so	
600	Yrjö Kangas-15		KT	05.07 Kälviä			3 so	
599	A Oja			EU	13.09 Kokkola			4 ka	
599	J Takalo		NU	13.09 Nivala			3 ka	
595	Kalervo Nissilä-13	KV	13.06 Kokkola			3	
593	Voitto Jokivirta-12	KP-V	13.09 Kokkola			5 ka	
	---20---


	kolmiloikka-36
14.24	Olavi Uitto-12		KV	22.06 Oulu			1 ka	
13.57	Kalevi Vuorinen-10	KSU	06.09 Oulu			2 ka	
13.50	Leo Anttonen-10		NU	06.09 Oulu			3 ka	
13.18	Ahti Haapala-16		KP-V	19.07 Kälviä			2 ka			
13.15	Pentti Möttönen-10	NU	13.09 Nivala			1 ka	
13.10	Martti Isomöttönen-11	VetY	26.07 Kannus			2 pim	
12.98	Yrjö Kangas-15		KT	20.09 Lohtaja			3 ka	
12.93	Toivo Rajaniemi-11	NU	26.07 Kannus			6 pim	
12.89	Antti Sammallahti-18	KaJu	12.09 Kokkola			3 ka	
12.84	Olavi Alatalo		RJ	26.07 Kannus			7 pim	
	---10---			
12.80	Kalervo Salo		NU	23.08 Nivala			2 so				
12.78	Sulo Jylhä-05		KP-V	21.06 Kaustinen			2 ka	
12.78	Uuno Kailajärvi-15	VKK	06.09 Oulu			4 ka	
12.74	Voitto Jokivirta-12	KP-V	12.09 Kokkola			5 ka	
12.71	Johannes Jylhä-15	KP-V	21.06 Kaustinen			3 ka	
12.68	Arvi Kärje-17		KaJu		
12.67	Martti Pahkala-14	RK	23.08 Toholampi			1 so	
12.63	Yrjö Heusala-08		KaJu	26.07 Kannus			9 pim	
12.60	Erkki Klemola		TSU	23.08 Toholampi			2 so	
12.59	Erkki Metsovaara	KaJu		
	---20---			
12,55	Vilho Kästämä-14	HimRo	14.07 Himanka			1 so
12.53	Matti Esko-15		KV	12.09 Kokkola			6 ka				
12.52	Vihtori Jänkä-07	KP-V	05.07 Kälviä			2 so	
12.51	M Ojatalo		SL	23.08 Toholampi			3 so	
12.50	Olavi Jylhä-17		KP-V	21.06 Kaustinen			4 ka	


	kuula-36
13.48	Toivo Laihorinne-11	EU	19.07 Kälviä			1 ka	
13,40	Paavo Järvelä-08	EU	07.06 Jyväskylä			2 ka	
13.34	Arvo Huutoniemi-13	EU			
13,08	Veikko Ojala-12		NU	09.08 Nivala			3 so	
12.91	Toivo Uusipaikka-12	KSU	09.08 Toholampi			1 ka	
12.87	Urpo Nikula-10		KT	09.08 Evijärvi			3 ka	
12.64	Martti Isomöttönen-12	VetY	07.06 Kannus			1 sk	
12.64	Olavi Nikula		KP-V	09.08 Evijärvi			4 ka	
12.63	Veikko Rajala-12	SL	13.09 Kokkola			4 ka	
12.55	Väinö Takalo-09		NU	13.09 Nivala			4 ka	
	---10---				
12.52	Reino Nikula-10		KP-V	19.07 Kälviä			5 ka	
12.34	Lauri Joki-09		KP-V	21.06 Kaustinen			4 ka	
12.27	Pauli Kaustinen-10	KP-V	21.06 Kaustinen		
12.20	Toivo Rauhala-10	KSU	25.07 Kannus			5 pim	
12.18	Matti Salo		KT	05.07 Kälviä			3 so	
12.11	Eino Laihorinne-05	EU	09.08 Evijärvi			5 ka	
12.09	Risto Kalajo-16		KaJu	05.09 Oulu			6	
12.05	Voitto Jokivirta-12	KP-V	21.06 Kaustinen			2B ka	
11.99	Vilhelm Kolppanen	VKK	12.07 Lohtaja			1	
11.96	Olavi Saikkala		TSU	23.08 Toholampi			3 so	
	---20---


	kiekko-36	
44.59	Arvo Huutoniemi-13	EU	09.08 Evijärvi    	  	1 ka	
41.67	Paavo Järvelä-08	EU	21.06 Kaustinen			1 ka	
41.02	Toivo Laihorinne-11	EU	19.07 Kälviä			1 ka	
40.52	Eino Laihorinne-05	EU	09.08 Evijärvi			2 ka	
39.86	Eliel Haapala-98	KV	01.06 Kokkola			1 ka	
36.73	Paavo Mikkola-12	KaJu	23.08 Nivala			1 so	
36.63	Tauno Linna-05		NU	23.08 Nivala			2 so	
36.30	Reino Nikula-10		KP-V	01.06 Kokkola			5 ka	
35.87	Risto Kalajo-16		KaJu	23.08 Nivala			3 so	
35.80	Uuno Viiperi-04		KP-V	20.06 Kaustinen			4 ka	
	---10---				
35.45	Veikko Järvelä-11	KP-V	20.06 Kaustinen			5 ka	
35.20	Robert Takalo		NU	13.09 Nivala			3 ka	
35,15	T Penttilä		HR	16.08 nnn			1 so
34.96	Väinö Teerikangas-11	KP-V	20.06 Kaustinen			6 ka	
34.66	Mauri Salo		KP-V	19.07 Kälviä			5 ka	
34.66	Matti Kivioja		KaJu	8-9.8 Rautio			1 so	
34.65	Toivo Uusipaikka-12	UK	05.07 Kälviä			1 so	


	moukari-36
34.91	Eino Lindholm-14	RJ	06.09 Veteli			1 so	
32.78	Eliel Haapala		KV	25.07 Kannus			1 pim	
31.92	Toivo Hautala		NU	13.09 Nivala			1 ka	
30.70	Toivo Luoma-13		VetY	12.07 Lohtaja			2 ka	
29.90	Reino Niskala-01	KaJu	23.08 Nivala			2 so	
29.80	Urho Hyyppä-15		VetY	25.07 Kannus			3 pim	
29.80	Eino Perkkalainen-08	EU	06.09 Veteli			2 so
29,61	Aarre Hakola		PInto	8-9.8 Vaasa			1 pim TUL	
28.12	Uuno Hietala		TSU	09.08 Toholampi			4 ka	
28.07	Lauri Lindholm-16	RJ	21.06 Kaustinen			1 ka
	---10---	
28.06	Vilhelm Kolppanen-09	ViKi	26.07 Kannus			4 pim	

	
		keihäs-36
58.20	Veikko Rajala-12	SL	23.08 Toholampi			1 so	
57.33	Toivo Laihorinne-11	EU	09.08 Evijärvi			1 ka
55.03	Eino Laihorinne-05	EU	26.07 Kannus			1 pim
54.23	Kalevi Vuorinen-10	KSU	06.09 Oulu			2 ka
54,02	Tauno Linna-05		NU	09.08 Nivala			1 so		
52.95	Yrjö Heusala-08		KaJu	23.08 Nivala			1 so
52.30	Uuno Kuoppala		YK	13.09 Nivala			1B ka
52.04	Paavo Kangas-11		SL	26.07 Kannus			5 pim
51.89	Paavo Mikkola-12	KaJu	23.08 Nivala			2 so
50.65	Toivo Lyly-12		VKK	20.09 Lohtaja			1 ka
	---10---			
50.14	Toivo Kujala-12		VetY	07.06 Kannus			4 sk
49.15	Antti Juola-06		KaJu	12.07 Lohtaja			2
48.55	Pentti Möttönen-10	NU	13.09 Nivala			3B ka
48.47	Lauri Joki-09		KP-V	26.07 Kannus			8 pim
48.10	Vihtori Jänkä-07	KP-V	05.07 Kälviä			1 so
48.07	K Koskivähälä		UK	05.07 Kälviä			2 so

				

					1935	

	100m-35
11,3	Lauri Uitto-12		KV	16.06 Kokkola			3 ka	
11,6e	Eino Jokinen-17		KV	07.07 Kokkola			2 po	
11,7	Eino Mattila-09		KSU	22.09 Kannus			1 so	
11,7	Pentti Oura-06		KV	03.08 Toholampi			1 pim	
11,7e	Lauri Pihkala-15	KV	03.08 Toholampi			2 pim	
11,9	Unto Kantola-14		KoJy	04.08 Seinäjoki			1 ka	
12,0	Eino Perkkalainen-08	EU	26.05 Evijärvi			1 ns	
12,0e	Erkki Metsovaara	KaJu	09.06 Nivala			2 ka 	
12,0e	Leo Anttonen-10		NU	03.08 Toholampi			4 pim	
12,0	Martti Isomöttönen-12	VetY	01.09 Evijärvi			1 so	
	---10---
					
myötätuuli					
11,3	Eino Jokinen-17		KV	01.09 Kokkola    		1 ka	


	200m-35
23,6e	Pentti Oura-06		KaJu	18.08 Kokkola			2 ka	
23,8e	Lauri Uitto-12		KV	18.08 Kokkola			3 ka	
24,1	Lauri Pihkala-15	KV	04.08 Toholampi			2 pim	
24,3	M Joki			KoJy	04.08 Nivala			2-ott ka
24,4	Unto Kantola-14		KoJy	04.08 Seinäjoki			1 ka	
24,9	Eino Jokinen-17		KV	04.08 Toholampi			4 pim	
25,0	Toivo Uusipaikka	TSU	04.08 Toholampi			5 pim	


	400m-35
53,0	Kalle Pöyhtäri-08	VK	07.07 Kokkola			2 po	
53,3	Eino Taipale-08		RK	21.07 Rautio			1 so	
53,9e	Urho Klemola-15		TSU	21.07 Rautio			2 so	
53,9	Pentti Oura-06		KaJu	17-18.8 Kokkola			1 ka	
53,9	Toivo Heinonen-13	KSU	22.09 Kannus			1 so
55,0	Unto Kantola-14		KoJy	10-11.08 Kauhava		1 pim		
55,2	Toivo Suonperä-09	KT	04.08 Toholampi			1 pim	
55,5	Voitto Jokivirta-12	KP-V	04.08 Toholampi			2 pim	


	800m-35
1.59,8	Kalle Pöyhtäri-08	VK	06.07 Kokkola			1 po	
2.03,2	Paavo Jokivirta-05	KP-V	06.07 Kokkola			2 po	
2.03,6	Toivo Pajunen-09	KP-V	15.06 Kokkola		PB	1 ka	
2.03,7	Toivo Suonperä-09	KT	15.06 Kokkola			2 ka	
2.04,0	Armas Peltola-11	KP-V	29.06 Kokkoola			1 ka	
2.05,2	Uljas Känsälä-11	KP-V	29.06 Kokkola			4 ka
2.06,0	Martti Känsälä-11	KP-V	15.06 Kokkola			4 ka
2.07,0	Valto Valkama-15	KT	15.06 Kokkola			5 ka
2.07,0	Eino Taipale-08		RK	17-18.8 Kokkola			3 ka
2.10,0	Rauni Kainu-12		VetY	01.09 Evijärvi			1
	---10---
	

	1500m-35
4.10,0	Paavo Jokivirta-05	KP-V	07.07 Kokkola			2 po	
4.15,0	Martti Pernu-14		RK	24-25.8 Rautio			1 so	
4.18,0	Kaarlo Verronen-10	RK	24-25.8 Rautio			2 so	
4.19,0	Armas Peltola-11	KP-V	07.07 Kokkola			3 po	
4.19,6	Uljas Känsälä-11	KP-V	16.06 Ähtävä			2 ka	
4.22,5	Yrjö Himanka-06		KaJu	03.08 Toholampi    	 	2 pim	
4.23,6	Rauni Kainu-12		VetY	03.08 Toholampi     		3 pim	
4.25,0	Veikko Välimaa		VKK	08.09 Kälviä			1 ka	


	3000m-35
8.58,0	Jussi Kumpula-06	NU	05.08 Oulu			2 kv	
9.02,5	Paavo Jokivirta-05	KP-V	30.06 Kokkola			1 ka	
9.09,4	Kaarlo Verronen-10	RK	11.08 Lohtaja			1 pu	
9.20,0	Uljas Känsälä-11	KP-V	30.06 Kokkola			3 ka	
9.20,0	Hannes Annala-03	TSU	21.07 Rautio			2 so	
9.20,4	Eino Minkkinen-12	KaJu	07.07 Kalajoki			1 ns	
9.23,6	Yrjö Himanka-06		KaJu	11.08 Kalajoki			1 so	
9.33,0	Tauno Tuohimaa-10	RJ	01.09 Evijärvi			1 so	
9.34,0	Olli Puskala-08		KaJu	07.07 Kalajoki			2 ns	
9.39,0	Rauni Kainu-12		VetY	01.09 Evijärvi			2 so	
	---10---


	5000m-35
15.36,0	Jussi Kumpula-06	NU	06.07 Kokkola  			1 po	
15.44,5	Paavo Jokivirta-05	KP-V	01.09 Kokkola   		2 ka
15.55,5	Adolf Mänistö-08	KaJu		
15.55,6	Yrjö Himanka-06		KaJu	01.0 Oulu			2 ka	
16.10,0	Kaarlo Verronen-10	RK	03.08 Toholampi			2 pim	
16.11,0	Eino Minkkinen-12	KaJu	03.08 Toholampi			3 pim	
16.39,0	Vilho Jokisalo-16	VK	08.09 Kälviä			2 ka	
16.40,0	Martti Nisula-11	KSU	03.08 Toholampi			4 pim	
16.43,0	Uljas Känsälä-11	KP-V	16.06 Ähtäri   		 	3 ka	


	10000m-35
32.58,8	Jussi Kumpula-06	NU	07.07 Kokkola			1 po	
33.52,0	Paavo Jokivirta-05	KP-V	04.08 Toholampi			1 pim	
34.57,0	Yrjö Himanka-06		KaJu	04.08 Toholampi			2 pim	
36.15,0	Martti Känsälä-11	KP-V	04.08 Toholampi			3 pim	


	110m aidat-35
18,2	Toivo Uusipaikka-12	TSU	04.08 Toholampi			1 pim	
18,4	Viljo Polvi-10		RK	04.08 Toholampi			2 pim	
19,0	Yrjö Kangas-15		KT	01.09 Kälviä			1 so	
19,5	A Oja			EU	01.09 Evijärvi			1 so	
20,0	Lauri Joki-09		KP-V	04.08 Toholampi			3 pm	
20,0	M Ruotsalo		KT	01.09 Kälviä			2 so	
20,0	Toivo Luoma-13		VetY	01.09 Evijärvi			2 so	
20,1	Hannes Puusaari-16	VetY	04.08 Toholampi			4 pim	


	400m aidat-35
64,2	Toivo Heinonen-13	KSU	03.08 Toholmpi			1 pim	
65,2	Voitto Jokivirta-12	KP-V	03.08 Toholampi			2 pim	
65,4	Uuno Kuoppala		YK	11.08 Kalajoki			1 so	
67,3	Aimo Oja-15		EU	03.08 Toholampi			3 pim	
67,5	Risto Kalajo		KaJu	11.08 Kalajoki			2 so	
67,8	V Lankila		KaJu	11.08 Kalajoki			3 so	
68,0	Väinö Perttula		RK	03.08 Toholampi			4 pim	


1935
172,5	Ahti Haapala-16		KP-V	11.08 Kälviä			1 so	
170	Olavi Uitto-12		KV	15.06 Kokkola			2 ka	
170	Reino Tokola-15		KSU	29.06 Kokkola			3 ka	
170	Toivo Uusipaikka		11.08 Kälviä			2 so	
170	Väinö Luhtio		KT	01.09 Kälviä			1 so	
165	Laihorinne		EU	16.06 Esse			2 ka	
165	Aatto Oravala-11	TSU	29.06 Kokkola			4 ka	
165	Kalevi Vuorinen-10	KSU	03.08 Toholampi			3 pim	
165	Urpo Nikula-10		KT	11.08 Kälviä			3 so		
165	A Eriksson		PInto	10-11.08 Kauhava		1 pim  TUL
	---10---		
165	Uuno Kailajärvi-15	ViKi	01.09 Kälviä			2 so	
	

	seiväs-35					
311	Matti Esko-15		KV	30.06 Kokkola     		2 ka	
305	Niilo Kentala-11	KP-V	06.07 Kokkola			2 po	
303	Lauri Hihnala-15	KaJu	24.08 Rautio			1 so	
300	Martti Linna-11		NU	09.06 Nivala			1 ka	
300	Urho Mäkinen		NU	04.08 Toholampi			2 pim	
293	Kalle Suvanto		KaJu	24.08 Rautio			2 so	
290	Ahti Kainu-10		VetY	30.06 Kokkola			3 ka	
290	Erkki Ypyä-14		KSU	04.08 Toholampi			3 pim	


	pituus-35
672	Olavi Uitto-12		KV	03.08 Toholampi 		1 pim	
662	Mikko Hilkemaa-02	NU	05.08 Oulu			1 kv		Hacklin	
658	Sulo Jylhä-05		KP-V	16.06 Jylhä			1 kylä	
652	Aatto Oravala-11   	TSU	21.07 Rautio			1 so	
628	Voitto Jokivirta-12	KP-V	11.08 Salonkylä			1 kylä	
624	Martti Isomöttönen-12	VetY	03.08 Toholampi			4 pim	
616	Martti Pahkala-14	RK	21.07 Rautio			2 so	
616	Ahti Haapala-16		KP-V	11.08 Kälviä			1 so	
612	Lenni Anttikoski-12	EU	26.05 Evijärvi      		1 ns	
609	Leo Anttonen-10		NU	03.08 Toholampi			5 pim	
	---10---				
604	Eino Jokinen-17		KV	17-18.8 Kokkola			3 ka	
604	Yrjö Kangas-15		KT	08.09 Kälviä			1C ka	
602,5	Toivo Uusipaikka-12		11.08 Kälviä			2 so	
602	Viljo Polvi-18		RK	21.07 Rautio			3 so	
601	Toivo Rauhala-10	SL	21.07 Rautio			4 so	
593	M Rajaniemi		VetY	29.06 Kokkola			3 ka	
587	Erkki Metsovaara	KaJu	09.06 Nivala			1 ka	

	
	kolmiloikka-35
14.40	Olavi Uitto-12		KV	04.08 Toholampi			1 pim	
13.40	Kalevi Vuorinen-10	KSU	22.09 Kannus			1 so	
13.35	Leo Anttonen-10		NU	09.06 Nivala			1 ka	
13.25	Ahti Haapala-16		KP-V	11.08 Kälviä			1 so	
13.20	Toivo Rajaniemi-11	NU	09.06 Nivala			2 ka	
13.19	Aatto Oravala-11	TSU	04.08 Toholampi			3 pim	
13.12	Martti Pahkala-14	RK	04.08 Toholampi			4 pim	
13.03	Erkki Metsovaara	KaJu	11.08 Kalajoki			1 so	
12.96	Sulo Jylhä-05		KP-V	11.08 Salonkylä			1 kylä	
12.86	Yrjö Kangas-15		KT	01.09 Kälviä			1 so	
	---10---				
12.84	Uuno Kailajärvi-15	VKK	01.09 Kälviä			2 so	
12,72	Pauli Niskakangas-13	RK	21.07 Rautio			3 so	
12,67	Väinö Luhtio		KT	01.09 Kälviä			3 so	
12,65	Tauno Kippola		YK	11.08 Kalajoki			2 so	
12,62	Matti Esko-15		KV	18.08 Kokkola     		
12.59	Heimo Salo		KP-V	11.08 Salonkylä			2 kylä	
12.57	Johannes Jylhä-15	KP-V	11.08 Salonkylä			3 kylä	


	kuula-35
13.59	Toivo Laihorinne-11	EU	15.09 Evijärvi		
13.31	Paavo Mikkola-12	KaJu	06.07 Kokkola			1 po	
13.21	Paavo Järvelä-08	EU	31.08 Laihia			3 ka	
12.97	Veikko Rajala-12	SL	22.09 Sievi			1 kylä	
12.82	Eino Perkkalainen-08	EU	26.05 Evijärvi			3 ns	
12.82	Urpo Nikula-10		KT	01.09 Kälviä			1 so	
12.72	Toivo Uusipaikka-12	TSU	11.08 Kälviä			2 so	
12.69,5	Matti Salo		KT	11.08 Kälviä			3 so	
12,62	Arvo Alajoki		KaJu	11.08 Kalajoki			1 so	
12.58	Toivo Rauhala-10	SL	22.09 Sievi			2 k-o	
	---10---


	kiekko-35	
42.51	Eliel Haapala-98	KV	18.08 Kokkola			1 ka	
40.66	Paavo Järvelä-08	EU	07.07 Kokkola			1 po	
39.40	Eino Laihorinne-05	EU	01.09 Evijärvi			2 so	
40,11	Toivo Laihorinne-11	EU	07.07 Evijärvi			1 pu	
37.90	Toivo Uusipaikka-12	TSU	08.09 Kälviä			3 ka	
36.55	Väinö Teerikangas-11	KP-V	30.06 Kokkola      	      	3 ka	


	moukari-35
32.18	Eeli Haapala		KV	09.06 Nivala			1 ka	
32.15	Hugo Salo-00		KP-V	03.08 Toholampi			2 pim	
31.66	Onni Kainu-11		VetY	03.08 Toholampi			3 pim	
30.46	Eino Perkkalainen-08	EU	03.08 Toholampi			4 pim	
29,78	Eino Laihorinne-05	EU	03.08 Toholampi			5 pim	
27.94	Toivo Takalo-05		NU	09.06 Nivala			2 ka	
27,79	Uuno Hietala		TSU	21.07 Rautio			1 so	
27,56	Väinö Salmi-04		RK	21.07 Rautio			2 so	
27,56	Eino Lindholm-14	VetY	01.09 Evijärvi			2 so	
27,33	Ahti Mäenpää-09		RK	21.07 Rautio			3 so	
	---10---


	keihäs-35
54.51	Eino Laihorinne-05	EU	04.08 Toholampi			1 pim	
54.37	Paavo Kangas-11		SL	21.07 Rautio			1 so	
54.15	Reino Kärjä-10		KaJu	11.08 Kalajoki			1 so	
53,74	Vilho Jutila-06		KaJu	07.07 Kokkola			3 po	
53,11	Toivo Laihorinne-11	EU	07.07 Kokkola			4 po	
52,22	J Kuoppala		YK	11.08 Kalajoki			2 so	
51,21	Veikko Rajala-12	SL	21.07 Rautio			2 so	
50,98	Yrjö Heusala-08		KaJu	11.08 Kalajoki			3 so	

					

					1934	

	100m-34
11,4	Lauri Gummerus-15	KV	17.06 Kokkola			h ka	
11,6	Pentti Oura-06		KaJu	07.07 Kannus			1 pim	
11,7	Toivo Uusipaikka-12	TSU	02.09 Ullava			1 so
11,7	Unto Kantola-14		KoJy	1-2.9 Seinäjoki			1 pim	
11,7	P Lahti			HimIs	1-2.9 Seinäjoki			2 pim	
11,8	Tauno Kippola		YK	01.07 Ylivieska			1 so	
11,8	Lauri Uitto-12		KV	07.07 Kannus			3 pim	
11,8	Toivo Luoma-01		VetY	26.08 Räyrinki			1 so	
11,8	T Viisteensaari		RJ	26.08 Räyrinki			2 so	
11,8	Uuno Vennström-08	VetY	26.08 Räyrinki			3 so
	---10---	
11,8	Väinö Rantamäki		TSU	26.08 Toholampi			2 pk	
11,8	Pekka Polviander-15	KT	23.09 Kälviä			1 so				
11,9	Tauno Ylitalo-11	YK	01.07 Ylivieska			2 so
11,9	Ahti Haapala-16		UK	02.09 Ullava			2 so	
12,0	Eino Mattila		KSU	17.06 Toholampi			1 ka	


	200m-34
24,5	Pentti Oura-06		KaJu	08.07 Kannus			1 pim	
24,9	Lauri Pihkala-15	KV	08.07 Kannus			2 pim	
25,0	Unto Kantola-14		KoJy	09.09 Vaasa			1 ka				
25,3	Lauri Uitto-12		KV	08.07 Kannus			3 pim	


	400m-34
54,4	Eino Taipale-08		RK	02.09 Kokkola			3 ka	
54,6	Kalle Pöyhtäri-08	VK	09.09 Väliviirre		1 so	
54,7	Toivo Uusipaikka-12	TSU	02.09 Ullava			1 so
55,1e	Toivo Suonperä-09	KT	09.09 Väliviirre		2 so	
55,8	P Lahti			HimIs	1-2.9 Seinäjoki			1 pim TUL	
56,0	Kaarlo Verronen-10	RK	26.08 Rautio			2 so	
56,6	Pekka Polviander-15	KT	23.09 Kälviä			2 so	


	800m-34
2.00,8	Kalle Pöyhtäri-08	VK	01.09 Kokkola			1 ka	
2.01,0	Paavo Jokivirta-05	KP-V	07.07 Kannus			1 pim	
2.02,1	Eino Taipale-08		RK	26.08 Rautio		PB	1 so 	
2.02,4	Armas Peltola-11	KP-V	24.06 Kaustinen		PB	1 ka	
2.03,4	Aimo Oravala-13		TSU	24.06 Kaustinen			2 ka
2.04,2	Martti Pernu-14		RK	26.08 Rautio			2 so	
2.05,0	Toivo Suonperä-09	KT	01.09 Kokkola			4 ka	
2.05,6	Toivo Pajunen-09	KP-V	24.06 Kaustinen			3 ka
2.06,0	Uljas Känsälä-11	KPV	19.08 Kaustinen			2 so
2.07,0	Jussi Kumpula-06	NU	02.09 Nivala			1 so
	--10--
2.07,1	Adolf Männistö-08	KaJu	02.09 Nivala			2 so
	

	1500m-34
3.59,2	Paavo Jokivirta-05	KP-V	1934 Alahärmä			1 ka	
4.07,5	Jussi Kumpula-06	NU	08.07 Kannus			2 pim	
4.09,5	Armas Peltola-11	KP-V	30.06 Alahärmä			3 ka	
4.14,0	Uljas Känsälä-11	KP-V	08.07 Kannus			3 pim	
4.18,2	Veikko Välimaa		VKK	09.09 Väliviirre		1 so	
4.19,6	Aimo Oravala-13		TSU	17.06 Toholampi			1 ka	
4.19,9	Tauno Tuohimaa-10	RJ	16.09 Kaustinen			2 ka	
4.20,0	Väinö Vuolle-10		KT	09.09 Väliviirre		2 so	
4.22,0	Toivo Pajunen-09	KP-V	01.07 Teerijärvi		3 ka	
4.23,5	Pentti Råman		KT	12.08 Marinkainen		1 ka	
	---10---				
4.26,0	Eino Taipale-08		RK	26.08 Rautio			1 so	
4.26,8	Sulo Harju-07		KP-V	17.06 Toholampi			3 ka	
4.27,0	Kaarlo Verronen-10	RK	26.08 Rautio			2 so	
4.27,0	Kalle Nurisalo-13	KT	23.09 Kälviä			1 so	


	3000m-34
8.47,0	Jussi Kumpula-06	NU	26.08 Kuusankoski		5 suoj-k	
8.49,8	Paavo Jokivirta-05	KP-V	16.06 Kokkola			2 ka	
9.04,4	Uljas Känsälä-11	KP-V	01.07 Teerijärvi    		1 ka	
9.13,0	Armas Peltola-11	KP-V	16.06 Kokkola			3 ka	
9.13,0	Aleksi Lassila		EU	01.07 Teerijärvi		2 ka	
9.14,0	Kaarlo Verronen-10	RK	26.08 Rautio			1 so	
9.19,2	Kalle Lassila-09	EU	24.06 Kaustinen			2 ka	
9.25,0	Martti Känsälä-11	KP-V	01.07 Teerijärvi		3 ka	
9.26,0	Martti Nisula-11	KSU	19.08 Kaustinen			3 so	
9.39,0	Martti Pernu-14		RK	29.07 Sievi			2 so	
	--10--
9.40,0	Rauni Kainu-12		VetY	16.09 Kaustinen			3 ka	


	5000m-34
15.04,4	Jussi Kumpula-06	NU	28.07 Tampere			6 SM	
15.53,0	Kalle Lassila-09	EU	17.06 Lappajärvi		2 ka	
15.59,3	Yrjö Himanka-06		HU	01.09 Oulu			2 ka	
16.06,0	Paavo Jokivirta-05	KP-V	03.06 Ähtävä			2 ka	
16.08,5	Uljas Känsälä-11	KP-V	07.07 Kannus			2 pim	
16.12,4	Martti Nisula-11	KSU	07.07 Kannus			3 pim	
16.17,2	Viljo Jokisalo-16	VKK	09.09 Väliviirre		1 so	
16.33,7	Kalle Nurisalo-13	KT	09.09 Väliviirre		2 so	


	10000m-34
33.11,6	Jussi Kumpula-06	NU	08.07 Kannus			1 pim	
33.14,0	Kalle Lassila-09	EU	08.07 Kannus			2 pim	
34.58,0	Kalle Nurisalo-13	KT	08.07 Kannus			3 pim	
					

	110m aidat-34
19,8	Aake Pelo-13		NU	22.07 Nivala			D pim	
19,8	Kalevi Vuorinen-10	KSU	26.08 Toholampi			1 pk	
19,4	Niilo Kujala-11		NU	02.09 Nivala			1 so	
19,7	Urpo Nikula		KT	09.09 Väliviirre		1 so	
19,7	Ville Kolppanen		VK	09.09 Väliviirre		2 so	
19,9	Lauri Uitto-12		KV	26.08 Toholampi			2 pk	
20,0	Toivo Uusipaikka-12	TSU	26.08 Toholampi			3 pk	
20,1	Lauri Gummerus-15	KV	26.08 Toholampi			4 pk	
20,4	Väinö Perttula		RK	08.07 Kannus			2 pim	
20,5	Lauri Joki-09		KP-V	08.07 Kannus			3 pim	
	---10---


	400m aidat-34
65,5	Toivo Heinonen-13	KSU	07.07 Kannus			1 pim	
66,2	Niilo Kujala-11		NU	07.07 Kannus			2 pim	
66,4	Väinö Perttula		RK	07.07 Kannus			3 pim	


	korkeus-34
175	Oskari Kauppinen-00	KSU	07.07 Kannus			1 pim	
175	Reino Tokola-15		KSU	12.08 Marinkainen		1 ka	
170	Kalevi Vuorinen-10	KSU	07.07 Kannus			2 pim	
170	Olavi Uitto-12		KV	07.07 Kannus			3 pim	
170	Valfrid Kangas-11	KT	12.08 Marinkainen		2 ka	
165	Urpo Nikula-10		KT	24.06 Kaustinen			3 ka	
165	Martti Ahonen		TohJy	12-13.08 Kauhava		1 pim TUL
165	Väinö Luhtio		ViKi	09.09 Väliviirre		2 so	
165	Sulo Kreus-08			09.09 Väliviirre		3 so	
165	Toivo Dahlbacka		EU	16.09 Kaustinen			2 ka	
	---10---
165	Ahti Haapala-16		UK	23.09 Kälviä			1 so.					
163,5	Aake Pelo-13		NU	02.09 Nivala			1 so	
162	Urho Norppa-08		UK	23.09 Kälviä			2 so	
				

	seiväs-34					
310	Lauri Hihnala-15	KaJu	26.08 Rautio			1 so	
310	Yrjö Muuttonen-13	KaJu	26.08 Rautio			2 so	
300	Martti Linna-11		NU	08.07 Kannus			1 pim	
300	Matti Esko-15		KV	08.07 Kannus			2 pim	
300	Einari Niemelä		NU	08.07 Kannus			3 pim	
290	Niilo Kentala-11	KPV	19.08 Kaustinen			1 so
290	M Eskola		KSU	19.08 Kaustinen			2 so		
290	Reino Nikula-10		KPV	19.08 Kaustinen			3 so
290	Väinö Perttula-11	RK	26.08 Rautio			3 so	


	pituus-34
650	Olavi Uitto-12		KV	26.08 Toholampi			1 pk	
629	Toivo Rajaniemi		NU	02.09 Nivala			1 so	
626	P Lahti			HimIs	1-2.9 Seinäjoki			2 pim
614	Aatto Oravala-11	TSU	26.08 Toholampi			2 pk	
611	Kalevi Vuorinen-10	KSU	07.07 Kannus			2 pim	
610,5	Mauno Hacklin-02	YK	02.09 Nivala			2 so	
609	Sulo Jylhä-05		KP-V	24.06 Kaustinen			1B ka	
609	Yrjö Muuttonen-13	KaJu	26.08 Rautio			1 so	
605	Lenni Anttikoski-12	EU	09.09 Evijärvi			1 kunta	
604	Eino Jokinen-17		KV	24.06 Kaustinen			2B ka	
	--10--
604	Vihtori Jänkä-07	KP-V	26.08 Toholampi			4 pk					
594	Ahti Haapala-16		UK	23.09 Kälviä			2 so	


	kolmiloikka-34
13.40	Olavi Uitto-12		KV	01.09 Kokkola			1 ka
13,34	Kalevi Vuorinen-10	KSU	18.09 Kaustinen			1 so	
13,22	Eero Paasi-03		Stjärn	1-2.9 Seinäjoki			1 pim TUL	
12.98	Sulo Jylhä-05		KP-V	18.09 Kaustinen			2 so	
12,97	Martti Pahkala-14	RK	26.08 Rautio			1 so	
12.90	Toivo Rajaniemi-11	NU	08.07 Kannus			2 pim	
12,73	Oskari Kauppinen-00	KSU	18.09 Kaustinen			3 so
12.70	Ahti Haapala-16		UK	23.09 Kälviä			1 so	
12,63	Pauli Niskakangas-13	RK	26.08 Rautio			2 so
12,62	Johannes Jylhä-15	KPV	18.09 Kaustinen			4 so
	--10--	
12,57	Valfrid Kangas-11	KT	16.09 Kaustinen			1 ka	
12,55	Urpo Nikula-10		KT	24.06 Kaustinen			2B ka	
12,54	N Huuki			KSU	18.09 Kaustinen			5 so
12.51	Vikke Jänkä-07		KPV	23.09 Kälviä			2 so				
12,50	Yrjö Muuttonen-13	KaJu	26.08 Rautio			3 so	
12.47	Pauli Kaustinen-10	KP-V	15.07 Evijärvi			3 pk	
12,47	Lenni Anttikoski	EU	18.09 Kaustinen			6 so


	kuula-34
13,30	Paavo Järvelä-08	EU	02.09 Kauhava			1 ka	
13,01	Eino Perkkalainen-08	EU	01.07 Teerijärvi		2 ka	
12.84	Urpo Nikula-10		KT	12.08 Marinkainen		1 ka	
12,71	Toivo Dahlbacka		EU	16.09 Kaustinen			2 ka	
12,63	Valfrid Kangas-11	KT	16.09 Kaustinen			3 ka	
12.50	Pauli Kaustinen-10	KP-V	07.07 Kannus			3 pim	
12,36	O Nissilä		VetY	26.08 Räyrinki			1 so	
12,32	Matti Salo		KT	12.08 Marinkainen		2 ka	


	kiekko-34	
42,20	Paavo Järvelä-08	EU	03.06 Ähtävä 			1 ka	
38,38	Eino Perkkalainen-08	EU	03.06 Ähtävä			3 ka	
37.93	Robert Takalo		NU	02.09 Nivala			1 so	
37,48	V Perttula		RK	26.08 Rautio			1 so	
37,45	V Kemppainen		KJ	26.08 Rautio			2 so	
37,45	Erik Lindborg		Stjärna 1-2.9 Seinäjoki			2 pim TUL	
37.20	P Linna			NU	02.09 Nivala			2 so	
36,73	Uuno Viiperi-04		KP-V	01.07 Teerijärvi		1 ka	
35.38	Reino Nikula-10		KP-V	16.09 Kaustinen			2 ka
35,15	Toimi Hakunti-11	KVK	12.08 Marinkainen		1B ka	
	--10--				
35,00	Sulo Viisteensaari	RJ	26.08 Räyrinki			1 so	


	moukari-34
32,83	Eino Perkkalainen-nn	EU	18.09 Kaustinen			1 so
27,75	Reino Niskala-01	KJ	26.08 Rautio			1 so	
26.97	Paavo Järvelä-08	EU	07.07 Kannus			1 pim	
26.72	Robert Takalo		NU	07.07 Kannus			2 pim	
26,50	Hugo Salo-00		KPV	18.09 Kaustinen			2 so
25,48	Niilo Ojala		NU	02.09 Nivala			2 so	
25,23	Pauli Kaustinen-10	KP-V	18.09 Kaustinen			3 so
24,95	Yrjö Muuttonen-13	KJ	26.08 Rautio			2 so	
24,59	Niilo Huuki-13		KSU	18.09 Kaustinen			4 so
23,93	Lauri Joki-09		KPV	18.09 Kaustinen			5 so
	--10--
23,47	Reino Nikula-10		KPV	18.09 Kaustinen			6 so	
23,33	Urho Hyyppä-15		VetY	26.08 Räyrinki			1 so	


	keihäs-34
58.63	Vilho Jutila-06		KaJu	02.09 Nivala			1 so	
54,62	Eino Dahlbacka-05	EU	01.07 Alahärmä   		2 ka	
52.23	Niilo Perälä		KaJu	08.07 Kannus			1 pim	
51,77	Pauli Niskakangas-13	RK	26.08 Rautio			1 so	
51,35	Paavo Mikkola-12	KJ	02.09 Nivala			2 so	
51,35	Kalevi Vuorinen-10	KSU	18.09 Kaustinen			1 so
50,85	Lauri Hihnala-15	KJ	26.08 Rautio			2 so	
50,67	Lauri Joki-09		KPV	18.09 Kaustinen			2 so	
50,17	Paavo Kangas-11		SL	29.07 Sievi			1 so	
49,47	Reino Nikula-10		KP-V	01.07 Teerijärvi		2 ka	
	--10--
	
					

					1933	

	100m-33
11,0	Pentti Oura-06		KaJu	02.07 Nivala  			1 pim	
11,4	Väinö Luhtio		VKK	25.06 Toholampi			1 so	
11,4	Sulo Kreus-08		KV	26.08 Salo			p suoj-k	
11,4	Veikko Komsi-09		KV	30.08 Kokkola			4 ka	
11,4	Jouko Pohjanpalo-08	KV	30.08 Kokkola			5 ka	
11,5	Valfrid Kangas-11	KT	06.08 Kälviä			3-ott	
11,5	Tauno Kippola		YK	10.09 Sievi			1 so	
11,6	Kalervo Nissilä-13	KV	17.06 Kokkola			2h1 ka	
11,6	Mauno Hacklin-02	YK	15.08 Kiuruvesi			1 ka	
11,7e	E Pentti		VKK	25.06 Toholampi			2 so	
	---10---
11,7	Tauno Ylitalo-11	YK	10.09 Sievi			2 so	
11,8	Sauli Kentala-06	KP-V	11.06 Kaustinen			1 ka	
11,8e	Aimo Oravala-13		TSU	25.06 Toholampi			3 so	


	200m-33
23,6	Pentti Oura-06		KaJu	01.07 Nivala			1 pim	
23,7	Sulo Kreus-08		KV	15.07 Kokkola			2 po	
23,9	Veikko Komsi-09		KV	02.09 Kokkola			2 ka	
24,2e	Kalervo Nissilä-13	KV	02.09 Kokkola			3 ka	
24,6	Lauri Uitto-12		KV	01.07 Nivala			2 pim	


	400m-33
51,8	Toivo Heinonen-13	KU	30.08 Kokkola			3 ka	
53,0	Toivo Suonperä-09	KT	17.06  Kokkola			1B ka	
53,0	Eino Dahlbacka-05	EU	10.09 Evijärvi			1 kunta	
53,2	J Takalo		NU	17.06 Kokkola			2B ka	
53,6	Lauri Uitto-12		KV	18.06 Kokkola			2 ka	
54,5	Kalle Pöyhtäri-08	VK	20.08 Marinkainen		1 ka	
54,6	Olavi Uitto-12		KV	18.06 Kokkola			3 ka	


	800m-33
1.58,3	Kalle Pöyhtäri-08	ViKi	02.09 Kokkola		PB	1 ka	
1.58,4	Paavo Jokivirta-05	KP-V	07.09 Helsinki		PB	7 	
2.00,0	Toivo Suonperä-09	KT	02.09 Kokkola		PB	2 ka	
2.03,0	Tauno Tuohimaa-10	RJ	02.09 Kokkola		PB	3 ka
2.03,5	Aimo Oravala-13		TSU	25.06 Toholampi			2 so
2.05,6	Toivo Heinonen-13	KSU	01.07 Nivala			3 pim
2.06,0	Toivo Pajunen-09	KP-V	20.08 Kannus			2 so	
2.06,0	Sulo Harju-07		KP-V	20.08 Kannus			3 so
2.08,5	Urho Olkkola		TSU	25.06 Toholampi			3 so
	

	1500m-33
3.59,4	Paavo Jokivirta-05	KP-V	06.09 Helsinki			4 kv	
4.11,4	Sulo Harju-07		KP-V	17.06 Kokkola			2	
4.11,8	Jussi Kumpula-06	NU	12.08 Kemi			1 ka	
4.17,0	Kalle Pöyhtäri-08	VKK	06.08 Lohtaja			1 raitt-yhd	
4.17,6	Armas Peltola-11	KP-V	03.09 Kaustinen			1 ka	
4.18,4	Tauno Tuohimaa-10	RJ	02.07 Nivala			2 pim	
4.20,4	Aimo Oravala-13		TSU	03.09 Kaustinen			2 ka	
4.21,0	Toivo Heinonen-13	KSU	27.08 Salo			2 suojk	
4.24,0	Pentti Råman		KT	20.08 Marinkainen		1 ka	


	3000m-33
8.46,7	Paavo Jokivirta-05	KP-V	09.09 Tampere			2 ka	
9.16.5	Adolf Männistö-08	KJ	11.06 Lohtaja			1 ns	
9.22,0	Ville Jokisalo-16	VK	11.06 Lohtaja			2 ns	
9.29,0	Hannes Annala-03	TSU	20.08 Kannus			1 sk	
9.34,5	Kaarlo Verronen-10	RK	06.08 Sievi			1 pk	
9.37,0	Sulo Harju-07		KPV	20.08 Kannus			2 so	


	5000m-33
15.22,6	Jussi Kumpula-06	NU	01.07 Nivala			1 pim	
16.06,2	Kalle Lassila-09	EU	11.06 Kaustinen			2 ka	
16.07,0	Ville Jokisalo-16	VKK	20.08 Marinkainen		1 ka	
16.15,0	Kalle Nurisalo-13	KT	20.08 Marinkainen		2 ka	
16.16,5	Oskari Patana-09	VetY	10.09 Veteli			1 so	
16.11,3	Hannes Annala-03	TSU	15.07 Kokkola			 4 po	
16.20,0	Rauni Kainu-12		VetY	10.09 Veteli			2 so	


	10000m-33
31.40,5	Jussi Kumpula-06	NU	06.08 Turku			2 SM	
35.05,8	Hannes Annala-03	TSU	16.07 Kokkola			4 po	


	110m aidat-33
18,0	Sulo Kreus-08		KV	15.07 Kokkola			3 po	
18,7	Toivo Heinonen-13	KSU	30.07 Kokkola			D 	
18,8	Mauno Hacklin-02	YK	15.07 Kokkola			4 po	
20,4	Reino Vaara-09		NU	01.07 Nivala			1 pim	


	korkeus-33
175	Oskari Kauppinen-00	HT	03.09 Kaustinen			2 ka	
171	Toivo Heinonen-13	KSU	29.07 Kokkola			D	
170	Reino Tokola-15		KSU	04.06 Toholampi			1 ka	
166	Väinö Luhtio		VKK	20.08 Marinkainen		1 ka	
165	Eino Mattila-09		KSU	11.06 Kaustinen			2 ka	
165	Eino Dahlbacka-05	EU	11.06 Kaustinen			3 ka	
165	Mauno Hacklin-02	YK	11.06 Kaustinen			4 ka	
165	Sulo Krues-08		KV	20.08 Kannus			4 so	
165	Olavi Uitto-12		KV	30.08 Kokkola			2 ka	
161	Valfrid Kangas-11	KT	20.08 Marinkainen		2 ka	
	---10---


	seiväs-33					
306	Uuno Petäjä-13		KSU	01.07 Nivala			1 pim	
290	S Knuuti		NU	27.08 Kalajoki			1 so	
290	Lauri Hihnala-15	KJ	27.08 Kalajoki			2 so	
290	Heikki Niemelä-02	NU	27.08 Kalajoki			3 so	
280	Tauno Linna-05		NU	27.08 Kalajoki			4 so	
270	Lauri Joki-09		KPV	15.07 Kokkola			4 po	


	pituus-33
678	Mauno Hacklin-02	YK	02.09 Oulu			1 ka	
657,5	Kalervo Nissilä-13	KV	02.07 Nivala			1 pim	
647	Valfrid Kangas-11	KT	06.08 Kälviä      		3-ott	
630	Eemil Esko-03		KV	17.06 Kokkola			3 ka	
618	Olavi Uitto-12		KV	20.08 Kannus			1 so	
615	Eino Dahlbacka-05	EU	02.07 Nivala			2 pim	
611,5	Toivo Heinonen-13	KSU	20.08 Kannus			2 so	
610	Sulo Kreus-08		LV	20.08 Kannus			3 so	
601	Tauno Kippola		YK	10.09 Sievi			2 so	
593	Reino Vaara-09		NU	02.07 Nivala			3 pim	
	---10---


	kolmiloikka-33
13.18,5	Eino Dahlbacka-05	EU	01.07 Nivala			1 pim	
13.15	Mauno Hacklin-02	YK	15.07 Kokkola			2 po	
13.00	Olavi Uitto-12		KV	01.07 Nivala			2 pim	
12,65	Ilmari Orjala		VKK	25.06 Toholampi			1 so	
12,52	J Vidgren		KannVi	05.06 Kannus			1 jv	
12,45	Väinö Luhtio		VKK	10.09 Lohtaja			1 pk	
12,40	Viljo Kotila		TSU	29.08 Toholampi			1 so	
12,28	Väinö Jokisalo		VKK	10.09 Lohtaja			3 pk	
12,25	M Ahonen		TohJy	12-13.08 Kauhava		2 pim TUL	
12,10	T Dahlbacka		EU	10.09 Evijärvi			1 kunta	
	---10---
12.07	Ahti Haapala-16		KP-V	17.09 Toholampi			1-18 ka	
	

	kuula-33
13.68,5	Uuno Matkala-04		KV	15.07 Kokkola		PB	1 po	
13.68	Sulo Kreus-08		LV	11.06 Lohtaja		PB	P ns	
13.53	Eino Perkkalainen	EU	09.07 Lappajärvi	PB	3-ott 	
13.03,5	Paavo Mikkola-12	KaJu	01.07 Nivala			1 pim	
12.70	Pauli Kaustinen-10	KP-V	04.06 Toholampi			2 ka	
12.70	Mauri Salo		KT	20.08 Marinkainen		1 ka	
12.64	A Alajoki		KaJu	27.08 Kalajoki			2 so	
12.54	Lauri Joki-09		KP-V	11.06 Kaustinen			2 ka	
12,52	Valfrid Kangas-11	KT	06.08 Kälviä   		   	3-ott	
12,50	Paavo Järvelä-08	EU	17.06 Kauhava			5 ka
	---10---	
12,49	Kalle Tiesmaa-05	KV	04.06 Toholampi			3 ka	


	kiekko-33	
42.93	Uuno Matkala-04		KV	17.06 Kokkola			2 ka	
41.03	Kalle Tiesmaa-05	KV	04.06 Toholampi			2 ka	
39.06	K Dahlbacka		EU	11.06 Kaustinen			3 ka	
39,02	Eino Perkkalainen-08	EU	11.06 Kaustinen			4 ka	
38.85	Uuno Viiperi-04		KP-V	20.08 Kannus			2 so	
38.75	Väinö Hietalahti-10	HT	03.09 Kaustinen			3 ka	
38.72	Paavo Järvelä-08	EU	02.07 Nivala			2 pim	
37.47	Tauno Linna-05		NU	27.08 Kalajoki			1 so	
37,23	Verner Vähä-Aho		SL	10.09 Sievi			1 so	
36,96	A Viitala		YK	10.09 Sievi			2 so	
	---10---				
36.96	Reino Nikula-10		KP-V	04.06 Toholampi			3 ka	
36.71	Paavo Mikkola-12	KaJu	27.08 Kalajoki			2 so	


	moukari-33					
32,84	Aarre Hakola	PietStj	12-13.8 Kauhava			2 pim


	keihäs-33
59.68,5	Vilho Jutila-06		KaJu	16.07 Kokkola			1 po	
56.60	Eino Dahlbacka-05	EU	10.09 Evijärvi			1 kunta	
53,76	Sulo Kreus-08		KV	20.08 Kannus			1 so	
51,56	Reino Nikula-10		KPV	20.08 Kannus			2 so	
51,54	Veikki Rajala-12	SL	27.08 Toholampi			1 so	
50,07	Niilp Koskela		KSU	20.08 Kannus			3 so	
49,62	Toivo Dahlbacka		EU	10.09 Evijärvi			2 kunta	

					

					1932	

	100m-32
11,3	Pentti Oura-06		KaJu	03.07 Kalajoki			1 pk	
11,3	Veikko Komsi-09		KV	27.08 Kokkola			1 pim	
11,4	Väinö Eskola-09		KaJu	17.07 Kalajoki			P	
11,4	Sauli Kentala-06	KP-V	14.08 Kaustinen			1 ka	
11,4	Sulo Kreus-08		KV	27.08 Kokkola			2 pim	
11,4	Reino Vaara-09		NU	04.09 Nivala			1 so	
11,5	H Nygård		KV	27.08 Kokkola			3 pim	
11,6	Kalervo Nissilä-13	KV	27.08 Kokkola			4 pim	
11,7	Erkki Komsi-11		KV	27.08 Kokkola			5 pim	
11,7	Eino Jylkkä-08		NU	04.09  Nivala			3 so	
	---10---				
11,9	Niilo Kentala-11	KP-V	14.08 Kaustinen			2 ka	
11,9	Konsta Jylhä		KP-V	14.08 Kaustinen			1h2B ka	
11,9	Unto Kantola-14		KoJy	28.08 Seinäjoki			1 ka
12,0	Voitto Jokivirta-12	KP-V	14.08 Kaustinen			3 ka	
					
maantiellä					
11,2	Sauli Kentala-06	KP-V	24.07 Evijärvi  		1h1 ka	
11,4	Kalervo Nissilä-13	KV	24.07 Evijärvi 			1h3 ka	


	200m-32
23,9	Sulo Kreus-08		KV	28.08 Kokkola			1 pim	
24,0	Veikko Komsi-09		KV	28.08 Kokkola			2 pim	
24,4	Eino Mattila-09		KSU	28.08 Kokkola			3 pim	
24,5	Voitto Jokivirta-12	KP-V	28.08 Kokkola			4 pim	
24,7	Eemil Esko-03		KV	28.08 Kokkola			5 pim	


	400m-32
54,0	Toivo Heinonen-13	KSU	28.08 Kokkola			1 pim	
54,2	Paavo Jokivirta-05	KP-V	31.07 Kaustinen			2-ott	
54,2	Toivo Suonperä-09	KT	07.08 Kannus			2 ns	
54,4	Väinö Eskola-09		KaJu	17.07 Kalajoki			P	
54,6	Toivo Pajunen-09	KP-V	28.08 Kokkola			3 pim	
54,9	Ilmari Karvonen-02	HT	28.08 Kokkola			4 pim	


	800m-32
2.02,8	Armas Peltola-11	KP-V	03.07 Kaustinen			1 ns	
2.03,0	Uljas Känsälä-11	KP-V	24.07 Evijärvi		PB	1 ka	
2.03,5	Toivo Suonperä-09	KT	27.08 Kokkola			3 pim	
2.03,8	Ilmari Karvonen-02	HT	27.08 Kokkola			4 pim
2.05,0	Martti Känsälä-11	KP-V	24.07 Evijärvi			3 ka
2.05,2	Toivo Heinonen-13	KSU	18.09 Toholampi			1 ka	
2.05,4	Sulo Harju-07		KP-V	18.09 Toholampi		PB	2 ka	


	1500m-32
4.04,3	Paavo Jokivirta-05	KP-V	07.08 Helsinki			5 SM	
4.04,6	Armas Peltola-11	KP-V	27.06 Turku			4 ka	
4.08,9	Uljas Känsälä-11	KP-V	11.06 Kokkola			2 ka	
4.13,0	Pentti Råman		KT	28.08 Kokkola			3 pim	
4.14,0	Toivo Suonperä-09	KT	11.06 Kokkola			4 ka	
4.15,0	U Mäki				28.08 Kokkola			4 pim	
4.16,0	Jussi Kumpula-06	NU	03.09 Nivala			1 so	
4.19,0	Toivo Nissi-08		KT	28.08 Kokkola			5 pim	
4.23,0	Adolf Männistö-08	KaJu	03.07 Kalajoki			1 pk	
4.25,0	Yrjö Himanka-06		HU	03.09 Nivala			3 so	
	---10---


	3000m-32
8.52,0	Jussi Kumpula-06	NU	28.08 Kajaani			5 suoj-k	
9.02,5	Paavo Jokivirta-05	KP-V	14.08 Kaustinen			1 ka	
9.19,2	Veikko Välimaa		MaKi	14.08 Toholampi			1 sk	
9.19,4	Hannes Annala-03	TSU	14.08 Toholampi			2 sk	
9.36,2	Sulo Harju-07		KP-V	14.08 Kaustinen			2 ka	
9.38,0	Martti Känsälä-11	KP-V	14.08 Kaustinen			3 ka	
9.39,4	Väinö Raasakka-06	KSU	14.08 Toholampi			3 sk


	5000m-32
15.17,2	Jussi Kumpula-06	NU	04.09 Nivala			1 so	
15.26,5	Paavo Jokivirta-05	KP-V	27.08 Kokkola			1 pim	
15.46,8	Kalle Lassila-09	EU	25.06 Alahärmä			2 ka	
16.12,6	Hannes Annala-03	TSU	27.08 Kokkola			2 pim	
16.26,0	Vilho Jokisalo-16	ViKi	27.08 Kokkola			3 pim			
16.30,0	Martti Känsälä-11	KP-V	27.08 Kokkola			4 pim	
16.37,2	Aleksi Lassila-92	EU	22.05 Kaustinen			1 ka	
16.39,0	Sulo Harju-07		KP-V	12.06 Kokkola			5 ka	
16.39,8	Armas Linna-11		PeTe	26.06 Karstula	
16.43,4	Adolf Männistö-08	KaJu	04.09 Nivala			2 so
	---10---	
16.46,6	V Välimaa		KV	22.05 Kaustinen			2 ka	


	10000m-32					
34.47,4	Paavo Jokivirta-05	KP-V	28.08 Kokkola			1 pim	
35.02,2	Aleksi Lassila-92	EU	26.06 Alahärmä			3 ka	
35.28,9	Vilho Jokisalo-16	VKK	28.08 Kokkola			2 pim	

	
	110m aidat-32
20,8	Veikko Saraste-10	KP-V	28.08 Kokkola			1 pim	
21,2	Pauli Kangas			28.08 Kokkola			2 pim	
21,4	Heino Kainu-12		VetU	28.08 Kokkola			3 pim	
21,5	Lauri Joki-09		KP-V	28.08 Kokkola			4 pim	


	3000m esteet-32
9.51,1	Paavo Jokivirta-05	KP-V	29.05 Kuopio		PB	3 ka


	korkeus-32
176	Oskari Kauppinen-00	HT	14.08 Kaustinen			1 ka	
175	Toivo Heinonen-13	KSU	03.09 Oulu			3 ka
170	Eino Mattila-09		KSU	24.06 Toholampi			3ott ns
170	Sulo Kreus-08		KV	13-14.8 Toholampi		5ott skM
167,5	Kauno Kleemola			21.08 Kälviä			1		
166	Eino Dahlbacka-05	EU	24.07 Evijärvi			1 ka	
165	Väinö Eskola-09		KaJu	22.05 Kaustinen			2 ka	
165	Reino Tokola-15		KSU	07.08 Kannus			2 ns	
	

	seiväs-32					
301	Uuno Petäjä-13		KSU	28.08 Kokkola			1 pim	
301	Sulo Kreus-08		KV	28.08 Kokkola			2 pim	
293	Voitto Jokivirta-12	KP-V	25.06 Karstula			3	
290	Heino Kainu-12		VetY	28.08 Kokkola			3 pim	
280	Lauri Joki-09		KP-V	28.08 Kokkola			4 pim	


	pituus-32
658	Väinö Eskola-09		KaJu	17.07 Kalajoki			ott	
642	Kalle Vihanta-09	KSU	27.08 Kokkola			1 pim	
640	Eino Dahlbacka-05	EU	24.07 Evijärvi			1 ka	
636	Sulo Kreus-08		KV	27.08 Kokkola			2 pim	
635	V Kekäläinen		KoJy	12.06 Kannus			1 so
621	Oskari Kauppinen-00	HT	27.08 Kokkola			3 pim	
621	Eemil Esko-03		KV	27.08 Kokkola			3 pim	
621	Reino Vaara-09		NU	04.09 Nivala			2 so	
616	Kalervo Nissilä-13	KV	24.07 Evijärvi			3 ka	
609	Lauri Joki-09		KP-V	11.06 Kokkola			1B ka
	---10---	
608	Nikke Vaara-09		NU	04.09 Nivala			3 so					
607	Sulo Jylhä-05		KP-V	17.07 Jylhä			1 jv	
601	Arvo Tilvis-02		KaJu	03.07 Kalajoki			2 pk	
					

	kolmiloikka-32
13.30	Eino Dahlbacka-05	EU	24.07 Evijärvi			1 ka	
13.12	Väinö Eskola-09		KaJu	04.09 Nivala			1 so	
13.01	Reino Vaara-09		NU	04.09 Nivala			2 so	
13.00	Toivo Rajaniemi-11	NU	04.09 Nivala			3 so	
12.98	Sulo Jylhä-05		KP-V	28.08 Kokkola			1 pim	
12,92	Paavo Runnakko-13	KoJy	18.09 Kokkola			1 so	
12.90	Kalle Vihanta-09	KSU	28.08 Kokkola			2 pim	
12.81	Tauno Olli-12		KV	28.08 Kokkola			3 pim
12,79	V Kekäläinen		KoJy	12.06 Kannus			1 so	
12,65	Valfrid Kangas-11	KT	21.08 Kälviä			1 "mo"
	--10--
12.65	Oskari Kauppinen-00	HT	28.08 Kokkola			4 pim
12.63	Väinö Roikola		KV	12.06 Kokkola			2 ka	
12,60	A Eriksson		Stjärnan10-11.8 Vaasa			3 pim TUL
12,53	Väinö Lento-07		KoJy	12.06 Kannus			2 so	
12,43	J Vidgren		KannVi	18.09 Kokkola			3 so		
12,42	Vilhelm Luhtio		HSU	04.06 Kannus			1 so
12.39	Lauri Joki-09		KP-V	12.06 Kokkola			3 ka	


	kuula-32
13.52,5	Paavo Mikkola-12	KaJu	04.09 Nivala		PB	1 so	
13.51,5	Uuno Matkala-04		KV	18.09 Toholampi			1 ka	
12.98	Kalle Tiesmaa-05	KV	27.08 Kokkola			1 pim	
12.88	Paavo Järvelä-08	EU	24.07 Evijärvi			1 ka	
12.64	Lauri Joki-09		KP-V	31.07 Kaustinen			ott	
12.64	Sulo Kreus-08		KV	27.08 Kokkola			3	
12.58,5	Niilo Perälä		KaJu	04.09 Nivala			2 so	


	kiekko-32	
43.37	Uuno Matkala-04		KV	04.09 Oulu			2 ka	
42.28	Kalle Tiesmaa-05	KV	28.08 Kokkola			1 pim	
39.32	Uuno Viiperi-04		KP-V	25.06 Karstula			1	
42,74	Paavo Järvelä-08	EU	26.06 Alahärmä			1 ka	
37,78	Tauno Linna-05		NU	03.09 Nivala			1 so	
37,63	Eino Perkkalainen-08	EU	24.07 Evijärvi			4 ka	
35.68	Albert Isosaari-95	HT	11.09 Halsua			1 so	
35,05	Eino Dahlbacka-05	EU	14.08 Kaustinen			6 ka	


	keihäs-32
59.20	Vilho Jutila-06  	KaJu	03.07 Kalajoki			1 pk	
54.74	Tauno Linna-05		NU	04.09 Nivala			2 so	
53.95	Eino Dahlbacka-05	EU	22.05 Kaustinen			3 ka	
53.05	Niilo Perälä		KaJu	03.07 Kalajoki			2 pk	
52,77	Väinö Eskola-09		KaJu	17.07 Kalajoki			ott	
51.60	Lauri Joki-09		KP-V	12.06 Kokkola			1B ka	
51,03	Yrjö Heusala-08		KaJu	12.06 Kokkola			2B ka	

					

					1931	

	100m-31
11,2	Pentti Oura-06		KaJu	26.07 Kokkola			2 ka	
11,5	Veikko Komsi-09		KV	27.09 Kaustinen			2 kv	
11,5e	Sauli Kentala-06	KP-V	20.09 Jyväskylä 		3 ka	
11,5e	Sulo Kreus-08		MK	26.07 Kokkola   		3 ka	
11,7e	Eemil Esko-03		KV	27.09 Kaustinen			2h1 kv	
12,0	A Sarja			KoJy	21.06 Kannus			1 so
12,0e	Nestori Koskela-09	KSU	24.06 Kannus			4 ka	
12,0	Veikko Kallio-06	NU	02.08 Nivala			1 ka		presidentti Kyösti Kallion poika	
12,1	Eino Eskola		KSU	21.06 Kaustinen			4 ka	
12,2	Voitto Jokivirta-12	KP-V	15.08 Teerijärvi   		2 so
	---10---	
12,2	Toimi Metsäranta-07	KannVi	23.08 Kokkola			1 so
12,2	Armas Peltola-11	KP-V	13.09 Jylhä    			1 ns	


	200m-31
23,1	Pentti Oura-06		KaJu	25.09 Helsinki  		1	
23,6e	Sulo Kreus-08		MK	26.07 Kokkola  			4 ka	
23,7	Veikko Komsi-09		KV	26.07 Kokkola  			5 ka	
24,6e	E Pöyhtäri		KV	26.07 Kokkola			2h1 ka	
24,7e	Sauli Kentala-06	KP-V	26.07 Kokkola  		 	2h3 ka	


	400m-31
54,4	Kalervo Nissilä-13	KV	5-6.9 Kokkola			(1) ulkop	
55,0	Veikko Kallio-06	NU	02.08 Nivala			1 ka	
56,2	Arvo Tilvis-01		KaJu	28.06 Rautio			1 so	
56,2	Niilo Kujala-11		NU	02.08 Nivala			2 ka	
56,3	Eino Taipale-08		RK	28.06 Rautio			2 so	
56,5	Viljo Polvi-10		RK	28.06 Rautio			3 so	
56,7	Reino Niskala-01	KaJu	28.06 Rautio			4 so	
56,8	Armas Peltola-11	KP-V	02.08 Nivala			3 ka	


	800m-31
2.01,5	Kalle Pöyhtäri-08	KSU	21.06 Oulu			1B ka	
2.04,0	Uljas Känsälä-11	KP-V	24.06 Kannus			2 ka	
2.04,5	Veikko Kallio-06	NU	3-4.8 Nivala			1 ka
2.05,0	Nestori Koskela-09	KSU	24.06 Kannus			3 ka			
2.06,2	Armas Peltola-11	KP-V	09.08 Kaustinen			2 pim
2.08,6	Martti Känsälä-11	KP-V	27.09 Kaustinen			1B ka
2.08,9	Aimo Oravala-13		TSU	27.09 Kaustinen			2B ka	


	1500m-31
4.11,0	Armas Peltola-11	KP-V	05.09 Vaasa			1 ka	
4.11,1	Uljas Känsälä-11	KP-V	26.07 Kokkola			2 ka
4.13,1	Veikko Kallio-06	NU	02.08 Nivala			2 ka
4.15,0	Toivo Nissi-08		KT	26.07 Kokkola			5 ka
4.20,2	Jussi Kumpula-06	NU	11.07 Kalajoki			1 so	
4.23,0	Väinö Vuolle-10		KT	19.07 Marinkainen		1 pk
4.24,0	Fritz Koskela		KP-V	15.08 Teerijärvi		4 so	
4.24,5	Martti Känsälä-11	KP-V	15.08 Teerijärvi		5 so	
4.25,0	Eino Sysimetsä-08	MK	19.07 Marinkainen		3 pk
4.25,5	Veikko Välimaa		ViKi	19.07 Marinkainen		4 pk
	--10--
	

	3000m-31
9.17,0	Adolf Männistö-08	KaJu	05.09 Oulu			2 ka	
9.27,7	Uljas Känsälä-11	KP-V	21.06 Kaustinen			1 ka	
9.30,8	Veikko Välimaa		LV	30.08 Toholampi			1 pk	
9.35,0	Yrjö Himanka-06		HU	05.07 Kalajoki			2 skM	
9.32,8	Hannes Annala-03	TSU	30.08 Toholampi			2 pk	
9.34,9	Väinö Raasakka-06	KSU	21.06 Kaustinen			3 ka
9.40,0	Reino Kerola		LV	30.08 Toholampi			3 pk	


	5000m-31
15.44,7	Jussi Kumpula-06	NU	21.06 Oulu			1 ka	
16.16,0	Hannes Annala-03	TSU	27.09 Kaustinen			1 ka	
16.47,5	A Raasakka		KSU	08.08 Kaustinen			1 pim	
16.48,6	Veikko Välimaa		MaKi	08.08 Kaustinen			2 pim	
16.52,0	Väinö Kujala-10		VetY	08.08 Kaustinen			3 pim	
16.57,3	Armas Linna-11		KPV	08.08 Kaustinen			4 pim	
16.58,0	Adolf Männistö-08	KaJu	12.07 Kalajoki			2 so	


	10000m-31					
36.17,8	A Raasakka		KSU	09.08 Kaustinen			1 pim	
36.21,1	Armas Linna-11		KP-V	09.08 Kaustinen			2 pim	
36.33,0	Väinö Kujala-10		VetY	09.08 Kaustinen			3 pim	
36.43,0	Väinö Aro-06		KPV	09.08 Kaustinen			4 pim
37.37,3	A Kohtala		KoJy	8-9.8 Vaasa			4 pim TUL	
37.53,0	Aarti Kettu-08		KPV	09.08 Kaustinen			5 pim	


	110m aidat-31
19,7	Veikko Saraste-10	KPV	09.08 Kaustinen			1 pim	
19,7	Kalle Tiesmaa		KV	09.08 Kaustinen			2 pim	
20,2	Sauli Kentala-06	KPV	09.08 Kaustinen			3 pim	
20,3	Eemil Esko-03		KV	09.08 Kaustinen			4 pim	


1931
170	Oskari Kauppinen-00	HT	21.06 Kaustinen			1 ka	
170	Väinö Eskola-09		KaJu	04.07 Kalajoki			D pim	
166	Eino Mattila-09		KSU	4-5.7 Kalajoki			5ott skM
165	Kalle Vihanta-nn	KSU	4-5.7 Kalajoki			5ott skM
165	Urpo Nikula-10		KT	26.07 Kokkola			2 ka	
165	Toivo Heinonen-13	KSU	30.08 Toholampi			1 pk	
165	Kalevi Vuorinen-10	KSU	30.08 Toholampi			2 pk
164	V Kekäläinen		KoJy	21.06 Kannus			2 so	
161	Väinö Huhtala-11	KSU	4-5.7 Kalajoki			5ott skM
160	Heino Siltala-02	HT	21.06 Kaustinen			2 ka	
	--10--	
160	V Järvelä		KPV	21.06 Kaustinen			4 ka	
160	Valfrid Kangas-11	KT	24.06 Kannus			1 ka	
160	N Eskola		KaJu	12.07 Kalajoki			2 so
160	Vilho Jutila		KaJu	02.08 Nivala			2 ka	
	---10---


	seiväs-31					
295	Voitto Jokivirta-12	KP-V	15.08 Teerijärvi		1 so	
295	Armas Paavola-06	KP-V	15.08 Teerijärvi		2 so	
290	Heino Kainu-12		VetY	09.08 Kaustinen			2 pim	
280	Kalle Vihanta-09	KSU	09.08 Kaustinen			3 pim	
280	Veikko Saraste		KPV	09.08 Kaustinen			4 pim	


	pituus-31
642,5	Väinö Eskola-09		KaJu	26.07 Kokkola			2 ka	
637	Eemil Esko-03		KV	26.07 Kokkola			3 ka	
626	Oskari Kauppinen-00	HT	09.08 Kaustinen			1 pim	
623	Sulo Kreus-08		MK	09.08 Kaustinen			2 pim	
614	V Kekäläinen		KoJy	21.06 Kannus			1 so
611	Valfrid Kangas-11	KT	09.08 Kaustinen			3 pim	
605	Kalle Vihanta-09	KSU	21.06 Oulu			1 ka	
603	Voitto Jokivirta-12	KP-V	09.08 Kaustinen			4 pim	
602	Martti Isomöttönen-12		09.08 Kaustinen			5 pim	
595	Vihtori Jänkä-07	KP-V	21.06 Kaustinen			4 ka	
	--10--
	

	kolmiloikka-31
13.34	Valfrid Kangas-11	KT	24.06 Kannus			2 ka	
13.20	Olavi Uitto-12		KV	02.08 Nivala			1 ka	
13.14	Kalle Vihanta-09	KSU	24.06 Kannus			3 ka	
13.02	Sulo Kreus-08		MaKi	09.08 Kaustinen			1 pim	
12.93	Väinö Roikola		MaKi	09.08 Kaustinen			3 pim	
12,88	Reino Roiko-Jokela-06	KannVi	04.10 Kannus			1 sem
12,79	V Kekäläinen		KoJy	21.06 Kannus			1 so
12,65	Kalevi Vuorinen-10	KSU	24.06 Kannus			5 sk
12,39	V Lento			KoJy	21.06 Kannus			2 s0
12,30	Pauli Niskakangas-13	RK	28.06 Rautio			1 so	
	--10--


	kuula-31
13.55	Uuno Matkala-04		KV	24.06 Kannus			1 ka	
13.34	Pauli Kaustinen-10	KP-V	28.06 Kaustinen		   	ott	
13.11	Paavo Mikkola-12	KaJu	11.07 Kalajoki			1 so	
13.02	Sulo Kreus-08		MK	30.08 Toholampi			2 pk	
12.83	Urpo Nikula-10		KT	26.07 Kokkola			1 ka	
12.64	Kalle Tiesmaa-05	KV	09.08 Kaustinen			1 pim	
12,20	Arvi Kallio-06		NU	1-2.8 Nivala
12,11	V Kekäläinen		KoJy	21.06 Kannus			1
12,08	Reino Nikula-10		KPV	24.06 Kannus			3 sk
12,05	A Kangaskokko		KaJu	1-2.8 Nivala		


	kiekko-31	
42.88	Kalle Tiesmaa-05	KV	24.07 Helsinki			2 kv	
41.39	Uuno Matkala-04		KV	24.06 Kannus			1 ka	
38.15	Uuno Viiperi-04		KP-V	09.08 Kaustinen			3 pim	
36,18	Tauno Linna-05		NU	01.08 Nivala			1 ka	
36.16	Armas Luomala-05	KP-V	21.06 Kaustinen			1B ka	
35.64	Väinö Hietalahti-10	HT	21.06 Kaustinen			2B ka	
35.73	Pauli Kaustinen-10	KP-V	24.06 Kannus			2 ka	
35,37	V Kekäläinen		KoJy	21.06 Kannus			1 so
35,01	Reino Nikula-10		KPV	24.06 Kannus			3 sk
33,82	Viljo Valo-12			KPV	21.06 Kaustinen			4 ka
	--10--
	

	keihäs-31
58.35	Vilho Jutila-06		KaJu	12.07 Kalajoki			1 so	
53.98	Tauno Linna-05		NU	12.07 Kalajoki			2 so	
52,35	Yrjö Hautala-03		NU	12.07 Kalajoki			3 so	
52,22	Yrjö Lapinoja-10	KaJu	21.06 Rautio			1 so	
51,42	Yrjö Heusala-08		KaJu	11.07 Kalajoki			4 so	
50,51	Väinö Eskola-09		KaJu	05.07 Kalajoki			D pim	
50,33	Pauli Niskakangas-13	RK	21.06 Rautio			2 so	
49,93	Viljo Kolppanen-09	LV	30.08 Toholampi			1 pk	
49,30	Niilo Koskela		KSU	30.08 Toholampi			2 pk	
49,05	Väinö Hietalahti-10	HT	21.06 Kaustinen			2 ka	
	---10---

					

					1930	

	100m-30
11,4	Pentti Orell-06		KaJu	24.06 Kannus			1 ka	
11,6	Veikko Komsi-09		KV	07.09 Kaustinen			1 ka	
11,7	Eemil Esko-03		KV	24.06 Kannus			1h2 ka
11,9	Sulo Kreus-08		MaKi	10.08 Kaustinen			1 pim	
12,0e	Reino Vaara-09		NU	03.08 Nivala     		2 so	
12,0e	Sauli Kentala-06	KPV	10.08 Kaustinen			4 pim	
12,1	Lauri Korhonen-09	KV	7-8.6 Kaustinen			1 ka	
12,1	Nikke Vaara-09		NU	03.08 Nivala			3 so
12,2e	Ahti Vanhala-06		KSU	21.06 Oulu			4h1 ka	
12,3e	Konsta Jylhä-10		KPV	03.08 Kaustinen			3 so
	--10--
12,3e	Väinö Rantamäki		TR	07.09 Kaustinen			3 ka
12,4	Nestori Koskela-09	KSU	16.08 Kannus			p		


	200m-30
24,3	Sulo Kreus-08		MaKi	14.09 Kannus			1 pim	
24,4	Veikko Komsi-09		KV	14.09 Kannus			2 pim	
24,2e	Pentti Orell-06		KaJu	31.08 Vaasa			3 ka	
25,2	Matti Vuolle		KT	31.08 Lohtaja			4ott sk		
25,2e	Erki Wegelius-12	KV	14.09 Kannus			3 pim


	400m-30
53,0	Nestori Koskela-09	KSU	22.06 Liminka			1 ka
55,8	Uljas Känsälä-11	KP-V	15.08 Teerijärvi		1 so	
56,1e	Toivo Pajunen-09	KP-V	15.08 Teerijärvi		2 so	
57,2	Pentti Orell-06		KaJu	02.08 Nivala			1 so	


	800m-30
2.01,6	Paavo Jokivirta-05	KP-V	28.07 Helsinki-E		4 kv			
2.05,0	Nestori Koskela-09	KSU	24.06 Kannus			2 ka	
2.07,0	Uljas Känsälä-11	KP-V	24.06 Kannus			3 ka	
2.10,5	Ensti Lintilä-03	TR	07.09 Kaustinen			2 ka	
2.13,5	Urho Olkkola		TR	07.09 Kaustinen			3 ka
2.14,0	Armas Peltola-11	KPV	10.08 Kaustinen			4 pim	


	1500m-30
3.59,6	Paavo Jokivirta-05	KP-V	14.06 Varsova			3 kv	
4.21,7	Nestori Koskela-09	KSU	02.08 Kannus			1 so	
4.23,5	Ensti Lintilä		KSU	02.08 Kannus			2 so	
4.24,0	Jussi Kumpula-06	NU	02.08 Nivala			1 so	
4.24,1	Väinö Raasakka		KSU	02.08 Kannus			3 so	
4.25,8	Pentti Råman		KT	02.08 Kannus			4 so	
4.27,0	Urho Olkkola		KSU	02.08 Kannus			5 so	
4.27,1	Martti Nisula-11	KSU	02.08 Kannus			6 so	
4.28,6	Toivo Virkkala-04	KPV	03.08 Kaustinen			2 so	
4.28,6	Uljas Känsälä-11	KP-V	03.08 Kaustinen			3 so	
	---10---


	3000m-30
8.41,4	Paavo Jokivirta-05	KP-V	25.05 Tampere			1 ka	
8.59,5	Jussi Kumpula-06	NU	24.06 Kannus			2 ka	
9.33,0	Toivo Virkkala-04	KPV	27.07 Nikula			1 sk	
9.35,0	Väinö Kujala		VetU	27.07 Nikula			2 sk
9.36,9	Hannes Annala-03	TSU	17.08 Kannus			1 sk
9.37,0	Frits Koskela		KPV	27.07 Nikula			3 sk	
9.38,5	Väinö Raasakka-06	KSU	17.08 Kannus			2 sk	


	5000m-30
15.17,2	Paavo Jokivirta-05	KP-V	15.06 Varsova			2 kv	
16.11,0	Jussi Kumpula-06	NU	03.08 Nivala			1 so	
16.28,9	Hannes Annala-03	TR	07.09 Kaustinen			2 ka	
17.01,0	Toivo Virkkkala-04	KPV	10.08 Kaustinen			1 pim	
17.13,2	Väinö Kujala-10		VetY	10.08 Kaustinen			2 pim	
17.17,2	Y Laurila		NU	03.08 Nivala			2 so
17.20,0	Reino Kontio-10		YK	03.08 Ylivieska			1 jv	
17.24,0	Väinö Hyyppä		SL	10.08 Kaustinen			3 pim	


	10000m-30					
33.02,9	Jussi Kumpula-06	NU	14.09 Kannus			1 pim	
34.59,8	Hannes Annala-03	TSU	14.09 Kannus			2 pim	
35.53,0	Nikolai Rantakangas-02	Stärn	24.08 Kokkola			1 pim TUL
			

	korkeus-30
175	Oskari Kauppinen-00	HT	7-8.6 Kaustinen  		1 ka	
170	Heino Siltala-02	HT	7-8.6 Kaustinen			2 ka	
169	Jussi Tuominen		NU	03.08 Nivala			1 so	
166	Vilho Jutila		KaJu	03.08 Nivala			2 so	
165	Vilfrid Lento-06	MaKi	07.09 Marinkainen		4-ott	
160	Urpo Nikula-10		KT	17.08 Kannus			skpim	
160	Alfred Polvi		LV	31.08 Lohtaja			2 sk
160	Jorma Korvenheimo-12	KV	07.09 Kaustinen			2 ka	


	seiväs-30					
293,5	Armas Paavola-06	KP-V	03.08 Kaustinen			1 so	
283	Voitto Jokivirta-12	KPV	03.08 Kaustinen			2 so	


	pituus-30
646	Sulo Kreus-08		MaKi	07.09 Marinkainen		4-ott	
631	Kalle Vihanta-09	KSU	24.06 Kannus			2 ka	
622	Nikke Vaara-06		NU	03.08 Nivala			1 so	
618	Jussi Tuominen		NU	03.08 Nivala			2 so	
614	Eemil Esko-03		KV	24.06 Kannus			3 ka	
595	V Kekäläinen		KoJy	24.08 Kokkola			2 pim TUL
592	Arvo Tilvis-02		KaJu	03.08 Nivala			3 so	
589	Jouko Pohjanpalo-08	KV	13.09 Kannus			2 pim	
587	Oskari Kauppinen-00	HT	7-8.6 Kaustinen			3 ka	
584	Niilo Hietala-09	TR	07.09 Kaustinen			1B ka	
	--10--
579	Vikke Jänkä-07		KP-V	07.09 Kaustinen			2B ka	
576	Antti Juola-06		KaJu	03.08 Nivala			4 so	
575	Heino Siltala		HT	07.09 Kaustinen			3B ka	

nuorisoseura
603	Niilo Hietala-09	TR	21.09 Toholampi			1 ns


	kolmiloikka-30
13,18	Kalle Vihanta-09	KSU	22.06 Liminka
12,81	Sulo Kreus		MaKi	13.09 Kannus			1 pim	
12,59	Väinö Huhtala-11	KSU	13.09 Kannus			2 pim	
12,49	E Ollila		KSU	13.09 Kannus			3 pim	
12,48	V Lento			KoJy	24.08 Kokkola			2 ka	
12,46	Arvo Kallio		NU	02.08 Nivala			1 so	
12,29	Nikke Vaara-06		NU	02.08 Nivala			2 so	
12.07	Voitto Jokivirta-12	KP-V	18.05 Kaustinen			1 jv	
12,07	Viljo Sysimetsä-08	LV	31.08 Lohtaja			1 sk
12,04	Nestori Koskela-09	KSU	24.06 Kannus			1B ka	
	--10--
12,01	Antti Juola-06		KaJu	02.08 Nivala			3 so	
	

	kuula-30
13.23	Sulo Kreus-08		MaKi	07.09 Marinkainen		4-ott	
12,68	Paavo Mikkola-12	KaJu	10.08 Kaustinen			1 pim	
12.64	Uuno Matkala-04		KV	16.08 Kannus			skpim
12.59	Väinö Huhtala-11	KSU	14.09 Kannus			2	
12.51	Lauri Korhonen-09	KV	07.09 Kaustinen			2 ka	
12.48	Hugo Salo-00		KP-V	7-8.6 Kaustinen			3 ka	
12,37	Pauli Kaustinen-10	KPV	24.06 Kannus			4 ka	
12,33	Arvi Kallio-06		NU	02.08 Nivala			2 so		
12.24	Lauri Joki-09		KP-V	18.05 Kaustinen			1 jv	
12,15	Urpo Nikula-10		KT	16.08 Kannus			skpim
	---10---

	kiekko-30	
39,68	Oskar Lindborg-00	Stjärn	23.08 Kokkola			1 pim TUL
38.65	Uuno Matkala-04		KV	07.09 Kaustinen 		2 ka	
37,21	Erik Lindborg		Stjärn	23.08 Kokkola			2 pim TUL
35,98	Tauno Linna-05		NU	02.08 Nivala			1 so	
35.40,5	Jussi Tuominen		NU	02.08 Nivala			2 so	
35,15	Reino Nikula-10		KPV	07.09 Kaustinen			3 ka	
33,77	Vilho Jutila-06		KaJu	10.08 Kaustinen			2 pim	
33,08	Niilo Ojala-04		KaJu	02.08 Nivala			4 so
32,58	Matti Salo-08		KT	24.06 Kannus			3 ka	
32,57	Urho Nikula		nn	21.09 Lohtaja			heittos
	--10--
	

	moukari-30					
34,13	Oskar Lindborg-00	Stjärn	23.08 Kokkola			1 pim	TUL


	keihäs-30
56.65	Vilho Jutila-06		KaJu	24.06 Kannus  			2 ka	
54.04	Sulo Keiski		KSU	24.06 Kannus			3 ka	
50,19	Yrjö Hautala-03		NU	03.08 Nivala			2 so	
49,31	Lauri Korhonen-09	KV	17.08 Kannus			skpim	
49,22	Tauno Linna-05		NU	03.08 Nivala			3 so	
48,07	Sulo Kreus-08		MaKi	10.08 Kaustinen			3 pim	
47,60	Paavo Mikkola-12	KaJu	10.08 Kaustinen			4 pim	



					1929	

	100m-29				
11,5	Pentti Orell-06		KNU	04.08 Kokkola			1 ka
11,6	Kalle Vihanta-09	KSU	13.09 Kokkola			1 koulu	
11,6	Kauko Pajala-10		KT	13.09 Kokkola			2 koulu	
11,8	Eemil Esko-03		KV	04.08 Kokkola			3 ka	
11,9	Teuvo Syrjälä-10	KV	13.09 Koulu			3 koulu
11,9	Sauli Kentala-06	KP-V	09.06 Kaustinen			2 ka
12,1	Eino Kangas		KNU	13.07 Kalajoki			2 so
12,0 	Lauri Korhonen-09	KV	09.06 Kaustinen			3 ka	
12,1	Nikke Vaara-06		NU	13.07 Kalajoki			3 so	
12,1	Väinö Eskola-09		KNU	04.08 Kokkola			1B ka	
	---10---
12,1	Oskari Kauppinen-00	EE	10.08 Kannus			pim
12,1	Valfrid Koutonen-02	KSU	10.08 Kannus			pim
12,1	Ahti Vanhala-06		KSU	11.08 Kannus			1h4 pim
	

	200m-29		
25,0	Eemil Esko-03		KV	11.08 Kannus			1 pim	
25,4	Ahti Vanhala-06		KSU	11.08 Kannus			2 pim	
25,8	Valfrid Koutonen-02	KSU	11.08 Kannus			3 pim	


	400m-29					
54,1	Yrjö Himanka-06		KaJu	27-28.07 Oulu			1 ka	

maantie ??
52,8	Yrjö Himanka-06		KaJu	13.07 Kalajoki			1 so
53,3	Toivo Apuli-06		KaJu	13.07 Kalajoki			2 so
54,4	Toivo Takalo-05		NU	13.07 Kalajoki			3 so	
54,5	L Mattila		NU	13.07 Kalajoki			4 so

??
53,6	Toivo Takalo-05		NU	14.07 Kalajoki			1 so


	800m-29	
2.03,5	Paavo Jokivirta-05	KP-V	18.05 Helsinki-E		2 ka	
2.07,2	Lauri Kangas-12		VetY	09.06 Kaustinen			1B ka		
2.07,7	Ragnar Vikström-05	YR	10-11.8 Kokkola		3 pim TUL
2.08,0	Yrjö Penttilä		HinIs	10-11.8 Kokkola		4 pim TUL
2.08,6	Yrjö Hmanka-06		KNSU	15.09 Kannus			1 ka
2.10,5	Reino Kerola-05		LohtUV	09.06 Kaustinen			3B ka	
2.11,0	Ilamri Karvonen-02	HT	14.07 Kannus			1 sk	
2.11,5	Väinö Raasakka-06	KSU	14.07 Kannus			2 sk
2.12,4	H Ojala			KNSU	15.09 Kannus			2 ka	
2.13,0	Ensti Lintilä-03	TSU	14.07 Kannus			3 sk	
	---10---


	1500m-29
4.04,4	Paavo Jokivirta-05	KP-V	13.06 Helsinki-E		4 kv  	
4.08,0	Yrjö Himanka-06		KNSU	28.07 Oulu			2 ka	
4.12,5	Olli Puskala-08		KNSU	13.07 Kalajoki			2 so
4.17,2	Ragnar Vikström-05	YR	10.08 Kokkola			2 pim	
4.18,0	Jussi Kumpula-06	NU	13.07 Kalajoki			3 so
4.18,5	A Kohtala		PietVo	10.08 Kokkola			3 pim	
4.21,5	Eino Niemelä-09		NU	13.07 Kalajoki			4 so	
4.24,4	Toivo Virkkala-04	KP-V	03.08 Kokkola			5 ka	
4.33,8	H Ojala			KNSU	14.07 Kannus			1 sk


	3000m-29					
8.52,0	Paavo Jokivirta-05	KP-V	25.08 Tampere			2 skSM	
9.07,2	Yrjö Himanka-06		KNSU	04.08 Kokkola			2 ka	
9.13,5	Olli Puskala-08		KNSU	04.08 Kokkola			3 ka	
9.35,8	Hannes Annala-03	TSU	14.07 Kannus			1 sk
9.35,8	Nikolai Rantakangas-02	PietVo	20.07 Seinäjoki			1 TUL piiri-j
9.36,0	A Kohtala		PietVo	20.07 Seinäjoki			2 TUL piiri-j
9.38,4	Väinö Raasakka-06	KSU	27-28.07 Oulu			2 ka	


	5000m-29				
15.45,0	Jussi Kumpula-06	NU	14.07 Kalajoki			1 so	
16.17,0	Olli Puskala-08		KNSU	14.07 Kalajoki			2 so	
16.22,0	Adolf Männistö-06	KNSU	14.07 Kalajoki			3 so	
16.39,0	Yrjö Himanka-06		KNSU	09.06 Kaustinen			1 ka
16.41,1	A Kohtala		PietVo	15.09 Kauhava			2 ka	
16.52,6	Nikola Rantakangas-02	PietVo	07.07 Vaasa			1 pim TUL
16.55,4	Ragnar Vikström-05	YR	07.07 Vaasa			2 pim TUL
	

	10000m-29				
35.29,4	A Kohtala		PietVo	28.07 Lapua			1 ka	


	3000m esteet-29	
9.56,9	Paavo Jokivirta-05	KP-V	21,07 Helsinki			4 SM	


	korkeus-29				
172	Jussi Tuominen		NU	14.07 Kalajoki			1 so	
171	Oskari Kauppinen-00	HT	14.07 Kannus			1 sk
165	Eino Mattila-09		KSU	15.09 Kannus			2 ka		
161	E Kleemola		TSU	14.07 Kannus			2 sk	
161	Vilfrid Lento-06	LohtUV	11.08 Kannus			2 pim	
161	Lauri Korhonen-09	KV	11.08 Kannus			5 pim
158	Niilo Ojala-04		KNSU	14.07 Kalajoki			3 so


	pituus-29	
643	Urho Salminen-94	KoJy	29.09 Helsinki-E		1 ka
626	Eemil Esko-03		KV	15.09 Kannus			1 ka
610	Väinö Eskola-09		KNSU	15.09 Kannus			2 ka
608	Kalle Vihanta-09	KNSU	15.09 Kannus			3 ka					
606	Kauko Pajala-10		KT	13.09 Kokkola			1 koulu	
602	Pentti Orell-06		KNU	13.07 Kalajoki  		1 so	
595	Väinö Eskola-09		KNU	13.07 Kalajoki			2 so	
588	Jussi Tuominen		NU	13.07 Kalajoki			3 so	
588	Nikke Vaara-06		NU	13.07 Kalajoki			4 so	
576	Oskari Kauppinen-00	HT	14.07 Kannus			1 sk
	---10---	

	
		3-loikka-29
13,47	Urho Salminen-94	KoJy	29.09 Helsinki-E		ka					
13,22	Pentti Orell-06		KNU	04.08 Kokkola			1 ka	
13,08	Väinö Eskola-09		KNU	04.08 Kokkola			2 ka	
12,90	Teuvo Syrjälä-10	KV	15.09 Kannus			1B ka
12,63	Väinö Roikola		LohtUV	04.08 Kokkola			3 ka	
12,43	Kauko Pajala-10		KT	15.09 Kannus			2 ka
12,36	V Kekäläinen		KoJy	10-11.8 Kokkola			2 pim TUL
12,26	Reino Roiko-Jokela-06	KannVi	10-11.8 Kokkola			3 pim TUL
12,24	Nikke Vaara-06		NU	14.07 Kalajoki			3 so	
12,22	Eino Mattila-09		KSU	15.09 Kannus			3 ka
	---10---


	kuula-29				
12,87	Hugo Salo-00		KP-V	03.08 Kokkola			1 ka	
12,68	Uuno Matkala-04		KV	11.08 Kannus			1 pim	
12,30	Jaakko Korhonen-05	KV	11.08 Kannus			3 pim	
12,15	Arvi Kallio-06		NU	13.07 Kalajoki			1 so	
11,85	Toivo Apuli-06		KNSU	13.07 Kalajoki			2 so	
11,81	S Pajala		KSU	11.08 Kannus			4 pim	
11,70	Yrjö Hautala-03		NU	13.07 Kalajoki			3 so	
11,67	Niilo Ojala-04		KNSU	13.07 Kalajoki			4 so


	kiekko-29					
38,08	Uuno Matkala-04		KV	14.07 Kannus			2 sk	
37,70	Erik Lindborg		Stjärn	10.08 Kokkola			2 pim
37,24	Tauno Linna-05		NU	14.07 Kalajoki			1 so	
37,16	Hugo Salo-00		KP-V	14.07 Kannus			3 sk	
36,45	Jussi Tuominen		NU	14.07 Kalajoki			2 so	
35,93	Albert Isosaari-95	HT	11.08 Kannus			1 pim	
35,24	Niilo Ojala-04		NU	14.07 Kalajoki			3 so	
33,70	Toivo Apuli-06		KNSU	14.07 Kalajoki			4 so	


	keihäs-29					
53,80	Vilho Jutila-06		KaJu	14.07 Kalajoki			1 so	
52,67	Sulo Keiski		KSU	15.09 Kannus			2 ka	
51,15	Yrjö Hautala-03		NU	14.07 Kalajoki			2 so
50,83	E Reinikainen		HimIs	08.09 Seinäjoki			1 ka	
49,07	Arvi Kallio		NU	14.07 Kalajoki			3 so	
48,63	V Leppilampi		KSU	14.07 Kannus			2 sk	
48,39	Toivo Apuli-06		KNSU	14.07 Kalajoki			4 so	
48,20	Martti Yrjänä-11	LohtUV	14.07 Kannus			3 sk	
47,30	Lauri Korhonen-09	KV	09.06 Kaustinen			1 ka
47,22	Väinö Eskola-09		KNSU	15.09 Kannus			3 ka
	---10---

									

					1928	

	100m-28				
11,4	Pentti Orell-06		KNSU	26.08 Kalajoki		
11,5	Eemil Esko-03		KV	09.09 Kokkola			1 ka	
11,7	Nikke Vaara-06		NU	09.09 Kokkola			2 ka	
11,7	Yrjö Warelius		KV	09.09 Kokkola			3 ka	
11,9	Valfrid Koutonen-02	KInto	23.09 Kannus			1 sk	
12,1e	Jouko Pohjanpalo-08	KV	17.06 Kokkola			2 ka	
12,1	Yrjö Kivelä-00		KV	28.08 Kokkola			3 malja-k	
12,1	Erik Lindborg		Stjärna	02.09 Pietarsaari		1 ka	
12,1	Konsta Järvelä-10		KP-V	16.09 Kaustinen			1 ka	
12,2	Väinö Eskola-09		KNU	24.06 Kannus			3 sk	
	---10---					
12,2	Huvi Alestalo-95	KV	28.08 Kokkola			4 malja-k	
12,2	Ahti Vanhala-06		KSU	23.09 Kannus			2 sk	


	200m-28	
23,9	Eemil Esko-03		KV	30.08 Kokkola			1 malja-k	
24,4	Jouko Pohjanpalo-08	KV	30.08 Kokkola			2 malja-k					
24,5	Pentti Orell-06		KNSU	19.08 Kannus			1 skM	
24,6	Yrjö Kivelä-00		KV	30.08 Kokkola			3 malja-k	
24,7	Yrjö Warelius		KV	30.08 Kokkola			4 malja-k	
24,8	Valfrid Koutonen-02	KInto	19.08 Kannus			2 skM	
25,1e	Huvi Alestalo-95	KV	19.08 Kannus			3 skM	
25,2e	Väinö Vuolle-05		KT	19.08 Kannus			4 skM	
					

	400m-28				
53,8	Väinö Vuolle-05		KT	09.09 Kokkola			1 ka	
54,1	Eemil Esko-03		KV	09.09 Kokkola			2 ka	
54,8	Paavo Jokivirta-05	KP-V	04.08 Kokkola			1 pim	
55,4	T Olkkola		KV	09.09 Kokkola			3 ka	
56,4	Toivo Apuli-06		KNSU	04.08 Kokkola			3 pim	
57,9	Jouko Pohjanpalo-08	KV	28.08 Kokkola			2 malja-k	
58,2	Nikolai Rantakangas-02	PietVo	02.09 Pietarsaari		2 ka	


	800m-28					
2.00,7	Paavo Jokivirta-05	KP-V	17.06 Kokkola			2 ka	
2.05,2	Yrjö Himanka-06		KalajSU	19.08 Kannus			2 skM	
2.05,2	Olli Puskala-08		KNSU	19.08 Kannus			3 skM	
2.14,0	V Angersaari			24.06 Kannus			1 sk	
2.14,4	Väinö Raasakka-06	KSU	23.09 Kannus			2 sk	
2.14,4	Urho Olkkola		TSU	23.09 Kannus			3 sk	
2.16,4	Jalmari Passoja-94	KT	17.06 Kokkola			3 ka		
2.17,2	Matti Seppälä		KT	24.06 Kannus			2 sk	


	1500m-28					
4.09,0	Paavo Jokivirta-05	KP-V	18.08 Kannus			1 pim	
4.10,2	Yrjö Himanka-08		KNSU	15.09 Oulu			2 ka	
4.17,0	Olli Puskala-08		KNSU	18.08 Kannus			3 pim	
4.22,6	A Kohtala		PietVo	01.09 Pietarsaari		2 ka	
4.23,3	Hannes Annala-03	KV	09.09 Kokkola			2 ka	
4.31,0	Väinö Raasakka		KannInt	18.08 Kannus			4 skM	
4.36,0	Matti Seppälä-93	KT	09.09 Kokkola			3 ka	
4.24,9	Nikolai Rantakangas-02	PietVo	18.08 Pietarsaari		3 pim	
4.37,2	V Blomberg		PietVo	22.07 Pietarsaari		1 ka	
	
vahvistamattomia				
4.09	Yrjö Himanka-08		KNSU	02.07 Yppäri ?		
4.15	Olli Puskala-08		KNSU	16.09 Kalajoki		
	

	3000m-28					
8.46,0	Paavo Jokivirta-05	KP-V	09.09 Mikkeli			3 suojkSM	
9.02,0	Yrjö Himanka-06		Kalaj	16.09 Oulu			2 ka	
9.10,0	Olli Puskala-08		Kalaj	09.09 Mikkeli		
9.25,0	Aadolf Männistö-08	Kalaj	19.08 Kannus			3 skM	
9.27,0	Reino Kerola-15		LohtUV	19.08 Kannus			4 skM	
9.28,0	Hannes Annala-03	KV	19.08 Kannus			5 skM	
9.34,0	Nestori Penttilä-03	KP-V	12.08 Kaustinen			2 ns	
9.46,0	Väinö Raasakka-06	KSU	19.08 Kannus			6 skM	
9.51,0	Matti Seppälä-93	KT	07.07 Kannus		


	5000m-28					
15.42,8	Jussi Kumpula-06	NU	24.06 Kannus			1 sk	
16.10,6	Yrjö Himanka-06		KNSU	18.08 Kannus			1 pim	
16.13,6	A Kohtala		PietVo	02.09 Pietarsaari		1 ka	
16.15,0	Reino Kerola-05		LohtUV	18.08 Kannus			2 pim	
16.17,0	Hannes Annala-03	KV	09.09 Kokkola			2 ka	
16.38,0	Aadolf Männistö-08	KNSU	02.09 Nivala		
16.38,2	Aarne Rita-06		KT	09.09 Kokkola			3 ka	
16.43,0	Nikolai Rantakangas-02	PietVo	28-29.7 Kauhava			2 ka	
16.58,6	V Blomberg		PietVo	02.09 Pietarsaari		3 ka	
16.59,0	Matti Seppälä-93	KT	24.06 Kannus			3 sk	
	---10---				


	10000m-28				
34.58,6	Hannes Annala-03	TSU	23.09 Kannus			1 sk	
35.26,0	Nestori Penttilä-03	KP-V	16.09 Kaustinen			1 ka	
35.29,0	Matti Seppälä-93	KT	16.09 Kaustinen			2 ka	
35.32,5	A Kohtala		PietVo	19.08 Pietarsaari		1 pim	
36.05,1	V Blomberg		PietVo	19.08 Pietarsaari		2 pim	
36.31,0	Yrjö Östberg-02		KNSU	29.07 Kalajoki			1	
38.09,0	Toivo Virkkala-04	KP-V	16.09 Kaustinen			3 ka	


	korkeus-28				
171	Oskari Kauppinen-00	EE	26.08 Eskola			1 %	
166	Valfrid Koutonen-02	KInto	24.06 Kannus			2 sk	
169	T Kangas		Stjärna 02.09 Pietarsaari		1 ka	
164	R Laakso		KSU	23.09 Kannus			1 sk	
161	Verner Vähäaho		SL	24.06 Kannus			3 sk	
161	Niilo Ojala-04		KNSU	29.07 Kalajoki			6-ott	
161	Vilfrid Lento-06	LohtUV	23.09 Kannus			2 sk		
160	Lauri Korhonen-09	KV	18.08 Kannus			2 skM	
158	Mooses Myllykangas-00	Perho	07.08 Perho			1 sk
158	J Vähämöttönen	Perho		07.08 Perho			2 sk
	--10--


	seiväs-28					
280	Teuvo Syrjälä		Kalaj	05.08 Kokkola			1 pim	
280	Toivo Apuli-06		KNSU	05.08 Kokkola 			2 pim	
270	Niilo Ojala-04		KSU	05.08 Kokkola			3 pim	


	pituus-28				
661	Yrjö Kivelä-00		KV	17.06 Kokkola			1 ka	
655	Valfrid Koutonen-02	KInto	15.09 Oulu			1 ka	
648	Eemil Esko-03		KV	17.06 Kokkola			3 ka	
647	Jouko Pohjanpalo-08	KV	17.06 Kokkola			4 ka	
611	Kalle Vihanta-08	KSU	14.09 Kokkola			1 koulu	
602	Oskari Kauppinen-00	EE	17.06 Kokkola			6 ka		
611	Nikke Vaara-06		NU	04.08 Kokkola			4 pim	
587	T Kangas		Stjärn	01.09 Pietarsaari		3 ka	
579	Anselm Järvelä		KP-V	16.09 Kaustinen			2 ka	


	3-loikka-28				
13,67	Yrjö Kivelä-00		KV	17.06 Kokkola			1 ka	
13,32	Oskari Kauppinen-00	EE	05.08 Kokkola			1 pim	
13,17	Valfrid Koutonen-02	KInto	16.09 Oulu			1 ka	
12,90	Väinö Eskola-09		EE  ?	29.07 Kalajoki			6-ott	
12,66	Verner Vähäaho		SL	23.06 Kannus			2 sk	
12,60	Nikke Vaara-06		NU	05.08 Kokkola			2 pim	
12,39	Jorma Olli		KT	05.08 Kokkola			3 pim	
12,09	Ahti Raitala-06		KT	09.09 Kokkola			4 ka	


	kuula-28					
13,25	Vaito Kujala		Voima	01.09 Pietarsaari		1 ka	
12,59	Oskar Lindborg-00	Stjärn	22.07 Pietarsaari		1 ka	
12.35,5	Jaakko Korhonen-05	KV	18.08 Kannus			1 pim	
12,29	Emil Kattilakoski	KP-V	16.09 Kaustinen			1 ka	
12,26	Uuno Matkala-04		KV	09.09 Kokkola			1 ka	
11,88	Yrjö Matkala-01		KT	09.09 Kokkola			2 ka	
11,80	Toivo Apuli-06		KNSU	18.08 Kannus			3 pim	
11,66	Nikke Vaara-06		NU	09.09 Kokkola			3 ka	
11,47	Matti Hukari-03		KT	17.06 Kokkola			3 ka		
11,39	Albert Isosaari-95	HT	09.09 Kokkola			4 ka	
	---10---					


	kiekko-28				
42,04	Oskar Lindborg-00	Stjärn	22.07 Pietarsaari		1 ka	
39,78	Uuno Matkala-04		KV	23.09 Kannus			1 sk	
38,00	Erik Lindborg		Stjärn	02.09 Pietarsaari		2 ka	
36,50	Vaito Kujala		Voima	22.07 Pietarsaari		3 ka	
35,72	Albert Isosaari-95	HT	09.09 Kokkola			3 ka	
35,75	J Lindborg		Stjärn	18.08 Pietarsaari		3 pim	
34,29	Huvi Alestalo-95	KV	23.06 Kannus			2 sk	
33,80	Tauno Linna-05		NU	09.09 Kokkola			4 ka	
33,76	Touivo Apuli-06		KNSU	19.08 Kannus			2 skM	
33,15	Yrjö Hautala-03		NU	03.09 Nivala			%	
	---10---
32,78	Valfrid Koutonen-02	KInto	23.09 Kannus			2 sk	


	moukari-28					
29,17	Oskar Lindborg-00	Stjärn	18.08 Pietarsaari		1 pim	
20,86	Johannes Lindborg-01	Stjärn	18.08 Pietarsaari		2 pim	


	keihäs-28				
55,19	Toivo Apuli-06		KNSU	05.08 Kokkola			D pim	
54,76	Huvi Alestalo-95	KV	24.06 Kannus			1 sk   	
51,93	E Reinikainen		Him	02.09 Pietarsaari		3 ka  
51,22	Sulo Keiski		KSU	23.09 Kannus			1 sk	
50,67	Yrjö Hautala-03		NU	24.06 Kannus			2 sk	
48,28	Oskari Kauppinen-00	EE	19.08 Kannus			2 skM	
46,83	Erik Lindborg		Stjärn	22.07 Pietarsaari		2 ka	
46,58	E Elo			KoJy	22.07 Pietarsaari		3 ka	
46,44	Lauri Korhonen-09	KV	19.08 Kannus			4 skM	
46,13	Jaakko Korhonen		KV	19.08 Kannus			5 skM
	---10---	
45,83	Oskar Lindborg		Stjärn	19.08 Pietarsaari		3 pim	
45,68	Tauno Linna-05		NU	09.09 Kokkola			2 ka	
45,37	I Viitala		KV	19.08 Kannus			6 skM	



					1927	

	100m-27					
12,0	Erik Lindborg		Stjärna	17-18.9 Pietarsaari		1 ka	
12,1	Yrjö Kivelä-00		KV	09.07 Kokkola			1 %	
12,1	Emil Esko-03		KV	09.07 Kokkola			2 %	
12,1	Yrjö Warelius		KV	09.07 Kokkola			3 %	
12,2	Jaakko Korhonen-05	KV	03.07 Terjärv			p	
12,2	Valfrid Koutonen-02	Into	30.07 Kokkola			1 pim	
12,3	Esa Lampela		KV	09.07 Kokkola			4 %
12,4	Reino Vaara-09		NU	21.08 Nivala			2 ns	
12,5	Oskari Kauppinen-00	EE	13-14.8 Kannus			1h4 pim	
12,5	Nikke Vaara-06		NU	21.08 Nivala			2 ns
	--10--
		
11,8	Sulo Kreus-08		LUV			3-ott
					
w
11,8e	Erik Lindborg		Stjärna	11.09 Vaasa			2 ka  


	200m-27					
25,8	Eemil Esko-03		KV	14.08 Kannus			1 pim	
26,2	Valfrid Koutonen-02	Into	14.08 Kannus			1h2 pim	
26,3e	Väinö Vuolle-05		KT	14.08 Kannus			2h1 pim	
26,5e	Jaakko Korhonen-05	KV	14.08 Kannus			2 pim 	


	400m-27					
55,8	E Granberg		Stjärna 3-4.9 Pietarsaari		2 ka	
57,4	Eemil Esko-03		KV	14.08 Kannus			1 skM	
57,9e	Veikko Närhi-03		SL	14.08 Kannus			2 skM   	


	800m-27					
2.04,2	Paavo Jokivirta-05	KP-V	02.07 Kokkola			2 	
2.09,0	Anton Naatus-03		KNSU	13.08 Kannus			2 pim	
2.09,0	Veikko Närhi-03		SL	13.08 Kannus			3 pim	
2.09,8	Olli Puskala-08		KNSU	13.08 Kannus			4 pim	
2.09,8	A Kohtala		PietVo	14.08 Vaasa			2 pim	
2.10,0	Ensti Lintilä-03	KT	13.08 Kannus			5 pim	


1500m-27					
4.21,6	Paavo Jokivirta-05	KP-V	24.07 Kauhava			2 ka	
4.23,5	Olli Puskala-08		KNSU	18.09 Kalajoki			1 pk	
4.24,1	A Kohtala		PietVo	13.08 Vaasa			2 pim	
4.29,0	Eino Möttönen		Perho	07.08 Perho			1 sk
4.29,0	Veikko Närhi-03		SL	14.08 Kannus			2 pim	
4.29,0	Aarne Rita-06		KT	11.09 Väliviirre		1 ns
4.31,3	Yrjö Himanka-06		KNSU	18.09 Kalajoki			2 pk	
4.31,5	Aadolf Männistö-08	KNSU	18.09 Kalajoki			3 pk	
4.32,0	Matti Pelo		NU	21.08 Nivala			1 ns	
4.34,0	Jussi Kumpula-06	NU	21.08 Nivala			2 ns	
	--10--
4.34,0	Nikolai Rantakangas-02	PietVo	3-4.9 Pietarsaari		1B ka	
4.35,0	E Granberg		Stjärna 3-4.9 Pietarsaari		2B ka	


	3000m-27					
8.58,0	Paavo Jokivirta-05	KP-V	28.08 Jyväskylä 		9 sk	
9.08,2	Aarne Rita-06		KT	04.09 Kälviä			1 sk	
9.16,0	Anton Naatus-03		KNSU	28.08 Jyväskylä 		 sk
9.26,5	Matti Seppälä-93	KT	04.09 Kälviä			2 sk	
9.35,5	Olli Puskala-08		KNSU	14.08 Kannus			3 skM	
9.37,0	Aadolf Männistö-08	KSU	28.08 Jyväskylä 		 sk	
9.47,0	A Kohtala		PietVo	17-18.9 Pietarsaari		1 ka	
9.52,5	Nestor Penttilä-03	KPV	26.06 Kaustinen			2 sk

jäsentenvälinen
9.13,0	Nestor Penttilä-03	KPV	19.06 Kaustinen			1 jv
9.45,0	Sulo Harju-07		KPV	19.06 Kaustinen			2 jv
9.47,0	Frits Koskela-nn	KPV	19.06 Kaustinen			3 jv


	5000m-27					
16.00,7	A Kohtala		PietVo	03.09 Pietarsaari		2 ka     	
16.38,3	Aarne Rita-06		KT	13.08 Kannus			1 pim	
16.42,0	Jussi Kumpula-06	NU	24.09 Kannus			2 ka	
16.47,3	Paavo Jokivirta-05	KP-V	24.09 Kannus			3 ka	
17.01,0	Hannes Annala-03	KV	24.09 Kannus			4 ka	
17.12,0	Aadolf Männistö-08	KNSU	13.08 Kannus			3 pim	
17.14,0	Reino Kerola-05		LohtUV	13.08 Kannus			4 pim	
17.17,0	Matti Parkkila-99	RP	17.07 Reisjärvi			1 ns
17.20,0	Yrjö Östberg-02		KNSU	13.08 Kannus			5 pim	
17.39,0	Matti Seppälä-93	KT	13.08 Kannus			6 pim	
	--10--
17.40,5	Nestori Penttilä-03	KP-V	9-10.7 Veteli			2
17.43,4	Nikolai Rantakangas-02	PietVo	6-7.6 Pietarsaari		2 pim	

vahvistamattomia
16.25,0	Paavo Jokivirta-05	KPV	09.07 Kalajoki			3ott ns
16.32,0	Anton Naatus-03		KNSU	09.07 Kalajoki			3ott ns
16.40,0	Olli Piskala-08		KNSU	09.07 Kalajoki			3ott ns
17.03,0	Reino Kerola-05		LohtUV	09.07 Kalajoki			3ott ns


	10000m-27					
35.10,4	Matti Seppälä-93	KT	14.08 Kannus			1 pim	
35.10,8	Hannes Annala-03	KV	14.08 Kannus			2 pim	
35.40,4	Aadolf Männistö-08	KnsU	14.08 Kannus			3 pim	
35.50,0	Jussi Kumpula-05	NU	24.09 Kannus			2 ka	
35.58,9	Aarne Rita-06		KT	14.08 Kannus			4 pim	
36.09,8	Yrjö Östberg-02		KnsU	14.08 Kannus			5 pim	


	korkeus-27					
165	Kauno Kleemola		KV	31.7 Kokkola			1 pim	
165	Jaakko Korhonen		KV	31.7 Kokkola			2 pim	
165	Oskari Kauppinen-00	EE	14.08 Kannus			1 pim	
165	T Kangas		Stjärna 3-4.9 Pietarsaari		2 ka	
165	R Wilenius		Stjärna 3-4.9 Pietarsaari		3 ka	
162	Niilo Ojala-04		KNSU	17.09 Kalajoki			D pim	
160	Yrjö Hautala-03		NU	31.7 Kokkola			4 pim	
160	Verner Vähäaho		SL	14.08 Kannus			2 pim	
	
vah vistamaton				
175,5	Oskari Kauppinen-00	EE	00.00 Eskola			p pk	

ylimääräisellä					
169	T Kangas		Stjärna 9-10.9 Kauhava	


	seiväs-27					
304	R Wilenius		Stjärn	03.09 Pietarsaari		2 ka	
294	Oskar Lindborg-00	Stjärn	03.09 Pietarsaari		3 ka	
290	Reino Siltala		NU	21.08 Nivala			1 ns
280	Heikki Niemelä-02	NU	21.08 Nivala			2 ns
270	Johannes Lindborg-01	Stjärn	6-7.6 Pietarsaari		3 pim	
270	Tauno Linna-05		NU	21.08 Nivala			1 ns
265	Toivo Apuli-06		KNSU	00.00 Kannus 			1 pim	


	pituus-27					
655	Yrjö Kivelä-00		KV	18.09 Oulu			2 ka
620	Jaakko Korhonen-05	KV	24.07 Kauhava			3 ka	
609	Erik Lindborg		Stjärn	3-4.9 Pietarsaari		3 ka	
601	Valfrid Koutonen-02	Into	13.08 Kannus			2 pim	
587	Eemil Esko-03		KV	30.07 Kokkola			4 pim	
579	Ensti Juola-03		KNSU	09.07 Kalajoki			3ott ns
569	Oskari Kauppinen-00	EE	13.08 Kannus			3 pim	
565	Niilo Ojala-04 		KNSU	09.07 Kalajoki			3ott ns	
	
jäsentenvälinen				
619	Sulo Kreus-08		LUV			3-ott


	3-loikka-27					
14,12	Yrjö Kivelä-00		KV	21.08 Turku			6 SM	
13,18	Jaakko Korhonen-05	KV	24.07 Kauhava			1 ka	
12,81	Oskari Kauppinen-00	EE	14.08 Kannus			2 pim	
12,47	Valfrid Koutonen-02	Into	24.09 Kannus			2 ka
12,21	H Teppo			NU	21.08 Nivala			1 ns	
12,16	Verner Vähäaho		SL	14.08 Kannus			3 pim	
12,07	Yrjö Hautala-03		NU	21.08 Nivala			1 ns


	kuula-27					
13,03	Jaakko Korhonen-05	KV	03.07 Terjärv			p
12,60	Arvo Remes		Stjärn	03.09 Pietarsaari		1 ka		
12,40	Oskar Lindborg-00	Stjärn	17-18.9 Pietarsaari		1 ka	
12,34,5	Yrjö Hautala-03		NU	11.09 Kokkola			2 ka	
11.67,5	Reino Siltala		NU	21.08 Nivala			2 ns
11,65	J Lindborg		Stjärn	03.09 Pietarsaari		3 ka	
11,58	Viljam Sankari-01	KT	30.07 Kokkola			3 pim		
11,55	Verner Vähäaho		SL	09.07 Kalajoki			3ott ns	
11,50	Hugo Salo-00		KPV	09.07 Kalajoki			3ott ns
11,30	Uuno Matkala-04		KV	13.08 Kannus			3 pim	
	--10--
11,18	Albert Isosaari-95	HT	13.08 Kannus			4 pim	


	kiekko-27					
40,52	Oskar Lindborg-00	Stjärn	17-18.9 Pietarsaari		1 ka      	
37.38,5	Uuno Matkala-04		KV	14.08 Kannus			1 pim	
35,74	Albert Isosaari-95	HT	14.08 Kannus			2 pim	
35,40	Yrjö Hautala-03		NU	24.09 Kannus			3 ka	
34,86	J Lindborg		Stjärn	3-4.9 Pietarsaari		3 ka	
34,85	Erik Lindborg		Stjärn	11.09 Vaasa			2 ka	
33.32,5	Verner Vähäaho		SL	14.08 Kannus			3 pim	
31,59	Niilo Ojala-04		KNSU	14.08 Kannus			4 pim	
30,96	Huvi Alestalo-95	HT	14.08 Kannus			5 pim	


	keihäs-27					
52,75	Yrjö Hautala-03		NU	21.08 Nivala			1 ns	
50,80	Toivo Apuli-06		KNSU	14.08 Kannus			1 pim	
50,48	Tauno Linna-05		NU	21.08 Nivala			2 ns	
49,97	Viljam Sankari-01	KT	31.7 Kokkola			3 pim	
47,83	Oskari Kauppinen-00	EE	24.09 Kannus			2 ka	
46,98	Huvi Alestalo-95	HT	14.08 Kannus			2 pim	
46,75	Reino Siltala		NU	21.08 Nivala			3 ns	
49,20	Kauno Kleemola-06	KV	31.07 Kokkola			4 pim	
46,46	Erik Lindborg		Stjärn	11.09 Vaasa			2 ka	
46,23	Jaakko Korhonen-05	KV	24.09 Kannus			3 ka	
	---10---				

					

					1926	

	100m-26					
11,4e	Pentti Orell-06		KV	23.07 Turku			4 kv	
11,7	U Maunula		kla	01.06 Kokkola			3 koulu
11,7	Jouko Pohjanpalo-08	KV	01.06 Kokkola			3 koulu	
11,9e	Yrjö Kivelä-00		KV	12.09 Kokkola			3 ka	
11,6	Eemil Esko-03		KV	12.09 Kokkola			1 ka	
11,9	Arvo Remes		Stjärna	29.08 Vaasa			1 ka	

12,5	Nikke Vaara-06		NU	31.7 Nivala			1 pim	


	200m-26					
23,6e	Pentti Orell-06		KV	13.06 Vaasa			2 ka		
23,7	Nikke Vaara-06		NU	25.07 Nivala 			1 ns	
23,8	Eemil Esko-03		KV	17.07 Kokkola			1 ka	
24,6e	Kaarlo Pelo-96		NU	25.07 Nivala 			2 ns	
25,6	Väinö Vuolle-05		KT	31.7-1.8 Nivala			1 pim	
25,8	Erik Lindborg		Stjärna 4-5.9 Pietarsaari		3 ka	
25,9	Josua Ruotsala-93	LUV	26.06 H1manka			3ott so	
25,9e	Jouko Pohjanpalo-08	KV	31.7-1.8 Nivala			2 pim	
26,0e	Antti Kankkonen		SL	31.7-1.8 Nivala			3 pim	
26,1	Sulo Kreus-08		KV	26.06 Himanka			3ott so	
	--10--
26,1	Anton Naatus-03		KNSU	26.06 Himanka			3ott so
26,2	Niilo Ojala-04		KNSU	26.06 H1manka			3ott so
	

	400m-26				
55,0	Anton Naatus-03		KNSU	31.7-1.8 Nivala			1 pim
57,3	Jouko Pohjanpalo-08	KV	24-25.07 Kuopio			4-18 SM		
58,0e	Verner Vähäaho		SL	31.7-1.8 Nivala			2 pim	
58,2e	Matti Pelo-99		NU	31.7-1.8 Nivala			3 pim	


	400m-26				
55,0	Anton Naatus-03		KNSU	31.7-1.8 Nivala			1 pim
57,3	Jouko Pohjanpalo-08	KV	24-25.07 Kuopio			4-18 SM		
58,0e	Verner Vähäaho		SL	31.7-1.8 Nivala			2 pim	
58,2e	Matti Pelo-99		NU	31.7-1.8 Nivala			3 pim	


	1500m-26					
4.20,0	Hannes Annala-03	KV	10.07 Oulu			2 ka	
4.25,0	A Kohtala		PietVo	24.07 Vaasa			3 pim	
4.28,0	Ensti Lintilä-03	Toh	19.09 Toholampi			2 ns	
4.36,8	Anton Naatus-03		KNSU	31.7  Nivala			1 pim		Kalajoen Urheilijat	
	
jäsentenvälinen				
4.19,8	Hannes Annala-03	KV	25.07 Toholampi			1 ns	


	3000m-26					
9.25,2	A Kohtala		PietVo	28.08 Vaasa			3 ka	
9.31,0	Anton Naatus-03		Kalaj	26.06 Himanka			team
9.43,0	Matti Parkkila-99	Reisj	26.06 Himanka			team
9.35,4	Tauno Kangas-04		VetY	15.08 Kaustinen			1 pk
9.48,0	V Lahti			PyPo	15.08 Oulainen			2 sk
9.48,0	Matti Pelo		NU	15.08 Oulainen			3 sk
9.49,0	M Kumpula		NU	15.08 Oulainen			4 sk
9.57,0	Jussi Kumpula-06	NU	15.08 Oulainen			3 sk


	5000m-26					
16.05,0	Hannes Annala-03	KV	05.06 Kokkola			2 ka	
16.25,0	A Kohtala		PietVo	10-11.7 Kauhava			3 ka	
16.36,0	Matti Seppälä-93	KT	08.08 Väliviirre		1 pk	
16.36,0	Reino Kerola-05		LohtUV	08.08 Väliviirre		2 pk
16.42,0	Anton Naatus-03		KNSU	31.7-1.8 Nivala			1 pim	
17.02,0	Jussi Kumpula-06	NU	31.7-1.8 Nivala			3 pim	
17,22,0	Aarne Leppänen		LohtUV	08.08 Väliviirre		3 pk
17.23,0	Tauno Kangas-04		VetY	22.08 Veteli			1 sk


	10000m-26				
35.22,5	Hannes Annala-03	KV	06.06 Kokkola			1 ka	
35.52,8	Matti Seppälä-93	KT	31.7-1.8 Nivala			1 pim	
37.15,4	A Kohtala		PietVo	25.07 Vaasa			1 pim	
38.04,3	A Leppänen		KInto	06.06 Kokkola			3 ka	


	korkeus-26				
169	Oskari Kauppinen-00	EE	31.7-1.8 Nivala			1 pim	
166	Niilo Ojala-04		KNSU	26.06 Himanka			3ott so
165	Yrjö Hautala-03		NU	25.07 Nivala 			1 ns	
165	Kauno Kelemola		KV	11.09 Kokkola			1 ka	
165	Jaakko Korhonen		KV	05.09 Kokkola			1 pk   	
162,5	Arvi Kallio		NU	25.07 Nivala 			2 ns	
160	Oskar Lindborg-00	Stjärna 4-5.9 Pietarsaari		2 ka	
156	Sulo Kreus-08		KV	26.06 Himanka			3ott so
156	Pentti Orell-06		KV	26.06 Himanka			3ott so
156	Anton Naatus-03		KNSU	26.06 Himanka			3ott so
	--10--
	

	seiväs-26					
280	R Vilenius		Stjärn	4-5.9 Pietarsaari		3 ka	
260	Heikki Niemelä-02	NU	31.7-1.8 Nivala			1 pim	
260	Antti Kankkonen		SL	31.7-1.8 Nivala			2 pim	
250	Reino Vaara-09		NU	31.7-1.8 Nivala			3 pim	


	pituus-26					
663	Valfrid Koutonen-02	KInto	05.06 Kokkola			1 ka	
642	Yrjö Kivelä-00		KV	05.06 Kokkola			3 ka	
621	Jaakko Korhonen-05	KV	01.06 Kokkola			2 koulu	
609	U Maunula		kla	01.06 Kokkola			3 koulu
602	Pentti Orell-06		KV	01.06 Kokkola			4 koulu	
605	Oskari Kauppinen-00	EE	31.7-1.8 Nivala			3 pim	
599	Verner Vähäaho		SL	25.07 Sievi			4ott ns
591	Eemil Esko-03		KV	11.09 Kokkola			3 ka	


	3-loikka-26					
14,29	Yrjö Kivelä-00		KV	06.06 Kokkola			1 ka	
13,46	Oskari Kauppinen-00	EE	06.06 Kokkola			2 ka	
12,66	Verner Vähäaho		SL	25.07 Sievi			4ott ns
12,65	Nikke Vaara-06		NU	25.07 Nivala 			1 ns	
12,59	Yrjö Hautala-03		NU	25.07 Nivala 			2 ns	
12,38	Arvi Kallio		NU	25.07 Nivala 			3 ns	
12,34	Valfrid Koutonen-02	KInto	31.7-1.8 Nivala			3 pim
12,14	Heino Korpi-06		SL	25.07 Sievi			4ott ns	
12,02	Jaakko Korhonen-05	KV	05.09 Kokkola			2 pk	
11,80	Reino Vaara-06		NU	25.07 Nivala 			4 ns	
	--10--
11,79	Eino Möttönen		Perho	24.06 Perho			1 kesäj
11,74	Jouko Pohjanpalo-08	KV	05.09 Kokkola			3 pk  
	

	kuula-26					
12,78	Arvi Kallio-06		NU	25.07 Nivala			1 ns	
12,54	Yrjö Hautala-03		NU	25.07 Nivala			2 ns	
12,39	Jaakko Korhonen-05	KV	11-12.9 Kokkola			1 nat	
12,28	Viljam Sankari-01	KT	30.05 Kälviä			1 jv
12,22	Oskar Lindborg-00	Stjärn	04.09 Pietarsaari		1 ka	
12,00	Arvo Remes		Stjärn	28.08 Vaasa			2 ka	
11,86	Johannes Lindborg-01	Stjärn	04.09 Pietarsaari		2 ka	


	kiekko-26					
43,66	Oskar Lindborg-00	Stjärn	06.06 Oulu			1	
36,67	Erik Lindborg		Stjärn	28.08 Kuopio			1 ka	
35,99	Niilo Ojala-04		KNSU	31.7-1.8 Nivala			1 pim	
35,49	Yrjö Hautala-03		NU	31.7-1.8 Nivala			2 pim	
35,38	Johannes Lindborg-01	Stjärn	4-5.9 Pietarsaari		3 ka	
34,96	Uuno Matkala-04		KV	12.9 Kokkola   			1 ka	
34,93	Antti Kankkonen		SL	31.7-1.8 Nivala			3 pim	


	keihäs-26					
50,39	Oskar Lindborg-00	Stjärn	05.09 Pietarsaari		2 ka	
50,08	Yrjö Hautala-03		NU	06.06 Kokkola			2 ka	
50,04	Tauno Linna-05		NU	25.07 Nivala			2 ns	
49,30	Viljam Sankari-01	KT	06.06 Kokkola			3 ka	
48,00	E Manninen		KNSU	31.7-1.8 Nivala			2 pim	
47,29	Y Koskela		NU	25.07 Nivala 			3 ns	
47,15	Arvi Kallio		NU	25.07 Nivala			4 ns	
46,82	Oskari kauppinen-00	EE	31.7-1.8 Nivala			3 pim	
45,84	Jaakko Korhonen		KV	12.09 Kokkola			3 ka	
45,19	Heikki Niemelä-02	NU	25.07 Nivala			5 ns	
	---10---

					

					1925	

	100m-25					
11,3	Pentti Orell-06		KV	07.06 Kokkola			1 ka	
11,8e	Yrjö Kivelä-00		KV	12.07 Voltti			2 ka	
12,2e	Jouko Pohjanpalo-08	KV	23.08 Kokkola			3 pim
12,3	Erkki Juola-06		Kjoki	19-20.9 Kalajoki			D ns


	200m-25					
23,7	Pentti Orell-06		KV	06.09 Kaustinen			1 pim	
24,5e	V Kangas		KV	06.09 Kaustinen			2 pim	
24,5e	Jouko Pohjanpalo-08	KV	06.09 Kaustinen			3 pim	

ravirata
23,3	Pentti Orell-06		KV	07.06 Kokkola			3 ka


	400m-25					
53,6	Pentti Orell-06		KV	13.09 Kokkola			1 ka   
55,6e 	Veikko Närhi-03		SL	13.09 Kokkola			2 ka	
56,6e	T Kangas		KV	13.09 Kokkola			3 ka	
57,0e	Jouko Pohjanpalo-08	KV	23.08 Kokkola			2 pim	M-18	
	
ravirata				
52,9	Tauno Lampola-03	KV	07.06 Kokkola			2 ka	
53,0	Pentti Orell-06		KV	07.06 Kokkola			3 ka	


	800m-25				
2.09,3	Ilmari Karvonen-02	HT	06.09 Kaustinen			1 pim	
2.12,8e	V Tunkkari		VetY	06.09 Kaustinen			2 pim	
2.16,3e	Hannes Annala-03	KV	06.09 Kaustinen			3 pim	


	1500m-25				
4.09,8	Veikko Närhi-03		SL	12.09 Kokkola			1 ka  	
4.15,6	Anton Naatus-03		Kalaj	27.06 Kokkola			1 ka	
4.21,0	Hannes Annala-03	KV	12.09 Kokkola			2 ka	
4.21,9e	Ensti Lintilä-03	KSU	27.06 Kokkola			4 ka
4.27,0e	Paavo Jokivirta-05	KPV	27.06 Kokkola			5 ka	


	3000m-25					
9.18,0	Eefferi Harju-89	KVK	30.08 Kokemäki			sk	
9.21,0	Anton Naatus-03		Kalaj	30.08 Kokemäki			sk	
9.42,0	Yrjö Himanka-06		Kjoki	19-20.9 Kalajoki			1 ns
9.46,0	Paavo Jokivirta-05	KPV	30.08 Kokemäki			sk	


	5000m-25					
15.40,0	Eefferi Harju-89	KVK	28.06 Kokkola			1 ka	
15.40,2	Hannes Annala-03	KV	13.09 Kokkola			1 ka	
16.26,2	V Närhi			SL	13.09 Kokkola			3 ka	
17.07,8	A Kohtala		PietVo	6-7.6 Pietarsaari		1 pim	


	10000m-25				
32.42,0	Eefferi Harju-89	KVK	23.08 Kokkola			1 pim		


	korkeus-25					
165	Oskari Kauppinen-00	EE	23.08 Kokkola			1 pim	
165	Reino Laakso		KV	23.08 Kokkola			2 pim	
160	Kauno Kleemola-06	KV	27.06 Kokkola			3 ka 
155	Valfrid Koutonen-02	KInto	23.08 Kokkola			4 pim
152	Eino Möttönen		Perho	09.08 Perho			1 s


	
uusinta				
168	Oskari Kauppinen-00	EE	23.08 Kokkola


	seiväs-25
275	A Järvelä		KPV	06.09 Kaustinen			1 pim		
270	K Järvelä		KPV	06.09 Kaustinen			2 pim
265	Matti Norppa-Rahkola-04	KT	06.09 Kaustinen			3 pim
256	N Niskala		Kjoki	19-20.9 Kalajoki		D ns


	pituus-25				
662	Yrjö Kivelä-00		KV	09.08 Ilmmajoki			3 ka	
642	Valfrid Koutonen-02	KInto	27.06 Kokkola			2 ka   	
609	Pentti Orell-06		KV	12.09 Kokkola			2 ka	
605	Oskari Kauppinen	KV	23.08 Kokkola			3 pim
601	Jaakko Korhonen-05	KV	12.09 Kokkola			3 ka	
598	Eemil Esko-03		KV	12.09 Kokkola			4 ka
574	Verner Vähäaho			02.08 Sievi			4ott ns	
573	Antti Kankkonen-98	SL	23.08 Sievi			6ott


	3-loikka-25					
14,03	Yrjö Kivelä-00		KV	09.08 Ilmajoki			3 ka	
12,86	Valfrid Koutonen-02	Kinto	27.06 Kokkola			3 ka	
12,79	Oskari Kauppinen-00	KV	23.08 Kokkola			2 pim	
12,73	Pentti Orell-06		KV	13.09 Kokkola			2 ka	
12,49	Reino Laakso		KV	23.08 Kokkola			3 pim	
12,48	Jaakko Korhonen-05	KV	13.09 Kokkola			3 ka
12,33	Verner Vähäaho		SL	02.08 Sievi			4-ott ns
12,25	Antti Kankkonen-98	SL	23.08 Sievi			6ott
12,13	Heino Korpi		SL	23.08 Sievi			6ott
11,84	Kalle Kankkonen		SL	23.08 Sievi			6ott	
	--10--
11,53	Erkki Juola-06		Kjoki	19-20.9 Kalajoki			D ns
11,46	E Hellberg		KV	23.08 Kokkola			5 pim	


	kuula-25		
12,69	Oskar Lindborg-00	PietStj	29.08 Helsinki			1 kv				
12,10	Viljam Sankari-01	KT	18-19.07 Kokkola		1		
11,93	Hugo Salo-00		KPV	06.09 Kaustinen			1 pim	
11,92	Yrjö Matkala-01		KT	06.09 Kaustinen			2 pim	
11,88,5	Uuno Matkala-04		KT	13.09 Kokkola			1 ka	
11,73,5	Yrjö Hautala-03		NU	13.09 Kokkola			2 ka
11,49	Verner Vähäaho		SL	02.08 Sievi			1 ns
11,29	Oskari Kauppinen-00	KV	19.07 Halsua			kesäj	
11,14	Jalo Järvelä		KPV	27.06 Kokkola			3 ka  	
11,11	Kalle Palola		Kjoki	19-20.9 Kalajoki			D ns



	kiekko-25					
41,98	Oskar Lindborg-00	Stjärn	13.06 Helsinki-E		1 ka	
34,55	Jaakko Roukala-98	Kjoki	19-20.9 Kalajoki			D ns
34,27	Uuno Matkala-04		KT	12-13.9 Kokkola			1 ka	
33,62	Hugo Salo-00		KPV	06.09 Kaustinen			2 pim
33,16	Nestori Parpala-96	KT	06.09 Kaustinen			3 pim
33,09	Jalo Järvelä		KPV	27.06 Kokkola			2 ka   	
32,45	Verner Vähäaho		Sievi	23.08 Sievi			6ott
31,90	Yrjö Matkala-01		KT	27.06 Kokkola			3 ka   	
31,80	Antti Kankkonen		SL	23.08 Sievi			6ott


	moukari-25					
31,43	Oskar Lindborg-00	PietStj	30.08 Helsinki-E		3 kv	



	keihäs-25				
52,44	Yrjö Hautala-03		NU	27.06 Kokkola			1 ka	
51,09	E Reinikainen		HimIs	13.09 Kauhava			1 pk	
51,02	Toivo Apuli-06		Kalaj	23.08 Kokkola			1 pim		
50,00	Oskar Lindborg-00	PietStj	30.08 Helsinki-E		5 kv
49,74	Eino Manninen-00	Kalaj	27.06 Kokkola			2 ka	
48,67	Oskari Kauppinen-00	EE	27.06 Kokkola			3 ka
47,84	Eino Möttönen		Perho	09.08 Perho			1 sk
46,27	Valde Hautamäki		Perho	09.08 Perho			2 sk
44,79	Kauno Kleemola-06	KV	23.08 Kokkola			3 pim		


a NAME="24">
					1924	

	100m-24					
11,9	E Staaf			Stjärna	26-27.07 Vaasa			1 pim	
11,9	Yrjö Kivelä-00		KV	07.09 Kokkola			1 pim	
12,0e	Tauno Lampola-03	KV	07.09 Kokkola			2 pim	
12,0	Janne Pelo			NU	01.08 Nivala			D ns
12,1e	Pentti Orell-06		KV	07.09 Kokkola			3 pim	
12,2	Kaarlo Pelo			NU	01.08 Nivala			D ns
12,2e	Matti Vesisenaho-05	KV	07.09 Kokkola			4 pim	
					
jäsentenvälinen								
11,7	Yrjö Kivelä-00		KV	17.09 Kokkola			1 jv	


	200m-24					
24,6	Tauno Lampola-03	KV	01.06 Kokkola			1 ka	
24,7	Janne Pelo			NU	01.08 Nivala			D ns
25,0	Kaarlo Pelo			NU	01.08 Nivala			D ns
25,8	Pentti Orell-06		KV	07.09 Kokkola			1 pim	
26,2e	Iisakki Viitala-00	KV	07.09 Kokkola			2 pim	
26,8e	O Salo			KPV	07.09 Kokkola			3 pim	
	
jäsentenvälinen				
24,3	Pentti Orell-06		KV	18.09 Kokkola			1 jv	
24,4	Yrjö Kivelä-00		KV	18.09 Kokkola			2 jv	
24,6	Joutsen			KV	18.09 Kokkola			3 jv	
24,9	E Kangas		KV	18.09 Kokkola			5 jv	


	400m-24					
54,8	R Saukko		Kalaj	23.06 Kannus			1 sk	
55,0	Tauno Lampola-03	KV	01.06 Kokkola			1 ka	
55,3e	Otto Salo		KPV	07.09 Kokkola			2 pim	
55,9e	Pentti Orell-06		KV	07.09 Kokkola			3 pim	
55,9e	Iisakki Viitala-00	KV	07.09 Kokkola			4 pim	
57,0	V Passoja		Kälv	23.06 Kannus			2 sk						
59,0	V Maunumäki		KSU	23.06 Kannus			3 sk	
59,0	Anton Naatus-03		Kalj	23-24.8 Kalajoki		1 kunta	


	1500m-24					
4.20,5	Anton Naatus-03		Kalj	16.08 Kokkola		1 pim	
4.21,7	Heikki Kärje		KNSU	16.08 Kokkola		2 pim	
4.24,1	V Tunkkari		VetY	16.08 Kokkola		3 pim	
4.24,4	Hannes Annala-03	ToRi	16.08 Kokkola		4 pim	
4.26,6	Eefferi Harju-89	KVK	16.08 Kokkola		5 pim	
4.27,0	Aarne Saari		Kalj	23-24.8 Kalajoki		2 kunta	


	3000m-24					
9.35,0	Efferi Harju-89		KVK	21.09 Lohtaja			1 sk	
9.39,3	Matti Parkkila-99	Reisj	24.06 Kannus			1 ns	
9.46,0	Reino Kerola-05		LohtUV	21.09 Lohtaja			2 sk	
9.49,0	Joonas Takkunen		Rautio	24.06 Kannus			2 ns	
9.54,0	M Leppänen			21.09 Lohtaja			3 sk	
9.57,0	E Vikström		YRe	00.06 Kokkola 			1 piiri-j
10.06,0	R Rantanen		Himank	23.06 Kannus			3 sk	


	5000m-24					
16.08,4	Efferi Harju-89		KVK	17.08 Kokkola			1 pim	
16.09,4	Hannes Annala-03	TohRi	17.08 Kokkola			2 pim	
16.42,0	Heikki Kärje-00		Kalaj	17.08 Kokkola			3 pim	
17.07,0	Paavo Jokivirta-05	KPV	13.07 Räyrinki			1 kirjastoseura
17.11,5	Reino Kerola-05		LUV	03.08 Väliviirre		2 kesäj	
17.19,6	Toivo Virkkala-04	KPV	13.07 Räyrinki			2	
17.22,0	Matti Pelo			NU	01.08 Nivala			ns


	10000m-24					
33.21,3	Efferi Harju-89		KVK	07.09 Kokkola			1 pim	
34.16,5	Aarne Saari		Kjoki	07.09 Kokkola			2 pim	
39.42,4	Huuki			KV	07.09 Kokkola			3 pim	


	korkeus-24					
164,5	Oskari Kauppinen-00	KV	01.06 Kokkola			2 ka	
162	Valfrid Koutonen-02	KInto	07.09 Kokkola			1 pim	
160	Kauno Kleemola-06	KV	28.09 Seinäjoki			2 koulu	
158	Otto Salo-98		KPV	07.09 Kokkola			2 pim	
156	Heino Siltala-02	HT	17.08 Halsua			4ott


	seiväs-24					
260	Lauri Hannikainen	KPV	06.09 Kokkola			1 pim	
250	Hugo Salo-00		KPV	06.09 Kokkola			2 pim	


	pituus-24					
628	Yrjö Kivelä-00		KV	23.08 Kokkola			1 pim	
626	Valfrid Koutonen-02	Kinto	06.09 Kokkola			2 pim	
612	Y Nevala		Stjärn	26-27.07 Vaasa			3 pim	
605	Oskari Kauppinen-00	KV	23.08 Kokkola			3 pim	
601	Pentti Orell-06		KV	23.08 Kokkola			4 pim	
581	Jouko Pohjanpalo-08	KV	23.08 Kokkola			5 pim
574	Janne Pelo			NU	01.08 Nivala			D ns
568	Heino Siltala		HT	17.08 Halsua			4ott	
568	Reino Laakso		KV	23.08 Kokkola			6 pim	
557	T Joutsen		KV	23.08 Kokkola			7 pim	
	--10--
554	Kaarlo Pelo			NU	01.08 Nivala			D ns	
552	E Hellberg		KV	23.08 Kokkola			8 pim	
550	Hugo Salo		KPV	06.09 Kokkola			4 pim	


	3-loikka-24					
13,45	Yrjö Kivelä-00		KV	31.08 Lapua			ulkop 	
13,01	Valfrid Koutonen-02	Kinto	07.09 Kokkola			1 pim	
12,.46	Y Nevala		Stjärn	26-27.07 Vaasa			3 pim	
12,04	Jaakko Korhonen-05	KV	07.09 Kokkola			3 pim	
11,75	Oskari Kauppinen-00	KV	07.09 Kokkola			4 pim	
11,70	Pentti Orell-06		Kalaj	23-24.8 Kalajoki		1 kunta	
11,39	Väinö Pentti		LohtU	10.08 Lohtaja			4ott kesäj
					

	kuula-24		
12,81	Oskar Lindborg-00	PietStj	07.06 Vaasa				
12,31	Hugo Salo-00		KPV	07.09 Kokkola			1 pim	
11,52	Uuno Matkala-24		KT	07.09 Kokkola			2 pim	
11,17	Jalo Järvelä		KPV	07.09 Kokkola			3 pim	
11,06	Yrjö Hautala		NU	01.08 Nivala			D ns
10,98	Eino Porko		KVK	01.06 Kokkola			4 ka	
10,67	Janne Pelo			NU	01.08 Nivala			D ns
10,43	Oskari Kauppinen-00	KV	07.09 Kokkola			4 pim	


	kiekko-24					
35,64	Hugo Salo-00		KPV	06.09 Kokkola			1 pim	
33,97	Uuno Matkala-04		KT	06.09 Kokkola			2 pim	
33,22	Jalo Järvelä		KPV	06.09 Kokkola			3 pim	
32,94	Eino Porko		KVK	06.09 Kokkola			4 pim	
31,74	Kaarlo Pelo			NU	01.08 Nivala			D ns
31,30	Yrjö Hautala		NU	01.08 Nivala			D ns

	keihäs-24					
48,20	Oskari Kauppinen-00	KV	01.06 Kokkola			1 ka	
46,02	Kauno Kleemola-06	KV	07.09 Kokkola			1 pim	
45,62	Oskari Kauppinen-00	KV	07.09 Kokkola			2 pim	
45,52	Eino Porko		KVK	01.06 Kokkola			4 ka	
44,04	Eino Manninen-00	Kalaj	23-24.8 Kalajoki		1 sem
44,02	J Viitala		KV	07.09 Kokkola			3 pim	
41,99	Kusti Kurikkala		LUV	10.08 Lohtaja			4ott kesäj

					

					1923	

	100m-23					
11,7	Tauno  Lampola-03	KV	1-2.9 Kokkola			1 pim	
11,8e	Iisakki Viitala-00	KV	1-2.9 Kokkola			2 pim	
12,0e	Yrjö Kivelä-00		KV	1-2.9 Kokkola			3 pim	
					
kesäjuhla					
11,5	Armas Petäjistö		Kalaj	15.07 Kalajoki			6-ott	
11,8	Ensti Juola-06		Kalaj	22.07 Kalajoki			6-ott	


	200m-23				
24,4e	Tauno Lampola-03	KV	10.06 Vaasa			3 ka  	
25,2e	Iisakki Viitala-00	KV	1-2.9 Kokkola			2 pim	
25,5e	Voitto Vähälä-98	KV	1-2.9 Kokkola			3 pim	
					
vahvistamattomia					
23,7	Armas Petäjistö		Kalaj	15.07 Kalajoki			6-ott	
25,1	Ensti Juola-06		Kalaj	22.07 Kalajoki			6-ott	


	400m-23				
55,4	Tauno Lampola-03	KV	1-2.9 Kokkola			1 pim	
55,5	Iisakki Viitala-00	KV	1-2.9 Kokkola			2 pim	
56,0	Otto Salo		KPV	1-2.9 Kokkola			3 pim	


	800m-23					
2.15,5	Otto Salo		KPV	1-2.9 Kokkola			1 pim	
2.17,5e	Iisakki Viitala-00	KV	1-2.9 Kokkola			2 pim	


	1500m-23					
4.16,6	Efferi Harju-89		KVK	1-2.9 Kokkola			1 pim	
4.32,0	Otto Salo		KPV	1-2.9 Kokkola			2 pim	
4.34,0e	Jalmari Niemonen	SL	1-2.9 Kokkola			3 pim	


	3000m-23
9.28,0	Väinö Mutka		19.08 Kannus			1 ns
10.11,0	Viljam Oravala		19.08 Kannus			2 ns	
	

	5000m-23					
17.18,0	J Takkunen		SL	24.06 Sievi			1 kesäj
17.21,0	J Heikkinen		SL	24.06 Sievi			2 kesäj
17.23,0	Martti Harju		KPV	29.09 Kaustinen			1 jv	
17.23,0	Väinö Jylhä		KPV	29.09 Kaustinen			2 jv	
17.48,0	Aarne Saari		Kjoki	08.07 Toholampi			1 rs
17.50,0	Hannes Annala-03	ToRi	08.07 Toholampi			2 rs
17.55,0	Matti Parkkila-99	Reisj	08.07 Toholampi			3 rs


	10000m-23					
33.04,6	Efferi Harju-89		KVK	1-2.9 Kokkola			1 pim	
35.50,0	J Tilus			HU	1-2.9 Kokkola			2 pim	
35.50,2	R Kauhanen		HU	1-2.9 Kokkola			3 pim	


	korkeus-23					
160	Niilo Ojala-04		Kalaj	15.07 Kalajoki			6-ott	
155	Kaarto			KV	1-2.9 Kokkola			1 pim
150	Niilo Himanka		Kalaj	22.07 Kalajoki			3ott ns	


	seiväs-23					
260	Voitto Vähälä-98	KV	1-2.9 Kokkola			1 pim	
250	Niilo Ojala		Kalaj	15.07 Kalajoki			5-ott	
250	Hugo Salo-00		KPV	1-2.9 Kokkola			2 pim	
240	Eino Kuusela-99		KT	1-2.9 Kokkola			3 pim	


	pituus-23					
650	Yrjö Kivelä-00		KV	21.07 Kokkola			1 ka	
634	Valfrid Koutonen-02	KInto	1-2.9 Kokkola			2 pim	
602	Oskari Kauppinen-00	HT	1-2.9 Kokkola			3 pim	
588	Hugo Salo		KPV	03.06 Kaustinen			5ott sem
561	Ville Virkkala		KPV	03.06 Kaustinen			5ott sem		
548	Ensti Juola-03		Kalaj	22.07 Kalajoki			3ott ns			
541	Yrjö Salo		KPV	03.06 Kaustinen			5ott sem

epäilyttävät olosuhteet					
699	Armas Petäjistö-99	Rautio	07.07 Toholampi			3-ott	
612	Kustaa Saukko		Kalaj	07.07 Toholampi			3-ott	


	3-loikka-23					
13,32	Yrjö Kivelä-00		KV	22.07 Kokkola			1 ka	
12,80	Armas Petäjistö		Kalj	15.07 Kalajoki			6-ott	
12,35	Valfrid Koutonen-02	KInto	22.07 Kokkola			3 ka	
12,04	Oskari Kauppinen-00	HT	1-2.9 Kokkola			3 pim	
12,02	Hugo Salo		KPV	29.09 Kaustinen			1 jv	
11,75	Anselm Järvelä		KPV	29.09 Kaustinen			2 jv	


	kuula-23		
12,86	Oskar Lindborg-00	stjärna	20.05 Helsinki			1 ka					
12.47,5	Hugo Salo-00		KPV	1-2.9 Kokkola			1 pim	
11,68	Yrjö Matkala-01		KT	1-2.9 Kokkola			2 pim	
11,57	Yrjö Salo		KPV	1-2.9 Kokkola			3 pim	


	kiekko-23				
38,04	Oskar Lindborg-00	PietStj	28-29.7 ietarsaari		- pim		
35,65	Albert Isosaari-95	HT	22.07 Kokkola			1 ka	
33,46	Uuno Matkala-04		KT	1-2.9 Kokkola			2 pim	
32,85	Yrjö Nikula		KInto	1-2.9 Kokkola			3 pim	
32,49	Yrjö Salo		KPV	03.06 Kaustinen			5ott sem
32,02	Kalle Rahkola		KT	22.07 Kokkola			3 ka	
31,89	Hugo Salo-00		KPV	29.09 Kaustinen			1 jv	
31,58	Anselm Järvelä		KPV	29.09 Kaustinen			2 jv	
30,65	Jalo Järvelä		KPV	29.09 Kaustinen			3 jv	
30,30	Niilo Ojala-04		Kalaj	15.07 Kalajoki			6-ott	


	keihäs-23				
49,08	Eino Manninen		Kalaj	22.07 Kalajoki			6-ott					
44,43	J Viitala		KV	22.07 Kokkola			3 ka	
43,85	Väinö Pentti		LohtU	1-2.9 Kokkola			1 pim	
42,58	Oskari Kauppinen-00	HT	1-2.9 Kokkola			2 pim	
42,35	Oiva Rauma		KPV	29.09 Kaustinen			1 jv	
42,11	Paavo Rinne-94		KV	1-2.9 Kokkola			3 pim	

					

					1922	

	100m-22	
12,1	Pekka Rinne		KV	17.09 Kokkola			1 pim	
12,2	Kustaa Saukko		Kalaj	10.09 Kalajoki			3ott rs
12,3e	Voitto Vähälä-98	KV	17.09 Kokkola			2 pim	
12,3	Yrjö Kivelä-00		KV	21.09 Kokkola			1 jv	
12,3e	Tauno Lapmpola		KV	21.09 Kokkola			2 jv	
12,4	Jalo Järvelä-99		KPV	25.06 Kaustinen			1 sem	
12,5	Ilmari Salo-96		KPV	25.06 Kaustinen			2 sem	
12,6	Viljami Virkkala-00	KPV	25.06 Kaustinen			3 sem	


myötämaa
12,1	Valfrid Koutonen-02	KInto	09.07 Kannus			3ott ns


	200m-22					
24,2	Tauno Lampola-03	KV	17.09 Kokkola			1 pim	
24,3	Jussi Kyrölä-93		LUV	17.09 Kokkola			2 pim	
24,5	Voitto Vähälä-98	KV	17.09 Kokkola			3 pim	


	400m-22				
54,2	Tauno Lampola-03	KV	16.09 Kokkola		1 pim	
55,9e	Jussi Kyrölä-93		LUV	16.09 Kokkola			2 pim	
56,0	Ilmari Salo-96		KPV	25.06 Kaustinen			1 sem	
56,9	Iisakki Viitala-00	KV	21.09 Kokkola			2 jv	
57,0	Otto Salo		KPV	25.06 Kaustinen			2 sem	
57,0	Yrjö Kivelä-00		KV	21.09 Kokkola			3 jv	
58,5	Oiva Känsälä-91		KPV	25.06 Kaustinen			3 sem	


	800m-22				
2.14,0	Vilho Tikkanen-00	KT	17.09 Kokkola			1 pim	
2.17,6	E Koski				17.09 Kokkola			2 pim	


	1500m-22					
4.22,4	Efferi Harju-89		KVK	16.09 Kokkola			1 pim	
4.35,0	Aarne Saari		Kalaj	5-6.8 Kalajoki			1 ns	
4.37,0	Frans Kärje		Kalaj	5-6.8 Kalajoki			2 ns	
4.37,2	Vilho Tikkanen-00	KT	16.09 Kokkola			2 pim	
4.37,6	Eino Koski		LUV	16.09 Kokkola			3 pim
4.42,0	Väinö Hihnala-00	Kalaj	5-6.8 Kalajoki			2 ns


	3000m-22				
 9.40,0	Hannes Annala-03	Tohol	06.08 Toholampi			1 ns
 9.42,0	Eino Mutka		Kannus	9-10.9 Kannus			1 ns
10.20,0	Kalle Peritalo		Tohol	06.08 Toholampi			2 ns


	5000m-22					
15.58,3	Efferi Harju-89		KVK	17.09 Kokkola			1 pim	
16.11,0	Aarne Saari		Kalaj	19-20.8 Kalajoki		1 rs	
16.38,5	E Mutka			KInto	17.09 Kokkola			3 pim	
16.55,0	Matti Parkkila-99	Reisj	5-6.8 Kalajoki			2 ns
16.47,0	V Koski  		LUV	13.08 Lohtaja			1 pk
16.51,0	Lauri Riwa		Kalaj	19-20.8 Kalajoki		2 rs
16.58,0	Jalmari Kainu		VetY	13.08 Patana			1 ns
17.03,0	Eino Koski  		LUV	13.08 Lohtaja			2 pk	
17.07,0	Väinö Hihnala-00	Kalaj	19-20.8 Kalajoki		3 rs
17.12,0	Heikki Kotikangas-03	KPV	25.06 Kaustinen			1 sem	
	--10--
17.20,0	Urho Harju		VetY	13.08 Patana			2 ns
17.32,0	Jalmar Heikkinen	Kalaj	5-6.8 Kalajoki			4 ns
17.46,0	Väinö Jylhä		KPV	25.06 Kaustinen			2 sem	


	10000m-22					
35.59,5	Efferi Harju-89		KVK	02.07 Kokkola			3 ka	


	korkeus-22					
158	Reino Laakso-04		KV	21.09 Kokkola			1 jv	
155	Jalmari Harju-95	Kalaj	10.09 Kalajoki			5-ott rs
154	J Viitala		KV	21.09 Kokkola			2 jv	
154	Hautala			KV	21.09 Kokkola			2 jv	
153	Oskari Kauppinen-00	HT	11-12.6 Halsua			3ott jv
153	Otto Salo-98		KPV	25.06 Kaustinen			1 sem	
151	Ensti Juola-03		Kalaj	5-6.8 Kalajoki			ott ns
150	Eino Kuusela-99		KV	16.09 Kokkola			1 pim	


	seiväs-22					
282	Voitto Vähälä-98	KV	17.09 Kokkola			1 pim	
280	Lauri Hannikainen	KPV	25.06 Kaustinen			1 sem	
262	H Seppälä			17.09 Kokkola			3 pim	
250	Hannes Känsälä		KPV	25.06 Kaustinen			2 sem	
240	Oskari Känsälä-01	KPV	25.06 Kaustinen			3 sem	
240	Toivo Kolppanen		lohtaja	5-6.8 Kalajoki			ott ns


	pituus-22					
625	Valfrid Koutonen-02	KInto	9-10.9 Kannus			5ott ns	
590	Yrjö Kivelä-00		KV	16.09 Kokkola			1 pim	
572	Hugo Salo		KPV	25.06 Kaustinen			1 sem	
568	Kustaa Saukko		Kalaj	19-20.8 Kalajoki		5ott rs
564	Iisakki Viitala-00	KV	16.09 Kokkola			2 pim	
551	Viljam Virkkala		KPV	25.06 Kaustinen			2 sem	
551	Ensti Juola-03		Kalaj	5-6.8 Kalajoki			ott ns
551	Reino Laakso		KV	16.09 Kokkola			3 pim
539	Kalle Hietala		Tohol	06.08 Toholampi			4-ott ns	
537	Oskari Kauppinen-00	HT	11-12.6 Halsua		3ott jv		
		--10--	
		
jäsentenvälinen					
675	Yrjö Kivelä-00		KV	21.09 Kokkola			1 jv	

ylimääräinen
624	Valfrid Koutonen-02	KInto	(8.8) Kannus


	3-loikka-22					
13,65	Yrjö Kivelä-00		KV	06.08 Kokkola			1 ka	
12,16	Hugo Salo		KPV	25.06 Kaustinen			1 sem	
12,10	Valfrid Koutonen-02	KInto	01.10 Kannus			1 sem	
11,91	Kusti Saukko		Kalaj	5-6.8 Kalajoki			ott ns
11,78	Iisakki Viitala-00	KV	17.09 Kokkola			2 pim	
11,77	Oskari Kauppinen-00	HT	11-12.6 Halsua			3ott jv
11,62	Otto Salo		KPV	25.06 Kaustinen			2 sem	
11,61	Jalo Järvelä		KPV	25.06 Kaustinen			3 sem	
11,33	Josua Ruotsala-93	LUV	30.07 Väliviirre		6ott ns
11,32	Kalle Hietala		Tohol	06.08 Toholampi			4-ott ns
	--10--
	

	kuula-22					
13,22	Oskar Lindborg-00	Stjärn	15.07 Tampere			1	
11,52	Hugo Salo-00		KPV	25.06 Kaustinen			1 sem	
11,28	Väinö Pentti		LUV	16.09 Kokkola			2 pim	
11,09	Heikkilä			16-17.09 Kokkola		3 pim
11,05	Albert Isosaari-95	HT	11-12.6 Halsua			3ott jv	
11,00	Jalo Järvelä		KPV	25.06 Kaustinen			2 sem	


	kiekko-22			
41,40	Oskar Lindborg-00	PietStj	09.09 Helsinki-E		1 ka			
36,30	Albert Isosaari-95	HT	11-12.6 Halsua			3ott jv
31,65	Jalmar Niemonen		Rautio	5-6.8 Kalajoki			ott ns
31,44	Matti Jutila		Alav	27.08 Alavieska			9ott jv	
31,24	Hugo Salo-00		KPV	17.09 Kokkola			1 pim	
30,20	Kalle Rahkola		KT	02.07 Kokkola			3 ka	
30,15	Jalo Järvelä		KPV	25.06 Kaustinen			2 sem	
30,06 	Hautala				17.09 Kokkola			2 pim	
	Jussi Perttula		LUV	17.09 Kokkola			3 pim


	keihäs-22					
49,35	Paavo Rinne-94		KV	02.07 Kokkola			2 ka	
45,94	Eino Porko		KVK	17.09 Kokkola			1 pim	
44,87	Oskari Kauppinen-00	HT	11-12.6 Halsua			3ott jv
44,44	Eino Manninen		Kalaj	5-6.8 Kalajoki			heitto-s ns
42,96	Väinö Pentti		LUV	17.09 Kokkola			3 pim	
41,55	Lauri Hannikainen	KPV	25.06 Kaustinen			1 sem	

					

					1921	

	100m-21			
11,7	V Rintala		PietVo	3-4.8 Vaasa			2 pim			
12,1	Pekka Rinne		KV	14.08 Kokkola			1 pim	
12,2	Voitto Vähälä-98	KV	14.08 Kokkola			2 pim	
12,3	Iisakki Viitala-00	KV	31.07 Kälviä			3-ott	
12,3	Kalle Nurisalo-96	KT	31.07 Kälviä			3-ott	
12,3	Eino Seppälä			14.08 Kokkola			3 pim	
12,5	Sarvela			HU	18.09 Himanka			1 sem

??
12,1	Armas Parhiala		Tohol	06.08 Toholampi			4-ott ns


	200m-21					
24,3	Jussi Kyrölä-93		LUV	13.08 Kokkola			1 pim	
24,5e	Voitto Vähälä-98	KV	13.08 Kokkola			2 pim	
24,6e	Seppälä			SL	13.08 Kokkola			3 pim	
25,6	Jalo Järvelä-99		KPV	28.08 Veteli			5-ott	


	400m-21					
54,3	Jussi Kyrölä-93		LUV	13.08 Kokkola			1 pim	
55,3	Yrjö Maunumäki-96	KVK	31.07 Kälviä			3-ott	
56,2	Y Nevala		PietVo	3-4.8 Vaasa			2 pim	
56,5e	Iisakki Viitala-00	KV	13.08 Kokkola			2 pim	
54,7e	Tauno Lampola-03	KV	13.08 Kokkola			3 pim	
59,0	Otto Salo		KPV	28.08 Veteli			5-ott	


	800m-21					
2.10,5	Efferi Harju-89		KVK	13.08 Kokkola			1 pim	
2.12,0	Jussi Harju		KVK	13.08 Kokkola			2 pim	
2.14,2e	Jalmari Passoja-94	KT	13.08 Kokkola			3 pim	


	1500m-21					
4.23,0	Efferi Harju-89		KVK	31.07 Kälviä			3-ott	
4.26,3	Jussi Harju		KVK	14.08 Kokkola			1 pim	
4.27,0	Maunumäki			14.08 Kokkola			2 pim
4.42,0	Niilo Hietalahti-97	HT	14.08 Kokkola			3 pim	
4.44,0	Kalle Björkbacka-97	PatInto	10.07 Patana			1 jv


	5000m-21					
15.45,0	Efferi Haru-89		KVK	06.08 Kälviä			1 sk	
16.22,0	Jussi Harju		KVK	06.08 Kälviä			2 sk	
16.33,0	Aarne Saari		kalaj	06.08 Kälviä			3 sk	
17.13,0	Hannes Nikkarikoski	Kalaj	03.07 Kalajoki			2	
17.15,0	Jalmari Harju-95	Kalaj	03.07 Kalajoki			3	
17.29,0	Kusti Tilus		HU	18.09 Himanka			1 sem


	10000m-21					
34.01,8	Efferi Harju-89		KVK	14.08 Kokkola			1 pim	
37.53,0	Väinö Mutka		KInto	14.08 Kokkola			2 pim	


	korkeus-21				
160	V Svanberg		KV	13.08 Kokkola			1 pim	
156	Reino Laakso-04		KV	13.08 Kokkola			2 pim	
156	Albert Isosaari-95	HT	13.08 Kokkola			3 pim	


	seiväs-21				
290	J Hinkka		KV	14.08 Kokkola			1 pim	
270	Voitto Vähälä-98	KV	14.08 Kokkola			2 pim	
260	Järvelä			KV	14.08 Kokkola			3 pim	


	pituus-21					
595	Yrjö Kivelä-00		KV	14.08 Kokkola			1 pim	
558	R Laakso		KT	14.08 Kokkola			2 pim	
552	Iisakki Viitala-00	KV	14.08 Kokkola			3 pim	
532	Sarvela			HU	18.09 Himanka			1 sem


	3-loikka-21					
13,13	Yrjö Kivelä-00		KV	14.08 Kokkola			1 pim	
12,53	Y Nevala		PietVo	3-4.8 Vaasa			1 pim	
12,35	V Rintala		PietVo	3-4.8 Vaasa			2 pim	
12,04	Reino Laakso		KV	14.08 Kokkola			2 pim	
11,96	V Svanberg		KV	14.08 Kokkola			3 pim	
11,30	Hugo Salo		KPV	28.08 Veteli			5-ott	
11,15	Otto Salo		KPV	28.08 Veteli			5-ott	


	kuula-21				
12,97	L Janakka		KV			
11,42	Albert Isosaari-95	HT	13.08 Kokkola			1 pim	
11,33	Evert Klapuri-96	KorvHe	13.08 Kokkola			2 pim	
10,99	Yrjö Nikula		KInto	13.08 Kokkola			3 pim	
10,97	Hugo Salo-00		KPV	28.08 Veteli			5-ott	


	kiekko-21				
33,15	Yrjö Nikula		KInto	14.08 Kokkola			1 pim	
32,63	Albert Isosaari-95	HT	14.08 Kokkola			2 pim	
30,84	Kalle Rahkola		KT	14.08 Kokkola			3 pim	
30,47	Jalo Järvelä		KPV	28.08 Veteli			5-ott	


	keihäs-21					
47,29	Paavo Rinne-94		KV	
		
					

					1920	

	100m-20				
12,4	Jussi Kyrölä-93		LoSä	15.08 Kälviä			1 pim			
12,5	Kalle Nurisalo-96	KT	15.08 Kälviä			2 pim	
12,6	Reino Laakso-04		KT	15.08 Kälviä			3 pim	


	200m-20					
24,8	Jussi Kyrölä-93		LUV	14.08 Kälviä			1 pim	


	400m-20					
54,8	Jussi Kyrölä-93		LUV	14.08 Kälviä			1 pim	


	800m-20				
2.19,7	Artturi Tastula-97	KPV	12.09 Kaustinen			1 jv	


	1500m-20					
4.30,0	Efferi Harju-89		KVK	04.07 Lohtaja			1 ns	
4.31,5	Hannes Nikkarikoski	KalajU	14.08 Kälviä			1 pim	
4.37,0	Jalmari Passoja-94	KT	14.08 Kälviä			2 pim	
4.41,0	Kinnari				04.07 Lohtaja			2 ns	
4.41,0	Ilmari Hakala-97	KT	14.08 Kälviä			3 pim	
4.58,0	Eino Koski		LUV	11.09 Lohtaja			1 sem	
	

	5000m-20				
16.48,0	Hannes Nikkarikoski	KU	15.08 Kälviä			1 pim	
16.49.0	J Heikkinen		KalajU	15.08 Kälviä			2 pim	
16.55,0	Väinö Mutka		KInto	15.08 Kälviä			3 pim	
17.41,0	Eino Koski		LUV	11.09 Lohtaja			1 sem	


	korkeus-20					
170	Albert Isosaari-95	HT	05.09 Polso			3-ott ns		
160	Armas Laakso-97		KT	15.08 Kälviä			1 pim	
155	Reino Laakso-04		KT	15.08 Kälviä			2 pim	
155	Evert Klapuri-96	KVK	15.08 Kälviä			3 pim	


	pituus-20				
569	A Laakso		KT	14.08 Kälviä			1 pim	
556	Elo			SL	14.08 Kälviä			2 pim	
555	R Kangas		SL	14.08 Kälviä			3 pim	
548	Jussi Kyrölä-93		LUV	11.09 Lohtaja			1 sem		LUV=Lohtajan Urheiluveikot	


	3-loikka-20					
12,09	Kalle Nurisalo-96	KT	15.08 Kälviä			1 pim	
12,02	Albert Isosaari-95	HT	05.09 Polso			3-ott ns	
11,98	R Kangas		SL	15.08 Kälviä			2 pim	
11,83	Josua Ruotsala-93	LUV	11.09 Lohtaja			1 sem	
11,68	Jalmari Passoja-94	KT	15.08 Kälviä			3 pim	


	kuula-20	
12,51	Oskar Lindborg-00	PietVo	12-13.6 Vaasa			1 pim						
12,48	Yrjö Nikula		KInto	14.08 Kälviä			1 pim	
12,34	Evert Klapuri-96	KorvHe	14.08 Kälviä			2 pim	
11,82	Yrjö Matkala-01		KVK	14.08 Kälviä			3 pim	
11,68	Jussi Perttula		LUV	11.09 Lohtaja			1 sem	
10,97	Yrjö Salo		KPV	12.09 Kaustinen			1 jv	


	kiekko-20					
36,38	Oskar Lindborg-00	PietVo	12-13.6 Vaasa			1 pim	
32,65	Yrjö Nikula		KInto	14.08 Kälviä			1 pim	
31,91	Kalle Rahkola		KT	14.08 Kälviä			2 pim	
30,48	J Passoja		KT	14.08 Kälviä			3 pim	
29,82	Josua Ruotsala-93	LUV	Lohtaja			1 sem


	keihäs-20					
44,50	Mikko Kangas		SL	15.08 Kälviä			1 pim	
44,33	Ernst Klapuri		KVK	15.08 Kälviä			2 pim	
40,91	E Hirvi			LUV	11.09 Lohtaja			1 sem



					1919	

	100m-19					
11,8	Aarne Nousiainen-02	SLU	27-28.09 Kokkola		1 pim	
12,1	H Hermonen		KV	27-28.09 Kokkola		2 pim	
12,2	Pekka Rinne		KV	21.09 Kokkola			2 sk	
12,3	Jussi Kyrölä		LoSä	07.09 Lohtaja			1 sk	
12,5	Kalle Nurisalo-96	KT	27.07 Kälviä			4-ott	
12,5	Iisakki Viitala-00	KV	21.09 Kokkola			3 sk	
12,7	Josua Ruotsala-93		LoSä	07.09 Lohtaja			2 sk	
12,8	Johan Palola		LoSä	07.09 Lohtaja			3 sk	


	400m-19				
57.6	V Nousiainen		SLU	27.09 Kokkola			1 pim	
57,8	Heikki Hermonen-98	SLU	27.09 Kokkola			2 pim	


	1500m-19					
4.37,2	Efferi Harju-89		KVK	28.09 Kokkola			1 pim	
4.37,5	Jalmari Passoja-94	KT	27.07 Kälviä			1 ns	
4.55,3	Kalle Suonperä-92	KorvVe	28.09 Kokkola			2 pim	
4.59,3	O Viitala		KokkUS	28.09 Kokkola			3 pim	


	5000m-19				
16.44,0	Efferi Harju-89		KVK	27.09 Kokkola			1 pim	
17.30,0	Kalle Suonperä-92	KT	06.07 Kälviä			1 sk	


	korkeus-19					
155	Eino Kuusela-99		KT	27.09 Kokkola			1 pim	
145	Josua Ruotsala-93	LUV	07.09 Lohtaja			1 sk	
145	Johan Kyrölä-93		LUV	07.09 Lohtaja			2 sk	
145	Jalmari Niemi		LUV	07.09 Lohtaja			3 sk	
145	Heikki Hermonen-98	KV	21.09 Kokkola			1 sk	
145	Iisakki Viitala-00	KV	21.09 Kokkola			2 sk	


	seiväs-19					
310	Oskari Lindborg-00		PietVo	6-7.8 Vaasa			1 pim	


	pituus-19
590	Kalle Nurisalo-96	Kälviä	27.07 Kälviä			4-ott	
555	Yrjö Kivelä-00		KV	27.07 Kälviä			4-ott	
543	Jalmari Passoja-94	Kälviä	27.07 Kälviä			4-ott	


	3-loikka-19			
12,42	Yrjö Kivelä-00		KV	27.07 Kälviä			4-ott	
11,87	Kalle Nurisalo-96	KT	27.07 Kälviä			4-ott	
11,67	Eino Kuusela-99		KT	27.09 Kokkola			1 pim	
11,65	Jalmari Passoja-94	KT	27.07 Kälviä			4-ott	


	kuula-19				
12,18	Oskar Lindborg-00	PietVo	6-7.8 Vaasa			- pim		
 9,98	Evertt Klapuri-96	KorvVe	27-28.09 Kokkola		1 pim	


	kiekko-19	
35,12	Oskar Lindborg-00	PietVo	6-7.8 Vaasa			- pim					
30,47	Kalle Rahkola		KT	27.09 Kokkola			1 pim	
29,00	Evert Klapuri-96	KorvVe	27.09 Kokkola			2 pim	


	keihäs-19
43,00	Ernst Klapuri		KorvVe	27.09 Kokkola			1 pim	

					

					1918	

	100m-18				
12,2	Viljo Elomaa			00.00 Kälviä			1 pk	


	3000m-18				
10.03,0	Josua Ruotsala-93	LohtSä	11.08 Kannus			1 ns	
10.04,0	Sulo Mutka			11.08 Kannus			2 ns						
10.05,5	Kalle Suonperä-92	KT	00.00 Kälviä			1 pk	
10.08,0	Rikaarti Pöntiö			11.08 Kannus			3 ns	


	korkeus-18				
149	Armas Laakso-97		KT	00.00 Kälviä			1 pk	


	kiekko-18					
31,70	Viljo Elomaa			00.00 Kälviä			1 pk	



					

					1917	

	100m-17					
12,1	Jussi Kyrölä-93		LohtSä	15-16.09 Kokkola		1 pim	


	400m-17					
57,0	Jalmari Passoja-94	KT	30.09 Kälviä			1 pim	
58,0	Oiva Känsälä-91		KPV	25.08 Kokkola			2 ka	


	1500m-17					
4.31,9	Kalle Suonperä-92	KT	26.08 Kokkola			1 ka
4.38,0	Efferi Harju-89		KVK	15-16.09 Kokkola		1 pim	


	5000m-17				
16.21,3	Efferi Harju-89		KVK	26.08 Kokkola			1 ka	
16.43,2	Ilmari Porri-94		KVK	15-16.09 Kokkola		1 pim	
17.31,0	Matti Vuolle		Loht	16.06 Kälviä			1 ns
17.34,0	Eino Valkola		Loht	16.06 Kälviä			2 ns	


	10000m-17					
35.52,0	Efferi Harju		KVK	30.09 Kälviä			1 pim	


	korkeus-17					
152	Armas Laakso-97		Kälviä	26.06 Kokkola			2 ka	


	pituus-17					
554	Toivo Elomaa		KUS	25.08 Kokkola			3 ka	


	3-loikka-17					
12,27	Toivo Elomaa-93			26.08 Kokkola			2 nat	
11,15	Kalle Nurisalo-96	KT	30.09 Kälviä			1 pim	


	kuula-17					
11,65	Yrjö Nikula		KUS	01-02.09 Kokkola		2 ka	
11,21	Evert Klapuri-96	KT	25.08 Kokkola			2 ka	


	kiekko-17					
35,97	Yrjö Nikula		KInto	26.08 Kokkola			1 ka	
29,40	Evert Klapuri-96	KorvVe	30.09 Kälviä			1 pim	


	keihäs-17	
43,74	O Orell			Kla	26.08 Kokkola			2 ka				
40,70	Ernst Klapuri		Kälviä	30.09 Kälviä			1 pim	

					

					1916	

	100m-16					
12,5	Toivo Elomaa-93		KUs			


	200m-16					
25,5	Jussi Kyrölä-93		LohtSä	12-13.08 Kokkola		1 pim			
25,7	Kalle Nurisalo-96	KT	12-13.08 Kokkola		2 pim	
26,3					12-13.08 Kokkola		3 pim	


	400m-16					
55,4	Jussi Kyrölä-93		LS	12-13.08 Kokkola		1 pim	
55,5	Alfred Kärjä		KU	12-13.08 Kokkola		2 pim	
55,8	Kalle Nurisalo-16	KT	12-13.08 Kokkola		3 pim	


		800m-16				
2.09,5	Alfred Kärjä		KU	12-13.08 Kokkola		1 pim	
2.10,3	O Salo				12-13.08 Kokkola		2 pim	
2.12,2	Vedenoja			12-13.08 Kokkola		3 pim	


	1500m-16					
4.22,2	Efferi Harju-89		KVK	12-13.08 Kokkola		1 pim	
4.30,0	Valfrid Hakala-93	KVK	12-13.08 Kokkola		2 pim	
4.52,8	Pelo				12-13.08 Kokkola		3 pim	


	3000m-16					
9.14,0	Efferi Harju-89		KVK			


	5000m-16					
15.50,3	Efferi Harju-89		KVK	12-13.08 Kokkola		1 pim	
16.04,2	Valfrid Hakala-93	KT	12-13.08 Kokkola		2 pim	
16.44,3	Juho Harju-93		KVK	12-13.08 Kokkola		3 pim	


	10000m-16				
34.49,4	Ilmari Porri-94		KVK	12-13.08 Kokkola		1 pim	
36.25,0	Vuolle				12-13.08 Kokkola		2 pim	


	korkeus-16				
155	Yrjö Nikula		KUs	12-13.08 Kokkola		1 pim	
153	Armas Laakso-97		KT	12-13.08 Kokkola		2 pim	
153	Oksanen				12-13.08 Kokkola		3 pim	


	seiväs-16				
270	Ilmari Oksanen-92	VetY	12-13.08 Kokkola		1 pim	
260	Palo				12-13.08 Kokkola		2 pim	
250	Albert Isosaari-95	HT	12-13.08 Kokkola		3 pim	


	pituus-16				
567	Toivo Elomaa		Kus	12-13.08 Kokkola		1 pim	
536	Oiva Järvelä		KPV	12-13.08 Kokkola		2 pim	
554	Kalle Nurisalo-96	KT	12-13.08 Kokkola		3 pim	


	3-loikka-16					
13,03	Toivo Elomaa-93		KUs	09.07 Kokkola			1 ka	
11,95	Viljo Elomaa  			12-13.08 Kokkola		2 pim	
11,82	Kalle Nurisalo-96	KT	12-13.08 Kokkola		3 pim	


	kuula-16				
11,52	Yrjö Nikula		KUs	12-13.08 Kokkola		1 pim	
11,37	Ilmari Porko-96		KVK	09.07 Kokkola			2 ka	
11,35	Albert Isosaari-95	HT	12-13.08 Kokkola		2 pim	
11,25	Saari				12-13.08 Kokkola		3 pim	


	kiekko-16				
38,52	Albert Isosaari-95	HT	12.08 Kokkola			1 pim	
36,32	Yrjö Nikula		KUS	12.08 Kokkola			2 pim	
30,79	J Saari			HT	12.08 Kokkola			3 pim	


	moukari-16				
24,35	O Saari				12-13.08 Kokkola		1 pim	
23,35	Kärjä				12-13.08 Kokkola		2 pim	
21,98	Kärjä				12-13.08 Kokkola		 pim	


	keihäs-16					
47,20	Toivo Elomaa		KUs	12-13.08 Kokkola		1 pim	
42,35	Y Nikula			12-13.08 Kokkola		2 pim	

					

					1915	

	100m-15					
12,1	Herman Plosila-89	KUS	5-6.06 Kokkola			2 nat	
12,7	Ilmari Pohjanpalo-93	KU			
13,0	Josua Ruotsala-93	LohtSä	00.08 Kokkola			3 pim


	200m-15			
24,5	Jussi Kyrölä-93		LohtSä	00.08 Kokkola		PB	1 pim	
24,8e	Iisakki Eskola-94	SLU	00.08 Kokkola			2 pim		


	400m-15					
55,4	Jussi Kyrölä-93		LohtSä	00.08 Kokkola			1 pim
55,8e	Josua Ruotsala-93	LohtSä	00.08 Kokkola			2 pim				


	800m-15				
2.13,6	Josua Ruotsala-93	LohtSä	00.08 Kokkola			1 pim			


	1500m-15					
4.20,4	Ilmari Porri-94		KVK			


	3000m-15					
9.37,3	Valfrid Hakala-93	KVK	04.07 Jakobstad			1	
9.38,8	Efferi Harju-89		KVK	30.05 Kokkola			2 pk	
					

	5000m-15					
16.13,9	Jussi Harju		KVK			
17.22,0	Kerola			Loht	05.09 Lohtaja			1 ns	


	10000m-15					
35.44,9	Ilmari Porri-94		KVK			


	korkeus-15		
175	Kustaa Luostari		TR	24.05 Toholampi			1				
174	Herman Plosila-89	KUS	30.05 Kokkola			1 pk					
						

	seiväs-15					
290	Herman Plosila-89	Kus			


	3-loikka-15					
12,86	Toivo Elomaa-93		KUs			
12,02	Herman Plosila 		Kokkola	28.08 Vaasa			2 ka	


	kuula-15					
11,39	Yrjö Nikula		Kus			


	kiekko-15			
35,57	Yrjö Nikula		KuS			


	moukari-15					
27,80	Herman Plosila		KUS			


	keihäs-15
45,22	Antti Lindeman		KU			

					

					1914	

	100m-14					
12,0	Ilmari Pohjanpalo-93	KU			
12,2	Toivo Elomaa-93		SLU	30.08 Kokkola			2 pokal-t	


	200m-14					
24,8	Iisakki Eskola-94	SLU	00.08 Kokkola			1 pim		SLU=Suomen Lyseoiden Urheilijat, Kokkolan osasto			
24,8	Jussi Kyrölä-93		LohtSä	00.08 Kokkola			2 pim		Lohtajan Säkene

	
		400m-14					
55,6	Kustaa Luostari		PerhV			


	800m-14					
2.07,4	Oiva Känsälä-91		KPV	01.06 Kokkola			1 	
2.09,7	Oiva Kopsala		ToRi	01.06 Kokkola			2 	
2.10,0	Matti Karvonen		HT	00.00 Kokkola 			1 pim
2.10,9	Jalmari Passoja-94	KT	01.06 Kokkola			3 	


	1500m-14					
4.19,8	Efferi Harju-89		KVK	01.06 Kokkola			1 ka 	
4.20,7	Valfrid Hakala-93	KVK	01.06 Kokkola			2 ka 	
4.21,9	Oiva Kopsala		ToRi	01.06 Kokkola			3 ka 	
4.22,5	Oiva Känsälä-91		KPV	07.06 Kokkola		1 ka	
					

	3000m-14					
9.47,0	Efferi Harju-89		KVK	06.06 Kokkola			1 ka	
9.47,0	Valfrid Hakala-93	KVK	06.06 Kokkola			1 ka
9.47,0	Ilmari Porri-94		KVK	06.06 Kokkola			1 ka


	5000m-14					
16.56,7	Ilmari Porri-94		KVK	01.06 Kokkola			1 	
17.01,1	Matti Karvonen		HT			


	10000m-14					
34.27,0	Valfrid Hakala-93	KVK			
35.27,3	Ilmari Porri-94		KVK	07.06 Kokkola			2 ka	


	korkeus-14					
170	Herman Plosila-89	SLU	30.08 Kokkola			1 pokaali-k	


	seiväs-14				
295	Herman Plosila-89	SLU			


	pituus-14					
589	J Salmela		KU			
557	Herman Plosila-89	SLU	27.09 Kokkola			5-kamp	


	3-loikka-14					
12,97	Toivo Elomaa-93				

				

					1913	

	100m-13				
12,2	Ilmari Pohjanpalo-93	KalajU	30-31.08 Kokkola		1 pim	
12,3	Toivo Elomaa-93		SLU	24.08 Jakobstad			2 pokal-t	
12,4	Herman Plosila-89	SLU	24.08 Jakobstad			3 pokal-t	


	200m-13				
24,7	Toivo Elomaa-93		SLU	30-31.08 Kokkola		1 pim	


	400m-13					
54,3	Oiva Känsälä-91		VetY	30-31.08 Kokkola		1 pim	


	800m-13					
2.04,1	Oiva Känsälä-91		VetY	30-31.08 Kokkola		1 pim	
2.09,2	Efferi Harju-89		KT	12-13.07 Kokkola		2 nat	


	1500m-13					
4.16,8	Efferi Harju-89		KT	12-13.07 Kokkola		2 nat	
4.24,1	Oiva Känsälä-91		VetY	30-31.08 Kokkola		1 pim	
4.24,4	Valfrid Hakala-93	KVK	12-13.07 Kokkola		3 nat	


	5000m-13				
16.15,0	Efferi Harju-89		KT	12-13.07 Kokkola		2 ka	

	
		korkeus-13					
168	A Klockars		SLU	30-31.08 Kokkola		1 pim	
160	Väinö Saari-91		VetY	20.07 Veteli			1 jv	
160	Ilmari Tainio-86	VetY	20.07 Veteli			2 jv	
155	Otto Torppa-90		VetY	20.07 Veteli			3 jv	
155	Yrjö Puusaari-95	VetY	20.07 Veteli			4 jv	


	seiväs-13				
280	Allan Mustonen-92	SLU	30-31.08 Kokkola		1 pim	


	pituus-13				
592	Artturi Nikula-92	SLU	24.08 Jakobstad			1 pokal-t	
577	Herman Plosila-89	SLU	24.08 Jakobstad			3 pokal-t	
556	V Saari			VetY	20.07 Veteli			1 jv	
545	Ilmari Tainio		VetY	20.07 Veteli			2 jv	
538	A Aarnio		SLU	30-31.08 Kokkola		1 pim	


	3-loikka-13				
13,14	Toivo Elomaa-93		SLU	24.08 Jakobstad			1 pokal-t	
12,58	Herman Plosila		SLU	24.08 Jakobstad			3 pokal-t	

				

					1912	

	400m-12
53,8	Väinö Risku-92		SLU-Kla	15.09 Kokkola			1				


	800m-12
2.14,5	Väinö Risku-92		SLUKla	01.08 Hämeenlinna		2 SLU


	1500m-12		
4.14,5	Efferi Harju-89		KT	26.05 Helsinki			1	
4.41,7	Väinö Risku-92		SLUKla	02.08 Hämeenlinna		3 SLU


	3000m-12				
9.03,0	Efferi Harju-89		KT	25.05 Helsinki			2 olympia-karsinta	


	10000m-12				
33.45,7	Efferi Harju-89		KT	27.05 Helsinki			3	


	seiväs-12
275	Allan Mustonen-92	SLU	02.08 Hämeenlinna		3 SLU


	3-loikka-12
12,44	Väinö Risku-92		SLU	02.08 Hämeenlinna		3 SLU

					

					1911	

	400m-11
57,0	Einari Lindholm		Sievi	30.07 Sievi			1


	1500m-11					
4.23,0	Efferi Harju-89		KT	26.08 Vaasa			1	
4.29,2	Hjalmar Marttila	KT	10.09 Kokkola			3
4.57,4	Einari Lindholm		Sievi	29.07 Sievi			1


	5000m-11				
16.12,4	Efferi Harju-89		KT	20.08 Kokkola			1	


	korkeus-11
160	Leimo Jämsä-89		Toh	25.06 Toholampi			


	3-loikka-11
11,10	Antti Iisalo		Sievi	29.07 Sievi			1

					

					1910	

	kuula-10
11,97	A Holmström		Sievi	07.08 Rovaniemi