1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990
1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980
1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971 1970
1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962 1961 1960


					1999	

	100m-99
10.70	Samsa Tuikka-76		TU	08.08 Seinäjoki +1,5		4s1 SM		
11.09	Jukka Tilus-80		HU	18.07 Jämsänkoski +1,1		1h2-19 karn
11.41	Antti Haapakoski-71	KaJu	06.07 Kalajoki +0,6		1 ka
11.43	Jaakko Kivelä-81	KP-V	07.07 Jyväskylä +1,0		3A-19 ne		
11.43	Tero Kattilakoski-82	KP-V	11.09 Laukaa +1,0	PB	3h1-19 KLL
11.48	Mika Hietala-71		KV	17.06 Tampere -2,7		2h1 ka
11.49	Teemu Isotalus-78	AV	21.08 Kannus -0,9		1 ka
11.54	Aki Haapakoski-81	KaJu	06.07 Kalajoki +0,6	PB	2 ka
11.56	Jarno Köykkä-82		KP-V	11.09 Laukaa -0,5		3h7-19 KLL
11.61	Antti Lämpsä-80		YK	13.06 Ylivieska -2,0		2-19 ka
	---10---
11.67	Petteri Toivonen-82	KP-V	18.09 Alajärvi +1,5		D-17 SM
11.91	Toni Latvala-77		HK	21.07 Turku +0,5		4h2 PV
12.06	Markus Haavisto-84	KU	21.08 Kannus +2,0		1-15 ka
12.11	Tuomo Marttala-83	KaJu	11.09 Laukaa +0,3		5h2-20 KLL 
12.12	Tomi Niemelä-84		KU	21.08 Kannus +2,0		2-15 ka
12.14	Tero Kangasvieri-84	KP-V	02.08 Veteli -0,4	PB	1-15 pim
12.15	Jussi Heikkilä-83	HU	22.07 Pyhäsalmi +1,0		2-17 ka
12.15	Sauli Hoikka-78		HK	21.07 Turku +0,5		6h1 PV
12.20	Juha Pohjola-82		NU	22.07 Pyhäsalmi +1,0		3-17 ka
12.33	Teemu Pohjola		NU	22.07 Pyhäsalmi +1,0		4-17 ka
	---20---	


	200m-99
22,66	Antti Haapakoski-71	KaJu	29.06 Ylivieska			1 pim		-0,7
22,66	Jukka Tilus-80		HU	15.08 Orimattila		3h2-19 SM	-0,9
23,02	Aki Haapakoski-81	KaJu	29.06 Ylivieska		PB	2 pim		-0,7
23,24	Jaakko Kivelä-81	KP-V	15.08 Orimattila		4h3-19 SM	+1,8
23,75	Antti Lämpsä-80		YK	29.06 Ylivieska			4 pim		-0,7
24,12	Tero Kattilakoski-82	KP-V	25.08 Kuortane			5 pk		-0,8 
24,66	Seppo Appelqvist-70	VetU	29.06 Ylivieska			5 pim		-0,7
24,73	Mikko Palosaari-83	KP-V	25.08 Kuortane			3-17 ak		x	
24,74	Jani Nurmenniemi-79	NU	05.09 Haapajärvi		1 pk		+1,1
25,07	Janne Kivelä-78		VetU	17.06 Haapajärvi		4 ka		+1m2

25,49	Markku Viio-70		NU	29.06 Ylivieska			6 pim		-0,7
26,00	Juha Pohjola-82		NU	17.06 Haapajärvi		5 ka		+1,2


	400m-99
51,3	Timo Hietala-71		TU	09.08 Veteli		PB	1 pk
51,3	Mika Jäger-76		VetU	09.08 Veteli			2 pk
52.21	Aki Haapakoski-81	KaJu	30.06 Ylivieska		PB	2 pim
52,6	Kristian Jäger-78	VetU	09.08 Veteli			3 pk
53.31	Tero Kössi-75		KU	03.06 Ähtäri			(2) aluem	ulkop
53.40	Pauli Haarala		NU	27.07 Kalajoki		PB	2-19 pim
53,4	Juha Arkkukangas-80	VetU	09.08 Veteli			4 pk
53.63	Markku Järvi-73		NU	30.06 Ylivieska			3 pim
53,69	Martti Ahistus-61	NU	2-4.7 Tampere			4-35 SM
54.29	Janne Kivelä-78		VetU	30.06 Ylivieska			4 pim
	---10---
54.65	Teemu Maajärvi-81	KT	22.07 Pyhäsalmi			1 ka
56.07	Pekka Hietala		NU	10.09 Hämeenlinna		4-17 SAKU
56.20	Petri Kinnunen-81	KP-V	27.07 Kalajoki			5-19 pim
56.47	Ville Niemi-81		KT	27.07 Kalajoki			6-19 pim


	800m-99
1.55,5	Kristian Jäger-78	VetU	23.07 Kuopio			4 ka
1.56,07	Timo Hietala-71		TU	17.07 Lohja			1C karn			
1.56,18	Mika Jäger-76		VetU	04.07 Lapinlahti		5rB elit
1.57,09	Aki Mustonen-81		KP-V	15.06 Oulu		PB	2-19 ne
1.59,20	Juha Arkkukangas-80	VetU	25.08 Lahti			7rA ka
1.59,69	Mikko Palosaari-83	KP-V	11.09 Laukaa			5rA-19 KLL
1.59,91	Tero Kössi-75		KU	13.06 Alavus			3 ka
2.00,54	Martti Ahistus-61	NU	13.07 Nivala			2 ka		
2.00,55	Janne Kivelä-78		VetU	29.06 Ylivieska			6 pim
2.00,75	Pauli Haarala		NU	28.07 Kalajoki		PB	(2-19pim) ulkop
	-10-
2.03,13	Markku Järvi-73		NU	29.06 Ylivieska			9 pim
2.03,84	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	29.06 Ylivieska			10 pim
2.04,37	Ville-Veikko Niemi-80	KT	31.08 Kokkola			1-19 pk	
2.05,59	Juha Pirkola-80		KT	28.07 Kalajoki			2-19 pim
2.05,67	Antti Nisula-81		KP-V	20.06 Kokkola			3 pk
2.05,99	Timo Similä-82		NU	27.07 Kalajoki			2-17 pim
2.06,60	Jouni Nikula-78		KT	13.06 Ylivieska			8 ka
2.06,89	Petri Kinnunen-81	KP-V	29.06 Ylivieska			14 pim
2.07,9	Samuli Läspä-82		UK	07.07 Kälviä		PB	1-17 ka
2.08,5	Henri Kopsala-83	KT	10.06 Toholampi			1-17 pk
	---20---


	1500m-99
3.45,92	Marko Kotila-74		TU	19.06 Raisio			2 ka
3.57,38	Kriatian Jäger-78	VetU	18.07 Lohja			4B karn
3.58,80	Petri Kykyri-77		KT	28.07 Lahti			17 elit
4.05,36	Aki Mustonen-81		KP-V	17.06 Haapajärvi		2 ka
4.05,53	Mikko Suihkonen-80	TU	07.07 Kälviä		PB	3B ka
4.06,61	Antti Nisula-61		KP-V	07.07 Kälviä		PB	5B ka
4.10,38	Juha Nisula-77		KP-V	07.07 Kälviä		PB	6B ka
4.11,00	Juha Arkkukangas-80	VetU	21.08 Kannus			2-22 ka
4.11,13	Henri Kopsala-83	TU	01.09 Mustasaari		1-17 po
4.12,10	Mikko Palosaari-83	KP-V	01.09 Mustasaari		2-17 po
	--10--
4.12,41	Timo Hietala-71		TU	30.06 Ylivieska			3 pim
4.13,12	Juho Pirkola-80		KT	07.07 Kälviä			7B ka
4.14,62	Timo Similä-82		NU	01.09 Mustasaari		4-17 po
4.16,16	Martti Ahistus-61	NU	17.06 Haapajärvi		3 ka
4.19,35	Markku Ainali-63	KV	07.07 Kälviä			10B ka
4.21,14	Mika Järvenoja-78	KU	07.07 Kälviä			11B ka
4.22,32	Kai Takkunen-81		AV	17.06 Haapajärvi		5 ka
4.31,29	Asko Isokungas-77	KU	21.08 Kannus			4-22 ka
4.33,65	Pasi Hautamäki-82	KT	18.07 Lohja			31-17 karn
4.36,17	Harri Partanen-61	PyPo	22.07 Pyhäsalmi			1 ka


	3000m-99
8.08,58	Marko Kotila-74		TU	14.07 Tampere			11A elit
8.37,75	Aki Mustonen-81		KP-V	25.06 Keuruu			8 kv
8.46,15	Petri Kykyri-77		KT	13.06 Ylivieska			1 ka	
8.48,84	Mikko Suihkonen-80	TU	18.07 Lohja		PB	3-19 karn
9.06,38	Juha Nisula-77		KP-V	25.06 Keuruu		PB	13 kv
9.07,52	Henri Kopsala-83	TU	13.08 Pori			3-17 SM
9.11,32	Antti Nisula-81		KP-V	01.09 Mustasaari		3-19 po	
9.15,99	Kai Takkunen-81		AV	13.07 Nivala			4 ka
9.16,72	Pekka Takkunen-50	KU	13.07 Nivala			5 ka
9.27,82	Timo Similä-82		NU	28.07 Kalajoki			2-17 pim
	---10---
9.29,20	Kari Kangasvieri-63	TU	13.06 Alavus			3B ka
9.30,50	Samuli Läspä-82		UK	13.07 Nivala		PB	8 ka


	5000m-99
14.06,07 Marko Kotila-74	TU	21.08 Kannus			2 ka
14.34,39 Petri Kykyri-77	KT	05.08 Seinäjoki			7 SM
15.26,70 Aki Mustonen-81	KP-V	12.09 Laukaa			1-19 KLL
15.35,34 Tommi Penttilä-79	KV	15.08 Raahe			10-22 SM
15.40,25 Mikko Suihkonen-80	TU	15.08 Orimattila		9-19 SM
15.54,57 Antti Nisula-81	KP-V	29.06 Ylivieska		PB	3 pim	
15.58,59 Juha Nisula-77		KP-V	27.07 Ähtäri		PB	4 ka
16.00,13 Pekka Takkunen-50	KU	29.06 Ylivieska			5 pim
16.00,77 Kari Kangasvieri-63	TU	18.07 Lohja			19 karn
16.14,37 Kai Takkunen-81	AV	15.08 Orimattila		15-19 SM
	---10---
16.15,87 Juho Pirkola-80	KT	15.08 Orimattila		17-19 SM


	1000m-99
31.03,11 Timo-Pekka Kalermo-66	KU	08.08 Seinäjoki			12 SM
34.01,96 Pekka Takkunen-50	KU	30.06 Ylivieska			1 pim
34.17,00 Kari Kangasvieri-63	TU	30.06 Ylivieska			2 pim
35.28,76 Kari Appelqvist-64	VetU	12.09 Turku			7 t-paja	


	maraton-99
2.20,40	Timo-Pekka Kalermo-66	KU	25.04 Hampuri			1 kv
2.39,58	Keijo Vähäkangas-51	YK	29.05 Oulu			2-40 ka
2.42,12	Sulo Lamu-56		TU	28.08 Kokkola			1-40 ka
2.42,57	Kari Kangasvieri-63	TU	31.10 Frankfurt			kv
2.44,26	Veikko Taipale-58	Athlos	16.10 Uumaja			1-40 umemara			
2.49,05	Kari Appelqvist-64	VetU	31.10 Frankfurt
2.49,15	Risto Salminen-56	KV	03.04 Kokkola			2 ka
2.51,20	Petri Harsunen-64	KV	28.08 Kokkola			3 ka
2.51,42	Jussi Viitasaari-45	HU	29.05 Ähtäri			8 kaleva
2.53,45	Sven Eriksson-54	K:la	29.05 Ähtäri			9 kaleva
	---10---
2.58.39	Juri Chikalov-55	HK	18.09 Sotkamo			3-40 ka
2.58,51	Risto Jääskeläinen-61	HK	29.05 Oulu			5 ka
3.01,18	Visa Jämsä-61		Kälviä	04.09 Vaasa			5-40 ka
3.02,07	Jorma Keskinen-51	KTU	01.05 Ylistaro			4-45 ka
3.04,11	Martti Oravakangas	PyPo	28.08 Kempele			4-40 ka
3.04.28	Matti Pelkonen		KaJu	29.05 Oulu			9 ka
3.06,18	Tommi Viitasaari-68	HU	29.05 Ähtäri			42 kaleva
3.06,37	Jari Kivelä-61		HU	29.05 Ähtäri			43 kaleva
3.07,21	Sauli Peltoniemi-60	KV	05.12 PdCarmen
3.08,21	Aki Kallio-65		KV	19.06 Forssa			15 ka
	---20---


	110m aidat-99
13.91	Antti Haapakoski-71	KaJu	16.06 Turku -0,1		2rA PN-G
15.09	Aki Haapakoski-81	KaJu	30.06 Ylivieska +1,9	PB	2 pim		


	400m aidat-99
56.71	Timo Hietala-71		TU	11.08 Jyväskylä		PB	4 tähti
60.94	Janne Kivelä-78		VetU	01.06 Nivala			1 laji-p
61.96	Antero Kjellbäck-79	KV	29.06 Ylivieska			1 pim


	3000m esteet-99
9.08,73	Petri Kykyri-77		KT	07.08 Seinäjoki		PB	10 SM


	korkeus-99
215	Sauli Niemi-77		KT	29.06 Ylivieska			1 pim
195	Toni Alamaa-81		HU	27.07 Kalajoki		PB	1-19 pim
190	Harri Yli-Kotila-66	TU	29.06 Ylivieska			1 pim
187	Ville Huhtala-84	KU	04.09 Jämsä		PB	1-15 v-fall
185	Juho Aho-82		HK	09.06 Himanka			2-19 laji-p	
185	Harri Hietala-81	AV	20.06 Rautio			1 pk
184	Jari Alamaa-83		HU	27.07 Kalajoki		PB	1-17 pim
182	Jarno Köykkä-82		KP-V	27.07 Kalajoki		PB	2-17 pim
181	Petteri Toivonen-82	KP-V	17.09 Alajärvi		PB	D-17 SM
180	Teemu Isotalus-78	AV	20.06 Rautio		PB	2 pk
	---10---
178	Markus Kössi-84		KU	12.06 Helsinki		PB	2-15 FJG
175	Janne Kauppila		LV	29.06 Ylivieska			3 pim
175	Janne Arola-83		HU	14.08 Pori		PB	3-17 teamSM	
175	Janne Mäkelä-83		PK	11.09 Laukaa		PB	13-19 KLL
167	Harri Keski-Sipilä-84	TU	22.08 Veteli		PB	2-15 so


	seiväs-99
531	Mikko Latvala-80	HU	29.08 Espoo			1-20 mo
520	Toni Latvala-77		HK	08.06 Haapajärvi		1 laji-p
515	Sauli Hoikka-78		HK	01.07 Raahe			2 ka
470	Ilkka Tulasalo-77	HU	24.05 Kuortane			1 aluek
455	Teppo Hekkala-80	HU	28.07 Kalajoki		PB	1-19 pim
380	Jarmo Eronen-57		HK	05.09 Haapajärvi		4 pk
320	Harri Keski-Sipilä-84	TU	02.07 Haapajärvi	PB	D-15 pim
320	Tuomo Orava-52		KU	21.08 Kannus			2 ka
320	Joni Ojala-15		NU	18.09 Lappajärvi		D-14 SM
315	Mauri Kaattari-86	HU	28.08 Äänekoski			1-13 am
	---10---
310	Mauno Niemelä-36	NU	05.09 Haapajärvi		4 pk
310	Petteri Toivonen-82	KP-V	19.09 Alajärvi		PB	D-17 SM


	pituus-99
758	Samsa Tuikka-76		TU	14.07 Tampere		PB	4 elit		+1,8
701	Teemu Isotalus-78	AV	14.08 Raah			6-22 SM		+0,5
695	Petteri Toivonen-82	KP-V	31.07 Kristinestad		2-17 mo		+0,8
658	Mikko Keski-Sipilä-81	TU	09.06 Himanka		PB	1-19 laji-p	+0,1
653	Vesa Lintilä-79		TU	09.06 Himanka			2 laji-p	-1,2
651	Jarno Köykkä-82		KP-V	29.06 Ylivieska			3 pim		+1,9
631	Jukka Tilus-80		HU	12.09 Laukaa			14q-19 KLL	+0,2
628	Jussi Heikkilä-83	HU	28.07 Kalajoki
618	Toni Alamaa-81		HU	29.06 Ylivieska		PB	6 pim		+1,4
593	Joni Ojala-85		NU	15.08 Savonlinna		1-14 SM		-1,3
	--10--
589	Harri Keski-Sipilä-84	TU	09.06 Himanka			1-15 laji-p	-0,7		
586	Tuomo Marttala-83	KaJu	12.09 Laukaa			20q-19 KLL	+0,5
582	Janne Parpala-84	KT	12.09 Laukaa			6-15 KLL	+1,0
579	Timo Kauppinen-83	KP-V	12.09 Laukaa			24q-19 KLL	+0,2


	kolmiloikka-99
14.96	Petteri Toivonen-82	KP-V	15.08 Pori		PB	1-17 SM		+1,1
14.63	Vesa Lintilä-79		TU	17.06 Haapajärvi	PB	1 ka		+1,2
14.33	Mikko Keski-Sipilä-81	TU	07.07 Jyväskylä		PB	1-19 karn	+0,7
13.56	Jarno Köykkä-82		KP-V	30.06 Ylivieska		PB	5 pim		+0,4
13.55	Jari Pulkkinen-81	HK	14.07 Tornio			- ka		+0,9
13.10	Markus Kössi-84		KU	21.08 Kannus			1-15 ka		+0,9
12.98	Timo Kauppinen-83	KP-V	11.09 Laukaa			5-19 KLL	+0,3
12.57	Toni Alamaa-81		HU	17.06 Haapajärvi		- ka		+1,4
12.39	Joni Ojala-85		NU	14.08 Savonlinna	PB	2-14 SM		+1,4
12.30	Jussi Heikkilä-83	HU	22.07 Pyhäsalmi			1-17 ka		+0,3
	---10---
12.29	Juha Uusioja-85		KU	21.08 Kannus			2-15 ka		+1,2
11.79	Ville Huhtala-84	KU	14.08 Savonlinna	PB	10-15 SM	+1,3
11.55	Jani Lehto-82		RP	12.08 Pyhäsalmi
11.39	Mauri Kaattari-86	HU	22.07 Pyhäsalmi			1-13 ka		-0,6


	kuula-99
20.60	Arsi Harju-74		PK	14.08 Kyröskoski		1  MM-kats
16.35	Marko Salo-68		KP-V	17.06 Haapajärvi		1 ka
15.65	Tero Ylikangas-78	KU	09.08 Laihia			1 pk
13.29 	Kari Virkkala-61	KV	10.08 Vaasa			1-35 polSM
12.80	Harri Hietala-81	AV	19.09 Alavieska			1 pk
12.73	Antti Torvi-77		HU	19.07 Reisjärvi			2 pk
12.09	Rami Hietaniemi-82	PK	23.08 Perho			1 pk
11.88	Petri Rautio-82		AV	05.09 Haapajärvi		1 pk
11.05 	Marko Hietala-75	AV	19.09 Alavieska			2 pk
10.63	Pasi Vehkalampi		PK	23.08 Perho			2 pk
	--10--


	kiekko-99
53.83	Juha Lahdenranta-76	NU	11.07 Jalasjärvi		1B karn
47.52	Juuso Sillanpää-79	KV	22.08 Oulu			6 pim	( ulkop )
47.12	Marko Salo-68		KP-V	30.06 Ylivieska			2 pim
43.82	Jari Polvi-81		AV	30.06 Ylivieska		PB	3 pim
41.17	Tero Ylikangas-78	KU	30.06 Ylivieska			5 pim
37.08	Petri Rautio-82		AV	30.06 Ylivieska			6 pim
34.20	Arto Niskanen-77	AV	19.09 Alavieska			3 pk
34.00	Marko Hietala-75	AV	19.09 Alavieska			4 pk


	moukari-99
67.17	Taisto Vierimaa-65	AV	19.06 Kaustinen			1 pk
64.37	Jari Polvi-81		YK	13.07 Nivala			1 ka			
62.51	Mika Savimäki-78	RP	12.06 Alavieska			1 laji-p
56.25	Eemeli Nikula-80	KP-V	07.06 Töysä			8 ka
50.92	Kimmo Partanen-67	KaJu	11.08 Vaasa			1 SM poliisi
50.80	Petri Rautio-82		AV	29.06 Ylivieska			3 pim
49.73	Kalle Nikula-82		KP-V	13.07 Nivala			5 ka	
31.28	Seppo Harju-41		KP-V	08.05 Kaustinen			5 pk


	keihäs-99
74.90	Jarkko Koski-Vähälä-78	UK	19.08 Ullava			1 pk
72.50	Harri Hietala-81	AV	30.06 Ylivieska			2 pim
68.03	Markus Peltoniemi-79	KT	30.06 Ylivieska			3 pim
63.95	Mika Alahäivälä-80	YK	14.08 Orimattila		6q-19 SM
59.95	Jukka Puurula-65	RP	30.06 Ylivieska			5 pim
57.72	Tuomas Saarikoski-81	KU	19.08 Ullava			2-19 pk
56.88	Jarkko Mattinen-79	HK	12.06 Pyhäsalmi		PB	3
53.88	Matti Laasonen-83	KU	19.08 Ullava			3-19 pk
52.08	Aulis Sillanpää-55	VetU	09.08 Veteli			2 pk
50.46	Toni Alamaa-81		HU	28.07 Kalajoki		PB	3-19 pim
	--10--
50,34	Janne Mäkelä-nn		PK	23.08 Perho			1 pk	



					1998	
					

	100m-98
10.91	Mika Hietala-71		KV	28.06 Hämeenlinna		2 ka		+1,0 
10.91	Jukka Tilus-80		HU	15.08 Joensuu		PB	1h3-19 SM	+1,9
11.01	Samsa Tuikka-76		TU	23.06 Kajaani			1-22 ne		-2,9		
11.12	Kim Engberg-74		KV	28.07 Kälviä			1 ka		+1,6
11.34	Antti Lämpsä-80		YK	14.07 Veteli		PB	2-19 pim	+0,9
11.38	Jaakko Kivelä-81	KP-V	14.07 Veteli +1,0		1-17 pim		
11.47	Juho Mustamäki-79	KV	12.09 Kuusankoski +0,6		3h2-19 KLL
11.64	Mikko Latvala-80	HU	14.07 Veteli +0,9		4-19 pim
11.68	Aki Haapakoski-81	KaJu	14.07 Veteli +1,0		2-17 pim
11.71	Tero Kattilakoski-82	KP-V	26.08 Kuortane +1,7		3-17 aluek
	---10---
11,5h	Teemu Isotalus-78	AV	07.07 Nivala +1,5		6 ka
11.85	Antero Kjellbäck-79	KV	23.06 Kajaani -2,9		5-22 ne
11.88	Tomi Rahkolin-77	YK	02.06 Kokkola +0,7		2 pk
11.90	Jarno Köykkä-82		KP-V	12.09 Kuusankoski -0,4		4h5-19 KLL
11.94	Vesa Lintilä-79		TU	14.07 Veteli +0,3	PB	2h1-19 pim
11.96	Janne Murtoniemi-77	RK	28.07 Kälviä +1,6		2 ka	
11.97	Tuomas Kokko-83		VetU	14.08 Riihimäki +1,9	PB	5h3-15 SM
12.17	Teppo Hekkala-80	HU	14.07 Veteli +1,2		4h2-19 pim
12.18	Harri Hietala-81	AV	04.09 Tampere -0,7		D-17 SM
12.22	Ville Takalo-82		KaJu	14.07 Veteli +1,0		4-17 pim
	---20---
12.26	Teemu Maajärvi-81	KT	14.07 Veteli +1,0		5-17 pim	


	200m-98
22.49	Kim Engberg-74		KV	10.07 Jämsänkoski -0,8		1C ka
22.67	Samsa Tuikka-76		TU	12.07 Jyväskylä +0,9		4h2-22 SM		
23.11	Jukka Tilus-80		HU	16.08 Joensuu -0,5		5h2-19 SM
23.29	Juho Mustamäki		KV	19.06 Keuruu -2,1		2B kv
23.37	Jaakko Kivelä-81	KP-V	12.07 Jyväskylä -0,6		6B-17
23.68	Aki Haapakoski-81	KaJu	21.08 Kälviä +0,8		2-17 po
24.84	Ville Takalo-82		KaJu	21.08 Kälviä +0,8		5-17 po
24.90	Teemu Maajärvi-81	KT	15.07 Veteli		PB	1r1-17 pim
24.93	Jarno Köykkä-82		KP-V	31.05 Alajärvi			5-17 ka
25.00	Petteri Toivonen-82	KP-V	15.07 Veteli			2r1-17 pim
	---10---
25.14	Jari Pulkkinen-81	HK	23.08 Haapajärvi		1-17 cup	-1,1
25.18	Jyrki Kiviniemi-81	LV	23.08 Haapajärvi		2-17 cup	-1,1	
25.50	Tero Kattilakoski-82	KP-V	31.05 Alajärvi
25.94	Juho Venetpalo-80	LV	15.07 Veteli			3-19 pim


	400m-98
50.16	Kim Engberg-74		KV	22.07 Haapajärvi		1 pim
51,6	Mika Jäger-76		VetU	01.07 Veteli			2 pk
52,8	Juha Arkkukangas-80	VetU	19.08 Veteli		PB	2 pk
53.02	Timo Hietala-71		TU	28.07 Kälviä			3 ka
53.39	Martti Ahistus-61	NU	22.07 Haapajärvi		4 pim
53.45	Tero Kössi-75		KU	22.07 Haapajärvi		5 pim
53.76	Janne Kivelä-78		VetU	25.07 Kuopio			6h1-22 ne
54.69	Mikko Palosaari-83	KP-V	14.07 Veteli			1-17 pim
54,7	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	01.07 Veteli			4 pk
55.09	Markku Viio-70		NU	07.07 Nivala			2B ka
	---10---
55.09	Harri Hietala-81	AV	04.09 Tampere			D-17 SM
55.16	Ville Takalo-82		KaJu	14.07 Veteli			2-17 pim
55,4	Juha Nisula-77		KP-V	01.07 Veteli			5 pk	
56.03	Petri Kinnunen-81	KP-V	14.07 Veteli			3-17 pim
56.48	Mika Pulkkinen		VetU	14.07 Veteli			2-19 pim


	800m-98
1.54,41	Marko Kotila-74		TU	11.07 Lohja			5 karn						
1.56,42	Mika Jäger-76		VetU	21.07 Haapajärvi		2 pim
1.57,00	Kristian Jäger-78	VetU	25.07 Kuopio			5rA-22 ne
1.57,60	Juha Arkkukangas-80	VetU	21.08 Kälviä			2-19 po
1.57,76	Aki Mustonen-81		KP-V	16.08 Helsinki			4-17 SM
1.59,16	Juha Pirkola-80		KT	12.09 Kuusankoski		3h1-19 KLL		
1.59,31	Janne Kivelä-78		VetU	22.07 Tuusula			6rA PV
1.59,87	Tommi Penttilä-79	KV	21.08 Kälviä		PB	4-19 po
1.59,91	Petri Kykyri-77		KT	21.07 Haapajärvi		4 pim
1.59,98	Martti Ahistus-61	NU	07.07 Nivala			1 ka		
	---10---
2.01,28	Tero Löf-72		KaJu	14.06 Kannus			4 ka
2.02,97	Kimmo Perkkiö-66	KU	21.07 Haapajärvi		9 pim
2.03,21	Jouni Nikula-78		KT	29.06 Vaasa			9 vasa-g
2.03,24	Juha Nisula-77		KP-V	30.06 Haapajärvi		2 ka
2.04,14	Antti Nisula-81		KP-V	21.07 Haapajärvi		10 pim
2.04,62	Kimmo Lassila-78	VetU	26.07 Kuopio			9B-22 HJG
2.04,91	Mikko Palosaari-83	KP-V	15.08 Riihimäki			5rA-15 SM
2.07,17	Markku Ainali-63	KV	21.07 Haapajärvi		13 pim
2.07,56	Petri Kinnunen-81	KP-V	28.07 Kälviä			4-17 ka
2.07,98	Ville Kangasvieri	TU-81	21.07 Haapajärvi		14 pim
	---20---			


	1500m-98
3.46,67	Marko Kotila-74		TU	28.07 Kälviä			2 ka
3.58,95	Petri Kykyri-77		KT	13.08 Jyväskylä			9 ka
4.03,18	Tommi Penttilä-79	KV	28.07 Kälviä		PB	8 ka	
4.03,79	Kimmo Lassila-78	VetU	09.06 Viitasaari	PB	4 ka		
4.04,09	Tero Löf-72		KaJu	06.06 Keuruu		PB	7C kv
4.04,40	Juho Pirkola-80		KT	09.06 Viitasaari		5 ka
4.06,79	Hannu Niemelä-71	HK	22.07 Haapajärvi		4 pim		
4.08,21	Juha Arkkukangas-80	VetU	28.07 Kälviä			11 ka
4.10,65	Jouni Nikula-78		KT	28.07 Kälviä			14 ka
4.12,20	Juha Nisula-77		KP-V	28.07 Kälviä			15 ka
	---10---	
4.14,50	Aki Mustonen-81		KP-V	21.08 Kälviä			1-17 po
4.17,57	Antti Nisula-81		KP-V	21.08 Kälviä			3-17 po
4.19,69	Kimmo Perkkiö-66	KU	25.06 Ylivieska			1 pk
4.19,32	Samuli Läspä-82		UK	21.08 Kälviä		PB	4-17 po
4.20,30	Markku Ainali-63	KV	28.07 Kälviä			16 ka
4.20,84	Mika Järvenoja		KU	22.07 Haapajärvi		7 pim
4.21,88	Martti Ahistus-61	NU	19.07 Pyhäsalmi			1 ka
4.24,54	Pekka Takkunen-50	KU	11.08 Haapajärvi		3 pk	
4.25,01	Mikko Suihkonen-80	TU	14.07 Veteli			3-19 pim			
4.33,27	Kai Takkunen-81		AV	11.08 Haapajärvi		4 pk
	---20---


	3000m-98
8.01,69	Marko Kotila-74		TU	15.07 Tampere			6A elit
8.27,78	Mika Olkkola-73		TU	27.05 Pori		PB	6 ka
8.40,07	Petri Kykyri-77		KT	07.07 Nivala			3 ka	
8.46,51	Tero Löf-72		KaJu	21.06 Lapinlahti		25 elit
8.47,88	Kimmo Perkkiö-66	KU	07.07 Nivala			4 ka	
8.49,36	Tommi Penttilä-79	KV	07.07 Nivala		PB	6 ka
8.50,79	Juho Pirkola-80		KT	07.07 Nivala			7 ka
8.53,30	Aki Mustonen-81		KP-V	02.08 Tartu			4-17 mo
9.06,86	Antti Nisula-81		KP-V	26.07 Kuopio		PB	1-17 ne	
9.08,39	Pekka Takkunen-50	KU	07.07 Nivala			10 ka
	---10---
9.21,9	Juha Nisula-77		KP-V	06.09 Haapajärvi		1 pk
9.35,46	Mika Järvenoja		KU	07.07 Nivala			12 ka
9.36,70	Kai Takkunen-81		AV	25.08 Nivala			1-17 pk
9.37,12	Kari Kangasvieri-63	TU	07.07 Nivala			13 ka


	5000m-98
13.50,01 Marko Kotila-74	TU	02.08 Lappeenranta		7 elit
14.40,35 Mika Olkkola-73	TU	29.06 Vaasa			1 ka
14.49,66 Petri Kykyri-77	KT	20.08 Seinäjoki			3 ka
14.55,45 Tommi Penttilä-79	KV	16.08 Joensuu			2-19 SM
15.16,48 Kimmo Lassila-78	VetU	29.06 Vaasa			5 ka
15.23,67 Juho Pirkola-80	KT	16.08 Joensuu			6-19 SM
15.32,93 Aki Mustonen-81	KP-V	13.09 Kuusankoski		1-19 KLL
15.34,2  Hannu Niemelä-71	HK	07.06 Oulu		PB	3 am
15.51,80 Kimmo Perkkiö-66	KU	12.07 Lohja			12 ka	
15.53,83 Pekka Takkunen-50	KU	21.07 Haapajärvi		1 pim	
	---10---
16.27,96 Mikko Suihkonen-80	TU	29.06 Vaasa			13 ka
	

	10000m-98
30.45,39 Mika Olkkola-73	TU	24.05 Karstula		PB	16 PM
31.11,3  Timo-Pekka Kalermo-66	KU	26.08 Oulu			3A
32.46,96 Kimmo Perkkiö-66	KU	22.07 Haapajärvi		2 pim
32.56,78 Pekka Takkunen-50	KU	22.07 Haapajärvi		3 pim


	maraton-98
2.26,03	Timo-Pekka Kalermo-66	KU	11.09 Kittilä			1 ruska-m	
2.39,10	Kimmo Perkkiö-66	KU	23.05 Oulu			5 ka
2.39,45	Sulo Lamu-56		TU	28.08 Kokkola			1-40 venetsia
2.43,44	Keijo Vähäkangas-51	YK	23.05 Oulu			2-40 ka
2.44,19	Kari Kangasvieri-63	TU	17.10 Uumaja			1-35 kv
2.45,54	Sauli Peltoniemi-60	KV	23.05 Ähtäri			4 mesikämmen
2.47,26	Risto Salminen-56	KV	02.05 Ylistaro			1-40 kyrönjoki
2.48,09	Esa Kortetmaa-61	KU	05.09 Vaasa		PB	3-35 ka	
2.55,11	Sven Eriksson-54	K:la	23.05 Ähtäri			1-40 kalevan-k
2.56,30	Jari Hietapelto-64	PyPo	28.08 Kokkola			3 venetsia
	---10---
2.56,43	Matti Lehtinen-61	HR	28.08 Kokkola			4 venetsia
2.57,11	Jarkko Mäkelä-74	HU	23.05 Ähtäri			7 mesikämmen
2.57,52	Vesa Leskelä-67		HK	22.08 Haapajärvi		2 kuusaan-m
2.58,22	Risto Jääskeläinen-61	HK	23.05 Oulu			9 ka
2.59,04	Jussi Viitasaari-45	HU	23.05 Ähtäri			1-50 kalevan-k
3.00,05	Tommi Viitasaari-68	HU	23.05 Ähtäri			14 mesikämmen
3.00,17	Kari Appelqvist-64	VetU	25.07 Helsinki			49 HCM
3.01,23	Jukka Kauppila-57	KaJu	11.07 Kalajoki			1-40 ka
3.01,33	Jorma Keskinen-51	KTU	27.06 Merikarvia
3.03,15	Jukka Polso		K:la	23.05 Ähtäri			17 mesikämmen
	---20---


	110m aidat-98
13.91	Antti Haapakoski-71	KaJu	20.06 Kuortane +1,0		3rA elit
15.38	Aki Haapakoski-81	KaJu	22.07 Haapajärvi -1,1		1 pim		
16.45	Janne Murtoniemi-77	RK	22.07 Haapajärvi -1,1		2 pim
18.82	Marko Hietala-75	AV	25.06 Kalajoki			D pim


	400m aidat-98
58.17	Timo Hietala-71		TU	21.07 Haapajärvi		1 pim
60.64	Tero Kössi-75		KU	21.07 Haapajärvi	PB	2 pim	
72.83	Marko Hietala-75	AV	21.07 Haapajärvi		3 pim

	
	3000m esteet-98
9.13,13	Petri Kykyri-77		KT	08.08 Oulu			12 SM
9.27,74	Mika Olkkola-73		TU	20.06 Kuortane			10 elit	


	korkeus-98
212	Sauli Niemi-77		KT	21.06 Lapinlahti		4 elit
188	Juho Aho-82		HK	01.07 Haapajärvi	PB	1-17 ka
185	Harri Hietala-81	AV	06.06 Himanka		PB	1-17
185	Toni Alamaa-81		HU	14.07 Veteli			2-17 pim
175	Mikko Keski-Sipilä-81	TU	14.07 Veteli			4-17 pim
175	Ville Huhtala-84	KU	29.08 Vantaa			1-15 v-fall
171	Taneli Peltola-83	KP-V	15.08 Riihimäki		PB	7-15 SM
170	Jarno Köykkä-82		KP-V	14.07 Veteli			5-17 pim
170	Jari Alamaa-83		HU	14.06 Kannus			1-15 ka			
170	Tommi Ojala		LV	24.08 Kalajoki			D-19 pim
	---10---	
170	Jari Röytiö-78		Syke	21.07 Haapajärvi		4 pim
168	Esa Röytiö-80		Syke	19.07 Pyhäsalmi			1 ka
168	Janne Arola-83		HU	15.08 Riihimäki			9-15 SM	


	seiväs-98
525	Sauli Hoikka-78		HK	27.06 Himanka		PB	1 pk
510	Mikko Latvala-80	HU	15.07 Veteli			1-19 pim
505	Toni Latvala-77		HK	06.08 Oulu			6q SM
485	Ilkka Tulasalo-77	HU	27.06 Himanka			4 pk
445	Teppo Hekkala-80	HU	02.07 Alavieska			1-19 pk
420	Antti Kois-68		AV	06.08 Alavieska			1 pk
380	Jarmo Eronen-57		HK	22.07 Haapajärvi		6 pim
370	Antti Tulasalo-75	HU	27.06 Himanka			5 pk
340	Tuomo Orava-52		KU	22.07 Haapajärvi		8 pim
330	Matti Helaakoski-83	HU	02.07 Alavieska		PB	1-15 pk
	---10---
330	Harri Hietala-81	AV	05.09 Tampere			D-17 SM
330	Petri Rautio-82		AV	15.07 Veteli			1-17 pim
320	Mauno Niemelä-36	NU	22.07 Haapajärvi		10 pim
320	Jyrki Kiviniemi-81	LV	25.06 Kalajoki			D-17 pim
300	Harri Keski-Petäjä-84	TU	15.08 Riihimäki			D-14 SM
285	Toni Pulkkinen-86	VetU	02.08 Kokkola
280	Tommi Ojala-80		LV	25.06 Kalajoki			D-19 pim
280	Matti Röytiö-82		Syke	15.07 Veteli			3-17 pim
260	Mauri Kaattari-86	HU	06.08 Alavieska			1-13
260	Matti Laasonen-83	KU	09.07 Kannus			D-15 pim
	---20---
260	Jari Alamaa-83		HU	09.07 Kannus


	pituus-98
736	Samsa Tuikka-76		TU	11.07 Jyväskylä			4-22 SM		+1,1
690	Teemu Isotalus-78	AV	11.07 Jyväskylä			7-22 SM		+0,6
676	Vesa Lintilä-79		TU	06.06 Himanka		PB	-19 laji-p	+1,9		
669	Harri Yli-Kotila-66	TU	21.07 Haapajärvi		- pim		+2,0
650	Petteri Toivonen-82	KP-V	12.09 Kuusankoski		5-17 KLL	-1,4
638	Mikko Keski-Sipilä-81	TU	06.06 Himanka			1-17		+0,9
617	Toni Alamaa-81		HU	15.07 Veteli			2-17 pim	+0,2	
613	Jukka Tilus-80		HU	15.07 Veteli			2-19 pim	-0,3
610	Jarno Köykkä-82		KP-V	06.06 Himanka			3-17		+1,7
607	Aki Haapakoski-81	KaJu	23.08 Veteli			2-17 so		+1,3
	---10---
599	Harri Hietala-81	AV	04.09 Tampere			D-17 SM		-0,3
595	Jari Pulkkinen-81	HK	23.08 Haapajärvi		1-17 cup	-0,9
582	Tommi Ojala-80		LV	24.06 Kalajoki			D-19 pim	+2,0
580	Jyrki Kiviniemi-81	LV	15.07 Veteli			5-17 pim	-0,8
576	Jussi Heikkilä-83	HU	13.06 Kannus			1-15 ka		+1,2

wind
685	Vesa Lintilä-79		TU	06.06 Himanka			1-19 laji-p


	kolmiloikka-98
14.57	Harri Yli-Kotila-66	TU	22.07 Haapajärvi		1 pim		+1,6
14.38	Vesa Lintilä-79		TU	14.07 Veteli			1-19 pim	+0,51
14.29	Mikko Keski-Sipilä-81	TU	16.08 Helsinki			5-17 SM		+0,9
13.96	Petteri Toivonen-82	KP-V	13.09 Kuusankoski		3-19 KLL	-1,5
13.16	Toni Alamaa-81		HU	22.07 Haapajärvi	PB	4 pim		+1,9
12.99	Jari Pulkkinen-81	HK	11.08 Haapajärvi		1-17		+0,9 
12.64	Jarno Köykkä-82		KP-V	08.06 Haapajärvi		-17 laji-p	+1,0
12.32	Jussi Heikkilä-83	HU	21.08 Kälviä			1-15 po		+1,4
12.31	Timo Kauppinen-83	KP-V	23.08 Vetel			1-15 so		+0,6
12.04	Teppo Hekkala-80	HU	14.07 Veteli			2-19 pim	-0,22
	---10---
11.90	Harri Keski-Sipilä-84	TU	23.08 Veteli		PB	2-15 so		+0,5
11.30	Markus Kössi-84		KU	23.08 Veteli			3-15 so		+0,3


	kuula-98
21.04	Arsi Harju-74		PK	07.08 Oulu			1 SM
16.26	Marko Salo-68		KP-V	30.06 Haapajärvi		1 ka
15.44	Tero Ylikangas-78	KU	13.06 Kannus			2-22 ka			
14.86	Olli Ali-Haapala-71	UK	07.07 Nivala			2 ka		
13.82	Antti Torvi-77		HU	07.07 Nivala		PB	3 ka
13.33	Harri Hietala-81	AV	21.07 Haapajärvi		4 pim
13.16	Juha Lahdenranta-76	NU	21.07 Haapajärvi		5 pim
13.04 	Kari Virkkala-61	KV	29.07 Helsinki			1-35 polSM
11.66	Jouni Pahkala-65	HK	08.06 Haapajärvi		1 pk
11.00	Marko Hietala-75	AV	24.06 Kalajoki			D pim
	---10---


	kiekko-98
53.49	Juha Lahdenranta-76	NU	21.07 Haapajärvi		1 pim
45.70	Juuso Sillanpää-79	KV	03.10 Alavieska			2			
40.93	Tero Ylikangas-78	KU	06.08 Alavieska			3 pk
35.16	Harri Hietala-81	AV	21.07 Haapajärvi		4 pim
33.72	Tuomo Orava-52		KU	23.09 Kokkola			1 pk 	
30.47	Marko Hietala-75	AV	25.06 Kalajoki			D pim


	moukari-1998
67.07	Mika Savimäki-78	RP	06.06 Lahti			1-22 ne
64.50	Jari Polvi-81		YK	20.08 Ylivieska		PB	1 pk			
62.12	Taisto Vierimaa-65	AV	22.07 Haapajärvi		2 pim
53.86	Kimmo Partanen-67	KaJu	29.07 Helsinki-E		1 polSM
51.77	Eemeli Nikula-80	KP-V	22.07 Haapajärvi		4 pim
49.81	Petri Rautio-82		AV	22.07 Haapajärvi		5 pim
41.38	Kalle Nikula-82		KP-V	22.07 Haapajärvi		6 pim
34.04	Seppo Harju-41		KP-V	10.08 Kaustinen			1 pk


	keihäs-98
72.93	Jarkko Koski-Vähälä-78	UK	13.08 Jyväskylä			5 ka
65.53	Jukka Puurula-65	RP	22.07 Haapajärvi		1 pim
65.34	Janne Mattila-74	RP	30.07 Helsinki			1 polSM
65.03	Matti Löytynoja-76	YK	25.08 Nivala			2 pk
64.89	Jarmo Seppälä-74	SS	22.07 Haapajärvi		2 pim
63.97	Raimo Seppälä-75	SS	20.08 Ylivieska			1 pk
63.06	Timo Jääskeläinen-66	Syke	22.07 Haapajärvi		3 pim
62.95	Markus Peltoniemi-79	KT	15.07 Veteli			1-19 pim
62.52	Mika Alahäivälä-80	YK	20.08 Ylivieska			2 pk
59.29	Mika Kaipinen-70	NU	29.07 Helsinki-E		4 polSM
	---10---	
59.02	Jarkko Mattinen-79	HK	06.09 Haapajärvi
55.29	Harri Hietala-81	AV	22.07 Haapajärvi		7 pim
53.76	Aulis Sillanpää-55	VetU	25.07 Turku			3-40 SM
51.87	Heikki Penttilä-56	KP-V	25.07 Turku			4-40 SM



					1997	

	100m-97
10.81	Harri Anttila-72	KV	24.07 Kannus -0,2		1 pim		
10.92	Kim Engberg-74		KV	24.07 Kannus -0,2	PB	2 pim
11.03	Samsa Tuikka-76		TU	11.06 Kannus -0,5		1 ka
11.11	Jukka Tilus-80		HU	24.07 Kannus -0,2		3 pim
11.18	Mika Hietala-71		KV	07.06 Oulainen +0,2		1h3 am				
11.31	Antero Kjellbäck-79	KV	21.06 Saarijärvi -0,5	PB	6h2 ka 
11.62	Jaakko Kivelä-81	KP-V	27.06 Jämsänkoski -0,8		7-17 karn			
11.81	Jari Kopakkala-80	YK	26.06 Ylivieska +2,0		1-17 pk 
11.82	Tero Kattilakoski-82	KP-V	19.08 Nivala +2,0		1-17 pk
11.84	Antti Lämpsä-80		YK	15.07 Ylivieska -2,2		2-17 pim
	---10---    
11.88	Mikko Latvala-80	HU	06.09 Nivala			2 pk
12.01	Seppo Appelqvist-70	VetU	24.07 Kannus -0,2		5 pim
12.09	Vesa Lintilä-79		TU	15.07 Ylivieska -3,9		2-19 pim
12.09	Teemu Maajärvi-81	KT	26.06 Ylivieska +2,0		2-17 pk			
12.18	Petteri Toivonen-82	KP-V	19.08 Nivala			1-15 pk		
12.26	Janne Murtoniemi-77	RK	10.07 Rautio -2,96		1 ak
12.26	Aki Haapakoski-81	KaJu	15.07 Ylivieska -2,2		4-17 pim
12.29	Teppo Hekkala-80	HU	06.09 Nivala			3 pk
12.33	Tuomo Hihnala-77	RK	24.07 Kannus			3h2 pim
12.37	Jarno Köykkä-82		KP-V	27.06 Jämsänkoski -0,0		3-15 karn
	---20---	


	200m-97	mitalilaji
22.39	Kim Engberg-74		KV	01.07 Kristinestad -0,2		2A kv
22.44	Samsa Tuikka-76		TU	23.07 Kannus -0,4		1 pim
22.66	Harri Anttila-72	KV	27.06 Jämsänkoski -0,2		3D ka		
23.10	Jukka Tilus-80		HU	09.07 Jyväskylä +0,9		3A-17 ne
23.56	Jaakko Kivelä-81	KP-V	07.06 Ylivieska +0,3		1-17 pk			
23.68	Janne Raudaskoski-67	NU	23.07 Kannus -0,4		3 pim
23.72	Seppo Appelqvist-70	VetU	20.06 Ylöjärvi +0,3		3F ka
23.77	Janne Murtoniemi-77	RK	27.06 Jämsänkoski +0,2		4C ka
23.80	Jari Kopakkala-80	YK	21.08 Ylivieska +1,2		1-17 pk 
23.99	Antero Kjellbäck-79	KV	23.07 Kannus -0,4		4 pim
	---10---
24.04	Antti Lämpsä-80		YK	15.07 Ylivieska -0,4		2-17 pim
24.12	Tero Kössi-75		KU	23.07 Kannus -0,4		5 pim
24.57	Ville Takalo-82		KaJu	15.07 Ylivieska -0,4		3-17 pim
24.79	Teemu Maajärvi-81	KT	15.07 Ylivieska -0,4		4-17 pim
24.81	Tero Kattilakoski-82	KP-V	21.08 Ylivieska +1,2		2-17 pk
24.87	Jarno Köykkä-82		KP-V	21.08 Ylivieska +1,2		3-17 pk
24.94	Jarmo Vesamäki-80	PyPo	02.07 Pyhäsalmi -0,1		3-17 ka
24.95	Juha Arkkukangas-80	VetU	15.07 Ylivieska -0,4		5-17 pim
25.14	Arto Savola-80		YK	15.07 Ylivieska -0,4		6-17 pim		
25.21	Toni Alamaa-81		HU	31.08 Kokkola -0,4		1-17 cup
	---20---

käsiaika
24,1	Janne Kivelä-78		VetU	12.08 Haapajärvi		1B ka		+1,1
24,2	Timo Hietala-71		TU	12.08 Haapajärvi		2B ka		+1,1


	400m-97
49.62	Kim Engberg-74		KV	17.07 Lappeenranta		6h2 SM
51.04	Janne Raudaskoski-67	NU	24.07 Kannus			1 pim
51.32	Janne Kivelä-78		VetU	24.07 Kannus		PB	2 pim
51.44	Tero Kössi-75		KU	24.07 Kannus		PB	3 pim
51.79	Timo Hietala-71		TU	02.08 Ii			3 ka
52.20	Kristian Jäger-78	VetU	03.08 Ähtäri			1-19 ka
52.35	Mika Jäger-76		VetU	24.07 Kannus			4 pim
52.67	Jari Kopakkala-80	YK	24.07 Kannus		PB	3h2 pim
52.81	Seppo Appelqvist-70	VetU	24.07 Kannus			4h2 pim
53.04	Martti Ahistus-61	NU	02.07 Pyhäsalmi			5 ka
	---10---
53.11	Jukka Aho-66		RP	19.07 Nivala			1 pk
53.3	Juha Arkkukangas-80	VetU	03.08 Ähtäri			2-17 ka
53.65	Markku Järvi-73		NU	19.07 Nivala			3 pk
54,4	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	02.07 Veteli			9 pk
54.86	Arto Savola-80		YK	14.07 Ylivieska			2-17 pm
55.15	Markku Viio-70		NU	08.07 Nivala			4 ka
55,5	Antero Kjellbäck-79	KV	26.08 Vaasa			6-19 po
55.88	Ville Takalo-82		KaJu	14.07 Ylivieska			3-17 pim
56.19	Vesa Rahkolin-79	YK	19.07 Nivala			5 pk
56.31	Teemu Maajärvi-81	KT	07.08 Ylivieska			2-17 ka
	---20---
56.45	Markus Palola-70	NU	29.05 Helsinki			4h1 ka


	800m-97
1.54,49	Tero Kössi-75		KU	13.07 Raahe		PB	5rA ka
1.54,69	Timo Sarlin-72		KV	23.07 Kannus			1 pim						
1.55,63	Marko Kotila-74		TU	08.07 Nivala			2 ka
1.56,14	Timo Hietala-71		TU	11.06 Kannus			3 ka
1.56,58	Kristian Jäger-78	VetU	23.07 Kannus			3 pim
1.56,75	Janne Kivelä-78		VetU	23.07 Kannus		PB	4 pim
1.57,2	Mika Jäger-76		VetU	08.08 Veteli			1 pk
1.57,94	Jouni Nikula-78		KT	11.06 Kannus		PB	2-22 ka
1.58,3	Juha Arkkukangas-80	VetU	08.08 Veteli			4 pk			
1.59,47	Martti Ahistus-61	NU	17.08 Lillehammer			4-35 PM		
	---10---
1.59,59	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	20.06 Ylöjärvi			7A ka
1.59,6	Jukka Aho-66		RP	08.08 Veteli			5 pk
2.00,02	Vesa Rahkolin-79	YK	11.06 Kannus		PB	5-22 ka
2.00,7	Juha Pirkola-80		KT	05.08 Kälviä			1-17 ka
2.01,20	Petri Kykyri-77		KT	11.06 Kannus			6-22 ka
2.01,49	Markku Järvi-73		NU	08.07 Nivala			7 ka
2.02,01	Aki Mustonen-81		KP-V	23.07 Kannus			9 pim
2.02,12	Tommi Penttilä-79	KV	23.07 Kannus			10 pim
2.02,19	Kimmo Perkkiö-66	KU	11.06 Kannus			8 ka
2.03,58	Kimmo Lassila-78	VetU	25.06 Lapua			7-19 ka
	---20---			


	1500m-97
3.45,23	Marko Kotila-74		TU	05.08 Kälviä		PB	3 ka	
3.52,78	Timo Sarlin-72		KV	19.07 Lappeenranta		7h1 SM
4.00,12	Mika Olkkola-73		TU	05.08 Kälviä			7 ka
4.02,17	Timo Hietala-71		TU	05.08 Kälviä			9 ka
4.02,85	Petri Kykyri-77		KT	19.06 Keuruu			3rB ka
4.04,10	Tommi Penttilä-79	KV	05.08 Kälviä			11 ka
4.04,14	Kristian Jäger-78	VetU	05.08 Kälviä			12 ka
4.05,34	Kimmo Perkkiö-66	KU	24.07 Kannus			3 pim
4.07,09	Tero Löf-72		KaJu	05.08 Kälviä			13 ka
4.08,93	Kimmo Lassila-78	VetU	21.06 Saarijärvi		6-19 ka	
	---10---
4.09,35	Juho Pirkola-80		KT	24.07 Kannus			5 pim
4.09,37	Jouni Nikula-78		KT	02.07 Pyhäsalmi			8 ka
4.11,17	Jukka Aho-66		RP	24.07 Kannus			7 pim
4.12,63	Mika Jäger-76		VetU	25.06 Lapua			15 ka
4.13,0	Juha Nisula-77		KP-V	05.08 Kälviä			16 ka
4.13,17	Mikko Suihkonen-80	TU	24.07 Kannus			8 pim
4.16,4	Juha Arkkukangas-80	VetU	05.08 Kälviä			18 ka			
4.16,56	Pekka Takkunen-50	KU	19.07 Nivala			2 pk	
4.17,88	Vesa Rahkolin-79	YK	14.07 Ylivieska			2-19 pim
4.20,62	Markku Ainali-63	KV	02.07 Pyhäsalmi			16 ka
	---20---

					
	3000m-97
7.54,02	Marko Kotila-74		TU	24.08 Tampere		PB	1 elit
8.26,97	Timo Sarlin-72		KV	08.07 Nivala			1 ka
8.37,82	Tero Löf-72		KaJu	20.06 Ylöjärvi		PB	3 ka	
8.43,10	Petri Kykyri-77		KT	15.06 Alavus			2 ka	
8.51,58	Tommi Penttilä-79	KV	08.07 Nivala			4 ka			
8.54,37	Aki Mustonen-81		KP-V	17.08 Turku			4A-17	SM
8.54,57	Kimmo Lassila-78	VetU	15.06 Alavus			6 ka
8.56,88	Kimmo Perkkiö-66	KU	08.07 Nivala			7 ka
8.59,62	Jouni Nikula-78		KT	15.06 Alavus			9 ka	
9.01,98	Mikko Suihkonen-80	TU	09.07 Jyväskylä			6-17 ne
	---10---
9.02,11	Juho Pirkola-80		KT	09.07 Jyväskylä			7-17 ne
9.07,98	Pekka Takkunen-50	KU	08.07 Nivala			9 ka
9.17,10	Antti Nisula-81		KP-V	22.07 Kauhajoki			1-17 ka


	5000m-97
13.40,98 Marko Kotila-74	TU	18.07 Lappeenranta	PB	4 SM
14.33,41 Timo-Pekka kalermo-66	KU	18.07 Lappeenranta	PB	10 SM	
14.39,77 Mika Olkkola-73	TU	03.07 Vaasa			2 ka
14.57,18 Petri Kykyri-77	KT	17.08 Lohja			11-22 SM
15.20,40 Tommi Penttilä-79	KV	15.07 Ylivieska			1-19 pim
15.24,48 Kimmo Perkkiö-66	KU	23.07 Kannus			2 pim	
15.31,85 Tero Löf-72		KaJu	23.07 Kannus		PB	3 pim
15.46,34 Pekka Takkunen-50	KU	23.07 Kannus			4 pim	
15.52,20 Kimmo Lassila-78	VetU	14.09 Järvenpää			4-19 KLL
15.52,41 Hannu Niemelä-71	HK	02.08 Ii			4 ka
	---10---
16.07,43 Juho Pirkola-80	KT	14.09 Järvenpää			5-19 KLL
16.19,46 Aki Mustonen-81	KP-V	14.09 Järvenpää			6-19 KLL
16.46,63 Kari Appelqvist-64	VetU	13.08 Hämeenlinna		17 ka
16.47,83 Pekka Hirvikoski-71	TU	11.06 Kannus			4 ka
17.02,27 Kai Takkunen-81	AV	23.07 Kannus			7 pim	


	10000m-97
30.12,7  Timo-Pekka Kalermo-66	KU	06.06 Jyväskylä			7 ka
30.47,90 Mika Olkkola-73	TU	15.08 Karstula			7 ka
32.59,20 Pekka Takkunen-50	KU	29.07 Kalajoki			1 pim	
34.44,5  Kari Appelqvist-64	VetU	17.08 Tampere			1 pk


	maraton-97
2.19,59	Timo-Pekka Kalermo-66	KU	28.09 Berliini			31 kv
2.25,50	Kimmo Perkkiö-66	KU	28.09 Berliini		PB	277 kv
2.46,57	Jussi Viitasaari-45	HU	24.05 Liperi			11 kalevan-k		2-50
2.48,20	Veli Suhonen-56		HK	07.06 Tukholma			82 kv
2.51,28	Erkki Riippa-49		KT	24.05 Liperi			18 kalevan-k		5-40
2.51,34	Keijo Vähäkangas-51	YK	30.08 Kokkola			2-40 venetsia
2.52,58	Tommi Viitasaari-68	HU	24.05 Liperi			23 kalevan-k
2.53,29	Sven Eriksson-54	K:la	24.05 Liperi			25 kalevan-k		6-40
2.55,20	Risto Salminen-56	KV	06.09 Vaasa			14 vaasa-m		3-40	
2.56,13	Jorma Keskinen-51	KTU	18.10 Uumaja
	---10---
2.57,43	Seppo Välkky-45		YK	26.07 Raahe			2 jazz-m		1-50	
2.59,08	Jarkko Mäkelä-74	HU	24.05 Liperi			43 kalevan-k
3.01,36	Vesa Leskelä-67		HK	02.08 Kuusaa			2 pim
3.02,44	Markku Järnbäck-52	TU	14.06 Forssa			32 suvi-ilta		5-45
3.02,57	Risto Jääskeläinen-61	HK	20.09 Sotkamo
3.03,22	Jukka Polso		K:la	24.05 Liperi			57 kalevan-k
3.04,20	Kari Kangasvieri-63	TU	22.03 Toholampi			3 ka
3.05,19	Olavi Lakanen-67	PK	30.08 Kokkola			12 venetsia
3.05,37	Jari Hietapelto-64	PyPo	30.08 Kokkola			13 venetsia
3.05,54	Jouni Höykinpuro	K:la	06.07 Turku
	---20---	
	

	110m aidat-97
13.69	Antti Haapakoski-71	KaJu	18.07 Lappeenranta -0,4		1 SM		
15.54	Janne Murtoniemi-77	RK	12.08 Haapajärvi +1,5		1 ka
15.91	Aki Haapakoski-81	KaJu	24.07 Kannus +0,2		1 pim
18.63	Seppo Appelqvist-70	VetU	24.08 Kangasala			D pim (ulkop)		


	400m aidat-97
57.60	Timo Hietala-71		TU	03.06 Kokkola			1 laji-p
59.88	Jukka Aho-66		RP	23.07 Kannus		PB	2 pim


	3000m esteet-97
9.19,66	Mika Olkkola-73		TU	28.07 Kalajoki			1 pim				
9.25,38	Petri Kykyri-77		KT	16.08 Lohja			5-22 SM
10.18,5	Jukka Aho-66		UK	28.07 Kalajoki			3 pim	



	korkeus-97
214	Sauli Niemi-77		KT	20.07 Lappeenranta		4 SM
204	Juha Murtoniemi-78	RK	24.07 Kannus		PB	1 pim	
188	Toni Alamaa-81		HU	26.08 Vaasa			3-19 po
187	Juho Aho-82		HK	15.08 Lappajärvi		2-15 SM	
175	Harri Hietala-81	AV	12.06 Kälviä			2-17 laji-p
175	Jarmo Vasankari-81	KaJu	05.08 Kälviä			3-17 ka
173	Petteri Toivonen-82	KP-V	02.08 Kannus			2-15 pim
170	Taneli Peltola-83	KP-V	09.09 Kokkola			1-15 pk
168	Esa Röytiö-80		Syke	27.05 Pyhäsalmi			1-19 pk
165	Jari Röytiö-78		Syke	27.05 Pyhäsalmi			2-19 pk
	---10---
165	Jyrki Kiviniemi-81	LV	12.06 Kälviä			4-17 laji-p
165	Janne Mäkelä-83		PK	02.08 Kannus			1-14 pim
165	Seppo Appelqvist-70	VetU	23.08 Kangasala			D pim (ulkop)
165	Joni Kumpulainen-82	NivU	02.09 Pyhäsalmi			3-15 KLLpm


	seiväs-97
517	Sauli Hoikka-78		HK	24.08 Huddinge			2-20 mo
500	Toni Latvala-77		HK	16.08 Lohja			4-22 SM
485	Ilkka Tulasalo-77	HU	03.07 Vaasa			3 ka
477	Mikko Latvala-80	HU	30.08 Tukholma			2-18 mo
460	Jouni Koistinen-76	KV	19.08 Nivala		PB	1 pk
425	Teppo Hekkala-80	HU	15.07 Ylivieska			2-17 pim
400	Jarmo Eronen-57		HK	08.07 Nivala			5 ka
340	Mauno Niemelä-36	NU	19.08 Nivala			2 pk
325	Seppo Appelqvist-70	VetU	24.08 Kangasala			D pim (ulkop)
310	Jyrki Kiviniemi-81	LV	29.07 Kalajoki			D-17 pim
	---10---
300	Tapani Lampinen-82	HK	26.08 Vaasa			2-15 po
280	Juha Strömmer-83	YK	26.08 Vaasa			3-15 po
280	Janne Arola-83		HU	15.08 Lappajärvi		D-14 SM
270	Toni Alamaa-81		HU	29.07 Kalajoki			D-17 pim
270	Pauli Lampinen-82	HK	29.07 Haapajärvi		2-15 pk
260	Matti Röytiö-82		Syke	02.08 Kannus			1-15 pim
250	Jussi Jokinen-82	KaJu	02.08 Kannus			2-14 pim
250	Timo Orava-82		KU	02.08 Kannus			2-15 pim
250	Jarmo Vasankari-81	KaJu	29.07 Kalajoki			D-17 pim


	pituus-97
734	Samsa Tuikka-76		TU	19.07 Lappeenranta		5 SM		+0,8
672	Teemu Isotalus-78	AV	18.09 Ylivieska			1 pk		+2,0		
665	Harri Yli-Kotila-66	TU	23.07 Kannus			2 pim		-0,6
646	Jouni Koistinen-76	KV	23.07 Kannus			3 pim		+0,1
632	Vesa Lintilä-79		TU	23.07 Kannus			4 pim		-0,5
631	Jukka Tilus-80		HU	23.07 Kannus			5 pim		-0,7
628	Petteri Toivonen-82	KP-V	21.08 Ylivieska			1-17 pk		+1,8
612	Toni Alamaa-81		HU	23.07 Kannus			6 pim		-0,3	
612	Aki Haapakoski-81	KaJu	31.08 Veteli			1-17 cup	-0,7
582	Seppo Appelqvist-70	VetU	23.08 Kangasala			D pim		+0,2
	---10---
580	Mikko Keski-Sipilä-81	TU	12.06 Kälviä			2-17 laji-p
572	Timo Hihnala-97		KaJu	15.07 Ylivieska			3-19 pim	+0,9
568	Jarno Köykkä-82		KP-V	08.08 Veteli			2-15 pk


	kolmiloikka-97
14.50	Harri Yli-Kotila-66	TU	24.07 Kannus			1 pim		+0,4
14.10	Vesa Lintilä-79		TU	17.08 Uusikaarlepyy		5-19 SM		-0,6
13.39	Mikko Keski-Sipilä-81	TU	17.08 Turku			11q-17 SM	-0,6
13.11	Toni Alamaa-81		HU	14.07 Ylivieska			-17 pim		+1,5
12.80	Jari Pulkkinen-81	HK	04.09 Haapajärvi		1-17 pk		+1,5
12.75	Jarno Köykkä-82		KP-V	16.08 Lappajärvi		5-15 SM		+1,2
12.23	Pekka Malinen-82	AV	29.05 Haapajärvi	PB	1-15 pk		+2,0
12.18	Harri Hietala-81	AV	18.09 Ylivieska			1-19 pk		+1,8
11.97	Timo Hihnala-79		KaJu	14.07 Ylivieska			3-19 pim	+1,3
11.95	Petteri Toivonen-82	KP-V	19.08 Nivala			1-15 pk		+0,4		
	---10---	
11.72	Esa Röytiö		Syke	14.07 Ylivieska			6-17 pim	+1,7
11.51	Jani Lehto-82		RP	31.08 Kokkola			1-15 cup	+1,3


	kuula-97
20.66	Arsi Harju-74		PK	06.07 Kyröskoski		3 kv
16.17	Marko Salo-68		KP-V	11.06 Kannus			1 ka
15.01	Tero Ylikangas-78	KU	04.09 Haapajärvi		1 pk			
14.71	Olli Ali-Haapala-71	UK	02.06 Perho			1 pk
13.52	Antti Torvi-77		HU	08.07 Nivala			4 ka			
11.73	Onni Vähäaho-74		NU	07.06 Ylivieska			1 laji-p
10.82	Jussi Jänkä		PK	02.06 Perho			2 pk
10.22	Juha Pannula		PK	02.06 Perho			3 pk


	kiekko-97
52.50	Juha Lahdenranta-76	NU	24.07 Rovaniemi			1 PV		
48.60	Marko Salo-68		KP-V	24.07 Kannus			1 pim
42.74	Juuso Sillanpää-79	KV	24.07 Kannus			2 pim
39.78	Tero Ylikangas-78	KU	24.07 Kannus			3 pim
32.50	Mika Nevasaari-75	NU	19.07 Nivala			1 pk


	moukari-97
68.44	Mika Savimäki-78	RP	03.07 Kotka		PB	4-22 ka
66.54	Taisto Vierimaa-65	AV	22.03 Kaustinen			2 talvikisa
57.44	Jari Polvi-81		YK	13.09 Ylivieska			1 pk			
56.62	Kimmo Partanen-67	KaJu	07.06 Oulainen			1 am
49.36	Eemeli Nikula-80	KP-V	27.09 Kaustinen			1 pk
33.72	Seppo Harju-41		KP-V	10.08 Kalajoki			2 pk


	keihäs-97
71.30	Jani Rutanen-78		UK	17.05 Kuortane		PB	1-19				
68.86	Timo Jääskeläinen-66	Syke	24.07 Kannus			1 pim
68.78	Jarmo Seppälä-74	SS	24.07 Kannus		PB	2 pim
66.44	Jarkko Koski-Vähälä-78	UK	16.08 Uusikaarlepyy		3q-19 SM
65.60	Mika Nevasaari-75	NU	19.07 Nivala		PB	1 pk		
64.52	Matti Löytynoja-76	YK	24.07 Kannus			3 pim
62.50	Raimo Seppälä-75	SS	26.06 Pihtipudas		10 karn
61.68	Markus Peltoniemi-79	KT	07.06 Ylivieska			2-19 laji-p
59.80	Onni Vähäaho-74		NU	07.06 Ylivieska			3 laji-p
55.00	Aulis Sillanpää-55	VetU	16.07 Jalasjärvi		1-40 pim
	---10---
54.84	Heikki Penttilä-56	KP-V	28.06 Hyvinkää		PB	2-40 SM
53.16	Seppo Ronkainen-79	PK	18.08 Perho		PB	1 pk	
50.20	Jarkko Mattinen-79	HK	26.06 Pihtipudas		13-19 ka
50.16	Jussi Jänkä-77		PK	18.08 Perho		PB	3 pk



					1996	

	100m-96
10.91	Harri Anttila-72	KV	30.05 Närpiö +1,4		2A ka		
10.98	Kim Engberg-74		KV	29.06 Kuopio +1,9		1-20 karn
11.19	Terho Kohonen-75	PyPo	13.06 Kempele +1,9		4A ka	
11.23	Jukka Tilus-80		HU	09.08 Kajaani +1,6		6-17 SM			
11.32	Samsa Tuikka-76		TU	18.06 Haapajärvi +1,8		1rB ka
11.32	Antero Kjellbäck-79	KV	29.06 Kuopio +1,4		2h4-17 karn      		
11.36	Janne Murtoniemi-77	RK	09.07 Nivala -0,3	PB	3 ka	
11.51	Sami Kankkonen-79	KV	23.07 Kannus +0,47		2-17 pim	
11.55	Jani Tikkakoski-75	VetU	10.08 Hämeenlinna +0,2	PB	D-22 SM 			
11.56	Tomi Rahkolin-77	YK	20.08 Nivala +1,8	PB	2 pk 
	---10---
11.58	Janne Raudaskoski-67	NU	26.05 Kannus +1,5	PB	1 kannus-k	
11.61	Jarmo Vesamäki-80	PyPo	09.07 Nivala -0,3	PB	7 ka
11.64	Jari Saari-65		KaJu	24.06 Kannus -0,75		2 pk
11.71	Jari Kopakkala-80	YK	19.08 Ylivieska +1,4	PB	1-17 pk
11.76	Jaakko Kivelä-81	KP-V	14.06 Helsinki-E +1,4		2A-15 FJG
11.84	Tuomo Hihnala-77	RK	23.07 Kannus +0,37		3-19 pim
11.84	Antti Lämpsä-80		YK	07.09 Varkaus +1,3		4h5-20 KLL	
11.93	Seppo Appelqvist-70	VetU	26.05 Kannus +1,5	PB	4 kannus-k
11.98	Teemu Isotalus-78	AV	23.07 Kannus +0,37		4-19 pim
11.98	Petri Ylimäki-77	LV	23.07 Kannus +0,37		5-19 pim
	---20---
	

	200m-96
21.79	Kim Engberg-74		KV	11.08 Hämeenlinna	PB	4-22 SM		+0,6   	
22.72	Antero Kjellbäck-79	KV	29.06 Kuopio	 	PB	2A-17 ne	+0,5  	
22.88	Janne Murtoniemi-77	RK	24.07 Kannus		PB	1-19 pim	+0,16  
23.07	Jukka Tilus-80		HU	24.07 Kannus			1-17 pim	-0,29
23.30	Janne Raudaskoski-67	NU	18.07 Ylivieska		PB	1 pk		+1,9   	
23.37	Tomi Rahkolin-77	YK	24.07 Kannus		PB	2-19 pim	+0,16
23.39	Sami Kankkonen-79	KV	18.07 Jyväskylä	 		5B-17 ne	+1,0  	
23.44	Jari Kopakkala-80	YK	24.07 Kannus		PB	3-17 pim	-0,29     	
23.44	Jarmo Vesamäki-80	PyPo	24.07 Kannus		PB	4-17 pim	-0,29 
23.78	Klaus Mäkelä-68		KU	05.06 Nivala			2 pk		-1,1
	---10---
24.09	Seppo Appelqvist-70	VetU	19.06 Lapua
24.09	Jani Tikkakoski-75	VetU	30.07 Nivala			2r2 pim		+1,7
24.20	Antti Lämpsä-80		YK	18.07 Ylivieska			3-17 pk		+1,9
24.21	Ville Takalo-82		KaJu	24.07 Kannus		PB	6-17 pim	-0,29     		
24.27	Jaakko Kivelä-81	KP-V	24.07 Kannus	 		5h2-17 pim	-0,23  
24.75	Petri Ylimäki-77	LV	30.07 Nivala			3r2 pim		+1,7
24.90	Aki Haapakoski-81	KaJu	18.07 Ylivieska			4-17 pk		+1,9
24.94	Juha Pudas-70		NU	30.07 Nivala			4r2 pim		+1,7
25.14	Arto Savola-80		YK	17.06 Ylivieska			3 ka		+1,6
25.17	Juha Arkkukangas-80	VetU	24.07 Kannus			6h2-17 pim	-0,23
	---20---		


	400m-96
47.72	Kim Engberg-74		KV	11.08 Hämeenlinna	PB	2-22 SM
49.49	Klaus Mäkelä-68		KU	04.08 Ähtäri		PB	1B ka
50.49	Janne Raudaskoski-67	NU	31.07 Nivala		PB	2 pim
51.54	Janne Murtoniemi-77	RK	31.08 Haapajärvi	PB	D-19 pim
52.01	Sami Kankkonen-79	KV	29.06 Kuopio		PB	-17 ka
52.72	Jari Kopakkala-80	YK	23.07 Kannus			2-17 pim
52.86	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	31.07 Nivala			4 pim
53.39	Tero Kössi-75		KU	20.07 Nivala			4 pk
53,4	Jarmo Vesamäki-80	PyPo	25.08 Pyhäsalmi			1-17 pk
53.64	Markku Järvi-73		NU	20.07 Nivala			5 pk
	---10---
53.75	Seppo Appelqvist-70	VetU	28.05 Valkeakoski		5 ka
53.84	Janne Kivelä-78		RP	23.07 Kannus			1-19 pim
53.87	Kristian Jäger-78	VetU	04.08 Ähtäri			1C ka
53.94	Juha Arkkukangas-80	VetU	18.06 Haapajärvi		2-17 ka
54.45	Timo Hietala-71		TU	31.07 Nivala			5 pim
54.47	Markku Viio-70		NU	16.07 Kokkola			3 pk			
54.65	Antero Kjellbäck-79	KV	23.07 Kannus			3-17 pim
54.68	Jani Nurmenniemi-79	PyPo	25.06 Nivala			1-17 pk
54.82	Ville Takalo-82		KaJu	23.07 Kannus			4-17 pim
54.97	Jani Tikkakoski-75	VetU	10.08 Hämeenlinna		D-22 SM
	---20---


	800m-96
1.50,94	Klaus Mäkelä-68		KU	20.08 Tampere			1B elit	
1.52,34	Timo Sarlin-72		KV	18.07 Hämeenlinna		3rA ka
1.55,52	Marko Kotila-74		TU	09.07 Nivala			3 ka
1.58,18	Jouni Nikula-78		KT	24.07 Kannus			1-19 pim
1.58,20	Kristian Jäger-78	VetU	24.07 Kannus			2-19 pim
1.58,94	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	21.06 Ylöjärvi			3B ka
1.59,57	Janne Kivelä-78		RP	10.08 Kajaani			8h1-19 SM					
1.59,86	Markku Järvi-73		NU	30.07 Nivala			3 pim		
2.00,06	Vesa Rahkolin-79	YK	30.07 Nivala			6 pim
2.00,14	Juha Arkkukangas-80	VetU	22.06 Saarijärvi		1-17 kv				
	---10---
2.00,31	Rami Virkkala-69	KU	31.08 Vantaa
2.01,98	Martti Ahistus-61	NU	Vaasa		
2.03,39	Tero Kössi-75		KU	30.07 Nivala			8 pim
2.03,75	Tero Löf-72		KaJu	09.06 Kälviä			4 ak
2.04,36	Kimmo Lassila-78	VetU	29.06 Lohja			4B-19 karn
2.04,73	Teemu Pääkkö-77		KU	09.06 Kälviä			5 ak
2.04,83	Tommi Penttilä-79	KV	09.06 Kälviä			2-17 ak
2.04,88	Ismo Takkunen-74	KU	06.06 Eurajoki
2.05,25	Jani Nurmenniemi-79	PyPo	30.07 Nivala			10 pim
2.05,5	Mikko Suihkonen-80	TU	16.07 Alajärvi			3-17 ka	
	---20---			


	1500m-96
3.45,25	Timo Sarlin-72		KV	18.08 Lahti			10A elit			
3.48,23	Marko Kotila-74		TU	22.06 Kuortane			6rA elit	
3.53,62	Klaus Mäkelä-68		KU	11.06 Viitasaari		2 ka
3.58,77	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	31.07 Nivala			3 pim
4.01,99	Kimmo Perkkiö-66	KU	11.06 Viitasaari		3 ka	
4.03,10	Jouni Nikula-78		KT	23.07 Kannus			1-19 pim
4.04,25	Petri Kykyri-77		KT	31.07 Nivala			4 pim
4.05,7	Vesa Rahkolin-79	YK	15.08 Kälviä		PB	1 pk	
4.07,38	Kimmo Lassila-78	VetU	31.07 Nivala			7 pim	
4.07,42	Mika Olkkola-73		TU	31.07 Nivala			8 pim
	---10---
4.08,70	Kristian Jäger-78	VetU	11.08 Nurmijärvi		10-19 SM
4.09,93	Tommi Penttilä-79	KV	31.07 Nivala			9 pim
4.11,41	Markku Järvi-73		NU	31.07 Nivala			10 pim
4.12,60	Juha Arkkukangas-80	VetU	31.07 Nivala			11 pim
4.13,28	Tero Löf-72		KaJu	11.06 Viitasaari
4.16,9	Markku Ainali-63	KV	15.08 Kälviä			5 pk
4.18,26	Antti Nisula-81		KP-V	22.08 Kannus			4-17 po  ulkop
4.18,95	Mikko Suihkonen-80	TU	31.07 Nivala			15 pim
4.19,24	Janne Kivelä-78		RP	09.07 Nivala			4-19 ka	
4.19,88	Pekka Takkunen-50	KU	20.07 Nivala			1 pk	
	---20---


	3000m-96	mitalilaji
8.08,26	Timo Sarlin-72		KV	06.06 Eurajoki			3 kv
8.09,52	Marko Kotila-74		TU	20.08 Tampere			15A elit
8.29,82	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	26.05 Kannus			1 kannus-k
8.39,8	Petri Kykyri-77		KT	25.08 Pyhäsalmi			2 pk	
8.42,26	Kimmo Perkkiö-66	KU	09.07 Nivala			2 ka
8.51,0	Mika Olkkola-73		TU	05.09 Haapajärvi		2 pk
8.55,80	Tommi Penttilä-79	KV	09.08 Kajaani			5-17 SM			
8.56,12	Jouni Nikula-78		KT	09.07 Nivala		PB	6 ka	
8.56,97	Kimmo Lassila-78	VetU	09.07 Nivala			7 ka
8.59,57	Hannu Niemelä-71	HK	09.07 Nivala			8 ka
	---10---
9.00,81	Markku Alahäivälä-65	KaJu	11.06 Alavus			6 ka
9.02,44	Vesa Rahkolin-79	YK	09.07 Nivala			9 ka
9.06,86	Markku Haapakoski-64	YK	21.06 Pudasjärvi		2 ka
9.07,03	Tero Löf-72		KaJu	26.05 Kannus			7 kannus-k	
9.16,81	Kari Kangasvieri-63	TU	09.07 Nivala			13 ka
9.18,30	Antti Nisula-81		KP-V	07.09 Varkaus			2-15 koulu
9.20,91	Mikko Suihkonen-80	TU	24.07 Kannus			3-17 pim
9.20,99	Markku Ainali-63	KV	26.05 Kannus			9 kannus-k
9.21,46	Juho Pirkola-80		KT	24.07 Kannus			4-17 pim
9.25,40	Aki Mustonen-81		RP	07.09 Varkaus			3-15 koulu
	---20---


	5000m-96
14.10,16 Tuomo Keski-Ojala-61	KU	22.06 Saarijärvi		5A kv
14.21,11 Marko Kotila-74	TU	11.08 Hämeenlinna		2A-22 SM
14.30,02 Timo Sarlin-72		KV	30.07 Nivala		PB	2 pim
14.38,80 Kimmo Perkkiö-66	KU	18.06 Tampere			3 ka	
15.08,62 Petri Kykyri-77	KT	22.06 Saarijärvi		5B kv
15.35,35 Tero Löf-72		KaJu	22.06 Saarijärvi		7B kv		
15.39,24 Kimmo Lassila-78	VetU	11.08 Nurmijärvi		10-19 SM
15.45,83 Hannu Niemelä-71	HK	18.06 Tampere		PB	13 ka	
15.51,33 Pekka Takkunen-50	KU	30.07 Nivala			3 pim				
16.16,60 Kari Kangasvieri-63	TU	30.07 Nivala			5 pim
	---10---
16.21,17 Juho Pirkola-80	KT	08.09 Varkaus			10-20 KLL	
16.37,62 Kari Appelqvist-64	VetU	30.07 Nivala			6 pim


	10000m-96
29.37,08 Tuomo Keski-Ojala-61	KU	08.08 Karstula			5 ka
32.43,22 Pekka Takkunen-50	KU	03.08 Kannus			1 pim	
32.53,28 Mika Olkkola-73	TU	03.08 Kannus			2 pim
34.21,26 Kari Kangasvieri-63	TU	03.08 Kannus			3 pim
34.39,91 Kari Appelqvist-64	VetU	03.08 Kannus			4 pim
36.20,37 Raimo Jääskä-58	KU	03.08 Kannus			5 pim	


	maraton-96
2.21,32	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	27.10 Frankfurt		PB	10 kv
2.22,28	Timo-Pekka Kalermo-66	KU	27.10 Frankfurt			11 kv
2.41,33	Sulo Lamu-56		TU	25.05 Pedersöre			3 pk
2.43,44	Veli Suhonen-56		HK	17.08 Helsinki			19 HCM
2.44,33	Keijo Vähäkangas-51	YK	25.05 Oulu			3 ka
2.45,11	Veikko Taipale-58	PietHi	19.07 Pietarsaari		6 jakob-m
2.45,23	Kimmo Perkkiö-66	KU	31.08 Kokkola			2 pim
2.46,06	Sauli Peltoniemi-60	KV	25.05 Liperi			13 kalevan-k
2.48,17	Tommi Viitasaari-68	HU	25.05 Liperi			19 kalevan-k
2.48,25	Erja Ervonen-63		KU	29.09 Berliini			24 kv
	---10---
2.49,44	Jukka Kauppila-57	KaJu	31.08 Kokkola			3 pim
2.50,01	Jussi Viitasaari-45	HU	25.05 Liperi			21 kalevan-k		3-50
2.50,26	Raimo Kopsala-54	TU	27.04 Toholampi			16 SM
2.50,42	Simo Pallaspuro-54	K:la	27.04 Toholampi			1-40 ka
2.52,20	Esko Viitasaari-56	KT	02.11 Vammala
2.52,22	Erkki Riippa-49		KT	27.04 Toholampi			2-40 ka
2.53,34	Kimmo Parpala		KT	27.07 Raahe			1 jazz-m
2.56,49	Seppo Välkky-45		YK	27.07 Raahe			3 jazz-m		1-50
2.57,28	Visa Jämsä-61		Kälviä	07.09 Vaasa			16 vaasa-m			
2.57,40	Sven Eriksson-54	K:la	25.05 Liperi			41 kalevan-k		11-40
	---20---
2.58,06	Vesa Leskelä-67		HK	13.04 Haapajärvi
2.58,13	Kari Appelqvist-64	VetU	17.08 Helsinki
2.59,00	Jukka Polso		K:la	25.05 Liperi			48 kalevan-k
2.59,32	Risto Hautakangas-57	HK	31.08 Kokkola			4 pim			


	110m aidat-96
13.72	Antti Haapakoski-71	KaJu	05.07 Tampere +0,4		1h2 SM		
15.51	Janne Murtoniemi-77	RK	31.07 Nivala -1,3	PB	1 pim		
16.68	Jani Tikkakoski-75	VetU	31.07 Nivala -1,3		2 pim		
17.89	Tero Kössi-75		KU	01.09 Haapajärvi +1,6		D pim
20.26	Antti Tulasalo-75	HU	01.09 Haapajärvi +1,6		D pim		


	400m aidat-96
59.39	Timo Hietala-71		TU	30.07 Nivala			1 pim
62.29	Markus Palola-70	NU	30.07 Nivala			2 pim
	

	3000m esteet-96
9.57,90	Mika Olkkola-73		TU	30.07 Nivala			1 pim	
11.03,0	Raimo Jääskä-58		KU	13.07 Nivala			2 pim	


	korkeus-96
217	Matti Viitala-66	PyPo	07.07 Tampere			2 SM			
216	Sauli Niemi-77		KT	13.07 Kuopio		PB	1-19 ne
205	Marko Järvi-69		SS	10.07 Helsinki-E		1 pk
195	Juha Murtoniemi-78	RK	18.07 Jyväskylä			1-19 ne	
185	Kari-Matti Puukangas-68	KT	30.07 Nivala			3 pim
181	Toni Alamaa-81		HU	27.07 Haapajärvi		1-15 pim	
180	Riku Hihnala-77		KaJu	05.06 Kalajoki			2-19 laji-p
180	Teemu Nissilä-76	LV	14.07 Pyhäsalmi			2 ka
180	Janne Murtoniemi-77	RK	31.08 Haapajärvi		D-19 pim
180	Juho Aho-82		HK	27.08 Vihanti			1-16 KLLpm
	---10---
176	Jani Tikkakoski-75	VetU	10.08 Hämeenlinna		D-22 SM	
175	Jyrki Kiviniemi-81	LV	08.07 Kannus		PB	1-15			
175	Jarmo Vasankari-81	KaJu	27.08 Vihanti			2-16 KLLpm
175	Tero Kössi-75		KU	31.08 Haapajärvi		D pim
173	Harri Hietala-81	AV	18.08 Rautio			1-15 cup
170	Samsa Tuikka-76		TU	31.08 Haapajärvi		D pim
170	Tommi Ojala		LV	31.08 Haapajärvi		D-17 pim
170	Mika Överman-80		KU	05.06 Kalajoki			1-17 laji-p
170	Juha Vuollet		KT	13.09 Kälviä			1-18 KLL pm

	

	seiväs-96
502	Sauli Hoikka-78		HK	20.08 Nivala			1 pk 
480	Ilkka Tulasalo-77	HU	04.07 Tampere			14q SM
450	Jouni Koistinen-76	KV	09.07 Nivala			3 ka
450	Toni Latvala-77		HK	10.08 Nurmijärvi		team-19 SM
440	Mikko Latvala-80	HU	24.07 Kannus			1-17 pim
440	Timo Sammallahti-78	HU	10.08 Nurmijärvi	PB	10-19 SM
432	Antti Kois-68		AV	03.09 Alavieska			3 pk
420	Teppo Hekkala-80	HU	18.06 Haapajärvi		1-17 ka
410	Janne Raudaskoski-67	NU	07.09 Nivala		PB	2 pk
400	Jani Tikkakoski-75	VetU	03.08 Kannus			2 pk
	---10---
400	Jarmo Eronen-57		HK	25.06 Nivala			5 pk
370	Tommi Ojala-80		LV	15.09 Vihti		PB	D-17 SM
360	Antti Tulasalo-75	HU	01.09 Haapajärvi		D pim
360	Tommi Ojala-80		LV	01.09 Haapajärvi		D-17 pim 
350	Mauno Niemelä-36	NU	06.08 Rautio			2 pk
350	Tero Kössi-75		KU	01.09 Haapajärvi		D pim
330	Tuomo Orava-52		KU	24.06 Kannus			2 pk
310	Janne Murtoniemi-77	RK	01.09 Haapajärvi		D-19 pim
300	Harri Hietala-81	AV	04.07 Kokkola
300	Jyrki Kiviniemi-81	LV	15.09 Nummela			D-17 SM
	---20---


	pituus-96
699	Samsa Tuikka-76		TU	10.08 Hämeenlinna		4-22 SM		+0,6
678	Harri Yli-Kotila-66	TU	30.07 Nivala			1 pim		+1,7
656	Teemu Isotalus-78	AV	25.08 Pyhäsalmi			1 pk		+0,6		
648	Markus Torppa-74	PyPo	30.07 Nivala			4 pim		+1,4
637	Jani Tikkakoski-75	VetU	14.07 Ilmajoki			- ka		+1,3	
634	Janne Murtoniemi-77	RK	31.08 Haapajärvi		D-19 pim	+0,8
612	Tommi Ojala-80		LV	24.07 Kannus			1-17 pim	-0,3
599	Jyrki Kiviniemi-81	LV	14.09 Nummela			D-15		+1,3 
596	Jaakko Kivelä-81	KP-V	28.07 Haapajärvi	PB	- pim		+1,9
591	Ilkka Tulasalo-77	HU	23.07 Kannus			2-19 pim	+0,1
	---10---	
590	Jukka Tilus-80		HU	24.07 Kannus			2-17 pim	-0,3
582	Toni Alamaa-81		HU	24.07 Kannus			3-17 pim	+0,4


	kolmiloikka-96
14.89	Harri Yli-Kotila-66	TU	31.07 Nivala			1 pim		+1,4	
14.48	Markus Torppa-74	PyPo	14.07 Pyhäsalmi			2 ka		+1,5	
13.66	Samsa Tuikka-76		TU	11.08 Hämeenlinna		9-22 SM		+0,7
13.17	Juha Murtoniemi-78	RK	22.08 Kannus			2-19 po		+1,1	
13.15	Vesa Lintilä-79		TU	22.08 Kannus			3-19 po		+1,7
13.04	Mikko Keski-Sipilä-81	TU	22.08 Kannus			4-19 po		+0,9
12.53	Toni Alamaa-81		HU	27.07 Haapajärvi		1-15 pim	+1,5
12.47	Tommi Varila		KP-V	18.08 Toholampi			2-17 cup	+0,82
12.29	Jyrki Kiviniemi-81	LV	23.06 Kannus			3-17 pim	+0,7
12.20	Antero Kjellbäck-79	KV	18.08 Kokkola			2-17 cup	-0,4
	---10---
12.16	Jussi Järvenpää		HK	30.05 Haapajärvi		2-17 pk		+0,5
12.06	Jari Pulkkinen-81	HK	31.08 Kankaanpää		16-15 SM	+1,4
11.84	Pekka Malinen-82	AV	01.09 Kankaanpää		7-14 SM		+1,5
	

	kuula-96
19.84	Arsi Harju-74		PK	18.09 Kaustinen			1 pk
17.06	Marko Salo-68		KP-V	26.06 Vilppula		PB	2 ka
14.88	Olli Ali-Haapala-71	UK	18.06 Töysä			4 ka
14.68	Tero Ylikangas-78	KU	29.09 Ullava			3 pk			
14.46	Antti Torvi-77		HU	09.07 Nivala			4 ka
12.19	Juha Lahdenranta-76	NU	30.07 Nivala			5 pim
12.12	Onni Vähäaho-74		NU	30.07 Nivala			6 pim
12,03	Kari Virkkala-61	KV	(21.6) Lapua			1-35 polLM
11.91	Jani Tikkakoski-75	VetU	10.08 Hämenlinna		D-22 SM
11.14	Juho Juhaninmäki-77	UK	02.09 Ullava
	---10---
10.90	Jarkko Koski-Vähälä-78	UK	02.09 Ullava


	kiekko-96
50.54	Juha Lahdenranta-76	NU	21.06 Ikaalinen			9 karn		
46.08	Marko Salo-68		KP-V	31.07 Nivala			1 pim
40.46	Antti Takkunen-71	AV	30.05 Alavieska			1 pk
38.46	Jani Tikkakoski-75	VetU	31.07 Nivala			3 pim	
35.30	Tero Ylikangas-78	KU	31.07 Nivala			4 pim
34.26	Tuomo Orava-52		KU	31.07 Nivala			5 pim 	
33.82	Antti Torvi-77		HU	05.06 Nivala			2 pk
33.04	Mika Nevasaari-75	NU	07.09 Nivala			2 pk
32.90	Arto Heikkilä		VetU	20.07 Nivala			1 pk	
30.12	Marko Hietala-75	AV	30.05 Alavieska			2 pk
	---10---


	moukari-96
68.88	Taisto Vierimaa-65	AV	26.09 Kalajoki			1 pk	
62.56	Mika Savimäki-78	RP	08.06 Kaustinen			1 pk	
57.60	Kimmo Partanen-67	KaJu	09.08 Helsinki-E		3 PM poliisi	
53.64	Heikki Kangas-51	AV	30.07 Nivala			2 pim
52.18	Jari Polvi-81		YK	02.10 Ylivieska			1 pk		
45.88	Marko Salo-68		KP-V	08.06 Kaustinen			2 pk
43.74	Eemeli Nikula-80	KP-V	05.10 Ylivieska			1 pk
42.00	Heimo Pudas-49		YK	14.06 Lapua			4-45 SM
41.50	Harri Harju-70		KP-V	28.09 Kaustinen			4 cup
33.14	Tauno Tikkalahti-34	KTU	11.06 Kokkola
	---10---
32.94	Seppo Harju-41		KP-V	05.09 Haapajärvi		2 pk	


	keihäs-96
70.18	Timo Jääskeläinen-66	Syke	25.06 Ruovesi			2 ka
70.10	Matti Löytynoja-76	YK	15.08 Kälviä		PB	1 pk	
67.24	Jani Rutanen-78		UK	12.09 Kuortane			1-19				
63.56	Jarkko Koski-Vähälä-78	UK	10.08 Nurmijärvi		8-19 SM
61.52	Jukka Puurula-65	RP	31.07 Nivala			3 pim	
60.36	Mika Nevasaari-75	NU	07.09 Nivala			1 pk		
60.16	Raimo Seppälä-75	SS	17.06 Ylivieska			3-22 ka		
59.60	Markus Peltoniemi-79	KT	13.09 Kälviä
57.92	Jani Tikkakoski-75	VetU	08.06 Lappajärvi		D-22 pim
57.24	Onni Vähäaho-74		NU	07.09 Nivala			2 pk
	---10---
55.92	Aulis Sillanpää-55	VetU	11.07 Jalasjärvi		1-40 pim
54.18	Vesa Kaunisto-68	VetU	29.08 Veteli			1 pk
53.58	Heikki Penttilä-56	KP-V	15.06 Lapua			2-40 SM
51.80	Mika Alahäivälä-80	YK	19.08 Ylivieska			2 pk
50.90	Hannu Erkkilä		SS	06.06 Pyhäsalmi			2 laji-p		

		

					1995	

	100m-95
10.56	Harri Anttila-72	KV	10.06 Oulainen		PB	1 am		+2,0	
11.01	Kim Engberg-74		KV	01.07 Kuopio			4h1 ka		+1,8			
11.23	Samsa Tuikka-76		TU	24.06 Saarijärvi		3A-19 ka	-0,5 
11.39	Ari-Pekka Lahti-75	KTU	08.06 Viitasaari	PB	4B ka		+1,1					
11.39	Terho Kohonen-75	PyPo	15.07 Ylivieska			3 pim		+0,3	
11.45	Antero Kjellbäck-79	KV	18.06 Helsinki			3-16 FJG	-0,5       		
11.56	Janne Murtoniemi-77	RK	27.07 Kannus			2r2 ka		+1,5	
11.62	Jukka Tilus-80		HU	09.09 Alavus			2-15 KLL	+0,1 	
11.69	Sami Kankkonen-79	KV	15.07 Ylivieska			4 pim		+0,3	
11.72	Jani Tikkakoski-75	VetU	01.06 Lappajärvi		5 ka		-1,2			
	---10---
11.81	Ilkka Tulasalo-77	HU	15.07 Ylivieska			5 pim		+0,3
11.83	Tuomo Hihnala-77	RK	05.08 Pyhäsalmi			2-19 pim	+1,9
11.85	Teemu Isotalus-78	AV	05.08 Pyhäsalmi			2-17 pim	+1,8
11.89	Janne Raudaskoski-67	NU	13.09 Nivala			1 pk			
11.92	Matti Koistinen-78	KV	15.07 Kuopio			4h2-17 HJG	+0,8	
11.92	Tomi Rahkolin-77	YK	05.08 Pyhäsalmi			3-19 pim	+1,9
11.93	Juha Pudas-70		NU	18.06 Haapavesi			4h3 ka
11.94	Jari Kopakkala-80	YK	15.06 Pyhäsalmi			1-17 ka 
11.94	Jarmo Vesamäki-80	PyPo	05.08 Pyhäsalmi			3-17 pim	+1,8		
11.97	Seppo Appelqvist-70	VetU	05.07 Kauhajoki			4h1 kv		+1,8	
	---20---


	200m-95
21.87	Harri Anttila-72	KV	01.07 Kuopio		PB	3A ka		+1,9	
22.17	Kim Engberg-74		KV	01.07 Kuopio			2B ka		+1,1	
22.84	Samsa Tuikka-76		TU	11.06 Kälviä			5A ka		+2,0	
22.98	Antero Kjellbäck-79	KV	13.07 Jyväskylä			3-22 ne		+0,8		
23.37	Janne Murtoniemi-77	RK	09.08 Uusikaarlepyy		4-19 po		+0,8 
23.41	Janne Raudaskoski-67	NU	06.06 Kalajoki			6 ka		+0,2			
23.53	Klaus Mäkelä-68		KV	20.06 Haapajärvi		2C ka		-1,0	
23.58	Seppo Appelqvist-70	VetU	06.06 Kalajoki		PB	7 ka		+0,2	
23.67	Ari-Pekka Lahti-75	KTU	11.06 Kälviä			11 ka	
23.88	Jari Kopakkala-80	YK	13.08 Kälviä			2-17 ka
	---10---
23.91	Juha Pudas-70		NU	30.05 Kalajoki			2 pk		+1,0	
23.91	Tero Kössi-75		KU	27.06 Nivala			3 pk
24.11	Jani Tikkakoski-75	VetU	27.06 Alajärvi			3 pk		-1,6		
24.36	Matti Koistinen-78	KV	05.06 Kokkola			10 pk		+0,3 	
24.37	Petri Ylimäki-77	LV	09.08 Uusikaarlepyy		5-19 po		+0,8				
24.38	Jarkko Vesamäki-80	PyPo	06.08 Pyhäsalmi			1-17 pim	+0,8
24.38	Tomi Rahkolin-77	YK	06.08 Pyhäsalmi			2-19 pim	+0,7	
24.49	Jukka Tilus-80		HU	13.08 Kälviä			3-17 ka		+1,9
24.63	Jari Keskinen-77	KTU	05.06 Kokkola			12 pk		+0,3
24.75	Jani Nurmenniemi-79	PyPo	06.08 Pyhäsalmi			2-17 pim	+0,8
	---20---

wind
23.27	Klaus Mäkelä-68		KV	14.07 Ylivieska			3 pim		+2,3
23.74	Jari Kopakkala-80	YK	14.07 Ylivieska			6 pim		+2,3


	400m-95
48.75	Kim Engberg-74		KV	21.07 Lapua			6h2 SM
49.54	Klaus Mäkelä-68		KU	09.08 Ähtäri			1B ka
51.30	Seppo Appelqvist-70	VetU	15.07 Ylivieska		PB	1 pim
51.60	Janne Raudaskoski-67	NU	01.06 Nivala			1A pk
51.61	Juha Pudas-70		NU	01.06 Nivala			2A pk
51.81	Tero Kössi-75		KU	02.07 Ii			2 ka
52.29	Sami Kankkonen-79	KV	15.07 Ylivieska			3 pim			
52.44	Timo Hietala-71		TU	15.07 Ylivieska			5 pim
52.66	Markus Palola		NU	15.07 Ylivieska			6 pim
52.74	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	
	---10---
52.74	Jari Keskinen-77	KTU	01.08 Kokkola			3 pk
52.90	Markku Järvi-73		NU	01.06 Nivala			4A pk
53.10	Mika Jäger-76		VetU	01.08 Kokkola			5 pk
53.38	Markku Viio-70		NU	14.08 Nivala			7 pk
53,5	Jani Nurmenniemi-79	PyPo	26.08 Pyhäsalmi		PB	1-17 cup		
54.18	Aku-Matti Hankaniemi-76	KT	05.08 Pyhäsalmi			1-19 pim
54.35	Teemu Pääkkö		NU	01.06 Nivala			4B pk
54.46	Martti Ahistus		NU	01.06 Nivala			6A pk
54.47	Jani Syrjälä		KU	05.08 Pyhäsalmi			2-19 pim
54.90	Jani Tikkakoski-75	VetU	14.06 Lappajärvi		D-22 pim
	---20---


	800m-95
1.50,54	Klaus Mäkelä-68		KU	16.07 Lappeenranta	PB	2B elit	
1.51,64	Timo Sarlin-72		KV	15.06 Eurajoki			6A kv
1.57,27	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	06.07 Hämenlinna		5A ka			
1.57,47	Tero Kössi-75		KU	04.07 Valkeakoski		5-22 ne	
1.57,62	Timo Hietala-71		TU	24.06 Saarijärvi		1C ka	
1.57,72	Marko Kotila-74		TU	27.07 Kannus			4 ka						
1.57,74	Markku Järvi-73		NU	06.06 Kalajoki		PB	5A ka				
1.58,04	Markus Palola-70	NU	06.06 Kalajoki		PB	6 ka	
1.58,11	Markku Alahäivälä-65	YK	06.06 Kalajoki			7 ka					
2.00,36	Mika Jäger-76		VetU	27.07 Kannus			7 ka	
	---10---
2.01,05	Aku-Matti Hankaniemi-76	KT	06.06 Kalajoki			11 ka
2.01,26	Teemu Pääkkö-77		KU	27.07 Kannus			9 ka
2.01,53	Mika Olkkola-73		KU	27.07 Kannus			10 ka
2.02,11	Jouni Nikula-78		KT	06.06 Kalajoki			5B ka
2.02,31	Kimmo Perkkiö-66	KU	14.07 Ylivieska			8 pim
2.02,3	Juha Arkkukangas-80	VetU	02.09 Kajaani			1rB-15 SM
2.02,50	Martti Ahistus-61	NU	04.07 Raahe			8 ka			
2.02,94	Tero Löf-72		KaJu	14.07 Ylivieska			10 ka
2.03,01	Kristian Jäger-78	VetU	06.06 Kalajoki			6B ka
2.04,10	Juha Pudas		NU	27.05 Ylivieska			5 pk
	---20---			


	1500m-95
3.43,93	Timo Sarlin-72		KV	04.06 Nurmijärvi	PB	4 elit
3.54,1	Marko Kotila-74		TU	10.06 Oulainen			1 am	
3.56,82	Klaus Mäkelä-68		KU	14.08 Nivala			1 pk	
4.00,01	Mika Olkkola-73		TU	01.08 Jyväskylä			9B kv
4.01,94	Tuomo Keski-Ojala-61	P-Syke	15.07 Ylivieska			1 pim
4.04,35	Kimmo Perkkiö-66	KU	15.07 Ylivieska			3 pim	
4.06,0	Juha Pylväs-71		P-Syke	06.07 Pyhäsalmi			1 pk
4.07,1	Markku Alahäivälä-65	P-Syke	06.07 Pyhäsalmi			2 pk
4.10,78	Esko Anttila-63		P-Syke	15.07 Ylivieska			5 pim
4.10,88	Petri Kykyri-77		KT	27.07 Kannus			1-19 ka
	---10---
4.10,8	Mika Jäger-76		VetU	20.07 Kälviä		PB	2-19 pk 	
4.11,4	Jouni Nikula-78		KT	20.07 Kälviä			1-17 pk
4.11,5	Timo Hietala-71		TU	08.08 Kalajoki			2 pk
4.14,0	Kimmo Lassila-78	VetU	20.07 Kälviä			2-17 pk			
4.14,1	Tero Löf-72		KaJu	08.08 Kalajoki			3 pk
4.15,35	Markku Järvi-73		NU	15.07 Ylivieska			7 pim
4.17,2	Kristian Jäger-78	VetU	20.07 Kälviä			3-17 pk
4.17,73	Vesa Rahkolin-79	YK	27.07 Kannus			3-19 ka
4.18,44	Janne Kivelä-78		RP	27.07 Kannus			4-19 ka	
4.18,52	Juha Nisula-77		KP-V	15.07 Ylivieska			10 pim	
	---20---


	3000m-95
8.06,91	Timo Sarlin-72		KV	30.05 Helsinki-E	PB	2 ka	
8.29,78	Tuomo Keski-Ojala-61	P-Syke	27.07 Kannus			1 ka
8.38,99	Kimmo Perkkiö-66	KU	01.06 Kempele			2 ka
8.44,69	Timo-Pekka Kalermo-66	KU	01.06 Kempele		PB	3 ka			
8.46,59	Juha Pylväs-71		P-Syke	11.07 Nivala			1 ka
8.55,44	Petri Kykyri-77		KT	11.07 Nivala			3 ka	
8.58,02	Markku Haapakoski-64	P-Syke	11.07 Nivala			4 ka
8.59,36	Tero Löf-72		P-Syke	04.07 Raahe			1 ka				
9.04,54	Jouni Nikula-78		KT	18.08 Hyvinkää			7-17 SM	
9.05,45	Timo Halonen-60		NU	11.07 Nivala			6 ka
	---10---
9.07,21	Kimmo Lassila-78	VetU	18.08 Hyvinkää			8-17 SM
9.07,47	Matti Myllylahti-78	HK	11.07 Nivala			7 ka
9.13,6	Tommi Penttilä-79	KV	07.09 Kälviä			1-17 pk
9.15,88	Esko Anttila-63		P-Syke	11.07 Nivala			11 ka	
9.27,88	Markku Ainali-63	KV	05.06 Kokkola			1 pk
9.33,23	Vesa Rahkolin-79	YK	06.08 Pyhäsalmi			4-17 pim
9.36,0	Juha Nisula-77		KP-V	06.07 Lestijärvi		1 pk
9.36,4	Mikko Kouvalainen-79	PyPo	26.07 Kiuruvesi			5-17 pk


	5000m-95
14.26,67 Tuomo Keski-Ojala-61	P-Syke	20.08 Oulu			4 elit
14.35,53 Marko Kotila-74	TU	06.06 Kalajoki			1 ka	
14.43,71 Juha Pylväs-71		P-Syke	06.06 Kalajoki		PB	2 ka	
14.51,44 Mika Olkkola-73	TU	20.08 Nastola			4-22 SM
15.17,42 Petri Kykyri-77	KT	10.09 Alavus			3-19 KLL
15.32,23 Markku Haapakoski-64	P-Syke	14.07 Ylivieska			5 pim
15.35,80 Pekka Takkunen-50	KU	14.07 Ylivieska			6 pim	
15.46,11 Jouni Nikula-78	KT	10.09 Alavus		PB	7-19 KLL
15.46,37 Kari Kangasvieri-63	TU	14.07 Ylivieska			7 pim
16.08,90 Kimmo Lassila-78	VetU	10.09 Alavus			11-19 KLL
	---10---
16.23,91 Juha Nisula-77		KP-V	26.06 Kannus	


	10000m-95
29.43,53 Heiki Sarapuu		P-Syke	01.07 Tampere			5 ka			
29.45,91 Timo-Pekka Kalermo-66	KU	01.07 Tampere		PB	6 ka
29.47,21 Tuomo Keski-Ojala-61	P-Syke	01.07 Tampere			7 ka
30.33,49 Juha Pylväs-71		P-Syke	01.07 Tampere		PB	14 ka
32.44,31 Pekka Takkunen-50	KU	15.07 Ylivieska			1 pim	
32.48,01 Kari Kangasvieri-63	TU	02.06 Karstula			19 ka	
33.28,1  Janne Rissanen		P-Syke	09.09 Oulu			5 pim
34.03,65 Kari Appelqvist-64	VetU	01.07 Tampere			8 pk
34.11,26 Osmo Heikkala-64	KU	15.07 Ylivieska			3 pim		
35.02,15 Sulo Lamu-56		TU	15.07 Ylivieska			4 pim
	---10---	
35.43,77 Raimo Jääskä-58	KU	15.07 Ylivieska			5 pim		


	maraton-95
2.19,09	Timo-Pekka Kalermo-66	KU	30.04 Hampuri		PB	24 kv
2.20.20	Toomas Tarm		PSyke	28.05 Hampuri			28 kv
2.24,32	Jouni Isola		PSyke	24.09 Berliini			29 kv
2.34,54	Sulo Lamu-56		TU	26.08 Kokkola		PB	2 ka
2.41,55	Kimmo Perkkiö-66	KU	24.09 Berliini						
2.45,24	Sauli Peltoniemi-60	KV	24.05 Liperi			4 ka
2.45,33	Kari Kangasvieri-63	TU	29.07 Helsinki
2.48,10	Veli Suhonen-56		HK	10.06 Tukholma			183 kv
2.48,35	Eero Kortetmaa-53	UK	26.08 Kokkola			1-40 venets
2.48,52	Erkki Riippa-49		KT	08.07 Kalajoki			1-40 ka
	---10---
2.50,41	Simo Pallaspuro-54	kk	27.05 Liperi			4-40 ka
2.51,14	Risto Hautakangas-57	HK	10.06 Tukholma			245 kv
2.52,05	Tapio Lampela-53	K:la	25.03 Toholampi			1-40 ka
2.52,28	Tommi Viitasaari-68	HU	27.05 Liperi			8 ka
2.53,46	Keijo Vähäkangas-51	YK	26.08 Kokkola			3-40 venets
2.54,06	Pekka Rutanen-51	UK	10.06 Tukholma			319 kv
2.54,39	Seppo Välkky-45		YK	09.09 Vaasa			1-50 ka
2.57,13	Jussi Viitasaari-45	HU	27.05 Liperi			3-50 ka
2.57,51	Raimo Jääskä-58		KU	26.08 Kokkola			4 venets
3.00,07	Sven Eriksson-54	K:la	27.05 Liperi			16-40 ka
	---20---
3.00,49	Osmo Kulla		KV	26.08 Kokkola			4-40 venets


	110m aidat-95
13.42	Antti Haapakoski-71	KaJu	24.06 Kuortane -0,7	PB	1rA elit		
15.62	Janne Murtoniemi-77	RK	15.07 Ylivieska +0,2		1 pim		
16.35	Jani Tikkakoski-75	VetU	15.07 Ylivieska +0,2	PB	2 pim		
16.98	Tero Kössi-75		KU	03.09 Kalajoki		PB	D pim
17.33	Markus Palola-70	NU	03.09 Kalajoki		PB	D pim		

	
	400m aidat-95
57.21	Timo Hietala-71		TU	08.06 Haapajärvi		2 laji-p
58.32	Markus Palola-70	NU	14.07 Ylivieska		PB	2 pim
59.31	Aku-Matti Hankaniemi-76	KT	27.07 Kannus		PB	3-22 ka
62.94	Seppo Appelqvist-70	VetU	14.07 Ylivieska			3 pim	


	3000m esteet-95
9.17,22  Timo Halonen-60	NU	22.07 Lapua			12 SM	
9.28,28	 Mika Olkkola-73	TU	06.08 Vammala			3-22 ne	
10.43,99 Raimo Jääskä-58	KU	14.07 Ylivieska			2 pim				


	korkeus-95
224	Matti Viitala-66	PyPo	24.06 Kuortane			3 elit			
214	Sauli Niemi-77		KT	23.07 Lapua			5 SM
195	Marko Järvi-69		SS	14.07 Ylivieska			2 pim
186	Juha Murtoniemi-78	RK	26.06 Ylistaro			1-17 	
180	Kari-Matti Puukangas-68	KT	14.07 Ylivieska			3 pim
180	Timo Sammallahti-78	KV	02.09 Kalajoki		PB	D-17 pim
179	Jani Tikkakoski-75	VetU	09.06 Lappajärvi		D-22 pim	
176	Mika Överman-80		KU	15.08 Rautio			1-17 pk
175	Toni Alamaa-81		HU	26.08 Haapajärvi		1-14 cup	
175	Teemu Nissilä-76	LV	05.08 Pyhäsalmi			2-19 pim
	---10---
175	Tero Kössi-75		KU	02.09 Kalajoki		PB	D pim
170	Markus Palola-70	NU	02.09 Kalajoki		PB	D pim		
170	Jani Rutanen-78		UK	18.06 Rautio			3-17 pk
170	Jyrki Kiviniemi-81	LV	26.08 Haapajärvi		2-14 cup	


	seiväs-95
490	Ilkka Tulasalo-77	HU	30.06 Somero		PB	3-19 ka
480	Sauli Hoikka-78		HK	20.07 Alavieska			1-17
455	Jouni Koistinen-76	KV	05.09 Haapajärvi		1-19 pk			
430	Antti Kois-68		AV	19.06 Alavieska			1 pk
425	Timo Sammallahti-78	KV	14.08 Nivala			3 pk
420	Toni Latvala-77		RK	15.08 Rautio			2 pk
415	Jarmo Eronen-57		HK	02.07 Kajaani			1-35 PM
410	Tuomo Hihnala-77	RK	20.07 Alavieska			1 pk
400	Jani Tikkakoski-75	VetU	10.06 Lappajärvi	PB	D-22 pim
380	Teppo Hekkala-80	HU	03.09 Kajaani			D-15 SM
	---10---
371	Mauno Niemelä-36	NU	22.07 Haapajärvi		1-55 ka	
360	Janne Raudaskoski-67	NU	13.09 Nivala			1 pk
350	Mikko Latvala-80	HK	29.06 Somero			3-15 karn
350	Tommi Ojala-80		LV	03.09 Kajaani
340	Tuomo Orava-52		KU	15.08 Kannus
340	Tero Kössi-75		KU	03.09 Kalajoki			D pim
320	Antti Tulasalo-75	HU	03.09 Kalajoki			D pim
310	Jyrki Kiviniemi-81	LV	12.07 Kannus			D-14 pim
300	Markus Palola		NU	03.09 Kalajoki			D pim
290	Ismo Takkunen		KU	03.09 Kalajoki			D pim
	---20---


	pituus-95
709	Samsa Tuikka-76		TU	24.06 Saarijärvi		5 ka		+1,6	
650	Markus Torppa-74	PyPo	28.05 Leppävirta		7 tähti		+1,2	
644	Sauli Niemi-77		KT	02.09 Kalajoki			D-19 pim	 	
640	Jani Tikkakoski-75	VetU	04.07 Alavus			4 ka		+1,58	
636	Teemu Isotalus-78	AV	06.08 Pyhäsalmi			1-17 pim	+1,5	
626	Kim Engberg-74		KV	08.09 Lapua		PB	2 koulu		+0,9
610	Jukka Tilus-80		HU	03.09 Kajaani			6-15 SM		-0,9	
601	Jouni Koistinen-76	KV	05.06 Kokkola			1-19 pk		-1,1	
601	Tero Kössi-75		KU	02.09 Kalajoki			D pim		
600	Tommi Ojala		LV	30.07 Kalajoki			2-15 pim
	--10--
590	Tommi Varila-79		KP-V	06.08 Pyhäsalmi			2-17 pim	+1,4				
587	Ilkka Tulasalo-77	HU	02.09 Kalajoki			D-19 pim
581	Timo Sammallahti-78	KV	02.09 Kalajoki			D-17 pim	
571	Ismo Takkunen-74	KU	02.09 Kalajoki			D pim
567	Jussi Järvenpää		HK	25.07 Haapajärvi		2-15 pk		+1,1
564	Markus Palola-70	NU	02.09 Kalajoki			D pim
558	Juha Murtoniemi-78	RK	06.08 Pyhäsalmi			4-17 pim	+1,5
556	Jari Keskinen-77	KTU	05.06 Kokkola			2-19 pk		-0,4
556	Toni Alamaa-81		HU	30.07 Kalajoki			1-14 pim
552	Tuomo Hedetniemi-78	HK	25.07 Haapajärvi		1-17 pk		+2,0
	--20--
551	Tero Kattilakoski-82	KP-V	02.07 Koski			1-13 ka		x	



	kolmiloikka-95
14.60	Markus Torppa-74	PyPo	13.07 Jyväskylä		PB	2-22 ne		+0,4	
14.47	Harri Yli-Kotila-66	TU	15.07 Ylivieska			1 pim		+0,8	
14.26	Samsa Tuikka-76		TU	01.07 Koski		PB	8B karn		+1,7	
12.77	Vesa Lintilä-79		TU	05.08 Pyhäsalmi			2-17 pim	+1,0
12.56	Lauri Skantsi-75	KT	07.06 Kannus			2 laji-p	-0,1
12.21	Jussi Järvenpää		HK	29.07 Kalajoki			1-15 pim
12.12	Jukka Tilus-80		HU	29.06 Koski			5-15 karn
12.12	Toni Alamaa-81		HU	02.09 Kajaani			3-14 SM
12.08	Antti Malinen		AV	05.08 Pyhäsalmi			3-17 pim	+1,3
12.07	Tommi Ojala-80		LV	26.08 Haapajärvi		4-17 cup	+1,3
	---10---	

wind
14.75	Markus Torppa-74	PyPo	28.06 Keuruu			1 PV		+2,6



	kuula-95
19.58	Arsi Harju-74		PK	25.07 Kotka			3 kv
16.08	Marko Salo-68		KP-V	05.07 Toholampi			1 pk	
16.03	Olli Ali-Haapala-71	UK	21.07 Lapua		PB	14q SM
13.95	Tero Ylikangas-78	KU	17.09 Ullava			4 pk			
13.91	Antti Torvi-77		HU	10.06 Ylivieska			3 cup
12.85	Onni Vähäaho-74		NU	01.06 Nivala			1 pk
12.67	Antti Takkunen-71	AV	14.07 Ylivieska			4 pim
12.43	Ilkka Koutonen-71	AV	10.06 Ylivieska			4 cup	
12.34	Jani Tikkakoski-75	VetU	01.06 Lappajärvi		2 ka
11.88	Janne Raudaskoski-67	NU	01.06 Nivala			2 pk	
	---10---


	kiekko-95
51.54	Juha Lahdenranta-76	NU	02.07 Kokemäki			3 ka		
48.74	Marko Salo-68		KP-V	05.07 Veteli			1 pk
39.54	Antti Takkunen-71	AV	15.07 Ylivieska			3 pim				
37.46	Kimmo Partanen-67	KaJu	15.07 Ylivieska			4 pim
37.00	Jani Tikkakoski-75	VetU	15.07 Ylivieska			5 pim	
35.26	Tuomo Orava-52		KU	17.08 Kannus			2 pk 	
35.00	Heimo Pudas-49		YK	03.09 Espoo
33.38	Mika Nevasaari-75	NU	13.09 Nivala			1 pk
31.66	Tero Kössi-75		KU	03.09 Kalajoki			D pim
31.58	Antti Torvi-77		HU	15.07 Ylivieska			6 pim
	---10---	


	moukari-95
68.10	Taisto Vierimaa-65	AV	03.08 Kalajoki			1 pk	
61.00	Kimmo Partanen-67	KaJu	30.08 Kalajoki		PB	1 pk	
60.90	Mika Savimäki-78	RP	14.07 Ylivieska			2 pim	
57.16	Heikki Kangas-51	AV	10.06 Ylivieska			1 pk
49.40	Marko Salo-68		KP-V	09.09 Kaustinen			2 pk
47.58	Niilo Sorvoja-51	YK	19.06 Kouvola	
45.64	Jarmo Polvi-77		YK	11.07 Kaustinen			1 pk
44.14	Jari Polvi-81		YK	19.09 Ylivieska			1 pk		
42.12	Harri Harju-70		KP-V	23.09 Kaustinen			2 cup
39.80	Eemeli Nikula-80	KP-V	23.09 Kaustinen			3 cup
	---10---
39.30	Heimo Pudas-49		YK	22.07 Haapajärvi		1-45 ka
34.86	Seppo Harju-41		KP-V	11.07 Kaustinen			2 pk	


	keihäs-95
72.74	Janne Mattila-74	RP	06.06 Kalajoki		PB	1 ka	
70.58	Timo Jääskeläinen-66	Syke	15.06 Pyhäsalmi		PB	1 ka
66.60	Matti Löytynoja-76	YK	10.06 Ylivieska			1-19 			
65.34	Jukka Kiviniemi-68	NU	11.07 Nivala			3 ka
63.10	Mika Kaipinen-70	NU	12.08 Oulu			1 työp
61.20	Petri Myllymäki-69	KV	01.08 Kokkola			2 pk
60.78	Jani Rutanen-78		UK	19.09 Ullava				
60.54	Mika Nevasaari-75	NU	15.06 Pyhäsalmi			2 ka		
60.40	Jukka Puurula-65	RP	15.07 Ylivieska			3 pim	
60.08	Pertti Änäkkälä-57	RP	15.07 Ylivieska			4 pim
	---10---
59.08	Onni Vähäaho-74		NU	06.07 Pyhäsalmi			2 pk
55.70	Raimo Seppälä-75	SS	13.09 Nivala			2 pk
52.44	Juha Lahdenranta-76	NU	24.07 Ylivieska			3 pk			
52.40	Aulis Sillanpää-55	VetU	17.06 Lahti			3-40 SM
51.84	Antti Heikkilä		RP	15.06 Pyhäsalmi			4 ka

	

					1994	

	100m-94
11.15	Harri Anttila-72	KV	29.05 Punkalaidun 		6h1 kv		+0,1	
11.21	Terho Kohonen-75	PyPo	18.06 Kuopio 			5B ka		+1,8	
11.28	Samsa Tuikka-76		TU	23.07 Haapajärvi 		1-18 pim	+1,1
11.51	Kim Engberg-74		KV	19.06 Orimattila		3-20 ka		-0,7				
11.51	Janne Murtoniemi-77	RK	23.07 Haapajärvi		2-18 pim	+1,1	
11.64	Tuomo Hihnala-77	RK	23.07 Haapajärvi		3-18 pim	+1,1		
11.64	Antero Kjellbäck-79	KV	04.08 Espoo			2h3-15 FJG	x      	
11.68	Jani Tikkakoski-75	VetU	16.08 Seinäjoki 		5B ka		+1.6	
11.71	Ari-Pekka Lahti-75	KTU	07.06 Vaasa -0,3		3C ka		-0,3		
11.79	Matti Koistinen-78	KV	23.07 Haapajärvi 		2-16 pim	+1,4
	---10---			
11.90	Sami Nurmesniemi-73	KV	01.08 Kokkola 			3 pim		+0,2	
11.90	Jukka Tilus-80		HU	27.08 Kuopio 			1h3-14 SM	+0,6	
12.04	Petri Ylimäki-77	LV	15.08 Kälviä 			5-18 po		+1,7	
12.05	Teemu Isotalus-78	AV		
12.11	Tomi Rahkolin-77	YK		
12.13	Tero Kössi-75		KU	27.08 Kannus			D-20 pim    	
12.18	Seppo Nuorala-76	KaJu	23.07 Haapajärvi 		4-18 pim	+1,1	
12.20	Seppo Appelqvist-70	VetU	19.06 Kälviä 			6 ka		-2,1				
12.20	Lauri Skantsi-75	KT	10.09 Oulainen 			D		+0,3	
12.25	Juha Mäkelä-77		PK	21.09 Pietarsaari    	
	---20---
	 

	200m-94
22,4	Antti Haapakoski-71	KaJu		
22.80	Kim Engberg-74		KV	31.07 Kokkola +1,8		1 pim	
22.83	Harri Anttila-72	KV	21.06 Tampere -0,4		6 elit	
22.98	Terho Kohonen-75	PyPo	31.07 Kokkola +1,8	PB	2 pim	
23.32	Samsa Tuikka-76		TU	24.07 Haapajärvi -0,4		1-18 pim	
23.36	Antero Kjellbäck-79	KV	05.07 Kokkola +2,0		3-18 pk	
23.39	Klaus Mäkelä-68		KV	31.07 Kokkola +1,8	PB	3 pim	
23.58	Janne Murtoniemi-77	RK	24.07 Haapajärvi -0,4		2-18 pim	
23.77	Seppo Appelqvist-70	VetU	16.06 Kalajoki +0,5		6 ka	
23.87	Sami Nurmesniemi-73	KV	31.07 Kokkola +1,8		5 pim	
	---10---			
24.01	Tuomo Hihnala-77	RK	31.07 Kokkola +1,8		6 pim				
24.27	Jani Tikkakoski-75	VetU		
24.35	Sami Kankkonen-79	KV	05.07 Kokkola +2,0		6-18 pk	
24.43	Juha Pudas-70		NU	31.07 Kokkola +1,8		8 pim	
24.51	Petri Ylimäki-77	LV		
24.75	Ismo Takkunen-74	KU	24.07 Haapajärvi -1,5		3-20 pim	
24.78	Seppo Nuorala-76	KaJu	24.07 Haapajärvi -0,4		4-18 pim	
24.85	Tomi Rahkolin-77	YK	05.07 Kokkola +2,0		7-18 pk	
25.02	Matti Koistinen-78	KV	07.06 Kokkola -0,34		7 pk	
25.13	Jani Nurmenniemi-79	PyPo	07.07 Haapajärvi -2,5		1-16 pk	
	---20---


	400m-94
49,4	Kim Engberg-74		KV	19.08 Nivala			3h3-20 SM	
49.93	Klaus Mäkelä-68		KU	05.07 Kokkola			1 pk	
51.55	Seppo Appelqvist-70	VetU	21.07 Kannus			1 ka	
51.59	Timo Sarlin-72		KV	21.07 Kannus			2 ka	
51.97	Tero Kössi-75		KU	05.07 Kokkola			2 pk	
52,1	Markku Laajala-72	PK	14.06 Keuruu			1 pk		
52.96	Timo Hietala-71		TU	01.08 Kokkola			4 pim	
53.27	Aku-M Hankaniemi-76	KT	01.08 Kokkola			6 pim	
53.42	Juha Pudas-70		NU	01.08 Kokkola			7 pim	
53.50	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU		
	---10---			
53.53	Markku Järvi-73		NU	01.08 Kokkola			8 pim	
53.56	Matti Koistinen-78	KV	19.08 Nokia			3h3-16 SM	
53.83	Markus Palola		NU		
53.85	Markku Viio-70		NU	02.07 Raahe			5h1 B-SM	
53.96	Ismo Takkunen-74	KU	23.07 Haapajärvi		2-20 pim	


	800m-94
1.50,61	Klaus Mäkelä-68		KU	02.08 Jyväskylä			1A tähti	
1.51,63	Timo Sarlin-72		KV	26.06 Lapinlahti		2B elit	
1.55,81	Tero Kössi-75		KU	04.08 Alajärvi			5A ka	
1.57,36	Timo Hietala-71		TU	23.08 Oulu			8A kv				
1.57,6	Martti Ahistus-61	NU	09.06 Haapajärvi		1 pk	
1.59,86	Marko Kotila-74		TU	31.07 Kokkola			3 pim	
2.00,16	Markus Palola		NU		
2.00,89	Ismo Takkunen-74	KU	31.07 Kokkola			5 pim
2.01,22	Matti Kärnä-75		KU	03.07 Pyhäjärvi			4 ka					
2.01,81	Mika Jäger-76		VetU	31.07 Kokkola			7 pim	
	---10---
2.01,97	Markku Järvi-73		NU	27.08 Nivala			3 pk			
2.02,62	Seppo Appelqvist-70	VetU	03.07 Pyhäjärvi			6 ka	
2.02,6	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU		
2.02,96	Aku-M Hankaniemi-76	KT	10.09 Orimatila	
2.03,79	Hannu Huhtakangas-75	KU	31.07 Kokkola			9 pim	


	1500m-94
3.44,68	Timo Sarlin-72		KV	30.07 Lillehammer		5-22 Ecup	
3.52,46	Klaus Mäkelä-68		KU	21.07 Kannus		PB	2 ka	
3.57,36	Marko Kotila-74		TU	21.07 Kannus			3 ka	
3.57,42	Mika Olkkola-73		TU	21.07 Kannus			4 ka	
3.59,76	Matti Kärnä-75		KU	01.08 Kokkola			1 pim	
4.02,00	Tero Kössi-75		KU	01.08 Kokkola			3 pim	
4.03,12	Timo Hietala-71		TU	12.07 Lapua			2B kv	
4.06,70	Martti Ahistus-61	NU	01.08 Kokkola			5 pim	
4.08,25	Ismo Takkunen-74	KU	12.07 Lapua			8B kv	
4.09,22	Kuisma Taipale-70	VetU	01.08 Kokkola			6 pim	
	---10---			
4.12,19	Markku Ainali-63	KV	21.07 Kannus			10 ka	
4.13,93	Mika Jäger-76		VetU	01.08 Kokkola			pim ulkop	
4.14,85	Markus Palola-70	NU	21.07 Kannus			12 ka	
4.15,28	Petri Kykyri-77		KT	01.08 Kokkola			9 pim	
4.16,37	Teemu Pääkkö-77		KU	23.07 Haapajärvi		1-18 pim	
4.17,87	Jouni Nikula-78		KT	05.07 Kokkola			5 pk	
4.18,96	Kari Kangasvieri-63	TU	21.07 Kannus			15 ka	
4.20,08	Juha Nisula-77		KP-V	23.07 Haapajärvi		3-18 pim	
4.22,47	Mika Jäger-76		VetU	23.07 Haapajärvi		4-18 pim	
4.22,70	Asko Isokungas-77	KU	05.07 Kokkola			8 pk	
	---20---


	3000m-94
8.13,35	Timo Sarlin-72		KV	21.06 Tampere			12 elit	
8.44,74	Timo Halonen-60		NU	15.07 Alavus			5 ka	
8.49,8	Klaus Mäkelä-68		KU	26.05 Kannus			1 pk    	
9.07,63	Pekka Takkunen-50	KU	07.06 Kokkola			1 pk	
9.07,90	Matti Myllylahti-78	HK	20.08 Nokia			7-16 SM	
9.10,03	Jouni Nikula-78		KT	20.08 Nokia			10-16 SM	
9.11,65	Petri Kykyri-77		KT	07.06 Kokkola			2 pk	
9.18,07	Jouni Kykyri-71		KT	07.06 Kokkola			3 pk	
9.20,48	Tero Kössi-75		KU	07.06 Kokkola			4 pk	
9.22,71	Kimmo Lassila-78	VetU	20.08 Nokia			14-16 SM	
	---10---


	5000m-94
14.39,52 Mika Olkkola-73	TU	07.06 Vaasa		PB	1 kv	
14.54,09 Marko Kotila-74	TU	21.08 Nivala			4-20 SM	
15.27,8	 Matti Kärnä-75		KU	05.08 Oulu		PB	5 pim		
15.30,1	 Timo Halonen-60	NU	31.07 Kokkola			2 pim	
15.46,79 Petri Kykyri-77	KT	11.09 Orimattila		5 KLL	
15.51,46 Kari Kangasvieri-63	TU	25.06 Saarijärvi		16B kv	
15.56,61 Jouni Nikula-78	KT	11.09 Orimattila		8 KLL	
16.15,9	 Jari Mäkelä-63		VetU	31.07 Kokkola		PB	4 pim	
16.34,2	 Jouni Kykyri-71	KT	31.07 Kokkola			5 pim	
16.38,45 Kari Appelqvist-64	VetU	19.06 Kälviä			3 ka	
	---10---


	10000m-94
32.36,19 Kari Kangasvieri-63	TU	03.07 Raahe			6 B-SM	
32.54,82 Pekka Takkunen-50	KU	11.06 Haapajärvi		2 ka	
34.26,7	 Kari Appelqvist-64	VetU		
34.35,84 Sulo Lamu-56		TU	01.08 Kokkola			3 pim	
34.44,89 Hannu Niemelä-71	HK	11.06 Haapajärvi		3 ka	
35.07,19 Risto Hautakangas-57	HK	11.06 Haapajärvi		4 ka	


	maraton-94
2.41,32	Simo Pallaspuro-54	kk-team	28.05 Imatra
2.42,26	Veikko Taipale-58	Athlos	18.06 Forssa			6 suvi-ilta
2.44,20	Tommi Viitasaari-68	kk-team	28.05 Imatra
2.45,36	Sauli Peltoniemi-60	kk-team	28.05 Imatra
2.46,10	Tapio Lampela-53	K:la	01.05 Ylistaro			7 kyrönjoki-m		2-40
2.46,14	Osmo Heikkala-64	KU	02.10 Salzburg, AUT
2.47,29	Jukka Kauppila-57	KaJu	04.09 Nivala			1 kunto-m
2.48,16	Kari Kangasvieri-63	TU	04.09 Nivala			2 kunto-m
2.48,25	Erkki Riippa-49		KT	01.05 Ylistaro			9 kyrönjoki-m		3-45
2.48,28	Jorma Nissilä-56	KV	02.10 Tikkurila			9 ka
	---10---
2.50,25	Markku Järnbäck-52	TU	04.09 Nivala			3 kunto-m		1-40
2.51,17	Seppo Välkky-45		YK	27.08 Kokkola			3 venetsia		2-40
2.53,29	Erja Ervonen-63		KU	23.04 Helsinki			5 SM
2.54,42	Risto Hautakangas-57	HK	04.09 Nivala			5 kunto-m
2.55,08	Jussi Viitasaari-45	kk-team	28.05 Imatra
2.55,58	Pekka Rutanen-51	UK	02.07 Hartola			6 suomi-juoksu		1-40
2.57,50	Esko Viitasaari-56	KT	22.07 Pietarsaari		10 ka
2.58,07	Jukka Polso		kk-team	28.05 Imatra
2.59,21	Risto Jääskeläinen-61	HK	28.05 Oulu			27 ka
2.59,55	Frank Nyman-60		kk-team	28.05 Imatra
	---20---	


	110m aidat-94	mitalilaji
13.45	Antti Haapakoski-71	KaJu	26.07 Lappeenranta +1,6		2rA elit		
15.96	Janne Murtoniemi-77	RK	01.08 Kokkola -0,3		1 pim	
16,5	Jani Tikkakoski-75	VetU	23.07 Haapajärvi +1,0		1-20 pim	
16,8	Tero Kössi-75		KU	23.07 Haapajärvi +1,0		2-20 pim	


	400m aidat-94
59.12	Seppo Appelqvist-70	VetU	02.06 Lappajärvi	PB	4 ka	
59.67	Toni Kattilakoski-76	KU	31.07 Kokkola		PB	2 pim
62.04	Janne Murtoniemi-77	RK	31.07 Kokkola			3 pim


	3000m esteet-94
9.16,81	Timo Halonen-60		NU	09.07 Tuusula			10 SM	
10.20,4	Jouni Kykyri-71		KT	04.08 Pyhäjärvi	
10.48,6	Raimo Jääskä-58		KU	15.07 Kuusankoski	


	korkeus-94
220	Matti Viitala-66	PyPo	07.06 Vaasa			2 kv	
211	Sauli Niemi-77		KT	27.08 Tukholma			2-18 mo 
195	Kari-Matti Puukangas-68	KT	03.07 Pyhäjärvi			3 ka	
195	Antti Haapakoski-71	KaJu		
180	Juha Murtoniemi-78	RK	05.07 Kokkola			1-16 pk	
180	Teemu Nissilä-76	LV	31.07 Kokkola			2 pim	
180	Jani Tikkakoski-75	VetU	31.07 Kokkola			3 pim	
177	Marko Kähtävä-76	AV	27.08 Kannus				
176	Ari Laakso		RP	04.09 Rautio			1-16 cup	
176	Jani Rutanen-78		UK	04.09 Rautio			2-16 cup	
	---10---			
175	Sauli Hoikka-78		HK	04.09 Kannus			1-16 cup	
175	Timo Sammallahti-78	KV	31.07 Kokkola			4 pim	
175	Kristian Lintala-78	PK	21.09 Pietarsaari		2-20 KLLpm	
174	Ilkka Koutonen-71	AV	27.08 Kannus			D pim	
173	Teemu Isotalus-78	AV	04.09 Rautio			3-16 cup	
173	Arto Hankaniemi-78	KT	04.09 Kälviä			2-16 cup	
172	Mika Överman-80		KU	27.08 Kuopio			4-14 SM	
171	Tero Kössi-75		KU	27.08 Kannus			D20 pim	
171	Jani Rutanen-79		UK	27.08 Kannus			D16 pim	
170	Toni Latvala-77		RK	24.07 Haapajärvi		3-18 pim	
	---20---			
170	Janne Murtoniemi-77	RK	24.07 Haapajärvi		4-18 pim	
170	Juha Mäkelä-77		PK	21.09 Pietarsaari	
170	Juha Vuollet		KT	21.09 Pietarsaari	


	seiväs-94
490	Antti Kois-68		AV	14.06 Viitasaari	PB	2 ka
485	Ilkka Tulasalo-77	HU	24.06 Ikaalinen			2-18 ka
460	Markku Sipilä-70	AV	09.06 Haapajärvi		2 pim
455	Sauli Hoikka-78		HK	05.07 Haapajärvi		1-16 pk
452	Tuomo Hihnala-77	RK	23.08 Haapajärvi		1-18 pk 
450	Jouni Koistinen-76	KV	20.08 Espoo			5-18 SM
430	Jarmo Eronen-57		HK	03.07 Somero			6B karn
420	Timo Sammallahti-78	KV	23.07 Haapajärvi		2-16 pim
400	Ilkka Koutonen-71	AV	02.08 Haapajärvi		3 pk
390	Toni Latvala-77		RK	06.09 Nivala						
	---10---
380	Jani Tikkakoski-75	VetU	21.08 Nivala			D-20 SM
365	Mauno Niemelä-36	NU	25.08 Alavieska
350	Tero Kössi-75		KU	28.08 Kannus			D-20 pim
340	Tuomo Orava-52		KU	28.08 Kannus			D pim			
340	Teppo Hekkala-80	HU	28.08 Kuopio			4-14 SM
335	Mikko Latvala-80	HK
320	Antti Takkunen-71	AV	28.08 Kannus			D pim			
310	Ari Siipola-69		KaJu	28.08 Kannus			D pim
310	Tommi Ojala-80		LV	13.07 Kokkola
300	Sami Kankkonen-79	KV	28.08 Kannus			D-16 pim
	---20---
300	Jani Rutanen-78		UK	28.08 Kannus			D-16 pim


	pituus-94
698	Antti Haapakoski-71	KaJu	---	
676	Markus Torppa-74	PyPo	23.07 Haapajärvi	PB	1-20 pim	+1,6	
675	Harri Yli-Kotila-66	TU	31.07 Kokkola			1 pim		+2,0	
674	Samsa Tuikka-76		TU	23.07 Haapajärvi		1-18 pim	+0,1			
674	Jani Tikkakoski-75	VetU	23.07 Haapajärvi	PB	2-20 pim	+1,6	
643	Sauli Niemi-77		KT	21.09 Pietarsaari 	
637	Jouni Koistinen-76	KV	21.07 Kannus			3-18 ka		+2,0	
621	Ilkka Tulasalo-77	HU	23.07 Haapajärvi		2-18 pim	+1,1	
618	Lauri Skantsi-75	KT	23.07 Haapajärvi		3-20 pim		
616	Teemu Isotalus-78	AV	23.07 Haapajärvi		1-16 pim	+1,4
	---10---			
600	Tommi Varila-79		KP-V	23.07 Haapajärvi	PB	2-16 pim	+1,6
596	Timo Sammallahti-78	KV	23.07 Haapajärvi		3-16 pim	+0,6
595	Ilkka Koutonen-71	AV		
579	Jukka Tilus-80		HU	11.09 Orimattila	
575	Tuomo Orava-52		KU	31.07 Kokkola			6 pim		+1,8	
573	Matti Koistinen-78	KV		
573	Tero Kössi-75		KU		
570	Juha Murtoniemi		RK	23.07 Haapajärvi		4-16 pim	+0,9	
569	Mats Savolainen-71	KV	05.07 Kokkola			2-18 pk		+1,3	
555	Ismo Takkunen-74	AV		
	---20---


	kolmiloikka-94
14.41	Harri Yli-Kotila-66	TU	01.08 Kokkola			1 pim		+0,6	
14.08	Markus Torppa-74	PyPo	23.07 Haapajärvi		1-20 pim	+1,1	
13.97	Samsa Tuikka-76		TU	01.08 Kokkola			3 pim		+1,0	
12.78	Marko Järvi-69		SS	01.08 Kokkola			4 pim		-0,8	
12.14	Vesa Lintilä-79		TU	24.07 Haapajärvi		1-16 pim	+1,5	
11.98	Petri Ylimäki-77	LV	26.05 Kannus			2-18 laji-p				
11.94	Juha Murtoniemi-78	RK		
11.26	Mikko Keski-Sipilä-81	TU	27.08 Kuopio			4-13 SM		+0,7	
10.90	Jussi Järvenpää-80	HK	27.08 Kuopio			22-14 SM	-0,4	
10.81	Markus Takalo-Kippola-78 YK	24.07 Haapajärvi		3-16 pim	+1,5	
	---10---


	kuula-94
18.74	Arsi Harju-74		PK	03.08 Alajärvi			1 ka	
15.71	Olli Ali-Haapala-71	UK	14.06 Töysä			3 ka	
14.48	Markus Vanhala-71	UK	09.06 Toholampi			1 pk	
14.12	Marko Salo-68		KP-V	12.06 Ylivieska			2 pk	
13.63	Antti Torvi-77		HU	05.06 Toholampi			2 pk	
13.34	Ilkka Koutonen-71	AV	31.07 Kokkola		PB	3 pim	
13,10	Marko Pallari-76	PK	08.09 Lahti			2 koulu				
12.38	Risto Viirelä		YK	12.06 Ylivieska			4 pk	
12.08	Jani Tikkakoski-75	VetU	20.08 Nivala			D-20 SM	
11.93	Jyri Mäkinen-62		LV	12.06 Ylivieska			5 pk
	---10---	
11.65	Onni Vähäaho-74		NU	31.07 Kokkola			4 pim	


	kiekko-94
50.96	Juha Lahdenranta-76	NU	24.06 Ikaalinen			2-20 ka	
48.86	Marko Salo-68		KP-V	14.06 Rautio			1 pk	
41.20	Ilkka Laihorinne-71	KV	03.07 Raahe			8 B-SM	
40.76	Tapani Kananen-52	PyPo	03.07 Pyhäjärvi			4 ka	
39.40	Ilkka Koutonen-71	AV	01.08 Kokkola		PB	4 pim	
39.18	Jani Tikkakoski-75	VetU	21.08 Nivala		PB	D-20 SM	
37.80	Antti Takkunen-71	AV	25.08 Alavieska			2 pk	
34.60	Tuomo Orava-52		KU	28.08 Kannus			D pim 	
34.44	Heimo Polvi		YK	02.07 Haapajärvi		1-45 ka		
32.92	Mika Nevasaari-75	NU	23.07 Haapajärvi		2-20 pim	
	---10---			
31.08	Lauri Skantsi-75	KT	30.06 Alavieska			5 pk	


	moukari-94
68.62	Taisto Vierimaa-65	AV	02.06 Parkano			3 tähti	
58.42	Kimmo Partanen-67	KaJu	29.05 Kalajoki			1 pk	
57.24	Mika Savimäki-78	RP	31.08 Kalajoki			1 pk	
57.06	Heikki Kangas-51	AV	31.07 Kokkola			1 pim	
46.52	Jarmo Polvi-77		YK	01.10 Ylivieska			1-20	
44.20	Harri Harju-70		KP-V	07.05 Kaustinen			1 pk	
38.94	Heimo Pudas-49		YK	02.07 Haapajärvi				
34.58	Seppo Harju-41		KP-V	21.05 Alavieska			2 laji-p	
34.54	Jari Polvi-81		YK	22.09 Ylivieska			2-20 pk	
33.64	Tauno Tikkalahti-34	KTU		
	---10---


	keihäs-94
70.28	Timo Jääskeläinen-66	Syke	02.06 Lappajärvi		3 ka	
68.82	Janne Mattila-74	RP	20.08 Nivala			4-20 SM	
64.88	Jukka Puurula-65	RP	01.08 Kokkola			2 pim	
64.52	Jarmo Seppälä-74	SS	20.08 Nivala			8-20 SM				
63.90	Matti Löytynoja-76	YK	29.08 Ylivieska			1-18 pk	
62.94	Pertti Änäkkälä-57	RP	11.06 Haapajärvi		8 ka	
60.62	Raimo Seppälä-75	SS	09.06 Haapajärvi		1-20 pk	
56.84	Kimmo Erkkilä-67	LV	12.06 Ylivieska			1 pk	
56.76	Pekka Priuska-65	YK	12.06 Ylivieska			2 pk	
55.28	Jani Tikkakoski-75	VetU	21.08 Nivala			D-20 SM	
	---10---			
52.12	Mika Nevasaari-75	NU	24.07 Haapajärvi		4-20 pim
51.94	Pasi Santapakka-73	KT	31.05 Kokkola			1 pk				
51.90	Jani Luokkanen-75	KU	21.07 Kannus			2 ka	
51.44	Jani Rutanen-78		UK	12.06 Ylivieska			2-18 pk	
50.84	Tommi Isoherranen-76	RP	09.06 Haapajärvi		1-18 pk	



					1993	

	100m-93
10.92	Terho Kohonen-75	PyPo	07.08 Kemi		PB	6-18 SM		+0,4	
11.00	Antti Haapakoski-71	KaJu	20.07 Turku			5 PNG		+1,5	
11.34	Jari Saari-65		KaJu	25.07 Haapajärvi		2 pim		+0,6	
11.37	Kim Engberg-74		KV	25.07 Haapajärvi		3 pim		+0,6	
11.40	Harri Anttila-72	KV	08.07 Hämeenlinna		3h3 ka		+0,4	
11.42	Eero Simojoki-72	KV	25.07 Haapajärvi		4 pim		+0,6	
11.49	Sami Nurmesniemi-73	KV	06.06 Kälviä +0,4		1 ka	
11.69	Jani Tikkakoski-75	VetU	11.06 Väkyrö -0,2		D18 pim				
11.81	Samsa Tuikka-76		TU	10.06 Oulainen -0,1		2-18 ka	
11.83	Marko Järvi-69		SS	21.08 Kannus +0,2		D pim	
	---10---						
11.85	Markku Laajala-72	PK	03.08 Nivala			2 pk	
11.87	Tuomo Hihnala-77	RK	08.08 Jalasjärvi +1,4			
11.93	Antero Kjellbäck-79	KV	17.07 Kuopio +0,3		1-14 ka   		
11.96	Petri Ylimäki-77	LV	11.07 Kannus -0,6		1-16 ka	
12.04	Seppo Nuorala-76	KaJu	25.07 Haapajärvi +0,6		5 pim	
12,06	Rauno Qvick-58		PSyke	18.07 Virrat -0,1		
12.13	Matti Koistinen-78	KV	03.08 Nivala			2-16 pk	
12.18	Seppo Appelqvist-70	VetU	21.08 Kannus +0,2		D pim	
12.19	Janne Murtoniemi-77	RK	03.08 Nivala			3-16 pk	
12,20	Lauri Skantsi-75	KT	11.06 Vähäkyrö			D-18 pim
	-20-
12.21	Tero Kössi-75		KU	21.08 Kannus +1,1		D18 pim	
12.22	Ilkka Koutonen-71	AV	21.08 Kannus +0,2		D pim	


	200m-93
22.54	Kim Engberg-74		KV	16.07 Kauhajoki +1,8		4A ka	
22.57	Jari Saari-65		KaJu	17.06 Kalajoki -2,5		2 ka	
22.64	Harri Anttila-72	KV	03.06 Mäntyharju +0,8		5 ka	
22.65	Antti Haapakoski-71	KaJu	24.07 Haapajärvi -1,0		1 pim	
23.23	Terho Kohonen-75	PyPo	06.06 Äänekoski +1,2		1r2-18 ne	
23.69	Seppo Nuorala-76	KaJu	01.06 Kalajoki			1-18 pk	
23.80	Sami Nurmesniemi-73	KV	24.07 Haapajärvi -1,0		5 pim	
24.04	Jani Tikkakoski-75	VetU	08.06 Kokkola +0,6		2 pk	
24.15	Tero Kössi-75		KU	08.06 Kokkola +0,6		3 pk	
24.21	Juha Ranta-Ojala-68	TU	24.07 Haapajärvi + 0,0		3h2 pim	
	---10---					
24.40	Seppo Appelqvist-70	VetU	08.06 Kokkola +0,6		5 pk	
24.66	Markku Laajala-72	PK	24.07 Haapajärvi + 0,0		6h1 pim	


	400m-93
50.02	Kim Engberg-74		KV	11.07 Kannus			1A ka	
50.41	Klaus Mäkelä-68		KU	28.08 Nivala			1 pk	
50.90	Timo Sarlin-72		KV	28.08 Nivala		PB	3 pk	
51.21	Sami Nurmesniemi-73	KV	06.08 Turku			4h2-20 SM		
51.48	Harri Antila-72		KV	19.07 Kokkola			2 pk	
51.79	Tero Kössi-75		KU	28.08 Nivala			4 pk	
52.70	Timo Hietala-71		TU	11.07 Kannus			8 ka	
52.97	Jani Tikkakoski-75	VetU	07.08 Kemi			D18 SM	
53.04	Ismo Takkunen-74	AV	28.08 Nivala			5 pk	
53.22	Marko Kotila-74		TU	06.07 Kälviä			1-20 pim	
	---10---			
54.05	Marko Järvi-69		SS	21.08 Kannus			D pim	
54.15	Markku Järvi-73		NU	01.06 Haapajärvi		2 pk	
54,2	Markku Laajala-72	PK	12.08 Toholampi			2 pk	
54.45	Seppo Appelqvist-70	VetU	04.08 Nokia			6 ka		
54.45	Markus Palola		NU	01.06 Haapajärvi		3 pk	


	800m-93
1.51,00	Klaus Mäkelä-68		KU	03.08 Alajärvi			1 ka	
1.51,2	Timo Sarlin-72		KV	22.08 Vantaa			5rA ka	
1.55,8	Marko Kotila-74		TU	07.07 Kälviä			1-20 pim	
1.56,56	Timo Hietala-71		TU	03.08 Alajärvi			6 ka	
1.56,74	Tero Kössi-75		KU	08.08 Kemi			4-18 SM	
1.57,5	Ismo Takkunen-74	AV	29.07 Pyhäslmi			2 pk		PB		
1.58,63	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	25.06 Ylöjärvi			11 ka	
1.59,2	Mika Olkkola-73		TU	29.07 Pyhäsalmi			4 pk		PB		
1.59,46	Markus Palola		NU	03.08 Nivala			3 pk	
1.59,54	Martti Ahistus-61	NU	06.06 Kälviä			5 ka	
	---10---			
2.00,10	Markku Järvi-73		NU	26.06 Saarijärvi		9C kv	
2.00,60	Rami Virkkala-69	KU		
2.03,04	Aku-M Hankaniemi-76	KT	17.06 Kalajoki			8 ka	
2.03,91	Markku Ainali-63	KV	03.08 Nivala			4 pk	
2.03,95	Hannu Huhtakangas-75	KU	10.07 Nivala			2 pk	


	1500m-93
3.44,51	Timo Sarlin-72		KV	13.07 Kristinestad		5A kv	
3.47,60	Marko Kotila-74		TU	13.07 Kristiina			12A kv	
3.56,36	Klaus Mäkelä-68		KV	18.07 Lappajärvi		1 ka	
3.56,84	Mika Olkkola-73		TU	06.08 Turku			6A-20 SM	
3.59,89	Ismo Takkunen-74	AV	06.08 Turku			2B-20 SM	
4.01,6	Timo Hietala-71		TU	13.07 Haapajärvi		2 ka	
4.08,35	Tero Kössi-75		KU	10.06 Vähäkyrö			2 ka	
4.09,3	Martti Ahistus-61	NU	13.07 Haapajärvi		7 ka	
4.12,55	Markku Ainali-63	KV	19.07 Kokkola			1 pk	
4.14,62	Kari Kangasvieri-63	TU	29.06 Lapua			14B ka		
	--10--
4.16,15	Pekka Takkunen-50	AV	18.07 Virrat			2-40 SM				
4.17,2	Hannu Huhtakangas-75	AV	13.07 Haapajärvi		3-18 ka	
4.19,3	Markus Palola-70	NU	13.07 Haapajärvi		10 ka	
4.22,01	Heikki Roimas-61	KT	19.07 Kokkola			2 pk
4.22,56	Teemu Pääkkö-77		KU	25.07 Haapajärvi		8 pim	
4.23,03	Aku-Matti Hankaniemi-76	KT	25.06 Keuruu				
4.23,5	Jouni Nikula-78		KT	13.07 Haapajärvi		2-16 ka	
4.24,71	Petri Kykyri-77		KT	25.07 Haapajärvi		9 pim	


	3000m-93
8.16,2	Timo Sarlin-72		KV	01.09 Kankaanpää		2 ka	
8.20,04	Marko Kotila-74		TU	22.06 Tampere			3B kv	
8.38,64	Mika Olkkola-73		TU	06.06 Äänekoski			1-20 ka	
8.50,95	Klaus Mäkelä-68		KU	02.06 Kannus			1 pk	
8.58,06	Ismo Takkunen-74	AV	10.06 Oulainen			2 ka	
8.58,19	Pekka Takkunen-50	KU	20.07 Raahe			3 ka	
9.05,1	Kari Kangasvieri-63	TU	02.06 Kannus			2 pk	
9.05,3	Pekka Jääskä-65		UK	02.06 Kannus			3 pk
9.06,48	Timo Hietala-71		TU	08.06 Kokkola			1 pk	
9.14,70	Martti Ahistus-61	NU	10.06 Oulainen			6 ka	
	---10---			
9.15,47	Markku Ainali-63	KV	08.06 Kokkola			2 pk	
9.20,44	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	14.06 Alajärvi			1 pk
9.23,46	Petri Kykyri-77		KT	06.08 Jalasjärvi		5B-16 SM	
9.26,16	Jouni Nikula-78		KT	06.08 Jalasjärvi		6B-16 SM	


	5000m-93
14.42,56 Marko Kotila-74	TU	22.08 Skien, NOR		2-20 mo	
14.57,23 Mika Olkkola-73	TU	26.06 Saarijärvi		10B kv	
15.40,8	 Pekka Takkunen-50	AV	24.07 Haapajärvi		2 pim	
15.49,38 Marko Santapakka-71	KT	06.06 Kälviä			3 ka	
16.00,5	 Timo Halonen-60	NU	24.07 Haapajärvi		3 pim	
16.03,8	 Kari Kangasvieri-63	TU	24.07 Haapajärvi		4 pim	
16.24,6	 Raimo Jääskä-58	KU	24.07 Haapajärvi		5 pim	
16.46,41 Kari Appelqvist-64	VetU	17.07 Tuusula			14 B-SM	


	10000m-93
31.51,3	 Kari Kangasvieri-63	TU	06.06 Iisalmi			3 ka	
32.50,64 Pekka Takkunen-50	KU	25.07 Haapajärvi		1 pim	
33.44,57 Hannu Niemelä-71	HK	25.07 Haapajärvi		3 pim	
33.56,18 Jari Hankonen		PyPo	25.07 Haapajärvi		4 pim	
34.08,80 Sulo Lamu-56		TU	25.07 Haapajärvi		5 pim	
34.15,36 Raimo Jääskä-58	KU	25.07 Haapajärvi		6 pim	


	maraton-93
2.34.38	Veikko Taipale-58	Athlos	10.10 Uumaja		PB	1 kv
2.38.27	Kimmo Perkkiö-66	YK	18.04	Lontoo			277 kv
2.38,49	Raimo Jääskä-58		KU	29.05 Oulu		PB	7 ka
2.38.59	Martti Vesamäki-50	PTU	06.08 Helsinki
2.41,27	Kari Kangasvieri-63	TU	11.09 Kempele			5 ka
2.43,22	Sulo Lamu-56		TU	27.03 Toholampi			1 talvi-m			
2.45.52	Marko Honkala-70	PieHi	24.07 Pietarsaari		8 ka
2.46,13	Tapio Lampela-53	kk-team	25.04 Lappeenranta		5 chymos-m	1-40
2.46,31	Erkki Riippa-49		KT	24.07 Pietarsaari	PB	1-40 Jakob-m	
2.46,47	Simo Pallaspuro-54	kk-team	29.05 Valkeakoski		8 ka
	--10--
2.46,51	Sauli Peltoniemi-60	kk-team	29.05 Valkeakoski		9 ka
2.48.18	Marko Honkala-70	PietHi	28.08 Kokkola			3 venetsia
2.48.38	Heikki Ollila-58	HK	06.08 Helsinki		PB
2.48,45	Esko Viitasaari-56	KT	24.07 Pietarsaari		9 Jakob-m
2.50,03	Markku Järnbäck-52	TU	10.10 Korso			5-40 ka
2.50,12	Jouni Vuollet-63	KT	11.09 Kittilä		PB
2.50,27	Seppo Välkky-45		YK	29.05 Oulu			5-40 ka
2.50,45	Jussi Viitasaari-45	kk-team	29.05 Valkeakoski		7-40 ka
2.50,46	Tommi Viitasaari-68	kk-team	29.05 Valkeakoski		14 ka
2.51,43	Jorma Keskinen-51	KTU	29.05 Oulu			8-40 ka
	--20--
2.53,44	Raimo Kopsala-54	TU	27.03 Toholampi			1-35 talvi-m
2.57,33	Erkki Jämbäck-50	LK	28.08 Kokkola			8-40 venetsia
2.58.11	Ari Heikkiniemi-59	Kla	29.05 Valkeakoski		29 ka
2.58,24	Jyrki Kivineva-70	TU	28.08 Kokkola			5 venetsia
2.58,26	Visa Jämsä-61		Kälviä	28.08 Kokkola			6 venetsia
2.58.47	Kari Rintala		NU	11.09 Vaasa			24 vaasa-m					
2.58,48	Pekka Haapakoski-62	YK	11.09 Vaasa			25 vaasa-m
2.59.20	Frank Nyman-60		kk-team	29.05 Valkeakoski		55 walki-m
2.59,35	Jouni Höykinpuro	kk-team	29.05 Valkeakoski		18-40 ka


	110m aidat-93
13.67	Antti Haapakoski-71	KaJu	26.06 Kuopio +1,3		1A kv	
15,4	Harri Yli-Kotila-66	TU	25.07 Haapajärvi +0,6		1 pim	
15,6	Mika Saukkosaari-68	KV	25.07 Haapajärvi +0,6		2 pim	
16,2	Marko Järvi-69		SS	25.07 Haapajärvi +0,6		3 pim	
18.00	Ilkka Koutonen-71	AV	22.08 Kannus -0,8		D pim	
19.26	Tuomo Orava-52		KU	22.08 Kannus -0,8		D pim	
20.69	Seppo Appelqvist-70	VetU	22.08 Kannus -0,8		D pim	


	400m aidat-93
60.87	Seppo Appelqvist-70	VetU	28.06 Kangasala			1	
62.63	Janne Murtoniemi-77	RK	24.07 Haapajärvi		2 pim
63.81	Esko Anttila-63		AV	24.07 Haapajärvi		3 pim	
66.45	Mika Saukkosaari-68	KV	24.07 Haapajärvi		4 pim	
68.98	Tomi Reinikainen-74	RK	24.07 Haapajärvi		5 pim	


	3000m esteet-93
9.09,01	Timo Halonen-60		NU	31.07 Mikkeli			11 SM	
9.42,60	Mika Olkkola-73		TU	24.08 Kokkola			1-20 pim	
10.32,0	Raimo Jääskä-58		KU	24.08 Kokkola			2 pim	
10.48,5	Sauli Konttila-55	KU	24.08 Kokkola			3 pim	


	korkeus-93
223	Matti Viitala-66	PyPo	19.09 Evry, FRA			1 mo	
205	Marko Järvi-69		SS	17.06 Kempele			4 ka	
198	Sauli Niemi-77		KT	07.08 Jalasjärvi		1-16 SM	
196	Jani Luokkanen-75	KU	18.07 Pyhäjärvi		PB	1-18 ka	
190	Sami Moilanen-73	PK	07.07 Kälviä			1-20 pim	
190	Harri Yli-Kotila-66	TU	24.07 Haapajärvi		3 pim	
185	Kari-Matti Puukangas-68	KT	24.07 Haapajärvi		5 pim	
180	Ilkka Tulasalo-77	HU	21.08 Kannus			D-16 pim	
180	Tero Kössi-75		KU	21.08 Kannus			D-18 pim	
180	Juha–Pekka Niemelä-76	KP-V	06.06 Kälviä			4 ka	
				
180	Kimmo Salmela		KaJu	24.07 Haapajärvi		6 pim	
180	Juha Reini-75			01.09 Kokkola			3-18 KLLpm	
177	Janne Murtoniemi-77	RK	21.08 Kannus			D16 pim	
177	Miika Koppinen			01.09 Kokkola			1-16 KLLpm	
175	Jani Tikkakoski-75	VetU	11.06 Vähäkyrö			D-18 pim	
175	Timo Sammallahti-78	KV	06.06 Kälviä			2-16 ka	
175	Ari Laakso		RP	01.09 Haapajärvi		1-16 KLLpm	
172	Lauri Skantsi-75	KT	11.06 Vähäkyrö			D-18 pim
170	Jukka Salmela-77	VetU	07.07 Kälviä			3-16 pim	
170	Marko Peltokorpi-78	KV	01.09 Kokkola			2-16 KLLpm	
	---20---
170	Alf Hillilä-77		KU	04.09 Nivala			1-16 cup	


	seiväs-93
461	Ilkka Tulasalo-77	HU	11.07 Somero			7-20 karn
450	Markku Sipilä-70	AV	25.07 Haapajärvi		1 pim
450	Antti Kois-68		AV	28.08 Nivala			1 pk
428	Jouni Koistinen-76	KV	
420	Jarmo Eronen-57		HK	20.06 Kajaani			1-35 aluem
410	Tuomo Hihnala-77	RK	09.07 Somero			4-16 karn
405	Sauli Hoikka-78		HK	08.08 Jalasjärvi		7-16 SM
390	Jani Tikkakoski-75	VetU	19.07 Kokkola			1-18 pk
370	Timo Sammallahti-78	KV	20.07 Valkeakoski		5-16 ka
360	Mauno Niemelä-36	NU	20.06 Kajaani			1-55 aluem
	---10---
360	Ilkka Koutonen-71	AV	22.08 Kannus			D pim
360	Marko Järvi-69		SS	22.08 Kannus			D pim
350	Tero Kössi-75		KU	05.09 Kuopio			D18 SM	
330	Jani Luokkanen-75	KU	22.08 Kannus			D pim
330	Seppo Appelqvist-70	VetU	22.08 Kannus			D pim
320	Janne Murtoniemi-77	RK	22.08 Kannus			D pim
305	Mikko Latvala-80	HK	29.08 Hamina			6-13 SM
300	Lauri Skantsi-75	KT	01.06 Kokkola			1-18 laji-p 
300	Tommi Norppa-79		KV	15.07 Kokkola			D-14 pim	
290	Sami Kankkonen-79	KV	15.07 Kokkola			D-14 pim	
	---10---


	pituus-93
683	Harri Yli-Kotila-66	TU	06.06 Kälviä			1 ka		+0,5	
683	Samsa Tuikka-76		TU	06.08 Kemi 			7q-18 SM	+1,6	
666	Marko Järvi-69		SS	24.07 Haapajärvi		1 pim		+0,8	
664	Jani Tikkakoski-75	VetU	06.08 Kemi			D-18 SM		+0,5	
650	Juha Ranta-Ojala-68	TU	24.07 Haapajärvi		5 pim		+0,5	
647	Timo Ranta-Ojala-70	TU	13.06 Toholampi			2 ka		-1,2	
620	Lauri Skantsi-75	KT	06.06 Kälviä			4-18 ka		+0.2	
612	Ilkka Koutonen-71	AV	24.07 Haapajärvi		6 pim		+0,6	
609	Mika Saukkosaari-68	KV	24.07 Haapajärvi		7 pim		+0,9	
598	Matti Koistinen-78	KV	11.09 Tampere			4-15 koulu	-1,9				
	---10---					
596	Tero Kössi-75		KU	21.08 Kannus			D-18 pim	-0,5	
594	Jouno Koistinen-76	KV				
592	Sauli Niemi-77		KT	06.07 Kälviä			1-16 pim	+1,5	
590	Jani Luokkanen-75	KU	21.08 Kannus			D-18 pim	-0,5	


	kolmiloikka-93
15.17	Harri Yli-Kotila-66	TU	29.05 Vihanti			- ka		+2,0	
13.56	Samsa Tuikka-76		TU	18.07 Pyhäjärvi			2-18 ka		-0,7	
12.96	Marko Järvi-69		SS	25.07 Haapajärvi		2 pim		-0,1	
12.28	Janne Murtoniemi-77	RK	25.07 Haapajärvi		3 pim		-1,0	
12.23	Seppo Appelqvist-70	VetU	25.07 Haapajärvi		4 pim		+0,0	
11.82	Vesa Lintilä-79		TU	11.07 Kannus			1-14 ka		
11.59	Sauli Niemi-77		KT	07.07 Kälviä			2-16 pim	-0,8	
11.59	Tommi Varila-79		KP-V	31.07 Kokkola			1-14 pim	-0.8	
11,26	Mikko Keski-Sipilä-81	TU	27.08 Kuopio			4-13 SM		+0,7
11.22	Tommi Norppa-79		KV	31.07 Kokkola			3-14 pim
	---10---	
10.92	Sami Määttälä		KT	07.07 Kälviä			3-16 pim	-1,3	


	kuula-93
18.40	Arsi Harju-74		PK	01.07 Hämeenkyrö		1-20 karn	
15.65	Markus Vanhala-71	UK	19.07 Kokkola		PB	1 pk	
15.07	Olli Ali-Haapala-71	UK	20.07 Lestijärvi		1 ka	
15.06	Tapani Kananen-52	PyPo	29.07 Pyhäjärvi			1 pk	
15.03	Juha Korri-63		KV	29.06 Lapua		PB	5 kv	
13.94	Marko Salo-68		KP-V	08.06 Kokkola			4 pk	
13.80	Marko Pallari-76	PK				
13.00	Antti Torvi-77		HU	08.08 Kokkola			2 pk	
12.73	Ilkka Koutonen-71	KV	21.08 Kannus			D pim	
11.05	Tuomo Orava-52		KU	21.08 Kannus			D pim	
	---10---


	kiekko-93
49.70	Marko Salo-68		KP-V	25.07 Haapajärvi		1 pim	
46.66	Tapani Kananen-52	PyPo	29.07 Pyhäjärvi			1 pk	
42.98	Juha Lahdenranta-76	NU	17.06 Kalajoki			8 ka	
40.40	Ilkka Laihorinne-71	KV	12.07 Seinäjoki			
37.92	Markus Vanhala-71	UK	25.07 Haapajärvi		4 pim	
34.08	Ilkka Koutonen-71	AV	22.08 Kannus			D pim	
33.70	Heimo Polvi		YK	12.06 Ylivieska			2 cup	
31.10	Jyri Mäkinen-62		LV	12.06 Ylivieska			3 cup	
30.92	Jari Murto-74		AV	08.06 Alavieska			1-20 pk	
29.80	Tomi Reinikainen	RK	17.07 Rautio			5 ka	
	--10--


	moukari-93
71.72	Taisto Vierimaa-65	AV	20.07 Alavieska			1 pk	
61.10	Hannu Polvi-48		YK	12.06 Ylivieska			1 pk	
59.18	Kimmo Partanen-67	KaJu	20.07 Alavieska			2 pk	
52.78	Mika Savimäki-78	RP	24.07 Haapajärvi		2 pim	
48.98	Marko Salo-68		KP-V	11.05 Kaustinen			1 pk	
47.88	Markku Sipilä-70	AV	24.07 Haapajärvi		3 pim	
47.30	Marko Kähtävä-76	AV	20.07 Alavieska			3 pk	
46.68	Niilo Sorvoja-51	YK	14.06 Vaasa			1 työp 	
46.38	Harri Harju-70		KP-V	12.06 Ylivieska			2 pk	
45.80	Jari Murto-74		AV	20.07 Alavieska			4 pk 	
	---10---			
43.36	Jarmo Polvi-77		YK	15.06 Kokkola			3 pk	
36.40	Seppo Harju-41		KP-V	15.06 Kokkola			5 pk	


	keihäs-93
67.46	Juha Hyvärinen-67	NU	10.06 Viitasaari		5 ka	
67.42	Jouni Seppälä-61	SS	06.06 Kälviä			1 ka                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            	
67.08	Pertti Änäkkälä-57	RP	13.07 Hapajärvi			3 ka	
66.70	Janne Mattila-74	RP	25.07 Haapajärvi		1 pim	
65.32	Petri Pajala-76		NU	30.05 Ullava		PB	1-18 laji-p	
62.16	Jarmo Seppälä-74	SS	04.07 Pihtipudas		13-B	
58.50	Pekka Priuska-65	YK	28.08 Seinäjoki		PB		
56.82	Raimo Seppälä-75	SS	06.06 Kälviä			2-20 ka	
56.66	Vesa Kaunisto-68	VetU	25.07 Haapajärvi		5 pim	
57,56	Pasi Peltonen-70	PK	26.08 Perho			1 pk	
	---10---						
54.56	Onni Vähäaho-74		NU	07.07 Kälviä			2-20 pim	
54.38	Matti Löytynoja-76	YK	28.08 Nivala			3 pk	
53.70	Hannu Erkkilä		SS	28.08 Nivala			4 pk	
52.82	Jani Tikkakoski-75	VetU	12.06 Vähäkyrö			D18 pim	
52,32	Sami Moilanen-73	PK	26.08 Perho			2 pk				
51.82	Tommi Isoherranen-76	RP					
51.60	Tero Kössi-75		KU	05.09 Kuopio			D18 teamSM	
	


					1992	

	100m-92
10.90	Harri Anttila-72	KV	15.08 Iisalmi -1,3		2s1-20 SM	
11.27	Jukka Heinonen-66	TU	24.06 Nivala -1.0		3h1 ka	
11.31	Terho Kohonen-75	PP	15.08 Vammala -1,1		8-18 SM	
11.33	Sami Nurmesniemi-73	KV	06.06 Lempäälä -0,2		1-20 ka	
11.38	Eero Simojoki-72	KV	10.06 Kuopio +2,0		3-20 ka	
11.48	Pasi Torppa-71		PP	28.07 Haapajärvi -0,4		1C ka	
11.51	Kim Engbeg-74		KV	06.06 Lempäälä -0,7		1-18 ka	
11.55	Lauri Simojoki-72	KV	24.06 Nivala -1.0		4h1 kv	
11.61	Markku Laajala-72	PK	31.05 Kälviä -1,59		4h3  ka	
11.61	Jani Tikkakoski-75	VU	15.08 Vammala +1,1		D18 SM			
	---10---						
11.62	Antti Haapakoski-71	KJ	19.08 Kalajoki			3 pim	
11.72	Timo Ranta-Ojala-70	TU	31.05 Kälviä +1,66		4h2 ka	
11.84	Seppo Nuorala-76	KJ	16.08 Vantaa -0,4		5h2-16 SM	
11.89	Samsa Tuikka-76		TU	23.06 Kokkola +1,86		1-16 pk	
11.94	Antti Tulasalo-75	HU	16.06 Pyhäjärvi ok		D-18 pim				
11.97	Marko Järvi-69		SS				
11.98	Toni Patama-76		KV	19.08 Kokkola +1,8  		1-16	
12.00	Markus Torppa-74	PP	12.09 Lapua -0,4		D-18 teamSM				
12.13	Antero Kjellbäck-79	KV	22.08 Laukaa +0,3		1-13 SM	
12.18	Mika Saukkosaari-68	KV	31.05 Kälviä +0,60		5h1 ka	
	---20---
	

	200m-92
21.98	Harri Anttila-72	KV	17.07 Lappajärvi +0,4		3 ka	
22.62	Kim Engberg-74		KV	16.08 Vammala +0,9		2s2-18 SM	
22.94	Lauri Simojoki-72	KV	17.07 Lappajärvi +0,8		3B ka	
23.02	Eero Simojoki-72	KV	17.07 Lappajärvi +0,8		4B ka	
23.12	Sami Nurmesniemi-73	KV	17.07 Lappajärvi +0,3		3C ka	
23.12	Terho Kohonen-75	PP	19.07 Pyhäjärvi -0,3		1A-18 ka	
23.32	Samuli Sinkkonen-72	KJ	26.07 Nivala -1,5		3-20 pim				
23.59	Pasi Torppa-71		PP	08.07 Lapua +0,9		5r3 ka				
23.61	Markku Laajala-72	PK	28.05 Äänekoski			5-20	
23.78	Jani Tikkakoski-75	VU	17.07 Lappajärvi +0,9		4D ka				
	---10---						
24.38	Seppo Nuorala-76	KJ	19.08 Kalajoki			5 pim	
24.47	Mika Saukkosaari-68	KV	11.08 Kokkola			1 pk		-0,7				
24.58	Antti Tulasalo-75	HU					
25.14	Seppo Appelqvist-70	VU	11.08 Kokkola			2 pk		-0,7


	400m-92
48.74	Antti Haapakoski-71	KaJu	12.09 Kuortane		PB	D ka	
49.44	Samuli Sinkkonen-72	KaJu	25.07 Nivala			1-20 pim	
50.15	Klaus Mäkelä-68		KV	25.08 Kokkola			1 pk	
51.14	Kim Engberg-74		KV	14.08 Vammala			4h3-18 SM	
51.58	Sami Nurmesniemi-73	KV	25.07 Nivala			2-20 pim	
51.82	Tero Kössi-75		KU	20.08 Kalajoki			3 pim	
51.85	Markku Laajala-72	PK	20.08 Kalajoki			4 pim	
52.48	Lauri Simojoki-72	KV	25.07 Nivala			4-20 pim	
52.69	Kari Jaatinen-72	KaJu	20.08 Kalajoki			5 pim	
53.11	Jani Anttonen-73	KV	21.07 Kokkola			1 pk	
	---10---			
53.24	Timo Hietala-71		TU	20.08 Kalajoki			6 pim	
53.43	Jari-Jukka Kivioja-64	YK	20.08 Kalajoki			7 pim	
53.68	Tapani Alahäivälä-65	YK	14.06 Kalajoki			6 ka	
53.69	Seppo Nuorala-76	KaJu	26.07 Nivala			1-16 pim	
53.88	Hannu Takalo-Mattila-65	KU	14.06 Kalajoki			8 ka
54,01	Timo Ranta-Ojala-70	TU	26.05 Kalajoki			1 pk	


	800m-92 mitalijaji
1.50,41	Samuli Sinkkonen-72	KaJu	28.07 Haapajärvi	PB	1A ka	
1.52,16	Timo Sarlin-72		KV	02.07 Tukholma			5-21 kv	
1.52,25	Klaus Mäkelä-68		KV	31.05 Kälviä			1 ka	
1.56,39	Timo Hietala-71		TU	19.08 Kalajoki			3 pim	
1.56,86	Jari-Jukka Kivioja-64	YK	28.07 Haapajärvi		9 ka	
1.56,99	Kari Jaatinen-72	KaJu	19.08 Kalajoki			4 pim	
1.57,03	Marko Kotila-74		TU	28.07 Haapajärvi		10 ka			
1.57,22	Rami Virkkala-69	KU	19.06 Ylöjärvi			8C ka	
1.57,50	Tero Kössi-75		KU	08.07 Lapua			4B ka	
1.58,10	Kimmo Perkkiö-66	YK	19.08 Kalajoki			6 pim	
	---10---			
1.58,61	Hannu Takalo-Mattila-65	KU	09.07 Hämeenlinna		9A ka	
1.58,91	Jani Anttonen-73	KV	26.07 Nivala			1-20 pim	
1.59,49	Lasse Palola-74		NU	26.07 Nivala		PB	2-20 pim	
1.59,74	Martti Ahistus-61	NU	19.08 Kalajoki			8 pim	
1.59,98	Ismo Takkunen-74	AV	26.07 Nivala			3-18 pim	
2.00,20	Tero Löf-72		KaJu	10.06 Kannus			3 ka	
2.00,33	Esa Similä-65		YK	06.06 Lempäälä			8 ka		
2.00,41	Osmo Heikkala-64	KU	19.08 Kalajoki			9 pim	
2.01,64	Markku Ainali-63	KV	08.07 Lapua			5r3 ka	
2.01,70	Tapani Alahäivälä-65	YK	10.06 Kannus			5 ka	
	---20---			
2.01,88	Markus Palola		NU	06.06 Lempäälä			9 ka		
2.02,79	Mika Olkkola-73		TU	24.06 Nivala			9 ka	
2.02,98	Pekka Jääskä-65		UK	21.07 Nivala			2 pk	


	1500m-92
3.51,00	Timo Sarlin-72		KV	11.06 Viitasaari		6A ka	
3.54,46	Tuomo Keski-Ojala-61	YK	28.06 Pieksämäki		11 kv	
3.56,37	Marko Kotila-74		TU	30.06 Helsinki			7-19 kv	
3.57,73	Klaus Mäkelä-68		KV	23.07 Kauhajoki			10A kv	
4.00,71	Kimmo Perkkiö-66	YK	20.08 Kalajoki			3 pim	
4.00,82	Osmo Heikkala-64	KU	04.08 Tampere			7 ka	
4.01,32	Mika Olkkola-73		TU	20.08 Kalajoki			4 pim	
4.02,61	Samuli Sinkkonen-72	KaJu	28.05 Äänekoski			1-20 ne	
4.04,40	Kari Jaatinen-72	KaJu	28.05 Äänekoski			2-20 ne	
4.06,13	Tero Löf-72		KaJu	14.06 Kalajoki			3 ka	
	---10---			
4.06,62	Ismo Takkunen-74	AV	03.08 Lapua			2-20 ka	
4.06,72	Tero Kössi-75		KU	03.08 Lapua			3-20 ka	
4.07,18	Esa Similä-65		YK	30.06 Nivala			2 pk	
4.10,21	Martti Ahistus-61	NU	30.06 Nivala			5 pk	
4.10,23	Jani Anttonen-73	KV	19.07 Pyhäjärvi			2-20 ne	
4.10,36	Juha Pylväs-71		YK	20.08 Kalajoki			6 pim	
4.11,28	Markku Ainali-73	KV		
4.11,75	Teijo Haapaniemi-56	RP	19.07 Kajaani			1-35 SM	
4.12,80	Hannu Takalo-Mattila-65	KU	01.06 Ylivieska			1 pk	
4.14,05	Pekka Jääskä-65		UK	30.06 Nivala			8 pk				
	---20---
	

	3000m-92
8.06,93	Tuomo Keski-Ojala-61	YK	25.08 Lahti			9 kv	
8.21,64	Antero Kangas-66	YK	13.06 Tampere			3B elit	
8.26,86	Timo Sarlin-72		KV	03.06 Valkeakoski		1 ka	
8.27,10	Arto Määttä-63		YK	19.06 Pudasjärvi		4A ka	
8.43,05	Klaus Mäkelä-68		KV	26.05 Kalajoki		PB	1 pk	
8.43,46	Esa Similä-65		YK	03.06 Valkeakoski		7 ka	
8.47,62	Mika Olkkola-73		TU	09.06 Kokkola			1 pk	
8.49,81	Juha Pylväs-71		YK	24.06 Nivala			6 ka    	
8.55,86	Osmo Heikkala-64	KU	17.07 Lappajärvi		2 ka	
8.58,79	Kari Kangasvieri-63	TU	17.07 Lappajärvi		3 ka	
	---10---			
9.00,30	Simo Törnvall-68	KaJu	31.07 Kalajoki			1 pk 	
9.01,63	Pekka Jääskä-65		UK	08.07 Lapua			8r1 ka	
9.09,48	Markku Ainali-63	KV	26.05 Kalajoki			2 pk	
9.13,66	Hannu Takalo-Mattila-65	KU	26.05 Kalajoki			3 pk	


	5000m-92
14.09,06 Antero Kangas-66	YK	03.07 Jyväskylä			8 SM	
14.14,28 Tuomo Keski-Ojala-61	YK	19.08 Kalajoki			1 pim	
14.30,08 Arto Määttä-63 	YK	14.06 Tornio			3 kv	
14.54,81 Juha Pylväs-71 	YK	20.06 Saarijärvi		10B kv	
14.57,72 Mika Olkkola-73	TU	23.08 Valkeakoski		6-20 mo	
15.13,43 Marko Kotila-74	TU	16.08 Vammala			2A-18 SM	
15.35,23 Osmo Heikkala-64	KU	07.06 Ähtäri			2B ka				
15.44,20 Kari Kangasvieri-63	TU	19.08 Kalajoki			4 pim	
15.44,29 Pekka Takkunen-50	AV	19.07 Kajaani			3-40 SM	
15.53.09 Simo Törnvall-68	KaJu	19.08 Kalajoki		PB	5 pim	
	---10---			
15.53,72 Kimmo Perkkiö-66	YK	31.05 Kälviä			3 ka	
16.11,83 Tero Löf-72 		KaJu	26.07 Nivala			2-20 pim	


	10000m-92
29.18,83 Antero Kangas-66	YK	05.07 Jyväskylä			4 SM	
29.35,84 Tuomo Keski-Ojala-61	YK	05.07 Jyväskylä			7 SM	
30.57,09 Juha Pylväs-71		YK	26.05 Helsinki			19 ka	
32.08,29 Mika Olkkola-73	TI	05.09 Tampere			10 ka	
32.35,18 Pekka Takkunen-50	AV	20.08 Kalajoki			1 pim	
32.47,1	 Kari Kangasvieri-63	TU	00.00 Kajaani	
33.07,86 Sulo Lamu-56		TU	20.08 Kalajoki			2 pim	
34.16,5	 Kari Appelqvist-64	VetU		
36.11,52 Petri Kallunki-64	YK	20.08 Kalajoki			3 pim	


	maraton-92
2.35,39	Veikko Taipale-58	Athlos	25.07 Pietarsaari		1 ka
2.39,01	Markku Järnbäck-52	TU	15.08 Helsinki			5-40 HCM			
2.39,32	Risto Hautakangas-57	HK	30.05 Tukholma			63 kv
2.41,10	Sulo Lamu-56		TU	19.07 Kälviä			1 jukan-m
2.41,17	Veli Suhonen-56		HK	30.05 Tukholma			76 kv
2.41,57	Jussi Viitasaari-45	kk-team	19.07 Kälviä			1-40 jukan-m
2.44,46	Tapio Lampela-53	KV	01.05 Ylistaro			2 nat
2.45,09	Sauli Peltoniemi-60	kk-team	29.08 Kokkola			6 venetsia	(Kalevan Kierros)
2.49,14	Simo Pallaspuro-54	kk-team	29.08 Kokkola			11 venetsia
2.50,45	Esko Viitasaari-56	KT	19.07 Kälviä			3 jukan-m
	--10--
2.51,05	Erkki Riippa-49		KT	19.07 Kälviä			2-40 jukan-m
2.52,43	Eero Korhonen-44	HK	19.07 Kälviä			3-40 jukan-m
2.53,02	Heikki Ollila		HK	12.09 Kempele			5 ka
2.53,33	Jyrki Kivineva-70	TU	19.07 Kälviä			4 jukan-m
2.53.50	Tommi Viitasaari-68	kk-team	29.08 Kokkola 	
2.54,03	Veikko Pesonen-39	HK	19.07 Kälviä			2-50 jukan-m
2.55,20	Erja Ervonen-63		KU	13.09 Karttula
2.56,52	Tom Lillqvist-55	kk-team	29.08 Kokkola			22 venetsia
2.57.06	Martti Ruotsalainen-49	PyPo	06.09 Nivala			1-40 2 pim
2.57,10	Raimo Jääskä-58		KU	23.08 Reykjavik
	--20--
2.57,52	Christer Wikberg-68	KV	29.08 Kokkola			24 venetsia
3.00,09	Ari Heikkiniemi-59	kk-team	29.08 Kokkola			29 venetsi


	110m aidat-92
13.55	Antti Haapakoski-71	KaJu	20.06 Kuortane			1A kv		+1,7	
15.55	Timo Ranta-Ojala-70	TU	26.05 Kalajoki			3 pk		+0,4	
15.71	Harri Yli-Kotila-66	TU	20.08 Kalajoki			2 pim		-0,2	
15.94	Mika Saukkosaari-68	KV	09.06 Kokkola			1 pk		+1,4	
15.95	Matti Viitala-66	PyPo	13.09 Kuortane		PB	D ka		+1,3	
17,0	Marko Järvi-69		SS	30.08 Raahe			D pim		+1,6			
17.39	Markus Torppa-74	PyPo	20.08 Kalajoki			4 pim		-0,2	


	400m aidat-92
61.66	Mika Saukkosaari-68	KV	19.08 Kalajoki			1 pim	
62.29	Seppo Appelqvist-70	VetU	03.09 Jyväskylä			1	
64.76	Osmo Heikkala-64	KU	19.08 Kalajoki			3 pim	
65.35	Tomi Reinikainen	RK	19.08 Kalajoki			4 pim	
66.81	Janne Murtoniemi-77	RK	19.08 Kalajoki			5 pim	


	3000m esteet-92
9.19,46	Timo Halonen-60		NU	02.06 Nivala			1 pk	
9.29,29	Osmo Heikkala-64	KU	28.06 Joensuu			2 B-SM	
9.36,7	Mika Olkkola-73		TU	27.08 Kälviä			1-20 pim	
10.20,9	Jouni Kykyri-71		KT	17.06 Jyväskylä			6 PV	
10.53,7	Sauli Känsälä-53	KP-V	27.08 Kälviä			2 pim	


	korkeus-92
220	Matti Viitala-66	PyPo	05.07 Jyväskylä			2 SM	
205	Marko Järvi-69		SS	27.06 Kemi			2 kv	
200	Sauli Niemi-77		KT	02.08 Pärnu			2-16 mo	
196	Kari-Matti Puukangas-68	KT	27.06 Joensuu		PB	4 B-SM	
190	Markus Torppa-74	PyPo	31.05 Kälviä			4 ka	
190	Jani Luokkanen-75	KU	16.07 Viitasari			5-18 karn
190	Antti Haapakoski-71	KaJu	12.09 Kuortane			D ka	
187	Teemu Nissilä-76	LV	15.08 Vantaa			6-16 SM	
181	Juha-Pekka Niemelä-76	KP-V	11.06 Pyhäjärvi		PB	1-16 pk	
180	Markus Mustonen-77	KaJu	26.07 Nivala			4-16 pim	
	---10---			
180	Alf Hillilä-77		KU	02.09 Kannus			2-16 KLLpm 	
178	Jani Tikkakoski-75	VetU	15.08 Vammala			D18 SM    	
175	Pasi Nielikäinen	NU	16.06 Pyhäjärvi			D-18 pim				
175	Kari Vanhatupa-76	KT	23.07 Kannus			1-16 pk	
172	Petri Pajala-76		NU	16.06 Pyhäjärvi			D16 pim	
170	Jukka Salmela-77	VetU	02.09 Kannus			3-16 KLLpm				
170	Janne Murtoniemi-77	RK	31.07 Kalajoki			1-16 pk 	


	seiväs-92
510	Harri Paloa-66		RP	19.06 Nilsiä			2 ka
480	Markku Sipilä-70	AV	28.07 Haapajärvi		2 ka
455	Ilkka Tulasalo-77	HU	08.07 Oulu			2 pk
430	Jarmo Eronen-57		HK	06.09 Nivala			1 pk
420	Jouni Koistinen-76	KV	06.09 Nivala			2 pk
402	Tuomo Hihnala-77	RK	10.09 Alavieska			2-16 pk
390	Antti Tulasalo-75	HU	17.06 Pyhäjärvi			D-18 pim
390	Jani Tikkakoski-75	VetU	16.08 Vammala			D-18 SM
380	Mikael Riihimäki-76	KV	21.07 Kokkola			2-16 pk
370	Mauno Niemelä-36	NU	28.07 Haapajärvi		7 ka
	---10---
370	Markus Torppa-74	PyPo	13.09 Lapua			D-18 teamSM	
370	Marko Järvi-69		SS	20.08 Kalajoki			4 pim
340	Petri Pajala-76		NU	17.06 Pyhäjärvi			D-16 pim
340	Antti Haapakoski-71	KaJu	13.09 Kuortane			D ka
330	Janne Murtoniemi-77	RK	10.08 Rautio			4-16 pk
330	Pasi Nielikäinen-74	NU	17.06 Pyhäjärvi			D-18 pim 
320	Timo Sammallahti-78	KV	10.09 Alavieska			1-14 pk
320	Marko Kähtävä-76	AV	10.09 Alavieska			3-16 pk
300	Sauli Hoikka-78		HK	23.08 Laukaa			16-14 SM
300	Matti Viitala-66	PyPo	13.09 Kuortane			D ka
	---20---
300	Tuomas Tervonen-75	PyPo	13.09 Lapua			D-18 teamSM	


	pituus-92
722	Antti Haapakoski-71	KaJu	12.09 Kuortane			D ka		+1,7	
696	Harri Yli-Kotila-66	TU	04.06 Toholampi			1 ka		+0,9	
668	Kari Mastokangas-67	HT	27.06 Joensuu			- B-SM		+1,6	
666	Jani Tikkakoski-75	VetU	16.06 Pyhäjärvi			D-18 pim	+1,3	
656	Markus Torppa-75	PyPo	12.09 Lapua			D-18 SM		+0,7	
656	Marko Järvi-69		SS	19.08 Kalajoki			2 pim		+1,09	
652	Timo Ranta-Ojala-70	TU	31.05 Kälviä			2 ka		+1,80	
647	Samsa Tuikka-76		TU	14.08 Vantaa			11q-16 SM	+1,0			
639	Teuvo Peltomaa-60	KV	31.05 Kälviä					+0,54			
617	Tommi Känsäkangas-75	KP-V	19.07 Pyhäjärvi			3-20 ne		+0,2	
						
609	Lauri Skantsi-75	KT	25.07 Nivala			4-18 pim	+1,4	
604	Tuomo Orava-52		TU	04.06 Toholampi			5 ka		+1,3	
602	Antti Tulasalo-75	HU	31.05 Kälviä			3-18 ka		-1,7	
598	Petri Pajala-76		NU	16.06 Pyhäjärvi			D-16 pim	+1,1	
586	Jouni Koistinen-76	KV	25.07 Nivala			3-16 pim	+1,1	


	kolmiloikka-92
15.31	Harri Yli-Kotila-66	TU	11.06 Viitasaari		5 ka		+1,3	
13.94	Markus Torppa-74	PyPo	16.08 Vammala			4-18 SM		+0,7	
13.86	Teuvo Peltomaa-60	KV	08.07 Lapua			- kv		+1,3	
13.73	Antti Haapakoski-71	KaJu	20.08 Kalajoki			2 pim		+1,7	
12.79	Jani Lepola-75		RP	26.07 Nivala			2-18 pim	+1,0	
12.75	Marko Järvi-69		SS	20.08 Kalajoki			4 pim	
12.65	Pasi Nielikäinen-74	NU	26.07 Nivala			3-18 pim	+1,2	
12.46	Samsa Tuikka-76		TU	26.07 Nivala			1-16 pim	+1,0	
12.21	Sauli Niemi-77		KT	26.07 Nivala			2-16 pim	+1,0	
11.90	Janne Murtoniemi-77	RK	26.07 Nivala			3-16 pim	+0,6	
	--10--


	kuula-92
17.60	Arsi Harju-74		PK	12.07 Hämeenkyrö		4 karn	
15.14	Markus Vanhala-71	UK	09.08 Kokkola			1 pk	
14.86	Juha Korri-63		KV	12.09 Ullava			2 pk	
14.56	Marko Salo-68		KP-V	04.06 Kälviä    		1 ka	
14.40	Olli Ali-Haapala-71	UK	07.06 Ähtäri			9 ka	
14.38	Tapani Kananen-52	PyPo	19.08 Kalajoki			2 pim	
13.64	Antti Haapakoski-71	KaJu	12.09 Kuortane		PB	D ka	
13.40	Taisto Vierimaa-65	AV	19.08 Kalajoki		PB	5 pim	
13.26	Petri Kärkkäinen-71	SS	06.06 Ullava			2 laji-p	
13.19	Timo Ranta-Ojala-70	TU	16.06 Pyhäjärvi			D pim			
	---10---


	kiekko-92
50.70	Marko Salo-68		KP-V	28.07 Haapajärvi	PB	1 ka	
47.98	Tapani Kananen-52	PyPo	11.06 Pyhäjärvi			1 pk	
41.36	Taisto Vierimaa-65	AV	20.08 Kalajoki			3 pim	
38.80	Juha Lahdenranta-76	NU	15.07 Rautio			5 ka	
38.64	Ilkka Laihorinne-71	KV	06.06 Alavieska			2 laji-p	
36.02	Timo Ranta-Ojala-70	TU	20.08 Kalajoki			5 pim	
34.44	Tuomo Orava-52		KU		
34.24	Antti Haapakoski-71	KaJu	13.09 Kuortane			D ka		
34.06	Tapani Pudas-47		AV	09.07 Alavieska			1-45 karn	
34.04	Heimo Pudas		YK		
	---10---


	moukari-92
72.10	Taisto Vierimaa-65	AV	14.06 Parkano		PB	4 kv	
64.58	Hannu Polvi-48		YK	01.06 Ylivieska			1 pk	
57.50	Kimmo Partanen-67	KaJu	12.09 Kalajoki			1 pk	
52.30	Markku Sipilä-70	AV	19.08 Kalajoki			3 pim	
51.56	Rauli Pudas-54		AV	12.09 Kalajoki			2 	
51.12	Marko Salo-68		KP-V	26.09 Kaustinen		PB	1 pk	
45.72	Niilo Sorvoja-51	YK	18.07 Kajaani			2-40 SM	
44.16	Harri Harju-70		KP-V	23.08 Kaustinen			2 pk 	
41.70	Jarmo Polvi-77		YK	12.09 Ylivieska			1 pk	
41.24	Mika Savimäki-78	RP	12.09 Ylivieska			2 pk   	
	---10---			
36.34	Seppo Harju-41		KP-V	02.06 Haapajärvi		3 pk	


	keihäs-92
70.82	Juha Hyvärinen-67	NU	19.06 Keuruu			5 kv	
68.88	Janne Mattila-74	RP	15.08 Vammala			4-18 SM	
68.70	Petri Myllymäki-69	KV	09.06 Kokkola			2 pk	
68.20	Jouni Seppälä-61	SS	06.06 Ullava			1 laji-p	
65.52	Pertti Änäkkälä-57	RP	06.06 Ullava			4 laji-p	
62.96	Petri Pajala-76		NU	(28.8) 				
62.76	Jukka Puurula-65	RP	30.06 Nivala				
61.70	Jukka Kiviniemi-68	NU	20.08 Kalajoki			3 pim	
59.10	Jarmo Seppälä-74	SS	23.08 Nivala      		2	
58.14	Onni Vähäaho-74		NU	26.07 Nivala			3-18 pim	
	--10--					
55.50	Pasi Peltonen-70	PK	07.07 Veteli			2 pk	
55.30	Pekka Priuska-65	YK	20.08 Kalajoki			7 pim	
54.94	Petri Jämsä-73		YK					
54.84	Raimo Seppälä-76	SS	16.06 Kokkola							
54.82	Jani Tikkakoski-75	VetU	16.08 Vammala			D18 SM				
54.38	Pasi Santapakka-73	KT	23.08 Nivala			3	
54.08	Pekka Kangas		YK					
54.06	Vesa Kaunisto-68	VetU	12.08 Veteli			1 pjoki					
53.98	Antti Haapakoski-71	KaJu	13.09 Kuortane			D ka					
52.88	Hannu Erkkilä		SS	21.07 Nivala			3 pk					
	--20--
	


					1991	

	100m-91
10.81	Mika Hietala-71		SS	11.08 Kälviä +0,9		1A ka	
11.00	Eero Simojoki-72	KV	08.06 Kuopio +2,0		4-20 karn
11.01	Harri Anttila-72	KV	08.06 Kuopio +2,0		5-20 karn	
11.09	Jari Saari-65		KaJu	13.06 Kalajoki +0,50		1 kv	
11.17	Jukka Heinonen-66	TU	22.06 Kuortane +1,9		2C elit	
11.29	Juha Isoherranen-70	HK	13.07 Iisalmi +0,3		3 ka	
11.31	Terho Kohonen-75	PyPo	21.07 Parkano -0,2		3s3-16 SM	
11.33	Sami Nurmesniemi-73	KV	20.07 Lapua +1,4		6-18 SM	
11.43	Kim Engbeg-74		KV	20.07 Lapua +1,5		4s1-18 SM
11.55	Lauri Simojoki-72	KV	08.06 Kuopio +2,0		8-20 karn			
	---10---						
11.56	Markku Laajala-72	PK	30.06 Pyhäjärvi +1,78		3h2 pim	
11.72	Seppo Nuorala-76	KJ	25.06 Ylivieska +1,6		2-16 pim	
11.76	Kari Mastokangas-67	HT	13.06 Kalajoki +0,50		5 kv	
11.78	Tomi Venetjoki-73	HU	25.06 Ylivieska +1,5		3-18 pim	
11.81	Sami Moilanen-73	PK	25.06 Ylivieska +1,5		4-18 pim	
11.83	Marko Järvi-69		SS	11.08 Kälviä			7 ka	
11.98	Pasi Torppa-71		PyPo	25.06 Ylivieska +1,5		1-20 pim	
11.99	Toni Patama-76		KV	25.06 Ylivieska +1,6		3-16 pim	
11.99	Klaus Mäkelä-68		KV	27.08 Kokkola +1,6		9 pk	
12.07	Timo Ranta-Ojala-70	TU	27.07 Helsinki -0,5		D SM				
	---20---
	
w
11.48	Lauri Simojoki-72	KV	22.06 Kuortane			5D kv		+3,6
11,79	Jani Tikkakoski-75	VetU	19.06 Nivala			D-16 pim	+4,4
11,95	Antti Tulasalo-75	HU	19.06 Nivala			D-16 pim	+4,4	

käsiaika
11,3	Markku Laajala-72	PK	02.06 Toholampi			1 ka		+2,0


	200m-91
22.10	Harri Anttila-72	KV	18.08 Ylöjärvi			4A ka		+1,3	
22.75	Jari Saari-65		KaJu	29.06 Pyhäjärvi			1 pim		-0,30	
22.82	Mika Hietala-71		SS	29.06 Pyhäjärvi			2 pim		-0,30	
23.18	Kim Engberg-74		KV	22.08 Alahärmä			
23.32	Sami Nurmesniemi-73	KV	21.07 Lapua	    		4h4-18		+0,9	
23.41	Juha Isoherranen-70	HK	29.06 Pyhäjärvi			3 pim		-0,30
23.62	Terho Kohonen-75	PP	29.06 Pyhäjärvi			4 pim		-0,30	
23.74	Pasi Torppa-71		PyPo	21.08 Espoo-Le			5-20		+1,3				
23,7	Jukka Heinonen-66	TU				
23.96	Samuli Sinkkonen-72	KaJu	26.06 Ylivieska			1-20 pim	+1,6	
	---10---					
23.99	Tomi Venetjoki-73	HU	21.07 Lapua			8h3-18 SM	+1.8			
24.25	Seppo Nuorala-76	KJ	29.06 Pyhäjärvi			6 pim		-0,30	
24.97	Ismo Takkunen-74	AV	26.06 Ylivieska			3-18 pim	+1,6	
25.10	Kari Jaatinen-72	KaJu	26.06 Ylivieska			2-20 pim	+1,6	


	400m-91
49,9	Samuli Sinkkonen-72	KJ	14.07 Kuopio			2-20 kv	
50.85	Klaus Mäkelä-68		KV	27.08 Kokkola			1 pk	
51.15	Rami Virkkala-69	KU	30.06 Pyhäjärvi			3 pim	
51.48	Timo Hietala-71		TU	31.07 Pihtipudas		2 ka	
52.29	Sami Nurmesniemi-73	KV	13.08 Kokkola			2 pk	
52.49	Harri Anttila-72	KV	27.08 Kokkola			2 pk	
52.79	Jari-Jukka Kivioja-64	YK	13.08 Kokkola			3 pk	
52.82	Tero Kössi-75		KU	04.07 Kalajoki			1 pk	
53.04	Tomi Venetjoki-73	HU	25.06 Ylivieska			1-18 pim	
53.25	Jani Anttonen-73	KV	30.06 Pyhäjärvi			5 pim	
	---10---			
53,4	Kari Jaatinen-72	KaJu	14.07 Kuopio			4-20 kv	
53.77	Teijo Haapaniemi-56	RP	04.07 Kalajoki			2 pk	
54.04	Kim Engberg-74		KV	06.09 Tornio			3 SAKU	
53,9	Markku Järvi-73		NU	08.08 Pyhäjärvi			1-18 pk	
54.21	Sami Hovila		LV	25.06 Ylivieska			2-18 pim	
54.82	Marko Kotila-74		TU	06.08 Kokkola			5-18 po	


	800m-91
1.50,24	Timo Sarlin-72		KV	23.06 Lapinlahti	PB	10rA kv	
1.52,46	Samuli Sinkkonen-72	KaJu	08.08 Lahti			2B kv	
1.53,17	Klaus Mäkelä-68		KV	06.06 Ylivieska			2 pk	
1.54,20	Timo Hietala-71		TU	22.08 Lapua			4 pk	
1.54,74	Jari-Jukka Kivioja-64	YK	23.06 Lapinlahti		5B kv	
1.55,13	Rami Virkkala-69	KU	29.06 Pyhäjärvi			2A pim	
1.56,65	Timo Lehto-56		KV	10.07 Kannus			3A ka	
1.57,0	Marko Kotila-74		TU	13.07 Kuopio			1A-18 ne	
1.57,29	Hannu Takalo-Mattila-65	KU	10.07 Kannus			4A ka				
1.57,48	Tero Kössi-75		KU	10.07 Kannus			5A ka	
	--10--		
1.58,15	Jani Anttonen-73	KV	25.07 Ylivieska			4 pk	
1.58,20	Teijo Haapaniemi-56	RP	08.06 Lappeenranta	PB	1-35 SM	
1.58,81	Kari Jaatinen-72	KaJu	25.07 Ylivieska			5 pk	
1.59,14	Osmo Heikkala-64	KU	10.07 Kannus			7r1 ka	
1.59,89	Martti Ahistus-61	NU	13.06 Kalajoki			7 kv	
2.00,90	Aki Viiliäinen-70	KV	29.06 Pyhäjärvi			9 pim	
2.01,00	Pekka Jääskä-65		UK	13.06 Kalajoki			9 kv  	
2.01,03	Mika Olkkola-73		TU	14.07 Pyhäjärvi			2-20 ka		
2.01,53	Ismo Takkunen-74	AV	25.07 Ylivieska			6 pk	
2.01,58	Lasse Palola-74		NU	14.07 Pyhäjärvi			3-20 ka
	--20--
2.01,60	Markus Palola-70	NU	13.06 Kalajoki			10 kv	
2.01,96	Markku Ainali-63	KV	30.07 Nivala			2 pk		
2.02,00	Markku Järvi-73		NU	06.08 Nivala			3 pk	


	1500m-91
3.48,66	Timo Sarlin-72		KV	03.07 Pieksämäki		10A kv	
3.57,89	Marko Kotila-74		TU	10.08 Orimattila		2-18 mo	
3.58,6	Klaus Mäkelä-68		KV	31.07 Pihtipudas		1 ka	
4.01,13	Osmo Heikkala-64	KU	16.07 Tampere			4B ka				
4.01,71	Antero Kangas-66	YK	27.08 Kokkola			1 pk	
4.02,54	Jari-Jukka Kivioja-64	YK	17.07 Nivala			2 kv	
4.02,66	Kimmo Perkkiö-66	YK	30.06 Pyhäjärvi			2 pim	
4.03,73	Pekka Jääskä-65		UK	03.06 Pietarsaari		8 po	
4.04,51	Tuomo Keski-Ojala-61	YK	30.06 Pyhäjärvi			4 pim	
4.05,32	Teijo Haapaniemi-56	RP	30.06 Pyhäjärvi			5 pim	
	--10--	
4.05,75	Mika Olkkola-73		TU	19.07 Lapua			10-18 SM	
4.06,46	Timo Lehto-56		KV	30.06 Pyhäjärvi			7 pim
4.06,93	Tom Saarela-57		Athlos	01.08 Vaasa			2 OAJ	
4.07,04	Ismo Takkunen-74	AV	19.07 Lapua			11-18 SM	
4.07,76	Esa Similä-65		YK	16.07 Tampere			10B ka		
4.11,91	Jani Anttonen-73	KV	27.08 Kokkola			2 pk	
4.13,30	Markku Ainali-73	KV	27.08 Kokkola			3 pk	
4.13,93	Kari Jaatinen-72	KaJu	27.08 Kokkola			4 pk
4.16,4	Heikki Roimas-61	KT	19.07 Kälviä			1 pk	
4.19,05	Tero Löf-72		KaJu	27.08 Kokkola			5 pk	
	--20--
4.19,14	Jouni Kykyri-71		KT	13.08 Kokkola			2 pk
	

	3000m-91
8.25,96	Antero Kangas-66	YK	16.07 Oulu			5 kv	
8.26,42	Kimmo Perkkiö-66	YK	16.07 Oulu		PB	6 kv	
8.38,15	Marko Kotila-74		TU	21.07 Lapua			1A-18 SM	
8.44,19	Mika Olkkola-73		TU	21.07 Lapua			4A-18 SM	
8.44,87	Jari-Jukka Kivioja-64	YK	06.06 Kannus			1 pk	
8.44,90	Pekka Jääskä-65		UK	06.06 Kannus			2 pk	
8.51,60	Marko Santapakka-71	KT	11.08 Kälviä			3 ka	
8.57,05	Teijo Haapaniemi-56	RP	13.06 Kalajoki			6 kv	
8.59,50	Osmo Heikkala-64	KU	11.08 Kälviä			5 ka	
9.03,66	Heikki Roimas-61	KT	25.07 Ylivieska			2 pk	
	--10--	
9.04,40	Esa Similä-65		YK	02.06 Lempäälä			9 ka			
9.04,46	Kari Kangasvieri-63	TU		
9.05,16	Ismo Takkunen-74	AV	18.06 Kokkola			1 pk	
9.11,70	Pekka Takkunen-50	AV	18.06 Kokkola			2 pk	
9.12,61	Markku Ainali-63	KV	25.07 Ylivieska			3 pk	


	5000m-91
14.08,43 Antero Kangas-66	YK	27.07 Helsinki			7 SM	
14.36,23 Tuomo Keski-Ojala-61	YK	29.06 Pyhäjärvi			2 pim	
14.58,34 Timo Halonen-60	NU	03.06 Pietarsaari		3 po	
15.01,88 Kimmo Perkkiö-66	YK	03.06 Pietarsaari		4 po			
15.15,16 Mika Olkkola-73	TU	09.06 Porvoo			8 ka	
15.28,49 Keijo Vähäkangas-51	YK	29.06 Pyhäjärvi		PB	4 pim	
15.36,30 Pekka Jääskä-65	UK	29.06 Pyhäjärvi			5 pim	
15.39,17 Kari Kangasvieri-63	TU	29.06 Pyhäjärvi			6 pim	
15.46,91 Juha Pylväs-71		YK	21.07 Raahe			10-20 SM	
15.57,54 Osmo Heikkala-64	KU	29.06 Pyhäjärvi			7 pim	
	---10---


	10000m-91
29.46,74 Antero Kangas-66	YK	29.07 Helsinki			5 SM	
30.20,15 Timo Halonen-60	NU	28.05 Helsinki			10 ka	
30.30,61 Tuomo Keski-Ojala-61	YK	29.07 Helsinki			15 SM	
30.33,75 Kimmo Perkkiö-66	YK	28.05 Helsinki		PB	19 kv  	
32.11,93 Keijo Vähäkangas-51	YK	30.06 Pyhäjärvi		PB	1 pim	
33.00,80 Kari Kangasvieri-63	TU	30.06 Pyhäjärvi			2 pim	
35.23,00 Risto Hautakangas-57	HK	30.06 Pyhäjärvi			3 pim	


	maraton-91
2.27,07	Kimmo Perkkiö-66	YK	29.09 Berliini
2.29,38	Markku Järnbäck-52	TU	01.06 Oulu			2 ka
2.35,25	Pekka Rutanen-51	UK	26.05 Posio		PB	22 SM
2.36,36	Veli Suhonen-56		HK	01.06 Tukholma			83 kv
2.37,30	Risto Hautakangas-57	HK	01.06 Tukholma		PB	89 kv
2.40,20	Veikko Taipale-58	Athlos	01.06 Oulu			6 ka
2.41,37	Keijo Vähäkangas-51	YK	01.06 Oulu			7 ka
2.43,40	Jussi Viitasaari-45	HU	02.11 Vammala			3-40 ka
2.43.50	Tom Saarela-57		Athlos	01.06 Tukholma			196 kv
2.43,57	Raimo Kopsala-54	TU	01.06 Tukholma		PB	200 kv	
	--10--
2.45,50	Tapio Lampela-53	KV	31.08 Kokkola			2-35 venetsia			
2.46,35	Timo Järvi		KV	31.08 Kokkola		PB	3 venetsia		
2.47,07	Esko Viitasaari-56	KT	27.07 Pietarsaari		8 jaakon-m
2.47.12	Jorma Keskinen-51	Athlos	31.08 Kokkola		PB	1-40 venetsia
2.48,16	Simo Pallaspuro-54	KV	31.08 Kokkola			3-35 venetsia
2.49,47	Martti Oravakangas	KV	31.08 Kokkola			4 venetsia
2.51,37	Heikki Leppäniemi-62	KP-V	31.08 Kokkola		PB	7 venetsia
2.52,01	Jaakko Syri-51		LK	31.08 Kokkola			2-40 venetsia
2.53,15	Sampo Junttila-63	YK	08.09 Nivala			1 kunto-m
2.53,29	Seppo Välkky-45		YK	01.06 Oulu			6-40 ka
	--20--
2.55,45	Keijo Etelämäki-65	TU	24.08 Hämeenlinna		18 ka
2.56,13	Jukka Maunula-48	KT	06.04 Kokkola			3-40 ka
2.56,13	Heikki Ollila		HK	14.09 Kempele
2.56,34	Eero Korhonen-44	HK	01.06 Oulu			7-40 ka
2.56,58	Tapio Manninen		KaJu	31.08 Kokkola			8 venetsia			
2.57,51	Sauli Peltoniemi-60	KV	24.08 Hämeenlinna		23 ka
2.58,46	Pekka Pernu-62		KT	27.10 Maarianhamina	
2:59.30	Voitto Puutio-46	LV	31.08 Kokkola			6-35 venetsia


	110m aidat-91
13.69	Antti Haapakoski-71	KaJu	20.07 Raahe +1,6		1-20 SM	
15.60	Harri Yli-Kotila-66	TU	30.06 Pyhäjärvi -0,25		1 pim	
15.89	Timo Ranta-Ojala-70	TU	17.07 Nivala -0,3		3	
16.65	Mika Saukkosaari-68	KV	30.06 Pyhäjärvi -0,25		3 pim	
19.14	Keijo Hiltunen-57	KU	03.06 Pietarsaari		8 po	


	400m aidat-91
59.64	Kari Virkkala-61	KV	29.06 Pyhäjärvi			1 pim	
60.39	Timo Ranta-Ojala-70	TU	29.06 Pyhäjärvi			2 pim	
61.59	Markus Palola-70	NU	29.06 Pyhäjärvi			3 pim	
66.58	Seppo Appelqvist-70	VetU	29.06 Pyhäjärvi			4 pim
70.04	Kari Appelqvist-64	VetU	29.06 Pyhäjärvi			5 pim			


	3000m esteet-91
9.15,94	Timo Halonen-60		NU	28.07 Helsinki		
9.28,15	Osmo Heikkala-64	KU	18.07 Hämeenlinna		


	korkeus-91
224	Matti Viitala-66	PyPo	06.07 Viitasaari		1 ka	
205	Marko Järvi-69		SS	29.06 Pyhäjärvi			2 pim	
196	Markus Torppa-74	PyPo	14.07 Pyhäjärvi		PB	1-18 ka
195	Harri Yli-Kotila-66	TU	03.06 Pietarsaari		3 po	
195	Kari-Matti Puukangas-68	KT	04.06 Nivala			1 pk	
193	Sami Moilanen-73	PK	21.07 Lapua			10-18 SM	
193	Jani Luokkanen-75	KU	20.07 Varkaus			5-16 SM	
187	Timo Ranta-Ojala-70	TU	27.07 Helsinki			D SM		
183	Jani Niemi-75		KaJu	26.06 Ylivieska		PB	2-16 pim	
183	Sauli Niemi-77		KT	24.08 Tampere			2-14 SM	
	---10---			
183	Teemu Nissilä-76	LV	28.07 Espoo			3-16 kv	
180	Kari Vanhatupa-76	KT	26.06 Ylivieska			3-16 pim	
180	Juha-Pekka Niemelä-76	KP-V	26.06 Ylivieska			4-16 pim	
175	Kimmo Salmela		KaJu	14.07 Pyhäjärvi			4-16 ka	
175	Tuomas Tervonen-75	PyPo	01.09 Pyhäjärvi	
175	Mika Saukkosaari-68	KV		
170	Jani Tikkakoski-75	VetU	01.09 Pyhäjärvi	
170	Antti Tulasalo-75	HU	01.09 Rautio	


	seiväs-91
525	Markku Sipilä-70	AV	30.06 Pyhäjärvi			1 pim
515	Harri Palola-66		YK	21.06 Keuruu			2 kv
410	Ilkka Tulasalo-77	HU	14.09 Joutsa			D16 T-SM
405	Timo Ranta-Ojala-70	TU	28.07 Helsinki			D SM
390	Petri Pajala-76		YK	15.08 Alavieska			1-16 pk
380	Antti Tulasalo-75	HU	19.07 Parkano			D16 SM
380	Keijo Hiltunen-57	KU	30.06 Pyhäjärvi			2 pim
370	Jani Tikkakoski-75	VetU	19.07 Parkano			D16 SM
370	Asko Eerola-71		AV	19.07 Raahe			team-20 SM	
370	Mauno Niemelä-36	NU	21.07 Turku			2-55			
	---10---
360	Tuomo Orava-52		KU	19.06 Nivala			D pim
360	Ilkka Koutonen-71	AV	26.06 Ylivieska			1-20 pim
360	Marko Järvi-69		SS	30.07 Nivala			2 pk			
310	Lauri Skantsi-75	KT	19.07 Parkano			D16 SM
310	Jouni Koistinen-76	KV	19.07 Alavieska			1-16 pk			
310	Tuomo Hihnala-77	RK	29.08 Alavieska			1-14 pk	
300	Onni Vähäaho-74		NU	19.06 Nivala			D pim
300	Jani Luokkanen-75	KU	06.08 Kokkola			5-18 po


	pituus-91
704	Harri Yli-Kotila-66	TU	02.06 Toholampi			- ka		+2,0	
698	Pekka Mattila-69	HimRo	02.06 Toholampi		PB	- ka		+1,4
686	Antti Kilponen-60	PyPo	29.06 Pyhäjärvi			2 pim		+0,80	
680	Kari Mastokangas-67	HT	29.06 Pyhäjärvi			3 pim		+0,36	
664	Timo Ranta-Ojala-70	TU	29.06 Pyhäjärvi			4 pim		+0,92	
664	Marko Järvi-69		SS	29.06 Pyhäjärvi			5 pim		+0,87	
657	Timo Isokangas-63	YK				
647	Jani Tikkakoski-75	VetU	07.09 Pihtipudas		8-20 koulu	+0,7				
644	Mika Saukkosaari-68	KV	29.06 Pyhäjärvi			6 pim		+1,19	
642	Sami Moilanen-73	PK	29.08 Veteli			1 pk		+1,3			
	--10--
617	Tuomo Orava-52		KU	18.06 Nivala			D pim							
614	Pekka Harju-75		HU	20.08 Kannus			4-16 po		+1,2	
605	Antti Tulasalo-75	HU	13.06 Kalajoki			3-16 kv 	
594	Tommi Känsäkangas-75	KP-V	25.06 Ylivieska			3-16 pim	
588	Lauri Skantsi-75	KT	02.06 Toholampi			3-16 ka		+1,8	
587	Tero Kössi-75		KU	15.09 Joutsa			D16 T-SM			

ilman tuulilukemaa
711	Pekka Mattila-69	HimRo	11.08 Kälviä			1 ka
603	Tommi Känsäkangas-75	KP-V	11.08 Kälviä			1-16 ka


	kolmiloikka-91
15.32	Harri Yli-Kotila-66	TU	21.06 Pudasjärvi	PB	2 ka		+0,6	
13.42	Kari Mastokangas-67	HT	30.06 Pyhäjärvi			2 pim		+0,6	
12.80	Sami Moilanen-73	PK	26.06 Ylivieska			-18 pim		+1,3			
12.33	Marko Järvi-69		SS	03.06 Pietarsaari		7 po		+0,6	
12.29	Teuvo Peltomaa-60	KV	30.06 Pyhäjärvi			3 pim		+0,3	
12.17	Jani Lepola-75		RP				
11.96	Lauri Skantsi-75	KT	26.06 Ylivieska			2-16 pim	+0,7				
11.78	Samsa Tuikka-76		TU	26.06 Ylivieska			3-16 pim	+1,6	
11.47	Janne Ottavainen-76	NU						
11.39	Sauli Niemi-77		KT	Kokkola  			1-14 pim	
	---10---


	kuula-91
16.38	Arsi Harju-74		PK	24.08 Tranås, SWE		1-20 mo	
14.48	Marko Salo-68		KP-V	04.09 Kaustinen			1 kunta	
14.43	Markus Vanhala-71	UK	21.07 Raahe			7-20 SM	
14.39	Tapani Kananen-52	PyPo	29.06 Pyhäjärvi			2 pim	
14.34	Juha Korri-63		KV	18.06 Rautio			1 pk 	
13.57	Olli Ali-Haapala-71	UK	21.0 7Raahe			13q-20 SM	
13.10	Petri Kärkkäinen-71	SS	26.06 Ylivieska			3-20 pim	
12.97	Ilkka Koutonen-71 	AV	26.06 Ylivieska			4-20 pim	
12.25	Timo Ranta-Ojala-70	TU	27.07 Helsinki			D SM	
12,13	Jorma Salmela-nn	YK	05.09 Ylivieska			1-35 pk
	--10--
11.84	Marko Pallari-76	PK	21.08 Kaustinen			1 pjoki	
	

	kiekko-91	mitalilaji
50.88	Tapani Kananen-52	PyPo	18.08 Haapavesi			1 pk	
47.62	Pentti Kahma-43		AV	31.05 Alavieska			1 so	
47.48	Marko Salo-68		KP-V	13.06 Kalajoki			2 kv	
42.54	Kimmo Partanen-67	KaJu	13.07 Rautio			4 ka	
40.24	Timo Ranta-Ojala-70	TU	30.06 Pyhäjärvi			4 pim	
39.86	Markus Vanhala-71	UK	30.06 Pyhäjärvi			5 pim
39.36	Tuomo Orava-52		KU	30.06 Pyhäjärvi			6 pim	
38.98	Ilkka Laihorinne-71	KV	06.08 Nivala			3 pk	
38.82	Taisto Vierimaa-65	AV	31.05 Alavieska			3 pk				
37.48	Olli Ali-Haapala-71	UK	25.06 Ylivieska			1-20 pim	
	---10---			
36.70	Reijo Niskanen-46	AV	31.05 Alavieska			4 pk	
36.12	Heikki Isopahkala-49	KaJu	04.07 Alavieska			1-35 ka				
36.10	Paavo Tiinanen		YK	04.07 Alavieska			2-35 ka				
35.88	Rauli Pudas-54		AV	31.05 Alavieska			5 pk	
35.84	Arsi Harju-74		PK	30.06 Pyhäjärvi			8 pim	


	moukari-91
69.44	Taisto Vierimaa-65	AV	02.09 Anjalankoski		5 ka	
62.30	Hannu Polvi-48		YK	06.06 Ylivieska			1 pk	
53.48	Kimmo Partanen-67	KaJu	26.07 Ylivieska	
51.92	Rauli Pudas-54		AV	13.09 Alavieska			2 pk	
49.16	Niilo Sorvoja-51	YK	25.07 Ylivieska			1 pk	
48.04	Markku Sipilä-70	AV	13.09 Alavieska			3 pk	
44.22	Marko Salo-68		KP-V	22.09 Kaustinen			1 pk	
40.76	Harri Harju-70		KP-V	25.07 Ylivieska			2 pk				
36.64	Seppo Harju-41		KP-V	28.08 Kaustinen		PB	2 pk
35,12	Tauno Tikkalahti-34	KTU	28.08 Kaustinen			3 pk
	---10---	
33.70	Jarmo Polvi-77		YK				
31.64	Markus Vanhala-71	UK	25.06 Ylivieska			1-20 pim	
27.46	Risto Paavola-65	KP-V	28.08 Kaustinen		PB	4 pk	


	keihäs-91
72.40	Juha Hyvärinen-67	NU	24.08 Nivala			1 pk	
70.02	Jouni Seppälä-61	SS	30.06 Pyhäjärvi			1 pim	
69.68	Jukka Puurula-65	RP	31.07 Pihtipudas  		2 ka rough	
69.34	Petri Myllymäki-69	KV	20.08 Perho		PB	1 pk	
66.90	Janne Mattila-74	RP	06.09 Pihtipudas		2 KLL	
65.08	Pertti Änäkkälä-57	RP	30.06 Pyhäjärvi			4 pim	
63.58	Pasi Peltonen-70	PK	30.06 Pyhäjärvi		PB	6 pim	
61.48	Onni Vähäaho-74		NU	27.08 Kokkola		PB	3 pk	
60.12	Vesa Kaunisto-68	VetU	30.07 Veteli			2 pk	
58.84	Kalevi Jussila-61	YK	13.08 Kokkola			5 pk	
	---10---					
58.14	Jarmo Seppälä-74	SS	26.06 Ylivieska			2-18 pim	
57.76	Aulis Sillanpää-55	VetU	28.05 Reisjärvi			3 pk			
57.22	Jarkko Hallanaro-74	KU	06.08 Kokkola			3-18 po	
55.04	Arto Seppälä-62		SS	07.09 Reisjärvi			4 pk	
52.28	Raimo Seppälä-75	SS				
51.78	Petri Pajala-76		NU	30.06 Pyhäjärvi			10 pim	
50.72	Sami Moilanen-73	PK	20.08 Perho			2 pk	



					1990	

	100m-90
11.03	Mika Hietala-71		SS	23.08 Hämeenlinna		2 ka		+0,8	
11.05	Jari Saari-65		KaJu	22.07 Ylivieska			3h2 kv		-0,3	
11.09	Harri Anttila-72	KV	14.07 Joensuu			4sf2-18 SM	+1,9	
11.29	Eero Simojoki-72	KV	08.07 Nivala +2,0		1h1 pim	
11.38	Markku Laajala-72	PK	03.07 Kokkola +1,3		3 pk	
11.43	Jukka Heinonen-66	TU	20.08 Jalasjärvi +1,0		4A ka	
11.54	Kari Mastokangas-67	HT	08.07 Nivala +2,0		2h1 pim	
11.55	Kim Engberg-74		KV	07.08 Kannus +1,7		1-18 po	
11.61	Terho Kohonen-75	PyPo	03.07 Kokkola +0,6		1-16 pk	
11.75	Jouni Heinonen-70	TU	07.09 Lappajärvi +0,6		Sf-KLL	
	---10---					
11.78	Marko Antinoja-72	HU	03.07 Kokkola ok		5 pk	
11.78	Timo Ranta-Ojala-72	TU	19.05 Turku +1,0		D-20 mo	
11.81	Tomi Venetjoki-73	HU	03.07 Kokkola ok		6 pk	
11.83	Janne Ylitorvi-73	HU	03.07 Kokkola ok		7 pk	
11.84	Sami Nurmesniemi-73	KV	22.08 Kokkola			3-18 kaupM	+1,7				
11.92	Lauri Simojoki-72	KV	22.08 Kokkola			4-18 kaupM	+1,7				
11.93	Pasi Torppa-71		PyPo	08.07 Nivala +2,0		5h1 pim	
12.08	Timo Hietala-71		TU				
12.13	Ilkka Koutonen-71	AV	21.08 Ylivieska   		D-20 pim	
12.14	Jani Tikkakoski-75	VetU	03.07 Kokkola +0,6		4-16 pk	
	---20---


	200m-90
21.90	Jari Saari-65		KaJu	17.07 Kristiina		PB	3A ka		+1,7	
22.80	Mika Hietala-71		SS	15.07 Valkeakoski		2h1-20 SM	+0,9	
23.00	Harri Anttila-72	KV	07.06 Helsinki			7h FJG		
23.20	Eero Simojoki-72	KV	29.05 Kokkola			1-18 pk		+1,5	
23.20	Markku Laajala-72	PK	07.06 Helsinki			2h2-18		-0,2	
24.06	Pasi Torppa-71		PyPo	15.07 Valkeakoski		8h1-20 SM	+0,9	
24.08	Sami Nurmesniemi-73	KV	07.06 Helsinki			
24.16	Janne Ylitorvi-73	HU	02.06 Äänekoski			7-18 ka		-0,7	
24.20	Kim Engberg-74		KV	29.05 Kokkola			3 pk		+1,5	
24.34	Lauri Simojoki-72	KV	29.05 Kokkola			4 pk		+1,5
	---10---					
24.39	Marko Antinoja-72	HU	02.06 Äänekoski			6-18 ka		-0,7	
24.71	Timo Sarlin-72		KV	29.05 Kokkola			6 pk		+1,5	
25,08	Jani Anttonen-73	KV	29.05 Kokkola			7 pk		+1,5	
25.43	Toni Patama-76		KV	16.08 Kalajoki			1-14 pk			
25.59	Seppo Nuorala-76	KaJu	16.08 Kalajoki			2-14 pk	

käsiaika
24,3	Timo Hietala-71		TU	13.06 Kannus			1 pk		+0,5
24,3	Markku Anttila-64	KV	13.06 Kannus			2 pk		+0,5
	
w
23,06	Markku Laajala-72	PK	12.06 Kokkola			1 pk		+2,3	


	400m-90
50.39	Samuli Sinkkonen-72	KaJu	14.08 Raahe			6A ka	
51.34	Timo Sarlin-72		KV	04.09 Kokkola			1-18 pk	
51.88	Timo Hietala-71		TU	28.07 Kokkola			1-20 pim	
52.06	Tomi Venetjoki-73	HU	03.07 Kokkola			2 pk	
52.09	Rami Virkkala-69	KU	08.07 Nivala			2h1 pim	
52.34	Jukka Aho-66		UK	03.07 Kokkola			3 pk
52.36	Jari-Jukka Kivioja-64	YK	03.07 Kokkola			4 pk	
52.84	Jani Anttonen-73	KV	04.09 Kokkola			2-18 pk	
53.06	Risto Posio-66		KU	03.07 Kokkola			7 pk
53.50	Timo Ranta-Ojala-70	TU	19.05 Turku			D-20 mo	
	---10---			
53.56	Tapani Alahäivälä-65	YK		
53.82	Tero Kössi-75		KU	28.08 Kokkola			2 pk	
53.90	Hannu Lintilä-67	UK	03.07 Kokkola			8 pk	
53.99	Sami Nurmesniemi	KV		
53,9	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU		


	800m-90
1.53,43	Samuli Sinkkonen-72	KaJu	11.08 Orimattila		2-20 ka	
1.53,70	Timo Sarlin-72		KV	05.07 Turku			6B PNG	
1.53,92	Jari-Jukka Kivioja-64	YK	14.08 Seinäjoki			7A ka	
1.54,54	Rami Virkkala-69	KU	14.08 Seinäjoki			8A ka	
1.54,54	Tuomo Keski-Ojala	YK	16.08 Kalajoki			2 pk	
1.55,45	Timo Hietala-71		TU	16.08 Kalajoki			4 pk	
1.55,77	Jani Anttonen-73	KV	29.07 Orimattila	PB	2-17 mo	
1.58,08	Markku Alahäivälä-65	YK	23.06 Saarijärvi		7B kv	
1.58,36	Osmo Heikkala-64	KU	23.06 Saarijärvi		6C kv	
1.59,0	Teijo Haapaniemi-56	RP	31.07 Kalajoki			4 pk 	
	---10---				
1.59,50	Jukka Aho-66		UK	07.07 Nivala			6 pim	
1.59,68	Hannu Takalo-Mattila-65	KU	07.07 Nivala			7 pim	
2.00,0	Kari Jaatinen-72	KaJu	12.07 Kannus			1 pk
2.00,0	Markku Ainali-63	YR	31.07 Kalajoki		PB	1B pk	
2.00,41	Risto Posio-66		KU	07.07 Nivala			8 pim	
2.00,5	Martti Ahistus-61	NU	16.08 Pyhäjärvi			2 pk	
2.00,77	Marko Kotila-74		TU	25.07 Kannus			1-16 ka	
2.00,80	Esa Similä-65		YK	22.06 Ylöjärvi			8E kv			
2.00,88	Raimo Alakorpi-69	UK	07.07 Nivala			9 pim	
2.00,94	Pekka Jääskä-65		UK	14.08 Seinäjoki			2C ka	
	---20---


	1500m-90
3.47,99	Timo Sarlin-72		KV	07.07 Lubeck			3-19 mo	
3.48,33	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	12.08 Pieksämäki		8A kv	
3.54,9	Kimmo Perkkiö-66	YK	14.08 Raahe		PB	3 ka	
3.56,52	Antero Kangas-66	YK	08.07 Nivala			2 pim	
4.00,23	Markku Alahäivälä-65	YK	22.06 Keuruu			3B kv	
4.00,6	Teijo Haapaniemi-56	RP	12.08 Kannus			1 pk	
4.00,96	Rami Virkkala-69	KU	18.07 Nivala			4r1 ka	  
4.02,08	Jari-Jukka Kivioja-64	YK	22.06 Keuruu			5B kv	
4.02,17	Osmo Heikkala-64	KU	03.07 Kokkola			1 alue-k	
4.05,2	Timo Hietala-71		TU	12.08 Kannus			3 pk	
	---10---			
4.05,83	Pekka Jääskä-65		UK	18.07 Nivala			2r2 ka	
4.05,9	Markku Haapakoski-64	YK	16.06 Tammela			2 ka	
4.05,9	Markku Ainali-63	YR	12.08 Kannus			4 pk
4.08,01	Hannu Takalo-Mattila-65	KU	03.07 Kokkola			5 alue-k	
4.08,29	Jani Anttonen-73	KV	22.08 Kokkola			2-18 kaup-mest	
4.09,96	Heikki Leppäniemi-62	KP-V	20.08 Jalasjärvi		3B ka	
4.10,18	Mika Olkkola-73		TU	02.06 Äänekoski			4-18 ka	
4.10,61	Juha Pylväs-71		YK	08.07 Nivala			7 pim	
4.13,43	Raimo Alakorpi-69	UK	08.07 Nivala			10 pim
4.14,80	Kari Kangasvieri-63	TU	07.06 Ylivieska			3 pk			
	---20---	


	3000m-90
8.10,4	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	28.07 Oulu			1 pk	
8.14,37	Antero Kangas-66	YK	22.07 Ylivieska			6 kv	
8.28,1	Osmo Heikkala-64	KU	01.06 Karstula		PB	4 po	
8.31,0	Kimmo Perkkiö-66	YK	28.07 Oulu			3 pk				
8.37,81	Timo Sarlin-72		KV	19.08 Espoo			1-18 mo	
8.41,31	Pekka Jääskä-65		UK	22.06 Ylöjärvi			13 kv	
8.42,17	Markku Haapakoski-64	YK	29.05 Helsinki-E	PB	11B ka	
8.49,03	Markku Alahäivälä-65	YK	29.05 Helsinki-E		12B ka	
8.50,11	Rami Virkkala-69	KU	27.05 Kälviä			3 ka	
8.50,27	Juha Pylväs-71		YK	22.07 Ylivieska			7 kv	
	---10---			
8.50.42	Teijo Haapaniemi-56	RP	04.09 Kokkola			2 pk	
8.55,94	Heikki Leppäniemi-62	KP-V	03.07 Alavus			1C kv		
8.56,19	Jari-Jukka Kivioja-64	YK	27.05 Kälviä			6 ka	
8.59,76	Mika Olkkola-73		TU	29.07 Orimattila		4-17 mo	
9.00,88	Kari Kangasvieri-63	TU	27.05 Kälviä			9 ka
9.04,93	Markku Ainali-63	YR	12.06 Kokkola			1 pk	
9.05,53	Keijo Yli-Hukka-70	KV	29.05 Kokkola			1 pk
		

	5000m-90
14.06,33 Tuomo Keki-Ojala-61	KU	03.08 Oulu			4 SM	
14.07,93 Antero Kangas-66	YK	03.08 Oulu		PB	5 SM
14.28,0	 Timo Halonen-60	NU	10.06 Porvoo			1 ka	
14.35,59 Kimmo Perkkiö-66	YK	24.07 Tornio		PB	9 kv	
15.10,25 Markku Haapakoski-64	YK	07.07 Nivala			1 pim	
15.14,56 Juha Pylväs-71		YK	15.07 Valkeakoski		9-20 SM	
15.19,00 Kari Kangasvieri-63	TU	19.07 Kauhajoki	
15.24,36 Pekka Jääskä-65	UK	07.07 Nivala			3 pim	
15.25,24 Teijo Haapaniemi-56	RP	07.07 Nivala		PB	4 pim	
15.27,5	 Marko Santapakka-71	KT	12.08 Kannus			1 pk	
	---10---				
15.33,0	 Mika Olkkola-73	TU	12.08 Kannus			2 pk	
15.41,04 Ilpo Tekoniemi-58	Athlos	28.07 Ähtäri			2 pim TUL	
15.41,20 Teijo Kivelä-70	PK	29.07 Kokkola			2-20 pim	
15.46,2	 Markku Alahäivälä-65	YK	13.06 Kajaani			1 ka	
15.46,33 Osmo Heikkala-64	KU	12.06 Vaasa			16 kv	
15.49,4	 Keijo Ylihukka-70	KV	12.08 Kannus			4 pk	
16.00,1	 Kari Appelqvist-64	VetU	12.08 Kannus			5 pk	
16.19,44 Vesa Peltoniemi-67	KP-V	07.07 Nivala			6 pim	


	10000m-90
29.45,87 Tuomo Keski-Ojala-61	KU	05.08 Oulu			5 SM	
29.46,54 Antero Kangas-66	YK	05.08 Oulu			6 SM	
30.07,00 Timo Halonen-60	NU	29.05 Helsinki-E		10 ka	
30.53,21 Kimmo Perkkiö-66	YK	12.07 Hämeenlinna		4 ka	
31.38,49 Kari Kangasvieri-63	TU	13.06 Tampere		PB	7 kunta	
31.58,58 Markku Haapakoski	YK	08.07 Nivala		PB	1 pim	
32.16,29 Teijo Haapaniemi-56	RP	11.09 Nivala			2 pk  
32.31,95 Ilpo Tekoniemi-58	Athlos	29.07 Ähtäri			2 pim TUL		
33.13,51 Mika Olkkola-73	TU	11.09 Nivala			5 pk	
33.20,0  Martti Vesamäki-50	PTU	01.07 Oulu			1 pim, TUL
	---10---
33.38,21 Kari Appelqvist-64	VetU	17.07 Porvoo	
33.42,13 Sulo Lamu-56		TU	08.07 Nivala			4 pim			
33.55,31 Eero Kortetmaa-53	UK	08.07 Nivala			5 pim	
34.30,78 Risto Hautakangas-57	HK	08.07 Nivala			6 pim	
34.45,18 Pekka Rutanen-51	UK	08.07 Nivala			7 pim	


	maraton-90
2.30,56	Markku Järnbäck-52	TU	15.09 Kempele
2.32,57	Keijo Vähäkangas-51	YK	25.08 Kokkola		PB	1 venetsia
2.34,28	Kimmo Perkkiö-66	YK	14.10 Vantaa			11 korson-m
2.34,54	Keijo Etelämäki-65	TU	25.08 Lappeenranta	PB	1 kaleva
2.35,42	Veikko Taipale-58	Athlos	21.07 Pietarsaari		2 jakob-m
2.35,43	Veli Suhonen-56		HK	11.08 Helsinki		PB	40 HCM
2.38,40	Martti Vesamäki-50	PTU	11.08 Helsinki			4-40 HCM
2.39,05	Jussi Viitasaari-45	HU	25.08 Lappeenranta		1-40 kaleva
2.39,23	Pekka Rutanen-51	UK	27.05 Karjaa	
2.41,32	Risto Hautakangas-57	HK	11.08 Helsinki
	--10--
2.44,08	Raimo Jääskä-58		KU	11.08 Helsinki
2.44,51	Simo Pallaspuro-54	GIF	25.08 Lappeenranta		4 kaleva	
2.45,13	Sauli Peltoniemi-60	KV	25.08 Lappeenranta		5 kaleva
2.47,29	Martti Ruotsalainen-49	PyPo	09.09 Nivala			4 pim
2.48.56	Tom Saarela-57		Athlos	02.06 Tukholma			234 kv
2.49,52	Esko Viitasaari-56	KT	03.11 Vammala
2.52,47	Tapio Lampela-53	KV	19.05 Evijärvi			3 evistart
2.53,32	Seppo Välkky-45		YK	25.08 Kokkola			7 venetsia		2-40
2.55,08	Jukka Maunula-48	KT	01.05 Ylistaro			38 kyrönjoki		12-40 SM
2.57.00	Ari Heikkiniemi-59	KT	25.08 Lappeenranta		22 kaleva		
2.57,37	Juhani Tuomaala-54	K:la	11.08 Helsinki
2.58.52	Esa Saarela-56		EE	09.09 Nivala			7 pim
	--20--
2.59,29	Arto Viitasaari-62	KT	25.08 Lappeenranta		32 kaleva


	110m aidat-90
13.65	Antti Haapakoski-71	KaJu	26.07 Jämsänkoski +0,9		1A kv	
15.59	Timo Ranta-Ojala-70	TU	20.05 Turku +1,7		D-20 mo	
16,4	Mika Saukkosaari-68	KV	12.08 Kannus			1 pk	
16,9	Tuomo Rannankari-69	VetU				
17,3	Keijo Hiltunen-57	KU	12.08 Kannus			2 pk	
18.07	Antti Kois-69		AV	22.08 Ylivieska			D pim	
18.66	Ilkka Koutonen-71	AV	16.09 Oulainen +0,8		D-20 SM	
20.96	Antti Takkunen-71	AV	16.09 Oulainen			D-20 SM				


	400m aidat-90
57,6	Kari Virkkala-61	KV	01.06 Karstula			6 po	
58,4	Timo Ranta-Ojala-70	TU	01.06 Karstula			7 po	
64.50	Seppo Appelqvist-70	VetU	29.07 Kokkola			1-20 pim	


	3000m esteet-90
 9.13,40 Timo Halonen-60	NU	24.06 Lapinlahti		5 kv	
 9.18,43 Osmo Heikkala-64	KU	22.07 Joutsa			3 B-SM	
 9.35,39 Teijo Haapaniemi-56	RP	18.07 Nivala			5 kv	
 9.35,73 Kimmo Perkkiö-66	YK	21.08 Nivala		PB	3 pim	
 9.49,97 Pekka Jääskä-65	UK	21.08 Nivala			5 pim	
10.01,59 Markku Alahäivälä-65	YK	21.08 Nivala			6 pim	
10.32,14 Markus Palola		NU	21.08 Nivala			7 pim	
10.50,84 Jarkko Sipilä		YK	21.08 Nivala			8 pim	
10.52,11 Sauli Känsälä-53	KP-V	21.08 Nivala			9 pim	


	korkeus-90
225	Matti Viitala-66	PyPo	18.08 Helsinki		PB	2 mo	
210	Marko Järvi-69		SS	22.07 Ylivieska			4 kv	
200	Harri Yli-Kotila-66	TU	07.07 Nivala		PB	3 pim	
195	Sami Moilanen-73	PK	12.06 Seinäjoki		PB	2-18 ka
190	Markus Torppa-74	PyPo	21.07 Kuopio			1-16 kv	
189	Jani Luokkanen-75	KU	29.07 Kokkola			1-16 pim	
186	Timo Ranta-Ojala-70	TU	19.05 Turku			D-20 mno	
185	Kar-Matti Puukangas-68	KT	13.06 Kannus			1 pk	
183	Harri Lappalainen-72	PyPo	29.07 Kokkola		PB	1-18 pim	
182	Teemu Nissilä-76	LV	28.06 Viitasaari		2-14 ka	
	---10---			
180	Tuomo Rannankari-69	VetU		
175	Ilkka Koutonen-71	AV	29.07 Kokkola			1-20 pim	
175	Sami Nurmesniemi-73	KV	29.07 Kokkola			2-18 pim	
175	Jukka Syrjälä		AV	29.07 Kokkola			3-18 pim	
175	Janne Riihimäki-72	PK	05.09 Perho	
174	Antti Kois-69		AV	21.08 Ylivieska			D pim	
170	Sauli Niemi-77		KT	11.08 Ylivieska			1-13 pim		
170	Juha-Pekka Niemelä-76	KP-V	25.08 Oulainen			12-14 SM	
170	Kari Vanhatupa-76	KT		
170	Sami Ahvenkoski		PK	05.09 Perho	
	---20---


	seiväs-90
540	Harri Palola-66		YK	03.06 Parkano			2 ka
531	Markku Sipilä-70	AV	19.07 Alavieska		PB	1 pk
460	Antti Kois-68		AV	29.05 Nivala			2 pk
420	Timo Ranta-Ojala-70	TU	20.05 Turku			D-20 mo
401	Asko Eerola-71		AV	28.07 Kokkola			1-20 pim
400	Keijo Hiltunen-57	KU	08.07 Nivala			3 pim			
380	Ilkka Koutonen-71	AV	16.09 Oulainen			D-20 SM-team
380	Mauno Niemelä-36	NU	21.08 Nivala			1 pk
380	Tuomo Orava-52		KU	12.08 Kannus			2 pk
372	Petri Pajala-76		YK	26.08 Oulainen			1-14 SM
	--10--
350	Ilkka Tulasalo-77	HU	26.08 Oulainen			1-13 SM
350	Antti Tulasalo-75	HU	13.07 Joutsa			D-16 SM
340	Antti Takkunen-71	AV	14.07 Valkeakoski		D-20 SM
340	Tuomo Rannankari-69	VetU	22.08 Ylivieska			D pim
340	Jani Tikkakoski-75	VetU	22.08 Ylivieska			D-16 pim			
330	Markus Torppa-74	PyPo	21.08 Ylivieska			D-16 pim
305	Marko Kähtävä-76	AV	15.09 Alavieska			1-14 pk
300	Tommi Känsäkangas-75	KP-V	21.08 Ylivieska			D-16 pim	
290	Tomi Ruusila-76		TU	28.07 Kokkola			4-16 pim
280	Jouni Koistinen-76	KV	12.08 Ylivieska			3-14 pim
	--20--
280	Matti-Pekka Kujala-76	TU	12.08 Ylivieska			4-14 pim


	pituus-90
712	Timo Isokangas-63	YK	07.07 Nivala			- pim		+2,0	
693	Harri Yli-Kotila-66	TU	22.07 Ylivieska			5 kv		-0,2	
686	Kari Mastokangas-67	HT	10.06 Ähtäri			4 ka		+0,8	
680	Harri Lappalainen-72	PyPo	14.07 Joensuu			7-18 SM		+1,1	
667	Pekka Mattila-69	HimRo	18.07 Nivala			5 kv		+1,7
654	Markku Sipilä-70	AV	07.07 Nivala			6 pim		+1,9	
652	Timo Ranta-Ojala-70	TU	03.06 Toholampi			1 ka			
641	Sami Moilanen-73	PK	14-15.9 Lohja			3-18 SAKU	+0,2	
637	Tuomo Rannankari-69	VetU				
629	Jani Tikkakoski-75	VetU	14.07 Imatra			D-16 SM		+0,9	
	--10--
609	Ilkka Koutonen-71	AV	21.08 Ylivieska			D-20 pim				
597	Tommi Känsäkangas-75	KP-V	12.07 Veteli			
596	Tuomo Orava-52		KU	03.06 Toholampi			2 ka	
590	Kim Engberg-74		KV	02.09 Kannus			2-16 cup	+0,3	

w
649	Tuomo Rannankari-69	VetU	27.05 Kälviä			1 ka		+6,4


	kolmiloikka-90
15.00	Harri Yli-Kotila-66	TU	03.07 Alavus			4 ka		+1,0	
14.79	Antti Kilponen-60	PyPo	02.06 Lempäälä			1 ka		+1,4	
13.80	Teuvo Peltomaa-60	KV	08.08 Nokia			12 kv		+0,9	
13.00	Marko Järvi-69		SS	08.07 Nivala			- pim		+1,1
12.82	Markus Torppa-74	PyPo	09.09 Raahe			2-16 po		-0,2	
12.60	Harri Lappalainen-72	PyPo	29.07 Kokkola					+1,4				
12.45	Jani Tikkakoski-75	VetU	29.07 Kokkola					+2,0			
11.86	Jani Niemi-75		KaJu	16.08 Kalajoki			1-16 pk	
11.76	Jani Lepola-75		RP	28.06 Pyhäjärvi 		1 pk	
11.69	Lauri Skantsi-75	KT	29.07 Kokkola			4-16 pim	+2,0	
	---10---					
11.67	Ilkka Koutonen-71	AV	29.07 Kokkola					+1,6				
11.66	Toni Hautakoski-75	HT	29.07 Kokkola			6-16 pim	+1,5	
11.45	Samsa Tuikka-76	TU				
11.34	Pasi Torppa-71		PyPo	29.07 Kokkola					+1,5				
11.29	Seppo Appelqvist-70	VetU	29.07 Kokkola			3-20 pim	+1,7	


	kuula-90
15.65	Arsi Harju-74		PK	25.08 Perho			1 kunta	
15.39	Tapani Kananen-52	PyPo	07.07 Nivala			1 pim	
14.35	Olli Ali-Haapala-71	UK	28.06 Hämeenkyrö		3-20	
14.02	Juha Korri-63		KV	21.08 Kokkola			(2-20) pk	ulkop				
13.08	Marko Salo-68		KP-V	07.07 Nivala			4 pim	
12.67	Timo Ranta-Ojala-70	TU	03.06 Toholampi			5 ka	
12.56	Ilkka Koutonen-71	AV	07.07 Nivala			6 pim	
11.91	Tuomo Rannankari-69	VetU	21.08 Ylivieska			D pim	
11.76	Juha Roukala-61		KaJu	07.07 Nivala			7 pim	
11.74	Keijo Hiltunen-57	KU	27.05 Kälviä			4 ka	
	---10---							
11.63	Tuomo Orava-52		KU	03.06 Toholampi			6 ka	
11.59	Atro Kuorikoski-68	KT	14.08 Himanka			1	
11.26	Jaakko Puskala		UK	10.08 Ullava			2 pitM					
11.17	Mika Paananen		SS	21.08 Nivala			1 pk					


	kiekko-90
51.52	Tapani Kananen-52	PyPo	16.08 Pyhäjärvi			1 pk	
48.00	Marko Salo-68		KP-V	01.07 Alavieska			6 karn	
40.30	Kimmo Partanen-67	KaJu	16.08 Kalajoki			2 pk	
38.94	Kauko Luikku-46		RP	14.06 Alavieska			2 pk	
38.64	Heikki Isopahkala-49	KaJu	08.07 Nivala			3 pim	
37.82	Olli Ali-Haapala-71	UK	08.07 Nivala			5 pim	
37.10	Juha Uusimäki-66	KT	14.06 Alavieska			3 pk		
36.78	Timo Ranta-Ojala-70	TU	20.05 Turku			D-20 mo	
36,06	Tapani Pudas-47		AV	(28.8) Kuopio			1-35 TLK
34.68	Ilkka Koutonen-71	AV	09.08 Alavieska			1-20 pk
	--10--		
33.68	Tuomo Rannankari-69	VetU	22.08 Ylivieska			D pim		
33.04	Ilkka Laihorinne-71	KV	16.08 Kalajoki			3 pk	
32.60	Asko Eerola-71		AV	28.07 Kokkola			2-20 pim
32,14	Antti Takkunen-71	AV	16.09 Oulainen			D-20 teamSM	


	moukari-90
71.00	Taisto Vierimaa-65	AV	22.09 Alavieska			1 pk	
55.74	Hannu Polvi-48		YK	07.07 Nivala			2 pim	
50.10	Kimmo Partanen-67	KaJu	07.07 Nivala			3 pim	
48.80	Rauli Pudas-54		AV	22.09 Alavieska			2 pk	
46.10	Markku Sipilä		AV	07.07 Nivala			4 pim	
42.24	Arto Kokko-59		KaJu	31.07 Kalajoki			1 pk	
38.62	Harri Harju-70		KP-V	07.07 Nivala			6 pim	
36.30	Seppo Harju-41		KP-V	07.06 Ylivieska			1 pk	
35.78	Tauno Tikkalahti-34	KTU	28.07 Ähtäri			2 pim TUL
32.86	Antti Takkunen		AV	29.09 Alavieska			1-20 pk	
	---10---


	keihäs-90
74.36	Eero Heikkinen-55	NU	22.06 Pudasjärvi		1 ka	
67.40	Jukka Puurula-65	RP	01.07 Pihtipudas		7B kv	
65.80	Pertti Änäkkälä-57	RP	27.05 Kälviä			5 ka	
64.10	Aulis Sillanpää-55	VetU	24.07 Nivala			1 pk	
63.26	Kalevi Jussila-61	YK	22.07 Ylivieska			5 kv	
62.68	Matti Ojala-63		KV	04.09 Kokkola			3 pk	
62.56	Mika Kaipinen-70	NU	28.06 Pihtipudas		5-20	
61.96	Vesa Kaunisto-68	VetU	29.05 Kokkola			1 pk	
61.90	Risto Viirelä-58	YK	08.07 Nivala		PB	5 pim	
60.20	Pasi Peltonen-70	PK	29.07 Kokkola			1-20 pim	
	---10---					
59.78	Ari Peltola-68		VetU	16.08 Veteli		PB	4 pjoki		
56.68	Ilkka Koutonen-71	AV	29.07 Kokkola			2-20 pim	
55.82	Arto Seppälä-62		SS	11.09 Nivala			2 pk	
55.42	Keijo Hiltunen-57	KU	27.05 Kälviä			9 ka				
55.44	Janne Mattila-74	RP				
53.50	Timo Ranta-Ojala-70	TU	07.06 Ylivieska			5	
50.90	Onni Vähäaho-74		NU	11.09 Nivala			3 pk	



					1989	

	100m-89
10.93	Mika Hietala-71		SS	02.07 Kannus			1 pim		+1,5	
11.24	Harri Anttila-72	KV	02.07 Kannus			2 pim		+1,5	
11.33	Jukka Heinonen-66	TU	11.07 Raahe			2 ka		+1,5	
11.39	Juha Isoherranen-70	HK	01.08 Seinäjoki			3A ka		-0,86	
11.45	Eero Simojoki-72	KV	10.06 Seinäjoki			5A-18		+1,4	
11.56	Jari Saari-65		KaJu	19.07 Kalajoki			2 ka				
11.58	Antti Haapakoski-71	KaJu	16.09 Järvenpää			D-18 SM		-3,1	
11,59	Timo Ranta-Ojala-70	TU	20.05 Vaasa			
11,62	Markku Laajala-72	PK	29.08 Kokkola			2 pk		+1,8	
11.63	Kari Mastokangas-67	HT	02.07 Kannus			5		+1,5	
	---10---						
11.72	Kim Engberg-74		KV	09.07 Pyhäjärvi			1A ka		+1,9	
11.74	Pasi Torppa-71		PyPo	29.08 Kokkola			3 pk		+1,8	
11.83	Janne Ylitorvi-73	HU	02.07 Kannus			5h1		+0,5	
11.84	Keijo Hiltunen-57	KU	28.07 Turku			D SM		+1,8				
11.86	Marko Järvi-69		SS	29.08 Kokkola			4 pk		+1,8	
11.88	Kalevi Pynssi-68	VetU	08.09 Hämeenlinna   		6-20 KLL	
11.97	Jouni Heinonen-70	TU	22.07 Pyhäjärvi			2-20 pim	
11.97	Tomi Venetjoki-73	HU	08.08 Kokkola			1-16 pk		+1,1	
11.98	Sami Moilanen-73	PK	13.08 Mikkeli			4h1-16		+0,4	
11.98	Marko Antinoja-72	YK	02.07 Kannus			4h2		-0,2	
	---20---


	200m-89
22.36	Jari Saari-65		KaJu	01.07 Kannus			1h1 pim		-0,7	
22.61	Mika Hietala-71		SS	13.08 Tampere			3-18 SM		-2,4	
23.02	Antti Haapakoski-71	KaJu	03.09 Äänekoski			3-18 ka		+0,8	
23.11	Harri Anttila-72	KV	13.08 Tampere			3h1-18 SM	+0,4	
23.19	Juha Isoherranen-70	HK	23.07 Pyhäjärvi			1-20 pim	-0,53	
23.45	Eero Simojoki-72	KV	29.08 Kokkola			1-18 pk		+1,9	
23.62	Jukka Heinonen-66	TU	01.07 Kannus			2h1 pim		-0,7	
23.67	Markku Laajala-72	PK	03.09 Äänekoski			4-18 ka		+0,8	
23.91	Pasi Torppa-71		PyPo	01.07 Kannus			4h1 pim		-0,7	
24.07	Tomi Venetjoki-73	HU	29.08 Kokkola			1-16 pk		+1,9	
	---10---					
24.16	Marko Antinoja-72	YK	01.07 Kannus			1h2 pim		-0,2	
24,0	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	03.08 Pyhäjärvi			1 pk	
24.33	Kim Engberg-74		KV	29.08 Kokkola			2-16 pk		+1,9	
24.34	Keijo Hiltunen-57	KU	01.07 Kannus			5h1 pim		-0,7	
24.53	Timo Hietala-71		TU	22.07 Pyhäjärvi			4-18 pim	-1,05				
24.54	Markku Anttila-64	KV	01.07 Kannus			3h2 pim		-0,2	
24.55	Jarno Halonen-73	RP	01.07 Kannus			6h1 pim		-0,7	


	400m-89
50.52	Antti Haapakoski-71	KaJu	16.09 Järvenpää			D18 T-SM	
50.77	Samuli Sinkkonen-72	KaJu	01.08 Kokkola			1-18 po	
51.68	Rami Virkkala-69	UK	02.07 Kannus			2 pim	
51.94	Jukka Aho-66		UK	02.07 Kannus			1h2 pim	
52.26	Timo Sarlin-72		KV	09.07 Pyhäjärvi			2-18 ka	
52,2	Markku Alahäivälä-65	YK		
52.54	Timo Ranta-Ojala-70	TU	22.07 Pyhäjärvi			2-20 pim	
52,4	Timo Hietala-71		TU	03.08 Pyhäjärvi			1-18 pk	
52.70	Kari Virkkala-61	KV	02.07 Kannus			4 pim	
52.71	Hannu Takalo-Mattila-65	KU	22.08 Kokkola			2 pk 	
	---10---			
52.96	Pasi Torppa-71		PyPo	09.07 Pyhäjärvi			4-18 ka	
52.99	Tomi Venetjoki-73	HU	07.09 Hämeenlinna		3 KLL	
53.10	Markku Laajala-72	PK	22.08 Kokkola			4 pk	
53.12	Markku Anttila-64	KV	02.07 Kannus			2h1 pim	
53.43	Risto Posio-66		KU	22.08 Kokkola			5 pk	


	800m-89
1.53,41	Timo Sarlin-72		KV	26.07 Kannus			1A ka		
1.53,86	Markku Alahäivälä-65	YK	26.07 Kannus		PB	2A ka		
1.54,97	Samuli Sinkkonen-72	KaJu	13.08 Tampere			4-18 SM		
1.55,27	Hannu Takalo-Mattila-65	KU	26.07 Kannus			4A ka		
1.55,44	Rami Virkkala-69	UK	16.08 Kuortane			5A pk		
1.55,46	Jari-Jukka Kivioja-64	KaJu	26.07 Kannus			6A ka		
1.55,99	Risto Posio-66		KU	01.07 Kannus		PB	2 pim		
1.56,3	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	11.07 Kannus			2 poutun maili					
1.56,94	Kimmo Perkkiö-66	YK	26.07 Kannus		PB	7A ka		
1.57,13	Kari Peltokorpi-64	KU	26.07 Kannus		PB	8A ka		
	---10---					
1.57,20	Aki Viiliäinen-70	KV	01.07 Kannus		PB	4 pim		
1.57,41	Osmo Heikkala-64	KU	26.07 Kannus			9A ka		
1.57,94	Timo Hietala-71	TU		26.07 Kannus			10A ka		
1.58,30	Jukka Aho-66		UK	01.07 Kannus			7 pim		
1.59,59	Jani Anttonen-73	KV	26.07 Kannus			13A ka					
1.59,88	Timo Keski-Ojala-61	KU	01.07 Kannus			9 pim		
2.00,28	Jarkko Virkkala-70	KV	26.07 Kannus		PB	2B ka		
2.00,3	Tapani Alahäivälä-65	YK	10.08 Kalajoki		PB	3 pk		
2.00,59	Vesa Peltoniemi-67	KP-V	26.07 Kannus		PB	3B ka		
2.00,5	Marko Kotila-74		TU	11.07 Kannus			2-16 pouttu		
	---20---	
2.00,85	Markku Ainali-63	YRe	26.07 Kannus			5B ka					
2.01,08	Martti Ahistus-61	NU	01.07 Kannus			12 pim	
2.01,7	Esa Similä-65		YK			
2.02,48	Ari Puranen-64		Athlos	18.07 Kokkola			5 pk				
2.02,56	Raimo Alakorpi-69	UK	01.07 Kannus			16 pim		
2.02,5	Pekka Jääskä-65	UK	
2.02,9	Tom Saarela-nn		Athlos	19-20.8 Vaasa			1 pim TUL			
2.03,2	Lauri Simojoki-72	KV				
2.03,6	Antero Kortetmaa-47	UK				


	1500m-89
3.48,97	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	08.08 Iisalmi			5A kv	
3.54,7	Markku Alahäivälä-65	YK	03.08 Pyhäjärvi			2 pk	
3.54,84	Heikki Poutanen-62	KV	08.08 Jyväskylä			15A kv
3.55,2	Kimmo Perkkiö-66	YK	03.08 Pyhäjärvi			3 pk	
3.55,90	Timo Sarlin-72		KV	19.08 Sollentuna, SWE		1-18 mo	
3.56,95	Aki Viiliäinen-70	KV	02.07 Kannus			2 pim	
3.58,8	Osmo Heikkala-64	KU	03.08 Pyhäjärvi			4 pk	
4.00,07	Antero Kangas-66	KT	02.07 Kannus			4 pim	
4.04,4	Risto Posio-66		KU	03.08 Pyhäjärvi			5 pk	
4.05,23	Marko Santapakka-71	KT	01.08 Kokkola			3-18 po	
	---10---
4.06,41	Markku Haapakoski	YK	23.06 Keuruu			3B kv			
4.06,9	Rami Virkkala-69	UK	03.08 Pyhäjärvi			6 pk	
4.08,5	Jari-Jukka Kivioja-64	KaJu	19.07 Kalajoki			11A ka	
4.08,8	Pekka Jääskä-65		UK	19.07 Kalajoki			13A ka	
4.09,08	Marko Kotila-74		TU	01.08 Kokkola			(4-18)-po ulkop	
4.09,30	Esa Similä-65		YK	19.07 Kalajoki			3B ka
4.09,41	Juha Pylväs-71		YK	01.08 Kokkola			4-18 po	
4.09,52	Martti Ahistus-61	NU	02.07 Kannus				
4.09,5	Raimo Alakorpi-69	UK	03.08 Pyhäjärvi			7 pk	
4.10,08	Timo Keski-Ojala-61	KU	06.06 Kokkola			8 po	
	---20---


	3000m-89
8.05,23	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	10.08 Lahti			11 kv	
8.22,75	Antero Kangas-66	KT	25.06 Lapinlahti		5B kv	
8.26,44	Timo Halonen-60		NU	23.07 Ylivieska			5 kv	
8.33,24	Markku Alahäivälä-65	YK	04.06 Kälviä			3 ka	
8.34,06	Kimmo Perkkiö-66	YK	04.06 Kälviä			4 ka	
8.42,4	Pekka Jääskä-65		UK	04.06 Kälviä			7 ka	
8.43,0	Timo Keski-Ojala-61	KU	04.06 Kälviä			8 ka	
8.43,6	Teijo Kivelä-70		PK	04.06 Kälviä			9 ka	
8.45,0	Osmo Heikkala-64	KU	29.08 Kalajoki			1 pk	
8.45,1	Timo Sarlin-72		KV	29.08 Kalajoki			2 pk	
	---10---			
8.45,9	Juha Pylväs-71		YK	04.06 Kälviä			10 ka	
8.48,5	Marko Santapakka-71	KT	04.06 Kälviä			11 ka	
8.49,8	Markku Haapakoski-64	YK	04.06 Kälviä			12 ka	
8.50,1	Rami Virkkala-69	UK	04.06 Kälviä			14 ka	
8.53,0	Kari Peltokorpi-64	KU	04.06 Kälviä			15 ka	
8.53,0	Jari-Jukka Kivioja-64	KaJu	29.08 Kalajoki			5 pk	
8.59,7	Kari Kangasvieri-63	TU	29.08 Kalajoki			7 pk	
9.02,0	Risto Posio-66		KU	04.06 Kälviä			16 ka	
9.05,0	Esa Similä-65		YK	04.06 Kälviä			18 ka	
9.10,7	Eero Kortetmaa-53	UK	07.06 Kannus			4 pk	
	---20---


	5000m-89
14.10,51 Tuomo Keski-Ojala-61	KU	28.07 Turku			7 SM	
14.22,53 Antero Kangas-66	KT	15.06 Tornio			5B kv	
14.34,53 Timo Halonen-60	NU	12.07 Kemi			7 kv	
14.38,19 Kimmo Perkkiö-66	YK	24.06 Saarijärvi		11B kv 	
15.09,36 Pekka Jääskä-65	UK	20.06 Vaasa		PB	10A	
15.15,41 Aki Viiliäinen-70	KV	26.07 Kannus		PB	1 ka	
15.27,78 Juha Pylväs-71		YK	01.07 Kannus			5 pim	
15.36,82 Teijo Kivelä-70	PK	23.07 Pyhäjärvi		PB	1-20 pim	
15.36,87 Kari Kangasvieri-63	TU	20.06 Vaasa			3B	
15.39,46 Vesa Peltoniemi-67	KP-V	01.07 Kannus			6 pim	
		---10---		
15.40,55 Eero Kortetmaa-53	UK	01.07 Kannus			7 pim	
15.40,82 Timo Vaitiniemi-62	NU	26.07 Kannus			4 ka	
15.48,79 Markku Haapakoski-64	YK	01.07 Kannus			8 pim	
15.51,10 Kari Appelqvist-64	VetU	20.06 Vaasa			10B	
15.55,42 Jari Hankonen		PyPo	13.08 Kotka		PB	20-20 SM			
15.56,57 Keijo Yli-Hukka-70	KV	23.07 Pyhäjärvi			2-20 pim	
16.03,55 Raimo Alakorpi-69	UK	23.07 Pyhäjärvi			3-20 pim	
16.04,58 Raimo Jääskä-58	KU	20.06 Vaasa			15B	


	10000m-89
29.41,30 Tuomo Keski-Ojala-61	KU	30.07 Turku			6 SM	
30.40,38 Antero Kangas-66	KT	30.05 Helsinki-E		18 kv				
31.08,62 Timo Halonen-60	NU	02.07 Kannus			1 pim	
31.33,17 Kimmo Perkkiö-66	YK	11.06 Ähtäri			7 ka	
32.18,81 Tauno Pajukangas-57	KP-V	02.07 Kannus			2 pim	
32.35,10 Kari Kangasvieri-63	TU	02.07 Kannus			3 pim	
32.51,39 Raimo Rauma-49		VetU	02.07 Kannus			4 pim	
33.11,00 Sulo Lamu-56		TU	02.07 Kannus			5 pim	
33.13,77 Kari Appelqvist-64	VetU	02.07 Kannus			6 pim	
34.00,85 Pekka Rutanen-51	KP-V	02.07 Kannus			7 pim	
	---10---			
34.22,30 Raimo Jääskä-58	KU	11.06 Ähtäri	


	maraton-89
2.31,48	Markku Järnbäck-52	TU	12.08 Helsinki
2.37.21	Veli Suhonen-56		HK	03.06 Tukholma			96 kv	
2.39,17	Kari Kangasvieri-63	TU	28.05 Hämeenlinna	PB	49 SM
2.41,19	Simo Pallaspuro-54	K:la	27.08 Seinäjoki			7 ka
2.41,30	Pekka Rutanen-51	KP-V	26.08 Kokkola			2 pim
2.41,36	Jussi Viitasaari-45	HU	27.08 Seinäjoki			5-40 ka
2.42.06	Risto Hautakangas-57	HK	03.06 Tukholma			166 kv
2.45,15	Sauli Peltoniemi-60	KV	27.08 Seinäjoki			11 ka
2.46,55	Keijo Etelämäki-65	TU	11.06 Lahti			1 kunto ka	
2.51,05	Tapio Lampela-53	KV	29.04 Ylistaro	
	---10---
2.51.06	Tom Saarela-57		Athlos	04.06 Tukholma			398 kv
2.52,42	Erik Svartsjö-49	KP-V	27.08 Seinäjoki			9-40 ka
2.52,45	Esko Viitasaari-56	KT	04.11 Vammala			12 ka
2.53,06	Esa Saarela-56		EE	26.08 Kokkola			4 pim
2.53,18	Raimo Kopsala-54	TU	28.05 Hämeenlinna		71 SM
2.53,41	Jukka Maunula-48	KT	29.04 Ylistaro	
2.55,25	Mikko Saarikettu-46	K:la	03.06 Oulu			8-40 ka
2.56,19	Arto Viitasaari-62	KT	27.08 Seinäjoki			27 ka
2.58,42	Hannu Ahola		TU	26.08 Kokkola			6 pim		
2.58,49	Esa Lindholm-48		KT	26.08 Kokkola			7 pim
	---20---
2.59,48	Keijo Vähäkangas-51	YK	03.06 Oulu			23 ka
	

	110m aidat-89
13.97	Antti Haapakoski-71	KaJu	30.07 Turku			3 SM		+0,5	
16.53	Kari Virkkala-61	KV	18.07 Kokkola			1		+1,5	
16.90	Mika Saukkosaari-68	KV	02.07 Kannus			1		+0,8	
16,7	Keijo Hiltunen-57	KU	27.08 Kannus			D		+1,4	
17,5	Tuomo Orava-52		KU	27.08 Kannus			D		+1,4	


	400m aidat-89
57.90	Kari Virkkala-61	KV	01.07 Kannus			1 pim	
59.18	Timo Ranta-Ojala-70	KU	23.07 Pyhäjärvi			1-20 pim	


	3000m esteet-89
8.51,67	Timo Halonen-60		NU	29.07 Turku			5 SM	
9.23,6	Osmo Heikkala-64	VetU	22.08 Kannus			2 pim	
9.46,5	Markku Alahäivälä-65	YK	22.08 Kannus		PB	3 pim		
9.51,6	Kimmo Perkkiö-66	YK	22.08 Kannus			4 pim	
10.01,3	Timo Vaitiniemi-62	NU	06.06 Kokkola			6 po	


	korkeus-89
221	Matti Viitala-66	PyPo	25.06 Lapinlahti		3 kv	
214	Marko Järvi-69		SS	06.08 Ikaalinen		PB	2-20 mo	
194	Sami Moilanen-73	PK	08.09 Hämeenlinna		2 KLL	
193	Leo Tilus-72		HU	13.08 Tampere			11-18 SM	
190	Antti Haapakoski-71	KaJu	16.09 Järvenpää			D18 T-SM	
190	Kari-Matti Puukangas-68	KT	01.07 Kannus			2 pim	
187	Markus Torppa-74	PyPo	04.06 Kajaani				
186	Marko Ruuska-67		TU		
186	Timo Ranta-Ojala-70	TU		
180	Sami Nurmesniemi-73	KV	20.08 Kälviä			2-16 ka	
	---10---			
180	Keijo Hiltunen-57	KU	11.07 Kannus				
180	Mika Saukkosaari-68	KV		
177	Ilkka Koutonen-71	AV	20.06 Kannus			D18 pim	
175	Harri Lappalainen-72	PyPo	03.08 Pyhäjärvi			1-18 pk	
175	Ari Lastikka-74		KaJu	30.08 Kalajoki			3-16 	
174	Asko Eerola-71		AV	20.06 Kannus			D18 pim	
173	Teemu Nissilä-76	LV	05.09 Kaustinen			1 koulu	
172	Samuli Sinkkonen-72	KaJu		


	seiväs-89
540	Harri Palola-66		YK	16.06 Taipalsaari		1 ka
515	Markku Sipilä-70	AV	02.07 Kannus			1 pim
465	Antti Kois-68		AV	08.08 Alavieska			1 pk
430	Asko Eerola-71		AV	23.07 Oulu			team SM
420	Keijo Hiltunen-57	KU	
370	Ilkka Koutonen-71	AV	21.06 Kannus
360	Antti Haapakoski-71	KaJu	17.09 Järvenpää
360	Mauno Niemelä-36	NU	
350	Tuomo Orava-52		KU	27.08 Kannus
340	Antti Takkunen-71	AV	22.07 Pyhäjärvi
	-10-
340	Kari Virkkala-61	KV	
325	Petri Pajala-76		YK
320	Jouni Heinonen-70	TU	
310	Aku Kalajo-73		AV	22.07 Kalajoki			1-16 pim
300	Jari Kauppila		HU	
300	Jani Luokkanen-75	KU	06.08 Ylivieska	
300	Samuli Sinkkonen-72	KaJu		
300	Markus Torppa-74	PyPo
290	Antti Tulasalo-75	HU
290	Mikko Mäki-Petäjä-74	AV
	-20-	
290	Jari Alakastari		AV
280	Ilkka Tulasalo-77	HU		
280	Jani Tikkakoski-75	VetU	20.06 Kannus
280	Tero Kössi-75		KU	20.06 Kannus
280	Tommi Känsäkangas-75	KP-V	06.08 Ylivieska
280	Jukka Syrjälä-73	AV	22.07 Kalajoki


	pituus-89 Mitalilaji
680	Antti Haapakoski-71	KaJu	22.07 Pyhäjärvi			1-18 pim	+0,3	
678	Kari Mastokangas-67	HT	22.07 Oulu			3 B-SM		+0,7	
678	Harri Yli-Kotila-66	TU	01.07 Kannus			-	
678	Hannu Saukkosaari-65	KV	01.07 Kannus			3 pim		+0,7
661	Marko Järvi-69		SS	22.07 Pyhäjärvi			1-20 pim	+1,5	
660	Timo Ranta-Ojala-70	TU	20.05  Spala			D		-0,4	
652	Harri Lappalainen-72	PyPo	01.06 Pyhäjärvi			1-18 pk		+0,9	
631	Markku Sipilä-70	AV	22.07 Pyhäjärvi			2-20 pim	
629	Markku Laajala-72	PK	22.07 Pyhäjärvi    		2-18 pim	
627	Mika Saukkosari-68	KV	01.07 Kannus			5 pim		+0,6	
	---10---					
622	Tuomo Orava-52		KU				
615	Sami Moilanen-73	PK	21.07 Kalajoki			1-16 pim	
598	Asko Eerola-71		AV				
596	Jari Laulumaa-70	HK	22.07 Pyhäjärvi			3-20 pim	


	kolmiloikka-89
15.00	Harri Yli-Kotila-66	TU	20.06 Vaasa			1 ka		+0,6	
14.60	Antti Kilponen-60	PyPo	28.05 Lempäälä			- ka		+1,9	
14.48	Teuvo Peltomaa-60	KV	07.08 Töysä			5 ka		-0,2	
12.61	Markus Torppa-74	PyPo	22.07 Kalajoki			1-16 pim	+0,29	
12.46	Marko Järvi-69		SS	06.06 Kokkola			5 po	
12.23	Jani Tikkakoski-75	VetU	22.07 Kalajoki			2-16 pim	-0,87	
12.20	Harri Lappalainen-72	PyPo	23.07 Pyhäjärvi			1-18 pim	
12.19	Sami Nurmesniemi-73	KV	22.07 Kalajoki			3-16 pim	-0,24	
11.73	Jani Lepola-75		RP	02.09 Ähtäri			4-14 po	
11.69	Kim Engberg-74		KV	12.08 Mikkeli			T-SM		+0,3	
	---10---					
11.29	Jussi Heikkilä-76	VetU	22.07 Kalajoki			4-16 pim	+0,47	
11.28	Lauri Skantsi-75	KT	02.09 Ähtäri			5-14 po	


	kuula-89
14.96	Tapani Kananen-52	PyPo	01.07 Kannus			1 pim	
13.61	Juha Korri-63		KV	20.06 Himanka			1 pk				
13.58	Marko Salo-68		KP-V	01.07 Kannus			2 pim	
13.04	Timo Ranta-Ojala-70	TU	20.05 Spala, POL 		D	
12.86	Taisto Vierimaa-65	AV	01.07 Kannus			4 ka	
12.67	Olli Ali-Haapala-71	UK	04.06 Kälviä			4 ka	
12.27	Petri Mäntynen-67	PyPo	04.06 Kälviä			5 ka	
12.00	Jorma Salmela		YK	31.08 Ylivieska			1-35 kaupM					
11.92	Pekka Ojala-43		YK	31.08 Ylivieska			2-35 kaupM			
11.82	Arsi Harju-74		PK					
	---10---							
11.60	Arto Kuorikoski-68	KT	15.08 Himanka			3 pk	
11.57	Juha Uusimäki-66	KT	04.06 Kälviä			6 ka	
11.53	Paavo Tiinanen		YK	31.08 Ylivieska			3-35 kaupM					
11.34	Tuomo Orava-52		KU	26.08 Kannus			D pim	
11.30	Niilo Sorvoja-51	YK	31.08 Ylivieska			4-35 kaupM			
11.20	Keijo Hiltunen-57	KU	07.06 Kannus			2 pk	
11.19	Matti Puurula		YK	31.08 Ylivieska			5-35 kaupM					
11.17	Harri Harju-70		KP-V	23.07 Pyhäjärvi			1-20 pim	
11.12	Kimmo Erkkilä-67	LV					
11.12	Sakari Puumala		KP-V					
	--20--


	kiekko-89
52.02	Tapani Kananen-52	PyPo	Rantsila	
49.44	Marko Salo-68		KP-V	30.05 Kokkola			1 pk	
40.84	Petri Mäntynen-67	PyPo	Alavieska	
39.60	Heikki Isopahkala-49	KaJu	13.07 Alavieska			2-35 karn	
38.26	Tuomo Orava-52		KU	03.08 Kalajoki				
37.96	Timo Ranta-Ojala-70	TU		
37.22	Keijo Hiltunen-57	KU	02.07 Kannus			4 pim	
36.66	Kauko Luikku-46		RP	13.07 Alavieska			3-35 karn	
36.20	Kimmo Jutila-69		AV	22.07 Pyhäjärvi			2-20 pim	
35.62	Matti Ojala-63		KV		
	---10---
34.92	Juha Uusimäki-66	KT	02.07 Kannus			7 pim	


	moukari-89
65.92	Taisto Vierimaa-65	AV	25.05 Kalajoki			1 pk
52.08	Kimmo Partanen-67	KaJu	01.07 Kannus			2 pim	
45.18	Kimmo Jutila-69		AV	23.07 Pyhäjärvi			1-20 pim	
42.80	Veikko Jutila-38	AV	23.05 Alavieska			3 pk				
42.58	Harri Harju-70		KP-V	16.09 Kaustinen			1 pk	
36.34	Seppo Harju-41		KP-V	16.09 Kaustinen			2 pk
33,32	Tauno Tikkalahti-34	KTU	16.09 Kaustinen			3 pk	


	keihäs-89
71.28	Eero Heikkinen-55	NU	23.07 Pihtipudas		1 kv	
71.20	Mika Kaipinen-70	NU	06.05 Kuortane		PB	6 ka	
69.08	Jukka Puurula-65	RP	08.08 Iisalmi		PB	1 ka	
66.94	Pertti Änäkkälä-57	RP	23.07 Oulu			5 smB	
66.66	Matti Ojala-63		KV	06.06 Kokkola			5 po	
64.16	Aulis Sillanpää-55	VetU	17.09 Reisjärvi		PB	3 pk	
63.70	Kalevi Jussila-61	YK	10.06 Kaustinen			4 ka	
61,26	Timo Herlevi-51		KV	19.08 Kokkola			1 outokumpu
61.02	Petri Myllymäki-69	KV	12.08 Kotka			8q-20 SM	
60.74	Pasi Peltonen-70	PK	25.05 Perho			1 pk			
	--10--
56.90	Ari Peltola-68		VetU	03.08 Veteli			3 pk							
54.96	Keijo Hiltunen-57	KU	02.07 Kannus			8 pim	
53.38	Kimmo Erkkilä-67	LV				
53.24	Arto Seppälä-62		SS	17.09 Reisjärvi			4 pk				
52.52	Timo Ranta-Ojala-70	TU	04.06 Kälviä			8 ka	
52.38	Esa Näsälä-70		NU	17.09 Reisjärvi			5 pk				
51.82	Ville Lindholm-69	PK	22.07 Pyhäjärvi			4-20 pim	
51.62	Kari Kentala-55		YK	31.08 Ylivieska			3 kaupM				
50.40	Arto Kuorikoski-68	HU				
50.02	Antti Haapakoski-71	KaJu	17.09 Järvenpää			D18 T-SM	
	--20--
	


					1988	

	100m-88
11.17	Mika Hietala-71		SS	09.09 Salo			3-KLL		+0,0	
11.33	Jari Saari-65		KaJu	09.07 Kälviä			1h1 pim		+1,1	
11.43	Juha Isoherranen-70	HK	13.08 Tornio			2h4-18 SM	+0,2	
11.59	Markku Laajala-72	PK	14.08 Kankaanpää		2h2-16 SM	+1,3
11,64	Antti Haapakoski-71	KaJu	17.07 Kalajoki			2-18 pim		
11.65	Eero Simojoki-72	KV	14.08 Kankaanpää		7sf1-16 SM	+1,4	
11.67	Hannu Saukkosaari-65	KV				
11.74	Jarmo Eronen-57		HK	09.07 Kälviä			1h2 pim	
11.87	Jukka Heinonen-66	TU	09.07 Kälviä			4h1 pim	
11.92	Harri Mäkelä-70		PK	17.07 Kalajoki			4-18 pim	
	---10---					
11.94	Harri Anttila-72	KV	31.05 Kokkola			1-16 pk		+0,76	
11.95	Keijo Hiltunen-57	KU	05.08 Hämeenlinna		D SM		-0,7	
11.99	Marko Antinoja-72	YK	16.07 Kannus			2-16		-1,8	
12.05	Jouni Heinonen-70	TU	09.07 Kälviä			3h2 pim	
12.06	Kari Mastokangas-67	HT	09.07 Kälviä			2h3 pim	
12.09	Timo Alatalo-71		HK	17.07 Kalajoki			5-18 pim	
12.10	Markku Anttila-64	KV	23.08 Kokkola			4	
12.20	Jani Isokääntä-71	AV	09.07 Kälviä			3h3 pim	
12.32	Jarno Halonen-73	RP				
12.37	Pasi Torppa-71		PyPo	09.07 Kälviä			5h1 pim		+1,1	
	---20---
	
	w
11.61	Eero Simojoki-72	KV	14.08 Kankaanpää		4h1-16 SM	+3,9
11.99	Marko Antinoja-72	YK	14.08 Kankaanpää		4h4-16 SM	+3,2
	

	200m-88
22.47	Jari Saari-65		KaJu	08.07 Kälviä			1 pim			
23.08	Mika Hietala-71		SS	14.08 Tornio			5sf2-18 SM	+1,2	
23.42	Antti Haapakoski-71	KaJu	16.07 Kalajoki			1-18 pim	-1,18
23.78	Juha Ranta-Ojala-68	TU	08.07 Kälviä			2h2 pim	
23.88	Juha Isoherranen-70	HK	16.07 Kalajoki			3-18 pim	
23.97	Timo Alatalo-70		HK	08.07 Kälviä			1h3 pim	
24.11	Eero Simojoki-72	KV	08.07 Kälviä			4 pim	
24.12	Markku Anttila-64	KV	31.05 Kokkola			2 pk	
24.13	Hannu Saukkosaari-65	KV	21.08 Kälviä			3 ka		-5,1	
24.32	Keijo Hiltunen-57	KU	08.07 Kälviä			3h1 pim	
	---10---					
24.50	Marko Järvi-69		SS	21.08 Kälviä			4 ka		-5,1	
24.66	Marko Antinoja-72	YK	08.07 Kälviä			3h3 pim	
24.85	Jouni Heinonen-70	TU	16.07 Kalajoki			5-18 pim	-1,18	
24.87	Markku Lipponen-70	HK	05.06 Kajaani			6-20 elit	-1,0	
24.87	Tuomo Rannankari-69	VetU	02.08 Kokkola			4 pk		-1,86	
24.93	Tomi Venetjoki-73	HU	08.07 Kälviä			4h1 pim		
24.94	Pasi Torppa-71		PyPo	16.07 Kalajoki			3h2-18 pim	
24.97	Harri Anttila-72	KV	30.08 Kokkola			2-16 pk		+0,88	
25.00	Ari Kanala-71		KV	16.07 Kalajoki			4h2-18 pim	
25.01	Jukka Uusitalo-68	KP-V	17.07 Kalajoki			2-20 pim	
	---20---

w
22,98	Mika Hietala-71		SS	14.08 Tornio +3,5		3h2-18 SM


	400m-88
51.38	Reima Virkkala-59	KU	09.07 Kälviä			1 pim	
51.50	Kari Virkkala-61	KV	09.07 Kälviä			2 pim	
51.71	Jukka Aho-66		UK	09.07 Kälviä			3 pim
52,1	Markku Anttila-64	KV	25.06 Lappajärvi		2B ka	
52,2	Keijo Hiltunen-57	KU	19.08 Kalajoki			D pim	
52.62	Veli Antila-65		LV	09.07 Kälviä			2h3 pim	
52.84	Jari Laulumaa-70	HK	09.07 Kälviä			2h2 pim
52,8	Antti Haapakoski-71	KaJu	07.06 Kalajoki			1 pk	
53.05	Risto Posio-66		KU	03.08 Uusikaarlepyy		2h2 pk		
53.12	Rami Virkkala-69	LK	03.08 Uusikaarlepyy		3h2 pk		
	---10---			
53.41	Timo Hietala-71		TU	09.07 Kälviä			3h3 pim	
53,5	Ari Kanala-71		KV	16.06 Kannus			3-18 po	
53.78	Hannu Takalo-Mattila-65	KU	09.07 Kälviä			3h2 pim	


	800m-88
1.53,2	Reima Virkkala-59	KU	30.06 Pyhäjärvi			1A pk	
1.54,4	Jukka Aho-66		UK	30.06 Pyhäjärvi		PB	2A pk	
1.56,0	Veli Anttila-65		LV	30.06 Pyhäjärvi			3A pk
1.56,0	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	30.06 Pyhäjärvi			4A pk	
1.56,0	Markku Alahäivälä-65	YK	30.06 Pyhäjärvi			5A pk	
1.56,69	Osmo Heikkala-64	KU	26.06 Lapinlahti	
1.56,90	Timo Sarlin-72		KV	08.07 Kälviä			4 pim	
1.57,0	Hannu Takalo-Mattila-65	KU	30.06 Pyhäjärvi			6A pk	
1.57,43	Rami Virkkala-69	LK	08.07 Kälviä			5 pim	
1.57,65	Samuli Sinkkonen-72	KaJu	06.07 Helsinki			1-16 FJG	
	---10---			
1.58,65	Risto Posio-66		KU	17.07 Kannus			5A ka	
1.59,2	Pekka Jääskä-65		UK	30.06 Pyhäjärvi		PB	8A pk	
1.59,34	Heikki Leppäniemi-62	KP-V	17.07 Kannus			6A ka	
1.59,52	Ari Puranen-nn		Athlos	20.06 Vaasa			1 pim TUL
1.59,6	Aki Viiliäinen-70	KV	26.06 Saarijärvi		5A-18 ka		
1.59,98	Timo Hietala-71		TU	19.07 Pihtipudas	
2.00,0	Juhani Kankaanpää	PyPo	21.07 Pyhäjärvi		PB	2-18 pk		
2.00,73	Kari Peltokorpi-64	KU		
2.01,2	Tauno Pajukangas-57	KP-V	28.07 Ullava		PB	2 pk	
2.01,60	Jani Anttonen-73	KV	09.09 Somero			1-15 KLL		
	-20.
2.01,97	Markku Ainali-63	YRe	17.07 Kannus			2B ka			
2.02,01	Raimo Alakorpi-69	UK	10.08 Pietarsaari		5 pk		
2.02,39	Jarkko Virkkala-70	KV	28.06 Närpiö			2-18 ka		
2.02,82	Ari Kanala-71		KV	17.07 Kalajoki			2-18 pim	
2.03,13	Teijo Haapaniemi-56	RP	17.07 Kannus			3B ka	
2.03,40	Kari Jaatinen-72	KaJu	04.06 Helsinki-E		1B-16 kv			
2.03,83	Antero Kortetmaa-47	UK	08.07 Kälviä			13 pim	
	---			
2.04,51	Jouko Isosaari-68	TU	08.07 Kälviä			15 pim	
2.04,79	Jari Nortunen-68	YK	17.07 Kalajoki			3-20 pim	
2.05,09	Klaus Suikki		KaJu	17.07 Kalajoki			4-20 pim	
2.05,17	Jouni Kykyri-71		KT	08.07 Kälviä			16 pim	
2.05,92	Lauri Simojoki-72	KV	01.07 Espoo-O			12q-16 
2.06,72	Keijo Ylihukka-70	KV	28.06 Närpiö			7-18 ka		
		
	---			
2.08,51	Marko Kotila-74		TU	16.08 Kokkola	
2.10,9	Mika Olkkola-73		TU		
		

	1500m-88
3.53,4	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	23.08 Tampere			2C elit	
3.59,31	Antero Kangas-66	KT	09.07 Kälviä			2 pim	
3.59,69	Pekka Jääskä-65		UK	09.07 Kälviä			3 pim	
4.01,38	Markku Alahäivälä-65	YK	24.06 Keuruu			6B kv	
4.01,85	Kimmo Perkkiö-66	YK	09.07 Kälviä			4 pim	
4.01,96	Jukka Aho-66		UK	24.06 Keuruu			7B kv	
4.02,31	Osmo Heikkala-64	KU	24.06 Keuruu			17A kv
4.02,92	Aki Viiliäinen-70	KV	25.08 Kokkola			1-18 kunta	
4.04,14	Reima Virkkala-59	KU	03.07 Ylivieska			2B elit	
4.04,21	Veli Antila-65		LV	24.06 Keuruu			2C kv	
	---10---			
4.04,40	Jari Nortunen-68	YK	16.07 Kalajoki			1-20 pim	
4.04,80	Raimo Alakorpi-69	UK	16.07 Kalajoki			2-20 pim
4.05,19	Heikki Leppäniemi-62	KP-V	09.07 Kälviä			6 pim	
4.05,29	Hannu Takalo-Mattila-65	KU	24.06 Keuruu			4C kv	
4.05,4	Rami Virkkala-69	LK	09.06 Kalajoki			2 pk	
4.05,52	Timo Sarlin-72		KV	16.08 Kokkola			4 alue-k	
4.07,80	Marko Santapakka-71	KT	16.07 Kalajoki			1-18 pim	
4.08,11	Risto Posio-66		KU	16.08 Kokkola			8 alue-k	
4.09,18	Markku Haapakoski-64	YK	03.07 Ylivieska			7B elit	
4.09,22	Juhani Kankaanpää	PyPo	27.07 Lieksa			11 ka	
	---10---


	3000m-88
8.24,70	Antero Kangas-66	KT	17.07 Jämsänkoski		10 kv	
8.29,53	Pekka Jääskä-65		UK	24.06 Keuruu		PB	4 kv	
8.30,31	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	10.06 Kuortane			(3) po ulkop 	
8.33,95	Timo Halonen-60		NU	10.06 Kuortane			3 po	
8.44,63	Aki Viiliäinen-70	KV	14.08 Tornio			8-18 SM	
8.46,1	Kimmo Perkkiö-66	YK	24.06 Keuruu		
8.49,15	Markku Haapakoski-64	YK	06.06 Ylivieska			2 alue-k	
8.51,59	Timo Keski-Ojala-61	KU	06.06 Ylivieska			3 alue-k
8.52,66	Raimo Alakorpi-69	UK	24.06 Keuruu		PB	10 kv	
8.54,78	Heikki Leppäniemi-62	KP-V	06.06 Ylivieska			4 alue-k	
	---10---			
8.56,6	Kari Kangasvieri-63	TU		
8.57,70	Eero Kortetmaa-53	UK	24.06 Keuruu			11 kv	
8.58,40	Veli Anttila-65		LV	06.06 Ylivieska			5 alue-k	
8.59,14	Risto Posio-66		KU	06.06 Ylivieska			6 alue-k
8.59,25	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	06.06 Ylivieska			7 alue-k	
8.59,27	Rami Virkkala-69	LK	06.06 Ylivieska			8 alue-k		
9.00,1	Teijo Kivelä-70		PK	17.07 Kalajoki			2-18 pim	
9.02,18	Marko Santapakka-71	KT	21.08 Kälviä			7 ka	
9.02,2	Juha Pylväs-71		YK	17.07 Kalajoki			3-18 pim	
9.02,4	Reima Virkkala-59	KU	06.06 Ylivieska			10 alue-k	
	---20---
9.02,7	Keijo Ylihukka-70	KV	17.07 Kalajoki			4-18 pim	


	5000m-88
14.29,57 Tuomo Keski-Ojala-61	KU	08.07 Kälviä			1 pim	
14.30,90 Antero Kangas-66	KT	08.07 Kälviä			2 pim
14.56,65 Kimmo Perkkiö-66	YK	20.07 Kalajoki			3 ka	
14.57,50 Timo Halonen-60	NU	08.07 Kälviä			3 pim	
15.04,72 Markku Haapakoski-64	YK	08.07 Kälviä			5 pim
15.09,42 Pekka Jääskä-65	UK	08.07 Kälviä			6 pim	
15.26,92 Timo Vaitiniemi-62	KV	08.07 Kälviä			7 pim	
15.31,43 Raimo Alakorpi-69	UK	08.07 Kälviä		PB	8 pim	
15.32,34 Vesa Peltoniemi-67	KP-V	08.07 Kälviä			9 pim	
15.33,20 Kari Kangasvieri-63	TU	08.07 Kälviä			10 pim	
		---10---		
15.39,6  Ilpo Tekoniemi-nn	Athlos	20.06 Vaasa			3 pim TUL		
15.43,03 Teijo Haapaniemi-56	RP	20.07 Kalajoki			4 ka	
15.43,10 Kari Peltokorpi-64	KU	08.07 Kälviä			11 pim	
15.52,31 Sulo Lamu-56		TU	16.08 Kokkola			3 ak 	
15.56,2	 Tommi Tuikka-67	Athlos	20.06 Vaasa			4 pim TUL
16.00,87 Eero Kortetmaa-53	UK	20.07 Kalajoki			6 ka	
16.08,36 Jukka Nordström-63	UK	17.07 Kannus			4 ka	


	10000-88
29.54,44 Tuomo Keski-Ojala-61	KU	26.05 Helsinki			7 kv	
30.07,54 Antero Kangas-66	KT	26.05 Helsinki			13 kv	
31.56,0	 Kimmo Perkkiö-66	YK	01.09 Kannus			2 aluek	
32.10,89 Kari Kangasvieri-63	TU	09.07 Kälviä			1 pim	
32.13,2	 Sulo Lamu-56		TU	01.09 Kannus			3 aluek	
32.49,30 Pekka Jääskä-65	UK	07.09 Pietarsaari		3 pk	
32.57,7	 Eero Kortetmaa-53	UK	01.09 Kannus			4 aluek	
33.29,60 Jukka Nordström-63	UK	09.07 Kälviä			4 pim	
33.43,27 Antero Kanala-50	UK	09.07 Kälviä			5 pim	
34.10,6	 Pekka Rutanen-51	KP-V	01.09 Kannus			6 aluek	
	---10---			
34.30,9	 Kari Appelqvist-64	VetU	01.09 Kannus			7 aluek	
35.47,0	 Risto Karhukorpi-52	HT	26.08 Kaustinen			4 KPV-10	
36.23,2	 Pekka Pernu-62		KT	26.08 Kaustinen			5 KPV-10	


	maraton-88
2.32,13	Markku Järnbäck-52	TU	05.06 Kotka			17 SM
2.34,41	Jussi Viitasaari-45	HU	10.09 Kittilä		PB	1-40 ruska-maraton
2.41,54	Veli Suhonen-56		PyPo	13.08 Helsinki			65 HCM
2.43,50	Veikko Taipale-58	Athlos	23.07 Pietarsaari		18 jaakon-m
2.44,24	Martti Oravakangas	KV	13.08 Helsinki			79 HCM
2.44,41	Pekka Rutanen-51	KP-V	16.10 Vantaa			32 ka
2.44,56	Sauli Peltoniemi-60	KV	21.05 Seinäjoki
2.46,34	Erja Ervonen-63		KU	09.10 Berliini
2.47,11	Raimo Jääskä-58		KU	13.08 Helsinki			97 HCM
2.50,02	Tom Lillqvist-55	GIF	21.05 Seinäjoki
	--10--
2.50.53	Jorma Keskinen-51	Athlos	23.07 Pietarsaari		26 jaakon-m
2.50,54	Martti Ruotsalainen-49	PyPo	01.05 Ylistaro
2.50,56	Erkki Jämbäck-50	LK	10.04 Toholampi			4 pim
2.51,29	Risto Hautakangas-57	HK	11.09 Nivala			3 kunto-m
2.53,42	Vesa Peltoniemi-67	KP-V	27.08 Kokkola		PB	8 venetsia	
2.55,34	Jouko Viero-41		NU	11.09 Nivala			1-40 kunto-m
2.55,51	Erik Svarsjö-49		KP-V	27.08 Kokkola			12 ventsia		5-35 
2.55,56	Tapio Lampela-53	KV	27.08 Kokkola			13 venetsia		6-35 
2.56,44	Jukka Maunula-48	KT	23.07 Pietarsaari		27-40 jaakon-m
2.56.50	Antero Erkkilä-49	NU	21.05 Seinäjoki
	--20--		
2.57,00	Risto Salminen-56	K:la	27.08 Kokkola			15 venetsia
2.59,49	Esko Viitasaari-56	KT	05.11 Vammala
3.01,11	Esa Lindholm-48		KT	27.08 Kokkola			5-40 ka
3.01,17	Matti Heikkilä		KaJu	11.09 Nivala			6 kunto-m
3.01,53	Mikko Saarikettu-46	K:la	27.08 Kokkola			7-40 ka
3.01,54	Reijo Takala-54		VetU	13.08 Helsinki
	

	110m aidat-88
14.53	Antti Haapakoski-71	KaJu	29.07 Sudbury			5h-19 MM	+1,9	
16.38	Kari Virkkala-61	KV	05.07 Oulu			2 polSM		+0,8
16.53	Timo Ranta-Ojala-70	TU	03.07 Ylivieska			7 elit		-3,9	
16.71	Mika Saukkosari-68	KV	30.08 Kokkola			1 pk		+0,92			
16.86	Keijo Hiltunen-57	KU	09.07 Kälviä			2 pim		-0,9	
17.63	Tuomo Orava-52		KU	17.07 Kannus			2 ka		-1,4	
19.03	Tuomo Rannankari-69	VetU	16.07 Kalajoki			2-20 pim	-0,73	
19.67	Juha-Pekka Känsäkoski	KP-V	16.07 Kalajoki			3-20 pim	-0,73	
	

	400m aidat-88
55,7	Kari Virkkala-61	KV	17.07 Kauhajoki			3 ka	
60,30	Tomi Eskola-66		KTU	20.06 Vaasa			1 pim TUL
60.99	Osmo Heikkala-64	KU	10.06 Kuortane			8 po	
64.40	Jari Nortunen-68	YK	17.07 Kalajoki			1-20	
64.60	Juha-Pekka Känsäkoski	KP-V	08.07 Kälviä			2 pim	
71.41	Timo Koskela-68		AV	17.07 Kalajoki			2-20 pim	


	3000m esteet-88
9.00,67	Timo Halonen-60		NU	06.08 Hämeenlinna		10 SM	
9.40,7	Timo Vaitiniemi-62	KV	23.08 Ullava			1 pim	
9.41,0	Pekka Jääskä-65		UK	23.08 Ullava			2 pim
9.55,6	Kimmo Perkkiö-66	YK	23.08 Ullava			3 pim
10.04,7	Markku Alahäivälä-65	YK	23.08 Ullava			4 pim	
10.17,6	Kari Kangasvieri-63	TU	23.08 Ullava		PB	5 pim
10.50,1	Pekka Pernu-62		KT	23.08 Ullava			6 pim


	korkeus-88
222	Matti Viitala-66	PyPo	17.07 Virrat			1 ka	
210	Marko Järvi-69		SS	14.08 Pihtipudas		3-20 SM	
200	Jarmo Vähätiitto-67	KV	22.06 Keuruu		PB	2		
198	Leo Tilus-72		HU	12.06 Kälviä		PB	1-16 ka	
198	Ilkka Peltokorpi-70	YK	14.08 Tornio			4-18 SM	
190	Marko Ruuska-67		TU	08.07 Kälviä			4 pim	
190	Kari-Matti Puukangas-68 KT	05.06 Ähtäri			2 ka		
188	Timo Ranta-Ojala-70	TU	07.06 Lappajärvi		D18	
185	Jukka Piirainen-70	KV	14.08 Tornio			19-18 SM	
185	Sami Moilanen-73	PK	10.09 Somero			3-15 KLL	
	---10---			
184	Keijo Hiltunen-57	KU	19.08 Kalajoki			D pim	
180	Mika Saukkosaari-68	KV	17.07 Kalajoki			3-20 pim	
176	Timo Koskela-68		AV	11.06 Kalajoki				
176	Tuomo Rannankari-69	VetU	21.06 Veteli			D-20 pim	
175	Juha Asunmaa		YK	29.08 Ylivieska	
175	Marko Niemi		RP	10.09 Reisjärvi			1-18 pk	
175	Jari Kauppila-57	HU	12.06 Kälviä			2-16 ka	
175	Sami Nurmesniemi-73	KV	07.08 Kokkola			1-16 pk	


	seiväs-88
562	Harri Palola-66		YK	12.06 Parkano			1			
511	Markku Sipilä-70	AV	02.08 Alavieska			1 pk
475	Antti Kois-68		AV	16.08 Alavieska			2 pk
440	Tero Kuparinen-60	HK	31.07 Ylivieska
430	Keijo Hiltunen-57	KU	14.06 Hämeenlinna
405	Asko Eerola-71		AV	02.08 Alavieska
400	Timo Ranta-Ojala-70	TU	08.06 Lappajärvi
380	Kimmo Jutila-69		AV	09.07 Kälviä			2 pim
380	Mauno Niemelä-36	NU	09.07 Kälviä			3 pim
370	Tuomo Orava-52		KU	17.07 Kannus			4 ka	
	---10---
340	Antti Haapakoski-71	KaJu	11.06 Kalajoki
320	Ilkka Koutonen-71	AV	22.06 Veteli			D-18 pim	
320	Timo Koskela-68		AV	16.07 Kalajoki			2-20 pim	
315	Antti Takkunen-71	AV	
310	Jussi Kujala-72		TU	03.09 Pyhäjärvi			3-16 po	
300	Antti Kujala-73		TU	03.09 Pyhäjärvi			4-16 po	
290	Tuomo Rannanrari-69	VetU	22.06 Veteli			D-20 pim
280	Aku Kalajo-73		AV	
280	Ilmo Talus-74		AV	
	---20---


	pituus-88
686	Harri Yli-Kotila-66	TU	10.06 Kuortane			5 po		+1,3	
672	Teuvo Peltomaa-60	KV	08.07 Kälviä			2 pim	
662	Kari Mastokangas-67	HT	14.07 Iisalmi	 		1 kv		+2,1	
662	Antti Kilponen-60	PyPo	08.07 Kälviä			3 pim	
639	Jari Laulumaa-70	HK	08.07 Kälviä			5 pim	
638	Mika Saukkosaari-68	KV	08.07 Kälviä			6 pim	
637	Antti Haapakoski-71	KaJu	05.06 Toholampi			3 ka	
637	Tuomo Orava-52		KU	05.06 Toholampi			4 ka	
628	Timo Ranta-Ojala-70	KU	07.06 Lappajärvi		D	
622	Mika Hietala-71		SS	05.06 Toholampi			5 ka	
	---10---					
612	Tuomo Rannankari-69	VetU	16.07 Kalajoki			1-20	
607	Juha-Pekka Särkiniemi	PyPo				
601	Keijo Hiltunen-57	KU	05.08 Hämeenlinna 		D SM		-0,2				
601	Reijo Nykänen-72	VetU				
595	Jukka Uusitalo-68	KP-V	16.07 Kalajoki			3-20	


	kolmiloikka-88
14.84	Harri Yli-Kotila-66	TU	09.07 Kälviä			- pim			
14.32	Teuvo Peltomaa-60	KV	27.07 Pattijoki			2		+1,8	
14.05	Antti Kilponen-60	PyPo	09.07 Kälviä			3 pim		+1,9	
13.76	Kari Mastokangas-67	HT	09.07 Kälviä			- pim    		
13.71	Antti Haapakoski-71	KaJu	16.06 Kannus			1-18 po		+1,4	
13.04	Mika Savolainen-71	KV	02.08 Kokkola			1-18 pk		+0,73	
12.85	Jukka Piirainen-70	KV	02.08 Kokkola			2-18 pk		+1,02	
12.75	Jari Laulumaa-70	HK	17.07 Kalajoki			1-18 pim	+0,75	
12.24	Tuomo Rannankari-69	VetU	17.07 Kalajoki			1-20 pim	+0,73	
12.06	Juha Huusko-74		VetU	08.08 Kalajoki			1-14 pim	-3,64	
	---10---					
11.89	Sami Nurmrsniemi-73	KV	02.08 Kokkola			3-18 pk		-0,35	
11.82	Timo Huhtala		RK	17.07 Kalajoki			2-20 pim	+1,69	
11.81	Reijo Nykänen-72	VetU	16.07 Kannus			1-16 pim	+0,41	
11.66	Jani Tikkakoski-75	VetU	27.08 Nokia     		2-13 SM		
11.64	Kim Engberg-74		KV	08.08 Kalajoki			2-14 pim	-5,02	


	kuula-88
15.99	Tapani Kananen-52	PyPo	24.05 Nivala  		PB	1 pk	
12.99	Taisto Vierimaa-65	AV	08.07 Kälviä			2 pim	
12.74	Olli Ali-Haapala-71	UK	08.07 Kälviä			3 pim	
12.71	Marko Salo-68		KP-V	08.07 Kälviä			4 pim	
12.54	Keijo Hiltunen-57	KU	19.08 Kalajoki			D pim	
12.29	Veli-Matti Mehtälä-67	KaJu	10.09 Kalajoki			1 pk	
12.20	Heikki Isopahkala-49	KaJu					
12.18	Sakari Roukala		LV	26.08 Lohtaja			1	
12.09	Harri Mäki-Asiala-66	TU					
12.01	Timo Ranta-Ojala-70	TU	08.07 Kälviä			5 pim	
	---10---						
11.87	Mikko Niemi		LV	10.09 Kalajoki			2	
11.65	Juha Uusimäki-66	KT	08.07 Kälviä			6 pim	
11.42	Vesa Kaunisto-68	VetU	18.08 Perho			1-20 pjoki	
11.40	Pertti Änäkkälä-57	RP	10.09 Reisjärvi			1 pk	
11.29	Osmo Honkonen-47	PK	18.08 Perho			1 pjoki 
11.23	Heikki Parpala-63		KT			
11.20	Vesa Viisteensaari-51	VetU					
11.17	Tuomo Orava-52		KU	08.07 Kälviä			7 pim	
11.17	Heikki Sarja		NU	30.08 Nivala			2	
11.17	Sakari Puumala		KP-V					
	---20---


	kiekko-88
53.18	Tapani Kananen-52	PyPo	30.06 Pyhäjärvi			1 pk	
50.04	Veli-Matti Mehtälä-67	KaJu	03.09 Kalajoki			3 pk	
45.66	Marko Salo-68		KP-V	26.08 Kaustinen			1-20 pk	
43.60	Heikki Isopahkala-49	KaJu	21.07 Alavieska			2 karn	
39.66	Kimmo Partanen-67	KaJu	20.07 Kalajoki			8 ka	
38.50	Kauko Luikku-46		RP	30.06 Pyhäjärvi			3 pk	
38.48	Juha Uusimäki-66	KT	30.06 Pyhäjärvi			4 pk	
37.80	Petri Mäntynen-67	PyPo		
36.64	Timo Ranta-Ojala-70	TU	09.07 Kälviä			7 pim	
36.44	Vesa Viisteensaari-51	VetU	06.06 Kannus			1 polLM	
	---10---


	moukari-88
65.84	Taisto Vierimaa-65	AV	03.07 Ylivieska			6 kv	
51.82	Kimmo Partanen-67	KaJu	03.09 Kalajoki			1 pk	
46.02	Kimmo Jutila-69		AV	08.07 Kälviä			3 pim	
42,12	Veikko Jutila-38	AV	21.07 Alavieska			1-35 karn
41.02	Harri Harju-70		KP-V	08.07 Kälviä			4 pim
36.74	Marko Salo-68		KP-V		
34.92	Seppo Harju-41		KP-V	21.07 Alavieska			2-35 karn		
31.56	Veli-Matti Mehtälä-67	KaJu	03.09 Kalajoki			3 pk	
23.70	Aarne Ollila		AV	17.07 Kalajoki			3-20 pim	


	keihäs-88 mitalilaji
78.74	Eero Heikkinen-55	NU	17.07 Pihtipudas		2A karn	
74.90	Jouni Seppälä-61	SS	03.07 Ylivieska		PB	2 elit	
74.62	Aimo Aho-51		HK	25.06 Saarijärvi  		3 elit	
70.88	Pertti Änäkkälä-57	RP	24.05 Kokkola			1 alue-k	
69.28	Matti Ojala-63		KV	24.05 Kokkola			2 alue-k	
68.44	Kalevi Jussila-61	YK	16.08 Kokkola		PB	1 alue-k	
66.18	Mika Kaipinen-70	HK	05.06 Kajaani			1-18	
64.74	Jukka Puurula-65	RP	09.07 Kälviä			5 pim	
64.34	Jukka Jiviniemi-68	NU	24.05 Nivala			1 pk	
62.76	Aulis Sillanpää-55	VetU	18.08 Perho			1 pjoki			
	---10---					
61.90	Vesa Kaunisto-68	VetU	10.09 Reisjärvi			2	
61.12	Petri Myllymäki-69	KV	16.07 Kalajoki			1-20 pim	
60.58	Timo Aho-62		RP	10.09 Reisjärvi		PB	3 pk
60.50	Pasi Peltonen-70	PK	09.09 Salo			7-KLL	
60.06	Arto Seppälä-62		SS	28.06 Nivala		PB	2 pk	
55.72	Keijo Hiltunen-57	KU	20.08 Kalajoki			D pim	
52.66	Kari Kentala-55		YK	29.08 Ylivieska			3	
52.08	Ari Peltola-68		VetU				
51.44	Petteri Kivelä-68	PK	18.08 Perho			2-20 pjoki	
51.36	Arto Kuorikoski-68	HU	16.07 Kalajoki			3-20 pim	
	---20---



					1987	

	100m-87
11.51	Juha Isoherranen-70	HK	13.06 Kajaani -1,1		1 ka	
11.64	Jari Saari-65		KaJu	26.07 Kannus +1,6		2h1 pim	
11.69	Kari Mastokangas-67	HT	26.07 Kannus +1,6		3h1 pim	
11.71	Antti Haapakoski-71	KaJu	28.06 Fredstad +1,7		D-16 PM	
11.72	Jarmo Eronen-57		HK	26.07 Kannus +1,0		1h2 pim	
11.73	Mika Hietala-71		SS	26.07 Kannus +1,0		2h2 pim	
11.77	Juha Ranta-Ojala-68	TU	26.07 Kannus +1,6		4h1 pim	
11.78	Jukka Heinonen-66	TU				
11.80	Ari Kanala-71		KV	19.07 Kuusankoski +1,4		4h5-16 SM	
11.86	Jukka Uusitalo-68	KP-V	09.07 Parkano			
	---10---					
11.88	Timo Kämäräinen-69	SS	28.06 Laukaa			
11.88	Markku Laajala-72	PK				
11.91	Marko Antinoja-72	YK	19.07 Kuusankoski +1,4		5h5-16 SM	
11.94	Pasi Torppa-71		PyPo	26.07 Kannus +1,0			
11.97	Timo Ranta-Ojala-70	TU	18.07 Joutsa +0,76		D18 SM	
12.00	Kimmo Jutila-69		AV	26.07 Kannus +1,6		5h1 pim	
12.01	Mika Saukkosaari-68	KV	26.07 Kannus +1,6		4h2 pim	
12.02	Tapio Kamunen-69	KaJu	17.07 Joutsa +0,2		D18 SM				
12.05	Harri Anttila-72	KV	11.08 Kokkola			2-18 pk	
12.20	Eero Simojoki-72	KV	04.07 Kokkola +1,4		5-16 pim	
	---20---


	200m-87
22.91	Jari Saari-65		KaJu	25.07 Kannus			1h2 pim		-0,9		
23,34	Pekka Mattila-69	HimRo	04.08 Kokkola			1 alue-k	-0,8
23.40	Juha Isoherranen-70	HK	25.07 Kannus			2h2 pim		-0,9	
23.58	Jarmo Eronen-57		HK	25.07 Kannus    		1h3 pim	
23.64	Ari Kanala-71		KV	25.07 Kannus    		2h3 pim	
23.65	Juha Ranta-Ojala-68	TU	25.07 Kannus    		3h3 pim	
23.67	Mika Saukkosaari-68	KV	25.07 Kannus    		1h1 pim	
23.76	Mika Hietala-71		SS	25.07 Kannus    		4h3 pim	
23,6	Pekka Nuorala-69	KaJu	04.07 Nivala			2-18 pim	+1,5	
23.90	Markku Anttila-64	KV	25.07 Kannus			3h2 pim		-0,9	
	---10---
24.19	Reima Virkkala-59	KU	20.07 Kalajoki			5h1 kv		-1,97							
24,1	Jouni Heinonen-70	TU	04.07 Nivala			3-18 pim	+1,5	
24.51	Kari Mastokangas-67	HT	20.07 Kalajoki			5h2 ka		-2,90	
24,3	Timo Kämäräinen-69	SS	04.07 Nivala			4-18 pim	+1,5	
24,5	Markku Lipponen-70	HK	04.07 Nivala    		5-18 pim	+1,5	
24.92	Keijo Hiltunen-57	KU	20.07 Kalajoki			4h3 ka		-2,17 	
25.21	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	20.07 Kalajoki			5h3 ka		-2,17 	
25,3	Teijo Hautakoski	HT	04.07 Nivala	    		6-18 pim	+1,5	


	400m-87
50.69	Reima Virkkala-59	KU	11.08 Pihtipudas		3	
52.19	Jari Saari-65		KaJu	26.07 Kannus			2 pim	
52.38	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	22.07 Virrat			5 ka					
52.63	Veli Anttila-65		UK	25.08 Kokkola			2 pk	
52.76	Markku Anttila-64	KV	26.07 Kannus			3 pim	
52,7	Jukka Uusitalo-68	KP-V	15.06 Alahärmä			1-20 pk		
52,8	Pekka Nuorala-69	KaJu	05.07 Nivala		PB	1-18 pim	
52.97	Pekka Välimäki-61	KU	26.07 Kannus			2h1 pim	
52,9	Keijo Hiltunen-57	KU	28.08 Kannus			D pim	
53.07	Osmo Heikkala-64	VetU	25.08 Kokkola		PB	4 pk	
	---10---			
53,0	Jouni Heinonen-70	TU	05.07 Nivala		PB	2-18 pim	
53.45	Ari Kanala-71		KV	28.07 Uusikaarlepyy	PB	3-18 po	
53.72	Jari Laulumaa-70	HK	26.07 Kannus		PB	2h3 pim	
53.99	Timo Ranta-Ojala-70	TU	18.07 Joutsa			D-18 SM	
53,9	Juha Ranta-Ojala-68	TU	28.08 Kannus			D pim	
54,62	Markku Lipponen-70	HK	26.07 Kannus			4h1 pim


	800m-87
1.53,40	Reima Virkkala-59	KU	14.08 Kuopio			7h3 SM		
1.55,9	Osmo Heikkala-64	VetU	16.07 Kiuruvesi		PB	2 ka		
1.56,21	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	04.08 Kokkola			2r1 alue-k		
1.56,34	Heikki Leppäniemi-62	KP-V	28.06 Laukaa				
1.56.78	Veli Anttila-65		UK	04.08 Kokkola			4r1 alue-k			
1.57,42	Pekka Välimäki-61	KU	05.07 Ylivieska			6B kv		
1.57,65	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	04.08 Kokkola			6r1 alue-k		
1.57,82	Rami Virkkala-69	LK	04.08 Kokkola			7r1 alue-k		
1.58,19	Timo Keski-Ojala-61	KU	25.07 Kannus			3 pim		
2.00,3	Jukka Aho-66		UK	31.05 Toholampi			2 ka		
	---10---				
2.01,06	Raimo Alakorpi-69	UK	04.08 Kokkola			9r1 alue-k		
2.01,09	Aki Viiliäinen-70	KV	04.08 Kokkola			10r1 alue-k
2.02,03	Antti Välimäki-66	KU	25.07 Kannus			5 pim		
2.02,16	Esa Similä-65		YK	05.07 Ylivieska			4D kv		
2.02,31	Markku Alahäivälä-65	YK	09.08 Kannus			2B ka		
2.02,6	Samuli Sinkkonen-72	KaJu	06.08 Kalajoki			1-16 pk		
2.02,70	Jouko Isosaari-68	TU	09.08 Kannus			3B ka		
2.02,81	Juha Jääskä-65		UK	05.07 Ylivieska			8C kv		
2.02,82	Timo Sarlin-72		KV	25.07 Kannus			2B pim		
2.02,95	Antero Kortetmaa-47	UK	05.07 Salo			2-40 SM	
	---20---				
2.02,9	Vesa Peltoniemi-67	KP-V	15.07 Alajärvi			3B ka		
2.03,0	Ari Kanala-71		KV	06.08 Kalajoki			2-16 pk		
2.03,0	Antero Kangas-66	KT	20.08 Kalajoki			4 pk		
2.03,3	Pekka Jääskä-65		UK	20.08 Kalajoki			5 pk		
2.03,63	Timo Hietala-71		TU	25.07 Kannus			3B pim		
2.03,71	Marko Santapakka-71	KT	04.07 Kokkola			1-16 pim	


	1500m-87
3.51,6	Osmo Heikkala-64	VetU	27.08 Kälviä		PB	1 pk	
3.54,59	Timo Keski-Ojala-61	KU	06.08 Jyväskylä		PB	12A kv	
3.56,33	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	30.07 Pieksämäki		2B kv	
3.57,63	Heikki Leppäniemi-62	KP-V	26.07 Kannus			3 pim	
3.58,45	Antero Kangas-66	KT	23.06 Kokkola			2B kv	
4.01,70	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	26.07 Kannus			4 pim	
4.04,63	Pekka Välimäki-61	KU	26.07 Kannus			6 pim	
4.04,6	Kimmo Perkkiö-66	YK	06.08 Jyväskylä			B ka		
4.05,98	Juha Jääskä-65		UK	26.07 Kannus			7 pim	
4.06,15	Antti Välimäki-66	KU	26.07 Kannus			8 pim	
	---10---			
4.06,31	Aki Viiliäinen-70	KV	26.07 Kannus			9 pim	
4.06,47	Rami Virkkala-69	LK	26.07 Kannus			10 pim
4.07,41	Raimo Alakorpi-69	UK	23.06 Kokkola			7B elit	
4.07,55	Esa Similä-65		YK		
4.08,0	Veli Anttila-65		UK	27.08 Kälviä			6 pk	
4.08,79	Antero Kortetmaa-47	UK	04.07 Salo			2-40 SM	
4.08,7	Reima Virkkala-59	KU		
4.09,70	Pekka Jääskä-65		UK	23.06 Kokkola			8B kv	
4.09,8	Kari Kinnunen-59	LK	27.08 Kälviä			8 pk	
4.10,6	Vesa Peltoniemi-67	KP-V	20.08 Kuortane			7B pk	


	3000m-87
8.20,56	Timo Halonen-60		NU	14.07 Lahti			3 ka	
8.24,31	Antero Kangas-66	KT	19.06 Keuruu			7A kv	
8.27,3	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	16.07 Kiuruvesi			2 ka	
8.32,67	Osmo Heikkala-64	VetU	20.07 Kalajoki			7A ka	
8.34,4	Timo Keski-Ojala-61	KU	14.06 Kälviä		PB	3A ka
8.43,20	Heikki Leppäniemi-62	KP-V	20.07 Kalajoki		PB	9A ka	
8.52,1	Juha Jääskä-65		UK	14.06 Kälviä			6A ka	
8.52,90	Esa Similä-65		YK	20.07 Kalajoki			1B ka	
8.53,0	Antero Kanala-50	UK	14.06 Kälviä			7A ka	
8.54,01	Pekka Jääskä-65		UK	20.07 Kalajoki			3B ka	
	--10--			
8.55,70	Timo Vaitiniemi-62	KV	20.07 Kalajoki			10A ka	
8.55,76	Kimmo Perkkiö-66	YK	20.07 Kalajoki			4B ka
8.56,41	Aki Viiliäinen-70	KV	19.07 Joutsa			15-18 SM	
8.56,9	Vesa Peltoniemi-67	KP-V	19.08 Kaustinen			1 pitäj-m	
8.57,03	Raimo Alakorpi-69	UK	19.06 Lappajärvi		4 ka	
8.57,2	Jukka Aho-66		UK	14.06 Kälviä			9 ka	
8.57,59	Kari Peltokorpi-64	KU	20.07 Kalajoki			6B ka	
8.59,11	Eero Kortetmaa-53	UK	20.07 Kalajoki			7B ka	
8.59,64	Antti Välimäki-66	KU	09.08 Kannus			8A ka	
9.00,70	Rami Virkkala-69	LK	20.07 Kalajoki			9B ka	
	--20--
9.02,88	Marko Santapakka-71	KT	16.05 Lohja			6-18 ka
9.03,3	Tauno Pajukangas-57	KP-V	19.08 Kaustinen			2 pjoki


	5000m-87
14.27,64 Timo Halonen-60	NU	06.08 Jyväskylä			6 kv	
14.28,77 Tuomo Keski-Ojala-61	KU	06.08 Jyväskylä			7 kv	
14.39,95 Antero Kangas-66	KT	07.06 Kangasala			5 ka	
14.50,39 Timo Keski-Ojala-61	KU	23.06 Kokkola		PB	9 kv	
15.02,18 Osmo Heikkala-64	VetU	23.06 Kokkola		PB	12 kv	
15.09,93 Heikki Leppäniemi-62	KP-V	09.06 Vaasa		PB	8 kv	
15.20,8	 Antero Kanala-50	UK	05.07 Salo			2-35 SM
15.27,82 Kari Peltokorpi-64	KU	11.08 Pihtipudas		1 ka		
15.37,60 Kari Kangasvieri-63	TU	25.07 Kannus			3 pim    	
15.38,69 Pekka Jääskä-65	UK	25.07 Kannus			4 pim    	
	---10---			
15.42,60 Vesa Peltoniemi-67	KP-V	09.07 Parkano			4 kv	
15.46,07 Kari Appelqvist-64	VetU	25.07 Kannus		PB	5 pim	
15.54,44 Eero Kortetmaa-53	UK	25.07 Kannus			7 pim	
15.58,83 Raimo Jääskä-58	KU	23.06 Kokkola			16 elit	
16.10,2	 Pekka Rutanen-51	HT	31.05 Toholampi			3 ka	

vahvistamaton
15.27,60 Kari Peltokorpi-64	KU		


	10000m-87
29.22,30 Timo Halonen-60	NU	27.05 Helsinki		PB	5 kv	
30.15,53 Tuomo Keski-Ojala-61	KU	14.08 Kuopio			16 SM	
30.38,1	 Antero Kangas-66	KT	12.09 Kannus			1 pk				
31.16,5  Osmo Heikkala-64	VetU	12.09 Kannus			3 pk	
31.43,2	 Timo Keski-Ojala-61	KU	12.09 Kannus			4 pk	
31.59,42 Raimo Rauma-49		VetU	26.07 Kannus			2 pim	
32.01,13 Kari Appelqvist-64	VetU	04.06 Ähtäri		PB	10 ka	
32.02,48 Tauno Pajukangas-57	KP-V	26.07 Kannus		PB	3 pim	
32.32,26 Ari Peltokangas-53	KP-V		
32.40,95 Sulo Lamu-56		TU	26.07 Kannus			5 pim	
	---10---			
32.49,8	 Esa Similä-65		YK	12.05 Kainuu		PB	1B pk		
33.02,7	 Kari Kangasvieri-63	TU	18.08 Kaustinen			3 alue-k	
33.04,89 Kari Kinnunen-59	LK	26.07 Kannus		PB	6 pim	
33.43,77 Risto Karhukorpi-52	HT	26.07 Kannus			9 pim
33.54,8	 Pekka Rutanen-51	HT	18.08 Kaustinen			4 alue-k	
34.01,94 Raimo Jääskä-58	KU	28.06 Laukaa		
34.27,1	 Vilho Pulkkinen-39	Reima	18.08 Kaustinen			6 alue-k	
34.51,9	 Jukka Aho-66		UK	12.09 Kannus			6 pk	
34.52,9	 Matti Yli-Mattila	PyPo	12.05 Kainuu		PB	2B pk				


	maraton-87
2.33,46	Tommi Tuikka-67		Athlos	18.10 Vantaa		PB	19 ka
2.34,08	Markku Järnbäck-52	TU	25.07 Kuhmo			2 ka
2.38,57	Kyösti Koskela-55	PTU	19.09 Helsinki			9 TUL
2.41,35	Simo Pallaspuro-54	K:la	06.06 Jyväskylä			2 kalevan-k
2.41,52	Jussi Viitasaari-45	HU	06.06 Jyväskylä			3 kalevan-k
2.43,35	Pekka Rutanen-51	HT	06.09 Nivala			2 pim
2.44,29	Martti Oravakangas	KV	01.08 Helsinki
2.45,48	Martti Ruotsalainen-49	PyPo	06.06 Jyväskylä			21 finlandia
2.48,26	Mikko Saarikettu-46	K:la	06.06 Jyväskylä			8-40 finlandia
2.48,31	Sauli Peltoniemi-60	KV	06.06 Jyväskylä			15 kalevan-k
	---10---
2.49,34	Tom Lillqvist-55	K:la	06.06 Jyväskylä			20 kalevan-k
2.50,27	Kalevi Laitinen-54	NU	06.09 Nivala			4 pim	
2.53,59	Antti Nykänen-50	VetU	06.06 Jyväskylä			37 kalevan-k
2.54,09	Jukka Maunula-48	KT	25.07 Pietarsaari		12 jaakon-m 
2.56,05	Keijo Etelämäki-65	TU	05.07 Alajärvi			1 etana
2.58,42	Arto Viitasaari-62	KT	27.06 Evijärvi			7 evistart-m
2.58,46	Voitto Puutio-46	LV	25.07 Pietarsaari		8-40 jaakon-m
2.59,27	Kari Viitala-57		PK	01.08 Helsinki
2.59,38	Osmo Kauranen-45	PyPo	10.05 Lontoo
2.59,44	Jorma Miettunen		PyPo	29.08 Simo
	---20---
2.59,45	Antti Lamu-52		TU	25.07 Kuhmo			12 kalevala-m


	110m aidat-87
15,6	Harri Yli-Kotila-66	TU	29.08 Kannus			D pim		+1,6	
15.93	Timo Ranta-Ojala-70	TU	23.06 Kokkola			3B kv		+0,1	
16.10	Mika Saukkosaari-68	KV	02.08 Hämeenlinna		7 B-SM		-1,7	
17,0	Tuomo Orava-52		KU	29.08 Kannus		PB	D pim		+1,6			
17,2	Keijo Hiltunen-57	KU	29.08 Kannus			D pim		+1,6	
17,2	Tapio Kamunen-69	KaJu	29.08 Kannus		PB	D pim		+1,6	
19,8	Timo Koskela-68		AV	12.06 Kalajoki			1-20 pim	-2,72	

w
16.96	Kari Virkkala-61	KV	26.05 Kokkola			1 aluek	+2,5


	400m aidat-87
56.78	Kari Virkkala-61	KV	25.07 Kannus			1 pim	
59.10	Keijo Hiltunen-57	KU	25.07 Kannus    	PB	2 pim	
59.35	Jari Laulumaa-70	HK	25.07 Kannus    	PB	3 pim	
60.19	Tapio Kamunen-69	KaJu	25.07 Kannus    	PB	4 pim	
61.69	Juha-P Känsäkoski-68	KP-V	25.07 Kannus    	PB	3h1 pim	
61.94	Hannu Koskela-66	AV	25.07 Kannus    		3h2 pim	
62.26	Esko Anttila-63		AV	25.07 Kannus    		4h1 pim	
62,9	Asko Kaustinen-68	KP-V	05.07 Nivala			2-20 pim	
63,0	Jari Nortunen-68	YK	05.07 Nivala			3-20 pim	
65,4	Timo Koskela-68		AV	05.07 Nivala			4-20 pim	
	---10---
66,4	Hannu Lintilä		UK	05.07 Nivala			5-20 pim	


	3000m esteet-87
8.44,26	Timo Halonen-60		NU	15.08 Kuopio		PB	3 SM	
9.10,40	Osmo Heikkala-64	VetU	02.08 Hämeenlinna	PB	3 B-SM	
9.38,14	Timo Vaitiniemi-62	KV	25.07 Kannus			3 pim
9.53,19	Teijo Haapaniemi-56	RP	25.07 Kannus			4 pim
10.20,2	Juha Jääskä-65		UK	25.07 Kannus		PB	5 pim
10.39,3	Pekka Pernu-62		KT	25.07 Kannus		PB	6 pim


	korkeus-87	mitalilaji
219	Matti Viitala-66	PyPo	22.08 Tukholma			3 mo	
207	Marko Järvi-69		SS	25.07 Kannus			1 pim    	
200	Ilkka Peltokorpi-70	YK	05.07 Ylivieska		PB	7 kv	
195	Jarmo Vähätiitto-67	KV	05.07 Nivala			1-20 pim	
195	Marko Ruuska-67		TU	05.07 Nivala			2-20 pim
192	Harri Yli-Kotila-66	TU	28.08 Kannus			D pim	
190	Kari-Matti Puukangas-68	KT	04.08 Kokkola			2 alue-k	
187	Antti Haapakoski-71	KaJu	28.06 Fredstad			D-16 PM	
185	Timo Ranta-Ojala-70	TU	11.06 Kalajoki			D-18 pim	
185	Mika Saukkosaari-68	KV	19.07 Salo			team-20 SM		
	---10---			
180	Jukka Piirainen		KV	05.07 Nivala			3-18 pim	
180	Antti Kois-68		AV	25.07 Kannus			7 pim    	
179	Mika Savolainen-71	KV	03.07 Kokkola			1-16 pim	
176	Timo Koskela-68		AV	11.06 Kalajoki			D-20 pim	
175	Jari Huhtamäki-71	KT	30.08 Kaustinen			1-16 cup	
175	Petri Niemi-71		LV	30.08 Rautio			1-16 cup	
175	Kimmo Jutila-69		AV	05.07 Nivala			4-18 pim	
174	Tapio Kamunen-69	KaJu	28.08 Kannus			D pim	


	seiväs-87
541	Harri Palola-66		YK	30.08 Kalvola			1
535	Tapani Haapakoski-53	YK	30.06 Kemi			1 kv
500	Markku Sipilä-70	AV	26.07 Esbjerg			2-20 mo
490	Tero Kuparinen-60	HK	11.08 Alavieska			1 pk
452	Antti Kois-68		AV	08.09 Alavieska			1 pk
440	Keijo Hiltunen-57	KU	29.08 Kannus		PB	D pim
400	Timo Ranta-Ojala-70	TU	12.06 Kalajoki			D-18 pim
400	Tapio Kamunen-69	KaJu	18.07 Joutsa			D-18 SM
400	Kimmo Jutila-69		AV	11.08 Alavieska		PB	3 pk
400	Tuomo Orava-52		KU	29.08 Kannus		PB	D pim
	---10---
385	Asko Eerola-71		AV	16.06 Alavieska			4 pk
380	Mauno Niemelä-36	NU	04.08 Nivala			1-50 pk			
360	Timo Koskela-68		AV	04.07 Nivala			2-20 pim
360	Kimmo Partanen-67	KaJu	04.07 Nivala			3-20 pim
350	Harri Yli-Kotila-66	TU	29.08 Kannus			D pim
340	Antti Haapakoski-71	KaJu	11.06 Kalajoki			D-16 pim
320	Aarne Ollila		AV	04.07 Nivala			4-20 pim
320	Ilkka Koutonen-71	AV	29.08 Pattijoki			team-16
300	Antti Takkunen-71	AV	11.08 Alavieska			3-16 pk
285	Jarmo Ahomäki-74	TU	11.08 Alavieska			1-14 pk
	---20---


	pituus-87
694	Teuvo Peltomaa-60	KV	14.06 Kälviä	    		3 ka		+1,33	
681	Kari Mastokangas-67	HT	19.07 Salo			9-20 SM		+1,8	
680	Antti Kilponen-60	PyPo	25.07 Kannus			1 pim		-0,8	
679	Antti Haapakoski-71	KaJu	12.06 Kalajoki			D-16 pim	+1,87	
676	Kari Isomaa-65		NU	30.07 Jämsänkoski		3 kv		+1,8	
676	Harri Yli-Kotila-66	TU	28.05 Ylivieska			- alue-k	+2,0			
660	Timo Ranta-Ojala-70	TU	16.05 Lohja			3-17 ka		-0,83	
643	Mika Saukkosaari-68	KV	26.05 Kokkola			1 alue-k	+1,5			
634	Timo Kämäräinen-69	SS	04.07 Nivala			2-18 pim	-1,2	
630	Mika Hietala-71		SS	04.08 Kokkola			1-18 alue-k	+1,5	
	---10---						
627	Tapio Kamunen-69	KaJu	17.07 Joutsa			D-18 SM		+0,2				
625	Juha Ranta-Ojala-68	TU	28.08 Kannus			D pim		+0,6			
620	Tuomo Orava-52		KU	28.08 Kannus			D pim		-0,4						
619	Kari Virkkala-61	KV	26.05 Kokkola			2 alue-k	+2,0			
616	Mika Savolainen-71	KV	03.07 Kokkola			2-16 pim	-0,42	
613	Jari Laulumaa-70	HK	04.07 Nivala			2-18 pim	+1,4
604	Pekka Nuorala-69	KaJu	04.07 Nivala			-18 pim		+0,4				

w
654	Jari Laulumaa-70	HK	05.06 Kajaani			1-18 ka		+3,9


	kolmiloikka-87
15.29	Antti Kilponen-60	PyPo	16.08 Kuopio		PB	8q SM		+0,8	
14.90	Teuvo Peltomaa-60	KV	05.07 Ylivieska			6 kv	
14.17	Harri Yli-Kotila-66	TU	04.08 Kokkola			1 alue-k	-0,9 	
14.13	Antti Haapakoski-71	KaJu	04.07 Kokkola			1-16 pim	+1,3	
13.80	Kari Isomaa-65		NU	26.07 Kannus			4 pim		+1,6	
13.78	Kari Mastokangas-67	HT	26.07 Kannus			5 pim		+0,5	
13.26	Mika Savolainen-71	KV	18.07 Kuusankoski	PB	-16 SM		+0,9	
12.63	Jari Laulumaa-70	HK	28.07 Nykarleby			5-18 po		+1,34	
12.08	Mika Isosaari-71	TU	04.07 Kokkola			3-16 pim	-1,1	
11.84	Reijo Nykänen-72	VetU	04.07 Kokkola			4-16 pim	+2,0	
	--10--
	

	kuula-87
13.87	Tapani Kananen-52	PyPo	05.07 Kannonkoski		2	
13.80	Erkki Anias-53		HK	25.07 Kannus    		1 pim	
13.30	Marko Salo-68		KP-V	05.07 Nivala			1-20 pim	
13.00	Vaito Uusitalo		TU	20.08 Toholampi			1 pk	
12.59	Mikko Niemi		LV	25.07 Kannus    		4 pim	
12.21	Timo Ranta-Ojala-70	TU	14.06 Kälviä			2 ka	
12.17	Heikki Paldanius-52	KT				
12.04	Pasi Rannila-54		PK	06.08 Perho			1 pk	
11.98	Kari Virkkala-61	KV	06.07 Pietarsaari		2 polis
11.86	Jorma Kellokoski-50	PK	06.08 Perho			2 pk	
	---10---		


	kiekko-87
50.54	Tapani Kananen-52	PyPo					
48.92	Veli-Matti Mehtälä-67	KaJu	09.07 Alavieska			1 ka	
47.62	Marko Salo-68		KP-V	18.08 Kaustinen			1-20 alue-k		
45.28	Erkki Anias-53		HK	26.07 Kannus			4 pim
40.92	Heikki Isopahkala-49	KaJu	10.09 Kalajoki			3 pk			
38.14	Juha Uusimäki-66	KT	20.08 Kalajoki			1 pk	
37.42	Kauko Luikku-46		RP	09.07 Alavieska			2-40 karn	
37.02	Tapio Kamunen-69	KaJu	20.08 Kalajoki			2 pk	
36.52	Kimmo Partanen-67	KaJu	19.05 Kalajoki			2 pk	
36.12	Taisto Vierimaa-65	AV		
	---10---


	moukari-87
63.46	Taisto Vierimaa-65	AV	05.07 Ylivieska			5 kv	
50.90	Kimmo Partanen-67	KaJu	26.05 Alavieska			2 pk	
49.64	Erkki Anias-53		HK	25.07 Kannus			2 pim	
42.88	Timo Jutila		AV	25.07 Kannus			4 pim				
42.38	Kimmo Jutila-69		AV	25.07 Kannus			5 pim	
40.88	Veikko Jutila-38	AV	25.07 Kannus			6 pim	
40.06	Veli-Matti Mehtälä-67	KaJu	05.07 Nivala			2-20 pim	
36.92	Harri Harju-70		KP-V	02.06 Kokkola				
36.74	Kari Pudas-65		AV		
36.50	Marko Salo-68		KP-V	30.06 Köyhäjoki			1-20 pk	
	--10--			
35.50	Jari Hukka-64		AV		
33.18	Seppo Harju-41		KP-V	02.06 Kokkola	


	keihäs-87
79.46	Eero Heikkinen-55	NU	06.06 Kuortane		PB	1 ka	
77.42	Aimo Aho-51		HK	08.08 Tohmajärvi		2 ka	
73.60	Jouni Seppälä-61	YK	26.07 Kannus			2 pim
70.72	Pertti Änäkkälä-57	RP	11.06 Kempele			1 ka
69.00	Jukka Kiviniemi-68	NU	08.09 Nivala			1 pk
68.78	Matti Ojala-63		KV	05.07 Ylivieska			6 kv
66.06	Kalevi Jussila-61	YK	27.06 Reisjärvi			2 pk
65.66	Jukka Puurula-65	RP	30.08 Tyrnävä			5 ka
64.66	Esko Aho-45		RP	26.05 Nivala			2 pk
62.42	Vesa Kaunisto-68	VetU	04.07 Nivala		PB	2-20 pim
	---10---			
61.00	Mika Kaipinen-69	HK	05.07 Nivala			1-18 pim	
59.86	Aulis Sillanpää-55	VetU	19.09 Reisjärvi			3 pk		
58.42	Esa Näsälä-70		NU	05.07 Nivala			2-18 pim	
57.90	Tero Aho-67		RP	04.07 Nivala			3-20 pim				
54.56	Arto Kuorikoski-68	HU	04.07 Nivala			4-20 pim	
53.90	Keijo Hiltunen-57	KU	29.08 Kannus			D pim	
51.80	Tapio Kamunen-69	KaJu	18.07 Joutsa			D18 SM	
51.28	Jari Pesola-67		KP-V	04.07 Nivala			5-20 pim	
50.94	Pasi Peltonen-70	PK	05.07 Nivala			3-18 pim	
50.30	Jukka Ojala-70		AV	11.08 Alavieska			1-18 pk	
	---20---



					1986	

	100m-86
11,0	Pekka Mattila-69	HR	26.06 Kokkola +1,0		1 pk
11,1	Mika Heikkilä-65	KT	29.07 Nivala +1,6		1 ka	
11,2	Jarmo Eronen-57		HK	29.07 Nivala +1,6		2 ka				
11,2	Jukka Heinonen-66	TU	29.07 Nivala +1,6		3 ka		
11,2	Kalevi Pynssi-68	VetU	26.06 Kälviä +1,0	PB	3 pk				
11.55	Jari Saari-65		KaJu	01.07 Kalajoki +1,4		6 ka				
11,5	Juha Ranta-Ojala-68	TU	29.07 Nivala +1,6		5 ka		
11.81	Marko Antinoja-72	YK	23.08 Äänekoski +0,9		2h-14 SM		
11,6	Mika Saukkosaari-68	KV	20.07 Nivala -0,1		1-18 pim	
11,6	Juha Pirttimaa-64	YK	06.07 Kälviä -0,22		3h3 pim
	---10---		
11,6	Janne Raudaskoski-67	NU	29.07 Nivala +1,6		6 ka							
11,6	Timo Kämäräinen-69	SS	29.07 Nivala +1,6		7 ka				
11,7	Kari Mastokangas-67	HT	05.08 Halsua			1-20 pk				
11,7	Jukka Uusitalo-68	KP-V	26.06 Kälviä +1,0		4 pk				
11,7	Ari Kanala-71		KV	19.07 Kannus +1,4		2-16 pim	
11,7	Reima Virkkala-59	KU	03.09 Kannus			1 kaup-m
12,04	Kari Isomaa-65		NU	06.09 Kokkola +0,4		D pim	
11,8	Harri Suni-67		KaJu	06.07 Kälviä -0,90		2h1 pim
11,8	Juha Isoherranen-70	HK	19.07 Kannus +1,4		3-16 pim				
11,8	Mika Hietala-71		SS	 				
	---20---	


	200m-86
23.15	Mika Heikkilä-65	KT	19.08 Kokkola			2 alue-k	+1,4	
23,1	Jarmo Eronen-57		HK	05.07 Kälviä			2 pim		-1,54	
23,1	Jari Saari-65		KT	05.07 Kälviä			3 pim		-1,54	
23,3	Kalevi Pynssi-68	VetU	05.07 Kälviä			4 pim		-1,54	
23,64	Pekka Mattila-69	HR	05.07 Kokkola			1-18 pim TUL
23,9	Jukka Heinonen-66	TU	19.07 Nivala			1-20 pim	-1,7	
23,9	Harri Suni-67		KaJu	19.07 Nivala			2-20 pim	-1,7	
24,1	Jukka Uusitalo-68	KP-V	05.07 Kälviä		PB	4h1 pim		-2,58	
24,1	Juha Ranta-Ojala-68	TU	21.08 Kalajoki			1-18 pk					
24.53	Hannu Saukkosaari-65	KV	17.06 Kokkola			6 pk				
	---10---						
24.53	Ari Kanala-71		KV	12.08 Kokkola			1-18 pk				
24.53	Mika Savolainen-71	KV	10.07 Ylivieska			4 alue-k				
24,3	Timo Kämäräinen-69	SS					
24.58	Mika Saukkosaari-68	KV	17.06 Kokkola			7 pk				
24,4	Pekka Nuorala-69	KaJu	21.08 Kalajoki			2-18 pk				
24,4	Asko Kaustinen-68	KP-V	21.08 Veteli			2-18 pk	
24,5	Kari Mastokangas-67	HT	19.07 Nivala			3-20 pim	-1,7	
24,6	Juha-P Känsäkoski-68	KP-V	05.07 Kälviä			5 pim		-1,54	
24,8	Janne Lintilä-68	KU				


	400m-86
50,5	Reima Virkkala-59	KU	06.07 Kälviä			1 pim	
51,1	Jukka Aho-66		UK	06.07 Kälviä			2 pim	
51,9	Jari Saari-65		KaJu	06.07 Kälviä			3 pim	
52,7	Jukka Uusitalo-68	KP-V	06.07 Kälviä			4 pim	
53.26	Heikki Leppäniemi-62	KP-V	02.09 Kokkola			2 pk	
53,1	Pekka Välimäki-61	KU	10.07 Kannus	
53,1	Veli Anttila-65		UK	05.06 Kalajoki			3 pk		
53,1	Markku Anttila-86	KV	06.07 Kälviä			5 pim	
53,2	Timo Keski-Ojala-61	KU	10.07 Kannus	
53,7	Jukka Klemola-59	UK	22.07 Ullava			3 pk	
	---10---		
54,02	Keijo Hiltunen-57	KU	06.09 Kokkola			D pim	
53,9	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	10.07 Kannus
54,1	Kari Pudas-65		AV	05.06 Kalajoki			5 pk
54,1	Pekka Nuorala-69	KaJu	20.07 Nivala			2-18 pim	
54,2	Kari Toivola-66		NU	19.07 Nivala			2-20 pim	
54,2	Asko Kaustinen-68	KP-V	05.06 Kalajoki			6 pk	
54,2	Petri Peltola-68	KP-V	05.06 Kalajoki			7 pk	
54,4	Tapani Alahäivälä-65	YK	06.07 Kälviä			5h1 pim
54,4	Jari Nortunen-68	YK	20.07 Nivala			3-18 pim	


	800m-86
1.51,66	Reima Virkkala-59	KU	25.07 Vaasa			3h SM	
1.53,55	Pekka Välimäki-61	KU	29.06 Ylivieska			6A kv	
1.54,13	Heikki Poutanen-62	KV	24.08 Kannus			4A ka	
1.55,6	Jukka Aho-66		UK	29.07 Nivala			1A ka							
1.56,1	Heikki Leppäniemi-62	KP-V	29.07 Nivala		PB	2A ka	
1.56,24	Timo Keski-Ojala-61	KU	22.07 Kokkola			2r1 pk	
1.56.26	Jukka Klemola-59	UK	11.06 Oulainen			3 ka	
1.56,43	Veli Anttila-65		UK	11.06 Oulainen			4 ka
1.56,6	Osmo Heikkala-64	VetU	29.07 Ähtäri			3 alue-k	
1.57,5	Timo Halonen-60		NU	29.07 Nivala			4A ka	
	---10---			
1.59,7	Kimmo Perkkiö-66	YK	20.07 Nivala			2-20 pim	
1.59,8	Jari Nortunen-68	YK	13.08 Kannus		PB	1-18 po	
2.00,24	Esko Sillanpää-57	VetU	24.08 Kannus			6B ka	
2.00,43	Pekka Jääskä-65		UK	24.08 Kannus			7B ka	
2.00,7	Timo Vaitiniemi-62	KV	29.07 Nivala			7A ka
2.01,0	Esa Similä-65		YK	05.07 Kälviä			1h2 pim	
2.01,13	Juha Jääskä-65		UK	24.08 Kannus			9B ka			
2.01,64	Rami Virkkala-69	LK	24.08 Kannus			10B ka	
2.01,6	Raimo Keiski-60		KT	05.07 Kälviä			4h1 pim	
2.01,7	Kari Toivola-66		NU	18.06 Kajaani			2 prikM
	--20--	        	
2.01,7	Raimo Alakorpi-69	UK	29.07 Nivala			10A ka	
2.02,13	Kari Pudas-65		AV	11.06 Oulainen			13 ka
2.02,14	Markku Ainali-63	YR	19.08 Kokkola			4 pk
2.02,2	Jukka Kolppanen-67	LV	07.08 Kälviä			3 pk
2.02,3	Antero Kortetmaa-47	UK	07.08 Kälviä			4 pk


	1500m-86
3.47,76	Heikki Poutanen-62	KV	22.07 Varkaus		PB	10A kv	
3.49,24	Pekka Välimäki-61	KU	21.06 Saarijärvi		10A kv	
3.55,30	Timo Keski-Ojala-61	KU	05.08 Jyväskylä			2B kv	
3.55,6	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	06.09 Kannus			1 alue-k	
3.55,6	Heikki Leppäniemi-62	KP-V	07.08 Alahärmä		PB	1 ka	
3.56,7	Osmo Heikkala-64	VetU	07.08 Alahärmä			3 ka	
3.57,40	Timo Halonen-60		NU	03.09 Tampere			4 ka	
3.57,65	Kimmo Perkkiö-66	YK	01.07 Kalajoki			2 ka	
3.58,47	Reima Virkkala-59	KU	01.07 Kalajoki			3 ka	
3.59,8	Antero Kangas-66	KT	06.09 Kannus			3 alue-k	
	---10---			
4.00,1	Jukka Aho-66		UK	06.09 Kannus		PB	4 alue-k	
4.01,20	Raimo Keiski-60		KT	22.06 Lapinlahti	
4.02,4	Jukka Klemola-59	UK	06.07 Kälviä			5r1 pim	
4.02,68	Jari Nortunen-68	YK	03.08 Ylivieska		PB	7A-18 SM	
4.04,6	Esko Sillanpää-57	VetU	06.07 Kälviä		PB	8r1 pim	
4.04,8	Jouko Laine-60		TU	01.07 Kalajoki		PB	9A ka	
4.05,8	Pekka Jääskä-65		UK	06.09 Kannus			6 alue-k	
4.06,7	Antti Välimäki-66	KU	06.07 Kälviä			8r1 pim	
4.06,82	Eero Ranta-Ylitalo-56	KU	10.06 Kokkola			3B kv	
4.07,0	Vesa Peltoniemi-67	KP-V	29.06 Ylivieska		PB	4-20 kv 	
	---20---
4.07,30	Timo Vaitiniemi-62	KV	10.06 Kokkola			4B kv
4.07,9	Esa Similä-65		YK	24.06 Nivala			1 pk
4.08,2	Antero Kortetmaa-47	UK	26.06 Kälviä			2 pk


	3000m-86
8.12,0	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	18.06 Tampere			13A kv	
8.17,1	Timo Halonen-60		NU	18.06 Tampere			2B kv				
8.23,4	Heikki Poutanen-62	KV	01.06 Kälviä			3A ka	
8.29,39	Pekka Välimäki-61	KU	22.05 Helsinki			12A ka	
8.33,5	Jukka Klemola-59	UK	01.06 Kälviä			7A ka	
8.36,75	Osmo Heikkala-64	VetU	20.06 Keuruu			10 kv	
8.38,03	Kimmo Perkkiö-66	YK	07.08 Kiuruvesi			5 ka	
8.38,4	Jouko Laine-60		TU	01.06 Kälviä			9A ka	
8.40,25	Antero Kangas-66	KT	11.06 Lahti			2	
8.43,34	Risto Sivula-62		KV	26.08 Kokkola			1 pk	
	---10---			
8.49,9	Heikki Leppäniemi-62	KP-V	24.08 Kannus			7 ka	
8.51.40	Pekka Jääskä-65		UK	26.08 Kokkola			3 pk	
8.54,0	Raimo Keiski-60		KT	24.08 Kannus			9 ka	
8.54,0	Reima Virkkala-59	KU	01.06 Kälviä			1B ka	
8.55,50	Jukka Nordström-63	UK	07.08 Kiuruvesi			9 ka
8.56,7	Eero Ranta-Ylitalo-56	KU	01.06 Kälviä			2B ka
8.57,0	Timo Keski-Ojala-61	KU	01.06 Kälviä			12A ka
8.57,1	Esko Sillanpää-57	VetU	01.06 Kälviä    		3B ka
8.57,1	Antti Välimäki-66	KU	10.07 Kannus  
8.57,51	Eero Saari-54		YK	11.06 Oulainen			2 ka  	
	---20---
8.58,18	Jukka Aho-66		UK	19.08 Kokkola			1 pk	
8.58,35	Jari Nortunen-68	YK	11.06 Oulainen			2-18 ka	


	5000m-86
14.02,62 Tuomo Keski-Ojala-61	KU	10.06 Kokkola		PB	6 kv	
14.29,18 Timo Halonen-60	NU	10.06 Kokkola			10 kv	
14.51,4	 Pekka Välimäki-61	KU	05.07 Kälviä			1 pim	
14.54,48 Kimmo Perkkiö-66	YK	03.08 Savonlinna		2-20 SM	
14.59,31 Antero Kangas-66	KT	05.06 Lahti			12 ka	
15.02,2	 Jouko Laine-60		TU	05.07 Kälviä		PB	3 pim	
15.02,4	 Jukka Klemola-59	UK	25.05 Toholampi			1 ka				
15.11,2	 Timo Keski-Ojala-61	KU	25.05 Toholampi			2 ka	
15.21,0	 Ari Peltokangas-53	KP-V	07.08 Alahärmä		PB	7 ka	
15.25,1	 Vesa Peltoniemi-67	KP-V	05.07 Kälviä		PB	5 pim	
	---10---			
15.28,8	 Jukka Nordström-63	UK	05.07 Kälviä		PB	6 pim	
15.33,3	 Pekka Jääskä-65	UK	21.08 Kalajoki			2 pk				
15.39,76 Erkki Jämbäck-50	LK	29.06 Ylivieska			7 kv	
15.39,94 Raimo Rauma-49		VetU	10.06 Kokkola			3B kv	
15.41,5	 Eero Ranta-Ylitalo-56	KU	25.05 Toholampi			4 ka	
15.44,85 Raimo Jääskä-58	UK	29.06 Ylivieska			9 kv	
15.44,9	 Kari Peltokorpi-64	KU	21.08 Kalajoki			3 pk	
15.50,02 Asko Niskala-52	NU	29.06 Ylivieska			10 kv	
15.51,1	 Kari Kinnunen-59	LK	05.07 Kälviä		PB	9 pim	
15.56,2	 Kari Appelqvist-64	VetU	05.07 Kälviä			10 pim	
	---20---			
15.56,50 Sulo Lamu-56		TU	10.06 Kokkola			4B kv	
15.57,8	 Pekka Haapakoski-62	YK	05.07 Kälviä			11 pim	


	10000m-86
29.25,37 Tuomo Keski-Ojala-61	KU	22.05 Helsinki			6 ka	
29.58.65 Timo Halonen-60	NU	22.05 Helsinki			13 ka	
30.55,5  Timo Keski-Ojaka-61	KU	13.09 Kannus		PB	3 pk	
31.02,0  Pekka Välimäki-61	KU	17.05 Kannus			1 pk	
31.15,1  Osmo Heikkala-64	VetU	13.09 Kannus		PB	4 pk	
31.22,0  Jouko Laine-60		TU	17.05 Kannus		PB	3 pk	
32.03,3  Pekka Jääskä-65	UK	13.09 Kannus		PB	5 pk	
32.05,9  Jukka Nordström-63	UK	13.09 Kannus		PB	6 pk	
32.18,5  Erkki Jämbäck-50	LK	17.05 Kannus			4 pk	
32.19,0  Raimo Rauma-49		VetU	06.07 Kälviä			3 pim	
	---10---			
32.36,9  Jukka Aho-66		UK	13.09 Kannus		PB	7 pk	
32.40,0  Sulo Lamu-56		TU	17.05 Kannus			5 pk	
32.52,1  Ari Peltokangas-53	KP-V	14.08 Kaustinen			4 ka	
32.57,0  Kari Kinnunen		LK	17.05 Kannus		PB	6 pk	
33.07,6  Antero Kanala-50	UK	06.07 Kälviä			6 pim	
33.12,0  Eero Ranta-Ylitalo-56	KU	17.05 Kannus			8 pk	
33.15,2  Eero Kortetmaa-53	UK	13.09 Kannus			9 pk	
33.19,0  Kimmo Perkkiö-66	YK	17.05 Kannus			9 pk	
33.19,0  Kari Appelqvist-64	VetU	17.05 Kannus			10 pk	
33.52,1  Kari Kangasvieri-63	TU	13.09 Kannus			10 pk	
	---20---			
33.53,3  Juha Jääskä-65		UK	14.08 Kaustinen			9 ka	
34.00,0  Pekka Rutanen-51	HT	17.05 Kannus			11 pk	


	maraton-86
2.27,36	Markku Järnbäck-52	TU	12.10 Vantaa			5 ka
2.33,56	Asko Nisakala-52	NU	25.05 Jyväskylä			41 SM
2.37,58	Pekka Rutanen-51	HT	25.05 Jyväskylä			52 SM
2.39,49	Erkki Jämbäck-50	LK	30.08 Kokkola			2 pim
2.40,45	Simo Pallaspuro-54	KoS	30.08 Kokkola			2 venets-m
2.41,28	Jussi Viitasaari-45	HU	30.08 Kokkola			3 pim
2.43.00	Kyösti Koskela-55	PTU	25.05 Jyväskylä			65 SM
2.44,27	Jukka Nordström-63	UK	12.10 Vantaa			33 ka
2.45,21	Kalevi Laitinen-54	NU	07.09 Nivala		PB	4 kunto-m
2.46,48	Martti Ruotsalainen-49	PyPo	01.06 Seinäjoki			9-35 ka
	--10--
2.47,44	Jouko Viero-41		NU	07.09 Nivala			2-45 kunto-m
2.48,04	Markku Pulkkinen-58	VetU	25.05 Jyväskylä
2.50,06	Jukka Maunula-48	KT	30.08 Kokkola			4 pim
2.50,53	Martti Oravakangas	KV	02.08 Helsinki	
2.51,07	Veikko Kekkonen-50	HK	07.09 Nivala		PB	6 kunto-m
2.51,13	Raimo Kopsala-54	TU	30.08 Kokkola			5 pim
2.51.17	Martti Vesamäki-50	PTU	23.08 Lappeenranta		38 chymos
2.51,32	Mikko Saarikettu-46	K:la	30.08 Kokkola			4-35 venets-m			
2.51,56	Immo Eskola-47		TU	30.08 Kokkola			6 pim
2.51,58	Voitto Puutio-46	LV	25.05 Jyväskylä
	--20--
2.53.32	Tapani Keskitalo	KaJu	02.08 Helsinki
2.53,40	Tom Lillqvist-55	KoS	13.09 Vaasa
2.56.07	Risto Hautakangas-57	HK	07.09 Nivala			7 kunto-m
2.56,57	Heikki Ukskoski-52	YR	30.08 Kokkola			8 venets-m
2.57,15	Sauli Peltoniemi-60	KV	01.06 Seinäjoki			18 ka	


	110m aidat-86
16,5	Mika Saukkosaari-68	KV	06.07 Kälviä			1 pim		-0,89	
16.77	Kari Isomaa-65		NU	07.09 Kokkola			D pim		-0,2	
16.81	Timo Ranta-Ojala-70	TU	07.09 Kokkola			D pim		-0,3	
16.97	Tomi Eskola-66		Athlos	24.06 Kokkola			1-20 pk		+0,9
17.82	Keijo Hiltunen-57	KU	07.09 Kokkola			D pim		-0,3	
18.16	Tapio Kamunen-69	KaJu	07.09 Kokkola			D pim		-0,2	
18.23	Kari Mastokangas-67	HT	07.09 Kokkola			D pim		-0,3	
18,67	Tuomo Orava-52		KU	07.09 Kokkola			D pim		-0,2	
18,6	Asko Kaustinen-68	KP-V	06.07 Kälviä		PB	4 pim		-0,89	
19.22	Juha-P Känsäkoski-68	KP-V	07.09 Kokkola		PB	D pim		-0,2
	---10---							


	400m aidat-86
57.64	Kari Virkkala-61	KV	29.06 Ylivieska			2 kv	
60,4	Asko Kaustinen-68	KP-V	05.07 Kälviä			2 pim	
60,5	Kari Pudas-65		AV	05.07 Kälviä			3 pim	
61,9	Jukka Aho-66		UK	20.07 Nivala			1-20 pim	
62,1	Esko Anttila-63		AV	05.07 Kälviä			4 pim	
62,5	Antero Kortetmaa-47	UK	05.07 Kälviä			5 pim	
62,5	Tapani Alahäivälä-65	YK	05.07 Kälviä			6 pim	
63,1	Harri Raudasoja-66	NU	20.07 Nivala			2-20 pim	
64,6	Aki Järvelä-67		KP-V	20.07 Nivala			3-20 pim	
64,97	Tomi Eskola-66		Athlos	05.07 Kokkola			1-20 pim TUL
	---10---


	3000m esteet-86
8.51,99	Timo Halonen-60		NU	26.07 Vaasa			7 SM	
9.21,70	Osmo Heikkala-64	VetU	29.06 Kuopio			9 sm-B	
9.40,1	Jouko Laine-60		TU	07.08 Kälviä			2 pk				
9.40,9	Timo Vaitiniemi-62	KV	05.07 Kälviä			3 pim	
9.57,99	Raimo Jääskä-58		KU	01.07 Kalajoki		PB	3 ka	
10.06,6	Sauli Konttila-55	KU	05.07 Kälviä			4 pim	
10.37,1	Antero Kortetmaa-47	UK	05.07 Kälviä			5 pim	
11.32,5	Markku Alahäivälä-65	YK	18.06 Kajaani			2 prikM


	korkeus-86
216	Matti Viitala-66	PyPo	09.08 Helsinki			3 mo				
204	Marko Järvi-69		SS	03.08 Ylivieska			2-18 SM	
195	Jarmo Vähätiitto-67	KV	01.07 Kalajoki			2 ka	
194	Ilkka Peltokorpi	YK	02.08 Orimattila		2-16 SM	
190	Marko Ruuska-67		TU	20.07 Nivala			3-20	
185	Ari Hyvönen-66		PyPo	02.08 Savonlinna		team-20 SM	
185	Kari-Matti Puukangas-68	KT	29.05 Ylivieska			2-18 alue-k	
185	Jukka Piirainen-70	KV	20.05 Kokkola			1 alue-k	
182	Timo Ranta-Ojala-70	TU	06.09 Kokkola			D pim	
180	Mika Savolainen-71	KV	01.08 Orimattila		team-16 SM	
	---10---			
180	Marko Jokela-70		KU		
176	Mika Saukkosaari-68	KV	06.09 Kokkola			D pim	
175	Antti Kois-69		AV	17.06 Nivala			D-18 pim	
175	Tapio Kamunen-69	KaJu	17.06 Nivala			D-18 pim	
175	Mikko Jussila		NU	20.07 Nivala			5-20 pim	
174	Antti Haapakoski-71	KaJu	11.06 Oulainen			2-16 ka
173	Kari Mastokangas-67	HT	06.09 Kokkola			D pim	
171	Kimmo Jutila-69		AV	30.08  	
170	Tero Myllymäki-71	KP-V	18.07 Kannus			4-16 pim	
170	Juha Karonen		YK	01.08 Orimattila	
	---20---


	seiväs-86
545	Tapani Haapakoski-53	YK	03.06 Valkeakoski		1 ka
530	Harri Palola-66		YK	05.06 Lahti			2 ka
505	Rauli Pudas-54		AV	26.07 Vaasa			8 SM
460	Tero Kuparinen-60	HK	03.06 Nivala			1 pk			
460	Markku Sipilä-70	AV	15.07 Nivala			1 pk
440	Jarmo Eronen-57		HK	29.07 Nivala			2 ka
415	Antti Kois-68		AV	09.09 Nivala			2 pk
415	Mauno Niemelä-36	NU	15.07 Nivala			2 pk
410	Tapio Kamunen-69	KaJu	13.09 Kankaanpää		5 koulu
400	Timo Ranta-Ojala-70	TU	17.06 Nivala			D-16 pim
	---10---
400	Keijo Hiltunen-57	KU	07.09 Kokkola			D pim			
380	Kimmo Jutila-69		AV	01.08 Ylivieska			4-18 SM
380	Esko Anttila-63		AV	14.08 Alavieska			2 pk
360	Tapani Kääntä-51	AV	14.08 Alavieska			3 pk			
360	Timo Koskela-68		AV	11.09 Alavieska
350	Aarne Ollila		AV	14.08 Alavieska			3-18 pk
350	Hannu Koskela-66	AV	14.08 Alavieska			1-20 pk		
350	Kimmo Partanen-67	KaJu	19.09 Kalajoki			1 pk	
340	Asko Eerola-71		AV	14.08 Alavieska			2-16 pk
340	Tuomo Orava-52		KU	07.09 Kokkola			D pim
	---20---
330	Antti Haapakoski-71	KaJu	17.06 Nivala			D-16 pim
330	Reijo Eerola		AV	14.08 Alavieska			4 pk
330	Kari Isomaa-65		NU	07.09 Kokkola			D pim
320	Ari Kanala-71		KV	20.05 Kokkola			1-16 pk


	pituus-86
704	Jari Mattila-64		HR	26.06 Kälviä			1 pk		+0,5
699	Teuvo Peltomaa-60	KV	24.08 Kannus		PB	3 ka		+2,0	
676	Pekka Mattila-69	HR	01.08 Ylivieska			5q-18 SM	-0,5
672	Antti Kilponen-60	PyPo	12.06 Ähtäri			- ka		+1,4
661	Kari Mastokangas-67	HT	14.08 Kaustinen			1 ka		+0,4	
652	Mika Saukkosaari-68	KV	22.07 Kokkola			1 pk		+1,1	
651	Kari Isomaa-65		NU	06.09 Kokkola			D pim		+0,4			
650	Antti Haapakoski-71	KaJu	05.07 Kälviä			4 pim		+1,56	
647	Markku Jussila-50	YK	05.07 Helsinki-E		1-35 polSM	-0,6			
644	Harri Yli-Kotila-66	TU	19.07 Nivala			-20 pim		+1,9								
	---10---	
637	Timo Ranta-Ojala-70	TU	22.07 Kokkola			1-16 pk		+1,3	
636	Hannu Saukkosari-65	KV	22.07 Kokkola			4 pk				
634	Jukka Uusitalo-68	KP-V	19.07 Nivala			2-18 pim	+1,0						
624	Mika Kivimäki-69	YK	19.07 Nivala			4-18 pim			
623	Juha Honkaharju-55	KT	09.09 Kälviä			1 kunta			
622	Jari Laulumaa-70	HK	25.05 Toholampi			2-16 ka			
622	Tuomo Rannankari-69	VetU	05.07 Kälviä			8 pim		-0,41	
621	Mika Savolainen-71	KV	12.09 Vihti			4-16 KLL	-0,4
612	Tuomo Orava-52		KU	03.09 Kannus			1 kunta			
611	Tapio Kamunen-69	KaJu	10.06 Kalajoki			2 pk			
	---20---


	kolmiloikka-86
15.25	Teuvo Peltomaa-60	KV	21.06 Saarijärvi		5 kv		-0,4	
15.05	Antti Kilponen-60	PyPo	27.07 Vaasa			11q SM		+1,5	
13.90	Kari Isomaa-65		NU	12.08 Pihtipudas		7 ka		+1,5	
13.79	Kari Mastokangas-67	HT	06.07 Kälviä			- pim		+1,26	
13.70	Harri Yli-Kotila-66	TU	06.07 Kälviä			4 pim		+1,39
13.57	Jari Laulumaa-70	HK	02.08 Orimattila		7-16 SM		+1,45	
13.18	Timo Ranta-Ojala-70	TU	30.08 Nivala			1-16 cup 	
13.16	Antti Haapakoski-71	KaJu	19.07 Kannus			-16 pim		+1,0	
13.05	Marko Ruuska-67		TU	02.08 Savonlinna		Team-SM	
12.99	Mika Savolainen-71	KV	19.07 Kannus			2-16 pim	+1,6	
	---10---						
12.78	Mika Saukosaari-68	KV	20.07 Nivala			1-18 pim	-1,4	
12.77	Tuomo Rannankari-69	VetU	06.07 Kälviä			7 pim		+1,47	
12.29	Jukka Piirainen-70	KV	28.05 Kokkola			2-16 pk		+0,0				
12.27	Harri Raudasoja-66	NU	20.07 Nivala			3-20 pim	-0,4	
12.11	Asko Kaustinen-68	KP-V	20.07 Nivala			3-18 pim	-1,9	
12.10	Markku Sipilä-70	AV	06.09 Ullava			1-16 cup				
12.10	Mika Hietala		SS	30.08 Pyhäjärvi			2-16 cup					
12.06	Mika Isosaari-71	TU	19.07 Kannus			4-16 pim	+0,7	


	kuula-86
14.94	Erkki Anias-53		HK	05.07 Kälviä			1 pim	
14.50	Tapani Kananen-52	PyPo	22.07 Ullava			1 pk
13.54	Jari Mattila-64		HR	14.07 Himanka		PB	1 pitäj-m	
13.34	Kari Känsäkoski-66	KP-V	05.07 Kälviä		PB	3 pim	
13.16	Juha Roukala-61		KaJu	14.07 Himanka			2 pitäj-m						
13.12	Marko Salo-68		KP-V	05.07 Kälviä			4 pim	
13.04	Heikki Kangas-51	AV	21.08 Kalajoki			2 pk			
12.05	Heikki Paldanius-52	KT	07.08 Kälviä			1 pk			
12.05	Juha Uusimäki		KT	09.09 Kälviä			1 pitäj-m		
12,01	Taisto Vierimaa-65	AV	18.06 Kajaani			2 prikM
	
11.93	Heikki Isopahkala-49	KaJu	05.07 Kälviä			5 pim	
11.75	Veli-Matti Mehtälä-67	KaJu	21.08 Kalajoki			3 pk							
11.56	Timo Ranta-Ojala-70	TU	05.07 Kälviä			8 pim	


	kiekko-86
49.34	Veli-Matti Mehtälä-67	KaJu	06.07 Kälviä			1 pim	
47.48 	Tapani Kananen-52	PyPo	06.07 Kälviä			2 pim	
46.92	Erkki Anias-53		HK	06.07 Kälviä			3 pim	
45.68	Pentti Kahma-43		AV	13.07 Alavieska			9 karn	
45.22	Juhani Sillanpää-49	VetU	21.08 Veteli			1 pk	
43.20	Marko Salo-68		KP-V	01.06 Kälviä			5-20 ka	
39.82	Heikki Isopahkala-49	KaJu	06.07 Kälviä			4 pim	
39.26	Heikki Kangas-51	AV	21.08 Kalajoki			3 pk	
39.20	Juha Uusimäki		KT	01.06 Kälviä			8-20 ka	
38.62	Kimmo Partanen-67	KaJu	05.08 Kalajoki			4 pk	
	---10---			
36.78	Petri Mäntynen-67	PyPo	12.06
35.84	Kari Känsäkoski-66	KP-V	21.08 Veteli	


	moukari-86
58.28	Taisto Vierimaa-65	AV	03.06 Töysä			2 ka	
57.28	Heikki Kangas-51	AV	28.08 Alavieska			1 pk	
51.86	Erkki Anias-53		HK	05.07 Kälviä			2 pim	
51.36	Kimmo Partanen-67	KaJu	10.06 Kalajoki			2 pk	
51.02	Niilo Sorvoja-51	YK	05.08 Kalajoki			2 pk	
34.86	Harri Harju-70		KP-V	14.08 Kaustinen			2 ka	
34.44	Veli-Matti Mehtälä-67	KaJu	01.08 Savonlinna	
34.06	Uolevi Palola		YK	05.08 Kalajoki			4 pk	
32.84	Tauno Tikkalahti-34	KTU	26.08 Kokkola			2 pk
32.64	Eero Ylisoini-45	KP-V	08.09 Kaustinen			1 pk
	--10--		
31.32	Seppo Harju-41		KP-V				
31.24	Kari Känsäkoski-66	KP-V	20.07 Nivala			3-20 pim	


	keihäs-86	uusi malli
78.96	Eero Heikkinen-55	NU	26.07 Vaasa			1q SM	
77.64	Aimo Aho-51		RP	13.07 Pihtipudas	PB	5A kv	
74.44	Jouni Seppälä-61	YK	29.06 Ylivieska			2 kv	
71.82	Pertti Änäkkälä-57	RP	12.08 Pihtipudas	PB	1 ka	
70.06	Matti Ojala-63		KV	20.05 Kokkola		PB	1 alue-k	
67.40	Jukka Kiviniemi-68	NU	01.08 Ylivieska			3q-18 SM	
66.46	Jukka Puurula-65	RP	01.07 Kalajoki			5 ka	
64.82	Esko Aho-45		RP	15.07 Pyhäsalmi		PB	2 pk	
63.98	Kalevi Jussila-61	YK	11.05 Parkano			15 ka	
60.18	Tero Aho-67		RP	10.07 Pihtipudas	PB	7-20 karn	
	---10---			
57.98	Aulis Sillanpää-55	VetU	24.07 Reisjärvi			2 pk				
57.96	Ilkka Toivoniemi-63	NU	15.07 Nivala				
56.96	Vesa Kaunisto-68	VetU	05.06 Perho			1-18 pk	
56.24	Arto Kuorikoski-68	KT	13.08 Kannus			2-18 po	
56.16	Petri Myllymäki-69	KV	20.07 Nivala			2-18 pim	
53.94	Aarne Ollila		AV		
53.30	Ari Peltola-68		VetU	21.08 Veteli	
53.00	Esa Näsälä-70		NU	17.08 Ullava			5 ka		



					1985	

	100m-85
11,18	Mika Heikkilä-65	KT	23.06 Lapinlahti		4C kv		+1,8	
11,0	Jarmo Eronen-57		RP	04.06 Nivala         		1 pk		
11,53	Pekka Mattila-69	HR	27.08 Kokkola			1 pk		+0,0	
11,3	Jari Saari-65		KaJu	15.06 Kälviä			2-20 pim	+1,08			
11,3	Jukka Heinonen-66	TU	27.08 Nivala			1 pk	
11,60	Antti Kilponen-60	PyPo	25.08 Äänekoski			&A ka
11,4	Kalevi Pynssi-68	VetU	15.08 Veteli			1-18 pk			
11.65	Harri Suni-67		KaJu	27.07 Hämeenlinna 		5h4-18 SM	+0,8			
11,5	Juha Pirttimaa-64	YK	11.06 Kalajoki			3 pk	
11,81	Ari Huhta-63		KV	29.05 Pietarsaari		1h2		
	--10--
11,6	Kari Isomaa-65		NU	04.08 Nivala			2 ka	
11,6	Kari Mastokangas-67	HT	15.08 Veteli			2-18 pk		
11,6	Reima Virkkala-59	KU	27.08 Kannus			1 pitM		
11,94	Hannu Kamunen-65	KV	29.05 Pietarsaari		4h1 pk		+0,92					
11,7	Osmo Kahari-51		KV	07.07 Kannus			4 pim		-4,26
11,7	Jari-Jukka Kivioja-64	VetU	04.09 Kalajoki			2 pitM		
11,8	Marko Antinoja-72	YK	17.08 Kannus			3-14 po			
11,8	Ari Lehojärvi		KU	27.08 Kannus			1-18 pitM
11,6	Tuomo Orava-52		KU	27.08 Kannus			2 pitM
12.08	Mika Kivimäki-69	YK	27.07 Oulu			-16 SM		+0,74		
	--20--					
12.11	Timo Koskela-68		AV	25.06 Kalajoki			4-18 ka		-0,24	
11,9	Ari Kanala-71		KV	17.08 Kannus			5-14 po		
11,9	Juha Haarakangas	KaJu	03.09 Nivala			3 koulu	
		
			
myötätuuli
11,24	Jarmo Eronen-57		RP	16.05 Ylivieska			1		+3,0
11,1	Harri Suni-67		KaJu	09.07 Kalajoki			2 pk		+2,42
11,66	Ari Huhta-63		KV	11.06 Kokkola			2B kv		+2,1
11,73	Hannu Kamunen-65	KV	31.07 Kokkola			3 kv		+2,1 	
		

	200m-85
22,3	Mika Heikkilä-65	KT	06.07 Kannus			1 pim		-2,1	
22,3	Jarmo Eronen-57		RP	06.07 Kannus			2 pim		-2,1
22,8	Jari Saari-65		KaJu	28.05 Kalajoki			1-20 alue-k			
23,1	Osmo Kahari-51		KV	06.07 Kannus			4 pim		-2,10
23,2	Hannu Saukkosaari-65	KV	06.07 Kannus			2h2 pim		-1,69	
23.51	Juha Pirttimaa-64	YK	06.06 Ylivieska			3 alue-k			
23.63	Kari Virkkala-61	KV	06.06 Ylivieska			4 alue-k			
23.63	Ari Huhta-63		KV	06.06 Ylivieska			5 alue-k			
23,4	Harri Suni-67		KaJu	06.07 Kannus			3h2 pim		-1,69	
23,5	Hannu Kamunen-65	KV	06.07 Kannus			3h1 pim		-3,50	
	---10---					
23,8	Kalevi Pynssi-68	VetU	08.08 Kalajoki			1-18 pk			
24,0	Keijo Alaspää-57	VetU	06.07 Kannus			5h2 pim	
24,1	Jukka Heinonen-66	TU	16.06 Kälviä			4-20 pim			
24,3	Timo Koskela-68		AV	17.06 Kalajoki			2-18 pim	-1,89
24,3	Markku Anttila-64	KV	06.07 Kannus			3h3 pim
24,3	Jari-Jukka Kivioja-64	VetU	09.07 Kalajoki			4 pk			
24,5	Kari Mastokangas-67	HT	17.06 Kalajoki			3-18 pim	-1,89			
24,6	Jukka Uusitalo-68	KP-V	17.06 Kalajoki			4-18 pim	-1,89			
24,8	Juha-P Känsäkoski-68	KP-V	06.07 Kannus			5h1 pim		-3,50
24,9	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	18.07 Kälviä			6 pk	
	---20---


	400m-85
50,05	Reima Virkkala-59	KU	11.08 Kokkola			1 pk	
50,4	Jari Saari-65		KaJu	15.06 Kälviä		PB	1-20 pim	
51,0	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	07.07 Kannus			2 pim	
51,6	Kari Virkkala-61	KV	11.06 Kokkola			6A kv	
51,79	Veli Anttila-65		UK	26.07 Varkaus	
51,9	Jukka Aho-66		UK	07.07 Kannus			3h1 pim	
52,4	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	08.08 Kalajoki			4 pk	
52,6	Osmo Kahari-51		KV	11.06 Kokkola			3B kv	
52,9	Juha Pirttimaa-64	YK	11.06 Kalajoki			2 pk	
53,27	Jorma Kalijärvi-68	Athlos	25.06 Kokkola			1-18 pk
	---10---
53,2	Jari-Jukka Kivioja-64	VetU	07.07 Kannus			2h3 pim		
53,3	Markku Anttila-64	KV	07.07 Kannus			3h3 pim	
53.89	Jarmo Savola-61		YK	21.05 Kokkola			1 pk	
53,8	Kalevi Pynssi-68	VetU	04.08 Nivala			1-18 ka	
53,9	Kari Toivola-66		NU	08.08 Kalajoki			5 pk	
54.13	Jukka Uusitalo-68	KP-V	11.08 Kokkola			4 pk	
54.21	Heikki Leppäniemi-62	KP-V	10.09 Kokkola			6 pk	
54,34	Mika Heikkilä-65	KT	11.08 Kokkola			6 pk
54,39	Keijo Tuikka		YR	25.06 Kokkola			5 pk
54,51	Harri Yli-Kotila-66	TU	24.08 Kokkola			D pim
	---20---


	800m-85
1.51,09	Pekka Välimäki-61	KU	14.07 Ylivieska		PB	3 kv	
1.51,26	Reima Virkkala-59	KU	19.06 Tampere			4A kv	
1.51,88	Jarmo Latvala-59	PyPo	16.08 Lahti		PB	6h SM	
1.52,7	Heikki Poutanen-62	KV	29.08 Kalajoki		PB	4 pk	
1.54,0	Timo Keski-Ojala-61	KU	10.08 Kannus			2 pk	
1.54,60	Veli Anttila-65		UK	14.07 Ylivieska			7A kv	
1.54,7	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	22.08 Kälviä			3A aluek	
1.55,5	Jukka Aho-66		UK	22.08 Kälviä			4A alue-k	
1.56,09	Osmo Heikkala-64	VetU	14.07 Ylivieska			3B kv	
1.56,8	Juha Jääskä-65		UK	14.07 Ylivieska			9A kv	
	---10---			
1.57,3	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	28.07 Kannus			8A ka	
1.57,4	Kalevi Luomanen-62	RP	02.06 Kälviä			3A ka	
1.57,8	Jukka Klemola-59	UK	06.07 Kannus			5A pim	
1.58,2	Jari-Jukka Kivioja-64	VetU	28.07 Kannus			4B ka	
1.58,9	Kari Toivola-66		NU	10.08 Kannus		PB	1-20 pk	
1.59,3	Raimo Keiski-60		KT	28.07 Kannus			7 ka	
1.59,5	Markku Anttila-64	KV	28.07 Kannus		PB	8 ka	
1.59,5	Heikki Leppäniemi-62	KP-V	22.08 Kälviä			5 alue-k	
1.59,99	Risto Sivula-62		KV	31.07 Kokkola		PB	7 pk 					
2.00,5	Kyösti Kivelä-56	LK	06.07 Kannus			9A pim	
	---20---
2.00,6	Markku Alahäivälä-65	YK	06.07 Kannus			1B pim	
2.01,30	Sauli Joki-55		VetU	31.07 Kokkola			9 pk	
2.01,31	Kimmo Perkkiö-66	YK	01.08 Ylivieska			3 aluek	
2.01,7	Keijo Tuikka		YR	22.08 Kälviä			1B alue-k				
2.02,5	Antero Kangas-66	KT	22.08 Kälviä			8A alue-k	
2.02,5	Vesa Peltoniemi-67	KP-V	22.08 Kälviä			2B alue-k	
2.02,74	Esa Similä-65		YK	16.07 Kokkola			7 alue-k	
2.02,75	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	06.07 Mikkeli			5-35 SM 
2.02,7	Esko Sillanpää-57	VetU	20.06 Kannus			1B alue-k    	
2.02,8	Jari Nortunen-68	YK	18.06 Kalajoki			1-18 pim	
	---30---


	1500m-85
3.46,30	Pekka Välimäki-61	KU	18.08 Lahti		PB	7 SM	
3.48,30	Jarmo Latvala-59	PyPo	06.08 Jyväskylä		PB	3 kv	
3.52,49	Heikki Poutanen-62	KV	06.08 Jyväskylä			7 kv	
3.55,75	Timo Keski-Ojala-61	KU	06.08 Jyväskylä			8 kv	    
3.56,53	Reima Virkkala-59	KU	25.06 Kalajoki			4A ka				
3.57,8	Juha Jääskä-65		UK	07.07 Kannus			2 pim	
3.58,3	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	25.06 Kalajoki			8A ka	
3.59,59	Veli Anttila-65		UK	25.08 Joutsa		PB	10A ka	
4.00,14	Raimo Keiski-60		KT	04.08 Kajaani	
4.00,1	Antero Kangas-66	KT	25.06 Kalajoki			10A ka	
	---10---			
4.01,0	Osmo Heikkala-64	VetU	08.06 Kannus			4 pk	
4.01,31	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	14.07 Ylivieska		PB	1-20 kv	
4.01,77	Kimmo Perkkiö-66	YK	14.07 Ylivieska			2-20 kv	
4.02,5	Jukka Klemola-59	UK	07.07 Kannus			4A pim	
4.02,65	Risto Sivula-62		KV	04.08 Kajaani
4.03,02	Antti Välimäki-66	KU	14.07 Ylivieska		PB	4-20 kv		
4.03,04	Markku Alahäivälä-65	YK	25.06 Kalajoki			2B ka	
4.03,85	Heikki Leppäniemi-62	KP-V	25.06 Kalajoki			3B ka	
4.04,17	Kalevi Luomanen-62	RP	11.06 Kokkola			5A kv	
4.04,9	Tapio Krapu-64		AV	08.06 Kannus		PB	6 pk	
	---20---
4.05,10	Eero Saari-54		YK	19.08 Ylivieska			1 kaupM				
4.05,27	Jukka Aho-66		UK	25.06 Kalajoki			5B ka
4.05,46	Antero Kanala-50	UK	11.06 Kokkola			7A kv
4.05,7	Esa Kortetmaa-61	KU	08.06 Kannus			7 pk
4.06,60	Jari Nortunen-68	YK	27.07 Hämeenlinna		15-18 SM
4.06,70	Esko Anttila-63		AV	25.06 Kalajoki			6B ka
4.06,74	Esa Similä-65		YK	14.07 Ylivieska			6-20 kv
4.07,2	Kari Toivola-66		NU	18.07 Kälviä			3 pk
4.07,4	Kyösti Kivelä-56	LK	18.07 Kälviä			4 pk
4.07,7	Vesa Peltoniemi-67	KP-V	14.08 Saarijärvi
	---30---
4.09,1	Pekka Jääskä-65		UK	07.07 Kannus			2B pim	


	3000m-85
8.20,07	Pekka Välimäki-61	KU	19.06 Tampere		PB	1B kv	
8.24,15	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	19.06 Tampere			7B kv	
8.26,4	Timo Halonen-60		NU	18.07 Alajärvi			3 ka				
8.27,5	Heikki Poutanen-62	KV	02.06 Kälviä			3A ka	
8.29,1	Antero Kangas-66	KT	14.07 Ylivieska			10A kv	
8.32,48	Risto Sivula-62		KV	14.07 Ylivieska		PB	1B kv	
8.39,0	Antero Kanala-50	UK	29.08 Kalajoki			3 pk	
8.39,28	Raimo Keiski-60		KT	14.07 Ylivieska			3B kv					
8.45,0	Osmo Heikkala-64	VetU	02.06 Kälviä			8A ka	
8.46,4	Timo Keski-Ojala-61	TU	02.06 Kälviä			10A ka	
	---10---			
8.47,4	Eero Saari-54		YK	22.08 Kälviä			1 alue-k
8.48,22	Tapio Krapu-64		AV	14.07 Ylivieska			4B kv	
8.49,7	Kimmo Perkkiö-66	YK	22.08 Kälviä			2 alue-k	
8.50,5	Antti Välimäki-66	KU	22.08 Seinäjoki			2-20 ka		
8.50,81	Vesa Peltoniemi-67	KP-V	28.07 Hämeenlinna		14-18 SM	
8.53,3	Esko Anttila-63		AV	02.06 Kälviä			1B ka	
8.55,3	Heikki Leppäniemi-62	KP-V	29.08 Kalajoki			7 pk		
8.56,9	Juha Jääskä-65		UK	02.06 Kälviä			11A ka	
8.58,3	Reima Virkkala-59	KU	02.06 Kälviä			12A ka	
8.58,6	Raimo Rauma-49		VetU	20.08 Kaustinen			2 pjoki
	---20---				
9.00,20	Ari Peltokangas-53	KP-V	03.09 Kokkola		PB	2 pk			
9.00,81	Jukka Aho-66		UK	03.09 Kokkola			3 pk	
9.01,3	Jukka Nordström-63	UK	29.08 Kalajoki			8 pk



	5000m-85
14.39,02 Pekka Välimäki-61	KU	11.06 Kokkola		PB	1 kv	
14.42,85 Tuomo Keski-Ojala-61	KU	11.06 Kokkola			2 kv	
14.45,10 Antero Kangas-66	KT	27.07 Varkaus			3-20 SM	
14.49,20 Timo Halonen-60	NU	25.07 Turku			7B kv	
14.53,03 Risto Sivula-62	KV	11.06 Kokkola			5 kv	
15.04,0  Osmo Heikkala-64	VetU	10.07 Karlskoga, SWE		4 po	
15.05,4	 Antero Kanala-50	UK	06.07 Kannus			4 pim	
15.11,6	 Jouko Laine-60		TU	06.07 Kannus			5 pim	
15.11,9	 Tapio Krapu-64		AV	06.07 Kannus		PB	6 pim	
15.12,46 Kimmo Perkkiö-66	YK	27.07 Varkaus			12-20 SM	
	---10---
15.18,9	 Esa Kortetmaa-61	KU	11.06 Kokkola			7 kv	
15.23,39 Juha Jääskä-65		UK	06.06 Kajaani			5 ka	
15.26,7	 Raimo Keiski-60	KT	06.07 Kannus			8 pim	
15.31,2	 Tauno Pajukangas-57	KP-V	25.06 Kalajoki		PB	7 ka	
15.31,9	 Reijo Ukskoski-53	PK	06.07 Kannus			9 pim
15.32,4	 Erkki Jämbäck-50	LK	09.06 Pihtipudas		2 ka	
15.40,0	 Ari Peltokangas-53	KP-V	08.09 Lappajärvi		10 ka	
15.42,72 Jukka Nordström-63	UK	11.08 Suonenjoki		4 ka	
15.48,06 Pekka Jääskä-65	UK	11.08 Suonenjoki	
15.50,0	 Sulo Lamu-56		TU	11.06 Kokkola		PB	11 kv	
	---20---
15.51,14 Veli Antila-65		UK	06.06 Kajaani			6 ka	
15.52,11 Jukka Aho-66		UK	06.06 Kajaani		PB	7 ka	
15.55,5	 Eero Kortetmaa-53	UK	06.07 Kannus			10 pim	


	10000m-85
30.01,02 Timo Halonen-60	NU	23.05 Helsinki			8 ka	
30.47,5  Pekka Välimäki-61	KU	21.05 Kälviä		PB	1 pk	
30.50,0  Tuomo Keski-Ojala-61	KU	21.05 Kälviä			2 pk	
31.13,25 Risto Sivula-62	KV	27.08 Vaasa			9 pohjalaisen-10	
31.15,3  Antero Kanala-50	UK	28.07 Kannus			6 kv	
31.34,8  Jouko Laine-60		TU	07.07 Kannus			2 pim	
31.54,6  Tapio Krapu-64		AV	28.07 Kannus			8 kv	
32.03,2  Timo Keski-Ojala-61	KU	13.08 Kaustinen			3 ka	
32.11,1  Reijo Ukskoski-53	PK	07.07 Kannus			5 pim	
32.23,0  Raimo Rauma-49		VetU	21.05 Kälviä			3 pk	
	---10---			
32.24,79 Ari Peltokangas-53	KP-V	27.08 Vaasa		PB	12 pohjalaisen-10	
32.26,2  Antero Kangas-66	KT	13.08 Kaustinen			4 ka	
32.26,6  Osmo Heikkala-64	VetU	13.08 Kaustinen			5 ka	
32.35,0  Juha Jääskä-65		UK	21.05 Kälviä		PB	5 pk	
32.36,4  Tauno Pajukangas-57	KP-V	07.07 Kannus			6 pim	
32.37,9  Eero Kortetmaa-53	UK	07.07 Kannus		PB	7 pim	
32.40,3  Sulo Lamu-56		TU	21.05 Kälviä			6 pk	
32.41,5  Jukka Nordström-63	UK	21.05 Kälviä			7 pk	
32.44,3  Erkki Jämbäck-50	LK	07.07 Kannus			8 pim	
32.49,2  Asko Niskala-52	NU	07.07 Kannus		PB	9 pim	
	---20---		
33.38,7	 Mauno Passoja-51	KT	28.07 Kannus		PB	12 kv			
33.39,3  Pekka Rutanen-51	HT	21.05 Kälviä			9 pk	
33.42,2  Sauli Konttila-55	KU	07.07 Kannus			12 pim	
33.45,1  Veli Anttila-65	UK	13.08 Kaustinen			9 ka	
34.04,0  Jukka Aho-66		UK	21.05 Kälviä			10 pk	


	maraton-85
2.29,28	Jouko Laine-60		TU	04.08 Helsinki			16 HCM
2.33,40	Markku Järnbäck-52	TU	20.07 Pietarsaari		4 jaakon-m
2.34,30	Armas Tamminen-48	PK	21.04 Lontoo			
2.38,51	Jussi Viitasaari-45	HU	31.08 Kokkola			1-35 venetsia
2.39,01	Tapio Krapu-64		AV	08.09 Nivala			2 kunto-m
2.41,02	Asko Niskala-52		NU	08.09 Nivala			3 kunto-m
2.42,26	Markku Pulkkinen	VetU	20.07 Pietarsaari	PB	11 jaakon-m
2.43,35	Simo Pallaspuro-54	KoS	31.08 Kokkola			3 venetsia
2.44,13	Erkki Jämbäck-50	LK	31.08 Kokkola			2-35 venetsia
2.44,18	Sakari Kiviniemi-52	NU	08.09 Nivala			4 kunto-m
	---10---
2.47,53	Martti Ruotsalainen-49	PyPo	08.09 Nivala			5 kunto-m
2.48,29	Martti Oravakangas	KV	04.08 Helsinki
2,49,21	Jukka Maunula-48	KT	31.08 Kokkola			3-35 venetsia
2.50,02	Veli Suhonen-56		PyPo	04.08 Helsinki
2.51,26	Esa Lindholm-48		KT	31.08 Kokkola			5-35 venetsia	
2.51,31	Kalevi Hietala-50	KU	24.03 Toholampi			2-35 talvi-m
2.51,46	Voitto Puutio-46	LV	31.08 Kokkola			6-35 venetsia
2.53,16	Veikko Kekkonen-50	HK	04.08 Helsinki
2.54,14	Sauli Konttila-55	KU	08.09 Nivala			10 kunto-m
2.54,45	Mikko Saarikettu-46	K:la	31.08 Kokkola			8-35 venetsia
	---20---
2.55.02	Kauko Laukkanen-50	PyPo	13.10 Vantaa			38 suurmaraton
2.55,51	Osmo Kauranen-45	PyPo	31.08 Kokkola			10-35 venetsia


	110m aidat-85
16,2	Kari Isomaa-65		NU	10.08 Kannus			2 pk	
16,4	Jarmo Savola-61		YK	10.08 Kannus			3 pk	
16,88	Harri Yli-Kotila-66	TU	25.08 Ylivieska			D pim		-3,21	
16,90	Tomi Eskola-66		Athlos	06.07 Savonlinna		2h-20 TUL	+1,6
17,01	Mika Saukkosaari-68	KV	25.08 Ylivieska			D pim			
16,8	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	07.07 Kannus			2 pim		-3,16			
17,40	Kari Virkkala-61	KV	25.08 Ylivieska			D pim		-3,21
17,49	Hannu Laitala-67	Athlos	16.06 Kokkola			3 pim TUL	-1,4			
17,5	Keijo Alaspää-57	VetU	07.07 Kannus			5 pim		-3,16			
17,75	Marko Ruuska-67		TU	25.08 Ylivieska			D pim		-4,38
	---10---			
17,83	Hannu Koskela-66	AV	03.07 Ylivieska			D-20 pim	-0,44		
18,4	Kari Pudas-65		AV	15.06 Kälviä			2-20 pim	+0,56


	400m aidat-85	mitalilaji
55,4	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	06.07 Kannus			1 pim	
55.72	Jarmo Savola-61		YK	09.06 Pietarsaari		3 ka	
56,9	Kari Virkkala-61	KV	11.07 Karskoga, SWE		1 kv	
58,11	Tomi Eskola-66		Athlos	08.06 Kajaani			3-20 TUL
58,5	Hannu Laitala-67	Athlos	20.06 Kannus			1B alue-k			
58,9	Veli Anttila-65		UK	16.06 Kälviä			1-20 pim	
59,8	Esko Anttila-63		AV	20.06 Kannus			2B alue-k	
60,2	Jukka Aho-66		UK	16.06 Kälviä			2-20 pim				
60.96	Kalevi Pynssi-68	VetU	03.09 Kokkola			2 pk	
61.00	Osmo Heikkala-64	VetU	03.09 Kokkola			3 pk	
	---10---
61.36	Kari Pudas-65		AV	25.06 Kalajoki			2 ka				
62.47	Aki Järvelä-67		KP-V	03.09 Kokkola			4 pk						
62,8	Hannu Koskela-66	AV	06.07 Kannus			5 pim	
64,0	Asko Kaustinen-68	KP-V	06.07 Kannus			2h2 pim	
64.18	Jarmo Eronen-57		RP	01.08 Ylivieska			2 alue-k	
64,4	Harri Raudasoja-66	NU	16.06 Kälviä			4-20 pim				
65,0	Tapani Alahäivälä-65	YK	16.06 Kälviä			5-20 pim				
65,7	Kari Appelqvist-64	VetU	06.07 Kannus			4h1 pim	
67,5	Kimmo Peltoniemi	KP-V	16.06 Kälviä			6-20 pim				


	3000m esteet-85
8.45,97	Timo Halonen-60		NU	17.08 Lahti			5 SM	
9.26,4	Esa Kortetmaa-61	KU	11.07 Karlskoga, SWE		2 po	
9.27,0	Timo Vaitiniemi-62	KV	06.07 Kannus			3 pim	
9.34,9	Osmo Heikkala-64	VetU	06.07 Kannus			4 pim
9.44,7	Tapio Krapu-64		AV	02.07 Kannus		PB	2 pk	
9.53,7	Sauli Konttila-55	KU	28.07 Kannus		PB	7 ka	
9.54,2	Jukka Nordsrtöm-63	UK	28.07 Kannus		PB	8 ka	
9.55,7	Esko Anttila-63		AV	02.07 Kannus		PB	3 pk	
9.57,5	Matti Honkela-64	TU	02.07 Kannus			4 pk	


	korkeus-85
215	Matti Viitala-66	PyPo	22.06 Saarijärvi		4 kv	
196	Marko Ruuska-67		TU	18.06 Kalajoki		PB	1-18 pim	
196	Jarmo Vähätiitto-67	KV	18.06 Kalajoki			2-18 pim	
195	Harri Yli-Kotila-66	TU	06.07 Kannus			3 pim	
194	Marko Järvi-69		SS	27.07 Oulu			3-16 SM	
187	Ari Hyvönen-66		PyPo	08.08 Pyhäjärvi			1 pk	
180	Jukka Piirainen-70	KV	15.08 Kokkola			1-16 kaup-m	
180	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	24.08 Ylivieska			D pim	
180	Kari-Matti Puukangas-68	KT	26.05 Toholampi			3-18 ka	
177	Ilkka Peltokorpi-70	YK	19.08 Ylivieska			1-18 kaup-m	
	---10---			
175	Pekka Törmi-65		YK	16.06 Kälviä			3-18 pim	
175	Markku Somero		YK	18.06 Kalajoki			4-18 pim	
175	Mika Saukkosaari-68	KV	24.08 Ylivieska			D pim	
175	Antti Haapakoski-71	KaJu	03.08 Kokkola			1-14 pim	
174	Kari Isomaa-65		NU	02.07 Ylivieska			D-20 pim	
171	Hannu Koskela-66	AV	02.07 Ylivieska			D-20 pim	
	---			
170	Marko Jokela-70		KU	04.08 Kannus	
170	Timo Ranta-Ojala-70	TU	20.08 Toholampi
	

	seiväs-85
530	Harri Palola-66		YK	21.07 Somero			2A ka
500	Tapani Haapakoski-53	YK	07.07 Kannus			2 pim
480	Rauli Pudas-54		AV	07.07 Kannus			3 pim
440	Jarmo Eronen-57		RP	20.06 Kannus			1 alue-k
400	Mauno Niemelä-36	NU	30.07 Nivala			2 pk
400	Markku Sipilä-70	AV	27.08 Nivala			1 pk
390	Tapio Kamunen-69	KaJu	08.08 Kalajoki			1-16 pk
390	Marko Järvi-69		SS	08.08 Kalajoki			2-16 pk
380	Esko Anttila-63		AV	29.08 Alavieska			1 pk
370	Timo Ranta-Ojala-70	TU	02.07 Ylivieska			D-16 pim
	---10---	
360	Hannu Koskela-66	AV	20.06 Kannus			1-20 alue-k
360	Kari Pudas-65		AV	03.07 Ylivieska			D-20 pim	
360	Kimmo Partanen-67	KaJu	09.07 Kalajoki	
350	Pekka Priuska		KaJu	03.07 Ylivieska			D-20 pim
350	Keijo Hiltunen-57	KU	25.08 Ylivieska			D pim
350	Harri Yli-Kotila-66	TU	25.08 Ylivieska			D pim
350	Mika Saukkosaari-68	KV	25.08 Ylivieska			D pim		
350	Timo Koskela-68		AV	17.06 Kalajoki			1-18 pim
340	Juha Ranta-Ojala-68	TU	17.06 Kalajoki			2-18 pim
340	Kimmo Jutila-69		AV	29.08 Alavieska			2-16 pk
	---20---
340	Antti Kois-68		AV	29.08 Alavieska			3-18 pk		
320	Petri Niemi-71		LV	17.08 Kannus			1-14 po
320	Ari Kanala-71		KV	30.07 Nivala			1-16 pk
310	Olli-Matti Vuotila-70	TU	15.06 Nivala			4-16 pim


	pituus-85
709	Antti Kilponen-60	PyPo	06.07 Kannus			1 pim		+1,86	
691	Teuvo Peltomaa-60	KV	06.07 Kannus			- pim		+1,91	
690	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	06.07 Kannus			4 pim		-0,98			
685	Kari Mastokangas-67	HT	26.07 Hämeenlinna		5-18 SM		+1,8	
678	Pekka Mattila-69	HR	06.07 Pihtipudas		1-16 TUL	+1,86
669	Harri Yli-Kotila-66	TU	15.06 Kälviä			1-20 pim	+1,22	
667	Kari Isomaa-65		NU	15.06 Kälviä			2-20 pim	+1,63	
654	Tuomo Orava-52		KU	(27.7) Toholampi		1 pk			
646	Mika Kivimäki-69	YK	28.07 Oulu			2q-16 SM	+1,6	
634	Hannu Saukkosaari-65	KV	06.07 Kannus			8 pim		-0,65
	---10---			
632	Marko Ruuska-67		TU	17.06 Kalajoki			2-18 pim	-2,66								
632	Timo Ranta-Ojala-70	TU	17.08 Kannus			3-16 po								
629	Tuomo Rannankari-69	VetU	26.05 Toholampi			1-16 ka		+0,7	
627	Jari Mattila-64		HR	09.09 Himanka			1 pitäj-m					
620	Pekka Nykänen-66	VetU	15.06 Kälviä			-20 pim		+1,87			
608	Pekka Ojala-43		KaJu	19.08 Ylivieska			1-35 kaupM				
602	Mika Saukkosari-68	KV	17.06 Kalajoki			3-18 pim	-2,95			
601	Pekka Nuorala-69	KaJu	07.09 Kalajoki			
600	Timo Kämäräinen-69	SS	26.05 Toholampi			3-16 ka		+1,0
		

	kolmiloikka-85
15.19	Antti Kilponen-60	PyPo	18.08 Lahti			7 SM		+1,5	
15.18	Teuvo Peltomaa-60	KV	23.06 Saarijärvi		5 kv		+0,3
14.17	Harri Yli-Kotila-66	TU	16.06 Kälviä			1-20 pim	+1,68	
13.96	Kari Isomaa-65		NU	26.05 Toholampi			2 ka		+0,5	
13.61	Kari Mastokangas-67	HT	31.07 Pietarsaari		1-18 po		+0,5	
13.40	Esa Kilponen		PyPo	11.07 Pyhäjärvi				
13.08	Marko Ruuska-67		TU	10.07 Karlskoga			4 po				
13.04	Harri Raudasoja-66	NU	07.07 Kannus			6 pim		+1,67				
12.89	Mika Saukkosaari-68	KV	18.06 Kalajoki			3-18 pim				
12.72	Pekka Nykänen-66	VetU	16.06 Kälviä			3-20 pim	+0,17				
	---10---						
12.70	Tuomo Rannankari-69	VetU	07.07 Kannus			- pim		+1,20				
12.37	Jari Laulumaa-70	HK	15.06 Nivala			2-16 pim	+1,64				
12.37	Mika Savolainen-71	KV	24.07 Helsinki			2-14 FJG		
12.18	Timo Kilponen		PyPo	06.06 Pyhäjärvi			
12.11	Jukka Piirainen-70	KV	15.06 Nivala			3-16 pim	+1,00
				

	kuula-1985
15.34	Erkki Anias-53		HK	25.06 Kalajoki			2 ka	
14.06	Aimo Aho-51		RP	06.07 Kannus			2 pim	
13.92	Tapani Kananen-52	PyPo	15.08 Veteli			1 pk				
13.21	Kari Känsäkoski-66	KP-V	20.08 Kaustinen			1 pjoki-m	
13.04	Heikki Kangas-51	AV	06.07 Kannus			3 pim
13.01	Jari Mattila-64		HR	09.09 Himanka			1 pitäj-m				
12.80	Osmo Honkonen-47	PK	11.07 Perho			1 alue-k				
12.67	Pekka Ojala-43		KaJu	19.08 Ylivieska			1 kaup-m				
12.55	Marko Salo-68		KP-V	20.08 Kaustinen			2 pjoki-m				
12.52	Esa Leppilampi		YK	19.08 Ylivieska			2 kaup-m
	---10---				
12.47	Jorma Kellokoski-50	PK	11.07 Perho			2 alue-k
12.46	Pekka Mattila-69	HR	15.06 Kokkola			3 pim TUL			
12.46	Pekka Kangas		YK	19.08 Ylivieska			3 kaup-m				
12.40	Juha Uusimäki-66	KT	15.08 Veteli			2 pk
12.30	Niilo Sorvoja-51	YK	19.08 Ylivieska			4 kaup-m					
12.23	Harri Mäki-Asiala-66	TU	16.06 Kälviä			2-20 pim		
					

	kiekko-85
46.14	Erkki Anias-53		HK	07.07 Kannus			1 pim	
45.76	Juhani Sillanpää-49	VetU	04.06 Veteli			1 pk	
44.48	Veli-Matti Mehtälä-67	KaJu	04.09 Kalajoki			1 pitäj-m	
44.08	Tapani Kananen-52	PyPo	18.08 Haapavesi			3	
44.06	Heikki Isopahkala-49	KaJu	07.07 Kannus			2 pim	
40.48	Marko Salo-68		KP-V	07.07 Kannus			4 pim	
39.16	Jouni Pahkala-65	YK	19.08 Ylivieska			1 kaup-m	
37.84	Juha Uusimäki-66	KT	07.07 Kannus			5 pim	
37.24	Martti Salmela-54	YK	19.08 Ylivieska			2 kaup-m	
37.20	Esa Leppilampi		YK	19.08 Ylivieska			3 kaup-m	
	---10---			
36.44	Kari Känsäkoski-66	KP-V	15.06 Kälviä			2-20 pim	
35.96	Kauko Luikku-46		RP	11.07 Alavieska	


	moukari-85
71.92	Hannu Polvi-48		YK	14.07 Ylivieska			2 kv	
63.72	Harri Ojala-63		KaJu	26.05 Töysä			2 ka	
58.08	Heikki Kangas-51	AV	06.07 Kannus			2 pim	
55.92	Taisto Vierimaa-65	AV	12.09 Alavieska			1 pk	
54.24	Erkki Anias-53		HK	06.07 Kannus			4 pim	
54.04	Niilo Sorvoja-51	YK	03.08 Salo			3 smB	
48.30	Olavi Kiljo-58		AV	12.09 Alavieska			2 pk	
46.90	Kimmo Partanen-67	KaJu	25.09 Kalajoki			2 pk
42.28	Pekka Mattila-69	HR	15.06 Kokkola			2 pim TUL	
40.66	Timo Jutila		AV	16.06 Kälviä			2-20 pim	
	--10--
35.58	Kari Pudas-65		AV	16.06 Kälviä			3-20 pim			
33.56	Paavo Moliis-62		AV	29.08 Alavieska			2-20 pk	
32.78	Tauno Tikkalahti-34	KTU	15.06 Kokkola			3 pim TUL	
30.62	Kari Känsäkoski-66	KP-V	16.06 Kälviä			4-20 pim	


	keihäs-85
82.12	Eero Heikkinen-55	NU	09.06 Pihtipudas	PB	1 ka	
81.08	Jouni Seppälä-61	NU	07.07 Kannus		PB	1 pim	
80.22	Aimo Aho-51		RP	28.08 Nivala			1 pk 	
75.28	Matti Ojala-63		KV	21.09 Reisjärvi			2 pk	
73.54	Pertti Änäkkälä-57	RP	02.06 Kälviä			4 ka	
70.60	Jukka Kiviniemi-68	NU	15.08 Nivala		PB	1 pk	
69.60	Kalevi Jussila-61	YK	19.08 Ylivieska		PB	1 kaup-m		
69.08	Jukka Puurula-65	RP	18.07 Pihtipudas	PB	6 ka				
66.00	Esko Aho-45		RP	13.07 Reisjärvi	
65.18	Tero Aho-67		RP	21.09 Reisjärvi		PB	1-18 pk	
	---10---			
65.06	Aulis Sillanpää-55	VetU	21.09 Reisjärvi			4 pk	
62.34	Marko Kinnunen-66	PyPo	06.06 Pyhäjärvi			1 pk	
61.20	Ilkka Toivoniemi-63	NU	28.08 Nivala			5 pk	
59.84	Vesa Kaunisto-68	VetU	13.09 Kalajoki			7 KLL	
59.24	Pekka Priuska-65	KaJu	04.07 Ylivieska			D pim    
56.68	Pekka Kangas		YK	19.08 Ylivieska			2 kaup-m	
55.30	Petri Myllymäki-69	KV	25.06 Kokkola	



					1984	

	100m-84
10.92	Jarmo Eronen-57		RP	17.06 Kokkola +1,8		1 pim	
11.04	Mika Heikkilä-65	KT	17.06 Kokkola +1,8	PB	2 pim	
11.18	Antti Kilponen-60	PyPo	01.07 Ylivieska +1,9	PB	3h3 kv	
11,31	Hannu Korhonen-64	PTU	01.07 Ylivieska +1,6		6h kv	
11,1	Harri Suni-67		KaJu	12.08 Haukipudas	PB	1 ka		
11.37	Hannu Saukkosaari-65	KV	17.06 Kokkola +1,8	PB	4 pim	
11,3	Keijo Alaspää-57	VetU	08.09 Kalajoki +1,8		D pim				
11.58	Mika Kivimäki-69	YK	17.06 Kokkola +1,8	PB	6 pim	
11.61	Jouni Kauppinen-63	KV	17.06 Kokkola +1,7		3h2 pim			
11,4	Pekka Mattila-69	HR	31.07 Kokkola +1,6		1-16 pk
	---10---	
11,4	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	08.09 Kalajoki +1,8		D pim
11,72	Kai Koskela-66		PInto	15.07 Savonlinna -1,2		3h-18 TUL				
11.73	Kalevi Pynssi-68	VetU	12.07 Kokkola +1,9		1A-16 kv							
11,5	Heikki Pesonen-43	NU	12.06 Kalajoki			1 pk
11.81	Timo Koskela-68		AV						
11,6	Jarmo Kangas		TU	25.07 Kannus			2 pk	
11,6	Osmo Kahari-51		KV	09.08 Kälviä			4 alue-k
11,6	Kari Virkkala-61	KV	08.09 Kalajoki +1,8		D pim										
11.85	Hannu Kamunen-65	KV	17.06 Kokkola +1,8		8 pim	
11,7	Jukka Heinonen-66	TU	09.06 Toholampi			2-18 ka	
	---20---


	200m-84
22.27	Jarmo Eronen-57		RP	03.06 Heinola			2A ka		+0,7			
22.73	Mika Heikkilä-65	KT	22.07 Kotka			7-19 SM		-1,9			
23.06	Keijo Alaspää-57	VetU	16.06 Kokkola			3 pim		+1,5	
22,9	Jouni Kauppinen-63	KV	14.06 Kälviä			2 pk	
23.29	Kari Virkkala-61	KV	16.06 Kokkola			5 pim		+1,5	
23.32	Hannu Saukkosaari-65	KV	14.08 Kokkola			2A alue-k	+0,5	
23.1	Harri Suni-67		KaJu	24.07 Kälviä			2-18 po
23,46	Hannu Korhonen-64	PTU	15.07 Somero			5-20 TUL	+0,3
23,55	Kai Koskela-66		PInto	14.08 Kokkola			1B alue-k	+2,0	
23.84	Jalo Lintilä-62		TU	14.08 Kokkola			5A alue-k	+0,5	
	---10---
23,6	Reima Virkkala-59	KU	14.06 Kälviä			3 pk	
23,6	Osmo Kahari-51		KV	10.07 Kalajoki			7 pk					
23,8	Jarmo Savola-61		YK	10.07 Kalajoki			8 pk	
24.06	Hannu Kamunen-65	KV	16.06 Kokkola			7 pim		+1,5	
24.09	Ari Huhta-63		KV	14.08 Kokkola			3B alue-k	+2,0	
23,9	Juha Honkaharju-55	KT	14.06 Kälviä			5 pk	
24,0	Kalevi Pynssi-68	VetU	24.07 Kälviä			6-18	
24,3	Jari-Jukka Kivioja-64	YK	10.07 Kalajoki			10 pk	
24,3	Timo Torppa-64		VetU	03.07 Veteli			2-20	
24,3	Kari Mastokangas-67	HT	04.07 Nivala			2-18 pim
	---10---	
24.71	Markku Anttila-64	KV	05.08 Kokkola			7 pk						
24,5	Marko Niemi		HK	04.07 Nivala			3-18 pim	


	400m-84
50.34	Reima Virkkala-59	KU	15.07 Kannus			1A ka	
51.11	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	17.06 Kokkola			2 pim	
51.23	Kari Virkkala-61	KV	12.07 Kokkola			2B kv	
51.41	Veli Anttila-65		UK	15.07 Kannus			1C ka	
51.53	Keijo Alaspää-57	VetU	01.07 Kuortane			6h2 smB	
51.56	Jouni Kauppinen-63	KV	17.06 Kokkola			4 pim	
51.70	Timo Torppa-64		VetU	12.07 Kokkola			4B kv	
51,7	Jalo Lintilä-62		TU	09.08 Kälviä			4 alue-k	
52.02	Jarmo Savola-61		YK	15.07 Kannus			3B ka	
52.10	Jukka Aho-66		UK	17.06 Kokkola			5 pim	
	---10---			
52,0	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	27.06 Kalajoki		PB	2 pk	
52.15	Osmo Kahari-51		KV	12.07 Kokkola			3C kv	
52,1	Jari-Jukka Kivioja-64	VetU	09.08 Kälviä			5 alue-k	
52.28	Heikki Pesonen-43	NU	25.08 Brighton, GBR		4-40 EM	
52,3	Mika Heikkilä-65	KT	21.08 Kokkola			2-20 pk	
52.78	Keijo Hiltunen-57	KU	17.06 Kokkola			4h2 pim	
52.91	Juha Honkaharju-55	KT	17.06 Kokkola			5h1 pim	
52,9	Markku Anttila-64	KV	09.08 Kälviä			7 alue-k	
53.21	Asko Kivelä-59		VetU	17.06 Kokkola			6h1 pim	
53,9	Harri Suni-67		KaJu	21.08 Kalajoki			1-18 pk
	---20---


	800m-84
1.51,2	Pekka Välimäki-61	KU	09.08 Kälviä			1A alue-k		
1.51,4	Reima Virkkala-59	KU	25.07 Kannus			1A pk 		
1.51.90	Jarmo Latvala-59	PyPo	12.07 Varkaus			2A kv		
1.53,4	Jukka Klemola-59	UK	27.06 Kannus			1A pk		
1.53,8	Kalevi Luomanen-62	RP	27.06 Kannus			2A pk		
1.54,19	Heikki Poutanen-62	KV	14.08 Kokkola			4A pk 		
1.54,22	Veli Anttila-65		UK	25.07 Kankaanpää		6 PV				
1.54,4	Timo Keski-Ojala-61	KU	27.06 Kannus			3A pk		
1,54,4	Juha Jääskä-65		UK	27.06 Kannus			4A pk		
1.54,5	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	27.06 Kannus			5A pk		
	--10--				
1.54,5	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	25.07 Kannus			4A pk		
1.54,6	Timo Kinnunen-62	KV	27.06 Kannus			6A pk		
1.55,5	Jukka Aho-66		UK	24.07 Kälviä			2-18 po		
1.55,6	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	09.08 Kälviä			1B alue-k		
1.57,35	Jari-Jukka Kivioja-64	VetU	05.08 Kokkola			1 pk		
1.57,3	Asko Kivelä-59		VetU	26.05 Kälviä			4 ka		
1.57,88	Osmo Heikkala-64	VetU	05.08 Kokkola			2 pk		
1.58,3	Kimmo Perkkiö-66	YK	14.06 Kälviä			1 pk  	
1.58,3	Raimo Keiski-60		KT	09.08 Kälviä			4B alue-k	
1.58,53	Timo Torppa-64		VetU	16.06 Kokkola			9 pim
	--20--
1.59,1	Juha Lehtikangas-61	TU	25.07 Kannus		PB	1C pk	
1.59,8	Antero Kangas-66	KT	14.06 Kälviä		PB	2 pk		
2.00,1	Esko Sillanpää-57	VetU	25.07 Kannus		PB	2C pk							
2.00,1	Pekka Palolampi-83	VetU	
2.00,2	Ari Puranen-64		PInto	26.05 Kälviä			4 ka
2.00,5	Esa Similä-65		YK	09.08 Kälviä			1C alue-k		
2.00,70	Tuomo Mustola-62	YK	16.06 Kokkola			13 pim		
2.00,8	Jukka Salonen-65	UK	27.06 Kannus		PB	1B pk	
2.01,1	Esko Anttila-63		AV	12.06 Kalajoki			2 pk
2.01,1	Arto Anttila-60		AV	25.07 Kannus			3C pk	
	--30--
2.01,2	Kari Toivola-66		NU	05.07 Nivala			2-18 pim
2.01,4	Pekka Koivumäki-65	VetU	27.06 Kannus			2B pk
2.01,5	Kari Peltokorpi-64	KU	27.06 Kannus			3B pk


	1500m-84
3.47,81	Pekka Välimäki-61	KU	26.06 Turku			12A kv	
3.48,47	Jarmo Latvala-59	PyPo	08.07 Kajaani			9 SM	
3.53,35	Reima Virkkala-59	KU	01.07 Ylivieska		PB	8A kv	
3.53,63	Heikki Poutanen-62	KV	01.07 Ylivieska			9A kv	
3.54,82	Jukka Klemola-59	UK	12.07 Kokkola			5A kv	
3.56,10	Juha Jääskä-65		UK	12.07 Kokkola		PB	1B kv	
3.57,1	Kalevi Luomanen-62	RP	01.07 Ylivieska			12A kv	
3.57,34	Timo Keski-Ojala-61	KU	01.07 Ylivieska			11A kv	
3.58,31	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	17.06 Kokkola			3 pim	
3.58,7	Raimo Keiski-60		KT	07.08 Alahärmä			7 ka	
	--10--		
3.58,90	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	05.06 Kokkola			3 pk	
3.59,05	Kimmo Perkkiö-66	YK	12.07 Kokkola			2B kv	
4.00,10	Veli Anttila-65		UK	21.07 Kotka			12-20 SM	
4.01,5	Antero Kangas-66	KT	04.07 Nivala			1-18 pim				
4.01,80	Timo Kinnunen-62	KV	05.06 Kokkola			6 pk	
4.02,61	Osmo Heikkala-64	VetU	23.06 Kuortane			3 kv	
4.02,68	Asko Kivelä-59		VetU	15.07 Kannus		PB	3B ka	
4.03,73	Risto Sivula-62		KV	01.07 Ylivieska			5B kv	
4.03,7	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	07.08 Alahärmä			12 ka	
4.04,24	Jukka Aho-66		UK	12.07 Kokkola			9B kv	
	--20--
4.06.01	Jari-Jukka Kivioja-64	VetU	05.06 Ylivieska			1-20 alue
4.06,30	Jukka Salonen-65	UK	12.07 Kokkola			2C kv
4.06,38	Esa Similä-65		YK	05.06 Ylivieska			2-20 alue
4.06,38	Timo Halonen-60		NU	15.07 Kannus			5B kv
4.06,6	Kari Toivola-66		NU	04.07 Nivala			3-18 pim	


	3000m-84
8.22,13	Jarmo Latvala-59	PyPo	24.05 Helsinki		PB	11 ka	
8.30,5	Pekka Välimäki-61	KU	26.05 Kälviä			3A ka	
8.31,6	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	26.05 Kälviä			4A ka	
8.33,1	Jukka Klemola-59	UK	26.05 Kälviä			5A ka	
8.35,5	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	26.05 Kälviä			6A ka	
8.36,62	Antero Kangas-66	KT	22.07 Turku			5-18 SM	
8.37,28	Risto Sivula-62		KV	23.06 Kalajoki			4A ka	
8.38,86	Juha Jääskä-65		UK	14.08 Kokkola			1 alue-k 	
8.39,83	Raimo Keiski-60		KT	14.08 Kokkola			2 aluek	
8.41,8	Kimmo Perkkiö-66	YK	24.07 Kälviä			2-18 po	
	---10---			
8.48,71	Esa Kortetmaa-61	KU	14.08 Kokkola			4 alue-k	
8.50,83	Jukka Salonen-65	UK	14.08 Kokkola			6 alue-k	
8.50,84	Tapio Krapu-64		AV	14.08 Kokkola			7 alue-k	
8.51,7	Osmo Heikkala-64	VetU	09.08 Kälviä			2 alue-k	
8.51,9	Kari Toivola-66		NU	24.07 Kälviä			4-18 po	
8.52,8	Raimo Rauma-49		VetU	09.06 Toholampi			4 ka				
8.53,0	Vesa Peltoniemi-67	KP-V	09.08 Kälviä			3 alue-k	
8.54,4	Hannu Kivinen-58	VetU	31.07 Kokkola		PB	1 pk	
8.55,9	Timo Halonen-60		NU	25.07 Kannus			2 pk	
8.56,8	Timo Keski-Ojala-61	KU	26.05 Kälviä			11A ka	
	---20---			
8.59,0	Timo Peitso-62		KT	31.07 Kokkola			3 pk	
8.59,22	Jukka Aho-66		UK	14.08 Kokkola			8 alue-k	
8.59,4	Matti Roimas-50		KT	31.07 Kokkola			4 pk	
8.59,5	Tapani Ylitalo-58	KaJu	25.07 Kannus			3 pk	
9.00,6	Esko Anttila-63		AV	26.05 Kälviä			12A ka


	5000m-84
14.55,0	 Pekka Välimäki-61	KU	26.08 Kaustinen			1 ka
14.57,8  Tuomo Keski-Ojala-61	KU	26.08 Kaustinen			2 ka	
15.01,08 Jukka Klemola-59	UK	16.06 Kokkola			1 pim	
15.09,5	 Juha Jääskä-65		UK	05.06 Kajaani			2 ka	
15.18,26 Risto Sivula-62	KV	16.06 Kokkola			3 pim	
15.18,88 Raimo Rauma-49		VetU	30.06 Tampere			4-35 SM	
15.26,7  Jukka Salonen-65	UK	05.06 Kajaani		PB	4 ka		
15.27,75 Osmo Heikkala-64	VetU	22.07 Kotka			19-20 SM	
15.27,9	 Tapio Krapu-64		AV	10.07 Kalajoki			1 pk	
15.29,26 Heikki Ukskoski-52	YR	15.07 Kannus			1B kv
	---10---
15.29,7  Veli Anttila-65	UK	05.06 Kajaani			5 ka						
15.32,0	 Antero Kangas-66	KT	26.08 Kaustinen			3 ka	
15.38,6	 Tapani Ylitalo-58	KaJu	10.07 Kalajoki		PB	2 pk	
15.40,6  Antero Kortetmaa-47	UK	29.05 Kokkola			1-35 pk	
15.41,03 Kimmo Perkkiö-66	YK	16.06 Kokkola			6 pim	
15.46,96 Jukka Känsälä-55	KP-V	15.07 Kannus			2B ka	
15.53,14 Vilho Pulkkinen-39	KoJy	30.06 Tampere			3-45 SM	
15.58,4  Jukka Nordström-63	UK	26.08 Kaustinen			6 ka	
15.59,54 Pekka Rutanen-51	HT	16.06 Kokkola		PB	8 pim	
16.00,04 Tapio Korva-48		RK	16.06 Kokkola			10 pim	
	---20---
	

	10000m-84
31.30,56 Tuomo Keski-Ojala-61	KU	17.06 Kokkola			1 pim	
31.57	 Pekka Välimäki-61	KU	01.09 Kannus			Relay	
32.09,60 Raimo Rauma-49		VetU	17.06 Kokkola			2 pim	
32.22	 Raimo Keiski-60	KT	01.09 Kannus		PB	R    	
32.26,61 Jouko Kieleväinen-62	RP	17.06 Kokkola			3 pim	
32.41,12 Pekka Rutanen-51	HT	17.06 Kokkola		PB	4 pim	
32.45,48 Tapio korva-48		RK	17.06 Kokkola			5 pim	
32.49,26 Antero Kortetmaa-47	UK	17.06 Kokkola			6 pim
32.51,42 Erkki Jämbäck-50	LK	17.06 Kokkola			7 pim
32.51,63 Vilho Pulkkinen-39	KoJy	01.07 Tampere			2-45 SM
	---10---
32.53,69 Risto Hylkilä-55	RP	17.06 Kokkola			8 pim		
32.55	 Antero Kanala-50	UK	01.09 Kannus			viesti		
33.04,39 Tapani Ylitalo-58	KaJu	17.06 Kokkola			9 pim	
33.08,53 Jukka Känsälä-55	KP-V	17.06 Kokkola			10 pim	
33.09	 Esa Kortetmaa-61	KU	01.09 Kannus			viesti		
33.11,8  Sulo Lamu-56		TU	17.06 Kokkola			11 pim	
33.23,1  Tapio Krapu-64		AV	17.06 Kokkola			12 pim
33.25,7  Heikki Teerikangas-55	UK	17.06 Kokkola			13 pim	
33.25,2  Ari Peltokangas-53	KP-V	17.06 Kokkola			14 pim
33.43 	 Antero Kangas-66	KT	01.09 Kannus			viesti		
	---20---
33.46,6  Pauli Pulkkinen-54	VetU	17.06 Kokkola			15 pim		
34.19,7  Asko Niskala-52	NU	17.06 Kokkola			16 pim
34.47,4  Jouko Hylkilä-51	RP	17.06 Kokkola			17 pim


	maraton-84
2.34,53	Tapio Krapu-64		AV	09.09 Nivala		PB	1 pim
2.38,08	Esko Hietala-50		RP	29.06 Hartola
2.38,30	Erkki Jämbäck-50	LK	09.09 Nivala		PB	2 pim
2.39,06	Sakari Kiviniemi-52	NU	09.09 Nivala		PB	3 pim
2.39,06	Markku Järnbäck-52	TU	10.11 Lammi
2.39,21	Jussi Viitasaari-45	HU	09.09 Nivala			4 pim			
2.40,52	Leevi Haapala-42	YK	21.07 Pietarsaari		1-40 ka
2.41,49	Asko Niskala-52		NU	09.09 Nivala			5 pim
2.42.41	Kyösti Koskela-55	PTU	09.09 Nivala
2.42,57	Pauli Pulkkinen-54	VetU	08.07 Alajärvi		PB	1 etana
	-10-
2.43,15	Pekka Rutanen-51	HT	09.09 Nivala			6 pim
2.46,03	Jorma Öljymäki-59	HK	09.09 Nivala		PB	7 pim
2.47,16	Jouko Hylkilä-51	RP	09.09 Nivala			8 pim
2.47,43	Veli Suhonen-56		HK	09.09 Nivala			9 pim
2.49,43	Martti Oravakangas	KV	09.09 Nivala			10 pim
2.49,56	Jukka Maunula-48	KT	21.07 Pietarsaari		13 ka
2.51,01	Risto Karhukorpi-52	HT	07.07 Rovaniemi		PB	9 napapiiri
2.51,42	Voitto Puutio-46	LV	21.04 Ranua
2.56,39	Reijo Pulkkinen-52	VetU	21.07 Pietarsaari		23 ka
2.56,45	Jouko Viero-41		NU	09.09 Nivala			12 pim
	-20-
2.58,29	Esa Lindholm-48		KT	09.09 Nivala			13 pim
2.59,27	Jouni Korkatti		RP	21.07 Helsinki


	110m aidat-84
16,01	Jarmo Savola-61		YK	17.06 Kokkola			1 pim		+1,6	
16,3	Keijo Alaspää-57	VetU	09.09 Kalajoki			D pim		+1,2			
16,8	Kari Isomaa-65		NU	09.09 Kalajoki			D pim		+1,2	
17,1	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	09.09 Kalajoki			D pim		+1,2	
17,7	Kari Virkkala-61	KV	09.09 Kalajoki			D pim		+1,2	
18,3	Kari Pudas-65		AV	29.07 Kalajoki			D-20 pim	+1,24 			
18,7	Kalevi Jussila-61	KU	09.09 Kalajoki			D pim		+1,2		
18,8	Reima Virkkala-59	KU	09.09 Kalajoki			D pim		+1,2	
19,7	Timo Torppa-64		VetU	02.07 Veteli			1-20 pim	
19,9	Juha Lokasaari-65	VetU	02.07 Veteli			2-20 pim	
	---10---


	400m aidat-84
55,2	Jarmo Savola-61		YK	25.06 Ylivieska			1 pk				
55.89	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	16.06 Kokkola			1 pim
59,5	Hannu Laitala-67	Athlos	05.06 Närpiö			3 ka	
61.65	Hannu Koskela-66	AV	16.06 Kokkola			3 pim	
61,7	Veli Anttila-65		UK	03.07 Veteli			1-20 pim	
62,4	Kari Pudas-65		AV	03.07 Veteli			2-20 pim	
66,5	Kari Appelqvist-64	VetU	03.07 Veteli			3-20 pim	
67,0	Jussi Peltoniemi-65	KP-V	03.07 Veteli			4-20 pim	
71,5	Jari Kivimaa		AV	03.07 Veteli			5-20 pim	


	3000m esteet-84
9.32,33	Osmo Heikkala-64	VetU	25.07 Kankaanpää		3 PV	
9.50,60	Timo Halonen-60		NU	16.06 Kokkola			2 pim	
9.52,76	Timo Vaitiniemi-62	KV	16.06 Kokkola			3 pim	
10.22,0	Sauli Känsälä-53	KP-V	16.06 Kokkola			4 pim	


	korkeus-84
206	Matti Viitala-66	PyPo	16.06 Kokkola			1 pim
205	Tero Pietilä-60		KV	05.06 Närpiö			3 ka
195	Jarmo Vähätiitto-67	KV	16.06 Kokkola			3 pim
190	Marko Ruuska-67		TU	05.06 Ylivieska			2-20 ak
190	Harri Yli-Kotila-66	TU	05.07 Nivala			2-18 pim
185	Pekka Törmi-65		YK	05.06 Ylivieska			3-20 ak
185	Harri Karonen-67	YK	17.05 Ylivieska			2-18 ak
185	Ari Hyvönen		PyPo	05.07 Nivala			3-18 pim
183	Kaarlo Nissilä-62	LV	22.08 Lohtaja		PB	1 pitäj-m
180	Kari-Matti Puukangas-68	KT	31.07 Kokkola			1-16 pk
	---10---
180	Marko Järvi-69		SS	28.08 Nivala			1-16 pk
178	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	08.09 Kalajoki			D pim
178	Keijo Alaspää-57	VetU	08.09 Kalajoki			D pim
178	Jouni Kauppinen-63	KV	08.09 Kalajoki			D pim
178	Kari Isomaa-65		NU	28.07 Kalajoki			D-20 pim
178	Hannu Koskela-66	AV	28.07 Kalajoki			D-18 pim
178	Petri Konu-68		KV	04.07 Kälviä			1-16 pim
175	Jouni Pahkala-65	AV	05.06 Ylivieska			4-20 alue-k
175	Tero Aromaa		YK	05.07 Nivala			3-18 pim
175	Mika Saukkosaari-68	KV	23.08 Kokkola			2-16 kaup-m
	---20---
175	Mikko Niemi		LV	


	seiväs-84
520	Tapani Haapakoski-53	YK	24.06 Lapinlahti		2 ka
500	Harri Palola-66		YK	08.07 Kajaani			2-18 SM
460	Jarmo Eronen-57		RP	14.08 Nivala			1 pk
405	Petri Alanko-66		YK	21.07 Turku			11-18 SM
400	Rauli Pudas-54		AV	17.06 Kokkola			2 pim
400	Mauno Niemelä-36	NU	17.07 Nivala			2 pk
370	Kari Pudas-65		AV	02.07 Veteli			1-20 pim			
360	Tapani Kääntä-51	AV	
360	Hannu Koskela-66	AV	29.07 Kalajoki			D-18 pim
350	Kimmo Partanen-67	KaJu	04.07 Nivala			2-18 pim
	---10---
350	Timo Koskela-68		AV
340	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	09.09 Kalajoki			D pim
340	Kari Isomaa-65		NU	09.09 Kalajoki			D pim
335	Markku Sipilä-70	AV	05.08 Kokkola			1-14 pim
330	Pekka Priuska		KaJu	29.07 Kalajoki			D-20 pim
330	Mika Saukkosaari-68	KV	05.07 Kälviä			1-16 pim
320	Aarne Ollila		AV	28.07 Kalajoki			D-16 pim
320	Antti Kois-68		AV
310	Tapio Kamunen-69	KaJu	28.07 Kalajoki			D-16 pim
310	Mikko Niemi		LV	29.07 Kalajoki			D-20 pim
	---20---
310	Harri Raudasoja-66	NU	29.07 Kalajoki			D-18 pim


	pituus-84
703	Antti Kilponen-60	PyPo	16.06 Kokkola			1 pim		+1,7	
679	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	16.06 Kokkola			2 pim		+1,5	
678	Teuvo Peltomaa-60	KV	16.06 Kokkola			3 pim		+2,0	
666	Pekka Mattila-69	HR	05.06 Kokkola			1-16 pk		+2,0
666	Keijo Alaspää-57	VetU	08.09 Kalajoki			D pim		+0,7		
665	Jari Mattila-64		HR	30.06 Lahti			- TUL		+0,5	
658	Kari Isomaa-65		NU	28.07 Kalajoki			D-20 pim	+0,86			
658	Kari Mastokangas-67	HT	12.06 Rautio			1-18 pk			
658	Mika Kivimäki-69	YK	22.07 Tampere			1-16 SM		-0,53	
651	Harri Yli-Kotila-66	TU	04.07 Nivala			1-18 pim	+0,37	
	---10---
647	Markku Jussila-50	YK	31.08 Ylivieska			1 kunta	
645	Hannu Saukkosaari-65	KV	15.07 Kannus			5 ka
632	Juhani Komulainen-55	KaJu									
623	Mika Saukkosaari-68	KV	29.07 Kalajoki			D-16 pim	+1,47			
622	Timo Kilponen		PyPo	02.07 Veteli			2-20 pim	
620	Rauli Pudas-54		AV	16.06 Kokkola			7 pim		+0,9	
619	Pekka Ojala-43		YK	31.08 Ylivieska			2 kunta
617	Kari Virkkala-61	KV	08.09 Kalajoki			D pim		+0,3				
610	Tuomo Rannankari-69	VetU	12.08 Veteli			3 alue-k	
609	Tuomo Orava-52		KU	03.09 Kannus			1 kunta
	---20---


	kolmiloikka-84
15.29	Antti Kilponen-60	PyPo	27.05 Lempäälä			2 ka		+1,5	
14.92	Teuvo Peltomaa-60	KV	24.07 Karijoki			- ka		+1,8	
14.45	Jari Mattila-64		HR	14.07 Somero			1-20 TUL	+0,4			
14.38	Harri Yli-Kotila-66	TU	21.07 Turku			1-18 SM		-0,51	
13.52	Kari Isomaa-65		NU	17.06 Kokkola			4 pim		+1,4	
13.33	Pekka Mattila-69	HR	15.07 Jyväskylä			1-16 TUL	+1,2
13.25	Kalevi Pynssi-68	VetU	21.07 Tampere		PB	5q-16 SM	+0,9	
13.07	Marko Ruuska-67		TU	17.06 Kokkola			6 pim		+1,5	
12.90	Kari Mastokangas-67	TU	17.06 Kokkola			7 pim		+1,3	
12.88	Mika Saukkosaari-68	KV	05.07 Kälviä			2-16 pim	
	--10--	
12.79	Timo Kilponen		PyPo	03.07 Veteli			2-20 pim	
12.75	Rauli Pudas-54		AV	06.09 Alavieska			1 pk									
12.45	Kari Lahti-68		VetU	05.07 Kälviä      		3-16 pim	
12.26	Tuomo Rannankari-69	VetU	05.07 Kälviä     		4-16 pim	

wind
12.18	Juha Ylitalo-66		RK	05.07 Nivala			3-18 pim	+3,96	
12.12	Timo Antinoja-66	KU	05.07 Nivala			4-18 pim	+3,35			
12.05	Jari Laulumaa-70	HK	08.08 Ylivieska			1-16 so					

ilman tuulilukemaa
14.66	Jari Mattila-64		HR	03.07 Vaasa			1-20 pim TUL


	kuula-84mitalilaji
15.78	Erkki Anias-53		HK	27.06 Kalajoki			1 pk	
13.90	Harri Ojala-63		KaJu	29.05 Kalajoki		PB	1 pk
13.56	Juho Roukala		KaJu	29.05 Kalajoki			2 pk	
13.29	Heikki Kangas-51	AV	30.08 Veteli			3 pk	
12.89	Jari Vähätiitto		HK					
12.85	Pekka Ojala-43		YK	31.08 Ylivieska			1 kaup-m				
12.81	Kari Känsäkoski-66	KP-V	14.08 Kokkola			3 alue-k				
12.72	Raimo Ojala-61		KaJu	29.05 Kalajoki			3 pk				
12.71	Heikki Isopahkala-49	KaJu	01.09 Kalajoki			1 pk				
12.65	Risto Kangas		RP	15.09 Reisjärvi			1 pk				
	---10---						
12.63	Olli-Pekka Klemola-62	VetU	16.06 Kokkola			5 pim				
12.57	Pekka Kangas		YK	31.08 Ylivieska			2 kap-m				
12.43	Kalevi Jussila-61	KU	03.09 Kannus			1 pitäj-m 				
12.32	Jukka Ainali-64		RK	03.07 Veteli			1-20 pim				
12.26	Heikki Paldanius-52	KT	30.08 Kälviä			1 pitäj-m				


	kiekko-84 
48.42	Juhani Sillanpää-49	VetU	02.06 Veteli			2 pk	
46.72	Erkki Anias-53		HK	01.07 Kuortane			6 sm-B	
46.48	Heikki Isopahkala-49	KaJu	01.09 Kalajoki			1 pk	
42.74	Kauko Luikku-46		RP	02.06 Veteli			3 pk	
40.92	Jouni Pahkala-65	AV	05.06 Ylivieska			1-20 alue-k	
40.82	Taavi Hietala-57	AV	(12.9) Kalajoki			2 pitäj-m	
40.50	Veli-Matti Mehtälä-67	KaJu	(12.9) Kalajoki			3 pitäj-m	
38.68	Juha Uusimäki-66	KT		
38.16	Jari Mattila-64		HR	09.09 Pello			2-20 po TUL
37.94	Jukka Ainali-64		RK	02.07 Veteli			2-20 pim
	---10---				
37.72	Heikki Kangas-51	AV	30.08 Veteli			2 pk				
36.66	Pertti Änäkkälä-57	RP	15.09 Reisjärvi			1 pk	
36.48	Tapani Pudas-47		AV	04.08 Rovaniemi    	
36.08	Jari Vähätiitto		HK	17.06 Kokkola			5 pim	


	moukari-84
73.64	Hannu Polvi-48		YK	01.07 Ylivieska			3 kv	
62.98	Harri Ojala-63		KaJu	24.05 Alavieska			1 pk	
57.14	Heikki Kangas-51	AV	16.06 Kokkola			3 pim	
55.82	Erkki Anias-53		HK	30.06 Kuortane		PB	1 sm-B	
51.30	Taisto Vierimaa-65	AV	03.07 Veteli			1-20 pim	
50.84	Niilo Sorvoja-51	YK	07.08 Kalajoki			1 pk	
45.18	Kimmo Partanen-67	KaJu	15.09 Kalajoki			1 pk	
43.66	Veikko Jutila-38	AV	20.08 Alavieska				
41.38	Raimo Ojala-61		KaJu	10.07 Kalajoki			4 pk	
40.36	Rauli Pudas-54		AV	06.09 Alavieska			2 pk	
	---10---			
38.38	Kari Pudas-65		AV		


	keihäs-84
83.38	Aimo Aho-51		RP	05.06 Valkeakoski		3 ka	
79.94	Jouni Seppälä-61	NU	14.06 Kajaani			1 ka			
77,82	Pertti Änäkkälä-57	RP	15.08 Pihtipudas	PB	1 alue-k	
75.54	Matti Ojala-63		KV	12.07 Kokkola		PB	3 kv	
70.80	Pekka Lakso-61		NU	17.06 Kokkola			4 pim	
67.68	Jari Mattila-64		HR	14.07 Somero			1-20 TUL
66.98	Timo Aho-62		RP	05.09 Reisjärvi		PB	2 pk	
63.78	Tapio Alho-62		KaRi	27.06 Kannus			1 pk
63.46	Jukka Puurula-65	RP	15.09 Reisjärvi			1-20	
61.38	Jukka Kiviniemi-68	NU	08.09 Salo			2 SAKU					
	---10---
59.28	Kalevi Jussila-61	KU	01.09 Kannus			1 pk	
58.62	Marko Kinnunen-66	PyPo	05.07 Nivala			1-18 pim					
58.50	Pekka Kangas-56		YK	31.08 Ylivieska			1 kaup-m	
57.62	Pekka Priuska-65	KaJu	02.07 Veteli			1-20 pim	
56.98	Tero Aho-67		RP	17.07 Nivala			2 pk	
56.12	Aulis Sillanpää-55	VetU	01.09 Kannus			2 pk			
55.02	Vesa Kaunisto-68	VetU	24.07 Kälviä			4-18 po
54.94	Esko Ilola		RP	15.09 Reisjärvi			3 pk			
54.32	Kari Isomaa-65		NU		
	


					1983	

	100m-83
11,1	Mika Heikkilä-65	KT	09.07 Nivala			1 pim		+0,55	
11.37	Antti Kilponen-60	PyPo	02.06 Ylivieska			1 pk	
11.45	Jarmo Kangas-63		TU	16.07 Kokkola			3 po		+1,3	
11.57	Harri Suni-67		KaJu	16.07 Kokkola			4 po		+1,3				
11.58	Hannu Saukkosaari-65	KV	16.08 Kokkola			2-18 kv		+0,3	
11,61	Hannu Korhonen-64	PTU	13.08 Ylivieska			1-20 pim
11,4	Juha Pirttimaa-64	YK	09.07 Nivala			5 pim		+0,55	
11,5	Timo Kilponen		PyPo	09.07 Nivala			6 pim		+0,55	
11,5	Hannu Kamunen-65	KV	31.05 Kokkola			1 pk		+0,7	
11,75	Jalo Lintilä-62		TU	02.06 Ylivieska			3 pk	
	---10---
11,80	Kai Koskela-66		PInto	16.08 Kokkola			6-18 kv
11,6	Timo Torppa-64		VetU	11.06 Veteli			1 pk	
11,6	Osmo Kahari-51		KV	11.06 Veteli			2 pk
11,6	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	(31.7) Pyhäjärvi		2 pk	
11,6	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	20.08 Veteli			D pim					
11,6	Jouni Kauppinen-63	KV	20.08 Veteli			D-20 pim	
11,6	Arto Hietamäki		SS				
11,7	Ari Huhta-63		KV	31.05 Kokkola			3 pk		+0,7	
11,7	Reima Virkkala-59	KU	18.08 Kannus			1 kunta
11,7	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	10.09 Kälviä			2 pitM			
	---20---
11,99	Olli Jussila-61		NU	02.06 Ylivieska			5 pk
12,04	Mika Kivimäki-69	YK	27,08 Oulu			3-14 SM	


	200m-83
22,8	Jarmo Kangas-63		TU	08.07 Nivala		PB	1 pim		-0,69
22,9	Jalo Lintilä-62		TU	08.07 Nivala			2 pim		-0,69	
23.1	Hannu Saukkosaari-65	KV	08.07 Nivala			3 pim		-0,69
23.2	Hannu Kamunen-65	KV	14.06 Kokkola			2r1 pk		+0,6	
23,2	Mika Heikkilä-65	KT	08.07 Nivala			4 pim		-0,69	
23,49	Hannu Korhonen-64	PyPo	23.07 Oulu 			1 pim		+1,13		
23,3	Jouni Kauppinen-63	KV	08.07 Nivala			5 pim		-0,69	
23,4	Juha Pirttimaa-64	YK	08.07 Nivala			6 pim		-0,69
23,4	Harri Suni-67		KaJu	05.07 Kalajoki			1 pk	
23,5	Kai Koskela-66		PInto	06.07 Pietarsaari		4 pk		+0,2
	---10----
23,7	Osmo Kahari-51		KV	14.06 Kokkola			4r1 pk		+0,6	
23.7	Jarmo Savola-61		YK	14.06 Kokkola			5r2 pk							
23,7	Timo Torppa-64		VetU	01.09 Veteli			1 pk	
24,00	Tauno Hautamäki		YK	24.06 Kalajoki			8h3 ka		+1,0					
24,0	Ari Huhta-63		KV	14.06 Kokkola			6r1 pk		+0,6	
24,0	Jukka Aho-66		UK	14.06 Kokkola			3-18 pk	
24,1	Arto Hietamäki		SS	19.06 Kälviä			4-20 pim	
24,1	Juha Honkaharju-55	KT	08.07 Nivala			5h1 pim		-1,06
24,3	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	08.07 Nivala			5h2 pim		-1,04	
24,3	Antti Kilponen-60	PyPo	26.07 Pyhäjärvi			2 pk
	---20---
24,6	Jukka Heinonen-66	TU	18.06 Kalajoki			4-18 pim	-1,44	


	400m-83
49,5	Reima Virkkala-59	KU	09.07 Nivala			1 pim	
50,6	Terho Männistö-58	KR	10.09 Kalajoki			1 pk
50,8	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	09.07 Nivala			2 pim	
51,0	Timo Torppa-64		VetU	09.07 Nivala			3 pim	
51.57	Hannu Kamunen-65	KV	04.07 Pietarsaari		2-18 po	
51.61	Jouni Kauppinen-63	KV	03.08 Turku			7 PV	
51.89	Jarmo Savola-61		YK	19.06 Pihtipudas		2r1 ka	
51,8	Pekka Välimäki-61	KU	12.07 Kokkola			1r3 pk	
51.99	Keijo Hiltunen-57	KU	19.06 Pihtipudas		3r1 ka
51,9	Juha Honkaharju-55	KT	14.07 Kälviä			1 pk
	--10--	
52.09	Asko Kivelä-59		PK	16.08 Kokkola			2C kv			
52,1	Jukka Aho-66		UK	19.06 Kalajoki			2-18 pim	
52.26	Jalo Lintilä-62		TU	16.08 Kokkola			6B kv		
52,3	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	14.07 Kälviä			2 pk	
52,4	Jukka Klemola-59	UK	05.07 Kokkola			4 pk	
52,5	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	30.07 Ähtäri			2 PTL	
52,5	Keijo Tuikka		YRe	21.08 Kälviä			4 ka
52,70	Kari Virkkala-61	KV	13.06 Tampere			3E kv		
52.90	Heikki Pesonen-43	NU	23-30.9 Puerto Rico		2s-35 MM		
52,8	Kauko Pulkkinen-52	VetU	05.07 Kokkola			6 pk
	--20--
53,0	Ari Puranen-64		PietI	18.06 Kokkola			2-20 pim
53,0	Timo Keski-Ojala-61	KU	12.07 Kokkola			3r3 pk	
53,2	Osmo Kahari-51		KV	07.06 Kokkola			5 pk
53,2	Veli Anttila-65		LV	12.07 Kokkola			3r2 pk
53,6	Osmo Heikkala-64	VetU	12.07 Kokkola			6h1 pk

vahvistamaton
53,5	Timo-Jaakko Puronaho-63	VetU	


	800m-83
1.51,62	Reima Virkkala-59	KU	14.06 Tampere			8A kv	
1.52,21	Pekka Välimäki-61	KU	14.06 Tampere			1B kv	
1.53,46	Jarmo Latvala-59	PyPo	26.06 Saarijärvi		5 kv 	
1.54,2	Heikki Poutanen-62	KV	21.08 Kälviä			3A ka	
1.54,73	Veikko Ahola-56		KaJu	11.06 Imatra			4 B-SM	
1.54,81	Jukka Klemola-59	UK	24.06 Kalajoki			5A kv	
1.54,9	Marko Roiha-65		YR	29.06 Uddevalla			3A
1.55,0	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	21.07 Ylöjärvi			4 ka   	
1.55,78	Timo Torppa-64		VetU	24.06 Kalajoki			5B ka	
1.56,4	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	17.08 Pietarsaari		2B kv
	--10--	
1.56,6	Timo Halonen-60		NU	26.07 Ylivieska			1 pk 
1.57,33	Timo Keski-Ojala-61	KU	11.06 Imatra			4h1 B-SM	
1.57,3	Raimo Keiski-60		KT	10.09 Kälviä			1 pitM		
1.57,44	Osmo Heikkala-64	VetU	17.07 Ylivieska			2-20 kv	
1.57,8	Timo Kivinen-61		VetU	12.06 Karstula			4r2 ka 	
1.58,0	Jukka Aho-66		UK	21.06 Kälviä			2 pk	
1.58,2	Sauli Joki-55		VetU	12.06 Karstula			5r2 ka	
1.58,2	Kalevi Luomanen-62	RP	14.07 Kälviä			5A pk	
1.58,5	Timo Vaitiniemi-62	KV	24.06 Kalajoki			4C ka	
1.58,6	Keijo Hiltunen-57	KU	08.07 Nivala			7 pim	
	--20--
1.58,7	Asko Kivelä-59		PK	24.06 Kuortane			5A kv	
1.58,7	Kauko Pulkkinen-52	VetU	08.07 Nivala			9 pim	
1.58,90	Timo Kinnunen-62	KV	24.06 Kalajoki			2D ka	
1.58,9	Esa Similä-65		YK	26.07 Ylivieska			3 pk	
1.59,0	Heikki Kangas-57	UK	12.06 Karstula			2r1 ka
1.59,1	Ari Puranen-64		PInto	09.07 Ähtäri		PB	4h TUL	
1.59,29	Juha Jääskä-65		UK	17.08 Pietarsaari		5-18 kv	
1.59,5	Esa Kortetmaa-61	KU	21.06 Kälviä		PB	3 pk	
1.59,63	Veli Anttila-65		LV	31.07 Lahti			5h3-18 SM	
1.59,8	Tuomo Mustola-62	YK	08.07 Nivala			13 pim	
	--30--
1.59,9	Risto Sivula-62		KV	31.05 Kokkola			4 pk	
2.00,1	Pekka Palolampi-67	VetU	12.06 Steinkjer, NOR
2.00,4	Timo-Jaakko Puronaho-63	VetU	08.07 Nivala			14 pim
2.01,11	Antero Kortetmaa-47	UK	24.06 Kalajoki			4E ka
2.01,2	Esko Anttila-63		AV	19.06 Kälviä			2-20 pim
2.01,4	Antero Kangas-66	KT	28.05 Kälviä			2 pk
2.01,4	Terho Männistö-58	KR	6-7.9 Kalajoki			1 pitM
2.01,5	Markku Anttila-64	KV	14.07 Kälviä			2B pk
2.02,83	Jukka Salonen-65	UK	17.08 Pietarsaari		10-18 kv
2.02,85	Hannu Koskela-66	AV	24.06 Kalajoki			5E ka
	--40--
2.02,87	Kimmo Perkkiö-66	YK	16.07 Kalajoki			6-18 po	
					

	1500m-83
3.48,01	Pekka Välimäki-61	KU	28.07 Turku			2B PNG	
3.53,3	Jarmo Latvala-59	PyPo	25.06 Saarijärvi		7 kv	
3.54,23	Jukka Klemola-59	UK	17.07 Ylivieska			10A kv	
3.54,3	Marko Roiha-65		YR	20.09 Göteborg			3A
3.54,7	Veikko Ahola-56		KaJu	19.06 Ylöjärvi			10A ka	
3.55,00	Reima Virkkala-59	KU	17.07 Ylivieska			11A kv	
3.56,49	Timo Halonen-60		NU	17.07 Ylivieska			12A kv	
3.56,7	Raimo Keiski-60		KT	25.08 Kälviä			2 pk	
3.57,9	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	30.07 Ähtäri			1 PTL	
3.58,3	Heikki Poutanen-62	KV	14.06 Kokkola			1r1 pk	
	---10---
3.58,5	Risto Sivula-62		KV	14.06 Kokkola			2r1 pk			
3.59,4	Osmo Heikkala-64	VetU	25.08 Kälviä			3 pk	
3.59,7	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	12.06 Nivala			2 ka   	
4.00,2	Juha Jääskä-65		UK	25.08 Kälviä			4 pk	
4.00,7	Timo Keski-Ojala-61	KU	05.07 Kokkola			1 pk
4.01,4	Esa Kortetmaa-61	KU	05.07 Kokkola			2 pk		
4.02,5	Timo Vaitiniemi-62	KV	16.08 Kokkola			12B kv	
4.03,2	Timo Kinnunen-62	KV	05.07 Kokkola			4 pk	
4.03,3	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	18.06 Kalajoki			1-18 pim	
4.03,3	Antero Kanala-50	UK	25.08 Kälviä			5 pk	
	---20---
4.03,8	Kalevi Luomanen-62	RP	12.06 Nivala			5 ka	
4.06,8	Antero Kangas-66	KT	18.06 Kalajoki			3-18 pim
4.07,3	Esko Anttila-63		AV	18.06 Kälviä			1-20 pim
4.07,5	Kimmo Perkkiö-66	YK	18.06 Kalajoki			4-18 pim
4.07,96	Pekka Haapakoski-62	YK	16.08 Kokkola			3C kv
4.07,98	Veli Anttila-65		UK	30.07 Lahti			21-18 SM
4.09,1	Antero Kortetmaa-47	UK	25.08 Kälviä			6 pk
4.09,39	Heikki Kangas-57	UK	17.07 Ylivieska			6 kv
4.09,45	Jukka Salonen-65	UK	16.08 Kokkola			5C kv
4.09,4	Esa Similä-65		YK	18.06 Kalajoki			5-18 pim
	--30--
4.09,65	Eero Saari-54		YK	16.08 Kokkola			6C ka
4.10,79	Timo Torppa-64		VU	17.07 Ylivieska		PB	7C kv
4.11,43	Sauli Joki-55		VU	17.07 Ylivieska			8C kv

vahvistamattomia
4.07,2	Jukka Aho-66		UK
4.08,6	Pekka Palolampi-67	VetU	
	

	3000m-83
8.19,60	Timo Halonen-60		NU	21.07 Leppävirta		3 ka	
8.30,5	Pekka Välimäki-61	KU	21.08 Kälviä			1A ka	
8.31,71	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	05.06 Raahe			3 ka	
8.33,2	Risto Sivula-62		KV	12.07 Kokkola			1 pk	
8.34,3	Raimo Keiski-60		KT	21.08 Kälviä			3A ka	
8.36,8	Antero Kanala-50	UK	21.08 Kälviä			6A ka	
8.37,39	Jarmo Latvala-59	PyPo		
8.39,5	Jukka Klemola-59	UK	29.05 Toholampi			2A ka	
8.41,66	Juha Jääskä-65		UK	31.07 Lahti			4-18 SM	
8.42,65	Raimo Rauma-49		VetU		
		---10---		
8.44,03	Esa Kortetmaa-61	KU	05.06 Raahe			6 ka	
8.44,0	Heikki Poutanen-62	KV	12.07 Kokkola			2 pk	
8.46,6	Timo Vaitiniemi-62	KV	05.06 Raahe			9 ka	
8.46,90	Pekka Palolampi-67	VetU	31.07 Göteborg	
8.48,1	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	29.05 Toholampi			6A ka	
8.51,02	Antero Kangas-66	KT	31.07 Lahti			14-18 SM				
8.51,2	Heikki Kangas-57	UK	28.05 Kälviä			2 pk	
8.51,4	Kimmo Perkkiö-66	YK	19.06 Kalajoki			2-18 pim	
8.52,41	Pekka Haapakoski-62	YK	17.08 Pietarsaari		7	
8.54,7	Reima Virkkala-59	KU	29.05 Toholampi			1B ka	
	---20---			
8.55,4	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	25.05 Karstula			3 pk	
8.55,4	Jukka Salonen-65	UK	19.06 Kalajoki			4-18 pim	
8.56,6	Risto Salminen-55	KV	06.08 Veteli			1 pk	
8.56,8	Tapio Krapu-64		AV	04.08 Kalajoki			1-20 pk	
8.58,5	Osmo Heikkala-64	VetU	21.08 Kälviä			11A ka	
8.58,8	Erkki Jämbäck-50	LK	09.08 Lestijärvi		2 pk	
9.00,2	Jukka Känsälä-55	KP-V	06.08 Patana		PB	3 pk	
9.00,5	Antero Kortetmaa-47	UK	12.06 Karstula			6B ka	
9.01,2	Timo Kivinen-61		VetU	29.05 Toholampi			4B ka	
9.02,1	Kari Toivola-66		NU	04.08 Kalajoki			3-20 pk
	--30--


	5000m-83
14.23,4	 Timo Halonen-60	NU	23.08 Seinäjoki			3 ka	
14.41,32 Antero Kanala-50	UK	17.07 Ylivieska			11 kv	
14.42,55 Tuomo Keski-Ojala-61	KU	24.06 Kalajoki			4A ka	
14.44,80 Risto Sivula-62	KV	24.06 Kalajoki			7A ka	
14.48,7	 Veikko Ahola-56	KaJu	16.05 Tampere			5				
14.57,5	 Pekka Välimäki-61	KU	04.08 Kalajoki			1 pk	
14.57,9	 Raimo Keiski-60	KT	24.06 Kalajoki			11A ka	
14.58,0	 Raimo Rauma-49		VetU	24.06 Kalajoki			12A ka	
15.08,96 Osmo Heikkala-64	VetU	31.07 Maarianhamina		9-20 SM	
15.10,0	 Esa Kortetmaa-61	KU	24.06 Kalajoki			14A ka	
	---10---			
15.17,0	 Eero Saari-54		YK	24.06 Kalajoki			15A ka	
15.26,2	 Pekka Haapakoski-62	YK	24.06 Kalajoki			3B ka
15.33,9	 Heikki Ukskoski-52	YR	06.09 Kokkola			2 pk		
15.34,9	 Heikki Teerikangas-55	UK	14.07 Kälviä			1 pk
15.45,5	 Jukka Känsälä-55	KP-V	08.07 Nivala			6 pim	
15.45,9	 Tapio Korva-48		RK	08.07 Nivala			7 pim	
15.47,7	 Matti Roimas-50	KT	14.07 Kälviä			3 pk	
15.50,3	 Juha Jääskä-65		UK	06.09 Kokkola			3 pk	
15.51,1	 Pekka Palolampi-67	VetU	29.06 Sundsvall, SWE	
15.51,5	 Jukka Maunula-48	KT	14.07 Kälviä			4 pk
	--20--	
15.56,37 Tapio Krapu-64		AV	16.08 Kokkola			7 kv
16.00,2  Esko Rahkola-51	KT	14.07 Kälviä			5 pk
16.01,0  Pekka Rutanen-51	HT	14.07 Kälviä			6 pk
16.02,0  Jarmo Haarala-58	YK	08.07 Nivala			8 pim
	

	10000m-83
29.59,83 Timo Halonen-60	NU	07.09 Tampere			4 ka	
31.43,3	Antero Kanala-50	UK	31.05 Kokkola			1 pk	
32.41,7	Antero Kortetmaa-47	UK	31.05 Kokkola			2 pk	
32.44,0	Pekka Välimäki-61	KU	04.09 Kälviä			viesti	
32.46,0	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	04.09 Kälviä			viesti	
32.46,7	Heikki Teerikangas-55	UK	31.05 Kokkola			3 pk	
33.18,0	Raimo Keiski-60		KT	04.09 Kälviä			viesti	
33.28,5	Jukka Känsälä-55	KP-V	31.05 Kokkola			4 pk	
33.32,3	Pekka Rutanen-51	HT	31.05 Kokkola			5 pk	
33.43,0	Matti Roimas-50		KT	04.09 Kälviä			viesti	
	---10---			
33.52,7	Sulo Lamu-56		TU	31.05 Kokkola			7 pk
34.20,6	Kalevi Hietala-50	KU	28.08 Ähtäri			23


	maraton-83
2.29,28	Markku Järnbäck-52	TU	28.05 Jyväskylä			3 hölkkä Finlandia-m			
2.29,59	Eero Saari-54		YK	28.05 Jyväskylä			9 Finlandia-m
2.31,11	Jouko Laine-60		TU	02.04 Ranua			2 ka
2.35,10	Erkki Ojala-52		KaJu	18.09 Tammisaari		31 SM
2.37,01	Asko Niskala-52		NU	11.09 Nivala			1 pim
2.38,32	Erkki Jämbäck-50	LK	11.09 Nivala			2 pim
2.41,18	Pekka Rutanen-51	HT	16.10 Korso			30 ka
2.41,31	Tapio Krapu-64		AV	11.09 Nivala			3 pim
2.43,03	Leevi Haapala-42	YK	11.08 Helsinki	
2.44,11	Jukka Känsälä-55	KP-V	11.09 Nivala		PB	4 pim
	--10--
2.44.47	Henry Sandkulla-39	PieHi	28.05 Jyväskylä			8-40 Finlandia-m
2.45.33	Jussi Viitasaari-45	HU	03.07 Teerijärvi
2.46,18	Jouko Viero-41		NU	11.09 Nivala		PB	5 pim
2.46,53	Raimo Rauma-49		VetU	28.05 Jyväskylä			37 Finlandia-m			
2.47,13	Voitto Puutio-46	LV	14.05 Turku			1-35 ka
2.47,35	Kyösti Koskela-55	PTU	11.08 Helsinki
2.48.48	Sakari Kiviniemi-52	NU	11.09 Nivala			6 pim
2.49.01	Erkki Jämbäck-50	LK	20.03	Toholampi			4 talvi
2.49,02	Sulo Hietala		KaJu	28.07 Jyväskylä			16-40 Finlandia-m
2.49,29	Markku Pulkkinen	VetU	04.07 Alajärvi			8 botnia-c
	--20--
2.50,10	Jukka Maunula-48	KT	28.05 Jyväskylä			41 Finlandia-m
2.51,38	Antti Nykänen-50	VetU	23.07 Pietarsaari
2.54.48	Voitto Puutio-46	LV	20.03 Toholampi			4-35 talvi
2.55,29	Esa Lindholm-48		KT	28.05 Jyväskylä			64 hölkkä Finlandia-m
2.55,29	Mauno Harju		LK	11.09 Nivala		PB	9 pim
2.55,57	Toivo Vuori		KaJu	28.05 Jyväskylä			29-40v Finlandia-m
2.57.20	Tapio Virkkala-49	KP-V	11.08 Helsinki
2.58,16	Pentti Kumara-40	SS	11.09 Nivala			10 pim
2.58,25	Heikki Savolainen	KaJu	28.05 Jyväskylä			82 hölkkä Finlandia-m


	110m aidat-83
16,00	Jarmo Savola-61		YK	31.07 Kajaani			3 ka		+1,5
17,2	Tuomo Orava-52		KU	21.08 Veteli			D pim	
17,4	Uolevi Kivelä-52	PK	09.07 Nivala			2 pim		+0,51	
17,5	Timo Torppa-64		VetU	21.08 Veteli			D-20 pim	
17,8	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	21.08 Veteli			D pim	
19,0	Seppo Jussila-62	NU	09.07 Nivala			3 pim		+0,51	
19,4	Kari Virkkala-61	KV	21.08 Veteli			D pim	
19,7	Jouni Kauppinen-63	KV	21.08 Veteli			D-20 pim	


	400m aidat-83
55.43	Jarmo Savola-61		YK	24.06 Kalajoki			7A ka	
56.30	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	16.07 Kokkola			2 po	
59,3	Reima Virkkala-59	KU	25.08 Kälviä			1 pk	
59,7	Kari Virkkala-61	KV	08.07 Nivala			3 pim	
60,9	Tapio Okkonen-60	RK	08.07 Nivala			4 pim	
61,5	Osmo Heikkala-64	VetU	19.06 Kälviä			1-20 pim	
62,5	Ari Puranen-64		PInto	07.08 Vaasa			1
62,6	Tomi Eskola-66		Athlos	07.08 Vaasa			2
78,7	Esko Anttila-63		AV	19.06 Kälviä			2-20 pim
83,2	Kari Appelqvist-64	VetU	19.06 Kälviä			3-20 pim	
	---10---


	3000m esteet-83
8.47,81	Timo Halonen-60		NU	31.07 Espoo	
9.05,64	Esa Kortetmaa-61	KU	19.06 Pihtipudas		5 ka	
9.18,1	Timo Vaitiniemi-62	KV	26.06 Lapinlahti	
9.26,3	Osmo Heikkala-64	VetU	04.08 Kalajoki			3 pk	
9.35,67	Erkki Ojala-52		KaJu	01.09 Hämeenlinna	
9.53,7	Matti Honkela-64	TU	29.06 Kajaani	
10.17,2	Sauli Känsälä-53	KP-V	04.08 Kalajoki			4 pk	
10.20,3	Pekka Rutanen-51	HT	04.08 Kalajoki			5 pk	


	korkeus-83
205	Tero Pietilä-60		KV	17.07 Ylivieska			4 kv
200	Matti Viitala-66	PyPo	19.06 Kalajoki			1-18 pim
190	Harri Yli-Kotila-66	TU	08.07 Nivala			3 pim
189	Jarmo Vähätiitto-67	KV	17.07 Pyhäjärvi			1-16 kv
186	Marko Ruuska-67		TU	29.05 Toholampi			1-16 ka
185	Pekka Törmi-65		YK	19.06 Kalajoki			2-18 pim
185	Jouni Pahkala-65	YK	19.06 Kalajoki			2-18 pim			
185	Jari Saari-62		KV	08.07 Nivala			4 pim
185	Olli Jussila-61		NU	08.07 Nivala			6 pim
185	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	20.08 Veteli		PB	D pim
	---10---
185	Tero Aromaa		YK	26.07 Ylivieska			2-18 pk
180	Kari Wiman-64		AV	19.06 Kälviä			1-20 pim
180	Ari Hyvönen-66		PyPo	19.06 Kalajoki			4-18 pim
179	Harri Karonen-67	YK	01.09 Ylivieska			1-16 pk
175	Mikko Jussila		NU	29.05 Toholampi			2-16 ka
175	Jouni Kauppinen-63	KV	19.06 Kälviä			2-20 pim
175	Juha Jutila-66		PInto	19.06 Kokkola			1-18 pim TUL
175	Harri Raudasoja-66	NU	20.08 Veteli			D-18 pim
175	Petri Konu-68		KV	29.08 Kokkola			2-16 kunta
175	Juha Ansamaa		YK	30.08 Ylivieska			3-18 kunta
	---20---
174	Veli Anttila-65		LV	21.06 Lohtaja			1-18 pk
171	Juha Rutanen-67		YK	16.06 Kokkola			5-16 pim
170	Markku Somero		YK	01.09 Ylivieska			2-16 pk
170	Marko Järvi-69		SS	10.09 Kalajoki			2 pk
170	Hannu Junttila		KaJu	20.09 Kalajoki			1-16 pk
170	Ari Vatanen		PyPo	07.09 Ylivieska			1-16


	seiväs-83
550	Tapani Haapakoski-53	YK	07.07 Raahe			1 ka
545	Rauli Pudas-54		AV	05.06 Raahe			1 ka
495	Harri Palola-66		YK	21.08 Kiuruvesi			2 ka
420	Mauno Niemelä-36	NU	04.08 Kalajoki			2 pk
420	Petri Alanko-66		YK	18.06 Kalajoki			2-18 pim	
420	Kalevi Kyhälä		YK	09.07 Nivala			2 pim
360	Raine Ojakangas-68	YV	10.07 Turku			3-16 TUL
360	Tapani Kääntä-51	AV	
352	Kari Pudas-65		AV	18.08 Alavieska			1-18 pk
352	Hannu Koskela-66	AV	18.08 Alavieska			2-18 pk
	---10---
350	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	21.08 Veteli			D pim
340	Esko Anttila-63		AV	18.06 Kälviä			1-20 pim
340	Tuomo Orava-52		KU	21.08 Veteli			D-20 pim		
330	Ari Eerola-65		AV	26.07 Kalajoki			3-18
315	Jukka Sipilä		AV	18.08 Alavieska			1 pk
315	Timo Koskela-68		AV	18.08 Alavieska			1-16 pk	
310	Keijo Tuikka		YR	18.06 Kokkola			1-20 pim TUL
310	Tapio Kamunen-69	KaJu	31.07 Kokkola			1-14 pim
310	Mika Saukkosaari-68	KV	20.08 Veteli			D-16 pim
310	Harri Raudasoja-66	NU	21.08 Veteli			
	---20---


	pituus-83	mitalilaji
686	Teuvo Peltomaa-60	KV	21.08 Kälviä			3 ka	
680	Olli Jussila-61		NU	29.05 Toholampi			3 ka	
676	Kari Isomaa-65		NU	12.06 Nivala			3 ka		+1,88	
659	Tauno Hautamäki		YK	17.07 Ylivieska			6 kv	
652	Markku Jussila-50	YK	30.08 Ylivieska			1 kunta				
651	Hannu Saukkosaari-65	KV	29.07 Lahti			-18 SM		+0,92	
647	Antti Kilponen-60	PyPo	26.07 Pyhäjärvi			1 pk
646	Jari Mattila-64		HR	19.06 Kokkola			1-20 pim	
640	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	20.08 Veteli			D pim	
639	Juha Honkaharju-55	KT	14.07 Kälviä			2 pk
	---10---
639	Pekka Mattila-69	HR	06.09 Kaustinen			1	
638	Harri Yli-Kotila-66	TU	28.08 Kaustinen			3-18 ka					
636	Tuomo Orava-52		KU	26.07 Ylivieska			2 pk	
632	Pentti Turpeinen-49	RK	02.08 Kalajoki			1 pk	
629	Juha Pirttimaa-64	YK	26.07 Ylivieska			3 pk	
623	Timo Kilponen		PyPo	18.06 Kälviä			1-20 pim	
621	Pekka Ojala-43		YK	30.08 Ylivieska			2 kaup-m			
620	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	26.07 Pyhäjärvi			2 pk	
616	Kari Mastokangas-67	HT	14.07 Kälviä			3 pk	
614	Juha Heikkilä		KT	10.09 Kälviä			2 pitM
	--20--
608	Jouni Kauppinen-63	KV	20.08 Veteli			D-20 pim	
607	Reima Virkkala-59	KU	18.08 Kannus			1 pitM
603	Kari Virkkala-61	KV	20.08 Veteli			D pim						
603	Pekka Törmi-65		YK	30.08 Ylivieska			3 kaupM			


	kolmiloikka-83
15.01	Antti Kilponen-60	PyPo	05.06 Raahe			1 ka		+1,7	
14.93	Teuvo Peltomaa-60	KV	02.07 Pori			10q SM		+1,2	
14.21	Jari Mattila-64		HR	10.07 Ähtäri			1-20		+1,1
13.85	Olli Jussila-61		NU	09.07 Nivala			2 pim		+0,18	
13.82	Kari Isomaa-65		NU	09.07 Nivala	    		3 pim		-1,19	
13.77	Harri Yli-Kotila-66	TU	30.07 Lahti			4q-18 SM	+0,70	
13.38	Uolevi Kivelä-52	PK	09.07 Nivala			5 pim		+0,31	
13.36	Markku Jussila-50	YK	09.07 Nivala			6 pim		+1,14	
13.21	Esa Kilponen		PyPo	09.07 Nivala			7 pim		-0,35	
13.08	Pekka Mattila-69	HR	20.08 Ylöjärvi			1-14 TUL	+1,9
	---10---
12.98	Seppo Jussila-62	NU	09.07 Nivala			8 pim		+1,80	
12.81	Heikki Juvonen-48	KV	09.07 Nivala			9 pim		+2,00								
12.79	Timo Kilponen		PyPo	19.06 Kälviä 			1-20 pim	
12.78	Kari Mastokangas-67	HT	19.07 Veteli			1-16 pk	
12.74	Jari Sipi-65		HR	19.06 Kokkola			1-18 pim	+0,2
12.60	Kalevi Pynssi-68	VetU	19.07 Veteli			2-16 pk	
12.40	Marko Ruuska-67		TU	17.06 Kokkola			2-16 pim	
12.32	Juha Ylitalo-66		RK	19.06 Kalajoki			3-18 pim	
12.18	Juha Pihlajaharju	VetU	17.06 Kokkola			3-16 pim	
12.12	Veli-Matti Mehtälä-67	KaJu	03.09 Ylivieska			2-16 cup	
	---20---
12.12	Juha Rutanen		YK	03.09 Ylivieska			3-16 cup	
12.04	Timo Antinoja-66	KU	19.06 Kalajoki			4-18 pim	


	kuula-83
15.38	Erkki Anias-53		HK	11.06 Pyhäjärvi			1 pk	
14.77	Taavi Hietala-57	AV	16.06 Raahe			3 pk	
13.89	Timo Pajala-53		AV	03.09 Reisjärvi			1 pk				
13.85	Harri Ojala-63		Kaju	19.06 Kälviä			1-20 pim	
13.66	Juho Roukala		KaJu	10.09 Kalajoki		PB	1 pk				
13.64	Juhani Sillanpää-49	VetU	23.07 Reisjärvi			2 pk	
13.28	Heikki Kangas-51	AV	08.07 Nivala			4 pim	
13.04	Pekka Ojala-43		YK	30.08 Ylivieska			1 kaup-m				
12.94	Jari Vähätiitto		HK	14.06 Pyhäjärvi			2 pk	
12.93	Raimo Ojala-61		KaJu	16.06 Alavieska			1 pk				
	---10---						
12.88	Sakari Roukala		KaJu	07.06 Rautio			2 pk	
12,83	Jari Mattila-64		HR	05.07 Kalajoki			2 pk
12.61	Jouni Holsti		SS					
12.58	Olli-Pekka Klemola-62	VetU	08.09 Perho			1 pk					
12.10	Matti Ojala-63		KV	19.06 Kälviä			3-20 pim	


	kiekko-83 
50.00	Pentti Kahma-43		AV	09.07 Nivala			1 pim	
49.34	Juhani Sillanpää-49	VetU	09.07 Nivala			2 pim	
48.48	Taavi Hietala-57	AV	18.06 Reisjärvi			1	
46.96	Erkki Anias-53		HK	09.07 Nivala			3 pim	
43.40	Kauko Luikku-46		RP	14.05 Reisjärvi			1 pk	
42.78	Heikki Isopahkala-49	KaJu	09.07 Nivala			5 pim	
40.96	Timo Pajala-53		AV	06.08 Reisjärvi			3 pk	
39.92	Harri Ojala-63		KaJu	18.06 Kälviä			1-20 pim	
38.44	Heikki Kangas-51	AV	18.08 Alavieska			3 pk	
38.18	Jouni Pahkala-65	AV	09.07 Nivala			7 pim	
	---10---			
37.24	Juho Roukala		KaJu	6-7.9 Kalajoki			1 pitM	
37.12	Raimo Ojala-61		KaJu	10.09 Kalajoki			3 pk	
37.00	Jukka Ainali-64		RK	18.06 Kälviä			2-20 pim	
36.52	Matti Ojala-63		KV	18.06 Kälviä			3-20 pim	
36.26	Ari-Pekka Luomala-64	KP-V	18.06 Kälviä			4-20 pim	
35.66	Jari Vähätiitto		HK	09.07 Nivala			8 pim	


	moukari-83
73.04	Hannu Polvi-48		YK	11.09 Tyrnävä			2 ka	
59.12	Harri Ojala-63		KaJu	24.06 Kalajoki			1-20 ka	
54.96	Heikki Kangas-51	AV	18.08 Alavieska			2 pk	
53.62	Erkki Anias-53		HK	08.07 Nivala			4 pim	
52.14	Taisto Vierimaa-65	AV	08.07 Nivala			5 pim				
45.54	Veikko Jutila-38	AV	08.07 Nivala			6 pim	
41.78	Raimo Ojala-61		KaJu	16.06 Alavieska			2 pk
34,12	Tauno Tikkalahti-34	KTU	31.07 Kokkola			1 pk	
28.66	Esko Anttila-63		AV	19.06 Kälviä			2-20 pim	
25.48	Ari-Pekka Luomala-64	KP-V	19.06 Kälviä			3-20 pim
	---10---	


	keihäs-83
87.28	Aimo Aho-51		RP	24.07 Pihtipudas		1 karn	
79.68	Jouni Seppälä-61	NU	18.06 Göteborg			2A	
75.88	Pekka Lakso-61		NU	12.07 Nivala			1 pk				
74.82	Matti Ojala-63		KV	31.05 Kokkola			1 pk	
70.40	Pertti Änäkkälä-57	RP	06.08 Reisjärvi			1 pk
64.84	Tapio Alho-62		KaRi	24.07 Oulu			2 pim TUL
63,12	Jari Mattila-64		HR	18.06 Kokkola			1-20 pim, TUL					
62.56	Jukka Puurula-65	RP	03.09 Reisjärvi			1-18 pk	
60.82	Ilkka Toivonniemi-63	NU	09.07 Nivala			5 pim	
58.36	Kari Isomaa-65		NU	19.06 Kalajoki			1-18 pim	
	---10---
57.86	Pekka Priuska-65	KaJu	19.06 Kalajoki			2-18 pim	
56.22	Aarre Hautamäki		YK	30.08 Ylivieska			1 kaup-m						
55.25	Marko Kinnunen-66	PyPo	15.05 Kaustinen			1-18 pk	
55.04	Reijo Keto-Tokoi	KU	18.08 Kannus			1 pitM
54,44	Pasi Rannila-54		PK	04.09 Perho			1 pitM	
54.30	Ari-Pekka Luomala	KP-V	05.07 Kokkola			3 pk	
54.20	Jarmo Toivola-65	TU	16.07 Kalajoki			3-18 po
	


					1982	

	100m-82
11.30	Antti Kilponen-60	PyPo	01.08 Kil, SWE			1 po				
11,1	Juha Pirttimaa-64	YK	17.08 Kokkola			1-18 pk		+1,3	
11,2	Jouni Kauppinen-63	KV	20.07 Kokkola			1 pk			
11,2	Osmo Kahari-51		KTU	17.08 Kokkola			1 pk		+2,0
11,3	Hannu Saukkosaari-65	KV	20.07 Kokkola			2 pk	
11,3	Hannu Korhonen-64	PTU	01.08 Kokkola			1-18 ka		+1,2
11,4	Pentti Turpeinen-49	RK	03.06 Rautio			1 pk		
11,4	Tapani Haapakoski-53	YK	02.09 Ylivieska  		2 kunta	
11,4	Ari Huhta-63		KV	02.07 Nivala			1-20 pim	
11,4	Mika Heikkilä-65	KT	17.08 Kokkola			5-18 pk		+1,3	
	--10--
11.68	Harri Suni-67		KaJu	01.08 Salo			1h2-16 SM	-0,1	
11,5	Jarmo Kangas-63		TU	02.07 Nivala			2-20 pim							
11,5	Hannu Kamunen-65	KV	20.07 Kokkola			4 pk	
11,5	Tmo Kilponen		PyPo	22.06 Pyhäjärvi			1 pk	
11,5	Timo Torppa-64		VetU					
11,6	Juhani Komulainen-55	KaJu	25.05 Kalajoki			1 pk	
11,6	Jalo Lintilä-62		TU	02.07 Nivala			4-20 pim	
11,6	Raimo Ylitalo		RK	27.08 Kalajoki			2 kunta
11,6	Ilkka Pajala-65		KT	12.09 Kälviä			2 kunta				
11,8	Esa Kilponen		PyPo	
	--20--				
12,0	Arto Hietamäki		SS	18.08 Sievi			1-18 pitM


	200m-82
22.95	Jouni Kauppinen-63	KV	01.08 Pori		PB	7h2-20 SM	-0,2	
23.11	Juhani Komulainen-55	KaJu	17.06 Ylivieska			2 pk	
23,0	Hannu Kamunen-65	KV	08.08 Kälviä			1-18 ka		+1,4	
23.41	Juha Pirttimaa-64	YK	10.07 Kalajoki			3 pim		-0,30	
23,2	Osmo Kahari-51		KTU	24.08 Kokkola			1 pk
23.49	Jalo Lintilä-62		TU	01.08 Pori			4h1-20 SM	+0,1					
23.59	Mika Heikkilä-65	KT	24.07 Kajaani     		5-18		w	
23.71	Jarmo Kangas-63		TU	10.07 Kalajoki			5 pim		-0,30	
23,5	Osmo Kahari-51		KTU	25.05 Kokkola			3 pk
23.83	Antti Kilponen-60	PyPo	31.07 Kil, SWE			4 po
	---10---	
23,6	Timo Torppa-64		VetU	13.06 Kannus			4 ka	
23,6	Ari Huhta-63		KV	03.07 Nivala			3-20 pim						
23.86	Heikki Pesonen-43	NU	31.07 Lappeenranta				
23.94	Jarmo Savola-61		YK					
23,7	Hannu Saukkosaari-65	KV	06.07 Kälviä			1-18 pk	
24,1	Harri Suni-67		KaJu	15.07 Kokkola			7-18 po		-0,1
24,1	Tauno Hautamäki		YK	20.07 Kalajoki			1 pk
24,4	Anssi Helala		Athlos	15.06 Ykspihlaja		2-20 pk
24,66	Kai Koskela-66		PInto	07.08 Pietarsaari		4 pim, TUL
24,5	Kari Roukala		KTU	24.08 Kokkola			2 pk
	---20---

wind
24.07	Ilkka Pajala		KT	24.07 Kajaani    	   	3-18


	400m-82mitalilaji
49,4	Reima Virkkala-59	LK	25.07 Kokkola			1 ka		
50,7	Osmo Kahari-51		KTU	01.08 Kokkola			1 ka		
50,8	Jouni Kauppinen-63	KV	15.06 Ykspihlaja		1 pk	
51,2	Juha Pirttimaa-64	YK	12.08 Ylivieska			1 pk	
51,4	Timo Torppa-64		VetU	19.09 Salo			3h1-20 KLL	
51.77	Hannu Kamunen-65	KV	11.07 Kalajoki			3 pim	
51,7	Veikko Ahola-56		KaJu	03.06 Rautio			1 pk	
52.12	Jarmo Savola-61		YK	11.07 Kalajoki			4 pim	
52,2	Jarmo Latvala-59	PyPo		
52.37	Timo Keski-Ojala-61	KU	31.07 Kil, SWE			4 po
	---10---	
52.42	Tauno Hautamäki		YK	31.07 Kil, SWE			5 po			
52,3	Jalo Lintilä-62		TU		
52,6	Asko Kivelä-59		PK	01.08 Kokkola			2 ka				
52,7	Juha Honkaharju-55	KT	25.07 Kokkola			6 ka	
52,7	Kyösti Kivelä-56	PK	27.07 Kokkola			2 pk	
52,9	Tuomo Mustola-62	YK	12.08 Ylivieska			2 pk	
53.05	Teuvo Pulkkinen-49	VetU		
53,4	Juhani Komulainen	KaJu	25.07 Kokkola			4h2 ka	
53,6	Pauli Haapalainen-50	KV	15.06 Ykspihlaja		3 pk	
53,6	Ari Puranen-64		PInto	01.08 Kokkola			3 ka
	---20---
53,7	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	20.07 Kokkola			3 pk	


	800m-82
1.51,18	Reima Virkkala-59	LK	17.08 Jyväskylä		PB	2A ka	
1.52,55	Veikko Ahola-56		KaJu	01.08 Kil, SWE			1 kv 	
1.52,59	Pekka Välimäki-61	KU	01.08 Kil, SWE			2 kv 	
1.54,00	Jarmo Latvala-59	PyPo	01.08 Kil, SWE			5 kv     	
1.54,1	Timo Keski-Ojala-61	KU	20.07 Lappeenranta		5 PV	
1.55,3	Heikki Poutanen-62	KV	08.08 Kälviä			4A ka	
1.57,1	Marko Roiha-65		YR	09.09 Göteborg
1.57,2	Kyösti Kivelä-56	PK	08.08 Kälviä			3B ka	
1.57,3	Kalevi Luomanen-62	RP	08.08 Kälviä			1C ka	
1.57,6	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	08.08 Kälviä			7A	
	---10---
1.57,7	Tuomo Mustola-62	YK	27.07 Kokkola			2A 				
1.57,8	Asko Kivelä-59		PK	08.08 Kälviä			2C ka	
1.58,01	Timo Torppa-64		VetU	01.08 Kuopio			3h4-18 SM	
1.58,0	Raimo Keiski-60		KT	24.08 Kokkola			1 pk	
1.58,1	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	25.07 Kokkola			1-18 ka	
1.58,3	Osmo Heikkala-64	VetU	06.07 Kälviä			1A pk	
1.58,50	Teijo Haapaniemi-56	SS	01.08 Kil, SWE			10 kv
1.59,0	Jouni Kauppinen-63	KV	24.08 Kokkola		PB	2 pk	
1.59,44	Jari-Jukka Kivioja-64	YK	01.08 Kuopio			6h4-18 SM   	
1.59,4	Jukka Aho-66		UK	10.07 Kalajoki			4h3 pim
	--20--
1.59,59	Ari Puranen-64		PInto	10.09 Oulu			1-18 SAKU	
1.59,7	Heikki Kangas-57	UK	10.08 Kokkola			2 pk 	
1.59,9	Veli Anttila-65		LV	10.07 Kalajoki			5h2 pim			
2.00,11	Timo Halonen-60		NU	20.06 Nivala			4A ka	
2.00,1	Risto Sivula-62		KV	24.08 Kokkola			3 pk	
2.00,3	Risto Salminen-56	KV	10.08 Kokkola			8 pk					
2.00,64	Matti Honkela-64	TU	03.08 Kokkola			2B-18 kv	
2.00,7	Eero Ranta-Ylitalo-56	KU	10.07 Kalajoki			6h2 pim	
2.00,95	Esko Anttla-63		AV	20.06 Nivala			1B ka					
2.01,1	Markku Anttila-64	KV	06.07 Kälviä			5A pk	
	--30--
2.01,9	Juha Honkaharju-55	KT	10.07 Kalajoki			8h1 pim
2.02,0	Kari Peltokorpi-64	SL	27.07 Kokkola			3B pk

	1500m-82
3.47,98	Pekka Välimäki-61	KU	03.08 Kokkola			4A kv	
3.49,03	Veikko Ahola-56		KaJu	13.07 Turku			7A kv	
3.53,5	Jarmo Latvala-59	PyPo	18.07 Ylivieska			9A kv	
3.54,60	Raimo Keiski-60		KT	03.08 Kokkola			9A kv	
3.54,6	Timo Halonen-60		NU	17.08 Rauma			4B ka	
3.56,18	Reima Virkkala-59	LK	25.06 Kalajoki			6A ka	
3.56,87	Timo Keski-Ojala-61	KU	25.06 Kalajoki			7A ka	
3.58,90	Heikki Poutanen-62	KV	05.08 Kajaani			4A kv	
3.59,13	Esa Kortetmaa-61	KU	03.08 Kokkola			1B kv	
3.59,2	Marko Roiha-65		YR	24.08 Göteborg-S		7
	---10---
4.00,84	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	03.08 Kokkola			3B kv			
4.01,0	Veli-Matti Lundberg-62	LV	08.08 Kälviä			1-20 ka	
4.01,45	Teijo Haapaniemi-56	SS	03.08 Kokkola		PB	5B kv	
4.02,3	Osmo Heikkala-64	VetU	17.08 Kokkola			2 pk	
4.02,5	Esko Anttila-63		AV	08.08 Kälviä			3-20 ka	
4.03,53	Risto Sivula-62		KV	03.08 Kokkola			7B kv	
4.04,1	Kalevi Luomanen-62	RP	25.07 Kokkola			2-20 ka	
4.05,0	Heikki Kangas-57	UK	17.08 Kokkola			5 pk	
4.05,1	Kyösti Kivelä-56	PK	03.08 Kokkola			10B kv				
4.05,88	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	18.07 Ylivieska			2B kv
	---20---	
4.06,62	Timo Vaitiniemi-62	KV	25.06 Kalajoki			5B kv	
4.06,65	Eero Saari-54		YK	18.07 Ylivieska			3B kv
4.07,2	Tuomo Mustola-62	YK	30.08 Ylivieska			1 pitM
4.07,33	Pekka Haapakoski-62	YK	18.07 Ylivieska			6B kv
4.07,5	Timo Kinnunen-62	KV	08.08 Kälviä			6A-20 ka	
4.08,0	Antero Kortetmaa-47	UK	20.07 Kokkola			3 pk
4.08,7	Erkki Mustola		YK	30.08 Ylivieska			2 pitM
4.08,8	Veli Anttila-65		LV	08.08 Kälviä			1B-20 ka		
4.09,6	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	03.07 Veteli			2-18 pim
4.09,8	Sakari Kiviniemi-52	NU	18.07 Ylivieska			10B kv
	--30--


	3000m-82
8.11,90	Veikko Ahola-56		KaJu	21.06 Tampere		PB	1C kv		
8.22,14	Timo Halonen-60		NU	21.06 Tampere			14B kv	
8.25,0	Esa Kortetmaa-61	KU	08.08 Kälviä		PB	4A ka	
8.25,79	Pekka Välimäki-61	KU	21.06 Tampere			13C kv	
8.26,22	Jarmo Latvala-60	PyPo	21.06 Tampere			14C kv	
8.28,4	Raimo Keiski-60		KT	08.08 Kälviä			6A ka	
8.34,6	Antero Kanala-50	UK	08.08 Kälviä			8A ka	
8.36,0	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	03.06 Alavus			3 ka	
8.41,0	Raimo Rauma-49		VetU	08.08 Kälviä			10A ka	
8.43,2	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	01.08 Kil, SWE			6 kv	
	---10---
8.45,1	Risto Sivula-62		KV	08.08 Kälviä			12A ka	
8.47,86	Osmo Heikkala-64	VetU	01.08 Pori			8-18 SM   	
8.52,05	Teijo Haapaniemi-56	SS	08.08 Kauhajoki			6 kv
8.52,2	Eero Saari-54		YK	08.08 Kälviä			13A ka	
8.52,9	Timo Keski-Ojala-61	KU	30.05 Toholampi			10A ka	
8.54,3	Pekka Haapakoski-62	YK	30.05 Toholampi			2B ka	
8.58,0	Sakari Kiviniemi-52	NU	08.08 Kälviä			4B ka	
8.58,9	Jouko Laine-60		TU	30.05 Toholampi			4B ka	
9.00,1	Erkki Jämbäck-50	LK	30.05 Toholampi			5B ka	
9.02,2	Pekka Rutanen-51	HT	08.08 Kälviä		PB	6B ka
	---20---		
9.02,3	Veli-Matti Lundberg-62	LV	29.07 Lohtaja			1 pk
9.03,8	Heikki Kangas-57	UK	12.08 Ylivieska			1 pk
9.04,7	Terho Oikari-53		YK	12.08 Ylivieska			2 pk	
9.05,0	Hannu Kivinen-59	VetU	13.07 Kokkola			3 pk


	5000m-82
14.34,7 Timo Halonen-60		NU	03.08 Kokkola			11 kv	
14.47,3  Antero Kanala-50	UK	25.06 Kalajoki			7 kv			
14.52,49 Reijo Ukskoski-53	PK	01.07 Västerås			1	
14.59,0  Eero Saari-54		YK	03.08 Kokkola			13 kv	
15.02,7  Raimo Rauma-49		VetU	25.06 Kalajoki			9 kv	
15.03,1  Tuomo Keski-Ojala-61	KU	25.07 Kokkola			1 ka	
15.04,2  Esa Kortetmaa-61	KU	06.06 Kaustinen		PB	1 ka	
15.06,4  Risto Sivula-62	KV	10.07 Kalajoki			3 pim	
15.12,30 Erkki Jämbäck-50	LK	18.07 Ylivieska			14 kv	
15.13,6  Heikki Teerikangas-55	UK	25.06 Kalajoki		PB	12 kv	
	---10---			
15.13,9  Raimo Keiski-60	KT	25.07 Kokkola			3 ka	
15.39,6  Heikki Ukskoski-52	YR	25.07 Kokkola			5 ka
15.41,62 Vilho Pulkkinen-39	KoJy	07.08 Pietarsaari		2 pim, TUL	
15.44,7  Pekka Haapakoski-62	YK	10.07 Kalajoki			5 pim	
15.57,0  Jukka Maunula-48	KT	15.06 Kokkola			3 pk
16.05,8  Ari Peltokangas-53	KP-V	10.07 Kalajoki			7 pim	
16.06,1  Mauno Passoja-51	KT	10.07 Kalajoki			8 pim


	10000m-82
30.38,0	Timo Halonen-60		NU	05.09 Alahärmä			3A vaasa-10	
30.58,4	Antero Kanala-50	LK	23.05 Kälviä			1 KP-10	
31.07,5	Eero Saari-54		YK	23.05 Kälviä			2 KP-10	
31.21,4	Raimo Rauma-49		VetU	23.05 Kälviä			3 KP-10	
32.02,1	Erkki Jämbäck-50	LK	23.05 Kälviä			4 KP-10	
32.18,4	Antero Kortetmaa-47	UK	23.05 Kälviä			5 KP-10	 
32.29,1	Jouko Laine-60		TU	23.05 Kälviä			6 KP-10
32.33,0	Vilho Pulkkinen-39	KoJy	29.08 Vaasa			2-35 pk	
32.36,4	Risto Alakorpi-50	UK	23.05 Kälviä			7 KP-10	
32.52,8	Heikki Teerikangas-55	UK	23.05 Kälviä			8 KP-10	
	---10---
33.31,1	Jouko Hylkilä-51	RP	11.07 Kalajoki			5 pim			
33.34,8	Ari Peltokangas-53	KP-V	23.05 Kälviä			9 KP-10	
33.35,0	Jukka Maunula-48	KT	23.05 Kälviä			10 KP-10	
33.46,7	Jouko Kieleväinen-60	RP	11.07 Kalajoki			7 pim
33.57,7	Markku Järnbäck-52	TU	26.08 Toholampi			1 pk	
34.01,8	Pekka Rutanen-51	HT	23.05 Kälviä			11 KP-10


	maraton-82
2.27,06	Esko Hietala-50		RP	24.10 Korso			9 suur-mara
2.27,15	Risto Hylkilä-55	RP	05.09 Nivala		PB	1 pim
2.28,59	Jouko Hylkilä-51	RP	05.09 Nivala		PB	2 pim
2.31.30	Markku Järnbäck-52	TU	02.05 Valkeakoski		2 50v-juhlamaraton
2.34,47	Asko Niskala-52		NU	05.09 Nivala			3 pim
2.35,03	Pentti Siekkinen-51	RP	23.05 Seinäjoki			39 SM
2.35,05	Jouko Kieleväinen-60	RP	23.05 Seinäjoki		PB	40 SM
2.41,57	Jussi Viitasaari-45	HU	21.08 Orivesi			1C kenkä-m
2.42,54	Jukka Maunula-48	KT	21.08 Orivesi			2C kenkä-m
2.44,53	Sakari Kiviniemi-52	NU	05.09 Nivala			7 pim
	---10---
2.45,08	Reino Hirvi-53		NU	05.09 Nivala		PB	8 pim
2.45,12	Eero Korhonen-44	HK	05.09 Nivala		PB	9 pim
2.47,00	Sulo Hietala		KaJu	05.09 Nivala		PB	10 pim
2.48,04	Raimo Hietala-48	RP	02.07 Hartola		PB	14 ka
2.50,30	Markku Pulkkinen-58	VetU	18.07 Helsinki			93 HCM
2.51,39	Armas Tamminen-48	PK	24.07 Pietarsaari		25 Jakob-m
2.51,58	Terho Oikari-51		AV	05.09 Nivala		PB	12 pim
2.52,01	Tarmo Junkkala		Kannus	04.07 Alajärvi			4-45 Botnia Carpet
2.52,24	Kauko Laukkanen-50	PyPo	24.10 Korso			29 hölkkä-s
2.53,33	Voitto Puutio-46	LV	18.07 Helsinki			119 HCM
	---20---
2.54,17	Kaj Niemi-50		KT	18.07 Helsinki			128 HCM	
2.55,07	Esa Lindholm-48		KT	02.05 Valkeakoski		20 50v-juhlamaraton
2.55,17	Martti Oravakangas	KV	05.09 Nivala			14 pim
2.55,22	Juha Savela		HK	18.07 Helsinki			134 HCM


	110m aidat-82
15.65	Juha Tammelin-50	KP-V	31.07 Kil, SWE			3 po		-0,7	
16.24	Jarmo Savola-61		YK	31.07 Kil, SWE			5 po		-0,7	
16,30	Seppo Jussila-62	NU	31.07 Kil, SWE			6 po		-0,7
16,5	Juhani Komulainen-55	KaJu	27.07 Kokkola			2 pk		+0,5	
19,0	Tuomo Orava-52		KU	04.09 Toholampi			D pim	
19,4	Ahti Tervonen-62	PyPo	04.09 Toholampi			D-20 pim	
20,1	Hannu Ahola-52		TU	04.09 Toholampi			D pim	
20,1	Jouni Kauppinen-63	KV	04.09 Toholampi			D-20 pim				
20,1	Esko Anttila-63		AV	04.09 Toholampi			D-20 pim	


wind
15.59	Juha Tammelin-50	KP-V	11.07 Kalajoki			1 pim		+4,44
15,73	Jarmo Savola-61		YK	11.07 Kalajoki			2 pim		+4,44
15.89	Seppo Jussila-62	NU	11.07 Kalajoki			3 pim		+4,44
16.57	Uolevi Kivelä-52	PK	11.07 Kalajoki			4 pim		+4,44
16.89	Olli Jussila-61		NU	11.07 Kalajoki			5 pim		+4,44


	400m aidat-82
54.79	Jarmo Savola-61		YK	29.06 Joensuu		PB	2C kv	
59.60	Matti Honkela-64	TU	10.07 Kalajoki			2 pim	
60.26	Sauli Joki-55		HT	10.07 Kalajoki			3 pim	
60.50	Kari Virkkala-61	KV	10.07 Kalajoki			4 pim	
62,53	Jouni Korkea-aho	PInto	08.08 Pietarsaari		1 pim, TUL
63.20	Uolevi Kivelä-52	PK	10.07 Kalajoki			5 pim	
64,85	Anssi Helala		Athlos	08.08 Pietarsaari		2 pim, TUL


	3000m esteet-82
8.47.67	Timo Halonen-60		NU	10.06 Myyrmäki			5 kv	
9.01,62	Esa Kortetmaa-61	KU	14.08 Kouvola		PB	9 SM			
9.26,5	Timo Vaitiniemi-62	KV	10.07 Kalajoki			3 pim	
9.31,0	Teijo Haapaniemi-56	SS	10.07 Kalajoki		PB	4 pim	
9.45,1	Osmo Heikkala-64	VetU	10.07 Kalajoki			5 pim	
9.54,4	Antero Kortetmaa-47	UK	10.07 Kalajoki			6 pim	
10.15,0	Sauli Känsälä-53	KP-V	10.07 Kalajoki		PB	7 pim	


	korkeus-82
210	Tero Pietilä-60		KV	10.07 Kalajoki			1 pim	
195	Teuvo Peltomaa-60	KV	10.07 Kalajoki		PB	2 pim	
185	Jouni Pahkala-65	YK	27.05 Ylivieska			1-18 pk	
185	Pekka Törmi-65		YK	31.08 Kokkola			1 pk	
183	Tero Aromaa-66		YK	30.05 Toholampi			1-16 ka	
183	Juha Jutila-66		PInto	17.07 Pori		PB	1-16 TUL
183	Matti Viitala-66	PyPo	12.08 Ylivieska			1-16 pk	
180	Olli Jussila-61		NU	10.07 Kalajoki			3 pim	
180	Jari Saari-62		KV	10.07 Kalajoki			3 pim	
180	Marko Ruuska-67		TU	30.05 Toholampi			2-16 ka
	---10---
180	Jouko Korkea-aho-66	PInto	(18.8) Kemi			4-16 po	
175	Jukka Sipilä-62		AV	03.07 Nivala			2-20 pim		
175	Ahti Tervonen-62	PyPo	03.07 Nivala			3-20 pim
175	Harri Yli-Kotila-66	TU	02.07 Ylivieska			2-16 pim					
175	Kari Wiman-64		AV	04.07 Veteli			2-18 pim
170	Kari Koivisto-62	SS	03.07 Nivala			4-20 pim	
170	Taisto Vierimaa-65	AV	04.07 Veteli			4-18 pim	
170	Kari Mastokangas-67	HT	07.03 Kokkola			2-16 pk			
170	Jarmo Vähätiitto-67	KV	01.08 Kokkola			2-18 pk	
170	Mikko Jussila		NU	17.08 Nivala			1 pitM
	---20---	
170	Jouni Kaupinen-63	KV	03.09 Toholampi			D-20 pim				


	seiväs-82
550	Rauli Pudas-54		AV	30.05 Oravainen			1 ka
550	Tapani Haapakoski-53	YK	11.07 Kalajoki			1 pim
480	Harri Palola-66		YK	06.09 Ylivieska			1 pk
410	Mauno Niemelä-36	NU	06.09 Ylivieska			2 pk
370	Esko Anttila-63		AV	04.07 Toholampi			D-20 pim
360	Petri Alanko		AV	31.08 Alavieska			1-16 pk
350	Tuomo Orava-52		KU	04.09 Toholampi			D pim
330	Keijo Tuikka		YR	08.08 Pietarsaari		2 pim, TUL
330	Harri Yli-Kotila-66	TU	03.09 Toholampi			D-16 pim
320	Tero Aromaa		YK	03.09 Toholampi			D-16 pim
	---10---
320	Martti Palola		NU	06.09 Ylivieska			3 pk
310	Hannu Koskela-66	AV	03.09 Toholampi			D-16 pim	
310	Timo Koskela-68		AV	03.07 Ylivieska			2-16 pim
310	Kimmo Partanen-67	KaJu	03.07 Ylivieska			3-16 pim
310	Raine Ojakangas-68	YV	31.08 Alavieska			2-16 pk
300	Jari Kivimaa-64		AV	31.08 Alavieska			1-18 pk 			
300	Ari Eerola-65		AV	03.07 Veteli			2-18 pim
300	Harri Raudasoja-66	NU	03.09 Toholampi			D-16 pim
300	Petri Mäntynen-67	PyPo	03.09 Toholampi			D-16 pim
290	Juha Pihlajaharju	VetU	03.07 Veteli			4-16 pim
	---20---


	pituus-82
686	Teuvo Peltomaa-60	KV	24.01 Kokkola			2 					
683	Antti Kilponen-60	PyPo	10.07 Kalajoki			1 pim		-1,23
675	Jari Mattila-64		HR	25.07 Kokkola			1-18 ka		-0,2	
662	Olli Jussila-61		NU	30.05 Toholampi			2 ka	
659	Tuomo Orava-52		KU	08.08 Kälviä			4 ka	
659	Kari Isomaa-65		NU	30.05 Toholampi			3 ka	
645	Tapani Haapakoski-53	YK	02.09 Ylivieska			1 pitM
640	Esa Kilponen		PyPo					
639	Juha Honkaharju-55	KT	12.09 Kälviä			1 pitM			
633	Heikki Penttilä-56	KP-V	10.07 Kalajoki			5 pim		-1,51
	---10---	
630	Pentti Turpeinen-49	RK	03.06 Rautio			1 pk					
629	Raimo Ylitalo-53	RK	26-27.8 Kalajoki		1 pitM	
626	Hannu Saukkosari-65	KV	03.07 Veteli			1-18 pim
623	Seppo Lundström-59	KT	08.08 Kälviä			9 ka	
620	Seppo Jussila-62	NU	02.07 Nivala			1-20 pim
618	Pekka Ojala-43		YK	30.08 Ylivieska			2 pitM
618	Jouni Kauppinen-63	KV	03.09 Toholampi			D-20 pim
616	Pekka Lakso-61		NU	05.08 Nivala			2 pk
612	Uolevi Kivelä-52	PK	10.07 Kalajoki			8 pim		-1,03
610	Timo Kilponen		PyPo	03.07 Veteli			2-18 pim
	---20---
610	Markku Jussila-50	YK	30,08 Ylivieska			2 pitM
609	Heikki Palosaari	RK	02.07 Nivala			2-20 pim	



	kolmiloikka-82
15.23	Antti Kilponen-60	PyPo	14.08 Kouvola			5q SM		+0,5	
14.88	Teuvo Peltomaa-60	KV	08.08 Kauhajoki			2 ka		+1,6	
14.32	Jari Mattila-64		HR	18.09 Salo			3-20 KLL	+1,2
14.12	Olli Jussila-61		NU	18.07 Ylivieska			6 ka		+0,2				
13.79	Seppo Jussila-62	NU	03.07 Nivala			1-20 pim	
13.55	Kari Isomaa-65		NU	31.07 Kuopio			7-18 SM		+0,0	
13.40	Esa Kilponen		PyPo					
13.05	Ahti Tervonen-62	PyPo					
12.87	Timo Kilponen		PyPo	04.07 Veteli			1-18 pim	
12.79	Juhani Keski-Sipilä-55	RK	01.07 Kalajoki			2 pk	
	---10---
12.71	Harri Yli-Kotila-66	TU	01.08 Salo			13q-16 SM	+1,7				
12.68	Jari Sipi		HR	17.08 Kokkola			4 pk						
12.64	Reijo Vierimaa-54	AV	01.07 Kalajoki			3 pk	
12.34	Arto Hietamäki		SS	04.07 Veteli			3-18
12.05	Pekka Nykänen-66	VetU	03.07 Ylivieska			2-16 pim
12.02	Timo Antinoja-66	KU	03.07 Ylivieska			3-16 pim
	

	kuula-82
15.53	Erkki Anias-53		AV	01.08 Kil SWE			2 po					
14.10	Timo Pajala-53		AV	10.07 Kalajoki			2 pim	
14.00	Taavi Hietala-57	AV	10.07 Kalajoki			3 pim	
13,30	Heikki Isopahkala-49	Kaju	30.08 Kalajoki			2 pitM
13.16	Kauko Luikku-46		RP	12.06 Reisjärvi			1 pk 	
13.05	Pekka Ojala-43		YK	02.09 Ylivieska			1 pitM	
12.79	Sakari Roukala		KaJu	10.07 Kalajoki			4 pim	
12.76	Jari Vähätiitto		HK	03.07 Nivala			1-20 pim	
12.72	Risto Kangas		RP	15.09 Reisjärvi			2 pitM			
12.64	Harri Ojala-63		KaJu	10.07 Kalajoki			5 pim	
	--10--
12.55	Juho Roukala		KaJu	26.08 Kalajoki			4 pitM	
12.48	Jukka Ainali-64		RK	10.07 Kalajoki			6 pim							
12.42	Matti Ojala-63		KV					
12.40	Heikki Paldanius-52	KT	12.09 Kälviä			1 pitM				
12.33	Jouni Holsti		SS	03.07 Nivala			7-20 pim	


vahvistamaton
15.58	Erkki Anias-53		AV	


	kiekkoo-82 
54.82	Pentti Kahma-43		AV	31.07 Kil, SWE			1 po	
51.12	Juhani Sillanpää-49	VetU	27.07 Reisjärvi			2 ka	
47.50	Erkki Anias-53		AV	27.07 Reisjärvi			5 ka	
45.26	Taavi Hietala-57	AV	27.07 Reisjärvi			6 ka	
42.94	Kauko Luikku-46		RP	15.08 Reisjärvi			1 pk	
42.44	Heikki Isopahkala-49	KaJu	11.07 Kalajoki			5 pim	
42.26	Timo Pajala-53		AV	17.07 Reisjärvi			1 pk 	
40.04	Jouni Holsti		SS	15.07 Toholampi			1-20 pk	
39.62	Jouni Pahkala-65	AV	11.07 Kalajoki			8 pim	
39.34	Harri Ojala-63		KaJu	02.07 Nivala			1-20 pim	
	---10---			
37,58	Tapani Kääntä-47	AV	14.08 Kajaani			1-35 liha-k	
36.36	Paavo Lempinen-37	YK	02.09 Ylivieska			2 kaupM
35.78	Reijo Pihlajaharju-62	VetU	02.07 Nivala			3-20 pim	
35.19	Tuomo Orava-52		KU	15.07 Toholampi			1 pk 	


	moukari-82
72.54	Hannu Polvi-48		YK	18.07 Ylivieska			3 kv	
58.38	Harri Ojala-63		KaJu	31.07 Pori			2-20 SM	
54.62	Erkki Anias-53		AV	10.07 Kalajoki			3 pim				
50.28	Taisto Vierimaa-65	AV	10.07 Kalajoki			4 pim	
36.22	Tauno Tikkalahti-34	KTU	01.08 Kokkola			1 pk	


	keihäs-82
86.98	Aimo Aho-51		HK	29.08 Helsinki			4 mo	
74.28	Jouni Seppälä-61	SS	01.09 Norrköping		1 kv
73.82	Pekka Lakso-61		NU	13.06 Kannus			1 ka	
73.38	Esko Aho-45		RP	25.07 Haapajärvi		1 pk	
73.32	Pertti Änäkkälä-57	RP	06.06 Kaustinen			1 ka	
70.72	Matti Ojala-63		KV	27.07 Reisjärvi			4 ka	
69.92	Ilkka Toivonniemi-63	NU	08.08 Kälviä		PB	3 ka
66.48	Tapio Alho-62		KaRi	18.07 Saarijärvi		2 TUL	
64.58	Kosti Nahkala-43	AV	05.08 Kalajoki			1 pk
59.84	Jari Mattila-64		HR	03.07 Ähtäri
	---10---	
59.52	Markku Uusitalo		NU	01.07 Nivala			1 pk	
58.44	Jukka Puurula-65	RP	24.08 Nivala			4 pk	
58.44	Aarre Hautamäki		YK	30.08 Ylivieska			1 pitM
56,40	Pasi Rannila-54		PK	05.09 Perho			1 pitM
55.38	Ari-Pekka Luomala-64	KP-V	15.07 Kokkola		PB	2-18 po						
55.24	Kari Isomaa-65		NU	18.08 Nivala			2 pitM
54.78	Jouni Alho		KR	05.08 Kalajoki			3 pk	
53.38	Aulis Humalajoki	PK	04.07 Veteli			2-18 pim
				


					1981	

	100m-81
10.88	Jarmo Eronen-57		AV	25.06 Mikkeli 			7A kv		+0,6	
11.04	Jarmo Anias-61		AV	21.07 Kokkola 			3 Rukka-g	-0,2	
11.04	Juha Himanka-57		AV	06.06 Kalajoki     		4 ka	
11.07	Esko Elsilä-54		AV	07.08 Oulu 			4h3 SM		+1,5	
11,2	Antti Kilponen-60	PyPo	27.06 Kokkola 			3 pim		+0,0		
11,2	Juhani Komulainen-55	KaJu	27.06 Kokkola 			4 pim		+0,0	
11,2	Ari Huhta-63		KV	27.08 Kokkola			1 pitäj-m	
11,3	Pentti Turpeinen-49	RK	11.07 Kalajoki			1 pk	
11,63	Hannu Kamunen-65	KV	11.09 Jyväskylä			3-16 saku	+1,7
11,4	Jouni Kauppinen-63	KV	27.08 Kokkola			2 pitäj-m	

11,4	Hannu Saukkosaari-65	KV	23.06 Kalajoki  	 	1-16 pim						
11.69	Ari Isomaa-61		AV	19.07 Ylivieska			2C kv	
11,5	Jalo Lintilä-62		TU	25.08 Kokkola			3 pk
11,5	Pauli Haapalainen-50	KV	11.08 Kokkola			1 pk		
11,5	Timo Torppa-64		VetU	11.08 Kokkola			1-18 pk
11,6	Olli Jussila-61		NU	19.05 Kalajoki			2 pk				
11,6	Timo Herronen-64	HK	05.07 Kälviä			2-18 pim
11,6	Jarmo Kangas-63		TU	27.08 Toholampi			1 pk		
11,6	Osmo Kahari-51		KTU	02.09 Pietarsaari		1 pk
11,7	Petri Rankinen-65	KT	23.06 Kalajoki			3-16 pim	
	---10---


	200m-81
21.97	Juha Himanka-57		AV	08.08 Oulu			2h2 SM		+0,8	
21,8	Jarmo Eronen-57		AV	02.06 Kokkola			1 pk		+1,8
22.40	Jarmo Anias-61		AV	05.07 Ylivieska  		1-20 pim	
22,7	Esko Elsilä-54		AV	02.06 Kokkola			3 pk		+1,8	
23.04	Juhani Komulainen-55	KaJu	02.08 Kalajoki			2h2 ka	
23.12	Jalo Lintilä-62		TU	05.07 Ylivieska			2-20 pim	
23,14	Terho Männistö-58	KR	23.08 Oulu			1		+1,4
23.15	Ari Isomaa-61		AV	05.07 Ylivieska			3-20 pim
23,2	Hannu Kamunen-65	KV	17.06 Kokkola			2 pk		
23,2	Ari Huhta-63		KV	04.07 Kälviä			1-18 pim	
	---10---
23,3	Jouni Kauppinen-63	KV	17.06 Kokkola			3 pk						
23,4	Timo Herronen-64	HK	04.07 Kälviä			3-18 pim	
23,4	Osmo Kahari-51		KTU	02.09 Pietarsaari		1 pk
23,5	Timo Torppa-64		VetU	02.06 Kokkola			1-18 pk		+0,9	
23,6	Timo Rautapuro-59	TU	26.06 Kokkola			2h2 pim
23,8	Jarmo Kangas-63		TU	16.08 Kälviä			2B-18 ka	
23,8	Pauli Haapalainen-50	KV	26.06 Kokkola			7 pim	
24.10	Jarmo Savola-61		YK	05.07 Ylivieska			4-20 pim	
23,9	Heikki Pesonen-43	NU	14.08 Ylivieska			1 polis
24,2	Markku Jussila-50	YK	14.08 Ylivieska			2 polis
	---20---


	400m-81
49,91	Terho Männistö-58	KR	12.09 Jyväskylä			2 SAKU
49.94	Reima Virkkala-59	LK	19.07 Ylivieska			6 kv	
50.62	Jalo Lintilä-62		TU	04.07 Ylivieska			1-20 pim	
50,8	Veikko Ahola-56		KaJu	13.08 Kalajoki			1 pk	
51,0	Juhani Komulainen-55	KaJu	11.08 Kokkola			1 pk	
51.30	Timo Torppa-64		VetU	06.06 Kalajoki			1B ka	
51,2	Jouni Kauppinen-63	KV	11.08 Kokkola			2 pk	
51,3	Jukka Klemola-59	UK	11.08 Kokkola			3 pk	
51,4	Osmo Kahari-51		KTU	02.08 Kokkola			1 pk
52.08	Timo Keski-Ojala-61	KU	21.07 Kokkola			5B Rukka-g
	---10---	
52.33	Pekka Välimäki-61	KU	04.07 Ylivieska			2-20 pim
52,6	Juha Honkaharju-55	KT	07.06 Toholampi			2 ka			
52,6	Pauli Haapalainen-50	KV	27.06 Kokkola			4 pim	
53.14	Eero Koivisto-54	VetU	21.07 Kokkola 			7D Rukka-g  	
53,0	Juha Pirttimaa-64	YK	26.05 Ylivieska			1 pk	
53,0	Jarmo Savola-61		YK	15.08 Nivala			D-20 pim	
53,1	Tuomo Mustola-62	YK	13.08 Kalajoki			2 pk	
53,2	Jari-Jukka Kivioja-64	YK	13.08 Kalajoki			3 pk
53.54	Kari Virkkala-61	KV	06.06 Kalajoki			4C ka	
53,7	Asko Kivelä-59		PK	11.08 Kokkola			4 pk	
	---20---


	800m-81
1.51,51	Jukka Klemola-59	UK	26.07 Pietarsaari		6A kv	
1.51,88	Veikko Ahola-56		KaJu	09.09 Oulu		PB	2A Polar-g	
1.51,99	Reima Virkkala-59	LK	11.08 Tampere			3A kv	
1.52,17	Jarmo Latvala-59	PyPo	21.06 Saarijärvi		5A kv	
1.53,1	Pekka Välimäki-61	KU	16.08 Kälviä			3A ka	
1.54,0	Timo Keski-Ojala-61	KU	16.08 Kälviä			5A ka	
1.54,84	Timo Halonen-60		NU	09.07 Ylivieska			1 pk	
1.55,8	Heikki Poutanen-62	KV	14.07 Kokkola			4 pk    	
1.56,25	Kalevi Luomanen-62	RP	19.07 Ylivieska			2-20 kv	
1.56,4	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	14.07 Kokkola			5A pk	
	---10---			
1.56,8	Raimo Keiski-60		KT	09.07 Ylivieska			2 pk	
1.57,0	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	26.08 Karstula			3
1.57,2	Tuomo Mustola-62	YK	09.07 Ylivieska			3 pk	
1.57,6	Eero Koivisto-54	VetU	16.08 Kälviä			1B ka	
1.57,85	Jari-Jukka Kivioja-64	YK	09.07 Ylivieska			4 pk	
1.57,8	Kauko Pulkkinen-52	VetU	20.06 Kuortane			1A kv	
1.58,53	Osmo Kahari-51		KTU	26.07 Pietarsaari	PB	9E kv
1.58,8	Matti Ojala-55		RK	21.06 Kälviä			4 pk	
1.59,2	Timo-Jaakko Puronaho-63	KP-V	05.07 Kälviä			1-20 pim	
1.59,7	Timo Torppa-64		VetU	22.08 Kokkola			1-18 yritt-k
	---20---	
2.00,1	Timo Kivinen-61		VetU	22.08 Kokkola			3 yritt-k			
2.00,1	Asko Kivelä-59		PK	16.08 Kälviä			5B ka	
2.00,2	Eero Saari-54		YK	09.06 Ylivieska			1 pk
2.01,1	Kari Rahkola-56		KV	16.07 Kalajoki			4 y-kisa
2.01,2	Jouni Kauppinen-63	KV	22.08 Kokkola			2-18 yritt-k
2.01,3	Osmo Heikkala-64	VetU	22.08 Kokkola			3-18 yritt-k	


	1500m-81
3.47,11	Jukka Klemola-59	UK	19.07 Ylivieska		PB	4A kv	
3.49,90	Veikko Ahola-56		KaJu	18.08 Turku			8A	
3.50,97	Pekka Välimäki-61	KU	02.08 Lappeenranta		4-20 mo	
3.52,73	Timo Halonen-60		NU	19.07 Ylivieska			7A kv	
3.52,85	Raimo Keiski-60		KT	19.07 Ylivieska			8A kv	
3.53,8	Jarmo Latvala-59	PyPo	19.07 Ylivieska			9A kv	
3.55,63	Risto Alakorpi-50	UK	07.07 Turku			3B PNG	
3.56,2	Antero Kanala-50	UK	13.08 Lahti			1	
3.56,91	Kalevi Luomanen-62	RP	21.07 Kokkola			4B Rukka-g 	
3.57,52	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	19.07 Ylivieska			2B kv	
	---10---			
3.57,95	Esa Kortetmaa-61	KU	07.07 Turku			3D PNG	
3.57,9	Timo Keski-Ojala-61	KU	25.08 Kokkola			3 pk	
3.58,5	Reima Virkkala-59	LK	24.05 Kälviä			2 pk	
4.00,14	Heikki Poutanen-62	KV	04.07 Ylivieska			2-20	
4.00,23	Eero Saari-54		YK	09.07 Ylivieska			2 pk	
4.01,82	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	23.08 Vaasa			4 PTL	
4.02,8	Kari Rahkola-56		KV	27.06 Kokkola			8 pim	
4.03,1	Kauko Pulkkinen-52	VetU	24.05 Kälviä			5 pk	
4.05,0	Risto Sivula-62		KV	25.08 Kokkola			6 pk	
4.06,8	Marko Roiha-65		YR	15.09 Göteborg
	--20--
4.06,9	Tuomo Mustola-62	YK	29.07 Kälviä			4 yrittäjä-k
4.07,3	Heikki Teerikangas-55	UK	19.07 Ylivieska			13B kv	
4.08,6	Osmo Heikkala-64	VetU	11.09 Kauhajoki			10 koulu
4.09,54	Jouko Laine-60		TU	19.07 Ylivieska			1D kv


	3000m-81
8.10,2	Jukka Klemola-59	UK	16.08 Kälviä		PB	1A ka		
8.16,3	Raimo Keiski-60		KT	02.08 Kalajoki			5A ka		
8.18,6	Risto Alakorpi-50	UK	16.08 Kälviä			4A ka		
8.20,06	Timo Halonen-60		NU	11.08 Tampere			4 kv		
8.23,2	Antero Kanala-50	UK	04.08 Lahti			13 kv		
8.29,6	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	21.06 Kälviä			1 pk		
8.33,6	Eero Saari-54		UK	21.06 Kälviä			2 pk		
8.34,58	Pekka Välimäki-61	KU	28.05 Helsinki			19 ka		
8.37,7	Raimo Rauma-49		VetU	02.08 Kalajoki			14A ka		
8.40,0	Esa Kortetmaa-61	KU	02.08 Kalajoki			15A ka		
	---10---				
8.40,2	Kalevi Luomanen-62	RP	02.08 Kalajoki			1B ka		
8.43,0	Heikki Teerikangas-55	UK	02.08 Kalajoki			3B ka		
8.43,7	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	03.06 Alavus			5 ka
8.51,0	Risto Sivula-62		KV	02.08 Kalajoki			8B ka		
8.53,3	Jouko Laine-60		TU	07.06 Toholampi			4B ka		
8.57,8	Erkki Jämbäck-50	LK	07.06 Toholampi			6B ka		
8.58,0	Timo Vaitiniemi-62	KV	02.08 Kalajoki			10B ka		
8.59,0	Eero Kortetmaa-53	UK	02.08 Kalajoki			12B ka		
8.59,0	Timo Keski-Ojala-61	KU	02.06 Kokkola			2 pk		
9.01,8	Osmo Heikkala-64	VetU	05.07 Kälviä			1-18 pim
	---10---
		

	5000m-81
14.17,60 Timo Halonen-60	NU	21.07 Kokkola		PB	6 Rukka-g		
14.25,06 Risto Alakorpi-50	UK	18.08 Turku			5	
14.31,7  Jukka Klemola-59	UK	31.05 Oravainen		PB	3 ka	
14.45,27 Antero Kanala-50	UK	19.07 Ylivieska			3 kv 	
14.45,71 Eero Saari-54		YK	06.06 Kalajoki			4A ka	
14.47,75 Raimo Rauma-49		VetU	26.07 Pietarsaari	PB	4B kv	
14.53,14 Tuomo Keski-Ojala-61	KU	06.06 Kalajoki			6A ka	
15.00,1  Raimo Keiski-60	KT	26.06 Kokkola			3 pim	
15.09,2  Erkki Jämbäck-50	LK	26.06 Kokkola			5 pim	
15.24,6  Jouko Kieleväinen	RP	06.06 Kalajoki			1B ka	
	---10---	
15.26,5  Heikki Ukskoski-52	YR	06.06 Laihia			2 pim TUL 		
15.28,7  Heikki Teerikangas-55	UK	26.06 Kokkola			6 pim	
15.30,7  Risto Sivula-62	KV	26.06 Kokkola			7 pim	
15.31,53 Kalevi Luomanen-62	RP	05.07 Ylivieska			2-20 pim	
15.36,6  Juha Toivo-61		HK	26.06 Kokkola			9 pim	
15.39,4  Jouko Laine-60		TU	26.06 Kokkola			10 pim	
15.41,3  Jouko Hylkilä-51	RP	06.06 Kalajoki			2B ka	
15.41,5  Veli-Matti Lundberg-62	LV	31.08 Lohtaja			1 pitäj-m	
15.45,46 Timo Vaitiniemi-62	KV	05.07 Ylivieska			3-20 pim  	
15.54,2  Matti Roimas-50	KT	29.07 Kälviä			2 yrittäjä-k	
	---20---
15.57,0  Vilho Pulkkinen-39	KoJy	23.06 Kokkola			1 pk							
15.58,9  Risto Salminen-56	KV	23.06 Kokkola			2 pk	


	10000m-81
30.23,2	Antero Kanala-50	LK	06.09 Ähtäri			5A vaasan-10	
30.44,3	Eero Saari-54		YK	27.06 Kokkola		PB	1 pim	
30.54,1	Raimo Rauma-49		VetU	27.06 Kokkola		PB	2 pim	
31.17,8	Timo Halonen-60		NU	06.09 Ähtäri			13A vaasan-10	
31.20,0	Jukka Klemola-59	UK	24.05 Kälviä		PB	1 KP-10	
31.51,4	Erkki Jämbäck-50	LK	06.09 Ähtäri			18A vaasan-10	
32.19,6	Heikki Ukskoski-52	YR	06.09 Ähtäri		PB	9B vaasan-10
32.28,6	Jouko Kieleväinen	RP	24.05 Kälviä			7 KP-10	
32.58,2	Eero Kortetmaa-53	UK	24.05 Kälviä			11 KP-10	
33.20,2	Jouko Hylkilä-51	RP	24.05 Kälviä			12 KP-10
	---10---	
33.29,4	Antero Kortetmaa-47	UK	24.05 Kälviä			13 KP-10			
33.31,2	Jouko Laine-60		TU	24.05 Kälviä			14 KP-10	
34.03,8	Ari Peltokangas-53	KP-V	27.06 Kokkola			5 pim	
34.08,6	Sulo Lamu-56		KTU	24.05 Kälviä			16 KP-10
34.29,9	Jukka Maunula-48	KT	16.07 Kalajoki			1 yritt-k


	maraton-81
2.29,21	Pentti Siekkinen-51	RP	18.10 Korso			17 kv
2.30,27	Markku Järnbäck-52	TU	25.07 Pietarsaari		2 Jakob-m
2.33,46	Reijo Ukskoski-53	PK	24.10 Köping		PB	3 
2.46,40	Jukka Maunula-48	KT	25.07 Pietarsaari		15 Jakob-m
2.46,47	Jussi Viitasaari-45	HR	25.07 Pietarsaari		16 Jakob-m
2.47,18	Armas Tamminen-48	PK	25.07 Pietarsaari		17 Jakob-m
2.48,08	Risto Hylkilä-55	RP	06.09 Nivala			2 pim	
2.48,28	Esko Hietala-50		RP	26.07 Helsinki
2.52,50	Voitto Puutio-46	LV	18.04 Ranua
2.53,29	Olavi Niemelä-34	NU	06.09 Nivala			4 pim
	---10---
2.54,22	Esa Lindholm-48		KT	09.08 Pori			2 kunto
2.55,17	Ari Peltokangas-53	KP-V	25.07 Pietarsaari	PB	23 Jakob-m
2.59,45	Pekka Rutanen-51	HT	06.09 Nivala			6 pim
2.59,54	Jouko Viero-41		NU	06.09 Nivala			7 pim
3.01,11	Sakari Kiviniemi-52	NU	06.09 Nivala			8 pim
3.03,48	Veikko Hälinen		PyPo	06.09 Nivala			9 pim
3.03,58	Eero Korhonen-44	HK	06.09 Nivala			10 pim
3.04,23	Kalevi Hietala-50	KU	06.09 Nivala			11 pim
3.06,04	Antero Tikkakoski-54	VetU	23.05 Seinäjoki
3.08,31	Tapio Virkkala-49	KP-V	26.07 Helsinki
	---20---


	110m aidat-81
15,3	Seppo Jussila-62	NU	14.07 Nivala			1-20 karn	
15,6	Jarmo Savola-61		YK	14.07 Nivala			2-20 karn	
16,0	Juha Tammelin-50	KP-V	26.06 Kokkola			1 pim	
16,0	Olli Jussila-61		NU	16.08 Nivala			D-20 pim			
16,6	Perttu Pyykkönen-62	LV	02.06 Kokkola			1 pk	
17,5	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	16.08 Nivala			D pim	
17,7	Uolevi Kivelä-52	PK	26.06 Kokkola			4 pim	
18,7	Reijo Vierimaa-54	AV	16.08 Nivala			D pim	
19,0	Tuomo Orava-52		KU	16.08 Nivala			D pim	
20,0	Reijo Pihlajaharju-62	VetU	16.08 Nivala			D-20 pim	
	---10---


	400m aidat-81
55.28	Jarmo Savola-61		YK	26.07 Tampere			6-20 SM	
58,2	Timo Torppa-64		VetU	27.06 Kokkola			2 pim	
58.57	Perttu Pyykkönen-62	LV	26.07 Pietarsaari		8 kv				
58,9	Timo Rautapuro-59	TU	27.06 Kokkola			3 pim	
59,6	Tapio Okkonen-60	RK	27.06 Kokkola			2h1 pim	
60.64	Esa Kortetmaa-61	KU	05.07 Ylivieska			3-20 pim
60,9	Osmo Kahari.51		KTU	14.07 Nivala			1 ak	
61,7	Uolevi Kivelä-52	PK	27.06 Kokkola			2h2 pim	
61,7	Matti Honkela-64	TU	27.06 Kokkola			6 pim	
62,2	Esko Anttila-63		AV	27.06 Kokkola			4h2 pim	
	--10--
62,5	Henry Palonen		YR	07.06 Laihia			1 pim TUL
64,1	Antero Kortemaa-47	UK	27.06 Kokkola			5h2 pim	


	3000m esteet-81
8.44,65	Timo Halonen-60		NU	03.06 Myyrmäki			2 ka	
9.18,40	Esa Kortetmaa-61	KU	29.07 Kouvola			3 PV	
9.49,9	Timo Vaitiniemi-62	KV	26.06 Kokkola			3 pim	
9.54,2	Kari Hirviniemi-56	RP	26.06 Kokkola			4 pim	
10.49,2	Jari Raudasoja-64	NU	26.06 Kokkola			5 pim	


	korkeus-81
212	Tero Pietilä-60		KV	16.08 Kälviä		PB	1 ka	
190	Teuvo Peltomaa-60	KV	26.06 Kokkola			2 pim	
190	Olli Jussila-61		NU	05.07 Ylivieska			1-20	
190	Jari Saari-62		KV	11.07 Vantaa			6 ka		
182	Arto Rautio-63		HU	05.07 Kälviä		PB	1-18 pim	
181	Sauli Joki-55		LK	07.07 Halsua		PB	1 pk
180	Harri Yli-Kotila-66	TU	24.05 Kälviä			1-16 pk		
180	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	15.08 Nivala			D pim	
180	Kari Wiman-64		AV		
175	Tero Aromaa-66		YK	01.09 Kalajoki			1-16 koulu	
	---10---
175	Matti Viitala-66	PyPo	01.09 Kalajoki			3-16 koulu	
175	Jouni Pahkala-65	YK	19.08 Ylivieska			1-16 pitäj-m				
173	Marko Ruuska-67		TU	01.08 Kokkola			1-14 pim	
170	Ahti Tervonen-62	PyPo	05.07 Ylivieska			3-20 pim
170	Olli Klemola-67		KV	01.08 Kokkola			2-14 pim	
170	Matti Yli-Mattila	PyPo	15.08 Nivala			D-18 pim	
170	Pekka Törmi-65		YK	19.08 Ylivieska			2-16 pitäj-m	
170	Pentti Kojola		PK	20.08 Veteli			2-18 pk 		
170	Jouni Kauppinen-63	KV	27.08 Kokkola			2-18 pitäj-m	
170	Markku Aittaoja		HK	01.09 Kalajoki			4-16 koulu	
	---10---


	seiväs-81
555	Tapani Haapakoski-53	YK	23.06 Väsrerås			1 kv
550	Rauli Pudas-54		AV	02.02 Sydney, AUS		1 kv
515	Jarmo Eronen-57		AV	28.06 Raahe			4 kv	
440	Mauno Niemelä-36	NU	18.07 Pori
410	Harri Palola-66		YK	12.07 Somero			6-16 karn	
410	Timo Pajala-53		AV	02.06 Nivala			1 pk
350	Esa Laukkanen-61	YK	04.07 Ylivieska			1-20 pim
345	Esko Anttila-63		AV	16.08 Nivala			D-18 pim
335	Tuomo Orava-52		KU	16.08 Nivala			D pim
335	Olli Jussila-61		NU	16.08 Nivala			D-20 pim
	---10---		
315	Osmo Heikkala-64	VetU	16.08 Nivala			D-18 pim
315	Kari Isomaa-65		NU	15.08 Nivala			D-16 pim
310	Keijo Tuikka		YR	04.08 Kokkola			1-18 pk
300	Taisto Vierimaa-65	AV	23.06 Kalajoki			2-16 pim
300	Hannu Koskela-66	AV	23.06 Kalajoki			3-16 pim
300	Seppo Jussila-61	NU	04.07 Ylivieska			2-20 pim
300	Veijo Hemmilä-64	AV	04.07 Kälviä			2-18 pim
300	Pertti Alatalo-64	AV	04.07 Kälviä			3-18 pim
300	Juha-Pekka Särkiniemi	PyPo	15.08 Nivala			D-16 pim
300	Timo Torppa-64		VetU	16.08 Nivala			D-18 pim	
	---20---		
290	Ari Eerola-65		AV	29.08 Kalajoki			1-16 cup


	pituus-81
723	Esko Elsilä-54		AV	08.08 Oulu      		8 SM		+1,8	
692	Antti Kilponen-60	PyPo	26.06 Kokkola			1 pim		+0,7	
691	Pentti Turpeinen-49	RK	11.07 Kalajoki			1 pk	
683	Juhani Komulainen-55	KaJu	24.05 Kälviä			1 pk
681	Jari Mattila-65		HR	30.08 Kälviä			1 pk	
679	Olli Jussila-61		NU	19.05 Kalajoki			1 pk					
676	Teuvo Peltomaa-60	KV	19.07 Ylivieska			2 kv
657	Ari Isomaa-61		AV	04.07 Ylivieska			2-20 pim	
640	Kari Isomaa-65		NU	11.09 Jyväskylä			2-16 Saku	+1,5	
638	Erkki Kaattari-52	KU	30.06 Seinäjoki			1 polis
	---10---		
636	Pekka Ojala-43		KaJu	10.09 Kälviä			2-35 OAJ			
636	Tuomo Orava-52		KU										
634	Juha Tammelin-50	KP-V	26.06 Kokkola			8 pim		+2,0	
632	Juha Honkaharju-55	KT	05.09 Kälviä			1 pitäj-m
627	Jouni Ketola-61		VetU	04.07 Ylivieska			3-20 pim	
626	Seppo Jussila-62	NU	04.07 Ylivieska			4-20 pim	
625	Markku Jussila-50	YK	19.08 Ylivieska			1 pitäj-m
624	Tero Pietilä-60		KV	26.06 Kokkola			9 pim		+0,6
623	Raimo Ylitalo-53	RK	11.07 Kalajoki			2 pk
622	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	15.08 Nivala			D pim
	---10---


	kolmiloikka-81
14.92	Antti Kilponen-60	PyPo	09.08 Oulu			14q SM		+1,5	
14.52	Olli Jussila-61		NU	26.07 Tampere			-20 SM		+1,9	
14.36	Teuvo Peltomaa-60	KV	26.07 Pietarsaari		5 kv		+0,3	
13.95	Juhani Keski-Sipilä-55	RK	27.06 Kokkola			3 pim		+0,0
13.91	Jari Mattila-64		HR	12.07 Kokkola			1-18 pim TUL	+0,5	
13.60	Kari Isomaa-65		NU	27.06 Kokkola			5 pim		+0,0	
13.35	Uolevi Kvelä-52		PK	27.06 Kokkola			6 pim	
13.33	Seppo Jussila-62	NU	05.07 Ylivieska			2-20	
13.10	Ahti Tervonen-62	PyPo	05.07 Ylivieska			3-20 pim	
12.90	Reijo Vierimaa-54	AV	04.06 Alavieska			1 pk	
	---10---
12.47	Jari Saari-62		KV	11.08 Kokkola			3 pk							
12.42	Pekka Lakso-61		NU	05.07 Ylivieska			4-20 pim	
12.39	Arto Rautio-63		HU	05.07 Kälviä			1-18 pim	
12.34	Harri Yli-Kotila-66	TU	14.07 Kokkola			2-18 po	
12.33	Ari Erkkilä-63		KU	14.07 Kokkola			3-18 po	
12.27	Timo Lassila		KV	14.07 Kokkola			4-18 po
	

	kuula-81
15.84	Erkki Anias-53		AV	03.08 Saarijärvi		1 ope	
14.02	Timo Pajala-53		AV	21.05 Alavieska			1 pk				
13.96	Aarre Särkioja-62	KU	04.07 Ylivieska		PB	1-20 pim	
13.68	Taavi Hietala-57	AV	26.06 Kokkola			2 pim	
13.68	Esko Honkaperä-44	SL	02.08 Sievi		PB	1 pk	
13.36	Seppo Hjelm		RP					
13.26	Kauko Luikku-46		RP	30.05 Reisjärvi			1 pk					
13.10	Heikki Isopahkala-49	KaJu	(23.8) Kalajoki			1 pitäj-m	
13.07	Pekka Ojala-43		KaJu	10.09 Kälviä			1 OAJ				
13.03	Raimo Ojala-61		KaJu	04.07 Ylivieska			2-20	
	---10---						
13.02	Heikki Kangas-51	AV	21.05 Alavieska			2 pk				
12.63	Olli Pekka Klemola-62	VetU	04.07 Ylivieska			3-20 pim
12.59	Heikki Paldanius-52	KT	24.05 Kälviä			1 pk
	

	kiekko-81 
51.80	Juhani Sillanpää-49	VetU	16.06 Kaustinen			1 pk	
48.38	Erkki Anias-53		AV	03.08 Saarijärvi		1 OAJ	
45.52	Taavi Hietala-57	AV	27.06 Kokkola			2 pim				
43.00	Kauko Luikku-46		RP	27.06 Kokkola			4 pim	
42.12	Timo Pajala-53		AV	04.06 Alavieska			2 pk	
39.30	Heikki Isopahkala-49	KaJu	22.08 Kalajoki			1 pitäj-m	
38.70	Esko Honkaperä-44	SL	02.08 Sievi			1 pk	
37.90	Reima Sillanpää-61	VetU	02.07 Reisjärvi			6 ka	
37.76	Jouni Holsti		SS	13.06 Sievi			2 ka	
37.36	Jouni Pahkala-65	AV	19.08 Ylivieska			1 pitäj-m	
	---10---


	moukari-81
74.74	Hannu Polvi-48		YK	19.07 Ylivieska		PB	2 kv	
52.98	Niilo Sorvoja-51	YK	13.09 Ylivieska			1 pk	
52.06	Erkki Anias-53		AV	26.06 Kokkola			2 pim	
49.10	Harri Ojala-63		Kaju	06.06 Kalajoki			4 ka	
49.04	Taisto Vierimaa-65	AV	26.06 Kokkola			3 pim	
46.48	Veikko Jutila-38	AV	03.09 Alavieska			1 pk	
37.58	Raimo Ojala-61		KaJu	05.07 Ylivieska			1-20 pim	
36.68	Jarmo Anias-61		AV	05.07 Ylivieska			2-20 pim	
36.34	Erkki Isokääntä		AV	03.09 Alavieska			2 pk	
36.05	Tauno Tikkalahti-34	KTU	06.06 Laihia			1 pim TUL
	---10---


	keihäs-81	
87.02	Aimo Aho-51		HK	13.08 Salo			1 kv	
75.36	Pertti Änäkkälä-57	RP	12.07 Pihtipudas		2B karn				
74.90	Esko Aho-45		RP	19.07 Ylivieska			3 kv	
74.58	Aarre Särkioja-62	KU	30.08 Örebro			1 pim					
68.18	Matti Ojala-63		KV	11.08 Kokkola			1 pk	
67.92	Pekka Lakso-61		NU	21.07 Nivala			1 pk	
66.88	Ilkka Toivonniemi-63	NU	30.06 Nivala			5 ka	
66.06	Tapio Alho-62		KaRi	04.07 Tampere			2 TUL			
65.74	Kosti Nahkala-43	AV	04.09 Kalajoki			1					
58.46	Markku Uusitalo		NU	21.07 Nivala			2 pk	
	---10---
56.50	Reijo Vierimaa-54	AV					
56.23	Aarre Hautamäki		YK	19.08 Ylivieska			1 kaup-m
56.14	Mikko Kivelä-40		HR	16.07 Himanka			1 pitäj-m		
55,30	Jari Mattila-64		HR	12.07 Kokkola			1-18 pim
54.50	Heikki Kivelä-60	HR	16.07 Himanka			3 pitäj-m			
54.00	Timo Hämäläinen-62	VetU	04.07 Ylivieska			3-20 pim	



					1980	

	100m-80
10.81	Esko Elsilä-54		YK	04.07 Lappeenranta -0,2		1 SM	
10.84	Jarmo Eronen-57		HK	04.07 Lappeenranta -0,2		3 SM	
10.85	Jarmo Anias-61		AV	31.08 Helsinki +2,0		1 mo-kats	
11,0	Juha Himanka-57		KaJu	17.08 Kälviä			3h2 ka					
11,1	Juha Honkaharju-55	KT	13.09 Kälviä			1 pitäj-m	
11,3	Osmo Kahari-51		KTU	23.07 Vaasa			5
11,3	Juhani Komulainen-55	KaJu	17.08 Kälviä			4h1 ka
11,4	Reima Virkkala-59	LK	05.05 Kuortane			D	
11,4	Antti Kilponen-60	PyPo	11.07 Nivala			1-20 pim	
11,4	Juha Tammelin-50	KP-V	15.07 Veteli			1 pk	
	--10--
11,4	Ari Isomaa-61		AV	17.08 Kälviä			5h2 ka	
11,5	Erkki Kaattari-48	KU	20.05 Pietarsaari		1 polLM									
11,5	Ari Huhta-63		KV	24.06 Kokkola			1-18 pk					
11,5	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	11.07 Nivala			2-20 pim	
11,5	Jalo Lintilä-62		TU	24.08 Toholampi			1-18
11,5	Tuomo Orava-52		KU	(24.8) Kannus			1 pitM	
11,6	Juha Pirttimaa-64	YK	24.06 Nivala			1-16	
11,7	Timo Torppa-64		VetU	02.09 Kokkola			1-16	
11,7	Hannu Kamunen-65	KV	26.08 Kokkola			1-16 pk	
11,7	Petri Rankinen-65	KT	26.08 Kokkola			2-16 pk	
	--20--
11,8	Olavi Pihlajaharju-52	KV	10.06 Kokkola			1 pk
11,8	Pauli Kallio-60		NU	25.06 Pietarsaari		5h1 Rubtan-G	+1,3
	
käsiaika
10,6	Jarmo Eronen-57		HK	07.08 Tampere			2 kv		-0,4

w
10,5	Jarmo Eronen-57		HK	10.08 Pietarsaari		2	


	200m-80
21.96	Jarmo Eronen-57		HK	05.07 Lappeenranta		2h SM		+0,4	
22,1	Jarmo Anias-61		AV	18.07 Pyhäjärvi    		2 pim	
22.32	Juha Himanka-57		KaJu	21.08 Oulu			4		-0,2	
22,9	Juhani Komulainen-55	KaJu	08.07 Kokkola			1 pk	
22,9	Juha Honkaharju-55	KT	15.07 Kokkola			1 pk	
23,0	Jalo Lintilä-62		TU	29.07 Kokkola			4-18 po	
23,2	Timo Rautapuro-59	TU	18.07 Pyhäjärvi			5 pim
23,2	Osmo Kahari-51		KTU	13.08 Pietarsaari		1 pk
23,3	Juha Tammelin-50	KP-V	08.06 Kannus			4 kv	
23,5	Antti Kilponen-60	PyPo	12.07 Nivala			2-20 pim	
	---10---
23,5	Reima Virkkala-59	LK	15.07 Kokkola			3 pk						
23,5	Jouni Kauppinen-63	KV	17.08 Kälviä			3-18	
23,6	Pauli Haapalainen-50	KV	08.07 Kokkola			4 pk
23,8	Jarmo Savola-61		YK	08.07 Kokkola			7 pk				
23,8	Juha Pirttimaa-64	YK					
23,8	Timo Torppa-64		VetU	29.07 Kokkola			7-18 po	
23,8	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	21.06 Kuortane			4B kv	
23,9	Ari Huhta-63		KV	08.07 Kokkola			2-18 pk	
24,0	Kari Virkkala-61	KV	08.07 Kokkola			8 pk
24,0	Timo Herronen-64	HK	05.08 Kokkola			5 pk	
	---20---


	400m-80
48,5	Terho Männistö-58	KR	12.08 Pori			4 TUL
49,9	Reima Virkkala-59	LK	22.07 Kokkola			1 pk	
50,4	Juha Himanka-57		KaJu	22.07 Kokkola			2 pk	
50,6	Juha Honkaharju-55	KT	19.07 Pyhäjärvi			2 pim	
51,0	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	17.07 Oulu			5 PV
51,2	Osmo Kahari-51		KTU	10.08 Kokkola			3B kv	
51,5	Juhani Komulainen-55	KaJu	22.07 Kokkola			4 pk	
51,8	Tauno Hautamäki		YK	19.07 Pyhäjärvi			4 pim	
52.15	Jalo Lintilä-62		TU	13.09 Lappeenranta		4h			
52,1	Timo Torppa-64		VetU	02.09 Kokkola			2-18 pk 
	---10---	
52,3	Timo Keski-Ojala-61	KU	11.07 Nivala			3-20 pim	
53,0	Jouni Kauppinen-63	KV	19.08 Kokkola			2-18 pk				
53,0	Kari Virkkala-61	KV	13.09 Kälviä			2-18			
53,6	Tuomo Mustola-62	YK	24.08 Toholampi			3 ka	
53,7	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	11.07 Nivala			3-20 pim	
53,8	Timo-J Puronaho-63	KP-V	19.08 Kokkola			3-18 pk	
53,9	Timo Kinnunen-62	KV	19.08 Kokkola			5-18 pk	
54,0	Jarmo Savola-61		YK	10.06 Kokkola			1 pk
54,1	Asko Hautala-61		LK	11.07 Nivala			6-20 pim
54,1	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	27.08 Pietarsaari		3 pk
	---20---


	800m-80
1.52,39	Reima Virkkala-59	LK	07.06 Tampere			4 super-ott	
1.53,9	Pekka Välimäki-61	KU	22.07 Kokkola			1 pk	
1.54,0	Jarmo Latvala-59	PyPo	25.06 Pietarsaari		2 Rubtan	
1.54,0	Timo Keski-Ojala-61	KU	22.07 Kokkola			2 pk	
1.54,71	Jukka Klemola-59	UK	10.08 Myyrmäki			7h1 SM
1.56,70	Terho Männistö-58	KR	14.06 Pori			2h	
1.57,1	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	24.06 Kokkola			2A pk	
1.57,1	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	22.07 Kokkola			3 pk	
1.57,4	Heikki Poutanen-62	KV	29.07 Kokkola			1-18 po	
1.58,0	Kari Rahkola-56		KV	18.07 Pyhäsalmi			6 pim
	--10--	
1.58,1	Raimo Keiski-60		KT	12.07 Nivala			3-20 pim	
1.58,51	Tuomo Mustola-62	YK	10.08 Hanko			4-18 SM	
1.58,7	Timo Kinnunen-62	KV	22.07 Kokkola			4 pk	
1.58,8	Timo-Jaakko Puronaho-63	KP-V	22.07 Kokkola			5 pk
1.59,1	Eero Ranta-Ylitalo-56	KU	02.09 Kokkola			3 pk	
1.59,7	Matti Ojala-55		RK	01.07 Nivala			1 pk
2.00,2	Kari Hirviniemi-56	RP	01.07 Nivala			2 pk	
2.00,3	Asko Hautala-61		LK	08.07 Kokkola			2 pk	
2.00,8	Markku Tuikka		LK	22.07 Kokkola			2 pk	
2.00,8	Esa Kortetmaa-61	KU	03.08 Kokkola			3 ka	
	--20--
2.01,0	Eero Saari-54		YK	01.07 Nivala			4 pk	
2.01,0	Kari Virkkala-61	KV	05.08 Kokkola			3 pk	
2.01,1	Eero Koivisto-54	VetU	04.07 Veteli			5 pk
2.01,2	Heikki Kangas-57	UK	08.07 Kokkola			7 pk	
2.01,5	Timo Torppa-64		VetU	24.06 Kokkola			1r2-16 pk
2.01,6	Seppo Peltokorpi	SL	01.07 Nivala			5 pk	
2.01,7	Jari-Jukka Kivioja-64	YK	10.08 Kankaanpää		5-16 SM	


	1500m-80
3.46,77	Risto Alakorpi-50	UK	06.07 Lappeenranta		7 SM	
3.50,6	Jukka Klemola-59	UK	21.06 Saarijärvi		2 kv	
3.50,70	Raimo Keiski-60		KT	01.07 Turku			7B PNG	
3.51,33	Jarmo Latvala-59	PyPo	01.07 Turku			9B PNG
3.53,26	Pekka Välimäki-61	KU	09.08 Myyrmäki			3-20 SM		
3.55,8	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	22.07 Kokkola			1 pk	
3.56,0	Antero Kanala-50	LK	22.07 Kokkola			2 pk	
3.56,8	Timo Keski-Ojala-61	KU	19.08 Kokkola			3 pk	
3.58,5	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	23.08 Kuopio			3 PLU	
4.00,0	Heikki Poutanen-62	KV	22.07 Kokkola			3 pk	
	--10--	
4.01,68	Esa Kortetmaa-61	KU	22.06 Sotkamo			3B kv			
4.01,8	Reima Virkkala-59	LK	25.05 Kokkola			3 katsastus	
4.05,15	Risto Sivula-62		KV	09.07 Helsinki			7C-18 ka		
4.05,2	Heikki Teerikangas-55	UK	08.07 Kokkola			6 pk	
4.05,8	Risto Salminen-55	KV	12.08 Kokkola			2 pk	
4.06,6	Jouko Hylkilä-51	RP	08.07 Kokkola			7 pk
4.06,8	Jouko Kieleväinen-60	RP	29.07 Kokkola			7 pk		
4.07,2	Antero Kortetmaa-47	UK	15.06 Reisjärvi			3 ka
4.07,9	Kari Rahkola-56		KV	10.08 Kokkola			4B Rukka-G
4.08,4	Eero Saari-54		YK	03.07 Ylivieska			1 pk
	--20--	
4.08,6	Tuomo Mustola-62	YK	17.09 Ylivieska			1 pk	
4.09,9	Kari Hirviniemi-56	RP	09.07 Nivala			8 ka
4.10,1	Timo Vaitiniemi-62	KV	17.09 Ylivieska			2 pk		


	3000m-80
8.13,0	Raimo Keiski-60		KT	17.08 Kälviä			1A ka	
8.15,1	Risto Alakorpi-50	UK	17.08 Kälviä			2A ka
8.27,2	Pekka Välimäki-61	KU	00.07 Kokkola	
8.28,4	Antero Kanala-50	LK	15.07 Kokkola			1 pk	
8.34,4	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	17.08 Kälviä			5A ka   	
8.34,6	Reijo Ukskoski-53	PK	15.05 Enköping			5A	
8.45,8	Raimo Rauma-49		VetU	01.06 Veteli			3 ka	
8.46,5	Risto Sivula-62		KV	10.08 Hanko			10-18 SM	
8.47,2	Esa Kortetmaa-61	KU	17.08 Kälviä			7A ka		
8.53,0	Eero Saari-54		YK	13.09 Ylivieska			3 ka	
	---10---			
8.55,3	Timo Vaitiniemi-62	KV	17.08 Kälviä			14A ka
9.00,5	Jouko Hylkilä-51	RP	01.07 Nivala			1 pk
9.03,3	Heikki Ukskoski-52	YR	15.07 Kokkola			2 pk
9.03,7	Jouko Kieleväinen-60	RP	01.07 Nivala			2 pk
9.04,0	Antero Kortetmaa-47	UK	09.09 Kokkola			4 pk
9.04,7	Hannu Kivinen-59	VetU	27.08 Veteli			2 pk
9.05,8	Eero Kortetmaa-53	UK	17.08 Kälviä			3B ka
	

	5000m-80
14.01,7	Risto Alakorpi-50	UK	04.07 Lappenranta		11 SM 	
14.24,9	Raimo Keiski-60		KT	03.06 Jyväskylä			6 ka	
14.28,0	Antero Kanala-50	LK		
14.41,0	Jukka Klemola-59	UK	21.05 Tampare			13 ka	
14.51,5	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	01.06 Raahe			5 ka	
14.57,3	Pekka Välimäki-61	KU	04.07 Kokkola			1 tulos-k	
15.02,8	Timo Halonen-60		NU	21.05 Tampere			9B ka		
15.05,8	Raimo Rauma-49		VetU	03.08 Lapua			8 ilkan-5	
15.09,6	Eero Saari-54		YK	25.06 Pietarsaari		9 Rubtan	
15.26,4	Vilho Pulkkinen-39	KoJy	07.06 Kokkola			2 pim TUL
	---10---	
15.28,8	Jouko Kieleväinen-60	RP	25.06 Pietarsaari		10 Rubtan					
15.29,0	Reijo Ukskoski-53	PK	18.07 Pyhäjärvi			4 pim	
15.29,4	Jouko Hylkilä-51	RP	25.06 Pietarsaari		12 Rubtan		
15.29,5	Eero Kortetmaa-53	UK	04.07 Kokkola			3 tulos-k	
15.33,5	Heikki Ukskoski-52	YR	04.07 Kokkola			5 tulos-k	
15.36,8	Heikki Teerikangas-55	UK	05.08 Kokkola			3 pk
15.52,2	Sulo Lamu-56		KTU	05.08 Kokkola			6 pk	
15.54,0	Tapio Virkkala-49	KP-V	25.08 Helsinki-E	
15.56,0	Esa Kortetmaa-61	KU	12.07 Nivala			2-20 pim	
16.07,4	Risto Salminen-56	KV	17.06 Ykspihlaja		1 pk
	---20---


	10000m-80
29.47,9	Risto Alakorpi-50	UK	21.05 Kokkola			1 KP-10	
29.48,6	Antero Kanala-50	LK	21.05 Kokkola			2 KP-10	
30.46,6	Eero Saari-54		YK	29.05 Helsinki			27 kv	
31.37,2	Reijo Ukskoski-53	PK	19.07 Pyhäjärvi		PB	2 pim	
31.41,5	Raimo Rauma-49		VetU	20.08 Vaasa			12 vaasan-10	
31.45,8	Jouko Hylkilä-51	RP	21.05 Kokkola			6 KP-10	
32.00,2	Antero Kortetmaa-47	UK	21.05 Kokkola			7 KP-10	
32.06,2	Pentti Siekkinen-51	RP	19.07 Pyhäjärvi		PB	4 pim	
32.13,8	Vilho Pulkkinen-39	KoJy	13.07 Kankaanpää	PB	2-40 SM	
32.34,3	Voitto Klemola-49	UK	21.05 Kokkola		PB	8 KP-10	
	---10---			
32.43,1	Eero Kortetmaa-53	UK	21.05 Kokkola			9 KP-10	
32.53,0	Tapio Virkkala-49	KP-V	16.08 Helsinki-E	
33.02,2	Risto Hylkilä-55	RP	21.05 Kokkola			10 KP-10	
33.24,0	Hannu Viisteensaari-52	VetU	12.08 Kokkola			2 pk
33.44,0	Sulo Lamu-56		KTU	12.08 Kokkola			4 pk
34.09,7	Veikko Lindberg-45	YR	12.08 Kokkola			5 pk
34.11,0	Ari Peltokangas-53	KP-V	12.08 Kokkola			6 pk
34.15,6	Kalevi Hietala-50	KU	28.08 Kälviä			1 yrittäjä-k
	

	maraton-80
2.27,01	Pentti Siekkinen-51	RP	27.06 Hartola		PB	2 suomi-j
2.33,19	Markku Järnbäck-52	TU	16.03 Toholampi			1 talvi-m
2.35,38	Risto Hylkilä-55	RP	07.09 Nivala			1 pim
2.36,38	Reijo Ukskoski-53	PK	07.09 Nivala			2 pim
2.37,10	Tapio Virkkala-49	KP-V	07.09 Nivala			3 pim
2.42,01	Jukka Maunula-48	KT	18.05 Seinäjoki		PB	12 seinä-m
2.42,51	Armas Tamminen-48	PK	18.10 Köping			8 kv
2.43,26	Leevi Haapala-42	YK	18.05 Seinäjoki			16 seinä-m	
2.47,59	Taisto Salmi-37		PK	19.07 Pietarsaari	PB	24 Jakob-m
2.49,26	Esa Autio-47		HK	19.07 Pietarsaari	PB	26 Jakob-m
	---10---
2.49,34	Veikko Pesonen-39	HK	19.07 Pietarsaari		27 Jakob-m
2.51,09	Kauko Laukkanen-50	PyPo	06.06 Helsinki			11 ka
2.51,35	Jussi Viitasaari-45	HR	19.07 Pietarsaari		33 Jakob-m
2.55,22	Olavi Niemelä-34	NU	25.05 Jyväskylä			101 Finlandia
2.58,47	Asko Niskala-52		NU	07.09 Nivala			6 pim
2.59,16	Voitto Puutio-46	LV	26.10 New York			1245 
3.02,24	Kalevi Humaljoki-57	LV	25.05 Jyväskylä			129 Finlandia
3.05,44	Erkki Pohjola-35	KP-V	19.07 Pietarsaari	PB	66 Jakob-m
3.07,11	Kalevi Hietala-50	KU	18.05 Seinäjoki			58 seinä-m
3.07,58	Kaarlo Taanila-33	NU	07.09 Nivala			9 pim
	---20---
	

	110m aidat-80
14,9	Juha Tammelin-50	KP-V	15.07 Veteli			1 pk	
16.46	Jarmo Savola-61		YK	09.08 Vantaa			6h-20 SM	+0,5	
15,8	Seppo Jussila-62	NU	18.07 Pyhäjärvi			2 pim	
15,9	Olavi Pihlajaharju-52	KV	18.07 Pyhäjärvi			3 pim
16,3	Uolevi Kivelä-52	PK	18.07 Pyhäjärvi			5 pim	
16,5	Perttu Pyykkönen-62	LV	18.07 Pyhäjärvi			2h pim					
17,1	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	11.07 Nivala			2-20 pim	
17,6	Reima Virkkala-59	LK	06.05 Kuortane			D					
18,6	Tuomo Orava-52		KU	17.07 Veteli			D pim
18,9	Timo Rajaniemi-59	AV	19.06 Alavieska			3 so		
	---10---			


	400m aidat-80
56,75	Jarmo Savola-61		YK	10.08 Myyrmäki			3h SM	
57,3	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	12.07 Nivala			3-20 pim	
58,03	Tapio Okkonen-60	RK	11.06 Piteå SWE		PB	3	
58,8	Reima Virkkala-59	LK	19.08 Kokkola			1 pk	
59,4	Juha Tammelin-50	KP-V	21.05 Kokkola			2 pk	
61,1	Uolevi Kivelä-52	PK					
61,2	Antero Kortemaa-47	UK					
62,2	Matti Honkela-64	TU	19.07 Pyhäjärvi			6 pim	
64,2	Esko Anttila-63		AV	27.08 Alavieska			1 pk


	3000m esteet-80
9.38,3	Esa Kortetmaa-61	KU	18.07 Pyhäjärvi			1 pim	
9.39,1	Timo Halonen-60		NU	05.07 Lappeenranta		15 SM	
9.43,4	Teijo Haapaniemi-56	SS	18.07 Pyhäjärvi			2 pim	
9.52,5	Antero Kortetmaa-53	UK	18.07 Pyhäjärvi			3 pim	
9.53,7	Timo Vaitiniemi-62	NU	18.07 Pyhäjärvi			4 pim	
10.18,0	Tapio Okkonen-60	RK	18.07 Pyhäjärvi			5 pim	
10.45,2	Sauli Känsälä-53	KP-V		


	korkeus-80
209	Tero Pietilä-60		KV	16.08 Vaasa			3 (po)	
195	Hannu Mehtälä-53	NU	18.07 Pyhäjärvi			2 pim	
190	Teuvo Peltomaa-60	KV	27.08 Pietarsaari		3 pk			
186	Jari Saari-62		KV	13.07 Veteli			1-18 pim	
185	Olli Jussila-61		NU	24.06 Nivala			1 pk	
185	Jari Kohtala-60		KU	08.06 Kannus			2 kv				
183	Seppo Jussila-62	NU	13.07 Veteli		PB	2-18 pim	
180	Markku Rautiola-61	KU	12.07 Nivala			3-20 pim	
180	Antti Koskela-58	TU	18.07 Pyhäjärvi			5 pim	
180	Juhani Komulainen-55	KaJu		
	---10---			
178	Jouni Pahkala-65	YK	11.06 Ylivieska			1-18 so	
178	Kari Wiman-64		AV	12.07 Veteli			2-16 pim	
175	Ahti Tervonen		PyPo	13.07 Veteli			3-18 pim	
175	Jouni Kauppinen-63	KV	11.06 Ylivieska			4-18 so		
175	Osmo Heikkala-64	VetU	12.07 Veteli			3-16 pim
175	Arto Rautio-63		SS	26.08 Himanka			1-18 kunta			
173	Kari Koivisto-16	SS	12.06 Lohtaja			1 cup	
170	Taisto Vierimaa-65	YK	24.06 Nivala			2-16 pk		
170	Harri Yli-Kotila-66	TU	12.07 Veteli			4-16 pim	
170	Juha Lampela-63		PK	31.08 Perho			1-18 kunta
	---20---
	

	seiväs-80
560	Rauli Pudas-54		AV	13.07 Raahe			2 ka
555	Tapani Haapakoski-53	YK	13.07 Raahe			3 ka
520	Jarmo Eronen-57		HK	13.07 Raahe			5 ka
510	Helge Haapakoski-57	YK	15.06 Oulainen
485	Tero Kuparinen-60	HK	19.08 Haapajärvi		1 pk
430	Mauno Niemelä-36	NU	24.06 Nivala			3 pk
410	Anders Hendricsson-59	KV	03.07 Ylivieska			3 pk
390	Harri Palola-66		YK	06.09 Vaasa			2-14 SM
380	Esa Laukkanen-61	YK	11.07 Nivala			2-20 pim
350	Esko Anttila-63		AV	12.07 Veteli			1-18 pim	
	---10---		
330	Jari Mattila-64		HR	23.08 Saarijärvi	
320	Veijo Hemmilä-64	AV	13.07 Veteli			2-16 pim
320	Taisto Vierimaa-65	AV	13.07 Veteli			3-16 pim
320	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	17.08 Veteli			D pim
320	Tuomo Orava-52		KU	17.08 Veteli			D pim
318	Pertti Alatalo-64	AV	04.06 Alavieska
315	Paavo Molis		AV	27.08 Alavieska			1 pk
315	Jukka Sipilä		AV		
300	Ilkka Toivonniemi	NU	29.07 Kokkola			7-18 po			
300	Jouni Pahkala-65	AV	16.08 Veteli			D-16 pim
	---20---


	pituus-80
742	Esko Elsilä-54		YK	06.06 Tampere			2 super-ott	
693	Olli Jussila-61		NU	17.08 Kälviä		PB	1 ka	
684	Antti Kilponen-60	PyPo	11.07 Nivala			1-20 pim
681	Pentti Turpeinen-49	RK	12.08 Jyväskylä			1						
678	Juhani Komulainen-55	KaJu	03.07 Ylivieska			2 pk
672	Teuvo Peltomaa-60	KV	11.07 Nivala			3-20 pim	
661	Kari Isomaa-65		NU	17.08 Kälviä  			1-18 ka	
660	Ari Isomaa-61		AV	11.07 Nivala			4-20 pim	
647	Seppo Lundström-59	KT	17.08 Kälviä			5 ka	
643	Martti Salmela-54	YK	(26.6) Ylivieska		1 pk					
	---10---	
643	Jari Mattila-64		HR	17.08 Kälviä			2 ka 
640	Tuomo Orava-52		KU	08.06 Kannus			5 kv	
626	Reima Virkkala-59	LK	05.05 Kuortane			D				
625	Seppo Jussila-62	NU	12.07 Veteli			1-18 pim	
625	Pekka Ojala-43		YK	03.09 Ylivieska			1-35 pk
621	Ahti Tervonen-62	PyPo	12.07 Veteli			2-18 pim	
619	Pekka Lakso-61		NU	11.07 Nivala			5-20 pim	
618	Heikki Palosaari	RK					
614	Reijo Vierimaa-54	AV	03.07 Ylivieska			4
610	Uolevi Kivelä-52	PK	31.08 Perho			1 pitM
	---20---
604	Juha Lampela		PK	31.08 Perho			2 pitM
600	Jouni Ketola-61		VetU	13.09 Veteli			1 pitM	

vahvistamaton
706	Pentti Turpeinen-49	RK					


	kolmiloikka-80
15.14	Antti Kilponen-60	PyPo	07.06 Tampere			6 super-ott	+0,0	
14.50	Martti Salmela-54	YK	03.07 Ylivieska			1 pk	
14.38	Teuvo Peltomaa-60	KV	08.06 Tyrnävä		
14.00	Olli Jussila-61		NU	12.07 Nivala			2-20 pim	
13.75	Juhani Keski-Sipilä-55	RK	19.07 Pyhäjärvi			4 pim	
13.66	Ahti Tervonen-62	PyPo	10.08 Hanko			8q-18 SM	
13.52	Kari Isomaa-65		NU	10.08 Kankaanpää		3q-16 SM
13,40	Jari Mattila-64		HimRo	08.06 Kokkola			1 pim TUL	
13.22	Uolevi Kivelä-52	PK	21.05 Kokkola			2 pk	
13.10	Tero Pietilä-60		KV	19.07 Pyhäjärvi			5 pim
	---10---	
12.71	Reijo Vierimaa-54	AV	19.06 Alavieska			3 so										
12.69	Pekka Lakso-61		NU	12.07 Nivala			3-20 pim	
12.68	Reima Sillanpää-61	VetU	27.08 Veteli			1 pitM	
12.64	Seppo Jussila-62	NU	13.07 Veteli			2-18 pim	
12.52	Reijo Pihlajaharju-62	VetU	13.07 Veteli			3-18 pim	
12.51	Timo Kilponen		PyPo					
12.45	Timo Herronen-64	HK	03.09 Kälviä			1-16 cup	
12.36	Timo Torppa-64		VetU	03.09 Veteli			2-16 cup	
12.33	Jari Saari-62		KV	09.09 Kokkola			2 pk	
12.10	Juhani Saarela-64	RK					
	---20---
12.01	Timo Lassila		KV	03.09 Veteli			3-16 cup	


	kuula-80
15.99	Erkki Anias-53		AV	06.06 Tampere			7 super-ott				
15.48	Pentti Kahma-43		AV	19.06 Alavieska			1 so					
15.06	Taavi Hietala-57	AV	14.06 Hyvinkää			4 sm-B	
14.70	Juha Hietala-58		AV	18.07 Pyhäsalmi			3 pim	
14.50	Timo Pajala-53		AV	18.07 Pyhäjärvi			4 pim	
13.52	Kauko Luikku-46		RP	06.09 Reisjärvi			1 pitM					
13.51	Esko Elsilä-54		YK	03.09 Ylivieska			1 pk						
13.12	Heikki Kangas-51	AV					
12.94	Pekka Ojala-43		YK	03.09 Ylivieska			2 pk					
12.72	Aarre Särkioja-62	KU	03.07 Himanka			1 pk
	---10---	
12.46	Raimo Ojala-61		KaJu	14.07 Kalajoki			4 pk
12.08 	Paavo Lempinen-37	YK	03.09 Ylivieska			3 pk
12.00	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	11.07 Nivala			2-20	


	kiekko-80 
56.90	Pentti Kahma-43		AV	04.06 Alavieska			1 pk	
50.90	Juhani Sillanpää-49	VetU	17.05 Reisjärvi			1 pk	
50.44	Juha Hietala-58		AV	14.07 Kalajoki		PB	1 pk	
48.08	Erkki Anias-53		AV	14.07 Kalajoki			2 pk	
46.64	Taavi Hietala-57	AV	04.06 Alavieska			3 pk	
44.32	Timo Pajala-53		AV	03.07 Ylivieska			2 pk	
43.12	Kauko Luikku-46		RP	09.08 Reisjärvi			1	
40.36	Reima Sillanpää-61	VetU	13.09 Veteli			1 pitäj-m	
38.28	Raimo Ojala-61		KaJu	07.09 Kalajoki			2 pk
38,18	Vesa Viisteensaari-51	VetU	20.05 Pietarsaari		2 polLM
	--10--	
37,18	Jari Mattila-64		HR	26.08 Himanka			1 pitM	
37.12	Paavo Lempinen-37	YK	03.09 Ylivieska			1 pk				



	moukari-80
73.94	Hannu Polvi-48		YK	06.09 Palermo			4 mo	
58.64	Heikki Kangas-51	AV	19.06 Alavieska			1 so	
54.10	Erkki Anias-53		AV	18.07 Pyhäjärvi			2 pim	
52.12	Raimo Ojala-61		KaJu	28.08 Kalajoki		PB	1 pitäj-m	
51.22	Harri Ojala-63		Kaju	18.07 Pyhäjärvi			3 pim	
47.58	Niilo Sorvoja-51	YK	03.09 Ylivieska			2 pk	
45.96	Veikko Jutila-38	AV	18.07 Pyhäjärvi			4 pim	
44.90	Hannu Huttunen-60	AV	18.07 Pyhäjärvi			5 pim	
37.32	Tauno Tikkalahti-34	KTU	07.06 Kokkola			1 pim
36.50	Martti Pahkala		YK	03.09 Ylivieska			3 pk	
	---10---


	keihäs-80	
88.62	Aimo Aho-51		HK	13.07 Raahe			1 ka	
75.34	Esko Aho-45		RP	05.06 Haapajärvi		1 pk					
73.68	Aarre Särkioja-62	KU	28.06 Pihtipudas		1-18	
70.52	Pertti Änäkkälä-57	RP	15.06 Reisjärvi			4 ka	
69.42	Pekka Lakso-61		NU	03.06 Nivala			1 pk	
65.44	Ilkka Toivonniemi-63	NU	13.07 Veteli			3-18 pim
64.84	Tapio Alho-62		KaRi	27.07 Oulu			1	
64.46	Kosti Nahkala-43	AV	19.06 Alavieska			3 so					
63.38	Juha Hietala-58		AV	14.08 Raahe			1					
61.68	Timo Aho-62		RP	19.07 Pyhäjärvi			4 pim
	---10---	
61.12	Seppo Peltokorpi-62	PyPo					

  

					1979	
  
	100m-79
10,6	Esko Elsilä-54		YK	29.07 Kokkola			4r1 kv		+0,3	
10.97	Jarmo Eronen-57		HK	11.08 Helsinki			6 SM		-0,2	
11.04	Jarmo Anias-61		AV	01.09 Tukholma			3-18 mo		+0,0   			
11,3	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	29.05 Kokkola			1 pk	
11,3	Pentti Turpeinen-49	RK	01.07 Kokkola			4 pim	
11,3	Antti Kilponen-60	PyPo	05.08 Nivala			1B kv	
11,3	Juha Tammelin-50	KP-V	29.08 Kaustinen			1 kunta	
11,4	Juha Honkaharju-55	KT	24.07 Kokkola			2 pk	
11,4	Osmo Kahari-51		KTU	31.07 Kokkola			1 pk
11,4	Pauli Haapalainen-50	KV	26.08 Kokkola			3 outok	
	--10--		
11,5	Jouni Ketola-61		VetU	25.05 Veteli			1-18 pk				
11,5	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	17.07 Nivala			2-20 pk	
11,6	Tuomo Orava-52		KU	30.08 Kannus			5-ott pitäj-m			
11,7	Ari Isomaa-61		AV	18.07 Kokkola			5-18 po
11,7	Juha Himanka-57		KaJu	29.07 Kokkola			6r3 kv		+0,4	
11,7	Pauli Kallio-60		NU	14.08 Nivala			1 pk	
11,7	Timo Herronen-64	HK	(8.9) Nivala 			1-16 koulu	
11,96	Jalo Lintilä-62		TU	15-16.9 Kouvola			4h6 KLL
11,8	Reijo Palohuhta-62	VetU	25.05 Veteli			2-18 pk	
11,8	Olli Jussila-61		NU	17.07 Nivala			1-18 pk	
	--20--
11,8	Jouni Kauppinen-63	KV	05.08 Veteli			1-16 ka	
11,8	Jorma Alainen-41	KV	(10.8) VRU			1 VRU


	200m79
22.08	Jarmo Eronen-57		HK	12.08 Helsinki 		5 SM		+0,0	
22,6	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	12.06 Vaasa 		6 ka		+0,3	
22,7	Jarmo Anias-61		AV	30.06 Kokkola			2 pim	
22,8	Juha Honkaharju-55	KT	24.07 Kokkola		PB	1 pk	
23,33	Osmo Kahari-51		KTU	07.07 Tampere 		6B TUL		+1,6
23,4	Pauli Haapalainen	KV	30.06 Kokkola			4 pim	
23,4	Timo Liedes-56		KU	24.07 Kokkola			3 pk	
23,7	Juha Himanka-57		KaJu	30.06 Kokkola			5 pim	
23,8	Jalo Lintilä-62		TU	10.06 Kannus			2 ka	
23,8	Antti Kilponen-60	PyPo	07.07 Nivala			1-20 pim	
	--10--
23,9	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	30.06 Kokkola			6 pim							
24,1	Erkki Mäntylä-46	KV	21.08 Kokkola			1 pk	
24,1	Jouni Ketola-61		VetU					
24,2	Timo Rautapuro-59	TU	07.07 Nivala			2-20 pim	
24,3	Jouni Kauppinen-63	KV	30.06 Kokkola			7 pim	
24,3	Juha Tuominen		KV	06.07 Veteli			3-18 pim	
24.64	Ari Isomaa-61		AV					
24,4	Martti Heikkilä		HK	30.06 Kokkola			3h1 pim	
24,7	Pauli Kallio-60		NU	07.07 Nivala			4-20 pim	
24,7	Perttu Pyykkönen-62	LV	08.08 Pietarsaari		3-18 pk	
	--20--
24,9	Reijo Palohuhta-62	VetU	06.07 Veteli			4-18 pim	
24,9	Kari Virkkala-61	KV	06.07 Veteli			5-18 pim


	400m-79
49,59	Terho Männistö-58	KR	08.07 Tampere			3 TUL
50,5	Juha Honkaharju-55	KT	17.07 Nivala			1 pk	
50,89	Osmo Kahari-51		KTU	08.07 Tampere			3h TUL
51,0	Jukka Klemola-59	UK	07.08 Kokkola			1 pk	
51,1	Veikko Ahola-56		KaJu	28.08 Nivala			2 pk	
51,2	Timo Liedes-56		KU	07.08 Kokkola			2 pk	
51,6	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	01.07 Kokkola			2 pim	
51,9	Kauko Pulkkinen-52	VetU	20.06 Kokkola		PB	4A pk	
51,9	Jalo Lintilä-62		TU	18.07 Kokkola			1-18 po	
52,2	Reima Virkkala-59	LK	20.06 Kokkola			1B pk	
	--10--
52,3	Pauli Haapalainen-50	KV	20.06 Kokkola			2B pk	
52,5	Eero Koivisto-54	VetU	17.08 Veteli			2 pk							
52,5	Jarmo Latvala-59	PyPo	30.08 Pyhäjärvi			1 pk	
52,6	Kyösti Kivelä-56	PK	17.08 Veteli			3 pk	
52,8	Timo Keski-Ojala-61	KU	07.07 Veteli			2-18 pim
53,9	Mauri Kiviniemi-55	NU	01.07 Kokkola			7 pim
53,9	Kari Virkkala-61	KV	18.07 Kokkola			4-18 po	
54,0	Jarmo Savola-61		YK	20.06 Kokkola			3-18 pk
54,1	Asko Hautala-61		LK	20.06 Kokkola			4-18 pk
54,3	Timo Rautapuro-59	TU	07.06 Nivala			3-20 pim
	--20--
54,3	Juhani Saastamoinen-59	PyPo	01.07 Kokkola			4h2 pim
54,5	Mauri Heinonen-55	KV	20.06 Kokkola			3B pk
54,5	Tuomo Mustola-62	YK	03.07 Oulainen			2-18 ka



	800m-79
1.52,33	Jukka Klemola-59	UK	29.07 Nivala			2-20 SM	
1.54,0	Veikko Ahola-56		KaJu	24.08 Kokkola			1 pk   
1.54,1	Terho Männistö-58	KR	14.06 Pori			6 TUL	
1.55,3	Reima Virkkala-59	LK	07.07 Tampere			2A pk	
1.55,4	Eero Koivisto-54	VetU	24.06 Saarijärvi		2C kv	
1.55,7	Risto Ala-Korpi-50	UK	22.08 Humppila			1 ka	
1.55,87	Jarmo Latvala-59	PyPo	29.07 Nivala			6-20 SM	
1.55,8	Kauko Pulkkinen-52	VetU	10.07 Kokkola		PB	3A pk	
1.55,9	Raimo Keiski-60		KT	24.08 Kokkola			2 pk   	
1.56,1	Timo Keski-Ojala-61	KU	24.08 Kokkola			3 pk
	--10--
1.56,2	Pekka Välimäki-61	KU	08.08 Pietarsaari		1 pk				
1.56,5	Timo Liedes-56		KU	23.06 Sotkamo		PB	4B kv	
1.57,3	Timo Halonen-60		NU	17.07 Nivala			2 pk	
1.57,9	Kyösti Kivelä-56	PK	20.08 Seinäjoki			6A ka	
1.58,4	Kari Hirviniemi-56	RP	20.08 Seinäjoki		PB	7A ka
1.58,5	Matti Anttila-56	KU	08.08 Pietarsaari		5 pk		
1.58,6	Asko Hautala-61		LK	24.07 Kurikka			10 ka	
1.58,9	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	30.06 Kokkola			1B pim	
2.00,0	Heikki Poutanen-62	KV	01.08 Kokkola			4 pk 				
2.00,8	Tuomo Mustola-62	YK	07.07 Veteli			3-18 pim	
	--20--
2.01,1	Jouko Ihanus-47		LV	30.06 Kokkola			11 pim
2.01,1	Eero Saari-54		YK	17.07 Nivala			6 pk
2.01,2	Antero Kanala-50	LK	17.07 Nivala			7 pk
2.01,2	Eero Ranta-Ylitalo-56	KU	01.08 Kokkola			5 pk
2.01,5	Timo-J Puronaho-63	KP-V	05.09 Pietarsaari		1-16 pk	
2.01,8	Heikki Teerikangas-55	UK	30.06 Kokkola			14 pim			
2.02,0	Kari Virkkala-61	KV	22.08 Kokkola			1-18 kaupM
			

	1500m-79
3.44,01	Veikko Ahola-56		KaJu	26.07 Turku		PB	6 PNG	
3.47,60	Risto Ala-Korpi-50	UK	20.08 Tampere			4 kv	
3.52,3	Jukka Klemola-59	UK	27.06 Pietarsaari		6A rubtan	
3.52,8	Raimo Keiski-60		KT	18.07 Kokkola			3 kutsu-k	
3.53,7	Vesa Känsälä-49		KP-V	18.07 Kokkola			4 kutsu-k	
3.54,1	Pekka Välimäki-61	KU	18.07 Kokkola			5 kutsu-k	
3.54,3	Antero Kanala-50	LK	18.07 Kokkola			6 kutsu-k	
3.56,1	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	27.06 Pietarsaari		3B rubtan	
3.56,1	Kauko Pulkkinen-52	VetU	27.06 Pietarsaari	PB	4B rubtan	
4.00,6	Eero Ranta-Ylitalo-56	KU	18.07 Kokkola			8 kutsu-k	
	--10--		
4.00,8	Jarmo Latvala-59	PyPo	05.08 Nivala			4A ka	
4.01,4	Kari Rahkola-56		KV	29.07 Kokkola			8r2 kv	
4.02,0	Eero Saari-54		YK	08.08 Ylivieska			1 pk	
4.02,1	Timo Keski-Ojala-61	KU	15.08 Turku			15 kv	
4.02,2	Eero Koivisto-54	VetU	23.05 Pietarsaari		2 pk	
4.02,7	Esa Kortetmaa-61	KU	27.06 Pietarsaari		8B rubtan	
4.02,9	Simo Ruokoja-54		KT	27.06 Pietarsaari	PB	9B rubtan	
4.02,9	Kari Hirviniemi-56	RP	24.07 Kokkola		PB	1 pk	
4.04,4	Heikki Poutanen-62	KV	24.07 Kokkola			3 pk	
4.04,5	Raimo Rauma-49		VetU	24.07 Kokkola			4 pk	
	--20--
4.05,5	Jouko Ihanus-47		LV	26.08 Kokkola			1 outok
4.05,6	Heikki Teerikangas-55	UK	29.07 Kokkola			6r3
4.06,4	Jouko Hylkilä-51	RP	24.07 Kokkola		PB	8 pk
4.07,2	Risto Sivula-62		KV	24.07 Kokkola			10 pk
4.08,0	Timo Halonen-60		NU	01.07 Kokkola			9A pim
4.08,7	Hannu Muuraiskangas-53	KT	27.06 Pietarsaari		9C rubtan
4.09,7	Jouko Kieleväinen-60	RP	06.07 Nivala			3-20 pim
4.09,7	Kyösti Kivelä-57	PK	29.07 Kokkola			7C kv
4.10,3	Jarmo Peltokorpi-59	SS	06.07 Nivala			4-20 pim
4.10,9	Timo Vaitiniemi-62	NU	18.07 Kokkola			4-18 po
	--30--


	3000m-79
8.01,9	Risto Ala-Korpi-50	UK	23.08 Uusikaupunki		4 kv	
8.08,3	Raimo Keiski-60		KT	19.08 Bydgoszcz, POL	PB	5-19 EM	
8.17,4	Veikko Ahola-56		KaJu	10.07 Kokkola			2 pk	
8.18,4	Antero Kanala-50	LK	10.07 Kokkola		PB	3 pk	
8.26,6	Jukka Klemola-59	UK	24.05 Helsinki			5B kv	
8.27,3	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	29.07 Saarijärvi		1-18 SM	
8.27,6	Pekka Välimäki-61	KU	22.07 Kokkola			2 pk	
8.28,0	Vesa Känsälä-49		KP-V	22.07 Kokkola			3 pk	
8.32,4	Timo Halonen-60		NU	10.07 Kokkola			4 pk	
8.32,8	Simo Ruokoja-54		KT	10.07 Kokkola		PB	5 pk	
	---10---			
8.38,3	Raimo Rauma-49		VetU	10.07 Kokkola			6 pk	
8.38,8	Eero Saari-54		YK	07.08 Kalajoki			3 ka	
8.43,8	Kari Rahkola-56		KV	08.08 Pietarsaari		5 pk
8.45,2	Esa Kortetmaa-61	KU	20.06 Kokkola			5 pk	
8.46,8	Erkki Jämbäck-50	LK	10.06 Kannus			6 ka	
8.48,0	Heikki Teerikangas-55	UK	20.06 Kokkola			6 pk	
8.49,3	Timo Vaitiniemi-62	NU	20.06 Kokkola			7 pk	
8.51,0	Eero Ranta-Ylitalo-56	KU	10.07 Kokkola			8 pk	
8.51,7	Hannu Heinonen		LK	10.07 Kokkola			9 pk	
8.52,0	Kauko Pulkkinen-52	VetU	02.06 Veteli			7 ka
	---20---	
8.52,8	Risto Sivula-62		KV	20.06 Kokkola			9 pk			
8.53,5	Matti Anttila-56	KU	10.07 Kokkola			10 pk	
8.53,8	Hannu Muuraiskangas-53	KT	20.06 Kokkola			10 pk	
8.54,8	Teijo Haapaniemi-56	SS	04.08 Sievi			1 kunta
8.55,1	Jouko Hylkilä-51	RP	10.07 Kokkola			11 pk	
8.55,5	Risto Hylkilä-55	RP	10.07 Kokkola			12 pk	
8.56,8	Eero Kortetmaa-53	UK	20.06 Kokkola			11 pk	
8.58,7	Timo Keski-Ojala-61	KU	05.06 Kokkola			2-18 pk	


	5000m-79
13.45,56 Risto Ala-Korpi-50	UK	11.08 Helsinki			2 SM	
14.22,5	Raimo Keiski-60		KT	05.08 Oslo		PB	5-20 mo	
14.22,9	Antero Kanala-50	LK	12.06 Vaasa		PB	5 ka	
14.36,2	Vesa Känsälä-49		KP-V	16.08 Kauhajoki		PB	2 Ilkan-5	
14.36,6	Veikko Ahola-56		KaJu	30.06 Kokkola		PB	2 pim	
14.48,2	Raimo Rauma-49		VetU	12.06 Vaasa			15 ka	
14.49,8	Eero Saari-54		YK	15.08 Äänekoski			1 ka	
14.52,0	Erkki Jämbäck-50	LK	27.06 Pietarsaari	PB	15 kv	
14.55,0	Simo Ruokoja-54		KT	12.06 Vaasa		PB	20 ka	
15.26,2	Timo Halonen-60		NU	26.08 Pori			15
	--10--
15.27,0	Risto Hylkilä-55	RP	22.07 Ylivieska			4 kv			
15.28,4	Heikki Teerikangas-55	UK	27.06 Pietarsaari		18 kv	
15.34,5	Jouko Kieleväinen-60	RP	07.07 Nivala			2-20 pim	
15.34,7	Tapio Virkkala-49	KP-V	15.08 Myyrmäki			8B ka	
15.40,9	Jouko Hylkilä-51	RP	30.06 Kokkola			7 pim	
15.41,0	Eero Kortetmaa-53	UK	30.06 Kokkola			8 pim	
15.42,4	Jouni Aho-59		UK	07.07 Nivala		PB	3-20 pim	
15.42,6	Jukka Känsälä-55	KP-V	30.06 Kokkola			9 pim	
15.47,2	Risto Sivula-62		KV	04.09 Kokkola			1 pk
15.47,4	Heikki Ukskoski-52	YR	04.09 Kokkola			2 pk
	--20--
15.51,0	Vilho Pulkkinen-39	KoJy	30.06 Pietarsaari		3 pim TUL
15.55,8	Jouko Hylkilä-51	RP	29.07 Kokkola			12B kv


	10000m-79
28.49,1	Risto Ala-Korpi-50	UK	13.08 Helsinki			6 SM	
30.02,7	Antero Kanala-50	LK	24.05 Helsinki			16 ka				
31.05,0	Vesa Känsälä-49		KP-V	27.05 Kokkola		PB	2 KP-10	
31.07,0	Simo Ruokoja-54		KT	27.05 Kokkola		PB	3 KP-10	
31.24,8	Raimo Rauma-49		VetU	27.05 Kokkola			4 KP-10	
31.24,9	Kari Rahkola-56		KV	27.05 Kokkola		PB	5 KP-10		
31.30,8	Erkki Jämbäck-50	LK	27.05 Kokkola			6 KP-10
31.38,2	Eero Saari-54		YK	01.07 Kokkola			4 pim	
31.47,0	Eero Kattilakoski-49	KP-V	01.07 Kokkola		PB	6 pim	
31.53,4	Risto Hylkilä-55	RP	01.07 Kokkola			7 pim	
	---10---			
32.16,0	Tapio Virkkala-49	KP-V	10.09 Myyrmäki			5	
32.22,6	Heikki Teerikangas-55	UK	27.05 Kokkola			8 KP-10
32.24,4	Vilho Pulkkinen-39	KoJy	01.07 Pietarsaari		4 pim TUL	
32.39,9	Eero Kortetmaa-53	UK	27.05 Kokkola			9 KP-10	
32.45,9	Jouko Hylkilä-51	RP	27.05 Kokkola			10 KP-10	
32.48,7	Jukka Känsälä-55	KP-V	27.05 Kokkola		PB	11 KP-10	
33.46,4	Hannu Muuraiskangas-53	KT	27.05 Kokkola			12 KP-10	
33.55,4	Ari Vuohtoniemi		HK	01.07 Kokkola			8 pim	
33.56,9	Heikki Eskola-51	SS	01.07 Kokkola			9 pim	
33.59,2	Jukka Maunula-48	KT	01.07 Kokkola			10 pim	
	---20---
34.00,0	Ari Peltokangas-53	KP-V	27.05 Kokkola			13 KP-10	
34.28,5	Paavo Salmi-52		UK	27.05 Kokkola			15 KP-10				
34.29,4	Kauko Syrjälä		UK	27.05 Kokkola			16 KP-10	
34.29,8	Toivo Sivula-32		KV	27.05 Kokkola			17 KP-10
35.28,4	Varma Pekkarinen-37	LK	21.07 Nivala			2-40 ka	
36.30,0	Pentti Nevala-37	HK	27.05 Kokkola			18 KP-10	


	25000m-79   
1.26.36	Risto Hylkilä-55	RP	25.08 Veteli			1 pim
1.29.53	Antero Kortetmaa-47	UK	25.08 Veteli			2 pim
1.30.47	Raimo Rauma-49		VetU	25.08 Veteli			3 pim
1.31.30	Jouko Hylkilä-51	RP	25.08 Veteli			4 pim
1.31.47	Veikko Lindberg-45	YR	01.09 Vaasa			3 pim TUL
1.33.56	Jouni Aho-59		UK	25.08 Veteli			5 pim
1.35.54	Ari Peltokangas-53	KP-V	25.08 Veteli			6 pim	


	maraton-79
2.23,15	Markku Järnbäck-52	TU	09.09 Östhammar, SWE	PB	13 PM
2.31,54	Jouni Hongell-54	KV	22.07 Pietarsaari	PB	1-hölkkä Jakob-m
2.35,35	Reijo Ukskoski-53	PK	21.10 Köping, SWE		4
2.38,12	Tapio Virkkala-49	KP-V	22.07 Pietarsaari		9 Jakob-m
2.43,14	Heikki Eskola-51	SS	09.09 Nivala		PB	3 kunto-m
2.45,11	Veikko Pesonen-39	HK	22.07 Pietarsaari		4-40 Jakob-m
2.48,16	Taisto Salmi-37		(PK)	04.08 Tukholma			15-40 Stockholm-m
2.49,43	Jukka Maunula-48	KT	27.05 Seinäjoki			31 seinä-m
2.53,37	Jukka Känsälä-55	KP-V	21.10 Korso			58 suur-maraton
2.53,53	Antero Tikkakoski-54	VetU	19.05 Jyväskylä		PB	13 hölkkä Finlandia
	---10---
2.54,20	Olavi Niemelä-34	NU	29.06 Hartola			20 ka
2.58,22	Gustav Lövnäs-47	TUS	21.10 Korso		PB	28-hölkkä, suur-mara	
3.12,00	Voitto Puutio-46	LV	22.07 Pietarsaari		18-hölkkä Jakob-m 
3.13,51	Erkki Pohjola-35	KP-V	16.09 Kuopio			14-40 karhu-m
3.15,49	Veikko Pirttikoski	YK	09.09 Nivala			1-45 kunto-m
3.17,31	Esa Lindholm-48		KT	22.07 Pietarsaari		24-hölkkä Jakob-m
3.18,06	Sauli Peltoniemi-36	KV	22.07 Pietarsaari		19-40 Jakob-m


	110m aidat-79
15,0	Juha Tammelin-50	KP-V	27.07 Kauhajoki			4 kv
15,9	Olavi Pihlajaharju-52	KV	30.06 Kokkola			2 pim	
16,4	Uolevi Kivelä-52	PK				
16,6	Jarmo Savola-61		YK	30.06 Kokkola			4 pim	
16,7	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	30.06 Kokkola			5 pim	
17,3	Perttu Pyykkönen-62	LV	30.06 Kokkola			6 pim	
17,9	Tero Pietilä-60		KV	06.07 Nivala			2-20 pim	
18,4	Esko Malila-59		NU	06.07 Nivala			  			
18,4	Timo Rajaniemi-59	AV	06.07 Nivala			3-20 pim				
19,4	Markku Mielityinen-60	HK	06.07 Nivala			4-20 pim	
	---10---


	200m aidat-79
25,1	Juha Tammelin-50	KP-V	09.09 Kokkola		PB	1 pk
28,2	Perttu Pyykkönen-62	LV	09.09 Kokkola		PB	1-18 pk	
30,0	Ari Känsäkangas-63	KP-V	09.09 Kokkola		PB	1-16 pk		


	400m aidat-79
58,0	Tapio Okkonen-60	RK	07.07 Nivala			1-20 pim	
59,1	Timo Rautapuro-59	TU	07.07 Nivala			2-20 pim	
59,2	Jarmo Savola-61		YK	01.07 Kokkola			2 pim	
59,8	Uolevi Kivelä-52	PK	01.07 Kokkola			3 pim	
60,6	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	01.07 Kokkola			4 pim	
61,9	Seppo Peltokorpi-56	SL	01.07 Kokkola		PB	5 pim	
62,0	Timo Rajaniemi-59	AV	01.07 Kokkola			6 pim
62,2	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	07.07 Nivala			3-20 pim	                                          
62,7	Juha Lassila-59		KT	07.07 Nivala			4-20 pim	
63,3	Kari Roukala		KTU	01.07 Pietarsaari		2 pim TUL
	---10---
64,2	Markku Leppävuori-55	VetU	01.07 Kokkola			7 pim	


	3000m esteet-79
8.59,4	Timo Halonen-60		NU	12.08 Helsinki			3B SM	
9.36,1	Esa Kortetmaa-61	KU	30.06 Kokkola			2 pim	
9.45,6	Kari Hirviniemi-56	RP	30.06 Kokkola			3 pim	
9.50,6	Hannu Muuraiskangas-53	KT	24.06 Sotkamo			12 kv	
9.56,3	Jouni Aho-59		UK	30.06 Kokkola			5 pim	
10.21,6	Markku Leppävuori-55	VetU	04.09 Kokkola		PB	2 pk				
10.42,7	Veli-Pekka Heinsuo	HK	30.06 Kokkola			7 pim	
11.09,0	Antero Tikkakoski	VetU	17.08 Veteli		PB	3 pk


	korkeus-79
197	Tero Pietilä-60		KV	16.09 Kokkola			1 pk	
191	Jari Kohtala-60		KU	22.05 Nivala			1 pk	
188	Teuvo Peltomaa-60	KV	03.09 Kokkola		
185	Esko Malila-59		NU	04.06 Nivala			D-20 pim	
182	Jari Saari-62		KV	17.08 Veteli			1 pk				
180	Martti Salmela-54	YK	30.06 Kokkola			3 pim	
180	Tapio Ojatalo-58	HU	30.06 Kokkola			5 pim	
180	Ahti Tervonen		PyPo	04.06 Nivala		PB	D-18 pim	
180	Olli Jussila-61		NU	07.07 Veteli			1-18 pim	
180	Markku Rautiola-61	KU	07.07 Veteli		PB	2-18 pim	
	---10---			
180	Vesa Valtamäki-59	VetU	07.07 Nivala			4-20 pim	
175	Kari Koivisto-62	SS	10.06 Kannus			4 ka				
175	Rauli Pudas-54		AV	21.06 Tyrnävä			2 so	
175	Juha Salo		AV	07.07 Nivala			5-20 pim	
175	Matti Koskinen		LV	12.07 Lohtaja			1 pk	
175	Kari Wiman-64		AV	07.09 Nivala			1-16 koulu	
171	Esko Anttila-63		AV	06.07 Veteli			1-16 pim
170	Timo Pajala-53		AV	20.06 Alavieska			1 pk	
170	Timo Kinnunen-62	YR	11-12.8 Kokkola			1-18 pim TUL
170	Kaarlo Nissilä-62	LV	25.08 Lohtaja	
	---20---
170	Matti Koskinen-47	KU	26.08 Kokkola			3 outok
170	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	09.09 Kokkola			3 pk
				

	seiväs-79
545	Tapani Haapakoski-53	YK	31.07 Heinola			1 kv
530	Rauli Pudas-54		AV	11.07 Ylivieska			1 pk
525	Jarmo Eronen-57		HK	07.08 Suolahti			1 ka
500	Helge Haapakoski-57	YK	29.08 Ylivieska			1 pk
460	Esa Laukkanen-61	YK	22.07 Ylivieska			8 kv
460	Tero Kuparinen-60	HK	15.07 Somero			7B karn
430	Mauno Niemelä-36	NU	22.05 Nivala			2 pk
400	Timo Pajala-53		AV	29.08 Alavieska			1 pk
370	Esko Malila-59		NU	29.07 Nivala			D-20 SM			
360	Esko Anttila-63		AV	23.09 Kokkola			1-16 pk	
	---10---	
355	Harri Palola-66		YK	17.07 Nivala			1-14 pk
340	Tapani Kääntä-51	AV	29.08 Alavieska			2 pk
320	Juha Hietala-58		AV	29.08 Alavieska			3 pk
320	Jari Mattila-64		HimRo	01.09 Kurikka			D-16 pim TUL
315	Timo Rajaniemi-59	AV	06.07 Nivala			2-20 pim
310	Veijo Hemmilä-64	AV	20.06 Alavieska			3-16 pk
300	Seppo Jussila-62	NU	06.07 Veteli			2-18 pim
300	Jouni Ketola-61		VetU	06.07 Veteli			3-18 pim
300	Pertti Alatalo-64	AV	06.07 Veteli			4-16 pim
300	Ari Isomaa		AV	29.08 Alavieska			1-18 pk
	---20---
300	Antti Autio-55		AV	29.08 Alavieska			4 pk


	pituus-79
744	Esko Elsilä-54		YK	03.06 Toholampi			1 ka	
718	Pentti Turpeinen-49	RK	03.06 Toholampi		PB	2 ka	
685	Antti Kilponen-60	PyPo	28.07 Nivala			4-20 SM	
670	Olli Jussila-61		NU	15-16.9 Kouvola			6 KLL	
652	Teuvo Peltomaa-60	KV	06.07 Nivala			2-20 pim	
650	Juha Tammelin-50	KP-V	30.06 Kokkola			4 pim	
650	Ari Isomaa-61		AV	22.07 Ylivieska			7 kv	
646	Markku Jussila-50	YK	11.07 Ylivieska			3 pk	
643	Martti Salmela-54	YK	11.07 Ylivieska			4 pk
641	Pekka Ojala-43		KaJu					
	---10---						
640	Heikki Juvonen-48	KV	26.08 Kokkola			3 outok			
637	Jari Mattila-64		HimRo	02.09 Kurikka			D-16 pim TUL		
636	Ahti Tervonen-62	PyPo	08.07 Pyhäjärvi			4-20 kv	
631	Jouni Ketola-61		VetU	30.06 Kokkola			- pim 		
625	Juha Pirttimaa-64	YK	28.06 Ylivieska			1-16 pk	
621	Tero Pietilä-60		KV	05.09 Pietarsaari		3-20 pk	
619	Seppo Jussila-62	NU	28.06 Pyhäjärvi				
615	Jalo Lintilä-62		TU	14.08 Kokkola			2-18 cup	
615	Reima Sillanpää-61	VetU	14.08 Kokkola			3-18 cup
615	Raimo Ylitalo-53	RK	17.08 Rautio			2 pk
	---20---
609	Uolevi Kivelä-52	PK	30.06 Kokkola			11 pim	
	

	kolmiloikka-79
14.73	Antti Kilponen-60	PyPo	08.09 Pyhäjärvi			1-20 pk	
14.54	Martti Salmela-54	YK	11.07 Ylivieska			1 pk	
14.21	Heikki Juvonen-48	KV	01.07 Kokkola			3 pim	
13.99	Teuvo Peltomaa-60	KV	04.09 Kokkola			2 pk	
13.84	Juhani Keski-Sipilä-55	RK	01.07 Kokkola			4 pim	
13.77	Olli Jussila-61		NU	25.08 Myyrmäki			3	
13.63	Ahti Tervonen-62	PyPo	07.07 Veteli			3-18 pim	
13.47	Uolevi Kivelä-52	PK	01.07 Kokkola			5 pim	
13.37	Jari Mattila-64		HimRo	12.08 Kokkola			1-16 pim TUL
13.32	Markku Jussila-50	YK	11.07 Ylivieska			4 pk	
	---10---
13.13	Seppo Jussila-62	NU	07.07 Veteli			3-18 pim							
12.89	Tero Pietilä-60		KV	07.07 Nivala			3-20 pim	
12.86	Martti Heikkilä		HK	07.07 Nivala			4-20 pim	
12.83	Reima Sillanpää-61	VetU	17.08 Veteli			1-18 pk	
12.72	Juha Pirttimaa-64	YK	07.07 Veteli			1-16 pim	
12.70	Kari Isomaa-65		NU	11.07 Ylivieska			5 pk	
12.46	Tapio Litmanen		SS	07.07 Veteli			2-16 pim	
12.22	Arto Rautio-63		HU	07.07 Veteli			4-16 pim	
12.13	Timo Kilponen		PyPo	08.09 Pyhäjärvi			1-16 pk	
12.10	Reijo Pihlajaharju-62	VetU	17.08 Veteli			2-18 pk	
	---20---
12.00	Juhani Saarela-64	RK	17.08 Rautio				
	

	kuula-79
15.81	Pentti Kahma-43		AV	21.06 Tyrnävä			1 so				
15.31	Heikki Kangas-51	AV	21.06 Tyrnävä			2 so				
15.20	Erkki Anias-53		AV	07.08 Kalajoki			3 ka	
14.68	Timo Pajala-53		AV	21.08 Kalajoki			1 pk	
14.62	Juha Hietala-58		AV	04.08 Haapajärvi		1 pk 	
14.50	Taavi Hietala-57	AV	07.08 Kalajoki			5 ka	
13.99	Heikki Isopahkala-49	KaJu	07.08 Kalajoki			7 ka	
13.78	Reijo Heikkiniemi	KV	29.08 Alavieska		PB	4 pk				
13.73	Aimo Aho-51		RP	25.08 Reisjärvi			2 pk	
13.54	Aulis Karvonen-39	VetU	28.07 Savonlinna	PB	1 OP  				
	---10---						
13.34	Esko Honkaperä-44	SS	21.07 Reisjärvi			4 pk	
13.14	Kauko Luikku-46		RP	04.08 Haapajärvi		2 pk	
13.12	Seppo Hjelm-47		RP	31.08 Reisjärvi			1 kunta
13.10	Raimo Ojala-61		KaJu	(8.9) Kalajoki			2 kunta		
12.85	Pekka Ojala-43		YK	21.08 Ylivieska			2 kunta
12.66	Timo Herlevi-51		KV	26.08 Kokkola			1 outok		
12.60	Raimo Sillanpää-60	VetU	05.06 Kokkola			1 pk	

				
	kiekko-79
56.62	Pentti Kahma-43		AV	01.07 Kokkola			1 pim	
50.82	Juhani Sillanpää-49	VetU	01.07 Kokkola			2 pim	
49.00	Juha Hietala-58		AV	08.08 Vaasa			2 PV	
48.26	Erkki Anias-53		AV	01.07 Kokkola			3 pim	
47.90	Taavi Hietala-57	AV	16.06 Reisjärvi			5 ka	
44.62	Kauko Luikku-46		RP	26.05 Pyhäsalmi			1 pk	
44.44	Timo Pajala-53		AV	01.07 Kokkola			6 pim	
43,16	Aimo Aho-51		RP	07.07 Reisjärvi			
41.36	Heikki Isopahkala-49	KaJu	21.08 Kalajoki			2 pk	
41.14	Timo Hjelm		RP	31.08 Reisjärvi		PB	1 pitM
	--10--	
40.98	Esko Honkaperä-44	SS	21.08 Kalajoki			3 pk	
39.32	Raimo Ojala-61		KaJu	07.09 Kalajoki			2 pitäj-m	
38.86	Martti Salmela-54	YK	21.08 Ylivieska			1 pitäj-m
38.08	Vesa Viisteensaari-51	VetU	(12.6) Vaasa			2 polis
37.30	Reima Sillanpää-61	VetU	17.08 Veteli			1 pk	
37.24	Jouni Holsti		SS	30.05 Alavieska			1 pk
36.24	Sakari Sikkilä		SS	04.08 Sievi			2 pitäj-m


	moukari-79
73.22	Hannu Polvi-48		YK	14.07 Äänekoski			1 karn	
67.10	Heikki Kangas-51	AV	10.06 Tyrnävä			4 ka	
51.24	Erkki Anias-53		AV	01.07 Kokkola			1 pim	
50.26	Niilo Sorvoja-51	YK	21.08 Ylivieska			1 pitäj-m
45.84	Harri Ojala-63		KaJu	29.09 Kalajoki			1 pk		
45.35	Tuomo Hautala-47	NU	22.05 Nivala			1 pk   	
43.74	Veikko Jutila-38	AV	01.07 Kokkola			2 pim	
41.94	Hannu Huttunen-60	AV	07.07 Nivala			1-20 pim	
40.34	Martti Pahkala		YK	21.08 Ylivieska			2 pitM
40.08	Raimo Ojala-61		KaJu	11.07 Ylivieska			1 pk	
	---10---

	
		keihäs-79	
84.82	Aimo Aho-51		RP	16.06 Reisjärvi			1 ka 	
74.94	Pertti Änäkkälä-57	RP	15.07 Pihtipudas		12	
73.96	Esko Aho-45		RP	05.08 Nivala			3 kv	
71,66	Aarre Särkioja-62	KU	17.09 Skinnskatteberg		1
69.96	Timo Sulisalo-52	NU	22.05 Nivala			3 pk	
68.78	Heikki Penttilä-56	KP-V	10.06 Kannus			3 ka	
66,50	Pekka Lakso-61		NU	05.08 Nivala			1-18 ka			
66.30	Kosti Nahkala-43	AV	16.06 Reisjärvi			5 ka	
63.74	Aulis Sillanpää-55	VetU	02.06 Veteli			5 ka	
63,24	Timo Herlevi-51		KV	26.08 Kokkola			1 outok
	--10--
62.94	Juha Hietala-58		AV	21.06 Tyrnävä			4 so	
61.96	Juha Rutanen-48		KaKi	01.07 Pietarsaari		2 pim TUL
60.50	Pekka Kangas		YK	08.08 Ylivieska			2 pk
59,20	Tapio Alho-62		KaRi	19.08 Raahe			2 pim TUL	
55.62	Pasi Rannila-54		PK	26.08 Perho			1 pitM



					1978	

	100m-78
10,7	Esko Elsilä-54		YK	23.07 Kokkola			1 pim		+0,1	
10,7	Jarmo Eronen-57		HK	19.07 Lappeenranta		1sf PV 				
10,9	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	29.06 Ullava			1 pk	
11,1	Jarmo Anias-61		AV	12.07 Pietarsaari		1-18 pk	
11,2	Juha Honkaharju-55	KT					
11,2	Pauli Kallio-60		NU	10.09 Nivala			3sf	
11,3	Leo Finnilä-56		KV	30.05 Veteli			1 pk	
11,3	Antti Kilponen-60	PyPo	06.07 Nivala			1-18 ka	
11,3	Pekka Kailajärvi-60	LV	12.07 Pietarsaari		5 pk	
11,4	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	06.07 Nivala			3-18 ka	
	---10---			
11,4	Juha Himanka-57		KaJu	17.08 Pietarsaari		2C rubtan				
11,5	Olavi Pihlajaharju-52	KV	30.05 Veteli			2 pk
11,5	Terho Männistö-58	KR	04.09 Kalajoki			1 pitM			
11,5	Jalo Lintilä-62		TU	10.09 Nivala			4h KLL		
11,5	Martti Heikkilä		HK					
11,6	Jukka Ruokoja-57	KT	29.06 Ullava			3 pk
11,6	Pentti Turpeinen-49	RK	01.08 Kalajoki			3 ka
11,6	Eero Erkkilä-57		NU	03.08 Nivala			2 pk
11,7	Markku Vähäkainu-53	VetU	07.06 Pietarsaari		4 pk
11,8	Heikki Hautamäki	YK	20.06 Kalajoki			1 pk
	---20---
11,8	Jukka Klemola-59	UK	02.08 Ullava			1 pk			
11,8	Ismo Ruokoja-63		KT	02.08 Ullava			1-16 pk
	
vahvistamaton
11,2	Pentti Turpeinen-49	RK	09.08 Kauhajoki			1 OAJ

wind
11,3	Juha Himanka-57		KaJu	12.09 Kokkola			2 pk
11,3	Terho Männistö-58	KaRi	12.09 Kokkola			2 pk


	200m-78
21.96	Jarmo Eronen-57		HK	05.08 Kokkola +0,2		6 SM
22,7	Antti Kilponen-60	PyPo	15.07 Pyhäjärvi			1-18 pim	
22,9	Terho Männistö-58	KaRi	11.06 Oulu			1 pim TUL
23,0	Leo Finnilä		KV	28.05 Pietarsaari		2B may	
23,0	Juha Himanka-57		KaJu	20.08 Veteli			3 ka	
23.29	Timo Liedes-56		KU	16.07 Raahe			3h3 aluem	
23,1	Pauli Kallio-60		NU	15.07 Pyhäjärvi			2-18 pim	
23,1	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	15.07 Pyhäjärvi			3-18 pim	
23,2	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	28.05 Pietarsaari		4B may	
23.59	Markku Vähäkainu-53	VetU	16.07 Raahe			4h3 aluem
	-10-	
23,5	Juha Honkaharju-55	KT	28.05 Pietarsaari		3E may							
23,5	Jarmo Anias-61		AV	28.05 Pietarsaari		6B may	
23,5	Pekka Kailajärvi-60	LV	15.07 Pyhäjärvi			4-18 pim	
23,6	Esa Leppilampi-58	YK	08.07 Nivala			1-20 pim	
23,8	Jalo Lintilä-62		TU	03.09 Saarijärvi		3-20 po	
23,9	Martti Heikkilä		HK	19.07 Nivala			1 pk	
23,9	Eero Koivisto-54	VetU	28.07 Veteli			4 pk	
24,0	Heikki Pesonen-43	NU	19.07 Nivala			2 pk	
24,0	Reima Virkkala-59	LK	20.07 Toholampi			1-20 pk	
24,0	Timo Rautapuro-59	TU	08.07 Nivala			3-20 pim	
	--20--
24,1	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	20.06 Pyhäjärvi			2 pk	


	400m-78
49,4	Terho Männistö-58	KaRi	20.08 Pori			1B kv	
50,2	Markku Vähäkainu-53	VetU	28.06 Pietarsaari	PB	1r1 pk
50,3	Timo Liedes-56		KU	23.07 Kokkola		PB	1 pim	
50,5	Reima Virkkala-59	LK	03.09 Saarijärvi		3-20 po	
50,6	Juha Honkaharju-55	KT	23.07 Kokkola			3 pim	
51,5	Eero Koivisto-54	VetU	28.06 Pietarsaari	PB	4r1 pk	
51,5	Jukka Klemola-59	UK	07.07 Nivala			1-20 pim	
51,9	Pauli Haapalainen-50	KV	28.06 Pietarsaari		5r1 pk	
51,9	Heikki Pesonen-43	NU	03.08 Nivala			2 pk	
51,9	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	09.09 Nivala			3h		
52,5	Timo Lehto-56		KV	28.06 Pietarsaari		7r1 pk
	---10---	
52,5	Kauko Pulkkinen-52	VetU	28.06 Pietarsaari		1r2 pk		
52,7	Matti Anttila-56	KT	12.07 Pietarsaari		1h3 pk	
52,7	Matti Ojala-55		RK	03.08 Nivala			3 pk	
52,8	Mauri Heinonen-55	KV	23.07 Kokkola			5 pim	
52,8	Kyösti Kivelä-56	PK	23.07 Kokkola			6 pim 	
52,9	Jalo Lintilä-62		TU		
53,0	Jarmo Latvala-59	PyPo		
53,3	Timo Keski-Ojala-61	KU	17.08 Pietarsaari		6B rubtan	
53,4	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	12.07 Pietarsaari		5h2 pk	
53,5	Heikki Kangas-57	KT	12.07 Pietarsaari		3h3 pk
	---20---	
53,6	Veikko Ahola-56		KaJu	08.08 Nivala			3 pk						
53,7	Uolevi Kivelä-52	PK	12.07 Pietarsaari	PB	1h4 pk	
53,9	Tapio Okkonen-60	RK	28.06 Pietarsaari		2-20 pk	


	800m-78
1.51,7	Jukka Klemola-59	UK	25.07 Kokkola			2r1 pk
1.52,0	Timo Lehto-56		KV	25.07 Kokkola			3r1 pk
1.52,6	Eero Koivisto-54	VetU	25.07 Kokkola		PB	4r1 pk
1.54,9	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	13.07 Teuva			3 ka
1.55,80	Terho Männistö-58	KR	09.07 Raahe			2-20 TUL
1.55,8	Reima Virkkala-59	LK	22.07 Kokkola			4 pim
1.55,9	Kauko Pulkkinen-52	VetU	08.08 Seinäjoki			10 kv
1.56,0	Veikko Ahola-56		KaJu	22.08 Kokkola			1 pk
1.56,3	Jarmo Latvala-59	PyPo	22.07 Kokkola			6 pim
1.56,4	Vesa Känsälä-49		KP-V	25.07 Kokkola			1r2 pk
	---10---
1.56,7	Heikki Kangas-57	KT	25.07 Kokkola			2r2 pk
1.56,8	Kyösti Kivelä-56	PK	08.08 Seinäjoki		PB	13 kv
1.57,0	Matti Anttila-56	KT	22.07 Kokkola			8 pim
1.57,0	Raimo Keiski-60		KT	22.08 Kokkola			4 pk
1.57,1	Matti Ojala-55		RK	22.08 Kokkola			5 pk
1.57,5	Eero Ranta-Ylitalo-56	KU	22.07 Kokkola			10 pim
1.57,7	Timo Liedes-56		KU	25.07 Kokkola			5r2 pk
1.58,1	Juhani Saastamoinen-59	PyPo	08.07 Nivala			4-20 pim
1.59,0	Timo Keski-Ojala-61	KU	19.07 Kannus			1-18 pk 
1.59,2	Pekka Välimäki-61	KU	16.07 Pyhäjärvi			1-18 pim
	---20---
1.59,6	Simo Ruokoja-54		KT	25.07 Kokkola			1r3 pk
1.59,7	Eero Saari-54		YK	29.06 Ylivieska			1 pk
2.00,3	Jorma Tuominen-53	HK	22.07 Kokkola			14 pim
2.00,4	Tapio Okkonen-60	RK	15.08 Nivala			2-18 cup-f
2.00,7	Kari Rahkola-56		KV	07.06 Pietarsaari		8r1 pk
2.00,7	Timo Halonen-60		NU	
2.00,8	Antero Kanala-50	LK	20.07 Toholampi			1 pk
2.01,0	Mauri Heinonen-55	KV	22.07 Kokkola			15 pim
2.01,0	Hannu Muuraiskangas-53	KT	25.07 Kokkola			3r3 pk	
2.01,0	Kalevi Luomanen-62	RP	30.07 Heinola			5-16 SM	
	---30---					
2.01,5	Tony Uusitalo-60	KP-V	16.07 Pyhäjärvi			2-18 pim
2.01,7	Tuomo Mustola-62	YK	22.07 Kokkola			17 pim
2.01,8	Arto Kilpelä-56		KP-V	22.07 Kokkola			18 pim
2.01,9	Taito Vuolteenaho-52	NU	28.05 Pietarsaari		6D may
2.02,0	Antero Kortetmaa-47	UK	04.06 Veteli			4B ka
2.02,3	Heikki Teerikangas-55	UK	03.07 Kokkola			4r3 pk


	1500m-78
3.48,0	Risto Ala-Korpi-50	UK	17.08 Pietarsaari		2A rubtan		
3.50,2	Timo Lehto-56		KV	23.07 Kokkola			1 pim		
3.51,2	Veikko Ahola-56		KaJu	17.08 Pietarsaari		8A rubtan		
3.51,4	Jukka Klemola-59	UK	17.08 Pietarsaari		9A rubtan		
3.51,8	Vesa Känsälä-49		KP-V	17.08 Pietarsaari	PB	11A rubtan		
3.52,7	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	22.08 Kokkola		PB	2 pk		
3.53,5	Raimo Keiski-60		KT	17.08 Pietarsaari		1B rubtan		
3.53,7	Eero Ranta-Ylitalo-56	KU	17.08 Pietarsaari	PB	2B rubtan		
3.57,1	Antero Kanala-50	LK	28.06 Pietarsaari		4r1 pk		
3.59,1	Jarmo Latvala-59	PyPo	17.08 Pietarsaari		1D rubtan
	---10---		
3.59,1	Kauko Pulkkinen-52	VetU	17.08 Pietarsaari		9B rubtan	
3.59,8	Erkki Nyman-51		LK	06.07 Nivala			3 kv			
4.00,1	Matti Anttila-56	KT	23.07 Kokkola			8 pim		
4.00,6	Reijo Ukskoski-53	PK	17.06 Västerås		PB	1 pim
4.01,2	Kari Rahkola-56		KV	23.07 Kokkola			9 pim		
4.01,3	Antero Kortetmaa-47	UK	28.06 Pietarsaari		7r1 pk		
4.01,5	Eero Koivisto-54	VetU	20.08 Veteli		PB	4 ka		
4.02,5	Eero Saari-54		YK	17.08 Pietarsaari		1C rubtan		
4.02,7	Pekka Välimäki-61	KU	30.07 Kankaanpää		4-18 SM		
4.03,1	Simo Ruokoja-54		KT	17.08 Pietarsaari		2C rubtan	
	---20---	
4.03,3	Kyösti Kivelä-56	PK	17.08 Pietarsaari	PB	3C rubtan	
4.03,6	Heikki Teerikangas-55	UK	17.08 Pietarsaari	PB	4C rubtan		
4.04,8	Erkki Jämbäck-50	LK	28.06 Pietarsaari		8r1 pk		
4.04,8	Heikki Kangas-57	KT	23.07 Kokkola			13 pim		
4.04,8	Mikko Ala-leppilampi-43	KU	28.07 Veteli			3 pk		
4.05,6	Timo Halonen-60		NU	22.08 Kokkola			5 pk		
4.05,9	Reima Virkkala-59	LK	17.08 Pietarsaari		9C rubtan		
4.06,0	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	28.06 Pietarsaari		3r2 pk		
4.06,3	Esa Kortetmaa-61	KU	17.08 Pietarsaari		10C rubtan	
4.06,5	Hannu Muuraiskangas-53	KT	17.08 Pietarsaari		11C rubtan
	---30---	
4.06,5	Jorma Nissilä-56	LV	22.08 Kokkola		PB	6 pk						
4.08,5	Raimo Rauma-49		VetU	28.06 Pietarsaari		12r1 pk
4.09,4	Timo Keski-Ojala-61	KU	19.06 Kokkola			5 pk		
4.09,7	Tony Uusitalo-60	KP-V	15.07 Pyhäjärvi			4-18 pim
4.09,9	Ari Vuohtoniemi		HK	23.07 Kokkola			18 pim

		3000m-78
8.11,0	Risto Ala-Korpi-50	UK	28.05 Pietarsaari		5A may	
8.17,8	Vesa Känsälä-49		KP-V	12.07 Pietarsaari	PB	2A pk			
8.18,3	Raimo Keiski-60		KT	12.07 Pietarsaari		3A pk	
8.19,3	Veikko Ahola-56		KaJu	12.07 Pietarsaari		4A pk	
8.20,3	Raimo Haanpää-53	KV	25.05 Helsinki			12A ka	
8.21,2	Jukka Klemola-59	UK	28.05 Pietarsaari		8A may	
8.21,5	Antero Kanala-50	LK	12.07 Pietarsaari		5A pk	
8.28,3	Eero Ranta-Ylitalo-56	KU	12.07 Pietarsaari	PB	7A pk	
8.33,1	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	28.05 Pietarsaari	PB	2B may	
8.33,3	Raimo Rauma-49		VetU	12.07 Pietarsaari		10A pk			
	---10---			
8.33,8	Reijo Ukskoski-53	PK	30.06 Västerås		PB	13B	
8.36,6	Simo Ruokoja-54		KT	12.07 Pietarsaari		11A pk	
8.37,2	Timo Lehto-56		KV	09.07 Alavus			3 ka		
8.43,4	Antero Kortetmaa-47	UK	28.05 Pietarsaari		3C may	
8.43,7	Heikki Teerikangas-55	UK	12.07 Pietarsaari		12A pk	
8.43,7	Kari Rahkola-56		KV	28.05 Pietarsaari		17A may	
8.44,2	Erkki Jämbäck-50	LK	28.05 Pietarsaari		9B may	
8.45,0	Eero Saari-54		YK	28.05 Pietarsaari		4C may	
8.45,0	Pekka Välimäki-61	KU	12.07 Pietarsaari		13A pk	
8.45,9	Jarmo Haarala-58	YK	28.05 Pietarsaari	PB	5C may	
	---20---			
8.45,9	Erkki Nyman-51		LK	11.06 Kannus			10 ka	
8.46,1	Hannu Muuraiskangas-53	KT	12.07 Pietarsaari		1B ka	
8.46,6	Timo Halonen-60		NU	03.08 Nivala			2 pk	
8.51,2	Matti Anttila-56	KT	28.05 Pietarsaari		9C may	
8.53,7	Hannu Viisteensaari-52	VetU	12.07 Pietarsaari	PB	6B pk
8.57,4	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	18.07 Veteli			1-18 po	
8.59,2	Tapio Virkkala-49	KP-V	22.08 Lahti			7 ka	
9.01,6	Esa Kortetmaa-61	KU	28.05 Pietarsaari		5-18 may	


	5000m-78
13.46,9	Risto Ala-Korpi-50	UK	04.08 Kokkola			3 SM	
14.31,4	Antero Kanala-50	LK	04.07 Oulu			5 Meskus				
14.33,7	Raimo Keiski-60		KT	09.08 Pietarsaari		1 pk	
14.49,2	Reijo Ukskoski-53	PK	21.06 Västerås		PB	1	
14.50,0	Vesa Känsälä-49		KP-V	22.07 Kokkola			2 pim	
14.50,4	Kari Rahkola-56		KaJu	19.06 Tampere		PB	5B kv	
14.51,1	Veikko Ahola-56		KaJu	09.08 Pietarsaari		2 pk	
14.54,0	Eero Saari-54		YK	09.08 Pietarsaari		3 pk	
14.54,8	Pentti Laukkanen-52	PyPo	19.06 Tampere		PB	10B kv	
14.57,2	Simo Ruokoja-54		KT	22.07 Kokkola			3 pim	
	---10---			
14.58,0	Eero Ranta-Ylitalo-56	KU	09.08 Pietarsaari	PB	4 pk	
15.06,4	Raimo Rauma-49		VetU	08.08 Seinäjoki			12 Ilkan-5				
15.13,0	Erkki Jämbäck-50	LK	08.08 Seinäjoki			19 Ilkan-5	
15.33,0	Hannu Viisteensaari-52	VetU	09.08 Pietarsaari	PB	9 pk	
15.34,6	Antero Kortetmaa-47	UK	06.07 Nivala			5 kv	
15.38,8	Tapio Virkkala-49	KP-V	06.09 Kerava			2	
15.41,4	Heikki Teerikangas-55	UK	06.07 Nivala			6 kv	
15.52,6	Jorma Auvinen		NU	06.07 Nivala		PB	7 kv	
15.55,2	Ari Vuohtoniemi		HK	08.07 Nivala		PB	1-20 pim	
15.58,6	Jukka Maunula-48	KT	03.08 Nivala			1 pk	
	---20---


	10000m-78
29.11,5	Risto Ala-Korpi-50	UK	25.05 Helsinki			5 ka	
29.53,6	Antero Kanala-50	LK	25.05 Helsinki			11 ka	
30.28,2	Pentti Laukkanen-52	PyPo	25.05 Helsinki		PB	17 ka			
31.44,5	Reijo Ukskoski-53	PK	20.05 Västerås			1	
31.45,8	Heikki Teerikangas-55	UK	25.05 Helsinki			26 ka	
31.46,0	Raimo Rauma-49		VetU	22.08 Vaasa			8 vaasan-10	
31.50,2	Simo Ruokoja-54		KT	22.08 Vaasa			11 vaasan-10	
31.50,5	Eero Saari-54		YK	23.07 Kokkola			2 pim	
31.56,0	Erkki Jämbäck-50	LK	22.08 Vaasa			13 vaasan-10	
32.01,9	Antero Kortetmaa-47	UK	23.07 Kokkola			3 pim	
	---10---			
32.18,7	Hannu Viisteensaari-52	VetU	23.07 Kokkola		PB	4 pim	
32.37,0	Tapio Virkkala-49	KP-V	19.08 Helsinki			10A stadionin hölkkäkymppi			
33.01,0	Vilho Pulkkinen-39	KoJy	20.08 Kokkola			1 pk	
33.15,2	Jorma Auvinen		NU	23.07 Kokkola			6 pim	
33.35,0	Veikko Lindberg-45	YR	20.08 Ykspihlaja		2 pk
33.37,1	Heikki Ukskoski-52	YR	09.07 Kokkola			2 pim TUL
33.44,1	Asko Niskala-52		NU	23.07 Kokkola			8 pim	
34.52,0	Kauko Laukkanen-50	PyPo	23.07 Kokkola			9 pim	
34.55,0	Asko Pöytäsaari-54	VetU	10.09 Veteli			1 pk	


	25000m-78   
1.24.50	Antero Kortetmaa-47	UK	26.08 Ullava			1 pim
1.29.29	Raimo Rauma-49		VetU	26.08 Ullava			2 pim
1.30.57	Veikko Lindberg-45	YR	30.09 Pietarsaari		2 pim TUL
1.31.00	Jukka Maunula-48	KT	26.08 Ullava			3 pim
1.33.03	Hannu Viisteensaari-52	VetU	26.08 Ullava			4 pim	


	maraton-78
2.34.57,8 Jouni Hongell-54	KV	22.07 Pietarsaari		1 hölkkä ka
2.37,51	  Markku Järnbäck-52	(TU)	18.11 Göteborg
2.40,05,8 Veikko Pesonen-39	HK	22.07 Pietarsaari		18 ka
2.44,02	  Taisto Salmi-37	(PK)	15.10 Östhammar
2.46,38	  Asko Niskala-52	NU	03.09 Nivala			2 kunto-m
2.47,09	  Jukka Maunula-48	KT	28.05 Seinäjoki			4-hölkkä seinä-m
2.49,37	  Leevi Haapala-42	YK	28.05 Seinäjoki			9-hölkkä seinä-m
2.53,10,9 Matti Ruokoja-51	KT	22.07 Pietarsaari		9 hölkkä ka
2.59,38	  Olavi Niemelä-34	NU	03.09 Nivala			5 kunto-m		1-40 
3.04,53	  Esa Lindholm-48	KT	28.05 Seinäjoki			48-hölkkä seinä-m
	---10---


	110m aidat-78
15,5	Olavi Pihlajaharju-52	KV	04.07 Veteli			1 pk	
16,3	Uolevi Kivelä-52	PK	04.07 Veteli		PB	3 pk	
16,7	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	03.09 Saarijärvi		2-20 po	
17,3	Esa Leppilampi-58	YK	07.07 Nivala			1-20 pim	
17,8	Jarmo Savola-61		YK	03.09 Saarijärvi		6-20 po	
18,3	Esko Malila-59		NU	30.07 Porvoo			D-20 SM	


	400m aidat-78
58,4	Uolevi Kivelä-52	PK	23.07 Kokkola		PB	1 pim	
58,9	Tapio Okkonen-60	RK	23.07 Kokkola			2 pim	
58,9	Timo Rautapuro-59	TU	08.07 Nivala			1-20 pim	
59,9	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	23.07 Kokkola			3 pim	
59,3	Heikki Pesonen-43	NU					
62,6	Vesa Siirilä-58		UK	08.07 Nivala			2-20 pim	
63,0	Seppo Peltokorpi-56	SL	23.07 Kokkola			5 pim
63,0	Jarmo Savola-61		YK	03.09 Saarijärvi		3-20 po
63,1	Harri Läspä-58		UK	08.07 Nivala			3-20 pim	
63,2	Timo Rajaniemi-59	AV	08.07 Nivala			4-20 pim
	---10---
65,0	Seppo Kangas-56		KT	23.07 Kokkola			6 pim							
65,4	Markku Mielityinen-60	HK	23.07 Kokkola			7 pim	


	3000m esteet-78
9.24,2	Timo Halonen-60		NU	22.07 Kokkola			1 pim	
9.29,2	Antero Kortetmaa-47	UK	22.07 Kokkola			2 pim	
9.34,3	Mikko Ala-Leppilampi-43	KU	22.07 Kokkola			3 pim	
9.36,2	Antero Kanala-50	LK	22.07 Kokkola		PB	4 pim	
9.37,4	Hannu Muuraiskangas-53	KT	22.07 Kokkola		PB	5 pim	
9.51,6	Esa Kortetmaa-61	KU	20.06 Nivala			2 pk	
10.13,0	Eero Korhonen-44	RK	22.07 Kokkola			6 pim	
10.22,2	Mikko Kinnunen-51	VetU	22.07 Kokkola		PB	7 pim	
10.25,7	Jouni Aho-59		UK	22.07 Kokkola			8 pim	
10.26,6	Markku Leppävuori-55	VetU	04.07 Veteli			1 pk	
	---10---			
10.36,0	Asko Pöytäsaari-54	VetU	04.07 Veteli			2 pk	
11.03,4	Kari Paajanen-57	PyPo	22.07 Kokkola			9 pim
11.08,7	Antero Tikkakoski-54	VetU	04.07 Veteli		PB	3 pk	


	Korkeus-78
203	Tero Pietilä-60		KV	09.07 Pyhäjärvi			3 kv				
195	Hannu Mehtälä-53	NU	22.07 Kokkola			2 pim	
195	Martti Salmela-54	YK	29.06 Ylivieska		PB	1 pk	
186	Jari Kohtala-60		KU	28.07 Veteli			1-18 pk	
185	Teuvo Peltomaa-60	KV	11.06 Kannus			2-18 ka	
185	Esko Malila-59		NU	28.06 Toholampi			D-20 pim	
180	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	19.06 Kokkola			1 pk				
180	Juha Salo		AV	08.07 Nivala			1-20 pim	
180	Jorma Sammalkangas-58	NU	22.07 Kokkola			6 pim				
180	Vesa Valtamäki-59	VetU	10.09 Hämeenlinna	PB	5 SAKU 	
	---10---				
180	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	15.08 Nivala		PB	2-18 cup	
180	Olli Jussila-61		NU	16.07 Pyhäjärvi			4-18 pim	
177	Ahti Tervonen-62	PyPo	15.07 Pyhäjärvi			1-16 pim	
175	Antti Kilponen-60	PyPo			
175	Markku Rautiola-61	KU	16.07 Pyhäjärvi			5-18 pim	
171	Kari Koivisto-62	SS	15.07 Pyhäjärvi			2-16 pim
170	Hannu Korva-53		RK	30.06 Rautio			1 pk	
170	Jari Saari-62		KV	22.08 Kokkola			6 pk	
170	Tapani Norppa-50	KT	02.09 Kokkola			1 pk
170	Terho Männistö-58	KR	04.09 Kalajoki			1 pitäj-m
	---20---				


	seiväs-78
556	Rauli Pudas-54		AV	06.07 Nivala			1 kv
535	Tapani Haapakoski-53	YK	22.08 Lahti			1 ka
516	Jarmo Eronen-57		HK	27.08 Nivala			1 pk
505	Helge Haapakoski-57	YK	19.07 Nivala			2 pk
452	Tero Kuparinen-60	HK	22.06 Haapajärvi		1-18 pk
450	Esa Laukkanen-61	YK	10.09 Nivala			6 KLL
445	Mauno Niemelä-36	HK	22.08 Nivala			1 pk
400	Anders Hendriksson-59	KV	09.08 Pietarsaari		1-20 pk 
370	Esko Malila-59		NU	14.06 Kokkola			D 			
345	Seppo Jussila-62	NU	05.09 Nivala			2 pk
	---10---
340	Hannu Mehtälä-53	NU	14.09 Nivala			1 pitäj-m
321	Harri Palola-66		YK	10.09 Tampere			1-12 SM
310	Esko Anttila-63		AV	16.07 Alavieska			1-16 pim
310	Juha Pirttimaa-64	YK	28.08 Ylivieska			4 pk			
300	Pertti Alatalo-64	AV	16.07 Pyhäjärvi			2-16 pim


	pituus-78
766	Esko Elsilä-54		YK	16.07 Ylivieska			1 ka	
710	Pentti Turpeinen-49	RK	09.09 Ylivieska			1 	
690	Antti Kilponen-60	PyPo	09.07 Pyhäjärvi			1-18 kv	
678	Martti Salmela-54	YK	09.09 Ylivieska			2	
650	Terho Männistö-58	KaRi	10.06 Oulu			1 pim TUL
643	Heikki Penttilä-56	KP-V	04.07 Veteli			1 pk	
643	Pekka Ojala-43		YK	22.08 Ylivieska			1-35	
642	Tauno Hautamäki		YK	29.06 Ylivieska			1 pk	
640	Markku Jussila-50	YK	29.06 Ylivieska			2 pk	
640	Tero Pietilä-60		KV	22.08 Kokkola			2 pk	
	-10-	
636	Teuvo Peltomaa-60	KV	20.08 Lappajärvi		2-18 ka					
636	Uolevi Kivelä-52	PK	22.08 Kokkola		PB	3 pk									
634	Olli Jussila-61		NU	09.07 Pyhäjärvi			5-18 kv	
633	Ari Isomaa-61		AV	29.06 Ylivieska			3 pk	
631	Jukka Lehtosaari-60	PyPo					
623	Jouni Ketola-61		VetU	30.05 Veteli			1-18 pk	
617	Raimo Ylitalo-53	RK	09.09 Ylivieska			3 	
610	Esa Leppilampi-58	YK	07.07 Nivala			1-20 pim	
609	Jalo Lintilä-62		TU	15.07 Pyhäjärvi			1-16 pim	
609	Ahti Tervonen-62	PyPo	15.07 Pyhäjärvi			2-16 pim	
	-20-
604	Pauli Haapalainen-50	KV	22.08 Kokkola			7 pk


	kolmiloikka-78
14.98	Martti Salmela-54	YK	09.09 Ylivieska			1 pk	
14.41	Antti Kilponen-60	PyPo	11.06 Orimattila		8 kv	
14.07	Juhani Keski-Sipilä-55	RK	23.07 Kokkola			4 pim		+1,4	
13.78	Teuvo Peltomaa-60	KV	03.09 Saarijärvi		1-20 po	
13.53	Uolevi Kivelä-52	PK	28.06 Pietarsaari	PB	2 pk	
13.41	Tero Pietilä-60		KV	16.07 Pyhäjärvi		PB	2-18 pim	+0,0
12.92	Ahti Tervonen-62	PyPo	30.07 Heinola			8-16 SM 				
12.90	Mauri Heikkilä		HK	23.07 Kokkola			6 pim		+1,3	
12.63	Reima Sillanpää-61	VetU	16.07 Pyhäjärvi		PB	5-18 pim	
12.41	Jorma Sammalkangas-58	NU	08.07 Nivala			1-20 pim	
	---10---							
12.40	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	16.07 Pyhäjärvi			-18 pim	
12.34	Esko Malila-59		NU	08.07 Nivala			2-20 pim	
12,33	Juhani Tikkalahti-51	KTU	09.07 Kokkola			1 pim TUL
12.28	Pekka Kataja-62		VetU	16.07 Pyhäjärvi			2-16 pim	
12.27	Asko Korva		RK	08.07 Nivala			3-20 pim	
12.17	Osmo Heikkilä-62	VetU	02.09 Veteli			1-16 pk	
12.16	Juha Pirttimaa-64	YK	10.09 Tampere			3-14 SM
12.10	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	06.09 Kokkola			4 pk
12.05	Reijo Pihlajaharju-62	VetU	04.07 Veteli			2-16 pk	


	kuula-78
16.28	Pentti Kahma-43		AV	22.07 Kokkola			1 pim	
15.60	Erkki Anias-53		AV	22.07 Kokkola			2 pim	
14.64	Arto Niemelä-42		LV	02.09 Kokkola			1 pk	
14.56	Timo Pajala-53		AV	22.07 Kokkola			3 pim	
14.19	Taavi Hietala-57	AV	19.07 Lappeenranta		3 PV	
14.11	Heikki Isopahkala-49	KaJu	22.07 Kokkola			4 pim	
14.00	Heikki Kangas-51	AV	30.08 Alavieska			1 pk				
13.78	Aimo Aho-51		RP	29.08 Reisjärvi			1 pitäj-m	
13.34	Juha Hietala-58		AV	04.09 Kalajoki			2 pitäj-m	
13.32	Kauko Luikku-46		RP	29.08 Reisjärvi			2 pitäj-m	
	---10---
13.07	Aarre Keski-Rekilä-40	KU	25.08 Kannus			1 pitäj-m
12.94	Pekka Ojala-43		YK	22.08 Ylivieska			1 kaup-m
12.72	Niilo Sorvoja-51	YK	22.08 Ylivieska			2 pk
12.28	Martti Salmela-54	YK	22.08 Ylivieska			3 pk
12.20	Heikki Penttilä-56	KP-V	30.05 Veteli			2 pk				


	kiekko-78
60.30	Pentti Kahma-43		AV	16.07 Ylivieska			2 ka	
50.34	Juhani Sillanpää-49	VetU	04.06 Veteli			1 ka	
47.54	Taavi Hietala-57	AV	23.07 Kokkola			3 pim	
47.30	Erkki Anias-53		AV	16.07 Ylivieska			3 ka	
45.36	Kauko Luikku-46		RP	12.09 Kokkola			1 pk	
45.28	Juha Hietala-58		AV	16.07 Ylivieska			6 ka				
42.82	Timo Pajala-53		AV	23.07 Kokkola			5 pim	
42.74	Heikki Isopahkala-49	KaJu	23.07 Kokkola			6 pim	
41.36	Aimo Aho-51		RP	29.08 Reisjärvi			1 pitäj-m	
39.46	Vesa Viisteensaari-51	VetU	04.07 Veteli			2 pk	
	---10---
38.48	Paavo Lempinen-37	YK	22.08 Ylivieska			1 kaup-m
37.84	Raimo Ojala-61		KaJu	20.06 Kalajoki			2 pk
37.78	Martti Salmela-54	YK	22.08 Ylivieska			2 kaup-m
37.52	Juha Viitasalo-45	UK	09.06 Kurikka			4 polis
37.16	Pentti Turpeinen-49	RK	28.07 Rautio			1 pk
36.80	Pekka Kangas		YK	22.08 Ylivieska			3 kaup-m
36.48	Raimo Sillanpää-60	VetU	22.08 Kokkola			2 pk
35.88	Markku Järvenoja-59	TU	08.07 Nivala			2-20 pim


	moukari-78
73.84	Hannu Polvi-48		YK	05.08 Kokkola			1 SM				
67.20	Heikki Kangas-51	AV	04.06 Raahe			1 ka	
51.84	Erkki Anias-53		AV	22.07 Kokkola			2 pim				
50.28	Niilo Sorvoja-51	YK	22.08 Ylivieska			1 kunta				
43.92	Tuomo Hautala-47	NU	03.08 Nivala			1 pk	
39.70	Raimo Ojala-61		KaJu	03.09 Saarijärvi		4-20 po
35.98	Martti Pahkala		YK	22.08 Ylivieska			2 kunta
35.20	Uolevi Palola-39	NU	22.08 Ylivieska			3 kunta	


	keihäs-78	
85.84	Aimo Aho-51		RP	19.06 Tampere			1 ka	
75.00	Esko Aho-45		RP	16.09 Reisjärvi		PB	2 pk	
72.44	Jouni Seppälä-61	SS	08.08 Nivala			1-18 pk	
69.38	Pertti Änäkkälä-57	RP	11.06 Kannus			2 ka	
69.04	Heikki Penttilä-56	KP-V	11.06 Kannus			3 ka
68.30	Markku Järvenoja-59	TU	02.07 Pihtipudas		3-20 karn		
67.92	Timo Herlevi-51		KV	11.06 Kannus		PB	4 ka	
67.02	Timo Sulisalo-52	NU	22.08 Nivala			1 pk	
66.62	Pekka Kangas		YK	09.09 Ylivieska		PB	2 pk 	
66.38	Kosti Nahkala-43	AV	13.07 Oulainen			4 ka
	---10---
65.70	Aulis Sillanpää-55	VetU	16.05 Nivala			1 pk
65.46	Aarre Hautamäki		YK	09.09 Ylivieska			3 pk	
64.44	Pekka Lakso-61		NU	10.09 Nivala			6 KLL	
61.54	Tuomo Alanko-55		EE	11.06 Kannus			7 ka
60.78	Pasi Rannila-54		PK	10.09 Perho			1 kunta
60.10	Juha Hietala-58		AV	03.08 Nivala			2 pk	
56.54	Erkki Anias-53		AV	28.08 Ylivieska			3 pk
56.54	Erkki Isokivi-57	PK	10.09 Perho			2 kunta
56.32	Juha Rutanen-48		KaKi	13.08 Kokkola			1 ka
55.44	Osmo Röntynen-58	NU	07.07 Nivala			3-20 pim	
	---20---



					1977	

	100m-77
10,5	Esko Elsilä-54		YK	23.07 Nivala     	PB	1 pim	
10,8	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	05.06 Veteli			3 ka	
10,9	Jarmo Eronen-57		HK	23.07 Nivala			2 pim	
11,0	Leo Finnilä-56		KV	23.07 Nivala			2h3 pim	
11,2	Keijo Alaspää-57	VetU	07.05 Turku			D-20	
11,2	Leo Saari-52		VetU	06.07 Veteli		PB	2A pk	
11,2	Heikki Hautamäki	YK	23.07 Nivala		PB	4 pim	
11,2	Juha Himanka-57		KaJu	07.08 Pietarsaari		3C rubtan-g	+1,8		
11,2	Heikki Pesonen-43	NU	30.08 Nivala			1 pitäj-m	
11,3	Juha Honkaharju-55	KT	23.07 Nivala			1h2 pim	
	---10---						
11,3	Olavi Pihlajaharju-52	KV	06.07 Veteli			4A pk	
11,3	Pauli Haapalainen	KV	23.07 Nivala			6 pim	
11,3	Eero Erkkilä-57		NU	23.07 Nivala			4h3 pim	
11,3	Jarmo Anias-61		AV	04.09 Nivala			4-20 po	
11,4	Antti Kilponen-60	PyPo	07.07 Haapajärvi		1-18 pk	
11,5	Juhani Kivinen		TU	23.07 Nivala			4h1 pim	
11,5	Timo Liedes-56		KU	23.07 Nivala			4h2 pim
11,5	Pekka Kailajärvi-60	LV	11.08 Veteli			2 pk	
11,6	Erkki Kaattari-48	KU	28.07 Seinäjoki			2 polis
11,6	Erkki Mäntylä-46	KV	09.08 Kokkola			4 pk
	---20---


	200m-77
21,9	Esko Elsilä-54		YK	24.07 Nivala      		1 pim	
22,3	Juha Himanka-57		KaJu	30.08 Pori			4A kv	
22,4	Jarmo Eronen-57		HK	16.07 Kokkola +4,0		1-20 pim
23,1	Leo Saari-52		VetU	24.08 Pietarsaari		3 pk	
23,2	Leo Finnilä-56		KV					
23,2	Antti Kilponen-60	PyPo	16.07 Pyhäjärvi			1-18 pim	
23,50	Keijo Alaspää-57	VetU	12.06 Raahe			3-20 ka	
23,3	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	16.07 Pyhäjärvi			2-18 pim	
23,3	Heikki Hautamäki	YK	24.07 Nivala			2h1 pim	
23,3	Pauli Kallio-60		NU	24.08 Pietarsaari		2-18 pk 	
	---10---						
23,4	Juha Honkaharju-55	KT	02.06 Kälviä			1 pk	
23,5	Eero Erkkilä-57		NU	24.07 Nivala			4h1 pim	
23,6	Juhani Kivinen		TU	16.07 Pyhäjärvi			3-18 pim	
23,9	Pauli Haapalainen-50	KV	15.06 Ylivieska			3 alue-f
23,9	Pentti Turpeinen-49	RK	15.06 Ylivieska			4 alue-f
23,9	Timo Rautapuro-59	TU	16.07 Pyhäjärvi			2h2-18 pim
23,9	Timo Liedes-56		KU	17.07 Ylivieska			3 kv	
24,1	Timo Välikangas-57	KT	13.09 Kälviä			2 kunta
24,1	Pekka Kailajärvi-60	LV	24.08 Pietarsaari		4-18 pk	
24,2	Erkki Mäntylä-46	KV	28.06 Nivala			4 pk	
	---20---
24,2	Reima Virkkala-59	LK	16.07 Pyhäjärvi			1h1-18 pim	
24,2	Martti Heikkilä		HK	16.07 Pyhäjärvi			5-18 pim	


	400m-77
50,7	Leo Saari-52		VetU	24.07 Nivala			1 pim	
51,13	Keijo Alaspää-57	VetU	03.06 Ateena			D	
51,1	Timo Liedes-56		KU	24.07 Nivala			2 pim	
51,3	Kauko Nikula-48		KT	02.08 Seinäjoki			9 ka	
51,5	Juha Himanka-57		KaJu	09.08 Kokkola			1 pk	
51,6	Juha Honkaharju-55	KT	09.08 Kokkola			2 pk	
51,7	Pauli Haapalainen-50	KV	02.08 Seinäjoki		PB	10B ka	
51,7	Terho Männistö-68	KaRi	09.08 Kokkola			3 pk
51,7	Heikki Pesonen-43	NU	6-7.9 Kouvola			3 polSM
51,8	Eero Koivisto-54	VetU	03.08 Veteli			2 pk
	---10---	
52,0	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	24.07 Nivala		PB	4 pim				
52,3	Reima Virkkala-59	LK	20.07 Pietarsaari		3-18 po	
52,4	Erkki Mäntylä-46	KV	06.07 Veteli			2A pk	
52,7	Jukka Klemola-59	UK	17.07 Pyhäjärvi			1-18 pim	
53,2	Jalo Lintilä-62		TU	20.07 Pietarsaari		4-18 po			
53,3	Matti Ojala-55		RK	24.07 Nivala			3h3 pim	
53,4	Kyösti Kivelä-56	PK	24.07 Nivala			3h2 pim	
53,4	Kauko Pulkkinen-52	VetU	03.08 Veteli			4 pk	
53,5	Eero Erkkilä-57		NU	05.06 Veteli			4A ka	
53,6	Mauri Heinonen-55	KV	23.08 Nivala			3 pk 	
	---20---
53,7	Matti Pihlajaharju-55	VetU	22.06 Pietarsaari		4 pk	
				

	800m-77
1.53,1	Eero Koivisto-54	VetU	24.08 Pietarsaari		1 pk	
1.53,8	Timo Lehto-56		KV	20.07 Kankaanpää		2	
1.53,9	Jukka Klemola-59	UK	24.08 Pietarsaari		2 pk	
1.54,0	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	04.09 Kankaanpää	PB	5 ka	
1.54,4	Raimo Haanpää-53	KV	07.08 Pietarsaari		4B rubtan-g	
1.54,8	Risto Alakorpi-50	UK	25.08 Kälviä		PB	1 pk	
1.54,9	Matti Anttila-56	KT	07.08 Pietarsaari	PB	7B rubtan-g	
1.55,4	Kauko Nikula-48		KT	04.08 Oulu			8A kv	
1.56,3	Vesa Känsälä-49		KP-V	07.08 Pietarsaari	PB	7C rubtan-g		
1.56,8	Kari Rahkola-56		KaJu	24.08 Pietarsaari	PB	8 pk	
	---10---			
1.57,3	Erkki Nyman-51		LK	07.08 Pietarsaari	PB	1D rubtan-g	
1.57,4	Kauko Pulkkinen-52	VetU	07.08 Pietarsaari		2D rubtan-g
1.57,4	Jouko Ihanus-47		LV	07.08 Pietarsaari	PB	2F rubtan-g	
1.58,2	Reima Virkkala-59	LK	03.07 Nivala			3 kv		
1.58,5	Kyösti Kivelä-56	PK	07.08 Pietarsaari		4F rubtan-g	
1.58,8	Veikko Ahola-56		KaJu	07.08 Pietarsaari		11C rubtan-g	
1.59,0	Tony Uusitalo-60	KP-V	07.08 Pietarsaari	PB	8D rubtan-g	
1.59,4	Eero Saari-54		YK	24.08 Pietarsaari	PB	4B pk	
1.59,6	Sauli Joki-55		LK	12.06 Raahe			2B ka	
1.59,6	Matti Ojala-55		RK	23.07 Nivala			7 pim	
	---20---
1.59,6	Simo Ruokoja-54		KT	24.08 Pietarsaari	PB	5B	
1.59,6	Jarmo Latvala-59	PyPo		
2.00,4	Heikki Kangas-57	KT	05.06 Veteli			7A ka	
2.00,4	Jorma Tuominen-53	HK	03.07 Nivala			5 kv
2.00,6	Pekka Välimäki-61	KU	24.08 Pietarsaari		1-16 pk	
2.00,7	Antero Kanala-50	LK	10.07 Lestijärvi	PB	3 pk	
2.01,4	Tapani Sivula-54	KV	12.06 Raahe			3B ka
2.01,4	Erkki Rapinoja-51	HK	07.07 Haapajärvi		2 pk
2.01,5	Eero Korhonen-44	RK	10.07 Lestijärvi		4 pk	
2.01,7	Timo Kivinen-61		VetU	07.08 Pietarsaari		7F rubtan-g	
	---30---
2.01,9	Timo Keski-Ojala-61	KU	29.06 Kannus			1-16 pk	
2.02,1	Timo Halonen-60		NU	05.07 Nivala			5 pk	
	

	1500m-77
3.45,6	Risto Alakorpi-50	UK	18.08 Kouvola			5 ka	
3.50,5	Jukka Klemola-59	UK	02.08 Seinäjoki			3A kv	
3.50,7	Raimo Haanpää-53	KV	30.08 Pori			3A kv	
3.51,7	Timo Lehto-56		KV	13.06 Tampere			2 kv	
3.54,4	Vesa Känsälä-49		KP-V	17.08 Kaarlela			4A tähti	
3.57,2	Erkki Nyman-51		LK	02.08 Seinäjoki			10A kv	
3.57,7	Matti Anttila-56	KT	02.08 Seinäjoki		PB	11A kv	
3.58,1	Antero Kanala-50	LK	17.07 Ylivieska			4A kv	
3.58,4	Kari Rahkola-56		KaJu	24.07 Nivala			6 pim	
4.00,5	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	27.08 Veteli			2 pk	
	--10--			
4.02,8	Eero Koivisto-54	VetU	27.08 Veteli			3 pitäj-m	
4.03,2	Erkki Rapinoja-51	HK	24.07 Nivala			8 pim	
4.04,0	Eero Saari-54		YK	24.07 Nivala			9 pim	
4.04,3	Jarmo Haarala-58	YK	24.07 Nivala		PB	10 pim	
4.04,5	Sauli Joki-55		LK	29.05 Pietarsaari		5B May	
4.04,7	Erkki Ojala-52		KaJu	30.06 Pyhäjärvi			1B kv  		 	
4.06,0	Jarmo Latvala-59	PyPo	04.09 Nivala			2-20 po	
4.07,1	Tony Uusitalo-60	KP-V	20.07 Pietarsaari	PB	2-18 po	
4.07,2	Simo Ruokoja-54		KT	22.06 Pietarsaari		2 pk
4.07,2	Raimo Rauma-49		VetU	26.06 Kuortane			4B kv
	--20--
4.07,3	Raimo Keiski-60		KT	20.07 Pietarsaari		3-18 po
4.07,7	KaJ Niemi-50		KT	05.07 Himanka			2 pk
4.07,9	Kauko Pulkkinen-52	VetU	17.08 Kokkola			2 tähti	
4.08,0  Antero Kortetmaa-47	UK	12.07 Kokkola			6A pk
4.08,6	Veikko Ahola-56		KaJu	01.08 Kalajoki			8 ka
4.08,6	Jouko Ihanus-47		LV	17.08 Kokkola			4 tähti
4.08,8	Pekka Välimäki-61	KU	20.07 Pietarsaari		5-18 po			
4.09,0	Tapio Virkkala-49	KP-V	29.06 Lohja	
	
	
	3000m-77
7.58,0	Risto Alakorpi-50	UK	24.08 Pietarsaari		1 pk	
8.15,3	Raimo Haanpää-53	KV	04.08 Oulu		PB	10A	
8.24,0	Antero Kanala-50	LK	04.08 Oulu			3B kv	
8.24,8	Timo Lehto-56		KV	04.08 Oulu			4B kv	
8.27,0	Vesa Känsälä-49		KP-V	04.08 Oulu			7B kv	
8.28,0	Kari Rahkola-56		KaJu	04.08 Oulu		PB	8B kv	
8.29,4	Jukka Klemola-59	UK	24.06 Keuruu			5B kv			  	
8.36,6	Erkki Nyman-51		LK	04.08 Oulu			11 kv	
8.36,8	Erkki Rapinoja-51	HK	21.06 Paimio		PB	2B kv		
8.38,4	Erkki Ojala-52		KaJu	24.06 Keuruu
	--10--
8.40,8	Raimo Rauma-50		VetU				
8.44,8	Raimo Keiski-60		KT	25.08 Kälviä			1 pk	
8.45,3	Erkki Jämbäck-50	LK	18.06 Reisjärvi			3 pk	
8.46,1	Eero Saari-54		YK	18.06 Reisjärvi			5 pk	
8.47,0	Antero Kortetmaa-47	UK	25.08 Kälviä			2 pk	
8.50,2	Terho Oikari-51		AV	04.08 Oulu			3C kv	
8.50,5	Jarmo Haarala-58	YK	12.06 Raahe			3B ka	
8.50,8	Kaj Niemi-50		KT	28.07 Kälviä			3 pk          	
8.53,4	Tony Uusitalo-60	KP-V	24.08 Pietarsaari	PB	1-18 pk	
8.53,6	Timo Halonen-60		NU	24.08 Pietarsaari		2-18 pk
	--20--	
8.54,0	Matti Anttila-56	KT	28.07 Kälviä			4 pk         				
8.54,8	Tapio Virkkala-49	KP-V	23.08 Lahti			10C ka	
8.56,0	Pekka Takkunen-50	YK	12.06 Raahe			9A ka	
8.59,6	Jouko Ihanus-47		LV	13.06 Lohtaja			1 pk	


	5000m-77
13.51,7	Risto Alakorpi-50	UK	29.06 Helsinki			1B World-g	
14.24,8	Antero Kanala-50	LK	24.08 Pietarsaari		1 pk	
14.47,8	Jukka Klemola-59	UK	29.05 Pietarsaari		1B ka	
14.55,6	Vesa Känsälä-49		KP-V	23.07 Nivala			3 pim	
14.57,0	Kari Rahkola-56		KaJu	23.07 Nivala			4 pim	
14.57,4	Timo Lehto-56		KV	29.05 Pietarsaari	PB	15A ka	
14.57,8	Erkki Ojala-52		KaJu	26.06 Saarijärvi			
14.58,4	Antero Kortetmaa-47	UK	16.08 Kurikka			7A ilkan-5	
14.58,4	Raimo Rauma-49		VetU	24.08 Pietarsaari		5 pk	
14.59,0	Pentti Laukkanen-52	PyPo	30.08 Pori			9 kv    	
	---10---				
15.01,0	Erkki Rapinoja-51	HK	29.06 Lohja		PB	7 ka	
15.07,5	Kaj Niemi-50		KT	03.07 Raahe			4r2 ka	
15.12,8	Erkki Jämbäck-50	LK	29.05 Pietarsaari		7B may	
15.15,0	Terho Oikari-53		AV	24.08 Pietarsaari	PB	8 pk			
15.16,6	Eero Saari-54		YK	29.05 Pietarsaari		9B may			
15.21,6	Tapio Virkkala-49	KP-V	21.06 Hyvinkää			10 ka	
15.25,2	Pekka Takkunen-50	YK	05.06 Veteli			4 ka	
15.28,0	Raimo Haanpää-53	KV	15.06 Ylivieska			1 alue-f	
15.32,3	Raimo Keiski-60		KT	04.09 Nivala			4-20 po   
15.38,0	Heikki Teerikangas-55	UK	24.08 Pietarsaari		12 pk		
	---20---			
15.41,0	Hannu Viisteensaari-52	VetU	23.07 Nivala			10 pim	
15.43,5	Heikki Ukskoski-52	YR	16.08 Kurikka			10B ilkan-5
15.47,5	Eero Kortetmaa-53	UK	03.07 Nivala			9 kv
15.50,0	Jarmo Haarala-58	YK	05.06 Veteli			9 ka	
15.53,2	Eero Korhonen-44	RK	15.06 Ylivieska			4 alue-f
15.55,0	Vilho Pulkkinen-39	KoJy	05.06 Veteli			11 ka	
15.58,0	Heikki Torvi-55		HU	30.05 Himanka		PB	1 alues


	10000m-77
28.48,0	Risto Alakorpi-50	UK	31.07 Tampere			7 SM	
29.47,2	Antero Kanala-50	LK	19.05 Helsinki		PB	4B kv	
31.18,0	Erkki Ojala-52		KaJu	24.07 Nivala		PB	2 pim	
31.19,0	Antero Kortetmaa-47	UK	07.08 Pietarsaari		11 rubtan	
31.23,6	Raimo Rauma-49		VetU	19.05 Helsinki			19 kv	
31.30,0	Pentti Laukkanen-52	PyPo	24.07 Nivala			3 pim	
31.36,0	Erkki Rapinoja-51	HK	19.05 Helsinki		PB	21 kv		
31.37,3	Tapio Virkkala-49	KP-V	29.08 Otaniemi		PB	3 		
32.08,6	Erkki Jämbäck-50	LK	02.08 Seinäjoki			11 vaasan-10	
32.52,0	Vilho Pulkkinen-39	KoJy	11.09 Veteli			1 pk	
	---10---
32.59,0	Terho Oikari-51		AV	24.07 Nivala			7 pim	
33.09,3	Hannu Viisteensaari-52	VetU	11.09 Veteli			2 pk
33.20,6	Heikki Ukskoski-52	YR	(7.9) Ykspihlaja		1 pk		
33.45,0	Varma Pekkarinen-37	LK	24.07 Nivala			8 pim	
33.51,6	Reino Hirvi-53		NU	24.07 Nivala			9 pim
34.44,4	Timo Kivinen-61		VetU	11.09 Veteli			3 pk
34.55,8	Veikko Lindberg-45	YR	(7.9) Ykspihlaja			3 pk
34.57,0	Asko Häkkilä-47		NU	24.07 Nivala			10 pim


	25000m-77   
1.25.23	Antero Kortetmaa-47	UK	03.09 Pyhäsalmi			1 pim
1.25.47	Pentti Laukkanen-52	PyPo	03.09 Pyhäsalmi			2 pim
1.27.27	Tapio Virkkala-49	KP-V	03.09 Pyhäsalmi			3 pim	
1.33.43	Veikko Lindberg-45	YR	11.09 Ykspihlaja		4 pim TUL
1.35.00	Armas Ojala		YR	11.09 Ykspihlaja		5 pim TUL
1.35.48	Kauko Laukkanen-50	PyPo	03.09 Pyhäsalmi			4 pim


	maraton-77
2.30,40	Tapio Virkkala-49	KP-V	23.10 Korso
2.31,27	Markku Järnbäck-52	(TU)	05.06 Karlstad, SWE
2.35.51	Reijo Ukskoski-53	PK	15.10 Östhammar			3
2.48.36	Leevi Haapala-42	YK	28.05 Seinäjoki			19 hölkkä	
2.48.42	Veikko Pesonen-39	HK	18.09 Nivala			3 ka
2.51.29	Armas Ojala		YksRe	23.07 Pietarsaari	PB	1 hölkkä
3.06.20	Jukka Maunula-48	KT	23.07 Pietarsaari		10 hölkkä
3.06.45	Olavi Niemelä-34	NU	18.09 Nivala			1-40 ka			
3.07.12	Kaarlo Taanila-33	NU	18.09 Nivala		PB	2-40 ka
3.09.36	Esa Lindholm-48		KT	23.07 Pietarsaari
	---10---


	110m aidat-77
15,3	Olavi Pihlajaharju-52	KV	21.08 Lappajärvi		3 ka	
16,4	Vesa Heinonen-48	PyPo	23.07 Nivala			2 pim	
16,5	Keijo Alaspää-57	VetU	08.05 Turku			D-20	
16,5	Uolevi Kivelä-52	PK	21.08 Lappajärvi		6 ka	
16,9	Leo Saari-52		VetU	21.08 Kurikka		PB	D	
17,4	Jarmo Savola-61		YK	23.07 Nivala			5 pim	
17,4	Esko Malila-59		NU	04.09 Pyhäjärvi			D pim	


	200m aidat-77
25,9	Olavi Pihlajaharju-52	KV	24.05 Kokkola			1 pk
26,1	Eero Erkkilä-57		NU	21.07 Kankaanpää		4 PV	
30,4	Uolevi Kivelä-52	PK	24.05 Kokkola			2 pk		
31,2	Kyösti Kivelä-56	PK	24.05 Kokkola			3 pk
32,5	Asko Häkkilä-47		NU	09.08 Nivala			2 pk


	400m aidat-77
56,8	Pekka Ojala-43		KaJu	24.07 Nivala			1 pim	
56,9	Eero Erkkilä-57		NU	07.08 Kuortane			4h-20 SM	
57,5	Erkki Mäntylä-46	KV	02.08 Seinäjoki			6 kv	
58,6	Uolevi Kivelä-52	PK	24.07 Nivala			4 pim	
59,6	Tapio Okkonen-60	RK	03.09 Nivala			5-20 po	
60,0	Esa Laasanen-60		VetU	15.06 Ylivieska		PB	3 alue-f	
60,3	Keijo Alaspää-57	VetU	24.07 Nivala			5 pim	
60,5	Markku Mielityinen-60	HK	31.05 Nivala		PB	2 alues	
60,6	Matti Pihlajaharju-55	VetU	24.07 Nivala		PB	3h2 pim	
61,2	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	15.06 Ylivieska			5 alue-f	
	---10---						
61,3	Kyösti Kivelä-56	PK	30.05 Veteli		PB	4 alues	
62,0	Pentti Turpeinen-49	RK	31.05 Alavieska			2 alues	
62,6	Heikki Kangas-57	KT	16.07 Kokkola			2-20 pim	
62,6	Seppo Peltokorpi-56	SL	24.07 Nivala			4h1 pim
63,0	Timo Rajaniemi-59	AV	15.06 Ylivieska			6 alue-f	
63,2	Simo Nikupaavo-58	KaJu	16.07 Kokkola			3-20 pim	
65,9	Kimmo Hautala-58	LK	16.07 Kokkola			4-20 pim	
65,9	Ilpo Rannankari-57	VetU	27.08 Veteli			2 pitäj-m	
66,5	Vesa Siirilä-58		UK	16.07 Kokkola			5-20 pim
	

	3000m esteet-77
9.15,6	Erkki Ojala-52		KaJu	06.07 Timrå, SWE		2   	
9.28,4	Antero Kortetmaa-47	UK	23.07 Nivala			2 pim	
9.34,6	Eero Korhonen-44	RK	23.07 Nivala			3 pim	
9.41,2	Timo Halonen-60		NU	23.07 Nivala			4 pim	
9.57,8	Jouni Aho-59		UK	23.07 Nivala			5 pim	
10.03,2	Terho Oikari-51		AV	23.07 Nivala		PB	6 pim	
10.08,4	Raimo Rauma-49		VetU	06.07 Veteli		PB	2 pk     	
10.16,2	Hannu Muuraiskangas-53	KT	23.07 Nivala			7 pim	
10.22,2	Kullervo Pulkkinen-55	VetU	06.07 Veteli		PB	3 pk     	
10.24,0	Kari Paajanen-57	PyPo	23.07 Nivala			8 pim	
	---10---			
10.31,3	Asko Pöytäsaari-54	VetU	06.07 Veteli		PB	4 pk     	


	korkeus-77
196	Tero Pietilä-60		KV	23.07 Nivala			1 pim	
195	Hannu Mehtälä-53	NU	29.05 Pietarsaari	PB	6 ka	
191	Martti Salmela-54	YK	31.08 Ylivieska			1 pk							
190	Esko Malila-59		NU	30.08 Nivala		PB	1 kunta	
185	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	29.05 Pietarsaari		14 ka	
185	Tapio Ojatalo-58	HU	09.08 Himanka		PB	1 pitM
185	Tapani Torppa-55	KV	11.09 Tukholma   	
183	Eero Sipilä-48		RK	24.08 Nivala			1 TVL 	
180	Hannu Korva-53		RK	31.05 Alavieska			2 alues	
180	Jorma Sammalkangas-58	NU	23.07 Nivala		PB	5 pim	
	--10--			
178	Keijo Alaspää-57	VetU	07.05 Turku			D
175	Jari Kohtala-60		KU	14.06 Nivala			2 pk		
175	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	09.07 Veteli			D-18 pim	
175	Antti Kilponen-60	PyPo	09.07 Veteli			D-18 pim	
175	Leo Saari-52		VetU	09.07 Veteli		PB	D pim
175	Arto Latvala		PyPo	16.07 Kokkola			2-20 pim	
175	Jarmo Eronen-57		HK	16.07 Kokkola		PB	3-20 pim		
175	Teuvo Peltomaa-60	KV	26.08 Kokkola			3	
173	Ilpo Rannankari-57	VetU	27.08 Veteli		PB	2 pitM
173	Markku Leppävuori-55	VetU	27.08 Veteli			3 pitM	
	---20---
	
	
		seiväs-77	
543	Tapani Haapakoski-53	YK	24.07 Nivala			1 pim
520	Rauli Pudas-54		AV	07.06 Celje			2
490	Jarmo Eronen-57		HK	10.08 Suolahti			1 ka
470	Helge Haapakoski-57	YK	13.07 Ylivieska			1
455	Mauno Niemelä-36	HK	17.07 Ylivieska			8 kv
440	Esa Laukkanen-61	YK	17.07 Ylivieska			9 kv
435	Tero Kuparinen-60	HK	21.08 Kemi			2
420	Anders Hendriksson-59	KV	03.07 Nivala		PB	4	
385	Esko Malila-59		NU	04.09 Nivala			D pim
370	Lasse Kokko-61		YK	09.09 Heinola			2-18
	---10---
354	Tapio Ojatalo-58	HU	15.07 Kokkola			3-20 pim
350	Hannu Mehtälä-53	NU	31.05 Nivala			3 alues
340	Keijo Alaspää-57	VetU	08.05 Turku			D
330	Jouni Ketola-61		VetU	09.07 Veteli			D-16 pim
320	Juhani Keski-Sipilä-55	RK	15.06 Ylivieska			3 alue-f
320	Leo Saari-52		VetU	21.08 Kurikka			D
310	Markku Leppävuori-55	VetU	04.09 Pyhäjärvi			D pim
300	Timo Ojatalo-49		HU	30.05 Himanka			1 alues
300	Heikki Syri-48		TU	30.05 Himanka			2 alues	
300	Osmo Heikkilä-62	VetU	09.07 Veteli			D-16 pim
	---20---


	pituus-77
773	Esko Elsilä-54		YK	10.06 Bratislava	PB	2 kv	
673	Pentti Turpeinen-49	RK	15.06 Ylivieska			2 alue-f	
665	Antti Kilponen-60	PyPo	10.09 Kouvola			7 KLL	
654	Keijo Alaspää-57	VetU	07.05 Turku			D-20	
651	Tapani Torppa-55	KV	23.07 Nivala			4 pim	
650	Hannu Korva-53		RK	01.07 Rautio			1 pk	
640	Jarmo Eronen-57		HK	15.07 Kokkola			1-20 pim	
627	Martti Salmela-54	YK	23.07 Nivala			6 pim	
627	Uolevi Kivelä-52	PK	11.08 Veteli			1 pk	
625	Leo Saari-52		VetU	20.08 Kurikka			D				
	---10---						
618	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	04.09 Nivala			5-20 po	
618	Jarmo Pietilä-59	KT	12.09 Kälviä			1-18 kunta	
612	Raimo Ylitalo-53	RK	10.09 Kalajoki			2-20 kunta	
610	Tuomo Orava-52		KU	18.08 Kannus			1 kunta
607	Esko Malila-59		NU	18.08 Nivala			2-18 cup	
607	Ari Isomaa-61		AV	02.08 Ylivieska			1 pk	
606	Juhani Keski-Sipilä-55	RK	05.07 Nivala			2 pk
605	Jalo Lintilä-62		TU	16.07 Pyhäjärvi			1-16 pim	
604	Jouni Ketola-61		VetU	30.05 Veteli			1 alues
604	Olavi Pihlajaharju-52	KV	15.06 Ylivieska			3 alue-f	
	---20---


	kolmiloikka-77
14.78	Martti Salmela-54	YK	24.07 Nivala			1 pim	
14.23	Juhani Keski-Sipilä-55	RK	13.07 Ylivieska			2 pk	
14.14	Antti Kilponen-60	PyPo	11.09 Kouvola			4 KLL	
13.96	Heikki Juvonen-48	KV	24.07 Nivala			3 pim	
13.47	Uolevi Kivelä-52	PK	24.07 Nivala			5 pim	
13.13	Kyösti Kivelä-56	PK	24.07 Nivala			6 pim	
13.07	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	24.07 Nivala 			7 pim	
12.96	Ahti Tervonen-62	PyPo	26.07 Pyhäjärvi			1 pk	
12.64	Mauri Heikkilä		HK	03.07 Nivala			1-18 kv	
12.45	Asko Kivelä-59		PK	17.07 Pyhäjärvi			2-18 pim	
	---10---							
12.37	Reima Sillanpää-61	VetU	18.08 Nivala			2-16 cup	
12.00	Tapani Norppa-50	KT	13.09 Kälviä			1 kunta


	kuula-77
16.25	Pentti Kahma-43		AV	23.07 Nivala			1 pim	
15.95	Erkki Anias-53		AV	06.07 Ylivieska			1 pk	
15.00	Arto Niemelä-42		LV	12.09 Kälviä			1 pk	
14.53	Leo Saari-52		VetU	09.07 Veteli			D pim	
14.52	Taavi Hietala-57	AV					
14.38	Aimo Aho-51		RP	23.07 Nivala			4 pim
14.31	Timo Pajala-53		AV	04.06 Reisjärvi			2 pk				
14.22	Juhani Sillanpää-49	KV	15.06 Ylivieska			2 alue-f	
13.37	Esko Honkaperä-44	SS	30.05 Himanka			1 alues	
13.34	Seppo Hjelm-47	 	RP
	---10---																				
13.01	Heikki Isopahkala-49	KaJu	31.05 Alavieska			3 alues
12.85	Mikko Kivelä-40		HR	09.08 Himanka			1 pitM
12.77	Niilo Sorvoja-51	YK	15.06 Ylivieska			4 alue-f	
12.66	Tauno Ruotsala-39	KoJy	28.07 Seinäjoki			1-35 polis			
12.40	Juha Hietala-58		AV	31.05 Alavieska			4 alues								


	kiekko-77
62.06	Pentti Kahma-43		AV	01.09 Bydgoszcz			1 mo	
52.74	Juhani Sillanpää-49	KV	10.07 Lehtimäki	
51.50	Reijo Niskanen-46	AV	31.05 Alavieska			1 alues	
47.58	Erkki Anias-53		AV	27.07 Alavieska			2 pk	
46.40	Taavi Hietala-57	AV	24.07 Nivala			5 pim	
44.66	Heikki Isopahkala-49	KaJu	10.09 Kalajoki			1 kunta	
43.84	Juha Hietala-58		AV	31.05 Alavieska			3 alues	
43.76	Kauko Luikku-46		RP	31.07 Reisjärvi			1				
43.46	Aimo Aho-51		RP	07.09 Reisjärvi		PB	1 kunta	
40.92	Timo Pajala-53		AV	04.06 Reisjärvi			3 pk	
	---10---			
40.42	Esko Honkaperä-44	SS		
40.02	Leo Saari-52		VetU	27.08 Veteli		PB	2 kunta	
39.20	Vesa Viisteensaari-51	VetU	27.08 Veteli			3 kunta	
38.47	Paavo Lempinen-37	YK	15.06 Ylivieska			3 alue-f
36.36	Tauno Ruotsala-39	KoJy	28.07 Seinäjoki			3 polis
36.14	Olavi Taipale-46	PK	30.05 Veteli			1 alues	


	moukari-77
72.62	Hannu Polvi-48		YK	16.08 Lappeenranta		1 kv	
57.86	Heikki Kangas-51	AV	11.09 Ylivieska			5 karn	
54.88	Erkki Anias-53		AV	23.07 Nivala			2 pim	
49.10	Niilo Sorvoja-51	YK	16.08 Ylivieska			1 kunta	
46.10	Veikko Jutila-38	AV	27.07 Alavieska			1 pk	
45.62	Tuomo Hautala-47	NU	30.08 Nivala			1 pk	
41.42	Heimo Somero-44		YK	16.08 Ylivieska			2 kunta		
39.60	Pekka Halonen-54	NU	31.05 Nivala			2 alues	
38.86	Reijo Paavolainen-36	KV	31.05 Kokkola			1 alues
36,48	Uolevi Palola-39	YK	16.08 Ylivieska			3 kunta
	---10---	
36.24	Pentti Pöyhönen-37	VetU	15.06 Ylivieska			4 alue-f				
35.84	Unto Nikunen-46		TU	30.05 Himanka			1 alues
34,42	Martti Pahkala		YK	16.08 Ylivieska			4 kunta
34.20	Juha Hietala-58		AV	16.07 Kokkola			1-20 pim	
33.78	Taavi Hietala-57	AV	16.07 Kokkola			2-20 pim	


	keihäs-77
89.42	Aimo Aho-51		RP	21.05 Reisjärvi		PB	1 pk	
71.42	Pertti Änäkkälä-57	RP	18.09 Reisjärvi			2 pk	
70.70	Timo Sulisalo-52	NU	03.07 Nivala			1 kv	
69.08	Esko Aho-45		RP	24.07 Nivala			2 pim	
68.84	Kosti Nahkala-43	AV	05.07 Nivala			1 pk	
66.18	Osmo Röntynen-58	NU	03.07 Nivala			4 kv	
65.38	Timo Herlevi-51		KT	30.08 Kokkola			1 pk	
63.71	Markku Järvenoja-59	TU	31.07 Lestijärvi		1-18 pk				
63.30	Aulis Sillanpää-55	VetU	26.05 Veteli			1 pk					
63.28	Heikki Penttilä-56	KP-V	30.08 Kokkola			2 pk	
	---10---						
62.38	Juha Hietala-58		AV	15.07 Kokkola			3-20 pim
62.08	Aarre Hautamäki		YK	13.07 Ylivieska			2 pk	
61.14	Pekka Lakso-61		NU		
59.30	Leo Saari-52		VetU	21.08 Kurikka			D
58.35	Mikko Kivelä-40		HR	09.08 Himanka			1 kunta
58.00	Erkki Anias-53		AV	06.07 Ylivieska			2 pk			
57.74	Jouni Seppälä-61	SS	11.09 Sievi			1 kunta					
57.34	Keijo Alaspää-57	VetU					
56.90	Erkki Isokivi-57	PK	15.07 Kokkola			4-20 pim
56.88	Oiva Junno-39		NU	31.08 Nivala			2 kunta
	---20---



					1976	

	100m-76
10,6	Esko Elsilä-54		YK	13.07 Oulainen			1 ka	
10,9	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	22.06 Kaarlela			1 pk	
11.22	Jarmo Eronen-57		HK	07.08 Helsinki +0,5		3-20 SM	
11,2	Leo Finnilä-56		KV	28.07 Pietarsaari		3 pk					
11,3	Jukka Ruokoja-57	KT	22.06 Ullava			1 pk	
11,4	Timo Liedes-56		KU	04.06 Kannus			1 pk	
11,4	Leo Saari-52		VetU	22.06 Kaarlela			7 pk	
11,4	Keijo Alaspää-57	VetU	10.07 Ylivieska			3-20 pim	
11,4	Pauli Haapalainen-50	KV	20.08 Kokkola			2 alue-f	
11,4	Antti Kilponen-60	PyPo	27.08 Pyhäjärvi			1-16 so	
	---10---			
11,5	Heikki Hautamäki	YK	17.07 Kaarlela			2h2 pim	
11,6	Pekka Pöllä		SievI	25.07 Sievi			1 kunta		
11,6	Juha Himanka-57		KaJu	20.08 Kokkola			3 alue-f
11,6	Terho Männistö-58	KaRi	(14.9) Raahe			3-18 koulu	
11,6	Jarmo Anias-61		AV	18.09 Nivala   			1-16 KLL
11,7	Erkki Mäntylä-46	KV	22.06 Kaarlela			11 pk	
11,7	Arto Nikula-59		KV	22.06 Kaarlela			14 pk
11,8	Esko Joensuu-51		HU	15.06 Himanka			1 pk
11,8	Risto Heimo-55		KV	22.06 Kaarlela			15 pk
11,8	Olavi Pihlajaharju-52	KV	17.07 Kaarlela			2h1 pim
	---20---				
11,8	Martti Heikkilä		HK	27.08 Pyhäjärvi			2-16 so	
11,8	Erkki Anias-53		AV	01.09 Kaarlela			D pim
11,8	Kari Visuri		YK	08.09 Nivala			2-16 cup


	200m-76
22.23	Jarmo Eronen-57		HK	08.08 Helsinki +0,7		2h1-20 SM	
22,3	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	30.05 Pietarsaari		4A ka	
22,3	Esko Elsilä-54		YK	18.07 Kaarlela			1 pim	
23,4	Keijo Alaspää-57	VetU	30.05 Pietarsaari		3C ka	
23,5	Timo Liedes-56		KU	25.05 Nivala			2-20	
23,5	Heikki Hautamäki	YK	18.07 Kaarlela			4 pim	
23,5	Juha Himanka-57		KaJu	18.07 Kaarlela			5 pim	
23,6	Leo Saari-52		VetU					
23,7	Leo Finnilä-56		KV	25.06 Kuortane			8 kv					
23,7	Arto Nikula-57		KV					
	---10---		
23,8	Pauli Haapalainen-50	KV	27.07 Kokkola			2 pk				
23,9	Jukka Ruokoja-57	KT	18.07 Kaarlela			7 pim
24,0	Jorma Alainen-41	KV	18.07 Kaarlela			8 pim	
24,0	Terho Männistö-58	KaRi	29.08 Oulainen
24,1	Timo Välikangas-57	KT	11.07 Ylivieska			4-20 pim
24,1	Risto Heimo-55		KV	18.07 Kaarlela			5h1 pim
24,3	Mauri Kiviniemi-55	NU	18.07 Kaarlela			6h1 pim
24,3	Eero Erkkilä-57		NU	17.08 Kokkola			3 pk	
24,3	Tapani Mourujärvi-53	KT	09.09 Kälviä			1 kunta
24,3	Kauko Nikula-48		KT	09.09 Kälviä			2 kunta
	-20-
24,5	Matti Pihlajaharju-55	VetU	29.08 Veteli			3 kun


	400m-1976
50,9	Keijo Alaspää-57	VetU	24.08 Pietarsaari		1B rubtan-g	
51,4	Leo Saari-52		VetU	26.06 Kuortane			2C kv	
51,4	Timo Liedes-56		KU	18.07 Kaarlela			1 pim	
51,4	Terho Männistö-58	KaRi	18.09 Joensuu			3 KLL
51,5	Kauko Nikula-48		KT	24.08 Pietarsaari		2C rubtan	
52,2	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	18.07 Kaarlela			4 pim	
52,3	Pauli Haapalainen	KV	18.07 Kaarlela			5 pim	
52,4	Jarmo Eronen-57		HK	21.07 Nivala			D-20 pim	
52,6	Eero Erkkilä-57		NU	25.08 Nivala		PB	1 kunta	
52,8	Heikki Pesonen-43	NU	25.08 Nivala			2 kunta	
	---10---
53,0	Timo Lehto-56		KV	27.07 Kokkola			3 pk				
53,1	Jukka Klemola-59	UK	30.06 Kaarlela			1-18 pim
53,3	Erkki Mäntylä-46	KV	13.07 Kokkola			3 pk
53,3	Tapani Sivula-54	KV	24.08 Pietarsaari	PB	5B rubtan	
53,4	Matti Ojala-55		RK	18.07 Kaarlela			1h1 pim	
53,6	Tapani Mourujärvi-53	KT	08.09 Kälviä		PB	2 pitäj-m
53,8	Veli-Pekka Paajanen	PyPo	14.07 Pyhäjärvi			1-20 pk	
54,1	Mauri Heinonen-55	KV	24.08 Pietarsaari		6B rubtan
54,2	Reima Virkkala-59	LK	30.06 Kaarlela			2-18 pim
54,2	Heikki Kangas-57	KT	18.07 Kaarlela			4h3 pim
	---20---
54,2	Jorma Alainen-41	KV	27.07 Kaarlela			4 pk


	800m-76
1.54,0	Raimo Haanpää-53	KV	18.08 Nokia			3 kv	
1.54,5	Timo Lehto-56		KV	25.06 Kuortane			1B kv	
1.55,7	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	16.08 Tampere			5B kv	
1.56,0	Kauko Nikula-48		KT	16.08 Tampere			12 kv	
1.56,9	Veikko Ahola-56		KaJu	13.07 Oulainen			4 ka      	
1.57,0	Vesa Känsälä-49		KP-V	25.06 Kuortane			7B kv	
1.57,2	Jukka Klemola-59	UK	22.06 Helsinki			1-18 mo-kats	
1.57,6	Matti Ojala-55		RK	12.08 Sotkamo			3B	
1.58,2	Kauko Pulkkinen-52	VetU		
1.58,5	Heikki Kangas-57	KT	25.06 Kuortane			2C kv	
	--10--
1.58,7	Kari Rahkola-56		KaJu	15.08 Oulu			4A-20 kv			
1.59,0	Hannu Ruotsala-54	KV	27.06 Saarijärvi	
1.59,2	Erkki Nyman-51		LK	12.08 Kuortane			7 ka	
1.59,3	Tony Uusitalo-60	KP-V	12.08 Kuortane			4-18 ka	
1.59,4	Jorma Tuominen-53	HK	27.06 Saarijärvi	PB	7E kv  	
1.59,5	Eero Saari-54		YK	25.06 Kuortane			4C kv		
1.59,6	Eero Koivisto-54	VetU	17.07 Kaarlela			2h1 pim	
2.00,2	Matti Anttila-56	KT	17.07 Kaarlela			3h2 pim	
2.00,2	Jouko Ihanus-47		LV	22.07 Lohtaja			1 pk	
2.00,4	Simo Ruokoja-54		KT	22.07 Lohtaja			2 pk	
	--20--
2.00,6	Reima Virkkala-59	LK	12.08 Kuortane			5-18 ka			
2.00,8	Veli-Pekka Paajanen	PyPo	17.07 Kaarlela			5h1 pim	
2.00,8	Antero Kortetmaa-47	UK	17.08 Kokkola			2A pk	
2.01,1	Eero Korhonen-44	RK	22.07 Lohtaja			3 pk	


	1500m-76
3.46,8	Raimo Haanpää-53	KV	24.08 Pietarsaari		5A rubtan	
3.46,9	Timo Lehto-56		KV	15.08 Oulu			5A Meskus-k	
3.49,4	Veikko Ahola-56		KaJu	24.08 Pietarsaari		9A rubtan	
3.54,3	Jukka Klemola-59	UK	24.08 Pietarsaari		1B rubtan	
3.55,9	Erkki Nyman-51		LK	15.08 Oulu		PB	12A Meskus-k	
3.56,11	Kari Rahkola-56		KaJu	07.08 Helsinki		PB	7-20 SM	
3.57,7	Vesa Känsälä-49		KP-V	24.08 Pietarsaari		6B rubtan	
3.59,3	Eero Korhonen-44	RK	24.08 Pietarsaari	PB	10B rubtan	
3.59,6	Kaj Niemi-50		KT	24.08 Pietarsaari		13A rubtan	
3.59,6	Antero Kanala-50	LK	24.08 Pietarsaari		11B rubtan	
	---10---			
3.59,9	Raimo Rauma-49		VetU	24.08 Pietarsaari		12B rubtan	
4.01,3	Eero Kortetmaa-53	UK	24.08 Pietarsaari	PB	2C rubtan	
4.02,7	Simo Ruokoja-54		KT	24.08 Pietarsaari		4C rubtan	
4.04,8	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	27.07 Kokkola			3 pk	
4.05,2	Jarmo Haarala-58	YK	08.08 Alavieska			6 ka	
4.05,4	Erkki Jämbäck-50	LK	16.06 Kokkola			5B ka	
4.05,6	Eero Koivisto-54	VetU	18.07 Kaarlela			8 pim	
4.06,6	Teijo Haapaniemi-56	NU	03.08 Nivala			3 pk	
4.08,4	Heikki Kangas-57	KT	26.06 Kuortane			8B kv	
4.08,6	Eero Saari-54		YK	15.08 Oulu			7B Meskus-k
	---20---
4.09,0	Antero Kortetmaa-47	UK	16.06 Kokkola			7B ka
4.09,4	Pekka Takkunen-50	AV	29.06 Kalajoki			2 pk	
4.09,8	Hannu Muuraiskangas-53	KT	16.06 Kokkola			10B ka
4.09,8	Tapio Virkkala-49	KP-V	05.08 Porvoo	
	
		3000m-76
8.26,6	Antero Kanala-50	LK	25.06 Keuruu			5B kv	
8.28,1	Jukka Klemola-59	UK	06.07 Nyköping			1-18 kv	
8.31,2	Kaj Niemi-50		KT	30.05 Pietarsaari		2B ka	
8.35,4	Veikko Ahola-56		KaJu	11.09 Mikkeli			1 SAKU	
8.40,2	Reijo Ukskoski-53	PK	06.06 Kolsva			3	
8.41,2	Vesa Känsälä-49		KP-V	03.08 Kaarlela			1 pk	
8.43,2	Erkki Jämbäck-50	LK	25.06 Keuruu				
8.45,8	Erkki Nyman-51		LK	18.08 Raahe			7 kv	
8.46,4	Raimo Rauma-50		VetU	30.05 Pietarsaari		8B ka	
8.47,8	Tapio Virkkala-49	KP-V	30.05 Pietarsaari		3D ka	
	---10---			
8.47,8	Eero Kortetmaa-53	UK	27.07 Kokkola			3 pk	
8.50,8	Eero Saari-54		YK	30.05 Pietarsaari		5C ka	
8.51,2	Antero Kortetmaa-47	UK	10.08 Ullava			1 pk	
8.51,2	Raimo Haanpää-53	KV	20.08 Kaarlela			1 alue-f	
8.52,2	Kauko Pulkkinen-52	VetU	30.05 Pietarsaari		7C ka	
8.52,2	Kari Rahkola-56		KaJu	20.08 Kaarlela			3 alue-f	
8.52,9	Simo Ruokoja-54		KT	10.08 Ullava			2 pk	
8.53,0	Timo Lehto-56		KV	02.06 Kaarlela			2 alues	
8.53,2	Jorma Nissilä-56	LV		
8.54,4	Pekka Takkunen-50	AV	20.08 Kaarlela			5 alue-f	
	---20---	
8.55,4	Pentti Laukkanen-52	PyPo	06.07 Kokemäki			9 ka		
8.58,2	Kyösti Kivelä-56	PK	25.05 Kokkola	


	5000m-76
14.25,6	Antero Kanala-50	LK	12.08 Kuortane			1A ilkan-5	
14.43,0	Veikko Ahola-56		KaJu	27.06 Saarijärvi		4B kv	
14.54,0	Kaj Niemi-50		KT	22.08 Kankaanpää		3 ka   	
14.56,6	Raimo Rauma-49		VetU	12.08 Kuortane			10A ilkan-5	
14.57,6	Antero Kortetmaa-47	UK	12.08 Kuortane		PB	11A ilkan-5	
14.57,8	Kari Rahkola-56		KaJu	08.08 Helsinki			8-20 SM	
14.58,6	Eero Kortetmaa-53	UK	12.08 Kuortane		PB	12A ilkan-5	
15.04,4	Jukka Klemola-59	UK	12.08 Kuortane			3B ilkan-5	
15.14,6	Tapio Virkkala-49	KP-V	27.05 Hiekkaharju			
15.17,8	Pekka Takkunen-50	AV	06.07 Nivala			6 ka	
	---10---			
15.18,0	Erkki Jämbäck-50	LK	06.07 Nivala			7 ka	
15.22,1	Simo Ruokoja-54		KT	11.07 Pyhäjärvi			7 kv	
15.31,2	Eero Saari-54		YK	08.08 Alavieska			8 ka	
15.32,6	Jorma Nissilä-56	LV	17.08 Kokkola			1 pk	
15.36,4	Eero Korhonen-44	RK	08.08 Alavieska			9 ka	
15.44,0	Rauno Kerola-45		LV	12.08 Kuortane			19B ka	
15.47,2	Kullervo Pulkkinen-55	VetU	12.08 Kuortane		PB	21B ka	
15.54,6	Kauko Laukkanen-50	PyPo	18.05 Nivala	
16.01,8	Jarmo Haarala-58	YK	17.07 Kaarlela			6 pim	


	10000m-76
30.54,6  Antero Kanala-50	LK	19.09 Kurikka			4 vaasan-10	
30.56,37 Kaj Niemi-50		KT	20.05 Helsinki			9B kv	
31.51,0  Raimo Rauma-49		VetU	19.09 Kurikka			14 vaasan-10	
31.55,0  Erkki Nyman-51		LK	19.09 Kurikka		PB	17 vaasan-10	
31.55,6  Tapio Virkkala-49	KP-V	14.08 Helsinki			2A	
31.58,0  Simo Ruokoja-54	KT	19.09 Kurikka			18 vaasan-10 	
32.03,0  Antero Kortetmaa-47	UK	18.07 Kaarlela			3 pim	
32.05,2  Pekka Takkunen-50	AV	18.07 Kaarlela		PB	4 pim	
32.13,2  Eero Kattilakoski-49	KP-V	08.09 Pietarsaari		5 pim, ÖID	ulkop
32.26,4  Eero Korhonen-44	RK	18.07 Kaarlela		PB	6 pim	
	---10---
34.00,4  Kauko Laukkanen-50	PyPo	18.07 Kaarlela			8 pim
34.19,9  Jukka Maunula-48	KT	08.09 Kälviä			2 km
34.33,6  Pekka Puolimatka-51	KV	18.07 Kaarlela		PB	9 pim			
34.38,8  Kullervo Pulkkinen-55	VetU	18.07 Kaarlela		PB	10 pim	
34.55,0  Veikko Pesonen-39	HK	18.07 Kaarlela			11 pim	
35.30,0  Toivo Sivula-32	KV	08.09 Kälviä			3 km


	25000m-76   
1.21,47	Antero Kanala-50	LK	01.09 Kaarlela			1 pim	
1.22,22	Antero Kortetmaa-47	UK	01.09 Kaarlela			2 pim	
1.23,07	Pekka Takkunen-50	AV	01.09 Kaarlela			3 pim	
1.24,28	Tapio Virkkala-49	KP-V	01.09 Kaarlela			4 pim	
1.24,54	Eero Kortetmaa-53	UK	01.09 Kaarlela			5 pim	
1.25,00	Eero Kattilakoski-49	KP-V	01.09 Kaarlela			6 pim	
1.25,21	Eero Korhonen-44	RK	01.09 Kaarlela			7 pim	
1.32,11	Kauko Jokisalo-41	KV	01.09 Kaarlela			8 pim


	maraton-76
2.38,59	Antero Kortetmaa-47	UK	19.09 Nivala		PB	1 kunto-m
2.46,49	Markku Järnbäck-52	(TU)	21.11 Rinkeby, SWE
2.55,17	Hannu Muuraiskangas-53	KT	19.09 Nivala			4 kunto-m
2.55,41	Asko Häkkilä-47		NU	30.05 Seinäjoki			11 hölkkä
2.56.34	Risto Pulkkinen-48	VetU	30.05 Seinäjoki		PB	65 seinäm
2.56,56	Olavi Niemelä-34	NU	30.05 Seinäjoki			13 hölkkä
2.58,30	Jukka Maunula-48	KT	30.05 Seinäjoki			17 hölkkä
3.13,12	Veikko Pirttikoski	YK	19.09 Nivala		PB	1-40 kunto-m
3.16,33	Pekka Kontio		NU	24.10 Korso
3.23.54	Juhani Kivijuuri-35	NU	19.09 Nivala		PB	3-40 kunto-m
	--10--
3.32.20	Kaarlo Taanila-33	NU	19.09 Nivala			4-40 kunto-m
	

	110m aidat-76
15,8	Olavi Pihlajaharju-52	KV	17.07 Kaarlela			1 pim	
16,4	Keijo Alaspää-57	VetU	02.09 Kaarlela			D pim	
16,6	Rauli Pudas-54		AV	02.09 Kaarlela			D pim	
16,9	Uolevi Kivelä-52	PK	17.07 Kaarlela			2 pim	
17,2	Leo Saari-52		VetU	02.09 Kaarlela			D pim	
17,4	Eero Erkkilä-57		NU	10.07 Ylivieska			2-20 pim	
17,6	Markku Huuhtanen-44	YK	17.07 Kaarlela			4 pim	
18,1	Erkki Anias-53		AV	02.09 Kaarlela			D pim	
18,2	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	02.09 Kaarlela			D pim	
18,7	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	17.07 Kaarlela			5 pim	
	---10---


	200m aidat-76
26,4	Olavi Pihlajaharju-52	KV	20.08 Kaarlela			1 alue-f	
26,6	Keijo Alaspää-57	VetU	20.08 Kaarlela			2 alue-f	
27,2	Eero Erkkilä-57		NU	03.06 Pyhäjärvi			1 alues	
27,2	Rauli Pudas-54		AV	20.08 Kaarlela			3 alue-f	
28,2	Timo Rautapuro-59	TU	11.09 Mikkeli			1 SAKU   	
28,4	Markku Mielityinen-60	HK	03.06 Pyhäjärvi			2 alues	
28,4	Markku Huuhtanen-44	YK	20.08 Kaarlela			5 alue-f	
28,7	Jorma Alainen-41	KV	02.06 Kaarlela			1 alues	
28,9	Kauko Nikula-48		KT	02.06 Kaarlela			2 alues	
28,9	Matti Anttila-56	KT	09.09 Kälviä			1 pitäj-m		
	---10---			
29,5	Helge Haapakoski-57	YK	02.06 Nivala			3 alues		
29,6	Jouni Ketola-61		VetU	03.06 Kaarlela			1 alues	


	400m aidat-76
56.79	Eero Erkkilä-57		NU	08.08 Helsinki		PB	5h1-20 SM 	
57,2	Erkki Mäntylä		KV	18.07 Kaarlela		PB	2 pim	
57,3	Pekka Ojala-43		KaJu	18.07 Kaarlela			3 pim	
58,6	Jorma Alainen-41	KV	18.07 Kaarlela			4 pim	
58,6	Keijo Alaspää-57	VetU	17.08 Kokkola			1 pk	
60,0	Matti Anttila-56	KT	11.07 Ylivieska		PB	2-20 pim	
62,2	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	18.07 Kaarlela			5 pim	
62,6	Seppo Peltokorpi-56	SL	11.07 Ylivieska			3-20	
63,1	Sauli Joki-55		LK	18.07 Kaarlela			6 pim	
66,2	Markku Mielityinen-60	HK	18.07 Kaarlela			7 pim	
	---10---


	3000m esteet-76
9.33,6	Eero Korhonen-44	RK	17.07 Kaarlela			1 pim	
9.41,0	Antero Kortetmaa-47	UK	24.08 Pietarsaari		5 rubtan	
9.48,4	Erkki Jämbäck-50	LK	22.06 Nivala			1 pk	
10.02,8	Kari Paajanen-57	PyPo	17.07 Kaarlela			4 pim	
10.09,0	Hannu Muuraiskangas-53	KT	17.07 Kaarlela			5 pim	
10.11,6	Rauno Kerola-45		LV	17.07 Kaarlela			6 pim	
10.13,4	Asko Häkkilä-47		NU	22.06 Nivala			3 pk	
10.31,0	Sauli Joki-55		LK	17.07 Kaarlela			7 pim	
10.37,2	Jouni Aho-59		UK	17.07 Kaarlela			8 pim				
10.48,8	Matti Kukkurainen	NU	22.06 Nivala			4 pk	
	---10---


	korkeus-76
196	Hannu Niemelä-54	LV	13.08 Lohtaja		PB	1 pk	
195	Hannu Mehtälä-53	NU	25.05 Nivala	
190	Juha Kääntä-55		HR	13.09 Himanka			1 pitM
185	Martti Salmela-54	YK	25.05 Nivala	
185	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	17.07 Kaarlela			4 pim	
185	Tapani Torppa-55	KV	17.07 Kaarlela			5 pim				
185	Keijo Alaspää-57	VetU	07.08 Helsinki			D-20 SM	
185	Rauli Pudas-54		AV	01.09 Kaarlela			D pim	
181	Heikki Niemelä-55	LV	22.07 Lohtaja			2 pk	
180	Hannu Korva-53		RK	09.07 Rautio			1 pk	
	-10-
180	Esa Hintsala		YK	11.07 Ylivieska			1-20 pim			
180	Esko Malila-59		NU	21.07 Nivala			D-18 pim	
175	Sauli Joki-55		HT	03.06 Pyhäjärvi			2 alues	
175	Arto Latvala		PyPo	11.07 Ylivieska		PB	2-20 pim	
175	Tapio Ojatalo-58	HU	21.07 Nivala			D-18 pim	
175	Esa Leppilampi-58	YK	14.08 Ylivieska		PB	3 kaupM
175	Pekka Kangas-56		YK	14.08 Ylivieska			4 kaupM
175	Antti Kilponen-60	PyPo	22.08 Kannus		PB	1-16 cup	
175	Tapani Norppa-50	KT	09.09 Kälviä			1 kunta
174	Jorma Sammalkangas-58	NU	(14.9) Raahe			2-18 koulu
	-20-
173	Asko Korva-58		RK	14.06 Ylivieska			1-18 cup
173	Olavi Koskela-52	PK	29.08 Perho			1 pitM
173	Jari Kohtala-60		KU		
171	Timo Ojatalo-49		HU	18.06 Lohtaja			3 pk    	


	seiväs-76
535	Tapani Haapakoski-53	YK	04.07 Turku			1 SM
500	Rauli Pudas-54		AV	04.07 Turku			4 SM	
474	Jarmo Eronen-57		HK	02.09 Haapajärvi		1 pk
474	Helge Haapakoski-57	YK	02.09 Haapajärvi		2 pk
455	Mauno Niemelä-36	HK	16.09 Haapajärvi	
404	Esa Laukkanen-61	YK	02.09 Haapajärvi		1-16 pk	
390	Tero Kuparinen-60	HK	02.09 Haapajärvi		2-16 pk
361	Lasse Kokko-61		YK	22.07 Ylivieska			3-16 pk
355	Tapio Ojatalo-58	HU	29.06 Kokkola			1-18 pim
355	Esko Malila-59		NU	22.07 Nivala			D-18 pim
	---10---				
350	Keijo Alaspää-57	VetU	08.08 Helsinki			D-20 SM
340	Pekka Kangas-56		YK	14.08 Ylivieska			3 kunta
320	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	02.09 Kaarlela			D pim
320	Erkki Anias-53		AV	02.09 Kaarlela			D pim
320	Juhani Keski-Sipilä-55	RK	02.09 Kaarlela			D pim					
300	Jouni Ketola-61		VetU	29.08 Veteli			1-16 pk		
300	Pekka Kivilahti		PyPo	27.08 Pyhäjärvi			2-16 so							
300	Antti Heikkilä		HK	27.08 Pyhäjärvi			3-16 so		
290	Markku Tuura		KaJu	29.06 Kaarlela			3-18 pim		
290	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	27.08 Pyhäjärvi			4-16 so		
	---20---


	pituus-76
758	Esko Elsilä-54		YK	25.06 Kuortane			1 kv	
670	Markku Jussila-50	YK	12.08 Kuopio			4 polSM
667	Antti Kilponen-60	PyPo	07.08 Hyvinkää			2-16 SM	
665	Keijo Alaspää-57	VetU	28.08 Raahe			1-20 po	
665	Terho Männistö-58	KaRi	18.08 Raahe			
639	Heikki Penttilä-56	KP-V	10.07 Ylivieska			2-20 pim	
636	Pentti Turpeinen-49	RK	02.06 Nivala			3 alues	
635	Hannu Korva-53		RK	09.07 Rautio			1 pk				
635	Erkki Anias-53		AV	01.09 Kaarlela			D pim	
630	Reijo Vierimaa-54	AV	15.06 Himanka			1 pk
	---10---	
627	Juhani Keski-Sipilä-55	RK	09.07 Rautio			2 pk
626	Heikki Juvonen-48	KV	20.08 Kaarlela			5 alue-f						
620	Esa Leppilampi-58	YK	16.08 Ylivieska			1 kunta
619	Pauli Haapalainen-50	KV	22.06 Kokkola			5 pk
617	Tuomas Taponen		KV	17.07 Kaarlela			5 pim
616	Jarmo Eronen-57		HK	10.07 Ylivieska			3-20 pim
615	Uolevi Kivelä-52	PK	29.08 Perho			1 kunta	
610	Timo Väre		KaJu	17.07 Kaarlela			6 pim	
609	Arto Latvala		PyPo	10.07 Ylivieska			4-20 pim
608	Tapani Torppa-55	KV	17.07 Kaarlela			7 pim		
	---20---	
604	Esko Malila-59		NU	21.07 Nivala			D-18 pim				
	

	kolmiloikka-76
14.31	Heikki Juvonen-48	KV	18.07 Kokkola			1 pim	
14.14	Juhani Keski-Sipilä-55	RK	02.06 Nivala			1 alues	
13.70	Antti Kilponen-60	PyPo	08.08 Hyvinkää			3-16 SM	
13.60	Pekka Pöllä		SievI	11.07 Raahe			5
13.46	Kyösti Kivelä-56	PK	17.08 Kokkola			2 pk	
13.29	Markku Jussila-50	YK	02.06 Nivala			2 alues	
13.24	Reijo Vierimaa-54	AV	18.07 Kokkola			4 pim	
13.18	Esko Malila-59		NU	22.06 Nivala			1-18 pk	
12.91	Uolevi Kivelä-52	PK	29.08 Perho			1 pitäj-m
12.90	Arto Latvala		PyPo	11.07 Ylivieska			2-20 pim
	---10---	
12.84	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	18.07 Kaarlela			6 pim
12.82	Hannu Korva-53		RK	18.07 Kaarlela			7 pim							
12.71	Jarmo Eronen-57		HK	11.07 Ylivieska			3-20 pim	
12.67	Mauri Heikkilä		HK	22.06 Nivala     		2-18 pk	
12.66	Mikko Peltokorpi	SL	24.06 Ylivieska			1 pk
12.62	Martti Salmela-54	YK	16.06 Kokkola			3 ka
12.52	Tapio Ojatalo-58	HU	30.06 Kaarlela			2-18 pim	
12.48	Leo Lassila-34		KT	18.07 Kaarlela			8 pim	
12.42	Asko Korva		RK	30.06 Kaarlela			3-18 pim	
12.28	Ahti Tervonen-62	PyPo	30.06 Kaarlela			3-16 pim	
	---20---
	

	kuula-76
17.87	Pentti Kahma-43		AV	20.06 Kyröskoski		4				
15.76	Heikki Kangas-51	AV	16.05 Reisjärvi			1 pk	
15.37	Erkki Anias-53		AV	17.07 Kaarlela			1 pim	
15.21	Arto Niemelä-42		LV	05.09 Ykspihlaja		1 pk				
14.91	Juhani Sillanpää-49	KV	06.06 Reisjärvi			1 ka				
14.69	Aimo Aho-51		RP	29.05 Reisjärvi			1 pk	
13.85	Sauli Viitala-33	KaJu	16.09 Alavieska			1 ope	
13.70	Leo Saari-52		VetU	03.06 Kaarlela			1 alues				
13.55	Taavi Hietala-57	AV	29.05 Reisjärvi			2 	
13.40	Heikki Isopahkala-49	KaJu	20.08 Kaarlela			3 alue-f				
	---10---	
13,36	Timo Herlevi-50		KT	29.08 Ullava			1 kunta					
13.19	Kauko Luikku-46		RP	(1.9)  Reisjärvi		2 kunta			
13.15	Seppo Hjelm-47		RP	21.07 Reisjärvi			2 pk
13,06	Esko Honkaperä-44	SievI	25.07 Sievi			1 kunta	


	kiekko-76
66.14	Pentti Kahma-43		AV	02.07 Turku			1 SM	
53.18	Juhani Sillanpää-49	KV	16.06 Kokkola			2 ka	
51.44	Reijo Niskanen-46	AV	25.08 Alavieska			1 pk  	
45.52	Erkki Anias-53		AV	02.09 Kaarlela			D pim	
45.24	Taavi Hietala-57	AV	18.07 Kaarlela			2 pim	
43.84	Heikki Kangas-51	AV	16.05 Reisjärvi			1 pk	
43.44	Juha Hietala-58		AV	28.08 Raahe			2-20 pk	
43.00	Kauko Luikku-46		RP	04.07 Reisjärvi			4 pk	
42.34	Timo Pajala-53		AV	23.05 Alavieska	
41.14	Seppo Sillanpää-47	LK	03.06 Pyhäjärvi			1 alues	
	---10---			
41.12	Aimo Aho-51		RP	29.05 Reisjärvi	
40.68	Heikki Isopahkala-49	KaJu	02.06 Nivala			4 alues
40,26	Esko Honkaperä-44	SievI	25.07 Sievi			1 kunta
39.14	Paavo Lempinen-37	YK	16.08 Ylivieska			1 kunta
38,50	Martti Salmela-54	YK	16.08 Ylivieska			2 kunta	
37.54	Pentti Turpeinen-49	KaJu	11.06 Rautio			1 pk		
37.32	Pekka Kangas		YK	11.07 Ylivieska			2-20 pim	
37.16	Heikki Penttilä-56	KP-V	11.07 Ylivieska			3-20 pim	
37.03	Leo Saari-52		VetU	02.09 Kaarlela			D pim
37.00	Jorma Vesamäki		PyPo	20.08 Kaarlela			5 alue-f
	---20---


	moukari-76
73.08	Hannu Polvi-48		YK	04.09 Helsinki			1 mo	
70.30	Heikki Kangas-51	AV	08.08 Kokkola			1 kv	
52.66	Niilo Sorvoja-51	YK		
52.50	Erkki Anias-53		AV	17.07 Kokkola			3 pim	
47.66	Veikko Jutila-38	AV	17.07 Kokkola			5 pim	
44,90	Tuomo Hautala-47	NU	07.09 Nivala				
42.44	Pentti Haapasaari	AV	11.07 Ylivieska			1-20 pim	
35.82	Hemmo Anttila-57	KP-V	11.07 Ylivieska			2-20 pim
32.32	Martti Pahkala		YK	14.08 Ylivieska			2 kunta
28.76	Taavi Hietala-57	AV	11.07 Ylivieska			3-20 pim	
	---10---


	keihäs-76
85.98	Aimo Aho-51		RP	05.09 Helsinki			1 mo	
73.26	Esko Aho-45		RP	01.09 Reisjärvi			2				
70.10	Timo Sulisalo-52	NU	18.05 Nivala			1 pk	
69.46	Pentti Nikkari-55	KoJy	31.08 Kokkola			1 pk	
68.52	Aulis Sillanpää-55	VetU	29.05 Reisjärvi			2 pk	
66.68	Heikki Penttilä-56	KP-V	03.06 Kaarlela			2 alues	
64.60	Pertti Änäkkälä-57	RP	18.07 Kaarlela			4 pim	
63.96	Osmo Röntynen-58	NU	25.07 Sievi			1 kunta	
63.96	Aarre Hautamäki		YK	16.08 Ylivieska			1 kunta
63.00	Timo Herlevi-51		KT	04.07 Reisjärvi			2 pk	
	--10--	
62,86	Markku Järvenoja-59	TU	03.06 Toholampi			1 alues					
62.06	Pekka Kangas		YK	25.08 Alavieska  		1 pk		
59.12	Keijo Alaspää-57	VetU	08.08 Helsinki			D-20
59.06	Raimo Salmiheimo-44	NU	03.06 Pyhäjärvi			1 alues
58.94	Reijo Vierimaa-54	AV	09.07 Rautio			2 pk	
58.80	Jorma Juntti-59		RP	10.07 Ylivieska			3-20 pim
57.68	Erkki Anias-53		AV	16.06 Alavieska			2 pk
57,64	Perttu Pöllä-49		SievI	25.07 Sievi			2 kunta	
57.58	Juha Hietala-58		AV	25.08 Alavieska			3 pk
57.30	Tuomo Alanko-55		EE	31.08 Kannus			2 km
	---20---				



					1975	

	100m-75
11.00	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	18.07 Seinäjoki			5sf2 SM		+1,5	
11,1	Osmo Kahari-51		PInto	01.06 Reisjärvi			1 ka
11,1	Vesa Heinonen-48	PyPo	18.06 Vammala				
11,2	Jarmo Eronen-57		HK	05.09 Hyvinkää			2 SaKU					
11,2	Jukka Ruokoja-57	KT	05.09 Hyvinkää			1sf	
11,3	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	11.06 Oulu			2B raatti-k	
11,3	Keijo Alaspää-57	VetU	23.06 Kuortane			D pim-EP	
11,4	Leo Saari-52		VetU	24.08 Veteli			2 pk	
11,4	Kauko Alajoki-47	KV					
11,4	Jorma Koivuniemi-56	PK	29.06 Perho			1 pk	
	--10--
11,5	Terho Männistö-58	KaRi	05.07 Haukipudas		1-18 TUL	
11,5	Kauko Nikula-48		KT	05.09 Kälviä			1 kunta		
11,6	Juha Kääntä-55		HR	25.06 Kälviä			1 pk				
11,6	Antti Kilponen-60	PyPo	02.09 Oulu			6-16 ka	
11,6	Seppo Kangas-56		KT	05.09 Kälviä			2 kunta	
11,6	Pentti Turpeinen-49	KaJu	11.09 Lohtaja			1 opett
11,7	Timo Väre		KaJu	12.07 Kannus 			1-20 pim	
11,7	Mauri Heinonen-55	KV	12.07 Kannus 			2-20 pim	
11,7	Eero Erkkilä-57		NU	05.08 Nivala			2-18 cup-f	
11,7	Pekka Pöllä-56		SievI	16.08 Oulu			2 pim TUL
		--20--
11,7	Tapani Mourujärvi-53	KT	05.09 Kälviä			3 kunta
11,7	Juhani Alasuvanto-55	KaJu	05.09 Kalajoki			2-16 koulu

				
	200m-75
22,1	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	11.07 Pyhäjärvi			3 kv
22,5	Osmo Kahari-51		PInto	29.07 Pietarsaari		3h2 pk	
22,9	Vesa Heinonen-48	PyPo	11.07 Pyhäjärvi			4 kv	
23,1	Terho Männistö-58	KaRi	06.07 Haukipudas		1-18 TUL
23,2	Keijo Alaspää-57	VetU	11.07 Pyhäjärvi			1-18 kv	
23,2	Jarmo Eronen-57		HK	11.07 Pyhäjärvi			2-18 kv	
23,4	Jukka Ruokoja-57	KT	31.07 Kälviä			1-20 pk	
23,8	Pauli Haapalainen-50	KV	22.08 Kokkola			2 alue-f	
23,8	Timo Liedes-56		KU	13.07 Kannus 			2-20 pim	
23,9	Pekka Pökkä-56		SievI	17.08 Oulu
	-10-
24,0	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	03.06 Veteli			1 alues	
24,0	Juha Kääntä-55		HimRo	24.06 Kokkola			2 pk
24,0	Erkki Mäntylä-46	KV	30.06 Kokkola			3 pk			
24,0	Eero Erkkilä-57		NU	26.08 Nivala			2 pk							
24,0	Kauko Nikula-48		KT	05.09 Kälviä			1 kunta	
24,1	Jorma Alainen-41	KV	30.06 Kokkola			4 pk	
24,1	Mauri Heinonen-55	KV	06.07 Lohtaja			5 pim	
24,2	Vesa Vähäsarja-49	NU	03.06 Nivala			2 alues
24,2	Tapani Mourujärvi-53	KT	05.09 Kälviä			2 kunta
24,3	Jarmo Pietilä-59	KT	02.07 Himanka			2-18	
	-20-
24,3	Seppo Kangas-56		KT	05.09 Kälviä			3 kunta
24,4	Matti Anttila-56	KT	05.09 Kälviä			4 kunta	
24,5	Leo Saari-52		VetU	01.08 Veteli			1 pk	
24,5	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	01.08 Veteli		PB	2 pk
24,5	Mauri Kiviniemi-55	NU	26.08 Nivala			3 pk

	
	400m-75
50,5	Vesa Heinonen-48	PyPo	18.06 Vammala	
50,6	Osmo Kahari-51		PInto	31.08 Pietarsaari		2 po
50,7	Terho Männistö-58	KaRi	27.07 Nivala			5-18 SM
50,9	Kauko Nikula-48		KT	02.09 Oulu			5 polar-g	
51,3	Keijo Alaspää-57	VetU	15.08 Pietarsaari		2r1 pk	
51,5	Timo Liedes-56		KU	12.07 Kannus			1-20 pim	
51,8	Heikki Pesonen-43	NU	02.07 Savonlinna	
52,0	Erkki Mäntylä-46	KV		
52,1	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	10.08 Ylivieska			3 PTL	
52,6	Pauli Haapalainen-50	KV	15.08 Pietarsaari		2r2 pk	
	---10---
52,8	Kauko Pulkkinen-52	VetU	06.08 Kokkola			3 pk	
53,4	Mauri Kiviniemi-55	NU	14.09 Nivala			2 pk    		
53,5	Matti Anttila-56	KT	05.09 Kälviä			2 kunta   	
53,6	Leo Saari-52		VetU	29.07 Pyhäjärvi			D pim	
53,7	Jarmo Eronen-57		HK	29.08 Pyhäsalmi			D-18 pim		
53,9	Seppo Kangas-56		KT	17.08 Nivala			3B-20 ka
54,5	Tapani Sivula-nn	KV	15.08 Pietarsaari		1r3 pk
54,6	Matti Ojala-55		RK	12.07 Kannus			3-20 pim	
54,7	Eero Erkkilä-57		NU	14.09 Nivala			4 pk	
54,7	Juhani Vuolteenaho-49	NU	14.09 Nivala			5 pk
	--10--
54,8	Tapani Mourujärvi-53	KT	05.09 Kälviä			4 kunta
54,8	Simo Ruokoja-54		KT	05.09 Kälviä			5 kunta
54,8	Pekka Ojala-43		YK	11.09 Lohtaja			1 ope
54,9	Veli-Pekka Paajanen	PyPo	08.07 Reisjärvi			1-18 pk	
54,9	Mauri Heinonen-55	KV	12.07 Kannus			4-20 pim
54,9	Lasse Lintilä-57	TU	13.07 Alavieska			1-18 pim
	

	800m-75
1.52,9	Raimo Haanpää-53	KV	13.08 Nokia			5 kv	
1.56,0	Timo Lehto-56		KV	15.07 Nivala			1-20 pk	
1.56,4	Kauko Nikula-48		KT	13.08 Nokia			10 kv	
1.57,3	Vesa Känsälä-49		KP-V	22.07 Köyhäjoki			1 pk				
1.57,4	Matti Anttila-56	KT	21.06 Kuortane			4B kv	
1.57,6	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	17.08 Nivala			1B ka	
1.57,7	Kauko Pulkkinen-52	VetU	29.07 Pietarsaari		2r2 pk	
1.57,8	Heikki Kangas-57	KT	15.07 Nivala			2-20 pk		
1.58,2	Veikko Ahola-56		KaJu	06.09 Hyvinkää			2 SAKU	
1.59,0	Jukka Klemola-59	UK	21.06 Kuortane			3A-18 kv	
	---10---			
1.59,2	Eero Koivisto-54	VetU	21.06 Kuortane			6B kv	
1.59,8	Erkki Nyman-nn		LK	(3.8) Haapajärvi		1 pk	
2.00,0	Veli-Pekka Paajanen	PyPo	(3.8) Haapajärvi		2 pk		
2.00,0	Tony Uusitalo-60	KP-V	20.09 Saarijärvi		2-16 KLL	
2.00,1	Kari Hirviniemi-56	RP	15.07 Kokkola			4 pk   
2.00,2	Jouko Ihanus-47		LV	14.08 Lohtaja			1 pk	
2.00,3	Eero Korhonen-44	RK	(3.8) Haapajärvi		3 pk
2.00,4	Sauli Joki-55		HT	17.08 Nivala			4-20 ka	
2.00,9	Juhani Vuolteenaho-49	NU	26.08 Nivala			1 pk
2.01,1	Kaj Niemi-50		KT	31.08 Ykspihlaja		2 pk	
	--20--
2.01,1	Pekka Ojala-43		YK	31.08 Ykspihlaja		3 pk
2.01,4	Simo Ruokoja-54		KT	02.07 Himanka			1 pk
2.01,5	Mauri Ievanen		YK	17.07 Haapajärvi	PB	2 pk
2.01,6	Terho Männistö-58	KaRi	05.07 Haukipudas		1-18 TUL
2.01,6	Jorma Tuominen-53	HK	28.08 Haapajärvi		1 pk
2.02,2	Pasi Pulkkinen-nn	VetU	31.08 Ykspihlaja		4 pk


	1500m-75
3.43,49	Raimo Haanpää-53	KV	07.08 Helsinki		PB	9 kv	
3.55,7	Veikko Ahola-56		KaJu	27.07 Keuruu			2-20 SM	
3.57,2	Kaj Niemi-50		KT	24.08 Turku		PB	4C kv	
3.57,9	Timo Lehto-56		KV	22.07 Oulu			1-20 Meskus-k	
3.59,1	Matti Anttila-56	KT	27.07 Keuruu			4-20 SM	
3.59,9	Vesa Känsälä-49		KP-V	31.07 Kälviä			2 pk	
4.00,1	Raimo Rauma-49		VetU	31.07 Kälviä			3 pk	
4.01,9	Sauli Joki-55		HT	22.07 Oulu		PB	6-20 Meskus-k	
4.02,1	Jukka Klemola-59	UK	15.08 Pietarsaari		8r1 pk	
4.03,0	Eero Koivisto-54	VetU	17.06 Kokkola			3B kv	
	---10---			
4.03,4	Antero Kortetmaa-47	UK	07.08 Kalajoki			3 ka	
4.03,8	Heikki Kangas-57	KT	31.07 Kälviä			5 pk	
4.03,9	Erkki Nyman-51		LK	06.07 Lohtaja			4 pim	
4.04,7	Erkki Jämbäck-50	LK	02.07 Raahe		PB	7B kv	
4.04,7	Jouko Ihanus-47		LV	31.07 Kälviä			6 pk	
4.04,7	Kauko Pulkkinen-52	VetU	19.08 Kokkola			7B kv	
4.05,7	Kari Rahkola-56		KaJu	19.08 Kokkola			10B kv
4.06,0	Risto Tuominen		HR	31.07 Kälviä			7 pk
4.06,2	Antero Kanala-50	HT	07.08 Kalajoki			7 ka
4.06,4	Terho Oikari-53		AV	07.08 Kalajoki			8 ka
	-20-
4.06,8	Pekka Takkunen-50	AV	10.08 Alavieska		PB	5 kv
4.07,0	Eero Korhonen-44	RK	31.07 Kälviä			8 pk	
4.08,0	Kari Hirviniemi-56	RP	22.07 Oulu			10-20 Meskus-k
4.08,0	Simo Ruokoja-54		KT	31.07 Kälviä			10 pk
4.09,1	Eero Kortetmaa-53	UK	15.08 Pietarsaari		3r2 pk


	3000m-75
8.15,4	Raimo Haanpää-53	KV	27.07 Hyvinkää			8A ka	
8.26,0	Erkki Nyman-51		LK	20.06 Keuruu			1B kv	
8.29,6	Kaj Niemi-50		KT	27.07 Hyvinkää			5B ka	
8.32,8	Raimo Rauma-50		VetU	29.07 Pietarsaari	PB	3 pk	
8.37,4	Erkki Jämbäck-50	LK	20.06 Keuruu			6B kv	
8.45,6	Reijo Ukskoski-53	PK	18.05 Kolsva			2	
8.48,6	Jukka Klemola-59	UK	25.05 Espoo			2 ka	
8.50,8	Veikko Ahola-56		KaJu	06.09 Hyvinkää			1 SAKU		
8.51,7	Antero Kanala-50	HT	10.08 Lappajärvi		6 ka	
8.54,2	Matti Anttila-56	KT	08.06 Kälviä			1 pk
	--10--	
8.54,6	Terho Oikari-53		YK	17.06 Tyrnävä			5 ka	
8.56,0	Antero Kortetmaa-47	UK	29.06 Perho			1 pk				
8.56,5	Seppo Kirmanen-52	LK	20.07 Lestijärvi		3 pk
8.56,6	Eero Saari-54		YK	18.07 Toholampi			1 pk
8.56,6	Risto Tuominen		HR	18.07 Toholampi			2 pk	
8.57,0	Sauli Joki-55		HT	10.08 Lappajärvi		8 ka		
9.00,9	Jarmo Haarala-58	YK	18.07 Toholampi			3 pk		
9.01,2	Ari Pihlajamaa-51	VetU	29.08 Pietarsaari	PB	3 pk 
9.01,8	Risto Tuomimem		HimRo	08.06 Kälviä			2 pk  
9.02,2	Simo Ruokoja-54		KT	18.07 Toholampi			4 pk
	-20-
9.02,4	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	08.06 Kälviä			3 pk
9.02,8	Eero Kortetmaa-53	UK	18.07 Toholampi			5 pk
9.08,0	Varma Pekkarinen-37	LK	20.07 Lestijärvi		5 pk
9.09,0	Hannu Kokkoniemi	LV	20.07 Lestijärvi	PB	6 pk	
9.10,4	Kauko Pulkkinen-52	VetU	24.08 Veteli			1 pk


	5000m-75
14.34,8	Kaj Niemi-50		KT	29.05 Vaasa		PB	1 ka	
14.51,0	Reijo Ukskoski-53	PK	18.06 Västerås			3	
14.57,2	Erkki Jämbäck-50	LK	17.08 Nivala			9A ka	
15.02,2	Raimo Rauma-49		VetU	09.08 Ylivieska			3 PTL	
15.12,0	Pekka Takkunen-50	AV	11.07 Pyhäjärvi		PB	9A kv 	
15.16,0	Rauno Kerola-45		LV	17.08 Nivala			12A ka	
15.21,0	Antero Kortetmaa-47	UK	29.05 Paimio			8 ka		
15.22,8	Raimo Haanpää-53	KV	22.08 Kokkola			1 alue-f	
15.26,8	Matti Anttila-56	KT	29.05 Vaasa			8 ka	
15.30,8	Simo Ruokoja-54		KT	11.07 Pyhäjärvi			4B kv	
	---10---			
15.36,8	Terho Oikari-51		AV	17.08 Nivala			6B ka	
15.39,8	Eero Kortetmaa-53	UK	17.08 Nivala			7B ka	
15.40,0	Risto Tuominen		HimRo	5-6.7 Nokia			10 TUL
15.47,0	Eero Saari-54		YK	11.07 Pyhäjärvi			5B kv	
15.48,8	Tapio Virkkala-49	KP-V	13.09 Hiekkaharju		5	
15.50,6	Vilho Pulkkinen-39	KV	22.08 Kokkola			5 alue-f	
15.51,6	Veikko Ahola-56		KaJu	05.07 Lohtaja			5 pim
15.51,8	Alpo Kinnunen-52	PInto	29.05 Vaasa			10 ka		
15.53,8	Asko Niskala-52		NU	22.08 Kokkola			6 alue-f	
15.55,2	Eero Korhonen-44	RK	23.07 Ykspihlaja		1 pk	
	---20---
16.00,7	Heikki Teerikangas-55	UK	23.07 Ykspihlaja		4 pk
16.07,0	Antero Kanala-50	HT	20.08 Halsua			1 kunta	
16.07,4	Jukka Klemola-59	UK	24.08 Äänekoski			5-20 po


	100000m-75
30.30,0	Kaj Niemi-50		KT	20.05 Helsinki		PB	5B kv		
31.16,4	Raimo Rauma-49		VetU	11.06 Oulu			16 kv	
32.09,2	Tapio Virkkala-49	KP-V	07.09 Saarijärvi		16 ka	
32.27,6	Antero Kortetmaa-47	UK	06.07 Lohtaja			2 pim	
32.30,4	Pekka Takkunen-50	AV	06.07 Lohtaja			3 pim
32.38,2	Alpo Kinnunen-52	PietI	17.06 Kokkola			
32.57,8	Terho Oikari-51		AV	06.07 Lohtaja			4 pim
33.39,0	Asko Niskala-52		NU	06.07 Lohtaja			5 pim
33.40,0	Heikki Teerikangas-55	UK	16.08 Helsinki		
33.46,4	Matti Kukkurainen-41	NU	06.07 Lohtaja			6 pim
	--10--
33.59,2	Kauko Laukkanen-50	PyPo	06.07 Lohtaja			7 pim


	25000m-75   
1.26,24	Antero Kortetmaa-47	UK	14.09 Nivala			1 pim
1.26,26	Eero Korhonen-44	RK	14.09 Nivala			2 pim
1.26,30	Kaj Niemi-50		KT	14.09 Nivala			3 pim
1.27,30	Antero Kanala-50	HT	14.09 Nivala			4 pim
1.27,53	Kauko Laukkanen-50	PyPo	14.09 Nivala			5 pim
1.29,07	Heikki Teerikangas-55	UK	14.09 Nivala			6 pim


	maraton-75
2.35,39	Tapio Virkkala-49	KP-V	26.10 Korso			7 suur-marat	
2.44,33	Antero Kanala-50	HT	31.08 Nivala		PB	1 kunto-m
2.56,54	Heikki Teerikangas-55	UK	21.09 Turku			35 Ruissalo-m	
2.58,13	Asko Niskala-52		NU	31.08 Nivala			4 kunto-m
3.13,41	Eero Saari-54		YK	31.08 Nivala			7 kunto-m
3.16,43	Asko Raivio		NU	31.08 Nivala			10 kunto-m
3.34,57	Veikko Pirttikoski	YK
3.36,46	Kalervo Kivioja-33	NU
4.10,46	Johannes Marjakangas	YK
4.10,47	Juhani Kivijuuri-35	NU
	---10---
	

	110m aidat-75
14,7	Vesa Heinonen-48	PyPo	10.08 Vammala			D SM	
15,2	Olavi Pihlajaharhu-52	VetU	03.06 Veteli			1 alues	
16,4	Markku Huuhtanen-44	YK	22.08 Kokkola			2 alue-f	
17,0	Keijo Alaspää-57	VetU	26.06 Veteli			1	
17,3	Leo Saari-52		VetU	30.08 Pyhäjärvi			D pim				
17,4	Seppo Kangas-56		KT	12.07 Kannus 			1-20 pim	
17,9	Uolevi Kivelä-52	PK	29.06 Perho			1 pk	
18,0	Rauli Pudas-54		AV	22.08 Kokkola			3 alue-f	
18,1	Jorma Koivuniemi-56	PK	29.06 Perho			2 pk	
18,6	Erkki Mäntylä-46	KV	03.06 Kokkola			2 alues	
	--10--


	200m aidat-75
28,1	Uolevi Kivelä-52	PK	06.08 Kokkola			1 pk	
28,2	Matti Anttila-56	KT	05.09 Kälviä			1 kunta	
28,2	Jorma Alainen-41	KV	06.08 Kokkola			2 pk	
28,4	Seppo Kangas-56		KT	05.09 Kälviä			2 kunta	
29,9	Heikki Kangas-57	KT	05.09 Kälviä			3 kunta	
30,1	Reijo Kotkajuuri-55	KT	05.09 Kälviä			4 kunta	
30,6	Markku Leppävuori-55	VetU	06.08 Kokkola			3 pk	
32,3	Jyrki Myllykangas-60	KT	05.09 Kälviä			1-16 kunta	
33,3	Raimo Keiski-60		KT	05.09 Kälviä			2-16 kunta	
35,7	Raimo Myllykangas-62	KT	05.09 Kälviä			3-16 kunta	
	---10---
	

	400m aidat-75
57,2	Erkki Mäntylä-46	KV	26.08 Kokkola			1 pk	
58,0	Vesa Heinonen-48	PyPo	06.07 Lohtaja			1 pim	
58,1	Pekka Ojala-43		KaJu	23.07 Ylivieska			1 pk	
59,0	Kauko Nikula-48		KT	26.08 Kokkola			2 pk	
59,3	Sauli Joki-55		HT	13.07 Kannus		PB	1-20 pim	
59,9	Jorma Alainen-41	KV	06.07 Lohtaja			2 pim	
60,4	Eero Erkkilä-57		NU	06.07 Lohtaja			3 pim	
61,0	Seppo Kangas-56		KT	06.07 Lohtaja			4 pim	
62,0	Kyösti Kivelä-56	PK	26.08 Kokkola			4 pk	
62,8	Matti Anttila-56	KT	13.07 Kannus			2-20 pim	
	---10---


	3000m esteet-75
9.32,0	Antero Kortetmaa-47	UK	05.07 Lohtaja			1 pim	
9.36,0	Sauli Joki-55		HT	05.07 Lohtaja		PB	2 pim
9.46,2	Eero Korhonen-44	RK	24.07 Alavieska			1 pk	
9.50,2	Reijo Ukskoski-53	PK	19.05 Nynäshamn, SWE	PB	2	
9.50,4	Erkki Ojala-52		KaJu	05.07 Lohtaja			3 pim	
10.08,6	Heikki Rahkonen-43	HU	05.07 Lohtaja			4 pim	
10.10,0	Hannu Muuraiskangas-53	KT	05.07 Lohtaja			5 pim	
10.10,8	Reijo Kotkajuuri-55	KT	05.07 Lohtaja			6 pim	
10.14,4	Seppo Kirmanen-52	LK	26.08 Nivala			1 pk	
10.57,2	Vesa Siirilä-58		UK	05.07 Lohtaja			7 pim	
	---10---


	korkeus-75
192	Hannu Niemelä-54	LV	27.08 Lohtaja			1 km
190	Tapani Torppa-55	KoJy	05.07 Lohtaja		PB	2 pim	
190	Vesa Heinonen-48	PyPo	05.07 Lohtaja			3 pim
190	Hannu Mehtälä-53	NU	05.07 Lohtaja			4 pim	
187	Eero Sipilä-48		YK	29.08 Nivala			1 TVL	
186	Martti Salmela-54	YK	25.07 Ylivieska			1 pk
187	Juha Kääntä-55		HimRo	31.08 Pietarsaari		1 po TUL
185	Hannu Korva-53		RK	14.08 Lohtaja		PB	2 pk	
182	Keijo Alaspää-57	VetU	30.08 Porvoo			D-18 PM	
181	Asko Laitala-51		RK	14.08 Lohtaja			3 pk	
	--10--
181	Timo Ojatalo-49		HU	14.08 Lohtaja		PB	4 pk		
180	Tapani Norppa-50	KT	03.06 Kokkola			1 alues  	
180	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	05.07 Lohtaja			6 pim	
180	Esa Hintsala		YK	05.07 Lohtaja			8 pim	
180	Sauli Joki-55		HT	12.08 Lestijärvi		2 pk	
179	Jaakko Ojatalo-55	HU	22.07 Mikkeli			5 PV
175	Olavi Koskela-52	PK	03.06 Veteli			1 alues	
175	Rauli Pudas-54		AV	05.07 Lohtaja			9 pim
175	Markku Leppävuori-55	VetU	20.07 Lestijärvi	PB	2 pk	
175	Sakari Hannula		YK	23.08 Ylivieska		PB	1 lkm
	--20--
175	Pekka Kangas		YK	23.08 Ylivieska		PB	2 kaupM		
170	Taisto Mattila-56	YK	02.06 Ylivieska		PB	2 alues
170	Asko Korva-58		RK	02.06 Ylivieska			4 alues
170	Tapio Ojatalo-58	HU	02.07 Himanka			1-18 pk
170	Jarmo Eronen-57		HK	13.07 Alavieska			1-18 pim
170	Tapio Hirvi-55		KU	13.07 Kannus			3-20 pim
170	Pekka Pöllä-56		SievI	08.09 Sievi			1 km
	

	seiväs-75	
510	Tapani Haapakoski-53	YK	07.08 Kalajoki			1 ka		
460	Rauli Pudas-54		AV	10.08 Alavieska			4 kv			
450	Helge Haapakoski-57	YK	26.07 Nivala			1-18 SM
440	Vesa Heinonen-48	PyPo	19.06 Vammala			D
440	Jarmo Eronen-57		HK	14.09 Haapajärvi		
438	Mauno Niemelä-36	HK	28.08 Haapajärvi		2 pk
415	Risto Niemelä-46	YK	23.08 Ylivieska			1 kunta	
400	Timo Pajala-53		AV	02.06 Ylivieska			3 alues
400	Jaakko Ojatalo-55	HU	23.07 Mikkeli		PB	3 PV		
361	Esa Laukkanen-61	YK	13.09 Helsinki			2-14 SM	
	--10--				
360	Tero Kuparinen-60	HK	21.07 Haapajärvi		1		
350	Keijo Alaspää-57	VetU	31.08 Porvoo			D-18 PM
340	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	03.06 Kokkola			1 alues
340	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	22.08 Kokkola			3 alue-f
335	Lasse Kokko-61		YK	01.09 Ylivieska			2-16 kunta	
325	Mauri Ylitalo-47	KaJu	02.06 Ylivieska			4 alues
325	Hannu Korva-53		RK	02.06 Ylivieska			5 alues
325	Esko Malila-59		NU	10.06 Pyhäjärvi			1-16 cup
325	Pauli Hautamäki-55	PK	13.07 Kannus			2-20 pim
325	Kari Laurila-55		KU	13.07 Kannus			3-20 pim
	--20--			


	pituus-75
691	Vesa Heinonen-48	PyPo	19.07 Bansca Bystr POL		D EC				
683	Markku Jussila-50	SS	10.08 Alavieska			2 kv	
674	Urho Lehtola-42		HK	01.06 Västerås			2		+1,2			
667	Keijo Alaspää-57	VetU	10.08 Alavieska			4 kv	
663	Terho Männistö-58	KaRi	10.09 Ylivieska			1 koulu
661	Heikki Juvonen-48	KV	17.06 Kokkola			4 kv	
661	Reijo Vierimaa-54	AV	23.07 Ylivieska			2 pk	
661	Eero Kinnunen		SS	08.09 Sievi		PB	1 kunta		
657	Osmo Kahari-51		PInto	29.05 Vaasa			4 ka
650	Pekka Pöllä-56		SievI	10.09 Ylivieska			2 koulu
	-10-		
634	Juhani Alasuvanto	KaJu	05.09 Kalajoki			1-16 koulu				
632	Pentti Turpeinen-49	KaJu	11.09 Lohtaja			1 opett		
631	Heikki Penttilä-56	KP-V	12.07 Kannus			1-20 pim
625	Antti Kilponen-60	PyPo	30.08 Pyhäjärvi			D-16 pim									
624	Tapani Torppa-55	KV	12.07 Kannus			2-20 pim	
623	Jarmo Pietilä-59	KT	12.07 Alavieska			1-16 pim	
612	Juha Kääntä-55		HR	18.08 Himanka			1 km
606	Timo Väre		KaJu	12.07 Kannus			4-20 pim
606	Markku Huuhtanen-44	YK	11.09 Lohtaja			2 OAJ
600	Pauli Haapalainen-50	KV	24.07 Alavieska			2 pk
	-20-
599	Hannu Korva-53		RK	17.06 Rautio			2 pk
597	Uolevi Kivelä-52	PK	16.07 Veteli			1 pk
597	Toivo Nevanperä		KaJu	05.09 Kalajoki


	kolmiloikka-75
14.11	Urho Lehtola-42		HK	19.06 Nyköping			1
14.01	Pasi Isokääntä		AV	02.07 Kajaani			1	
13.93	Juhani Keski-Sipilä-55	RK	23.07 Mikkeli			2 PV	
13.65	Markku Jussila-50	YK	22.08 Kokkola			1 alue-f	
13.58	Reijo Vierimaa-54	AV	22.08 Kokkola			2 alue-f
13.52	Pekka Pöllä-55		SievI	23.07 Ylivieska			1-20 pk	
13.38	Heikki Juvonen-48	KV	22.08 Kokkola			3 alue-f	
13.37	Uolevi Kivelä-52	PK	29.06 Perho			1 pk	
13.31	Asko Laitala-51		RK	08.08 Rautio			1 pk	
13.18	Kyösti Kivelä-56	PK	13.07 Kannus 			3-20 pim
	---10---	
13.09	Antti Kilponen-60	PyPo	27.07 Nivala			3-16 SM			
12.95	Mikko Peltokorpi	SS	08.08 Rautio			2 pk	
12.75	Hannu Korva		RK	08.08 Rautio			3 pk
12.48	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	03.06 Veteli			2 alues						
12.44	Keijo Alaspää-57	VetU	13.07 Alavieska 		1-18 pim	
12.43	Arto Latvala		PyPo	05.08 Nivala			1-18 cup	
12.40	Jukka Alasaari		NU	23.07 Ylivieska			2-20 pk	
12.39	Leo Saari-52		VetU	22.08 Kokkola			4 alue-f
12.30	Juhani Kivinen		TU	31.08 Kaustinen			1-16	
12.29	Markku Huuhtanen-44	YK	02.06 Ylivieska			3 alues
	---20---
12.29	Esko Malila-59		NU	03.06 Nivala			1 alues
12,28	Pekka Kangas-nn		YK	23.08 Ylivieska			1-20 km
12,18	Ahti Tervonen-62	PyPo	30.07 Pietarsaari		1-14 po
	

	kuula-75
17.42	Pentti Kahma-43		AV	15.05 Vancouver, CAN		3					
15.16	Heikki Kangas-51	AV	22.08 Kokkola			1 alue-f				
14.96	Juhani Sillanpää-49	KV	05.07 Lohtaja			2 pim	
14.47	Erkki Anias-53		AV	25.08 Kalajoki			1 pk				
13.86	Vesa Heinonen-48	PyPo	19.07 Banska Bystr, POL		D EC				
13.83	Heikki Isopahkala-49	KaJu	05.07 Lohtaja			3 pim	
13.83	Sauli Viitala-33	KaJu	11.09 Lohtaja			1 opett	
13,63	Esko Honkaperä-nn	SievI	25.07 Ylivieska			1 pk		
13.62	Aimo Aho-51		RP	21.09 Reisjärvi					
13.49	Pentti Nikkari-55	KoJy	12.07 Kokkola		PB	1-20 pim	
	-10-
13.44	Niilo Sorvoja-51	YK	05.07 Lohtaja		PB	5 pim							
13.07	Leo Saari-52		VetU	03.06 Veteli			1 alues	
13,04	Arvo Kauranen-nn	PTU	16.08 Oulu
13.00	Paavo Lempinen-37	YK	(24.8) Ylivieska		1 kunta
12.94	Pekka Ojala-43		KaJu	11.09 Lohtaja			2 OAJ	
12.93	Tauno Ruotsala-39	KoJy	17.06 Vaasa			2-35 polLM
12.82	Timo Herlevi-51		KV	22.08 Kokkola			4 alue-f
12,62	Hannu Korva-nn		RK	21.07 Rautio			1 km


	kiekko-75
66.82	Pentti Kahma-43		YK	24.05 Modesto, USA	PB	1	
54.06	Juhani Sillanpää-49	KV	28.06 Reisjärvi			1 pk	
51.86	Reijo Niskanen-46	AV	31.08 Reisjärvi			1 pk	
43.40	Erkki Anias-53		AV	03.09 Alavieska			2 pk	
42.84	Heikki Isopahkala-49	KaJu	06.07 Lohtaja			4 pim	
42.82	Kauko Luikku-46		RP	06.07 Lohtaja			5 pim
42.78	Vesa Heinonen-48	PyPo	06.07 Lohtaja			6 pim
42.70	Timo Pajala-53		KaJu	11.06 Alavieska			1 pk	
42.30	Taavi Hietala-57	AV	03.09 Alavieska			3 pk		
41.48	Paavo Lempinen-37	YK	01.09 Ylivieska			1 kunta	
	--10--		
39,80	Teuvo Saaranen-nn	PTU	17.08 Oulu				
38.88	Juhani Harju-51		PK	29.06 Perho		PB	2 pk	
38.84	Juha Hietala-58		AV	01.07 Kokkola			3 pk	
37.32	Pekka Kangas		YK	10.09 Ylivieska
37.30	Niilo Sorvoja-51	YK	01.09 Ylivieska			2 kunta
37,64	Esko Honkaperä-nn	SievI	17.08 Oulu
36,92	Jussi Vesamäki-nn	PTU	17.08 Oulu
36.76	Tauno Ruotsala-39	KoJy	17.06 Vaasa			2 polLM
36,48	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	16.07 Veteli			2 pk


	moukari-75
69.66	Heikki Kangas-51	AV	01.06 Reisjärvi			1 ka	
58.04	Niilo Sorvoja-51	YK	05.07 Lohtaja		PB	1 pim	
53.20	Erkki Anias-53		AV	03.09 Alavieska	
49.04	Veikko Jutila-38	AV	05.07 Lohtaja			2 pim	
45.10	Pekka Halonen-54	NU	03.06 Nivala			1 alues	
44.70	Tuomo Hautala-47	NU	22.08 Kokkola			3 alue-f	
44.66	Klaus Kiviniemi-41	KV	05.07 Lohtaja			3 pim	
43.28	Pasi Isokääntä		AV	27.06 Alavieska			1		
42.76	Pentti Haapasaari	AV	13.07 Kannus			1-20 pim 	
40.92	Pentti Pöyhönen-37	VetU	22.08 Kokkola			5 alue-f	
	---10---			
39.72	Reijo Paavolainen-36	KV	03.06 Kokkola			1 alues				
35.02	Hemmo Anttila-57	KP-V	03.06 Veteli			2 alues	
33,38	Arvo Kauranen-nn	PTU	28.06 Kajaani


	keihäs-75
85.74	Aimo Aho-51		RP	20.07 Seinäjoki			1 SM	
73.62	Esko Aho-45		RP	11.06 Pihtipudas		1					
70.64	Pentti Nikkari-55	KoJy	13.07 Kannus 			1-20 pim	
69.54	Kosti Nahkala-43	AV	06.07 Lohtaja			2 pim	
69.20	Heikki Penttilä-56	KP-V	03.06 Veteli		PB	1 alues
69.20	Raimo Salmiheimo-44	NU	22.08 Kokkola			1 alue-f						
66.94	Aulis Sillanpää-55	VetU	11.06 Kaustinen			1 pk	
64.14	Osmo Röntynen-58	NU	08.09 Sievi			1 kunta
63.31	Juha Rutanen-48		KaKi	15.06 Ykspihlaja		1 pim TUL	
62.30	Timo Herlevi-51		UK	24.06 Kokkola			1 pk	
	---10---
58.88	Esko Valtamäki-51	VetU	24.08 Veteli		PB	1 pk				
58.74	Eero Kinnunen		SS	08.09 Sievi		PB	2 kunta		
58.04	Jorma Toivola-56	TU	06.08 Toholampi			2-20 pk	
57.98	Vesa Heinonen-48	PyPo	10.08 Vammala			D SM
56,34	Perttu Pöllä-49		SievI	08.09 Sievi			3 km
56.04	Olavi Koskela-52	PK	03.06 Veteli			3 alues
55.84	Pauli Hautamäki-55	PK	13.07 Kannus 			4-20 pim
55,43	Mikko Santala-nn	HR	15.06 Ykspihlaja		2-20 pim
55.28	Klaus Kiviniemi-41	KV	22.08 Kokkola			5 alue-f	
55.24	Tapio Hirvi-55		KU	13.07 Kannus 			5-20 pim	
	-20-
55.08	Keijo Alaspää-57	VetU	01.08 Veteli			2 pk	
54.60	Aarre Hautamäki		YK	22.08 Kokkola			6 alue-f



					1974	

	100m-74
10,8	Esko Elsilä-54		AV	03.08 Oulu			3-20 SM	
10,8	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	09.08 Jyväskylä			6 SM	
11,2	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	28.07 Patana 			1 pk	
11,3	Vesa Heinonen-48	PyPo	16.06 Minden, GER		D	
11,4	Jarmo Eronen-57		HK	01.09 Haapajärvi		4-20	
11,4	Juha Järvenpää-56	KU	23.08 Kannus			1-18 kunta	
11,5	Kauko Nikula-48		KT	18.08 Himanka			1 pk	
11,5	Arto Ylikangas-55	KU	23.08 Kannus			1 kunta	
11,5	Risto Heimo-55		KV	13.08 Oulu			1h2-20 ka					
11,6	Markku Vähäkainu-53	VetU	28.07 Patana			2 pk	
	---10---						
11,6	Jukka Ruokoja-57	KT	18.08 Himanka			2 pk	
11,6	Keijo Alaspää-57	VetU	08.09 Veteli            	2 kunta	
11,6	Päiviö Peltokorpi58	KU					
11,7	Jussi Melantie-57	YK	07.08 Ylivieska			1 pk	
11,7	Kaappo Nissilä-50	LV	05.09 Lohtaja			1 pitäj-m				
11,7	Jari Latvala-54		PyPo	12.09 Ylivieska			3-18 koulu	
11,7	Lasse Lintilä-57	TU					
11,8	Juhani Näreharju-57	VetU	21.07 Kannus			3-18 pim
11,8	Reijo Vierimaa-54	AV	07.08 Ylivieska			2 pk
11,8	Tuomo Orava-52		KU	23.08 Kannus			2 pitäj-m 	
	---20---	


	200m-74
21,7	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	13.08 Oulu			3A ka	
22,8	Esko Elsilä-54		AV	03.07 Oulu			2B Meskus-k	
22,8	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	13.08 Oulu		PB	1C ka	
23,1	Vesa Heinonen-48	PyPo	30.06 Haapajärvi		3 pim	
23,3	Markku Vähäkainu-53	VetU	04.08 Kuortane		PB	3h1 ka	
23,6	Jorma Alainen-41	KV	04.08 Lohtaja			1 ka	
23,8	Risto Heimo-55		KV	21.07 Lohtaja			2-20 pim	
23,8	Keijo Alaspää-57	VetU	22.08 Kälviä			1-18 pk	
23,9	Erkki Mäntylä-46	KV	30.07 Kokkola			3r1 pk	
24,0	Jarmo Eronen-57		HK					
	---10---						
24,2	Juha Järvenpää-56	KU	20.07 Kannus			1-18 pim	
24,2	Seppo Kangas-56		KT	22.08 Kälviä			2-18 pk	
24,3	Juhani Näreharju-57	VetU	20.07 Kannus			2-18 pim	
24,3	Jukka Ruokoja-57	KT	20.07 Kannus			3-18 pim	
24,3	Mauri Heinonen-55	KV	04.08 Lohtaja			2 ka	
24,5	Eero Erkkilä-57		NU	05.06 Haapajärvi		2 alues	
24,8	Jorma Koivuniemi-56	PK	09.06 Kaustinen			1-18 cup	
24,8	Timo Liedes-56		KU	20.07 Kannus			4-18 pim	
24,9	Juhani Valkama-57	KV	30.07 Kokkola			5r2 pk
24,9	Matti Anttila-56	KT	22.08 Kälviä			4-18 pk	
	---20---


	400m-74
49,7	Timo-J Virkkala-43	KT	25.07 Kälviä			1 pk	
50,0	Vesa Heinonen-48	PyPo	14.07 Hyvinkää		PB	D SM	
50,9	Heikki Pesonen-43	NU	22.06 Kuortane			5A kv		
51,2	Kauko Nikula-48		KT	22.06 Kuortane			6A kv		
52,1	Keijo Alaspää-57	VetU	01.09 Haapajärvi		3-20 po	
52,2	Juha Järvenpää		KU	23.08 Kannus		PB	1-18 kunta	
52,4	Markku Vähäkainu-53	VetU	30.06 Haapajärvi		3 pim	
52,7	Erkki Mäntylä-46	KV	25.06 Kokkola			2 pk	
52,9	Jorma Alainen-41	KV	25.07 Kälviä			3 pk	
53,2	Seppo Kangas-56		KT		
	---10---			
53,6	Juhani Vuolteenaho-49	NU	06.08 Kokkola			2 pk	
53,7	Pekka Ojala-43		YK	29.08 Oulainen			1 ope	
53,8	Tapani Sivula-54	KoJy		
53,9	Timo Liedes-56		KU	21.07 Kannus			2-18 pim
54,1	Kaj Niemi-50		KT	20.08 Kokkola			4 pk
54,2	Mauri Kiviniemi-55	NU	30.06 Haapajärvi		4 pim
54,2	Timo Lehto-56		KV	23.07 Ykspihlaja		1-18 
54,2	Veikko Ahola-56		KaJu	25.07 Kälviä			1-18 pk
54,4	Eero Koivisto-54	VetU	20.07 Lohtaja			1-20 pim
54,5	Veli-Pekka Paajanen	PyPo
	---20---		


	800m-74
1.53,3	Kauko Nikula-48		KT	04.08 Kuortane		PB	2A ka	
1.53,9	Raimo Haanpää-53	KV	25.08 Lohja			4 ka	
1.55,3	Heikki Pesonen-43	NU	14.09 Berliini, GER	PB	h polEM
1.55,7	Veikko Ahola-56		KaJu	04.08 Turku			4-18 SM	
1.56,4	Timo Lehto-56		KV	13.08 Oulu			1-20 ka	
1.57,1	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	04.08 Kuortane			7A ka	
1.57,5	Aki Ruotsala-54		LV	30.07 Kokkola		PB	1A pk	
1.57,6	Matti Anttila-56	KT	13.09 Kokkola			2-18A tähti-k	
1.58,2	Kaj Niemi-50		KT	04.08 Kuortane		PB	3B ka	
1.58,9	Eero Koivisto-54	VetU	26.06 Veteli			1 pk
	---10---	
1.59,2	Kari Hirviniemi-56	RP	03.07 Oulu			3A-18 Meskus-k	
1.59,2	Juhani Vuolteenaho-49	NU	13.08 Oulu		PB	6B ka	
2.00,2	Heikki Kangas-57	KT	03.07 Oulu			1B-18 Meskus-k	
2.01,0	Raimo Rauma-49		VetU	25.07 Kälviä			4 pk	
2.01,4	Erkki Ojala-52		KaJu	22.08 Kälviä			3 pk	
2.02,3	Terho Oikari-53		AV	25.07 Kälviä			5 pk
2.02,4	Antero Kanala-50	HT	09.07 Kokkola			3 pk
2.02,4	Jouko Ihanus-47		LV	22.08 Kälviä			5 pk		
2.02,4	Kari Paajanen-57	PyPo	27.08 Pyhäjärvi			1-18 pk	
2.02,6	Tapani Sivula-54	KoJy	30.07 Kokkola			4B pk
	---20---	


	1500m-74
3.48,3	Raimo Haanpää-53	KV	28.08 Kaarina			5 ka	
3.58,4	Erkki Nyman-51		LK	01.08 Kalajoki			2 ka	
3.58,5	Kaj Niemi-50		KT	03.07 Oulu			2B Meskus-k	
3.58,6	Raimo Rauma-49		VetU	20.08 Kurikka		PB	1 pk	
4.00,0	Veikko Ahola-56		KaJu	13.08 Oulu			1A-18 ka	
4.00,2	Timo Lehto-56		KV	14.07 Ylivieska			1-20 kv	
4.00,8	Aki Ruotsala-54		LV	14.07 Ylivieska		PB	2-20 kv				
4.01,2	Antero Kanala-50	HT	12.06 Kokkola			4B kv	
4.01,2	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	13.09 Kokkola			7B kv	
4.01,4	Erkki Ojala-52		KaJu	01.08 Kalajoki			5 ka
	--10--
4.01,4	Matti Anttila-56	KT	22.09 Espoo			7 KLL		
4.02,4	Kari Hirviniemi-56	RP	14.07 Ylivieska		PB	4-20 kv	
4.03,6	Erkki Jämbäck-50	LK	12.06 Kokkola		PB	5B kv	
4.05,2	Eero Koivisto-54	VetU	12.06 Kokkola			6B kv	
4.06,2	Heikki Kangas-57	KT	13.08 Oulu			6A-18 ka	
4.06,7	Kauko Laukkanen-50	PyPo	04.08 Lohtaja			6 ka
4.06,8	Terho Oikari-53		AV	23.07 Ykspihlaja		2 pk
4.08,8	Kari Rahkola-56		KaJu	13.08 Oulu			7A-18 ka	
4.09,2	Antero Kortetmaa-47	UK	09.06 Kaustinen			1 pk
4.09,6	Jouko Lehtomäki		KV	30.06 Haapajärvi		7 pim
4.10,0	Jouko Ihanus-47		LV	04.08 Lohtaja			7 ka
	---20---


	3000m-74
8.16,6	Raimo Haanpää-53	KV	13.08 Oulu			3A ka	
8.28,4	Erkki Nyman-51		LK	13.08 Oulu			1B ka	
8.33,4	Veikko Ahola-56		KaJu	14.07 Ylivieska			2 kv	
8.33,6	Terho Oikari-51		AV	13.08 Oulu		PB	5B ka	
8.34,4	Raimo Rauma-50		VetU	13.08 Oulu			6B ka	
8.35,0	Antero Kanala-50	HT	14.07 Ylivieska			5 kv	
8.37,2	Erkki Ojala-52		KaJu	16.03 Eugene, USA	
8.40,2	Kaj Niemi-50		KT	20.06 Kälviä			1 pk	
8.41,6	Erkki Jämbäck-50	LK	03.07 Oulu			5B Meskus-k	
8.44,2	Rauno Kerola-45		LV	13.08 Oulu			19A ka				
	---10---			
8.44,4	Antero Kortetmaa-47	UK	14.07 Ylivieska			8 kv	
8.50,0	Kauko Laukkanen-50	PyPo	13.08 Oulu			15B ka	
8.51,4	Aki Ruotsala-54		LV	26.08 Kalajoki			1 pk	
8.53,0	Sauli Joki-55		HT	14.07 Ylivieska		PB	13 kv	
8.58,2	Matti Anttila-56	KT	21.09 Otaniemi			11 KLL	
9.01,6	Juhani Kattilakoski-52	KP-V	05.07 Kaustinen			1 pk
9.02,8	Matti Kukkurainen-41	NU	28.05 Kokkola			4 pk
9.03,0	Reijo Ukskoski-53	PK	28.07 Veteli			3 pk
9.04,0	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	28.07 Veteli			4 pk		
9.04,2	Pentti Kouvolainen-41	PyPo	04.06 Laukaa			10 ka
	---20---


	5000m-74
14.53,8	Erkki Nyman-51		LK	09.06 Kurikka			9 ka	
14.54,2	Raimo Rauma-49		VetU	22.08 Lapua			6A ilkan-5	
15.04,6	Veikko Ahola-56		KaJu	29.06 Haapajärvi		1 pim	
15.07,0	Kaj Niemi-50		KT	29.06 Haapajärvi		2 pim	
15.09,6	Antero Kortetmaa-47	UK	28.08 Ylivieska			1 pk	
15.16,0	Sauli Joki-55		HT	29.06 Haapajärvi	PB	4 pim	
15.17,3	Terho Oikari-51		AV	28.08 Ylivieska			2 pk	
15.18,0	Aki Ruotsala-54		LV	22.08 Lapua			11A ilkan-5	
15.18,4	Antero Kanala-50	HT	29.06 Haapajärvi		5 pim	
15.21,2	Erkki Jämbäck-50	LK	29.06 Haapajärvi		6 pim	
	---10---			
15.22,8	Rauno Kerola-45		LV	13.09 Kokkola			13 tähti-k	
15.23,7	Erkki Ojala-52		KaJu	28.08 Ylivieska			3 pk	
15.45,8	Tapio Virkkala-49	KP-V	09.06 Kurikka			21 ka	
15.48,0	Jouko Lehtomäki		KV	29.06 Haapajärvi		8 pim	
15.48,2	Jukka Känsälä-55	KP-V	09.06 Kurikka			22 ka	
15.50,6	Asko Niskala-52		NU	26.06 Raahe			4 kv	
15.52,6	Matti Kukkurainen-41	NU	05.06 Haapajärvi		1 alues	
16.00,6	Kullervo Kalliokoski-46	HT	29.06 Haapajärvi		10 pim			
16.06,4	Kari Rahkola-56		KaJu	01.09 Haapajärvi		5-20 po	
16.10,6	Asko Pöytäsaari-54	VetU	21.07 Lohtaja			3-20 pim	
	---20---


	10000m-74
31.07,8	Antero Kortetmaa-47	UK	22.05 Helsinki		PB	15 ka	
31.44,8	Antero Kanala-50	HT	30.06 Haapajärvi		2 pim	
32.00,0	Raimo Rauma-49		VetU	04.08 Kuortane			9 vaasa-10	
32.27,0	Erkki Jämbäck-50	LK	04.08 Kuortane			16 vaasa-10	
32.45,6	Kullervo Kalliokoski-46	HT	30.06 Haapajärvi		3 pim	
32.47,0	Varma Pekkarinen-37	LK	04.08 Kuortane		PB	18 vaasa-10	
32.49,2	Rauno Kerola-45		LV	30.06 Haapajärvi		4 pim	
32.58,4	Asko Niskala-52		NU	30.06 Haapajärvi		5 pim	
33.05,0	Tapio Virkkala-49	KP-V	04.08 Kuortane			20 vaasa-10	
33.27,6	Terho Oikari-51		AV	30.06 Haapajärvi		6 pim	
	---10---			
33.29,2	Kauko Laukkanen-50	PyPo		


	25000m-74   
1.25,39	Antero Kortetmaa-47	UK	08.09 Haapajärvi		1 pim
1.26,18	Antero Kanala-50	HT	08.09 Haapajärvi		2 pim
1.27,26	Varma Pekkarinen-37	LK	08.09 Haapajärvi		3 pim
1.29,38	Tapio Virkkala-49	KP-V	08.09 Haapajärvi		4 pim
1.30,04	Kauko Laukkanen-50	PyPo	08.09 Haapajärvi		5 pim
1.33.11	Håkan Andersson		YR


	maraton-74
2.39,19	Tapio Virkkala-49	KP-V	24.11 Enhörna, SWE		19 vinter-m
2.47,25	Asko Niskala-52		NU	22.09 Nivala			1 ka
2.52,00	Matti Kukkurainen-41	NU	22.09 Nivala		PB	2 ka
3.01,20	Kauno Palola-37		NU	22.09 Nivala		PB	3 ka
3.02,28	Tauno Leppimaa		NU	22.09 Nivala			4 ka
3.18,33	Asko Häkkilä-47		NU	22.09 Nivala			7 ka
3.18,37	Juhani Vuolteenaho-49	NU	22.09 Nivala			8 ka
3.18,50	Kaarlo Taanila-33	NU	22.09 Nivala			9 ka
3.20,05	Asko Raivio		NU	22.09 Nivala			10 ka
3.23,57	Harri Lantto		KU	22.09 Nivala			11 ka
	---10---


	110m aidat-74
14,96	Vesa Heinonen-48	PyPo	17.08 Helsinki			6 mo	
15,1	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	21.06 Kauhava +1,3		2 kv	
16,7	Keijo Alaspää-57	VetU	01.09 Haapajärvi		2-18 po 	
16,8	Matti Kalliokoski-45	HT	29.06 Haapajärvi		3 pim	
16,8	Markku Huuhtanen-44	YK	29.06 Haapajärvi		4 pim	
17,4	Markku Jussila-50	SS	29.06 Haapajärvi		5 pim	
18,0	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	15.09 Ylivieska			D pk					
18,0	Seppo Kangas-56		KT	01.09 Haapajärvi		6-20	
18,8	Tapani Norppa-50	KT	04.07 Veteli			D pim	
19,0	Reijo Vierimaa-54	AV	15.09 Ylivieska			D pk					
	---10---


	200m aidat-74
25,3	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	28.08 Ylivieska		PB	1 pk	
27,7	Erkki Mäntylä-46	KV	28.08 Ylivieska			2 pk	
28,2	Markku Huuhtanen-44	YK	28.08 Ylivieska			3 pk	
28,8	Matti Anttila-56	KT	10.09 Kälviä			1 kunta	
29,1	Seppo Kangas-56		KT	10.09 Kälviä			2 kunta	
29,8	Esa Leppilampi		YK	28.08 Ylivieska			4 pk	
29,8	Tapani Norppa-50	KT	10.09 Kälviä			3 kunta	


	400m aidat-74
58,0	Kauko Nikula-48		KT	14.07 Ylivieska			2 kv	
58,6	Erkki Mäntylä-46	KV	30.06 Haapajärvi		1 pim	
58,6	Pekka Ojala-43		KaJu	30.06 Haapajärvi		2 pim	
58,8	Keijo Alaspää-57	VetU	30.06 Haapajärvi		3 pim	
59,0	Jorma Alainen-41	KV	14.07 Yliviska			3 kv	
59,5	Seppo Kangas-56		KT	01.09 Haapajärvi	PB	3-20 po	
60,3	Markku Huuhtanen-44	YK	14.07 Ylivieska			6 kv	
61,4	Antero Kortetmaa-47	UK	05.06 Kokkola			3 alues	
61,4	Juhani Vuolteenaho	NU	05.06 Haapajärvi		1 alues	
63,1	Heikki Ahola-55		TU	05.06 Sievi			1 alues	
	---10---						
63,2	Jorma Koivuniemi-56	PK	05.06 Perho		PB	1 alues
63,3	Leo Saari-52		VetU	05.06 Perho			2 alues	
64,0	Markku Leppävuori-55	VetU	01.09 Haapajärvi	PB	6-20 po	
64,2	Seppo Peltokorpi-56	SS	05.06 Sievi			2 alues	



	3000m esteet-74
9.08,4	Erkki Ojala-52		KaJu	27.04 Eugene, USA		3	
9.46,8	Antero Kortetmaa-47	UK	29.06 Haapajärvi		1 pim	
9.49,6	Rauno Kerola-45		LV	29.06 Haapajärvi		2 pim	
10.00,6	Hannu Muuraiskangas-53	KT	29.06 Haapajärvi		3 pim	
10.01,2	Asko Häkkilä-47		NU	29.06 HK		
10.11,2	Kauno Kangasvieri-37	TU	29.06 Haapajärvi		4 pim	
10.15,4	Pentti Kouvolainen-41	PyPo	29.06 Haapajärvi		5 pim	
10.35,8	Reijo Kotkajuuri-55	KT	29.06 Haapajärvi		6 pim	
10.36,0	Seppo Kirmanen-52	LK	29.06 Haapajärvi		7 pim	


	korkeus-74
192	Martti Salmela-54	YK	04.08 Oulu			3-20 SM	
190	Eero Sipilä-48		AV	14.07 Ylivieska			3 kv	
190	Vesa Heinonen-48	PyPo	03.08 Tukholma			D kv	
188	Tapani Torppa-55	KoJy	05.06 Kokkola			1 alues	
186	Heikki Niemelä-55	LV	04.07 Lohtaja			1 pk	
185	Tapani Norppa-50	KT	10.07 Ylivieska			2 alue-f	
185	Asko Laitala-51		RK	06.07 Rautio			1 kylä-ott	
185	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	12.06 Kokkola			3 kv	
180	Hannu Mehtälä-53	NU	29.05 Ylivieska			2 pk	
180	Tapio Hirvi-55		KU	21.07 Lohtaja			3-20 pim	
	---10---			
180	Hannu Niemelä-54	LV	30.07 Oulu			3 PV			   	
180	Esa Hintsala		YK	24.08 Ylivieska		PB	2 kaupM	
180	Eero Kinnunen		SS	31.08 Sievi		PB	1 kunta	
176	Keijo Alaspää-57	VetU	16.08 Veteli			1-18 pk	
175	Olavi Koskela-52	PK	07.07 Perho		PK	1 pk	
175	Hannu Korva-53		RK	06.07 Rautio			2 kylä-ott	
175	Juha Kääntä-55		HR	11.09 Himanka			1 kunta	
173	Markku Huuhtanen-44	YK	29.08 Oulainen			1 opett	
171	Markku Lepävuori-55	VetU	08.09 Veteli			1 kunta            	


	seiväs-74	
462	Tapani Haapakoski-53	YK	26.08 Ylivieska			1 kunta
460	Vesa Heinonen-48	PyPo	04.08 Tukholma		PB	D kv	
440	Rauli Pudas-54		AV	03.08 Oulu			3-20 SM
420	Mauno Niemelä-36	HK	30.06 Haapajärvi		3 pim
415	Risto Niemelä-46	YK	11.09 Ylivieska			1 pk
414	Jarmo Eronen-57		HK	08.09 Haapajärvi		1-18 pk	
411	Helge Haapakoski-57	YK	22.08 Lapua			5 ka
360	Jaakko Ojatalo-55	HU	20.07 Lohtaja			2-20 pim
355	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	10.07 Ylivieska			3 alue-f
345	Markku Leppävuori-55	VetU	16.08 Veteli		PB	1 pk
	---10---
340	Tapani Norppa-50	KT	10.07 Ylivieska			4 alue-f
337	Hannu Mehtälä-53	NU	05.06 Haapajärvi		2 alues
330	Hannu Muuraiskangas-53	KT	05.06 Kokkola			2 alues				
330	Reijo Vierimaa-54	AV	15.09 Ylivieska			D pk		
320	Taavi Hietala-57	KaJu	12.09 Ylivieska			3-18 koulu		
310	Keijo Alaspää-57	VetU	04.08 Turku			D-18
300	Martti Salmela-54	YK	15.09 Ylivieska			D pk	
300	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	04.07 Veteli			D pim	
300	Pauli Hautamäki-55	PK	20.07 Lohtaja			5-20 pim	
300	Tero Kuparinen-60	HK		
	---10---			


	pituus-74
712	Esko Elsilä-54		YK	03.08 Oulu			1-20 SM	
708	Vesa Heinonen-48	PyPo	29.06 Haapajärvi		1 pim	
686	Markku Jussila-50	SS	30.07 Turku		PB	2 polSM	
680	Heikki Juvonen-48	KV	01.08 Kalajoki			1 ka	
677	Reijo Vierimaa-54	AV	08.09 Haapajärvi	PB	3	
660	Eero Kinnunen		SS	05.06 Sievi		PB	1 alues	
651	Alpo Aho-41		HK	29.06 Haapajärvi		4 pim	
644	Keijo Alaspää-57	VetU	03.08 Turku			D-18 SM	
639	Heikki Heikkilä		PTU	16.06 Pyhäjärvi			1 pk
633	Heikki Penttilä-56	KP-V	30.08 Kaustinen			1-20 kunta
	---10---	
629	Seppo Niemi-47		KV	05.06 Kokkola			2 alues					
629	Terho Männistö-58	KR	13.09 Ylivieska			1A koulu		
626	Martti Salmela-54	YK	14.09 Ylivieska			D pk			
625	Markku Huuhtanen-44	YK	26.08 Ylivieska			1 kunta
610	Tuomo Orava-52		KU	23.08 Kannus			1 kunta
609	Pauli Haapalainen-50	KV	05.06 Kokkola			3 alues		
608	Juhani Alasuvanto	KaJu	20.07 Lohtaja			3-20
607	Pekka Ojala-43		YK	(27.8) Haapajärvi		1 opett
606	Veli Ranta-Ojala-42	LV	29.08 Oulainen			1 opett
602	Vesa Kinaret-46		HU	05.06 Sievi			2 alues
	---20---


	kolmiloikka-74
14.52	Heikki Juvonen-48	KV	14.07 Jalasjärvi		1 ka	
14.30	Pasi Isokääntä		AV	22.09 Otaniemi		PB	3 KLL	
14.25	Juhani Keski-Sipilä-55	RK	30.06 Haapajärvi		2 pim	
14.22	Martti Salmela-54	YK	14.07 Ylivieska			1-20 kv	
14.02	Markku Jussila-50	YK	24.08 Ylivieska		PB	2 kunta
13.95	Reijo Vierimaa-54	AV	08.09 Haapajärvi		1 pk	
13.50	Pekka Pöllä		SS	12.09 Ylivieska		PB	1 koulu				
13.27	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	23.07 Ykspihlaja		1 pk	
12.91	Uolevi Kivelä-52	PK	07.07 Perho			1 pk	
12.71	Antti Kilponen-60	PyPo	15.09 Helsinki			1-14 SM	
	---10---						
12.68	Keijo Alaspää-57	VetU	21.07 Kannus			1-18 pim 
12.49	Kyösti Kivelä-56	PK	25.08 Perho			2 kunta				
12.40	Esko Malila-59		NU	21.07 Lohtaja			1-16 pim	
12.29	Ari Mikkola		AV	12.09 Ylivieska			4-18 koulu	
12.27	Juha Järvenpää-56	KU	21.07 Kannus			2-18 pim	
12.03	Jorma Koivuniemi-56	PK	07.07 Perho			2-18 pk	


	kuula-74
18.19	Pentti Kahma-43		AV	10.08 Jyväskylä			5 SM	
15.08	Heikki Kangas-51	AV	29.06 Haapajärvi		2 pim	
14.64	Heikki Isopahkala-49	KaJu	05.06 Ylivieska			1 alues	
14.32	Vesa Heinonen-48	PyPo	25.05 Espoo			D ka	
14.30	Teuvo Saaranen-50	PTU	16.06 Pyhäjärvi			2 pk
13.94	Juhani Sillanpää-49	VetU	10.07 Ylivieska			2 alue-f	
13.77	Reijo Niskanen-46	AV	04.08 Lohtaja			1 ka	
13.52	Aarre Keski-Rekilä-40	KU	23.08 Kannus			1 kunta	
13.38	Timo Herlevi-51		KT	05.06 Kokkola			1 alues	
13.22	Esko Honkaperä-44	SS	05.06 Sievi			1 alues	
	---10---
13.21	Niilo Sorvoja-51	YK	24.08 Ylivieska			1 kunta			
13.04	Jorma Pesola-52		KP-V	05.06 Perho		PB	2 alues	
13.04	Paavo Lempinen-37	YK	24.08 Ylivieska			2 kunta		
12.85	Pentti Ranttila-40	NU	29.08 Oulainen			1 opett				
12.74	Pentti Nikkari-55	KoJy	01.09 Haapajärvi		3-20 po
12.66	Pekka Ojala-43		YK	(27.8) Haapajärvi		1 OAJ
12,64	Vesa Viisteensaari-51	VetU	08.09 Veteli			1 kunta
12,59	Olavi Taipale-46	PK	25.08 Perho			1 kunta


	kiekko-74
66.52	Pentti Kahma-43		YK	14.07 Ylivieska			1 kv	
52.12	Juhani Sillanpää-49	VetU	26.06 Veteli			1 pk	
51.96	Reijo Niskanen-46	AV	15.06 Reisjärvi			1 pk	
45.30	Heikki Isopahkala-49	KaJu	22.09 Kalajoki		
44.70	Kauko Luikku-46		RP	06.07 Reisjärvi			2 pk	
44.22	Vesa Heinonen-48	PyPo	26.05 Espoo			D ka				
41.84	Paavo Lempinen-37	YK	26.08 Ylivieska			1 kunta	
40.70	Niilo Sorvoja-51	YK	26.08 Ylivieska			2 kunta	
39.32	Veikko Jutila-38	AV	05.06 Ylivieska			3 alues
38.43	Pentti Ranttila-40	NU	29.08 Oulainen			1 opett
	---10---	
38.33	Juhani Harju-51		PK	25.08 Perho			1 kunta				
38.28	Martti Salmela-54	YK	21.07 Lohtaja			1-20 pim	
36.81	Perttu Pöllä		SS	05.06 Sievi			1 alues
36.19	Sauli Viitala-33	KaJu	29.08 Oulainen			2 opett			
36.13	Tapani Kujala-37	PK	07.07 Perho			1 pk
36.00	Taavi Hietala-57	KaJu	01.09 Haapajärvi		5-20 po	


	moukari-74
71.74	Heikki Kangas-51	AV	14.07 Ylivieska		PB	1 kv	
56.70	Niilo Sorvoja-51	YK	07.08 Ylivieska			1 pk	
55.74	Pentti Kahma-43		AV	29.06 Haapajärvi		3 pim	
47.76	Veikko Jutila-38	AV	29.06 Haapajärvi		4 pim  	
46.18	Klaus Kiviniemi-41	KV	10.07 Ylivieska			3 alue-f	
45.10	Pasi Isokääntä		AV	21.07 Lohtaja			1-20 pim	
44.10	Leo Finnilä-43		HK	05.06 Haapajärvi		1 alues	
43.24	Asko Köyhäjoki-52	KP-V	05.06 Perho			1 alues	
42.70	Tuomo Hautala-47	NU	29.05 Ylivieska			2 pk	
39.70	Pentti Pöyhönen-37	VetU	05.06 Perho			2 alues	
	---10---			
39.28	Kauko Sorvoja-45	YK	26.08 Ylivieska			2 km
38.26	Pekka Halonen-54	NU	05.06 Haapajärvi		2 alues		
37.94	Unto Nikunen		TU	05.06 Sievi			1 alues
37.84	Olavi Kiljo-58		AV	01.09 Haapajärvi		4-20 po	


	keihäs-74
85.88	Aimo Aho-51		RP	09.07 Varkaus			1 kv	
71.22	Esko Aho-45		RP	15.06 Reisjärvi			1 pk					
70.80	Kosti Nahkala-43	AV	14.07 Vesanto			3 ka					
70.22	Pentti Nikkari-55	KoJy	25.08 Täby,SWE			4-20 mo					
65.80	Timo Herlevi-51		KT	20.06 Kälviä			2 pk	
64.84	Heikki Penttilä-56	KP-V	01.09 Haapajärvi		2-20 po	
64.44	Aulis Sillanpää-55	VetU	03.08 Reisjärvi			1-20	
62.16	Vesa Heinonen-48	PyPo	26.05 Espoo			D ka	
61.00	Osmo Röntynen-58	NU					
60.22	Erkki Isokivi-57	PK	07.07 Perho		PB	1-18 pk	
	---10---		
59.50	Mikko Santala-55	HR	11.08 Kokkola			2 ka
59.22	Olavi Koskela-52	PK	07.07 Perho			1 pk				
58.64	Kari Kentala-55		HT	02.07 Kokkola			1-20 pk	
56.24	Pauli Hautamäki-55	PK	20.07 Lohtaja			3-20 pim	
55.90	Perttu Pöllä-49		SS	(1.9) Sievi			2 kunta
55.18	Jorma Toivola-56	TU	29.08 Kokkola			2 koulu	
55.16	Reijo Vierimaa-54	AV	30.06 Haapajärvi		6 pim				



					1973	

	100m-73
10,4	Markku Juhola-47	KT	27.06 Kokkola			1 kv	
10,8	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	27.06 Kokkola			3 kv	
11,0	Esko Elsilä-54		AV	21.07 Kuopio			2-20 SM
11,1	Vesa Mäki-46		HK	27.06 Kokkola			4h1 kv		
11,3	Vesa Heinonen-48	PyPo				
11,4	Matti Kalliokoski-45	HT	07.06 Lapua			4 pim	
11,4	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	06.06 Veteli			1 pk	
11,4	Pentti Turpeinen-49	PK	10.06 Nivala			3 ka	
11,4	Heikki Pesonen-43	NU	16.08 Haapajärvi		1 pk	
11,5	Kauko Nikula-48		KT	15.08 Kaustinen		PB	2 ka	
	---10---					
11,6	Juha Huusko-54		VetU	03.06 Kaustinen			2 alues	
11,6	Erkki Myllymäki-50	KaJu	06.07 Kalajoki			1 pk
11,6	Aulis Koivuniemi-49	PK	27.07 Veteli			1 pk
11,6	Leo Saari-52		VetU	27.07 Veteli			2 pk
11,6	Juha Järvenpää-56	KU	04.09 Kokkola			1 koulu					
11,6	Jorma Vahtiala-54	KV	04.09 Kokkola			2 koulu
11,7	Timo Väre		KaJu	15.06 Kalajoki			1 pk
11,7	Erkki Mäntylä-46	KV	14.07 Kokkola			6 pim	
11,7	Ilkka Jylhä-53		KP-V	04.08 Veteli			2-20 pim	
11,7	Mauri Heinonen-55	KV	15.08 Kokkola			1-18 pk	
	---20---
11,7	Leevi Haapala-42	YK	16.08 Ylivieska			2 kunta


	200m-73
21,6	Markku Juhola-47	KT	15.07 Kokkola			1 pim	
22,1	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	15.07 Kokkola			2 pim	
22,2	Esko Elsilä-54		AV	22.07 Kuopio			1-20 SM	
23,0	Matti Kalliokoski-45	HT	24.07 Halsua			1 pk	
23,3	Heikki Pesonen-43	NU	16.08 Haapajärvi		1 pk	
23,4	Kauko Nikula-48		KT	07.06 Kälviä   		PB	2 pk	
23,6	Vesa Mäki-46		HK	15.07 Kokkola			4 pim	
23,7	Mauri Heinonen-55	KV	04.08 Himanka		PB	1-18 pim
23,7	Jorma Alainen-41	KV	19.10 Pistoia	ITA		USIC (rautatiet)	
23,8	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	15.07 Kokkola			5 pim	
	---10---					
23,9	Risto Heimo-55		KV	30.08 Kälviä			3 pk			
24,0	Lasse Tikkakoski-52	KV	01.07 Veteli			2 pk	
24,0	Aulis Koivuniemi-49	PK	11.07 Perho			1 pk	
24,0	Markku Heinonen-49	KV	30.08 Kälviä			4 pk			
24,1	Juha Järvenpää-56	KU	04.08 Himanka			2-18 pim	
24,3	Mauri Kiviniemi-55	NU	04.08 Himanka			3-18 pim	
24,3	Timo Tikka-55		PyPo	04.08 Himanka		PB	4-18 pim	
24,3	Jorma Koivuniemi-56	PK	11.07 Perho		PB	2 pk	
24,4	Vesa Vassinen-55	KV	04.08 Himanka		PB	5-18 pim	
24,5	Eero Koivisto-54	VetU	18.09 Veteli			1 pitäj-m	
	---20---
	

	400m-73
50,0	Markku Juhola-47	KT	15.07 Kokkola			1 pim	
50,2	Timo-J Virkkala-43	KT	17.07 Kälviä			1 pk
50,3	Kauko Nikula-48		KT	26.08 Ylöjärvi		PB	2 ka 	
50,9	Matti Kalliokoski-45	HT	15.08 Äänekoski			3 ka	
51,8	Erkki Mäntylä-46	KV	15.07 Kokkola		PB	4 pim	
52,0	Jorma Alainen-41	KV	22.08 Kokkola			1B kv				
52,4	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	15.07 Kokkola			3h1 pim	
52,5	Vesa Heinonen-48	PyPo	25.08 Espoo			D ka	
52,9	Lasse Tikkakoski-52	KV	29.08 Kokkola		PB	3 pk	
52,9	Eero Koivisto-54	VetU	02.09 Kaustinen			1 pk	
	---10---			
53,0	Markku Heinonen-49	KV	29.08 Kokkola			4 pk	
53,1	Matti Anttila-56	KT	16.08 Kälviä		PB	2 pk	
53,4	Mauri Heinonen-55	KV	22.08 Kokkola			2h2-18 kv	
53,5	Aki Ruotsala-54		LV	16.08 Kälviä			4 pk	
53,6	Eero Kinaret-56		HU	27.07 Himanka			1 pk	
53,7	Jouko Kataja-aho-53	KoJy	20.06 Kokkola			2A pk	
53,9	Leo Saari-52		VetU	15.07 Kokkola			3h3 pim
53,9	Seppo Kangas-56		KT	22.08 Kokkola			5-18 kv	
54,0	Juhani Näreharju-57	VetU	26.06 Nivala			D-16 pim	
54,0	Keijo Alaspää-57	VetU	22.07 Varkaus			D-16 SM	
	---20---


	800m-73
1.54,8	Raimo Haanpää-53	KV	22.07 Kuopio			2-20 SM	
1.55,5	Jouko Kataja-aho-53	KoJ	14.06 Tampere			7 kv	
1.55,8	Kauko Nikula-48		KT	04.07 Kälviä			1 ka	
1.56,1	Eero Kinaret-56		HU	04.07 Sandviken			2	
1.56,5	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	10.06 Toholampi			2 ka	
1.56,8	Vesa Känsälä-49		KP-V	15.08 Kaustinen			3 ka	
1.57,7	Sulevi Isopahkala-46	TU	10.06 Toholampi			4 ka			
1.58,1	Timo Lehto-56		KV	07.06 Kälviä			3 pk	
1.58,2	Matti Anttila-56	KT	22.07 Varkaus			6-18 SM	
1.58,3	Eero Koivisto-54	VetU	27.05 Vaasa			6A ka	
	---10---			
1.58,8	Erkki Nyman-51		LK	05.08 Alajärvi			9 kv	
1.58,9	Veikko Ahola-56		KaJu	04.07 Oulu			1-18 Meskus-k	
1.59,0	Aki Ruotsala-54		LV	14.07 Kokkola			4 pim	
1.59,5	Pentti Harju-49		KP-V	04.07 Kälviä		PB	6 ka	
1.59,6	Eero Korhonen-44	RK	02.09 Kaustinen		PB	4 pk
1.59,9	Hannu Ruotsala-54	LV	29.08 Kokkola			4 pk	
2.00,3	Simo Ruokoja-54		KT	17.07 Kälviä			1-20 pk	
2.00,4	Markku Heinonen-49	KV	04.07 Kälviä			7 ka	
2.00,9	Tapio Virkkala-49	KP-V	02.09 Kaustinen		PB	5 pk
2.01,1	Sauli Joki-55		HT	10.06 Toholampi			2-18 ka	
	---20---


	1500m-73
3.51,3	Raimo Haanpää-53	KV	26.07 Turku			5B PNG	
3.53,35	Eero Kinaret-56		HU	01.09 Tukholma			3-18 mo		M-17 pe	
3.56,2	Jouko Kataja-aho-53	KoJ	27.06 Kokkola			4A kv	
3.58,8	Erkki Nyman-51		LK	15.07 Kokkola			4 pim	
3.59,9	Sulevi Isopahkala-46	RK	29.07 Ylivieska			3 ka	
4.00,2	Aki Ruotsala-54		LV	29.07 Ylivieska		PB	4 ka	
4.00,7	Antero Kortetmaa-47	UK	30.08 Kälviä			1 pk	
4.01,3	Matti Anttila-56	KT	29.07 Ylivieska			5 ka	
4.01,4	Jouko Lehtomäki		KV	24.06 Toholampi		PB	1 pk	
4.03,5	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	30.08 Kälviä			4 pk	
	---10---			
4.03,6	Raimo Rauma-49		VetU	27.06 Kokkola			4B kv	
4.03,6	Eero Koivisto-54	VetU	27.06 Kokkola			12A kv	
4.04,4	Risto Hylkilä-55	RP	24.06 Vaala			4-20 ka
4.04,5	Veikko Ahola-56		KaJu	24.06 Vaala			2-18 ka	
4.04,8	Erkki Jämbäck-50	LK	22.08 Kokkola		PB	7B kv	
4.05,0	Tapio Virkkala-49	KP-V	30.08 Kälviä		PB	5 pk	
4.05,7	Sauli Joki-55		HT	24.06 Vaala			3-18 ka	
4.05,8	Hannu Muuraiskangas-53	KT	16.08 Kälviä		PB	1-20 pk	
4.06,4	Simo Ruokoja-54		KT	04.07 Kälviä			1-20 pk	
4.07,0	Kauko Laukkanen-50	PyPo	01.07 Kajaani			7B kv
	---20---
4.07,3	Hannu Ruotsala-54	LV	27.06 Kokkola			7B kv
4.07,8	Eljas Nygård-50		HT	11.07 Perho		PB	1 pk				
4.08,8	Pentti Harju-49		KP-V	27.06 Kokkola			9B kv	
4.09,8	Vesa Krintilä-55	KP-V	27.06 Kokkola		PB	10B kv	
4.09,9	Asko Pöytäsaari-54	VetU	04.07 Kälviä		PB	4-20 ka	


	3000m-73
8.21,8	Raimo Haanpää-53	KV	22.06 Keuruu			4 kv	
8.25,4	Jouko Kataja-aho-53	KoJ	20.05 Helsinki			4A ka	
8.27,4	Erkki Nyman-51		LK	22.06 Keuruu			8B kv	
8.35,2	Antero Kortetmaa-47	UK	04.09 Jyväskylä			11B ka	
8.36,4	Aki Ruotsala-54		LV	04.09 Jyväskylä			12B ka	
8.37,6	Raimo Rauma-50		VetU	04.07 Kälviä			2 ka	
8.39,4	Erkki Jämbäck-50	LK	04.09 Jyväskylä			15B ka		
8.41,2	Tapio Virkkala-49	KP-V	04.09 Jyväskylä			18B ka	
8.41,8	Rauno Kerola-45		LV	04.07 Kälviä			5 ka	
8.41,8	Eljas Nygård-50		HT	24.07 Halsua		PB	1 pk	
	---10---			
8.44,0	Antero Kanala-50	HT	04.07 Kälviä			6 ka	
8.45,6	Jouko Lehtomäki		KV	04.07 Kälviä			7 ka	
8.47,6	Kullervo Kalliokoski-46	KP-V	15.08 Kaustinen		PB	5 ka	
8.48,8	Matti Kukkurainen	NU	15.08 Kaustinen			7 ka	
8.50,6	Vesa Krintilä-55	KP-V	04.07 Kälviä			8 ka	
8.52,6	Eero Kinaret-56		HU	05.08 Himanka			1-18 pim	
8.54,2	Kullervo Pulkkinen-55	VetU	04.07 Kälviä		PB	10 ka
8.54,4	Veikko Ahola-56		KaJu	03.06 Alavieska			1 alues 		
8.54,4	Kari Hirviniemi-56	RP	05.08 Himanka			2-18 pim	
8.54,6	Sauli Joki-55		HT	05.08 Himanka			3-18 pim	
	---20---			
8.55,0	Kauko Laukkanen-50	PyPo	03.06 Haapajärvi		2 alues	
8.55,0	Simo Ruokoja-54		KT	10.06 Toholampi			11 ka 
8.57,0	Kauko Laukkanen-50	PyPo	23.06 Lapinlahti		12 ka
8.58,6	Tapio Korva-48		RK	03.06 Alavieska			2 alues	
8.59,0	Matti Anttila-56	KT	26.09 Kälviä			1 pitäj-m	


	5000m-73
14.31,8	Raimo Haanpää-53	KV	27.05 Vaasa		PB	2 ka	
14.36,2	Jouko Kataja-aho-53	KoJ	27.05 Vaasa		PB	3 ka	
14.39,6	Erkki Nyman-51		LK	27.05 Vaasa		PB	5 ka	
14.53,2	Tapio Korva-48		RK	14.07 Kokkola		PB	2 pim	
15.00,0	Antero Kortetmaa-47	UK	22.08 Kokkola			8 kv	
15.07,4	Jouko Lehtomäki		KV	14.07 Kokkola		PB	3 pim	
15.07,4	Antero Kanala-50	HT	14.07 Kokkola			4 pim	
15.07,6	Peter Pasanen		PInto	06.07 Pietarsaari		1 pim TUL
15.09,0	Rauno Kerola-45		LV	27.05 Vaasa		PB	7 ka	
15.11,4	Raimo Rauma-49		VetU
	--10--		
15.13,0	Aki Ruotsala-54		LV	27.05 Vaasa		PB	8 ka			
15.17,0	Kullervo Kalliokoski-46	KP-V	14.07 Kokkola		PB	5 pim	
15.17,0	Erkki Jämbäck-50	LK	14.07 Kokkola			6 pim	
15.23,6	Matti Kukkurainen-41	NU	14.07 Kokkola		PB	8 pim	
15.25,0	Tapio Virkkala-49	KP-V	22.08 Kokkola			11 kv	
15.30,6	Alpo Kinnunen-52	PInto	06.07 Pietarsaari		2 pim TUL
15.31,0	Sauli Joki-55		HT	27.05 Vaasa			15 ka	
15.35,0	Seppo Kirmanen-52	LK	27.05 Vaasa		PB	18 ka	
15.38,0	Kauko Laukkanen-50	PyPo	14.07 Kokkola			10 pim	
15.47,2	Kari Hirviniemi-56	RP	14.07 Kokkola			11 pim	
	--20--
15.49,4	Reino Hirvi-53		NU	29.07 Ylivieska			5 ka	
15.53,2	Simo Ruokoja-54		KT	05.08 Veteli			3-20 pim			
15.54,0	Asko Pöytäsaari-54	VetU	05.08 Veteli		PB	4-20 pim	


	10000m-73
31.06,0	Tapio Korva-48		RK	15.08 Vaasa			2 vaasa-10	
32.00,8	Kauko Laukkanen-50	PyPo	14.06 Iisalmi		PB	11 ka	
32.07,0	Antero Kortetmaa-47	UK	15.07 Kokkola			2 pim	
32.07,4	Kullervo Kalliokoski-46	KP-V	15.07 Kokkola		PB	3 pim	
32.09,4	Raimo Rauma-49		VetU	15.08 Vaasa			12 vaasa-10	
32.39,2	Rauno Kerola-45		LV	27.06 Kokkola			17 kv	
32.39,2	Jouko Lehtomäki		KV	29.08 Kokkola		PB	2 pk	
32.52,8	Matti Kukkurainen-41	NU	15.07 Kokkola		PB	4 pim	
33.26,4	Alpo Kinnunen-52	PInto	15.08 Vaasa			22 vaasa-10
34.01,0	Kauno Kangasvieri-37	TU	15.07 Kokkola			6 pim	
	---10---


	25000m-73   
1.25,56	Antero Kortetmaa-47	UK	30.09 Lohtaja			1 pim
1.25,58	Tapio Korva-48		RK	30.09 Lohtaja			2 pim
1.26,08	Raimo Rauma-49		VetU	30.09 Lohtaja		PB	3 pim
1.27,07	Tapio Virkkala-49	KP-V	30.09 Lohtaja			4 pim
1.35,12	Eero Korhonen-44	RK	30.09 Lohtaja			5 pim


	maraton-73
2.55,02	Tapio Virkkala-49	KP-V	07.10 Ruissalo
3.12,01	Harri Lauta		KU	20.05 Seinäjoki			16 hölkkä


	110m aidat-73
15,0	Vesa Heinonen-48	PyPo	23.09 Lähderanta		D ka
15,9	Olavi Pihlajaharhu-52	VetU	14.07 Kokkola			2 pim	
16,1	Matti Kalliokoski-45	HT	14.07 Kokkola		PB	3 pim	
16,3	Markku Huuhtanen-44	YK	14.07 Kokkola			4 pim	
16,3	Markku Juhola-47	KT	19.07 Ylivieska			1 alue-f	
16,5	Erkki Valtamäki-50	VetU	30.08 Veteli		PB	D pk	
17,0	Pekka Ojala-43		KaJu	14.07 Kokkola			3h2 pim		
17,0	Pentti Turpeinen-49	PK	03.06 Kaustinen			2 alues	
17,2	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	03.06 Kokkola			1 alues	
17,2	Pekka Autio-49		HK	03.06 Haapajärvi		1 alues	
	---10---					
17,4	Rauli Pudas-54		AV	04.08 Veteli			1-20 pim	
17,6	Perttu Pöllä		SS	30.08 Veteli			D pk	
17,9	Asko Köyhäjoki-52	KP-V	30.08 Veteli		PB	D pk	
18,5	Erkki Aho-50		RK	03.06 Alavieska			2 alues


	200m aidat-73
26,4	Matti Kalliokoski-45	HT	26.07 Kalajoki			2 ka	
26,5	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	26.08 Lappajärvi		3 ka	
27,5	Markku Huuhtanen-44	YK	26.07 Kalajoki			5 ka	
28,2	Jorma Alainen-41	KV	12.09 Kokkola			1 pk				
28,5	Helge Haapakoski-57	YK	12.09 Ylivieska			2 pk		
28,6	Erkki Valtamäki-50	VetU	09.08 Kaustinen			2 pk	
29,4	Heikki Känsäkangas-48	KP-V	09.08 Kaustinen			3 pk	
29,8	Reijo Vierimaa-54	AV	12.09 Ylivieska			3 pk		
30,2	Asko Köyhäjoki-52	KP-V	09.08 Kaustinen			4 pk	
30,3	Asko Takalo		YK	12.09 Ylivieska			4 pk		
	--10--


	400m aidat-73
56,6	Matti Kalliokoski-45	HT	15.07 Kokkola			1 pim	
57,0	Kauko Nikula-48		KT	29.08 Kokkola		PB	1 pk	
57,2	Jorma Alainen-41	KV	29.07 Ylivieska			2 ka	
57,7	Markku Huuhtanen-44	YK	15.07 Kokkola		PB	3 pim	
57,8	Pekka Ojala-43		KaJu	15.07 Kokkola			4 pim	
61,0	Juhani Vuolteenaho-49	NU	29.07 Ylivieska			4 ka	
61,3	Markku Heinonen-49	KV	29.08 Kokkola			3 pk	
63,5	Seppo Kangas-56		KT	29.08 Kokkola			4 pk	
64,1	Teijo Visuri-53		AV	19.08 Haapavesi			5-20 po	
65,0	Rauli Pudas-54		AV	05.08 Veteli			2-20 pim	


	3000m esteet-73
9.24,8	Antero Kortetmaa-47	UK	29.07 Ylivieska			1 kv	
9.48,6	Hannu Muuraiskangas-53	KT	14.07 Kokkola			2 pim	
9.51,2	Rauno Kerola-45		LV	14.07 Kokkola			3 pim	
9.51,8	Asko Häkkilä-47		NU	14.07 Kokkola			4 pim	
9.59,4	Eero Korhonen-44	RK	14.07 Kokkola			5 pim	
10.05,0	Seppo Kirmanen-52	LK	14.07 Kokkola			6 pim	


	korkeus-73
192	Hannu Niemelä-54	LV	01.07 Lohtaja			1 pk	
190	Martti Salmela-54	YK	10.06 Nivala			2 ka	
188	Eero Sipilä-48		YK	19.07 Ylivieska			1 alue-f	
186	Asko Laitala-51		RK	17.08 Rautio		PB	1 pk	
185	Tapani Torppa-55	KoJy	04.07 Kälviä			2 ka
185	Rauli Pudas-54		AV	04.08 Veteli		PB	1-20 pim	
185	Hannu Mehtälä-53	NU	04.08 Veteli			2-20 pim	
185	Heikki Niemelä-55	LV	04.07 Kälviä			3 ka
183	Hannu Korva-53		RK	08.07 Rautio			2 kylä-ott			
183	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	29.08 Kokkola			1 pk
	---10---	
183	Vesa Heinonen-48	PyPo	22.09 Lähderanta		D ka				
181	Jaakko Ojatalo-55	HU	25.06 Alavieska			D-18 pim	
181	Markku Juhola-47	KT	26.09 Kälviä			1 pitäj-m
181	Tapani Norppa-50	KT	26.09 Kälviä			2 pitäj-m
180	Juhani Korva-44		KV	02.06 Kokkola			1 alues	
180	Matti Koskinen		KV	02.06 Kokkola			3 alues	
180	Timo Ojatalo-49		HU	03.06 Himanka			1 alues
175	Eero Kinnunen		SS	21.08 Sievi			1 kunta	
175	Kalevi Sipilä-42	RK	30.08 Ylivieska			1 opett
172	Sakari Hannula-53	YK	12.09 Ylivieska			2 pk
	---20---	
172	Juhani Alasuvanto-55	KaJu		
171	Keijo Alaspää-57	VetU	30.08 Veteli			D-16 pk	
171	Heikki Korva-51		RK	17.08 Rautio			3 pk	
	

	seiväs-73	
445	Tapani Haapakoski-53	YK	07.08 Haapajärvi		1 pk	
440	Vesa Heinonen-48	PyPo	26.08 Espoo			D ka
435	Rauli Pudas-54		AV	19.08 Haapavesi			2-20 po
400	Risto Niemelä-46	YK	07.08 Haapajärvi		3 pk
400	Mauno Niemelä-36	HK	16.08 Haapajärvi		3 pk
400	Timo Pajala-53		AV	07.08 Haapajärvi		3 pk
386	Helge Haapakoski-57	YK	16.08 Haapajärvi		1-16 pk
367	Jarmo Eronen-57		HK	16.08 Haapajärvi		2-16 pk	
360	Erkki Valtamäki-50	VetU	26.06 Alavieska			D pim
360	Jaakko Ojatalo-55	HU	26.06 Alavieska
	---10---
340	Asko Köyhäjoki-52	KP-V	30.08 Veteli		PB	D pk			
340	Juhani Näreharju-57	VetU	18.09 Veteli		PB	1 pitäj-m	
330	Perttu Pöllä-49		SS	30.08 Veteli			D pk	
330	Markku Leppävuori-55	VetU	30.08 Veteli			D-18 pk	
320	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	
320	Tapani Torppa-55	KoJy	04.08 Himanka			3-18 pim
310	Hannu Korva-53		RK	26.06 Alavieska			D-18 pim
310	Esa Siermala-55		HU		
310	Antero Niemelä		HU		
310	Pekka Pöllä-49		SS	30.08 Veteli			D-18 pk
	---20---


	pituus-73
718	Esko Elsilä-54		YK	21.07 Kuopio			1-20 SM	
701	Markku Juhola-47	KT	19.07 Ylivieska			2 alue-f	
700	Vesa Heinonen-48	PyPo	22.09 Espoo			D ka				
691	Pentti Turpeinen-49	PK	14.07 Kokkola			1q pim	
676	Pauli Haapalainen-50	KV	26.08 Pori			2 pk
659	Erkki  Valtamäki-50	VetU	14.07 Kokkola		PB	3q pim	
659	Heikki Heikkilä-55	PTU	25.08 Oulu			3 outok			
652	Vesa Mäki-46		HK	03.06 Haapajärvi		1 alues	
642	Veli Ranta-Ojala-42	LV	14.07 Kokkola  			4 pim	
641	Reijo Vierimaa-54	AV	19.07 Ylivieska			4 alue-f
	-10-	
641	Mauri Heinonen-55	KV	19.07 Ylivieska			5 alue-f	
639	Heikki Juvonen-48	KV	03.06 Kokkola			1 alues							
637	Alpo Aho-41		HK	30.08 Haapajärvi		1 pk	
635	Aulis Koivuniemi-49	PK	27.07 Veteli			1 pk				
631	Tapani Haapakoski-53	YK	04.08 Veteli			2-20 pim	
630	Juhani Alasuvanto	KaJu	11.09 Raahe			2-18 koulu					
629	Eero Kinnunen		SS	(22.8) Sievi			1 kunta	
628	Perttu Pöllä		SS	29.08 Veteli			D pk	
627	Leevi Haapala-42	YK	17.06 Kannus			2 pk		
626	Vesa Kinaret-46		HU	14.07 Kokkola			7q pim	
	-20-
624	Heikki Penttilä-56	KP-V	23.09 Veteli			1-18	
	

	kolmiloikka-73
14.20	Martti Salmela-54	YK	19.07 Ylivieska			1 alue-f	
14.17	Heikki Juvonen-48	KV	15.07 Kokkola			1 pim	
13.94	Urho Lehtola-42		HK	15.07 Kokkola			2 pim	
13.93	Reijo Vierimaa-54	AV	03.06 Alavieska			1 alues	
13.58	Juhani Keski-Sipilä-55	RK	19.08 Haapavesi			4-20	
13.33	Pasi Isokääntä		AV	05.08 Himanka			2-18 pim	
13.21	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	19.07 Ylivieska			3 alue-f	
13.15	Keijo Alaspää-57	VetU	05.08 Veteli			1-16 pim	
13.09	Asko Laitala-51		RK	17.08 Rautio			1 pk	
13.02	Mauno Haapala-53	YK	30.05 Ylivieska			2 pk				
	---10---						
13.00	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	03.06 Kaustinen			1 alues	
12.90	Pekka Pöllä		SS	03.06 Himanka			1 alues	
12.88	Vesa Kinaret-46		HU	03.06 Himanka			2 alues	
12.73	Alpo Aho-41		HK	19.07 Ylivieska			4 alue-f	
12.65	Mikko Peltokorpi	SS	(22.8) Sievi			2 kunta	
12.53	Ari Mikkola		AV	05.08 Veteli			2-16 pim	
12.36	Tapani Norppa-50	KT	19.07 Ylivieska			6 alue-f	
12.32	Hannu Korva-53		RK	17.08 Rautio			2 pk	
12.26	Juhani Korva		KV	15.08 Ykspihlaja		3 pk	
12.20	Uolevi Kivelä-52	PK	26.08 Perho			1 kunta	
	---20---


	kuula-73
18.18	Pentti Kahma-43		AV	10.06 Nivala			2 ka	
14.75	Heikki Kangas-51	AV	14.07 Kokkola			2 pim	
14.24	Juhani Sillanpää-49	VetU	19.07 Ylivieska			2 alue-f	
14.13	Aarre Keski-Rekilä-40	KU	26.08 Lestijärvi		1 pk	
14.04	Kauko Luikku-46		RP	20.05 Reisjärvi			1 pk		
13.99	Heikki Isopahkala-49	KaJu	14.07 Kokkola			3 pim	
13.91	Pekka Haikara-48	NU	08.07 Lestijärvi	PB	1 pk	
13.53	Markku Juhola-47	KT	04.07 Kälviä			1 ka	
13.48	Jussi Kangas		HK	30.08 Haapajärvi	PB	1 pk		
13.43	Niilo Sorvoja-51	YK	16.08 Ylivieska			1 kunta    	
	---10---			
13.36	Erkki Anias-53		HK	04.08 Veteli			1-20 pim	
13.31	Sauli Viitala-33	KaJu	30.08 Ylivieska			1 ope	
13.31	Vesa Heinonen-48	PyPo	22.09 Lähderanta		D ka	
13.29	Pekka Ojala-43		YK	16.08 Ylivieska			2 kunta	
13.28	Asko Köyhäjoki-52	KP-V	03.06 Kaustinen		PB	2 alues	
13.18	Timo Pajala-53		KaJu	04.08 Veteli			2-20 pim	
13.11	Valde Anttila-35	KV	19.07 Ylivieska			3 alue-f	
13.02	Esko Elsilä-54		YK	16.08 Ylivieska			3 kunta
12.98	Esko Vähätiitto-44	HK	03.06 Haapajärvi		2 alues	
12.89	Pentti Ranttila-40	NU	30.08 Ylivieska			2 ope
	---20---


	kiekko-73	mitalilaji
66.30	Pentti Kahma-43		YK	29.07 Ylivieska			1 kv	
54.34	Reijo Niskanen-46	AV	17.06 Reisjärvi			1 pk	
53.27	Juhani Sillanpää-49	VetU	30.06 Reisjärvi			1 pk	
45.74	Heikki Isopahkala-49	KaJu	15.08 Kalajoki				
45.20	Kauko Luikku-46		RP	14.06 Alavieska		PB	1 pk	
42.05	Vesa Heinonen-48	PyPo	26.08 Espoo			D	
40,42	Teuvo Saaranen-nn	PTU	02.08 Haapajärvi		1 pk
39.66	Pentti Ranttila-40	NU	30.08 Kannus			1 so OAJ
39.66	Timo Pajala-53		KaJu	05.08 Veteli			1-20 pim	
39.62	Markku Juhola-47	KT	26.09 Kälviä			1 kunta	
	--10--	
38.90	Veikko Jutila-38	AV	16.08 Alavieska			2 pk
37.54	Martti Salmela-54	YK	05.08 Veteli			2-20 pim	
37.28	Tauno Ruotsala-39	KoJy	04.07 Kokkola			1 pk	
37.25	Sauli Viitala-33	KaJu	30.08 Kannus			1-35 so OAJ	
37.22	Lenni Huuki-35		KU	03.06 Himanka			1 alues
37.10	Niilo Sorvoja-51	YK	16.08 Ylivieska			1 kunta	
37.04	Leo Saari-52		VetU	03.06 Kaustinen			2 alues	
36.80	Valde Anttila-35	KV	19.07 Ylivieska			3 alue-f	
36.48	Pekka Ojala-43		YK	03.06 Alavieska			3 alues	
36.41	Mikko Kivelä-40		HU	06.09 Himanka		PB	1 kunta
	--20--				
36.02	Heikki Aronen-48	PyPo	03.06 Haapajärvi		1 alues	


	moukari-73
70.60	Heikki Kangas-51	AV	04.08 Celje			2 E-cup	
58.06	Heimo Polvi-46		KV	17.05 Pori		PB	1	
56.22	Niilo Sorvoja-51	YK	14.07 Kokkola			2 pim				
47.90	Tuomo Hautala-47	NU	14.08 Nivala			2 pk		
47.40	Veikko Jutila-38	AV	16.08 Alavieska			1 pk	
47.34	Erkki Anias-53		AV	22.07 Kuopio			6-20 SM		
47.10	Asko Köyhäjoki-52	KP-V	09.08 Kaustinen		PB	1 pk		
46.32	Klaus Kiviniemi-41	KV	14.07 Kokkola			3 pim	
40.20	Kauko Sorvoja-45	YK	16.08 Ylivieska			2 km		
40.12	Tauno Tikkalahti-34	KTU	04.07 Pietarsaari		3 pk
	--10--		
38.98	Olavi Kiljo-58		AV	19.08 Haapavesi			3-20 po			
38.86	Esko Häkkinen		HK	16.08 Haapajärvi		2 pk
38.56	Aarne Hedetniemi-41	HK	16.08 Haapajärvi		3 pk	
38.38	Jaakko Nuorala-54	AV	19.08 Haapavesi			4-20 po	


	keihäs-73
84.44	Aimo Aho-51		RP	12.08 Hyvinkää			3 SM			
70.76	Esko Aho-45		RP	01.09 Reisjärvi			1 pk	
68.96	Kosti Nahkala-43	AV	10.06 Toholampi			1 ka			
68.02	Pentti Nikkari-55	KoJy	22.09 Oulu			2 KLL			
67.04	Timo Herlevi-51		UK	15.07 Kokkola			2 pim	
65.62	Juha Rutanen-48		KaKi	23.08 Kannus			1 pitäj-m
63.00	Aulis Sillanpää-55	VetU	20.05 Reisjärvi			1 pk				
62.94	Toivo Kopakkala-53	YK	(18.8) Ylivieska	PB	1 kunta		
61.87	Osmo Röntynen-58	NU	(22.8) Sievi			1 pitäj-m	
61.64	Oiva Junno-39		NU	03.06 Haapajärvi		1 alues	
	---10---
61.54	Pauli Haavisto-42	PyPo	03.06 Haapajärvi		2 alues				
61.04	Leo Finnilä-43		HK	03.06 Haapajärvi		3 alues	
60.30	Pertti Koski-Vähälä-50	KV	02.06 Kokkola			2 alues	
60.20	Heikki Penttilä-56	KP-V	15.08 Kaustinen			3-18 ka	
60.18	Kauko Poikola-53	VetU	04.08 Veteli		PB	1-20 pim	
60.08	Olavi Koskela-52	PK	26.08 Perho		PB	1 pitäj-m	
59.96	Arvo Salmela-37		KV	19.07 Ylivieska			4 alue-f	
58.88	Reijo Vierimaa-54	AV	04.08 Veteli			3-20 pim	
58.58	Kari Kentala-55		HT	13.06 Kokkola			3 pk	
58.34	Erkki Isokivi-57	PK				
	---20---



					1972	

	100m-72
10,3	Markku Juhola-47	KT	05.08 Kalajoki		PB	1h pim	
10,8	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	07.06 Kokkola			1 pk	
11,1	Matti Kalliokoski-45	HT	14.06 Jyväskylä			2 ka	
11,1	Erkki Myllymäki-50	KaJu	16.07 Lohtaja		PB	2 ka	
11,1	Juha Huusko-54		VetU	11.08 Veteli			1 pk	
11,2	Vesa Mäki-46		HK	01.07 Haapajärvi		1 pk	
11,2	Hannu Himanka-54	LV	17.08 Lohtaja  		PB	2 pk	
11,3	Heikki Pesonen-43	NU	01.07 Haapajärvi		2 pk	
11,3	Kaappo Nissilä-50	LV	07.08 Lohtaja		PB	3 pk	
11,3	Esko Elsilä-54		YK				
	---10---					
11,4	Markku Vähäkainu-53	VetU	11.06 Veteli			2 pk	
11,4	Jorma Seppälä-53	TU	16.07 Alajärvi			2 kv	
11,4	Reijo Ketola-51		HK	05.08 Kalajoki 			4 pim	
11,4	Aulis Koivuniemi-49	PK	11.08 Veteli		PB	2 pk	
11,4	Juhani Latukka-44	KaJu	03.09 Kannus			1 pk	
11,5	Alpo Aho-41		HK	01.07 Haapajärvi		3 pk	
11,5	Tuomo Orava-52		KU	03.09 Kannus		PB	2 pk	
11,5	Juha Järvenpää-56	KU	26.08 Kannus		PB	1-16	
11,6	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	11.06 Veteli   			3 pk
11,6	Erkki Mäntylä-46	KV	11.06 Veteli			4 pk
	---20---


	200m-72
21.19	Markku Juhola-47	KT	03.09 Munchen, GER	PB	7s1 OK	
22,1	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	12.07 Kälviä			2 kv	
22,9	Vesa Mäki-46		HK	02.08 Haapajärvi		2 alue-f	
23,1	Matti Kalliokoski-45	HT	12.07 Kälviä			3 kv	
23,1	Jorma Seppälä-53	TU	18.06 Kokkola		PB	3h1 kv	
23,6	Kauko Alajoki-47	KV	04.06 Kokkola			2 alues	
23,6	Markku Vähäkainu-53	VetU	18.06 Kokkola			3h2 kv		
23,6	Juha Huusko-54		VetU	29.07 Lohtaja			1-18 pim		
23,7	Heikki Pesonen-43	NU	06.07 Nivala			1 pk	
23,8	Jorma Alainen-41	KV	06.07 Himanka			1 pk	
	--10--			
24,0	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	04.06 Veteli			2 alues	
24,0	Aulis Koivuniemi-49	PK	04.06 Veteli			3 alues
24,0 	Kaappo Nissilä-50	LV	04.06 Kokkola			3 alues
24,0	Erkki Mäntylä-46	KV	14.06 Kokkola			2 pk
24,1	Vesa Mäki-46		HK	04.06 Nivala			1 alues
24,2	Lasse Tikkakoski-52	VetU	27.08 Äänekoski			4-20 po	
24,2	Jorma Vahtiala-54	KV	30.07 Lohtaja 		PB	2-18 pim
24,3	Kauko Nikula-48		KT	04.06 Kokkola			4 alues
24,3	Erkki Vistiaho-40	KV	12.07 Kälviä			4h2 kv	
24,3	Tapani Hotakainen-53	VetU	02.08 Haapajärvi		4 alue-f	
	--20--
24,3	Markku Huuhtanen-44	YK	02.08 Haapajärvi		5 alue-f

vahvistamaton
23,1	Juha Huusko-54		VetU		


	400m-72
50,4	Heikki Pesonen-43	NU	18.06 Kokkola			1 kv	
50,7	Kauko Nikula-48		KT	19.08 Oulu	
51,2	Matti Kalliokoski-45	HT	30.05 Jyväskylä			2h2 ka	
51,5	Markku Vähäkainu-53	VetU	29.07 Ylivieska			1-20 pim	
51,7	Jorma Alainen-41	KV	19.07 Turku			2B PNG		
52,0	Markku Heinonen-49	KV	18.06 Kokkola			3 kv	
52,2	Jouko Kataja-aho-53	KoJ	29.07 Ylivieska			2-20 pim	
52,2	Erkki Mäntylä-46	KV	23.08 Kokkola			2 pk	
52,4	Kaappo Nissilä-50	LV	07.06 Kokkola			1 pk	
52,6	Vesa Heinonen-48	PyPo	11.08 Joensuu			D SM	
	---10---			
52,9	Eero Koivisto-54	VetU	30.07 Lohtaja			1-18 pim
53,3	Juhani Vuolteenaho-49	NU	28.06 Kokkola			3 pk	
53,3	Leo Saari-52		VetU	22.07 Keuruu			D-20 SM
53,7	Sulevi Isopahkala-46	RK	07.06 Kokkola			3 pk	
53,8	Lasse Tikkakoski-52	VetU	27.08 Äänekoski			2-20 po	
54,0	Hannu Ruotsala-54	LV	17.09 Lohtaja			1-18 cup
54,3	Jouko Ihanus-47		LV	14.09 Lohtaja			2 pk
54,5	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	11.08 Veteli			2 pk
54,6	Mauri Heinonen-55	KV	28.06 Kokkola			6 pk
54,6	Eero Korhonen-44	RK	23.08 Kokkola			3 pk
	---10---


	800m-72
1.54,5	Jouko Kataja-aho-53	KoJ	15.08 Turku			6 kv	
1.55,1	Lasse Orimus-50		KV	09.08 Kokkola			1 pk	
1.55,6	Raimo Haanpää-53	KV	24.08 Kälviä			2 pk	
1.56,6	Sulevi Isopahkala-46	TU	24.08 Kälviä			3 pk	
1.57,0	Risto Alakorpi-50	UK	05.07 Ullava			1 pk	
1.57,1	Heikki Pesonen-43	NU	16.07 Asikkala			2 kv	
1.57,7	Hannu Ruotsala-54	LV	27.08 Äänekoski			1-20 po	
1.57,8	Vesa Känsälä-49		KP-V	15.08 Kaustinen			1 ka	
1.57,8	Eero Koivisto-54	VetU	27.08 Äänekoski			2-20 po	
1.58,2	Kauko Nikula-48		KT	12.07 Kälviä			4A ka	
	---10---
1.58,4	Pekka Ojala-43		YK	19.07 Toholampi		PB	2A pk	
1.58,8	Juhani Kattilakoski-52	KP-V	27.06 Kälviä		PB	1-20 pk	
1.59,0	Kauko Pulkkinen-52	VetU	18.06 Kokkola			2-20 kv	
1.59,1	Eero Kinaret-56		HU	08.09 Gävle	
1.59,2	Erkki Ojala-52		KaJu	19.07 Toholampi		PB	3A pk	
1.59,2	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	15.08 Kaustinen			3 ka	
1.59,5	Antero Kortetmaa-47	UK	19.07 Toholampi			4A pk	
1.59,5	Matti Anttila-56	KT	27.06 Kälviä			2-20 pk	
1.59,7	Juhani Vuolteenaho-49	NU	13.07 Haapajärvi		1 pk	
2.00,4	Erkki Nyman-51		KaNsU	13.07 Haapajärvi		2 pk	
	---20---
2.00,5	Jorma Alainen-41	KV	24.08 Kälviä			5 pk	
2.00,6	Simo Ruokoja-54		KT	12.07 Kälviä			2-18 ka	
2.00,7	Pentti Harju-49		KP-V	15.08 Kaustinen			4 ka	
2.01,4	Mauri Niemi-55		KT	03.07 Oulu			5-18	
2.01,4	Markku Heinonen-49	KV	09.08 Kokkola			6 pk	
2.01,5	Aki Ruotsala-54		LV	15.09 Tampere			4-18				
2.01,8	Velu Syrjälä-50		TU	19.07 Toholampi			5A pk	
2.01,8	Veikko Ahola-56		KaJu	03.07 Oulu			2-16 Meskus-k	
2.01,9	Erkki Jämbäck-50	KaNsU	13.07 Haapajärvi		3 pk	
2.02,0	Timo Lehto-56		KV	13.09 Kokkola			2-16	
	---30---


	1500m-72
3.50,9	Risto Alakorpi-50	UK	27.07 Imatra			3 kv     	
3.52,4	Lasse Orimus-50		KV	19.07 Turku			5B PNG	
3.52,8	Raimo Haanpää-53	KV	15.08 Turku			5 kv				
3.55,3	Jouko Kataja-aho-53	KoJ	30.05 Jyväskylä		PB	3 ka	
3.59,0	Sulevi Isopahkala-46	TU	09.08 Kokkola		PB	1 pk	
3.59,8	Juhani Kattilakoski-52	KP-V	18.06 Kokkola		PB	7A kv	
4.02,8	Aki Ruotsala-54		LV	09.08 Kokkola			2 pk	
4.04,3	Eero Koivisto-54	VetU	24.09 Kuortane			4 KLL	
4.04,9	Hannu Ruotsala-54	LV	13.09 Kokkola		PB	9 tähti-k	
4.05,2	Eero Kinaret-56		HU		
	---10---			
4.05,6	Erkki Nyman-51		KaNsU	11.08 Haapajärvi		1 pk	
4.05,6	Antero Kortetmaa-47	UK	13.08 Himanka			1 pk	
4.05,8	Erkki Ojala-52		KaJu	29.07 Ylivieska			2-20 pim	
4.06,4	Simo Ruokoja-54		KT	13.08 Himanka			2 pk	
4.06,7	Raimo Rauma-49		VetU	26.05 Vaasa			4 ka	
4.06,7	Kauko Pulkkinen-52	VetU	          	
4.07,0	Kauko Laukkanen-50	PyPo	16.07 Kärsämäki			7 ka	
4.07,0	Pentti Harju-49		KP-V	09.08 Kokkola		PB	4 pk	
4.07,3	Rauno Kerola-45		LV	18.06 Kokkola			2B kv 	
4.07,9	Vesa Känsälä-49		KP-V	04.06 Veteli			3 alues
	---20---


	3000m-72
8.14,0	Risto Alakorpi-50	UK	23.06 Keuruu			8 kv	
8.20,6	Lasse Orimus-50		KV	11.06 Raahe			4A ka	
8.30,2	Juhani Kattilakoski-52	KP-V	12.07 Kälviä			2 ka	
8.30,4	Jouko Kataja-aho-53	KoJ	12.07 Kälviä			3 ka	
8.40,0	Raimo Haanpää-53	KV	23.06 Keuruu			22 kv	
8.43,8	Raimo Koppinen-48	KV	12.07 Kälviä			4 ka	
8.45,6	Rauno Kerola-45		LV	27.06 Kälviä			1 pk	
8.46,0	Kauko Pulkkinen-52	VetU	27.06 Kälviä			2 pk	
8.46,2	Simo Ruokoja-54		KT	27.06 Kälviä			3 pk	
8.47,0	Antero Kortetmaa-47	UK	23.08 Lappajärvi		2 ka  	
	---10---			
8.48,0	Antero Kanala-50	HT	12.07 Kälviä			7 ka	
8.49,8	Aki Ruotsala-54		LV	26.08 Keuruu			3-18 piiri-cup	
8.51,2	Raimo Rauma-50		VetU	27.06 Kälviä			4 pk	
8.57,0	Erkki Jämbäck-50	LK	30.08 Halsua			1 pk	
8.57,3	Erkki Nyman-51		KaNsU	23.07 Reisjärvi			1 pk	
8.57,6	Eljas Nygård-50		HT	30.08 Halsua			2 pk	
8.58,1	Kullervo Kalliokoski-46	HT	30.08 Halsua			3 pk	
8.59,6	Tapio Virkkala-49	KP-V	15.09 Tampere			9 BC kv	
9.02,7	Kauko Laukkanen-50	PyPo	22.08 Valtimo			9 ka			
9.07,0	Vesa Krintilä-55	KP-V	12.07 Kälviä			14 kv
	---20---	


	5000m-72
14.17,2	Risto Alakorpi-50	UK	19.07 Turku			8 PNG	
14.29,2	Lasse Orimus-50		KV	26.05 Vaasa			2 ka	
14.56,8	Raimo Koppinen-48	KV	23.06 Kuortane			3 kv	
15.00,0	Jouko Kataja-aho-53	KoJ	26.05 Vaasa			4 ka	
15.11,0	Antero Kortetmaa-47	UK	15.08 Kaustinen			2 ka	
15.14,2	Juhani Kattilakoski-52	KP-V	26.05 Vaasa			7 ka	
15.20,0	Rauno Kerola-45		LV	26.05 Vaasa			8 ka	
15.20,4	Erkki Jämbäck-50	KaNsU	15.08 Kaustinen			5 ka	
15.28,0	Kullervo Kalliokoski-46	HT	15.08 Kaustinen			6 ka	
15.31,2	Tapio Korva-48		RK	05.08 Kalajoki			3 pim	
	---10---			
15.34,0	Aki Eskola-38		HU	05.08 Kalajoki			4 pim	
15.34,8	Pentti Laukkanen-52	PyPo	26.05 Vaasa			10 ka	
15.38,2	Raimo Rauma-49		VetU	15.07 Evijärvi			2 ka 	
15.40,6	Erkki Nyman-51		KaNsU	05.08 Kalajoki			5 pim	
15.44,4	Matti Kukkurainen-41	NU	23.06 Kuortane			11 kv	
15.45,9	Aki Ruotsala-54		LV	05.08 Kalajoki			6 pim	
15.54,4	Veikko Ahola-56		KaJu	04.06 Kalajoki			2 alues				
15.56,0	Eero Nissi-49		KT	02.08 Haapajärvi		2 alue-f	
16.01,6	Kari Kettunen		HK	14.09 Haapajärvi		2 pk	
16.02,0	Esa Häkkilä-51		NU	14.09 Haapajärvi		3 pk	
	---20---			


	10000m-72
29.19,2	Risto Alakorpi-50	UK	25.05 Otaniemi			5 ka	
31.13,4	Tapio Korva-48		RK	18.06 Kokkola			10 kv	
31.18,4	Antero Kortetmaa-47	UK	25.05 Otaniemi			15 ka	
33.23,6	Rauno Kerola-45		LV	06.08 Kalajoki			3 pim	
33.24,0	Kullervo Kalliokoski-46	HT	06.08 Kalajoki			4 pim	
33.39,8	Kauko Laukkanen-50	PyPo	06.08 Kalajoki			5 pim	
33.58,6	Aki Eskola-38		HU	06.08 Kalajoki			6 pim	
34.19,6	Osmo Kauranen-45	PyPo	06.08 Kalajoki			7 pim
34.20,0	Matti Kukkurainen-41	NU			
34.20,4	Raimo Rauma-49		VetU	02.07 Kauhava			9 ka	
	---10---			
35.15,0	Seppo Kirmanen-52	KaNsU	06.08 Kalajoki			9 pim
35.24,4	Eero Korhonen-44	RK	06.09 Kokkola			1 pk	


	25000m-72   
1.23,06	Risto Alakorpi-50	UK	17.09 Pyhäjärvi		PB	1 pim
1.25,09	Antero Kortetmaa-47	UK	17.09 Pyhäjärvi			2 pim
1.25,13	Tapio Korva-48		RK	17.09 Pyhäjärvi			3 pim
1.28,30	Kauko Laukkanen-50	PyPo	17.09 Pyhäjärvi			4 pim
1.30,54	Hannu Ahola-51		HK	17.09 Pyhäjärvi		PB	5 pim
1.33,15	Erkki Jämbäck-50	LK	24.09 Reisjärvi			1 pk
1.35,12	Osmo Kauranen-45	PyPo	17.09 Pyhäjärvi			7 pim
1.36,58	Pentti Kouvolainen-52	PyPo	17.09 Pyhäjärvi			8 pim
1.37,28	Seppo Kirmanen-52	KaNsU	24.09 Reisjärvi			2 pk


	maraton-72
2.27,49	Raimo Koppinen-48	KV	02.04 Turku		PB	7 Artturin-m


	110m aidat-72
15,9	Heikki Tervonen-52	PyPo	22.07 Keuruu			5-20 SM	
16,0	Markku Huuhtanen-44	YK	19.08 Ylivieska		PB	1 kunta	
16,1	Pekka Ojala-43		KaJu	19.08 Ylivieska			2 kunta	
16,2	Olavi Pihlajaharhu-52	VetU	11.06 Veteli			1 pk	
16,4	Markku Jussila-50	SS	19.08 Ylivieska		PB	3 kunta	
16,4	Matti Kalliokoski-45	HT	05.08 Kalajoki			1 pim	
17,0	Erkki Valtamäki-50	VetU	11.06 Veteli			2 pk	
17,4	Timo Pajala-53		KaJu	23.07 Keuruu			D-20 SM	
18,0	Perttu Pöllä		SS	28.06 Veteli			D pim	
18,0	Erkki Mäntylä-46	KV	11.06 Veteli			3 pk	
							
18,6	Leo Saari-52		VetU	27.08 Äänekoski			4-20 po	
18,9	Seppo Anias		AV	29.07 Ylivieska			2-20 pim	


	200m aidat 1972
24,5	Markku Juhola-47	KT	02.08 Haapajärvi		1 alue-f	
25,6	Matti Kalliokoski-45	HT	24.08 Haapajärvi		1 pk	
26,1	Vesa Mäki-46		HK	02.08 Haapajärvi		2 alue-f   	
26,2	Pekka Ojala-43		KJ	02.08 Haapajärvi		3 alue-f	
26,8	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	10.09 Veteli			1 pk	
27,0	Pekka Autio-49		HK	13.07 Haapajärvi		1 pk	
27,2	Jorma Alainen-41	KV	04.06 Kokkola			1 alues	
27,4	Markku Huuhtanen-44	YK	16.06 Ylivieska			1 pk		
27,5	Veli Ranta-Ojala-42	LV	04.06 Kokkola			2 alues	
27,8	Erkki Valtamäki-50	VetU	04.06 Veteli			3 alues	
	---10---
28,0	Pekka Vuolle-41		KT	04.06 Kokkola			3 alues
28,0	Markku Jussila-50	YK	25.07 Ylivieska			3 pk
28,1	Leevi Haapala-42	YK	25.07 Ylivieska			4 pk
28,2	Markku Vähäkainu-53	VetU	02.08 Haapajärvi		5 alue-f


	400m aidat-72
56,2	Matti Kalliokoski-45	HT	02.07 Ylivieska			1 kv	
56,2	Jorma Alainen-41	KV	09.08 Kokkola			1 pk	
56,4	Pekka Ojala-43		KaJu	09.08 Kokkola			2 pk	
58,8	Markku Huuhtanen-44	YK	06.08 Kalajoki			4 pim	
59,5	Markku Vähäkainu-53	VetU	27.08 Äänekoski		PB	1-20 po	
60,4	Leo Saari-52		VetU	29.07 Ylivieska		PB	1-20 pim	
63,9	Seppo Anias		AV	29.07 Ylivieska			3-20 pim	
65,5	Lasse Tikkakoski-52	VetU	29.07 Ylivieska			4-20 pim	
66,3	Teijo Visuri-53		AV	29.07 Ylivieska			5-20 pim
66,8	Esa Kylmäperä-52	NU	29.07 Ylivieska			6-20 pim	
	---10---


	3000m esteet-72
9.01,2	Risto Ala-Korpi-50	UK	13.08 Joensuu			7 SM	
9.30,0	Raimo Koppinen-48	KV	02.07 Jyväskylä			6 kv
9.40,2	Juhani Kattilakoski-52	KP-V	16.07 Lohtaja			2 ka	
9.49,2	Antero Kortetmaa-47	UK	16.07 Kohtaja			3 ka	
9.53,6	Eero Nissi-49		KT	05.08 Kalajoki			2 pim 	
10.10,8	Asko Häkkilä-47		NU	05.08 Kalajoki			3 pim 	
10.30,6	Seppo Kirmanen-52	KaNsU	05.08 Kalajoki			4 pim 	


	korkeus-72
193	Eero Sipilä-48		YK	22.08 Alavieska			1 pk	
191	Hannu Niemelä-54	LV	27.08 Äänekoski			1-20 po	
187	Martti Salmela-54	YK	27.08 Äänekoski			2-20 po	
186	Jaakko Ojatalo-55	HU	16.07 Lohtaja			2-18 ka	
183	Heikki Niemelä-55	LV	28.06 Kokkola			2 pk	
180	Tapani Norppa-50	KT	28.06 Kokkola			3 pk		
180	Kauko Alajoki-47	KV	18.06 Kokkola			4 kv	
180	Matti Koskinen-47	KV	04.06 Kokkola			2 alues	
180	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	09.08 Kokkola			2 pk	
180	Pekka Ojala-43		YK	19.09 Ylivieska		PB	1 opett	
	---10---			
178	Ilkka Jylhä-53		KP-V	30.07 Ylivieska			1-20 pim	
178	Arvo Ahola		NU	30.07 Ylivieska			2-20 pim	
176	Erkki Sivula		SS	04.06 Toholampi			2 alues	
176	Tapio Hirvi-55		LV	17.08 Lohtaja			3 pk	
175	Hannu Korva-53		RK	04.06 Kalajoki			2 alues	
175	Timo Pajala-53		KaJu	04.06 Kalajoki			4 alues	
175	Asko Laitala-51		RK	04.06 Kalajoki			5 alues	
175	Sauli Joki-55		HT	04.06 Veteli			2 alues	
175	Timo Ojatalo-49		HU	06.07 Himanka			3 pk
175	Tapani Torppa-55	KoJy	06.07 Himanka			3-18 pk	
	---20---
175	Rauli Pudas-54		AV	30.07 Lohtaja			3-18 pim		
175	Esa Hintsala		YK		
173	Kaarlo Huhtala		SL	04.06 Toholampi			3 alues	
171	Markku Huuhtanen-44	YK	18.08 Ylivieska			2 kunta	


	seiväs-72	
430	Risto Niemelä-46	YK	11.08 Haapajärvi		1 pk
430	Pekka Autio-49		HK	11.08 Haapajärvi		2 pk
430	Tapani Haapakoski-53	YK	11.08 Haapajärvi		3 pk
420	Timo Pajala-53		KaJu	23.07 Keuruu			D20 SM
420	Rauli Pudas-54		AV	27.08 Äänekoski			3-20 po
420	Jouko Mäki-Petäjä-40	KV	02.08 Haapajärvi		2 alue-f
415	Mauno Niemelä-36	HK	02.08 Haapajärvi		3 alue-f
360	Helge Haapakoski-57	YK	19.08 Ylivieska			1-18 kunta			
360	Vesa Heinonen-48	PyPo	12.08 Joensuu			D SM	
360	Erkki Valtamäki-50	VetU	04.06 Veteli			1 alues		
	---10---	
340	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	04.06 Kokkola			1 alues		
340	Jarmo Eronen-57		HK	11.08 Haapajärvi		2-16 pk	
330	Jaakko Ojatalo-55	HU	28.06 Veteli			D18 pim	
320	Hannu Niemelä-54	LV	29.07 Lohtaja			2-18 pim		
320	Kari Laurila-55		KU	29.07 Lohtaja			3-18 pim	
320	Seppo Anias-53		AV	03.08 Alavieska			2-18 pk
320	Juha Annala-54		KU	26.08 Kannus			1-18 pk				
318	Reijo Vierimaa-54	AV	28.06 Veteli			D18 pim		
318	Markku Leppävuori-55	VetU	28.06 Veteli			D18 pim		
318	Pekka Halonen-54	NU	28.06 Veteli			D18 pim
	---20---		


	pituus-72
701	Esko Elsilä-54		YK	22.07 Oulu			2-18	
686	Vesa Heinonen-48	PyPo	11.08 Joensuu			D SM	
684	Heikki Juvonen-48	KV	16.07 Lohtaja			1 ka	
665	Veli Ranta-Ojala-42	LV	04.06 Kokkola			1 alues	
662	Markku Jussila-50	SS	05.08 Kalajoki			1 pim	
654	Vesa Mäki-46		HK	24.08 Haapajärvi		1 pk	
651	Erkki Valtamäki-50	VetU	04.06 Veteli			1 alues	
649	Timo Pajala-53		KaJu	17.08 Lohtaja			3 pk	
647	Aulis Koivuniemi-49	PK	18.06 Perho			1 pk	
646	Leevi Haapala-42	YK	02.08 Haapajärvi		2 alues-f	
	---10---						
643	Reijo Vierimaa-54	AV	04.06 Kalajoki			2 alues	
641	Risto Nilkula-51	KT	04.06 Kokkola			3 alues	  
639	Eero Sipilä-48		AV	16.06 Ylivieska			1 pk	
637	Alpo Aho-41		HK	29.06 Haapajärvi		2 pk	
635	Erkki Aho-50		AV	18.08 Rautio			1 pk	
635	Pekka Ojala-43		KaJu	23.08 Ylivieska			3 pk	
631	Timo Väre		KaJu	17.09 Lohtaja			1-16 cup	
628	Tuomo Orava-52		KU					
626	Matti Kalliokoski-45	HT	11.06 Lestijärvi		1 pk	
624	Vesa Kinaret-46		HU	04.06 Toholampi			1 alues
	---20---
                                                

	kolmiloikka-72
14.50	Heikki Juvonen-48	KV	02.07 Ylivieska			2 kv	
14.32	Esko Elsilä-54		YK	26.08 Keuruu			1-18 piiri-cup	
14.18	Risto Nikula-51		KT	02.07 Ylivieska			4 kv	
13.75	Reijo Vierimaa-54	AV	02.07 Ylivieska			6 kv	
13.62	Martti Salmela-54	YK	02.07 Ylivieska			7 kv	
13.57	Markku Jussila-50	YK	06.08 Kalajoki 			3 pim	
13.48	Mauno Haapala-53	YK	16.06 Ylivieska			1 pk					
13.35	Pentti Puusaari-43	HU	06.08 Kalajoki 			4 pim	
13.30	Juhani Keski-Sipilä-55	AV	17.09 Lohtaja			-18 cup (ulkop)	
13.15	Jaakko Kerola-54	LV	17.09 Lohtaja			2-18 cup	
	---10---						
13.08	Pasi Isokääntä55	AV	30.07 Lohtaja			5-20 pim	
13.03	Esa Siermala-55		KaJu	30.07 Lohtaja			6-20 pim	
12.54	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	06.08 Kalajoki			6 pim	
12.47	Rauli Pudas-54		AV	27.08 Äänekoski			5-20 po	
12.45	Tapani Isoranta		PyPo	30.07 Ylivieska			1-16 pim	
12,44	Markku Huuhtanen-44	YK	16.06 Ylivieska			3 pk
12.40	Eero Korhonen-44	RK	13.08 Himanka			4 pk	
12.39	Ari Mikkola		AV	30.07 Ylivieska			2-16 pim	
12.31	Pekka Pöllä		SS	30.07 Ylivieska			3-16 pim	
12.30	Esa Harju-55		KP-V	30.07 Lohtaja			7-18 pim
	---20---				
12.24	Jukka Ruokoja-57	KT	30.07 Ylivieska			4-16 pim	
	

	kuula-72
17.15	Pentti Kahma-43		YK	02.08 Haapajärvi		1 alue-f	
14.96	Olavi Koivukangas-41	VetU	29.01 Sydney	
14.54	Heikki Isopahkala-49	KaJu	04.06 Kalajoki			1 alues	
14.50	Heikki Kangas-51	AV	04.06 Kalajoki			2 alues	
14.40	Juhani Sillanpää-49	VetU	04.06 Veteli			1 alues	
14.19	Aarre Keski-Rekilä-40	KU	20.08 Lestijärvi		1 pk	
13.90	Reijo Niskanen-46	AV	04.06 Kalajoki		PB	3 alues	
13.89	Markku Juhola-47	KT	04.06 Kokkola			1 alues	
13.69	Erkki Anias-53		AV	29.07 Ylivieska			1-20 pim	
13.65	Kauko Luikku-46		RP	23.07 Reisjärvi			1 pk	
	---10---			
13.65	Timo Pajala-53		KaJu	29.07 Ylivieska			2-20 pim	
13.56	Pekka Ojala-43		YK	19.09 Ylivieska			1 opett	
13.30	Oiva Junno-39		NU	04.06 Nivala			1 alues	
13.18	Leo Saari-52		VetU	29.07 Ylivieska			3-20 pim	
13.11	Heimo Polvi		YK	05.08 Kalajoki			4 pim 	
13.04	Pentti Ranttila-40	NU	19.09 Ylivieska			2 opett	
12.92	Esko Honkaperä-44	SS	04.06 Toholampi			2 alues	
12.78	Asko Köyhäjoki-52	KP-V	08.09 Kaustinen			1 pk	
12.68	Valde Anttila-35	KV	04.06 Kokkola			2 alues	
12.65	Jaakko Uusipaikka	UK	05.07 Ullava			1 pk	
	---20---


	kiekko-72
63.48	Pentti Kahma-43		YK	09.08 Alavieska			1 pk	
55.96	Reijo Niskanen-46	AV	09.08 Alavieska			2 pk	
48.48	Juhani Sillanpää-49	VetU	11.06 Veteli			1 pk	
44.86	Kauko Luikku-46		RP	02.09 Reisjärvi			2 pk	
43.66	Heikki Isopahkala-49	KaJu	30.05 Kalajoki			1 pk		
42.18	Timo Pajala-53		KaJu	07.06 Alavieska			1-20 pk	
39.44	Vesa Heinonen-48	PyPo	12.08 Joensuu			D SM	
38.02	Pentti Ranttila-40	NU	19.09 Ylivieska			1 opett    
36.10	Tauno Huntus-52		KP-V	27.08 Äänekoski			3-20 po	
35.80	Veikko Jutila-38	AV		
	---10---			
35.48	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	11.06 Veteli			2 pk	
35.40	Asko Köyhäjoki-52	KP-V	27.08 Äänekoski			5-20 po	
				

	moukari-72
63.92	Heikki Kangas-51	AV	19.08 Helsinki			3 mo	
58.86	Hannu Polvi-48		YK	15.10 Orivesi			1 pk	
56.04	Heimo Polvi-46		KV	07.10 Pori	
52.50	Niilo Sorvoja-51	YK	20.07 Nivala			1 pk	
49.40	Veikko Jutila-38	AV	14.07 Alavieska			1 pk	
47.86	Klaus Kiviniemi-41	KV	02.08 Haapajärvi		3 alue-f	
47.06	Asko Köyhäjoki-52	KP-V	05.08 Kalajoki			5 pim 	
46.74	Leo Finnilä-43		HK	04.06 Nivala			1 alues	
41.94	Aarne Hedetniemi-41	HK	04.06 Nivala			2 alues	
41.70	Pentti Pöyhönen-37	VetU	02.08 Haapajärvi		5 alue-f	
	---10---			
41,11	Martti Ojala-51		RK	01.08 Rautio			1 km
40.92	Tuomo Hautala-47	NU	04.06 Nivala			3 alues
39.02	Unto Nikunen		TU	04.06 Toholampi			1 alues
38,80	Paavo Väliverronen-53	RK	01.08 Rautio			2 km
38.48	Arto Isokääntä-52	AV	30.07 Ylivieska			2-20 pim
38,33	Kauko Sorvoja-45	YK	19.08 Ylivieska			2 km
38.07	Erkki Aho		AV	18.08 Rautio			2 pk	
37,16	Jorma Sorvoja		YK	19.08 Ylivieska			3 km
35.56	Aarre Keski-Rekilä-40	KU	04.06 Toholampi			2 alues	
	

	keihäs-72
80.02	Aimo Aho-51		RP	02.09 Reisjärvi			1 pk	
75.32	Kosti Nahkala-43	AV	22.08 Alavieska		PB	1 pk	
66.28	Esko Aho-45		RP	28.07 Alavieska			2 pk	
66.26	Timo Herlevi-51		UK	11.08 Veteli			1 pk	
66.20	Oiva Junno-39		NU	16.07 Kärsämäki			4 ka	
64.68	Arvo Salmela-37		KV	23.08 Kokkola			1 pk
64.50	Juha Rutanen-48		KaKi	23.07 Kannus			1 pk	
63.54	Pertti Koski-Vähälä-50	KoJy	31.05 Kokkola		PB	1 pk	
62.77	Aulis Sillanpää-55	VetU	30.08 Halsua			1-18 pk	
62.20	Leo Finnilä-43		HK	04.06 Nivala			2 alues	
	---10---
62.02	Markku Rahkola-52	KaJu	27.08 Äänekoski			5-20 po				
61.58	Toivo Kopakkala-53	YK	27.08 Äänekoski			6-20 po	
61.30	Pentti Nikkari-55	KoJy	24.09 Kuortane			5 KLL	
61.00	Eero Tikka-42		PyPo	04.06 Nivala			3 alues
60.54	Leo Saari-52		VetU	23.07 Keuruu			D20 SM			
59.62	Pauli Haavisto-42	PyPo	04.06 Nivala			4 alues	
57.40	Kauko Poikola		VetU	29.07 Ylivieska			3-20 pim 	
57.10	Timo Pajala-53		KaJu	23.07 Keuruu			D-20 SM
56.69	Markku Juhola-47	KT	04.06 Kokkola			3 alues	
56.60	Kari Kentala-55		HT	07.06 Kokkola		PB	1-18 pk 	
	---10---

vahvistamaton
62.14	Markku Rahkola-52	KaJu					
61.54	Leo Saari-52		VetU		



					1971	

	100m-71
10,6	Markku Juhola-47	KT	11.09 Helsinki			5 mo	
10,9	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	06.07 Ylivieska			1 alue-f	
11,0	Kauko Alajoki-47	KV	06.07 Ylivieska		PB	2 alue-f	
11,0	Markku Vähäkainu-53	VetU	31.05 Perho		PB	1 alues	
11,1	Vesa Mäki-46		HK	12.08 Haapajärvi		1 pk	
11,1	Vesa Vähäsarja-49	NU	31.05 Haapajärvi		1 alues	
11,1	Juha Huusko-54		VetU	31.05 Perho		PB	2 alues	
11,2	Heikki Kangas-51	AV	06.07 Ylivieska		PB	3 alue-f	
11,2	Matti Kalliokoski-45	HT	28.07 Halsua			1 pk	
11,2	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	Perho	
	--10--			
11,2	Ilkka Jylhä-53		KP-V	Perho			PB	
11,2	Heikki Pesonen-43	NU	20.07 Jalasjärvi		1 ka	
11,2	Jorma Seppälä-53	TU	30.07 Kalajoki		PB	1pk	
11,2	Reijo Ketola-51		HK	19.08 Haapajärvi		2 pk  
11,3	Esko Elsilä-54		YK	06.07 Ylivieska			4 alue-f	
11,3	Erkki Vistiaho-40	KV	02.08 Kuortane			3 pk
11,4	Tapani Hotakainen-53	HT	28.07 Halsua		PB	2-18 pk	
11,4	Erkki Myllymäki-50	KaJu	30.07 Kalajoki			3 pk			
11,4	Alpo Aho-41		HK	19.08 Haapajärvi		3 pk
11,4	Jorma Alainen-41	KV	01.09 Kokkola			4 pk
	--20--
	

	200m-71
21,7	Markku Juhola-47	KT	27.06 Saarijärvi		1A kv	
22,2	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	30.05 Pori			1 ka	
22,7	Kauko Alajoki-47	KV	18.07 Alajärvi			3 ka	
23,1	Heikki Pesonen-43	NU	08.07 Nivala			2 pk
23,2	Erkki Vistiaho-40	KV	02.08 Kuortane			3 pk	
23,2	Vesa Mäki-46		HK	08.08 Kokkola			1 ka 	
23,2	Matti Kalliokoski-45	HT	25.08 Halsua			1 pk	
23,3	Jorma Alainen-41	KV						
23,4	Markku Vähäkainu-53	VetU	17.07 Posio			4s1-18 SM	
23,4	Reijo Ketola-51		HK	08.08 Pyhäjärvi			1-20 pim 	
	---10---			
23,5	Jorma Seppälä-53	TU	01.08 Kauhava			2-18 kv		
23,8	Markku Heinonen-49	KV	14.07 Kokkola			1 pk	
23,8	Kauko Nikula-48		KT	14.07 Kokkola			2 pk	
23,8	Mauri Heinonen-55	KV	01.09 Kokkola			2-18 pk	
23,8	Esko Joensuu-51		KV	25.08 Halsua			2 pk	
24,1	Erkki Mäntylä-46	KV	28.07 Kokkola			3 pk
24,1	Juha Huusko-54		VetU		
24,2	Esko Elsilä-54		YK	11.07 Ylivieska			4h2 pim 	
24,2	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	08.08 Pyhäjärvi			2-20 pim 	
24,2	Aulis Koivuniemi-49	PK	26.08 Perho			1 pk
	---20---


	400m-71
47,8	Markku Juhola-47	KT	30.06 Kokkola			1 kv	
49,5	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	09.06 Jyväskylä			3 ka	
49,6	Heikki Pesonen-43	NU	23.08 Pieksämäki		1	
50,6	Markku Vähäkainu-53	VetU	18.07 Posio			3-18 SM	
51,0	Jorma Alainen-41	KV	04.08 Kokkola			2 pk	
51,1	Matti Kalliokoski-45	HT	30.06 Kokkola			4 kv	
51,1	Kauko Alajoki-47	KV	30.06 Kokkola			5 kv	
51,3	Kauko Nikula-48		KT	08.09 Kokkola			1 pk	
51,6	Markku Heinonen-49	KV	04.08 Kokkola			4 pk	
52,4	Jouko Kataja-aho-53	KoJ	04.08 Kokkola			1-18 pk	
	---10---			
52,8	Erkki Mäntylä-46	KV	11.07 Ylivieska			5 pim 	
52,8	Pekka Ojala-43		KaJu	23.07 Oulu			D SM				
52,9	Lasse Orimus-50		KV	05.09 Kaustinen			1 pk
53,2	Vesa Heinonen-48	PyPo	22.06 Ylivieska			D pim		
53,2	Raimo Haanpää-53	KV	08.09 Kokkola			5 pk	
53,4	Juhani Vuolteenaho-49	NU	01.08 Ylivieska			4 ka				
53,6	Erkki Vistiaho-40	KV	04.08 Kokkola			3h2 pk	
53,9	Jorma Seppälä-53	TU	01.07 Nivala			1 ka
53,9	Kaappo Nissilä-50	LV	11.07 Ylivieska			4h2 pim		
53,9	Jorma Tikka		PyPo	07.08 Pyhäjärvi			1-20 pim	
	---20---
	

	800m-71
1.54,3	Lasse Orimus-50		KV	28.07 Kokkola			1A pk
1.56,4	Raimo Haanpää-53	KV	01.09 Kokkola			2A pk			
1.57,1	Jouko Kataja-aho-53	KoJy	25.06 Kuortane			4C kv
1.57,3	Risto Ala-Korpi-50	UK	27.06 Toholampi			1pk
1.58,2	Kauko Pulkkinen-52	VetU	11.06 Veteli			1 pk
1.58,7	Kauko Nikula-48		KT	01.09 Kokkola			1 pk
1.58,8	Markku Heinonen-49	KV	08.08 Kokkola		PB	2 ka	
1.59,2	Sulevi Isopahkala-46	RK	01.09 Kokkola			4 pk
1.59,4	Antero Kortetmaa-47	UK	27.06 Toholampi		PB	2 pk
1.59,6	Raimo Koppinen-48	KV	16.06 Kokkola		PB	3 pk
	---10---
1.59,7	Erkki Nyman-51		KaNsU	12.08 Haapajärvi		1 pk
1.59,9	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	11.06 Veteli			2 pk
2.00,0	Jukka Maunula-48	KT	29.08 Ykspihlaja		3 pk
2.00,1	Aki Ruotsala-54		LV	08.09 Kokkola			2 pk
2.00,4	Mauri Niemi-55		KT	29.08 Ykspihlaja		4 pk
2.00,9	Raimo Rauma-49		VetU	01.09 Kokkola		PB	1B pk
2.01,1	Simo Ruokoja-54		KT	01.09 Kokkola			6 pk
2.01,4	Juhani Kattilakoski-52	KP-V	29.08 Ykspihlaja		6 pk
2.01,6	Hannu Ruotsala-54	LV	30.06 Kokkola			3-18 kv
2.01,6	Juhani Vuolteenaho-49	NU	29.08 Ykspihlaja		7 pk
	---20---
2.02,2	Kari Aho-52		UK	14.07 Kokkola			3 pk
2.02,2	Hannu Muuraiskangas-53	KT	01.09 Kokkola			2B pk
2.02,3	Jouko Pulkkinen-52	VetU	11.06 Veteli		PB	3 pk
2.02,4	Juhani Ruokoja-49	KT	29.08 Ykspihlaja		8 pk
2.02,4	Asko Häkkilä-47		NU	29.08 Ykspihlaja		9 pk
2.02,5	Jorma Tuominen-53	HK	30.06 Kokkola			6-18 ka
2.02,7	Matti Anttila-56	KT	11.09 Helsinki			5


	1500m-71
3.49,3	Risto Alakorpi-50	UK	15.07 Turku			8 kv	mailin väliaika	
3.55,4	Lasse Orimus-50		KV	30.06 Kokkola			3A kv				
3.56,0	Erkki Nyman-51		KaNsU	26.08 Kälviä			2 pk	
3.59,2	Antero Kortetmaa-47	UK	26.08 Kälviä		PB	3 pk	
3.59,9	Jukka Maunula-48	KT	26.08 Kälviä			4 pk	
4.00,4	Raimo Haanpää-53	KV	26.08 Kälviä			5 pk	
4.00,6	Sulevi Isopahkala-46	RK	26.08 Kälviä			6 pk	
4.01,3	Raimo Koppinen-48	KV	30.06 Kokkola			7A ka	
4.01,4	Juhani Kattilakoski-52	KP-V	26.08 Kälviä			7 pk	
4.02,2	Juhani Ruokoja-49	KT	26.08 Kälviä			8 pk	
	---10---			
4.02,9	Kauko Pulkkinen-52	VetU	30.06 Kokkola			9A ka	
4.07,8	Rauno Kerola-45		LV	26.08 Kälviä			9 pk	
4.08,4	Simo Ruokoja-54		KT	19.08 Jyväskylä			19 kv				
4.09,0	Hemmo Rahkolin-47	YK	01.08 Ylivieska			4 ka	
4.09,2	Aki Ruotsala-54		LV	22.08 Haapajärvi		2-20 po	
4.09,6	Hannu Muuraiskangas-53	KT	22.08 Haapajärvi		3-20 po	
4.10,8	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	14.07 Perho			2 pk	
4.10,8	Raimo Rauma-49		VetU	04.08 Kokkola			4 pk	
4.11,0	Asko Häkkilä-47		NU	01.08 Ylivieska		PB	5 ka	
4.11,6	Markku Heinonen-49	KV	09.06 Jyväskylä			12 ka	
	---20---
	

	3000m-71
8.10,4	Risto Alakorpi-50	UK	20.07 Vuosari			7 ka	
8.37,4	Raimo Koppinen-48	KV	31.05 Kokkola			2 alues	
8.38,4	Rauno Kerola-45		LV	31.05 Kokkola			3 alues
8.39,2	Jukka Maunula-48	KT	08.09 Kokkola			1 pk	
8.40,0	Lasse Orimus-50		KV	27.05 Vaasa			4 ka	
8.40,9	Juhani Ruokoja-49	KT	08.09 Kokkola		PB	2 pk	
8.52,0	Antero Kortetmaa-47	UK	22.08 Lappajärvi		2 ka	
8.52,6	Vilpo Passoja-46	KT	31.05 Lohja			8 ka	
8.54,7	Eljas Nygård-50		HT	25.08 Halsua			1 pk	
8.55,4	Raimo Rauma-49		VetU	06.07 Ylivieska			3 alue-f
	---10---	
8.55,8	Aki Ruotsala-54		LV	25.08 Vaasa			1-18 piiricup			
8.57,0	Raimo Haanpää-53	KV	27.05 Vaasa			12 ka	
8.57,0	Asko Niskala-52		NU	07.09 Haapajärvi		1 pk	
8.57,4	Kauko Pulkkinen-52	VetU	27.07 Veteli			1 pk	
8.57,6	Hannu Muuraiskangas-53	KT	25.08 Vaasa			2-18 piiricup	
8.58,0	Sulevi Isopahkala-46	RK	15.06 Pyhäjärvi			4 ka	
8.58,2	Juhani Kattilakoski-52	KP-V	08.09 Kokkola			5 pk	
8.58,4	Erkki Nyman-51		KaNsU	20.07 Kalajoki			4 ka	
9.03,2	Erkki Jämbäck-50	LK	25.08 Halsua			2 pk	
9.06,0	Aki Eskola-38		HU	31.05 Kannus			1 alues
	---20---


	5000m-71
14.12,2	Risto Alakorpi-50	UK	09.06 Turku			2 kv	
14.43,8	Raimo Koppinen-48	KV	25.06 Kuortane			5 kv   	
14.53,2	Jukka Maunula-48	KT	19.08 Jyväskylä			10 kv	
14.53,8	Juhani Ruokoja-49	KT	19.08 Jyväskylä			11 kv	
15.03,4	Lasse Orimus-50		KV	18.07 Alajärvi			1 ka	
15.06,0	Antero Kortetmaa-47	UK	01.09 Tampere			5B kv	
15.19,6	Pentti Laukkanen-52	PyPo	30.06 Raahe			3 ka				
15.20,8	Erkki Nyman-51		KaNsU	23.06 Reisjärvi			1 pk 
15.21,8	Vilpo Passoja-46	KT	09.06 Janakkala			4 ka	  	
15.21,8	Rauno Kerola-45		LV	01.09 Kokkola			2 pk
	---10---	
15.22,8	Juhani Kattilakoski-52	KP-V	01.09 Kokkola			3 pk			
15.38,2	Asko Niskala-52		NU	22.08 Haapajärvi		2-20 po 	
15.38,4	Vesa Krintilä-55	KP-V	31.07 Kälviä		PB	4 ka	
15.41,2	Ilpo Nuolikivi-42	KV	01.09 Kokkola			4 pk	
15.44,6	Kullervo Kalliokoski-46	HT	18.08 Kaustinen			5 ka	
15.52,0	Erkki Jämbäck-50	LK	31.07 Kälviä			5 ka	
15.53,6	Päiviö Ruotsala-42	LV	01.07 Nivala			6 ka		
15.53,8	Eero Kattilakoski-49	KP-V	18.08 Kaustinen		PB	7 ka	
15.54,0	Veikko Pesonen-39	PyPo	18.08 Kaustinen			8 ka	
16.03,0	Matti Lång-46		VetU	18.08 Kaustinen		PB	10 ka	
	---20---


	10000m-71
29.50,6	Risto Alakorpi-50	UK	19.08 Turku			3 PV	
31.30,0	Raimo Koppinen-48	KV	18.09 Lapua		PB	3A Vaasa-10	
31.35,6	Juhani Ruokoja-49	KT	18.09 Lapua		PB	1B Vaasa-10	
31.56,0	Matti Kattilakoski-45	KP-V	30.06 Kokkola		PB	11 kv	
32.38,6	Rauno Kerola-45		LV	18.09 Lapua		PB	10A Vaasa-10	
32.41,8	Hannu Taipale-40	VetU	18.09 Lapua		PB	11A Vaasa-10	
32.47,4	Raimo Raima-49		VetU	18.09 Lapua			3B Vaasa-10	
32.50,2	Eero Kattilakoski-49	KP-V	18.09 Lapua			6B Vaasa-10	
32.55,0	Antero Kortetmaa-47	UK				
33.09,2	Veikko Pesonen-39	HK	19.09 Raahe			4 po	
	---10---
33.20,8	Asko Niskala-52		NU	19.09 Raahe			5 po	
33.24,3	Matti Lång-46		VetU	18.09 Lapua		PB	16A Vaasa-10	
33.25,7	Päiviö Ruotsala-42	LV	18.09 Lapua			17A Vaasa-10	


	25000m-71   
1.24,36	Antero Kortetmaa-47	UK	10.10 Kaustinen			1 pim
1.24,38	Juhani Ruokoja-49	KT	10.10 Kaustinen		PB	2 pim
1.26,15	Raimo Koppinen-48	KV	10.10 Kaustinen		PB	3 pim
1.28,03	Veikko Nyrhinen-41	PyPo	10.10 Kaustinen			4 pim
1.30,03	Päiviö Ruotsala-42	LV	10.10 Kaustinen			5 pim
1.30,36	Asko Niskala-52		NU	10.10 Kaustinen			6 pim
1.32,42	Matti Kukkurainen-41	NU	10.10 Kaustinen			7 pim
1.33,20	Sauli Peltoniemi-36	KP-V	10.10 Kaustinen		PB	8 pim
1.35,20	Osmo Kauranen-45	PyPo	10.10 Kaustinen			9 pim
1.37,29	Kauko Laukkanen-50	PyPo	10.10 Kaustinen			10 pim


	maraton-71
2.37,10	Veikko Pesonen-39	HK	26.09 Oulu		PB	7 ka


	110m aidat-71
14,9	Vesa Heinonen-48	PyPo	22.08 Helsinki				
15,3	Markku Juhola-47	KT	24.07 Oulu			D SM	
15,6	Heikki Tervonen-52	PyPo	25.06 Kuortane			6 kv	
15,8	Kauko Alajoki-47	KV	08.09 Kokkola			1 pk	
16,0	Markku Huuhtanen-44	YK	21.08 Ylivieska		PB	1 kunta	
16,2	Pekka Ojala-43		KaJu	23.06 Ylivieska			D pim	
16,2	Matti Kalliokoski-45	HT	23.06 Ylivieska			D pim	
16,2	Erkki Mäntylä-46	KV					
16,5	Erkki Valtamäki-50	VetU					
16,6	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	26.09 Veteli			1 pk	
	---10---						
16,6	Tapio Koski-Vähälä-46	KV					
17,6	Heikki Hautamäki	AV	21.08 Ylivieska			2 kunta	
17,8	Aaro Hautamäki-48	YK	21.08 Ylivieska			3 kunta	
18,0	Perttu Pöllä		SS	23.06 Ylivieska			D pim	
18,6	Ilkka Jylhä-53		KP-V	22.08 Hapajärvi 	PB	3-20 po	


	200ma-71
24,0	Markku Juhola-47	KT	01.10 Kälviä			1 kunta	
25,8	Matti Kalliokoski-45	HT	15.07 Alavieska			1 kv	
26,5	Pekka Ojala-43		KaJu	15.07 Alavieska			2 kv	
26,9	Markku Huuhtanen-44	YK	15.07 Alavieska			3 kv	
27,2	Markku Vähäkainu-53	VetU	26.09 Veteli			1 pk	
27,5	Erkki Valtamäki-50	VetU	27.07 Veteli			1 pk	
27,5	Juha Huusko-54		VetU	27.07 Veteli			2 pk	
28,0	Timo-J Virkkala-43	KT	01.10 Kälviä			2 kunta	
28,2	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	26.09 Veteli			3 pk		
28,2	Markku Jussila-50	SS	05.08 Ylivieska			1 pk	
	---10---			
28,3	Kauko Nikula-48		KT	01.10 Kälviä			3 kunta	
28,5	Olavi Niemelä-34	NU	02.09 Kannus			4 po opett	


	400m aidat-71
51,9	Markku Juhola-47	KT	22.08 Heinola		PB	1 mo-katsastus	
55,7	Matti Kalliokoski-45	HT	11.07 Ylivieska		PB	1 pim	
56,3	Jorma Alainen-41	KV	06.07 Ylivieska			1 alue-f	
56,4	Pekka Ojala-43		KaJu	11.07 Ylivieska			2 pim	
58,2	Markku Huuhtanen-44	YK	01.08 Ylivieska			3 ka	
58,7	Jukka Autio-38		PyPo	11.07 Ylivieska			2h2 pim	
58,9	Vesa Heinonen-48	PyPo	11.07 Ylivieska			3h2 pim	
59,8	Pekka Vuolle-41		KT	31.05 Kokkola			2 alues	
60,2	Heikki Tervonen-52	PyPo	11.07 Ylivieska			3h1 pim	
60,5	Jorma Tikka		PyPo	22.08 Haapajärvi		4-20 po	
	---10---						
60,5	Erkki Valtamäki-50	VetU	01.07 Kaustinen		PB	1 pk	
60,9	Erkki Aho-50		RP	31.05 Ylivieska			3 alues	
61,0	Leo Saari-52		VetU	22.08 Haapajärvi		5-20 po	
61,3	Jukka Autio-38		PyPo	31.05 Haapajärvi		1 alues	
61,3	Veijo Nousiainen-50	TU	31.05 Kannus			1 alues	
61,9	Pentti Niemelä-41	HK	31.05 Haapajärvi		2 alues	
62,4	Esa Anttila-50		AV	06.07 Ylivieska			5 alue-f	
62,6	Juhani Vuolteenaho-49	NU	31.05 Haapajärvi		3 alues	
62,8	Kauko Nissilä		LV	31.05 Kokkola			3 alues	
63,4	Markku Jussila-50	SS	31.05 Kannus			2 alues	
	---20---						
63,4	Teuvo Nyman		KaNsU	31.05 Haapajärvi		4 alues	


	3000m esteet-71
8.58,0	Risto Ala-Korpi-50	UK	01.09 Tampere			3 kv	
9.27,6	Raimo Koppinen-48	KV	10.07 Ylivieska			1 pim 	
9.32,8	Antero Kortetmaa-47	UK	10.07 Ylivieska			2 pim	
9.40,0	Rauno Kerola-45		LV	10.07 Ylivieska			3 pim	
9.50,2	Asko Häkkilä-47		NU	10.07 Ylivieska			4 pim	
9.53,2	Aaro Hautamäki-48	YK	10.07 Ylivieska			5 pim	
10.13,0	Ari Pihlajamaa-51	VetU	10.07 Ylivieska			6 pim	
10.20,4	Olavi Kinnunen-50	VetU	10.07 Ylivieska			7 pim	
10.27,2	Eero Korhonen-44	RK	10.07 Ylivieska			8 pim	


	korkeus-71
197	Eero Sipilä-48		RK	17.06 Nivala			1 pk	
189	Markku Juhola-47	KT	23.07 Oulu			D SM	
186	Kauko Alajoki-47	KV	08.09 Kokkola			1 pk	
185	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	08.08 Kokkola			1 ka	
185	Hannu Niemelä-54	LV	10.07 Ylivieska			3 pim	
183	Tapani Norppa-50	KT	31.05 Kokkola			2 alues	
183	Juhani Korva-44		KV	24.08 Tornio		PB	1 outok  	
180	Pekka Junttila44	KV	10.07 Ylivieska			6 pim	
180	Vesa Heinonen-48	PyPo	23.07 Oulu			D SM	
180	Ilkka Jylhä-53		KP-V	31.05 Perho		PB	1 alues	
	---10---			
180	Timo Ojatalo-49		HU	21.08 Himanka			1 pk	
178	Heikki Niemelä-55	LV	01.09 Kokkola			1-16 pk	
176	Timo Pajala-53		KaJu	30.07 Kalajoki		PB	2 pk	
176	Rauli Pudas-54		AV	09.09 Alavieska			1-18 pk		
175	Pekka Ojala-43		KaJu	22.06 Ylivieska			D pim	
175	Heikki Anttila		AV	06.07 Ylivieska			3 alue-f	
175	Martti Salmela-54	YK	06.07 Ylivieska			4 alue-f	
175	Kalevi Sipilä-42	RK	02.09 Kannus			1 po OAJ	
173	Sauli Joki-55		HT	07.08 Pyhäjärvi			2-16 pim	
171	Antero Niemelä		HU	24.06 Alavieska			1-16 pk	
	---20---			


	seiväs-71	
438	Pekka Autio-49		HK	31.08 Haapajärvi		1 luok-kilp	
415	Risto Niemelä-46	YK	29.07 Haapajärvi		
410	Vesa Heinonen-48	PyPo	24.07 Oulu			D SM	
405	Mauno Niemelä-36	HK	24.08 Haapajärvi		2 pk			
400	Tapani Haapakoski-53	YK	22.08 Haapajärvi		3-20 po	
400	Jouko Mäki-Petäjä-40	KV	09.09 Haapajärvi		1 pk	
390	Heikki Juola-49		KaJu	31.05 Ylivieska			1 alues
390	Timo Pajala-53		KaJu	11.07 Ylivieska			3 pim	
385	Rauli Pudas-54		AV	24.06 Alavieska			1-18 pk		
380	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	31.05 Kokkola			1 alues
	---10---
370	Markku Juhola-47	KT	30.05 Tammela			D mo-kats
370	Erkki Valtamäki-50	VetU	23.06 Ylivieska			D pim				
352	Jarmo Halonen		KaNsU	29.08 Haapajärvi		1-20 pk	
350	Pekka Halonen-54	NU	11.07 Ylivieska			7 pim
350	Timo Ojatalo-49		HU	11.07 Ylivieska			8 pim
340	Erkki Aho-50		RK	31.05 Ylivieska			6 alues
340	Pekka Ojala-43		KaJu	23.06 Ylivieska			D pim
340	Tapani Kääntä-51	AV	07.08 Pyhäjärvi			2-20 pim
340	Hannu Niemelä-54	LV	07.08 Nivala			4-18 pim
330	Hannu Muuraiskangas-53	KT	06.07 Ylivieska			6 alue-f
	---20---


	pituus-71
734	Markku Juhola-47	KT	12.06 Saint Denis FRA		D mo	
697	Vesa Heinonen-48	PyPo	23.07 Oulu			D SM	
683	Vesa Mäki-46		HK	12.08 Haapajärvi		1 pk	
670	Kauko Alajoki-47	KV	07.08 Skellefteå		3 so	
670	Heikki Juvonen-48	KV	05.09 Kaustinen			1 pk	
659	Veli Ranta-Ojala-42	LV	02.09 Kannus			2 opett				
654	Markku Jussila-50	SS	09.06 Ylivieska			1 pk
654	Reijo Ketola-51		HK	(19.9) Raahe   			1	
648	Esko Elsilä-54		YK	07.08 Nivala			1-18 pim	
646	Pekka Ojala-43		KaJu	22.06 Ylivieska			D pim	
	---10---						
642	Perttu Pöllä		SS	22.06 Ylivieska			D pim	
641	Aarno Vänni-54		PyPo	19.09 Raahe			4 po	
638	Eero Sipilä-48		RK	27.07 Nivala   			1 pk	
637	Matti Kalliokoski-45	HT	22.06 Ylivieska			D pim	
634	Erkki Valtamäki-50	VetU	22.06 Ylivieska			D pim	
632	Leevi Haapala-42	YK	20-21.8 Ylivieska		1 kunta	
631	Erkki Myllymäki-50	KaJu	02.07 Kalajoki			2 pk	
627	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	22.06 Ylivieska			D pim	
626	Timo Pajala-53		KaJu	30.07 Kalajoki			1-18 pk				
626	Mauri Heinonen-55	KV	11.09 Vaasa			3-16 SAKU	
	---20---


	kolmiloikka-71
14.52	Heikki Juvonen-48	KV	31.07 Kälviä			2 ka	
14.37	Mauno Haapala-53	YK	31.05 Ylivieska			1 alues	
14.24	Pekka Ojala-43		KaJu	31.05 Ylivieska			2 alues	
13.84	Risto Nikula-51		KT	05.08 Mikkeli			3 PV	
13.81	Pentti Puusaari-43	HU	11.07 Ylivieska			3 pim 	
13.75	Esko Elsilä-54		YK	19.09 Raahe			4 po	
13.30	Markku Jussila-50	SS	11.07 Ylivieska			4 pim 	
13.24	Martti Salmela-54	YK	09.06 Ylivieska			1-18 pk	
13.22	Reijo Vierimaa-54	AV	06.07 Ylivieska			3 alue-f	
13.18	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	06.07 Ylivieska			4 alue-f	
	---10---			
13.18	Heikki Tervonen-52	PyPo	31.05 Haapajärvi		1 alues				
13.10	Veli Ranta-Ojala-42	LV	11.07 Ylivieska			5 pim	
13.07	Vesa Kinaret-46		HU	11.07 Ylivieska			6 pim 	
12.97	Asko Laitala-51		RK	08.08 Pyhäjärvi			2-20 pim 	
12.94	Aimo Isopahkala-50	RK	31.05 Ylivieska			5 alues	
12.93	Juhani Tikkalahti-51	KTU	04.07 Ykspihlaja		1 pim TUL
12.87	Matti Ahistus		NU	08.08 Pyhäjärvi			3-20 pim	
12.81	Esa Siermala-55		KaJu	30.07 Kalajoki			1-16 pk 	
12.81	Markku Huuhtanen-44	YK	09.09 Ylivieska			3 pk
12.66	Juhani Keski-Sipilä-55	RK	12.08 Nivala			1-16 pk	
	---10---


	kuula-71
17.57	Pentti Kahma-43		YK	20.07 Kalajoki			1 ka	
15.17	Heikki Isopahkala-49	KaJu	16.05 Kalajoki			1 pk	
14.70	Olavi Koivukangas-41	VetU	(8.6) AUS	
14.52	Erkki Anias-53		AV	22.08 Haapajärvi		1-20 po	
14.48	Markku Juhola-47	KT	16.05 Kalajoki			2 pk	
14.27	Juhani Sillanpää-49	VetU	31.05 Perho			1 alues	
14.10	Sauli Viitala-33	KaJu	02.09 Kannus			1 opett	
14.07	Heikki Kangas-51	AV	31.05 Ylivieska			4 alues	
13.96	Valde Anttila-35	KV	06.07 Ylivieska			5 alue-f	
13.68	Kauko Luikku-46		RP	11.08 Reisjärvi			1 pk	
	---10---			
13.57	Pekka Ojala-43		KaJu	02.07 Kalajoki			2 pk	
13.48	Arvo Kauranen		PyPo	31.05 Haapajärvi		1 alues	
13.31	Vesa Heinonen-48	PyPo	23.07 Oulu			D SM	
13.18	Esko Vähätiitto-44	HK	31.05 Haapajärvi		2 alues	
13.09	Aimo Aho-51		RP	11.08 Reisjärvi			2 pk	
13.07	Aarre Keski-Rekilä-40	KU	31.05 Kannus			1 alues	
13.02	Asko Köyhäjoki-52	KP-V	17.09 Kaustinen			1 kunta	
12.79	Pekka Haikara-48	NU	12.08 Nivala			1 pk	
12.74	Erkki Kamunen-45	KaJu	02.07 Kalajoki			3 pk
12.64	Seppo Hjelm-47		RP	04.07 Reisjärvi			2 pk
	---20---


	kiekko-71
63.50	Pentti Kahma-43		YK	11.07 Ylivieska			1 pim	
55.20	Reijo Niskanen-46	AV	17.08 Alavieska			1 pk	
51.52	Juhani Sillanpää-49	VetU	06.07 Ylivieska			2 alue-f	
48.58	Olavi Koivukangas-41	VetU	02.10 Canberra	
47.50	Heikki Isopahkala-49	KaJu	11.07 Ylivieska			4 pim	
43.38	Sauli Viitala-33	KaJu	02.09 Kannus		PB	1-35 po OAJ		
42.72	Kauko Luikku-46		RP	20.07 Kalajoki			6 ka	
42.56	Markku Juhola-47	KT	30.05 Tammela			D mo-kats	
41.82	Erkki Anias-53		AV	22.08 Haapajärvi		4-20 po	
40.64	Vesa Heinonen-48	PyPo	24.07 Oulu			D SM	
	---10---			
40.54	Seppo Hjelm-47		RP	04.07 Reisjärvi		PB	2 pk	
39.82	Heikki Hanni-36		EE	31.05 Kannus			1 alues	
39.78	Pentti Ranttila-40	NU	26.08 Sievi			1 OAJ		
39.32	Valde Anttila-35	KV	06.07 Ylivieska			5 alue-f
39.14	Tauno Huntus-52		KP-V	07.09 Veteli			1 pk
38.10	Pentti Aho		RP	04.07 Reisjärvi			3 pk		
37.48	Niilo Sorvoja-51	YK	20-21.8 Ylivieska		1 kunta		
37.40	Aimo Aho-51		RP	05.06 Reisjärvi			3 pk
36,48	Eero Ylisoini-45	KP-V	23.09 Kaustinen			2 pk	
36.46	Oiva Junno-39		NU	31.05 Haapajärvi		3 alues	
	---20---	


	moukari-71
60.16	Heikki Kangas-51	AV	03.08 Riihimäki			3 ka				
55.50	Heimo Polvi-46		KV	10.07 Ylivieska			2 pim 	
54.50	Olavi Koivukangas-41	VetU	31.03 Canberra, AUS	PB	1 akatem	
52.08	Niilo Sorvoja-51	YK	22.08 Haapajärvi		2-20 po	
50.32	Veikko Jutila-38	AV	19.09 Raahe			4 po	
45.34	Asko Köyhäjoki-52	KP-V	08.08 Pyhäjärvi			3-20 po  	
43.98	Tuomo Hautala-47	NU	22.06 Haapajärvi		1 pk	
42.72	Arto Isokääntä-52	AV	13.07 Alavieska		PB	1-20 pk	
42.36	Martti Ojala-51		RK	18.08 Rautio		PB	1-20 po	
40.78	Kauko Sorvoja-45	YK	20-21.08 Ylivieska		2 km
	---10---			
38.87	Aimo Aho-51		RP	11.08 Reisjärvi		PB	1 pk	
38.70	Tauno Tikkalahti-34	KTU	08.08 Kokkola			1 ka


	keihäs-71
75.24	Kosti Nahkala-43	AV	24.06 Alavieska			1 pk	
74.18	Aimo Aho-51		RP	22.08 Haapajärvi		1-20 po
70.06	Juha Rutanen-48		KaKi	21.07 Kannus		PB	1 pk	
69.64	Esko Aho-45		RP	22.08 Reisjärvi			1 pk	
66.46	Leo Finnilä-43		HK	31.05 Haapajärvi		1 alues	
65.90	Oiva Junno-39		NU	31.05 Haapajärvi		2 alues	
65.68	Timo Välkky-47		AV	24.06 Alavieska			2 pk
64.22	Mikko Kivelä-40		HR		
63.75	Timo Herlevi-51		UK	08.06 Sievi			1 pk	
61.96	Pertti Koski-Vähälä-50	KoJy	24.08 Himanka			2 pk
	---10---	
61.78	Klaus Kiviniemi-41	KV	06.07 Ylivieska			2 alue-f	
61.68	Eero Tikka-42		PyPo	24.08 Tornio			2 outok    			
61.18	Markku Juhola-47	KT	13.06 Saint Denis, FRA		D mo	
60.72	Pauli Haavisto-42	PyPo	23.08 Pyhäjärvi			1 kunta	
60.48	Seppo Hjelm-47		RP	04.07 Reisjärvi			2 pk
59.92	Kauko Luikku-46		RP	22.08 Reisjärvi			2 pk	
59.52	Pekka Ojala-43		KaJu	23.06 Ylivieska			D pim	
59.10	Toivo Kopakkala-53	YK	09.09 Ylivieska			1-18 pk	
59.00	Arto Häivälä-49		YK	24.08 Ylivieska			2 pk	
58.08	Eero Salmela		KaJu	06.07 Ylivieska			5 alue-f	
	---20---

	

					1970	

	100m-70
10,5	Markku Juhola-47	KT	05.05 Heinola			D mo-kats	
10,7	Timo-J Virkkala-43	KT	30.08 Kälviä			1 pk	
11,0	Kauko Alajoki-47	KV	17.05 Kolsva	
11,0	Vesa Vähäsarja-49	NU	12.07 Nivala	
11,1	Matti Kalliokoski-45	HT	02.09 Kokkola			3A pk  	
11,1	Vesa Mäki-46		HK	28.05 Haapajärvi		1 pk	
11,2	Vesa Heinonen-48	PyPo	13.06 Naantali			D mo-kats	
11,3	Jorma Alainen-41	KV		
11,3	Erkki Vistiaho-40	KV	19.09 Kälviä			2 pk	
11,3	Heikki Pesonen-43	NU		
	--10--			
11,3	Reijo Ketola-51		HK	28.05 Haapajärvi		2 pk	
11,3	Esko Joensuu-51		HU		
11,3	Juha Huusko-54		VetU		
11,4	Veijo Nousiainen-50	TU	18.07 Alavieska			1h1-20 pim 	
11,5	Alpo Aho-41		HK	28.05 Haapajärvi		3 pk	
11,5	Markku Vähäkainu-53	VetU	25.06 Kaustinen			1 pk	
11,5	Leevi Haapala-42	YK	08.07 Nivala			1 pk	
11,6	Antero Anttila-50	LV	18.07 Alavieska			2h1-20 pim 	
11,6	Aulis Koivuniemi-49	PK	02.08 Kaustinen			2 pk	
11,6	Antti Boren-47		HR	09.08 Himanka			2 pim TUL
	--20--


	200m-70
21,6	Timo-J Virkkala-43	KT	20.09 Kälviä			1 pk	
22,6	Kauko Alajoki-47	KV	26.05 Göteborg			2		
22,8	Heikki Pesonen-43	NU	19.08 Kokkola			1 pk	
22,9	Erkki Vistiaho-40	KV	30.08 Kälviä			2 pk	
23,0	Vesa Vähäsarja-49	NU	12.07 Kokkola			3 pim	
23,1	Matti Kalliokoski-45	HT	23.06 Kälviä			1 pk	
23,2	Vesa Mäki-46		HK	22.06 Turku			4h3 ka	
23,2	Kauko Nikula-48		KT	15.07 Kälviä			1 pk	
23,3	Jorma Alainen-41	KV	07.07 Kokkola			6 kv	
23,3	Vesa Heinonen-48	PyPo	12.07 Kokkola			1h1 pim	
	---10---			
23,4	Reijo Ketola-51		HK	23.08 Viitasaari		2-20 po	
23,7	Esko Joensuu-51		HU	14.06 Nivala			1-20 ka	
23,7	Markku Vähäkainu-53	VetU	06.08 Pulkkinen			1 pk	
23,8	Veijo Nousiainen-50	TU	24.07 Toholampi			1 pk	
24,0	Aulis Koivuniemi-49	PK	06.08 Pulkkinen			2 pk
24,0	Antti Boren-47		HR	08.08 Himanka			1 pim TUL
24,1	Jaakko Kärjä-51		KaJu	14.06 Nivala			3-20 ka	
24,1	Pekka Vuolle-41		KT	23.06 Kälviä			3 pk	
24,1	Jorma Seppälä-53	TU	15.07 Kälviä			3 pk	
24,2	Seppo Anias		AV	12.07 Kokkola			3h2 pim	
	---20---


	400m-70
49,7	Markku Juhola-47	KT	14.08 Kouvola			D SM	
49,9	Heikki Pesonen-43	NU	19.08 Kokkola			1 pk	
50,4	Matti Kalliokoski-45	HT	12.07 Kokkola			2 pim	
51,4	Vesa Heinonen-48	PyPo	13.06 Naantali			D mo-kats	
51,4	Vesa Mäki-46		HK		
51,5	Timo-J Virkkala-43	KT	01.07 Alavieska			1 alue-f	
51,9	Kauko Nikula-48		KT	19.08 Kokkola			2 pk	
52,2	Jorma Alainen-41	KV	03.09 Sotkamo			2 VR	
52,3	Esa Nivala-48		TU	07.06 Himanka			1 alues			
52,3	Jouko Kataja-aho-53	KoJy	17.08 Kokkola			1-18 kunta
	---10---  	
52,5	Veijo Nousiainen-50	TU	31.07 Haapajärvi		1B ka	
52,5	Markku Heinonen-49	KV	19.08 Kokkola			3 pk	
52,6	Velu Syrjälä-50		TU	18.07 Alavieska			1-20 pim	
52,7	Raimo Haanpää-53	KoJy	17.08 Kokkola			2-18 kunta    	
53,0	Lasse Orimus-50		KV	12.07 Kokkola			5 pim	
53,0	Kauko Pulkkinen-52	VetU	09.08 Alajärvi			2-18 ka				
53,1	Esko Joensuu-51		HU	07.06 Himanka			2 alues	
53,3	Kauko Alajoki-47	KV	24.06 Kokkola			1h2 pk			
53,6	Pentti Niemelä-41	HK	07.06 Pyhäjärvi			2 alues		
53,9	Markku Vähäkainu-53	VetU	07.06 Kaustinen			1 alues
	---20---
	

	800m-70
1.56,2	Heikki Pesonen-43	NU	21.06 Saarijärvi		6r2 kv	
1.57,9	Lasse Orimus-50		KV	07.07 Kokkola			2-20 kv	
1.58,2	Risto Ala-Korpi-50	UK	08.08 Kälviä			1 ka	
1.58,4	Raimo Haanpää-53	KoJy	08.08 Kälviä			2 ka	
1.58,4	Kauko Nikula-48		KT	08.08 Kälviä			3 ka	
1.59,0	Jouko Kataja-aho-53	KoJy	07.07 Kokkola			3-20 kv	
1.59,1	Kauko Pulkkinen-52	VetU	26.08 Kokkola			1-18 ka	
1.59,2	Sulevi Isopahkala-46	RK	11.07 Kokkola			1 pim	
1.59,4	Esa Nivala-48		TU	24.07 Toholampi			1 pk	
1.59,6	Jukka Maunula-48	KT	30.08 Kälviä		PB	1 pk	
	---10---
1.59,8	Antero Kortetmaa-47	UK	30.08 Kälviä			2 pk	
1.59,9	Velu Syrjälä-50		TU	24.07 Toholampi		PB	2 pk	
2.00,5	Markku Heinonen-49	KV	30.08 Kälviä			3 pk	
2.00,8	Hannu Heikkinen		KaJu	19.07 Alavieska			4-20 pim	
2.01,4	Mikko Nisula-53		VetU	18.08 Veteli			2-18 pk	
2.02,0	Simo Nikula-35		KP-V	25.06 Kaustinen			2 pk	
2.02,2	Hemmo Rahkolin-47	YK	20.08 Haapajärvi		1 pk	
2.02,3	Juhani Vuolteenaho-49	NU	20.08 Haapajärvi		2 pk	
2.02,6	Raimo Koppinen-48	KV	12.08 Kokkola			5 pk	
2.03,0	Heikki Rahkonen-43	HU	12.08 Kokkola			6 pk	
	---20---
2.03,0	Asko Häkkilä-47		NU	30.08 Kälviä			4 pk	


	1500m-70
3.55,6	Risto Ala-Korpi-50	UK	19.08 Kaipola			8 kv	
3.57,4	Jukka Maunula-48	KT	19.08 Kaipola		PB	10 kv	
3.59,5	Sulevi Isopahkala-46	RK	12.07 Kokkola			1 pim	
4.03,2	Erkki Nyman-51		KaNsU	31.07 Haapajärvi		2 ka	
4.04,3	Raimo Haanpää-53	KoJy	12.07 Kokkola			4 pim	
4.05,4	Antero Kortetmaa-47	UK	12.07 Kokkola			5 pim	
4.06,1	Raimo Koppinen-48	KV	12.07 Kokkola			6 pim	
4.07,4	Juhani Kattilakoski-52	KP-V	19.08 Kokkola			1 pk	
4.10,8	Heikki Rahkonen-43	HU	12.07 Kokkola			8 pim	
4.11,2	Lasse Orimus-50		KV	20.09 Kälviä			1 pk	
	---10---			
4.11,5	Ari Pihlajamaa-51	VetU	27.08 Seinäjoki			3-20 ka	
4.12,3	Kauko Pulkkinen-52	VetU	18.07 Nivala			2-20 pim	
4.12,5	Sten Rymbacka-49	KoJy	07.06 Kokkola			3 alues	
4.13,5	Jouko Kataja-aho-53	KoJy	22.06 Evijärvi			1-18 ka		
4.14,0	Jaakko Torppa-44	KV	06.08 Veteli			1 pk	
4.14,2	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	06.08 Veteli			2 pk	
4.14,3	Heimo Himanka-44	HU	14.06 Nivala			3 ka	
4.14,4	Heikki Rahkonen-43	HU	14.06 Nivala			4 ka	
4.14,5	Pentti Laukkanen-52	PyPo		
4.14,6	Leo Mäenpää		KV	07.07 Kokkola			10 kv
	---20---
4.14,8	Asko Häkkilä-47		NU	31.07 Haapajärvi		3 ka	
	

	3000m-70
8.27,2	Risto Ala-Korpi-50	UK	30.06 Raahe			2 ka		
8.43,2	Jukka Maunula-48	KT	08.08 Kälviä			2 ka		
8.46,4	Antero Kortetmaa-47	UK	31.05 Vaasa			5 ka		
8.54,4	Raimo Koppinen-48	KV	12.08 Kokkola			2 pk		
9.02,0	Simo Nikula-35		KP-V	31.05 Vaasa			9 ka		
9.02,4	Rauno Kerola-45		LV	23.06 Kälviä			2 pk		
9.02,7	Erkki Nyman-51		KaNsU	03.09 Haapajärvi		1 pk		
9.03,0	Asko Häkkilä-47		NU	03.09 Haapajärvi		2 pk		
9.04,8	Asko Niskala-52		NU	03.09 Haapajärvi		1-18 pk		
9.05,0	Juhani Ruokoja-49	KT	23.06 Kälviä			3 pk		
	--10--		
9.05,2	Erkki Jämbäck-50	LK	20.08 Haapajärvi		2 pk		
9.06,2	Juhani Kattilakoski-52	KP-V	02.09 Kaustinen			1 pk					
9.09,0	Aki Eskola-38		HU	05.07 Himanka			1 pk		
9.09,8	Ilpo Nuolikivi-42	KV	02.09 Kaustinen			2 pk		
9.09,9	Raimo Haanpää-53	KoJy	12.08 Haapavesi			3-18 po		
9.10,7	Veikko Pesonen-39	HK	03.09 Haapajärvi		3 pk		
9.11,5	Reijo Kalliokoski-45	HT	26.08 Halsua			1 pk
9.12,8	Reino Hirvi-53		NU	14.06 Nivala			3-18 ka	
9.13,2	Ari Pihlajamaa-51	VetU	02.08 Kaustinen			1 pk	
9.14,2	Kauko Pulkkinen-52	VetU	23.06 Patana			1-18 pk	
	--20--	
9.14,8	Raimo Rauma-49		VetU	23.06 Patana			1 pk
9.15,0	Osmo Kauranen-45	PyPo	09.09 Oulu			12B ka
9.16,6	Aatos Mäkelä-46		VetU	23.06 Patana			2 pk
9.17,0	Reijo Pulkkinen-52	VetU	30.07 Veteli			1 pk	


	5000m-70	
14.41,8	Risto Ala-Korpi-50	UK	26.08 Kokkola			3 kv	
14.46,4	Jukka Maunula-48	KT	26.08 Kokkola			5 kv	
15.24,8	Antero Kortetmaa-47	UK	07.06 Kokkola			1 alues
15.28,6	Raimo Koppinen-48	KV	31.07 Haapajärvi		4 ka	
15.32,0	Aki Eskola-38		HU	13.09 Nivala			6 po	
15.35,2	Veikko Pesonen-39	HK	31.07 Haapajärvi		5 ka	
15.43,8	Rauno Kerola-45		LV	26.08 Kokkola			10 kv  	
15.46,0	Juhani Ruokoja-49	KT	07.06 Kokkola			2 alues	
15.48,2	Osmo Kauranen-45	PyPo	31.07 Haapajärvi		6 ka	
15.57,0	Erkki Jämbäck-50	LK	31.07 Haapajärvi		8 ka	
	---10---			
16.00,2	Päiviö Ruotsala-42	LV	11.07 Kokkola			4 pim	
16.04,0	Veikko Nyrhinen-41	PyPo	07.06 Pyhäjärvi			1 alues	
16.05,8	Matti Kukkurainen-41	NU	07.06 Pyhäjärvi			2 alues			
16.07,0	Juhani Kattilakoski-52	KP-V	23.08 Viitasaari		1-20 po	
16.14,0	Asko Niskala-52		NU	23.08 Viitasaari		3-20 po	
16.14,8	Eero Kattilakoski-49	KP-V	17.09 Kaustinen			1 p-mest
16.15,2	Erkki Nyman-51		KaNsU	18.07 Alavieska			2-20 pim
16.15,6	Vilpo Passoja-46	KT	11.07 Kokkola			6 pim	
16.16,2	Mauno Nyrhinen-43	NU	07.06 Pyhäjärvi			4 alues
16.16,8	Sauli Peltoniemi-36	KP-V	17.09 Kaustinen			2 kunta
	---20---


	10000m-70
31.42,0	Jukka Maunula-48	KT	31.05 Kälviä		PB	1 pk	
32.17,2	Juhani Ruokoja-49	KT	31.05 Kälviä			2 pk	
32.33,2	Veikko Pesonen-39	HK	07.07 Kokkola			10 kv	
32.41,8	Osmo Kauranen-45	PyPo	12.07 Kokkola			1 pim	
32.54,2	Rauno Kerola-45		LV	12.07 Kokkola			3 pim	
32.59,0	Veikko Nyrhinen-41	PyPo	12.07 Kokkola			4 pim	
33.06,0	Päiviö Ruotsala-42	LV	13.09 Alavus			16 Vaasa-10	
33.30,0	Vilpo Passoja-46	KT	31.05 Kälviä			3 pk	
33.38,2	Sauli Peltoniemi-36	KP-V	12.07 Kokkola			6 pim	
33.49,0	Toivo Sivula-32		KV	31.05 Kälviä			4 pk	
	---10---			
34.02,4	Asko Niskala-52		NU	13.09 Nivala			6 po	
35.05,2	Eero Nissi-49		KT	31.05 Kälviä			5 pk	


	25000m-70   
1.24,30	Veikko Pesonen-39	HK	09.09 Oulu			3 ka
1.27,28	Antero Kortetmaa-47	UK	20.09 Pyhäsalmi			1 pim
1.27,28	Risto Alakorpi-50	UK	20.09 Pyhäsalmi			2 pim
1.29,13	Jukka Maunula-48	KT	20.09 Pyhäsalmi			3 pim
1.29,16	Osmo Kauranen-45	PyPo	20.09 Pyhäsalmi			4 pim
1.30,17	Päiviö Ruotsala-42	LV	20.09 Pyhäsalmi			5 pim
1.33,57	Matti Lång-46		VetU	11.10 Kaustinen
1.33,59	Rauno Kerola-45		LV	20.09 Pyhäsalmi			6 pim
1.34,01	Sauli Peltoniemi-36	KV	11.10 Kaustinen
1.39,18	Reijo Luoma-44		KTU	06.09 Kokkola			1 pim TUL
	---10---
1.43.42	Viljam Rantonen-33	KT	11.10 Kaustinen
1.43.16	Valde Finnilä-30	KTU	06.09 Kokkola			2 pim TUL
1.45.10	Pentti Korhonen-44	SL	20.09 Pyhäsalmi			7 pim
	

	maraton-70 
2.46.03	Matti Hyrsky-38		KTU	24.05 Vantaa			16 korson-m	
	
	
	110m aidat-70
15,4	Markku Juhola-47	KT	11.07 Kokkola			1 pim	
15,5	Vesa Heinonen-48	PyPo	11.07 Kokkola			2 pim	
15,5	Heikki Tervonen-52	PyPo	27.08 Seinäjoki			1B ka	
15,5	Kauko Alajoki-47	KV	26.08 Göteborg			3	
15,8	Jorma Kiiveri-48	KaJu	11.07 Kokkola			3 pim	
16,0	Pekka Autio-49		HK	13.09 Nivala			2 po	
16,1	Pekka Ojala-43		KaJu	13.09 Nivala			3 po	
16,7	Matti Kalliokoski-45	HT	11.07 Kokkola			3h2 pim	
17,2	Heikki Kangas-51	AV	23.08 Viitasaari		4-20 po	
17,3	Markku Huuhtanen-44	YK	07.06 Alavieska			3 alues	
	---10---			
17,4	Seppo Anias		AV	07.06 Alavieska			4 alues	
17,5	Tapani Kääntä-51	AV	18.07 Alavieska			1h1-20 pim 	
17,7	Mauno Niemelä-36	HK	07.06 Pyhäjärvi			4 alues	
17,7	Veijo Nousiainen-50	TU	07.06 Himanka			1 alues	
17,7	Markku Jussila-50	SS	18.07 Alavieska			2h1-20 pim	
17,9	Mauno Niemelä-36	HK	11.07 Kokkola			3h2 pim
18,0	Heikki Juvonen-48	KV	07.06 Kokkola			1 alues	
18,1	Jorma Alainen-41	KV	26.08 Kokkola			2 alues
18,3	Veli Ranta-Ojala-42	LV	07.06 Himanka			2 alues	
18,5	Mauri Peltoniemi-48	KP-V	07.06 Kaustinen		PB	1 alues	
	---20---


	200m aidat-70
24,9	Markku Juhola-47	KT	08.08 Kälviä			1 ka    	
27,0	Markku Huuhtanen-44	YK	28.08 Ylivieska			1 pitäj-m	
27,1	Jorma Alainen-41	KV	16.09 Kokkola			2 pk	
27,2	Pekka Ojala-43		KaJu	08.08 Kälviä			3 ka	
27,6	Pekka Vuolle-41		KT	08.08 Kälviä			4 ka	
27,9	Esa Anttila-50		AV	09.08 Alavieska			3 ka	
28,5	Veli Ranta-Ojala-43	LV	08.08 Kälviä			5 ka	
28,6	Tapani Norppa-50	KT	08.08 Kälviä			6 ka	
28,7	Erkki Mäntylä-46	KV	16.09 Kokkola			3 pk	
29,4	Eero Ylisoini-45	KP-V	20.07 Kaustinen			2 pk	
	---10---


	400m aidat-70
56,2	Jorma Alainen-41	KV	12.07 Kokkola			1 pim	
56,5	Vesa Heinonen-48	PyPo	12.07 Kokkola			2 pim	
56,8	Matti Kalliokoski-45	HT	19.08 Toholampi			1 pk	
57,3	Pekka Ojala-43		KaJu	05.08 Kokkola			3 pk	
58.0	Veijo Nousiainen-50	TU	13.09 Nivala			4 po	
58,2	Markku Huuhtanen-44	YK	12.07 Kokkola			4 pim	
58,6	Velu Syrjälä-50		TU	19.07 Alavieska			1-20 pim	
60,2	Jukka Autio-38		PyPo	12.07 Kokkola			5 pim	
60,2	Esa Anttila-50		AV	19.07 Alavieska			2-20 pim	
60,2	Jorma Tikka-52		PyPo	23.08 Viitasaari		5-20 po	
	---10---			
60,4	Erkki Aho-50		RK	19.07 Alavieska			3-20 pim	
61,1	Pekka Vuolle-41		KT	19.08 Toholampi			4 pk		
62,1	Kaj Niemi-50		KT	12.07 Kokkola			4h1 pim	
66,8	Jouko Saukkonen-51	HK	19.07 Alavieska			5-20 pim	


	3000m esteet-70
9.42,0	Antero Kortetmaa-47	UK	13.09 Nivala			1 po	
9.57,8	Asko Häkkilä-47		NU	13.09 Nivala			5 po	
9.58,6	Sauli Nurkkala-52	AV	13.09 Nivala			6 po	
10.09,8	Ari Pihlajamaa-51	VetU	11.07 Kokkola			2 pim	
10.14,2	Rauno Kerola-45		LV	11.07 Kokkola			3 pim	
10.26,0	Eero Nissi-49		KT	11.07 Kokkola			4 pim	
10.49,0	Raimo Rauma-49		VetU	11.07 Kokkola			5 pim	


	korkeus-70
196	Eero Sipilä-48		RK	19.06 Kalajoki			1 ka	
188	Hannu Niemelä-54	LV	16.08 Himanka			1-16 pk	
187	Markku Juhola-47	KT	14.08 Kouvola			D SM	
186	Hannu Isoheiniemi-47	KU	07.06 Himanka			1 alues
185	Tapani Norppa-50	KT	07.06 Kokkola		PB	2 alues		
185	Heikki Antila-44	AV	10.06 Alavieska		PB	1 pk	
184	Vesa Heinonen-48	PyPo	13.06 Naantali			D mo-kats	
183	Asko Laitala-51		RK	03.06 Kalajoki			2 pk	
183	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	02.10 Kaustinen			1 pk	
181	Matti Koskinen-47	KU	13.08 Kannus			1 pitäj-m  	
	---10---			
180	Juhani Korva-44		RK	07.06 Rautio			2 alues	
180	Kauko Alajoki-47	KV		
178	Pekka Ojala-43		KaJu	26.09 Kälviä			D pim	
176	Heikki Korva-51		RK	16.09 Kokkola			2 pk	
175	Ilkka Jylhä-53		KP-V	03.07 Köyhäjoki			1 pk			    	
175	Simo Koskinen-51	KU	20.08 Kannus			2 pk	
175	Kalevi Sipilä-42	RK	23.08 Rautio			2 kunta	
175	Aimo Aho-51		RP	28.08 Reisjärvi			1 pk	
171	Heikki Niemelä-55	LV	10.09 Lohtaja			2-16 pk	
171	Rauli Pudas-54		AV	18.09 Alavieska			1-15+ koulu	
	---20---
170	Pentti Uusitalo-52	HU	07.06 Himanka		PB	5 alues	
170	Kaappo Nissilä-52	LV	28.06 Lohtaja		PB	2-16 pk	
170	Teuvo Saaranen-50	PyPo	19.07 Alavieska			3-20 pim			
170	Erkki Aho-50		RK	26.09 Kälviä			D-20 pim	
170	Erkki Valtamäki-50	VetU	26.09 Kälviä			D-20 pim	
170	Markku Huuhtanen-44	YK	26.09 Kälviä			D pim	
170	Leevi Haapala-42	YK	26.09 Kälviä			D pim	
170	Timo Pajala-53		KaJu	30.09 Kalajoki			2-16+ koulu	


	seiväs-70
438	Pekka Autio-49		HK	03.09 Haapajärvi		1 pk
432	Risto Niemelä-46	YK	27.08 Ylivieska			1 pitäj-m
413	Mauno Niemelä-36	HK	09.09 Nivala	
411	Heikki Juola-49		KaJu	13.09 Nivala			4 po		
410	Jouko Mäki-Petäjä-40	KV	30.07 Alavieska			1 pk		
400	Vesa Heinonen-48	PyPo	14.06 Naantali			D mo-kats		
390	Veli Pyrrö-48		KaJu	01.07 Alavieska			2 alue-f
365	Tapani Norppa-50	KT	18.07 Alavieska			1-20 pim	
360	Tapani Haapakoski-53	YK	03.06 Kalajoki			1-18 pk		
360	Eero Sipilä-48		RK	07.06 Rautio			1 alues
	---10---	
360	Esa Anias-41		AV	01.07 Alavieska			3 alue-f
360	Rauli Pudas-54		AV	26.07 Ylivieska			2-16 SM									
360	Timo Pajala-53		KaJu	12.08 Haapavesi			3-18 cup		
350	Erkki Aho-50		RK	18.07 Alavieska			2-20 pim		
350	Erkki Valtamäki-50	VetU	18.07 Alavieska			3-20 pim		
350	Tauno Parviainen	NU	18.07 Alavieska			4-20 pim	
350	Eero Ylisoini-45	KP-V	17.09 Kaustinen			1 pitäj-m
345	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	12.08 Kokkola			2 pk
345	Markku Juhola-47	KT	12.08 Kokkola			4 pk	
340	Kalle Salmela		KaRi	23.07 Kalajoki			3 pk
	---20---	


	pituus-70
724	Vesa Vähäsarja-49	NU	14.06 Nivala			1 ka	
722	Markku Juhola-47	KT	28.08 Sollentuna		D mo	
702	Vesa Heinonen-48	PyPo	13.06 Naantali			D mo-kats	
694	Pentti Kahma-43		AV	07.06 Alavieska			1 alues	
679	Kauko Alajoki-47	KV	19.09 Göteborg	
671	Vesa Mäki-46		HK	28.05 Haapajärvi		1 pk	
665	Veli Ranta-Ojala-42	LV	11.07 Kokkola			4 pim	
663	Risto Nikula-51		KT	11.07 Kokkola			5 pim	
656	Pekka Ojala-43		KaJu	30.05 Heinola			D ka	
653	Jaakko Kärjä-51		KaJu	03.06 Kalajoki			1 pk	
	---10---			
652	Heikki Juvonen-48	KV	30.08 Kälviä			2 pk	
651	Erkki Valtamki-50	VetU	18.08 Veteli			1 pk	
646	Alpo Aho-41		HK	28.05 Haapajärvi		2 pk	
645	Leevi Haapala-42	YK	12.09 Ylivieska			1 pk	
640	Matti Kalliokoski-45	HT	28.06 Lestijärvi		1 pk	
638	Aarno Vänni-54		PyPo		
631	Markku Jussila-50	SS	08.07 Nivala			1 pk	
630	Erkki Myllymäki-50	KaJu	03.06 Kalajoki			2 pk	
629	Esko Elsilä-54		YK	30.09 Kalajoki			1-16 Koulu	
623	Mikko Honkaharju-55	KT	19.09 Kälviä			3 pk
	---20---


	kolmiloikka-70
14.29	Risto Nikula-51		KT	26.07 Turku			4-20 SM	
14.19	Pentti Puusaari-43	HU	12.07 Kokkola			1 pim	
14.10	Mauno Haapala-53	YK	26.07 Ylivieska			7-18 SM	
14.03	Pekka Ojala-43		KaJu	13.09 Nivala			2 po	
13.95	Heikki Juvonen-48	KV	23.08 Kokkola			2 pk	
13.23	Heikki Tervonen-52	PyPo	23.08 Viitasaari		4-20 po	
13.18	Veli Ranta-Ojala-42	LV	08.08 Kälviä			5 ka	
13.14	Esko Elsilä-54		YK	15.07 Ylivieska			2 pk	
13.13	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	12.07 Kokkola			5 pim	
13.01	Tapani Norppa-50	KT	19.07 Alavieska			2-20 pim  	
	---10---			
12.96 	Kalervo Haapala-41	YR	09.08 Himanka			1 pim TUL
12.94	Juhani Tikkalahti-51	KTU	02.08 Kokkola			1 ka
12.90	Jaakko Kerola-54	LV	12.07 Kokkola			8 pim	
12.86	Matti Ahistus-52	NU	19.07 Nivala			3-18 pim    	
12.53	Reijo Vierimaa-54	AV	19.07 Alavieska			3-16 pim  	
12.44	Martti Salmela-54	YK	19.07 Alavieska			4-16 pim  	
12.38	Esa Anttila		AV	19.07 Alavieska			3-20 pim  	
12.33	Markku Juola		YK	15.07 Ylivieska			3 pk	
12.29	Markku Huuhtanen-44	YK	14.08 Ylivieska			1 pk	
12.22	Juhani Puumala-52	KP-V	19.07 Nivala			4-18 pim	
	---20---


	kuula-70
17.98	Pentti Kahma-43		AV	23.07 Kalajoki			1 pk	
15.18	Heikki Isopahkala-49	KaJu	09.07 Nurmes			1 ka	
14.63	Arto Niemelä-42		LV	13.09 Nivala			4 po	
14.43	Sakari Kaustinen-46	KP-V	07.06 Kaustinen			1 alues	
14.43	Markku Juhola-47	KT	19.09 Kälviä			1 pk	
14.31	Olavi Koivukangas-41	VetU		
14.09	Aarre Keski-Rekilä-40	KU	23.08 Kokkola			1 pk	
13.90	Heikki Kangas-51	AV	23.08 Viitasaari		1-20 po	
13.74	Erkki Anias-53		AV	23.08 Viitasaari		3-20 po	
13.64	Arvo Kauranen		PyPo	07.06 Pyhäjärvi		PB	1 alues	
	---10---			
13.63	Eero Kärkkäinen-32	PyPo	07.06 Pyhäjärvi			2 alues	
13.51	Pekka Ojala-43		KaJu	10.09 Nivala			1 OAJ	
13.47	Reijo Niskanen-46	AV	13.09 Nivala			6 po	
13.45	Kauko Luikku-46		RP	24.06 Reisjärvi			1 pk	
13.42	Sauli Viitala-33	KaJu	01.07 Alavieska			4 alue-f	
13.39	Pentti Ranttila-40	NU	10.09 Nivala			2 OAJ	
13.30	Jussi Kangas-49		NU	07.06 Pyhäjärvi			3 alues	
13.28	Heikki Aronen-48	PyPo	07.06 Pyhäjärvi			4 alues	
13.22	Valde Anttila-35	KP-V	20.08 Kannus			2 pk	
13.07	Vesa Heinonen-48	PyPo	14.08 Kouvola			D SM	
	---20---			
13.01	Eero Sipilä-48		RK	26.09 Kälviä			D pim	


	kiekko-70
62.28	Pentti Kahma-43		AV	14.06 Virrat			1 ka	
55.70	Reijo Niskanen-46	AV	30.07 Alavieska			1 pk	
49.72	Juhani Sillanpää-49	VetU	09.08 Alavieska			4 ka	
47.34	Olavi Koivukangas-41	VetU	21.03 Adelaide, AUS		3		
46.84	Sakari Kaustinen-46	KP-V	25.06 Kaustinen			1 pk	
46.76	Heikki Isopahkala-49	KaJu	09.07 Nurmes			3 ka		
44.00	Kauko Luikku-46		RP	24.05 Reisjärvi			1 pk	
41.61	Tapani Kujala-37	KT	19.09 Kälviä			1 pk      	
40.96	Vesa Heinonen-48	PyPo	31.05 Heinola			D ka	
40.64	Olavi Simi-51		AV	24.05 Alavieska			1-20 pk	
	---10---			
40.14	Veikko Jutila-38	AV	27.08 Alavieska			2 pk	
39.74	Markku Juhola-47	KT	19.09 Kälviä			2 pk	
39.50	Heikki Hanni-36		EE	25.06 Eskola			3 pk	
38.86	Aulis Isokääntä		AV	10.06 Alavieska			5 pk	
37.92	Eero Ylisoini-45	KP-V	02.10 Kaustinen			1 pk	
37.54	Aimo Aho-51		RP	08.08 Reisjärvi			2  	
37.52	Erkki Anias-53		AV	23.08 Viitasaari		4-20 po	
37.14	Valde Anttila-35	KP-V	02.08 Kaustinen			2 pk	
36.98	Pekka Ojala-43		KaJu	31.05 Heinola			D	
36.88	Arto Kaustinen-36	KP-V	18.09 Kaustinen			1 kunta	
	---20---


	moukari-70
59.20	Heikki Kangas-51	AV	30.08 Lapua			1-20 mo	
55.78	Pentti Kahma-43		AV	11.07 Kokkola		PB	1 pim	
52.96	Olavi Koivukangas-41	VetU	04.10 Canberra	
52.94	Hannu Polvi-48		YK	12.09 Ylivieska			1 pk	
52.06	Veikko Jutila-38	AV	13.09 Nivala			3 po						
51.18	Niilo Sorvoja-51	YK	12.09 Ylivieska			2 pk	
49.70	Leo Finnilä-43		HK	23.07 Haapajärvi		1 pk	
46.48	Aarne Hedetniemi-41	HK	06.08 Haapajärvi	
46.44	Erkki Anias-53		AV	23.08 Viitasaari		3-20 po	
45.56	Klaus Kiviniemi-41	KV	11.07 Kokkola			7 pim	
	---10---			
42.68	Tuomo Hautala-47	NU	24.06 Nivala			2 pk	
40.64	Asko Köyhäjoki-52	KP-V		
40.00	Kalle Finnilä-50	HK	03.09 Haapajärvi		3 pk	
39.78	Sakari Kaustinen-46	KP-V	07.06 Kaustinen			1 alues	
37.40	Heikki Isopahkala-49	KaJu	01.07 Alavieska			3 alue-f	
36.50	Aatto Ainali-45		RK	07.06 Rautio			1 alues	


	keihäs-70
72.98	Kosti Nahkala-43	AV	09.08 Alavieska			1 ka   	
72.04	Aimo Aho-51		RP	07.06 Reisjärvi			1 alues      
68.70	Oiva Junno-39		NU	13.09 Nivala			3 po
68.35	Juha Rutanen-48		KaKi	16.08 Himanka		PB	1 pk	
66.36	Kauko Luikku-46		RP	12.07 Kokkola			3 pim	
63.90	Mikko Kivelä-40		HR	05.07 Himanka			2 pk
63.64	Timo Välkky-47		AV	07.06 Alavieska			2 alues	
63.36	Leo Finnilä-43		HK	07.06 Pyhäjärvi			2 alues	
63.20	Eero Tikka-42		PyPo	06.09 Pyhäjärvi			1 kaivos	
63.18	Timo Herlevi-51		UK	18.07 Alavieska			2-20 pim
	---10---	
61.70	Klaus Kiviniemi-41	KV	12.07 Kokkola			5 pim	
61.10	Arvo Salmela-37		KV	14-15.8 Kuortane		2 rikki-h			
60.86	Esko Aho-45		RP	30.08 Reisjärvi			2 pk	
59.52	Markku Juhola-47	KT	01.07 Alavieska			3 alue-f	
59.06	Pauli Haavisto-42	PyPo	13.06 Pyhäjärvi			3 ka	
59.00	Kauko Poikola-53	PK	30.09 Kalajoki			2-16+ koulu	
58.76	Aarto Kuorikoski-40	HU	07.06 Himanka			1 alues
58.50	Teuvo Ahvenniemi	KV	03.06 Ykspihlaja		1 pk	
58.30	Tauno Tikkalahti-34	KTU	02.08 Kokkola			1 ka
58.20	Erkki Lahti		LV	23.06 Kälviä			1 pk	
	---20---



					1969	

	100m-69
10,5	Timo-J Virkkala-43	KT	15.06 Pori			1h ka		+0,7	
10,7	Markku Juhola-47	KT	07.10 Kälviä			D pk	
11,0	Kauko Alajoki-47	KV	03.08 Äänekoski			3 yht-toim-kisa	
11,0	Matti Kalliokoski-45	HT	17.08 Kalajoki			3 pk	
11,1	Heikki Pesonen-43	NU	16.07 Nivala			1 pk		
11,2	Vesa Vähäsarja-49	NU	19.07 Nivala			2 pim	
11,2	Esko Joensuu-51		HU	23.07 Kokkola			2 pk	
11,2	Antero Anttila-50	LV	29.07 Himanka			3 pk	
11,2	Vesa Mäki-46		HK	06.09 Haapajärvi		2 pk   
11,2	Reijo Ketola-51		HK	17.09 Haapajärvi		2 kunta	
	--10--			
11,3	Eino Kiiveri-50		NU	07.07 Helsinki		
11,3	Jaakko Kärjä-51		KaJu	21.09 Turku			2h3 KLL
11,3	Antti Boren-47		HR	24.08 Kokkola			2 po TUL
11,3	Erkki Vistiaho-40	KV	31.08 Ykspihlaja		2 pk			
11,4	Jorma Seppälä-53	TU	09.07 Kannus			2 pk	
11,5	Leevi Haapala-42	YK	29.06 Ylivieska			1 pk
11,5	Juha Joensuu-46		HU	29.07 Himanka			5 pk	
11,5	Pentti Puusaari-43	HU	12.08 Eskola			2 pk	
11,5	Perttu Pöllä		SS	12.08 Eskola			3 pk	
11,5	Jorma Alainen-41	KV	17.08 Kalajoki			5 pk
	--20--
11,6	Markku Vähäkainu-53	VetU	18.06 Kaustinen			1-16 pk
11,6	Juhani Mettovaara-47	YK	29.06 Ylivieska			2 pk
11,6	Urho Lehtola-42		HK	17.07 Haapajärvi		2 pk
11,6	Lasse Orimus-50		KV	17.08 Kalajoki			6 pk
11,6	Heikki Tervonen-52	PyPo	07.09 Pyhäjärvi			1-18 pk
11,7	Seppo Anias-53		AV	14.06 Pyhäjärvi			1-16 ka
11,7	Juhani Latukka-44	KaJu	29.06 Ylivieska			3 pk
11,7	Mauno Ojalehto-40	YV	13.08 Ylivieska			2 pk
11,7	Jorma Tikka		PyPo	07.09 Pyhäjärvi			2-18 pk
11,7	Mauno Reis-51		PyPo	07.09 Pyhäjärvi
	--30--

myötätuuli
10,4	Timo-J Virkkala-43	KT	10.09 Kälviä			1 kunta
10,6	Markku Juhola-47	KT	10.09 Kälviä			2 kunta
11,0	Vesa Mäki-46		HK	17.09 Haapajärvi 		1 kunta
11,1	Heikki Pesonen-43	NU	16.07 Nivala			1 pk
11,2	Reijo Ketola-51		HK	17.09 Haapajärvi		2 kunta	
11,3	Kauko Nikula-48		KT	10.09 Kälviä			3 kunta	


200m-69
21,5	Timo-J Virkkala-43	KT	20.08 Lahti 			1 ka	
22,6	Kauko Alajoki-47	KV	24.07 Kannus			1 pk	
23,0	Vesa Vähäsarja-49	NU	02.07 Kälviä			2 alue-f	
23,0	Heikki Pesonen-43	NU	09.07 Nivala			1 pk	
23,0	Matti Kalliokoski-45	HT	17.09 Kokkola			1 pk	
23,2	Esko Joensuu-51		HU	20.07 Nivala			3 pim	
23,4	Erkki Vistiaho-40	KV	08.06 Kälviä			2 alues	
23,6	Vesa Mäki-46		HK	20.07 Nivala			5 pim	
23,7	Jorma Alainen-41	KV	08.06 Kälviä			3 alues	
23,7	Seppo Anias-53		AV	02.07 Kälviä			4 alues	
	---10---			
23,7	Reijo Ketola-51		HK	02.08 Lapua			5h5-18 SM		
23,7	Jaakko Kärjä-51		KaJu	23.08 Pyhäjärvi			2-18 po	
23,8	Juha Joensuu-46		HU	08.06 Toholampi			2 alues	
23,9	Eino Kiiveri-50		NU	21.08 Haapajärvi		2 pk	
24,1	Kauko Nikula-48		KT	08.06 Kälviä			4 alues
24,2	Markku Vähäkainu-53	VetU	08.06 Kaustinen			1 alues
24,2	Markku Huuhtanen-44	YK	11.09 Ylivieska			2 pk
24,2	Leevi Haapala-42	YK	11.09 Ylivieska			3 pk	
24,3	Lasse Orimus-50		KV	16.07 Kokkola			1-20 pk	
24,3	Jorma Seppälä-53	TU	24.07 Kannus		
	---20---
	

	400m-69
48,9	Markku Juhola-47	KT	31.08 Heinola			1h1 ka	
49,6	Heikki Pesonen-43	NU	30.07 Riihimäki			1 polSM	
49,8	Matti Kalliokoski-45	HT	31.08 Heinola			1h3 ka	
50,6	Timo-J Virkkala-43	KT	16.06 Pori			3 ka        	
51,7	Vesa Mäki-46		HK		
51,8	Esa Nivala-48		KV	14.08 Kaustinen			1 pk 	
51,8	Lasse Orimus-50		KV	10.09 Kokkola			1-20 pk	
52,2	Jorma Alainen-41	KV	29.07 Himanka			2 pk	
52,2	Esko Joensuu-51		HU	10.08 Kokkola			1-18 ka	
52,8	Kauko Alajoki-47	KV	30.07 Kokkola			1 pk	
	---10---		
52,9	Kauko Nikula-48		KT	13.08 Kälviä			2 pk	
53,4	Erkki Mäntylä-46	KV	21.08 Himanka			2 pk	
53,4	Erkki Vistiaho-40	KV	21.08 Himanka			3 pk	
53,5	Pekka Vuolle-41		KT	31.07 Ykspihlaja		1 outok	
53,5	Vesa Känsälä-49		KP-V	14.08 Kaustinen			2 pk    	
53,6	Pekka Ojala-43		KaJu	30.07 Kokkola			6 pk				
53,7	Samuli Roimela-34	KV	16.07 Kokkola			2 sa-int	
53,7	Reijo Ketola-51		HK	20-21.9 Turku			4h1 SOU		
53,8	Velu Syrjälä-50		TU	14.08 Kaustinen			3 pk	
54,0	Markku Vähäkainu-53	VetU	10.08 Kokkola			2-18 ka	
	---20---


	800m-69
1.57,6	Lasse Orimus-50		KV	19.07 Nivala			1 pim		
1.57,7	Esa Nivala-48		KV	21.08 Himanka			1 ka		
1.58,6	Vesa Känsälä-49		KP-V	06.08 Kaustinen			1 ka		
1.58,9	Sulevi Isopahkala-46	RK	19.07 Nivala			2 pim		
1.59,2	Jaakko Torppa-44	KV	06.07 Alavieska		PB	3 ka		
2.00,4	Kaj Niemi-50		KT	14.08 Kannus			         		
2.00,4	Pekka Ojala-43		KaJu	21.08 Himanka			3 pk		
2.00,6	Risto Ala-Korpi-50	UK	14.08 Kannus		
2.01,2	Veikko Lindberg-45	HR	21.08 Himanka			4 pk
2.01,8	Raimo Koppinen-48	KV	01.06 Kannus			2 pk	
	---10---	
2.01,8	Antero Kortetmaa-47	UK	01.06 Kannus			3 pk	
2.01,8	Jorma Pulkkinen-46	VetU	08.06 Kaustinen			1 alues		  		
2.02,1	Pentti Huttunen-52	AV	22.07 Oulu						
2.02,2	Kauko Nikula-48		KT	02.07 Alavieska			1 alue-f		
2.02,3	Sten Rymbacka-49	KoJy	16.07 Ykspihlaja		3 pk		
2.02,5	Pentti Harju-49		KP-V	16.07 Ykspihlaja		4 pk
2.02,5	Pekka Vuolle-41		KT	19.07 Nivala			5 pim  			
2.02,7	Aki Eskola-38		HU	05.07 Kälviä			4B ka		
2.02,7	Jorma Palola-46		NU	02.07 Alavieska			2 alue-f		
2.02,8	Ahti Oikari-44		AV	02.07 Alavieska			4 alue-f	
	---20---	
2.02,8	Jouko Kataja-aho-53	KoJy	05.07 Kälviä			2-18 ka	
2.03,1	Juhani Kattilakoski-52	KP-V	05.07 Kälviä			3-18 ka
2.03,2	Jorma Leppäkari-52	KT	05.07 Kälviä			4-18 ka
2.04,0	Raimo Haanpää-53	KV	03.08 Lapua			4h1-16 SM
2.04,6	Hannu Heikkinen-41	KaJu	27.07 Kalajoki			1-18 pim			


	1500m-69
3.59,4	Lasse Orimus-50		KV	10.08 Kokkola			4A ka	
4.00,4	Vesa Känsälä-49		KP-V	02.08 Inkeroinen		6-20 SM	
4.01,6	Risto Ala-Korpi-50	UK	20.08 Kaipola			4	
4.03,5	Jaakko Torppa-44	KV	03.07 Himanka			2 pk	
4.03,6	Raimo Koppinen-48	KV	17.06 Jyväskylä					
4.05,2	Antero Kortetmaa-47	UK	03.07 Himanka			3 pk	
4.05,8	Sulevi Isopahkala-46	RK	03.07 Himanka			4 pk	
4.07,0	Jukka Maunula-48	KT	13.08 Kälviä			2 pk	
4.07,2	Aki Eskola-38		HU	20.07 Nivala			2 pim	
4.08,5	Kaj Niemi-50		KT	13.08 Kälviä			3 pk	
	---10---			
4.08,9	Heimo Himanka-44	HU	13.08 Kälviä			4 pk	
4.09,3	Veikko Lindberg-45	HR	10.08 Kokkola			2 ka
4.11,0	Rauno Kerola-45		LV	13.08 Kälviä			5 pk	
4.11,4	Juhani Kattilakoski-52	KP-V	06.08 Kaustinen			1-18 ka
4.12,2	Osmo Kauranen-41	PyPo	22.06 Nivala			5 ka	
4.12,6	Teuvo Nyrhinen-43	NU	31.07 Ykspihlaja		2 pk	
4.13,0	Juhani Ruokoja-49	KT	13.08 Kälviä				
4.13,0	Jorma Pulkkinen-46	VetU	18.06 Kaustinen			4 pk	
4.14,1	Sten Rymbacka-49	KoJy	05.07 Kälviä			3-20 ka	
4.14,7	Eero Nissi-49		KT	16.07 Lohtaja			3 pk	
	---20---
	

	3000m-69
8.35,0	Jaakko Torppa-44	KV	28.05 Vaasa			6 ka	
8.39,2	Raimo Koppinen-48	KV	08.06 Kälviä			1 alues	
8.41,6	Ilpo Nuolikivi-41	KV	08.06 Kälviä		PB	3 alues	
8.43,2	Risto Ala-Korpi-50	UK	29.07 Himanka			1 pk	
8.52,0	Jukka Maunula-48	KT	08.06 Kälviä			4 alues	
8.53,0	Antero Kortetmaa-47	UK	08.06 Kälviä			5 alues	
8.54,0	Osmo Kauranen-41	PyPo	14.06 Pyhäjärvi			3 ka	
8.55,0	Teuvo Nyrhinen-43	NU	02.07 Kälviä			2 alue-f	
8.56,0	Matti Kattilakoski-45	KP-V	06.08 Kaustinen		PB	2 ka	
9.04,2	Aki Eskola-38		HU	28.05 Ykspihlaja		2 pk	
	---10---			
9.04,8	Markku Aittamaa-46	HU	14.06 Pyhäjärvi			5 ka	
9.06,3	Juhani Kattilakoski-52	KP-V	30.06 Kaustinen			1 pk	
9.07,2	Juhani Ruokoja-49	KT	09.07 Kannus	
9.08,4	Seppo Oikari-45		AV	02.07 Kälviä			3 alue-f
9.10,8	Rauno Kerola-45		LV	03.08 Lestijärvi		3 pk	
9.12,4	Sten Rymbacka-49	KoJy	28.05 Ykspihlaja		4 pk	
9.12,8	Heimo Himanka-44	HU	12.08 Eskola			1 pk	
9.13,2	Kaj Niemi-50		KT	20-21.9 Turku			6 KLL		
9.13,8	Veikko Lindberg-45	HR	12.08 Eskola			2 pk
9.14,3	Päiviö Ruotsala-42	KU	30.07 Kokkola			4 pk	
	---20---


	5000m-69	
15.05,6	Jaakko Torppa-44	KV	17.06 Jyväskylä	
15.10,8	Risto Ala-Korpi-50	UK	19.07 Nivala			2 pim	
15.10,8	Raimo Koppinen-48	KV	19.07 Nivala			3 pim
15.11,4	Aki Eskola-38		HU	19.07 Nivala		PB	4 pim
15.14,4	Teuvo Nyrhinen-43	NU	19.07 Nivala		PB	5 pim
15.25,8	Jukka Maunula-48	KT	11.06 Kokkola			3 pk	
15.34,0	Osmo Kauranen-45	PyPo	19.07 Nivala			7 pim	
15.35,6	Antero Kortetmaa-47	UK	05.07 Kälviä			1 ka
15.42,0	Juhani Ruokoja-49	KT	19.07 Nivala			8 pim
15.49,0	Veikko Pesonen-39	PyPo	10.08 Kokkola			4 ka	
	---10---			
16.02,0	Voitto Kaustinen-34	KV	11.06 Kokkola			5 pk
16.02,4	Markku Aittamaa-46	HU	19.07 Nivala			9 pim	
16.04,0	Päiviö Ruotsala-42	KU	05.07 Kälviä			4 ka
16.07,6	Sauli Peltoniemi-36	KV	05.07 Kälviä		PB	5 ka
16.08,2	Matti Hyrsky-38		KTU	24.08 Kokkola			2 po TUL
16.16,5	Seppo Oikari-45		AV	16.07 Ykspihlaja		1 pk	
16.17,6	Antero Alakorpi-43	UK	19.07 Nivala			10 pim	
16.29,4	Eero Nissi-49		KT	27.07 Pyhäjärvi			3-20 pim	
16.43,2	Rauno Kerola-45		LV	01.06 Kannus			2 pk
16.49,0	Erkki Jämbäck-50	LK	27.07 Pyhäjärvi			4-20 pk
	---20---	


	10000m-69
32.02,8	Teuvo Nyrhinen-43	NU	20.07 Nivala		PB	1 pim	
32.06,4	Veikko Pesonen-39	PyPo	14.09 Haapavesi		PB	3 po	
32.08,6	Matti Kattilakoski-45	KP-V	20.07 Nivala			2 pim	
32.34,6	Veikko Nyrhinen-41	PyPo	20.07 Nivala		PB	3 pim	
33.17,4	Osmo Kauranen-45	PyPo	20.07 Nivala			4 pim	
33.20,2	Päiviö Ruotsala-42	KU	20.07 Nivala			5 pim	
34.20,4	Jukka Maunula-48	KT	20.07 Nivala			7 pim	
35.07,0	Aaro Hautamäki-48	YK	06.08 Ylivieska			1 pk	
35.26,0	Toivo Sivula-32		KV	20.07 Nivala			8 pim	
36.19,6	Reijo Luoma-44		KaKi	06.08 Ylivieska			3 pk
	--10--
37.25,0	Esa Kujala-37		KP-V	19.10 Kaustinen			väli-a pk	


	25000m-69   
1.24.08	Veikko Pesonen-39	HK	10.09 Oulu			2 kv	
1.26,26	Raimo Koppinen-48	KV	19.09 Himanka			2 pim
1.30.27	Matti Hyrsky-38		KTU	05.10 Kokkola			1 pim TUL
1.33,33	Jukka Maunula-48	KT	19.10 Kaustinen			1 pk
1.35,51	Esa Kujala-37		KP-V	19.10 Kaustinen			2 pk
1.35,57	Päiviö Ruotsala-42	KU	19.09 Himanka			3 pim
1.44,32	Viljam Rantonen-33	KT	19.10 Kaustinen			4 pk
1.45.03	Tuomas Kiviniemi-35	KTU	05.10 Kokkola			2 pim TUL
2.08,43	Seppo Järvelä-52	KP-V	19.10 Kaustinen			5 pk


	maraton-1969
2.37,29	Veikko Pesonen-39	HK	28.09 Haapavesi			2 ka
2.44,11	Matti Hyrsky-38		KTU	14.09 Siuro			6


	110m aidat-69
14,9	Jorma Kiiveri-48	KaJu	24.07 Kannus		PB	1 pk	
15,7	Markku Juhola-47	KT	08.10 Kälviä			D pk	
15,8	Heikki Tervonen-52	PyPo	14.09 Haapavesi			2 po
16,3	Kauko Alajoki-47	KV	19.07 Nivala			3 pim	
16,3	Pekka Ojala-43		KaJu	24.07 Kannus			3 pk	
16,3	Matti Kalliokoski-45	HT	08.10 Kälviä			D pk	
16,4	Pekka Autio-49		HK	26.07 Pyhäjärvi			1-20 pim   	
17,2	Erkki Mäntylä-46	KV	09.07 Kalajoki			3 pk	
17,2	Mauno Niemelä-36	HK	19.07 Nivala			5 pim	
17,8	Jorma Alainen-41	KV	19.07 Nivala			6 pim	
	---10---			
18,9	Esa Anttila-50		AV	26.07 Pyhäjärvi			2-20 pim	
19,2	Perttu Pöllä		SS	31.08 Pyhäjärvi			D-20 pim	
19,2	Erkki Valtamäki-50	VetU	31.08 Pyhäjärvi			D-20 pim	
19,5	Tapani Norppa-50	KT	08.10 Kälviä			D-20 pk				
19,5	Veijo Nousiainen-50	TU	26.07 Pyhäjärvi			3-20 pim	
19,5	Erkki Aho-50		AV	26.07 Pyhäjärvi			4-20 pim	


	200m aidat-69
25,1	Markku Juhola-47	KT	08.06 Kälviä			1 alues	
25,6	Jorma Kiiveri-48	KaJu	06.08 Ylivieska			1 pk	
26,2	Heikki Tervonen-52	PyPo	07.09 Pyhäjärvi			1 pk	
26,4	Pekka Ojala-43		KaJu	22.09 Haapajärvi		1 so opett	
26,4	Vesa Mäki-46		HK	22.09 Haapajärvi		2 so opett	
26,4	Jorma Alainen-41	KV	03.08 Äänekoski			4		
26,9	Olavi Niemelä-34	NU	13.08 Jyväskylä			2 OAJ		
27,0	Jorma Tikka-52		PyPo	07.09 Pyhäjärvi			2 pk	
27,3	Pekka Autio-49		HK	28.08 Haapajärvi		1-20 pk	
27,3	Pentti Niemelä-41	HK	27.08 Himanka			1 opett	
	--10--			
27,4	Päiviö Mikkola-47	AV	02.07 Kälviä			2 alue-f	
27,6	Heikki Pesonen-43	NU	02.07 Kälviä			3 alue-f
27,9	Pekka Vuolle-41		KT	09.07 Kannus			2 pk	
28,0	Veijo Nousiainen-50	TU	08.06 Toholampi			1 alues	
28,0	Esa Anttila-50		AV	02.07 Kälviä			4 alue-f	
28,1	Mauno Niemelä-36	HK	08.06 Ylivieska			2 alues	
28,3	Markku Jussila-50	SS	26.05 Ylivieska			1 pk	
28,3	Markku Vähäkainu-53	VetU	07.09 Veteli			1-16 pk 
28,4	Markku Huuhtanen-44	YK	06.08 Ylivieska			3 pk
28,4	Asko Pesola-46		KP-V	11.09 Kaustinen			1 pk
	--20--	
28,7	Heikki Juvonen-48	KU	08.06 Toholampi			2 alues		


	400m aidat-69
55,7	Markku Juhola-47	KT	14.09 Haapavesi			1 po	
56,6	Jorma Alainen-41	KV	05.07 Kälviä			1 ka	
57,0	Pekka Ojala-43		KaJu	20.07 Nivala			2 pim	
59,4	Pekka Vuolle-41		KT		
59,8	Markku Huuhtanen-44	YK	06.09 Ylivieska				
60,9	Antti Virkkala-44	VetU	05.09 Kaustinen			1 pk	
61,2	Esa Anttila-50		AV	20.07 Nivala			5 pim	
61,6	Kaj Niemi-50		KT	27.07 Pyhäjärvi			1-20 pim     	
61,9	Mauno Hyyppä-50		KT	27.07 Pyhäjärvi			2-20 pim     	
62,0	Velu Syrjälä-50		TU	27.07 Pyhäjärvi			3-20 pim     	
	---10---			
63,2	Päiviö Mikkola-47	AV	20.07 Nivala			6 pim	
63,9	Taisto Kontio-41	YK	06.09 Ylivieska			2 kunta
64,1	Esko Saarela		YK	06.09 Ylivieska			3 kunta	
64,3	Raimo Rauma-49		VetU	27.07 Pyhäjärvi			5-20 pim	
64,3	Eino Kiiveri-50		NU	27.07 Pyhäjärvi			3h1-20 pim	
64,3	Erkki Aho-50		AV	27.07 Pyhäjärvi			4h1-20 pim
64,5	Pentti Myllykangas-38	KP-V	05.09 Kaustinen			2 pk
65,6	Pentti Ojakangas	YK	06.09 Ylivieska			4 kunta	


	3000m esteet-69
9.39,8	Jaakko Torppa-44	KV	14.09 Haapavesi			1 po	
9.56,0	Antero Kortetmaa-47	UK	19.07 Nivala			1 pim	
10.04,4	Anto Hautamäki-51	AV	19.07 Nivala			2 pim	
10.06,6	Eero Nissi-49		KT	19.07 Nivala			3 pim	
10.14,0	Juhani Kattilakoski-52	KP-V	19.07 Nivala			4 pim	
10.14,2	Rauno Kerola-45		LV	19.07 Nivala			5 pim	
10.14,2	Kaj Niemi-50		KT	14.09 Haapavesi			3 po
10.24,0	Päiviö Ruotsala-42	KU	19.07 Nivala			6 pim	
10.32,2	Eero Korhonen-44	RK	19.07 Nivala			7 pim	


	korkeus-69
197	Eero Sipilä-48		RK	08.08 Rautio		PB	1 kunta	
190	Kauko Alajoki-47	KV	01.06 Kalajoki			1 pk	
190	Hannu Isoheiniemi-47	KU	11.07 Keuruu	
188	Markku Juhola-47	KT	10.09 Kälviä			1 pitäj-m				
185	Jorma Ojala-42		NU	02.07 Kälviä			1 alue-f	
185	Esko Nurmesniemi-50	NU	26.07 Pyhäjärvi			1-20 pim	
185	Matti Koskinen-47	KU	11.09 Kannus			1 pk	
184	Tapani Norppa-50	KT	10.09 Kälviä			2 pitäj-m	
182	Kaj Mäkinen-46		KT		
180	Asko Laitala-51		RK	26.07 Kalajoki			1-18 pim	
	---10---			
180	Heikki Korva-51		RK	17.08 Rautio			1-18 pk	
177	Juhani Korva-44		RK	31.08 Ykspihlaja		2 pk	
175	Timo Ojatalo-49		HU	29.07 Himanka			4 pk 	
175	Pekka Ojala-43		KaJu	30.07 Kokkola			2 pk	
175	Hannu Niemelä-54	LV	02.08 Lapua			4-16 SM	
175	Ilkka Jylhä-53		KP-V	06.08 Kaustinen			1-16 ka	
175	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	31.08 Ykspihlaja		2 pk			
174	Kaino Rutanen-49	SS	09.07 Nivala			2 pk	
173	Teuvo Saaranen-50	PyPo	26.08 Pyhäjärvi			1-18 pk		
171	Erkki Pannula-45	PK	17.08 Perho			1 pitäj-m 	
	---20---
	

	seiväs-69
428	Risto Niemelä-46	NU	30.07 Nivala			1 pk			
418	Pekka Autio-49		HK	17.07 Haapajärvi		2 pk
410	Mauno Niemelä-36	HK	10.09 Oulu			10 kv	
400	Jouko Mäki-Petäjä-40	LV	20.07 Nivala			3 pim	
390	Heikki Juola-49		KaJu	25.07 Oulu			2 PV-LM		
380	Eero Sipilä-48		RK	20.07 Nivala			5 pim
360	Timo Ojatalo-49		HU	27.07 Pyhäjärvi			2-20 pim
360	Tapani Kääntä-51	AV	31.08 Pyhäjärvi			D-18 pim
360	Markku Juhola-47	KT	08.10 Kälviä			D pk	
350	Jaakko Keski-Petäjä-53	KU	03.08 Lapua			4-16 SM
	---10---
345	Reijo Niemelä-49	LV	16.07 Lohtaja			2 pk			
345	Tapani Norppa-50	KT	16.07 Lohtaja			3 pk	
345	Jorma Pietikäinen-43	KV	16.07 Lohtaja			4 pk
340	Juhani Peltonen-52	RK	27.07 Kalajoki			2-18 pim		
340	Heikki Keski-Petäjä	KU	27.07 Kalajoki			3-18 pim
340	Tauno Parviainen	NU	27.07 Kalajoki			4-18 pim			
332	Hannu Muuraiskangas-53	KT	09.07 Kannus			2-18 pk	
330	Timo Pajala-53		KaJu	27.07 Pyhäjärvi			2-16 pim	
330	Tapani Haapakoski-53	YK	27.07 Pyhäjärvi			3-16 pim	
322	Simo Koskinen		KU	09.07 Kannus			4-18 pk
	---20---
322	Timo Herlevi-51		UK	31.08 Pyhäjärvi			D-18 pim		


	pituus-69
731	Markku Juhola-47	KT	14.06 Turku			D mo	
725	Vesa Vähäsarja-49	NU	02.08 Inkeroinen		2-20 SM	
721	Pentti Kahma-43		AV	19.07 Nivala		PB	1 pim	
674	Jorma Haapakoski-51	YK	20.08 Seinäjoki			3-18 cup	
673	Jaakko Kärjä-51		KaJu	20.08 Seinäjoki			4-18 cup	
670	Heikki Juvonen-48	KU	08.06 Toholampi			1 alues	
665	Vesa Mäki-46		HK	08.06 Ylivieska			2 alues	
665	Veli Ranta-Ojala-43	LV	08.06 Toholampi			2 alues	
664	Risto Nikula-51		KT	23.08 Pyhäjärvi		PB	3-20 po	
657	Pekka Ojala-43		KaJu	19.07 Nivala			3 pim	
	---10---			
647	Vesa Kinaret-46		HU	03.07 Himanka			1 pk 	
642	Alpo Aho-41		HK	17.09 Haapajärvi		1 kunta	
639	Kauko Alajoki-47	KV	08.06 Kälviä			2 alues	
639	Perttu Pöllä		SS	26.07 Pyhäjärvi			2-20 pim	
638	Heikki Tervonen-52	PyPo	27.08 Pyhäjärvi			1-18 kunta 	
635	Mikko Honkaharju-55	KT	05.07 Kälviä			5 ka
635	Antero Anttila		LV	07.09 Lohtaja			2 pk	
634	Urho Lehtola-42		HK	17.07 Haapajärvi		1 pk	
634	Vesa Nikkilä-43		KV	17.09 Kokkola			1 pk
633	Leevi Haapala-42	KU	06.08 Ylivieska			3 pk	
	---20---


	kolmiloikka-69
14.45	Pekka Ojala-43		KaJu	09.07 Kannus			1 pk	
14.35	Heikki Juvonen-48	KU	09.07 Kannus			2 pk
14.35	Pentti Puusaari-43	HU	09.07 Kannus			3 pk
14.32	Risto Nikula-51		KT	24.08 Pyhäsalmi			1-20 po	
14.28	Jorma Haapakoski-51	YK	13.07 Ylivieska		PB	1-18 ka	
14.03	Heikki Tervonen-52	PyPo	13.07 Ylivieska		PB	2-18 ka	
14.03	Mauno Haapala-53	YK	03.08 Lapua			1-16 SM	
13.44	Markku Jussila-50	SS	26.05 Ylivieska			3 pk	
13.36	Vesa Kinaret-46		HU	31.08 Ykspihlaja		2 pk	
13.27	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	31.08 Ykspihlaja		3 pk	
	---10---			
13.20	Kaino Rutanen-49	SS	27.07 Pyhäjärvi		PB	1-20 pim   	
13.07	Kalervo Haapala-41	YR	24.08 Kokkola			3 po TUL
13.05	Erkki Valtamäki-50	VetU	27.07 Pyhäjärvi		PB	2-20 pim   	
13.04	Alpo Aho-41		HK	08.06 Ylivieska			2 alues		
12.94	Veli Ranta-Ojala-43	KU	08.06 Toholampi			2 alues			
12.94	Olavi Simi-51		AV	13.07 Ylivieska			4-18 ka	
12.88	Jaakko Kerola-54	LV	23.08 Pyhäjärvi			3-16 po 	
12.87	Juhani Krapu-47		AV	02.07 Kälviä			2 alue-f
12.86	Esko Elsilä-54		YK	06.09 Ylivieska			2-16 kaup-mest	
12.82	Esko Saarela		YK	13.08 Ylivieska			2-18 pk 	
	---20---
12.80	Heikki Kankaanpää-44	SS	08.08 Sievi			1 pitäj-m


	kuula-69
17.12	Pentti Kahma-43		AV	19.07 Nivala			1 pim	
15.42	Heikki Isopahkala-49	KaJu	04.07 Lohtaja			1   	
15.36	Arto Niemelä-42		LV	04.07 Lohtaja			2 pk	
14.54	Antti Kahma-39		AV	19.07 Nivala			4 pim	
14.37	Pentti Ranttila-40	NU	02.07 Kälviä			3 alue-f
14.15	Juhani Sillanpää-49	VetU	23.08 Pyhäjärvi			3-20 po	
13.95	Markku Juhola-47	KT	07.10 Kälviä			D pk	
13.83	Sakari Kaustinen-46	KP-V		
13.75	Sauli Viitala-33	KaJu	22.09 Haapajärvi		1 po OAJ	
13.53	Aarre Keski-Rekilä-40	KU	19.06 Eskola			2 pk 	
	---10---
13.50	Jussi Kangas-49		NU	17.08 Nivala		PB	1 pk 			
13.44	Pekka Ojala-43		KaJu	24.07 Kannus			2 pk	
13.28	Oiva Junno-39		NU	08.06 Ylivieska			1 alues	
13.25	Heikki Aronen-48	PyPo	25.05 Pyhäjärvi			1 pk	
13.18	Antero Niskala-38	AV	01.06 Alavieska			2 pk	
13.12	Eero Kärkkäinen-32	PyPo	08.06 Ylivieska			2 alues	
13.02	Kauko Luikku-46		RP	15.07 Alavieska			1 pk
12.98	Arvo Kauranen		PyPo	12.08 Pyhäjärvi			1 pk 	
12.95	Onni Röntynen-49	NU	08.06 Ylivieska			3 alues	
12.88	Manu Paavola-35		RP	08.06 Lestijärvi		2 alues
	---20---	


	kiekko-69
61.18	Pentti Kahma-43		AV	27.08 Helsinki			1 mo	
55.76	Reijo Niskanen-46	AV	03.10 Alavieska			1 pk				
48.60	Sakari Kaustinen-46	KP-V	26.08 Kaustinen		PB	1 pk	
47.86	Juhani Sillanpää-49	VetU	14.09 Haapavesi			2 po	
46.12	Heikki Isopahkala-49	KaJu	09.10 Alavieska			1 pk	
45.14	Arto Niemelä-42		LV	24.08 Lohtaja			2 pk	
44.82	Olavi Koivukangas-41	VetU		
42.46	Kauko Luikku-46		RP	12.08 Eskola			1 pk 	
42.12	Veikko Jutila-38	AV	15.07 Alavieska			3 pk	
41.78	Tapani Kujala-37	KT	01.06 Kannus			1 pk	
	--10--			
40.96	Jussi Vesamäki		PyPo	02.07 Pyhäjärvi			1 pk				
40.84	Heikki Hanni-36		EE	12.08 Eskola			2 pk 	
39.86	Antti Kahma-39		AV	20.07 Nivala			6 pim	
39,54	Pentti Ranttila-40	NU	13.08 Jyväskylä			2 OAJ
39.36	Tauno Huntus-52		KP-V	14.08 Kaustinen			2 pk	
39.28	Tauno Ruotsala-39	KoJy	23.07 Kokkola			4 pk	
38.00	Erkki Laitala-36	KaJu	08.06 Alavieska			4 alues
37.92	Heikki Aronen-48	PyPo	02.07 Pyhäjärvi			2 pk
37.88	Pekka Ojala-43		KaJu	04.05 Heinola			D
37.62	Olavi Simi-51		AV	24.08 Lohtaja			3 pk	
	--20--
37,30	Vesa Heinonen-48	PyPo	02.07 Pyhäjärvi			3 pk
37,30	Markku Juhola-47	KT	13.08 Kälviä			2 pk


	moukari-69
55.62	Pentti Kahma-43		AV	19.07 Nivala			1 pim	
55.40	Hannu Polvi-48		YK	26.05 Ylivieska			1 pk	
54.20	Veikko Jutila-38	AV	19.07 Nivala		PB	2 pim			
53.48	Antti Kahma-39		AV	30.07 Hyvinkää	
53.44	Heikki Kangas-51	AV	19.07 Nivala			3 pim	
46.94	Niilo Sorvoja-51	YK	24.08 Pyhäjärvi			1-20 po	
45.90	Aarne Hedetniemi-41	HK	17.09 Haapajärvi		1 km
45.64	Leo Finnilä-43		HK	17.09 Haapajärvi		2 km	
43.36	Tuomo Hautala-47	NU	03.09 Nivala			2 pk		
41.32	Kalle Finnilä-50	HK	24.08 Pyhäjärvi			2-20 po			
	---10---	
40.78	Tauno Tikkalahti-34	KTU	05.10 Kokkola			1 pim TUL 	
39.10	Heikki Isopahkala-49	KaJu	27.07 Pyhäjärvi			2-20 pim
37.70	Kauko Sorvoja-45	YK	06.09 Ylivieska			3 km


	keihäs-69
71.92	Kosti Nahkala-43	AV	28.09 Raahe			1				
70.96	Onni Röntynen-49	NU	29.05 Nivala			1 pk
68.54	Mikko Kivelä-40		HR	21.08 Himanka			1 pk		
67.30	Oiva Junno-39		NU	13.07 Ylivieska			3 ka				
67.28	Timo Välkky-47		AV	23.07 Muhos			1	
66.92	Alpo Nikula-49		KP-V	23.08 Pyhäjärvi			1-20 po	
64.85	Klaus Kiviniemi-41	KV	21.08 Himanka			2 pk 	
62.90	Timo Herlevi-51		UK	14.08 Kaustinen			2 pk	
62.76	Eero Tikka-42		PyPo	20.07 Nivala			4 pim	
62.48	Juha Rutanen-48		KaKi	24.08 Kokkola			2 po TUL
	---10---
61.58	Pauli Haavisto-42	PyPo	25.05 Pyhäjärvi			1 pk
61.58	Aimo Aho-51		RP	17.08 Kinnula			3-18			
60.44	Pertti Koski-Vähälä-50	KoJy	10.08 Kokkola			1-20 ka	
60.14	Leo Finnilä-63		HK	08.06 Ylivieska			4 alues
59.50	Erkki Lahti		LV	27.07 Kalajoki			2-18 pim	
59.30	Pekka Ojala-43		KaJu	04.05 Heinola			D
59.30	Seppo Alho-44		HU	29.07 Himanka			3 pk	
59.21	Jussi Kangas-49		NU	27.08 Nivala			1 pk    
58.78	Jouko Väyrynen-41	KV	08.06 Kälviä			2 alues	   	
58.60	Arvi Korpinen-36	AV	27.08 Alavieska			3 pk
	---20---



					1968	

	100m-68
10,6	Timo-J Virkkala-43	KT	03.09 Vaasa			1 ka	
10,8	Vesa Vähäsarja-49	NU	23.06 Nivala			1 ka	
11,0	Antti Boren-47		HR	14.07 Himanka			2 pk
11,0	Kauko Alajoki-47	KV	14.07 Himanka			3 pk	
11,1	Mauri Myllymäki-46	KaJu	21.06 Kalajoki			2 ka				
11,1	Esko Joensuu-51		HU	14.07 Himanka			1-18 pk	
11,1	Vesa Mäki-46		HK	20.07 Alavieska			3 pim	
11,1	Markku Juhola-47	KT	24.08 Kannus			D pim	
11,1	Vesa Heinonen-48	PyPo	24.08 Kannus			D-20 pim 	
11,1	Jaakko Kärjä-51		KaJu	24.08 Kannus			D-18 pim	
	---10---			
11,1	Matti Kalliokoski-45	HT	01.09 Kälviä			1 pk			
11,2	Hannu Lamberg-47	KV	16.07 Kokkola			1 SaInt	
11,3	Kari Harju-45		KP-V	09.06 Perho		PB	1 alues	
11,3	Juha Joensuu-46		HU	14.07 Himanka			5 pk				
11,3	Erkki Vistiaho-40	KV	20.07 Alavieska			4h1 pim	
11,3	Heikki Pesonen-43	NU	27.08 Kaustinen			1 pk 	
11,4	Antero Anttila-50	LV	09.06 Kannus			2 alues	
11,4	Eino Kiiveri-50		NU	15.09 Raahe			5h1 kv	
11,5	Vesa Palosaari-51	HT	29.05 Halsua			1-18 pk	
11,5	Pekka Myllykangas-45	KP-V	09.06 Perho			2 alues	
	---20---
11,5	Antero Pajunen-41	KP-V	09.06 Perho			3 alues
11,5	Heikki Juvonen-48	KU	24.08 Kannus			D-20 pim	
11,5	Jorma Alainen-41	KV
	
???
11,1	Raimo Koivuniemi-46	Perho	(21.8) Perho			1 kunta
11,2	Juhani Poranen		PK	(21.8) Perho			2 kunta
11,2	Eino Kiiveri-50		NU	13.06 Nivala			1 olymp

w
11,0	Mauri Myllymäki-46	KaJu	20.07 Alavieska


	200m-68
21,8	Timo-J Virkkala-43	KT	22.08 Lahti			2 ka	
22,4	Markku Juhola-47	KT	18.06 Kälviä			2 pk	
22,7	Vesa Mäki-46		HK	07.08 Kokkola			3 pk
22,7	Antti Boren-47		HR	11.08 Kälviä			2 pk	
22,7	Jorma Alainen-41	KV	08.09 Lohtaja			1 pk 	
22,7	Erkki Vistiaho-40	KV	08.09 Lohtaja			2 pk	
22,8	Kari Harju-45		KP-V	11.08 Kälviä		PB	3 pk 	
22,9	Matti Kalliokoski-45	HT	01.09 Kälviä		PB	1 pk	
23,0	Kauko Alajoki-47	KV	09.07 Kannus			1 pk 	
23,2	Esko Joensuu-51		HU	09.07 Kannus			3 pk	
	---10---
23,2	Vesa Vähäsarja-49	NU	21.07 Alavieska			4 pim			
23,2	Heikki Pesonen-43	NU	28.08 Nivala			1 pk	
23,5	Juha Joensuu-46		HU	09.07 Kannus			5 pk	
23,5	Vesa Heinonen-48	PyPo	21.07 Alavieska			4h1 pim	
23,5	Mauri Myllymäki-46	KaJu	04.08 Kalajoki			1 pk	
24,0	Eino Kiiveri-50		NU	27.07 Nivala			2-18 pim   	
24,2	Pekka Myllykangas-45	KP-V	06.09 Kaustinen			2 pk	
24,2	Jaakko Kärjä-51		KaJu	27.07 Nivala			3-18 pim   	
24,2	Vesa Palosaari-51	HT	04.08 Toholampi			1-18 pk				
24,2	Veijo Nousiainen-50	TU	04.08 Toholampi		
	---20---

vahvistamaton
22,6	Juhani Poranen		PK	07.08 Perho			1 pk


	400m-68
48,5	Timo-J Virkkala-43	KT	25.08 Heinola			3 ka	
49,4	Markku Juhola-47	KT	02.07 Kälviä			2 pk 	
49,9	Heikki Pesonen-43	NU	19.06 Tampere			3 ka	
50,4	Jorma Alainen-41	KV	22.08 Oulu			1 kv	
50,7	Matti Kalliokoski-45	HT	28.08 Himanka			1 pk	
51,0	Vesa Mäki-46		HK	02.08 Turku			5 PV   
51,5	Vesa Heinonen-48	PyPo	14.09 Potsdam, DDR		D-20 mo
51,7	Antti Boren-47		HR	15.08 Lohtaja			1 pk	
51,9	Markku Järvinen-45	PyPo	14.07 Pyhäjärvi			1 pk	
51,9	Kari Harju-45		KP-V	13.08 Kaustinen			2 pk	
	---10---
52,1	Esa Nivala-48		TU	21.07 Alavieska			4 pim				
52,2	Jorma Kiiveri-48	KaJu	21.08 Kokkola					
52,4	Pekka Ojala-43		KaJu	16.08 Varkaus			D SM	
52,6	Erkki Vistiaho-40	KV	21.08 Ykspihlaja		2 pk 	
53,1	Esko Joensuu-51		HU	14.08 Nivala			1-18 pk	
53,2	Lasse Orimus-50		KV	18.09 Kokkola			2 pk				
53,3	Matti Kiiveri-46	KaJu	11.08 Kälviä			4 pk	
54,0	Keijo Palola-45		LV	15.08 Lohtaja			4 pk
54,2	Simo Nikula-35		KV	27.08 Kaustinen			2 pk
54,4	Kauko Alajoki-47	KV	24.08 Kannus			D pim
	---20---
54,4	Veikko Heikkinen-48	KaJu	07.09 Äänekoski			4-20 po
54,5	Kaj Niemi-50		KT	02.07 Kälviä			5 pk
54,6	Markku Heinonen-49	KV	21.08 Kokkola
54,7	Juhani Vuolteenaho-49	NU	21.08 Kokkola	


	800m-68
1.56,6	Esa Nivala-48		TU	07.08 Kokkola			2A ka
1.59,2	Markku Järvinen-45	PyPo	28.08 Pyhäjärvi		PB	1 pk
1.59,4	Markku Juhola-47	KT	30.06 Haapajärvi	PB	4 cup
1.59,9	Jorma Alainen-41	KV	07.08 Kokkola		PB	3A pk
2.00,7	Pekka Ojala-43		KaJu	23.06 Nivala			5 ka
2.00,8	Jorma Pulkkinen-46	VetU	07.08 Kokkola			1B pk
2.00,9	Risto Ala-Korpi-50	UK	09.07 Kannus			2 pk 
2.01,2	Erkki Himanka		LV	09.07 Kannus			3 pk
2.01,3	Veikko Heikkinen-48	KaJu	28.07 Kokkola			2-20 pim
2.01,3	Lasse Orimus-50		KV	25.08 Ykspihlaja		2 pk 
	---10---
2.01,4	Jaakko Torppa-44	VetU	24.07 Veteli			2 pk 
2.01,7	Pekka Vuolle-41		KT	18.06 Kälviä			2 pk
2.01,8	Mikko Herronen-41	KT	18.06 Kälviä			3 pk
2.01,9	Aki Eskola-38		HU	09.07 Kannus			4 pk
2.02,0	Juhani Vuolteenaho-49	NU	07.07 Haapavesi			5 ka			
2.02,0	Pentti Harju-49		KP-V	11.08 Kälviä			1-20 pk
2.02,2	Kaj Niemi-50		KT	06.06 Ykspihlaja		1 alues
2.02,2	Aarno Lämsä46		HK	09.06 Haapajärvi		2 alues
2.02,3	Jukka Maunula-48	KT	15.08 Kokkola			2 pk 
2.02,4	Ahti Oikari-44		AV	14.07 Ylivieska			4 ka
	---20---
2.02,4	Keijo Palola		LV	07.08 Kokkola			3B ka			
2.02,6	Matti Kiiveri-46	KaJu	07.08 Kokkola			4B ka
2.02,7	Veikko Lindberg-45	HR	07.07 Ykspihlaja		2 pim TUL
2.02,9	Jaakko Puukangas-36	KV	27.08 Alavieska			2 alue-f


	1500m-68
4.02,4	Raimo Koppinen-48	KV	14.07 Himanka			1 pk 	
4.02,8	Jaakko Torppa-44	VetU	14.07 Himanka			2 pk	
4.04,2	Risto Ala-Korpi-50	UK	04.08 Tikkurila				
4.05,2	Jukka Maunula-48	KT	02.07 Kälviä			2-20 pk 	
4.06,0	Aki Eskola-38		HU	15.08 Lohtaja			2 pk	
4.06,8	Vilpo Passoja-46	KT	02.07 Kälviä			1 pk	
4.06,9	Markku Huhta-49		UK	02.07 Kälviä			3-20 pk	
4.08,9	Heimo Himanka-44	HU	02.07 Kälviä			2 pk	
4.09,0	Esa Nivala-48		TU		
4.09,5	Veikko Lindberg-45	HR	02.07 Kälviä			3 pk
	--10--
4.09,9	Kaj Niemi-50		KT	12.06 Kokkola			1-20 pk			
4.11,8	Markku Aittamaa-46	HU	02.07 Kälviä			4 pk	
4.12,2	Eero Nissi-49		KT	02.07 Kälviä			5-20 pk	
4.12,3	Leo Ruokoja-48		KT	02.07 Kälviä			6-20	
4.12,5	Eero Korhonen-44	RK	14.07 Himanka			4 pk	
4.13,2	Sulevi Isopahkala-46	RK	02.07 Kälviä			5 pk	
4.13,5	Juhani Vuolteenaho-49	NU	17.07 Nivala			1 pk	
4.14,2	Matti Rimpilä-45	KT	14.07 Himanka			6 pk	
4.14,2	Seppo Oikari-45		AV	19.09 Vaasa			2 koulu
4.14,4	Markku Juhola-47	KT	17.08 Varkaus			D SM	
	--20--
4.14,8	Antero Kortetmaa-47	UK	01.09 Kälviä			3 pk			
4.14,9	Jaakko Puukangas-36	KT	21.07 Alavieska			7 pim			
4.15,0	Ilpo Nuolikivi-42	KV	02.07 Kälviä			6 pk	
4.15,1	Pentti Harju-49		KP-V	31.07 Kaustinen			1-20 pk	
4.16,0	Antero Alakorpi-43	UK	02.07 Kälviä			7 pk
4.16,1	Heikki Nikula-51	KP-V	31.07 Kaustinen			2-20 pk
4.16,6	Lasse Orimus-50		KV	07.08 Kokkola			4-20 ka
4.16,9	Reijo Luoma-44		KaKi	06.07 Ykspihlaja		2 pim
4.17,2	Päiviö Ruotsala-42	KU	02.07 Kälviä			8 pk
4.17,9	Aimo Malila		NU	12.06 Pietarsaari		3 ka
	--30--
4.17,9	Pekka Ojala-43		KaJu	1-2.8 Turku			5-ott PV
4.18,0	Juha Viitasalo-45	UK	02.07 Kälviä			9 pk


	3000m-68
8.47,6	Jaakko Torppa-44	VetU	23.07 Kaustinen			1 pk	
8.49,8	Raimo Koppinen-48	KV	18.06 Kälviä			1 pk	
8.51,1	Risto Ala-Korpi-50	UK	04.08 Tikkurila			5-18 SM	
8.52,4	Vilpo Passoja-46	KT	18.06 Kälviä			2 pk	
8.52,4	Aki Eskola-38		HU	11.08 Kälviä			1 pk	
8.52,8	Matti Rimpilä-45	KT	11.08 Kälviä			2 pk	
8.53,8	Jukka Maunula-48	KT	21.08 Ykspihlaja		1 pk 	
8.55,6	Teuvo Nyrhinen-43	NU	21.08 Ykspihlaja		2 pk	
8.56,6	Matti Kattilakoski-45	KP-V	13.08 Kaustinen			1 pk	
8.58,6	Ilpo Nuolikivi-42	KV	29.05 Ykspihlaja		2 pk	
	---10---			
9.01,0	Veikko Nyrhinen		PyPo		
9.01,2	Juhani Ruokoja-49	KT	18.06 Kälviä			3 pk	
9.04,0	Antero Alakorpi-43	UK	21.08 Ykspihlaja		3 pk	
9.04,2	Kaj Niemi-50		KT	04.08 Tikkurila		
9.06,4	Päiviö Ruotsala-42	KU	21.08 Ykspihlaja		4 pk	
9.11,0	Eero Korhonen-44	RK	07.07 Alavieska			7 kv	
9.12,3	Rauno Kerola-45		LV	21.08 Ykspihlaja		5 pk	
9.12,4	Mauno Nyrhinen		NU	23.06 Nivala			5 ka	
9.13,7	Veikko Lindberg-45	HR	11.08 Kälviä			5 pk
9.15,0	Heikki Nikula-51	KP-V	30.06 Kaustinen			1-18 cup
	---20---


	5000m-68	
14.59,8	Jaakko Torppa-44	VetU	22.08 Oulu			4 kv	
15.19,4	Raimo Koppinen-48	KV	04.08 Valkeakoski		9-20 SM 	
15.20,0	Aki Eskola-38		HU	20.07 Alavieska			2 pim	
15.23,4	Vilpo Passoja-46	KT	06.06 Ykspihlaja		1 alues	
15.28,4	Jukka Maunula-48	KT	06.06 Ykspihlaja		2 alues	
15.33,2	Risto Ala-Korpi-50	UK	06.06 Ykspihlaja		4 alues	
15.41,6	Veikko Nyrhinen-41	PyPo	09.06 Haapajärvi		1 alues	
15.48,0	Seppo Oikari-45		AV	03.09 Vaasa			10 ka	
15.49,6	Juhani Ruokoja-49	KT	20.07 Alavieska			5 pim	
15.58,8	Päiviö Ruotsala-42	KU	20.07 Alavieska			6 pim	
	---10---			
16.08,8	Rauno Kerola-45		LV	20.07 Alavieska			7 pim	
16.10,0	Mauno Nyrhinen-43	NU	20.07 Alavieska			8 pim	
16.11,6	Teuvo Nyrhinen-43	NU	09.06 Haapajärvi		2 alues	
16.12,4	Ahti Oikari-44		AV	09.06 Kalajoki			1 alues
16.17,2	Eero Korhonen-44	RK	21.06 Kalajoki			2 ka	


	10000m-68
32.32,4	Jaakko Torppa-44	VetU	21.07 Alavieska			1 pim	
32.37,4	Veikko Nyrhinen-41	PyPo	21.07 Alavieska			2 pim	
33.11,6	Eero Korhonen-44	RK	21.07 Alavieska			3 pim	
33.29,8	Vilpo Passoja-46	KT	21.07 Alavieska			4 pim	
33.39,4	Mauno Nyrhinen-43	NU	21.07 Alavieska			5 pim	
33.41,8	Teuvo Nyrhinen-43	NU	29.09 Pyhäsalmi			väliaika		
33.46,0	Ilpo Nuolikivi-42	KV	07.08 Kokkola			11 ka	
34.01,0	Reijo Tapaninaho	PyPo	21.07 Alavieska			6 pim	
34.20,8	Päiviö Ruotsala-42	KU	21.07 Alavieska			7 pim	
34.52,4	Osmo Kauranen-45	PyPo	29.09 Pyhäsalmi			väliaika		
	---10---			
35.22,4	Pentti Kouvolainen-41	PyPo	30.06 Haapajärvi		6 cup
36.08,8	Reijo Luoma-44		KaKi	05.09 Kannus			1 pim TUL
36.16,2	Voitto Höykinpuro	KTU	05.09 Kannus			2 pim TUL	


	25000m-68   
1.25,42	Veikko Nyrhinen-41	PyPo	29.09 Pyhäsalmi			1 pim
1.28,42	Teuvo Nyrhinen-43	NU	29.09 Pyhäsalmi			2 pim
1.30,21	Mauno Nyrhinen-43	NU	29.09 Pyhäsalmi			3 pim
1.30,53	Osmo Kauranen-45	PyPo	29.09 Pyhäsalmi			4 pim
1.33,23	Päiviö Ruotsalo-42	KU	29.09 Pyhäsalmi			5 pim
1.36.37	Kauko Jokisalo-41	YR	15.09 Kokkola			1 pim TUL	
1.36,46	Rauno Kerola-45		LV	29.09 Pyhäsalmi			6 pim
1.40,12	Valde Frilund-30	KTU	15.09 Kokkola			2 pim TUL	
1.42,51	Reijo Luoma-44		KaKi	15.09 Kokkola			3 pim TUL
1.42,51	Kauko Laukkanen-50	PyPo	29.09 Pyhäsalmi			7 pim
	---10---
1.44,45	Viljam Rantonen-33	KT	29.09 Pyhäsalmi			8 pim


	110m aidat-68
15,2	Jorma Kiiveri-48	KaJu	03.08 Valkeakoski		3-20 SM	
15,2	Vesa Heinonen-48	PyPo	25.08 Kannus			D-20 pim	
15,9	Markku Juhola-47	KT	25.08 Kannus			D pim	
15,9	Pekka Ojala-43		KaJu	25.08 Kannus			D pim	
16,2	Pekka Autio-49		HK	03.08 Valkeakoski
17,0	Juhani Torppa-41	PyPo	12.09 Pyhäjärvi			D pk	
17,1	Kari Harju-45		KP-V	06.09 Kaustinen		PB	1 pk	
17,2	Markku Järvinen-45	PyPo	25.08 Kannus			D pim	
17,2	Matti Kalliokoski-45	HT	22.09 Kaustinen			D pk	
17,4	Heikki Juvonen-48	KU	25.08 Kannus			D-20 pim	
	---10---						
17,5	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	22.09 Kaustinen			D pk	
18,8	Pauli Haavisto-42	PyPo	25.08 Kannus			D pim	
18,8	Eero Ylisoini-45	KP-V	06.09 Kaustinen			3 pk

w
15,9	Pekka Autio-49		HK	20.07 Alavieska


	200m aidat-68
25,6	Jorma Kiiveri-48	KaJu	02.08 Turku			2 PV	
25,7	Jorma Alainen-41	KV	03.09 Vaasa			1B ka	
26,2	Vesa Heinonen-48	PyPo	14.07 Pyhäjärvi			1 pk	
26,5	Markku Juhola-47	KT	06.06 Ykspihlaja		1 alues	
26,7	Vesa Vähäsarja-49	NU	09.06 Haapajärvi		1 alues	
26,8	Mauno Niemelä-36	HK	09.06 Haapajärvi		2 alues	
26,8	Kauko Alajoki-47	KV	27.08 Alavieska			3 alue-f	
27,2	Heikki Tervonen-52	PyPo	04.08 Tikkurila			3-16 SM 	
27,3	Pekka Ojala-43		KaJu	09.06 Kalajoki			1 alues	
27,3	Markku Järvinen-45	PyPo	14.07 Pyhäjärvi			2 pk	
	---10---				
27,6	Kari Harju-45		KP-V	09.06 Perho			1 alues	
27,9	Pentti Niemelä-41	HK	09.06 Haapajärvi		3 alues	
28,0	Matti Henttonen-41	PyPo	14.07 Pyhäjärvi			3 pk	
28,0	Lasse Tikkakoski-52	VetU	09.06 Perho			2 alues
28,2	Esko Joensuu-51		HU	09.06 Kannus			2 alues  
28,6	Eino Kiiveri-50		NU	09.06 Kannus			1 alues
28,6	Päiviö Mikkola-47	AV	07.07 Alavieska			6 ka	


	400m aidat-68
54,8	Markku Juhola-47	KT	12.09 Hyvinkää			2 ka	
56,5	Vesa Heinonen-48	PyPo	18.08 Pyhäjärvi			1 pk	
56,7	Jorma Alainen-41	KV	27.07 Saarijärvi		2B kv	
56,9	Jorma Kiiveri-48	KaJu	21.07 Alavieska			2 pim	
57,1	Markku Järvinen-45	PyPo	18.08 Pyhäjärvi			2 pk	
58,2	Esa Anttila-50		AV	08.09 Äänekoski			3-20 po							
59,8	Pekka Vuolle-41		KT	21.07 Alavieska			4 pim	
60,6	Päiviö Mikkola-47	AV	21.07 Alavieska			6 pim	
62,4	Mauno Hyyppä-50		KT	01.09 Kälviä			4 pk	
62,5	Juhani Vuolteenaho-49	NU	28.07 Kokkola			3-20 pim	
	---10---						
62,8	Juhani Torppa-41	PyPo	21.07 Alavieska			4h2 pim
63,4	Kaj Niemi-50		KT	01.09 Kälviä			5 pk	
63,7	Raimo Rauma-49		VetU	28.07 Kokkola			4-20 pim	
64,5	Eino Kiiveri-50		NU	21.07 Alavieska			4h1 pim
65,3	Tapio Virkkala-49	KP-V	28.07 Kokkola			5-20 pim


	3000m esteet-68
9.46,2	Eero Korhonen-44	RK	20.07 Alavieska			1 pim	
10.08,2	Eero Nissi-49		KT	20.07 Alavieska			2 pim	
10.17,6	Matti Pynttäri-39	VetU	20.07 Alavieska			3 pim	
10.20,4	Pentti Kouvolainen-41	PyPo	20.07 Alavieska			4 pim	
10.23,0	Aimo Malila		NU	20.07 Alavieska			5 pim	
10.33,2	Anto Hautamäki-51	AV	20.07 Alavieska			6 pim	
10.41,8	Antero Kortetmaa-47	UK	20.07 Alavieska			7 pim	
10.50,0	Olavi Himanka-37	HU	20.07 Alavieska			8 pim	


	korkeus-68
191	Kauko Alajoki-47	KV	27.08 Alavieska			1 alue-f
190	Eero Sipilä-48		RK	23.06 Nivala			2 ka
187	Esko Nurmesniemi-50	NU	17.07 Nivala			1 pk
185	Jorma Ojala-42		NU	30.06 Oulainen			1 ka
185	Markku Juhola-47	KT	20.07 Alavieska			2 pim
183	Tapani Norppa-50	KT	14.07 Himanka			1-18			
178	Pekka Ojala-43		KaJu	09.06 Kalajoki			1 alues
176	Timo Ojatalo-49		HU	06.08 Himanka			1 kunta
176	Erkki J Tuikka-47	HU	06.08 Himanka			1 kunta 
176	Vesa Heinonen-48	PyPo	14.09 Potsdam, DDR		D-20 mo
	--10--
175	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	06.06 Ykspihlaja		4 alues
175	Jouko Alajoki-44	KaJu	09.06 Kalajoki			2 alues
175	Matti Pokela-47		AV	09.06 Kalajoki			3 alues
175	Juha Hanni-40		EE	23.06 Eskola			1 pk
175	Kaj Mäkinen-46		KT	02.07 Kälviä			1 pk
175	Juhani Korva-44		YR	06.07 Ykspihlaja		1 pim
175	Kalevi Sipilä-42	RK	20.07 Alavieska			6 pim
175	Heikki Korva-51		RK	03.09 Haapavesi			1-18 ammatti-k			
174	Teuvo Saaranen-50	PyPo	19.09 Pyhäjärvi		PB	1-18 pk
170	Timo Herlevi-51		UK	06.06 Ykspihlaja		5 alues
	--20--
170	Veikko Poranen		PK	09.06 Perho		PB	1 alues
170	Olavi Koivukangas-41	VetU	09.06 Perho		PB	2 alues
170	Jouko Saukkonen		HK	09.06 Haapajärvi	PB	4 alues
170	Pentti Vilhu-35		NU	13.06 Nivala			3 olymp			
170	Matti Peltoniemi-45	KP-V	31.07 Kaustinen			1 pk
170	Mauno Mikkilä-41	NU	31.07 Nivala		PB	3 pk
170	Kalevi Lampela-45	PK	18.08 Perho		PB	1 pitM
170	Hannu Niemelä-54	LV	26.08 Kokkola			1-14
170	Hannu Lilja		KV	15.09 Helsinki		PB
170	Erkki Aho		AV	28.09 Kalajoki		PB	3-16+
	--30--


	seiväs-68
435	Jouko Mäki-Petäjä-40	LV	03.09 Vaasa			3 ka
432	Risto Niemelä-46	NU	25.08 Yppäri			1 ka
431	Pekka Autio-49		HK	22.08 Oulu		PB	2 kv			
410	Mauno Niemelä-36	HK	28.08 Nivala			3 pk		
380	Eero Savela-45		HK	13.06 Haapajärvi		
380	Heikki Juola-49		KaJu	28.07 Kokkola			2-20 pim
380	Matti Tokola-48		KU	01.08 Turku			4 PV		
370	Veli Pyrrö-48		KaJu	21.07 Alavieska			5 pim
365	Timo Ojatalo-49		HU	15.08 Lohtaja			2 pk
360	Eero Sipilä-48		RK	21.07 Alavieska			6 pim
	---10---
360	Tapani Norppa-50	KT	28.07 Nivala			1-18 pim
360	Veli Honkela-40		KaJu	27.08 Alavieska			2 alue-f
360	Jorma Pietikäinen-43	KV	27.08 Alavieska			3 alue-f
355	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	15.08 Lohtaja			3 pk				
355	Leo Pudas-50		AV	07.07 Alavieska			1-18 kv	
355	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	15.08 Lohtaja			3 pk
350	Esa Anias-41		AV	09.06 Kalajoki			1 alues
350	Tapani Kääntä-51	AV	28.07 Nivala			3-18 pim
350	Mauno Hyyppä-50		KT	28.07 Nivala			4-18 pim
350	Reijo Niemelä-49	LV	08.09 Lohtaja			2 pk
	---20---
343	Pentti Heikkilä		PyPo	09.06 Haapajärvi		3 alues				
343	Jaakko Keski-Petäjä	KU	31.08 Kannus			1-16 pk 		
343	Simo Koskinen		KU	31.08 Kannus			1-18 pk		
340	Jussi Peltonen-52		RK	28.07 Nivala			1-16 pim
340	Pekka Ojala-43		KaJu	17.08 Varkaus			D SM	
340	Vesa Heinonen-48	PyPo	15.09 Potsdam, DDR		D-20 mo
332	Erkki Valtamäki-50	VetU	04.09 Veteli			1-18 pk 
330	Alpo Siljala-46		PK	09.06 Perho			1 alues	
330	Heikki Keski-Petäjä-51	KU	09.07 Kannus			2-18 pk 
330	Markku Jussila-50	SS	25.08 Kannus			D-18 pim						
	---30---


	pituus-68
763	Mauri Myllymäli-46	KaJu	17.08 Varkaus			2 SM	
733	Vesa Vähäsarja-49	NU	17.08 Varkaus		PB	7 SM	
710	Vesa Heinonen-48	PyPo	03.08 Valkeakoski		6-20 SM	
705	Markku Juhola-47	KT	12.09 Vierumäki			1	
690	Pentti Kahma-43		AV	09.06 Kalajoki			1 alues	
689	Veli Ranta-Ojala-42	KU	19.06 Ykspihlaja		2 pk	
669	Pekka Ojala-43		KaJu	19.05 Kuortane			5-ott ka					
662	Kauko Alajoki-47	KV	06.06 Ykspihlaja		2 alues	
662	Vesa Kinaret-46		HU	28.08 Himanka			1 pk						
656	Juhani Torppa-41	PyPo	23.06 Nivala			3 ka	
	--10--
653	Risto Nikula-51		KT	27.07 Nivala			1-18  pim	
651	Vesa Mäki-46		HK	09.06 Haapajärvi		3 alues	
647	Heikki Juvonen-48	KU	24.08 Kannus			D-20 pim	
645	Jaakko Kärjä-51		KaJu	04.07 Kalajoki			1-18 pk	
642	Esko Nurmesniemi-50	NU	09.06 Haapajärvi		4 alues	
642	Erkki Valtamäki-50	VetU	04.09 Veteli			1 pk	
641	Alpo Aho-41		HK	09.06 Haapajärvi		5 alues	
641	Mikko Honkaharju	KT	11.08 Kälviä			2 pk				
635	Matti Kalliokoski-45	HT	04.09 Veteli			2 pk	
634	Jorma Haapakoski-51	YK	11.09 Ylivieska			1-18 pk
	--20--


	kolmiloikka-68mitalilaji
14.45	Pekka Ojala-43		KaJu	12.09 Haapajärvi		1 pk	
14.43	Pentti Puusaari-43	HU	25.08 Ykspihlaja		1 pk	
13.84	Heikki Kankaanpää-44	SS	23.06 Eskola			3 pk	
13.65	Risto Nikula-51		KT	30.07 Kälviä
13.62	Jorma Haapakoski-51	YK	11.09 Ylivieska			1-18 pk	
13.56	Heikki Juvonen-48	KU	23.06 Eskola			3 pk	
13.43	Veli Ranta-Ojala-42	KU	11.09 Raahe			2 semin		
13.42	Kalervo Haapala-41	YR	07.07 Ykspihlaja		1 pim
13.26	Harri Niemelä-44	LV	23.06 Eskola			4 pk	
13.13	Heikki Tervonen-52	PyPo	19.09 Pyhäsalmi			1-16 pk		
	---10---
12.98	Urho Lehtola-42		HK	11.07 Haapajärvi		2 pk			
12.97	Eero Savela		HK	13.06 Haapajärvi		1 pk	
12.94	Vesa Kinaret-46		HU	14.07 Himanka			3 pk	
12.80	Eero Sipilä-48		RK	08.09 Äänekoski			3-20 po		
12.79	Alpo Aho-41		HK	13.06 Haapajärvi		2 pk	
12.79	Päiviö Mattila		KTU	14.07 Himanka			4 pk
12,78	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	08.09 Lohtaja			1 pk
12.72	Jaakko Kärjä-51		KaJu	08.09 Äänekoski			4-20 po


	kuula-68
16.39	Pentti Kahma-43		AV	10.07 Alavieska			1 pk 	
15.48	Heikki Isopahkala-49	KaJu	15.08 Lohtaja			1 pk	
15.36	Arto Niemelä-42		LV	15.08 Lohtaja			2 pk	
15.30	Antti Kahma-39		AV	20.07 Alavieska			2 pim	
14.70	Pentti Ranttila-40	NU	00.00 Pori			OAJ		
14.42	Olavi Koivukangas-41	VetU	18.09 Turku		
13.88	Sauli Viitala-33	KaJu	27.08 Alavieska			3 alue-f	
13.56	Juhani Sillanpää-49	VetU	07.09 Äänekoski			2-20 po				
13.46	Pekka Ojala-43		KaJu	19.05 Kuortane			5-ott ka		
13.38	Arvo Kauranen		PyPo	09.06 Haapajärvi		2 alues	
	---10---			
13.38	Eero Kärkkäinen-32	PyPo	16.06 Pyhäjärvi			5 ka	
13.31	Aarre Keski-Rekilä-40	KU	09.06 Kannus			2 alues	
13.14	Päiviö Säätelä		KoJy	08.09 Lohtaja			2 pk 	
13.02	Onni Röntynen-49	NU	29.08 Nivala		
13.02	Manu Paavola-35		RP	29.9) Reisjärvi			1 pitäj-m	
13.01	Erkki Kamunen-45	KaJu	18.08 Eskola			2 pk 	
12.87	Valde Anttila-35	KP-V	18.09 Kokkola			3 pk	
12.80	Sakari Kaustinen-46	KP-V	09.06 Perho			2 alues
12.70	Oiva Junno-39		NU	23.06 Nivala			2 ka			


	kiekko-68
56.52	Pentti Kahma-43		AV	27.08 Alavieska			1 alue-f	
52.56	Reijo Niskanen-46	AV	07.08 Alavieska			1 pk	
50.02	Juhani Sillanpää-49	VetU	04.08 Valkeakoski		1-20 SM	
48.38	Olavi Koivukangas-41	VetU	29.09 Turku			3 ka	
46.78	Sakari Kaustinen-46	KP-V	26.06 Evijärvi			5 ka	
43.38	Antti Kahma-39		AV	21.07 Alavieska			5 pim	
43.06	Arto Niemelä-42		LV	11.08 Purmo			3 ka	
42.30	Veikko Jutila-38	AV	12.09 Alavieska			2 pk				
41.68	Jussi Vesamäki		PyPo	19.09 Pyhäsalmi		
41.26	Heikki Isopahkala-49	KaJu	27.08 Alavieska			3 alue-f	
	---10---			
40.52	Lenni Huuki-35		KU	09.07 Kannus			2 pk	
38.91	Kauko Luikku-46		RP	01.09 Kälviä			1 pk	
38.50	Tauno Ruotsala-39	KoJy	06.06 Ykspihlaja		1 alues				
37.90	Tauno Huntus-52		KP-V	27.08 Kaustinen			1-20 
37.80	Heikki Hanni-36		EE	22.08 Eskola			1 kunta	
37.56	Pentti Pöyhönen-37	Vetu 	24.07 Veteli			3 pk 	


	moukari-68
55.00	Antero Niskala-38	AV	07.08 Alavieska			1 pk				
54.68	Antti Kahma-39		AV	09.06 Kalajoki			1 alues	
54.18	Veikko Jutila-38	AV	09.06 Kalajoki			2 alues	
53.20	Klaus Kiviniemi-41	KV	06.06 Ykspihlaja		1 alues	
51.60	Hannu Polvi-48		YK	22.08 Ylivieska			1 km 	
50.64	Pentti Kahma-43		AV	20.07 Alavieska			3 pim	
45.46	Heimo Somero-44		YK	06.06 Ylivieska			1 pk				
44.16	Reijo Paavolainen-36	KV	06.06 Ykspihlaja		2 alues	
43.10	Heikki Kangas-51	AV	08.09 Äänekoski			3-20 po				
41.68	Kalle Finnilä-50	HK	20.07 Alavieska			6 pim	
	---10---			
41.54	Pentti Pöyhönen-37	VetU	09.06 Perho			1 alues	
41.44	Aarne Hedetniemi-41	HK	09.06 Haapajärvi		1 alues	
40.04	Ilpo Niskala		AV	28.07 Kokkola			2-20 pim	
39.38	Sakari Kaustinen-46	KP-V	09.06 Perho			2 alues
38.81	Tuomo Hautala-47	NU	17.07 Nivala			1 pk	
38.78	Tauno Tikkalahti-34	PInto	21.08 Pietarsaari		3 pk
37.76	Niilo Sorvoja-51	YK	11.09 Ylivieska			2-20 pk
37,58	Heikki Isopahkala-49	KaJu	27.08 Alavieska			4 pk


	keihäs-68
71.44	Kosti Nahkala-43	AV	26.05 Alavieska			1 pk			
69.94	Klaus Kiviniemi-41	KV	21.07 Alavieska			1 pim	
69.74	Onni Röntynen-49	NU	03.08 Valkeakoski		2-20 SM	
68.06	Timo Välkky-47		AV	15.09 Kalajoki			1 pk	
67.22	Alpo Nikula-49		KP-V	27.07 Kokkola		PB	1-20 pim
66.85	Mikko Kivelä-40		HR	14.07 Himanka			1 pk	
61.54	Eero Tikka-42		PyPo	28.08 Pyhäjärvi			1 pk
61.18	Jouko Väyrynen-41	KV	19.09 Vaasa			2 TOL	
61.16	Juha Rutanen-48		KaKi	14.07 Himanka			2 pk
61.12	Pekka Ojala-43		KaJu	14.07 Himanka			3 pk
	---10---	
60.62	Timo Herlevi-51		UK	21.08 Ykspihlaja		3 pk 	
60.44	Oiva Junno-39		NU	15.09 Raahe			4 kv		
60.18	Pertti Koski-Vähälä-50	KoJy	18.09 Kokkola			1-18 pk				
59.69	Seppo Alho-44		HU	06.08 Himanka			3 kunta
59.16	Arvo Salmela-37		KV	10.08 Kuortane			1 rikki-h
59.00	Aarto Kuorikoski-40	KT	28.08 Himanka			3 ka
58.76	Pauli Haavisto-42	PyPo	21.07 Alavieska			6 pim
56.93	Simo Saari-45		KaJu	14.07 Himanka			4 pk



					1967	

	100m-1967
10,7	Timo-J Virkkala-43	KP-V	24.09 Himanka			1 pk	
11,0	Erkki Vistiaho-40	KV	02.07 Kannus			3		+2,2	
11,1	Vesa Mäki-46		HK	23.07 Pyhäjärvi			2 pim	
11,2	Vesa Vähäsarja-49	NU	02.07 Varkaus			2-18 SM		
11,2	Matti Kalliokoski-45	HT	14.07 Halsua			2 pk	
11,2	Kauko Alajoki-47	KV	03.09 Haapajärvi		1-20 po	
11,2	Markku Juhola-47	KT	24.09 Himanka			3 pk	
11,3	Jorma Alainen-41	KV	23.07 Pyhäjärvi			4 pim	
11,3	Esko Joensuu-51		HU	13.08 Lohtaja			1 pk	
11,4	Antero Pajunen-41	KP-V	14.07 Halsua			3 pk	
	---10---			
11,4	Raimo Koivuniemi-46	PK	19.07 Perho		PB	1 pk	
11,5	Hannu Timmerbacka-50	KP-V	18.06 Kokkola		PB	2-18 pim	
11,5	Heikki Oja-41		KTU	09.07 Jurva			1 pim
11,5	Mikko Finnilä-47	KP-V	14.07 Halsua			4 pk	
11,5	Vesa Palosaari-51	KP-V	14.07 Halsua		PB	1-16 pk	
11,5	Matti Henttonen-41	PyPo	16.07 Pyhäjärvi			2 so
11,5	Mauri Myllymäki-46	KaJu	30.07 Himanka			2 ka
11,5	Leo Kärjä-41		PK	14.09 Sievi			1 OAJ
11,5	Pentti Kahma-43		AV	24.09 Alavieska			1 pk
11,5	Antero Anttila-50	LV		
	---20---

w
10,9	Vesa Vähäsarja-49	NU	25.06 Nivala			3 ka
11,0	Vesa Mäki-46		HK	25.06 Nivala			5 ka
11,0	Erkki Vistiaho-40	KV	02.07 Kannus +2,2		3 ka


	200m-67
21,7	Timo-J Virkkala-43	KP-V	12.08 Pori			4 SM	
22,9	Jorma Alainen-41	KV	23.08 Ykspihlaja		2 pk	
23,1	Matti Kalliokoski-45	HT	25.08 Kokkola			1 pk	
23,1	Erkki Vistiaho-40	KV	14.06 Kokkola			2 ka	
23,2	Kauko Alajoki-47	KV	25.08 Kokkola			2 pk	
23,4	Alpo Boren-45		HimR	01.06 Kannus			1 pk
23,4	Vesa Mäki-46		HK	22.07 Pyhäjärvi			2h2 pim	
23,4	Markku Juhola-47	KT	09.08 Kokkola			2-20 pk	  
23,5	Jorma Kiiveri-48	KaJu	30.07 Himanka			1-20 ka		
23,5	Esko Joensuu-51		HU	30.07 Himanka			1-16 ka	
	--10--		
23,6	Mauno Niemelä-36	HK	30.08 Kokkola			4 alue-f	
23,7	Vesa Heinonen-48	PyPo	22.07 Pyhäjärvi			5 pim   	
23,7	Heikki Juvonen-48	KU	01.06 Kannus			2 pk	
23,8	Mikko Finnilä-47	KP-V	04.06 Kaustinen			1 alues	
23,9	Jorma Pulkkinen-49	VetU	04.06 Kaustinen			2 alues
23,9	Pekka Myllykangas-45	KP-V	04.06 Kaustinen			2 alues
23,9	Seppo Orilähde-45	PyPo	04.06 Pyhäjärvi			3 alues
23,9	Antti Boren-47		HimRo	30.07 Himanka			2-20 ka
23,9	Raimo Koivuniemi	PK	09.08 Kokkola		PB	3 pk
23,9	Erkki Mäntylä-46	KV	03.09 Ykspihlaja		3 ka	
	--20--

w
23,5	Vesa Vähäsarja-49	NU	17.06 Kokkola			1-18 pim 


	400m-67
49,4	Timo-J Virkkala-43	KP-V	31.08 Seinäjoki			1 ka	
50,4	Jorma Alainen-41	KV	14.08 Vaasa			1 VR	
51,2	Heikki Pesonen-43	NU	23.08 Savonlinna		5 polSM	
51,4	Matti Kalliokoski-45	HT	16.08 Kannus			1 pk	
51,7	Erkki Niemelä-43	KU	02.07 Kannus			1 ka	
52,1	Pekka Ojala-42		KaJu			
52,1	Erkki Vistiaho-40	KV	14.06 Kokkola			3 ka	
52,1	Markku Juhola-47	KT			
52,2	Kauko Alajoki-47	KV	20.09 Kokkola			3 pk	
52,5	Markku Järvinen-45	PyPo	19.09 Pyhäjärvi			1 pk	
	---10---				
52,6	Juhani Poranen		PK	19.07 Perho		PB	1-18 pk	
52,8	Esko Joensuu-51		HU	24.09 Himanka			3 pk	
52,8	Esa Nivala-48		TU	20.09 Kokkola			5 pk	
53,0	Päiviö Mikkola-47	AV	30.07 Alavieska			1-20 kv	
53,2	Vesa Mäki-46		HK	06.08 Nivala			2B kv	
53,3	Sulevi Isopahkala-46	RK	30.07 Himanka			2 ka	
53,4	Vesa Heinonen-48	PyPo	23.07 Pyhäjärvi			1h3 pim	
53,5	Pekka Vuolle-41		KT	21.06 Kälviä			2 pk	
53,6	Paavo Jylkkä		YK	12.07 Ylivieska			1-20 pk	
53,7	Jorma Kiiveri-48	KaJu	13.09 Kokkola			1-20 pk	
	---20---				
53,7	Juhani Vuolteenaho-49	NU	06.08 Nivala			1-18 kv	


	800m-67
1.55,8	Samuli Roimela-34	KV	27.08 Vaasa			3 cup
1.57,6	Heikki Pesonen-43	NU	06.09 Kajaani			4 ka
1.58,7	Esa Nivala-48		TU	17.09 Toholampi			1 pk
1.59,0	Erkki Niemelä-43	KU	22.07 Pyhäjärvi			1 pim
1.59,4	Jorma Palola-46		NU	30.08 Oulu			10 kv
1.59,5	Jaakko Puukangas-36	KT	22.07 Pyhäjärvi			2 pim
2.00,2	Päiviö Mikkola-47	AV	10.08 Alavieska		PB	1 pk
2.00,2	Antero Kortetmaa-47	UK	17.09 Toholampi			2 pk	
2.00,6	Paavo Saari-41		KV	19.07 Ykspihlaja		1 pk
2.00,9	Jorma Alainen-41	KV	24.09 Himanka			1 pk
	---10---
2.01,0	Jaakko Torppa-44	VetU	02.07 Kannus			2 ka
2.01,1	Jukka Maunula-48	KT	24.09 Himanka			2 pk
2.01,5	Pekka Vuolle-41		KT	02.07 Kannus			3 ka
2.01,5	Markku Juhola-47	KT	24.09 Himanka			3 pk
2.01,6	Simo Nikula-35		KV	22.07 Pyhäjärvi			5 pim
2.01,6	Jorma Pulkkinen-46	VetU	30.07 Kaustinen			2 ka
2.01,7	Aarno Lämsä		HK	22.07 Pyhäjärvi			3h2 pim			
2.02,1	Osmo Kauranen-45	PyPo	15.06 Haapajärvi		4 pk
2.02,3	Sulevi Isopahkala-46	RK	10.08 Alavieska			2 pk
2.02,4	Aki Eskola-38		HU	22.08 Himanka			1 pitäj-m


	1500m-67
4.01,1	Jaakko Torppa-44	VetU	14.06 Kokkola			3 ka	
4.06,7	Jukka Maunula-48	KT	09.08 Kokkola			1 pk	
4.07,0	Paavo Saari-41		KV		
4.07,7	Samuli Roimela-34	KV	30.08 Kokkola			1 alue-f	
4.08,2	Aarno Lämpsä		HK	30.08 Kokkola			2 alue-f	
4.10,8	Osmo Kauranen-45	PyPo	13.08 Pyhäjärvi			1 pitäj-m				
4.11,1	Eero Korhonen-44	RK	09.08 Kokkola			3 pk	
4.13,5	Aki Eskola-38		HU	04.06 Himanka			1 alues
4.14,2	Jouko Ihanus-47		LV	02.08 Kokkola			2 SaInt	
4.14,4	Jaakko Puukangas-36	KV	04.06 Kokkola			2 alues
	---10---	
4.15,3	Heimo Himanka-44	HU	04.06 Himanka			3 alues	
4.15,3	Reijo Luoma-44		KaKi	06.09 Himanka			1 pk
4.15,9	Lauri Lepistö		HK	30.08 Kokkola			4 alue-f	
4.15,9	Aimo Malila		NU	17.09 Nivala			2 pk
4.17,2	Jorma Palola-46		NU	25.06 Nivala			5 ka
4.17,3	Eero Nissi-49		KT	16.07 Himanka			2 pk
4.17,3	Veikko Lindberg-45	HR	06.09 Himanka			2 pk
4.17,9	Antero Kortetmaa-47	UK	27.07 Kannus			1 pk
4.18,8	Erkki Torppa-48		VetU	02.08 Kokkola			3 SaInt
4.19,5	Veikko Heikkinen-48	KaJu	04.06 Alavieska			1 alues
	---20---

	
		3000m-67
8.44,0	Jaakko Torppa-44	VetU	26.07 Kokkola			2 pk	
8.55,4	Osmo Kauranen-45	PyPo	02.07 Haapajärvi		2 ka	
8.56,4	Simo Nikula-35		KV	18.06 Pyhäjärvi			3 ka	
9.05,6	Jukka Maunula-48	KT	17.09 Kälviä			1 pk	
9.06,0	Paavo Saari-41		KV	26.07 Kokkola			3 pk	
9.07,6	Aarno Lämpsä		HK	10.08 Haapajärvi		1 pk	
9.09,2	Juhani Ruokoja-49	KT	02.07 Varkaus			10-18 SM		
9.10,2	Antero Kortetmaa-47	UK	30.07 Kaustinen			2 ka	
9.13,9	Veikko Pesonen-39	PyPo	02.07 Haapajärvi		3 ka	
9.14,4	Eero Korhonen-44	RK	30.07 Alavieska			1 kv	
	---10---			
9.15,0	Aki Eskola-38		HU	22.08 Himanka			1 pitäj-m	
9.16,5	Aimo Malila		NU	30.07 Alavieska			2 kv
9.17,4	Kaj Niemi-50		KT	18.06 Kokkola			2-18 pim
9.17,6	Heimo Himanka-44	HU	23.08 Ykspihlaja		1 pk
9.17,6	Toivo Sivula-32		KV	27.08 Vihanti			3 Outokumpu


	5000m-67	
15.05,6	Jaakko Torppa-44	VetU	23.06 Kalajoki			1 ka	
15.18,2	Jouko Torvikoski-43	RP	04.06 Lestijärvi	PB	1 alues    	
15.31,2	Osmo Kauranen-45	PyPo	22.07 Pyhäjärvi			2 pim	
15.44,2	Martti Järvelä-44	KV	22.07 Pyhäjärvi			3 pim	
15.44,6	Simo Nikula-35		KV	04.06 Kokkola			1 alues	
15.46,8	Jukka Maunula-48	KT	01.10 Kälviä			2 pk	
15.47,8	Eero Korhonen-44	RK	22.07 Pyhäjärvi			4 pim	
15.49,8	Antero Kortetmaa-47	UK	22.07 Pyhäjärvi			6 pim	
15.54,4	Veikko Pesonen-39	HK	30.08 Kokkola			2 alue-f	
16.08,0	Matti Hyrsky-38		KTU	09.07 Jurva			1 pim
	---10---			
16.11,8	Erkki Torppa-48		VetU	18.06 Kalajoki			2-20 pim
16.17,4	Esko Kykyri-48		KT	18.06 Kalajoki			3-20 pim	
16.17,9	Reijo Luoma-44		KaKi	09.07 Jurva			2 pim
16.21,0	Toivo Sivula-32		KV	30.08 Kokkola			3 alue-f
16.25,4	Päiviö Ruotsala-42	KU	16.08 Kannus			2 pk
16.27,0	Jouko Nissilä-45	LV	04.06 Himanka			1 alues
16.29,8	Markku Aittamaa-46	HU	01.10 Kälviä			6 pk
16.32,0	Voitto Kaustinen-34	KV	01.10 Kälviä			7 pk
16.32,8	Keijo Ahokas		TU	04.06 Himanka			2 alues
16.33,9	Pentti Kouvolainen-41	PyPo	22.07 Pyhäjärvi			7 pim
	---20---


	10000m-67
31.25,2	Jaakko Torppa-44	VetU	11.06 Kokkola		PB	6 ka	
31.50,0	Simo Nikula-35		KV	11.06 Kokkola		PB	7 ka	
32.17,0	Osmo Kauranen-45	PyPo	23.07 Pyhäjärvi		PB	1 pim	
32.22,4	Veikko Pesonen-39	HK	23.07 Pyhäjärvi			2 pim				
32.27,0	Ilpo Nuolikivi-42	KV	11.06 Kokkola		PB	8 ka	
33.02,8	Eero Korhonen-44	RK	25.06 Nivala			1 ka	
34.02,8	Toivo Sivula-32		KV	11.06 Kokkola			9 ka	
34.24,4	Raimo Koppinen-48	KV	20.09 Kokkola			1 pk	
34.27,4	Reijo Luoma-44		KaKi	20.09 Kokkola			2 pk
34.55,8	Voitto Kaustinen-34	KV	20.09 Kokkola			3 pk	
	---10---
35.03,2	Matti Kukkurainen-41	NU	23.07 Pyhäjärvi			4 pim	
35.37,8	Voitto Höykinpuro	KTU	20.09 Kokkola			4 pk


	25000m-67   
1.27,55	Veikko Nyrhinen-41	PyPo	13.09 Kokkola			1 pim
1.28,38	Osmo Kauranen-45	PyPo	13.09 Kokkola			2 pim
1.33,43	Matti Kattilakoski-45	KP-V	15.10 Kaustinen			1 pk
1.37,55	Reijo Luoma-44		KaKi	01.10 Kokkola			1 pim TUL
1.38,53	Matti Hyrsky-38		KTU	01.10 Kokkola			2 pim TUL
1.39,50	Valde Frilund-30	KTU	01.10 Kokkola			3 pim TUL
1.43,48	Tuomas Kiviniemi-35	KTU	01.10 Kokkola			4 pim TUL
1.44,05	Toivo Sivula-32		KV	13.09 Kokkola			3 pim
1.52,00	Allan Paasila-48	KP-V	15.10 Kaustinen			2 pk
1.55,55	Heikki Linna-34		KP-V	15.10 Kaustinen			3 pk
	---10---
2.07,44	Heikki Nikula-51	KP-V	15.10 Kaustinen			4 pk


	110m aidat-67
15,3	Jorma Kiiveri-48	KaJu	23.07 Pyhäjärvi			1 pim	
15,6	Vesa Heinonen-48	PyPo	02.09 Haapajärvi		3-20	
16,0	Mauno Niemelä-36	HK	30.08 Kokkola			1 alue-f	
16,1	Markku Juhola-47	KT					
16,2	Seppo Orilähde-45	PyPo	04.06 Pyhäjärvi			1 alues	
16,3	Kauko Alajoki-47	KaJu	30.08 Kokkola			2 alue-f	
16,4	Päiviö Mikkola-47	AV	23.07 Pyhäjärvi			4 pim	
16,4	Pekka Ojala-43		KaJu	09.09 Raahe			D				
16,8	Jorma Alainen-41	KV	30.08 Kokkola			3 alue-f	
16,9	Eino Kangas-39		PInto	20.08 Kemi			2 po TUL
	---10---
16,9	Eero Savela		HK	30.08 Kokkola			4 alue-f						
17,2	Leo Kärjä-41		PK	04.06 Kaustinen			1 alues	
17,2	Matti Pokela-47		AV	23.07 Pyhäjärvi			4h1 pim	
17,4	Eero Ylisoini-45	KP-V	04.06 Kaustinen		PB	2 alues
17,4	Olavi Niemelä-34	NU	04.06 Pyhäjärvi			3 alues	
17,4	Juhani Krapu-47		AV	30.08 Kokkola			5 alue-f	
17,5	Markku Järvinen-45	PyPo	20.08 Alavieska			D pim
17,9	Kalervo Haapala-41	YR	20.08 Kemi			5 po TUL
18,1	Juhani Torppa-41	PyPo	04.06 Pyhäjärvi			5 alues
18,2	Vesa Mäki-46		HK	09.09 Raahe			D
	---20---


	200m aidat-67
26,3	Päiviö Mikkola-47	AV	30.07 Alavieska			2 kv	
26,4	Jorma Alainen-41	KV	09.08 Kokkola			1 pk	
26,5	Matti Henttonen-41	PyPo	31.08 Haapajärvi		1 pk	
26,5	Mauno Niemelä-36	HK	31.08 Haapajärvi		2 pk	
27,0	Jorma Kiiveri-48	KaJu	10.09 Kalajoki			1 pk
27,5	Olavi Niemelä-34	NU	17.08 Tampere			2 OAJ	
27,7	Pekka Vuolle-41		KT	09.08 Kokkola			2 pk	
27,7	Mauri Pussinen-39	KV	09.08 Kokkola			3 pk	
27,8	Esko Joensuu-51		HU	03.09 Haapajärvi		3-16 po
28,0	Juhani Torppa-41	PyPo	27.08 Veteli			1 pk
	---10---			
28,1	Eero Savela		HK	31.08 Haapajärvi		3 pk	
28,1	Asko Pesola-46		KP-V	01.09 Kaustinen			1 jv
28,3	Eino Kiiveri-50		NU	31.08 Haapajärvi		5 pk	


	400m aidat-67
56,6	Jorma Alainen-41	KV	26.07 Kokkola			2 pk	
57,1	Päiviö Mikkola-47	AV	22.07 Pyhäjärvi			1 pim	
57,8	Heikki Pesonen-43	NU	27.08 Vaasa			6 po	
57,9	Markku Järvinen-45	PyPo	22.07 Pyhäjärvi			2 pim	
57,9	Jorma Kiiveri-48	KaJu	03.09 Haapajärvi		1-20 po	
58,5	Pekka Vuolle-41		KT	22.07 Pyhäjärvi			3 pim	
59,4	Juhani Torppa-41	PyPo	22.07 Pyhäjärvi			4 pim	
61,1	Jukka Autio-38		PyPo	22.07 Pyhäjärvi			5 pim	
61,6	Mauri Pussinen-39	KV	23.08 Ykspihlaja		2 pk	
63,2	Vesa Heinonen-48 	PyPo	18.06 Kalajoki 			2-20 pim	
	---10---
63,2	Taisto Kontio-41	YK	22.07 Pyhäjärvi			6 pim	
63,4	Juhani Tokola-45	KU	22.07 Pyhäjärvi			4-h1 pim	
63,9	Juhani Krapu-47		AV	18.06 Kalajoki 			3-20 pim	


	3000m esteet-67
9.32,6	Eero Korhonen-44	RK	27.08 Vaasa		PB	3 po	
9.47,0	Jaakko Torppa-44	VetU	23.07 Pyhäjärvi			1 pim	
9.55,0	Aimo Malila		NU	23.07 Pyhäjärvi			3 pim	
10.24,0	Martti Järvelä-44	KV	23.07 Pyhäjärvi			4 pim	
10.37,8	Martti Joensuu-48	YK	23.07 Pyhäjärvi			5 pim	
11.01,8	Mauno Harju-47		TU	23.07 Pyhäjärvi			6 pim	


	korkeus-67
196	Eero Sipilä-48		RK	06.08 Nivala			1 kv	
195	Hannu Isoheiniemi-47	KU	23.09 Parikkala			2 SOU	
190	Kauko Alajoki-47	KV	02.09 Haapajärvi		1-20 po	
188	Jorma Ojala-42		NU	17.08 Nivala		PB	1 pk	
187	Esko Nurmesniemi-50	NU	17.09 Nivala		PB	1 pk	
184	Erkki J Tuikka-47	HU	06.09 Himanka		PB	2 pk	
183	Kalevi Sipilä-42	RK	08.09 Raahe		PB	1 semin		
183	Markku Juhola-47	KT	14.10 Helsinki			D pk		
181	Pentti Kahma-43		AV	04.06 Alavieska		PB	1 alues
180	Pentti Vilhu-35		NU	30.08 Nivala			1 OAJ		
	---10---	
180	Tapani Norppa-50	KT	16.09 Kälviä			D-18 pk					
179	Heikki Savolainen	HK	04.06 Pyhäjärvi		PB	1 alues	
178	Pekka Ojala-43		KaJu	11.08 Kööpenhamina		D PM		
176	Matti Pokela-47		AV	04.06 Alavieska		PB	2 alues
175	Juha Hanni-40		EE	08.08 Eskola			2 pk    	
175	Vesa Heinonen-48	PyPo	19.08 Alavieska			D-20 pk	
175	Timo Ojatalo-49		HU	22.08 Himanka			1-20 pitäj-m		
175	Pentti Ranttila-40	NU	30.08 Nivala			2 opett
175	Harri Niemelä-44	LV	14.09 Vaasa			2 koulu	
175	Erkki Ruusila-47	TU	
	---20---	
173	Paavo Jylkkä		YK	04.06 Alavieska			3 alues	
173	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	19.09 Ykspihlaja		1 pk
171	Timo Herlevi-51		UK	19.08 Alavieska		PB	D-16 pim


	seiväs-67	
455	Jouko Mäki-Petäjä-40	KU	10.08 Haapajärvi	PB	1 pk
438	Risto Niemelä-46	NU	02.07 Haapajärvi		1 ka
415	Matti Tokola-48		KU	14.06 Kokkola		PB	3 ka
412	Pekka Autio-49		HK	20.09 Haapajärvi		1 pk
412	Mauno Niemelä-36	HK	20.09 Haapajärvi		2 pk
390	Eero Savela-45		HK	19.09 Pyhäjärvi			3 pk		
390	Heikki Savolainen	HK	23.07 Pyhäjärvi		PB	5 pim
385	Veli Pyrrö-48		KaJu	18.06 Kalajoki			1-20 pim
370	Heikki Juola-49		KaJu	02.09 Haapajärvi		2-18 po	
370	Eero Sipilä-48		RK	18.06 Kalajoki			3-20 pim	
	---10---
360	Juhani Tokola-45	KU	14.06 Kokkola			4 ka				
350	Tapani Kääntä-51	AV	02.07 Kannus			1-16 ka
350	Markku Juhola-47	KT	15.10 Helsinki			D pk
346	Eino Kiiveri-50		NU	15.06 Haapajärvi		4 pk
340	Leo Pudas-50		AV	23.07 Pyhäjärvi			10 pim	
340	Eero Ylisoini-45	KP-V	11.08 Kaustinen			1 pk		
340	Timo Ojatalo-49		HU	13.08 Lohtaja			1-18 pk	
330	Pekka Lehtomäki		KaJu	05.07 Kalajoki			2 pk			
330	Reijo Niemelä-49	LV	13.08 Lohtaja			2-18 pk		
330	Heikki Keski-Petäjä	KU	13.08 Lohtaja			3-18 pk	
	---20---	
330	Hannu Hannila-49	KP-V	06.09 Kokkola			1-16+ koulu
330	Mauno Hyyppä-50		KT	17.09 Kälviä		
330	Kari Härkönen-59	HK	24.09 Nivala			1-16 malja-k	


	pituus-67
726	Vesa Vähäsarja-49	NU	27.08 Vaasa			2 po	
701	Markku Juhola-47	KT	02.09 Haapajärvi		1-20 po	
698	Vesa Heinonen-48	PyPo	29.07 Siilinjärvi				
694	Mauri Myllymäki-46	KaJu	30.07 Himanka			1 ka	
687	Pentti Kahma-43		AV	04.06 Alavieska			1 alues	
680	Kauko Alajoki-47	KV	04.06 Kokkola			1 alues	
668	Alpo Aho-41		HK	15.06 Haapajärvi	PB	1 pk	
665	Veli Ranta-Ojala-43	KU	09.08 Kokkola			1 pk	
663	Juhani Torppa-41	PyPo	13.09 Kokkola			1 pk	
661	Harri Niemelä-44	LV	18.06 Lapua			4 ka
	---10---
654	Pekka Ojala-43		KaJu	11.08 Pori			D SM						
652	Heikki Juvonen-48	KU	02.07 Kannus			3 ka	
649	Vesa Nikkilä-43		KV	30.08 Kokkola			4 alue-f	
647	Leo Kärjä-41		PK	19.08 Alavieska			D pim		
645	Kalervo Haapala-41	YR	09.07 Jurva			1 pim		
644	Jorma Haapakoski-51	YK	01.07 Varkaus			2-16 SM	
640	Vesa Mäki-46		HK	30.08 Kokkola			5 alue-f
638	Vesa Kinaret-46		HU	24.09 Himanka			3 pk
637	Matti Henttonen		PyPo	30.08 Oulu			4 kv	
635	Eino Kangas		PInto	20.08 Kemi			3 po TUL
	---20---
	

	kolmiloikka-67
14.60	Pekka Ojala-43		KaJu	01.10 Kälviä			1 pk	
14.32	Heikki Juvonen-48	KU	13.08 Lohtaja			1 pk	
14.11	Harri Niemelä-44	LV	23.07 Pyhäjärvi			2 pim	
14.10	Pentti Puusaari-43	HU	27.08 Alavieska			1 pk      	
14.05	Eino Niskala-45		AV	03.09 Ykspihlaja		3 ka	
13.97	Jorma Haapakoski-51	YK	02.07 Varkaus			1-16 SM	
13.97	Heikki Kankaanpää-44	SS	17.09 Lohtaja			1 pk	
13.78	Risto Nikula-51		KT	01.10 Kälviä			3 pk	
13.73	Markku Juhola-47	KT	23.07 Pyhäjärvi			4 pim	
13.67	Kalervo Haapala-41	YR	09.07 Jurva			1 pim
	---10---
13.61	Alpo Aho-41		HK	10.08 Haapajärvi	PB	1 pk			
13.43	Eero Savela		HK	04.06 Pyhäjärvi			1 alues	
13.43	Eero Sipilä-48		RK		
13.33	Matti Pokela-47		AV	04.06 Alavieska			3 alues	
13.26	Jorma Alainen-41	KV	30.08 Kokkola			4 alue-f	
13.12	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	23.07 Pyhäjärvi			10 pim	
13.09	Markku Viisteensaari-48	VetU	04.06 Kaustinen			1 alues	
13.03	Kauko Alajoki-47	KaJu	18.06 Kalajoki			5-20 pim	
13.00	Kauko Puusaari-40	HU	22.08 Himanka			2 pitäj-m
12.98	Heikki Savolainen	HK	04.06 Pyhäjärvi			3 alues
	---20---				
12.86	Juhani Krapu-47 	AV	23.07 Pyhäjärvi			12 pim	
12.84	Esa Anttila		AV	24.09 Alavieska			1-18
	

	kuula-67
16.18	Pentti Kahma-43		AV	30.08 Kokkola			1 alue-f 	
15.25	Antti Kahma-39		AV	06.06 Kemi	
14.90	Antero Niskala-38	AV	22.07 Pyhäjärvi			2 pim	
14.86	Arto Niemelä-42		LV	25.08 Kokkola			1 pk	
14.80	Pentti Ranttila-40	NU	25.06 Nivala		PB	1 ka	
14.43	Heikki Isopahkala-49	KaJu	31.05 Ylivieska			1 pk	
13.86	Sauli Viitala-33	KaJu	04.06 Alavieska			2 alues	
13.77	Eero Kärkkäinen-32	PyPo	16.07 Pyhäjärvi			1 so			
13.59	Pekka Ojala-43		KaJu		
13.54	Oiva Junno-39		NU	04.06 Pyhäjärvi			2 alues	
	---10---			
13.51	Manu Paavola-35		RP	04.06 Lestijärvi		1 alues	
13.40	Arvo Kauranen		PyPo	12.08 Pyhäjärvi			2 kaivos	
13.34	Valde Anttila-35	KP-V	04.06 Kaustinen			1 alues	
13.27	Aarre Keski-Rekilä-40	KU	04.06 Himanka			2 alues	
13.14	Juhani Sillanpää-49	VetU	20.07 Veteli			3 pk	
13.07	Olavi Koivukangas-41	VetU	04.06 Kaustinen			2 alues	
13.06	Reino Kantanen		PK	19.07 Perho			1 pk	
13.01	Tauno Ruotsala-39	KoJy	13.08 Lohtaja			2 pk	
13.01	Päiviö Säätelä-36	KoJy	13.08 Lohtaja			3 pk	


	kiekko-67
55.88	Pentti Kahma-43		AV	24.09 Alavieska			1 pk		
49.78	Reijo Niskanen-46	AV	14.09 Alavieska			1 pk		
44.25	Sakari Kaustinen-46	KP-V	09.08 Kokkola			1 pk		
44.22	Olavi Koivukangas-41	VetU			
44.16	Tapani Kujala-37	YK	13.09 Ylivieska			1 pitäj-m		
44.10	Juhani Sillanpää-49	VetU	27.08 Veteli			1 pk		
42.73	Lenni Huuki-35		KU	27.07 Kannus			3 pk				
42.72	Antti Kahma-39		AV	23.07 Pyhäjärvi			3 pim		
41.38	Veikko Jutila-38	AV	24.09 Alavieska			3 pk		
40.79	Seppo Sillanpää-47	HT	16.08 Kokkola			2 pk		
	---10---				
40.10	Erkki Laitala-36	KaJu	30.08 Nivala		PB	1 OAJ		
39.75	Heikki Isopahkala-49	KaJu	31.05 Ylivieska			2 pk
38.34	Jussi Vesamäki		PyPo	19.09 Pyhäjärvi			1 pk		
37.67	Pentti Ranttila-40	NU	10.06 Nivala			1 olymp	
37.10	Tauno Ruotsala-39	KoJy	16.08 Kokkola			3 pk
37.05	Reino Kantanen-43	PK	09.08 Kokkola			3 pk
36.94	Armi Taipale-34		PK	27.08 Perho			1 pitäj-m		
36.62	Päiviö Mikkola-47	AV	10.08 Alavieska			4 pk
36.36	Aaro Ojala		KV	16.08 Kokkola			5 pk
36.19	Antti Hakala-39		PK	27.08 Perho			2 pitäj-m
	---20---		
					

	moukari-67
60.68	Antero Niskala-38	AV	10.08 Alavieska		PB	1 pk	
55.03	Klaus Kiviniemi-41	KV	04.06 Kokkola			1 alues	
53.30	Veikko Jutila-38	AV	31.05 Ylivieska			2 pk	
50.04	Hannu Polvi-48		YK	11.07 Stavanger, NOR		2-20 mo	
49.48	Antti Kahma-39		AV	22.07 Pyhäjärvi			4 pim	
49.02	Pentti Kahma-43		AV	22.07 Pyhäjärvi			5 pim	
48.75	Leo Finnilä-43		HK	30.08 Kokkola			4 alue-f	
46.65	Reijo Paavolainen-36	KV	04.06 Kokkola			2 alues	
45.92	Heimo Somero-44		YK	31.05 Ylivieska			3 pk	
44.55	Tuomo Hautala-47	NU		
	---10---		
44.35	Eero Puska-43		PietI	11.06 Pietarsaari		TUL juhla-k	
42.95	Pentti Pöyhönen-37	VetU	04.06 Kaustinen			1 alues	
41.20	Kalle Finnilä-50	HK	30.08 Kokkola			6 alue-f
40.72	Tauno Tikkalahti-34	PInto	11.06 Pietarsaari		2 TUL juhla-k	
40.12	Veikko Niskala-46	AV	04.06 Alavieska			3 alues
38.86	Urpo Timonen		NU	11.06 Nivala			1 olymp	
37.60	Ilmo Heikkilä-47	AV	18.06 Kalajoki			3-20 pim
37.00	Tapani Pudas-47		AV	18.06 Kalajoki			4-20 pim


	keihäs-67
73.36	Oiva Junno-39		NU	18.06 Pyhäjärvi			1 ka	
70.06	Klaus Kiviniemi-41	KV	30.07 Himanka			1 ka	
69.84	Kosti Nahkala-43	AV	01.10 Raahe			2 ka	
69.71	Onni Röntynen-49	SS	13.08 Lohtaja			1-18 pk	
64.76	Alpo Nikula-49		KP-V	15.06 Kaustinen			1 pk
64.40	Mikko Kivelä-40		HR	19.09 Ykspihlaja		1 pk	
64.00	Timo Välkky-47		AV	17.06 Kalajoki			1-20 pim 	
63.52	Jouko Väyrynen-41	KV	30.08 Kokkola			3 alue-f
63.09	Juha Rutanen-48		KaKi	20.08 Kemi			1 po TUL		
61.46	Leo Finnilä-43		HK	30.08 Kokkola			4 alue-f
	---10---	
60.78	Eero Tikka-42		PyPo	25.08 Vihanti			2 Outokumpu
60.62	Kauko Luikku-46		RP	04.06 Lestijärvi		1 alues	
59.48	Pentti Kahma-43		AV	23.07 Pyhäjärvi			6 pim
59.10	Arvi Korpinen-36	AV	15.06 Reisjärvi			2 pk
59.10	Pekka Ojala-43		KaJu	09.09 Raahe			D
58.88	Reijo Niskanen-46	AV	30.08 Kokkola			5 alue-f
57.20	Olli Tuikka-41		PInto	11.06 Pietarsaari		1 TUL juhla-k
57.00	Reijo Finnilä-40	KP-V	15.06 Kaustinen			2 pk
56.88	Keijo Skantsi-40	HT	30.07 Kaustinen			4 ka
56,30	Tauno Tikkalahti-34	PInto	11.06 Pietarsaari		2 TUL juhla-k
	---20---



					1966	

	100m-1966
10,8	Timo-J Virkkala-43	KP-V	09.06 Kannus			1 pk	
11,0	Antti Boren-47		HimRo	14.09 Kokkola		PB	1 pk
11,1	Vesa Vähäsarja-49	NU	10.07 Riihimäki			2s3-18 SM	
11,1	Vesa Mäki-46		HK	06.08 Alajärvi			2h8-20 SM	
11,1	Seppo Orilähde-45	PyPo		
11,1	Jorma Alainen-41	KV	16.06 Kokkola			1 VR  	
11,2	Matti Kalliokoski-45	HT	28.08 Lestijärvi		1 pk	
11,2	Erkki Vistiaho-40	KV	28.08 Alavieska			3 kv	
11,2	Harri Niemelä-44	LV		
11,3	Mauri Myllymäki-46	KaJu	09.06 Alavieska			1 pk
	---10---	
11,3	Jorma Kiiveri-48	KaJu	07.07 Kannus			1-20 pk			
11,4	Erkki Niemelä-43	KU	30.05 Lohtaja			1 alues	
11,4	Antero Pajunen-41	KP-V	19.06 Kannus			4 ka	
11,4	Hannu Lamberg-47	KoJy	18.09 Jyväskylä			semif SAKU	
11,5	Mikko Finnilä-47	KP-V	30.05 Veteli			2 alues
11,5	Seppo Niemi-47		KV	16.06 Kälviä			1-20 pk	
11,5	Alpo Boren-45		HR	16.07 Ykspihlaja		4 pim TUL
11,5	Heikki Oja-41		KTU	16.07 Ykspihlaja		5 pim TUL
11,5	Markku Juhola-47	KT	17.07 Himanka			1 pk	
11,5	Leo Kärjä-41		PK	28.08 Alavieska			5 kv
	---20---
11,6	Vesa Heinonen-48	PyPo	19.06 Pyhäjärvi			5 kv	
11,6	Erkki Koskela-47	TU	30.05 Lohtaja			2 alues
11,6	Esko Riittinen		HK	Heinola	
	
myötätuuli
10,9	Erkki Niemelä-43	KU	04.08 Kannus			1 pk	
10,9	Erkki Vistiaho-40	KV	04.08 Kannus			2 pk
11,0	Yrjö Mäenpää-38		HimRo	03.07 Kannus			1 pk
11,0	Markku Juhola-47	KT	04.08 Kannus			3 pk


	200m-66
21,6	Timo-J Virkkala-43	KP-V	12.06 Vaasa			1 kv	
22,7	Vesa Mäki-46		HK	12.06 Pietarsaari		1-20	
22,9	Erkki Vistiaho-40	KV	23.09 Kokkola			1 pk	
23,0	Jorma Alainen-41	KV	23.07 Ylivieska			2 pim	
23,2	Antti Boren-47		HR	28.08 Kokkola			3-20 po
23,4	Erkki Niemelä-43	KU	23.07 Ylivieska			5 pim	
23,5	Vesa Vähäsarja-49	NU	28.08 Alavieska			5 kv	
23,6	Matti Kalliokoski-45	HT	26.05 Halsua			1 pk	
23,7	Vesa Heinonen-48	PyPo	19.06 Pyhäjärvi			2-20 kv	
23,7	Seppo Orilähde-45	PyPo		
	---10---
23,9	Mikko Finnilä-47	KP-V	12.06 Pietarsaari		5-20 kv		
24,1	Ahti Mäenpää		AV	22.08 Oulu			5h2-20 ka	
24,2	Markku Juhola-47	KT	04.08 Kannus			1-20 pk	
24,3	Päiviö Mikkola-47	AV	19.06 Pyhäjärvi			3-20 kv	
24,3	Jorma Kiiveri-48	KaJu	03.07 Pyhäjärvi			4-20 pim   	
24,3	Heikki Oja-41		KTU	14.07 Himanka			2 pk
24,3	Mauri Pussinen-39	KV	03.08 Kokkola			3 pk
24,3	Esko Joensuu-51		HU	18.09 Himanka			3 pk	
24,3	Kauko Alajoki-47	KaJu	23.09 Kokkola			3 pk	
24,5	Paavo Lahti-40		KTU	14.07 Himanka			3 pk
	---20---
24,5	Heikki Juvonen-48	KU	22.09 Kannus			2-20 pk	


	400m-66
49,1	Timo-J Virkkala-43	KP-V	06.06 Helsinki			4 mo	
49,6	Erkki Niemelä-43	KU	14.08 Tampere			4s1 SM   	
49,8	Jorma Alainen-41	KV	03.08 Turku			1   	
50,1	Tor Prest-40		KV	13.07 Helsinki			2 polSM	
51,2	Samuli Roimela-34	KV	05.07 Lappeenranta		4 PV	
51,4	Erkki Vistiaho-40	KV	01.09 Kokkola			2 pk	
51,9	Erkki Koskela-47	TU	24.07 Ylivieska			3 pim	
52,1	Heikki Pesonen-43	NU		
52,2	Päiviö Mikkola-47	AV	02.07 Pyhäjärvi			2-20 pim	
52,3	Antti Boren-47		HR	04.09 Vaasa			2 ka			
	---10---
52,6	Seppo Orilähde-45	PyPo		
53,0	Heikki Nikkarikoski-48	KaJu	02.07 Pyhäjärvi			3-20 pim	
53,0	Asko Pesola-46		KP-V	02.07 Pyhäjärvi			4-20 pim	
53,6	Vesa Heinonen-48	PyPo	02.07 Pyhäjärvi			5-20 pim	


	800m-66
1.50,6	Erkki Niemelä-43	KU	13.08 Tampere			5 SM	
1.55,4	Samuli Roimela-34	KV	04.08 Lappeenranta		3 PV	
1.58,9	Jorma Palola-46		NU	23.07 Ylivieska			2 pim	
1.59,3	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	07.08 Kaustinen			2 ka	
1.59,7	Seppo Orilähde-45	PyPo		
2.00,1	Heikki Nikkarikoski-48	KaJu	24.06 Kalajoki			1-20 ka	
2.00,4	Antti Virkkala-44	VetU	23.07 Ylivieska			3 pim	
2.00,6	Paavo Saari-41		KV	23.07 Ylivieska			4 pim	
2.01,0	Esa Nivala-48		TU	23.07 Ylivieska			5 pim	
2.01,5	Jorma Alainen-41	KV	24.08 Kokkola			1 pk	
	---10---			
2.01,7	Juhani Saviainen-47	KT	03.07 Pyhäjärvi			3-20 pim	
2.01,8	Jouko Hautala-46	TU	08.06 Kokkola			2 pk
2.01,8	Taisto Kontio-41	YK	28.07 Ylivieska			1 pk		
2.02,0	Erkki Vistiaho-40	KV	24.08 Kokkola			2 pk	
2.02,2	Sulevi Isopahkala-46	RK	23.07 Ylivieska			8 pim	
2.02,3	Matti Tuomikoski	YK	24.06 Kalajoki			2-20 ka	
2.02,4	Pekka Vuolle-41		KT	16.06 Kälviä			1 pk	
2.02,5	Tor Prest-40		KV	27.05 Ykspihlaja		1 alues	
2.02,6	Jukka Autio-38		PyPo	30.05 Nivala			1 alues	
2.02,8	Jukka Maunula-48	KT	24.08 Kokkola			3 pk
	---20---	
2.03,0	Asko Pesola-46		KP-V	19.05 Kaustinen			1 pk	
2.03,0	Terho Känsälä-43	KP-V	23.07 Ylivieska			9 pim  	
2.03,1	Jaakko Puukangas-36	KT	16.06 Kälviä			2 pk	
2.03,2	Jaakko Torppa-44	VetU	30.05 Veteli			2 alues	
2.03,2	Veikko Heikkinen-48	KaJu	30.05 Ylivieska			2 alues	
2.03,2	Risto Virrankoski-46	TU	30.05 Lohtaja			2 alues	


	1500m-66
3.59,0	Erkki Niemelä-43	KU	07.07 Kannus			1 pk	
4.01,0	Jaakko Torppa-44	VetU	17.07 Veteli			1 pk	
4.03,2	Risto Virrankoski-46	TU	02.07 Pyhäjärvi			1-20 pim	
4.04,5	Jukka Maunula-48	KT	02.07 Pyhäjärvi			2-20 pim	
4.05,4	Jorma Palola-46		NU	02.07 Pyhäjärvi			3-20 pim	
4.05,6	Antti Virkkala-44	VetU	17.07 Veteli			2 pk	
4.08,0	Juhani Saviainen-47	KT	16.06 Kälviä			2-20 pk	
4.09,0	Osmo Kauranen-45	PyPo	13.06 Turku			4 BC PNG					
4.09,3	Paavo Saari-41		KV	24.06 Kalajoki			4 ka	
4.10,8	Eero Korhonen-44	RK	04.08 Alavieska			1 pk	
	---10---
4.12,1	Vilpo Passoja-46	KT	16.06 Kälviä			3-20 pk	
4.13,1	Samuli Roimela-34	KV	19.07 Kokkola			1 Sa-Int
4.15,5	Matti Tuomikoski	YK	02.07 Pyhäjärvi			5-20 pim


	3000m-66
8.42,0	Jaakko Torppa-44	VetU	31.07 Kälviä			1 pk	
8.45,4	Jukka Maunula-48	KT	31.07 Kälviä			2 pk	
9.00,0	Eero Korhonen-44	RK	31.07 Kälviä			3 pk	
9.00,4	Vilpo Passoja-46	KT	31.07 Kälviä			4 pk	
9.03,4	Markku Huhta-49		UK	19.06 Kannus			2 ka	
9.05,0	Aki Eskola-38		HU	31.07 Kälviä			5 pk	
9.09,6	Matti Peltola-41	KP-V	30.05 Veteli			2 alues	
9.10,4	Esko Kykyri-48		KT	27.05 Ykspihlaja		1 alues	
9.10,4	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	24.08 Alavieska			1 alue-f	
9.11,0	Juhani Ruokoja-49	KT	09.07 Riihimäki			6-17 SM	
	---10---
9.12,8	Osmo Kauranen-45	PyPo	24.08 Alavieska			2 alue-f
9.15,6	Reijo Luoma-44		KaKi	28.08 Kokkola			2 po
9.16,4	Seppo Oikari-45		AV	24.08 Alavieska			3 alue-f
9.20,0	Matti Hyrsky		KTU	05.07 Kokkola			1 pk
9.20,2	Ahti Oikari-44		AV	24.08 Alavieska			4 alue-f
9.20,6	Jouko Ihanus-47		LV	31.07 Kälviä			6 pk
9.20,6	Hannu Taipale-40	VetU	11.09 Veteli			1 pk
9.21,6	Pentti Kouvolainen-41	PyPo	30.05 Nivala			2 alues


	5000m-66
15.06,0	Jukka Maunula-48	KT	07.08 Alajärvi			4-20 SM	
15.10,2	Jaakko Torppa-44	VetU	23.07 Ylivieska			1 pim	
15.32,8	Ilpo Nuolikivi-42	KV	23.07 Ylivieska			3 pim	
15.36,0	Vilpo Passoja-46	KT	07.08 Alajärvi		PB	12-20 SM	
15.57,2	Matti Peltola-41	KP-V	23.07 Ylivieska			5 pim	
16.01,0	Osmo Kauranen-45	PyPo	23.07 Ylivieska			6 pim	
16.02,0	Esko Kykyri-48		KT	03.07 Pyhäjärvi			1-20 pim	
16.24,0	Eero Korhonen-44	RK	26.06 Nivala			1 ka	
16.31,2	Toivo Sivula-32		KV	09.08 Kokkola			
16.32,2	Reijo Luoma-44		KaKi	17.07 Ykspihlaja		1 pim
	---10---	
16.36,4	Erkki Torppa-48		VetU	03.07 Pyhäjärvi			2-20 pim	
16.44,2	Veikko Pesonen-39	HK	26.06 Nivala			2 ka
16.44,2	Voitto Kaustinen-34	KV	23.07 Ylivieska			8 pim
	

	10000m-66
33.27,8	Jaakko Torppa-44	VetU	24.07 Ylivieska			1 pim	
34.18,4	Eero Korhonen-44	RK	14.09 Alavieska			1 pk					
35.13,4	Toivo Sivula-32		KV	24.07 Ylivieska			2 pim
35.14,0	Reijo Luoma-44		KaKi	07.09 Kannus			1 pim
35.18,0	Matti Hyrsky-38		KTU	07.09 Kannus			2 pim	
36.24,0	Voitto Kaustinen-34	KV	24.07 Ylivieska			3 pim


	25000m-66   
1.42.00	Matti Hyrsky-38		KTU	Kokkola 16.10			1 pim
1.45.28	Voitto Höykinpuro-nn	KTU	Kokkola 16.10			2 pim
1.49.19	Reijo Luoma-nn	KaKi	Kokkola 16.10			3 pim
2.01,54	Mikko Lahti		KTU	Kokkola 16.10			4 pim
2.02.37	Valde Frilund-30	KTU	Kokkola 16.10			2 pim


	110m aidat-66
15,4	Jorma Kiiveri-48	KaJu	06.08 Alajärvi			1h2-20 SM	
15,9	Seppo Orilähde-45	PyPo	04.08 Kaipola			3 alue-m	
16,4	Into Turvanen-40	PyPo	24.06 Kalajoki			5 ka	
16,5	Leo Kärjä-41		PK	18.09 Kaustinen			D pim	
16,7	Mauno Niemelä-36	HK	24.07 Ylivieska			2 pim	
16,8	Päiviö Mikkola-47	AV	02.07 Pyhäjärvi			2-20 pim	
16,9	Juhani Torppa-41	PyPo	30.09 Pyhäjärvi			D pk	
17,0	Pekka Ojala-43		KaJu	03.07 Inkeroinen		D SM	
17,0	Kalervo Haapala-41	YR	16.07 Ykspihlaja		2 pim
17,1	Markku Juhola-47	KT	18.09 Kaustinen			D-20 pim
	---10---	
17,3	Matti Pokela-47		AV	13.07 Alavieska			2-20 pk						
17,4	Markku Järvinen-45	PyPo	30.09 Pyhäjärvi			D pk	
17,5	Vesa Heinonen-48	PyPo	17.07 Pyhäjärvi			2 pk	
17,7	Pauli Haavisto-42	PyPo	30.09 Pyhäjärvi			D pk
18,0	Simo Koski-Lammi-47	KU	03.07 Inkeroinen		D-20 SM	


	200m aidat-66
25,9	Seppo Orilähde-45	PyPo	19.06 Pyhäjärvi			1 kv	
26,1	Into Turvanen-40	PyPo	19.06 Pyhäjärvi			2 kv	
26,2	Päiviö Mikkola-47	AV	04.08 Alavieska			1 pk	
26,3	Jorma Kiiveri-48	KaJu	17.07 Yppäri			1 ka	
26,8	Vesa Vähäsarja-49	NU	04.09 Äänekoski			1-17 po    	
27,2	Mauno Niemelä-36	HK	28.07 Haapajärvi		1 pk	
27,4	Mauri Pussinen-39	KV	31.07 Kälviä			1 pk	
27,5	Olavi Niemelä-34	NU	30.05 Nivala			3 alues	
27,5	Pekka Vuolle-41		KT	27.05 Ykspihlaja		1 alues	
27,6	Asko Pesola-46		KP-V	30.05 Veteli			3 alues	
	---10---			
27,6	Pekka Ojala-43		KaJu	30.05 Ylivieska			3 alues
27,8	Antti Virkkala-44	VetU	30.05 Veteli			2 alues
27,9	Matti Kalliokoski-45	HT	19.06 Pyhäjärvi			5 kv
28,0	Osmo Jämsä-43		TU	30.05 Lohtaja			1 alues	
28,0	Ahti Mäenpää-47		AV	30.05 Ylivieska			4 alues
28,1	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	30.05 Veteli			3 alues
28,3	Markku Juhola-47	KT	31.07 Kälviä			3 pk	
28,4	Veli Ranta-Ojala-42	KU	30.05 Lohtaja			2 alues
28,4	Pentti Niemelä-41	NU	22.09 Haapajärvi		1 pk
28,5	Pentti Myllykangas-38	KP-V	30.05 Veteli			4 alues
	---20---
28,5	Timo Koivu		Athlos	14.06 Pietarsaari		1-20 pim TUL


	400m aidat-66
55,9	Tor Prest-40		KV	03.08 Jämsä			2 alue-m	
56,6	Päiviö Mikkola-47	AV	07.08 Alajärvi			2h2-20 SM	
57,9	Jukka Autio-38		PyPo	23.07 Ylivieska			1 pim	
58,3	Seppo Orilähde-45	PyPo	04.07 Jyväskylä		PB	5 ka					
58,6	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	23.07 Ylivieska			3 pim	
58,7	Heikki Pesonen-43	NU					
59,1	Pekka Vuolle-41		KT	23.07 Ylivieska			4 pim	
59,1	Jorma Kiiveri-48	KaJu	04.09 Äänekoski			3-20 po	
59,2	Asko Pesola-46		KP-V	03.07 Pyhäjärvi			2-20 pim	
59,2	Mauri Pussinen-39	KV	23.07 Ylivieska			5 pim	
	---10---						
59,8	Jorma Palola-46		NU	31.08 Nivala			1 pk	
60,8	Markku Järvinen-45	PyPo	03.08 Pyhäjärvi			1 pk
63,0	Antero Lipponen-38	HK	23.07 Ylivieska			6 pim						
63,2	Juhani Krapu-47		AV	03.07 Pyhäjärvi			3-20 pim	


	3000m esteet-66
9.50,0	Eero Korhonen-44	RK	24.07 Ylivieska			1 pim	
9.59,6	Matti Peltola-41	KP-V	24.07 Ylivieska		PB	2 pim	
10.12,2	Aki Eskola-38		HU	24.07 Ylivieska		PB	3 pim	
10.37,0	Martti Joensuu-48	YK	24.07 Ylivieska			4 pim	
11.01,2	Juha Takala-38		TU	24.07 Ylivieska			5 pim	


	korkeus-66
193	Eero Sipilä-48		RK	18.09 Himanka			1 pk	
190	Hannu Iso-Heiniemi-47	KU	30.05 Lohtaja			1 alues	
186	Jorma Ojala-42		NU	11.06 Nivala			1 olymp						
185	Esko Nurmesniemi-50	NU	23.07 Nivala			1-17 pim	
185	Simo Koskilammi-47	KU			
183	Kalevi Sipilä-42	RK	08.09 Raahe		PB	1	
180	Matti Peltoniemi-45	KP-V	19.05 Kaustinen			1 pk	
180	Kauko Alajoki-47	KaJu	02.07 Pyhäjärvi			1-20 pim    	
180	Juha Hanni-40		EE	23.07 Ylivieska			3 pim	
179	Markku Juhola-47	KT	17.09 Kaustinen			D-20 pim	
	---10---				
177	Paavo Jylkkä		YK	25.05 Ylivieska		PB	1 pk	
176	Into Turvanen-40	PyPo	17.09 Kaustinen			D pim	
175	Heikki Savolainen	HK	30.05 Nivala			3 alues	
175	Pekka Ojala-43		KaJu	02.07 Inkeroinen		D SM	
175	Tapani Norppa-50	KT	20.07 Kokkola			1-17 pk	
175	Matti Pokela-47		AV	28.08 Alavieska			3-20 kv	
175	Kaj Mäkinen-46		KV	15.09 Ykspihlaja		1 kunta
174	Kalevi Rajala		SS	17.08 Nivala			1-20 pk 	
173	Håkan Mäkelä		KV	23.09 Kokkola			3 koulu	
173	Reijo Torvikoski-41	RP	30.05 Reisjärvi			1 alues
	---20---


	seiväs-66
450	Jouko Mäki-Petäjä-40	KU	17.07 Yppäri			1 ka
442	Risto Niemelä-46	NU	04.09 Äänekoski			1-20 po
410	Matti Tokola-48		KU	28.08 Alavieska			2 kv			
401	Mauno Niemelä-36	HK	10.07 Haapajärvi		3 ka
394	Eero Savela-45		HK	11.09 Haapajärvi	PB	1
390	Juhani Tokola-45	KU	04.08 Kannus			2 pk
390	Pekka Autio-49		HK	25.08 Haapajärvi		1 pk
380	Veli Honkela-40		KaJu	04.08 Kannus			3 pk
372	Heikki Savolainen	HK	07.07 Haapajärvi		3 pk
370	Veli Pyrrö-48		KaJu	14.08 Alavieska			1 alue-f
	---10---				
365	Heikki Juola-49		KaJu	19.06 Kannus			6 ka
362	Sauli Linna-43		PK	30.06 Perho			1 pk
361	Eero Sipilä-48		RK	15.06 Kalajoki			1 pk
360	Esa Anias-41		KaJu	24.08 Alavieska			3 alue-f
357	Jouko Mäkelä		HU	28.07 Haapajärvi		2 pk
350	Esko Immonen-39		VetU	30.05 Veteli			1 alues
350	Leo Pudas-50		AV	09.06 Alavieska			1-17 pk
350	Into Turvanen-40	PyPo	03.07 Inkeroinen		D SM
350	Pentti Heikkilä		PyPo	24.08 Alavieska			4 alue-f			
341	Eino Kiiveri-50		NU	24.07 Nivala			3-17 pim
	---20---
340	Tapio Koski-Vähälä-46	KV	27.05 Ykspihlaja		1 alues
340	Markku Juhola-47	KT	18.09 Kaustinen			D-20 pim						
335	Reijo Niemelä-49	LV	09.06 Alavieska			2-17 pk
335	Heikki Juvonen-48	KU	09.06 Kannus			3 pk
330	Eero Kolppanen-46	TU	30.05 Lohtaja			3 alues
330	Veikko Poranen		PK	30.06 Perho			3 pk
330	Timo Yliuntinen		KaJu	04.08 Kannus			2-17 pk
330	Heikki Keski-Petäjä-51	KU	04.08 Kannus			1-15 pk


	pituus-66
716	Mauri Myllymäki-46	KaJu	12.06 Pietarsaari		1 kv	
700	Vesa Vähäsarja-49	NU	14.07 Haapajärvi		1-17 pk	
696	Pentti Kahma-43		AV	31.07 Alavieska			1 kylä	
680	Veli Ranta-Ojala-42	KU	25.08 Kälviä			1 pk					
674	Kauko Alajoki-47	KaJu	24.08 Alavieska			1 alue-f	
672	Markku Juhola-47	KT	17.09 Kaustinen			D-20 pim	
668	Harri Niemelä-44	LV	18.09 Himanka			1 pk    				
668	Vesa Heinonen-48	PyPo	29.09 Pyhäjärvi			1-20 pk	
665	Seppo Niemi-47		KV	16.09 Kokkola			1-20 pk	
665	Pekka Ojala-43		KaJu	24.06 Kalajoki			2 ka	
	---10---						
663	Into Turvanen-40	PyPo	02.07 Inkeroinen		D SM	
654	Juhani Torppa-41	PyPo	10.07 Haapajärvi		3 ka	
647	Simo Koskilammi-47	KU	07.07 Kannus			1-20 pk	
645	Jorma Kiiveri-48	KaJu	07.07 Kannus			2-20 pk	
645	Vesa Nikkilä-43		KV	18.08 Toholampi			1 pk
644	Markku Järvinen-45	PyPo	30.05 Nivala			2 alues	
644	Kalervo Haapala-41	YR	10.07 Teuva			1 ka
640	Vesa Mäki-46		HK	30.05 NIvala			3 alues
640	Heikki Juvonen-48	KU	10.07 Haapajärvi		4 ka	
639	Reino Huhtala		Sievi	21.08 Sievi			1 kunta
	---10---
634	Veikko Hietamäki	YR	05.07 Kokkola			2 pk
632	Jorma Alainen-41	KV	16.06 Kokkola			1 VR
	

	kolmilikka-66
14.96	Pekka Ojala-43		KaJu	24.06 Kalajoki		PB	1 ka		
13.87	Kalervo Haapala-41	YR	11.09 Ykspihlaja	PB	1 kv
13.75	Harri Niemelä-44	LV	28.08 Alavieska			3 kv	
13.72	Risto Nikula-51		KT	03.07 Pyhäjärvi			1-20 pim    	
13.61	Pentti Puusari-43	HU	18.09 Himanka			1 pk	
13.51	Markku Juhola-47	KT	03.07 Pyhäjärvi			2-20 pim   	
13.48	Eino Niskala-45		AV	28.08 Alavieska			5 kv	
13.29	Jorma Haapakoski-51	YK	03.07 Pyhäjärvi			3-20 pim
13.23	Heikki Kankaanpää-44	SS	11.09 Ykspihlaja		3 kv
13,21	Jorma Kiiveri-48	KaJu	16.08 Kalajoki			1-19 kunta
	--10--	
13.17	Veikko Hietamäki	YR	11.09 Ykspihlaja		4 kv	
13.16	Markku Viisteensaari-48	VetU	11.09 Veteli		PB	1 pk				
13.04	Matti Pokela-47		AV	31.07 Alavieska			1-20 kylä-ott	
12.92	Juhani Krapu-47		AV	29.06 Alavieska			1 pk	
12,92	Timo Koivu		Athlos	14.06 Pietarsaari		1-20 pim TUL
12.90	Päiviö Mattila		HR	14.07 Himanka			3 pk
12.82	Eero Savela		HK	28.08 Alavieska			7 kv		
12.72	Heikki Kivioja-49	NU	11.06 Nivala			1 olymp	
12.71	Jaakko Kärjä-51		KaJu	10.08 Kalajoki			1-15 pk	
12.71	Leo Kärjä-41		PK	14.09 Kalajoki			1 opett			
	---20---


	kuula-66
15.79	Pentti Kahma-43		AV	24.08 Alavieska			1 alue-f	
14.93	Antero Niskala-38	AV	13.07 Alavieska			1 pk	
14.50	Arto Niemelä-42		LV	02.10 Lohtaja			1 pk	
14.49	Pentti Ranttila-40	NU	03.07 Eskola			1 pk				
14.36	Into Turvanen-40	PyPo	14.09 Kalajoki			2 OAJ	
14.06	Jaakko Heino		RP	22.05 Nivala			1	
13.81	Manu Paavola-35		RP	30.05 Reisjärvi			2 alues  	
13.80	Sauli Viitala-33	KaJu	14.09 Kalajoki			3 OAJ			    	
13.76	Valde Anttila-35	KP-V	08.06 Kokkola			1 pk	
13.60	Aarre Keski-Rekilä-40	KU	07.08 Kaustinen			3 ka	
	---10---			
13.47	Pekka Ojala-43		KaJu	24.08 Alavieska			4 alue-f	
13.35	Heikki Isopahkala-49	KaJu	14.09 Alavieska			1-20 pk	
13.34	Oiva Junno-39		NU	31.07 Nivala			1 pk	
13.30	Tauno Ruotsala-39	KoJy	27.05 Ykspihlaja		1 alues
12.94	Arvo Kauranen		PyPo	17.07 Pyhäjärvi			2 pk
12.92	Eero Kärkkäinen-32	PyPo	16.06 Pyhäjärvi			1 pk
12.86	Erkki Koivumäki-40	VetU	24.08 Kokkola			3 pk	


	kiekk0-66
56.02	Pentti Kahma-43		AV	24.08 Alavieska			1 alue-f	
46.29	Tapio Kujala-37		HT	18.08 Halsua			1 pk	
45.50	Tapani Kujala-37	HT	26.05 Halsua			1 pk	
44.50	Reijo Niskanen-46	AV	04.09 Äänekoski			1-20 po	
44.24	Seppo Sillanpää-47	HT	18.08 Halsua			2 pk	
43.70	Lauri Laihorinne-24	KV	07.07 Kannus			1 pk	
43.40	Lenni Huuki-35		KU	07.07 Kannus			2 pk	
42.68	Kalervo Kujala-41	HT	28.08 Lestijärvi		1 pk	
42.39	Juhani Sillanpää-49	VetU	17.07 Veteli			1 pk	
40.74	Into Turvanen-40	PyPo	24.08 Alavieska			3 alue-f	
	---10---			
40.18	Valde Anttila-35	KP-V	08.06 Kokkola			1 pk	
40.13	Arto Niemelä-42		LV	02.10 Lohtaja			1 pk		
39.96	Sakari Kaustinen-46	KP-V	30.05 Veteli			1 alues
39.88	Oiva Junno-39		NU	24.07 Ylivieska			6 pim
38.31	Tauno Ruotsala-39	KoJy	15.06 Kokkola			1 pk
37.98	Veikko Jutila-38	AV	30.05 Ylivieska			2 alues	
37.97	Juha Viitasalo-45	UK	27.05 Ykspihlaja		2 alues
37.06	Reino Matokangas-32	TU	22.06 Toholampi			1 pk
37.01	Armi Taipale-34		PK	21.08 Perho			1 kunta	
36.62	Reino Kantanen		PK	08.06 Kokkola			3 pk
	---20---
35.68	Heikki Isopahkala-49	KaJu	03.07 Pyhäjärvi			4-20 pim
	

	moukari-66
56.66	Antero Niskala-38	AV	13.07 Alavieska			1 pk	
51.95	Veikko Jutila-38	AV	23.07 Ylivieska			2 pim	
51.61	Reijo Paavolainen-36	KV	23.09 Kokkola			1 pk	
51.10	Pentti Kahma-43		AV	25.09 Alavieska			1 pk	
50.64	Klaus Kiviniemi-41	KV	10.07 Viitasaari		
49.48	Hannu Polvi-48		YK	03.07 Pyhäjärvi			1-20 pim	
48.22	Heimo Somero-44		YK	25.05 Ylivieska			1 pk				
47.67	Leo Finnilä-43		HK	07.07 Haapajärvi		1 pk	
46.02	Aarne Hedetniemi-41	HK	22.09 Haapajärvi		1 pk	
45.71	Pentti Pöyhönen-37	VetU	11.09 Evijärvi			5 ka		
	---10---		
44.84	Taisto Niskala-43	AV	07.09 Alavieska			1 pk
43.34	Eero Jutila-43		AV	27.07 Alavieska			2 pk	
43.33	Pekka Huttunen-41	HK	07.07 Haapajärvi		2 pk
42.04	Tuomo Hautala-47	NU	31.08 Nivala			1-20 pk	
40.84	Veikko Niskala-46	AV	13.07 Alavieska			4 pk	
40,22	Tauno Tikkalahti-34	PInto	07.09 Pietarsaari		1 pk		
40.08	Sakari Kaustinen-46	KP-V	03.07 Pyhäjärvi			3-20 pim	
40.08	Esa Jutila-46		AV	07.09 Alavieska			3-20 pk	
37.10	Ilmo Niskala-48		AV	13.07 Alavieska			5 pk
36.70	Kauko Sorvoja-45	YK	(24.8) Ylivieska		2 km
	---20---
	

	keihäs-66
71.78	Klaus Kiviniemi-41	KV	24.07 Ylivieska			1 pim     	
67.90	Onni Röntynen-49	SS	25.09 Lahti			2 koulu     	
67.38	Oiva Junno-39		NU	17.08 Nivala			1 pk	
66.90	Olli Tuikka-41		TU	14.09 Kalajoki		PB	1 opett		
66.28	Kosti Nahkala-43	AV	25.09 Alavieska			1 pk	
64.50	Pekka Ojala-43		KaJu	24.08 Alavieska			1 alue-f	
64.46	Leo Finnilä-43		HK	17.07 Yppäri			1 ka	
64.15	Mikko Kivelä-40		HR	11.09 Ykspihlaja		1 kv
63.74	Alpo Nikula-49		KP-V	07.08 Kaustinen			1-17 ka	
63.45	Veikko Pesonen-31	PyPo		
	---10---
63.12	Pauli Haavisto-42	PyPo	14.08 Nivala			2 pk							
62.65	Timo Välkky-47		AV	02.07 Pyhäjärvi			1-20 pim	
61.64	Pentti Kahma-43		AV	25.09 Alavieska			2 pk
61.12	Jouko Väyrynen-41	KV	14.08 Nivala			3 pk
61.00	Tauno Tikkalahti-34	PInto	28.08 Kokkola			1 po
60.74	Eero Tikka-42		PyPo	30.05 Nivala			3 alues
60.63	Aarto Kuorikoski-40	KT	16.06 Kälviä			1 pk
60.39	Raimo Salmela		KV	25.07 Ykspihlaja		2 alues
59.68	Juha Viitasalo-45	UK	16.06 Kälviä			2 pk
58.14	Teuvo Ahvenniemi	KV	15.09 Ykspihlaja		1 kunta
	---20---
57,94	Juha Rutanen-48		KaKi	24.08 Himanka			3 pk	
57.40	Reijo Finnilä-40	KP-V	30.05 Veteli			1 alues
	


					1965	

	100m-1965
10,6	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	13.06 Köyhäjoki			1 vihk-k	
11,0	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	23.06 Kokkola			1 pk	
11,0	Alpo Aho-41		RP	16.09 Reisjärvi		PB	1 kunta	
11,1	Paavo Leskinen-42	Athlos	06.06 Pietarsaari		1 ka
11,1	Leevi Haapala-42	KU	04.09 Kannus		PB	D pim	
11,1	Pentti Kahma-43		AV	04.09 Kannus		PB	D pim		
11,2	Vesa Vähäsarja-49	NU	18.07 Kaustinen			1-17 pim	
11,3	Erkki Vistiaho-40	KV	23.06 Kokkola			2 pk	
11,3	Olavi Niemelä-34	NU	15.09 Kannus			1 opett	
11,3	Leo Kärjä-41		KaJu	15.09 Kannus			2 opett
	---10---
11,3	Markku Nikkilä-48	KV					
11,4	Seppo Orilähde-45	PyPo	03.06 Haapajärvi		1 alues
11,4	Jukka Puutio-36		YR	06.06 Pietarsaari		3 ka
11,4	Jorma Alainen-41	KV	07.06 Kälviä			1 alues
11,4	Mauno Ojalehto-40	KV	23.06 Kokkola			4 pk
11,4	Yrjö Mäenpää-38		HimRo	08.08 Himanka			1 ka
11,4	Vesa Mäki-46		HK			
11,5	Matti Kalliokoski-45	HT	09.06 Halsua			1 alues	
11,5	Mikko Finnilä-47	KP-V	13.06 Kaustinen			4 vihk-k
11,5	Raimo Nisula-45		AV	18.07 Haapajärvi		3h1 pim
	---20---
11,5	Kalevi Riippa-39	KV	18.07 Haapajärvi		4 pim
11,5	Antero Pajunen-41	KP-V	08.08 Kaustinen			2 pk	
11,5	Päiviö Mikkola-47	AV	12.08 Alavieska			1 pk	
11,5	Mauri Myllymäki-46	KaJu	12.08 Alavieska			2 pk	
11,5	Eero Kolppanen-46	TU	15.08 Lestijärvi		1 pk
11,5	Kalervo Haapala-41	YR	22.08 Lapua			2 ka	

vahvistamaton
11,2	Yrjö Mäenpää-38		HimRo


	200m-65
21,7	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	18.08 Lahti			2 kv	
22,3	Erkki Niemelä-43	KU	10.08 Kannus		PB	2 pk	
22,8	Leevi Haapala-42	KU	10.08 Kannus		PB	3 pk	
22,9	Erkki Vistiaho-40	KV	01.08 Ylivieska			2 ka	
23,0	Jorma Alainen-41	KV	25.08 Kokkola			1 pk	
23,2	Paavo Leskinen-42	Athlos	24.07 Ykspihlaja		5 TUL
23,3	Vesa Mäki-46		HK	01.08 Ylivieska			4 ka	
23,5	Markku Nikkilä-48	KV	10.08 Kälviä			2 pk	
23,6	Veli Ranta-Ojala-42	KU	03.06 Kannus			2 pk	
23,6	Matti Kalliokoski-45	HT	14.07 Halsua			1 pk	
	---10---			
23,6	Antero Pajunen-41	KP-V	10.08 Kannus			4 pk	
23,8	Mauri Myllymäki-46	KaJu	29.09 Kalajoki			1-16+ koulu
23,9	Jukka Puutio-36		YR	04.07 Vaasa			1 pim TUL
23,9	Mauno Ojalehto-40	KV	17.07 Haapajärvi		5 pim
23,9	Mauri Pussinen-39	KV	16.09 Kokkola			2 luok-k
24,0	Ahti Mäenpää		AV	28.07 Alavieska			1 pk	
24,0	Tapio Vähäkangas-41	YK	18.09 Ylivieska			1 kunta
24,0	Mikko Finnilä-47	KP-V		
24,1	Seppo Orilähde-45	PyPo	13.06 Pyhäjärvi			2-20 ka	
24,1	Päiviö Mikkola-47	AV	01.07 Alavieska			2-20 pim	
	---10---
24,1	Kari Harju-45		KP-V	10.08 Kannus			6 pk
24,2	Eino Kangas-39		Athlos	04.07 Vaasa			2 pim TUL	
24,2	Pekka Myllykangas-45	KP-V	14.07 Halsua			2 pk	
24,2	Erkki Koskela-47	TU	21.07 Kaustinen			2 pk


	400m-65
48,5	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	04.09 Tukholma			5 mo	
48,7	Erkki Niemelä-43	KU	08.08 Jyväskylä			2s1 SM	
50,1	Tor Prest-40		KV	11.08 Mikkeli			1 polSM	
50,4	Jorma Alainen-41	KV	29.08 Oulu			1 kv	
51,4	Paavo Leskinen-42	Athlos	03.07 Vaasa			1 pim
51,9	Päiviö Mikkola-47	AV	30.06 Alavieska			1-20 pim	
52,3	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	20.06 Kokkola			5 kv	
52,4	Heikki Pesonen-43	NU		
52,5	Erkki Koskela-47	TU	28.08 Alavieska			3-20 po	
52,7	Erkki Vistiaho-40	KV	01.09 Kaustinen			2 pk	
	---10---
53,1	Jukka Puutio-36		YR	03.07 Vaasa			2 pim
53,1	Oskari Långström	PyPo	18.07 Haapajärvi		4 pim		
53,1	Jouko Hautala-46	TU	18.07 Haapajärvi		5 pim
53,2	Paavo Lahti-40		KTU	03.07 Vaasa			3 pim	
53,2	Sulevi Isopahkala-46	RK	21.07 Ylivieska			1 pk
53,2	Jaakko Puukangas-36	KT	21.08 Harjavalta		2 rikki-h	
53,3	Asko Pesola-46		KP-V	06.06 Toholampi			2-20 ka	
53,6	Kalevi Kiviniemi-45	NU	30.06 Alavieska			4-20 pim
53,6	Pekka Ojala-43		KaJu	11.08 Ylivieska			1 pk
53,8	Risto Virrankoski-46	TU	12.08 Toholampi			1 pk
	---20---


	800m-65	
1.49,8	Erkki Niemelä-43	KU	18.07 Mikkeli			1 kv	
1.56,7	Tor Prest-40		KV	23.09 Kokkola			1 pk	
1.57,2	Mikko Ala-Leppilampi-43	YK	01.08 Ylivieska			1 ka	
1.57,4	Jukka Autio-38		PyPo	13.07 Alavieska			2 alue-f	
1.57,4	Kalevi Kiviniemi-45	NU	05.09 Nivala			1 pk	
1.57,5	Risto Virrankoski-46	TU	07.06 Toholampi			2-a	
1.58,0	Jaakko Puukangas-36	KV	06.06 Toholampi			4 ka   	
1.58,2	Samuli Roimela-34	KV	23.09 Kokkola			2 pk	
1.58,6	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	06.06 Toholampi			5 ka  	
1.58,6	Jouko Hautala-46	TU	07.06 Toholampi			3 alues  	
	---10---			
2.01,0	Paavo Saari-41		KV	24.07 Nivala			6 alue-m
2.01,1	Jorma Kangas-42		VetU	01.08 Lappajärvi		4 ka	
2.01,3	Juhani Ojala-38		KaJu	07.06 Kalajoki			1 alues
2.01,8	Jaakko Torppa-44	VetU	20.07 Veteli			1 pk
2.01,8	Juha Takala-38		TU	05.09 Ykspihlaja		1 ka
2.01,9	Paavo Lahti		KTU	05.09 Ykspihlaja		2 ka
2.02,1	Jorma Alainen-41	KV	13.07 Alavieska			3 alue-f
2.02,3	Antero Lipponen-38	HK	03.06 Haapajärvi		2 alues
2.02,5	Asko Pesola-46		KP-V	07.06 Perho			1 alues
2.02,5	Jorma Palola-46		NU	29.08 Kannus			2r2 ka	
	---20---


	1500m-65	mitalilaji
3.56,8	Mikko Ala-Leppilampi-43	YK	18.07 Haapajärvi		1 pim	
3.59,6	Jukka Autio-38		PyPo	29.08 Oulu			4 kv	
4.00,6	Juhani Ojala-38		KaJu	18.07 Haapajärvi		2 pim	
4.02,2	Matti Kiiveri-46	KaJu	18.07 Haapajärvi		3 pim	
4.03,2	Kari Känsälä-44		KP-V	18.07 Haapajärvi	PB	4 pim	
4.04,4	Risto Virrankoski-46	TU	30.06 Alavieska			1-20 pim	
4.06,5	Jaakko Torppa-44	VetU	22.08 Kaustinen			1 ka	
4.06,8	Paavo Saari-41		KV	18.07 Haapajärvi		5 pim	
4.08,2	Jaakko Puukangas-36	KT	18.07 Haapajärvi		6 pim	
4.08,6	Antti Virkkala-44	VetU	04.07 Veteli			1 pk	
	---10---
4.09,6	Jouko Hautala-46	TU	22.08 Kaustinen			2 ka	
4.11,0	Pentti Rintala		HK	15.09 Ylivieska			1 VR				
4.11,2	Osmo Kauranen-45	PyPo	30.06 Alavieska			2-20 pim
4.12,0	Jaakko Torppa-44	VetU	18.07 Haapajärvi		8 pim	
4.12,5	Simo Nikula-35		KV	22.08 Kaustinen			3 ka				
4.14,1	Jorma Palola-46		NU	15.08 Kuusamo			3-20 ka	
4.15,2	Matti Paasila-47	KP-V	18.07 Haapajärvi		9 pim	
4.15,7	Heikki Nikkarikoski-48	KaJu	19.09 Jyväskylä			8 KLL
4.16,6	Juhani Saviainen-47	KT	30.06 Alavieska			3-20 pim	
4.16,8	Aarno Lämpsä		HK	10.06 Haapajärvi		1 pk	
	---20---


	3000m-65
8.19,8	Mikko Ala-Leppilampi-43	YK	25.08 Kaipola			4 ka	
8.49,8	Risto Virrankoski-46	TU	06.06 Toholampi		PB	6 ka	
8.54,4	Jaakko Torppa-44	VetU	29.08 Kannus			4 ka	
9.01,0	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	13.06 Pyhäjärvi			8 ka	
9.01,4	Juhani Saviainen-47	KT		
9.02,4	Jukka Maunula-48	KT	10.08 Kälviä			2-20 pk	
9.04,8	Vilpo Passoja-46	KT	10.08 Kälviä			3-20 pk	
9.04,8	Esko Kykyri-48		KT	10.08 Kälviä			4-20 pk	
9.11,5	Jukka Autio-38		PyPo	12.09 Pyhäjärvi			1 pk	
9.12,4	Osmo Kauranen-45	PyPo	12.09 Pyhäjärvi			2 pk	
	---10---			
9.13,0	Pentti Kouvolainen-41	PyPo	04.07 Alavieska			7 ka
9.14,0	Eero Korhonen-44	RK	04.07 Alavieska			8 ka	
9.15,0	Markku Huhta-49		KP-V	12.09 Kälviä			2 pk	
9.20,8	Kauko Jokisalo-41	YR	29.08 Oulu			2 po


	5000m-65
14.24,2	Mikko Ala-Leppilampi-43	YK	21.07 Laukaa			1 ka	
15.18,8	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	03.06 Haapajärvi		1 alues	
15.46,6	Paavo Saari-41		KV	13.07 Alavieska			2 alue-f	
15.47,8	Jaakko Torppa-44	VetU	17.07 Haapajärvi		2 pim	
16.00,0	Osmo Kauranen-45	PyPo	29.08 Alavieska			3-20 po	
16.01,0	Vilpo Passoja-46	KT	29.08 Alavieska			4-20 po	
16.07,4	Taisto Jussila-42	HK	17.07 Haapajärvi		3 pim	
16.11,0	Jaakko Puukangas-36	KT	13.07 Alavieska			4 alue-f	
16.19,8	Pentti Kouvolainen-41	PyPo	03.06 Haapajärvi		2 alues	
16.26,6	Paavo Hietala-47	TU	07.06 Toholampi			1 alues	
	---10---
16.32,8	Ahti Oikari-44		AV	07.06 Kalajoki			2 alues
16.35,6	Matti Tuomikoski	YK	07.06 Kalajoki			3 alues
16.42,4	Voitto Kaustinen-34	KV	07.06 Kälviä			2 alues


	10000m-65
30.21,0	Mikko Ala-Leppilampi-43	YK	08.08 Jyväskylä			3 SM	
33.10,4	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	18.07 Haapajärvi		1 pim
34.20,6	Kauko Jokisalo-41	YR	17.09 Kokkola			1 pim TUL
34.42,1	Matti Hyrsky-38		KTU	17.09 Kokkola			2 pim TUL	
35.55,2	Reijo Luoma-44		KTU	17.09 Kokkola			3 pim TUL
36.41,2	Voitto Kaustinen-34	KV	18.07 Haapajärvi		2 pim	
36.52,4	Valde Frilund-30	KTU	17.09 Kokkola			4 pim TUL
37.04,8	Toivo Sivula-32		KV	18.07 Haapajärvi		3 pim
37.31,6	Kaino Lahtinen-27	YR	17.09 Kokkola			5 pim TUL	
38.12,4	Voitto Höykinpuro	KTU	17.09 Kokkola			6 pim TUL
	---10---


	25000m-65   
1.34,22	Kauko Jokisalo-41	YR			
1.38,51	Voitto Kaustinen-34	KV	01.08 Ylivieska			1 pim
1.40.08	Valde Frilund-30	KTU	26.09 Kokkola			1 pim


	110m aidat-65
16,1	Päiviö Mikkola-47	AV	30.06 Alavieska			1-20 pim	
16,2	Into Turvanen-40	PyPo	05.09 Kannus			D pim	
16,4	Seppo Orilähde-45	PyPo	03.06 Haapajärvi		1-a	
16,7	Leo Kärjä-41		KaJu	01.08 Ylivieska			4 ka	
16,8	Eino Kangas-39		Athlos	03.07 Vaasa			1 pim
16,9	Pekka Ojala-43		KaJu	05.09 Kannus			D pim	
17,0	Eero Savela		HK	01.08 Ylivieska			5 ka	
17,1	Mauno Niemelä-36	HK	03.06 Haapajärvi		2-a	
17,1	Olavi Niemelä-34	NU	03.06 Haapajärvi		2-a	
17,1	Leevi Haapala-42	KU	05.09 Kannus			D pim	
	---10---
17,1	Leimo Peltoniemi	KP-V										
17,2	Veli Ranta-Ojala-42	KU	05.09 Kannus			D pim	
17,5	Simo Koskilammi-47	KU	05.09 Kannus			D-20	
17,5	Vesa Mäki-46		HK	05.09 Kannus			D-20 pim	
17,6	Jorma Kiiveri-48	KaJu	07.06 Kalajoki			3 alues
17,6	Pentti Kahma-43		AV	05.09 Kannus			D pim	
17,6	Markku Juhola-47	KT	05.09 Kannus			D-20 pim	
17,6	Markku Järvinen-45	PyPo	17.09 Haapajärvi		D pk	
17,7	Matti Pokela-47		AV	30.06 Alavieska			4-20	
17,7	Jouko Mäki-Petäjä-40	KU	05.09 Kannus			D pim	
	---20---
17,8	Heikki Savolainen-47	HK	05.09 Kannus			D-20 pim
17,9	Tor Prest-40		KV	13.07 Alavieska			3 alue-f	


	200m aidat-65
26,4	Veli Ranta-Ojala-42	KU	01.08 Kälviä			1 ka	
26,5	Päiviö Mikkola-47	AV	04.07 Alavieska			1-20 ka	
26,6	Olavi Niemelä-34	NU	05.09 Nivala			1 pk	
26,8	Mauno Niemelä-36	HK	02.09 Haapajärvi		1 pk	
26,9	Into Turvanen-40	PyPo	01.09 Pyhäjärvi			1 pk	
27,0	Asko Pesola-46		KP-V	01.08 Kälviä			2 ka	
27,0	Pekka Koivisto-48	YK	29.08 Alavieska			1-17 po	
27,2	Jorma Kiiveri-48	KaJu	01.08 Kälviä			3 ka    	
27,2	Pekka Vuolle-41		KT	01.08 Kälviä			3 ka	
27,5	Vesa Vähäsarja-49	NU	29.07 Nivala			1 pk	
	---10---			
27,5	Antero Lipponen-38	HK	02.09 Haapajärvi		2 pk	
27,6	Vesa Mäki-46		HK	04.07 Alavieska			2-20 ka
27,7	Matti Rantala-46	Athlos	19.06 Pietarsaari		1-20 pim TUL
27,8	Tor Prest-40		KV	29.09 Kokkola			1 pk
28,0	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	21.07 Kaustinen			2 pk
28,0	Mauri Pussinen-39	KV	29.09 Kokkola			2 pk
28,2	Seppo Puroaho-44	Athlos	06.06 Pietarsaari		2 ka
28,2	Eino Kangas-39		Athlos	06.06 Pirtarsaari		3 ka
28,2	Eero Savela		HK	05.08 Haapajärvi		1 pk	


	400m aidat-65
56,1	Tor Prest-40		KV	22.08 Kaustinen			1 ka	
56,4	Päiviö Mikkola-47	AV	11.07 Kuusankoski		2-20 SM	
57,6	Jukka Autio-38		PyPo	17.07 Haapajärvi		2 pim	
57,9	Asko Pesola-46		KP-V	29.08 Alavieska			3-20 po	
58,2	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	17.07 Haapajärvi		3 pim	
58,3	Samuli Roimela-34	KV	29.09 Kokkola			2 pk							
58,8	Antero Lipponen-38	HK	09.09 Haapajärvi		2 pk 	
59,0	Mauno Niemelä-36	HK	22.07 Haapajärvi		1 pk					
59,5	Mauri Pussinen-39	KV	29.09 Kokkola			3 pk				
59,6	Jorma Palola-46		NU	09.09 Haapajärvi		1-20 	
	---10---						
60,1	Jorma Kangas-42		VetU	17.07 Haapajärvi		5 pim	
60,4	Pentti Myllykangas-38	KP-V	22.08 Kaustinen			3 ka
60,7	Jorma Alainen-41	KV	29.09 Kokkola			4 pk
61,8	Jukka Puutio		YR	04.07 Vaasa			1 pim TUL	
61,8	Mauno Ojalehto-40	KV	29.09 Kokkola			5 pk
62,8	Juhani Krapu-47		AV	01.07 Alavieska			2-20 pim	
63,0	Markku Järvinen-45	PyPo	01.07 Alavieska			3-20 pim
63,9	Kalervo Haapala-41	YR	04.07 Vaasa			2 pim TUL	

vahvistamaton
61,5	Jukka Puutio		YR	


	3000m esteet-65
8.59,4	Mikko Ala-Leppilampi-43	YK	01.07 Helsinki			5 kv	
10.10,0	Taisto Jussila-42	HK	19.08 Haapajärvi		1 pk	
10.12,0	Pentti Kouvolainen-41	PyPo	18.07 Haapajärvi		1 pim	
10.12,0	Eero Korhonen-44	RK	18.07 Haapajärvi		2 pim	
11.02,0	Antero Lipponen-38	HK	17.09 Haapajärvi		2 pk	


	korkeus-65
195	Hannu Iso-Heiniemi-47	KU	24.07 Nivala		PB	2 aluem
185	Simo Koskilammi-47	KU	07.07 Kannus		PB	1 pk
181	Kauko Alajoki-47	KaJu	08.08 Kalajoki			1 pk
181	Eero Sipilä-48		RK	08.08 Kalajoki			2 pk
180	Matti Peltoniemi-45	KP-V	06.06 Toholampi			2-20 ka
180	Juha Hanni-40		EE	25.06 Kalajoki		PB	1 ka
180	Jorma Ojala-42		NU	17.07 Haapajärvi		3 pim
180	Pentti Vilhu-35		NU	17.07 Haapajärvi		5 pim
180	Pentti Ranttila-40	NU	10.08 Pajulahti		PB	1 OAJ
176	Tapani Vähälä		KV	13.07 Alavieska			1 alue-f
	---10---
176	Leevi Haapala-42	KU	22.08 Nivala			1 pk
176	Heikki Savolainen	HK	02.09 Haapajärvi		1-20 pk
175	Paavo Jylkkä		YK	07.06 Kalajoki			1 alues
175	Kalevi Sipilä-42	RK	13.06 Eskola			2 pk
175	Into Turvanen-40	PyPo	14.08 Pyhäjärvi			D pitäj-m
175	Pentti Kahma-43		AV	04.09 Kannus			D pim
175	Veli Rajaniemi		NU	17.09 Nivala			1-15+
174	Markku Juhola-47	KT	26.09 Lohtaja			1-17 so
173	Vesa Nikkilä-43		KV	03.09 Raahe			1
171	Risto Kähtävä		KaJu	08.08 Kalajoki			3 pk
	---20---


	seiväs-65
441	Jouko Mäki-Petäjä-40	KU	22.08 Viitasaari		2 ka
422	Risto Niemelä-46	NU	15.08 Kuusamo			3 ka
396	Matti Tokola-48		KU	04.07 Himanka			2 pk
381	Heikki Savolainen	HK	05.09 Kannus			D-20 pim
381	Eero Ylisoini-45	KP-V	05.09 Kannus		PB	D-20 pim
381	Eero Savela-45		HK	05.09 Kannus			D-20 pim
380	Mauno Niemelä-36	HK	11.08 Haapajärvi		2 pk		
360	Pentti Kahma-43		AV	05.09 Kannus			D pim
360	Into Turvanen-40	PyPo	05.09 Kannus			D pim	
350	Eero Sipilä-48		RK	04.07 Alavieska			2-17 ka
	---10---
350	Kalevi Hannila-36	KV	29.09 Kokkola			1 pk			
350	Alpo Siljala-46		PK	15.08 Perho			1 kunta
345	Pentti Heikkilä		PyPo	17.09 Haapajärvi		D pk			
342	Tuomo Puutio-48		LV	02.09 Alavieska			1-17
341	Markku Juhola-47	KT	05.09 Kannus			D-20 pim
340	Timo Yliuntinen		KaJu	04.07 Alavieska			3-17 ka		
340	Tapani Koski-Vähälä-46	KV	01.09 Kokkola			1-16+ koulu	
340	Jorma Pietikäinen-43	KV	29.09 Kokkola			2 pk	
335	Viljo Levonperä		RP	05.09 Nivala			2-20 pk	
333	Pekka Autio-49		HK	26.08 Haapajärvi		1-17 pk
	---20---
331	Reijo Niemelä-49	LV	21.07 Lohtaja			2-17 pk	
	

	pituus-65
716	Mauri Myllymäki-46	KaJu	18.09 Jyväskylä			2 KLL	
696	Veli Ranta-Ojala-42	KU	17.07 Haapajärvi		1 pim	
696	Wilhelm Porrassalami-30	KV	17.07 Haapajärvi		2 pim	
678	Vesa Vähäsarja-49	NU	10.07 Alavus			3-17 SM				
674	Harri Niemelä-44	LV	29.08 Kannus			5 ka	
670	Vesa Nikkilä-43		KV	22.08 Kokkola		PB	2 Outok				
657	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	13.06 Köyhäjoki			2 vihk-k				
657	Pekka Ojala-43		KaJu	17.07 Haapajärvi		3 pim	
655	Pentti Kahma-43		AV	04.09 Kannus			D pim	
655	Markku Nikkilä-48	KV	16.09 Kokkola			1-17 luok-k						
	---10---							
653	Leevi Haapala-42	KU	17.07 Haapajärvi		4 pim	
651	Kalervo Haapala-41	YR	22.08 Lapua			2 ka
650	Pekka Koivisto-49	YK	22.08 Ylivieska			1-17 luok-k						
645	Vesa Heinonen-48	PyPo	23.09 Haapajärvi		2 koulu	
641	Kauko Alajoki-47	KaJu	08.08 Kalajoki			1-20 pk	
639	Eino Kangas-39		Athlos	12.06 Teuva			1 piiri-j TUL
639	Into Turvanen-40	PyPo	04.09 Kannus			D pim	
637	Markku Juhola-47	KT	08.08 Kalajoki			2-20 pk	
636	Veikko Hietamäki	YR	01.08 Kokkola			1 ka
634	Risto Nikula-51		KT	05.09 Kannus			D-17 pim
	---20---	
634	Alpo Aho-41		RP	16.09 Reisjärvi			1 kunta
632	Jorma Alainen-41	KV	22.08 Kaustinen			3 ka


	kolmiloikka-65
14.67	Pekka Ojala-43		KaJu	02.06 Kokkola			1 pk	
14.16	Eino Niskala-45		AV	18.07 Haapajärvi	PB	2 pim	
13.84	Harri Niemelä-44	LV	18.07 Haapajärvi		3 pim	
13.82	Mauri Myllymäki-46	KaJu	26.09 Alavieska			1-20 pk	
13.77	Pentti Puusaari-43	HU	25.06 Kalajoki			4 ka
13.70	Kalervo Haapala-41	YR	08.08 Himanka			1 ka	
13.65	Veli Ranta-Ojala-42	KU	18.07 Haapajärvi		4 pim	
13.65	Markku Juhola-47	KT	08.08 Kalajoki			2 pk	
13.39	Risto Nikula-51		KT	18.07 Kaustinen			1-17 pim	
13,30	Eino Kangas-39		Athlos	29.08 Oravainen			1 sem
	---10---
13.24	Heikki Savolainen47	HK	10.06 Haapajärvi		1-20 pk	
13.17	Jorma Alainen-41	KV	26.07 Seinäjoki			1 VR
13.16	Eero Savela		HK	18.07 Haapajärvi		6 pim	
13.15	Veikko Hietamäki	YR	04.07 Vaasa			3 pim TUL		
13.13	Jorma Kiiveri-48	KaJu	26.09 Alavieska			2-20 pk	
13.06	Vesa Vähäsarja-49	NU	03.06 Haapajärvi		1 alues	
13.02	Juhani Krapu-47		AV	
12.98	Valde Kalliokoski-43	HT	14.07 Halsua			1 pk	
12.97	Into Turvanen-40	PyPo	07.07 Pyhäjärvi			1 pk
12.97	Matti Katajamäki	AV	13.07 Alavieska			2 alue-f
	---20---
12.96	Kalervo Peltonen-41	PK	22.09 Vaasa			2 TOL
12.92	Pauli Haavisto-42	PyPo	13.07 Alavieska			3 alue-f	
12.88	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	07.06 Perho			1 alues
12.88	Timo Koivu		Athlos	04.07 Vaasa			4 pim TUL
12.86	Tapani Myllymäki-46	KP-V	26.09 Kaustinen			1 pk


	kuula-65
16.40	Pentti Kahma-43		AV	24.07 Nivala			1 alue-m	
14.57	Pentti Ranttila-40	NU	14.09 Nivala			1 pk			           	
14.55	Arto Niemelä-42		LV	15.06 Kalajoki			1 pk	
14.28	Valde Anttila-35	KP-V	11.07 Veteli			1 ka	
14.23	Sauli Viitala-33	KaJu	10.09 Nivala			2 opett	
14.12	Into Turvanen-40	PyPo	03.06 Haapajärvi		1 alues	
13.83	Aarre Reski-Rekilä	KU	07.06 Toholampi			2 alues	
13.81	Antero Niskala-38	AV	12.08 Alavieska			2 pk	
13.76	Lauri Linna-30		YK	03.10 Ylivieska			1 pitäj-m				
13.68	Oiva Junno-39		NU	29.07 Nivala			1 pk	
	---10---			
13.59	Eero Kärkkäinen-32	PyPo	03.06 Haapajärvi		2 alues	
13.51	Jaakko Heino		RP	16.09 Reisjärvi			1 kunta	
13.47	Lauri Laihorinne-24	KV	07.06 Kälviä			1 alues	
13.31	Kalevi Lauri		HU	07.06 Toholampi			3 alues	
13.17	Heimo Polvi		YK	30.06 Alavieska			1-20 pim	
13.15	Manu Paavola-35		RP	22.07 Haapajärvi		1 pk		
13.14	Klaus Kiviniemi-41	KV	19.06 Kinnula			2 ka	
13.13	Reino Kantanen-43	PK	04.07 Veteli			1 pk	
13.12	Tauno Ruotsala-39	KoJy	28.07 Kaustinen			1 pk	
13.08	Tauno Heinonen		KU	26.09 Eskola			1 kunta	
	---20---			
13.06	Pekka Ojala-43		KaJu	04.09 Kannus			D pim	


	kiekko-65
53.90	Pentti Kahma-43		AV	01.08 Liminka			1	
45.60	Lauri Laihorinne-24	KV	29.09 Kokkola			1 pk	
45.37	Kalervo Kujala-41	HT	25.08 Halsua			1 pk	
44.96	Reijo Niskanen-46	AV	27.06 Nivala			1-20 ka	
44.20	Tapio Kujala-37		HT	25.08 Halsua			2 pk	
43.19	Lenni Huuki-35		KU	29.08 Kannus			2 ka	
42.76	Seppo Sillanpää-47	HT		
42.56	Sakari Kaustinen-46	KP-V	21.07 Kaustinen			1 pk	
41.90	Risto Sorvoja-41	YK		
40.92	Pentti Ranttila-40	NU	25.08 Nivala			2 pk
	---10---	
40,29	Into Turvanen-40	PyPo	15.08 Pyhäjärvi			D pk
40.23	Tapani Kujala-37	HT				
39.93	Arto Niemelä-42		LV	18.08 Kokkola			3 pk	
39.86	Veikko Jutila-38	AV	26.09 Alavieska			3 pk	
39.62	Aarne Ollikkala-29	KU	07.06 Toholampi			2 alues
39.10	Martti Ahde		YR	05.09 Ähtäri			1 ka			
38.96	Heimo Polvi		YK	01.07 Alavieska			3-20 pim	
38,88	Oiva Junno-39		NU	12.06 Nivala			1 olymp
38.36	Juha Viitasalo-45	UK	01.07 Alavieska			5-20 pim	
38.72	Juhani Sillanpää-49	VetU	06.08 Evijärvi			4 pk	
	---20---
38,42	Armi Taipale-34		PK	15.08 Perho			1 kunta
37.05	Tauno Ruotsala-39	KoJy	18.08 Kokkola			4 pk


	moukari-65
57.66	Antero Niskala-38	AV	01.08 Alavieska			5 ka	
54.04	Eero Niskala-31		AV	17.09 Alavieska			1 pk	
53.66	Heimo Polvi-46		YK	29.08 Alavieska			1-20 po	
52.24	Veikko Jutila-38	AV	26.09 Alavieska			1 pk	
51.56	Reijo Paavolainen-36	KV	22.09 Kokkola		PB	1 pk	
51.10	Leo Finnilä-43		HK	24.07 Nivala			4 alue-m	
49.84	Pentti Kahma-43		AV	17.07 Haapajärvi		4 pim	
48.51	Aarne Hedetniemi-41	HK	10.06 Haapajärvi		2 pk	
47.12	Esko Häkkinen-43	HK	05.08 Haapajärvi		2 pk	
46.26	Pentti Pöyhönen-37	VetU	05.09 Evijärvi			2 ka		
	---10---			
45.62	Eero Jutila-43		AV	26.09 Alavieska			2 pk	
43.34	Aatto Ainali-45		RK	29.08 Alavieska			3-20 po	
43.04	Hannu Polvi-48		YK	17.09 Alavieska			1-20 pk    	
40.60	Sakari Kaustinen-46	KP-V	01.09 Kaustinen			1 pk	
40.54	Esa Jutila-46		AV	26.09 Alavieska			3 pk	
40.36	Veikko Niskala-46	AV	17.09 Alavieska			2-20 pk
39.52	Timo Pyörret-41		AV	02.09 Alavieska			3 pk
39.66	Jorma Junttila-45	HK	01.07 Alavieska			4-20 pim
37.36	Tuomo Hautala-47	NU	12.08 Nivala			1-20 pk	
36,56	Urpo Timonen		NU	13.06 Nivala			1 olymp
	---20---


	keihäs-65
71.36	Klaus Kiviniemi-41	KV	27.06 Nivala			1 ka	
69.78	Arvo Salmela-37		KV	13.07 Alavieska			1 alue-f	
68.60	Oiva Junno-39		NU	01.08 Alavieska			1 ka	
66.40	Kosti Nahkala-43	AV	13.07 Alavieska			2 alue-f	
65.85	Jouko Väyrynen-41	KV	29.09 Kokkola			1 pk				
62.44	Onni Röntynen-49	SS	22.08 Sievi			1 kunta	
62.26	Raimo Salmela		HU	02.09 Himanka			2 pk	
62.25	Eero Tikka-42		PyPo	01.08 Ylivieska			6 ka	
61.32	Pauli Haavisto-42	PyPo	01.09 Pyhäjärvi			2 pk	
60.79	Timo Välkky-47		AV	28.08 Alavieska			2-20 po    	
	---10---			
60.19	Veikko Pesonen-31	PyPo	13.06 Pyhäjärvi			7 ka
59.24	Pentti Kahma-43		AV	26.09 Alavieska			2 pk		
58.51	Pekka Ojala-43		KaJu	05.09 Kannus			D pim	
57.94	Juha Viitasalo-45	UK	05.09 Nivala			1-20
57.60	Mikko Kivelä-40		HR	05.09 Ykspihlaja		3 ka
57.32	Aarto Kuorikoski-40	KT	01.08 Kälviä			3 ka
56.72	Veli Honkela-40		KaJu	07.06 Kalajoki			3 alues	



					1964	

	100m-1964
10,3	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	09.08 Jalasjärvi	PB	1 ka	
11,0	Seppo Orilähde-45	PyPo	13.06 Pyhäjärvi			2 ka	
11,0	Paavo Leskinen-42	Athlos	15.08 Pietarsaari		h TUL	
11,0	Leevi Haapala-42	KU	15.09 Vierumäki			1 urho	
11,0	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	04.10 Kokkola			1 pk	
11,1	Antero Pajunen-41	KP-V	02.08 Kaustinen		PB	2 ka	
11,2	Jorma Alainen-41	KV	28.07 Ykspihlaja		2 VR 	
11,3	Seppo Puroaho		Athlos	07.06 Jurva			1-20 pim TUL	
11,4	Mauri Pussinen-39	KV	14.06 Kokkola			4 alues
11,4	Kalevi Riippa-39	KV	15.07 Perho			1 pk	
	---10---
11,4	Tauno Ojalehto-38	NU	15.07 Nivala			1 pk			
11,4	Markku Nikkilä-48	KV	05.09 Kokkola			D-16 SM
11,4	Allan Karvonen-37	HT		
11,5	Alpo Boren-45		HR	13.06 Ykspihlaja		2 piiri-j
11,5	Jukka Puutio-36		YR	13.06 Ykspihlaja		3 piiri-j
11,5	Olavi Niemelä-34	NU	15.07 Nivala			2 pk	
11,5	Päiviö Mikkola-47	AV	08.09 Ylivieska			1-20 pk 	
11,6	Timo Kultalahti-45	KTU	07.06 Jurva			2-20 pim TUL
11,6	Mauno Niemelä-36	NU	09.08 Ylivieska			4 ka
11,6	Raimo Nisula-45		AV	08.09 Ylivieska			2-20 pk	
	---10---
11,6	Tarmo Känsälä-46	KP-V	06.10 Kaustinen			1 pk	
11,6	Pentti Olkkonen		YK	08.09 Ylivieska			3-20 pk	


	200m-64
21,5	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	25.07 Vaasa		PB	1 ak	
22,6	Jorma Alainen-41	KV	18.07 Kannus		PB	1 pim	
22,9	Seppo Orilähde-45	PyPo	13.06 Pyhäjärvi			2-20 ka	
22,9	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	07.06 Kokkola			1 alues	
22,9	Paavo Leskinen-42	Athlos	25.07 Turku			4 TUL
23,0	Antero Pajunen-41	KP-V	18.07 Kannus		PB	2 pim	
23,2	Mauri Pussinen-39	KV	18.07 Kannus		
23,3	Erkki Vistiaho-40	KV		
23,4	Veli Ranta-Ojala-42	KU	31.05 Eskola			1 pk	
23,4	Leevi Haapala-42	KU	28.06 Himanka			1 pk	
	---10---
23,4	Kalevi Jyrkkä-42	KV	05.07 Kokkola			5 ka			
23,7	Markku Nikkilä-48	KV		
23,8	Olavi Niemelä-34	NU	07.06 Pyhäjärvi			2 alues	
23,8	Kari Harju-45		KP-V	18.08 Kokkola			6 ka	
23,8	Kalevi Riippa-39	KV		
23,9	Leevi Hietala-40	AV	28.06 Himanka			3 pk	
23,9	Tarmo Känsälä-46	KP-V	20.09 Kälviä			2 pk	
23,9	Jukka Nikula-44		KT	02.08 Kälviä			1-20 ka
24,0	Seppo Puroaho		Athlos	07.06 Jurva			1-20 pim TUL		
24,0	Mikko Finnilä-47	KP-V	20.09 Kälviä			3 pk
	---20---
24,2	Pentti Niemelä-41	NU	07.06 Pyhäjärvi			3 alues	


	400m-64
48,0	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	26.09 Poznan, POL	PB	2 mo	
50,1	Paavo Leskinen-42	Athlos	15.08 Pietarsaari	PB	1 TUL
50,3	Tor Prest-40		KV	15.07 Kokkola			1 pk 	
50,9	Jorma Alainen-41	KV		
51,1	Kalevi Jyrkkä-42	KV	15.07 Kokkola			2 pk	
51,3	Kalevi Riippa-39	KV		
51,7	Olavi Niemelä-34	NU	19.07 Kannus			3 pim	
52,1	Risto Virrankoski-46	TU	21.06 Nivala			1 kv	
52,2	Paavo Saari-41		KV	15.07 Kokkola			3 pk	
52,2	Seppo Orilähde-45	PyPo	09.08 Ylivieska			1-20 ka 	
	---10---
52,3	Kari Harju-45		KP-V	04.07 Pihtipudas		2-20 po			
52,5	Erkki Niemelä-43	KU		
52,6	Mauri Pussinen-39	KV	21.06 Nivala			2 kv
52,7	Jukka Autio-38		PyPo	02.08 Pyhäjärvi			1 kunta	
52,8	Asko Pesola-46		KP-V	18.08 Kokkola			2-20 ka	
53,0	Pentti Niemelä-41	NU	21.06 Nivala			3 kv	
53,2	Yrjö Kerttula-41	KV	21.07 Ykspihlaja		2 so
53,7	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	29.08 Kaustinen			D pk
53,7	Jaakko Puukangas-36	KT	05.08 Toholampi			2 pk
53,7	Jukka Puutio-36		YR	15.08 Pietarsaari		2 pim
	---20---
53,8	Pentti Myllykangas-38	KP-V	29.08 Kaustinen			D pk


	800m-64	
1.52,4	Samuli Roimela-34	KV	20.08 Turku			1 PV	
1.52,5	Erkki Niemelä-43	KU	19.06 Kauhava			4 kv				
1.54,3	Tor Prest-40		KV	25.07 Vaasa			2 ak	
1.54,8	Jukka Autio-38		PyPo	23.08 Viitasaari	PB	8 ka	
1.56,0	Paavo Saari-41		KV	25.07 Vaasa		PB	4 ak	
1.56,5	Yrjö Kerttula-41	KV	28.06 Haapajärvi	PB	7 ka	
1.57,0	Jaakko Puukangas-36	KT	09.08 Ylivieska			1 ka 	
1.57,4	Risto Virrankoski-46	TU	14.06 Kokkola		PB	2-20 kv	
1.57,9	Olavi Niemelä-34	NU	01.07 Nivala			1 pk	
1.58,2	Antti Virkkala-44	VetU	09.08 Ylivieska			2 ka	
	---10---
1.58,6	Rauno Kotkajuuri-41	KT	20.09 Kälviä			1 pk	
1.58,8	Asko Pesola-46		KP-V	28.06 Haapajärvi	PB	9 ka	
1.58,8	Juhani Ojala-38		KaJu	10.09 Himanka			1 pk 	
1.59,4	Mikko Ala-Leppilampi-43	YK	06.08 Haapajärvi		1 pk 	
1.59,5	Jouko Hautala-46	TU	14.06 Kokkola			6-20 kv	
1.59,8	Jorma Palola-46		NU	01.07 Nivala			2 pk	
2.00,2	Kari Känsälä-44		KP-V	26.08 Kokkola			2-20 pk	
2.00,2	Kalevi Kiviniemi	NU	01.07 Nivala			3 pk	
2.00,2	Matti Kiiveri-46	KaJu			
2.01,3	Pentti Kouvolainen-41	PyPo	28.06 Haapajärvi		10 ka 	
	---20---				


	1000m-64	
2.42,4	Juhani Saviainen-47	KT	09.08 Ylivieska
2.43,4	Matti Paasila-47	KPV	09.08 Ylivieska
2.43,6	Jukka Maunula-48	KT	02.07 Kälviä
2.44,0	Markku Huhta-49		KPV	12.07 Ylivieska
2.44,2	Matti Tuomikoski	YK	12.07 Ylivieska
2.44,4	Esko Kykyri-48		KT	02.07 Kälviä
2.45,6	Veikko Heikkinen-48	KaJu	09.08 Ylivieska
2.46,2	Eero Juola-47		YK	23.08 Alavieska
2.46,5	Päiviö Mikkola-47	AV	06.09 Alavieska
2.46,6	Heikki Nikkarikoski-48	KaJu	09.08 Ylivieska
	-10-	
	
	
	1500m-64
3.48,8	Samuli Roimela-34	KV	09.08 La Coruna, ESP		3 Sot-urh	
3.56,9	Juhani Ojala-38		KaJu	18.08 Kokkola		PB	2 ka	
3.57,0	Rauno Kotkajuuri-41	KT	02.07 Kälviä			1 pk	
3.57,0	Jaakko Puukangas-36	KT	26.07 Vaasa		PB	4 ak	
3.57,4	Paavo Saari-41		KV	26.07 Vaasa		PB	5 ak	
4.03,2	Mikko Ala-Leppilampi-43	YK	22.05 Pyhäjärvi			1	
4.03,6	Antti Virkkala-44	VetU	18.08 Kokkola		PB	6 ka	
4.04,4	Kari Känsälä-44		KP-V	18.08 Kokkola			7 ka	
4.05,8	Jukka Autio-38		PyPo		
4.05,9	Pentti Kouvolainen-41	PyPo	01.07 Oulu			4B ka	
	---10---			
4.08,8	Matti Kiiveri-46	KaJu	19.07 Kannus			8 pim	
4.09,4	Risto Virrankoski-46	TU	10.06 Kannus			1 alues	
4.10,8	Olavi Saarikettu-39	KP-V	31.05 Halsua		PB	1 pk	
4.11,0	Osmo Kauranen-45	PyPo		
4.11,0	Matti Peltola-41	KP-V	07.06 Kaustinen			3 alues	
4.11,6	Tor Prest-40		KV	18.08 Kokkola			11 ka	
4.11,8	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	02.08 Pyhäjärvi			1 kunta
4.12,0	Kauko Jokisalo-41	YR	09.09 Kokkola			1 so
4.12,4	Matti Hyrsky		KTU	09.09 Kokkola			2 so
4.13,2	Jorma Palola-46		NU	06.09 Kalajoki			3 pk
	---20---
4.13,6	Matti Paasila-47	KP-V	07.06 Kaustinen		PB	4 alues	


	3000m-64
8.29,9	Rauno Kotkajuuri-41	KT	05.07 Pattijoki			1 ka	
8.35,4	Mikko Ala-Leppilampi-43	YK	13.06 Pyhäjärvi			2 ka	
8.37,4	Juhani Ojala-38		KaJu	09.08 Ylivieska		PB	2 ka	
8.38,6	Jaakko Puukangas-36	KT	05.07 Pattijoki		PB	3 ka	
8.42,4	Samuli Roimela-34	KV	23.08 Pieksämäki		7 kv		
8.48,0	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	13.06 Pyhäjärvi		PB	6 ka	
8.51,0	Jaakko Torppa-44	VetU		
8.56,4	Pentti Kouvolainen-41	PyPo	13.06 Pyhäjärvi			7 ka
9.05,4	Kauko Jokisalo-41	YR	12.07 Ähtäri			3 ka	
9.14,8	Kari Känsälä-44		KP-V	01.07 Oulu		PB	5-20	
	---10---
9.16,6	Matti Peltola-41	KP-V	12.06 Pietarsaari		9 kv
9.18,4	Osmo Kauranen-45	PyPo	01.07 Oulu			6-20 kv	
9.20,0	Pentti Kivioja-46	NU	19.08 Nivala			1-20 pk


	5000m-64
14.45,8	Rauno Kotkajuuri-41	KT	23.08 Alajärvi			2 ka	
14.55,7	Samuli Roimela-34	KV	29.07 Kokkola			1 alue-f	
15.01,6	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	25.07 Vaasa		PB	5 ak	
15.04,4	Mikko Ala-Leppilampi-43	YK	19.06 Kalajoki			2 ka	
15.09,4	Olavi Saarikettu-39	KP-V	28.06 Haapajärvi		3 ka	
15.39,2	Kauko Jokisalo-41	YR	05.07 Vaasa			1 ka
16.00,6	Kari Känsälä-44		KP-V	27.09 Kaustinen		PB	1-20 pk	
16.02,2	Matti Peltola-41	KP-V	19.06 Kalajoki			4 ka	
16.05,0	Jaakko Torppa-44	VetU	12.07 Nivala			1-20 pim	
16.07,6	Antti Virkkala-44	VetU	20.09 Pulkkinen		PB	1 pk
	---10---	
16.07,8	Hannu Taipale-40	VetU	20.09 Pulkkinen		PB	2 pk			
16.12,8	Osmo Kauranen-45	PyPo	12.07 Nivala			2-20 pim	
16.23,2	Seppo Oikari-45		AV	29.07 Kokkola			4 alue-f	
16.24,8	Matti Kattilakoski-45	KP-V	07.06 Kaustinen		PB	2 alues	
16.31,6	Ahti Oikari-44		AV	07.06 Alavieska			2 alues
16.34,8	Vilpo Passoja-46	KT	20.09 Kälviä			1-20 pk	


	10000m-64
31.39,6	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	13.09 Pyhäjärvi		PB	1 pk	
32.11,0	Mikko Ala-Leppilampi-43	YK	04.10 Kokkola			1 pk	
32.13,4	Rauno Kotkajuuri-41	KT	04.10 Kokkola			2 pk	
32.40,4	Kauko Jokisalo-41	YR	26.07 Turku			5 TUL
33.02,8	Olavi Saarikettu-39	KP-V	14.06 Kokkola			7 kv	
34.43,6	Matti Peltola-41	KP-V	27.09 Kaustinen			1 pk	
34.50,3	Matti Hyrsky-38		KTU	15.08 Pietarsaari		1 pim TUL			
34.53,6	Aarne Vaitiniemi-23	NU	19.07 Kannus			2 pim	
34.54,2	Osmo Kauranen-45	PyPo	13.09 Pyhäjärvi			2 pk				
35.43,8	Voitto Kaustinen-34	KP-V	04.10 Kokkola			3 pk
	---10---	
36.12,6	Pentti Kouvolainen-41	PyPo	13.09 Pyhäjärvi			3 pk
	

	25000m-64   
1.27,02	Kauko Jokisalo-41	YR	27.09 Ykspihlaja		1 pk		
1.28,31	Olavi Saarikettu-39	KP-V	09.08 Ylivieska
1.33,24	Matti Peltola-41	KP-V
1.39,57	Voitto Kaustinen-34	KP-V
1.47,48	Paavo Känsäkangas-31	KP-V
1.50,54	Erkki Taipale-31	KP-V
1.53,17	Simo Nikula-35		KP-V
1.53,18	Pekka Myllykangas-45	KP-V
1.54,36	Pentti Myllykangas-45	KP-V
1.54,50	Tapani Peltoniemi-41	KP-V
	---10---
1.58,37	Taisto Mikkola-41	KP-V
	

	110m aidat-64
15,9	Kari Kangas-43		KP-V	26.07 Vaasa			6 ak							
15,9	Seppo Orilähde-45	PyPo	04.07 Pihtipudas		1-20 po	
15,9	Into Turvanen-40	PyPo	19.08 Pyhäjärvi			D pk	
16,2	Leo Kärjä-41		KaJu	19.09 Kemijärvi 		4 semin	
17,4	Päiviö Mikkola-47	AV	04.08 Alavieska			1 pk	
17,5	Leevi Haapala-42	KU	27.09 Alavieska			D pim	
17,8	Matti Pokela-47		AV	04.08 Alavieska			2 pk	
17,9	Antti Kalajo		KU					
17,9	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	30.08 Kaustinen			D pk
18,0	Pentti Kahma-43		AV	02.06 Vierumäki			D
	---10---				
18,0	Markku Järvinen-45	PyPo	27.09 Alavieska			D-20 pim						
18,3	Pentti Myllykangas-38	KP-V	16.07 Kaustinen			1 pk	
18,5	Asko Pesola-46		KP-V	06.09 Köyhäjoki			1 pk	
18,8	Matti Rantala-45	KP-V	11.07 Nivala			2-20 pim	
18,8	Kari Harju-45		KP-V	30.08 Kaustinen			D-20 pk	
19,0	Kari Varila-44		KP-V	11.07 Nivala			3-20 pim	
19,0	Eero Ylisoini-45	KP-V	30.08 Kaustinen			D-20 pk	


	200m aidat-64
26,0	Kari Kangas-43		KP-V	21.08 Turku		PB	5 PV
26,2	Olavi Niemelä-34	NU		
26,2	Kari Heikkilä-45	VetU	15.09 Vierumäki		PB	2 so
26,6	Seppo Orilähde-45	PyPo	21.08 Turku			5s1 PV	
26,8	Päiviö Mikkola-47	AV	02.08 Joutsa			1-17 SM	
26,8	Into Turvanen-40	PyPo	26.08 Pyhäjärvi			2 so 	
26,9	Mauri Pussinen-39	KV	02.08 Lampinsaari		4 ka			
27,0	Jukka Autio-38		PyPo	26.08 Pyhäjärvi			3 so	
27,3	Mauno Niemelä-36	NU	24.06 Alavieska			1 pk	
27,4	Pekka Vuolle-41		KT	03.09 Kälviä			1 pk	
	---10---
27,6	Asko Pesola-46		KP-V	09.09 Kannus			1-20 pk	
27,8	Antero Pajunen-41	KP-V	03.09 Kälviä		PB	2 pk		
27,9	Seppo Puroaho-44	Athlos	13.06 Pietarsaari		1 piiri-j	
28,0	Osmo Jämsä-43		TU	05.08 Toholampi			2 pk	
28,3	Jukka Nikula-44		KT	07.08 Kannus			1 pk 	
28,4	Eero Suvilehto		PyPo	22.07 Pyhäjärvi			1 pk	
28,4	Juha Takala-38		TU	05.08 Toholampi			3 pk
28,4	Matti Kalliokoski-45	HT	07.08 Kannus			2 pk     		
28,5	Matti Haapakoski-47	AV	02.09 Alavieska			2 pk
28,5	Pekka Koivisto-49	YK	08.09 Ylivieska			2-20 pk 	
	---20---
28,5	Mikko Finnilä-47	KP-V	20.09 Kälviä			2 pk				


	400m aidat-64
54,7	Olavi Niemelä-34	NU	25.07 Vaasa			3 ak	
56,3	Jukka Autio-38		PyPo	25.07 Vaasa			5 ak	
57,8	Tor Prest-40		KV	29.07 Kokkola			1 alue-f	
58,2	Asko Pesola-46		KP-V	07.06 Kaustinen			1 alues	
58,3	Päiviö Mikkola-47	AV	29.07 Kokkola			2 alue-f	
58,4	Mauri Pussinen-39	KV	29.07 Kokkola			3 alue-f	
58,7	Kari Heikkilä-45	VetU	06.09 Heinola			4 ka	
58,8	Antti Virkkala-44	VetU	13.08 Kaustinen			1 pk 	
59,0	Leimo Peltoniemi-62	KP-V	06.09 Köyhäjoki			1 pk	
59,3	Pentti Myllykangas-38	KP-V	18.07 Kannus			3 pim	
	---10---						
59,7	Mikko Ala-Leppilampi-43	YK	07.06 Alavieska			1 alues	
59,7	Markku Järvinen-45	PyPo	13.08 Pyhäjärvi			2 pk	
59,7	Into Turvanen-40	PyPo	13.08 Pyhäjärvi			2 pk	
59,7	Jorma Palola-46		NU	27.08 Haapajärvi		1 pk	
59,9	Kari Harju-45		KP-V	29.07 Kokkola			4 alue-f	
60,5	Pekka Vuolle-41		KT	18.07 Kannus			5 pim 	
60,7	Jorma Kangas-42		VetU	07.06 Kaustinen			3 alues	
60,8	Seppo Orilähde-45	PyPo	07.06 Pyhäjärvi			3 alues
61,1	Kauno Palola-37		NU	27.09 Nivala			1 pk	
61,3	Pekka Ojala-43		KaJu	07.06 Alavieska			2 alues
	---20---
61,6	Pekka Takala-38		TU	10.06 Kannus			1 alues
61,8	Helge Peltoniemi-39	KP-V	13.08 Kaustinen		PB	2 pk	
62,2	Antero Pajunen-41	KP-V	06.09 Kaustinen		PB	4 pk					
62,4	Matti Haapakoski-47	AV	07.06 Alavieska			4 alues
62,5	Seppo Puroaho-44	Athlos	25.07 Turku			5h2 TUL	
62,9	Antero Lipponen-38	HK	07.06 Reisjärvi			5 alues
	

	3000m esteet-64
9.12,6	Mikko Ala-Leppilampi-43	YK	28.08 Kuopio			2 kv	
9.38,0	Olavi Saarikettu-39	KP-V	19.07 Kannus			2 pim	
10.14,4	Matti Peltola-41	KP-V	19.07 Kannus			3 pim	
10.15,2	Eero Korhonen-44	RK	19.07 Kannus			4 pim	


	korkeus-64	Mitalilaji
190	Hannu Iso-Heiniemi-47	KU	31.05 Kannus			1-17 pk
186	Jorma Ojala-42		NU	18.07 Kannus			2 pim			
183	Tapani Vähälä		KV	18.07 Kannus			3 pim
182	Matti Peltoniemi-45	KP-V	06.09 Kaustinen		PB	1-20 pk
181	Simo Koskilammi-47	KU	07.08 Kannus			1-17 pk 
180	Pentti Vilhu-35		NU	07.06 Pyhäjärvi			1 alues
180	Esa Korhonen-44		KV	10.08 Kokkola		PB	1-20 pk
180	Leevi Haapala-42	KU	26.09 Alavieska		PB	D pim
177	Valde Kalliokoski-43	HT	07.06 Reisjärvi		PB	1 alues
177	Juha Hanni-40		EE	12.08 Eskola			1 pk
	---10---
176	Jorma Tornikoski	KV	02.09 Kokkola		PB	1-20 pk
175	Jouko Alajoki-44	KaJu	05.07 Pihtipudas		3-20 po			
175	Eero Sipilä-48		RK	11.07 Ylivieska			3-17 pim
175	Kalevi Sipilä-42	RK	18.07 Kannus			4 pim
172	Paavo Jylkkä		YK	14.07 Ylivieska			1-17 pk 
172	Markku Nikkilä-48	KV	27.08 Kälviä			1-17 pk
172	Erkki J Tuikka-47	HU
171	Mauno Tuoriniemi-46	PyPo	07.07 Pyhäjärvi			1-20 pk
171	Harri Niemelä-44	LV	29.08 Kaustinen			D-20 pk
171	Markku Juhola-47	KT	27.09 Toholampi			
	---20---
170	Håkan Mäkelä		KV	27.05 Ykspihlaja		1-17 pk
170	Aulis Hautala-36	KV	07.06 Kokkola			2 alues
170	Into Turvanen-40	PyPo	07.06 Pyhäjärvi			3 alues
170	Erkki Jämsä-46		HK	11.07 Nivala			4-20 pim			
170	Aarre Kopra		HK	22.07 Pyhäjärvi		PB	1 pk			
170	Markku Salo-46		KP-V	29.07 Kokkola		PB	2 alue-f
170	Pentti Kahma-43		AV	29.07 Kokkola			4 alue-f
170	Olli Peltoniemi-46	KV	10.08 Kokkola		PB	2-20 pk
170	Jouko Laitila		PyPo	
170	Veli Ranta-Ojala-42	KU	01.09 Raahe			3 semin
	---30---
170	Juha Joensuu-45		KV	02.09 Kokkola		PB	2-20 pk
170	Heikki Savolainen	HK	10.09 Haapajärvi		1-16+ koulu			

!!
187	Jorma Ojala-42		NU	09.08 Nivala			1 byakamp


	seiväs-64
427	Jouko Mäki-Petäjä-40	KU	19.07 Kannus			1 pim
404	Risto Niemelä-46	NU	12.07 Nivala			1-20 pim
385	Mauno Niemelä-36	NU	31.05 Nivala			1 olymp
381	Reino Uutela-33		KV	20.08 Kaustinen			1 pk
380	Kalevi Hannila-36	KV	07.06 Kokkola			1 alues
366	Matti Tokola-48		KU	09.09 Kannus			1-17 pk
366	Hannu Iso-Heiniemi-47	KU	09.09 Kannus			2-17 pk
365	Eero Yli-Soini-45	KP-V	07.08 Kannus			2 pk 
360	Esa Anias-41		AV	07.06 Alavieska			1 alues
354	Sauli Linna-43		PK	26.07 Perho			1 jv 
	---10---
350	Heikki Savolainen	HK	31.05 Haapajärvi		1-17 pk		
350	Pekka Rajaniemi-48	AV	02.09 Alavieska			1-17 pk			
350	Juhani Tokola-45	KU	08.07 Kannus			3 pk
350	Pentti Kahma-43		AV	27.09 Alavieska			D pim
346	Into Turvanen-40	PyPo	19.08 Pyhäjärvi			D pk
345	Juhani Pitkäjärvi	YK	14.07 Ylivieska			1-20 pk
345	Ismo Iso-Heiniemi-45	KU		
343	Esa Sammallahti-45	KaJu	04.08 Alavieska			1 pk
340	Kalle Salmela		KaRi	09.08 Kalajoki			1-20 pim TUL
330	Tapani Vähälä		KV	07.06 Kokkola			3 alues
	---20---
330	Simo Venetjoki-39	HT	01.07 Halsua			1 pk
330	Jukka Jylhä-45		KV	02.09 Kokkola			1-20 pk		


	pituus-64
716	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	30.08 Kannus			1 ka	
711	Veli Ranta-Ojala-42	KU	02.08 Kälviä			1 ka	
692	Mauri Myllymäki-46	KaJu	09.08 Ylivieska			2 ka	
667	Leevi Hietala-40	AV	29.07 Kokkola			2 alue-f    				
665	Tauno Ojalehto-38	NU	01.07 Nivala			1 pk	
665	Kalervo Peltonen-41	PK	15.07 Perho		PB	1 pk	
661	Into Turvanen-40	PyPo	05.09 Kokkola			D SM	
659	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	29.07 Kokkola			3 alue-f	
658	Pekka Ojala-42		KaJu	07.06 Alavieska			3 alues	
658	Pentti Kahma-43		AV	29.07 Kokkola			4 alue-f	
	---10---	
655	Harri Niemelä-44	LV	14.06 Kokkola			4 kv					
651	Alpo Aho-41		RP	07.07 Reisjärvi			1 pk	
651	Jorma Alainen-41	KV	12.08 Kokkola			1 pk	
648	Markku Järvinen-45	PyPo	13.06 Pyhäjärvi			1-20 ka	
647	Allan Karvonen-37	HT	14.07 Seinäjoki			7 polSM
647	Kalervo Haapala-41	YR	19.07 Lapua			2 ka
645	Leevi Haapala-42	KU	23.08 Kannus			1 kunta
642	Mauno Niemelä-36	NU	31.05 Nivala			1 pk
642	Juhani Kolppanen-43	KV	21.07 Ykspihlaja		1 so	
640	Seppo Puroaho		Athlos	07.06 Jurva			1-20 pim TUL				
	---20---			
639	Mikko Kalajo-40		KU	23.08 Kannus			2 kunta	
639	Seppo Tapio		KV	26.08 Kokkola			2 pk
638	Timo Nikula-41		KT	02.07 Kälviä			1 pk
635	Vesa Vähäsarja-49	NU	05.07 Pihtipudas		1-17 po


	kolmilikka-64
14.87	Pekka Ojala-43		Kaju	19.07 Kannus			1 pim	
14.31	Veli Ranta-Ojala-42	KU	19.07 Kannus			2 pim	
14.05	Leevi Hietala-40	AV	19.07 Kannus			3 pim	
14.05	Eino Niskala-45		AV	06.09 Kalajoki			2 pk	
13.84	Pauli Kniivilä-39	HT		
13.82	Kalervo Peltonen-41	PK		
13.55	Pentti Puusaari-43	HU	06.09 Kalajoki		
13.40	Kalervo Haapala-41	YR	02.08 Kokkola			2 ka		
13.14	Harri Niemelä-44	LV	19.07 Kannus			5 pim	
13.12	Eero Savela		HK	30.05 Nivala			1 pk	
	---10---
13,12	Timo Koivu47		Athlos	05.07 Vaasa			2-17 ka	
13.10	Kauko Nurkkala-44	NU	30.05 Nivala			2 pk			
13.08	Hannu Isoheiniemi-47	KU	19.07 Kannus			6 pim	
13.07	Kari Isokangas-44	KV	12.07 Nivala			2-20 pim	
13.03	Vesa Vähäsarja-49	NU	12.07 Ylivieska			1-17 pim	
12.99	Into Turvanen-40	PyPo	26.08 Pyhäjärvi			2 so	
12.99	Tapani Myllymäki-46	KP-V	06.09 Köyhäjoki		PB	1 pk	
12.95	Risto Nikula-51		KT	02.08 Kälviä			2-20 ka	
12.94	Matti Pokela-47		AV	04.07 Pihtipudas		2-17 po	
12.93	Juhani Krapu-47		AV	04.07 Pihtipudas		3-17 po
	--20--	
12.92	Jouko Alajoki-44	KaJu	05.07 Pihtipudas		4-20 po
12.90	Erkki Jämsä-46		HK	27.08 Haapajärvi		1 pk			
12.85	Mikko Kauppinen-41	HT		
12.84	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	13.08 Kaustinen			1 pk 	


	kuula-64
14.73	Pentti Kahma-43		AV	04.08 Alavieska			1 pk	
14.39	Into Turvanen-40	PyPo	21.06 Nivala			2 ka	
14.30	Valde Anttila-35	KP-V	27.09 Kaustinen			1 pk	
14.18	Antti Kahma-39		AV	18.07 Kannus			2 pim	
14.13	Antero Niskala-38	AV	29.07 Kokkola			1 alue-f	
14.11	Sauli Viitala-33	KaJu	30.09 Nivala			1 so OAJ	
14.09	Arto Niemelä-42		LV	04.10 Lohtaja			1 pk	
14.08	Aarre Keski-rekilä-40	KU	21.06 Nivala			4 ka   	
13.96	Oiva Junno-39		NU	12.07 Kärsämäki			3 ka	
13.79	Manu Paavola-35		RP	04.06 Reisjärvi			1 pk	
	---10---			
13.41	Arto Isokääntä-44	AV	07.06 Alavieska		PB	2 alues	
13.41	Heino Hanhikoski-37	KP-V	07.06 Kaustinen			1 aues	
13.21	Pekka Ojala-43		KaJu	06.09 Kalajoki			2 pk	
13.06	Lauri Laihorinne-24	KV	29.07 Kokkola			3 alue-f	
13.05	Klaus Kiviniemi-41	KV	15.07 Karstula			1 ka	
13.02	Eero Kärkkäinen-32	PyPo	13.06 Pyhäjärvi			3 ka	
13.00	Arvo Kauranen		PyPo	07.07 Pyhäjärvi			2 pk
12.90   Raimo Mäkinen		RP	07.06 Reisjärvi			2 alues	


	kiekko-64
50.27	Pentti Kahma-43		AV	02.09 Alavieska			1 pk	
45.79	Tapani Kujala-37	HT	20.09 Ullava			1 pk	
44.52	Lauri Laihorinne-24	KV	19.07 Kannus			1 pim	
43.60	Lenni Huuki-35		KU	30.08 Kannus		PB	4 ka	
42.65	Tapio Kujala-37		HT	31.05 Halsua			2 pk	
42.10	Aarne Ollikkala-29	KU	19.07 Kannus			3 pim	
41.72	Antti Kahma-39		AV	29.07 Kokkola			3 alue-f	
40.26	Sakari Kaustinen-46	KP-V	12.07 Nivala			1-20 pim	
40.10	Reino Kantanen		PK	09.08 Perho			2 pk	
39.94	Valde Anttila-35	KP-V	27.09 Kaustinen			2 pk	
	---10---			
39.68	Reijo Niskanen-46	AV	30.08 Kannus			1-20 ka	
39.12	Oiva Junno-39		NU	30.05 Nivala			1 pk	
39.10	Kalervo Kujala-41	HT	31.05 Halsua			3 pk			
38.27	Juhani Pitkäjärvi	YK		
38.09	Juha Viitasalo-45	UK	14.06 Toholampi			3 pk
38.07	Tauno Ruotsala-39	KoJy	02.09 Kokkola			3 pk
37.02	Reino Matokangas-32	TU	05.08 Toholampi			1 pk
37.00	Arto Niemelä-42		LV	28.06 Himanka			1 pk	


	moukari-64
56.49	Antero Niskala-38	AV	04.08 Alavieska			1 pk	
56.18	Eero Niskala-31		AV	04.08 Alavieska			2 pk	
53.46	Klaus Kiviniemi-41	KV	07.06 Kokkola			1 alues	
52.36	Veikko Jutila-38	AV	09.08 Ylivieska			1 ka 	
51.48	Heimo Polvi		YK	28.06 Merijärvi			1-20 ka	
49.58	Aarne Hedetniemi-41	HK	06.08 Haapajärvi		1 pk 	
49.55	Leo Finnilä-43		HK	18.09 Haapajärvi		1 pk 	
48.87	Esko Häkkinen		HK	31.05 Haapajärvi		1 pk			
48.29	Heimo Somero-44		YK	03.06 Ylivieska			1 pk	
47.30	Reijo Paavolainen-36	KV	07.06 Kokkola			2 alues	
	---10---			
43.78	Eero Jutila-43		AV	04.08 Alavieska			4 pk	
42.00	Heino Hanhikoski-37	KP-V	07.06 Kaustinen			1 alues	
41.56	Jorma Junttila-45	HK	10.09 Haapajärvi		3 
40.78	Raimo Mäkinen		RP	07.06 Reisjärvi			1 alues	
40.24	Aatto Ainali-45		RK	24.06 Alavieska
39.71	Hannu Polvi-48		YK	18.09 Ylivieska			2 pk 
39.04	Mauri Kankainen		YR	13.09 Ykspihlaja		1 ka
38.78	Arto Kaustinen-36	KP-V	29.07 Kokkola			6 alue-f
38.16	Eero Ylisoini-45	KP-V	06.09 Kaustinen		PB	1-20 pk	
37.96	Uolevi Palola-39	NU	31.05 Nivala			1 olymp
	---20---


	keihäs-64
71.09	Klaus Kiviniemi-41	KV	02.08 Kouvola			4 kv	
68.53	Leo Finnilä-43		HK	19.07 Kannus			1 pim	
65.18	Veikko Pesonen-31	PyPo							
65.13	Arvo Salmela-37		KV	19.07 Kannus			2 pim	
64.73	Eero Tikka-42		PyPo	23.09 Pyhäjärvi		PB	1 pk		
64.71	Jouko Hassinen-38	KT	14.06 Kokkola		PB	3 kv				
64.61	Oiva Junno-39		NU	19.07 Kannus			4 pim	
63.57	Juhani Väyrynen		KV	21.06 Nivala			1 ka				
62.53	Kosti Nahkala-43	AV	28.06 Haapajärvi		6 pk	
61.75	Pauli Haavisto-42	PyPo	07.07 Pyhäjärvi			2 pk	
	---10---			
60.93	Jorma Junttila-45	HK	28.06 Haapajärvi		1-20 ka	
60,73	Aarto Kuorikoski-40	KT	19.07 Kannus			6 pim
58.40	Pekka Ojala-43		KaJu	19-20.9 Kemijärvi		2 semin
57.86	Olli Tuikka-41		LK	19-20.9 Kemijärvi		3 semin
57.58	Pentti Määttänen-44	HK	06.08 Haapajärvi		1 pk 
57.40	Onni Röntynen-49	SS	13.09 Sievi			1 pk
57.05	Esko Tuoriniemi-38	PyPo	12.07 Kärsämäki			5 ka
56.70	Kai Kuorikoski		KT	11.07 Nivala			2-20 pim
56,26	Mikko Kivelä-40		HR	(10.9) Himanka			1 pk
56.03	Eero Jylli-42		AV	19.07 Kannus			9 pim
	---20---

	

					1963	

	100m-63
10,7	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	28.07 Kaustinen			1 ka	
11,0	Seppo Orilähde-45	PyPo	21.07 Kokkola			2 pim	
11,0	Arvo Riittinen-41	HK	16.07 Haapajärvi		1 pk	
11,1	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	18.09 Kokkola			1 kunta	
11,1	Mauri Pussinen-39	KV	05.06 Kokkola			1 alues	
11,1	Heikki Kauppinen-33	KV	05.06 Kokkola			2 alues	
11,2	Erkki Vistiaho-40	KV	05.06 Kokkola			3 alues	
11,2	Veli Ranta-Ojala-42	KU	09.06 Himanka			1 alues	
11,2	Mauno Niemelä-36	NU	09.06 Nivala			1 alues	
11,2	Tauno Ojalehto-38	NU	04.07 Nivala			1 pk	
	---10---			
11,2	Mikko Haapala-37	KU	30.07 Göteborg			D PM	
11,2	Martti Lamminaho	PyPo	21.07 Kokkola			3 pim	
11,2	Erkki Niemelä-43	KU	28.06 Kokkola			1 SaInt	
11,3	Voitto Pölkki-43	PK	03.06 Patana			2 alues	
11,3	Martti Linna		PK	05.07 Halsua			1 pk	
11,3	Pekka Myllykangas-45	KP-V	05.07 Halsua			2 pk	
11,3	Mauno Ojalehto-40	NU	11.08 Reisjärvi			2 pk  	
11,3	Leevi Haapala-42	KU	08.09 Kannus			1 pitäj-m
11,3	Antero Pajunen-41	KP-V	22.09 Kokkola			3 ka	
11,4	Heikki Linna-34		PK	05.07 Halsua			3 pk
	---20---	

w
10,2	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	30.06 Pattijoki			1 ka	
10,6	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	30.06 Pattijoki			1h1 ka	
11,0	Erkki Vistiaho-40	KV	30.06 Pattijoki			3 ka
11,1	Heikki Pesonen-43	NU	30.06 Pattijoki			3h1 ka


	200m-63
21,8	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	17.08 Turku			2 SM	
22,7	Seppo Orilähde-45	PyPo	20.07 Kokkola			2 pim	
23,1	Voitto Pölkki-43	PK	10.07 Perho			1 pk	
23,3	Erkki Vistiaho-40	KV	25.08 Kokkola			1 kv	
23,4	Mauri Pussinen-39	KV	09.06 Vihanti			1 ka	
23,4	Tor Prest-40		KV	14.07 Kokkola			1 so	
23,5	Mauno Niemelä-36	NU	26.06 Kokkola			3 pk	
23,5	Antero Pajunen-41	KP-V	25.08 Kokkola			3 kv	
23,6	Kauko Malkamäki	KV		
23,6	Kalevi Riippa-39	KV	25.08 Kokkola			4 kv	
	---10---			
23,7	Olavi Niemelä-34	NU	12.09 Nivala			1 pk	
23,7	Heikki Kauppinen-33	KV	26.06 Kokkola			4 pk	
23,7	Tauno Ojalehto-38	NU	28.07 Haapajärvi		3 kv	
23,8	Pentti Niemelä-41	NU	20.07 Kokkola			5 pim	
23,8	Veli Ranta-Ojala-42	KU	08.09 Pattijoki			2 ka
23,8	Terho Tattari-44	KV	26.09 Kokkola			1 koulu	
23,8	Jukka Nikula-44		KT	26.09 Kokkola			2 koulu	
23,9	Seppo Puroaho		Athlos	14.07 Kokkola			1 pim TUL	
24,0	Paavo Hietaniemi	PK	10.07 Perho			2 pk
24,0	Matti Rantala-46	Athlos	14.07 Kokkola			2 pim TUL
	---20---
24,0	Mauno Ojalehto-40	NU	18.07 Nivala			1 pk
24,1	Timo Kultalahti-45	KTU	14.07 Kokkola			3 pim TUL
24,1	Leo Kärjä-41		KaJu	15.08 Alavieska			3 pk
24,2	Kari Harju-45		KP-V	12.09 Kaustinen			2 pk


	400m-63
48,8	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	28.09 Rauma			1 semin	
49,1	Erkki Niemelä-43	KU	26.07 Kokkola			1 PV	
49,3	Tor Prest-40		KV	16.06 Kokkola			1 ka	
50,8	Olavi Niemelä-34	NU	21.07 Kokkola			2 pim	
51,4	Kalevi Riippa-39	KV	21.07 Kokkola			3 pim
51,6	Pentti Niemelä-41	NU	21.07 Kokkola			4 pim
51,9	Eino Hosio-38		NU	07.07 Haapajärvi		4 kv	
52,2	Jukka Autio-38		PyPo	21.07 Kokkola			5 pim	
52,4	Mauno Niemelä-36	NU	25.08 Nivala			3 ka	
52,6	Mauri Pussinen-39	KV	21.07 Kokkola			3h2 pim	
	---10---			
52,8	Kauno Palola-37		NU	02.06 Nivala			2 pk	
52,9	Seppo Orilähde-45	PyPo	24.07 Pyhäjärvi			1-20 pk	
52,9	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	30.08 Malung, SWE		1 so		  	
52,9	Kari Harju-45		KP-V	22.09 Nivala			2-20 po	
53,0	Mikko Haapala-37	KU	30.07 Göteborg			D PM	
53,1	Yrjö Kerttula-41	KV	15-16.8 Harjavalta		2 R-happo	
53,3	Uolevi Palola-39	NU	14.07 Nivala			1 ka
53,4	Altti Pikkukangas-37	TU	25.06 Kälviä			2 pk
53,8	Kalevi Kiviniemi-45	NU	23.06 Nivala			4-20 ka
53,8	Pekka Ojala-43		KaJu	11.09 Raahe			1-20 ka
	---20---


	800m-63	
1.49,0	Erkki Niemelä-43	KU		17.08 Turku		PB	2 SM		
1.53,2	Samuli Roimela-34	KV		04.08 Oulainen			1 ka	
1.56,2	Olavi Niemelä-34	NU		28.07 Haapajärvi	PB	6 kv	
1.56,8	Antero Lipponen-38	HK		07.07 Haapajärvi	PB	1 kv	
1.57,2	Jukka Autio-38		PyPo		07.07 Haapajärvi		2 kv	
1.57,4	Antti Virkkala-44	VetU		07.07 Oulu		PB	1-20 kv	
1.57,5	Altti Pikkukangas-37	TU		07.07 Haapajärvi		3 kv	
1.57,6	Tor Prest-40		KV		25.08 Kokkola			3 kv	
1.59,0	Jaakko Puukangas-36	KT		30.06 Veteli			1 ka	
1.59,5	Leimo Peltoniemi-42	KP-V		03.06 Veteli			2 alues	
	---10---
1.59,7	Yrjö Kerttula-41	KV		07.08 Kokkola			1 alue-f	
1.59,7	Kari Känsälä-44		KP-V		07.08 Kokkola		PB	2 alue-f				
2.00,4	Kauno Palola-37		NU		09.06 Nivala			3 alues	
2.00,6	Juhani Ojala-38		KaJu		31.07 Kalajoki			1 pk
2.01,6	Jaakko Torppa-44	VetU		28.07 Kaustinen			3 ka	
2.01,9	Risto Virrankoski-46	TU		09.06 Himanka			1-alues
2.02,0	Matti Peltola-41	KP-V		28.07 Kaustinen			4 ka	
2.02,0	Matti Kiiveri-46	KaJu		31.07 Kalajoki			2 pk	
2.02,6	Mikko Ala-leppilampi-43	KV		13.06 Kannus			1 pk	
2.03,3	Jukka Rapo-45		AV		07.08 Kokkola			4 alue-f	
	---20---


	1500m-63
3.47,0	Samuli Roimela-34	KV	18.08 Turku		PB	2 SM	
3.48,3	Erkki Niemelä-43	KU	22.09 Jyväskylä			2 mo-kats	
4.00,2	Jaakko Puukangas-36	KT	28.07 Haapajärvi		5 kv	
4.01,2	Juhani Ojala-38		KaJu	28.07 Haapajärvi		6 kv	
4.02,2	Mikko Ala-Leppilampi-43	KV	23.06 Nivala			1 ka	
4.02,8	Rauno Kotkajuuri-41	KT	23.06 Nivala			3 ka	
4.04,9	Kari Känsälä-44		KP-V	21.08 Oulu			3-20	
4.05,6	Antero Lipponen-38	HK	21.07 Kokkola			3 pim	
4.09,0	Pentti Kouvolainen-41	PyPo	21.08 Kärsämäki			1 so	
4.09,3	Matti Peltola-41	KP-V	12.09 Kaustinen		PB	1 pk		
	---10---			
4.11,2	Ahti Oikari-44		AV	21.07 Kokkola			5 pim	
4.12,0	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	21.08 Kärsämäki			2 so	
4.12,4	Olavi Saarikettu-39	KP-V	12.09 Kaustinen			2 pk	
4.12,9	Matti Kiiveri-46	KaJu	03.07 Kalajoki			2 pk	
4.15,4	Jaakko Torppa-44	VetU	22.06 Alavieska			2 ka	
4.16,0	Eero Aho		RP	30.06 Ylivieska			2 ka	
4.16,0	Jukka Rapo-45		AV	01.08 Alavieska			2 pk
4.17,5	Kauko Jokisalo-41	YR	18.09 Kokkola			1 kunta
4.17,7	Antti Virkkala-44	VetU	29.09 Veteli			1-20
4.18,8	Martti Järvelä-44	KV	13.07 Kaustinen			5-20 pim	
	---20---


	3000m-63
8.16,8	Samuli Roimela-34	KV	23.08 Helsinki			6 kv	
8.17,0	Jouko Kuha-39		KV	25.08 Kokkola			2 kv	
8.34,2	Mikko Ala-Leppilampi-43	KV	17.07 Helsinki			3-20 ka	
8.39,0	Rauno Kotkajuuri-41	KT	03.06 Seinäjoki			2 ka	
8.46,4	Jaakko Puukangas-36	KT	04.08 Kälviä			1 ka
8.48,8	Olavi Saarikettu-39	KP-V	16.06 Kokkola			6 ka		
8.48,8	Jaakko Torppa-44	VetU	17.07 Helsinki			9-20 ka	
8.51,1	Juhani Ojala-38		KaJu	07.07 Haapajärvi		4 kv	
8.53,0	Ahti Oikari-44		AV	07.07 Oulu			4-20	
8.53,5	Pentti Kouvolainen-41	PyPo	04.08 Oulainen			7 ka	
	---10---			
8.55,0	Matti Peltola-41	KP-V	04.08 Oulainen		PB	9 ka	
8.59,8	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	16.07 Haapajärvi		1 pk
9.13,7	Kauko Jokisalo-41	YR	25.08 Lapua			3 po TUL
9.15,2	Risto Virrankoski-46	TU	29.09 Toholampi			1-17 pk	


	5000m-63	mitalilaji
14.21,0	Jouko Kuha-39		KV	09.09 Tampere			3 kv				
14.47,2	Samuli Roimela-34	KV	05.06 Kokkola			1 alues	
14.52,6	Olavi Saarikettu-39	KP-V	07.06 Lahti			9 ka	
15.16,0	Mikko Ala-Leppilampi-43	KV	07.08 Kokkola			1 alue-f	
15.16,2	Rauno Kotkajuuri-41	KT	05.06 Kokkola			2 alues	
15.19,8	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	28.07 Haapajärvi		1 kv	
15.23,8	Jaakko Torppa-44	VetU	20.07 Kokkola			4 pim	
15.29,8	Pentti Kouvolainen-41	PyPo	28.07 Haapajärvi		2 kv	
15.36,2	Jukka Koivumäki-30	VetU	03.06 Patana			3 alues	
15.37,8	Ahti Oikari-44		AV	09.06 Ylivieska			1 alues	
	---10---				
15.38,0	Matti Peltola-41	KP-V	20.07 Kokkola		PB	5 pim	
15.38,2	Juhani Ojala-38		KaJu	09.06 Ylivieska			2 alues	
15.43,8	Veikko Pesonen-39	HK	28.07 Haapajärvi		6 kv								
16.11,0	Kari Känsälä-44		KP-V	25.09 Kaustinen	
16.12,0	Alpo Tyynelä-37		PK	03.06 Veteli			5 alues
16.29,0	Matti Tyynelä-37	VetU	03.06 Veteli			6 alues


	10000m-63
29.49,2	Jouko Kuha-39		KV	16.07 Helsinki			3 Pohjola-Balkan 	
31.39,8	Olavi Saarikettu-39	KP-V	21.07 Kokkola			1 pim	
32.14,4	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	21.07 Kokkola			2 pim	
32.30,4	Jukka Koivumäki-30	VetU	16.06 Kokkola			12 ka	
32.42,0	Veikko Pesonen-39	HK	21.07 Kokkola			3 pim	
32.57,0	Matti Peltola-41	KP-V	25.09 Kaustinen		PB	1 pk    	
33.34,7	Kauko Jokisalo-41	YR	14.07 Kokkola			1 pim TUL


	25000m-63   
1.27.15	Olavi Saarikettu-39	KP-V	08.07 Tornio			3 ka
1.30.07	Kauko Jokisalo-41	YR	05.09 Ykspihlaja		1 pk		
1.34,37	Matti Hyrsky-38		KTU	05.09 Ykspihlaja		2 pk
1.35,08	Aarne Vaitiniemi-23	NU	08.07 Tornio			4 ka
1.44.48	Kaino Lahtinen-27	YR	05.09 Ykspihlaja		3 pk

maantiellä
1.20,08	Olavi Saarikettu-39	KP-V	23.06 Karkkila		


	maraton-63
2.48,37	Aarne Vaitiniemi-23	NU	17.07 Helsinki			15 SM


	110m aidat-63
15,3	Mikko Haapala-37	KU	17.07 Helsinki			D Pohjola-Balkan	
15,7	Seppo Orilähde-45	PyPo	21.07 Kokkola			2 pim	
16,4	Leo Kärjä-41		KaJu	15.09 Ylivieska			4 po	
16,4	Olavi Niemelä-34	NU	09.06 Nivala			2 alues	
16,8	Into Turvanen-40	PyPo	29.09 Pyhäjärvi			D pim	
16,9	Pentti Myllykangas-38	KP-V	25.09 Kaustinen			D pk	
17,1	Kari Varila-44		KP-V	12.09 Kaustinen			1 pk	
17,2	Tor Prest-40		KV	07.08 Kokkola			1 alue-f	
17,2	Kari Heikkilä-45	VetU	13.07 Kaustinen			2-20 pim	
17,2	Päiviö Mikkola-47	AV	09.06 Ylivieska			1 alues	
	---10---		
17,8	Seppo Puroaho-44	Athlos	13.07 Kokkola			2 pim TUL				
18,0	Uolevi Palola-39	NU	09.06 Nivala			3 alues	
18,0	Teemu Pesola-34		KP-V	12.09 Kaustinen			3 pk	
18,1	Kari Harju-45		KP-V	25.09 Kaustinen			D20 pk				
18,1	Pentti Heikkilä		PyPo	09.06 Nivala			4 alues	
18,1	Mauri Pussinen-39	KV	07.08 Kokkola			4 alue-f	
18,1	Jouko Alajoki-44	KaJu	11.08 Kalajoki			2 pk	
18,2	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	03.06 Patana			3 alues	
18,2	Veli Honkela-40		KaJu	09.06 Ylivieska			3 alues	
18,2	Matti Rantala-45	KP-V	13.07 Kaustinen			4-20 pim
	---20---
18,2	Asko Pesola-46		KP-V	07.08 Kokkola		PB	5 alue-f	
18,2	Pauli Heikkilä-41	VetU	12.09 Kokkola			D pk
	

	200m aidat-63
25,8	Olavi Niemelä-34	NU	28.08 Nivala			1	
26,3	Mauno Niemelä-36	NU		
26,3	Seppo Orilähde-45	PyPo	02.08 Pyhäjärvi			1 pk	
26,4	Mauri Pussinen-39	KV	04.08 Kälviä			1 ka	
26,6	Pekka Vuolle-41		KT	30.08 Kälviä			1 kunta	
27,0	Tor Prest-40		KV	09.07 Kannus			1 pk
27,0	Matti Rantala-46	Athlos	18.08 Vaasa			2 ka	
27,1	Mikko Haapala-37	KU	30.06 Merijärvi			1 ka			
27,1	Asko Pesola-46		KP-V		
27,2	Timo Nikula-41		KT	30.08 Kälviä			2 kunta
	-10-	
27,5	Päiviö Mikkola-47	AV	14.07 Alavieska			2-17 pim				
27,6	Jukka Autio-38		PyPo	21.08 Kärsämäki			3 so	
27,8	Seppo Puroaho-44	Athlos	14.08 Vaasa			2 so
27,9	Into Turvanen-40	PyPo	15.09 Pyhäjärvi			1 kunta  	
27,9	Osmo Jämsä-43		TU	04.08 Kälviä			5 ka	
28,2	Juho Tuomisto		KV		
28,4	Juha Takala-38		TU	09.07 Kannus			4 pk	
28,6	Esko Anttila		PyPo	16.06 Pyhäjärvi			2 ka	


	400m aidat-63
53,9	Olavi Niemelä-34	NU	17.08 Turku			3h3 SM				
57,4	Jukka Autio-38		PyPo	20.07 Kokkola			2 pim	
58,3	Asko Pesola-46		KP-V	20.07 Kokkola			3 pim	
58,4	Kauno Palola-37		NU	23.06 Nivala     		2 ka	
58,5	Tor Prest-40		KaKu	09.06 Vihanti			3 ka	
59,2	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	30.08 Malung, SWE		1 so  				
59,7	Pekka Vuolle-41		KT					
60,0	Heikki Pesonen-43	NU	14.07 Kaustinen			1-20 pim	
60,1	Uolevi Palola-39	NU	20.07 Kokkola			6 pim	
60,7	Kari Harju-45		KP-V	04.09 Kaustinen			1 pk	
	---10---						
61,5	Pentti Myllykangas-38	KP-V	04.09 Kaustinen			2 pk	
62,8	Helge Peltoniemi-39	KP-V	04.09 Kaustinen			3 pk	
62,8	Kari Heikkilä-45	VetU	14.07 Kaustinen			2-20 pim	
63,2	Matti Kalliokoski-45	HT	18.08 Köyhäjoki			1-20 pk	
63,9	Kari Varila-44		KP-V	04.09 Kaustinen			4 pk	
64,6	Kari Känsälä-44		KP-V	04.09 Kaustinen			5 pk	


	3000m esteet-63
8.51,2	Jouko Kuha-39		KV	18.08 Turku			3 SM	
9.31,8	Mikko Ala-Leppilampi-43	KV	21.07 Kokkola			1 pim	
9.39,0	Pentti Kouvolainen-41	PyPo	21.07 Kokkola			2 pim	
9.58,2	Eero Korhonen-44	RK	21.07 Kokkola			3 pim	
10.25,6	Olavi Saarikettu-39	KP-V	29.09 Veteli			1 pk	
11.54,0	Tapani Peltoniemi-41	KP-V	29.09 Veteli			2 pk	
12.11,0	Erkki Taipale-31	KP-V	29.09 Veteli			3 pk	


	korkeus-63
193	Mikko Haapala-37	KU	16.06 Kokkola			1 ka
190	Pentti Vilhu-35		NU	14.07 Nivala			1 ka
185	Jorma Ojala-42		NU	14.07 Nivala			3 ka
181	Matti Peltoniemi-45	KP-V	03.06 Veteli			1 alues
180	Hannu Isoheiniemi-47	KU	10.08 Kokemäki			6-17 SM
180	Into Turvanen-40	PyPo	28.09 Pyhäjärvi		PB	D pim
178	Juhani Kolppanen-43	KV	07.08 Kokkola			1 alue-f
176	Mauno Tuoriniemi-46	PyPo	04.08 Kälviä		PB	1-17 ka
176	Harri Niemelä-44	LV	09.06 Himanka		PB	2 alues
176	Juha Hanni-40		EE	08.08 Eskola			1 pk 
	---10---
175	Reijo Paavolainen-36	KV	16.06 Kokkola			3 ka
175	Aulis Hautala-36	KV	27.07 Alavus			1 PTL
175	Jouko Alajoki-44	KaJu	11.08 Kalajoki		PB	1-20 pk
174	Simo Koskilammi-47	KU	21.08 Kannus			2-17 pk
173	Arvo Riittinen-41	HK	21.08 Haapajärvi	PB	D pk
173	Jorma Mattila-40	LK	09.06 Reisjärvi			1 alues
173	Antti Kahma-39		AV	09.06 Ylivieska			1 alues
172	Esa Korhonen-44		KV	28.08 Kokkola			1-20 pk
170	Valde Kalliokoski-43	HT	02.06 Eskola			1 pk
170	Pauli Kniivilä-39	HT	02.06 Eskola			2 pk
	---20---
170	Esa Sammallahti-45	KaJu	09.06 Ylivieska			3 alues
170	Eero Kuokkanen-45	KV	28.08 Kokkola		PB	2 pk
170	Heikki Hanni-36		EE	08.08 Eskola			2 pk
170	Jouko Laitila		PyPo	14.08 Pyhäjärvi			2 pk
170	Leevi Haapala-42	KU	11.08 Kannus			2 ka
170	Markku Kivelä-44	KP-V	28.08 Halsua		PB	3 pk
170	Keijo Penninkilampi-44	PK	28.08 Halsua			4 pk
170	Erkki Jämsä-46		HK	28.09 Pyhäjärvi		PB	D-17 pim


	seiväs-63		
417	Jouko Mäki-Petäjä-40	KU	01.08 Alavieska			1 pk 
412	Mikko Haapala-37	KU	25.08 Kuhmo			1 ka
400	Reino Uutela-33		KV	21.07 Kokkola			3 pim
400	Arvo Riittinen-41	HK	23.06 Nivala			3 ka
390	Risto Niemelä-46	NU	22.09 Nivala			1-20 po
390	Kalevi Hannila-36	KV	30.06 Veteli			5 ka
385	Juhani Melender-41	KV	26.06 Kokkola			2 pk
380	Mauno Niemelä-36	NU	23.06 Nivala			5 ka
370	Juhani Tokola-45	KU	21.07 Kokkola			7 pim
365	Esa Anias-41		AV	25.07 Alavieska			2 pk
	---10---
362	Esa Sammallahti-45	KaJu	22.06 Alavieska			2-20 ka		
360	Eero Ylisoini-45	KP-V	22.09 Nivala			3-20 po
351	Eero Kolppanen-46	TU	21.08 Kannus			1-17 pk
350	Veijo Försti-46		KV	26.06 Kokkola			2-17 pk
350	Pauli Heikkilä-41	VetU	12.09 Kokkola			D pk
350	Matti Tokola-48		KU		
341	Sauli Linna-43		PK	27.06 Perho			1 pk
340	Heikki Savolainen	HK	14.07 Alavieska			3-17 pim		
340	Heikki Haapakoski	AV	03.06 Alavieska			2 pk
340	Juhani Kankainen-44	KV	28.08 Kokkola			1 pk
	---20---
340	Jukka Jylhä-45		KV	04.09 Kokkola			1-20 pk
335	Valto Alajoki		KaJu	14.07 Alavieska			4-17 pim
335	Christer Lyts		KV	14.07 Alavieska			5-17 pim
335	Jorma Tuoriniemi	PyPo	24.07 Pyhäjärvi			1-17 pk		
334	Ismo Isoheiniemi-45	KU	09.07 Kannus				
330	Arto Hukka		AV	14.07 Alavieska			6-17 pim
330	Jouko Alajoki-44	KaJu	31.07 Kalajoki			1-20 pk
330	Pentti Heikkilä		PyPo	02.08 Pyhäjärvi			2 pk
330	Jorma Pietikäinen-43	KV	14.07 Kaustinen			6-20 pim
330	Into Turvanen-40	PyPo	
	---30---	


	pituus-63
731	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	28.07 Haapajärvi 		1 kv	
720	Veli Ranta-Ojala-42	KU	29.09 Rauma		PB	1 semin	
699	Mikko Haapala-37	KU	30.07 Göteborg		PB	D PM	
679	Arvo Riittinen-41	HK	23.06 Nivala     	PB	2 ka	
677	Tauno Ojalehto-38	NU	09.06 Nivala		PB	1 alues
673	Juhani Kolppanen-43	KV	07.08 Kokkola			2 alue-f	
670	Leevi Hietala-40	AV	09.06 Ylivieska		PB	1 alues	
666	Paavo Tervonen-34	SL	26.07 Sotkamo			2 OAJ
663	Pekka Ojala-43		KaJu	13.07 Kaustinen			1-20 pim	
660	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	07.08 Kokkola			3 alue-f	
	---10---							
658	Seppo Orilähde-45	PyPo	24.09 Pyhäjärvi		PB	1 koulu	
651	Into Turvanen-40	PyPo	28.09 Pyhäjärvi         	D pim	
647	Alpo Aho-41		RP	03.06 Reisjärvi			1 pk	
647	Jorma Mattila-40	LK	03.06 Reisjärvi		PB	2 pk	
646	Timo Nikula-41		KT	20.07 Kokkola		PB	5 pim	
645	Lauri Runnakko-42	KTU	21.07 Kalajoki			2 ka
645	Pentti Kahma-43		AV	28.09 Pyhäjärvi			D-20 pim				
641	Heikki Kauppinen-33	KV	14.07 Kokkola			2 so				
641	Timo-J Virkkala-43	KP-V	13.07 Kaustinen		PB	2-20 pim	
641	Mauri Myllymäki-46	KaJu	25.08 Rautio			1-17 pk
	---20---	
640	Olli Peltoniemi-46	KV	28.08 Kokkola		PB	D-17 pk						
638	Osmo Jämsä-43		TU	04.07 Nivala			1-20	
637	Pentti Eski-43		KoJy	02.06 Alajärvi			3-20 ka					
637	Pauli Haavisto-42	PyPo	15.09 Pyhäjärvi			2
635	Tor Prest-40		KV	22.09 Kokkola			5 ka	
633	Toivo Hautala		NU	12.09 Nivala			2 pk	
633	Harri Niemelä-44	LV	09.06 Himanka			3 alues	
630	Jukka Nikula-44		KT	16.06 Kokkola			3 kv	
629	Seppo Puroaho		Athlos	14.08 Vaasa			1 so


	kolmilikka-63
14.61	Pekka Ojala-43		KaJu	21.07 Kokkola			1 pim	
14.47	Veli Ranta-Ojala-42	KU	21.07 Kokkola			2 pim	
13.94	Mikko Haapala-37	KU	25.08 Kuhmo			2 ka	
13.92	Leevi Hietala-40	AV	09.06 Ylivieska			1 alues	
13.67	Pentti Puusaari-43	HU	13.06 Kannus			2 pk	
13.63	Leo Lassila-34		KT		
13.44	Pentti Mylykangas-38	KP-V	26.06 Perho			1 pk	
13.34	Kalervo Peltonen-41	PK	25.08 Perho			1 pk				
13.23	Kari Isokangas-44	KV	21-22.9 Lohja			5 SaKu		
13.19	Valde Kalliokoski-43	HT	12.09 Kaustinen			1 pk	
	---10---			
13.18	Raimo Norppa-34		KV	07.08 Kokkola			3 alue-f	
13.11	Alpo Aho-41		RP	09.06 Reisjärvi			1 alues	
13.06	Heikki Koivisto-43	EE	18.08 Sievi			1 pk	
13.04	Pauli Haavisto-42	PyPo	21.08 Kärsämäki			2 so	
13.01	Arvo Hellman		TU	09.06 Himanka			4 alues	
13.00	Eero Savela		HK	30.05 Haapajärvi		1 pk		
12,98	Veikko Hietamäki	YR	14.07 Kokkola			3 pim TUL	
12.98	Matti Pokela-47		AV	12.09 Nivala			2-17 po	
12.94	Kauko Linna-42		PK	04.08 Perho			3 pk	
12.89	Simo Töyrä-44		VetU	03.06 Patana			2 alues
	---20---
12.87	Jorma Kumpumäki-41	NU	01.06 Nivala			2 pk	
12.86	Toivo Hautala		NU	25.08 Nivala			2 ka	
12.82	Jorma Mattila-40	LK	09.06 Reisjärvi			2 alues


	kuula-63
14.97	Manu Paavola-35		RP	16.06 Pyhäjärvi		PB	1 ka	
14.53	Oiva Junno-39		NU	25.08 Nivala			1 ka	
14.49	Antero Niskala-38	AV	15.08 Alavieska			1 pk		
14.46	Antti Kahma-39		AV	09.07 Alavieska			1 pk	
14.44	Aarre Keski-Rekilä-40	KU	13.06 Kannus			1 pk	
14.35	Valde Anttila-35	KP-V	03.10 Viikki			1 opisto	
14.23	Pentti Kahma-43		AV	04.09 Alavieska			1-20 pk	
13.99	Heino Hanhikoski-37	KP-V	22.09 Kokkola		PB	3 ka 	
13.92	Arto Niemelä-42		LV	15.09 Himanka			1 pk	
13.63	Kalevi Lauri		HU	14.07 Himanka		PB	1 pk 	
	---10---			
13.49	Eero Kärkkäinen-32	PyPo	14.07 Pyhäjärvi			1 pk	
13.48	Klaus Kiviniemi-41	KV	02.07 Kokkola		PB	1 pk	
13.43	Into Turvanen-40	PyPo	28.09 Pyhäjärvi			D pim	
13.25	Arvo Riittinen-41	HK	16.07 Haapajärvi		1 pk	
13.20	Eero Linna-32		PK	26.06 Perho		PB	2 pk	
13.19	Aaro Pesonen-33		PyPo	25.08 Harjavalta		2 outok	
13.08	Valio Liedes-30		HT	05.07 Halsua			2 pk 	
13.03	Tauno Ruotsala-37	KoJy	18.09 Kokkola			1 kunta	
13.02	Lauri Laihorinne-24	KV	14.07 Kokkola			2 so				
13.01	Aarne Ollikkala-29	KU	09.07 Kannus			1 pk	
	---20---			
13.01	Arto Isokääntä-44	AV	19.09 Alavieska			2-20 pk	


	kiekko-63
45.07	Tapani Kujala-37	HT	11.07 Kaustinen			1 pk		
44.52	Pentti Kahma-43		AV	11.08 Kuopio			3-20 SM		
43.92	Lauri Laihorinne-24	KV	07.08 Kokkola			1 alue-f		
43.51	Arto Kaustinen-36	KP-V	07.08 Kokkola			3 alue-f		
43.06	Tapio Kujala-37		HT	11.07 Kaustinen			2 pk		
42.96	Antti Kahma-39		AV	14.07 Nivala			3 ka		
42.37	Eero Linna-32		PK	05.07 Halsua			2 pk		
41.78	Valde Anttila-35	KP-V	03.10 Viikki			1 opisto		
41.17	Heino Hanhikoski-37	KP-V	25.09 Kaustinen		PB	D pk		
41.06	Aarne Ollikkala-29	KU	09.07 Kannus			1 pk		
	--10--					
41.03	Oiva Junno-39		NU	14.07 Nivala			4 ka		
40.08	Lenni Huuki-35		KU	08.09 Kannus			1 pitäj-m					
39.42	Kalervo Kujala-41	HT	05.07 Halsua			4 pk
39,26	Taisto Siipo		KaRi	22.09 Ykspihlaja		1 ka
38.03	Antero Niskala-38	AV	15.08 Alavieska			2 pk
38.01	Kalevi Lauri		HU	14.07 Himanka			1 pk
37.81	Jouko Alajoki-44	KaJu	11.08 Kalajoki			1 pk	
37.58	Arto Niemelä-42		LV	15.09 Himanka			2 pk			
37.54	Valde Kalliokoski-43	HT	18.08 Kaustinen			1-20 pk
37.24	Veikko Pesonen-31	PyPo	09.06 Nivala			1 alues
	--20--
36.88	Martti Laihorinne-31	KV	05.06 Kokkola			2 alues
		

	moukari-63
55.47	Klaus Kiviniemi-41	KV	20.07 Kokkola			1 pim	
55.28	Antero Niskala-38	AV	19.09 Alavieska			1 pk	
53.70	Eero Niskala-31		AV	19.09 Alavieska			2 pk	
49.91	Leo Finnilä-43		HK	09.06 Nivala			1 alues		
49.90	Veikko Jutila-38	AV	04.09 Alavieska			2 pk	
49.16	Reijo Paavolainen-36	KV	11.09 Kokkola			1 pk	
48.07	Heino Hanhikoski-37	KP-V	26.06 Kokkola			2 pk	
47.73	Pekka Huttunen-41	HK	25.08 Nivala			2 ka	
47.03	Aarne Hedetniemi-41	HK	25.08 Nivala			3 ka	
46.73	Esko Häkkinen-43	HK	26.07 Kokkola			2 PV	
	---10---			
45.60	Heimo Somero-44		YK	22.09 Nivala			2-20 po	
45.44	Pentti Pöyhönen-37	VetU	30.06 Veteli			4 ka	
44.82	Heimo Polvi		YK	09.06 Ylivieska			5 alues	
42.20	Timo Pyörret-41		AV	19.09 Alavieska			3 pk	
41.81	Pentti Kahma-43		AV	14.07 Kaustinen			2-20 pim	
40.40	Eero Jutila-43		AV	15.08 Alavieska			3 pk	
40.05	Arto Kaustinen-36	KP-V	03.06 Patana			2 alues
39.03	Paavo Nevasaari-35	NU	09.06 Nivala			2 alues
38.09	Timo Kopakkala-43	YK	28.08 Ylivieska			3-20 pk
37.92	Leo Mikkola		YK	14.07 Kaustinen			4-20 pim
	---20---	


	keihäs-63
69.20	Klaus Kiviniemi-41	KV	14.08 Kokkola			1 pk				
68.32	Oiva Junno-39		NU	19.08 Karhula			6 smB	
67.03	Arvo Salmela-37		KV	21.07 Kokkola			1 pim	
65.20	Veikko Pesonen-31	PyPo	24.07 Pyhäjärvi			1 pk	
64.50	Jouko Väyrynen-41	KV	07.08 Kokkola			2 alue-f	
62.56	Aaro Pesonen-33		PyPo	09.06 Nivala			1 alues	
62.37	Aarto Kuorikoski-40	KT	21.07 Kokkola			4 pim	
62.08	Leo Finnilä-43		HK		
60.14	Kosti Nahkala-43	AV		
59.51	Pauli Haavisto-42	PyPo	14.08 Pyhäjärvi			2 pk 	
	---10---			
58.83	Mikko Haapala-37	KU	17.07 Helsinki			D Pohjola-Balkan
57.84	Esko Tuoriniemi-38	PyPo	27.08 Pyhäjärvi			1
57.70	Eero Tikka-42		PyPo	14.08 Pyhäjärvi			3 pk
56.60	Olavi Järvelä-40	HU	14.07 Himanka			3 pk
56.18	Tapio Rauma-37		VetU	03.06 Veteli			1 alues
55.55	Pentti Rajala		KV	18.08 Sievi			2 pk
55.47	Sakari Rahko-43		KaJu	22.06 Alavieska			4 kv	
55.18	Olli Tuikka-41		LK	04.09 Rahe			2 semin
54,97	Eero Jylli-42		AV	(18.9) Lohtaja			1 pk		
54,90	Eino Määttä		PyPo	24.07 Pyhäjärvi			4 pk
	---20---

<

					1962	

	100m-62
10,9	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	24.06 Nivala			3 ka	
10,9	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	04.07 Kaustinen			1 pk	
11,0	Paavo Leskinen-42	Athlos	03.06 Pietarsaari		1 ka
11,0	Mauno Niemelä-36	NU	24.06 Nivala			4 ka	
11,0	Heikki Kauppinen-33	KV	12.08 Vihanti			3 ka	
11,1	Voitto Pölkki-43	PK	03.06 Perho			1 pk	
11,1	Juhani Kolppanen-43	KV	22.08 Kokkola			1 pk 	
11,2	Erkki Vistiaho-40	KaKu	03.06 Kaustinen   		1 pk	w	
11,2	Tarmo Känsälä-46	KP-V	03.06 Kaustinen   		2 pk	w	
11,3	Matti Joensuu-31	KaJu	22.06 Kalajoki			2 ka	
	---10---
11,3	Olavi Niemelä-34	NU	10.07 Ylivieska			3 pk				
11,3	Markku Kahma-32		AV	22.07 Kaarlela			2 ka	
11,3	Tauno Ojalehto-38	NU	29.07 Alavieska			1 pk 
11,4	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	03.06 Kaustinen			3 pk	w
11,4	Mauno Ojalehto-40	NU	08.07 Pyhäjärvi			3 ka
11,4	Seppo Orilähde-45	PyPo	08.07 Haapajärvi		1-17 pim
11,4	Eero Paananen-33	HR	22.07 Kalajoki			4 ka
11,4	Arvo Riittinen-41	HK	09.09 Haapajärvi		2 ka
11,4	Erkki Niemelä-43	KU	30.09 Eskola			1 kunta


	200m-62
22,3	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	24.06 Saarijärvi		2 ka	
22,8	Paavo Leskinen-42	Athlos	15.07 Jurva			1 pim TUL
22,8	Olavi Niemelä-34	NU	08.07 Pattijoki			3 ka		
22,9	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	17.06 Iisalmi		
22,9	Markku Kahma-32		AV	14.07 Nivala			1 pim	
23,0	Juhani Kolppanen-43	KV	26.08 Kokkola			2-20 ka	
23,2	Mauno Niemelä-36	NU	14.07 Nivala			2 pim	
23,3	Eino Hosio-38		NU	14.07 Nivala			4 pim	
23,4	Seppo Orilähde-45	PyPo	14.07 Nivala			5 pim	
23,4	Voitto Pölkki-43	PK	10.06 Perho			2 alues
	---10---	
23,5	Heikki Kauppinen-33	KV	14.07 Nivala			6 pim	
23,7	Pentti Niemelä-41	NU	15.08 Nivala			2 pk	
23,8	Mauno Ojalehto-40	NU	10.06 Haapajärvi		1 alues
23,8	Eero Paananen-33	HR	15.07 Jurva			2 pim TUL	
23,8	Erkki Vistiaho-40	KaKu	12.08 Kälviä			2 ka	
23,8	Antero Lipponen-38	HK	15.08 Nivala			3 pk
23,9	Kalevi Jyrkkä-42	KV	07.07 Kalajoki			3-20 pim	
23,9	Jukka Nikula-44		KT	07.08 Kälviä			3 pk 	


	400m-62
49,8	Erkki Niemelä-43	KU	11.08 Helsinki			2-20 SM	
49,9	Tor Prest-40		KaKu	19.08 Tikkurila			1 smB	
50,3	Eino Hosio-38		NU	23.08 Oulu		PB	3 kv	
50,6	Markku Kahma-32		AV	10.08 Oulu			4 polis	
50,7	Olavi Niemelä-34	NU	15.07 Nivala			4 pim	
51,0	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	30.09 Kaustinen			1 pk	
51,1	Samuli Roimela-34	KV	24.08 Vaasa			2 ka	
51,4	Pentti Niemelä-41	NU	15.07 Nivala			5 pim	
51,5	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	16.09 Äänekoski		PB	2-20 po	
51,6	Kauno Palola-37		NU	15.07 Nivala			6 pim	
	---10---			
52,7	Jukka Autio-38		PyPo	09.09 Pyhäjärvi			1 kunta	
52,8	Mauri Pussinen-39	KV	04.07 Kokkola			2 pk	
52,9	Kalevi Jyrkkä-42	KV	11.06 Kokkola			2-20 kv	
53,1	Antero Lipponen-38	HK	27.06 Haapajärvi		1 pk	
53,2	Voitto Salminen-34	KaKu	08.07 Kokkola			2 PTL
53,3	Seppo Orilähde-45	PyPo		
53,5	Altti Pikkukangas-37	KV	06.06 Kokkola			2 pk
53,6	Uolevi Palola-39	NU	18.07 Nivala			1 pk
53,8	Antero Savola-37	NU	24.06 Nivala			4 ka


	800m-62
1.51,2	Samuli Roimela-34	KV		07.10 Turku			3 kv	
1.52,8	Erkki Niemelä-43	KU		25.08 Norrköping, SWE		2-20 mo	
1.57,0	Jaakko Puukangas-36	KT		27.06 Kälviä			2 pk	
1.57,4	Tor Prest-40		KaKu		27.06 Kälviä			3 pk	
1.58,0	Jukka Autio-38		PyPo		20.06 Oulu				
1.58,0	Antero Lipponen-38	HK		29.07 Pyhäjärvi			1 	
1.58,1	Leimo Peltoniemi-42	KP-V		22.07 Kaarlela		PB	7 ka				
1.58,4	Altti Pikkukangas-37	TU		22.07 Kaarlela			8 ka	
1.58,6	Kauno Palola-37		NU		20.06 Oulu	
1.58,6	Olavi Niemelä-34	NU		16.09 Ylivieska			3 pk	
	---10---					
1.59,8	Paavo Peltola-35	KT		27.06 Kälviä			5 pk	
	--												
2.02,3	Mikko Ala-leppilampi-43	KV		22.08 Ylivieska			1 pk	
2.02,8	Jaakko Torppa-44	VetU		23.06 Veteli			2 ka 	
2.03,8	Juha Takala-38		TU		23.09 Kannus			3 ka


	1500m-62
3.52,2	Samuli Roimela-34	KV		
3.58,8	Jouko Kuha-39		KV	31.07 Kokkola			2 pk 	
4.01,9	Mikko Ala-leppilampi-43	KV	01.07 Vimpeli			3 ka	
4.01,9	Jaakko Puukangas-36	KT	15.07 Nivala			2 pim	
4.06,0	Juhani Ojala-38		KaJu	08.07 Oulainen			2	
4.06,4	Paavo Peltola-35	KT	29.07 Kälviä			1 pk 	
4.08,5	Antero Lipponen-38	HK	10.06 Haapajärvi		1 alues	
4.08,5	Jukka Autio-38		PyPo	10.06 Haapajärvi		2 alues	
4.08,7	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	11.08 Helsinki		PB	7-20 SM	
4.09,4	Jaakko Torppa-44	VetU	03.06 Kaustinen			2 pk	
	---10---			
4.11,9	Erkki Niemelä-43	KU	12.06 Kannus			1 alues	
4.12,2	Oavi Saarikettu-39	KP-V	26.07 Kaustinen			1 alue-f
4.12,8	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	09.09 Pyhäjärvi			1 kunta
4.13,1	Simo Nikula-35		KP-V	26.07 Kaustinen			3 alue-f
4.14,6	Mauri Kangas-34		KT	19.08 Lestijärvi		1 pk
4.15,5	Antti Virkkala-44	VetU	29.07 Veteli			3 ka
	

	3000m-62
8.26,0	Jouko Kuha-39		KV	06.07 Helsinki			6 kv	
8.27,4	Samuli Roimela-34	KV	23.08 Oulu			2 kv	
8.37,6	Mikko Ala-leppilampi-43	KV	27.06 Kälviä			1 pk	
8.39,4	Paavo Peltola-35	KT	10.06 Pietarsaari	PB	1 ka	
8.53,8	Jaakko Puukangas-36	KT	05.08 Kaustinen			2 ka	
8.54,8	Jaakko Torppa-44	VetU	11.07 Patana			1 pk	
8.58,0	Jukka Koivumäki-30	VetU	11.07 Patana			2 pk	
9.01,4	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	08.07 Pyhäjärvi			2 ka	
9.02,0	Olavi Saarikettu-39	KP-V	29.07 Liminka			1 ka	
9.02,2	Juhani Ojala-38		KaJu	23.08 Oulu			7 kv	
	---10---			
9.03,4	Matti Tyynelä-37	VetU	06.06 Veteli			1 pk	


	5000m-62
14.30,4	Samuli Roimela-34	KV	23.09 Varkaus		PB	1 ka
14.34,0	Jouko Kuha-39		KV	23.09 Varkaus			4 ka	
15.11,8	Mikko Ala-leppilampi-43	KV	12.08 Helsinki			2-20 SM	
15.13,2	Olavi Saarikettu-39	KP-V	26.07 Kaustinen			1 alue-f	
15.14,0	Paavo Peltola-35	KT	22.07 Ylivieska		PB	1 ka	
15.28,2	Jukka Koivumäki-30	VetU	10.06 Kaustinen			2 alues  	
15.28,4	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	14.07 Nivala			4 pim	
15.50,9	Antti Rautio-38		TU	22.07 Ylivieska			3 ka	
15.54,8	Juhani Ojala-38		KaJu	22.06 Kalajoki			2 ka	
15.57,2	Jaakko Torppa-44	VetU		
	---10---			
16.01,6	Veikko Pesonen-39	HK	10.06 Haapajärvi		2 alues	
16.04,8	Aarne Vaitiniemi-23	NU	22.06 Kalajoki			3 ka	
16.12,7	Pentti Kouvolainen-41	PyPo	10.06 Haapajärvi		3 alues	
16.24,0	Alpo Tyynelä-37		PK	10.06 Perho			3 alues
16.25,2	Matti Tyynelä-37	VetU	24.06 Veteli			2 ka		
16.27,0	Tuomo Saari		RP	14.07 Nivala			6 pim			
16.27,9	Kauko Jokisalo-41	YR	15.07 Jurva			1 pim TUL			
16.31,8	Matti Peltola-41	KP-V	23.09 Kaustinen			1 pk	
16.39,8	Martti Järvelä-44	KV	21.10 Kokkola			1-20 pk	
16.41,0	Ahti Oikari-44		AV	26.07 Kaustinen			2 alue-f	
	---20---			


	10000m-62
30.55,2	Jouko Kuha-39		KV	21.10 Kokkola			1 pk	
31.30,6	Jukka Koivumäki-30	VetU	02.09 Raahe			1 po	
31.39,8	Olavi Saarikettu-39	KP-V	19.08 Tikkurila		PB	5 smB	
31.42,0	Samuli Roimela-34	KV	21.10 Kokkola			2 pk	
31.53,2	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	02.09 Raahe			2 po	
32.48,0	Mikko Ala-leppilampi-43	KV	21.10 Kokkola			3 pk	
33.22,2	Antti Rautio-38		TU	15.07 Nivala			3 pim	
33.38,0	Paavo Saari-41		KaKu	21.10 Kokkola			4 pk	
33.59,8	Paavo Peltola-35	KT		
34.10,4	Mauri Kangas-34		KT	09.09 Lapua			12 Vaasa-10		
	---10---			
34.13,2	Rauno Kotkajuuri-41	KT		


	25000m-62   
1.25,05	Jukka Koivumäki-30	VetU	16.09 Ylivieska			2 ka
1.25.30	Olavi Saarikettu-39	KP-V	23.08 Oulu			1 kv
1.25,30	Aarne Vaitiniemi-23	NU	26.08 Nivala			1 ka	
1.33,54	Paavo Peltola-35
1.34,13	Kauko Jokisalo-41	YR	29.09 Vaasa			1 pim TUL
1.38.28	Matti Hyrsky-38		KTU	29.09 Vaasa			2 pim TUL

vahvistamaton
1.24.22	Aarne Vaitiniemi-23	NU	13.08 Pihtipudas		1 ka	


	110m aidat-62
15,4	Mikko Haapala-37	KU	08.07 Tornio			1 kv	
15,4	Markku Kahma-32		AV	02.09 Raahe			3 po	
16,0	Mauno Niemelä-36	NU	13.09 Nivala			D pk	
16,4	Seppo Orilähde-45	PyPo	15.07 Nivala			2 pim	
16,6	Juho Tuomisto-43	KV	19.08 Kaustinen			1 pk	
17,0	Olavi Niemelä-34	NU	13.09 Nivala			D pk	
17,3	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	19.08 Kaustinen			2 pk	
17,6	Antti Kahma-39		AV	12.08 Alavieska			D pim	
17,8	Leo Kärjä-41		KaJu	15.07 Nivala			5 pim	
17,8	Pentti Myllykangas-38	KP-V	19.08 Kaustinen			3 pk	
	---10---			
18,0	Jukka Autio-38		PyPo	08.08 Pyhäjärvi			1 pk		
18,1	Raimo Norppa-34		KV	15.07 Nivala			6 pim	
18,2	Kari Varila-44		KP-V	19.08 Kaustinen			4 pk
18,2	Teemu Pesola-34		KP-V	19.08 Kaustinen			4 pk	
18,9	Pauli Haavisto-42	PyPo	12.08 Alavieska			D pim	


	200m aidat-62
26,2	Olavi Niemelä-34	NU	24.06 Nivala			2 ka	
26,2	Mauno Niemelä-36	NU	25.09 Nivala			1 pk  	
26,7	Kauno Palola-37		NU	08.07 Pyhäjärvi			1 ka	
26,8	Mauri Pussinen-39	KV	10.07 Ylivieska			2 pk	
26,8	Pekka Vuolle-41		KT	30.08 Kälviä			1 pk 	
27,0	Seppo Orilähde-45	PyPo		
27,0	Juha Takala-38		TU	27.09 Toholampi			1 pk	
27,0	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	23.09 Kaustinen		PB	1 pk	
27,1	Jukka Nikula-44		KT	30.08 Kälviä			2 pk	
27,7	Jukka Autio-38		PyPo	08.07 Pyhäjärvi			2 ka	
	---10---			
27,8	Pentti Niemelä-41	NU	10.07 Ylivieska			3 pk	
27,8	Antero Lipponen-38	HK		
27,9	Seppo Puroaho-44	Athlos	10.06 Lapua			1 TUL-piirijuhla
28,3	Matti Hantula-33	HK	09.09 Haapajärvi		2 ka		
28,4	Osmo Jämsä-43		TU	22.07 Toholampi			2 pk	
28,7	Asko Pesola-46		KP-V	05.08 Kaustinen			1-17 ka	


	400m aidat-62
54,8	Olavi Niemelä-34	NU	12.08 Vihanta			1 ka	
56,2	Leimo Peltoniemi-62	KP-V	12.08 Helsinki		PB	1h SM	
56,4	Kauno Palola-37		NU	22.07 Kaarlela			3 ka	
56,9	Jukka Autio-38		PyPo	14.07 Nivala			3 pim	
57,2	Markku Kahma-32		AV					
57,3	Tor Prest-40		KaKu	26.08 Kokkola			2 ka	
58,1	Mauri Pussinen-39	KV	26.08 Kokkola			3 ka	
58,3	Antero Lipponen-38	HK	12.08 Vihanta			3 ka	
58,8	Antti Virkkala-44	VetU	10.06 Perho		PB	2 alues	
59,4	Juha Takala-38		TU	11.09 Kälviä			1 pk 	
	---10---						
59,5	Voitto Salminen-34	KaKu	12.08 Kälviä			2 ka	
59,6	Pentti Niemelä-41	NU	22.07 Ylivieska			2 ka	
59,6	Jouko Kuha-39		KV	12.08 Kälviä			3 ka	
59,6	Pekka Vuolle-41		KT	11.09 Kälviä			3 pk 	
60,0	Heikki Pesonen-43	NU	22.07 Ylivieska				
60,0	Mikko Alaleppilampi-43	KV	11.09 Kälviä			4 pk	
60,2	Seppo Orilähde-45	PyPo	27.06 Pyhäjärvi			2 pk	
61,9	Erkki Niemelä-43	KU	12.06 Kannus			1 alues	
62,4	Paavo Hietaniemi-41	PK	10.06 Perho			3 alues	
63,1	Juho Tuomisto-43	KV					
	---20---


	3000m esteet-62
8.54,0	Jouko Kuha-39		KV	07.10 Turku			2 ka	
9.13,8	Mikko Ala-leppilampi-43	KV	19.08 Tikkurila			3 smB	
9.49,8	Olavi Saarikettu-39	KP-V	01.07 Alavieska			1 kv	
10.00,8	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	26.08 Nivala			1 ka	
10.10,0	Pentti Kouvolainen-41	PyPo	15.07 Nivala			2 pim	
10.18,6	Mauri Kangas-34		KT	15.07 Nivala			3 pim	
10.30,6	Martti Järvelä-44	KV	15.07 Nivala			4 pim	


	korkeus-62
194	Mikko Haapala-37	KU	16.06 Gera			D mo
190	Pentti Vilhu-35		NU	24.06 Nivala			1 ka
183	Juhani Kolppanen-43	KV	11.06 Kokkola		PB	1-20 kv
180	Taavi Uusitalo		NU	24.06 Nivala			4 ka
180	Aulis Hautala-36	KV	08.07 Kokkola			1 PTL
175	Paavo Kviinilä		HT	27.05 Halsua			1 pk 
175	Reijo Paavolainen-36	KV	14.07 Nivala			4 pim
175	Jorma Mattila-40	LK	19.08 Lestijärvi		1 pk			
175	Antti Kahma-39		AV	11.08 Alavieska			D pim
173	Matti Peltoniemi-45	KP-V	05.08 Kaustinen			1-17 ka
	---10---
172	Esa Korhonen-44		KV	26.09 Kokkola			1-20 pk
171	Reijo Torvikoski-41	RP	12.08 Reisjärvi			1 kunta 
171	Harri Niemelä-44	LV	06.09 Lohtaja			1-20
171	Arvo Riittinen-41	HK	09.09 Kannus
170	Valde Kalliokoski-43	HT	27.05 Halsua			2 pk
170	Kalevi Sipilä-42	RK	11.06 Kokkola			2-20 kv
170	Jouko Alajoki-44	KaJu	05.08 Alavieska			2 ka			
170	Pentti Kahma-43		AV	11.08 Alavieska			D-20 pim
170	Jukka Klapuri-42	KV	20.09 Kokkola			2-17+ koulu
170	Esa Sammallahti-45	KaJu	30.09 Alavieska		PB	1-17 pk
	---20---

	
		seiväs-62
415	Jouko Mäki-Petäjä-40	KU	15.07 Nivala			1 pim		
410	Mikko Haapala-37	KU	08.07 Tornio			1 kv	
405	Reino Uutela-33		KV	31.07 Kokkola			1 pk  	
390	Juhani Melender-41	KaKu	25.07 Kokkola			3 pk					
383	Arvo Riittinen-41	HK	09.09 Haapajärvi		2 ka		
380	Kalevi Hannila-36	KaKu	04.07 Kokkola			2 pk					
370	Markku Kahma-32		AV	17.06 Gera, DDR			D mo	
361	Juhani Tokola-45	KU	04.07 Kannus			2 pk	
360	Esa Anias-41		AV	10.06 Kalajoki			1 alues		
350	Antti Kahma-39		AV	12.08 Alavieska			D pim
	---10---				
350	Risto Niemelä-46	NU	12.09 Nivala			1-17 pk
345	Kalevi Lampela-45	PK	08.07 Haapajärvi		2-17 pim 			
345	Juhani Kankainen-44	KV	
342	Raimo Hautamäki-38	KT	29.07 Kälviä			1 pk		
342	Aarno Tuomikoski	YK	15.08 Nivala			2 pk	
340	Aulis Hautala-36	KV	08.06 Darmsatdt			3 so			
340	Esa Sammallahti-45	KaJ	05.08 Alavieska			1-17 ka	
340	Veli Honkela-40		KaJu	10.06 Kalajoki			2 alues		
340	Tapio Timonen		YK	10.06 Kalajoki			3 alues	
338	Reijo Hautamäki-43	KT	14.08 Kälviä			2 pk		
	---20---
337	Mauno Niemelä-36	NU	13.09 Nivala			D pk		


	pituus-62
729	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	21.10 Kokkola			1 pk	
690	Juhani Kolppanen-43	KV	26.08 Kokkola		PB	2 ka	
683	Veli Ranta-Ojala-42	KU	11.08 Helsinki			5-20 SM	
678	Mikko Haapala-37	KU	23.09 Kannus			2	
675	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	30.09 Kaustinen		PB	1 pk	
668	Mauno Niemelä-36	NU	16.09 Ylivieska			3 ka	
666	Paavo Tervonen-34	SL	26.09 Kokkola			1 OAJ	
662	Markku Kahma-32		AV	16.06 Gera			D mo		
648	Pentti Myllykangas-38	KP-V	12.09 Kaustinen			3 pk	
644	Mauri Pussinen-39	KV	21.10 Kokkola			2 pk	
	---10---			
643	Tor Prest-40		KV	05.09 Kaarlela			1 pitäj-m				
639	Pauli Haavisto-42	PyPo	07.10 Pyhäjärvi			1-20	
638	Pentti Eski		KoJy	07.07 Kalajoki			3-20 pim	
637	Tauno Ojalehto-38	NU	14.07 Nivala			5 pim	
635	Jukka Nikula-44		KT	25.07 Kokkola			1-20 	
633	Olli Peltoniemi-46	KV	20.09 Kokkola			1-17 koulu	
632	Pentti Vilhu-35		NU	22.06 Kalajoki			2 ka			
632	Seppo Orilähde-45	PyPo	07.10 Pyhäjärvi			2-20	
630	Mauno Ojalehto-40	NU	08.07 Pyhäjärvi			2 ka				
630	Heikki Kauppinen-33	KV	26.09 Kokkola			1 pk	
	---20---


	kolmiloikka-62
14.28	Veli Ranta-Ojala-42	KU	22.07 Ylivieska			1 ka	
14.20	Leo Lassila-34		KT	02.09 Raahe			4 po	
14.08	Pekka Ojala-43		KaJu	12.08 Vihanta			1-20	
14.05	Mikko Haapala-37	KU	26.08 Nivala			1 ka	
13.84	Leevi Hietala-40	AV	22.07 Ylivieska			4 ka	
13.75	Pentti Myllykangas-38	KP-V	05.08 Kaustinen		PB	1 ka	
13.52	Eero Prittinen-36	YK	10.07 Ylivieska			1 pk				
13.45	Mikko Kauppinen-41	HT	28.08 Raahe			2 semin	
13.37	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	30.09 Kaustinen			1 pk	
13.32	Pentti Puusaari-43	HU	08.07 Kalajoki			3-20 pim	
	---10---			
13.28	Mauno Ojalehto-40	NU	19.08 Nivala			1 pk	
13.20	Raimo Norppa-34		KV	15.07 Nivala			5 pim	
13.13	Arvo Riittinen-41	HK	10.06 Haapajärvi		1 alues	
13.13	Heikki Koivisto-43	EE	30.09 Eskola			1 kunta	
13.11	Mauri Mattila		YK	08.07 Pyhäjärvi			2 ka		
13.01	Eino Niskala-45		AV	05.09 Alavieska			1-17 pk	
12.97	Kauko Linna-42		PK	03.09 Perho			2 pk				
12.90	Kalevi Sipilä		RK	24.06 Eskola			1 	
12.89	Kyösti Ylitorvi-29	HU	25.07 Himanka			1 kunta
12.87	Pauli Haavisto-42	PyPo	10.06 Haapajärvi		2 alues
	---20---	
12.87	Pentti Eski-43		KoJy	24.06 Nivala			2-20 ka	
12.87	Keijo Penninkilampi	PK	04.07 Perho			1 pk 	


	kuula-62
17.13	Alpo Nisula-38		VetU	24.07 Hyvinkää			2 ka	
15.32	Markku Kahma-32		AV	05.09 Jyväskylä			1 ka	
15.30	Antero Niskala-38	AV	14.07 Nivala			2 pim	
14.76	Aarre Keski-Rekilä-40	KU	26.08 Kokkola			2 ka	
14.71	Manu Paavola-35		RP	10.08 Oulu			7 polis	
14.58	Antti Kahma-39		AV	10.06 Kalajoki			2 alues	
14.12	Sauli Viitala-33	KaJu	04.10 Oulainen			1 ope		
13.91	Oiva Junno-39		NU	14.07 Nivala			7 pim	
13.57	Armi Taipale-34		PK	10.06 Perho			1 alues	
13.55	Heino Hanhikoski-37	KP-V	05.08 Kaustinen			2 ka	
	---10---		
13.32	Kalevi Lauri		HU	25.07 Himanka			1 kunta	
13.27	Aaro Pesonen-33		PyPo	27.06 Pyhäjärvi			2 pk 	
13.22	Pentti Pöyhönen-37	VetU	26.08 Patana			1 pk	
13.17	Lenni Huuki-35		KU	12.06 Kannus			2 alues	
13,11	Arvo Kauranen		PyPo	08.07 Pyhäjärvi			2 ka
13.07	Klaus Kiviniemi-41	KaKu	17.09 Kokkola			1 pk 	
13.04	Valio Liedes-30		HT	27.05 Halsua			1 pk	
12.95	Risto Sorvoja-41	YK	25.07 Haapajärvi		2 pk 
12.95	Pentti Kahma-43		AV	05.08 Alavieska			3 ka
12.90	Tauno Ruotsala-39	KoJy	17.09 Kokkola			2 pk	
	---20---

vahvistamaton
14.16	Sauli Viitala-33	KaJu


	kiekko-62
50.35	Alpo Nisula-38		VetU	05.08 Kemi			2 kv	
47.92	Markku Kahma-32		AV	15.07 Nivala			1 pim	
46.35	Tapani Kujala-37	HT		
42.76	Lauri Laihorinne-24	KV	31.07 Kokkola			1 pk				
42.15	Risto Sorvoja-41	YK	12.07 Alavieska			2 pk	
41.85	Kalervo Kujala-41	HT		
41.77	Antti Kahma-39		AV	20.06 Alavieska			1 pk	
41.73	Tapio Kujala-37		HT	31.07 Kannus			1 pk				
40.58	Lenni Huuki-35		KU	04.07 Kannus			1 pk	
40.45	Pentti Kahma-43		AV	29.07 Alavieska			1-20 	
	--10--			
40.42	Aarne Ollikkala-29	KU	31.07 Kannus			3 pk	
39,80	Sauli Viitala-33	KaJu	04.10 Oulainen			1 ope			
39.65	Arto Kaustinen-36	KP-V	12.09 Kaustinen			1 pk 	
39.34	Oiva Junno-39		NU	09.09 Haapavesi			3 ka
39.05	Antero Niskala-38	AV	20.06 Alavieska			2 pk
38.90	Pentti Pöyhönen-37	VetU	05.08 Kaustinen			4 ka
38.46	Heino Hanhikoski-37	KP-V	05.08 Kaustinen			5 ka
38,31	Aaro Pesonen-33		PyPo	27.06 Pyhäjärvi			2 pk 	
37.51	Armi Taipale-34		PK	23.09 Perho			3 ka
37,05	Kalevi Lauri		HU	25.07 Himanka			1 kunta
	--20--
	

	moukari-62
59.50	Antero Niskala-38	AV	23.09 Ylivieska			1 pk 	
56.25	Klaus Kiviniemi-41	KaKu	26.09 Kokkola			1 pk	
55.44	Risto Sorvoja-41	YK	23.09 Ylivieska			2 pk	
54.02	Eero Niskala-31		AV	30.09 Alavieska			2 pk	
51.78	Kauko Heuru-36		RP	09.09 Haapajärvi		2 ka	
51.61	Pekka Huttunen-41	HK	10.06 Haapajärvi		1 alues	
50.92	Esko Häkkinen-43	HK	09.09 Haapajärvi		3 ka	
50.32	Reijo Paavolainen-36	KV	05.09 Kokkola			2 pk	
50.23	Leo Finnilä-43		HK	09.09 Haapajärvi		4 ka	
49.96	Veikko Jutila-38	AV	23.09 Ylivieska			3 pk
	---10---
45.45	Pentti Pöyhönen-37	VetU	29.07 Veteli			3 ka
43.60	Antti Kahma-39		AV	01.07 Alavieska			5 ka
42.69	Timo Pyörret-41		AV	10.06 Kalajoki			4 alues
	

	keihäs-62
69.83	Arvo Salmela-37		KV	26.08 Kokkola			1 ka	
69.60	Klaus Kiviniemi-41	KaKu	22.07 Kaarlela			2 ka	
64.27	Leo Finnilä-43		HK	11.08 Helsinki			3-20 SM	
62.97	Jouko Hassinen-38	KT	26.08 Kokkola			2 ka	
62.90	Veikko Pesonen-31	PyPo		
61.64	Oiva Junno-39		NU	22.07 Ylivieska			2 ka	
61.50	Olavi Järvelä-40	YK	10.07 Ylivieska			1 pk	
61.20	Juhani Peura-35		RP	01.07 Reisjärvi			1 pk	
58.37	Markku Kahma-32		AV		
57.72	Kosti Nahkala-43	AV	16.09 Äänekoski			2-20 po	
	---10---
57.29	Pauli Haavisto-42	PyPo
57.01	Veli Honkela-40		KaJu	10.07 Ylivieska			2 pk
56.79	Paavo Kyllönen		PyPo	08.07 Kalajoki			2-20 pim
56.43	Sakari Rahko		KaJu	08.07 Kalajoki			3-20 pim



					1961	

	100m-1961
10,8	Paavo Leskinen-42	Athlos	10.09 Pietarsaari	PB	1 ka
10,9	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	23.08 Ylivieska			1 pk	
11,1	Matti Joensuu-31	KaJu	23.06 Kalajoki			3 ka	
11,1	Heikki Kauppinen-33	KV	09.08 Kokkola			1 pk	
11,1	Timo-J Virkkala-43	KP-V	23.07 Alavieska			2 pim	
11,1	Tauno Ojalehto-38	NU	10.10 Ylivieska			1 pk 	
11,2	Olavi Niemelä-34	NU	16.07 Lammi			2 ka
11,2	Voitto Pölkki-43	PK	17.09 Isokyrö			4 EPOU
11,2	Mauno Niemelä-36	NU				
11,3	Juhani Kolppanen-43	LV	16.08 Kaarlela			1 pk
	--10--
11,3	Paavo Tervonen-34	SL	16.08 Sievi			1 pk	
11,4	Mauri Pussinen-39	KV	14.06 Kokkola			1 pk		
11,4	Erkki Vistiaho-40	KaKu	09.08 Kokkola			2 pk	
11,4	Mauno Ojalehto-40	NU	10.10 Ylivieska			2 pk	
11,4	Antero Savola-37	NU	27.08 Nivala			5 ka	
11,4	Kalevi Jyrkkä-42	KV	30.07 Ylivieska			1-20 pim	
11,4	Markku Kahma-32		AV	26.08 Helsinki			D 	
11,4	Pentti Niemelä-41	NU	07.09 Raahe			2 semin
11,5	Arvo Riittinen-41	HK	08.06 Haapajärvi		1-20
11,5	Toivo Kumpumäki		NU	08.06 Haapajärvi		2-20
	--20--
11,5	Leo Kärjä-41		KaJu	02.07 Ylivieska			2 ka
11,5	Seppo Orilähde-45	PyPo	30.07 Kokkola			1-17 pim
11,5	Kalevi Aksela-38	KT	09.08 Kaustinen		PB	1 pk
11,5	Vesa Niskanen-36	HK	13.08 Haapajärvi		2 pk
11,5	Raimo Norppa-34		KV	29.08 Kälviä			2 pk


	200m-61
22,5	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	22.07 Alavieska			1 pim	
22,8	Timo-J Virkkala-43	KP-V	22.07 Alavieska			2 pim	
22,9	Olavi Niemelä-34	NU	06.09 Nivala			1 pk	
23,0	Markku Kahma-32		AV	22.07 Alavieska			3 pim	
23,1	Mauno Niemelä-36	NU	06.09 Nivala			2 pk	
23,2	Antero Savola-37	NU	22.07 Alavieska			4 pim	
23,3	Mauri Pussinen-39	KV	22.07 Alavieska			5 pim	
23,4	Heikki Kauppinen-33	KaKu	22.07 Alavieska			6 pim  	
23,5	Tauno Ojalehto-38	NU	06.09 Nivala			3 pk	
23,6	Pentti Niemelä-41	NU	20.08 Vihanti			2-20 ka	
	---10---			
23,8	Kalevi Jyrkkä-42	KV	29.09 Kokkola			1-17+ koulu	
23,9	Raimo Norppa-34		KV	05.07 Kokkola			2 pk	
23,9	Mikko Haapala-37	KU	10.09 Haapajärvi		3 ka	
24,0	Erkki Vistiaho-40	KaKu	03.08 Kokkola			1 pk	
24,0	Juhani Kolppanen-43	LV	11.06 Kokkola			3-20 kv	
24,0	Seppo Orilähde-45	PyPo	13.09 Pyhäjärvi			1 pk	
24,0	Erkki Niemelä-43	KU	
24,0	Pekka Siikaniva		PyPo	05.07 Kaustinen			3 alue-f	
24,1	Reijo Känsäkoski-39	KP-V	11.06 Kaustinen			2 alues
	

	400m-61
50,3	Markku Kahma-32		AV	21.09 Porvoo		PB	2 polSM	
50,5	Olavi Niemelä-34	NU	08.08 Kil, SWE			1 kv	
50,5	Erkki Niemelä-43	KU	27.08 Nivala			1 ka	
51,0	Samuli Roimela-34	KV	12.07 Kokkola			1r1 pk	
51,4	Pentti Niemelä-41	NU	23.07 Alavieska			1 pim	
51,6	Antero Savola-37	NU	09.08 Kil, SWE			4 kv	
51,8	Altti Pikkukangas-37	TU	12.07 Kokkola			2r1 pk	
52,2	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	12.07 Kokkola			1r2 pk	
52,3	Jaakko Puukangas-36	KT	07.07 Kälviä			2 pk	
52,3	Kalevi Jyrkkä-42	KV	12.07 Kokkola			3r1 pk	
	---10---			
52,5	Voitto Salminen-34	KaKu	30.07 Vaasa			3 PTL	
52,5	Uolevi Palola-39	NU	09.07 Nivala			4 ka	
52,7	Mauno Niemelä-36	NU	20.08 Vihanti			1 ka	
52,7	Tor Prest-40		KaKu	14.09 Kaarlela			2 luok-k	
52,8	Kauno Palola-37		NU	20.09 Ylivieska			2 pk			  	
52,9	Raimo Norppa-34		KV	12.07 Kokkola			2r2 pk	
53,0	Heikki Kauppinen-33	KaKu	12.07 Kokkola			3r2 pk	
53,5	Veikko Kaitola-36	TU	02.07 Ylivieska			1 ka
53,5	Yrjö Kerttula-41	KaKu	13.09 Kokkola			3 pk	


	800m-61
1.53,1	Samuli Roimela-34	KV		05.08 Arvika			1 po	
1.55,7	Altti Pikkukangas-37	TU		02.07 Kälviä		PB	2 ka	
1.56,7	Kauno Palola-37		NU		16.07 Haapajärvi		2 ka	
1.56,8	Jaakko Puukangas-36	KT		16.07 Toholampi			2 ka	
1.57,5	Voitto Salminen-34	KaKu		16.07 Toholampi			3 ka	
1.58,0	Erkki Niemelä-43	KU		06.08 Turku			4-20 SM	
1.58,6	Paavo Peltola-35	KT		02.07 Kälviä			4 ka	
1.59,0	Jukka Autio-38		PyPo		02.07 Kinnula			2 ka	
1.59,7	Mikko Ala-Leppilampi-43	EE		06.09 Kokkola			1-20	
1.59,8	Pentti Niemelä-41	NU		08.08 Kil, SWE			2-20 kv  
	---10---
2.00,4	Paavo Saari-41		KaKu		16.07 Toholampi			5 ka	
2.00,8	Yrjö Kerttula-41	KaKu		11.06 Kokkola			11 kv	
2.00,9	Kauko Jokisalo-41	KV		06.09 Kokkola			2-20	
2.01,2	Kauko Puurula-36	RP		02.07 Reisjärvi			1 ka
2.01,3	Sulo Berg		RP		02.07 Reisjärvi			2 ka	
2.01,4	Antero Lipponen-38	HK		22.07 Alavieska			6 pim	
2.02,8	Reijo Raudaskoski	NU		09.07 Nivala			5 ka						
2.03,4	Rauno Kotkajuuri-41	KT		07.07 Kälviä			2-20 pk	


	1500m-61
3.52,4	Samuli Roimela-34	KV	18.08 Vaasa			3 kv	
4.00,1	Jaakko Puukangas-36	KT	23.07 Alavieska			2 pim	
4.02,1	Paavo Peltola-35	KT	09.08 Kokkola		PB	1 pk	
4.02,7	Mikko Ala-Leppilampi-43	EE	05.08 Turku			3-20 SM	
4.03,0	Juhani Ojala-38		KaJu	09.08 Kokkola			2 pk
4.03,1	Kauno Palola-37		NU	30.07 Vaasa			5 PTL		
4.05,6	Altti Pikkukangas-37	TU	23.07 Alavieska			3 pim	
4.05,7	Antero Lipponen-38	HK	10.08 Turku			3 PV   	
4.07,6	Paavo Saari-41		KaKu	05.08 Turku			5-20 SM	
4.07,8	Simo Nikula-35		KP-V	09.08 Kaustinen			1 pk	
	--10--			
4.09,8	Lasse Lehtimäki-42	KT	29.08 Kälviä			1 pk	
4.10,0	Rauno Kotkajuuri-41	KT	29.08 Kälviä			2 pk	
4.10,2	Mauri Kangas-34		KT	23.07 Alavieska			6 pim	
4.10,5	Jouko Kuha-39		KV	10.08 Turku			7 PV
4.10,8	Kalle Konttila-35	NU	06.09 Nivala			2 pk	
4.12,0	Olavi Saarikettu-39	KP-V	11.06 Kaustinen			1 alues 
4.12,8	Kauko Jokisalo-41	KV	09.08 Kokkola			3 pk
4.13,4	Sulo Berg		RP	08.06 Haapajärvi		1 pk
4.14,6	Jukka Autio-38		PyPo	23.07 Alavieska			7 pim	
4.15,0	Pentti Kouvolainen-41	PyPo	10.08 Turku			15 PV		
	--20--
4.15,1	Heikki Möttönen		PK	11.06 Kaustinen			2 alues


	3000m-61
8.36,2	Samuli Roimela-34	KV	06.09 Kokkola			1 pk	
8.42,4	Mikko Ala-Leppilampi-43	EE	06.08 Turku			6-20 SM	
8.49,0	Jaakko Puukangas-36	KT	06.09 Kokkola			2 pk	
8.50,0	Juhani Ojala-38		KaJu	16.07 Haapajärvi		2 ka	
8.50,4	Simo Nikula-35		KP-V	01.09 Vaasa		PB	1 ka	
8.53,2	Paavo Saari-41		KaKu	06.09 Kokkola			3 pk	
8.55,0	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	27.08 Nivala			1 ka	
9.01,4	Kauno Palola-37		NU	21.06 Ylivieska			1 pk	
9.06,4	Mauri Kangas-34		KT	27.08 Nivala			5 ka	
9.07,0	Rauno Kotkajuuri-41	KT	06.09 Kokkola			4 pk	
	---10---			
9.07,8	Sulo Berg		RP	21.06 Ylivieska			2 pk	
9.11,0	Lasse Lehtimäki-43	KT	06.09 Kokkola			5 pk	
9.13,4	Kalle Konttila-35	NU	16.07 Haapajärvi		4 ka	
9.15,4	Alpo Tyynelä-37		PK	07.06 Perho			2 pk	


	5000m-61
15.03,8	Jukka Koivumäki-30	VetU	08.08 Kil, SWE			1 kv	
15.13,6	Samuli Roimela-34	KV	10.09 Haapajärvi		1 ka	
15.15,8	Paavo Kotila-27		VetU	02.07 Kinnula			1 ka	
15.16,8	Olavi Saarikettu-39	KP-V	02.07 Kinnula			2 ka	
15.28,0	Simo Nikula-35		KP-V	10.09 Kaustinen		PB	1 ka	
15.29,6	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	10.09 Haapajärvi		3 ka	
15.36,2	Mauri Kangas-34		KT	01.10 Kälviä			1 pk	
16.01,0	Alpo Tyynelä-37		PK	09.07 Perho		PB	2 ka	
16.08,8	Matti Tyynelä-37	VetU	09.07 Perho			3 ka	
16.29,0	Erkki Manninen-32	KaJu	23.06 Kalajoki			3 ka	
	---10---


	10000m-61
31.13,0	Paavo Kotila-27		VetU	11.06 Kokkola			2 kv	
32.03,0	Jukka Koivumäki-30	VetU	11.06 Kokkola			3 kv	
32.21,6	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	11.06 Pyhäjärvi			1 alues	
32.49,6	Sakari Rintala-33	TU	11.06 Kokkola			5 kv	
32.55,6	Olavi Saarikettu-39	KP-V	05.07 Kaustinen			1 alue-f	
34.04,4	Matti Tyynelä-37	VetU	11.06 Kaustinen		PB	1 alues	
34.15,8	Elmeri Forss-26		KaJu	11.06 Alavieska			1 alues	
34.21,2	Pentti Kouvolainen-41	PyPo	11.06 Pyhäjärvi			2-alues	
34.32,4	Kauno Palola-37		NU	05.07 Kaustinen			2 alue-f	
34.38,6	Alpo Tyynelä-37		PK	11.06 Kaustinen			2 alues	
	---10---			
34.53,6	Erkki Oja		NU	05.07 Kaustinen			3 alue-f	
35.13,0	Matti Pynttäri-39	VetU	11.06 Kaustinen			3 alues	
35.26,8	Alpo Korkiakangas	PK	11.06 Kaustinen			4 alues	
35.35,4	Erkki Taipale-31	KP-V	11.06 Kaustinen			5 alues
35.36,0	Pentti Kangas		KT	07.06 Kokkola			1 alues	
35.44,4	Jaakko Känsäkangas-28	KP-V	11.06 Kaustinen		PB	6 alues	


	25000m-61   
1.21,40	Paavo Kotila-27		VetU	
1.25,37	Jukka Koivumäki-30	VetU	02.07 Ylivieska			1 pim
1.28,22	Sakari Rintala-33	TU	02.07 Ylivieska			2 pim
1.28,50	Olavi Saarikettu-39	KP-V


	maraton-61
2.25,49	Paavo Kotila-27		VetU	09.07 Valkeakoski
2.49,41	Sakari Rintala-33	TU	09.07 Valkeakoski


	110m aidat-61
15,7	Markku Kahma-32		AV	27.08 Helsinki			D mo	
15,7	Mikko Haapala-37	KU	23.07 Alavieska			1 pim	
15,8	Kari Kangas-43		KP-V	23.07 Alavieska			2 pim	
16,1	Mauno Niemelä-36	NU	23.07 Alavieska			4 pim	
16,4	Raimo Norppa-34		KV	23.07 Alavieska			5 pim	
16,8	Olavi Niemelä-34	NU	27.08 Nivala			3 ka	
17,4	Leo Kärjä-41		KaJu	30.07 Ylivieska			2-20	
17,6	Markku Sillanpää-41	VetU	27.08 Patana			1-20	
17,6	Valde Anttila-35	KP-V					
17,8	Timo Nikula-41		KT					
	---10---						
17,9	Pentti Heikkilä-41	PyPo	30.07 Ylivieska			3-20 pim	
18,0	Uolevi Palola-39	NU	19.07 Nivala			D pim	
18,1	Pentti Myllykangas-38	KP-V	24.09 Kaustinen			1 pk	
18,2	Voitto Salminen-34	KaKu				
18,2	Lauri Rättyä-32		NU	24.06 Nivala			1 ka	


	200m aidat-61
26,0	Olavi Niemelä-34	NU	09.07 Nivala			1 ka	
26,1	Mauno Niemelä-36	NU	09.07 Nivala			2 ka
26,4	Antero Savola-37	NU	06.08 Arvika, SWE		1 po	
26,8	Mauri Pussinen-39	KV	18.08 Kälviä			1 pk	
27,0	Raimo Norppa-34		KV	12.07 Kokkola			1 pk	
27,2	Kari Heikkilä-45	VetU	06.09 Veteli			1-20 pk	
27,4	Timo Nikula-41		KT	18.08 Kälviä			2 pk	
27,6	Voitto Salminen-34	KaKu	18.08 Kälviä			3 pk	
27,6	Kalevi Aksela-38	KT	18.08 Kälviä			3 pk	
27,6	Kari Kangas		KP-V	16.07 Toholampi			2 ka	
	---10---			
27,8	Jukka Nikula-44		KT	30.07 Kokkola			1-17 pim	
28,0	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	12.07 Kokkola			3 pk	
28,0	Mikko Haapala-37	KU	13.08 Haapajärvi		2 pk	
28,1	Toivo Kumpumäki		NU	24.09 Nivala			2 pk
28,3	Veikko Kaitola-36	TU	13.08 Toholampi			3 pk
28,3	Juhani Kolppanen-43	LV	27.09 Kokkola			2 pk
28,4	Vesa Niskanen-36	HK	13.08 Haapajärvi		3 pk
28,4	Heikki Kauppinen-33	KaKu	18.08 Kälviä			6 pk
28,6	Pentti Niemelä-41	NU	19.07 Nivala			4 pk
28,6	Pentti Myllykangas-38	KP-V	24.09 Kaustinen			1 pk
	---20---	


	400m aidat-61
54,5	Olavi Niemelä-34	NU	12.08 Mikkeli			3h2 SM	
57,0	Mauno Niemelä-36	NU	16.09 Oulu			5 kv	
58,6	Valde Anttila-35	KP-V	04.10 Kokkola			1 pk	
59,3	Jukka Autio-38		PyPo	24.09 Pyhäjärvi			2 pk	
59,4	Kauno Palola-37		NU	09.08 Nivala			1 pk	
59,8	Mauri Pussinen-39	KV	04.10 Kokkola			2 pk	
60,0	Pekka Siikaniva		PyPo	05.07 Kaustinen		PB	4 alue-f		
60,0	Voitto Salminen-34	KV	04.10 Kokkola			3 pk	
60,6	Samuli Roimela-34	KV	07.06 Kokkola			1 alues	
60,8	Tor Prest-40		KaKu	03.09 Toholampi			3 pk  	
	---10---				
61,0	Uolevi Palola-39	NU	22.07 Alavieska			4 pim	
61,2	Kari Kangas-43		KP-V	05.07 Kaustinen		PB	6 alue-f	
61,3	Esko Koivisto-31	KaKu	07.06 Kokkola			2 alues	
61,4	Seppo Orilähde-45	PyPo	24.09 Pyhäjärvi			3 pk
61,8	Juha Takala-38		TU	03.09 Toholampi			4 pk
61,9	Veikko Kaitola-36	TU	03.09 Toholampi			5 pk
62,2	Sulo Berg		RP	11.06 Reisjärvi			1 alues
62,6	Juho Tuomisto-43	KV	04.10 Kokkola			5 pk
63,3	Veli Honkela-40		KaJu	11.06 Alavieska			1 alues
63,4	Pekka Vuolle-41		KT	01.10 Kälviä			1
	---20---


	3000m esteet-61
9.33,4	Olavi Saarikettu-39	KP-V	13.08 Kurikka		PB	1 smB	
9.43,8	Mikko Ala-Leppilampi-43	EE	22.09 Kälviä			1 pk	
9.44,6	Mauri Kangas-34		KT	22.09 Kälviä		PB	2 pk	
9.48,2	Rauno Kotkajuuri-41	KT		
9.52,0	Jaakko Puukangas-36	KT	22.09 Kälviä			3 pk	
10.02,0	Paavo Saari-41		KaKu	20.09 Haapajärvi		1 pk	
10.06,8	Kalle Konttila		NU	17.09 Nivala			1 pk	
10.06,8	Jukka Koivumäki-30	VetU	27.08 Patana			1 ka	
10.08,6	Lasse Lehtimäki-43	KT		
10.08,8	Antero Lipponen-38	HK	23.07 Alavieska			2 pim	
	---10---			
10.11,0	Erkki Manninen-32	KaJu	23.07 Alavieska			3 pim	
10.12,0	Matti Pynttäri-39	VetU	27.08 Patana		PB	2 ka	
10.24,0	Pentti Kouvolainen-41	PyPo	23.07 Alavieska			4 pim	
10.28,0	Kauno Palola-37		NU	17.09 Nivala			2 pk
	
10.53,2	Erkki Taipale-31	KP-V	27.08 Patana			3 ka	


	korkeus-61
194	Mikko Haapala-37	KU	16.07 Toholampi			1 ka
192	Pentti Vilhu-35		NU	29.06 Nivala		PB	1 pk
180	Aulis Hautala-36	KV	11.06 Kokkola			2 ka
180	Taavi Uusitalo		NU	09.07 Nivala		PB	3 ka
176	Jorma Mattila-40	LK	11.06 Reisjärvi		PB	1 alues
176	Reijo Paavolainen-36	KV	12.07 Kokkola		PB	1 pk
176	Juhani Kolppanen-43	LV	19.07 Kaarlela			1-20 pk
175	Juha Hanni-40		EE	28.05 Eskola			1 pk
175	Markku Kahma-32		AV	24.06 Saarijärvi		D mo
175	Kalevi Sipilä-42	RK	02.07 Ylivieska			3 ka
	---10---
175	Heikki Hanni-36		EE	22.07 Alavieska			3 pim
175	Antti Kahma-39		AV	10.09 Rautio		PB	1 pk
175	Esa Korhonen-44		KV	11.09 Kokkola			1 luokitt-k			
175	Harri Niemelä-44	LV	29.09 Kokkola			1-17+ koulu
173	Jorma Ojala-42		NU	29.07 Ylivieska			3-20
173	Jukka Klapuri-42	KV	29.09 Kokkola		PB	2-17+ koulu
173	Pekka Sipilä-38		KaKu	21.09 Kälviä			D pk	
171	Pauli Kniivilä-39	HT	11.06 Reisjärvi		PB	2 alues
170	Valde Kalliokoski-43	HT	06.06 Halsua			1 pk
170	Tauno Myllylahti	HK	08.06 Haapajärvi		1 pk
	---20---
170	Veli Ranta-Ojala-43	KU	18.07 Nivala			D-20 pim
170	Taisto Pussila-41	RK	27.08 Rautio			2 kunta
170	Mauno Niemelä-36	NU	01.10 Nivala		PB	2 pk


	seiväs-61
407 	Mikko Haapala-37	KU	03.09 Ylivieska			1 po
400	Jouko Mäki-Petäjä-40	KU	09.08 Kil, SWE			1 kv
400	Kalevi Hannila-36	KaKu	09.08 Kil, SWE			1 kv
390	Juhani Melender-41	KaKu	06.08 Turku		PB	5-20 SM
370	Reino Uutela-33		YR	16.07 Pietarsaari		1 pim TUL
370	Markku Kahma-32		AV	02.08 Oslo			D PM	
350	Pauli Heikkilä-41	VetU	04.06 Veteli			2 pk
350	Tapio Timonen		KaKu	10.09 Kaustinen			3 ka		
345	Sauli Linna-43		PK	27.08 Perho			1 kunta		
340	Esa Anias-41		AV	23.07 Alavieska			4 pim
	---10---					
337	Juhani Kankainen-44	KV	13.09 Kokkola			3 pk	
337	Erkki Vistiaho-40	KaKu	13.09 Kokkola			4 pk	
335	Kalevi Lampela-45	PK	30.07 Kokkola			1-17 pim
330	Pentti Heikkilä		PyPo	30.07 Ylivieska			3-20 pim		
330	Pentti Nauha-43		KaJu	30.07 Ylivieska			4-20 pim	
330	Aarre Sysimetsä		PK	06.08 Perho			2 pk
325	Jukka Jylhä-45		KaKu		
322	Juhani Tokola-45	KU	24.08 Kannus			1-17 pk
320	Juhani Hyvärinen	NU	28.05 Nivala			1 olymp		
320	Sakari Perälä		PInto	16.07 Pietarsaari		3 pim TUL
	---20---	
320	Uolevi Aksila-44	KaJu	30.07 Kokkola			3-17 pim
---M-17 jatkuu---				
315	A Eerola		AV	06.09 Alavieska			1-17 pk
313	Jorma Tuoriniemi	PyPo	12.07 Pyhäjärvi		
310	Eero Yli-Soini-45	KP-V	30.07 Kokkola			4-17 pim
302	Matti Peltoniemi-45	KP-V	24.09 Kaustinen
301	Risto Niemelä-46	NU	01.10 Nivala		
301	Raimo Sailas		NU	01.10 Nivala


	pituus-61
720	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	02.09 Ylivieska			1 po	
692	Markku Kahma-32		AV	26.08 Helsinki			D mo	
670	Juhani Kolppanen-43	LV	13.09 Kokkola			1-20 pk	
669	Paavo Tervonen-34	SL	15.06 Kannus		PB	1 pk	
667	Veli Ranta-Ojala-42	KU	05.08 Turku			6-20 SM	
664	Mikko Haapala-37	KU	16.09 Oulu			5 kv	
649	Leo Lassila-34		KT	08.08 Kil, SWE			5 kv	
646	Mauno Niemelä-36	NU	29.06 Nivala			1 pk	
645	Erik Sundell-37		KaKu	16.08 Kaarlela			1 pk	
643	Timo Nikula-41		KT	27.08 Nivala			1-20	
	---10---			
641	Allan Karvonen-37	HT	06.06 Halsua			1 pk	
640	Vesa Nikkilä-43		KV		
639	Raimo Norppa-34		KV	07.06 Kokkola			2 alues	
637	Vesa Niskanen-36	HK	13.08 Haapajärvi		2 pk	
636	Jukka Nikula-44		KT	29.07 Kokkola			1-17 pim	
636	Tauno Ojalehto-38	NU	24.09 Nivala			3 pk
635	Kalevi Aksela-38	KT	09.08 Kaustinen			1 pk	
633	Juhani Kankainen-44	KV
630	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	09.08 Kaustinen			2 pk 


	kolmiloikka-61
14.89	Leo Lassila-34		KT	01.10 Kälviä		PB	1 pk	
14.40	Mikko Haapala-37	KU	20.08 Merijärvi			1 ka	
14.32	Eero Prittinen-36	YK	13.08 Kurikka			1 smB	
14.14	Raimo Norppa-34		KV	23.07 Alavieska			2 pim	
14.04	Leino Hietala-40	AV	07.06 Ylivieska			1 pk	
13.82	Veli Ranta-Ojala-42	KU	03.09 Toholampi			1-20	
13.73	Pekka Ojala-43		KaJu	30.07 Ylivieska			2-20 pim	
13.58	Leevi Hietala-40	AV	16.07 Haapajärvi		3 ka	
13.57	Pentti Myllykangas-38	KP-V	10.09 Kaustinen			3 ka	
13.54	Mikko Kauppinen-41	HT		
	---10---
13.47	Pauli Kniivilä-39	HT	06.06 Halsua			2 pk	
13.43	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	30.07 Ylivieska			3-20 pim	
13.33	Mauri Mattila		YK	11.06 Alavieska			3 alues	
13.30	Juhani Kolppanen-43	LV	26.09 Lappeenranta		1 koulu  	
13.22	Tauno Ojalehto		NU	27.05 Nivala			1 olymp	
13.18	Matti Hemmi-45		KaJu	11.06 Alavieska			5 alues	
13.16	Heikki Koivisto-43	EE	26.09 Lappeenranta		2 koulu	
13.10	Mauno Ojalehto-40	NU	27.05 Nivala			2 olymp	
13.10	Pauli Haavisto-42	PyPo	04.06 Pyhäjärvi			1-20 pk	
13.10	Erik Sundell-37		KaKu	07.06 Kokkola			3 alues	
	---			
12.98	Pentti Eski-43		KoJy	30.07 Ylivieska			6-20 pim	
12.98	Pentti Puusaari-43	HU	27.08 Himanka			2-20 pk	
12.97	Markku Jakola-43	SS	03.09 Sievi			1 kunta	
12.86	Kauko Linna-42		PK	06.08 Perho			1-20 pk
12.85	Timo Nikula-41		KT	02.07 Kälviä			2 ka
12.83	Mauno Niemelä-36	NU	01.10 Nivala			2 pk
12.81	Kullervo Kunnari	HK	28.06 Haapajärvi		2 pk	


	kuula-61
17.34	Alpo Nisula-38		VetU	14.06 Helsinki			1 kv	
15.38	Markku Kahma-32		AV	26.08 Helsinki			D mo	
14.69	Manu Paavola-35		RP	02.07 Reisjärvi			1 ka	
14.49	Antti Kahma-39		AV	09.07 Alavieska			1 ka	
14.30	Aarre Keski-Rekilä-40	KU	22.07 Alavieska			3 pim	
14.18	Oiva Junno-39		NU	09.08 Nivala			1 pk	
14.07	Antero Niskala-38	AV	11.06 Alavieska			1 alues	
13.81	Armi Taipale-34		PK	06.08 Perho		PB	1 pk	
13.56	Aarne Ollikkala-29	KU	01.10 Kannus			1 pk	
13.55	Valde Anttila-35	KP-V	21.09 Kälviä			D pk	
	---10---			
13.47	Heino Hanhikoski-37	KP-V	27.08 Patana			1 ka	
13.45	Valio Liedes-30		HT	13.07 Veteli			1 pk	
13.34	Risto Sorvoja-41	YK	29.07 Ylivieska			1-20 pim	
13.25	Arto Niemelä-42		LV	04.10 Kokkola			1-20 pk	
13.19	Eero Kärkkäinen-32	PyPo	05.07 Kaustinen			2 alue-f	
13.16	Raimo Hosionaho-37	NU	05.07 Kaustinen			3 alue-f	
13.06	Klaus Kiviniemi-41	KaKu	30.08 Kaarlela			1-20	
13.04	Aaro Pesonen-33		PyPo	11.06 Pyhäjärvi			1 alues	
13.00	Pentti Pöyhönen-37	VetU	25.06 Veteli			2 ka	
12,88	Tuomas Tastula-28	KP-V	05.07 Kaustinen			4 alue-f
	--20--
	

	kiekko-61
49.21	Markku Kahma-32		AV	11.06 Alavieska			1 alues	
48.81	Alpo Nisula-38		VetU	06.08 Charlottenberg, NOR	4 kv	
44.08	Risto Sorvoja-41	YK	10.08 Turku			2 PV	
43.94	Aarne Ollikkala-29	KU	15.06 Kannus			1 pk	
43.10	Tapani Kujala-37	HT	11.06 Reisjärvi			1 alues	
42.58	Lauri Laihorinne-24	KV	04.10 Kokkola			1 pk				
42.20	Arto Kaustinen-36	KP-V	06.07 Sievi			1 pk	
42.00	Tapio Kujala-37		HT	27.08 Patana			2 ka	
41.70	Lenni Huuki-35		KU	15.06 Kannus			2 pk	
40.41	Heikki Hanni-36		EE	28.05 Eskola			2 pk
	---10---	
40.23	Kalervo kujala-41	HT	11.06 Reisjärvi			3 alues	
39.07 	Heino Hanhikoski-37	KP-V	27.09 Kokkola			2 pk	
38.89	Armi Taipale-34		PK	09.07 Perho			2 ka
38.73	Oiva Junno-39		NU	11.06 Pyhäjärvi			1 alues
38.13	Martti Laihorinne-31	KV	04.10 Kokkola			2 pk
37.47	Antti Hakala-39		PK	11.06 Kaustinen			2 alues
37.36	Pentti Pöyhönen-37	VetU	11.06 Kaustinen			4 alues
37,17	Leevi Roukala-34	KaJu	13.08 Himanka			1 kunta
37.08	Antti Kahma-39		AV	10.09 Rautio			1 pk								
36.96	Kalevi Saarikettu-42	KP-V	25.06 Räyrinki			4 ka
	---20---	
36.93	Aaro Pesonen-33		PyPo	11.06 Pyhäjärvi			2 alues
	

	moukari-61
58.64	Antero Niskala-38	AV	24.07 Helsinki			5 mo	
55.59	Eero Niskala-31		AV	20.08 Alavieska			1 ka	
53.84	Klaus Kiviniemi-41	KaKu	10.07 Helsinki			1-20 mo-kats	
51.72	Pekka Huttunen-41	HK	10.09 Haapajärvi		2 ka	
51.30	Risto Sorvoja-41	YK	27.08 Nivala			2 ka	
50.65	Markku Kahma-32		AV	22.09 Jyväskylä			(2) pk	ulkop		
49.52	Veikko Jutila-38	AV	12.08 Kurikka			5 smB	
48.78	Leo Finnilä-43		HK	13.08 Haapajärvi		1 pk	
47.07	Pentti Pöyhönen-37	VetU	23.07 Kortesjärvi		1 ka	
46.29	Reijo Paavolainen-36	KV		
	---10---			
42.99	Esko Häkkinen-43	HK	13.08 Haapajärvi		2 pk	
41.83	Antti Kahma-39		AV	28.06 Alavieska			4 pk	
41.23	Sakari Oja-41		AV	28.06 Alavieska			5 pk	
40.15	Timo Pyörret-41		AV	06.09 Alavieska			1-20 pk	


	keihäs-61
71.25	Arvo Salmela-37		KV	03.09 Ylivieska			2 po		
69.96	Klaus Kiviniemi-41	KaKu	05.08 Turku			2-20 SM		
66.02	Veikko Pesonen-31	PyPo	26.06 Järvenpää			2 ka		
63.70	Aaro Pesonen-33		PyPo	02.07 Pihtipudas		4 ka		
61.31	Markku Kahma-32		AV	02.08 Oslo			D PM		
61.27	Veikko Laari		PyPo			
61.15	Leo Finnilä-63		HK	27.08 Nivala			1 ka					
60.41	Olavi Järvelä-40	YK			
60.06	Jouko Hassinen-38	KT	01.10 Kälviä			1 pk		
59.31	Juhani Peura-35		RP	20.09 Haapajärvi		2 pk		
	---10---				
59.06	Aarto Kuorikoski-40  	KT	01.10 Kälviä			2 pk		
58.37	Eero Jylli-42		AV	02.07 Ylivieska			1 ka		
58.13	Sakari Rahko		KaJu			
57.11	Oiva Junno-39		NU	02.07 Ylivieska			2 ka
56.76	K Kunnari		HK	11.06 Pyhäjärvi			3 alues
56.74	Lauri Helle-25		YK	11.06 Alavieska			2 alues		
56.58	Paavo Kyllönen		PyPo	13.09 Pyhäjärvi			1-20 pk	
56.57	Tapio Rauma-37		VetU	13.07 Veteli			1 pk 	



					1960	

	100m-60
10,9	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	12.06 Kurikka			1 ka	
11,0	Antero Savola-37	NU	05.06 Nivala			1 olymp
11,0	Paavo Leskinen-42	Athlos	11.09 Pietarsaari		1 ka
11,1	Jorma Kahma-36		AV	28.06 Kaarlela			1 pk		
11,1	Raimo Norppa-34		KV	17.07 Veteli			2 pim	
11,1	Heikki Kauppinen-33	KV	17.07 Veteli			4 pim	
11,2	Mauno Niemelä-36	NU	05.06 Nivala			2 olymp	
11,2	Markku Kahma-32		AV	28.06 Kokkola			3 pk	
11,2	Pentti Niemelä-41	NU	10.08 Haapajärvi		1 pk	
11,2	Olavi Niemelä-34	NU	21.08 Haapavesi			2 ka	
11,3	Veikko Kaitola-36	TU	02.06 Kannus			3 pk	
	---10---			
11,3	Antero Lipponen-38	HK	10.08 Haapajärvi		2 pk	
11,4	Matti Joensuu-31	KaJu	03.07 Kälviä			3 ka
11,4	Juhani Kolppanen-43	LV	03.07 Kälviä			1-17 ka	
11,4	Aaro Suhonen		NU		
11,4	Mauno Ojalehto-40	NU	
11,4	Matti Joensuu-31	KaJu	24.06 Kalajoki			4 ka
11,5	Vesa Niskanen-36	HK	06.07 Haapajärvi		2 pk
11,5	Urho Savimäki-35	HK	10.08 Haapajärvi		3 pk
11,5	Paavo Leskinen-42	Athlos	00.00 Vaasa			1 
11,6	Paavo Tervonen-34	SL	02.06 Kannus			3h2 pk	
11,6	Martti Lamminaho	PyPo	10.07 Pyhäjärvi			2-20 ka
	---20---	
11,6	Leo Kärjä-41		KaJu	11.09 Alavieska			2 ka


	200m-60
22,4	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	08.06 Kokkola			1 pk	
22,8	Antero Savola-37	NU	16.07 Veteli			2 pim	
22,8	Markku Kahma-32		AV	16.07 Veteli			3 pim	
22,8	Raimo Norppa-34		KV	27.07 Kaarlela			2 pk	
23,3	Olavi Niemelä-34	NU		
23,3	Mauno Niemelä-36	NU	20.07 Haapajärvi		1 pk	
23,6	Vesa Niskanen-36	HK	20.07 Haapajärvi		2 pk	
23,6	Antero Lipponen-38	HK	20.07 Haapajärvi		3 pk	
23,7	Mauri Pussinen-39	KV	08.06 Kokkola			3 pk	
23,7	Pentti Niemelä-41	NU	17.07 Alavieska			1-20 pim	
	---10---			
23,7	Paavo Leskinen-42	Athlos	11.09 Pietarsaari		1-20 ka	
23,8	Heikki Kauppinen-33	KV	08.06 Kokkola			4 pk	
23,8	Kalevi Jyrkkä-42	KV	08.06 Kokkola			5 pk	
23,9	Veli Honkela-40		KaJu	24.06 Kalajoki			2-20 kv
23,9	Matti Joensuu-31	KaJu	12.07 Ylivieska			3 pk
24,0	Samuli Roimela-34	KV	08.06 Kokkola			6 pk
24,0	Voitto Salminen-34	KaKu	03.07 Perho			1 pk
24,1	Veikko Kaitola-36	TU	16.07 Veteli			5 pim
24,1	Veikko Lepistö-31	RP	11.08 Halsua			1 pk
24,2	Erkki Vistiaho-40	KaKu	17.07 Alavieska			4-20 pim		
24,2	Pekka Siikaniva		PyPo	24.08 Haapajärvi		4 pk
	---20---


	400m-60
50,1	Antero Savola-37	NU	18.09 Oulu		PB	3 po	
50,4	Markku Kahma-32		AV	15.06 Dresden, DDR		D mo 	
51,4	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	06.07 Kokkola			1 pk	
51,9	Samuli Roimela-34	KV	06.07 Kokkola			2 pk	
51,9	Mauno Niemelä-36	NU	04.09 Vihanti			4 ka	
52,1	Veikko Kaitola-36	TU	17.07 Veteli			3 pim	
52,2	Tor Prest-40		KaKu	06.06 Teerijärvi		2 pk		
52,3	Olavi Niemelä-34	NU	04.09 Vihanti			5 ka	
52,4	Raimo Norppa-34		KV	11.09 Nivala			2 ka	
52,6	Jukka Autio-38		PyPo	17.07 Veteli			4 pim	
	---10---
52,7	Voitto Salminen-34	KaKu	17.07 Veteli			5 pim	
52,8	Valde Anttila-35	KP-V	17.07 Veteli		PB	6 pim	
52,8	Antero Lipponen-38	HK	31.07 Haapajärvi		2 kv
53,0	Reijo Raudaskoski	NU	06.06 Nivala			2 pk	
53,0	Esko Koivisto-31	KaKu	06.09 Kokkola			3 pk 	
53,2	Altti Pikkukangas-37	TU	28.06 Kokkola			2 pk  
53,8	Erkki Lipponen-39	HK	25.06 Alavieska			1 ka
53,8	Pentti Niemelä-41	NU	16.07 Alavieska			2-20 pim
53,9	Kalevi Jyrkkä-42	KV	19.06 Kokkola			2-20 kv	


	800m-60
1.54,0	Samuli Roimela-34	KV	28.08 Hiekkaharju		1 ka
1.56,2	Kauno Palola-37		NU	16.07 Veteli		PB	2 pim
1.57,4	Paavo Peltola-35	KT	26.06 Saarijärvi	PB	6 kv
1.57,6	Antero Lipponen-38	HK	10.07 Pyhäjärvi			1 ka
1.58,3	Voitto Salminen-34	KaKu	16.07 Veteli			3 pim
1.58,8	Jouko Kuha-39		KV	06.07 Kokkola		PB	2 pk
1.58,9	Jukka Autio-38		PyPo	02.08 Kaarlela			5 ka
1.59,0	Altti Pikkukangas-37	TU	25.06 Veteli			2 ka
1.59,0	Reijo Haaga-39		HK	10.08 Haapajärvi		1 pk
1.59,7	Kauko Puurula-36	RP	12.07 Ylivieska		PB	2 pk 
	---10---
2.00,2	Tor Prest-40		KaKu	02.08 Kaarlela			4-20 ka
2.00,2	Erkki Niemelä-43	KU	10.07 Kannus			5 ka
2.01,0	Markku Kahma-32		AV	25.09 Haapajärvi	PB	2 pk
2.01,2	Antero Manninen-41	VetU	06.07 Veteli		PB	1-20 pk
2.01,7	Esko Koivisto-31	KaKu	12.07 Ylivieska			3 pk 
2.01,8	Juhani Ojala-38		KaJu	04.09 Kalajoki			3 ka
2.02,3	Sulo Berg		RP	16.07 Veteli			6 pim
2.02,4	Kauko Jokisalo-41	KV	02.08 Kaarlela			5-20 ka			
2.03,0	Rauno Haarala-41	YK	10.08 Haapajärvi		3 pk
2.03,0	Paavo Saari-41		TU	11.08 Sievi			1-20 pk
	---20---
2.03,0	Simo Nikula-35		KP-V	21.08 Kaustinen			1 ka
	

	1500m-60
3.53,2	Samuli Roimela-34	KV	22.07 Turku			7 ka	
4.02,4	Jouko Kuha-39		KV	18.09 Oulu			1 po	
4.04,2	Reijo Haaga-39		HK	31.07 Haapajärvi		4 kv	
4.05,6	Kauno Palola-37		NU	11.09 Nivala			2 ka	
4.06,4	Paavo Peltola-35	KT	03.07 Kälviä			2 ka	
4.06,4	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	31.07 Haapajärvi		7 kv	
4.07,6	Kauko Puurula-36	RP	31.07 Haapajärvi		8 kv	
4.08,4	Uolevi Palola-39	NU	20-21.8 Toijala			6 PTL
4.09,2	Altti Pikkukangas-37	TU	17.07 Veteli			3 pim	
4.10,2	Simo Nikula-35		KP-V	17.07 Veteli			4 pim	
	---10---
4.11,0	Juhani Ojala-38		KaJu	24.06 Kalajoki			5 ka				
4.12,3	Antero Manninen-41	VetU	16.07 Alavieska			1-20 pim	
4.12,4	Paavo Saari-41		TU	16.07 Alavieska			2-20 pim	
4.12,6	Kauko Jokisalo-41	KV	16.07 Alavieska			3-20 pim	
4.13,0	Kalle Konttila-35	NU	06.06 Nivala			1 pk	
4.13,8	Sulo Berg		RP	17.07 Veteli			6 pim	
4.14,0	Lasse Lehtimäki-43	KT	19.08 Kälviä			2-20 pk	
4.14,8	Rauno Kotkajuuri-41	KT	19.08 Kälviä			3-20 pk
4.15,0	Erkki Lipponen-39	HK	02.08 Ylivieska			2 ka
4.15,2	Olavi Saarikettu-39	KP-V	06.09 Kokkola			3 pk
	---20---


	3000m-60
8.35,8	Samuli Roimela-34	KV	06.06 Seinäjoki			5 kv	
8.43,2	Jouko Kuha-39		KV	06.06 Seinäjoki			2C kv	
8.50,2	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	20.07 Haapajärvi		1 pk	
9.04,0	Kauko Puurula-36	RP	29.06 Ylivieska			1 pk	
9.04,2	Juhani Ojala-38		KaJu	29.06 Ylivieska			2 pk	
9.05,2	Erkki Lipponen-39	HK	20.07 Haapajärvi		2 pk	
9.07,0	Kalle Konttila-35	NU	29.06 Ylivieska			3 pk	
9.07,0	Kauno Palola-37		NU	15.09 Nivala			1 pk	
9.08,0	Sulo Berg		RP	20.07 Haapajärvi		3 pk	
9.08,5	Paavo Saari-41		TU	31.07 Haapajärvi		2-20 kv	
	---10---			
9.09,8	Olavi Saarikettu-39	KP-V	03.07 Perho			1 pk	
9.10,4	Heikki Möttönen		PK	03.07 Perho			2 pk
9.13,4	Pentti Kouvolainen-41	PyPo	31.07 Haapajärvi		3-20 kv	
9.13,8	Urpo Salopuro-34	YK	10.07 Vaasa			4 osuus-teur


	5000m-60	
15.09,0	Sakari Rintala-33	TU	16.07 Veteli		PB	1 pim			
15.10,4	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	16.07 Veteli			2 pim	
15.14,8	Jukka Koivumäki-30	VetU	16.07 Veteli			3 pim	
15.15,6	Jouko Kuha-39		KV	17.09 Oulu			1 po	
15.23,8	Paavo Kotila-27		VetU	17.06 Veteli			1 alues	
15.39,4	Samuli Roimela-34	KV	24.07 Toholampi			1 ka	
15.50,0	Paavo Peltola-35	KT	01.10 Kälviä			1 pk	
15.51,2	Olavi Saarikettu-39	KP-V	17.09 Oulu			3 po	
15.56,8	Erkki Lipponen-39	HK	31.07 Haapajärvi		2 kv	
16.15,0	Aarne Vaitiniemi-23	NU	26.06 Nivala			1 ka       
	---10---	
16.15,2	Pentti Kangas		KT	16.06 Kokkola			1 alues	
16.19,5	Kauko Puurula-36	RP	12.06 Halsua			1 alues	
16.25,3	Olavi Himanka-37	KaJu	24.06 Kalajoki			4 ka	
16.31,4	Erkki Oja		NU	24.07 Nivala			2 ka


	10000m-60
30.45,6	Paavo Kotila-27		VetU	11.09 Oulu		PB	väli-aika				
31.59,2	Jukka Koivumäki-30	VetU	26.06 Halsua			2 ka	
32.07,6	Paavo Tikanmäki-35	PyPo	02.10 Pyhäjärvi			1 pk	
32.26,8	Sakari Rintala-33	TU	18.09 Oulu			2 po	
33.12,8	Olavi Saarikettu-39	KP-V	18.09 Oulu			3 po	
34.42,6	Kauno Palola-37		NU	29.10 Nivala			   	
35.47,6	Erkki Taipale-31	KP-V	24.07 Patana			2 ka	
39.02,0	Verner Harjupatana-14	VetU	24.07 Veteli			3 ka	
40.47,0	Leo Tyynelä-30		VetU	17.07 Veteli	


	25000m-60   
1.20,15	Paavo Kotila-27		VetU	25.09 Haapajärvi		1 ka
1.23,39	Jukka Koivumäki-30	VetU	08.07 Tornio			5 kv
1.29,52	Sakari Rintala-33	TU	21.08 Ylivieska			1 ka	
1.44,47	Erkki Oja		NU	21.08 Ylivieska			3 ka


	maraton-60
2.19,21	Paavo Kotila-27		VetU	04.12 Tokio
2.25,18	Jukka Koivumäki-30	VetU	31.07 Kuopio		PB	4 SM
2.51,29	Sakari Rintala-33	TU


	110m aidat-60
15,2	Mikko Haapala-37	KU	17.07 Veteli			1 pim	
15,7	Markku Kahma-32		AV	06.06 Jyväskylä			4 kv
15,8	Mauno Niemelä-36	NU	10.07 Kannus			1 ka	
16,0	Jorma Kahma-36		AV	17.07 Veteli			3 pim	
16,2	Raimo Norppa-34		KV	10.07 Kannus			2 ka 	
16,7	Kari Kangas-43		KP-V	04.09 Viitasaari		1-20 po	
17,2	Lauri Helle-25		YK	29.06 Ylivieska			2 pk	
17,2	Markku Sillanpää-41	VetU	17.06 Pulkkinen			1 alues	
17,5	Juhani Torppa-41	YK	16.07 Alavieska			2-20 pim	
17,5	Tapani Marjamaa-41	NU	24.08 Haapajärvi		1 pk	
	---10---		
17,7	Kalevi Aksela-38	KT	16.06 Kokkola		PB	1 alues				
17,7	Tor Prest-40		KaKu	16.07 Alavieska			3-20 pim
17,7	Esa Virkkala-34		KP-V	21.08 Kaustinen		PB	2 ka
18,0	Antti Puumala-38	KP-V	21.08 Kaustinen			3 ka	
18,1	Pauli Heikkilä-41	VetU	17.06 Pulkkinen			2 alues	
18,1	Kalevi Saarikettu-42	KP-V	16.07 Alavieska			4-20 pim	
18,2	Reino Uutela-33		KaKu	16.06 Kokkola			2 alues
18,3	Leo Lassila-34		KT	02.10 Kälviä			2 pk
18,6	Veli Honkela-40		KaJu	28.08 Alavieska			D-20 pim	
18,7	Timo Nikula-41		KT	14.09 Kälviä			D pk				
	---20---


	200m aidat-60
26,2	Mauno Niemelä-36	NU	05.08 Kokkola			1 po	
27,0	Kalevi Aksela-38	KT	01.10 Kälviä			1 pk	
27,1	Kari Kangas-43		KP-V	05.08 Kokkola			3 po	
27,1	Raimo Norppa-34		KV	01.10 Kälviä			2 pk	
27,2	Mauri Pussinen-39	KV	11.08 Kokkola			3 so				
27,5	Pentti Niemelä-41	NU	15.09  Nivala			1 pk	
27,5	Olavi Niemelä-34	NU	30.09 Nivala			2 pk	
27,6	Valde Anttila-35	KP-V	30.06 Kannus		PB	1 pk		
27,7	Tor Prest-40		KaKu	01.10 Kälviä			3 pk	
27,8	Leo Lassila-34		KT	01.10 Kälviä			4 pk	
	---10---			
28,0	Kauno Palola-37		NU	30.09 Nivala			4 pk
28,0	Antero Lipponen-38	HK	15.09 Nivala			2 pk
28,2	Timo Nikula-41		KT	01.10 Kälviä			5 pk
28,5	Juhani Kolppanen-43	LV	17.07 Kaustinen			1-17 pim
28,5	Toivo Kumpumäki		NU	04.08 Nivala			2 pk	
28,5	Jukka Autio-38		PyPo	14.08 Pyhäjärvi			1 so
28,6	Veikko Kaitola-36	TU	28.06 Toholampi			1 pk

!!
28,1	Seppo Puroaho		Athlos


	400m aidat-60
55,5	Olavi Niemelä-34	NU	11.07 Kouvola			5h SM	
56,8	Mauno Niemelä-36	NU	17.09 Oulu			3 po	
57,4	Kauno Palola-37		NU	10.08 Haapajärvi		1 pk	
57,8	Valde Anttila-35	KP-V	16.07 Veteli			2 pim	
58,0	Antero Lipponen-38	HK	10.08 Haapajärvi		2 pk   	
58,0	Jukka Autio-38		PyPo	11.08 Pyhäjärvi			1 pk	
58,6	Tor Prest-40		KaKu	28.06 Kaarlela			1 pk 	
60,5	Esko Koivisto-31	KaKu	12.07 Ylivieska			3 pk 	
60,9	Erkki Niemelä-43	KU	18.08 Kannus			2-20 pk	
61,5	Pekka Siikaniva		PyPo	11.08 Pyhäjärvi			2 pk	
	---10---
61,8	Kalevi Aksela-38	TU	02.10 Kälviä			2 pk
61,9	Jouko Kuha-39		KV	28.06 Kaarlela			4 pk
62,3	Leo Lassila-34		KT	02.10 Kälviä			3 pk
62,6	Urho Savimäki-35	HK	10.08 Haapajärvi		3 pk


	3000m esteet-60
9.33,2	Jukka Koivumäki-30	VetU	17.07 Veteli			1 pim	
9.46,4	Reijo Haaga-39		HK	18.09 Oulu			1 po	
9.48,4	Olavi Saarikettu-39	KP-V	17.07 Veteli			2 pim	
9.54,8	Erkki Lipponen-39	HK	18.09 Oulu			3 po	
10.12,4	Kauko Puurula-36	RP	17.07 Veteli			4 pim	
10.21,8	Matti Pynttäri-39	VetU	04.09 Veteli			1 ka	
10.39,4	Erkki Taipale-31	KP-V	04.09 Veteli		PB	2 ka	


	korkeus-60	Mitalilaji
198	Mikko Haapala-37	KU	12.07 Ylivieska		PB	1 pk  
186	Kalevi Kukkurainen-33	NU	24.08 Haapajärvi	PB	1 pk
186	Pentti Vilhu-35		NU	24.08 Haapajärvi		2 pk
185	Aulis Hautala-36	KV	30.07 Vaasa		PB	1 PTL 
180	Eero Alhoniemi		KU	10.07 Kannus		PB	3 ka
179	Jorma Ojala-42		NU	26.06 Nivala			1-20 ka
175	Reijo Paavolainen-36	KV	05.06 Veteli			1 pk
175	Heikki Hanni-36		EE	06.06 Eskola			1 pk
175	Juha Hanni-40		EE	08.06 Ylivieska			1-20 pk
175	Markku Kahma-32		AV	30.07 Kuopio			D SM
	---10---
175	Taavi Uusitalo		NU	04.08 Nivala			1 pk
175	Keijo Lipen		YK	07.09 Ylivieska			1-16+ koulu
174	Hannu Ikola-41		KaKu	14.09 Kaarlela			1 pk 
171	Eero Peritalo-41	PK	18.09 Perho			1 kunta 
170	Juhani Hyvärinen-36	NU	06.06 Nivala			1 pk
170	Jorma Viljamaa		NU	08.06 Ylivieska			2-20 
170	Viljo Sonne-42		NU	14.08 Nivala
170	Juhani Kolppanen-43	LV	11.09 Kannus			1-17 pk			
170	Tauno Myllylahti	HK	24.08 Haapajärvi		3 pk
168	Valde Kalliokoski-43	HT


	seiväs-60
406	Kalevi Hannila-36	KaKu	06.09 Kokkola		PB	1 pk
402	Reino Uutela-33		KaKu	17.07 Veteli			1 pim
395	Mikko Haapala-37	KU	17.07 Veteli			2 pim
390	Jouko Mäki-Petäjä-40	KU	17.07 Alavieska			1-20 pim	
372	Pauli Heikkilä-41	VetU	25.06 Veteli		PB	1 ka
372	Auvo Pehkoranta-41	Athlos	06.07 Pietarsaari		1-20 pk
365	Juhani Melender-41	KaKu	06.09 Kokkola			1-20 pk
360	Esa Anias-41		AV	17.07 Alavieska			2-20 
360	Markku Kahma-32		AV	06.09 Rooma			D OK	
360	Veli Honkela-40		KaJu	28.08 Alavieska			D-20 pim		
	---10---
350	Tapio Timonen		YK	11.09 Nivala		PB	4 ka
340 	Kullervo Laasanen-35	VetU	05.06 Veteli			5 pk
340     Antti Kahma-39		AV	28.08 Alavieska			D pim			
335	Pentti Nauha-43		KaJu	17.07 Kaustinen			1-17 pim
325	Lars-Erik Sandvik	Athlos	27.05 Pietarsaari		1-17 ka		
325	Juhani Kankainen-44	KaKu	06.09 Kokkola			2-20 pk 
320	Erkki Vistiaho-40	KaKu	08.06 Kokkola			2 pk
320	J Mäki			KaJu	10.07 Pyhäjärvi			3-20 ka		
320	Onni Sumell		KTU	07.08 Kokkola			2-20 pk
314	Sauli Linna-43		PK	03.07 Perho			1 pk
	---20---
312	Reijo Hautamäki-43	KT	14.09 Kälviä			2-17 pk	


	pituus-60
733	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	10.07 Kannus			2 ka	
705	Jorma Kahma-36		AV	16.07 Veteli			1 pim	
693	Markku Kahma-32		AV	05.09 Rooma		PB	D OK	
668	Tauno Ojalehto-38	NU	10.07 Kannus			3 ka	
665	Mikko Haapala-37	KU	11.09 Nivala			4 ka	
663	Veli Ranta-Ojala-42	KU		
655	Juhani Kolppanen-43	LV	04.09 Viitasaari		1-17 po	
654	Kalevi Aksela-38	KT	10.07 Kannus			4 ka	
654	Paavo Tervonen-34	SL	10.07 Oulainen			2 ka	
650	Mauno Niemelä-36	NU	05.06 Nivala			1 pk	
	---10---			
649	Erik Sundell-37		KaKu	02.08 Kaarlela			3 kv	
645	Mauri Pussinen-39	KV	08.06 Kokkola			1 pk   	
642	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	16.07 Alavieska			2-20 pim	
641	Timo Nikula-41		KT	19.08 Kälviä			1 pk	
641	Eero Peritalo-41	PK	18.09 Perho			1 kunta	
640	Leo Kärjä-41		KaJu	08.06 Ylivieska			2 pk	
639	Valde Anttila-35	KP-V	16.07 Veteli		PB	5 pim	
634	Mauri Pitkänen		KU
632	Aulis Hautala-36	KV	30.07 Vaasa			2 PTL
630	Lauri Runnakko-42	KTU	08.07 Kokkola			1 so
	---20---
629	Raimo Norppa-34		KV	12.07 Ylivieska			3 pk
	

	kolmiloikka-60
14.70	Leo Lassila-34		KT	17.07 Veteli			1 pim	
14.08	Eero Prittinen-36	YK	29.06 Ylivieska			1 pk	
14.05	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	31.07 Kauhava		PB	5-20 SM	
14.04	Veli Ranta-Ojala-42	KU	31.07 Kauhava			6-20 SM	
13.83	Raimo Norppa-34		KV		
13.81	Mikko Haapala-37	KU	21.08 Ylivieska			2 ka	
13.75	Mikko Kauppinen-41	HT	17.09 Tornio		PB	3 semin	
13.62	Mauno Willman-29	HT		
13.62	Tauno Ojalehto-38	NU	10.07 Kannus		PB	2 ka	
13.51	Aatos Kattilakoski-38	KU	11.09 Kannus		PB	2 pk	
	---10---			
13.40	Mauri Mattila		YK	02.08 Ylivieska			3 ka	
13.20	Pauli Kniivilä-39	HT	05.07 Toholampi			2 pk	
13.12	Kalervo Kunnari		HK	12.06 Nivala			2 alues	
13.06	Lauri Peltola-26	KoJy	16.06 Kokkola			2 alues	
13.00	Mauno Ojalehto-40	NU	5-6.6 Nivala			2 pk	
12.96	Eero Peritalo-41	PK	18.09 Perho			1 kunta	
12.95	Aaro Suhonen		NU	07.07 Nivala			1-20	
12.95	Tuomo Kauppinen-43	HT	06.09 Kokkola			2	
12.93	Erik Sundell-37		KaKu	16.06 Kokkola			3 alues
12.91	Mikko Kalajo-40		KU	30.06 Kannus			2 pk   		
	---20---		
12.85	Kalervo Peltonen-41	PK	18.09 Perho			2 pitäj-m
12.84	Pekka Ojala-43		KaJu	04.09 Kalajoki			1-17 ka	
	

	kuula-60
16.91	Alpo Nisula-38		VetU	11.09 Nivala			1 ka	
15.49	Markku Kahma-32		AV	10.07 Kyyjärvi			1 ka	
15.22	Antero Niskala-38	AV	25.06 Alavieska			1 kv	
14.86	Aarre Keski-Rekilä-40	KU	24.07 Kannus			1 ka 	
14.18	Manu Paavola-35		RP	24.08 Haapajärvi			
14.12	Aarne Ollikkala-29	KU	06.06 Eskola			2 pk	
13.95	Antti Kahma-39		AV	09.06 Alavieska			1 pk	
13.91	Eero Kärkkäinen-32	PyPo	11.08 Pyhäjärvi			1 pk	
13.72	Risto Sorvoja-41	YK	07.07 Nivala		PB	1 pk	
13.59	Armi Taipale-34		PK		
	---10---			
13.51	Valde Anttila-35	KP-V	21.08 Kaustinen			1 ka	
13.49	Valio Liedes-30		HT	12.06 Halsua			1 alues	
13.40	Oiva Junno-39		NU	24.07 Nivala			1 ka	
13.35	Raimo Hosionaho-37	NU	14.08 Nivala			1 pk	
13.30	Sauli Viitala-33	KaJu	24.09 Alavieska			1 opett	
13.19	Lauri Laihorinne-24	KV	19.07 Vaasa			1-35 polis	
13.17	Lenni Huuki-35		KU	11.09 Kannus			3 pk	
13.06	Heino Hanhikoski-37	KP-V	29.06 Kaustinen			1 pk
12.97	Reino Takkunen-39	AV	12.06 Ylivieska			2 alues
12.92	Aaro Pesonen-33		PyPo	12.06 Nivala			3 alues
	---20---
	

	kiekko-60	
50.42	Markku Kahma-32		AV	05.08 Mikkeli			2 polSM	
49.41	Alpo Nisula-38		VetU	17.09 Tornio			1 semin				
45.15	Lauri Laihorinne-24	KV	11.08 Kokkola			1 so	
44.29	Tapani Kujala-37	HT	11.08 Halsua			1 pk	
43.46	Aarne Ollikkala-29	KU	17.07 Veteli			3 pim	
43.28	Tapio Kujala-37		HT	11.08 Halsua			2 pk	
42.28	Arto Kaustinen-36	KP-V	06.09 Kokkola			1 pk	
41.55	Kalervo Kujala-41	HT	11.08 Halsua			3 pk	
41,15	Jorma Kahma-36		AV	21.08 Keuruu			1 ka	
40.51	Antero Niskala-38	AV	12.06 Ylivieska			1 alues	
	--10--			
40.50	Risto Sorvoja-41	YK	17.07 Alavieska			1-20 pim	
40.49	Valde Anttila-35	KP-V	26.06 Halsua			3 ka	
40.35	Heino Hanhikoski-37	KP-V	26.06 Halsua			4 ka	
40.10	Pentti Pöyhönen-37	VetU	31.07 Lappajärvi	PB	4 ka	
39.86	Lenni Huuki-35		KU	24.08 Toholampi			1 pk 	
39.51	Reino Takkunen-39	AV	12.06 Ylivieska			2 alues
38.88	Eero Linna-32		PK	21.08 Perho			1 jv
38,42	Kalervo Kallio		TU	24.08 Toholampi
38.29	Raimo Hosionaho-37	NU	06.07 Haapajärvi		1 pk
37.67	Armi Taipale-34		PK	18.09 Perho			1 kunta
	--20--
37.33	Aaro Ojala		KaKu	28.06 Kokkola			3 pk

vahvistamaton
41.50	Risto Sorvoja-41	YK	10.07 Vaasa			2 osuus-t	


	moukari-60
59.20	Antero Niskala-38	AV	11.09 Alavieska			1 ka	
54.41	Eero Niskala-31		AV	17.09 Oulu			2 po	
52.70	Risto Sorvoja-41	YK	25.09 Haapajärvi		2 pk	
51.70	Markku Kahma-32		AV	16.10 Jyväskylä		2 noteeraus-k	
50.89	Klaus Kiviniemi-41	KaKu	14.09 Kaarlela			1-20	
49.60	Veikko Jutila-38	AV	19.06 Vihanti			3 ka				
48.81	Reino Takkunen-39	AV	12.06 Ylivieska			2 alues	
48.05	Pentti Pöyhönen-37	VetU	27.07 Kaarlela			2 pk	
46.35	Antti Kahma-39		AV	02.08 Ylivieska			2 ka	
45.23	Paavo Nevasaari-35	NU	12.06 Nivala			1 alues	
	---10---				
44.59	Leo Finnilä-43		HK	06.06 Nivala			2 pk	
44.09	Pekka Huttunen-41	HK	11.09 Nivala			3 ka	
43.80	Reijo Paavolainen-36	KV	16.06 Kokkola			1 alues
40.25	Timo Pyörret-41		AV	17.07 Alavieska			3-20 pim	
38.67	Arto Kaustinen-36	KP-V	17.06 Veteli			2 alues


	keihäs-60
66.79	Klaus Kiviniemi-41	KaKu	11.09 Nivala			1 ka	
65.10	Olavi Järvelä-40	YK	08.06 Ylivieska			1 pk	
65.10	Arvo Salmela-37		HU	11.09 Nivala			3 ka	
64.25	Veikko Pesonen-31	PyPo		
64.10	Aaro Pesonen-33		PyPo	28.08 Ähtäri			1 ka				
63.79	Leo Finnilä-43		HK	24.08 Haapajärvi		1 pk	
62.19	Paavo Kangas-32		NU	31.07 Haapajärvi		5 kv	
60.78	Markku Kahma-32		AV	19.06 Dresden, GDR		D mo	
59.84	Jouko Hassinen		KT	24.06 Kalajoki			3 ka	
59.14	Juhani Peura-35		RP	03.07 Reisjärvi			1 ka	
	---10---			
58.65	Erkki Koivumäki		VetU	17.07 Veteli			3 pim
58.53	Kalervo Kunnari		HK	31.07 Haapajärvi		6 kv
58.29	Lauri Helle-25		YK	08.06 Ylivieska			2 pk
57.53	Paavo Kyllönen		PyPo	24.08 Haapajärvi		2 pk	
57.32	Eero Jylli-42		AV	15.09 Alavieska			1-20 pk