MIEHET
100m 200m 400m 800 1500 3000 5000m 10000m maraton 110m aidat 200m aidat 400m aidat 3000m esteet
korkeus seiväs pituus kolmiloikka kuula kiekko moukari keihäs, new 10-ottelu

viestit
4x100m 4x400m 4x800m 4x1500m ruotsalaisviesti


NAISET
100m 200m 400m 800 1500 3000 5000m 10000m maraton 100m aidat 200m aidat 400m aidat
korkeus seiväs pituus kolmiloikka kuula kiekko moukari keihäs, new 7-ottelu

viestit
4x100m 4x400m 3x800m 4x800m
		100 m
	11,0h	Esa Uusitalo-33		1956	Pyhäjärvi 19.8		
	11,0h	Leevi Haapala-42	1964	Vierumäki 15.9		
	11.31	Markus Erkkilä-98	2017	Kauhava 5.8	
	11,32	Eero-Matias Viitala-01	2019	Jämsänkoski 30.6			
	11,2h	Veli Ranta-Ojala-42	1963	Himanka 9.6
	11,2h	Mikko Haapala-37	1963	Göteborg 30.7
	11,2h	Erkki Niemelä-43	1963	Kokkola 28.6
	11,60	Teemu Heinonen-92	2010	Kalajoki 30.6	
	11,4h	Juha Järvenpää-56	1974	Kannus 23.8
	11,4h	Timo Liedes-56		1976	Kannus 4.6
	-10-
	11,65	Tomi Niemelä-84		2001	Nivala	16.7
	11,74	Henri Heinonen-91	2006	Veteli	17.7
	11,5h	Voitto Kauppinen-27	1949	Kalajoki 24.7
	11,5h	Markku Koljonen-44	1962	Kalajoki 8.7
	11,5h	Heikki Juvonen-48	1968	Kannus 24.8
	11,5h	Arto Ylikangas-55	1974	Kannus 23.8
	11,5h	Tuomo Orava-52		1972	Kannus 3.9
	11,76	Juho Uusioja-85		2002	Kannus	11.7
	11,76	Markus Havisto-84	2002	Haapajärvi 24.7
	11,81	Markus Kössi-84		2002	Kannus	11.7
	-20-
	11,84	Keijo Hiltunen-57	1989	Turku 28.7
	11,6h	Kalle Vihanta-09	1929	Kokkola 13.9
	11,6h	Erkki Kaattari-48	1977	Seinäjoki 28.7
	11,6h	Reima Virkkala-59	1985	Kannus 27.8
	11,88	Timo Mouru-86		2004	Nivala	28.6


	vahvistamaton
	11,6h	Päiviö Peltokorpi-58	1974

	wind
	10,9h	Erkki Niemelä-43	1966	Kannus 4.8	
			
									
		150 m								
	17.42	Teemu Heinonen-92	2009	Kokkola	24.5
	20,95	Teemu Hollanti-02	2017	Kalajoki 30.5
	22.14	Jukka-Pekka Pelto-Arvo	2004	Ylivieska 16.7
	22.36	Joona Virkkala-85	1996	Kannus	24.6
	22.75	Matti Roukala-89	2000	Ylivieska 31.7
	23.14	Joni Luoma-Tokoi-02	2013	Veteli	24.7
	23.34	Kristian Isohanni-03	2014	Veteli	6.8	
	23.41	Eerik Huuki-94		2005	Ylivieska 30.7


								
		200 m				
	22,3h	Erkki Niemelä-43	1965	Kannus 10.8
	22,76	Markus Erkkilä-98	2017	Kauhava 6.8	
	22,98	Eero-Matias Viitala-01	2019	Kannus 2.7		
	22,8h	Leevi Haapala-42	1965	Kannus 10.8				
	22,9h	Esa Uusitalo-33		1956	Kannus 21.7		
	23,29	Timo Liedes-56		1978	Raahe 16.7		
	23.39	Klaus Mäkelä-68		1994	Kokkola	31.7		
	23,4h	Veli Ranta-Ojala-42	1964	Eskola 31.5
	23.68	Timo Mouru-86		2004	Nivala	15.7
	23,6h	Reima Virkkala-59	1984	Kälviä 14.6
	
	23.86	Teemu Heinonen-92	2009	Ylivieska 21.7
	23,91	Tero Kössi-75		1995	Nivala 25.6	
	23,7h	Matti Suonperä		1956	Kannus 21.7
	23,7h	Heikki Juvonen-48	1967	Kannus 1.6		
	23,9h	Toivo Heinonen-13	1936	Kannus 26.7
	24.22	Henri Heinonen-91	2006	Veteli	31.8
	24,32	Keijo Hiltunen-57	1988	Kälviä 8.7
	24,1h	Voitto Kauppinen-27	1949	Kannus 3.7
	24,1h	Juha Järvenpää-56	1973	Himanka 4.8
	24,44	Markus Kössi-84		2002	Kannus 2.7

	24,3h	Toivo Hollanti-13	1938	Kälviä 17.7
	24,3h	Mikko Kivestö-36		1957	Kälviä 20.7
	24,4h	Eino Mattila-09		1932	Kokkola 28.8
	24,67	Tomi Niemelä-84		2002	Kannus 2.7
	24,75	Ismo Takkunen-74	1994	Haapajärvi 24.7


								
		300 m					
	37,3h	Erkki Niemelä-43	1960	Ylivieska 21.8					
	37.57	Timo Mouru-86		2003	Kalajoki 16.7
	37,81	Eero-Matias Viitala-01	2017 	Jämsä 2.7		
	37.7h	Tomi Niemelä-84		2001	Veteli	2.9
	37,86	Tero Kössi-75		1991	Kokkola 27.8
	37.98	Henri Heinonen-91	2006	Vammala	10.9
	38.39	Markus Erkkilä-98	2013	Orimattila 25.8
	38.43	Markus Kössi-84		2001	Nivala	17.7
	38.7h	Päiviö Peltokorpi-58	1972	Helsinki 23.9
	38,8h	Juha Järvenpää-56	1972	Ylivieska 29.7	
	38,9h	Juha-Pekka Palonen-62	1977	Pietarsaari 25.7
	
	38,9h	Ari Erkkilä-63		1978	Pyhäjärvi 15.7		
	39,2h	Mikko Kivestö-36	1955	Kannus 14.9	
	39.41	Juho Uusioja-85		2002	Veteli	1.8	
	39.48	Teemu Heinonen-92	2009	Jämsänkoski 28.6
	39,4h	Pekka Ojutkangas51	1967	Lohtaja 13.8
	39,7h	Timo Keski-Ojala-61	1977	Kokkola 12.7
	39,9h	Heikki Juvonen-48	1965	Kaustinen 17.7
	40,08	Janne Lintilä-68	1984	Kokkola 14.8
	40,21	Jukka Latva-Rasku-74	1989	Kalajoki 21.7
	
	40,35	Markus Havisto-84	2000	Kalajoki 30.8
	40,4h	Risto Soini		1963	Kannus 21.8


								
		400 m				
	48,7h	Erkki Niemelä-43	1965	Jyväskylä 8.8	
	49,41	Markus Erkkilä-98	2017	Kauhava 4.8					
	49.49	Klaus Mäkelä-68		1996	Ähtäri	4.8
	49.5h	Reima Virkkala-59	1983	Nivala	9.7		
	50.3h	Timo Liedes-56		1978	Kokkola	23.7
	51.44	Tero Kössi-75		1997	Kannus	24.7
	51,75	Eero-Matias Viitala-01	2018	Saarijärvi 23.6		
	51,8h	Pekka Välimäki-61	1983	Kokkola 12.7
	51,99	Keijo Hiltunen-57	1983	Pihtipudas 19.6
	51,9h	Toivo Heinonen-13	1939	Kalajoki 6.8
	
	52,08	Timo Keski-Ojala-61	1981	Kokkola 21.7	
	52,09	Rami Virkkala-69	1990	Nivala 8.7
	52.12	Timo Mouru-86		2004	Kauhava	27.7
	52,2h	Juha Järvenpää-56	1974	Kannus 23.8
	52,71	Hannu Takalo-Mattila-65	1989	Kokkola 22.8	
	52,8h	Esa Uusitalo-33		1957	Inkeroinen 14.7
	53,05	Risto Posio-66		1988	Uusikaarlepyy 3.8
	53,0h	Nestori Koskela-09	1930	Liminka 22.6
	53,0h	Mikko Haapala-37	1963	Göteborg 30.7
	53,4h	Voitto Liedes-33	1956	Sievi 5.7
		
	53,7h	Tuomo Keski-Ojala-61	1980	Nivala 11.7	
	54,2	Erkki Poranen		1964	Kannus 23.8
	54.40	Henri Heinonen-91	2008	Veteli  30.7
							
								
								
							
		 600 m							
	1:19.80  Klaus Mäkelä-68	1996	Kannus 24.7		
	1:26.74  Tero Kössi-75		1996	Kannus 24.7		
	1:39.1h  Jukka-Pekka Pelto-Arvo-93	2006	Kälviä 22.8		
	1:44.31  Henri Ihalainen-87	2000	Vaasa 26.8		
	1:44.62  Lari Posio-93		2006	Kokkola 5.8		
	1:45.6h  Henri Heinonen-n91	2004	Kälviä 17.8		
	1:47.06  Teemu Heinonen-92	2005	Pyhäjärvi 23.7			
	1:47.61  Veijo Korpijärvi-89	2002	Kalajoki 26.7		
	1:48.9h  Tero Hietapakka-nn	1997	Haapajärvi 24.6		
	1:50.23  Eemeli Katajalaakso-04	2015	Kokkola 2.6		
	
	1:52.28  Markus Erkkilä-98	2010	Kalajoki 30.6		

									
		 800 m						
	1.49,0h  Erkki Niemelä-43	1963	Turku 17.8			
	1:50.54  Klaus Mäkelä-68	1995	Lappeenranta 16.7		
	1:51.09  Pekka Välimäki-61	1985	Ylivieska 14.7		
	1:51.26  Reima Virkkala-59	1985	Tampere 19.6		
	1:54.0h  Timo Keski-Ojala-61	1980	Kokkola 22.7		
	1:54.49  Tero Kössi-75		1997	Raahe 13.7		
	1:54.54  Rami Virkkala-69	1990	Seinäjoki 14.8		
	1:55.27  Hannu Takalo-Mattila	1989	Kannus 26.7		
	1:55.6h  Tuomo Keski-Ojala-61	1984	Kälviä 9.8		
	1:55.99  Risto Posio-66		1989	Kannus 1.7		
	
	1:56.5h  Timo Liedes-56		1979	Sotkamo 23.6
	1.56,69  Osmo Heikkala-64	1988	Lapinlahti 26.6	
	1.57,13  Kari Peltokorpi-64	1989	Kannus 26.7
	1.57,5h  Toivo Heinonen-13	1938	Pietarsaari 4.9
	1.57,5h  Eero Ranta-Ylitalo-56	1978	Kokkola 22.7
	1.57,6h  Voitto Liedes-33	1956	Veteli 12.8
	1.58,5h  Matti Anttila-56	1979	Pietarsaari 8.8		tark
	1.58,6h  Keijo Hiltunen-57	1983	Nivala 8.7
	1.59,5h  Esa Kortetmaa-61	1983	Kälviä 21.6
	2.00,89  Ismo Takkunen-74	1994	Kokkola 31.7

	2.01,22  Matti Kärnä-75		1994	Pyhäalmi 3.7	
	2.01,26  Teemu Pääkkö-77	1995	Kannus 27.7
	2.01,5h  Kalle Pöyhtäri-08	1931	Oulu 21.6
	2.02,19  Kimmo Perkkiö-66	1997	Kannus 11.6		

	2.05,0	Jouko Keski-Ojala-58	1980	Kokkola 24.6
	
	
								
	1000 m	
	2.31,00  Pekka Välimäki-61	1982	Raahe 4.7								
	2.36,66	 Tero Kössi-75		1994	Haapajärvi 11.6	
	2.36,6	 Toivo Heinonen-13	1937	Kannus 18.7	
	2.38,0   Erkki Niemelä-43	1959	Pälkäne 9.8	
	2.40,4	 Martti Nisula-11	1937	Lohtaja 29.8
	2.41,79  Ismo Takkunen-74	1994	Haapajärvi 11.6
	2.41,91  Kari Peltokorpi-64	1988	Kannus 24.8	
	2.42,0	 Kalle Pöyhtäri-08	1931	Lohtaja 16.8
	2.43,33  Teemu Pääkkö-77	1994	Haapajärvi 11.6	
	2.45,0	 Nestori Koskela-09	1930	Kannus 5.7	
	
	2.45,0   Pekka Suhonen49	1966	Kälviä 16.6	
	2.45,42  Markus Hirvinen-77	1994	Haapajärvi 11.6
	2.45,58  Toni Kattilakoski-76	1994	Haapajärvi 11.6			
	2.47,32  Jani Syrjälä-77	1994	Haapajärvi 11.6		
	2.47,46  Janne Lintilä-68	1982	Jyväskylä 4-5.9
	2.48,8	 Pentti Tokola-35	1952	Kannus 2.6
	2.48,9	 Kauko Mäki-Ullakko	1949	Eskola 28.8
	2.50,0	 Väinö Raasakka-06	1930	Kannus 5.7
	2.51,19  Asko Isokungas-77	1994	Haapajärvi 11.6		
	2.51,5   Päiviö Ruotsala-42	1959	Kälviä 13.8	
	
	2.52,0	 Urho Olkkola		1930	Kannus 5.7
	2.52,7   Raimo Jääskä-58	1993	Toholampi 12.8	
	2.53,0   Timo Keski-Ojala-61	1976	Kannus 18.6)
	2.53,1   Heikki Hyyppä-40	1957	Kannus 8.8
	2.55,8   Esko Peltoarvo-62	1976	Nivala 15.8
	2.56,5   Päiviö Peltokorpi-58	1972	Kannus 23.7
	2:57.78	 Markus Erkkilä-98	2013	Vihti 8.9
	2.59,4   Hannu Ruotsala-54	1968	Kannus 31.8	
	

	vahvistamaton
	2.45,0	E Ypyä			1937	Lohtaja 29.8


	

								
	1500 m								
	3:46.30  Pekka Välimäki-61	1985	Lahti 18.8		
	3:48.33  Tuomo Keski-Ojala-61	1990	Pieksämäki 12.8	
	3.48,3h  Erkki Niemelä-43	1963	Jyväskylä 22.9
	3:52.46  Klaus Mäkelä-68	1994	Kannus 217		
	3:53.35  Reima Virkkala-59	1984	Ylivieska 1.7		
	3:53.7h  Eero Ranta-Ylitalo-56	1978	Pietarsaari 17.8		
	3:54.59  Timo Keski-Ojala-61	1987	Jyväskylä 6.9		
	3:57.95  Esa Kortetmaa-61	1981	Turku 7.7		
	3:58.8h  Osmo Heikkala-64	1989	Pyhäjärvi 3.8	
	3:59.76  Matti Kärnä-75		1994	Kokkola 1.8	
	
	4.00,8h  Toivo Heinonen-13	1939	Helsinki 28.8	
	4.00,96  Rami Virkkala-69	1990	Nivala 18.7	
	4:01.99  Kimmo Perkkiö-66	1996	Viitasaari 11.6	
	4.02,00  Tero Kössi-75		1994	Kokkola 1.8			
	4.03,02  Antti Välimäki-66	1985	Ylivieska 14.7	
	4.04,4h  Risto Posio-66		1989	Pyhäjärvi 3.8
	4.04,8h  Mikko Ala-Leppilampi-43	1978	Veteli 28.7
	4.05,29  Hannu Takalo-Mattila	1988	Keuruu 24.6
	4:08.25  Ismo Takkunen-74	1994	Lapua 12.7		
	4.10,6h  Voitto Liedes-33	1956	Kannus 17.6
	
	4.14,4h  Lauri Aho-14		1939	Kalajoki 6.8
	4:15.02  Asko Isokungas-77	2000	Kannus 27.7	
	4.15,0h  Kalevi Hietala-50	1981	Kokkola 21.7
	4.15,2h  Jouko Keski-Ojala-58	1983	Ylivieska 26.7	
	4.17,2h  Päiviö Ruotsala-42	1968	Kälviä 2.7
	4.19,0h  Erkki Lamminen-26	1945	Lohtaja 12.8
	4.19,88  Pekka Takkunen-50	1996	Nivala 20.7		

							
		 2000 m								
	5:41.3h  Pekka Välimäki-61	1977	Joensuu 7.8		
	5:47.78  Tero Kössi-75		1991	Kajaani 18.8		
	5:51.0h  Tuomo Keski-Ojala-61	1977	Raahe 3.7	
	5.53,0h  Esa Kortetmaa-61	1977	Pietarsaari 25.7
	5:58.4h  Teemu Pääkkö-77	1993	Kälviä 15.8		
	5.59,2h	 Reima Virkkala-59	1985	Kannus 2.7
	5.59,5	 Raimo Jääskä-58	1985	Kannus 2.7
	6.01,10  Eemeli Katajalaakso-04	2019	Lahti 11.8	
	6.04,7h  Hannu Lehto-67		1983	Kokkola 16.6
	6:09.5h  Jani Syrjälä-77	1993	Kälviä 15.8
			
	6:09.9h  Asko Isokungas77	1993	Kälviä 15.8		
	6.14,4h  Janne Lintilä-68	1982	Kälviä 8.8
	6.14,6h  Timo Lindqvist-nn	1982	Kälviä 3.6
	6:19.46  Tero Hietapakka-86	2001	Jämsä 27.7	
	6.29,6h  Juha Järvnpää-56	1972	Kannus 26.8
	6.29,9h  Martti Nisula-11	1934	Kannus 30.9
	6:40.17  Lari Posio-93		2008	Outokumpu 14.9	
		

								
		 3000 m								
	8:05.23	 Tuomo Keski-Ojala-61	1989	Lahti 10.8		
	8:20.07	 Pekka Välimäki-61	1985	Tampere 19.6		
	8:25.0h	 Esa Kortetmaa-61	1982	Kälviä 8.8		
	8:28.1h	 Osmo Heikkala-64	1990	Karstula 1.6		
	8:28.3h	 Eero Ranta-Ylitalo-56	1978	Pietarsaari 12.7		
	8:34.4h	 Timo Keski-Ojala-61	1987	Kälviä 14.6		
	8.38,99	 Kimmo Perkkiö-66	1995	Kempele 1.6	
	8:44.69	 Timo-Pekka Kalermo-66	1995	Kempele 1.6		
	8:49.8h	 Klaus Mäkelä-68	1994	Kannus 24.5	
	8.50,11  Rami Virkkala-69	1990	Kälviä 27.5
	
	8.50,5h  Antti Välimäki-66	1985	Seinäjoki 22.8
	8.53,0h  Kari Peltokorpi-64	1989	Kälviä 4.6
	8.53,5h  Matti Anttila-56	1979	Kokkola 10.7
	8.54,0h  Reima Virkkala-59	1986	Kälviä 1.6			
	8:58.19	 Pekka Takkunen-50	1993	Raahe 20.7
	8.59,14  Risto Posio-66		1988	Ylivieska 6.6
	9.05,2h  Raimo Jääskä-58	1987	Kälviä 14.6
	9.06,4h  Päiviö Ruotsala-42	1968	Ykspihlaja 21.8
	9.07,0h  Martti Nisula-11	1939	Marinkainen 24.6		
	9:11.65	 Asko Isokungas-77	2000	Kemi 26.8	
	
	9.12,8h  Kauko Mäki-Ullakko-31	1954	Kannus 30.5                                      		
	9.13,66  Hannu Takalo-Mattila	1992	Kalajoki 26.5	
		
								
								
								
								
		  5000 m								
	14:02.62  Tuomo Keski-Ojala-61	1986	Kokkola 10.6		
	14:33.41  Timo-Pekka Kalermo-66	1997	Lappeenranta 18.7		
	14:38.80  Kimmo Perkkiö-66	1996	Tampere 18.6		
	14:39.02  Pekka Välimäki-61	1985	Kokkola 11.6		
	14:50.39  Timo Keski-Ojala-61	1987	Kokkola	23.6	
	14:58.0h  Eero Ranta-Ylitalo-56	1978	Pietarsaari 9.8
	15.04,2h  Esa Kortetmaa-61	1982	Kaustinen 8.6		
	15.27,82  Kari Peltokorpi-64	1987	Pihtupudas 11.8
	15:27.8h  Matti Kärnä-75	1994	Oulu 5.8		
	15.35,23  Osmo Heikkala-64	1992	Ähtäri 7.6
	
	15:35.80  Pekka Takkunen-50	1995	Ylivieska 14.7		
	15.37,6   Kauko Mäki-Ullakko-31	1954	Kokkola 17.7
	15:42,10  Asko Isokungas-77	2001	Jämsä 28.7		
	15.42,5   Martti Nisula-11	1938	Kälviä 16.7
	15.58,83  Raimo Jääskä-58	1987	Kokkola 23.6	
	15.58,8   Päiviö Ruotsala-42	1968	Alavieska 20.7

							
								
	10000 m								
	29:25.37  Tuomo Keski-Ojala-61	1986	Helsinki-E 22.5		
	29:45.91  Timo-Pekka Kalermo-66	1995	Tampere 1.7		
	30:47.5h  Pekka Välimäki-61	1985	Kälviä 1.6		
	30:55.5h  Timo Keski-Ojala-61	1986	Kannus 13.9		
	32:35.18  Pekka Takkunen-50	1992	Kalajoki 20.8	
	32.43,2   Martti Nisula-11	1938	Jyväskylä 24.7	
	32:46.96  Kimmo Perkkiö-66	1998	Haapajärvi 22.7
	33.12,0   Eero Ranta-Ylitalo-56	1986	Kannus 17.5		
	33.20,2   Päiviö Ruotsala-42	1969	Nivala 20.7	
	33.43,2   Sauli Konttila-55	1985	Kannus 7.7
	
	34.01,94  Raimo Jääskä-58	1987	Laukaa 28.6
	34.11,26  Osmo Heikkala-64	1995	Ylivieska 15.7
	34.15,6   Kalevi Hietala-50	1980	Kälviä 28.8
									
	vahvistamattomia								
	33.09,0   Esa Kortetmaa-61	1984								
										
								
								
	Puolimaraton								
	1:06:10  Timo-Pekka Kalermo-66	1997	Teuva 5.4		
	1:10:59  Kimmo Perkkiö-66	1997	Vaasa 6.9		
	1:13:58  Asko Isokungas-77	2000	Kokkola 2.9		
	1.15.02	 Tuomo Keski-Ojala-61	1982	Toholampi 28.3
	1.17.13	 Jouko Keski-Ojala-58	1982	Toholampi 28.3
	1.17.17  Pekka Takkunen-50	2004	Kalajoki 22.5
	1.17.33	 Kalevi Hietala-50	1982	Toholampi 28.3
	1.21.29  Mikko Huuki-64		2001	Kalajoki 26.5	
	1.21.48  Raimo Jääskä-58	1989	Toholampi 18.3		
	1.24.25  Risto Posio-66		1999	Kittilä 11.9
	
	1.24.32	Esa Kortetmaa-61	2002	Kalajoki 25.5
	1:29:39  Pekka Huuki-60		2010	Oulu 22.5		

								
															
	  maraton								
	Maraton								
	2:19:09  Timo-Pekka Kalermo	1995	Hamburg GER 30.4		
	2:21:32  Tuomo Keski-Ojala-61	1996	Frankfurt GER 27.10		
	2:25:50  Kimmo Perkkiö-66	1997	Berlin GER 28.9		
	2:38:49  Raimo Jääskä-58	1993	Oulu 29.5		
	2:42:51  Kari Peltokorpi-64	1996	Kittilä 7.9		
	2:48:09  Esa Kortetmaa-61	1998	Vaasa 5.9		
	2.51.31  Kalevi Hietala-50	1985	Toholampi 24.3
	2.52.01  Tarmo Junkkala		1982	Alajärvi 4.7
	2.54.14  Sauli Konttila-55	1985	Nivala 8.9
	3.02.04  Mikko Huuki-64		2004	Haapajärvi 9.10
	
	3.03.33  Osmo Heikkala-64	1995	Helsinki 29.7
	3.11.38  Eero Junkala-58	1994	Vaasa 12.9
	3.12.01  Harri Lauta		1973	Seinäjoki 20.5
								
								
															
									
	110 m aidat		
	15,2h	Mikkp Haapala-37	1960	Veteli 17.7			
	16,86	Keijo Hiltunen-57	1988	Kälviä 9.7	
	16,98	Tero Kössi-75		1995	Kalajoki 3.9
	17,0h	Toivo Heinonen-13	1938	Kokkola 13.8	
	17,0h	Tuomo Orava-52		1987	Kannus 29.8	
	17,1h	Leevi Haapala-42	1965	Kannus 5.9
	17,2h	Paavo Pirinen-30	1952	Kannus 15.6	
	17,2h	Veli Ranta-Ojala-42	1965	Kannus 5.9
	17,4h	Heikki Juvonen-48	1968	Kannus 25.8
	17,5h	Simo Koskilammi-47	1965	Kannus 5.9
	
	17,7h	Jouko Mäki-Petäjä-40	1965	Kannus 5.9
	17,8h	Kalevi Vihanta-29	1950	Kannus 23.7
	17,9h	Kalevi Vuorinen-10	1946	Lohtaja 20.9
	18,2h	Leevi Oja-23		1949	Kalajoki 24.7
	18,2h	Olli Roiko-Jokela-34	1953	Kannus 27.9
	18,7h	Kalevi Jussila-61	1984	Kalajoki 9.9
	18,8h	Reima Virkkala-59	1984	Kalajoki 9.9

	vahvistamaton
	17,9h	Antti Kalajo		1964
	18,3h	Erkki Huima		1959
	
										
	200 m aidat		
	26,4	Veli Ranta-Ojala-42	1965	Kälviä 1.8				
	27,1	Mikko Haapala-37	1963	Merijärvi 30.6	
	27,8	Mauri Kettunen		1957	Kannus 5.9
	28,6	Paavo Pirinen-30	1952	Kokkola 3.9
	28,7	Heikki Järvinen-40	1958	Toholampi 21.9
	28,7	Heikki Juvonen-48	1969	Toholampi 8.6	
	29,4	P Ojutkangas		1969	Toholampi 8.6			
	29,7	Markku Koljonen-44	1963	Kannus 9.7		
	29.8	Risto Soini46		1964	Kannus 9.9		
	29,8	Simo Koskilammpi-47	1966	Lohtaja 30.5
		-10-
	29,9	Esa Uusitalo-33		1952	Kannus 6.9
	
	vahvistamaton
	28,5	Erkki Huima-39		1958
	28,8	Mikko Petäjä-33		1956
	
									
	400 m aidat							
	56,8h	Toivo Heinonen-13	1938	Jyväskylä 23.7	
	59.10	Keijo Hiltunen-57	1987	Kannus 25.7		
	59,18	Timo Ranta-Ojala-70	1989	pyhäjärvi 23.7
	59.3h	Reima Virkkala-59	1983	Kälviä 25.8	
	59.67	Toni Kattilakoski-76	1994	Kokkola 31.7	
	60,64	Esa kortetmaa-61	1981	Ylivieska 5.7	
	60.64	Tero Kössi-75		1998	Haapajärvi 21.7		
	60,99	Osmo Heikkala-64	1988	Kuortane 10.6
	60,9h	ErkkiNiemlä-43		1960	Kannus 18.8
	61,0h	Voitto Liedes-33	1956	Kannus 21.7	
	
	62,4h	Paavo Pirinen-30	1952	Kokkola 9.9
	63,4h	Juhani Tokola-45	1967	Pyhäjärvi 22.7


	3000 m esteet							
	9:01.62  Esa Kortetmaa-61	1982	Kouvola 14.8		
	9:18.43  Osmo Heikkala-64	1990	Joutsa 22.7		
	9:34.3h  Mikko Ala-Leppilampi-43	1978	Kokkola 22.7		
	9:53.7h  Sauli Konttila	1985	Kannus 28.7		
	9:57.99  Raimo Jääskä-58	1986	Kalajoki 1.7		
								
								
									
		Korkeus					
	1.98	Mikko Haapala-37	1960	Ylivieska 12.7	
	1.96	Jani Luokkanen-75	1993	Pyhäsalmi 18.7	
	1,95	Hannu Iso-Heiniemi-47	1965	Nivala 24.7			
	1.94	Herman Haavisto-94	2010	Ähtäri 8.7		
	1.91	Jari Kohtala-60		1979	Nivala 22.5		
	1.87	Ville Huhtala-84	1999	Jämsä 4.9		
	1,85	Simo Koskilammi-47	1965	Kannus 7.7
	1.85	Matti Koskinen-47	1969	Kannus 11.9		
	1,84	Keijo Hiltunen-57	1988	Kalajoki 19.8
	1,81	Erkki Vihanta-24	1952	Ykspihlaja 12.6
		
	1,80	Eero Alhoniemi-40	1960	Kannus 10.7
	1,80	Leevi Haapala-42	1964	Alavieska 26.9
	1,80	Tapio Hirvi-55		1974	Lohtaja 21.7
	1,80	Markku Rautiola-61	1979	Veteli 7.7
	1,80	Marko Jokela-70		1986	Kannus 4.9)			
	1,80	Alf Hillilä-77		1992	Kannus 2.9
	1.80	Tero Kössi-75		1993	Kannus 21.8		
	1.78	Markus Kössi-84		1999	Espoo-Le 12.6		
	1,78	Lassi Yli-Kotila-99	2017	Riihimäki 9.9
	1,77	Reino Tokola-15		1946	Kälviä 16.6
	
	1,76	Erkki Huima-39		1958	Kannus 1.6
	1.76	Mika Överman-80		1995	Rautio 15.8	
	1,75	Toivo Heinonen-13	1932	Oulu 3.9	
	1,75	Oskari Kauppinen-00	1934	Kannus 7.7
	1,75	Kalevi Vuorinen-10	1936	Kannus 25.7
	1,75	Martti Heinonen-20	1937	Kälviä 13.6	
	1,75	Viljo Ranta-Pitkänen-30	1951	Lohtaja 5.8	
	1,74	Jorma Pouttu-32		1953	Reisjärvi 7.6
	1,73	Mauri Kettunen		1959	Kannus 10.9
	1.72	Markus Erkkilä-98	2014	Pietarsaari 6.9
	
	1,70	Eino Mattila-09		1932	Toholampi 24.6	
	1,70	Eero Ypyä-14		1937	Kannus 18.7
	1,70	Voitto Kauppinen-27	1949	Kälviä 5.6
	1,70	Seppo Hakala-38		1957	Ylivieska 1.9
	1,70	Veli Ranta-Ojala-42	1959	Kannus 10.9
	1,70	Antti Koskilammi-50	1966	Nivala 23.7
	1,70	Simo Koskinen51		1970	Himanka 7.6	
	1,70	Kalevi Jussila-61	1984	Kalajoki 8.9
	1,70	Marko Jokela-70		1985	Kannus 4.8	
	1,70	Timo Lindqvist		1985	Kannus 27.8

	vahvistamaton
	1,80	Jyrki Juntunen		1987	Kannus 2.9
	
	
									
		Seiväs			
	4.60	Lassi Yli-Kotila-99	2017	Kalajoki 14.6		
	4,55	Jouko Mäki-Petäjä-40	1967	Haapajärvi 10.8						
	4,40	Keijo Hiltunen-57	1987	Kannus 29.7		
	4,15	Matti Tokola-48		1967	Kokkola 15.6		
	4,12	Mikko Haapala-37	1963	Kuhmo 25.8		
	4.00	Tuomo Orava-52		1987	Kannus 29.8		
	3,90	Juhani Tokola-45	1966	Kannus 4.8	
	3,66	Hannu Iso-Heiniemi-47	1964	Kannus 9.9
	3,60	Markus Erkkilä-98	2014	Pietarsaari 7.9		
	3,60	Lenni Yli-Kotila-04	2019	Lapua 17.8	
	
	3,50	Jaakko Keski-Petäjä-53	1969	Lapua 3.8		
	3,50	Tero Kössi-75		1993	Kuopio 5.9
	3,40	Heikki Keski-Petäjä-51	1969	Kalajoki 27.7
	3,35	Heikki Juvonen-48	1966	Kannus 9.6	
	3,34	Ismo Iso-Heiniemi-45	1963	Kannus 9.7	
	3,30	Reino Tokola-15		1943	Evijärvi 8.8	
	3,30	Jani Luokkanen-75	1993	Kannus 22.8	
	3,25	Kari Laurila-55		1975	Kannus 13.7
	3,22	Esko Oravainen-30	1952	Haapajärvi 10.8
	3,22	Simo Koskinen51		1969	Kannus 9.7
	
	3,20	Viljo Petäjä-22		1947	Lohtaja 27.7
	3,20	Juha Annala-54		1972	Kannus 26.8
	3,12	Paavo Saari-33		1957	Kannus 16.6
	3,12	Olli Pajala-39		1957	Kannus 16,6	
	3,10	Erkki Ypyä-14		1937	Kokkola 1.8
	
								
	vahvistamaton
	3,45	Ismo Iso-Heiniemi-45	1964
	3,20	Lenni Huuki-35		1956	

										
		Pituus				
	7,20	Veli Ranta-Ojala-42	1963	Rauma 29.9									
	6.99	Mikko Haapala-37	1963	Göteborg 30.7	
	6,70	Heikki Juvonen-48	1969	Toholampi 8.6
	6,63	Valfrid Kouonen-02	1926	Kokkola 5.6		Into
	6,59	Tuomo Orava-52		1985	Kälviä 8.8	
	6,59	Juho Uusioja-85		2002	Kannus 12.7		
	6,53	Leevi Haapala-42	1965	Haapajärvi 17.7
	6,51	Voitto Kauppinen-27	1947	Kruunupyy 23.8
	6,47	Simo Koskilammi-47	1966	Kanus 7.7
	6,42	Kalle Vihanta-09	1932	Kokkola 27.8
	
	6,42	Esko Halttunen		1951	Reisjärvi 8.7
	6,39	Mauri Pitkänen		1957	Kannus 4.8	
	6,39	Aatos Kattilakoski-38	1958	Kannus 15.6
	6,39	Mikko Kalajo-40		1964	Kannus 23.8
	6,38	Erkki Kaattari-52	1981	Seinäjoki 30.6									
	6,28	Timo Ranta-Ojala-70	1988	Lappajärvi 7.6
	6,26	Lassi Yli-Kotila-99	2017	Kälviä 10.6	
	6,18	Olavi Mattila-31	1957	Kannus 16.6		
	6,14	Viljo Ranta-Pitkänen-30	1953	Himanka 4.6
	6,11	Toivo Heinonen-13	1933	Kannus 20.8
	
	6,11	Kalevi Vuorinen-10	1934	Kannus 7.7
	6,09	Jorma Pouttu-32		1951	Kannus 20.6	
	6.08	Markus Erkkilä-98	2014	Kokkola 4.7			
	6.07	Markus Kössi-84		2001	Nivala 17.7	
	6,04	Jaakko Keski-Petäjä-53	1970	Kannus 13.8		
	6,04	Janne Leminen-86	2001	Nivala 10.7	
	6,01	Keijo Hiltunen-57	1988	Hämeenlinna5.8
	6.01	Johannes Haavisto-95	2012	Kannus 19.7		


		
		Kolmiloikka
	14,47	Veli Ranta-Ojala-42	1963	Kokkola 21.7				
	14,40	Mikko Haapala-37	1961	Merijärvi 20.8			
	14.35	Heikki Juvonen-48	1969	Kannus 9.7		
	13,57	Kalevi Vuorinen-10	1936	Oulu 5.9
	13,51	Aatos Kattilakoski-38	1960	Kannus 1.9
	13,44	Esko Halttunen		1951	Kannus 15.7
	13,28	Paavo Mottinen-34	1956	Kannus 16.9
	13,18	Kalle Vihanta-09	1930	Liminka 22.6
	13,17	Valfrid Kouonen-02	1928	Oulu 16.9		Into
	13.16	Markus Kössi-84		2001	Nivala 16.7	
	
	12,91	Mikko Kalajo-40		1960	Kannus 30.6
	12,85	J Olli			1933	Kannus 15.6
	12,75	Lenni Yli-Kotila-04	2020	Pedersöre 28.7
	12,73	Oskari Kauppinen-00	1934	Kaustinen 18.9
	12,62	Matti Herlevi-35	1954	Kannus 13.6	
	12,61	Juho Uusioja-85		2000	Kannus 15.7		
	12,60	Arvo Ylikangas-39	1952	Kokkola 3.9
	12,59	Olavi Mattila-31	1954	Kannus 13.6	
	12,59	Väinö Huhtala-11	1930	Kannus 13.9
	12,54	Niilo Huuki-13		1934	Kaustinen 18.9
	
	12,49	E Ollila-12		1930	Kannus 13.9
	
	12,36	Eero-Matias Viitala-01	2017	Veteli 3.8
	12,33	Ari Erkkilä-63		1981	Kokkola 14.7
	12,27	Juha Järvenpää-56	1974	Kannus 21.7
	12,22	Eino Mattila-09		1929	Kannus 15.9
	12,11	Toivo Heinonen-13	1933	Kannus 15.6
	12,09	Veikko Mäntykorpi-40	1968	Eskola 22.8
	12,04	Nestori Koskela-09	1930	Kannus 24.6
	12,04	Timo Antinoja-66	1982	Kalajoki 19.6
	
								
									
		Kuula						
	16.96	Tero Ylikangas-78	2002	Kannus 25.8		
	14,86	Aarre Keski-Rekilä-40	1961	Alavieska 22.7
	14,70	Aarne Ollikkala-29	1959	Ylivieska 25.7
	13,96	Aarre Särkioja-62	1981	Ylivieska 4.7
	13,17	Lenni Huuki-35		1960	Kannus 11.9
	13,08	Tauno Heinonen		1965	Eskola 26.9	
	12,99	Esko Halttunen		1951	Sievi 26.8
	12,91	Toivo Uusipaikka-12	1936	Toholampi 9.8
	12.89	Jorma Niemi-Pesola-27	1947	Kannus 17.8
	12,54	Keijo Hiltunen-57	1988	Kalajoki 19.8
	
	12,48	Yrjö Nikula		1920	Kälviä 14.8	
	12,43	Kalevi Jussila-61	1984	Kannus 3.9
	12,20	Toivo Rauhala		1936	Kannus 25.7 
	12,14	Pentti Oravainen-29	1957	Kannus 16.6			

									
		Kiekko					
	45,65	Aarne Ollikkala-29	1960	Veteli 17.7	
	44.78	Tero Ylikangas-78	2000	Alavieska 7.6		
	43,40	Lenni Huuki-35		1966	Kannus 7.7
	41,52	Pentti Oravainen-29	1956	Toholampi 12.9
	40,98	Janne Joki-Korpela-77	2002	Kannus 18.8
	39,36	Tuomo Orava-52		1991	Pyhäjärvi 30.6
	37,67	Esko Halttunen		1951	Kannus 8.9
	37,41	Reino Tokola-15		1947	Ylivieska 17.7
	37,22	Keijo Hiltunen-57	1989	Kannus 2.7
	37,11	Jorma Niemi-Pesola	1947	Lohtaja 26.7
	
	36,99	Matti Koskinen-47	1965	Kannus 20.9	
	36,73	Leevi Sämpilä-13	1937	Kannus 18.7
	36,34	Tauno Heinonen		1965	Eskola 26.9
	35,60	Kaarlo Haavisto-28	1957	Kannus 16.6
	35,55	Toivo Heinonen-13	1933	Kannus 15.6
																																															
									
	Moukari		
	37,94	Aarne Ollikkala-29	1959	Kannus 28.5							
	35,56	Aarre Keski-Rekilä-40	1972	Toholampi 4.6
	35,51	Pertti Pihlajamaa47	1967	Kannus 1.6
	33,04	Mikko Haapala-37	1963	Himanka 9.6	
	32,06	Eero Leppälä47		1967	Kannus 1.6
	26,48	Kaarlo Haavisto-28	1960	Himanka 12.6	
	24,59	M Huuki-15		1934	Kaustinen 18.9
	20,65	Tauno Ylikangas-41	1970	Himanka 7.6
	
	vahvistamaton		
	34,40	Esko Halttunen		1951			
																							
									
		Keihäs - uusi malli	
	72,85	Lassi Yli-Kotila-99	2020	Lapua 7.6			
	66,90	Rasmus Yli-Kotila-01	2019	Porvoo 1.9
	66,39	Lassi Yli-Kotila-99	2019	Kuortane 5.9							
	63.60	Matti Laasonen-83	2003	Pyhäjärvi 14.9	
	60.66	Leo Rutanen-83		2001	Ullava 30.8		
	51.90	Jani Luokkanen-75	1994	Kannus 21.7		
	51.72	Tero Kössi-75		1995	Kalajoki 3.9		
	31.22	Henri Heinonen-91	2009	Kuortane 12.9		
	

									
		Kymmenottelu						
	6868	Mikko Haapala-37	11.40-666-11.93-188-53.00--15.30-34.93-410-58.83-4:33.00	1963	Helsinki 17.7								
	6418	Keijo Hiltunen-57	11.70-595-11.58-184-52.20--16.60-35.22-420-55.72-4:41.50	1988	Kalajoki 20.8								
	5957	Tero Kössi-75		12.12-601-09.78-175-53.00--16.98-31.66-3.40-51.72-420.70	1995	Kalajoki 3.9								
	5816	Tuomo Orava-52		11.6h-620-11.19-168-55.20--17.0h-35.94-400-46.18-5:10.20	1987	Kannus 29.8
	4828	Heikki Juvonen-48	11,5h-647-08,32-155-55,7h--17,4h-20,92-320-39,68-5.36,6h	1968	Kannus 25.8								
								
									
	4x100 m 		
	44,91	Tomi Niemelä, Markus Kössi, Markus Havisto, Juho Uusioja			2001	Tampere 15.6					
	45,12	Tomi Niemelä, Timo Mouru, Markus Havisto, Juho Uusioja				2003	Tampere 5.7	
	45,1h	Mikko Kalajo, Erkki Niemelä, Veli Ranta-Ojala, Leevi Haapala			1958	Kokkola 17.6	
	46,65	Tero Kössi, Klaus Mäkelä, Toni Kattilakoski, Rami Virkkala			1993	Ylivieska 22.6
	46,74	Tuomo Orava, Sauli Konttila, Kalevi Jussila, Reima Virkkala			1985	Kokkola 28.6	
	46,84	Tuomo Orava, Reima Virkkala, Keijo Hiltunen, Pekka Välimäki			1986	Kalajoki 14.6							
	47,04	Tomi Niemelä, Markus Kössi, Markus Havisto, Ville Huhtala			1999	Espoo 17.6
	46,9h	Päiviö Peltokorpi, Timo Liedes, Risto Päivärinta, Eero Ranta-Ylitalo		1976	Nivala 8.6

	ilman kokoonpanoa
	45,5h											1964	Kokkola 16.6
	46,3h											1967	Haapajärvi 27.6	
	46,4h											1960	

									
	4x400 m 		
	3.24,0	 Keijo Hiltunen, Tuomo Keski-Ojala, Pekka Välimäki, Reima Virkkala		1983	Kokkola 29.6	
	3.24,1h	 Keijo Hiltunen, Timo Keski-Ojala, Pekka Välimäki, Reima Virkkala		1984	Kannus 2.8	
	3.26,57	 Timo Keski-Ojala, Tuomo Keski-Ojala, Pekka Välimäki, Reima Virkkala		1985	Kokkola 29.6	
	3.28,69  Klaus Mäkelä, Tero Kössi, Toni Kattilakoski, Rami Virkkala			1993	Ylivieska 23.6	
	3.32,99  Osmo Heikkala, Tuomo Keski-Ojala, Hannu Takalo-Mattila, Reima Virkkala		1988	Ylivieska 14.6
	3.33,34	 Timo Keski-Ojala, Keijo Hiltunen, Reima Virkkala, Pekka Välimäki		1987	Kokkola 6.6		
	3.33,3h  Keijo Hiltunen, Kari Peltokorpi, Risto Posio, Rami Virkkala			1990	Kalajoki 17.6	
	3.33,74  Keijo Hiltunen, Osmo Heikkala, Rami Virkkala, Hannu Takalo-Mattila		1991	Kannus 16.6		
	3.34,00  Tero Kössi, Hannu Takalo-Mattila, Osmo Heikkala, Rami Virkkala			1992	Kannus 27.6	
	3.34,06  Keijo Hiltunen, Reima Virkkala, Hannu Takalo-Mattila, Risto Posio		1989	Kokkola 18.6
	
	3.34,1	 Esa Kortetmaa, Timo Keski-Ojala, Tuomo Keski-Ojala, Pekka Välimäki		1982	Kokkola 23.6
	3.36,67  Osmo Heikkala, Tuomo Keski-Ojala, Kari Peltokorpi, Timo Keski-Ojala		1989	Kokkola 18.6				
	3.38,08  Jani Syrjälä, Teemu Pääkkö, Kimmo Perkkiö, Tero Kössi				1995	Kokkola 17.6
	3.39,3h  Eero Ranta-Ylitalo, Mikko Ala-Leppilampi, Päiviö Peltokorpi, Timo Liedes	1978	Veteli 17.6	
	3.41,2h  Päiviö Peltokorpi, Eero Ranta-Ylitalo, Esa Joki-Korpela, Timo Liedes		1977	Kokkola 8.6
	3.41,6h  Päiviö Peltokorpi, Timo Keski-Ojala, Eero Ranta-Ylitalo, Timo Liedes 		1976	Nivala 9.6
	3.41,7h  Eero Ranta-Ylitalo, Ari Erkkilä, Päiviö Peltokorpi, Timo Liedes		1979	Nivala 16.6
	3.41,9h  Päiviö Peltokorpi, Esa Joki-Korpela, Timo Liedes, Juha Järvenpää		1975	Kannus 14.6
	
	ilman kokkonpana
	3.38,0h											1965	Kannus 10.8	

										
	4x800 m 						
	7:35.24	 Timo Keski-Ojala, Tuomo Keski-Ojala, Reima Virkkala, Pekka Välimäki		1983	Jyväskylä 23.7
	7.48,82  Osmo Heikkala, Hannu Takalo-Mattila, Tuomo Keski-Ojala, Reima Virkkala		1988	Kokkola 5.7
	7.50,8h	 Esa Kortetmaa, Timo Keski-Ojala, Tuomo Keski-Ojala, Pekka Välimäki		1980	Kokkola 17.6		
	7.59,31  Kari Peltokorpi, Tuomo Keski-Ojala, Timo Keski-Ojala, Osmo Heikkala	 	1989	Kokkola 17.6	
	7.59,95  Rami Virkkala, Hannu Takalo-Mattila, Tero Kössi, Osmo Heikkala			1992	Kannus 26,6	
	8.01,34  Matti Kärnä, Tero Kössi, Klaus Mäkelä, Ismo Takkunen				1994	Lappajärvi 17.6	
	8.02,07  Hannu Takalo-Mattila, Tero Kössi, Osmo Heikkala, Rami Virkkala			1991	Kannus 15.6		
	8.05,13  Klaus Mäkelä, Kimmo Perkkiö, Pekka Takkunen, Tero Kössi			1997	Kalajoki 8.6
	8.05,28  Antti Välimäki, Kari Peltokorpi, Reima Virkkala, nnn				1987	Kokkola 5.6	
	8.05,98  Keijo Hiltunen, Eero Ranta-Ylitalo, Timo Keski-Ojala, Tuomo Keski-Ojala	1987	Kokkola 5.6
	
	8.11,7   Risto Posio, Hannu Takalo-Mattila, Osmo Heikkala, Rami Virkkala		1990	Kalajoki 16.6	
	8.29,1   Kimmo Perkkiö, Teemu Pääkkö, Jani Syrjälä, Tero Kössi				1995	Kokkola 16.6
	8.37,93  Mika Uusitalo, Jari Syrjälä, Markus Hirvinen, Teemu Pääkkö			1993	Lahti 4.7
	8.49,6h	 Asko Iskokungas, Timo Keski-Ojala, Ismo Takkunen, Tero Kössi			1998	Nivala 16.6					

									
	4x1500 m 								
	15:36.79  Reima Virkkala, Tuomo Keski-Ojala, Esa Kortetmaa, Pekka Välimäki		1983	Jyväskylä 24.7
	15.58,75  Risto Posio, Osmo Heikkala, Timo Keski-Ojala, Tuomo Keski-Ojala		1989	Lappeenranta 15.7
	15.59,09  Timo Keski-Ojala, Reima Virkkala, Tuomo Keski-Ojala, Pekka Välimäki		1986	Tampere 13.7
	16.11,04  Timo Keski-Ojala, Esa Kortetmaa, Tuomo Keski-Ojala, Pekka Välimäki		1981	Joensuu 12.7		
	16.33,52  Eero Ranta-Ylitalo, Pekka Välimäki, Timo Keski-Ojala, Tuomo Keski-Ojala	1987	Kokkola 6.6
	16.33,75  Kimmo Perkkiö, Tuomo Keski-Ojala, Ismo Takkunen, Klaus Mäkelä			1996	Kalajoki 3.6		
	16.33,94  Timo Keski-Ojala, Hannu Takalo-Mattila, Osmo Heikkala, Tuomo Keski-Ojala	1988	Ylivieska 14.6		
	16.42,64  Timo-Pekka Kalermo, Pekka Takkunen, Tero Kössi, Kimmo Perkkiö			1997	Kalajoki 9.6		
	16.46,03  Ismo Takkunen, Hannu Huhtakangas, Matti Kärnä, Tero Kössi			1994	Iisalmi 17.7
	16.58,72  Rami Virkkala, Raimo Jääskä, Hannu Takalo-Mattila, Osmo Heikkala		1992	Kannus 27.6		
	
	17.34,2h  Tero Kössi, Klaus Mäkelä, Raimo Jääskä, Rami Virkkala				1993	Ylivieska 23.6				
	18.25,96  Esa Kortetmaa, Pekka Pakkunen, Timo Keski-Ojala, Asko Isokungas		1998	Nivala 17.6								
															
	
	ruotsalaisviesti
	2.04,0	Risto Soini, Veli Ranta-Ojala, Leevi Haapala, Erkki Niemelä			1965	Toholampi 7.6	
	
	

		100 m
	11,60	Anniina Kortetmaa-95	2018	Kuortane 23.6	
	11,94	Riikka Niemelä-75	1996	Hämeenlinna 10.8
	12.0	Maija Koivusaari-41	1963	Pietarsaari 25.8
	12,47	Helmi Kortetmaa-98	2020	Mikkeli 10.8		
	12,52	Piia Kariniemi-76	1995	Kannus 27.7
	12,93	Katja Honkonen-74	1991	Ylivieska 25.6	
	12,99	Oona Kangasvieri-05	2020	Kannus 21.7
	13,11	Johanna Patama-76	1993	Nivala 3.8	
	13,22	Hanna Jämsä-91		2009	Veteli 28.7
	13,39	Kati Leppänen-87	2002	Kannus 2.7
	
	13,41	Sari Pajakoski-76	1992	Kälviä 31.5
	13,42	Titta Jämsä-90		2007	Haapajärvi 7.8
	13,44	Elise Huhtakangas-77	1992	Saarijärvi 20.6		
	13,43	Henna Myllylahti-85	1999	Veteli 2.8
	13,48	Sari Paavola-91		2009	Ylivieska 22.7	
	13,49	Annette Lehojärvi-90	2006	Kannus 8.8
	13,53	Minna Ainali-75		1992	Kälviä 31.5
	13,53	Anna Lukkarila-06	2020	Haapajärvi 25.7
	13,58	Jonna Ylikangas		1992	Kokkola 9.6


	wind
	11,8	Maija Koivusaari-41	1963	Pattijok 30.6


		200 m
	23,62	Anniina Kortetmaa-95	2017	Jämsänkoski 2.7
	24.22	Riikka Niemelä-75	1997	Lappeenranta 20.7 
	25,4h	Maija Koivusaari-41	1963	Kokkola 21.7
	25.69	Piia Kariniemi-76	1996	Pyhäsalmi 14.7 
	25,86	Helmi Kortetmaa-98	2020	Jyväskylä 28.6
	26.50	Johanna Patama-76	1993	Kokkola 8.6
	26.91	Katja Honkonen-74	1991	Kokkola 18.6
	27,07	Oona Kangasvieri-05	2020	Kannus 21.7
	27,37	Titta Jämsä-90		2008	Kannus 5.9
	27,46	Hanna Jämsä-91		2010	Vöyri 8.7

	27,54	Elise Huhtakangas-77	1994	Ylivieska 18.7	
	27,82	Elli-Noora Puustinen-02	2018	Kalajoki 12.6
	28,25	Loviisa Kupsala-03	2018	Kokkola 31,7
	28,33	Anna Lukkarila-06	2020	Kannus 21.7	
	28,40	Sari Paavola-91		2009	Kannus 7,7


		300 m
	39,52	Anniina Kortetmaa-95	2012	Espoo-Le 18.8
	40.91	Riikka Niemelä-75	1991	Parkano 19.7
	42,48	Helmi Kortetmaa-98	2017	Oulu 6.6	
	42,62	Piia Kariniemi-76	1989	Savonlinna 27.8
	43,30	Enni Katajalaakso-02	2017	Karjaa 27.8
	43.3h	Johanna Patama-76	1992	Pyhäjärvi 6.8
	43,66	Titta Jämsä-90		2007	Haapajärvi 8.8
	43,8h	Jaana Ylitalo-65	1980	Kokkola 8.7
	44,12	Oona Kangasvieri-05	2020	Naantali 9.8
	44,3h	Maarita Patama-62	1976	Seinäjoki 21.7
	44,60	Elise Huhtakangas-77	1992	Kannus 10.6
		
	44,62	Hanna Jämsä-91		2007	Haapajärvi 8.8
	44,97	Anna Lukkarila-06	2020	Naantali 9.8
	44,89	Kati Leppänen-87	2002	Kalajoki 27.7
	45,0h	Minna Ainali-75		1989	Pyhäjärvi 10.7
	45,34	Emma Katajalaakso-99	2014	Kalajoki 27.7
	45,40	Maarit Patama-62	1976	Helsinki 12.9
	
	

		400 m
	53,52	Riikka Niemelä-75	1997	Tampere 25.8		
	56,82	Anniina Kortetmaa-95	2017	Kauhava 4.8
	58.70	Maarit Patama-62	1986	Espoo/Le 14.8
	59.83	Johanna Patama-76	1993	Kemi 6.8
	59,91	Helmi Kortetmaa-98	2016	Lappeenranta 5.8
	60,24	Enni Katajalaakso-02	2018	Kannus 28.8	
	60.2h	Jaana Ylitalo-65	1979	Kokkola 1.7
	61,38	Piia Kariniemi-76	1994	Kokkola 1.8
	61,63	Hanna Jämsä-91		2009	Jyväskylä 13.6
	62.0h	Erja Ervonen-63		1983	Kokkola 13.7
		
	62,32	Minna Ainali-75		1992	Kuopio 18.7	
	62,37	Elise Huhtakangas-77	1992	Nivala 26.7
	62,40	Elli-Noora Puustinen-02	2018	Espoo-Le 10.8	
	62,83	Emma Katajalaakso-99	2016	Kannus 25.8
	63,64	Loviisa Kupsala-03	2018	Kannus 28.8
	63,6h	Helena Mäki-Korvela-63	1980	Kokkola 22.7
	64,14	Katja Honkonen-74	1991	Ylivieska 25.6
	64,21	Titta Jämsä-90		2007	Kokkola 25.7
	

		800 m
	2.05,64	Maarit Patama-62	1988	Tampere 23.8	
	2.12,12	Riikka Niemelä-75	1997	Nakkila 7.9	
	2.12,47	Enni Katajalaakso-02	2020	Kuortane 1.8	
	2.13,30	Emma Katajalaakso-99	2016	Kerava 10.9		
	2.15,43	Jaana Ylitalo-65	1981	Kajaani 25.7
	2.15,86	Erja Ervonen-63		1987	Kannus 9.8
	2.17,3h	Helena Mäki-Korvela-63	1979	Nivala 6.7
	2.24,66	Anniina Kortetmaa-95	2011	Oulu 27.8
	2.25,8h	Susanna Lokkila-64	1979	Kokkola 10.7
	2.26,40	Helmi Kortetmaa-98	2013	Orimattila 24.8
	
	2.26,9h	Marja Oja-68		1984	Kälviä 5.7
	2.30,94	Hanna Jämsä-91		2006	Kannus 20.6
	
	
	vahvistamaton
	2.29,2h	Riitta Rekilä-57	1972
	


		1500 m
	4.19,23	Maarit Patama-62	1988	Lohja 28.8
	4.30,8h	Erja Ervonen-63		1985	Kannus 28.7
	4.34,9h	Helena Mäki-Korvela-63	1979	Kokkola 18.7
	4.35,63	Emma Katajalaakso-99	2016	Kajaani 21.8
	4.45,3h	Jaana Ylitalo-65	1983	Kalajoki 18.6
	4.56,87	Enni Katajalaakso-02	2018	Espoo-Le 12.8	
	5.01,3h	Marja Oja-68		1984	Kälviä 4.7
	5.07,2h	Susanna Lokkila-64	1979	Kokkola 18.7	
	5.07,73	Minna Lahtinen-75	1998	Lohja 12.7
	5.14,0h	Raila Mattila-48	1977	Nivala 24.7

	5.29,7h	Riitta Rekilä-57	1973	Toholampi 5.8		
	5.38,99	Hanna Jämsä-91		2002	Ylivieska 31.8




		 3000 m
	 9.31,0h  Erja Ervonen-63	1988	Saarijärvi 25.8		
	 9.31,6h  Maarit Patama-62	1986	Tampere 18.
	 9.59,76  Helena Mäki-Korvela-63 1979	Helsinki 12.8
	10.08,68  Emma Katajalaakso-99	2015	Kajaani 19.8
	10.52,8h  Raila Mattila-48	1975	Nivala 14.9
	10.59,67  Enni Katajalaakso-02	2020	Kemi 23.8	
	11.05,8h  Jaana Ylitalo-65	1981	Kälviä 24.5
	11.43,5h  Susanna Lokkila-64	1978	Ullava 26.8
	11.47,5h  Marja Oja-68		1986	Kalajoki 28.5
	11.56,2h  Riitta Rekilä-57	1973	Lohtaja 23.8



		 5000 m
	16.39,12  Erja Ervonen-63	1988	Saarijärvi 25.8		
	17.53,28  Emma Katajalaakso-99	2020	Kemi 23.8


		 puolimaraton
	1.17.34	Erja Ervonen-63		1988	Vaasa 10.9
	1.23.21	Emma Katajalaakso-99	2019	Vantaa 14.4
	1.32.36	Minna Lahtinen-75	1998	Vaasa 5.9
	1.59.08	Minna Mäkelä		2012	Haapajärvi 6.10
	2.02.21	Sini Hirvi		2013	Haapajärvi 12.10
	


		 maraton
	2.46.34	Erja Ervonen-63		1988	Berliini 9.10

			 


		100 m aidat
	15,81	Katja Honkonen-74	1993	Vihanti 29.5	
	18,76	Titta Jämsä-90		2008	Kannus 5.9		
	18,9h	Katariina Kerola-61	1978	Nivala 7.7
			

		400 m aidat
	64,80	Helmi Kortetmaa-98	2018	Jyväskylä 21.7
	69,54	Enni Katajalaakso-02	2016	Alaveteli 30.7		


		korkeus
	170	Titta Jämsä-90		2009	Veteli 28.7
	168	Helena Mäki-Korvela-63	1979	Kannus 18.9	
	160	Katja Honkonen-74	1989	Kälviä 20.8
	155	Anniina Kortetmaa-95	2010	Nivala 3.8
	153	Tarja Kivimaa-57	1976	Kaarlela 18.7
	153	Hilda Haavisto-01	2016	Ikaalinen 24.6
	152	Maija Koivusaari-41	1964	Kemijärvi 20.9
	151	Enni Katajalaakso-02	2017	Kannus 12.8
	151	Elli-Noora Puustnen-02	2018	Kempele 25.8
	150	Tuija Lintilä-71	1988	Kalajoki 16.7
	
	148	Titta Kohtala-62	1976	Kaarlela 27.7
	148	Lilian Koskela-02	2016	Kannus 16.6
	147	Emma Katajalaakso-99	2013	Kannus 18.8
	146	Tiina Boren66		1982	Kannus 13.6
	145	Paula Seppälä-87	2004	Kannus 6.7		
	145	Roosa Pelto-Arvo-91	2005	Veteli 15.6
	143	Maija-Liisa Sipilä-42	1960	Toholampi 10.8
	142	Sari Paavola-91		2005	Kannus 9.9
	141	Hilkka Vähäkorpela-33	1955	Kälviä 7.8		Pilke
	141	Terttu Luoma-Tokoi-44	1961	Kannus 30.8		Pilke
	
	141	Tuija Lintilä		1985	Kannus 27.8
	141	Aleksandra Hukari-74	1987	Kälviä 18.7
	
	
	
		seiväs
	290	Loviisa Kupsala-05	2020	Kempele 18.7
	205	Helka Kupsala-05	2018	Kalajoki 28.7	
	190	Helmi Kortetmaa-98	2012	Kalajoki 22.7
	165	Henna Myllylahti-85	1996	Kälviä 28.7

	
		pituus
	612	Maija Koivusaari-41	1967	Kannus 2.7		
	580	Anniina Kortetmaa-95	2013	Oulu 3.7	
	557	Katja Honkonen-74	1989	Paltamo 9.9
	544	Riikka Niemelä-75	1990	Helsinki 7.6
	529	Hanna Jämsä-91		2010	Kannus 19.7
	528	Titta Jämsä-90		2010	Kannus 19.7
	513	Johanna Patama-76	1992	Saarijärvi 20.6
	510	Riitta Tuunala-43	1963	Kannus 1.7		Pilke	
	509	Elise Huhtakangas-77	1993	Pyhäsalmi 29.7
	508	Helmi Kortetmaa-98	2016	Kannus 26.7
		
	507	Sari Paavola-91		2005	Himanka 12.6	
	494	Milka Erkkilä-91	2007	Haapajärvi 8.8	
	493	Varpu Heikkilä-33	1950	Kannus 27.8		Pilke	
	481	Hilkka Vähäkorpela-33	1955	Kannus 19.8		Pilke	
	480	Mirja Luostari-58	1972	Kannus 3.9
	479	Paula Seppälä-97	2004	Nivala 15.7
	479	Raili Ruotsalo		1955	Kannus 17.8		Pilke
	479	Elli-Noora Puustinen-02	2018	Kokkola 31.7
	477	Sannamari Salonen-91	2007	Kuortane 10.6
	477	Enni Katajalaakso-02	2017	Nivala 29.7
	
	476	Hilkka Heinonen-59	1973	Kannus 17.6
	472	Maarit Patama-62	1975	Kannus 19.99   nnn

	
	wind
	579	Katja Honkonen-74	1991	Toholampi 2.6
	
		
		
		3-loikka
	11,99	Hanna Jämsä-91		2011	Jämsä 2.7
	11,24	Katja Honkonen-74	1993	Kälviä 6.6
	11,07	Milka Erkkilä-91	2008	Kokkola 12.8
	10,98	Anniina Kortetmaa-95	2009	Ylivieska 22.7
	10,67	Johanna Patama-76	1994	Haapajärvi 23.7
	10,44	Hanna Peltokorpi-88	2003	Kalajoki 15.7
	10,34	Sannamari Salonen-91	2007	Haapajärvi 7.8
	 9,95	Mira Ranto-88		2002	Kannus 2.7
	 9,64	Eeva-Stiina Viitala-99	2017	Alaveteli 9.8
	 9,57	Loviisa Kupsala-04	2018	Kalajoki 29.7
	 
	 9,54	Tiia Kopsala-04		2019	Kalajoki 28.7
	 9,36	Venla Jaakkola		1997	Kokkola 31.8	 
	 9,31	Reetta Haapalehto-02	2016	Kalajoki 5.7

	wind
	10,60	Elise Huhtakangas-77	1994	Kokkola 5.8



		kuula
	11,41	Terttu Luoma-Tokoi-44	1963	Kokkoola 20.7		Pilke		
	10,86	Eeva Tuoretmaa-43	1967	Pyhäjärvi 23.7
	10,53	Salme Tokola-19		1948	Kannus 22.8		Pilke	
	10,41	Maija Koivusaari-41	1964	Kannus 7.8
	10,64	Sonja Aho-56		1972	Kannus 21.7
	10,47	Tuulia Laitalainen-50	1971	Ylivieska 24.8	
	 9,38	Leena Määttälä-44	1964	Kannus 19.7	
	 9,30	Katja Honkonem-74	1993	Kannus 21.8
	 9,16	Terttu Saari-35		1953	Lohtaja 21.6
	 9,15	Titta Jämsä-90		2008	Kannus 5.9
	 
	 9,14	Alli Kotila-08		1957	Kannus 10.8		Pilke
	 9,13	Sannamari Salonen-92	2008	Kannus 6.8
	 9,03	Leila Kattilakoski-58	1976	Kannus 3.9)
	 8,99	Ritva Huuki-38		1959	Kannus 14.6
	 8,95	Liisa Mäki-Korvela-40	1972	Kannus 3.9
	 8,85	Maija-L Parkkonen-58	1975	Kannus 23.8	 
	 

		kiekko
	37,82	Eeva Tuoretmaa-43	1967	Kannus 27.7
	37.00	Maija-L Parkkonen-58	1975	Kannus 27.6
	31,39	Matleena Mäki-Petäjä-89	2004	Kannus 4.8
	30,69	Ulla Isohanni-42	1963	Kajaani 23.9		Pilke	
	30,68	Henna Antinaho		1949	Kannus 21.8		Pilke		
	30,21	Sannamari Salonen-91	2007	Pietarsaari 4.9
	29,86	Kristiina Pajala-84	1998	Veteli 23.8	
	29,82	Terttu Luoma-Tokoi-44	1963	Kokkola 21.7		Pilke		
	29,50	Sari Paavola-91		2007	Veteli 13.8		
	29,15	Margareta Mäki-Hollanti	1999	Jämsä 4.9
	
	29,11	Maija Koivusaari-41	1964	Kannus 6.8	
	28,82	Sirpa Yli-Jylhä-81	1996	Haapajärvi 28.nnnn
	28,79	Ritva Huuki-38		1959	Ylivieska 18.7		Pilke
	27.00	Tiia Kopsala-04		2019	Kaustinen 21.9
	26,73	Salme Tokola-19		1948	Kälviä 19.9		Pilke		
	25,27	Kati Viitasalo-86	2000	Kannus 15.7
	25,08	Erja Ervonen-63		1979	Kokkola 1.7

	29,09	Liisa Erkkilä		1950
	

		moukari
	30,56	Sannamari Salonen-91	2005	Kannus 28.7


		keihäs, old-new
	45,41	Sannamari Salonen-91	2007	Kuopio 19.8
	34,56	Anniina Kortetmaa-95	2018	Kuopio 12.9	
	34,38	Erja Kössi-73		1996	Nivala 31.7		old
	33,68	Maija Koivusaari-41	1964	Kannus 7.8
	33,63	Salme Tokola-19		1949	Eskola 28.8		Pilke	
	31,77	Varpu Heikkilä-33	1950	Lohtaja 5.7		Pilke	
	31,48	Ritva Huuki-38		1959	Ylivieska 19.7		Pilke	
	32,18	Anette Lehojärvi-90	2005	Kannus 29.7
	31,62	Eeva Tuoremaa-43	1967	Pyhäjärvi 22.7
	30,34	Leila Kattilakoski-58	1974	Kannus 23.8
	
	29,75	Milka Erkkilä-91	2008	Kannus 7.8
	29,40	Maija-L Parkkonen-58	1974	Kannus 23.8	
	29,14	Mervi Eskeli-53		1971	Kannus 21.7
	28,79	Helena Keski-Petäjä-41	1957	Kannus 8.8
	28,79	Helmi Kortetmaa.98	2018	Kuopio 12.9	
	28,72	Tuulia Laitalainen-50	1971	Kannus 5.9
	28,67	Irja Ruuska-36		1955	Ylivieska 24.7
	28,34	Liisa Mäki-Korvela-40	1971	Toholampi 24.7
	27,10	Kerttu Heiniemi-30	1950	Kannus 27.8		Pilke
	26,74	Terttu Luoma-Tokoi-44	1963	Kokkola 20.7		Pilke
			
	26,63	Titta Jämsä-90		2008	Kannus 7.8
	
 vahvistamaton	
	30,69	Ulla Isohanni-42	1963				Pilke		



 4x100 m
 49,74	Elise Huhtakangas, Riikka Niemelä, Johanna Patama, Piia Kariniemi	1994	Lappajärvi 17.6
 49,82	Minna Ainali, Johanna Patama, Riikka Niemelä, Piia Kariniemi		1991	Helsinki 27.7
 50,92	Minna Ainali, Johanna Patama, Riikka Niemelä, Katja Honkonen		1990	Vaasa 30.6	
 51,31	Mari Kaattari, Johanna Patama, Elise Huhtakangas, Piia Kariniemi	1992	Kannus 26.6 
 51,68	Marjut Vesisenaho, Minna Ainali, Katja Honkonen, Riikka Niemelä		1992	Kannus 26.6
 52,36	Sari Paavola, Hanna Jämsä, Anette Lehojärvi, Titta Jämsä		2009	Raahe 4.7	
 52,61	Henna Myllylahti, Carita Saarenpää, Riikka Niemelä, Venla Jaakkola	1999	Kälviä 22.6
 52,75	Katja Honkonen, Johanna Patama, Erja Kössi, Riikka Niemelä		1996	Kalajoki 2.6
 53,21	Minna Ainali, Katja Honkonen, Riikka Niemelä, Anu Keto-Tokoi		1989	Kokkola 17.6
 53,33	Sannamari Salonen, Sari Paavola, Hanna Jämsä, Titta Jämsä, Milka Erkkilä 2007	Kälviä 26.6
 	
 53,54	Minna Ainali, Alexandra Hukari, Erja Kössi, Katja Honkonen		1988	Kokkola 5.7
 53,62	Sannamari Salonen, Hanna Jämsä, Milka Erkkilä, Titta Jämsä		2008	Veteli 3.6 
 53,65	Hanna Yli-Jylhä, Katja Honkonen, Erja Kössi, Päivi Roiko-Jokela		1987	Kannus 22.6
 53,72	Sari Paavola, Sannamari Salonen, Titta Jämsä, Anette Lehojärvi		2006	Pedersöre 27.6
 53,77	Kati Leppänen, Sini Ylitalo, Mira Ranto, Liisa Kangasvieri		2002	Kokkola 18.6


4x300 m

2.58,40	Helmi Kortetmaa, Tiia Olkkonen, Enni Katajalaakso, Emma Katajalaakso	2015	Sinäjoki 5.7




4x400 m
3.59,84	Elise Huhtakangas, Minna Ainali, Johanna Patama, Riikka Niemelä		1992	Oulu 12.7	
4.00,62	Elise Huhtakangas, Piia Kariniemi, Johanna Patama, Riikka Niemelä	1993	Lahti 4.7
4.08,57	Jaana Ylitalo, Helena Mäki-Korvela, Erja Ervonen, Maarit Patama		1981	Joensuu 12.7
4.08,62	Elli-Noora Puustinen, Loviisa Kupsala, Emma Katajalaakso, Enni Katajalaakso	2018	Mikkeli 9.9	
4.10,9h	Sanna Huuki, Erja Ervonen, Jaana Ylitalo, Maarit Patama			1983	Kokkola 29.6	
4.13,6h	Jaana Ylitalo, Helena Mäki-Korvela, Erja Ervonen, Maarit Patama		1982	Kokkola 23.6
4.14,91	Helena Pietilä, Erja Ervonen, Marja Oja, Maarit Patama			1986	Kalajoki 15.6
4.15,06	Helena Mäki-Korvela, Jaana Ylitalo, Susanna Lokkila, Maarit Patama	1978	Turku 2.7
4.15,84	Jaana Ylitalo, Marja Oja, Maarit Patama, Erja Ervonen			1985	Kokkola 29.6
4.29,05	Titta Jämsä, Hanna Jämsä, Milka Erkkilä, Sannamari Salonen		2008	Veteli 4.6

4.42,2h	Helena Mäki-Korvela, Marja Arvo, Anne Silakka, Raila Mattila		1976	Nivala 9.6



3x800 m
6.53,6h	Helena Mäki-Korvela, Jaana Ylitalo,  Maarit Patama			1979	Raahe 14.7
7.05,70	Helmi Kortetmaa, Enni Katajalaakso, Emma Katajalaakso			2016	Helsinki-E 2.7
7.16,09	Tiia Olkkonen, Helmi Kortetmaa, Emma Katajalaakso			2015	Seinäjoki 4.7
7.43,0h	Helena Mäki-Korvela, Raila Mattila, Maarit Patama			1976	Nivala 8.6
8.11,0h	Sanna Huuki, Soile Heinonen, Marja Oja					1982	Kokkola 22.6	
8.15,45	Titta Jämsä, Milka Erkkilä, Hanna Jämsä					2007	Kälviä 26.6




4x800 m
 9.19,51  Jaana Ylitalo, Marja Oja, Erja Ervonen, Maarit Patama			1983	Jyväskylä 23.7
 9.39,6h  Helena Mäki-Korvela, Jaana Ylitalo, Erja Ervonen, Maarit Patama	1982	Kokkola 22.6
10.09,23  Marja Oja, Erja Ervonen, Helena Pietilä, Maarit Patama		1986	Kalajoki 14.6
10.32,6h  Erja Ervonen, Anu Isohanni, Johanna Patama, Maarit Patama		1988	Ylivieska 13.6