800-1500-3000m 5000-10000-maraton aitamatkat
korkeus seiväs pituus-kolmiloikka
kuula-kiekko moukari-keihäs 10-ottelu

100m
2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962 1961 1960 1959 1958 1957 1956 1955 1954 1953 1952 1951 1950 1949 1948 1947 1946 1945 1944 1943 1942 1941 1940 1939 1938 1937 1936 1935 1934 1933 1932 1931 1930 1929 1928 1927 1926 1925 1924 1923 1922 1921 1920 1919 1918 1917 1916 1915 1914 1913
200m
2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962 1961 1960 1959 1958 1957 1956 1955 1954 1953 1952 1951 1950 1949 1948 1947 1946 1945 1944 1943 1942 1941 1940 1939 1938 1937 1936 1935 1934 1933 1932 1931 1930 1929 1928 1927 1926 1925 1924 1923 1922 1921 1920 1916 1915 1914 1913
400m
2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962 1961 1960 1959 1958 1957 1956 1955 1954 1953 1952 1951 1950 1949 1948 1947 1946 1945 1944 1943 1942 1941 1940 1939 1938 1937 1936 1935 1934 1933 1932 1931 1930 1929 1928 1927 1926 1925 1924 1923 1922 1921 1920 1919 1917 1916 1915 1914 1913 1912 1911


	100m-13
11,26	Viljami Parpala-95	VetU	14.09 Espoo		PB	5s2-20 KLL	+1,3	
11,44	Tuomo Marttila-95	KV	20.08 Kokkola		PB	1 aluek		-1,2	
11,61	Tero Ojala-86		LV	17.08 Asikkala			D kv		+1,1	
11,79	Saku Leppikangas-95	YK	25.05 Oulu			2-19 ne		+2,0
11,82	Markus Erkkilä-98	KU	14.09 Espoo		PB	4h1-15 KLL	+1,7	
11,90	Mauri Kaattari-86	HU	19.06 Jyväskylä			5h2 ka		+1,3
12,38	Aleksi Klemola-96	UK	20.06 Seinäjoki		PB	1-17 ka		-1,7
12,43	Arttu Hyvönen-98	KTU	03.06 Pedersöre		PB	2-15 pk		+1,8
12,43	Mikko Marttila-96	KT	09.07 Kokkola			3-17 pim	-1,3
12,43	Jaakko Kari-76		VetU	03.08 Kajaani			4-35 SM		+1,5
	-10-


	100m-12
11,42	Tero Ojala-86		LV	20.06 Jyväskylä			5h2 ka		+1,6	
11,59	Viljami Parpala-95	VetU	08.09 Tampere		PB	7s3-20 KLL	+2,0	
11,72	Tuomo Marttila-95	KV	07.09 Turku			D-17 SM		+0,8
11,81	Mauri Kaattari-86	HU	23.08 Lahti			D SM		-0,5
12,04	Hannu Tiaskorpi-97	VetU	08.09 Tampere		PB	6-15 KLL	+1,6
12,16	Juuso Kopsala-95	TU	11.06 Ylivieska			1-17 ka		-0,5
12,17	Saku Leppikangas-95	YK	31.07 Ylivieska		PB	2-17 pim	-0,3
12,19	Patrik Ahola-97		HK	21.07 Kalajoki		PB	1-15 pim	+1,5
12,27	Lauri-Matti Patana-94	VetU	16.07 Veteli		PB	3-19 ka		+1,3
12,30	Emil Kääntä-94		AV	24.07 Nivala		PB	2 pk		+0,4    	
	-10-
	

	100m-11
11,44	Tommi Uusimäki-92	YK	26.07 Alajärvi			4 pim		+1,1	
11,60	Tero Ojala-86		LV	06.08 Turku			D SM		+0,6	
11,66	Juuso Kopsala-95	TU	23.06 Pedersöre			2-17 falken-g	+1,7
11,84	Jonathan Marjeta-95	KT	30.07 Kokkola		PB	ulkop		+1,8	
11,89	Viljami Parpala-96	VetU	30.07 Kokkola			1-15 v-fall	+1,1
11,92	Joonas Kivinen-88	KP-V	21.07 Veteli			ulkop		-1,1
11,94	Mauri Kaattari-86	HU	16.07 Asikkala			D kv		+0,2
12,08	Pontus Salonen-93	KP-V	31.08 Veteli		PB	2 seutis	-0,1
12,15	Hannu Tiaskorpi-97	VetU	30.07 Kokkola			2-15 v-fall	+1,8	
12,16	Tuomo Marttila-95	KV	07.06 Kokkola			1-17 pk		-0,1
	--10--
12,25	Paavo Åivo-94		VetU	31.08 Veteli		PB	3 seutis	+0,4
12,30	Hannes Torppa-94	VetU	02.08 Kokkola		PB	1-17 pk		+1,1
	
wind
11,87	Mauri Kaattari-86	HU	04.06 Seinäjoki			D mo		+2,3


2010
11,18	Tommi Uusimäki-92	YK	20.07 Kannus		PB	1 pim		+1,8
11,36	Joonas Kivinen-88	KP-V	20.07 Kannus		PB	2 pim		+1,8
11,60	Teemu Heinonen-92	KU	30.06 Kalajoki		PB	2-17 80juhla	+1,8
11,64	Juuso Kopsala-95	TU	26.07 Ylivieska		PB	1-17 pim	+2.0
11,77	Mauri Kaattari-86	HU	05.08 Kajaani			D SM		+1,8
11,78	Sami Mäkisuvio-92	VetU	13.07 Kannus		PB	2-19 ka		+0,2
11,78	Lasse Ruokoja-92	KT	24.08 Kokkola			ulkop		-0,2	
12,17	Jonathan Marjeta-95	KT	26.07 Ylivieska			2-17 pim	+2,0				
12,19	Valtteri Löytynoja-91	KT	30.06 Kalajoki			3-17 80juhla	+1,8
12,19	Mika Pihlajaharju-91	VetU	13.07 Kannus		PB	3-19 ka		+0,2
	--10--
12,21	Samu Karhukorpi-90	KP-V	04.09 Veteli			1 seutis	+1,51
12,23	Timo Untinen-93		KaJu	26.07 Ylivieska			1-17 pim	+2,0
12,25	Heikki Untinen-90	KaJu	27.05 Kalajoki			2 pk		-0,9
12,34	Tomi Karhukorpi-94	HT	10.06 Kauhava		PB	5h2-17 ne	-2,4


wind
11,59	Lasse Ruokoja-92	KT	15.06 Kokkola			3 pk		+2,4		
12,07	Mika Pihlajaharju-91	VetU	15.06 Kokkola			6 pk		+2,4
12,38	Viljami Parpala-96	VetU	27.06 Saarijärvi		2-15 juhannus	+5,2


2009
11,36	Tommi Uusimäki-92	YK	22.07 Ylivieska			1h2 pim		+1,9
11,38	Tero Ojala-86		LV	06.06 Rakvere		PB	D mo		+0,2
11,41	Juho Pietilä-91		KT	22.07 Ylivieska		PB	1h1 pim		+1,7
11,70	Teemu Heinonen-92	KU	22.07 Ylivieska		PB	2h2 pim		+1,9
11,74	Harri Nissilä-92	LV	08.06 Nivala		PB	2-19 ka		+1,2
11,75	Lasse Ruokoja-92	KT	28.07 Veteli		PB	3-17 pim	+0,6
11,80	Joonas Kivinen-88	KP-V	24.06 Veteli			2 pk		-0,3
11,80	Valtteri Löytynoja-91	KT	28.07 Veteli			2-19 pim	+0,9
11,81	Timo Untinen-93		KaJu	28.07 Veteli		PB	2h1-17 pim	+1,1
11,83	Eemeli Puronaho-90	KP-V	28.07 Veteli			3-19 pim	+0,9
	---10---
11,84	Henri Heinonen-91	KU	28.07 Veteli			4-19 pim	+0,9
11,84	Mauri Kaattari-86	HU	14.08 Asikkala			D kv		-0,2
11,87	Jukka Pesonen-92	PyPo	28.07 Veteli		PB	4-17 pim	+0,6
11,93	Sami Mäkisuvio-92	VetU	08.06 Nivala			4-19 ka		+1,2	
11,93	Juuso Kopsala-95	TU	15.08 Harjavalta		3-14 SM		-0,7

wind
11,81	Eemeli Puronaho-90	KP-V	02.09 Veteli			1 seutis	+2,4
11,92	Juuso Kopsala-95	TU	11.08 Kokkola			1-15 pk		x
11,92	Sami Mäkisuvio-92	VetU	02.09 Veteli			2 seutis	+2,4
12,36	Tomi Karhukorpi-94	HT	02.09 Veteli			3 seutis	+2,4



2008
11,44	Tero Ojala-86		LV	07.08 Kannus			1h3 pim		+1,9
11,47	Juho Pietilä-91		KT	10.06 Kokkola			1 pk		+1,4
11,52	Joonas Kivinen-88	KP-V	07.08 Kannus			2h3 pim		+1,9
11,65	Tommi Uusimäki-92	YK	07.08 Kannus			1h1 pim		+0,9
11,70	Samu Karhukorpi-90	KP-V	10.06 Kokkola			2 pk		+1,4
11,72	Valtteri Löytynoja-91	KT	07.08 Kannus			3h3 pim		+1,9
11,75	Henri Heinonen-91	KU	05.07 Oulu			5h1-17 ka	+0,2
11,76	Heikki Untinen-90	KaJu	30.07 Veteli		PB	-17 pk		+0,6		
11,79	Eemeli Puronaho-90	KP-V	03.09 Veteli		PB	1 seutis	+0,6
11,86	Mauri Kaattari-86	HU	24.07 Tampere			D SM		+1,7
	---10---
11,89	Harri Nissilä-92	LV	24.08 Raisio			4h5-17 SM	-1,3
11,90	Lasse Ruokoja-92	KT	24.08 Raisio			3h3-17 SM	-0,2
11,90	Sami Mäkisuvio-92	VetU	03.09 Veteli		PB	2 seutis	+0,6
11,94	Timo Untinen-93		KaJu	30.08 Vihti		PB	2-15 v-fall	+0,2
12,06	Miika Kontio-89		YK	12.08 Kokkola			1-19 pim	-1,2
12,06	Jarkko Ojala-86		VetU	03.09 Veteli			3 seutis	+0,6	



2007
11,46	Joonas Kivinen-88	KP-V	07.08 Haapajärvi		1-19 pim	+1,4
11,64	Juho Pietilä-91		KT	07.08 Haapajärvi	PB	1-17 pim	+0,9
11,65	Samu Karhukorpi-90	KP-V	07.08 Haapajärvi	PB	2-17 pim	+0,9
11,67	Tero Ojala-86		LV	14.09 Vantaa			D-22 SM		-1,2
11,75	Oskari Kivinen-88	KP-V	25.07 Kokkola			2h2 pim		+0,7
11,90	Mauri Kaattari-86	HU	14.09 Vantaa			D-22 SM		-3,0
11,91	Teemu Heinonen-92	KU	02.08 Nivala			1-15 pim	-0,1
11,98	Miika Kontio-89		YK	12.06 Kokkola		PB	2 pk		+2,0
11,99	Jarkko Ojala-86		VetU	07.09 Veteli		PB	1 kunta		-0,4
12,01	Tommi Uusimäki-92	YK	08.09 Helsinki-E		2h6-B KLL	-2,0
	---10---
12,02	Henri Heinonen-91	KU	07.08 Haapajärvi		3-17 pim	+0,9
12,04	Valtteri Löytynoja-91	KT	07.08 Haapajärvi		4-17 pim	+0,0
12,09	Heikki Untinen-90	KaJu	03.07 Nivala			1-17 pk		-0,3
12,11	Markus Eronen-88	HK	07.08 Haapajärvi	PB	2-19 pim	+1,4
12,13	Eemeli Puronaho-90	KP-V	29.05 Kokkola			2-17 pk		+1,0
12,14	Harri Nissilä-92	LV	25.07 Kokkola			4h2 pim		+0,7
12,22	Lasse Ruokoja-92	KT	02.08 Nivala			3-15 pim	-0,3
12,27	Antti Pesola-85		RP	25.07 Kokkola		PB	6 pim		+1,4
	

wind
11,96	Henri Heinonen-91	KU	05.06 Nivala			4-17 ka		x


2006
10,67	Samsa Tuikka-76		TU	29.06 Jämsänkoski		2 karn		+0,9
10,99	Mikko Kivinen-88	LV	08.08 Kannus		PB	1-19 pim	+1,3
11,51	Joonas Kivinen-88	KP-V	08.08 Kannus			2-19 pim	+1,3
11,59	Oskari Kivinen-88	VetU	09.09 Vammala		PB	3h1-A KLL	+1,6
11,62	Tero Ojala-86		LV	22.07 Jyväskylä			D SM		+0,8
11,71	Samu Karhukorpi-90	KP-V	08.08 Kannus			1-17 pim	+1,5
11,74	Henri Heinonen-91	KU	17.07 Veteli		PB	2-19 pk		+1,4
11,77	Mauri Kaattari-86	HU	22.07 Jyväskylä		PB	D SM		+0,8
11,84	Tommi Uusimäki-92	YK	03.08 Haapajärvi		1-14 pim	+0,6
11,87	Juho Pietilä-91		KT	09.09 Vammala			4s2-15 KLL	+1,5
	---10---
11,88	Juha Pohjola-82		NU	05.07 Äänekoski			5h2 kv		-0,3
11,88	Perttu Keskisarja-85	NU	02.08 Alajärvi			D pim		+1,2	
12,06	Valtteri Löytynoja-91	KT	03.08 Haapajärvi		3-15 pim	+0,2
12,10	Harri Nissilä-92	LV	03.08 Haapajärvi		2-14 pim	+0,6
12,14	Eemeli Puronaho-90	KP-V	08.08 Kannus			5-17 pim	+1,5
12,17	Jussi Patana-86		VetU	09.08 Veteli			1 pk		-0,5
12,21	Heikki Untinen-90	KaJu	08.08 Kannus			6-17 pim	+1,5
12,30	Markus Eronen-88	HK	08.08 Kannus			3-19 pim	+1,3
12,31	Mikko Herronen-89	KT	08.08 Kannus		PB	3h1-17 pim	+1,9



2005
10.62	Samsa Tuikka-76		TU	23.08 Lahti			3r2 elit	+0,2	
10.99	Jaakko Kivelä-81	KP-V	26.06 Kuortane			6r2 elit	+0,8	
11.40	Juha Pohjola-82		NU	03.08 Vaasa			4r2 ka		+1,9	
11.43	Mikko Kivinen-88	LV	28.07 Kannus			1h3-17 pim	+1,0	
11.46	Joni Ojala-85		NU	28.05 Turku		PB	D ka		+1,8
11.52	Tero Ojala-86		LV	28.05 Turku			D mo		+1,5
11.57	Pekka Annala-86		KV	28.07 Kannus		PB	1-19 pim	+0,3
11.63	Petteri Toivonen-82	KP-V	03.08 Vaasa			1r1 ka		+0,6
11.82	Mauri Kaattari-86	HU	28.05 Turku			D mo		+1,5
11.96	Oskari Kivinen-88	VetU	03.09 Jyväskylä			6h6-20 KLL	+0,5
	---10---
12.12	Markus Eronen-88	HK	28.07 Kannus			1h2-17 pim	+0,2
12.20	Henri Heinonen-91	KU	28.07 Kannus			1h1-17 pim	-0,2
12.20	Tino Mäkelä-88		VetU	03.09 Jyväskylä		PB	7h4-20 KLL	+0,3
12.21	Samu Karhukorpi-90	KP-V	13.08 Veteli			1-15 pitäj-m	+1,5	
12.21	Joonas Kivinen-88	KP-V	03.09 Jyväskylä			7h6-20 KLL	+0,5			
12.23	Timo Mouru-86		KU	28.07 Kannus			2-19 pim	+0,3	
12.24	Jarkko Silvola-85	NU	19.07 Nivala			2 pk		-0,6
12.27	Juho Pietilä-91		KT	18.06 Kokkola			2-15 ka		+2,0
12.36	Mikko Herronen-89	KT	28.07 Kannus			4-17 pim	+0,6
12.51	Miika Kontio-89		YK	07.06 Nivala		PB	1-17 ka		+1,0
	---20---
12.57	Valtteri Löytynoja-91	KT	18.06 Kokkola			3-15 ka		+2,0


2004
10.55	Samsa Tuikka-76		TU	31.07 Vaasa			2 SM		+0,3 	
10.77	Jaakko Kivelä-81	KP-V	31.07 Vaasa		PB	7 SM		+0,3 	
10.90	Teemu Isotalus-78	AV	16.07 Ylivieska		PB	1 ka		+1,8	
11.29	Petteri Toivonen-82	KP-V	21.07 Kalajoki			2 pim		+1,2 	
11.39	Juha Pohjola-82		NU	29.06 Nivala			2 ka		+1,9 	
11.42	Toni Latvala-77		HK	16.07 Ylivieska		PB	3 ka		+1,8	 	
11.47	Joni Ojala-85		NU	10.06 Lappajärvi		D-19 pk		+1,1	
11.48	Mikko Kivinen-88	LoVe	15.06 Pedersöre			1-17 ka		+1,2 	
11.54	Tuomo Hihnala-77	RK	16.07 Ylivieska		PB	4 ka		+1.8 
11.87	Perttu Keskisarja-85	NU	14.07 Nivala		PB	1-19 pim	-0,7		
	---10---		
11.87	Mauri Kaattari-86	HU	10.09 Raisio			D-19 SM		-0,2 			
11.88	Tero Ojala-86		LoVe	19.06 Jyväskylä			D-19 PM		-1,0	
11.88	Timo Mouru-86		KU	29.06 Nivala		PB	3 ka		+1,0 	
11.93	Jussi Patana-86		VetU	27.07 Veteli		PB	2 ka		+0,9 
12.23	Rami Roukala-89		KaJu	24.07 Veteli		PB	1-15 v-fall	-0,2	
12.24	Lauri Marjamaa-88	KV	14.07 Nivala		PB	2-17 pim	-0,3 	
12.25	Sakari Hautala-87	VetU	14.07 Nivala			3-17 pim	-0,3 	
12.27	Samu Karhukorpi-90	KP-V	24.07 Veteli			1-14 v-fall	-0,2	
12.51	Seppo Appelqvist-70	VetU	27.07 Veteli			4 ka		+0,9 	
12.58	Miika Kontio-89		YK	24.07 Veteli		PB	2-15 v-fall	-0,2	
	--20--
	

2003
10.44	Samsa Tuikka-76		TU	29.06 Jämsänkoski	PB	2 karn		+2,0
10.91	Teemu Isotalus-78	AV	24.07 Veteli			2r2 ka		+0,7
11.11	Petteri Toivonen-82	KP-V	24.07 Veteli			3r2 ka		+0,7		
11.14	Jaakko Kivelä-81	KP-V	14.06 Lapua			2 ka		+0,2
11.30	Juha Pohjola-82		NU	24.07 Veteli		PB	1r1 ka		+1,7
11.55	Jukka Tilus-80		HU	31.07 Veteli			4 pim		+0,3
11.63	Jarno Köykkä-82		KP-V	20.06 Keuruu			3h2 kv		-0,1
11.79	Tero Ojala-86		LV	24.07 Veteli			4r2 ka		+0,7
11.80	Jami Peltoniemi-86	KP-V	15.07 Kalajoki			1-17 pim	-1,1
11.80	Jarkko Silvola-85	NU	12.08 Nivala		PB	3 pk		-0,3
	---10---
12.02	Tuomas Kattilakoski-87	KP-V	15.07 Kalajoki			2-17 pim	-1,1
12.03	Mikko Kivinen-88	LV	24.06 Veteli			1r3 v-fall	-0,9
12.06	Timo Mouru-86		KU	15.07 Kalajoki			3-17 pim	-1,1
12.07	Tuomo Hihnala-77	RK	31.07 Veteli			6 pim		+0,3
12.11	Sakari Hautala-87	VetU	30.08 Kokkola		PB	1-17 avajais-k	+1,3
12.21	Oskari Kivinen-88	VetU	24.07 Veteli			3-15 ka		+1,8
12.25	Perttu Keskisarja-85	NU	12.08 Nivala			4 pk		-0,3
12.28	Juha Uusioja-85		KU	15.07 Kalajoki			1-19 pim	-1,2
12.34	Mauri Kaattari-86	HU	10.07 Nivala			D-17 pim	-0,3
12.34	Petri Laajalahti-88	PyPo	04.09 Haapajärvi	PB	1r2-15 KLLpm	+0,1
	---20---


2002
10.54	Samsa Tuikka-76		TU	16.06 Lahti			4A elit		+0,1			
11.04	Petteri Toivonen-82	KP-V	24.07 Haapajärvi	PB	1 pim		+1,9		
11.05	Jukka Tilus-80		HU	24.07 Haapajärvi		2 pim		+1,9
11.08	Jaakko Kivelä-81	KP-V	03.08 Uusikaupunki		2h1-22 SM	+1,0
11.22	Teemu Isotalus-78	AV	24.07 Haapajärvi		3 pim		+1,9
11.41	Jarno Köykkä-82		KP-V	24.07 Haapajärvi		4 pim		+1,9
11.44	Tero Kattilakoski-82	KP-V	12.08 Ähtäri			3 ka		-0,3
11.49	Sami Kankkonen-79	KV	24.07 Haapajärvi		5 pim		+1,9
11.49	Jami Peltoniemi-86	KP-V	07.09 Kauhava		PB	6s1-20 KLL	+1,9
11.51	Joni Ojala-85		NU	16.07 Kalajoki			D-17 pim	-0,4
	---10---
11.73	Timo Kauppinen-83	KP-V	11.07 Kannus			1-19 pim	+1,4
11.76	Juha Uusioja-85		KU	11.07 Kannus		PB	3-17 pim	+0,5
11.76	Markus Havisto-84	KU	24.07 Haapajärvi	PB	7 pim		+1,9
11.78	Tuomas Kattilakoski-87	KP-V	16.07 Ylivieska		PB	1-15 ka		+1,9
11.78	Juha Pohjola-82		NU	30.07 Nivala			4 ka		-0,4
11.81	Markus Kössi-84		KU	11.07 Kannus		PB	2-19 pim	+1,4 		
11.81	Tero Ojala-86		LV	16.07 Kalajoki			D-17 pim	-0,4
11.82	Mikko Palosaari-83	KP-V	11.07 Kannus		PB	3-19 pim	+1,4
11.90	Tomi Niemelä-84		KU	11.07 Kannus			4-19 pim	+1,6
11.94	Janne Murtoniemi-77	RK	24.07 Haapajärvi		6h2 pim		+1,1 
	---20---
11.99	Juha Puusti-87		YK	16.07 Ylivieska		PB	2-15 ka		+1,9

wind
11.02	Jaakko Kivelä-81	KP-V	17.07 Helsinki			2h1 PV		x



2001
10.52	Samsa Tuikka-76		TU	23.06 Vaasa			2B E-cup	+0,0
11.00	Jaakko Kivelä-81	KP-V	29.07 Jämsänkoski		3B karn		+0,6		
11.08	Jukka Tilus-80		HU	11.08 Eurajoki			5h1-22 SM	+1,3
11.16	Sami Kankkonen-79	KV	24.07 Pattijoki		PB	1 ka		+0,96
11.17	Petteri Toivonen-82	KP-V	09.06 Lahti			2A-19 ne	-0,4
11.43	Jarno Köykkä-82		KP-V	16.07 Nivala			2-19 pim	-1,82
11.44	Tero Kattilakoski-82	KP-V	16.07 Nivala			3-19 pim	-1,82
11.52	Jami Peltoniemi-86	KP-V	04.08 Veteli			1-15 pim	+1,2
11.63	Timo Kauppinen-83	KP-V	16.07 Nivala		PB	4-19 pim	-1,82
11.65	Tomi Niemelä-84		KU	16.07 Nivala		PB	1h1-17 pim	-1,97
	---10---
11.77	Jussi Heikkilä-83	HU	16.07 Nivala		PB	5-19 pim	-1,82
11.82	Joni Ojala-85		NU	16.07 Nivala			2h2-17 pim	-0,97
11.83	Mikko Palosaari-83	KP-V	16.07 Nivala			6-19 pim	-1,82
11.90	Markus Kössi-84		KU	16.07 Nivala			2h1-17 pim	-1,97
11.96	Juha Pohjola-82		NU	24.07 Pattijoki			4 ka		+0,76
12.01	Teemu Isotalus-78	AV	12.06 Haapajärvi		2 ka		-1,4
12.08	Markus Havisto-84	KU	16.07 Nivala			5-17 pim	+0,71
12.15	Tero Ojala-86		LV	01.09 Kuortane			1r1-15 v-fall	+0,1
12.17	Tero Kössi-75		VetU	16.07 Vaasa			4 pk		+1,7
12.18	Tuomas Kattilakoski-87	KP-V	09.09 Turku			3h2-15 KLL	+0,7
	---20---
	

2000
10.45	Samsa Tuikka-76		TU	16.07 Lapinlahti +1,3		3h2 elit		
10.99	Jukka Tilus-80		HU	23.08 Oulu +0,0			1 ka
11.04	Jaakko Kivelä-81	KP-V	09.09 Kalajoki +1,9		1s2-19 KLL
11.11	Petteri Toivonen-82	KP-V	09.09 Kalajoki +0,3		1s1-19 KLL
11.18	Mikko Latvala-80	HU	22.07 Orimattila +1,0	PB	1-22 pim
11.33	Teemu Isotalus-78	AV	01.07 Tornio +0,6		4 ka 
11.34	Jarno Köykkä-82		KP-V	09.07 Jämsänkoski +1,6	PB	3h2-19 karn
11.51	Mika Hietala-71		KV	06.06 Rovaniemi +1,2		2 ka
11.58	Tero Kattilakoski-82	KP-V	10.06 Hämeenlinna +0,5		4-19 ne 
11.64	Antero Kjellbäck-79	KV	25.08 Nivala +1,1		D pim
	---10---
11.70	Sami Kankkonen-79	KV	25.08 Nivala +1,1		D pim
11.97	Jussi Heikkilä-83	HU	27.07 Kannus -1,6		4h2 pim
12.04	Jari Saari-65		KaJu	01.06 Oravainen -0,82		3 ka
12.06	Janne Murtoniemi-77	RK	08.08 Nivala			4 ka
12.10	Markus Havisto-84	KU	08.08 Nivala			5 ka
12.15	Tuomas Kokko-83		VetU	11.07 Kalajoki -2,1		2h1-17 pim
12.19	Juha Pohjola-82		NU	08.08 Nivala			6 ka
12.22	Markus Kössi-84		KU	11.07 Kalajoki -0,7		2-17 pim
12.24	Ville Takalo-82		KaJu	09.09 Kalajoki			7h1-18 KLL
12.31	Tomi Niemelä-84		KU	16.06 Espoo +2,1		7h5 FJG
	---20---	


1999
10.70	Samsa Tuikka-76		TU	08.08 Seinäjoki +1,5		4s1 SM		
11.09	Jukka Tilus-80		HU	18.07 Jämsänkoski +1,1		1h2-19 karn
11.41	Antti Haapakoski-71	KaJu	06.07 Kalajoki +0,6		1 ka
11.43	Jaakko Kivelä-81	KP-V	07.07 Jyväskylä +1,0		3A-19 ne		
11.43	Tero Kattilakoski-82	KP-V	11.09 Laukaa +1,0	PB	3h1-19 KLL
11.48	Mika Hietala-71		KV	17.06 Tampere -2,7		2h1 ka
11.49	Teemu Isotalus-78	AV	21.08 Kannus -0,9		1 ka
11.54	Aki Haapakoski-81	KaJu	06.07 Kalajoki +0,6	PB	2 ka
11.56	Jarno Köykkä-82		KP-V	11.09 Laukaa -0,5		3h7-19 KLL
11.61	Antti Lämpsä-80		YK	13.06 Ylivieska -2,0		2-19 ka
	---10---
11.67	Petteri Toivonen-82	KP-V	18.09 Alajärvi +1,5		D-17 SM
11.91	Toni Latvala-77		HK	21.07 Turku +0,5		4h2 PV
12.06	Markus Haavisto-84	KU	21.08 Kannus +2,0		1-15 ka
12.11	Tuomo Marttala-83	KaJu	11.09 Laukaa +0,3		5h2-20 KLL 
12.12	Tomi Niemelä-84		KU	21.08 Kannus +2,0		2-15 ka
12.14	Tero Kangasvieri-84	KP-V	02.08 Veteli -0,4	PB	1-15 pim
12.15	Jussi Heikkilä-83	HU	22.07 Pyhäsalmi +1,0		2-17 ka
12.15	Sauli Hoikka-78		HK	21.07 Turku +0,5		6h1 PV
12.20	Juha Pohjola-82		NU	22.07 Pyhäsalmi +1,0		3-17 ka
12.33	Teemu Pohjola		NU	22.07 Pyhäsalmi +1,0		4-17 ka
	---20---	


1998
10.91	Mika Hietala-71		KV	28.06 Hämeenlinna		2 ka		+1,0 
10.91	Jukka Tilus-80		HU	15.08 Joensuu		PB	1h3-19 SM	+1,9
11.01	Samsa Tuikka-76		TU	23.06 Kajaani			1-22 ne		-2,9		
11.12	Kim Engberg-74		KV	28.07 Kälviä			1 ka		+1,6
11.34	Antti Lämpsä-80		YK	14.07 Veteli		PB	2-19 pim	+0,9
11.38	Jaakko Kivelä-81	KP-V	14.07 Veteli +1,0		1-17 pim		
11.47	Juho Mustamäki-79	KV	12.09 Kuusankoski +0,6		3h2-19 KLL
11.64	Mikko Latvala-80	HU	14.07 Veteli +0,9		4-19 pim
11.68	Aki Haapakoski-81	KaJu	14.07 Veteli +1,0		2-17 pim
11.71	Tero Kattilakoski-82	KP-V	26.08 Kuortane +1,7		3-17 aluek
	---10---
11,5h	Teemu Isotalus-78	AV	07.07 Nivala +1,5		6 ka
11.85	Antero Kjellbäck-79	KV	23.06 Kajaani -2,9		5-22 ne
11.88	Tomi Rahkolin-77	YK	02.06 Kokkola +0,7		2 pk
11.90	Jarno Köykkä-82		KP-V	12.09 Kuusankoski -0,4		4h5-19 KLL
11.94	Vesa Lintilä-79		TU	14.07 Veteli +0,3	PB	2h1-19 pim
11.96	Janne Murtoniemi-77	RK	28.07 Kälviä +1,6		2 ka	
11.97	Tuomas Kokko-83		VetU	14.08 Riihimäki +1,9	PB	5h3-15 SM
12.17	Teppo Hekkala-80	HU	14.07 Veteli +1,2		4h2-19 pim
12.18	Harri Hietala-81	AV	04.09 Tampere -0,7		D-17 SM
12.22	Ville Takalo-82		KaJu	14.07 Veteli +1,0		4-17 pim
	---20---
12.26	Teemu Maajärvi-81	KT	14.07 Veteli +1,0		5-17 pim	


1997
10.81	Harri Anttila-72	KV	24.07 Kannus -0,2		1 pim		
10.92	Kim Engberg-74		KV	24.07 Kannus -0,2	PB	2 pim
11.03	Samsa Tuikka-76		TU	11.06 Kannus -0,5		1 ka
11.11	Jukka Tilus-80		HU	24.07 Kannus -0,2		3 pim
11.18	Mika Hietala-71		KV	07.06 Oulainen +0,2		1h3 am				
11.31	Antero Kjellbäck-79	KV	21.06 Saarijärvi -0,5	PB	6h2 ka 
11.62	Jaakko Kivelä-81	KP-V	27.06 Jämsänkoski -0,8		7-17 karn			
11.81	Jari Kopakkala-80	YK	26.06 Ylivieska +2,0		1-17 pk 
11.82	Tero Kattilakoski-82	KP-V	19.08 Nivala +2,0		1-17 pk
11.84	Antti Lämpsä-80		YK	15.07 Ylivieska -2,2		2-17 pim
	---10---    
11.88	Mikko Latvala-80	HU	06.09 Nivala			2 pk
12.01	Seppo Appelqvist-70	VetU	24.07 Kannus -0,2		5 pim
12.09	Vesa Lintilä-79		TU	15.07 Ylivieska -3,9		2-19 pim
12.09	Teemu Maajärvi-81	KT	26.06 Ylivieska +2,0		2-17 pk			
12.18	Petteri Toivonen-82	KP-V	19.08 Nivala			1-15 pk		
12.26	Janne Murtoniemi-77	RK	10.07 Rautio -2,96		1 ak
12.26	Aki Haapakoski-81	KaJu	15.07 Ylivieska -2,2		4-17 pim
12.29	Teppo Hekkala-80	HU	06.09 Nivala			3 pk
12.33	Tuomo Hihnala-77	RK	24.07 Kannus			3h2 pim
12.37	Jarno Köykkä-82		KP-V	27.06 Jämsänkoski -0,0		3-15 karn
	---20---	


	100m-96
10.91	Harri Anttila-72	KV	30.05 Närpiö +1,4		2A ka		
10.98	Kim Engberg-74		KV	29.06 Kuopio +1,9		1-20 karn
11.19	Terho Kohonen-75	PyPo	13.06 Kempele +1,9		4A ka	
11.23	Jukka Tilus-80		HU	09.08 Kajaani +1,6		6-17 SM			
11.32	Samsa Tuikka-76		TU	18.06 Haapajärvi +1,8		1rB ka
11.32	Antero Kjellbäck-79	KV	29.06 Kuopio +1,4		2h4-17 karn      		
11.36	Janne Murtoniemi-77	RK	09.07 Nivala -0,3	PB	3 ka	
11.51	Sami Kankkonen-79	KV	23.07 Kannus +0,47		2-17 pim	
11.55	Jani Tikkakoski-75	VetU	10.08 Hämeenlinna +0,2	PB	D-22 SM 			
11.56	Tomi Rahkolin-77	YK	20.08 Nivala +1,8	PB	2 pk 
	---10---
11.58	Janne Raudaskoski-67	NU	26.05 Kannus +1,5	PB	1 kannus-k	
11.61	Jarmo Vesamäki-80	PyPo	09.07 Nivala -0,3	PB	7 ka
11.64	Jari Saari-65		KaJu	24.06 Kannus -0,75		2 pk
11.71	Jari Kopakkala-80	YK	19.08 Ylivieska +1,4	PB	1-17 pk
11.76	Jaakko Kivelä-81	KP-V	14.06 Helsinki-E +1,4		2A-15 FJG
11.84	Tuomo Hihnala-77	RK	23.07 Kannus +0,37		3-19 pim
11.84	Antti Lämpsä-80		YK	07.09 Varkaus +1,3		4h5-20 KLL	
11.93	Seppo Appelqvist-70	VetU	26.05 Kannus +1,5	PB	4 kannus-k
11.98	Teemu Isotalus-78	AV	23.07 Kannus +0,37		4-19 pim
11.98	Petri Ylimäki-77	LV	23.07 Kannus +0,37		5-19 pim
	---20---
	

	100m-95
10.56	Harri Anttila-72	KV	10.06 Oulainen +2,0	PB	1 am	
11.01	Kim Engberg-74		KV	01.07 Kuopio +1,8		4h1 ka			
11.23	Samsa Tuikka-76		TU	24.06 Saarijärvi -0,5		3A-19 ka 
11.39	Ari-Pekka Lahti-75	KTU	08.06 Viitasaari +1,1	PB	4B ka					
11.39	Terho Kohonen-75	PyPo	15.07 Ylivieska +0,3		3 pim	
11.45	Antero Kjellbäck-79	KV	18.06 Helsinki -0,5		3-16 FJG       		
11.56	Janne Murtoniemi-77	RK	27.07 Kannus +1,5		2r2 ka	
11.62	Jukka Tilus-80		HU	09.09 Alavus +0,1		2-15 KLL 	
11.69	Sami Kankkonen-79	KV	15.07 Ylivieska +0,3		4 pim	
11.72	Jani Tikkakoski-75	VetU	01.06 Lappajärvi -1,2		5 ka			
	---10---
11.81	Ilkka Tulasalo-77	HU	15.07 Ylivieska +0,3		5 pim
11.83	Tuomo Hihnala-77	RK	05.08 Pyhäsalmi +1,9		2-19 pim
11.85	Teemu Isotalus-78	AV	05.08 Pyhäsalmi +1,8		2-17 pim
11.89	Janne Raudaskoski-67	NU	13.09 Nivala			1 pk	
11.92	Matti Koistinen-78	KV	15.07 Kuopio +0,8		4h2-17 HJG	
11.92	Tomi Rahkolin-77	YK	05.08 Pyhäsalmi +1,9		3-19 pim
11.93	Juha Pudas-70		NU	18.06 Haapavesi
11.94	Jari Kopakkala-80	YK	15.06 Pyhäsalmi			1-17 ka 
11.94	Jarmo Vesamäki-80	PyPo	05.08 Pyhäsalmi +1,8		3-17 pim		
11.97	Seppo Appelqvist-70	VetU	05.07 Kauhajoki +1,8		4h1 kv	
	---20---
	

	100m-94
11.15	Harri Anttila-72	KV	29.05 Punkalaidun 		6h1 kv		+0,1	
11.21	Terho Kohonen-75	PyPo	18.06 Kuopio 			5B ka		+1,8	
11.28	Samsa Tuikka-76		TU	23.07 Haapajärvi 		1-18 pim	+1,1
11.51	Kim Engberg-74		KV	19.06 Orimattila		3-20 ka		-0,7				
11.51	Janne Murtoniemi-77	RK	23.07 Haapajärvi		2-18 pim	+1,1	
11.64	Tuomo Hihnala-77	RK	23.07 Haapajärvi		3-18 pim	+1,1		
11.64	Antero Kjellbäck-79	KV	04.08 Espoo			2h3-15 FJG	x      	
11.68	Jani Tikkakoski-75	VetU	16.08 Seinäjoki 		5B ka		+1.6	
11.71	Ari-Pekka Lahti-75	KTU	07.06 Vaasa -0,3		3C ka		-0,3		
11.79	Matti Koistinen-78	KV	23.07 Haapajärvi 		2-16 pim	+1,4
	---10---			
11.90	Sami Nurmesniemi-73	KV	01.08 Kokkola 			3 pim		+0,2	
11.90	Jukka Tilus-80		HU	27.08 Kuopio 			1h3-14 SM	+0,6	
12.04	Petri Ylimäki-77	LV	15.08 Kälviä 			5-18 po		+1,7	
12.05	Teemu Isotalus-78	AV		
12.11	Tomi Rahkolin-77	YK		
12.13	Tero Kössi-75		KU	27.08 Kannus			D-20 pim    	
12.18	Seppo Nuorala-76	KaJu	23.07 Haapajärvi 		4-18 pim	+1,1	
12.20	Seppo Appelqvist-70	VetU	19.06 Kälviä 			6 ka		-2,1				
12.20	Lauri Skantsi-75	KT	10.09 Oulainen 			D		+0,3	
12.25	Juha Mäkelä-77		PK	21.09 Pietarsaari    	
	---20---
	 

	100m-93
10.92	Terho Kohonen-75	PyPo	07.08 Kemi		PB	6-18 SM		+0,4	
11.00	Antti Haapakoski-71	KaJu	20.07 Turku			5 PNG		+1,5	
11.34	Jari Saari-65		KaJu	25.07 Haapajärvi		2 pim		+0,6	
11.37	Kim Engberg-74		KV	25.07 Haapajärvi		3 pim		+0,6	
11.40	Harri Anttila-72	KV	08.07 Hämeenlinna		3h3 ka		+0,4	
11.42	Eero Simojoki-72	KV	25.07 Haapajärvi		4 pim		+0,6	
11.49	Sami Nurmesniemi-73	KV	06.06 Kälviä +0,4		1 ka	
11.69	Jani Tikkakoski-75	VetU	11.06 Väkyrö -0,2		D18 pim				
11.81	Samsa Tuikka-76		TU	10.06 Oulainen -0,1		2-18 ka	
11.83	Marko Järvi-69		SS	21.08 Kannus +0,2		D pim	
	---10---						
11.85	Markku Laajala-72	PK	03.08 Nivala			2 pk	
11.87	Tuomo Hihnala-77	RK	08.08 Jalasjärvi +1,4			
11.93	Antero Kjellbäck-79	KV	17.07 Kuopio +0,3		1-14 ka   		
11.96	Petri Ylimäki-77	LV	11.07 Kannus -0,6		1-16 ka	
12.04	Seppo Nuorala-76	KaJu	25.07 Haapajärvi +0,6		5 pim	
12,06	Rauno Qvick-58		PSyke	18.07 Virrat -0,1		
12.13	Matti Koistinen-78	KV	03.08 Nivala			2-16 pk	
12.18	Seppo Appelqvist-70	VetU	21.08 Kannus +0,2		D pim	
12.19	Janne Murtoniemi-77	RK	03.08 Nivala			3-16 pk	
12,20	Lauri Skantsi-75	KT	11.06 Vähäkyrö			D-18 pim
	-20-
12.21	Tero Kössi-75		KU	21.08 Kannus +1,1		D18 pim	
12.22	Ilkka Koutonen-71	AV	21.08 Kannus +0,2		D pim	
	

	100m-92
10.90	Harri Anttila-72	KV	15.08 Iisalmi -1,3		2s1-20 SM	
11.27	Jukka Heinonen-66	TU	24.06 Nivala -1.0		3h1 ka	
11.31	Terho Kohonen-75	PP	15.08 Vammala -1,1		8-18 SM	
11.33	Sami Nurmesniemi-73	KV	06.06 Lempäälä -0,2		1-20 ka	
11.38	Eero Simojoki-72	KV	10.06 Kuopio +2,0		3-20 ka	
11.48	Pasi Torppa-71		PP	28.07 Haapajärvi -0,4		1C ka	
11.51	Kim Engbeg-74		KV	06.06 Lempäälä -0,7		1-18 ka	
11.55	Lauri Simojoki-72	KV	24.06 Nivala -1.0		4h1 kv	
11.61	Markku Laajala-72	PK	31.05 Kälviä -1,59		4h3  ka	
11.61	Jani Tikkakoski-75	VU	15.08 Vammala +1,1		D18 SM			
	---10---						
11.62	Antti Haapakoski-71	KJ	19.08 Kalajoki			3 pim	
11.72	Timo Ranta-Ojala-70	TU	31.05 Kälviä +1,66		4h2 ka	
11.84	Seppo Nuorala-76	KJ	16.08 Vantaa -0,4		5h2-16 SM	
11.89	Samsa Tuikka-76		TU	23.06 Kokkola +1,86		1-16 pk	
11.94	Antti Tulasalo-75	HU	16.06 Pyhäjärvi ok		D-18 pim				
11.97	Marko Järvi-69		SS				
11.98	Toni Patama-76		KV	19.08 Kokkola +1,8  		1-16	
12.00	Markus Torppa-74	PP	12.09 Lapua -0,4		D-18 teamSM				
12.13	Antero Kjellbäck-79	KV	22.08 Laukaa +0,3		1-13 SM	
12.18	Mika Saukkosaari-68	KV	31.05 Kälviä +0,60		5h1 ka	
	---20---
	

	100m-91
10.81	Mika Hietala-71		SS	11.08 Kälviä +0,9		1A ka	
11.00	Eero Simojoki-72	KV	08.06 Kuopio +2,0		4-20 karn
11.01	Harri Anttila-72	KV	08.06 Kuopio +2,0		5-20 karn	
11.09	Jari Saari-65		KaJu	13.06 Kalajoki +0,50		1 kv	
11.17	Jukka Heinonen-66	TU	22.06 Kuortane +1,9		2C elit	
11.29	Juha Isoherranen-70	HK	13.07 Iisalmi +0,3		3 ka	
11.31	Terho Kohonen-75	PyPo	21.07 Parkano -0,2		3s3-16 SM	
11.33	Sami Nurmesniemi-73	KV	20.07 Lapua +1,4		6-18 SM	
11.43	Kim Engbeg-74		KV	20.07 Lapua +1,5		4s1-18 SM
11.55	Lauri Simojoki-72	KV	08.06 Kuopio +2,0		8-20 karn			
	---10---						
11.56	Markku Laajala-72	PK	30.06 Pyhäjärvi +1,78		3h2 pim	
11.72	Seppo Nuorala-76	KJ	25.06 Ylivieska +1,6		2-16 pim	
11.76	Kari Mastokangas-67	HT	13.06 Kalajoki +0,50		5 kv	
11.78	Tomi Venetjoki-73	HU	25.06 Ylivieska +1,5		3-18 pim	
11.81	Sami Moilanen-73	PK	25.06 Ylivieska +1,5		4-18 pim	
11.83	Marko Järvi-69		SS	11.08 Kälviä			7 ka	
11.98	Pasi Torppa-71		PyPo	25.06 Ylivieska +1,5		1-20 pim	
11.99	Toni Patama-76		KV	25.06 Ylivieska +1,6		3-16 pim	
11.99	Klaus Mäkelä-68		KV	27.08 Kokkola +1,6		9 pk	
12.07	Timo Ranta-Ojala-70	TU	27.07 Helsinki -0,5		D SM				
	---20---
	
w
11.48	Lauri Simojoki-72	KV	22.06 Kuortane			5D kv		+3,6
11,79	Jani Tikkakoski-75	VetU	19.06 Nivala			D-16 pim	+4,4
11,95	Antti Tulasalo-75	HU	19.06 Nivala			D-16 pim	+4,4	

käsiaika
11,3	Markku Laajala-72	PK	02.06 Toholampi			1 ka		+2,0


	100m-90
11.03	Mika Hietala-71		SS	23.08 Hämeenlinna		2 ka		+0,8	
11.05	Jari Saari-65		KaJu	22.07 Ylivieska			3h2 kv		-0,3	
11.09	Harri Anttila-72	KV	14.07 Joensuu			4sf2-18 SM	+1,9	
11.29	Eero Simojoki-72	KV	08.07 Nivala +2,0		1h1 pim	
11.38	Markku Laajala-72	PK	03.07 Kokkola +1,3		3 pk	
11.43	Jukka Heinonen-66	TU	20.08 Jalasjärvi +1,0		4A ka	
11.54	Kari Mastokangas-67	HT	08.07 Nivala +2,0		2h1 pim	
11.55	Kim Engberg-74		KV	07.08 Kannus +1,7		1-18 po	
11.61	Terho Kohonen-75	PyPo	03.07 Kokkola +0,6		1-16 pk	
11.75	Jouni Heinonen-70	TU	07.09 Lappajärvi +0,6		Sf-KLL	
	---10---					
11.78	Marko Antinoja-72	HU	03.07 Kokkola ok		5 pk	
11.78	Timo Ranta-Ojala-72	TU	19.05 Turku +1,0		D-20 mo	
11.81	Tomi Venetjoki-73	HU	03.07 Kokkola ok		6 pk	
11.83	Janne Ylitorvi-73	HU	03.07 Kokkola ok		7 pk	
11.84	Sami Nurmesniemi-73	KV	22.08 Kokkola			3-18 kaupM	+1,7				
11.92	Lauri Simojoki-72	KV	22.08 Kokkola			4-18 kaupM	+1,7				
11.93	Pasi Torppa-71		PyPo	08.07 Nivala +2,0		5h1 pim	
12.08	Timo Hietala-71		TU				
12.13	Ilkka Koutonen-71	AV	21.08 Ylivieska   		D-20 pim	
12.14	Jani Tikkakoski-75	VetU	03.07 Kokkola +0,6		4-16 pk	
	---20---
	
w
11,11	Markku Laajala-72	PK	27.05 Kälviä			1 ka		+6,4
11,61	Sami Moilanen-nn	PK	21.08 Kokkola			2-20 pk		+3,09
11,70	Tuomo Rannankari-69	VetU	27.05 Kälviä			4 ka		+3,6
11,71	Keijo Hiltunen-57	KU	27.05 Kälviä			5 ka		+3,6
11,72	Jouni Heinonen-70	TU	21.08 Kokkola			3-20 pk		+3,09
	

1989
10.93	Mika Hietala-71		SS	02.07 Kannus			1 pim		+1,5	
11.24	Harri Anttila-72	KV	02.07 Kannus			2 pim		+1,5	
11.33	Jukka Heinonen-66	TU	11.07 Raahe			2 ka		+1,5	
11.39	Juha Isoherranen-70	HK	01.08 Seinäjoki			3A ka		-0,86	
11.45	Eero Simojoki-72	KV	10.06 Seinäjoki			5A-18		+1,4	
11.56	Jari Saari-65		KaJu				
11.58	Antti Haapakoski-71	KaJu	16.09 Järvenpää			D-18 SM		-3,1	
11,59	Timo Ranta-Ojala-70	TU	20.05 Vaasa			
11,62	Markku Laajala-72	PK	29.08 Kokkola			2 pk		+1,8	
11.63	Kari Mastokangas-67	HT	02.07 Kannus			5		+1,5	
	---10---						
11.72	Kim Engberg-74		KV	09.07 Pyhäjärvi			1A ka		+1,9	
11.74	Pasi Torppa-71		PyPo	29.08 Kokkola			3 pk		+1,8	
11.83	Janne Ylitorvi-73	HU	02.07 Kannus			5h1		+0,5	
11.84	Keijo Hiltunen-57	KU	28.07 Turku			D SM		+1,8				
11.86	Marko Järvi-69		SS	29.08 Kokkola			4 pk		+1,8	
11.88	Kalevi Pynssi-68	VetU	08.09 Hämeenlinna   		6-20 KLL	
11.97	Jouni Heinonen-70	TU	22.07 Pyhäjärvi			2-20 pim	
11.97	Tomi Venetjoki-73	HU	08.08 Kokkola			1-16 pk		+1,1	
11.98	Sami Moilanen-73	PK	13.08 Mikkeli			4h1-16		+0,4	
11.98	Marko Antinoja-72	YK	02.07 Kannus			4h2		-0,2	
	---20---
	

1988
11.17	Mika Hietala-71		SS	09.09 Salo			3-KLL		+0,0	
11.33	Jari Saari-65		KaJu	09.07 Kälviä			1h1 pim		+1,1	
11.43	Juha Isoherranen-70	HK	13.08 Tornio			2h4-18 SM	+0,2	
11.59	Markku Laajala-72	PK	14.08 Kankaanpää		2h2-16 SM	+1,3
11,64	Antti Haapakoski-71	KaJu	17.07 Kalajoki			2-18 pim		
11.65	Eero Simojoki-72	KV	14.08 Kankaanpää		7sf1-16 SM	+1,4	
11.67	Hannu Saukkosaari-65	KV				
11.74	Jarmo Eronen-57		HK	09.07 Kälviä			1h2 pim	
11.87	Jukka Heinonen-66	TU	09.07 Kälviä			4h1 pim	
11.92	Harri Mäkelä-70		PK	17.07 Kalajoki			4-18 pim	
	---10---					
11.94	Harri Anttila-72	KV	31.05 Kokkola			1-16 pk		+0,76	
11.95	Keijo Hiltunen-57	KU	05.08 Hämeenlinna		D SM		-0,7	
11.99	Marko Antinoja-72	YK	16.07 Kannus			2-16		-1,8	
12.05	Jouni Heinonen-70	TU	09.07 Kälviä			3h2 pim	
12.06	Kari Mastokangas-67	HT	09.07 Kälviä			2h3 pim	
12.09	Timo Alatalo-71		HK	17.07 Kalajoki			5-18 pim	
12.10	Markku Anttila-64	KV	23.08 Kokkola			4	
12.20	Jani Isokääntä-71	AV	09.07 Kälviä			3h3 pim	
12.32	Jarno Halonen-73	RP				
12.37	Pasi Torppa-71		PyPo	09.07 Kälviä			5h1 pim		+1,1	
	---20---
	
	w
11.61	Eero Simojoki-72	KV	14.08 Kankaanpää		4h1-16 SM	+3,9
11.99	Marko Antinoja-72	YK	14.08 Kankaanpää		4h4-16 SM	+3,2
	

1987
11.51	Juha Isoherranen-70	HK	13.06 Kajaani -1,1		1 ka	
11.64	Jari Saari-65		KaJu	26.07 Kannus +1,6		2h1 pim	
11.69	Kari Mastokangas-67	HT	26.07 Kannus +1,6		3h1 pim	
11.71	Antti Haapakoski-71	KaJu	28.06 Fredstad +1,7		D-16 PM	
11.72	Jarmo Eronen-57		HK	26.07 Kannus +1,0		1h2 pim	
11.73	Mika Hietala-71		SS	26.07 Kannus +1,0		2h2 pim	
11.77	Juha Ranta-Ojala-68	TU	26.07 Kannus +1,6		4h1 pim	
11.78	Jukka Heinonen-66	TU				
11.80	Ari Kanala-71		KV	19.07 Kuusankoski +1,4		4h5-16 SM	
11.86	Jukka Uusitalo-68	KP-V	09.07 Parkano			
	---10---					
11.88	Timo Kämäräinen-69	SS	28.06 Laukaa			
11.88	Markku Laajala-72	PK				
11.91	Marko Antinoja-72	YK	19.07 Kuusankoski +1,4		5h5-16 SM	
11.94	Pasi Torppa-71		PyPo	26.07 Kannus +1,0			
11.97	Timo Ranta-Ojala-70	TU	18.07 Joutsa +0,76		D18 SM	
12.00	Kimmo Jutila-69		AV	26.07 Kannus +1,6		5h1 pim	
12.01	Mika Saukkosaari-68	KV	26.07 Kannus +1,6		4h2 pim	
12.02	Tapio Kamunen-69	KaJu	17.07 Joutsa +0,2		D18 SM				
12.05	Harri Anttila-72	KV	11.08 Kokkola			2-18 pk	
12.20	Eero Simojoki-72	KV	04.07 Kokkola +1,4		5-16 pim	
	---20---

1986
11,0	Pekka Mattila-69	HR	26.06 Kokola +1,0		1 pk
11,1	Mika Heikkilä-65	KT	29.07 Nivala +1,6		1 ka	
11,2	Jarmo Eronen-57		HK	29.07 Nivala +1,6		2 ka				
11,2	Jukka Heinonen-66	TU	29.07 Nivala +1,6		3 ka		
11,2	Kalevi Pynssi-68	VetU	26.06 Kälviä +1,0	PB	3 pk				
11.55	Jari Saari-65		KaJu	01.07 Kalajoki +1,4		6 ka				
11,5	Juha Ranta-Ojala-68	TU	29.07 Nivala +1,6		5 ka		
11.81	Marko Antinoja-72	YK	23.08 Äänekoski +0,9		2h-14 SM		
11,6	Mika Saukkosaari-68	KV	20.07 Nivala -0,1		1-18 pim	
11,6	Juha Pirttimaa-64	YK	06.07 Kälviä -0,22		3h3 pim
	---10---		
11,6	Janne Raudaskoski-67	NU	29.07 Nivala +1,6		6 ka							
11,6	Timo Kämäräinen-69	SS	29.07 Nivala +1,6		7 ka				
11,7	Kari Mastokangas-67	HT	05.08 Halsua			1-20 pk				
11,7	Jukka Uusitalo-68	KP-V	26.06 Kälviä +1,0		4 pk				
11,7	Ari Kanala-71		KV	19.07 Kannus +1,4		2-16 pim	
11,7	Reima Virkkala-59	KU	03.09 Kannus			1 kaup-m
12,04	Kari Isomaa-65		NU	06.09 Kokkola +0,4		D pim	
11,8	Harri Suni-67		KaJu	06.07 Kälviä -0,90		2h1 pim
11,8	Juha Isoherranen-70	HK	19.07 Kannus +1,4		3-16 pim				
11,8	Mika Hietala-71		SS	 				
	---20---	


1985
11,18	Mika Heikkilä-65	KT	23.06 Lapinlahti +1,8		4C kv	
11,0	Jarmo Eronen-57		RP	04.06 Nivala         		1 pk
11,53	Pekka Mattila-69	HR	27.08 Kokkola +0,0		1 pk	
11,3	Jari Saari-65		KaJu	15.06 Kälviä +1,08		2-20 pim			
11,3	Jukka Heinonen-66	TU	27.08 Nivala			1 pk	
11,4	Kalevi Pynssi-68	VetU	15.08 Veteli x			1-18 pk			
11.65	Harri Suni-67		KaJu	27.07 Hämeenlinna +0,8		5h4-18 SM			
11,5	Juha Pirttimaa-64	YK	11.06 Kalajoki			3 pk	
11,81	Ari Huhta-63		KV	29.05 Pietarsaari		1h2		
11,6	Kari Isomaa-65		NU	04.08 Nivala			2 ka	
	--10--
11,6	Kari Mastokangas-67	HT	15.08 Veteli			2-18 pk		
11,6	Reima Virkkala-59	KU	27.08 Kannus			1 kunta		
11,94	Hannu Kamunen-65	KV	29.05 Pietarsaari+0,92		4h1 pk					
11,7	Antti Kilponen-60	PyPo	07.07 Kannus -4,26		3 pim			
11,7	Osmo Kahari-51		KV	07.07 Kannus -4,26		4 pim
11,7	Jari-Jukka Kivioja-64	VetU	04.09 Kalajoki			2 kunta		
11,8	Marko Antinoja-72	YK	17.08 Kannus			3-14 po			
12.08	Mika Kivimäki-69	YK	27.07 Oulu +0,74		-16 SM							
12.11	Timo Koskela-68		AV	25.06 Kalajoki -0,24		4-18 ka			
11,9	Juha Haarakangas	KaJu	03.09 Nivala			3 koulu	
	--20-			
11,9	Ari Kanala-71		KV	17.08 Kannus			5-14 po			

myötätuuli
11,24	Jarmo Eronen-57		RP	16.05 Ylivieska			1		+3,0
11,1	Harri Suni-67		KaJu	09.07 Kalajoki			2 pk		+2,42
11,66	Ari Huhta-63		KV	11.06 Kokkola			2B kv		+2,1
11,73	Hannu Kamunen-65	KV	31.07 Kokkola			3 kv		+2,1 	
		



1984
10.92	Jarmo Eronen-57		RP	17.06 Kokkola +1,8		1 pim	
11.04	Mika Heikkilä-65	KT	17.06 Kokkola +1,8	PB	2 pim	
11.18	Antti Kilponen-60	PyPo	01.07 Ylivieska +1,9	PB	3h3 kv	
11,31	Hannu Korhonen-64	PTU	01.07 Ylivieska +1,6		6h kv	
11,1	Harri Suni-67		KaJu	12.08 Haukipudas	PB	1 ka		
11.37	Hannu Saukkosaari-65	KV	17.06 Kokkola +1,8	PB	4 pim	
11,3	Keijo Alaspää-57	VetU	08.09 Kalajoki +1,8		D pim				
11.58	Mika Kivimäki-69	YK	17.06 Kokkola +1,8	PB	6 pim	
11.61	Jouni Kauppinen-63	KV	17.06 Kokkola +1,7		3h2 pim			
11,4	Pekka Mattila-69	HR	31.07 Kokkola +1,6		1-16 pk
	---10---	
11,4	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	08.09 Kalajoki +1,8		D pim
11,72	Kai Koskela-66		PInto	15.07 Savonlinna -1,2		3h-18 TUL				
11.73	Kalevi Pynssi-68	VetU	12.07 Kokkola +1,9		1A-16 kv							
11,5	Heikki Pesonen-43	NU	12.06 Kalajoki			1 pk
11.81	Timo Koskela-68		AV						
11,6	Jarmo Kangas		TU	25.07 Kannus			2 pk	
11,6	Osmo Kahari-51		KV	09.08 Kälviä			4 alue-k
11,6	Kari Virkkala-61	KV	08.09 Kalajoki +1,8		D pim										
11.85	Hannu Kamunen-65	KV	17.06 Kokkola +1,8		8 pim	
11,7	Jukka Heinonen-66	TU	09.06 Toholampi			2-18 ka	
	---20---


1983
11,1	Mika Heikkilä-65	KT	09.07 Nivala +0,55		1 pim	
11.37	Antti Kilponen-60	PyPo	02.06 Ylivieska			1 pk	
11.45	Jarmo Kangas-63		TU	16.07 Kokkola +1,3		3 po	
11.57	Harri Suni-67		KaJu	16.07 Kokkola +1,3		4 po				
11.58	Hannu Saukkosaari-65	KV	16.08 Kokkola +0,3		2-18 kv	
11,61	Hannu Korhonen-64	PTU	13.08 Ylivieska			1-20
11,4	Juha Pirttimaa-64	YK	09.07 Nivala +0,55		5 pim	
11,5	Timo Kilponen		PyPo	09.07 Nivala +0,55		6 pim	
11,5	Hannu Kamunen-65	KV	31.05 Kokkola +0,7		1 pk	
11,75	Jalo Lintilä-62		TU	02.06 Ylivieska			3 pk	
	---10---
11,80	Kai Koskela-66		PInto	16.08 Kokkola			6-18 kv
11,6	Timo Torppa-64		VetU	11.06 Veteli			1 pk	
11,6	Osmo Kahari-51		KV	11.06 Veteli			2 pk
11,6	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	(31.7) Pyhäjärvi		2	
11,6	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	20.08 Veteli			D pim					
11,6	Jouni Kauppinen-63	KV	20.08 Veteli			D-20 pim	
11,6	Arto Hietamäki		SS				
11,7	Ari Huhta-63		KV	31.05 Kokkola +0,7		3 pk	
11,7	Reima Virkkala-59	KU	18.08 Kannus			1 kunta
11,7	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	10.09 Kälviä			2 pitäj-m			
	---20---


1982
11.30	Antti Kilponen-60	PyPo	01.08 Kil, SWE			1 po				
11,1	Juha Pirttimaa-64	YK	17.08 Kokkola +1,3		1-18 pk	
11,2	Jouni Kauppinen-63	KV	20.07 Kokkola			1 pk	
11,2	Osmo Kahari-51		KTU	17.08 Kokkola +2,0		1 pk
11,3	Hannu Saukkosaari-65	KV	20.07 Kokkola			2 pk	
11,3	Hannu Korhonen-64	PTU	01.08 Kokkola +1,2		1-18 ka
11,4	Pentti Turpeinen-49	RK	03.06 Rautio			1 pk	
11,4	Tapani Haapakoski-53	YK	02.09 Ylivieska  		2 kunta	
11,4	Ari Huhta-63		KV	02.07 Nivala			1-20 pim	
11,4	Mika Heikkilä-65	KT	17.08 Kokkola +1,3		5-18 pk	
	--10--
11.68	Harri Suni-67		KaJu	01.08 Salo -0,1			1h2-16 SM	
11,5	Jarmo Kangas-63		TU	02.07 Nivala			2-20 pim							
11,5	Hannu Kamunen-65	KV	20.07 Kokkola			4 pk	
11,5	Tmo Kilponen		PyPo	22.06 Pyhäjärvi			1 pk	
11,5	Timo Torppa-64		VetU					
11,6	Juhani Komulainen-55	KaJu	25.05 Kalajoki			1 pk	
11,6	Jalo Lintilä-62		TU	02.07 Nivala			4-20 pim	
11,6	Raimo Ylitalo		RK	27.08 Kalajoki			2 kunta
11,6	Ilkka Pajala-65		KT	12.09 Kälviä			2 kunta				
11,8	Esa Kilponen		PyPo	
	--20--				
12,0	Arto Hietamäki		SS	18.08 Sievi			1-18 pitäj-m



1981
10.88	Jarmo Eronen-57		AV	25.06 Mikkeli +0,6		7A kv	
11.04	Jarmo Anias-61		AV	21.07 Kokkola -0,2		3 Rukka-g	
11.04	Juha Himanka-57		AV	06.06 Kalajoki     		4 ka	
11.07	Esko Elsilä-54		AV	07.08 Oulu +1,5			4h3 SM	
11,2	Antti Kilponen-60	PyPo	27.06 Kokkola +0,0		3 pim		
11,2	Juhani Komulainen-55	KaJu	27.06 Kokkola +0,0		4 pim	
11,2	Ari Huhta-63		KV	27.08 Kokkola			1 pitäj-m	
11,3	Pentti Turpeinen-49	RK	11.07 Kalajoki			1 pk	
11,4	Jouni Kauppinen-63	KV	27.08 Kokkola			2 pitäj-m	
11,4	Hannu Saukkosaari-65	KV	23.06 Kalajoki  	 	1-16 pim	
	---10---					
11.69	Ari Isomaa-61		AV	19.07 Ylivieska			2C kv	
11,5	Hannu Kamunen-65	KV	10.06 Pietarsaari		1-16 pk	
11,5	Jalo Lintilä-62		TU	25.08 Kokkola			3 pk
11,5	Pauli Haapalainen-50	KV	11.08 Kokkola			1 pk		
11,5	Timo Torppa-64		VetU	11.08 Kokkola			1-18 pk
11,6	Olli Jussila-61		NU	19.05 Kalajoki			2 pk				
11,6	Timo Herronen-64	HK	05.07 Kälviä			2-18 pim
11,6	Jarmo Kangas-63		TU	27.08 Toholampi			1 pk		
11,6	Osmo Kahari-51		KTU	02.09 Pietarsaari		1 pk
11,7	Petri Rankinen-65	KT	23.06 Kalajoki			3-16 pim	
	---10---


1980
10.81	Esko Elsilä-54		YK	04.07 Lappeenranta -0,2		1 SM	
10.84	Jarmo Eronen-57		HK	04.07 Lappeenranta -0,2		3 SM	
10.85	Jarmo Anias-61		AV	31.08 Helsinki +2,0		1 mo-kats	
11,0	Juha Himanka-57		KaJu	17.08 Kälviä			3h2 ka					
11,1	Juha Honkaharju-55	KT	13.09 Kälviä			1 pitäj-m	
11,3	Osmo Kahari-51		KTU	23.07 Vaasa			5
11,3	Juhani Komulainen-55	KaJu	17.08 Kälviä			4h1 ka
11,4	Reima Virkkala-59	LK	05.05 Kuortane			D	
11,4	Antti Kilponen-60	PyPo	11.07 Nivala			1-20 pim	
11,4	Juha Tammelin-50	KP-V	15.07 Veteli			1 pk	
	---10---
11,4	Ari Isomaa-61		AV	17.08 Kälviä			5h2 ka										
11,5	Ari Huhta-63		KV	24.06 Kokkola			1-18 pk					
11,5	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	11.07 Nivala			2-20 pim	
11,5	Jalo Lintilä-62		TU	24.08 Toholampi			1-18
11,5	Tuomo Orava-52		KU	(24.8) Kannus			1 pitM	
11,6	Juha Pirttimaa-64	YK	24.06 Nivala			1-16	
11,7	Timo Torppa-64		VetU	02.09 Kokkola			1-16	
11,7	Hannu Kamunen-65	KV	(29.8) KTU			1-16	
11,7	Petri Rankinen-65	KT	(29.8) KTU			2-16	
11,8	Olavi Pihlajaharju-52	KV	10.06 Kokkola			1 pk
	---20---
11,8	Pauli Kallio-60		NU	25.06 Pietarsaari		5h1 Rubtan-G	+1,3
	
käsiaika
10,6	Jarmo Eronen-57		HK	07.08 Tampere			2 kv		-0,4

w
10,5	Jarmo Eronen-57		HK	10.08 Pietarsaari		2	




	100m-79
10,6	Esko Elsilä-54		YK	29.07 Kokkola +0,3		4r1 kv	
10.97	Jarmo Eronen-57		HK	11.08 Helsinki -0,2		6 SM	
11.04	Jarmo Anias-61		AV	01.09 Tukholma +0,0		3-18 mo   			
11,3	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	29.05 Kokkola			1 pk	
11,3	Pentti Turpeinen-49	RK	01.07 Kokkola			4 pim	
11,3	Antti Kilponen-60	PyPo	05.08 Nivala			1B kv	
11,3	Juha Tammelin-50	KP-V	29.08 Kaustinen			1 kunta	
11,4	Juha Honkaharju-55	KT	24.07 Kokkola	
11,4	Osmo Kahari-51		KTU	31.07 Kokkola			1 pk
11,4	Pauli Haapalainen-50	KV	26.08 Kokkola			3 outok	
	--10--		
11,5	Jouni Ketola-61		VetU	25.05 Veteli			1-18 pk				
11,5	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	17.07 Nivala			2-20 pk	
11,6	Tuomo Orava-52		KU	30.08 Kannus			5-ott pitäj-m			
11,7	Ari Isomaa-61		AV	18.07 Kokkola			5-18 po
11,7	Juha Himanka-57		KaJu	29.07 Kokkola +0,4		6r3 kv	
11,7	Pauli Kallio-60		NU	14.08 Nivala			1 pk	
11,7	Timo Herronen-64	HK	(8.9) Nivala 			1-16 koulu	
11,96	Jalo Lintilä-62		TU	15-16.9 Kouvola			4h6 KLL
11,8	Reijo Palohuhta-62	VetU	25.05 Veteli			2-18 pk	
11,8	Olli Jussila-61		NU	17.07 Nivala			1-18 pk	
	--20--
11,8	Jouni Kauppinen-63	KV	05.08 Veteli			1-16 ka	
11,8	Jorma Alainen-41	KV	(10.8) VRU			1 VRU


	100m-78
10,7	Esko Elsilä-54		YK	23.07 Kokkola			1 pim		+0,1	
10,7	Jarmo Eronen-57		HK	19.07 Lappeenranta		1sf PV 				
10,9	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	29.06 Ullava			1 pk	
11,1	Jarmo Anias-61		AV	12.07 Pietarsaari		1-18 pk	
11,2	Juha Honkaharju-55	KT					
11,2	Pauli Kallio-60		NU	10.09 Nivala			3sf	
11,3	Leo Finnilä-56		KV	30.05 Veteli			1 pk	
11,3	Antti Kilponen-60	PyPo	06.07 Nivala			1-18 ka	
11,3	Pekka Kailajärvi-60	LV	12.07 Pietarsaari		5 pk	
11,4	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	06.07 Nivala			3-18 ka	
	---10---			
11,4	Juha Himanka-57		KaJu	17.08 Pietarsaari		2C rubtan				
11,5	Olavi Pihlajaharju-52	KV	30.05 Veteli			2 pk
11,5	Terho Männistö-58	KR	04.09 Kalajoki			1 kunta			
11,5	Jalo Lintilä-62		TU	10.09 Nivala			4h KLL		
11,5	Martti Heikkilä		HK					
11,6	Jukka Ruokoja-57	KT	29.06 Ullava			3 pk
11,6	Pentti Turpeinen-49	RK	01.08 Kalajoki			3 ka
11,6	Eero Erkkilä-57		NU	03.08 Nivala			2 pk
11,7	Markku Vähäkainu-53	VetU	07.06 Pietarsaari		4 pk
11,8	Heikki Hautamäki	YK	20.06 Kalajoki			1 pk
	---20---
11,8	Jukka Klemola-59	UK	02.08 Ullava			1 pk			
11,8	Ismo Ruokoja-63		KT	02.08 Ullava			1-16 pk
	
vahvistamaton
11,2	Pentti Turpeinen-49	RK	09.08 Kauhajoki			1 OAJ

wind
11,3	Juha Himanka-57		KaJu	12.09 Kokkola			2 pk
11,3	Terho Männistö-58	KaRi	12.09 Kokkola			2 pk


	100m-77
10,5	Esko Elsilä-54		YK	23.07 Nivala     	PB	1 pim	
10,8	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	05.06 Veteli			3 ka	
10,9	Jarmo Eronen-57		HK	23.07 Nivala			2 pim	
11,0	Leo Finnilä-56		KV	23.07 Nivala			2h3 pim	
11,2	Keijo Alaspää-57	VetU	07.05 Turku			D-20	
11,2	Leo Saari-52		VetU	06.07 Veteli		PB	2A pk	
11,2	Heikki Hautamäki	YK	23.07 Nivala		PB	4 pim	
11,2	Juha Himanka-57		KaJu	07.08 Pietarsaari		3C rubtan-g	+1,8		
11,2	Heikki Pesonen-43	NU	30.08 Nivala			1 pitäj-m	
11,3	Juha Honkaharju-55	KT	23.07 Nivala			1h2 pim	
	---10---						
11,3	Olavi Pihlajaharju-52	KV	06.07 Veteli			4A pk	
11,3	Pauli Haapalainen	KV	23.07 Nivala			6 pim	
11,3	Eero Erkkilä-57		NU	23.07 Nivala			4h3 pim	
11,3	Jarmo Anias-61		AV	04.09 Nivala			4-20 po	
11,4	Antti Kilponen-60	PyPo	07.07 Haapajärvi		1-18 pk	
11,5	Juhani Kivinen		TU	23.07 Nivala			4h1 pim	
11,5	Timo Liedes-56		KU	23.07 Nivala			4h2 pim
11,5	Pekka Kailajärvi-60	LV	11.08 Veteli			2 pk	
11,6	Erkki Kaattari-48	KU	28.07 Seinäjoki			2 polis
11,6	Erkki Mäntylä-46	KV	09.08 Kokkola			4 pk
	---20---
	

	100m-76
10,6	Esko Elsilä-54		YK	13.07 Oulainen			1 ka	
10,9	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	22.06 Kaarlela			1 pk	
11.22	Jarmo Eronen-57		HK	07.08 Helsinki +0,5		3-20 SM	
11,2	Leo Finnilä-56		KV	28.07 Pietarsaari		3 pk					
11,3	Jukka Ruokoja-57	KT	22.06 Ullava			1 pk	
11,4	Timo Liedes-56		KU	04.06 Kannus			1 pk	
11,4	Leo Saari-52		VetU	22.06 Kaarlela			7 pk	
11,4	Keijo Alaspää-57	VetU	10.07 Ylivieska			3-20 pim	
11,4	Pauli Haapalainen-50	KV	20.08 Kokkola			2 alue-f	
11,4	Antti Kilponen-60	PyPo	27.08 Pyhäjärvi			1-16 so	
	---10---			
11,5	Heikki Hautamäki	YK	17.07 Kaarlela			2h2 pim	
11,6	Pekka Pöllä		SievI	25.07 Sievi			1 kunta		
11,6	Juha Himanka-57		KaJu	20.08 Kokkola			3 alue-f
11,6	Terho Männistö-58	KaRi	(14.9) Raahe			3-18 koulu	
11,6	Jarmo Anias-61		AV	18.09 Nivala   			1-16 KLL
11,7	Erkki Mäntylä-46	KV	22.06 Kaarlela			11 pk	
11,7	Arto Nikula-59		KV	22.06 Kaarlela			14 pk
11,8	Esko Joensuu-51		HU	15.06 Himanka			1 pk
11,8	Risto Heimo-55		KV	22.06 Kaarlela			15 pk
11,8	Olavi Pihlajaharju-52	KV	17.07 Kaarlela			2h1 pim
	---20---				
11,8	Martti Heikkilä		HK	27.08 Pyhäjärvi			2-16 so	
11,8	Erkki Anias-53		AV	01.09 Kaarlela			D pim
11,8	Kari Visuri		YK	08.09 Nivala			2-16 cup


	100m-75
11.00	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	18.07 Seinäjoki +1,5		5sf2 SM	
11,1	Osmo Kahari-51		PInto	01.06 Reisjärvi			1 ka
11,1	Vesa Heinonen-48	PyPo	18.06 Vammala				
11,2	Jarmo Eronen-57		HK	05.09 Hyvinkää			2 SaKU					
11,2	Jukka Ruokoja-57	KT	05.09 Hyvinkää			1sf	
11,3	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	11.06 Oulu			2B raatti-k	
11,3	Keijo Alaspää-57	VetU	23.06 Kuortane			D pim-EP	
11,4	Leo Saari-52		VetU	24.08 Veteli			2 pk	
11,4	Kauko Alajoki-47	KV					
11,4	Jorma Koivuniemi-56	PK	29.06 Perho			1 pk	
	--10--
11,5	Terho Männistö-58	KaRi	05.07 Haukipudas		1-18 TUL	
11,5	Kauko Nikula-48		KT	05.09 Kälviä			1 kunta		
11,6	Juha Kääntä-55		HR	25.06 Kälviä			1 pk				
11,6	Antti Kilponen-60	PyPo	02.09 Oulu			6-16 ka	
11,6	Seppo Kangas-56		KT	05.09 Kälviä			2 kunta	
11,6	Pentti Turpeinen-49	KaJu	11.09 Lohtaja			1 opett
11,7	Timo Väre		KaJu	12.07 Kannus 			1-20 pim	
11,7	Mauri Heinonen-55	KV	12.07 Kannus 			2-20 pim	
11,7	Eero Erkkilä-57		NU	05.08 Nivala			2-18 cup-f	
11,7	Pekka Pöllä-56		SievI	16.08 Oulu			2 pim TUL
		--20--
11,7	Tapani Mourujärvi-53	KT	05.09 Kälviä			3 kunta
11,7	Juhani Alasuvanto-55	KaJu	05.09 Kalajoki			2-16 koulu
				
	

	100m-74
10,8	Esko Elsilä-54		AV	03.08 Oulu			3-20 SM	
10,8	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	09.08 Jyväskylä			6 SM	
11,2	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	28.07 Patana 			1 pk	
11,3	Vesa Heinonen-48	PyPo	16.06 Minden, GER		D	
11,4	Jarmo Eronen-57		HK	01.09 Haapajärvi		4-20	
11,4	Juha Järvenpää-56	KU	23.08 Kannus			1-18 kunta	
11,5	Kauko Nikula-48		KT	18.08 Himanka			1 pk	
11,5	Arto Ylikangas-55	KU	23.08 Kannus			1 kunta	
11,5	Risto Heimo-55		KV	13.08 Oulu			1h2-20 ka					
11,6	Markku Vähäkainu-53	VetU	28.07 Patana			2 pk	
	---10---						
11,6	Jukka Ruokoja-57	KT	18.08 Himanka			2 pk	
11,6	Keijo Alaspää-57	VetU	08.09 Veteli            	2 kunta	
11,6	Päiviö Peltokorpi58	KU					
11,7	Jussi Melantie-57	YK	07.08 Ylivieska			1 pk	
11,7	Kaappo Nissilä-50	LV	05.09 Lohtaja			1 pitäj-m				
11,7	Jari Latvala-54		PyPo	12.09 Ylivieska			3-18 koulu	
11,7	Lasse Lintilä-57	TU					
11,8	Juhani Näreharju-57	VetU	21.07 Kannus			3-18 pim
11,8	Reijo Vierimaa-54	AV	07.08 Ylivieska			2 pk
11,8	Tuomo Orava-52		KU	23.08 Kannus			2 pitäj-m 	
	---20---	


	100m-73
10,4	Markku Juhola-47	KT	27.06 Kokkola			1 kv	
10,8	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	27.06 Kokkola			3 kv	
11,0	Esko Elsilä-54		AV	21.07 Kuopio			2-20 SM
11,1	Vesa Mäki-46		HK	27.06 Kokkola			4h1 kv		
11,3	Vesa Heinonen-48	PyPo				
11,4	Matti Kalliokoski-45	HT	07.06 Lapua			4 pim	
11,4	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	06.06 Veteli			1 pk	
11,4	Pentti Turpeinen-49	PK	10.06 Nivala			3 ka	
11,4	Heikki Pesonen-43	NU	16.08 Haapajärvi		1 pk	
11,5	Kauko Nikula-48		KT	15.08 Kaustinen		PB	2 ka	
	---10---					
11,6	Juha Huusko-54		VetU	03.06 Kaustinen			2 alues	
11,6	Erkki Myllymäki-50	KaJu	06.07 Kalajoki			1 pk
11,6	Aulis Koivuniemi-49	PK	27.07 Veteli			1 pk
11,6	Leo Saari-52		VetU	27.07 Veteli			2 pk
11,6	Juha Järvenpää-56	KU	04.09 Kokkola			1 koulu					
11,6	Jorma Vahtiala-54	KV	04.09 Kokkola			2 koulu
11,7	Timo Väre		KaJu	15.06 Kalajoki			1 pk
11,7	Erkki Mäntylä-46	KV	14.07 Kokkola			6 pim	
11,7	Ilkka Jylhä-53		KP-V	04.08 Veteli			2-20 pim	
11,7	Mauri Heinonen-55	KV	15.08 Kokkola			1-18 pk	
	---20---
11,7	Leevi Haapala-42	YK	16.08 Ylivieska			2 kunta


	100m-72
10,3	Markku Juhola-47	KT	05.08 Kalajoki		PB	1h pim	
10,8	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	07.06 Kokkola			1 pk	
11,1	Matti Kalliokoski-45	HT	14.06 Jyväskylä			2 ka	
11,1	Erkki Myllymäki-50	KaJu	16.07 Lohtaja		PB	2 ka	
11,1	Juha Huusko-54		VetU	11.08 Veteli			1 pk	
11,2	Vesa Mäki-46		HK	01.07 Haapajärvi		1 pk	
11,2	Hannu Himanka-54	LV	17.08 Lohtaja  		PB	2 pk	
11,3	Heikki Pesonen-43	NU	01.07 Haapajärvi		2 pk	
11,3	Kaappo Nissilä-50	LV	07.08 Lohtaja		PB	3 pk	
11,3	Esko Elsilä-54		YK				
	---10---					
11,4	Markku Vähäkainu-53	VetU	11.06 Veteli			2 pk	
11,4	Jorma Seppälä-53	TU	16.07 Alajärvi			2 kv	
11,4	Reijo Ketola-51		HK	05.08 Kalajoki 			4 pim	
11,4	Aulis Koivuniemi-49	PK	11.08 Veteli		PB	2 pk	
11,4	Juhani Latukka-44	KaJu	03.09 Kannus			1 pk	
11,5	Alpo Aho-41		HK	01.07 Haapajärvi		3 pk	
11,5	Tuomo Orava-52		KU	03.09 Kannus		PB	2 pk	
11,5	Juha Järvenpää-56	KU	26.08 Kannus		PB	1-16	
11,6	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	11.06 Veteli   			3 pk
11,6	Erkki Mäntylä-46	KV	11.06 Veteli			4 pk
	---20---


	100m-71
10,6	Markku Juhola-47	KT	11.09 Helsinki			5 mo	
10,9	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	06.07 Ylivieska			1 alue-f	
11,0	Kauko Alajoki-47	KV	06.07 Ylivieska		PB	2 alue-f	
11,0	Markku Vähäkainu-53	VetU	31.05 Perho		PB	1 alues	
11,1	Vesa Mäki-46		HK	12.08 Haapajärvi		1 pk	
11,1	Vesa Vähäsarja-49	NU	31.05 Haapajärvi		1 alues	
11,1	Juha Huusko-54		VetU	31.05 Perho		PB	2 alues	
11,2	Heikki Kangas-51	AV	06.07 Ylivieska		PB	3 alue-f	
11,2	Matti Kalliokoski-45	HT	28.07 Halsua			1 pk	
11,2	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	Perho	
	--10--			
11,2	Ilkka Jylhä-53		KP-V	Perho			PB	
11,2	Heikki Pesonen-43	NU	20.07 Jalasjärvi		1 ka	
11,2	Jorma Seppälä-53	TU	30.07 Kalajoki		PB	1pk	
11,2	Reijo Ketola-51		HK	19.08 Haapajärvi		2 pk  
11,3	Esko Elsilä-54		YK	06.07 Ylivieska			4 alue-f	
11,3	Erkki Vistiaho-40	KV	02.08 Kuortane			3 pk
11,4	Tapani Hotakainen-53	HT	28.07 Halsua		PB	2-18 pk	
11,4	Erkki Myllymäki-50	KaJu	30.07 Kalajoki			3 pk			
11,4	Alpo Aho-41		HK	19.08 Haapajärvi		3 pk
11,4	Jorma Alainen-41	KV	01.09 Kokkola			4 pk
	--20--
	

	100m-70
10,5	Markku Juhola-47	KT	05.05 Heinola			D mo-kats	
10,7	Timo-J Virkkala-43	KT	30.08 Kälviä			1 pk	
11,0	Kauko Alajoki-47	KV	17.05 Kolsva	
11,0	Vesa Vähäsarja-49	NU	12.07 Nivala	
11,1	Matti Kalliokoski-45	HT	02.09 Kokkola			3A pk  	
11,1	Vesa Mäki-46		HK	28.05 Haapajärvi		1 pk	
11,2	Vesa Heinonen-48	PyPo	13.06 Naantali			D mo-kats	
11,3	Jorma Alainen-41	KV		
11,3	Erkki Vistiaho-40	KV	19.09 Kälviä			2 pk	
11,3	Heikki Pesonen-43	NU		
	--10--			
11,3	Reijo Ketola-51		HK	28.05 Haapajärvi		2 pk	
11,3	Esko Joensuu-51		HU		
11,3	Juha Huusko-54		VetU		
11,4	Veijo Nousiainen-50	TU	18.07 Alavieska			1h1-20 pim 	
11,5	Alpo Aho-41		HK	28.05 Haapajärvi		3 pk	
11,5	Markku Vähäkainu-53	VetU	25.06 Kaustinen			1 pk	
11,5	Leevi Haapala-42	YK	08.07 Nivala			1 pk	
11,6	Antero Anttila-50	LV	18.07 Alavieska			2h1-20 pim 	
11,6	Aulis Koivuniemi-49	PK	02.08 Kaustinen			2 pk	
11,6	Antti Boren-47		HR	09.08 Himanka			2 pim TUL
	--20--


	100m-69
10,5	Timo-J Virkkala-43	KT	15.06 Pori			1h ka		+0,7	
10,7	Markku Juhola-47	KT	07.10 Kälviä			D pk	
11,0	Kauko Alajoki-47	KV	03.08 Äänekoski			3 yht-toim-kisa	
11,0	Matti Kalliokoski-45	HT	17.08 Kalajoki			3 pk	
11,1	Heikki Pesonen-43	NU	16.07 Nivala			1 pk		
11,2	Vesa Vähäsarja-49	NU	19.07 Nivala			2 pim	
11,2	Esko Joensuu-51		HU	23.07 Kokkola			2 pk	
11,2	Antero Anttila-50	LV	29.07 Himanka			3 pk	
11,2	Vesa Mäki-46		HK	06.09 Haapajärvi		2 pk   
11,2	Reijo Ketola-51		HK	17.09 Haapajärvi		2 kunta	
	--10--			
11,3	Eino Kiiveri-50		NU	07.07 Helsinki		
11,3	Jaakko Kärjä-51		KaJu	21.09 Turku			2h3 KLL
11,3	Antti Boren-47		HR	24.08 Kokkola			2 po TUL
11,3	Erkki Vistiaho-40	KV	31.08 Ykspihlaja		2 pk			
11,4	Jorma Seppälä-53	TU	09.07 Kannus			2 pk	
11,5	Leevi Haapala-42	YK	29.06 Ylivieska			1 pk
11,5	Juha Joensuu-46		HU	29.07 Himanka			5 pk	
11,5	Pentti Puusaari-43	HU	12.08 Eskola			2 pk	
11,5	Perttu Pöllä		SS	12.08 Eskola			3 pk	
11,5	Jorma Alainen-41	KV	17.08 Kalajoki			5 pk
	--20--
11,6	Markku Vähäkainu-53	VetU	18.06 Kaustinen			1-16 pk
11,6	Juhani Mettovaara-47	YK	29.06 Ylivieska			2 pk
11,6	Urho Lehtola-42		HK	17.07 Haapajärvi		2 pk
11,6	Lasse Orimus-50		KV	17.08 Kalajoki			6 pk
11,6	Heikki Tervonen-52	PyPo	07.09 Pyhäjärvi			1-18 pk
11,7	Seppo Anias-53		AV	14.06 Pyhäjärvi			1-16 ka
11,7	Juhani Latukka-44	KaJu	29.06 Ylivieska			3 pk
11,7	Mauno Ojalehto-40	YV	13.08 Ylivieska			2 pk
11,7	Jorma Tikka		PyPo	07.09 Pyhäjärvi			2-18 pk
11,7	Mauno Reis-51		PyPo	07.09 Pyhäjärvi
	--30--

myötätuuli
10,4	Timo-J Virkkala-43	KT	10.09 Kälviä			1 kunta
10,6	Markku Juhola-47	KT	10.09 Kälviä			2 kunta
11,0	Vesa Mäki-46		HK	17.09 Haapajärvi 		1 kunta
11,1	Heikki Pesonen-43	NU	16.07 Nivala			1 pk
11,2	Reijo Ketola-51		HK	17.09 Haapajärvi		2 kunta	
11,3	Kauko Nikula-48		KT	10.09 Kälviä			3 kunta	



	100m-68
10,6	Timo-J Virkkala-43	KT	03.09 Vaasa			1 ka	
10,8	Vesa Vähäsarja-49	NU	23.06 Nivala			1 ka	
11,0	Antti Boren-47		HR	14.07 Himanka			2 pk
11,0	Kauko Alajoki-47	KV	14.07 Himanka			3 pk	
11,1	Mauri Myllymäki-46	KaJu	21.06 Kalajoki			2 ka				
11,1	Esko Joensuu-51		HU	14.07 Himanka			1-18 pk	
11,1	Vesa Mäki-46		HK	20.07 Alavieska			3 pim	
11,1	Markku Juhola-47	KT	24.08 Kannus			D pim	
11,1	Vesa Heinonen-48	PyPo	24.08 Kannus			D-20 pim 	
11,1	Jaakko Kärjä-51		KaJu	24.08 Kannus			D-18 pim	
	---10---			
11,1	Matti Kalliokoski-45	HT	01.09 Kälviä			1 pk			
11,2	Hannu Lamberg-47	KV	16.07 Kokkola			1 SaInt	
11,3	Kari Harju-45		KP-V	09.06 Perho		PB	1 alues	
11,3	Juha Joensuu-46		HU	14.07 Himanka			5 pk				
11,3	Erkki Vistiaho-40	KV	20.07 Alavieska			4h1 pim	
11,3	Heikki Pesonen-43	NU	27.08 Kaustinen			1 pk 	
11,4	Antero Anttila-50	LV	09.06 Kannus			2 alues	
11,4	Eino Kiiveri-50		NU	15.09 Raahe			5h1 kv	
11,5	Vesa Palosaari-51	HT	29.05 Halsua			1-18 pk	
11,5	Pekka Myllykangas-45	KP-V	09.06 Perho			2 alues	
	---20---
11,5	Antero Pajunen-41	KP-V	09.06 Perho			3 alues
11,5	Heikki Juvonen-48	KU	24.08 Kannus			D-20 pim	
11,5	Jorma Alainen-41	KV
	
???
11,1	Raimo Koivuniemi-46	Perho	(21.8) Perho			1 kunta
11,2	Juhani Poranen		PK	(21.8) Perho			2 kunta
11,2	Eino Kiiveri-50		NU	13.06 Nivala			1 olymp

w
11,0	Mauri Myllymäki-46	KaJu	20.07 Alavieska


	100m-1967
10,7	Timo-J Virkkala-43	KP-V	24.09 Himanka			1 pk	
11,0	Erkki Vistiaho-40	KV	02.07 Kannus			3		+2,2	
11,1	Vesa Mäki-46		HK	23.07 Pyhäjärvi			2 pim	
11,2	Vesa Vähäsarja-49	NU	02.07 Varkaus			2-18 SM		
11,2	Matti Kalliokoski-45	HT	14.07 Halsua			2 pk	
11,2	Kauko Alajoki-47	KV	03.09 Haapajärvi		1-20 po	
11,2	Markku Juhola-47	KT	24.09 Himanka			3 pk	
11,3	Jorma Alainen-41	KV	23.07 Pyhäjärvi			4 pim	
11,3	Esko Joensuu-51		HU	13.08 Lohtaja			1 pk	
11,4	Antero Pajunen-41	KP-V	14.07 Halsua			3 pk	
	---10---			
11,4	Raimo Koivuniemi-46	PK	19.07 Perho		PB	1 pk	
11,5	Hannu Timmerbacka-50	KP-V	18.06 Kokkola		PB	2-18 pim	
11,5	Heikki Oja-41		KTU	09.07 Jurva			1 pim
11,5	Mikko Finnilä-47	KP-V	14.07 Halsua			4 pk	
11,5	Vesa Palosaari-51	KP-V	14.07 Halsua		PB	1-16 pk	
11,5	Matti Henttonen-41	PyPo	16.07 Pyhäjärvi			2 so
11,5	Mauri Myllymäki-46	KaJu	30.07 Himanka			2 ka
11,5	Leo Kärjä-41		PK	14.09 Sievi			1 OAJ
11,5	Pentti Kahma-43		AV	24.09 Alavieska			1 pk
11,5	Antero Anttila-50	LV		
	---20---

w
10,9	Vesa Vähäsarja-49	NU	25.06 Nivala			3 ka
11,0	Vesa Mäki-46		HK	25.06 Nivala			5 ka
11,0	Erkki Vistiaho-40	KV	02.07 Kannus +2,2		3 ka
	

	100m-1966
10,8	Timo-J Virkkala-43	KP-V	09.06 Kannus			1 pk	
11,0	Antti Boren-47		HimRo	14.09 Kokkola		PB	1 pk
11,1	Vesa Vähäsarja-49	NU	10.07 Riihimäki			2s3-18 SM	
11,1	Vesa Mäki-46		HK	06.08 Alajärvi			2h8-20 SM	
11,1	Seppo Orilähde-45	PyPo		
11,1	Jorma Alainen-41	KV	16.06 Kokkola			1 VR  	
11,2	Matti Kalliokoski-45	HT	28.08 Lestijärvi		1 pk	
11,2	Erkki Vistiaho-40	KV	28.08 Alavieska			3 kv	
11,2	Harri Niemelä-44	LV		
11,3	Mauri Myllymäki-46	KaJu	09.06 Alavieska			1 pk
	---10---	
11,3	Jorma Kiiveri-48	KaJu	07.07 Kannus			1-20 pk			
11,4	Erkki Niemelä-43	KU	30.05 Lohtaja			1 alues	
11,4	Antero Pajunen-41	KP-V	19.06 Kannus			4 ka	
11,4	Hannu Lamberg-47	KoJy	18.09 Jyväskylä			semif SAKU	
11,5	Mikko Finnilä-47	KP-V	30.05 Veteli			2 alues
11,5	Seppo Niemi-47		KV	16.06 Kälviä			1-20 pk	
11,5	Alpo Boren-45		HR	16.07 Ykspihlaja		4 pim TUL
11,5	Heikki Oja-41		KTU	16.07 Ykspihlaja		5 pim TUL
11,5	Markku Juhola-47	KT	17.07 Himanka			1 pk	
11,5	Leo Kärjä-41		PK	28.08 Alavieska			5 kv
	---20---
11,6	Vesa Heinonen-48	PyPo	19.06 Pyhäjärvi			5 kv	
11,6	Erkki Koskela-47	TU	30.05 Lohtaja			2 alues
11,6	Esko Riittinen		HK	Heinola	
	
myötätuuli
10,9	Erkki Niemelä-43	KU	04.08 Kannus			1 pk	
10,9	Erkki Vistiaho-40	KV	04.08 Kannus			2 pk
11,0	Yrjö Mäenpää-38		HimRo	03.07 Kannus			1 pk
11,0	Markku Juhola-47	KT	04.08 Kannus			3 pk


	100m-1965
10,6	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	13.06 Köyhäjoki			1 vihk-k	
11,0	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	23.06 Kokkola			1 pk	
11,0	Alpo Aho-41		RP	16.09 Reisjärvi		PB	1 kunta	
11,1	Paavo Leskinen-42	Athlos	06.06 Pietarsaari		1 ka
11,1	Leevi Haapala-42	KU	04.09 Kannus		PB	D pim	
11,1	Pentti Kahma-43		AV	04.09 Kannus		PB	D pim		
11,2	Vesa Vähäsarja-49	NU	18.07 Kaustinen			1-17 pim	
11,3	Erkki Vistiaho-40	KV	23.06 Kokkola			2 pk	
11,3	Olavi Niemelä-34	NU	15.09 Kannus			1 opett	
11,3	Leo Kärjä-41		KaJu	15.09 Kannus			2 opett
	---10---
11,3	Markku Nikkilä-48	KV					
11,4	Seppo Orilähde-45	PyPo	03.06 Haapajärvi		1 alues
11,4	Jukka Puutio-36		YR	06.06 Pietarsaari		3 ka
11,4	Jorma Alainen-41	KV	07.06 Kälviä			1 alues
11,4	Mauno Ojalehto-40	KV	23.06 Kokkola			4 pk
11,4	Yrjö Mäenpää-38		HimRo	08.08 Himanka			1 ka
11,4	Vesa Mäki-46		HK			
11,5	Matti Kalliokoski-45	HT	09.06 Halsua			1 alues	
11,5	Mikko Finnilä-47	KP-V	13.06 Kaustinen			4 vihk-k
11,5	Raimo Nisula-45		AV	18.07 Haapajärvi		3h1 pim
	---20---
11,5	Kalevi Riippa-39	KV	18.07 Haapajärvi		4 pim
11,5	Antero Pajunen-41	KP-V	08.08 Kaustinen			2 pk	
11,5	Päiviö Mikkola-47	AV	12.08 Alavieska			1 pk	
11,5	Mauri Myllymäki-46	KaJu	12.08 Alavieska			2 pk	
11,5	Eero Kolppanen-46	TU	15.08 Lestijärvi		1 pk
11,5	Kalervo Haapala-41	YR	22.08 Lapua			2 ka	

vahvistamaton
11,2	Yrjö Mäenpää-38		HimRo


	100m-1964
10,3	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	09.08 Jalasjärvi	PB	1 ka	
11,0	Seppo Orilähde-45	PyPo	13.06 Pyhäjärvi			2 ka	
11,0	Paavo Leskinen-42	Athlos	15.08 Pietarsaari		h TUL	
11,0	Leevi Haapala-42	KU	15.09 Vierumäki			1 urho	
11,0	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	04.10 Kokkola			1 pk	
11,1	Antero Pajunen-41	KP-V	02.08 Kaustinen		PB	2 ka	
11,2	Jorma Alainen-41	KV	28.07 Ykspihlaja		2 VR 	
11,3	Seppo Puroaho		Athlos	07.06 Jurva			1-20 pim TUL	
11,4	Mauri Pussinen-39	KV	14.06 Kokkola			4 alues
11,4	Kalevi Riippa-39	KV	15.07 Perho			1 pk	
	---10---
11,4	Tauno Ojalehto-38	NU	15.07 Nivala			1 pk			
11,4	Markku Nikkilä-48	KV	05.09 Kokkola			D-16 SM
11,4	Allan Karvonen-37	HT		
11,5	Alpo Boren-45		HR	13.06 Ykspihlaja		2 piiri-j
11,5	Jukka Puutio-36		YR	13.06 Ykspihlaja		3 piiri-j
11,5	Olavi Niemelä-34	NU	15.07 Nivala			2 pk	
11,5	Päiviö Mikkola-47	AV	08.09 Ylivieska			1-20 pk 	
11,6	Timo Kultalahti-45	KTU	07.06 Jurva			2-20 pim TUL
11,6	Mauno Niemelä-36	NU	09.08 Ylivieska			4 ka
11,6	Raimo Nisula-45		AV	08.09 Ylivieska			2-20 pk	
	---10---
11,6	Tarmo Känsälä-46	KP-V	06.10 Kaustinen			1 pk	
11,6	Pentti Olkkonen		YK	08.09 Ylivieska			3-20 pk	

	

	100m-63
10,7	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	28.07 Kaustinen			1 ka	
11,0	Seppo Orilähde-45	PyPo	21.07 Kokkola			2 pim	
11,0	Arvo Riittinen-41	HK	16.07 Haapajärvi		1 pk	
11,1	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	18.09 Kokkola			1 kunta	
11,1	Mauri Pussinen-39	KV	05.06 Kokkola			1 alues	
11,1	Heikki Kauppinen-33	KV	05.06 Kokkola			2 alues	
11,2	Erkki Vistiaho-40	KV	05.06 Kokkola			3 alues	
11,2	Veli Ranta-Ojala-42	KU	09.06 Himanka			1 alues	
11,2	Mauno Niemelä-36	NU	09.06 Nivala			1 alues	
11,2	Tauno Ojalehto-38	NU	04.07 Nivala			1 pk	
	---10---			
11,2	Mikko Haapala-37	KU	30.07 Göteborg			D PM	
11,2	Martti Lamminaho	PyPo	21.07 Kokkola			3 pim	
11,2	Erkki Niemelä-43	KU	28.06 Kokkola			1 SaInt	
11,3	Voitto Pölkki-43	PK	03.06 Patana			2 alues	
11,3	Martti Linna		PK	05.07 Halsua			1 pk	
11,3	Pekka Myllykangas-45	KP-V	05.07 Halsua			2 pk	
11,3	Mauno Ojalehto-40	NU	11.08 Reisjärvi			2 pk  	
11,3	Leevi Haapala-42	KU	08.09 Kannus			1 pitäj-m
11,3	Antero Pajunen-41	KP-V	22.09 Kokkola			3 ka	
11,4	Heikki Linna-34		PK	05.07 Halsua			3 pk
	---20---	

w
10,2	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	30.06 Pattijoki			1 ka	
10,6	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	30.06 Pattijoki			1h1 ka	
11,0	Erkki Vistiaho-40	KV	30.06 Pattijoki			3 ka
11,1	Heikki Pesonen-43	NU	30.06 Pattijoki			3h1 ka


	100m-62
10,9	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	24.06 Nivala			3 ka	
10,9	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	04.07 Kaustinen			1 pk	
11,0	Paavo Leskinen-42	Athlos	03.06 Pietarsaari		1 ka
11,0	Mauno Niemelä-36	NU	24.06 Nivala			4 ka	
11,0	Heikki Kauppinen-33	KV	12.08 Vihanti			3 ka	
11,1	Voitto Pölkki-43	PK	03.06 Perho			1 pk	
11,1	Juhani Kolppanen-43	KV	22.08 Kokkola			1 pk 	
11,2	Erkki Vistiaho-40	KaKu	03.06 Kaustinen   		1 pk	w	
11,2	Tarmo Känsälä-46	KP-V	03.06 Kaustinen   		2 pk	w	
11,3	Matti Joensuu-31	KaJu	22.06 Kalajoki			2 ka	
	---10---
11,3	Olavi Niemelä-34	NU	10.07 Ylivieska			3 pk				
11,3	Markku Kahma-32		AV	22.07 Kaarlela			2 ka	
11,3	Tauno Ojalehto-38	NU	29.07 Alavieska			1 pk 
11,4	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	03.06 Kaustinen			3 pk	w
11,4	Mauno Ojalehto-40	NU	08.07 Pyhäjärvi			3 ka
11,4	Seppo Orilähde-45	PyPo	08.07 Haapajärvi		1-17 pim
11,4	Eero Paananen-33	HR	22.07 Kalajoki			4 ka
11,4	Arvo Riittinen-41	HK	09.09 Haapajärvi		2 ka
11,4	Erkki Niemelä-43	KU	30.09 Eskola			1 kunta
	

	100m-1961
10,8	Paavo Leskinen-42	Athlos	10.09 Pietarsaari	PB	1 ka
10,9	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	23.08 Ylivieska			1 pk	
11,1	Matti Joensuu-31	KaJu	23.06 Kalajoki			3 ka	
11,1	Heikki Kauppinen-33	KV	09.08 Kokkola			1 pk	
11,1	Timo-J Virkkala-43	KP-V	23.07 Alavieska			2 pim	
11,1	Tauno Ojalehto-38	NU	10.10 Ylivieska			1 pk 	
11,2	Olavi Niemelä-34	NU	16.07 Lammi			2 ka
11,2	Voitto Pölkki-43	PK	17.09 Isokyrö			4 EPOU
11,2	Mauno Niemelä-36	NU				
11,3	Juhani Kolppanen-43	LV	16.08 Kaarlela			1 pk
	--10--
11,3	Paavo Tervonen-34	SL	16.08 Sievi			1 pk	
11,4	Mauri Pussinen-39	KV	14.06 Kokkola			1 pk		
11,4	Erkki Vistiaho-40	KaKu	09.08 Kokkola			2 pk	
11,4	Mauno Ojalehto-40	NU	10.10 Ylivieska			2 pk	
11,4	Antero Savola-37	NU	27.08 Nivala			5 ka	
11,4	Kalevi Jyrkkä-42	KV	30.07 Ylivieska			1-20 pim	
11,4	Markku Kahma-32		AV	26.08 Helsinki			D 	
11,4	Pentti Niemelä-41	NU	07.09 Raahe			2 semin
11,5	Arvo Riittinen-41	HK	08.06 Haapajärvi		1-20
11,5	Toivo Kumpumäki		NU	08.06 Haapajärvi		2-20
	--20--
11,5	Leo Kärjä-41		KaJu	02.07 Ylivieska			2 ka
11,5	Seppo Orilähde-45	PyPo	30.07 Kokkola			1-17 pim
11,5	Kalevi Aksela-38	KT	09.08 Kaustinen		PB	1 pk
11,5	Vesa Niskanen-36	HK	13.08 Haapajärvi		2 pk
11,5	Raimo Norppa-34		KV	29.08 Kälviä			2 pk


	100m-60
10,9	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	12.06 Kurikka			1 ka	
11,0	Antero Savola-37	NU	05.06 Nivala			1 olymp
11,0	Paavo Leskinen-42	Athlos	11.09 Pietarsaari		1 ka
11,1	Jorma Kahma-36		AV	28.06 Kaarlela			1 pk		
11,1	Raimo Norppa-34		KV	17.07 Veteli			2 pim	
11,1	Heikki Kauppinen-33	KV	17.07 Veteli			4 pim	
11,2	Mauno Niemelä-36	NU	05.06 Nivala			2 olymp	
11,2	Markku Kahma-32		AV	28.06 Kokkola			3 pk	
11,2	Pentti Niemelä-41	NU	10.08 Haapajärvi		1 pk	
11,2	Olavi Niemelä-34	NU	21.08 Haapavesi			2 ka	
11,3	Veikko Kaitola-36	TU	02.06 Kannus			3 pk	
	---10---			
11,3	Antero Lipponen-38	HK	10.08 Haapajärvi		2 pk	
11,4	Matti Joensuu-31	KaJu	03.07 Kälviä			3 ka
11,4	Juhani Kolppanen-43	LV	03.07 Kälviä			1-17 ka	
11,4	Aaro Suhonen		NU		
11,4	Mauno Ojalehto-40	NU	
11,4	Matti Joensuu-31	KaJu	24.06 Kalajoki			4 ka
11,5	Vesa Niskanen-36	HK	06.07 Haapajärvi		2 pk
11,5	Urho Savimäki-35	HK	10.08 Haapajärvi		3 pk
11,5	Paavo Leskinen-42	Athlos	00.00 Vaasa			1 
11,6	Paavo Tervonen-34	SL	02.06 Kannus			3h2 pk	
11,6	Martti Lamminaho	PyPo	10.07 Pyhäjärvi			2-20 ka
	---20---	
11,6	Leo Kärjä-41		KaJu	11.09 Alavieska			2 ka


	100m-59
11,0	Jorma Kahma-36		AV	12.07 Alavieska			1 pk	
11,0	Raimo Norppa-34		KV	13.09 Kaustinen		PB	1 pk	
11,1	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	31.05 Kannus			1 pk	
11,1	Veikko Kaitola-36	TU	28.06 Kannus		PB	1 ka	
11,1	Matti Joensuu-31	KaJu	28.06 Kannus		PB	3 ka	
11,2	Heikki Kauppinen-33	HT	05.07 Veteli			1 ka	
11,2	Olavi Niemelä-34	NU	24.06 Ylivieska			1 pk	
11,2	Markku Kahma-32		AV	01.08 Vaasa		PB	D SM		
11,2	Antero Savola-37	NU	09.08 Lappajärvi		2 ka	
11,2	Mauno Niemelä-36	NU	30.08 Alavieska			1 pk
	---10---
11,3	Vesa Niskanen-36	HK	01.07 Haapajärvi		2 pk	
11,3	Erik Sundell-37		KaKu	01.08 Karlstad, SWE	PB	1 so	
11,4	Mauri Airaksinen-38	HK	12.08 Haapajärvi		1 pk	
11,4	Veikko Lepistö-31	RP	16.08 Reisjärvi			1 pk	
11,4	Paavo Tervonen-34	SL	20.09 Ykspihlaja		1 OAJ	
11,5	Urho Savimäki-35	HK	01.07 Haapajärvi		4 ka	
11,5	Mauno Willman-29	HT	29.07 Halsua			3 pk
11,5	Eino Hosio-38		NU	02.08 Haapajärvi		3 ka	
11,5	Eero Prittinen-36	YK	30.08 Nivala			1 pk
11,6	Tapani Marjamaa-41	NU	30.08 Nivala			2 pk
	---20---


	100m-58
10,9	Heikki Kauppinen-33	HT	20.07 Ylivieska		PB	1h1 pim	
10,9	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	20.07 Ylivieska			2h1 pim	
11,2	Mauri Airaksinen-36	HK	15.06 Haapajärvi		1 alues	
11,2	Mauno Niemelä-36	NU	15.06 Haapajärvi		2 alues
11,2	Arvi Saari-36		KaJu	06.07 Ylivieska		PB	2 pk	
11,2	Matti Joensuu-31	KaJu	08.07 Halsua			2 pk	
11,2	Vesa Niskanen-36	HK	07.08 Haapajärvi	PB	1 pk	
11,2	Mauno Willman-29	HT	13.07 Pulkkinen	
11,3	Esa Uusitalo-33		KU		
11,3	Markku Kahma-32		AV	28.06 Riesa, DDR		D	
	---10---			
11,4	Eino Hosio-38		NU	07.06 Nivala			1 olymp	
11,4	Veikko Kaitola-36	TU	15.06 Kannus			1 alues
11,4	Veikko Lepistö-31	RP	15.06 Halsua			2 alues
11,4	Urho Savimäki-35	HK	13.07 Pyhäjärvi			3 ka	
11,4	Antero Lipponen-38	HK	07.08 Haapajärvi		3 pk   
11,4	E Mäkelä		YK	10.09 Ylivieska			1 pk
11,5	Erik Sundell-37		KaKu	06.07 Ylivieska			3 pk	
11,5	Mauri Pussinen-39	KV	20.07 Ylivieska			2h2 pim
11,5	Jorma Kahma-36		AV	27.07 Eskola			1 pk	
11,5	Antero Savola-37	NU	04.09 Haapajärvi		1 pk
	---20---


	100m-57
10,9	Matti Haapala-34	NU	01.09 Oulu			1 ka	
11,1	Esa Uusitalo-33		KU	07.07 Kyyjärvi			2 ka	
11,2	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	07.07 Kyyjärvi			3 ka
11,2	Mauno Willman-29	HT	25.08 Köping SWE	PB	1 finn-tävl	
11,2	Olavi Niemelä-34	NU	22.09 Haapajärvi		1 pk 	
11,3	Matti Joensuu-31	KaJu	12.06 Kaarlela			1 pk	
11,3	Martti Korkea-aho-30	KV	12.06 Kaarlela			2 pk	
11,4	Antero Savola-37	NU	04.08 Nivala			3 ka    	
11,4	Kaarlo Autio-32		AV	12.06 Kaarlela			3 pk	
11,4	Heikki Kauppinen-33	HT		
	-10-
11,5	Arvo Torppa-36		KV	12.06 Kaarlela			4 pk				
11,5	Raimo Hakala		KoJy	28.08 Kaarlela			1-20 pk	
11,5	Mauno Niemelä-36	NU	18.07 Kuopio			1 PV   	
11,5	Eino Hosio-38		NU	04.08 Nivala			4 ka	
11,5	Teuvo Kiljala-35	RP	25.08 Pyhäjärvi			2 ka	
11,5	Veikko Lepistö-31	RP	20.09 Reisjärvi			1 pk	
11,6	Vesa Niskanen-36	HK	11.08 Haapajärvi		1 ka
11,6	Sulo Rautiala-41	PyPo	25.08 Pyhäjärvi			3 ka
11,6	Seppo Tikanmäki		PyPo	25.08 Pyhäjärvi			4 ka					
11,6	Mauri Pussinen-39	KV		
	-20-
11,7	Raimo Norppa-34		KV	02.06 Kannus			1 pk


	100m-56
10,8	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	19.08 Pyhäjärvi			1 ka		
11,0	Esa Uusitalo-33		KU	19.08 Pyhäjärvi			2 ka		
11,0	Mauri Airaksinen-36	HK	19.08 Pyhäjärvi			3 ka		
11,3	Heikki Luoma-34		VetU	15.08 Vimpeli			4 ka	
11,5	Leevi Melametsä-34	YK	10.06 Kalajoki			1 alues	
11,5	Martti Korkea-aho-30	KV	08.07 Toholampi			1 pk  		
11,5	Matti Koensuu-31	KaJu	08.07 Himanka			1 pk		
11,5	Eero Paananen-33	HR	08.07 Himanka			2 pk				
11,5	Vesa Niskanen-36	HK	02.09 Haapajärvi		1 kunta		
11,5	Urho Savimäki-35	HK	02.09 Haapajärvi		2 kunta		
	---10---				
11,5	Pekka Siikaniva		PyPo	02.09 Pyhäjärvi			1-20 pk		
11,5	Arvo Torppa-36		VetU		
11,6	Taisto Soininen-37	KV	03.06 Alahärmä			3-20 ka			
11,6	Paavo Roimela-36	KT	03.06 Veteli			1-20 pk	
11,6	Raimo Pussinen-30	KV	08.07 Himanka			3 pk
11,6	Markku Kahma-32		AV	11.07 Ylivieska			2 pk					
11,6	Aimo Niemelä-38		KV	21.07 Reisjärvi			2-20 pim		
11,6	Mauno Niemelä-36	NU	21.07 Reisjärvi			3-20 pim	
11,6	Olavi Niemelä-34	NU	09.08 Nivala			1 pk   		
11,6	Kaarlo Autio-32		AV	06.09 Kokkola			1 pk		
	---20---				



	100m-55
10,9	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	14.07 Seinäjoki			3 kv	
11,0	Kalevi Ouninkorpi-32	YK	31.07 Kokkola		PB	2 po
11,1	Mauri Airaksinen-36	HK	10.07 Nivala			1 ka	
11,1	Matti Haapala-34	NU	10.07 Nivala			1 ka	
11,4	Untamo Hissa-32		NU	30.06 Nivala			5 pk	
11,4	Olavi Niemelä-34	NU	24.07 Nivala			4 pim	
11,4	Martti Korkea-aho-30	KV	21.09 Kokkola			1 pk	
11,5	Juha Lappi-34		KV	29.05 Seinäjoki			5 ka		
11,5	Eero Paananen-33	HR	21.09 Himanka			1 pk	
11,5	Leevi Melametsä-34	YK	24.09 Hämeenlinna		2h1 semin	
	---10---			
11,6	Erkki Harju-32		KP-V	08.09 Veteli			1 pk	
11,6	Mauno Niemelä-36	NU	10.07 Nivala			1-20 ka	
11,6	Raimo Pussinen-30	KV	24.07 Nivala			5 pim	
11,6	Markku Kahma-32		AV		
11,6	Eero Tiilikka-25	YR		
11,6	Aimo Niemelä-38		KV	02.10 Kokkola			1-17 luok-kilp				
11,7	Pekka Siikaniva		PyPo	10.07 Nivala			2-20 ka	
11,7	Mauno Willman-29	HT	17.07 Veteli			1 ka 
11,7	Olavi Isosaari		KoJy	17.08 Ykspihlaja		2 kunta
11,7	Matti Joensuu-27	KaJu	21.08 Kalajoki			1
	---20---
11,7	Toivo Tuliniemi-29	HiRo	21.09 Himanka			2 pk
11,7	Raimo Hakala		KoJy	02.10 Kokkola			2-17 luok-kilp	


1954
11,0	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	26.09 Lapua			1 ka	
11,1	Holger Hilden		KoJy	11.07 Himanka			1 ka
11,1	Esa Uusitalo-33		KU	27.08 Kokkola			2 ka 	
11,1	Matti Suonperä s33	EE	27.08 Kokkola		PB	3 ka	
11,2	Lauri Peltola-26	KoJy	11.07 Himanka			2 ka		
11,3	Matti Haapala-34	NU	18.07 Kokkola			2 pim	
11,3	Kyösti Ylitorvi-29	HU	01.08 Himanka			1 ka	
11,3	Mauno Willman-29	HT	22.08 Veteli			1 ka	
11,4	Mauri Airaksinen-36	HK	10.07 Halsua			1-20 pim	
11,4	Martti Korkea-aho-30	KV	08.08 Kälviä			1 ka	
	---10---
11,4	Kalevi Ouninkorpi-32	YK	22.08 Oulainen			1 ka	
11,4	Eero Tiilikka-25	YR	18.09 Kokkola			2 pk
11,5	Mauno Kerttula-30	TR	13.06 Toholampi			1 alues				
11,5	Antti Suvanto-25	KV	11.07 Lohtaja			2 ka 
11,5	Matti Koskela-29	ToJy	11.07 Himanka			3 ka
11,5	Jukka Puutio-36		HiRo	11.07 Himanka			4 ka
11,5	Toivo Tuliniemi-29	HiRo	11.07 Himanka			5 ka
11,6	Juha Lappi-34		KV	23.06 Kalajoki			1-20 ka
11,6	Raimo Pussinen-30	KV	01.08 Himanka			3 ka
11,7	Matti Paavola-53	KP-V	13.06 Veteli			1 alues
	---20---	


1953
10,8	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	06.09 Kokkola		PB	1 po	
11,2	Aki Oura-33		KV	06.09 Kokkola		PB	2 po	
11,2	Holger Hilden32		KoJy	13.09 Kokkola			1 pk			
11,4	Reijo Talasmo-31	HK	13.09 Ylivieska			3 ka	
11,4	Mauno Villman-29	HT	30.08 Toholampi			1 ka	
11,5	Esa Uusitalo-33		KU	07.06 Reisjärvi			1 pk	
11,5	Kyösti Ylitorvi-29	HU	26.07 Halsua			sf pim	
11,5	Mauno Kerttula-30	TR	30.08 Toholampi			2 ka	
11,5	Martti Korkea-aho-30	KV	01.07 Ylivieska			1 pk	
11,5	Risto Melantie-24	YK	13.09 Ylivieska			4 ka
	---10---	
11,6	R Haikola		RP	01.07 Ylivieska			2 pk	
11,6	Lauri Peltola-26	KoJy	05.07 Lapua			2 ka		
11,6	Matti Paavola-33	KP-V	26.07 Halsua		PB	sf pim	
11,6	Raimo Pussinen-30	KV	19.08 Kannus			2 pk	
11,6	Jaakko Sillanpää-32	KV	19.08 Kannus			3 pk	
11,6	Matti Suonperä		EE	27.09 Kannus			1 pk	


1952
11,2	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	30.08 Ylivieska			1 ka	
11,3	Mauno Willman-29	HT	06.07 Kaustinen			1 ka	
11,4	Holger Hilden		KoJy	04.07 Kokkola			1 kunta
11,4	Jaakko Sillanpää-32	KV	06.07 Kaustinen			2 ka	
11,5	Heikki Råman-27		HT	08.06 Halsua		PB	1 alues	
11,5	Reijo Talasmo-31	HK	30.08 Ylivieska			2 ka	
11,5	Matti Suonperä		EE	06.07 Eskola			1-19 pk	
11,6	Mauno Kerttula-30	TR	08.06 Toholampi			1 alues	
11,6	Kyösti Ylitorvi-29	HU	09.07 Ylivieska			2 ka
11,7	Sauli Viitala-33	KP-V	02.06 Veteli			1-19 pk	
	---10---	
11,7	Veikko Saarijärvi-23	KV	15.06 Kannus			3 ka
11,7	Eero Horttanainen-33	YK	06.07 Eskola			2-19 pk			
11,7	Mauri Airaksinen-36	HK	09.07 Ylivieska			3 ka	
11,8	Veikko Hietalahti-25	HT	08.06 Halsua			3 alues
11,8	E Malkamäki		YK	06.07 Ylivieska			1 pk
11,8	Risto Melantie-24	YK	06.07 Ylivieska			2 pk
11,8	Aki Oura-33		KV	10.08 Kokkola			1-19 alues	
11,8	Matti Paavola-33	KP-V	21.09 Kaustinen			1-19 pk	
11,8	Tapani Virkkala-26	KP-V	06.07 Kaustinen			4 ka


1951
11,1	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	29.07 Veteli			1 pim      	
11,2	Veikko Saarijärvi-23	KV	17.06 Kaustinen			2 ka	
11,3	Mauno Willman-29	HT	22.07 Ullava			1 alues	
11,5	Tauno Linna-29		PK	10.06 Halsua		PB	1 pk	
11,5	Matti Joensuu-31	KaJu	29.07 Veteli			3 pim	
11,5	Raimo Pussinen-30	KV	02.09 Haapajärvi		2 po	
11,6	Veikko Hietalahti-25	HT	22.07 Ullava			2 alues	
11,7	Heikki Råman-27		HT	22.07 Ullava			3 alues	
11,7	Kauko Sillanpää-31	KT	15.07 Kannus			2 ka						
11,7	Jaakko Sillanpää-32	KV	12.08 Veteli			1-19 ka
	---10---	
11,8	Jorma Pietilä-31	KV	17.06 Kaustinen			3h1 ka
11,8	Mauno Kerttula-30	TR	15.07 Kannus			3 ka
11,8	Kalevi Alaspää-32	VetU	12.08 Veteli			2-19 ka
11,9	Toivo Tuliniemi-29	HiRo	08.07 Himanka			1 ka
11,9	Toivo Junnikkala	KaJu	22.07 Nivala			1 alues
11,9	M Savolainen		SS	22.07 Sievi			2 alues	
11,9	Olli Alaspää-32		VetU	12.08 Veteli			3-19 ka	


1950
11,2	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	03.08 Ylivieska			1 pk	
11,5	Veikko Saarijärvi-23	KV	23.07 Kannus			2 pim	
11,5	Seppo Jokivartio-20	KaJu	29.06 Ylivieska			1 pk	
11,5	Mauno Willman-29	HT	05.08 Veteli			1 ka	
11,5	Viljo Lassila		PK	05.08 Veteli		PB	2 ka	
11,5	Matti Joensuu-31	KaJu	27.08 Kruunupyy	
11,6	Raimo Pussinen-30	KV	23.07 Kannus			3 pim	
11,6	Toivo Junnikkala	KaJu	29.06 Ylivieska			2 pk	
11,6	Taito Tastula-32	KV	04.06 Kannus			1-19	
11,6	Jorma Viirret		NU	23.07 Kannus			4 pim	
	---10---			
11,7	Kauko Sillanpää-31	KT	11.06 Lohtaja			1-19 alues
11,7	Antti Sammallahti-18	KaJu	29.07 Kalajoki			D pim
11,7	Kalevi Pernu-23		KT	06.08 Kälviä			2 pk
11,7	Tapio Herranen-28	KV	20.08 Lohtaja			2 ka	
11,7	Jorma Pietilä-31	KV	20.08 Lohtaja			1-19 ka	
11,7	Jaakko Sillanpää-32	KV	20.08 Lohtaja			2-19 ka
11,7	Lauri Sipilä-27		KV	20.08 Kaustinen			2 pk
11,7	Felix Hautamäki		YK	27.08 Alavieska			1 pk
11,7	Risto Melantie-24	YK	27.08 Alavieska			2 pk
11,8	Toivo Tuliniemi-29	HiRo	02.07 Himanka			2 ka
	---20---
11,8	Väinö Ryynänen-20	HK	29.07 Kalajoki			D pim


1949
11,1	Veikko Saarijärvi-23	KV	07.08 Lohtaja		PB	2 ka	
11,2	Seppo Jokivartio-20	KaJu	24.06 Kalajoki		PB	1 ka	
11,2	Antti Suvanto-25	KV	24.06 Halsua		PB	1 pk	
11,4	Raimo Pussinen-30	KV	02.07 Kälviä			2 pk	
11,4	Paavo Nuottimäki-25	VetU	12.07 Kortesjärvi		2 ka		
11,5	Jorma Viirret		NU	05.06 Kälviä			4 piiri-kisa	
11,5	Ahti Känsälä-26		KP-V	19.06 Kaustinen		PB	2 ka	
11,5	Pentti Niemi-23		KT	02.07 Kälviä			3 pk	
11,5	Voitto Kauppinen	KU	24.07 Kalajoki			4 pim		
11,6	Heikki Ruokoja-25	KT	05.06 Kälviä			5 piiri-kisa	
	---10---			
11,6	T Virkkala		KP-V	07.08 Veteli			2 ka	
11,6	Antti Sammallahti-18	KaJu	24.06 Kalajoki			3 ka	
11,6	Olavi Savolainen	KoJy	26.06 Toholampi			1 so	
11,6	Veikko Vierimaa-27	KV	07.08 Lohtaja			6 ka	
11,6	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	17.09 Kannus			1-19 pk	
11,6	Antti Juvonen-31	TR	17.09 Kannus			2-19 pk	
11,7	Mauno Willman-29	HT	24.06 Halsua			2 pk
11,7	Valio Sillanpää-27	VetU	26.06 Pulkkinen			2 pk
11,7	Kauno Hirsimäki		NU	10.07 Nivala			3 ka
11,7	Felix Hautamäki		YK	28.08 Ylivieska			1 pk
	---20---
11,7	Mauno Kerttula-30	TR	17.09 Kannus			3-19 pk	
	---20---

1948
11,1	Tapio Nuottimäki-26	YK	29.08 Ylivieska			1sf pk		w
11,2	Felix Hautamäki		YK	29.08 Ylivieska			2 pk		w 
11,2	Risto Melantie-24	YK	29.08 Ylivieska			3 pk		w		     	    	
11,3	Antti Suvanto-25	VetU	25.07 Pulkkinen		PB	1 pk 	
11,3	Veikko Saarijärvi-23	KV	31.07 Nivala			1 po	
11,3	Tauno Juhola-15			
11,3	Antti Hautamäki		YK				
11,4	Raimo Pussinen-30	KV	10.07 Nivala			1-19 pim	
11,4	Toivo Junnikkala	KaJu	10.07 Nivala			2-19 pim	
11,4	Matti Leppänen		HU	25.07 Kokkola		PB	1-17 SM	
	---10---
11,4	Taito Virkkala-24	KP-V	25.07 Pulkkinen		PB	2 pk	
11,4	Seppo Jokivartio-20	KaJu	05.09 Kalajoki			2 ka	
11,4	Paavo Nuottimäki-25	VetU	18.09 Räyrinki		PB	D pk	
11,5	Olavi Savolainen	KoJy	04.07 Toholampi			1 ka
11,5	Heikki Ruokoja-25	KT	31.07 Nivala			3 po
11,5	E Pentinmikko		HiRo	15.08 Himanka			1 ka	
11,5	Heino Rajaniemi-21	VV	
11,6	Eljas Raitala-22	KT	04.07 Kälviä		
11,6	Tauno Linna-29		PK	10.07 Nivala			3-19 pim	
11,6	Tapani Virkkala-26	KP-V	05.09 Kaustinen			3 ka	
	---20---

vahvistamaton
11,1	Risto Melantie-24	YK


1947
11,3	Heikki Ruokoja-25	KT	27.07 Lohtaja		PB	1s2 pim	
11,3	Veikko Saarijärvi-23	KV	27.07 Lohtaja			2s2 pim	
11,3	Eljas Raitala-22	KT	27.07 Lohtaja		PB	2 pim	
11,4	Felix Hautamäki		YK	17.08 Himanka			1 pk
11,5	Matti Leppänen		HU	22.06 Rautio			1-19 alues   		
11,5	Antti Suvanto-25	VetU	06.07 Pulkkinen			1 pk	
11,5	Risto Melantie-24	YK	27.07 Lohtaja			3s2 pim	
11,5	Helge Hämeenkorpi-24	KaJu	17.08 Himanka			2 pk	
11,6	Antti Sammallahti-18	KV	15.06 Kannus		PB	1 pk	
11,6	Ahti Känsälä-26		KP-V	20.07 Kaustinen		PB	3 ka	
	--10--
11,6	Paavo Nuottimäki-25	TR	27.07 Lohtaja			3s1 pim				
11,6	Tauno Linna-29		PK	10.08 Ylivieska			2-19 po  
11,7	Pentti Niemi-23		KT	21.06 Lohtaja			2 alues 	
11,7	Armas Järvelä-18	KV	21.06 Lohtaja		PB	4 alues
11,7	Edvin Savela		HiRo	29.06 Toholampi			1 so
11,7	Mauno Hotakainen	HT	20.07 Halsua		PB	2 pk
11,7	Veikko Vierimaa-27	KV	17.09 Kokkola			D pk
11,8	Samuli Lahnalampi-26	TR	22.06 Rautio			2 alues
11,8	Voitto Kauppinen-27	KU	02.08 Veteli			1-21 pim	
11,8	Olavi Lappinen-21	EU	31.08 Evijärvi			1 pk
	--20--		
11,8	Raimo Pussinen-30	KV		


vahvistamaton
11,5	Kalle Kaattari-24	HimRo


1946
11,6	Eljas Raitala-22	KT	06.10 Lohtaja			1 pk	
11,7	Olavi Lappinen-21	EU	24.06 Evijärvi		PB	2 ka		
11,7	Aarne Heikkilä-20	EU		
11,8	Veikko Saarijärvi-23	KV	09.06 Kokkola			2 ka   	
11,8	Helge Hämeenkorpi-24	KaJu	30.06 Kalajoki			1 ka
11,8	Matti Ojala-27		KaJu	10.07 Lohtaja			1-19 pk		
11,8	Matti Polso-23		VetY	14.07 Kaustinen			1 ka
11,8	Heikki Ruokoja-25	KT	19.08 Kokkola			3 po		
11,8	Antti Suvanto-25	VetY	01.09 Veteli			1 pk	
11,9	Samuli Lahnalampi-26	TR	16.06 Himanka			1 alues	
	---10---			
11,9	Niilo Haikola		SL	30.06 Kalajoki			2 ka	
11,9	Edvin Savela		HiRo	28.07 Kannus			1 so
11,9	Felix Hautamäki		YK	25.08 Alavieska			1 pk
11,9	Jorma Viirret		NU	31.08 Nivala			1
	

1945
11,5	Jouko Valkki		KoJy	19.08 Pietarsaari		3 ka
11,6	Veikko Saarijärvi-23	KV	04.08 Kalajoki			1 pim	
11,7	Risto Melantie-24	YK	15.07 Ylivieska			1-21 pk 	
11,7	Eino Jokinen-17		KV	04.08 Kalajoki			2 pim
11,7	Voitto Kauppinen-27	KU	26.08 Pietarsaari		1-18 po	
11,8	Kalervo Niemelä		KaJu	04.08 Kalajoki			3 pim
11,9	Veikko Vierimaa-27	KV	22.07 Kaustinen			1-18 alues 	
11,9	Helge Hämeenkorpi-24	KaJu	04.08 Kalajoki			1h3 pim
11,9	Matti Melantie-21	YK	04.08 Kalajoki     		2h3 pim
11,9	Jorma Viirret		NU	12.08 Lohtaja			2-19 pim	
	---10---


1944
11,9e	Voitto Kauppinen-27	KSU	13.08 Kokkola			2-18 po	
11,9	Veikko Arkela-12	KV	27.08 Kalajoki			1 pk	
12,0e	Martti Isomöttönen-12	SL	27.08 Kalajoki			2 pk	
12,1	Matti Ojala-27		KaJu	30.07 Marinkainen		2-18 pim
12,1	Veikko Vierimaa-27	KV	10.09 Kokkola			2-18 po
12,2	Paavo Yli-Jylhä		KSU	30.07 Marinkainen		3-18 pim
12,2	Kalervo Niemelä		KaJu	27.08 Kalajoki			4 pk


1943
11,8	Frans Hautamäki		YK	22.08 Kalajoki    		1 ka	
11,9	Alpo Juusola		KaJu	22.08 Kalajoki    		3 ka	
11,9	Antti Sammallahti-18	KV	11.09 Veteli			D pim	
12,0	Martti Isomöttönen-12	SL	22.08 Kalajoki			5 ka	
12,0	Veikko Arkela-12	KV	11.09 Veteli			D pim
12,4	Kalle Jatkonen-16	KV	11.09 Veteli			D pim	
12,5	Aake Kultalahti-24	EU	13.06 Evijärvi			3 ka


1942
11,8e	Jukka Ojamo-23		KV	15.09 Vaasa			3 ka
12,4	Heikki Ruokoja-25	KT	09.08 Lohtaja			1-18 pk	
12,4	Taito Virkkala-24	KP-V	09.08 Lohtaja			2-18 pk	
12,4	Antti Sammallahti-18	KV	20.09 Helsinki			D SM	
12,5	Risto Melantie-24	YK	09.08 Lohtaja			3-18 pk	
12,7	Heikki Ventonen
12,7	Aarre Kuorikoski


1941
12,0	Paavo Koski-22		YK	02.06 Toholampi			1-19
12,8	Onni Juoperi-18		KP-V	25.05 Kaustinen			1 jv
12,8	T Pahkala		RK	02.06 Toholampi			2-19 alues
12,8	K Kaattari		TSU	02.06 Toholampi			3-19 alues


1940
11,5	Kalevi Viitanen-15	KoJy	11.08 Lapua			2 ka
11,8	Lauri Pihkala-15	KV	17.08 Kalajoki			1 pim	
11,8	Veikko Autio-18		KV	17.08 Kalajoki			2 pim	
11,8	Matti Salonen		KaJu	08.09 Marinkainen		1 pk
11,9e	Veikko Arkela-12	KV	11.08 Oravainen			3 ka	
11,9e	Pentti Mäki-14		HNU	17.08 Kalajoki			3 pim	
12,1	Uuno Kuoppala		HNU	17.08 Kalajoki			2h2 pim
12,1	Matti Virkkala		YsKU	17.08 Kalajoki			2h3 pim
12,1	Eljas Raitala-22	KT	17.08 Kalajoki			4 pim	
12,1	Antti Sammallahti-18	KV	31.08 Veteli			D pim	
	---10---
12,1	Eino Kero-15		MK	08.09 Marinkainen		2 pk

w
11,4e	Kalevi Viitanen-15	KoJy	15.09 Lapua			2 pim TUL
11,9e	Astley Bexar-11		koJy	15.09 Lapua			3 pim TUL


1939
11,1	Lauri Pihkala-15	KV	03.09 Marinkainen    w		1 pk	
11,2	Osmo Suvanto-19		KV	03.09 Marinkainen    w		2 pk
11,3	Astley Bexar-11		KoJy	03.09 Vaasa			2 ka	
11,4	Erkki Metsovaara	KaJu	05.08 Kalajoki			1 pim	
11,4	Lauri Okkonen-16	NU	05.08 Kalajoki			1h1 pim	
11,4	Kalevi Viitanen-15	KoJy	12.08 Pietarsaari		3 pim TUL
11,4	S Lepistö		KV	13.08 Kalajoki   		2 ka	
11,5	Uuno Kuoppala		HNU	05.08 Kalajoki			2h1 pim	
11,5	Kalle Jatkonen-16	KP-V	05.08 Kalajoki			2h1 pim	
11,5	Leo Anttonen-10		NU	05.08 Kalajoki			3 pim	
	---10---
11,5	K Jäntti		NU	05.08 Kalajoki			h pim
11,5	Erkki Hyyppä-18		KT	03.09 Marinkainen   		3 pk						
11,6	Toivo Hollanti-13	VetY	13.08 Kalajoki   		5 ka	
11,8	Martti Isomöttönen-12	SL	23.07 Kalajoki			3 pk	
11,8	Eino Kero-15		MK	03.09 Marinkainen		3h1 pk	
11,8	A Leppälä		PT	03.09 Marinkainen  		4 pk	
11,8	Aimo Huntus-22		KP-V	03.09 Evijärvi  		1 pk	
11,8	Alpo Juusola		KaJu	17.09 Kalajoki			1 pk	
11,9	Pentti Mäki-14		HNU	23.07 Kalajoki			4 pk	
11,9e	Unto Kantola-14		KoJy	16.07 Kauhava			2 ka	
	---20---
11,9	Ossi Suvanto-20		KV	03.09 Marinkainen		3h2 pk
11,9	Jorma Uitto-21		KV	03.09 Marinkainen		5 pk	
11,9	Torsti Känsälä-18	KP-V	17.09 Veteli			2 pk	



1938
11,3	Kalevi Viitanen-15	KoJy	18.06 Pietarsaari		1 piiri-j
11,3	Eino Jokinen-17		KV	14.08 Kokkola			2 po
11,4e	Unto Kantola-14		KoJy	18.06 Pietarsaari	 	2 piiri-j	
11,5	Lauri Pihkala-15	KV	16.07 Kälviä			2 pim	
11,5	Martti Isomöttönen-12	SL	14.08 Sievi			1 pk	
11,5	Veikko Autio-18		KV	20.08 Lohtaja			D pim	
11,6	S Lepistö		KV	16.07 Kälviä			3 pim
11,6	Erkki Metsovaara	KaJu	14.08 Sievi			2 pk	
11,7	Toivo Hollanti-13	KSU	14.08 Sievi			3 pk	
11,7	Lauri Okkonen-16	NU	16.07 Kälviä			4 pim	
	---10---
11,7	Osmo Suvanto-19		KV	16.07 Kälviä			6 pim	
11,7e	Astley Bexar-11		KoJy	31.07 Lapua			3 pk
11,8e	L Railovaara		YkspR	18.06 Pietarsaari		3 piiri-j	
11,8	Leo Anttonen-10		NU	16.07 Kälviä			7 pim	
11,8	Pentti Mäki-14		HNU	04.08 Ylivieska			1 pk					
11,9	Matti Manner-12		KV	16.07 Kälviä			8 pim	
11,9	Lauri Lento-09		MK	16.07 Kälviä			9 pim	
11,9	Toivo Kujala-12		VetY	28.08 Veteli			1 so
12,0	Vilho Kästämä-14	HimR	12.06 Kokkola			4 so	
12,0	Antti Kippo-15		MK	16.07 Kälviä			10 pim
	---20---	
12,0	Antti Oja-16		EU	26.06 Evijärvi			1 ka	
12,0	Aimo Oja-15		EU	16.07 Kälviä			11 pim	
12,0	E Maunu			KaTU	24.07 Himanka			1 so
12,1	Voitto Jokivirta-12	KP-V	20.08 Lohtaja			D pim	
12,1	Olavi Jylhä-17		KP-V	20.08 Lohtaja			D pim	
12,1	A Leppälä		PT	24.08 Veteli			2 so	

	

1937
11,5e	Eino Jokinen-17		KV	20.06 Kokkola			3 kv	
11,5	Lauri Pihkala-15	KV	27.06 Evijärvi			1h1 ka	
11,5	Olavi Uitto-12		KV	20.06 Kaustinen			1 ka	
11,6	Antti Oja-16		EU	27.06 Evijärvi			4 ka	
11,6	Unto Kantola-14		KoJy	7-8.8 Kokkola			1 pim TUL	
11,7e	Antti Sammallahti-18	KV	20.06 Kaustinen			2 ka	
11,7e	Martti Isomöttönen-12	SL	18.07 Kannus			2 pk	
11,7e	Voitto Jokivirta-12	KP-V	20.06 Kaustinen			3 ka	
11,8e	Kalervo Koski		KSU	18.07 Kannus			3 pk	
11,8	Aimo Oja-15		EU	27.06 Evijärvi			3h2 ka
	---10---	
11,9	Lauri Okkonen-16	NU	13.06 Nivala			1 alues					
11,9e	Matti Manner-12		KV	25.07 Kälviä			2 ka
11,9e	Paavo Runnakko-13	KoJy	7-8.8 Kokkola			2 pim TUL	
12,0e	Mauri Salo		KP-V	20.06 Kaustinen			4 ka	
12,0	Arvo Huutoniemi-13	EU	27.06 Evijärvi			3h1 ka	
12,0	Toivo Saastamoinen	HSU	13.06 Lohtaja			1 alues	
12,0	Toivo Hollanti-13	KSU	18.07 Kannus			5 pk	


1936
11,2	Unto Kantola-14		KoJy	30.08 Kauhava			1 ka  
11,4	Eino Jokinen-17		KV	25.07 Kannus			1 pim	
11,4	Martti Isomöttönen-12	VetY	06.09 Veteli			1 so	
11,5	Pentti Oura-06		KaJu	25.07 Kannus			2 pim	
11,5	Aimo Oja-15		EU	06.09 Veteli			2 so	
11,6	Leo Anttonen-10		NU	25.07 Kannus			3 pim	
11,6e	Paavo Runnakko-13	KoJy	08.08 Vaasa			2 pim TUL
11,6	Lauri Uitto-12		KV	12.09 Kokkola			1h1 ka	
11,7	Voitto Jokivirta-12	KP-V	25.07 Kannus			4 pim	
11,7e	Olavi Uitto-12		KV	09.08 Toholampi			2 ka	
	---10---
11,8	Lauri Okkonen-16	NU	25.07 Kannus			5 pim	
11,8	Sulo Viisteensaari-13	RJ	06.09 Veteli			3 so	
12,0	Mauri Salo		KP-V	25.07 Kannus			6 pim	
12,0	Toivo Uusipaikka-12	TSU	23.08 Toholampi			1 so	
12,0	Veikko Järvelä-13	KP-V	20.06 Kaustinen			3 ka	
12,0	Viljo Polvi-10		RK	8-9.8 Rautio			1 so	

myötätuuli
11,2	Unto Kantola-14		KoJy	07.06 Kauhava			1 ka
11,3	Eino Jokinen-17		KV	01.06 Kokkola			2 ka
11,5	Lauri Uitto-12		KV	01.06 Kokkola			4 ka
11,7	Toimi Metsäranta-07	KannK	16.08 nnn			1 so	


1935
11,3	Lauri Uitto-12		KV	16.06 Kokkola			3 ka	
11,6e	Eino Jokinen-17		KV	07.07 Kokkola			2 po	
11,7	Eino Mattila-09		KSU	22.09 Kannus			1 so	
11,7	Pentti Oura-06		KV	03.08 Toholampi			1 pim	
11,7e	Lauri Pihkala-15	KV	03.08 Toholampi			2 pim	
11,9	Unto Kantola-14		KoJy	04.08 Seinäjoki			1 ka	
12,0	Eino Perkkalainen-08	EU	26.05 Evijärvi			1 ns	
12,0e	Erkki Metsovaara	KaJu	09.06 Nivala			2 ka 	
12,0e	Leo Anttonen-10		NU	03.08 Toholampi			4 pim	
12,0	Martti Isomöttönen-12	VetY	01.09 Evijärvi			1 so	
	---10---
					
myötätuuli					
11,3	Eino Jokinen-17		KV	01.09 Kokkola    		1 ka	


1934
11,4	Lauri Gummerus-15	KV	17.06 Kokkola			h ka	
11,6	Pentti Oura-06		KaJu	07.07 Kannus			1 pim	
11,7	Toivo Uusipaikka-12	TSU	02.09 Ullava			1 so
11,7	Unto Kantola-14		KoJy	1-2.9 Seinäjoki			1 pim	
11,7	P Lahti			HimIs	1-2.9 Seinäjoki			2 pim	
11,8	Tauno Kippola		YK	01.07 Ylivieska			1 so	
11,8	Lauri Uitto-12		KV	07.07 Kannus			3 pim	
11,8	Toivo Luoma-01		VetY	26.08 Räyrinki			1 so	
11,8	T Viisteensaari		RJ	26.08 Räyrinki			2 so	
11,8	Uuno Vennström-08	VetY	26.08 Räyrinki			3 so
	---10---	
11,8	Väinö Rantamäki		TSU	26.08 Toholampi			2 pk	
11,8	Pekka Polviander-15	KT	23.09 Kälviä			1 so				
11,9	Tauno Ylitalo-11	YK	01.07 Ylivieska			2 so
11,9	Ahti Haapala-16		UK	02.09 Ullava			2 so	
12,0	Eino Mattila		KSU	17.06 Toholampi			1 ka	



1933
11,0	Pentti Oura-06		KaJu	02.07 Nivala  			1 pim	
11,4	Väinö Luhtio		VKK	25.06 Toholampi			1 so	
11,4	Sulo Kreus-08		KV	26.08 Salo			p suoj-k	
11,4	Veikko Komsi-09		KV	30.08 Kokkola			4 ka	
11,4	Jouko Pohjanpalo-08	KV	30.08 Kokkola			5 ka	
11,5	Valfrid Kangas-11	KT	06.08 Kälviä			3-ott	
11,5	Tauno Kippola		YK	10.09 Sievi			1 so	
11,6	Kalervo Nissilä-13	KV	17.06 Kokkola			2h1 ka	
11,6	Mauno Hacklin-02	YK	15.08 Kiuruvesi			1 ka	
11,7e	E Pentti		VKK	25.06 Toholampi			2 so	
	---10---
11,7	Tauno Ylitalo-11	YK	10.09 Sievi			2 so	
11,8	Sauli Kentala-06	KP-V	11.06 Kaustinen			1 ka	
11,8e	Aimo Oravala-13		TSU	25.06 Toholampi			3 so	



1932
11,3	Pentti Oura-06		KaJu	03.07 Kalajoki			1 pk	
11,3	Veikko Komsi-09		KV	27.08 Kokkola			1 pim	
11,4	Väinö Eskola-09		KaJu	17.07 Kalajoki			P	
11,4	Sauli Kentala-06	KP-V	14.08 Kaustinen			1 ka	
11,4	Sulo Kreus-08		KV	27.08 Kokkola			2 pim	
11,4	Reino Vaara		NU	04.09 Nivala			1 so	
11,5	H Nygård		KV	27.08 Kokkola			3 pim	
11,6	Kalervo Nissilä-13	KV	27.08 Kokkola			4 pim	
11,7	Erkki Komsi-11		KV	27.08 Kokkola			5 pim	
11,7	E Jylkkä		NU	04.09  Nivala			3 so	
	---10---				
11,9	Niilo Kentala-11	KP-V	14.08 Kaustinen			2 ka	
11,9	Konsta Jylhä		KP-V	14.08 Kaustinen			1h2B ka	
11,9	Unto Kantola-14		KoJy	28.08 Seinäjoki			1 ka
12,0	Voitto Jokivirta-12	KP-V	14.08 Kaustinen			3 ka	
					
maantiellä					
11,2	Sauli Kentala-06	KP-V	24.07 Evijärvi  		1h1 ka	
11,4	Kalervo Nissilä-13	KV	24.07 Evijärvi 			1h3 ka	



1931
11,2	Pentti Oura-06		KaJu	26.07 Kokkola			2 ka	
11,5	Veikko Komsi-09		KV	27.09 Kaustinen			2 kv	
11,5e	Sauli Kentala-06	KP-V	20.09 Jyväskylä 		3 ka	
11,5e	Sulo Kreus-08		MK	26.07 Kokkola   		3 ka	
11,7e	Eemil Esko-03		KV	27.09 Kaustinen			2h1 kv	
12,0	A Sarja			KoJy	21.06 Kannus			1 so
12,0e	Nestori Koskela-09	KSU	24.06 Kannus			4 ka	
12,0	Veikko Kallio-06	NU	02.08 Nivala			1 ka		presidentti Kyösti Kallion poika	
12,1	Eino Eskola		KSU	21.06 Kaustinen			4 ka	
12,2	Voitto Jokivirta-12	KP-V	15.08 Teerijärvi   		2 so
	---10---	
12,2	Toimi Metsäranta-07	KannVi	23.08 Kokkola			1 so
12,2	Armas Peltola-11	KP-V	13.09 Jylhä    			1 ns	



1930
11,4	Pentti Orell-06		KaJu	24.06 Kannus			1 ka	
11,6	Veikko Komsi-09		KV	07.09 Kaustinen			1 ka	
11,7	Eemil Esko-03		KV	24.06 Kannus			1h2 ka
11,9	Sulo Kreus-08		MaKi	10.08 Kaustinen			1 pim	
12,0e	Reino Vaara		NU	03.08 Nivala     		2 so	
12,0e	Sauli Kentala-06	KPV	10.08 Kaustinen			4 pim	
12,1	Lauri Korhonen-09	KV	7-8.6 Kaustinen			1 ka	
12,1	Nikke Vaara		NU	03.08 Nivala			3 so
12,2e	Ahti Vanhala-06		KSU	21.06 Oulu			4h1 ka	
12,3e	Konsta Jylhä-10		KPV	03.08 Kaustinen			3 so
	--10--
12,3e	Väinö Rantamäki		TR	07.09 Kaustinen			3 ka
12,4	Nestori Koskela-09	KSU	16.08 Kannus			p		


	100m-29				
11,5	Pentti Orell-06		KNU	04.08 Kokkola			1 ka
11,6	Kalle Vihanta-09	KSU	13.09 Kokkola			1 koulu	
11,6	Kauko Pajala-10		KT	13.09 Kokkola			2 koulu	
11,8	Eemil Esko-03		KV	04.08 Kokkola			3 ka	
11,9	Teuvo Syrjälä-10	KV	13.09 Koulu			3 koulu
11,9	Sauli Kentala-06	KP-V	09.06 Kaustinen			2 ka
12,1	Eino Kangas		KNU	13.07 Kalajoki			2 so
12,0 	Lauri Korhonen-09	KV	09.06 Kaustinen			3 ka	
12,1	Nikke Vaara		NU	13.07 Kalajoki			3 so	
12,1	Väinö Eskola-09		KNU	04.08 Kokkola			1B ka	
	---10---
12,1	Oskari Kauppinen-00	EE	10.08 Kannus			pim
12,1	Valfrid Koutonen-02	KSU	10.08 Kannus			pim
12,1	Ahti Vanhala-06		KSU	11.08 Kannus			1h4 pim
	

	100m-28				
11,4	Pentti Orell-06		KNSU	26.08 Kalajoki		
11,5	Eemil Esko-03		KV	09.09 Kokkola			1 ka	
11,7	Nikke Vaara		NU	09.09 Kokkola			2 ka	
11,7	Yrjö Warelius		KV	09.09 Kokkola			3 ka	
11,9	Valfrid Koutonen-02	KInto	23.09 Kannus			1 sk	
12,1e	Jouko Pohjanpalo-08	KV	17.06 Kokkola			2 ka	
12,1	Yrjö Kivelä-00		KV	28.08 Kokkola			3 malja-k	
12,1	Erik Lindborg		Stjärna	02.09 Pietarsaari		1 ka	
12,1	Konsta Järvelä-10		KP-V	16.09 Kaustinen			1 ka	
12,2	Väinö Eskola-09		KNU	24.06 Kannus			3 sk	
	---10---					
12,2	Huvi Alestalo-95	KV	28.08 Kokkola			4 malja-k	
12,2	Ahti Vanhala-06		KSU	23.09 Kannus			2 sk	


	100m-27					
12,0	Erik Lindborg		Stjärna	17-18.9 Pietarsaari		1 ka	
12,1	Yrjö Kivelä-00		KV	09.07 Kokkola			1 %	
12,1	Emil Esko-03		KV	09.07 Kokkola			2 %	
12,1	Yrjö Warelius		KV	09.07 Kokkola			3 %	
12,2	Jaakko Korhonen-05	KV	03.07 Terjärv			p	
12,2	Valfrid Koutonen-02	Into	30.07 Kokkola			1 pim	
12,3	Esa Lampela		KV	09.07 Kokkola			4 %
12,4	Reino Vaara		NU	21.08 Nivala			2 ns	
12,5	Oskari Kauppinen-00	EE	13-14.8 Kannus			1h4 pim	
12,5	Nikke Vaara		NU	21.08 Nivala			2 ns
	--10--
		
11,8	Sulo Kreus-08		LUV			3-ott
					
w
11,8e	Erik Lindborg		Stjärna	11.09 Vaasa			2 ka  


	100m-26					
11,4e	Pentti Orell-06		KV	23.07 Turku			4 kv	
11,7	U Maunula		kla	01.06 Kokkola			3 koulu
11,7	Jouko Pohjanpalo-08	KV	01.06 Kokkola			3 koulu	
11,9e	Yrjö Kivelä-00		KV	12.09 Kokkola			3 ka	
11,6	Eemil Esko-03		KV	12.09 Kokkola			1 ka	
11,9	Arvo Remes		Stjärna	29.08 Vaasa			1 ka	

12,5	Nikke Vaara		NU	31.7 Nivala			1 pim	


	100m-25					
11,3	Pentti Orell-06		KV	07.06 Kokkola			1 ka	
11,8e	Yrjö Kivelä-00		KV	12.07 Voltti			2 ka	
12,2e	Jouko Pohjanpalo-08	KV	23.08 Kokkola			3 pim
12,3	Erkki Juola		Kjoki	19-20.9 Kalajoki			D ns


	100m-24					
11,9	E Staaf			Stjärna	26-27.07 Vaasa			1 pim	
11,9	Yrjö Kivelä-00		KV	07.09 Kokkola			1 pim	
12,0e	Tauno Lampola-03	KV	07.09 Kokkola			2 pim	
12,1e	Pentti Orell-06		KV	07.09 Kokkola			3 pim	
12,2e	Matti Vesisenaho-05	KV	07.09 Kokkola			4 pim	
					
jäsentenvälinen								
11,7	Yrjö Kivelä-00		KV	17.09 Kokkola			1 jv	


	100m-23					
11,7	Tauno  Lampola-03	KV	1-2.9 Kokkola			1 pim	
11,8e	Iisakki Viitala-00	KV	1-2.9 Kokkola			2 pim	
12,0e	Yrjö Kivelä-00		KV	1-2.9 Kokkola			3 pim	
					
kesäjuhla					
11,5	Armas Petäjistö		Kalaj	15.07 Kalajoki			6-ott	
11,8	Ensti Juola		Kalaj	22.07 Kalajoki			6-ott	


	100m-22	
12,1	Pekka Rinne		KV	17.09 Kokkola			1 pim	
12,2	Kustaa Saukko		Kalaj	10.09 Kalajoki			3ott rs
12,3e	Voitto Vähälä-98	KV	17.09 Kokkola			2 pim	
12,3	Yrjö Kivelä-00		KV	21.09 Kokkola			1 jv	
12,3e	Tauno Lapmpola		KV	21.09 Kokkola			2 jv	
12,4	Jalo Järvelä-99		KPV	25.06 Kaustinen			1 sem	
12,5	Ilmari Salo-96		KPV	25.06 Kaustinen			2 sem	
12,6	Viljami Virkkala-00	KPV	25.06 Kaustinen			3 sem	


myötämaa
12,1	Valfrid Koutonen-02	KInto	09.07 Kannus			3ott ns


	100m-21					
12,1	Pekka Rinne		KV	14.08 Kokkola			1 pim	
12,2	Voitto Vähälä-98	KV	14.08 Kokkola			2 pim	
12,3	Iisakki Viitala-00	KV	31.07 Kälviä			3-ott	
12,3	Kalle Nurisalo-96	KT	31.07 Kälviä			3-ott	
12,3	Eino Seppälä			14.08 Kokkola			3 pim	
12,5	Sarvela			HU	18.09 Himanka			1 sem

??
12,1	Armas Parhiala		Tohol	06.08 Toholampi			4-ott ns


	100m-20				
12,4	Jussi Kyrölä-93		LoSä	15.08 Kälviä			1 pim			
12,5	Kalle Nurisalo-96	KT	15.08 Kälviä			2 pim	
12,6	Reino Laakso-04		KT	15.08 Kälviä			3 pim	


	100m-19					
11,8	Aarne Nousiainen-02	SLU	27-28.09 Kokkola		1 pim	
12,1	H Hermonen		KV	27-28.09 Kokkola		2 pim	
12,2	Pekka Rinne		KV	21.09 Kokkola			2 sk	
12,3	Jussi Kyrölä		LoSä	07.09 Lohtaja			1 sk	
12,5	Kalle Nurisalo-96	KT	27.07 Kälviä			4-ott	
12,5	Iisakki Viitala-00	KV	21.09 Kokkola			3 sk	
12,7	Josua Ruotsala-93		LoSä	07.09 Lohtaja			2 sk	
12,8	Johan Palola		LoSä	07.09 Lohtaja			3 sk	


	100m-18				
12,2	Viljo Elomaa			00.00 Kälviä			1 pk	


	100m-17					
12,1	Jussi Kyrölä-93		LohtSä	15-16.09 Kokkola		1 pim	


	100m-16					
12,5	Toivo Elomaa-93		KUs			


	100m-15					
12,1	Herman Plosila-89	KUS	5-6.06 Kokkola			2 nat	
12,7	Ilmari Pohjanpalo-93	KU			
13,0	Josua Ruotsala-93	LohtSä	00.08 Kokkola			3 pim


	100m-14					
12,0	Ilmari Pohjanpalo-93	KU			
12,2	Toivo Elomaa-93		SLU	30.08 Kokkola			2 pokal-t	


	100m-13				
12,2	Ilmari Pohjanpalo-93	KalajU	30-31.08 Kokkola		1 pim	
12,3	Toivo Elomaa-93		SLU	24.08 Jakobstad			2 pokal-t	
12,4	Herman Plosila-89	SLU	24.08 Jakobstad			3 pokal-t	



	200m-13
22,92	Tero Ojala-86		LV	18.07 Kannus			ulkop		+0,8
23,11	Viljami Parpala-96	VetU	21.09 Veteli			1 aluek		+0,4
23,12	Tuomo Marttila-95	KT	31.07 Alaveteli		PB	3-19 aluek	+0,2	
25,29	Arttu Hyvönen-98	KTU	04.06 Kokkola		PB	2-15 pk		+1,7
25,83	Petteri Niemelä-95	KaJu	03.06 Pedersöre			4 pk		+0,0
25,93	Marko Haasala-76	LV	27.08 Nivala			1 aluek		+1,3



	200m-12
23,25	Viljami Parpala-96	VetU	19.07 Kannus		PB	2-17 ka		+0,0
24,16	Tuomo Marttila-95	KV	19.07 Kannus			3-17 ka		+0,0	
24,34	Juuso Kopsala-95	TU	19.07 Kannus			4-17 ka		+0,0
24,91	Patrik Ahola-97		HK	19.07 Kannus		PB	5-17 ka		+0,0
25,11	Jaakko Kari-76		VetU	14.08 Veteli		PB	2 pim		+1,4
25,33	Petteri Niemelä-95	KaJu	20.06 Kalajoki		PB	1 pk		+1,9
25,57	Lasse Ruokoja-92	KT	14.08 Veteli			3 pim		+1,4
25,64	Emil Kääntä-94		AV	20.06 Kalajoki		PB	2 pk		+1,9	

	   
  

	200m-11
23,12	Juuso Kopsala-95	TU	12.07 Kauhava +1,9	PB	1-19 ne
24,18	Jonathan Marjeta-95	KT	16.06 Kannus +1,2	PB	2-17 ka
24,58	Viljami Parpala-96	VetU	24.08 Veteli -0,5		1-15 pk
24,62	Tuomo Marttila-95	KV	16.06 Kannus +1,2		3-17 ka
25,61	Petteri Niemelä-95	KaJu	27.06 Kalajoki +0,3	PB	2 ferral
25,62	Hannu Tiaskorpi-97	VetU	24.08 Veteli -0,5	PB	2-15 pk

w
23,86	Joonas Kivinen-88	KP-V	13.07 Kalajoki +3,6		2 ka


	200m-10
23,88	Lasse Ruokoja-92	KT	27.07 ylivieska +0,0		1-19 pim
23,90	Teemu Heinonen-92	KU	27.07 Ylivieska +0,0		2-19 pim	
24,62	Jorma Hietala-91	KT	19.07 Kannus +1,8		1B pim	
24,95	Valtteri Löytynoja-91	KT	27.07 Ylivieska +0,0		3-19 pim
25,01	Mika Pihlajaharju-91	VetU	19.07 Kannus +1,8		2B pim
25,31	Jonathan Marjeta-95	KT	19.07 Kannus +1,8		3B pim
25.60	Timo Salonen-77		TU	19.07 Kannus +1,8	PB	4B pim

w
23,23	Lasse Ruokoja-92	KT	19.07 Kannus +3,1		1A pim
23,47	Tommi Uusimäki-92	YK	14.07 Kalajoki+3,0		1 ferral
23,51	Juuso Kopsala-95	TU	19.07 Kannus +3,1		2A pim
23,58	Teemu Heinonen-92	KU	19.07 Kannus +3,1		3A pim
23,94	Sami Mäkisuvio-92	VetU	19.07 Kannus +3,1		4A pim
24,65	Tomi Karhukorpi-94	HT	04.09 Kokkola +2,5		3-17 po



	200m-09
22,61	Tero Ojala-86		LoVe	21.07 Ylivieska +1,9	PB	1 pim
23,57	Lasse Ruokoja-92	KT	21.07 Ylivieska +1,9	PB	2 pim
23,62	Juho Pietilä-91		KT	21.07 Ylivieska +1,9	PB	3 pim
23,66	Eemeli Puronaho-90	KP-V	21.07 Ylivieska +1,9	PB	4 pim
23,86	Teemu Heinonen-92	KU	21.07 Ylivieska +1,6	PB	3h2 pim
24,01	Harri Nissilä-92	LV	21.07 Ylivieska +1,9	PB	6 pim	
24,28	Henri Heinonen-91	KU	29.07 Veteli +1,6		2-19 pim
24,34	Valtteri Löytynoja-91	KT	29.07 Veteli +1,6		3-19 pim
24,49	Juuso Kopsala-95	TU	21.07 Ylivieska +1,6	PB	5h2 pim
25,06	Timo Untinen-93		KaJu	07.07 Kannus -1,7	PB	3 pk
	---10---

w
23,48	Eemeli Puronaho-90	KP-V	15.07 Kannus +2,3		1 pk
24,10	Sami Mäkisuvio-92	VetU	21.07 Ylivieska +3,9		3h1 pim
24,56	Timo Untinen-93		KaJu	21.07 Ylivieska +3,9		5h1 pim


	200m-08
23,15	Tero Ojala-86		LoVe	06.08 Kannus +0,6		1 pim
23,47	Joonas Kivinen-88	KP-V	06.08 Kannus +0,6		2 pim
23,77	Eemeli Puronaho-90	KP-V	24.08 Kajaani +0,6		5h1-19 SM	
23,98	Miika Kontio-89		YK	02.06 Ylivieska +1,9		1-19 ka
24,19	Valtteri Löytynoja-91	KT	02.06 Ylivieska +08	PB	1-17 ka
24,19	Samu Karhukorpi-90	KP-V	23.06 Kauhava +1,9		5-19 ne
24,19	Juho Pietilä-91		KT	06.08 Kannus +0,5	PB	3 pim
24,40	Henri Heinonen-91	KU	02.06 Ylivieska +0,8		2-17 ka
24,50	Harri Nissilä-92	LV	02.06 Ylivieska +0,8		3-17 ka
24,54	Lasse Ruokoja-92	KT	06.08 Kannus +0,6		1h1 pim
	---10---	
24,75	Heikki Untinen-90	KaJu	25.05 Kokkola -1,3	PB	2B ka	
25,04	Teemu Heinonen-92	KU	06.08 Kannus +0,6		3h2 pim
25,08	Mauri Kaattari-86	HimU	06.08 Kannus +0,6		4h2 pim
25,09	Tommi Uusimäki-92	YK	02.06 Ylivieska +0,8	PB	4-17 ka
25,20	Timo Untinen-93		KaJu	06.08 Kannus +0,6	PB	5h2 pim
25,67	Mikael Viitala-92	PK	03.09 Veteli +2,0	PB	1-17 seutis
25,83	Pontus Salonen-93	KP-V	06.08 Kannus +0,6	PB	2h1 pim



2007
23,08	Joonas Kivinen-88	KP-V	21.07 Alavus +0,3	PB	2B ka
23,29	Tero Ojala-86		LoVe	29.06 Kauhava +0,8		5-ott
23,92	Miika Kontio-89		YK	08.06 Ylivieska +0,2	PB	1-19 ka
24,09	Samu Karhukorpi-90	KP-V	24.07 Kokkola -0,6	PB	4A pim
24,32	Henri Heinonen-91	KU	08.06 Ylivieska +0,2		2-17 ka
24,58	Harri Nissilä-92	LV	08.06 Ylivieska +0,2		3-17 ka	
24,59	Juho Pietilä-91		KT	24.07 Kokkola -0,6		5A pim
24,94	Heikki Untinen-90	KaJu	08.06 Ylivieska +0,2		4-17 ka
25,01	Valtteri Löytynoja-91	KT	24.07 Kokkola -0,5		1B pim
25,15	Teemu Heinonen-92	KU	08.06 Ylivieska +0,4		3-15 ka
	---10---


	200m-06
21,89	Samsa Tuikka-76		TU	21.07 Jyväskylä +0,3		2h1 SM	
23,45	Joonas Kivinen-88	KP-V	09.08 Kannus -0,5		1-19 pim
24,22	Henri Heinonen-91	KU	31.08 Veteli -0,4	PB	1 pk
25,51	Mikko Herronen-89	KT	09.08 Kannus -0,5	PB	ulkop	
25,62	Harri Nissilä-92	LV	06.07 Vöyri -0,5		3h2 pk		
26,87	Teemu Heinonen-92	KU	31.08 Veteli -0,4		2 pk	



	200m-05
21,63	Samsa Tuikka-76		TU	17.07 Pori +2,0			1h1 SM	
22,31	Jaakko Kivelä-81	KP-V	17.07 Pori +1,1			5h2 SM	
23,17	Tero Ojala-86		LoVe	12.07 Pedersöre -4,8		2-19 ne
24,20	Timo Mouru-86		KU	28.07 Kannus +0,9		1-19 pim
25,08 	Mauri Kaattari-86	HU	28.07 Kannus +0,9	PB	2-19 pim
25,59	Miika Kontio-89		YK	29.06 Veteli -2,6		1-17 pk
25,66	Harri Nissilä-92	LV	30.07 Ylivieska +1,8		1-13 cup		
25,98	Eemeli Puronaho-90	KP-V	29.06 Veteli -2,6		2-17 pk	
26,18	Tuomo Hihnala-77	RK	05.07 Haapajärvi -2,5		4 pim	
26,21	Tommi Uusimäki-92	YK	30.07 Ylivieska +1,8	PB	1-13 pk
	---10---
 	


	200m-04
21.75	Samsa Tuikka-76		TU	01.08 Vaasa +1,8		5 SM 	
22.01	Jaakko Kivelä-81	KP-V	01.08 Vaasa -1,5	PB	2h2 SM 	
23.41	Tero Ojala-86		LoVe	22.08 Kokkola -2,7	PB	1-19 ka 	
23.68	Timo Mouru-86		KU	15.07 Nivala +1,8	PB	1-19 pim 	
23.68	Tuomo Hihnala-77	RK	20.07 Kalajoki +1,9	PB	2 pim	
23.80	Mikko Kivinen-88	LoVe	22.08 Kokkola -2,7	PB	2-19 ka 	
24.06	Juha Pohjola-82		NU	04.08 Kannus +0,2	PB	4 ka 	
24.38	Tuomas Kattilakoski-87	KP-V	20.07 Kalajoki +1,8		4 pim	
24.57	Perttu Keskisarja-85	NU	15.07 Nivala +1,8	PB	2-19 pim 	
24.61	Jussi Patana-86		VetU	15.07 Nivala +1,8	PB	3-19 pim
	---10---
24.63	Seppo Appelqvist-70	VetU	29.08 Vammala +1,5		4r1 ka	


	200m-03
21.13	Samsa Tuikka-76		TU	11.08 Helsinki		PB	1 SM		+1,4
22.76	Jaakko Kivelä-81	KP-V	08.06 Valkeakoski		2r1 ka		-1,3
23.77	Jarkko Silvola-85	NU	31.07 Veteli		PB	1 pim		+1,3
24.11	Timo Mouru-86		NU	31.07 Veteli			2 pim		+1,3
24.17	Tuomas Kattilakoski-87	KP-V	30.07 Veteli		PB	2r1 pim		+1,0
24.39	Seppo Appelqvist-70	VetU	31.07 Veteli			3 pim		+1,3



	200m-02
21.66	Samsa Tuikka-76		TU	09.06 Valkeakoski -0,4		2A tähti
22.61	Jaakko Kivelä-81	KP-V	04.08 Uusikaupunki +0,0		4h1-22 SM
23.57	Sami Kankkonen-79	KV	09.06 Valkeakoski +0,2		4r1 tähti
24.44	Markus Kössi-84		KU	02.07 Kannus +1,3		1-19 ka
24.60	Seppo Appelqvist-70	VetU	30.05 Espoo -2,0		5r3 ka
24.67	Tomi Niemelä-84		KU	02.07 Kannus +1,3		2-19 ka
25.31	Markus Havisto-84	KU	02.07 Kannus +1,3		3-19 ka


	200m-01
21.89	Samsa Tuikka-76		TU	29.08 Nokia -0,3		1 ka
22.32	Jaakko Kivelä-81	KP-V	29.07 Jämsänkoski +1,2		3r1 karn		
23.00	Sami Kankkonen-79	KV	24.07 Pattijoki +0,2	PB	2 ka
23.55	Petteri Toivonen-82	KP-V	17.07 Nivala +0,0	PB	1-19 pim
23.75	Tero Kattilakoski-82	KP-V	22.06 Keuruu -0,4	PB	2r4 kv	
23.94	Antero Kjellbäck-79	KV	15.07 Vaasa -0,6		7h2 ka
24.00	Jussi Heikkilä-83	HU	17.07 Vaasa +0,0	PB	2-19 pim
24.33	Seppo Appelqvist-70	VetU	23.08 Turku +1,0		2r1 t-paja
24.92	Tuomo Marttala-83	KaJu	17.07 Nivala +0,0		4-19 pim


	200m-00
21.54	Samsa Tuikka-76		TU	19.07 Tampere +0,4		4B elit		
22.60	Jukka Tilus-80		HU	26.07 Kannus -2,7	PB	1 pim
22.65	Jaakko Kivelä-81	KP-V	13.08 Valkeakoski +0,4		2-19 ne
23.45	Jarno Köykkä-82		KP-V	01.07 Jyväskylä -0,3	PB	1B-19 ne
23.48	Teemu Isotalus-78	AV	05.07 Raahe -0,3	PB	2 ka
23.58	Antero Kjellbäck-79	KV	26.07 Kannus -1,3		3 pim
23.66	Petteri Toivonen-82	KP-V	01.07 Jyväskylä -0,3		2B-19 ne
23.76	Tero Kattilakoski-82	KP-V	01.07 Jyväskylä -0,3		3B-19 ne
24.21	Seppo Appelqvist-70	VetU	12.08 Ylöjärvi +0,65		3B ka
24.29	Sami Kankkonen-79	KV	26.07 Kannus -1,7		4h pim
	---10---
24.36	Juho Mustamäki-79	KV	26.07 Kannus -2,7		3h pim
24.53	Jussi Heikkilä-83	HU	26.07 Kannus -1,7		5h pim
25.18	Janne Kivelä-78		VetU	26.07 Kannus -2,7		4h pim
25.37	Tero Kössi-75		VetU	26.07 Kannus -1,7		6h pim
25.63	Markus Havisto		KU	26.07 Kannus -2,7		5h pim
26.10	Tomi Niemelä-84		KU	26.07 Kannus -2,7		6h pim


	200m-99
22.66	Antti Haapakoski-71	KaJu	29.06 Ylivieska -0,7		1 pim
22.66	Jukka Tilus-80		HU	15.08 Orimattila -0,9		3h2-19 SM
23.02	Aki Haapakoski-81	KaJu	29.06 Ylivieska -0,7	PB	2 pim
23.24	Jaakko Kivelä-81	KP-V	15.08 Orimattila +1,8		4h3-19 SM
23.75	Antti Lämpsä-80		YK	29.06 Ylivieska -0,7		4 pim		
24.12	Tero Kattilakoski-82	KP-V	25.08 Kuortane -0,8		5 pk
24.65	Seppo Appelqvist-70	VetU	29.06 Ylivieska -0,7		5 pim
24,73	Mikko Palosaari-83	KP-V	25.08 Kuortane x		3-17 alue-k
24.74	Jani Nurmenniemi-79	PyPo	05.09 Haapajärvi +1,1		1 pk
25,07	Janne Kivelä-78		VetU	17.06 Haapajärvi +1,2		4 ka
	---10---
25.49	Markku Viio-70		NU	29.06 Ylivieska -0,7		6 pim
26.00	Juha Pohjola-82		NU	17.06 Haapajärvi +1,2		5 ka
	


1998
22.49	Kim Engberg-74		KV	10.07 Jämsänkoski -0,8		1C ka
22.67	Samsa Tuikka-76		TU	12.07 Jyväskylä +0,9		4h2-22 SM		
23.11	Jukka Tilus-80		HU	16.08 Joensuu -0,5		5h2-19 SM
23.29	Juho Mustamäki		KV	19.06 Keuruu -2,1		2B kv
23.37	Jaakko Kivelä-81	KP-V	12.07 Jyväskylä -0,6		6B-17
23.68	Aki Haapakoski-81	KaJu	21.08 Kälviä +0,8		2-17 po
24.84	Ville Takalo-82		KaJu	21.08 Kälviä +0,8		5-17 po
24.90	Teemu Maajärvi-81	KT	15.07 Veteli		PB	1r1-17 pim
24.93	Jarno Köykkä-82		KP-V	31.05 Alajärvi			5-17 ka
25.00	Petteri Toivonen-82	KP-V	15.07 Veteli			2r1-17 pim
	---10---
25.14	Jari Pulkkinen-81	HK	23.08 Haapajärvi		1-17 cup	-1,1
25.18	Jyrki Kiviniemi-81	LV	23.08 Haapajärvi		2-17 cup	-1,1	
25.50	Tero Kattilakoski-82	KP-V	31.05 Alajärvi
25.94	Juho Venetpalo-80	LV	15.07 Veteli			3-19 pim


1997	mitalilaji
22.39	Kim Engberg-74		KV	01.07 Kristinestad -0,2		2A kv
22.44	Samsa Tuikka-76		TU	23.07 Kannus -0,4		1 pim
22.66	Harri Anttila-72	KV	27.06 Jämsänkoski -0,2		3D ka		
23.10	Jukka Tilus-80		HU	09.07 Jyväskylä +0,9		3A-17 ne
23.56	Jaakko Kivelä-81	KP-V	07.06 Ylivieska +0,3		1-17 pk			
23.68	Janne Raudaskoski-67	NU	23.07 Kannus -0,4		3 pim
23.72	Seppo Appelqvist-70	VetU	20.06 Ylöjärvi +0,3		3F ka
23.77	Janne Murtoniemi-77	RK	27.06 Jämsänkoski +0,2		4C ka
23.80	Jari Kopakkala-80	YK	21.08 Ylivieska +1,2		1-17 pk 
23.99	Antero Kjellbäck-79	KV	23.07 Kannus -0,4		4 pim
	---10---
24.04	Antti Lämpsä-80		YK	15.07 Ylivieska -0,4		2-17 pim
24.12	Tero Kössi-75		KU	23.07 Kannus -0,4		5 pim
24.57	Ville Takalo-82		KaJu	15.07 Ylivieska -0,4		3-17 pim
24.79	Teemu Maajärvi-81	KT	15.07 Ylivieska -0,4		4-17 pim
24.81	Tero Kattilakoski-82	KP-V	21.08 Ylivieska +1,2		2-17 pk
24.87	Jarno Köykkä-82		KP-V	21.08 Ylivieska +1,2		3-17 pk
24.94	Jarmo Vesamäki-80	PyPo	02.07 Pyhäsalmi -0,1		3-17 ka
24.95	Juha Arkkukangas-80	VetU	15.07 Ylivieska -0,4		5-17 pim
25.14	Arto Savola-80		YK	15.07 Ylivieska -0,4		6-17 pim		
25.21	Toni Alamaa-81		HU	31.08 Kokkola -0,4		1-17 cup
	---20---

käsiaika
24,1	Janne Kivelä-78		VetU	12.08 Haapajärvi		1B ka		+1,1
24,2	Timo Hietala-71		TU	12.08 Haapajärvi		2B ka		+1,1


	200m-96
21.79	Kim Engberg-74		KV	11.08 Hämeenlinna	PB	4-22 SM		+0,6   	
22.72	Antero Kjellbäck-79	KV	29.06 Kuopio	 	PB	2A-17 ne	+0,5  	
22.88	Janne Murtoniemi-77	RK	24.07 Kannus		PB	1-19 pim	+0,16  
23.07	Jukka Tilus-80		HU	24.07 Kannus			1-17 pim	-0,29
23.30	Janne Raudaskoski-67	NU	18.07 Ylivieska		PB	1 pk		+1,9   	
23.37	Tomi Rahkolin-77	YK	24.07 Kannus		PB	2-19 pim	+0,16
23.39	Sami Kankkonen-79	KV	18.07 Jyväskylä	 		5B-17 ne	+1,0  	
23.44	Jari Kopakkala-80	YK	24.07 Kannus		PB	3-17 pim	-0,29     	
23.44	Jarmo Vesamäki-80	PyPo	24.07 Kannus		PB	4-17 pim	-0,29 
23.78	Klaus Mäkelä-68		KU	05.06 Nivala			2 pk		-1,1
	---10---
24.09	Seppo Appelqvist-70	VetU	19.06 Lapua
24.09	Jani Tikkakoski-75	VetU	30.07 Nivala			2r2 pim		+1,7
24.20	Antti Lämpsä-80		YK	18.07 Ylivieska			3-17 pk		+1,9
24.21	Ville Takalo-82		KaJu	24.07 Kannus		PB	6-17 pim	-0,29     		
24.27	Jaakko Kivelä-81	KP-V	24.07 Kannus	 		5h2-17 pim	-0,23  
24.75	Petri Ylimäki-77	LV	30.07 Nivala			3r2 pim		+1,7
24.90	Aki Haapakoski-81	KaJu	18.07 Ylivieska			4-17 pk		+1,9
24.94	Juha Pudas-70		NU	30.07 Nivala			4r2 pim		+1,7
25.14	Arto Savola-80		YK	17.06 Ylivieska			3 ka		+1,6
25.17	Juha Arkkukangas-80	VetU	24.07 Kannus			6h2-17 pim	-0,23
	---20---		
	
	200m-95
21.87	Harri Anttila-72	KV	01.07 Kuopio		PB	3A ka		+1,9	
22.17	Kim Engberg-74		KV	01.07 Kuopio			2B ka		+1,1	
22.84	Samsa Tuikka-76		TU	11.06 Kälviä			5A ka		+2,0	
22.98	Antero Kjellbäck-79	KV	13.07 Jyväskylä			3-22 ne		+0,8		
23.37	Janne Murtoniemi-77	RK	09.08 Uusikaarlepyy		4-19 po		+0,8 
23.41	Janne Raudaskoski-67	NU	06.06 Kalajoki			6 ka		+0,2			
23.53	Klaus Mäkelä-68		KV	20.06 Haapajärvi		2C ka		-1,0	
23.58	Seppo Appelqvist-70	VetU	06.06 Kalajoki		PB	7 ka		+0,2	
23.67	Ari-Pekka Lahti-75	KTU	11.06 Kälviä			11 ka	
23.88	Jari Kopakkala-80	YK	13.08 Kälviä			2-17 ka
	---10---
23.91	Juha Pudas-70		NU	30.05 Kalajoki			2 pk		+1,0	
23.91	Tero Kössi-75		KU	27.06 Nivala			3 pk
24.11	Jani Tikkakoski-75	VetU	27.06 Alajärvi			3 pk		-1,6		
24.36	Matti Koistinen-78	KV	05.06 Kokkola			10 pk		+0,3 	
24.37	Petri Ylimäki-77	LV	09.08 Uusikaarlepyy		5-19 po		+0,8				
24.38	Jarkko Vesamäki-80	PyPo	06.08 Pyhäsalmi			1-17 pim	+0,8
24.38	Tomi Rahkolin-77	YK	06.08 Pyhäsalmi			2-19 pim	+0,7	
24.49	Jukka Tilus-80		HU	13.08 Kälviä			3-17 ka		+1,9
24.63	Jari Keskinen-77	KTU	05.06 Kokkola			12 pk		+0,3
24.75	Jani Nurmenniemi-79	PyPo	06.08 Pyhäsalmi			2-17 pim	+0,8
	---20---

wind
23.27	Klaus Mäkelä-68		KV	14.07 Ylivieska			3 pim		+2,3
23.74	Jari Kopakkala-80	YK	14.07 Ylivieska			6 pim		+2,3
	

	200m-94
22,4	Antti Haapakoski-71	KaJu		
22.80	Kim Engberg-74		KV	31.07 Kokkola +1,8		1 pim	
22.83	Harri Anttila-72	KV	21.06 Tampere -0,4		6 elit	
22.98	Terho Kohonen-75	PyPo	31.07 Kokkola +1,8	PB	2 pim	
23.32	Samsa Tuikka-76		TU	24.07 Haapajärvi -0,4		1-18 pim	
23.36	Antero Kjellbäck-79	KV	05.07 Kokkola +2,0		3-18 pk	
23.39	Klaus Mäkelä-68		KV	31.07 Kokkola +1,8	PB	3 pim	
23.58	Janne Murtoniemi-77	RK	24.07 Haapajärvi -0,4		2-18 pim	
23.77	Seppo Appelqvist-70	VetU	16.06 Kalajoki +0,5		6 ka	
23.87	Sami Nurmesniemi-73	KV	31.07 Kokkola +1,8		5 pim	
	---10---			
24.01	Tuomo Hihnala-77	RK	31.07 Kokkola +1,8		6 pim				
24.27	Jani Tikkakoski-75	VetU		
24.35	Sami Kankkonen-79	KV	05.07 Kokkola +2,0		6-18 pk	
24.43	Juha Pudas-70		NU	31.07 Kokkola +1,8		8 pim	
24.51	Petri Ylimäki-77	LV		
24.75	Ismo Takkunen-74	KU	24.07 Haapajärvi -1,5		3-20 pim	
24.78	Seppo Nuorala-76	KaJu	24.07 Haapajärvi -0,4		4-18 pim	
24.85	Tomi Rahkolin-77	YK	05.07 Kokkola +2,0		7-18 pk	
25.02	Matti Koistinen-78	KV	07.06 Kokkola -0,34		7 pk	
25.13	Jani Nurmenniemi-79	PyPo	07.07 Haapajärvi -2,5		1-16 pk	
	---20---

	200m-93
22.54	Kim Engberg-74		KV	16.07 Kauhajoki +1,8		4A ka	
22.57	Jari Saari-65		KaJu	17.06 Kalajoki -2,5		2 ka	
22.64	Harri Anttila-72	KV	03.06 Mäntyharju +0,8		5 ka	
22.65	Antti Haapakoski-71	KaJu	24.07 Haapajärvi -1,0		1 pim	
23.23	Terho Kohonen-75	PyPo	06.06 Äänekoski +1,2		1r2-18 ne	
23.69	Seppo Nuorala-76	KaJu	01.06 Kalajoki			1-18 pk	
23.80	Sami Nurmesniemi-73	KV	24.07 Haapajärvi -1,0		5 pim	
24.04	Jani Tikkakoski-75	VetU	08.06 Kokkola +0,6		2 pk	
24.15	Tero Kössi-75		KU	08.06 Kokkola +0,6		3 pk	
24.21	Juha Ranta-Ojala-68	TU	24.07 Haapajärvi + 0,0		3h2 pim	
	---10---					
24.40	Seppo Appelqvist-70	VetU	08.06 Kokkola +0,6		5 pk	
24.66	Markku Laajala-72	PK	24.07 Haapajärvi + 0,0		6h1 pim	


	200m-92
21.98	Harri Anttila-72	KV	17.07 Lappajärvi +0,4		3 ka	
22.62	Kim Engberg-74		KV	16.08 Vammala +0,9		2s2-18 SM	
22.94	Lauri Simojoki-72	KV	17.07 Lappajärvi +0,8		3B ka	
23.02	Eero Simojoki-72	KV	17.07 Lappajärvi +0,8		4B ka	
23.12	Sami Nurmesniemi-73	KV	17.07 Lappajärvi +0,3		3C ka	
23.12	Terho Kohonen-75	PP	19.07 Pyhäjärvi -0,3		1A-18 ka	
23.32	Samuli Sinkkonen-72	KJ	26.07 Nivala -1,5		3-20 pim				
23.59	Pasi Torppa-71		PP	08.07 Lapua +0,9		5r3 ka				
23.61	Markku Laajala-72	PK	28.05 Äänekoski			5-20	
23.78	Jani Tikkakoski-75	VU	17.07 Lappajärvi +0,9		4D ka				
	---10---						
24.38	Seppo Nuorala-76	KJ	19.08 Kalajoki			5 pim	
24.47	Mika Saukkosaari-68	KV	11.08 Kokkola -0,7				
24.58	Antti Tulasalo-75	HU					
25.14	Seppo Appelqvist-70	VU	11.08 Kokkola -0,7				


	200m-91
22.10	Harri Anttila-72	KV	18.08 Ylöjärvi			4A ka		+1,3	
22.75	Jari Saari-65		KaJu	29.06 Pyhäjärvi			1 pim		-0,30	
22.82	Mika Hietala-71		SS	29.06 Pyhäjärvi			2 pim		-0,30	
23.18	Kim Engberg-74		KV	22.08 Alahärmä			
23.32	Sami Nurmesniemi-73	KV	21.07 Lapua	    		4h4-18		+0,9	
23.41	Juha Isoherranen-70	HK	29.06 Pyhäjärvi			3 pim		-0,30
23.62	Terho Kohonen-75	PP	29.06 Pyhäjärvi			4 pim		-0,30	
23.74	Pasi Torppa-71		PyPo	21.08 Espoo-Le			5-20		+1,3				
23,7	Jukka Heinonen-66	TU				
23.96	Samuli Sinkkonen-72	KaJu	26.06 Ylivieska			1-20 pim	+1,6	
	---10---					
23.99	Tomi Venetjoki-73	HU	21.07 Lapua			8h3-18 SM	+1.8			
24.25	Seppo Nuorala-76	KJ	29.06 Pyhäjärvi			6 pim		-0,30	
24.97	Ismo Takkunen-74	AV	26.06 Ylivieska			3-18 pim	+1,6	
25.10	Kari Jaatinen-72	KaJu	26.06 Ylivieska			2-20 pim	+1,6	


	200m-90
21.90	Jari Saari-65		KaJu	17.07 Kristiina		PB	3A ka		+1,7	
22.80	Mika Hietala-71		SS	15.07 Valkeakoski		2h1-20 SM	+0,9	
23.00	Harri Anttila-72	KV	07.06 Helsinki			7h FJG		
23.20	Eero Simojoki-72	KV	29.05 Kokkola			1-18 pk		+1,5	
23.20	Markku Laajala-72	PK	07.06 Helsinki			2h2-18		-0,2	
24.06	Pasi Torppa-71		PyPo	15.07 Valkeakoski		8h1-20 SM	+0,9	
24.08	Sami Nurmesniemi-73	KV	07.06 Helsinki			
24.16	Janne Ylitorvi-73	HU	02.06 Äänekoski			7-18 ka		-0,7	
24.20	Kim Engberg-74		KV	29.05 Kokkola			3 pk		+1,5	
24.34	Lauri Simojoki-72	KV	29.05 Kokkola			4 pk		+1,5
	---10---					
24.39	Marko Antinoja-72	HU	02.06 Äänekoski			6-18 ka		-0,7	
24.71	Timo Sarlin-72		KV	29.05 Kokkola			6 pk		+1,5	
25,08	Jani Anttonen-73	KV	29.05 Kokkola			7 pk		+1,5	
25.43	Toni Patama-76		KV	16.08 Kalajoki			1-14 pk			
25.59	Seppo Nuorala-76	KaJu	16.08 Kalajoki			2-14 pk	

käsiaika
24,3	Timo Hietala-71		TU	13.06 Kannus			1 pk		+0,5
24,3	Markku Anttila-64	KV	13.06 Kannus			2 pk		+0,5
	
w
23,06	Markku Laajala-72	PK	12.06 Kokkola			1 pk		+2,3	


	200m-89
22.36	Jari Saari-65		KaJu	01.07 Kannus			1h1 pim		-0,7	
22.61	Mika Hietala-71		SS	13.08 Tampere			3-18 SM		-2,4	
23.02	Antti Haapakoski-71	KaJu	03.09 Äänekoski			3-18 ka		+0,8	
23.11	Harri Anttila-72	KV	13.08 Tampere			3h1-18 SM	+0,4	
23.19	Juha Isoherranen-70	HK	23.07 Pyhäjärvi			1-20 pim	-0,53	
23.45	Eero Simojoki-72	KV	29.08 Kokkola			1-18 pk		+1,9	
23.62	Jukka Heinonen-66	TU	01.07 Kannus			2h1 pim		-0,7	
23.67	Markku Laajala-72	PK	03.09 Äänekoski			4-18 ka		+0,8	
23.91	Pasi Torppa-71		PyPo	01.07 Kannus			4h1 pim		-0,7	
24.07	Tomi Venetjoki-73	HU	29.08 Kokkola			1-16 pk		+1,9	
	---10---					
24.16	Marko Antinoja-72	YK	01.07 Kannus			1h2 pim		-0,2	
24,0	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	03.08 Pyhäjärvi			1 pk	
24.33	Kim Engberg-74		KV	29.08 Kokkola			2-16 pk		+1,9	
24.34	Keijo Hiltunen-57	KU	01.07 Kannus			5h1 pim		-0,7	
24.53	Timo Hietala-71		TU	22.07 Pyhäjärvi			4-18 pim	-1,05				
24.54	Markku Anttila-64	KV	01.07 Kannus			3h2 pim		-0,2	
24.55	Jarno Halonen-73	RP	01.07 Kannus			6h1 pim		-0,7	


	200m-88
22.47	Jari Saari-65		KaJu	08.07 Kälviä			1 pim			
23.08	Mika Hietala-71		SS	14.08 Tornio			5sf2-18 SM	+1,2	
23.42	Antti Haapakoski-71	KaJu	16.07 Kalajoki			1-18 pim	-1,18
23.78	Juha Ranta-Ojala-68	TU	08.07 Kälviä			2h2 pim	
23.88	Juha Isoherranen-70	HK	16.07 Kalajoki			3-18 pim	
23.97	Timo Alatalo-70		HK	08.07 Kälviä			1h3 pim	
24.11	Eero Simojoki-72	KV	08.07 Kälviä			4 pim	
24.12	Markku Anttila-64	KV	31.05 Kokkola			2 pk	
24.13	Hannu Saukkosaari-65	KV	21.08 Kälviä			3 ka		-5,1	
24.32	Keijo Hiltunen-57	KU	08.07 Kälviä			3h1 pim	
	---10---					
24.50	Marko Järvi-69		SS	21.08 Kälviä			4 ka		-5,1	
24.66	Marko Antinoja-72	YK	08.07 Kälviä			3h3 pim	
24.85	Jouni Heinonen-70	TU	16.07 Kalajoki			5-18 pim	-1,18	
24.87	Markku Lipponen-70	HK	05.06 Kajaani			6-20		-1,0	
24.87	Tuomo Rannankari-69	VetU	02.08 Kokkola			4 pk		-1,86	
24.93	Tomi Venetjoki-73	HU	08.07 Kälviä			4h1 pim		
24.94	Pasi Torppa-71		PyPo	16.07 Kalajoki			3h2-18 pim	
24.97	Harri Anttila-72	KV	30.08 Kokkola			2-16 pk		+0,88	
25.00	Ari Kanala-71		KV	16.07 Kalajoki			4h2-18 pim	
25.01	Jukka Uusitalo-68	KP-V	17.07 Kalajoki			2-20 pim	
	---20---

w
22,98	Mika Hietala-71		SS	14.08 Tornio +3,5		3h2-18 SM


	200m-87
22.91	Jari Saari-65		KaJu	25.07 Kannus			1h2 pim		-0,9		
23,34	Pekka Mattila-69	HimRo	04.08 Kokkola			1 alue-k	-0,8
23.40	Juha Isoherranen-70	HK	25.07 Kannus			2h2 pim		-0,9	
23.58	Jarmo Eronen-57		HK	25.07 Kannus    		1h3 pim	
23.64	Ari Kanala-71		KV	25.07 Kannus    		2h3 pim	
23.65	Juha Ranta-Ojala-68	TU	25.07 Kannus    		3h3 pim	
23.67	Mika Saukkosaari-68	KV	25.07 Kannus    		1h1 pim	
23.76	Mika Hietala-71		SS	25.07 Kannus    		4h3 pim	
23,6	Pekka Nuorala-69	KaJu	04.07 Nivala			2-18 pim	+1,5	
23.90	Markku Anttila-64	KV	25.07 Kannus			3h2 pim		-0,9	
	---10---
24.19	Reima Virkkala-59	KU	20.07 Kalajoki			5h1 kv		-1,97							
24,1	Jouni Heinonen-70	TU	04.07 Nivala			3-18 pim	+1,5	
24.51	Kari Mastokangas-67	HT	20.07 Kalajoki			5h2 ka		-2,90	
24,3	Timo Kämäräinen-69	SS	04.07 Nivala			4-18 pim	+1,5	
24,5	Markku Lipponen-70	HK	04.07 Nivala    		5-18 pim	+1,5	
24.92	Keijo Hiltunen-57	KU	20.07 Kalajoki			4h3 ka		-2,17 	
25.21	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	20.07 Kalajoki			5h3 ka		-2,17 	
25,3	Teijo Hautakoski	HT	04.07 Nivala	    		6-18 pim	+1,5	


	200m-86
23.15	Mika Heikkilä-65	KT	19.08 Kokkola			2 alue-k	+1,4	
23,1	Jarmo Eronen-57		HK	05.07 Kälviä			2 pim		-1,54	
23,1	Jari Saari-65		KT	05.07 Kälviä			3 pim		-1,54	
23,3	Kalevi Pynssi-68	VetU	05.07 Kälviä			4 pim		-1,54	
23,64	Pekka Mattila-69	HR	05.07 Kokkola			1-18 pim TUL
23,9	Jukka Heinonen-66	TU	19.07 Nivala			1-20 pim	-1,7	
23,9	Harri Suni-67		KaJu	19.07 Nivala			2-20 pim	-1,7	
24,1	Jukka Uusitalo-68	KP-V	05.07 Kälviä		PB	4h1 pim		-2,58	
24,1	Juha Ranta-Ojala-68	TU	21.08 Kalajoki			1-18 pk					
24.53	Hannu Saukkosaari-65	KV	17.06 Kokkola			6 pk				
	---10---						
24.53	Ari Kanala-71		KV	12.08 Kokkola			1-18 pk				
24.53	Mika Savolainen-71	KV	10.07 Ylivieska			4 alue-k				
24,3	Timo Kämäräinen-69	SS					
24.58	Mika Saukkosaari-68	KV	17.06 Kokkola			7 pk				
24,4	Pekka Nuorala-69	KaJu	21.08 Kalajoki			2-18 pk				
24,4	Asko Kaustinen-68	KP-V	21.08 Veteli			2-18 pk	
24,5	Kari Mastokangas-67	HT	19.07 Nivala			3-20 pim	-1,7	
24,6	Juha-P Känsäkoski-68	KP-V	05.07 Kälviä			5 pim		-1,54	
24,8	Janne Lintilä-68	KU				

	200m-85
22,3	Mika Heikkilä-65	KT	06.07 Kannus			1 pim		-2,1	
22,3	Jarmo Eronen-57		RP	06.07 Kannus			2 pim		-2,1
22,8	Jari Saari-65		KaJu	28.05 Kalajoki			1-20 alue-k			
23,1	Osmo Kahari-51		KV	06.07 Kannus			4 pim		-2,10
23,2	Hannu Saukkosaari-65	KV	06.07 Kannus			2h2 pim		-1,69	
23.51	Juha Pirttimaa-64	YK	06.06 Ylivieska			3 alue-k			
23.63	Kari Virkkala-61	KV	06.06 Ylivieska			4 alue-k			
23.63	Ari Huhta-63		KV	06.06 Ylivieska			5 alue-k			
23,4	Harri Suni-67		KaJu	06.07 Kannus			3h2 pim		-1,69	
23,5	Hannu Kamunen-65	KV	06.07 Kannus			3h1 pim		-3,50	
	---10---					
23,8	Kalevi Pynssi-68	VetU	08.08 Kalajoki			1-18 pk			
24,0	Keijo Alaspää-57	VetU	06.07 Kannus			5h2 pim	
24,1	Jukka Heinonen-66	TU	16.06 Kälviä			4-20 pim			
24,3	Timo Koskela-68		AV	17.06 Kalajoki			2-18 pim	-1,89
24,3	Markku Anttila-64	KV	06.07 Kannus			3h3 pim
24,3	Jari-Jukka Kivioja-64	VetU	09.07 Kalajoki			4 pk			
24,5	Kari Mastokangas-67	HT	17.06 Kalajoki			3-18 pim	-1,89			
24,6	Jukka Uusitalo-68	KP-V	17.06 Kalajoki			4-18 pim	-1,89			
24,8	Juha-P Känsäkoski-68	KP-V	06.07 Kannus			5h1 pim		-3,50
24,9	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	18.07 Kälviä			6 pk	
	---20---


	200m-84
22.27	Jarmo Eronen-57		RP	03.06 Heinola			2A ka		+0,7			
22.73	Mika Heikkilä-65	KT	22.07 Kotka			7-19 SM		-1,9			
23.06	Keijo Alaspää-57	VetU	16.06 Kokkola			3 pim		+1,5	
22,9	Jouni Kauppinen-63	KV	14.06 Kälviä			2 pk	
23.29	Kari Virkkala-61	KV	16.06 Kokkola			5 pim		+1,5	
23.32	Hannu Saukkosaari-65	KV	14.08 Kokkola			2A alue-k	+0,5	
23.1	Harri Suni-67		KaJu	24.07 Kälviä			2-18 po
23,46	Hannu Korhonen-64	PTU	15.07 Somero			5-20 TUL	+0,3
23,55	Kai Koskela-66		PInto	14.08 Kokkola			1B alue-k	+2,0	
23.84	Jalo Lintilä-62		TU	14.08 Kokkola			5A alue-k	+0,5	
	---10---
23,6	Reima Virkkala-59	KU	14.06 Kälviä			3 pk	
23,6	Osmo Kahari-51		KV	10.07 Kalajoki			7 pk					
23,8	Jarmo Savola-61		YK	10.07 Kalajoki			8 pk	
24.06	Hannu Kamunen-65	KV	16.06 Kokkola			7 pim		+1,5	
24.09	Ari Huhta-63		KV	14.08 Kokkola			3B alue-k	+2,0	
23,9	Juha Honkaharju-55	KT	14.06 Kälviä			5 pk	
24,0	Kalevi Pynssi-68	VetU	24.07 Kälviä			6-18	
24,3	Jari-Jukka Kivioja-64	YK	10.07 Kalajoki			10 pk	
24,3	Timo Torppa-64		VetU	03.07 Veteli			2-20	
24,3	Kari Mastokangas-67	HT	04.07 Nivala			2-18 pim
	---10---	
24.71	Markku Anttila-64	KV	05.08 Kokkola			7 pk						
24,5	Marko Niemi		HK	04.07 Nivala			3-18 pim	


	200m-83
22,8	Jarmo Kangas-63		TU	08.07 Nivala		PB	1 pim		-0,69
22,9	Jalo Lintilä-62		TU	08.07 Nivala			2 pim		-0,69	
23.1	Hannu Saukkosaari-65	KV	08.07 Nivala			3 pim		-0,69
23.2	Hannu Kamunen-65	KV	14.06 Kokkola			2r1 pk		+0,6	
23,2	Mika Heikkilä-65	KT	08.07 Nivala			4 pim		-0,69	
23,49	Hannu Korhonen-64	PyPo	23.07 Oulu 			+1,13		
23,3	Jouni Kauppinen-63	KV	08.07 Nivala			5 pim		-0,69	
23,4	Juha Pirttimaa-64	YK	08.07 Nivala			6 pim		-0,69
23,4	Harri Suni-67		KaJu	05.07 Kalajoki			1 pk	
23,5	Kai Koskela-66		PInto	06.07 Pietarsaari		4 pk		+0,2
	---10----
23,7	Osmo Kahari-51		KV	14.06 Kokkola			4r1 pk		+0,6	
23.7	Jarmo Savola-61		YK	14.06 Kokkola			5r2 pk							
23,7	Timo Torppa-64		VetU	01.09 Veteli			1 pk	
24,00	Tauno Hautamäki		YK	24.06 Kalajoki			8h3 ka		+1,0					
24,0	Ari Huhta-63		KV	14.06 Kokkola			6r1 pk		+0,6	
24,0	Jukka Aho-66		UK	14.06 Kokkola			3-18 pk	
24,1	Arto Hietamäki		SS	19.06 Kälviä			4-20 pim	
24,1	Juha Honkaharju-55	KT	08.07 Nivala			5h1 pim		-1,06
24,3	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	08.07 Nivala			5h2 pim		-1,04	
24,3	Antti Kilponen-60	PyPo	26.07 Pyhäjärvi			2 pk
	---20---


	200m-82
22.95	Jouni Kauppinen-63	KV	01.08 Pori		PB	7h2-20 SM	-0,2	
23.11	Juhani Komulainen-55	KaJu	17.06 Ylivieska			2 pk	
23,0	Hannu Kamunen-65	KV	08.08 Kälviä			1-18 ka		+1,4	
23.41	Juha Pirttimaa-64	YK	10.07 Kalajoki			3 pim		-0,30	
23,2	Osmo Kahari-51		KTU	24.08 Kokkola			1 pk
23.49	Jalo Lintilä-62		TU	01.08 Pori			4h1-20 SM	+0,1					
23.59	Mika Heikkilä-65	KT	24.07 Kajaani     		5-18		w	
23.71	Jarmo Kangas-63		TU	10.07 Kalajoki			5 pim		-0,30	
23,5	Osmo Kahari-51		KTU	25.05 Kokkola			3 pk
23.83	Antti Kilponen-60	PyPo	31.07 Kil, SWE			4 po
	---10---	
23,6	Timo Torppa-64		VetU	13.06 Kannus			4 ka	
23,6	Ari Huhta-63		KV	03.07 Nivala			3-20 pim						
23.86	Heikki Pesonen-43	NU	31.07 Lappeenranta				
23.94	Jarmo Savola-61		YK					
23,7	Hannu Saukkosaari-65	KV	06.07 Kälviä			1-18 pk	
24.07	Ilkka Pajala		KT	24.07 Kajaani    	   	3-18	
24,1	Harri Suni-67		KaJu	15.07 Kokkola			7-18 po		-0,1
24,1	Tauno Hautamäki		YK	20.07 Kalajoki			1 pk
24,4	Anssi Helala		Athlos	15.06 Ykspihlaja		2-20 pk
24,66	Kai Koskela-66		PInto	07.08 Pietarsaari		4 pim, TUL
	---20---


	200m-81
21.97	Juha Himanka-57		AV	08.08 Oulu			2h2 SM		+0,8	
21,8	Jarmo Eronen-57		AV	02.06 Kokkola			1 pk		+1,8
22.40	Jarmo Anias-61		AV	05.07 Ylivieska  		1-20 pim	
22,7	Esko Elsilä-54		AV	02.06 Kokkola			3 pk		+1,8	
23.04	Juhani Komulainen-55	KaJu	02.08 Kalajoki			2h2 ka	
23.12	Jalo Lintilä-62		TU	05.07 Ylivieska			2-20 pim	
23,14	Terho Männistö-58	KR	23.08 Oulu			1		+1,4
23.15	Ari Isomaa-61		AV	05.07 Ylivieska			3-20 pim
23,2	Hannu Kamunen-65	KV	17.06 Kokkola			2 pk		
23,2	Ari Huhta-63		KV	04.07 Kälviä			1-18 pim	
	---10---
23,3	Jouni Kauppinen-63	KV	17.06 Kokkola			3 pk						
23,4	Timo Herronen-64	HK	04.07 Kälviä			3-18 pim	
23,4	Osmo Kahari-51		KTU	02.09 Pietarsaari		1 pk
23,5	Timo Torppa-64		VetU	02.06 Kokkola			1-18 pk		+0,9	
23,6	Timo Rautapuro-59	TU	26.06 Kokkola			2h2 pim
23,8	Jarmo Kangas-63		TU	16.08 Kälviä			2B-18 ka	
23,8	Pauli Haapalainen-50	KV	26.06 Kokkola			7 pim	
24.10	Jarmo Savola-61		YK	05.07 Ylivieska			4-20 pim	
23,9	Heikki Pesonen-43	NU	14.08 Ylivieska			1 polis
24,2	Markku Jussila-50	YK	14.08 Ylivieska			2 polis
	---20---


	200m-80
21.96	Jarmo Eronen-57		HK	05.07 Lappeenranta		2h SM		+0,4	
22,1	Jarmo Anias-61		AV	18.07 Pyhäjärvi    		2 pim	
22.32	Juha Himanka-57		KaJu	21.08 Oulu			4		-0,2	
22,9	Juhani Komulainen-55	KaJu	08.07 Kokkola			1 pk	
22,9	Juha Honkaharju-55	KT	15.07 Kokkola			1 pk	
23,0	Jalo Lintilä-62		TU	29.07 Kokkola			4-18 po	
23,2	Timo Rautapuro-59	TU	18.07 Pyhäjärvi			5 pim
23,2	Osmo Kahari-51		KTU	13.08 Pietarsaari		1 pk
23,3	Juha Tammelin-50	KP-V	08.06 Kannus			4 kv	
23,5	Antti Kilponen-60	PyPo	12.07 Nivala			2-20 pim	
	---10---
23,5	Reima Virkkala-59	LK	15.07 Kokkola			3 pk						
23,5	Jouni Kauppinen-63	KV	17.08 Kälviä			3-18	
23,6	Pauli Haapalainen-50	KV	08.07 Kokkola			4 pk
23,8	Jarmo Savola-61		YK	08.07 Kokkola			7 pk				
23,8	Juha Pirttimaa-64	YK					
23,8	Timo Torppa-64		VetU	29.07 Kokkola			7-18 po	
23,8	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	21.06 Kuortane			4B kv	
23,9	Ari Huhta-63		KV	08.07 Kokkola			2-18 pk	
24,0	Kari Virkkala-61	KV	08.07 Kokkola			8 pk
24,0	Timo Herronen-64	HK	05.08 Kokkola			5 pk	
	---20---


	200m79
22.08	Jarmo Eronen-57		HK	12.08 Helsinki +0,0		5 SM	
22,6	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	12.06 Vaasa +0,3		6 ka	
22,7	Jarmo Anias-61		AV	30.06 Kokkola			2 pim	
22,8	Juha Honkaharju-55	KT	24.07 Kokkola		PB	1 pk	
23,33	Osmo Kahari-51		KTU	07.07 Tampere +1,6		6B
23,4	Pauli Haapalainen	KV	30.06 Kokkola			4 pim	
23,4	Timo Liedes-56		KU	24.07 Kokkola			3 pk	
23,7	Juha Himanka-57		KaJu	30.06 Kokkola			5 pim	
23,8	Jalo Lintilä-62		TU	10.06 Kannus			2 ka	
23,8	Antti Kilponen-60	PyPo	07.07 Nivala			1-20 pim	
	--10--
23,9	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	30.06 Kokkola			6 pim							
24,1	Erkki Mäntylä-46	KV	21.08 Kokkola			1	
24,1	Jouni Ketola-61		VetU					
24,2	Timo Rautapuro-59	TU	07.07 Nivala			2-20 pim	
24,3	Jouni Kauppinen-63	KV	30.06 Kokkola			7 pim	
24,3	Juha Tuominen		KV	06.07 Veteli			3-18 pim	
24.64	Ari Isomaa-61		AV					
24,4	Martti Heikkilä		HK	30.06 Kokkola			3h1 pim	
24,7	Pauli Kallio-60		NU	07.07 Nivala			4-20 pim	
24,7	Perttu Pyykkönen-62	LV	08.08 Pietarsaari		3-18 pk	
	--20--
24,9	Reijo Palohuhta-62	VetU	06.07 Veteli			4-18 pim	
24,9	Kari Virkkala-61	KV	06.07 Veteli			5-18 pim


	200m-78
21.96	Jarmo Eronen-57		HK	05.08 Kokkola +0,2		6 SM
22,7	Antti Kilponen-60	PyPo	15.07 Pyhäjärvi			1-18 pim	
23,0	Leo Finnilä		KV	28.05 Pietarsaari		2B may	
23,0	Juha Himanka-57		KaJu	20.08 Veteli			3 ka	
23.29	Timo Liedes-56		KU	16.07 Raahe			3h3 aluem	
23,1	Pauli Kallio-60		NU	15.07 Pyhäjärvi			2-18 pim	
23,1	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	15.07 Pyhäjärvi			3-18 pim	
23,2	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	28.05 Pietarsaari		4B may	
23.59	Markku Vähäkainu-53	VetU	16.07 Raahe			4h3 aluem	
23,5	Juha Honkaharju-55	KT	28.05 Pietarsaari		3E may	
	---10---						
23,5	Jarmo Anias-61		AV	28.05 Pietarsaari		6B may	
23,5	Pekka Kailajärvi-60	LV	15.07 Pyhäjärvi			4-18 pim	
23,6	Esa Leppilampi-58	YK	08.07 Nivala			1-20 pim	
23,8	Jalo Lintilä-62		TU	03.09 Saarijärvi		3-20 po	
23,9	Martti Heikkilä		HK	19.07 Nivala			1 pk	
23,9	Eero Koivisto-54	VetU	28.07 Veteli			4 pk	
24,0	Heikki Pesonen-43	NU	19.07 Nivala			2 pk	
24,0	Reima Virkkala-59	LK	20.07 Toholampi			1-20 pk	
24,0	Timo Rautapuro-59	TU	08.07 Nivala			3-20 pim	
24,1	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	20.06 Pyhäjärvi			2 pk	
	---20---

	200m-77
21,9	Esko Elsilä-54		YK	24.07 Nivala      		1 pim	
22,3	Juha Himanka-57		KaJu	30.08 Pori			4A kv	
22,4	Jarmo Eronen-57		HK	16.07 Kokkola +4,0		1-20 pim
23,1	Leo Saari-52		VetU	24.08 Pietarsaari		3 pk	
23,2	Leo Finnilä-56		KV					
23,2	Antti Kilponen-60	PyPo	16.07 Pyhäjärvi			1-18 pim	
23,50	Keijo Alaspää-57	VetU	12.06 Raahe			3-20 ka	
23,3	Jukka Lehtosaari-60	PyPo	16.07 Pyhäjärvi			2-18 pim	
23,3	Heikki Hautamäki	YK	24.07 Nivala			2h1 pim	
23,3	Pauli Kallio-60		NU	24.08 Pietarsaari		2-18 pk 	
	---10---						
23,4	Juha Honkaharju-55	KT	02.06 Kälviä			1 pk	
23,5	Eero Erkkilä-57		NU	24.07 Nivala			4h1 pim	
23,6	Juhani Kivinen		TU	16.07 Pyhäjärvi			3-18 pim	
23,9	Pauli Haapalainen-50	KV	15.06 Ylivieska			3 alue-f
23,9	Pentti Turpeinen-49	RK	15.06 Ylivieska			4 alue-f
23,9	Timo Rautapuro-59	TU	16.07 Pyhäjärvi			2h2-18 pim
23,9	Timo Liedes-56		KU	17.07 Ylivieska			3 kv	
24,1	Timo Välikangas-57	KT	13.09 Kälviä			2 kunta
24,1	Pekka Kailajärvi-60	LV	24.08 Pietarsaari		4-18 pk	
24,2	Erkki Mäntylä-46	KV	28.06 Nivala			4 pk	
	---20---
24,2	Reima Virkkala-59	LK	16.07 Pyhäjärvi			1h1-18 pim	
24,2	Martti Heikkilä		HK	16.07 Pyhäjärvi			5-18 pim	


	200m-76
22.23	Jarmo Eronen-57		HK	08.08 Helsinki +0,7		2h1-20 SM	
22,3	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	30.05 Pietarsaari		4A ka	
22,3	Esko Elsilä-54		YK	18.07 Kaarlela			1 pim	
23,4	Keijo Alaspää-57	VetU	30.05 Pietarsaari		3C ka	
23,5	Timo Liedes-56		KU	25.05 Nivala			2-20	
23,5	Heikki Hautamäki	YK	18.07 Kaarlela			4 pim	
23,5	Juha Himanka-57		KaJu	18.07 Kaarlela			5 pim	
23,6	Leo Saari-52		VetU					
23,7	Leo Finnilä-56		KV	25.06 Kuortane			8 kv					
23,7	Arto Nikula-57		KV					
	---10---		
23,8	Pauli Haapalainen-50	KV	27.07 Kokkola			2 pk				
23,9	Jukka Ruokoja-57	KT	18.07 Kaarlela			7 pim
24,0	Jorma Alainen-41	KV	18.07 Kaarlela			8 pim	
24,0	Terho Männistö-58	KaRi	29.08 Oulainen
24,1	Timo Välikangas-57	KT	11.07 Ylivieska			4-20 pim
24,1	Risto Heimo-55		KV	18.07 Kaarlela			5h1 pim
24,3	Mauri Kiviniemi-55	NU	18.07 Kaarlela			6h1 pim
24,3	Eero Erkkilä-57		NU	17.08 Kokkola			3 pk	
24,3	Tapani Mourujärvi-53	KT	09.09 Kälviä			1 kunta
24,3	Kauko Nikula-48		KT	09.09 Kälviä			2 kunta
	-20-
24,5	Matti Pihlajaharju-55	VetU	29.08 Veteli			3 kun


	200m-75
22,1	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	11.07 Pyhäjärvi			3 kv
22,5	Osmo Kahari-51		PInto	29.07 Pietarsaari		3h2 pk	
22,9	Vesa Heinonen-48	PyPo	11.07 Pyhäjärvi			4 kv	
23,1	Terho Männistö-58	KaRi	06.07 Haukipudas		1-18 TUL
23,2	Keijo Alaspää-57	VetU	11.07 Pyhäjärvi			1-18 kv	
23,2	Jarmo Eronen-57		HK	11.07 Pyhäjärvi			2-18 kv	
23,4	Jukka Ruokoja-57	KT	31.07 Kälviä			1-20 pk	
23,8	Pauli Haapalainen-50	KV	22.08 Kokkola			2 alue-f	
23,8	Timo Liedes-56		KU	13.07 Kannus 			2-20 pim	
23,9	Pekka Pökkä-56		SievI	17.08 Oulu
	-10-
24,0	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	03.06 Veteli			1 alues	
24,0	Juha Kääntä-55		HimRo	24.06 Kokkola			2 pk
24,0	Erkki Mäntylä-46	KV	30.06 Kokkola			3 pk			
24,0	Eero Erkkilä-57		NU	26.08 Nivala			2 pk							
24,0	Kauko Nikula-48		KT	05.09 Kälviä			1 kunta	
24,1	Jorma Alainen-41	KV	30.06 Kokkola			4 pk	
24,1	Mauri Heinonen-55	KV	06.07 Lohtaja			5 pim	
24,2	Vesa Vähäsarja-49	NU	03.06 Nivala			2 alues
24,2	Tapani Mourujärvi-53	KT	05.09 Kälviä			2 kunta
24,3	Jarmo Pietilä-59	KT	02.07 Himanka			2-18	
	-20-
24,3	Seppo Kangas-56		KT	05.09 Kälviä			3 kunta
24,4	Matti Anttila-56	KT	05.09 Kälviä			4 kunta	
24,5	Leo Saari-52		VetU	01.08 Veteli			1 pk	
24,5	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	01.08 Veteli		PB	2 pk
24,5	Mauri Kiviniemi-55	NU	26.08 Nivala			3 pk



	200m-74
21,7	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	13.08 Oulu			3A ka	
22,8	Esko Elsilä-54		AV	03.07 Oulu			2B Meskus-k	
22,8	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	13.08 Oulu		PB	1C ka	
23,1	Vesa Heinonen-48	PyPo	30.06 Haapajärvi		3 pim	
23,3	Markku Vähäkainu-53	VetU	04.08 Kuortane		PB	3h1 ka	
23,6	Jorma Alainen-41	KV	04.08 Lohtaja			1 ka	
23,8	Risto Heimo-55		KV	21.07 Lohtaja			2-20 pim	
23,8	Keijo Alaspää-57	VetU	22.08 Kälviä			1-18 pk	
23,9	Erkki Mäntylä-46	KV	30.07 Kokkola			3r1 pk	
24,0	Jarmo Eronen-57		HK					
	---10---						
24,2	Juha Järvenpää-56	KU	20.07 Kannus			1-18 pim	
24,2	Seppo Kangas-56		KT	22.08 Kälviä			2-18 pk	
24,3	Juhani Näreharju-57	VetU	20.07 Kannus			2-18 pim	
24,3	Jukka Ruokoja-57	KT	20.07 Kannus			3-18 pim	
24,3	Mauri Heinonen-55	KV	04.08 Lohtaja			2 ka	
24,5	Eero Erkkilä-57		NU	05.06 Haapajärvi		2 alues	
24,8	Jorma Koivuniemi-56	PK	09.06 Kaustinen			1-18 cup	
24,8	Timo Liedes-56		KU	20.07 Kannus			4-18 pim	
24,9	Juhani Valkama-57	KV	30.07 Kokkola			5r2 pk
24,9	Matti Anttila-56	KT	22.08 Kälviä			4-18 pk	
	---20---

	200m-73
21,6	Markku Juhola-47	KT	15.07 Kokkola			1 pim	
22,1	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	15.07 Kokkola			2 pim	
22,2	Esko Elsilä-54		AV	22.07 Kuopio			1-20 SM	
23,0	Matti Kalliokoski-45	HT	24.07 Halsua			1 pk	
23,3	Heikki Pesonen-43	NU	16.08 Haapajärvi		1 pk	
23,4	Kauko Nikula-48		KT	07.06 Kälviä   		PB	2 pk	
23,6	Vesa Mäki-46		HK	15.07 Kokkola			4 pim	
23,7	Mauri Heinonen-55	KV	04.08 Himanka		PB	1-18 pim
23,7	Jorma Alainen-41	KV	19.10 Pistoia	ITA		USIC (rautatiet)	
23,8	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	15.07 Kokkola			5 pim	
	---10---					
23,9	Risto Heimo-55		KV	30.08 Kälviä			3 pk			
24,0	Lasse Tikkakoski-52	KV	01.07 Veteli			2 pk	
24,0	Aulis Koivuniemi-49	PK	11.07 Perho			1 pk	
24,0	Markku Heinonen-49	KV	30.08 Kälviä			4 pk			
24,1	Juha Järvenpää-56	KU	04.08 Himanka			2-18 pim	
24,3	Mauri Kiviniemi-55	NU	04.08 Himanka			3-18 pim	
24,3	Timo Tikka-55		PyPo	04.08 Himanka		PB	4-18 pim	
24,3	Jorma Koivuniemi-56	PK	11.07 Perho		PB	2 pk	
24,4	Vesa Vassinen-55	KV	04.08 Himanka		PB	5-18 pim	
24,5	Eero Koivisto-54	VetU	18.09 Veteli			1 pitäj-m	
	---20---
	

	200m-72
21.19	Markku Juhola-47	KT	03.09 Munchen, GER	PB	7s1 OK	
22,1	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	12.07 Kälviä			2 kv	
22,9	Vesa Mäki-46		HK	02.08 Haapajärvi		2 alue-f	
23,1	Matti Kalliokoski-45	HT	12.07 Kälviä			3 kv	
23,1	Jorma Seppälä-53	TU	18.06 Kokkola		PB	3h1 kv	
23,6	Kauko Alajoki-47	KV	04.06 Kokkola			2 alues	
23,6	Markku Vähäkainu-53	VetU	18.06 Kokkola			3h2 kv		
23,6	Juha Huusko-54		VetU	29.07 Lohtaja			1-18 pim		
23,7	Heikki Pesonen-43	NU	06.07 Nivala			1 pk	
23,8	Jorma Alainen-41	KV	06.07 Himanka			1 pk	
	--10--			
24,0	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	04.06 Veteli			2 alues	
24,0	Aulis Koivuniemi-49	PK	04.06 Veteli			3 alues
24,0 	Kaappo Nissilä-50	LV	04.06 Kokkola			3 alues
24,0	Erkki Mäntylä-46	KV	14.06 Kokkola			2 pk
24,1	Vesa Mäki-46		HK	04.06 Nivala			1 alues
24,2	Lasse Tikkakoski-52	VetU	27.08 Äänekoski			4-20 po	
24,2	Jorma Vahtiala-54	KV	30.07 Lohtaja 		PB	2-18 pim
24,3	Kauko Nikula-48		KT	04.06 Kokkola			4 alues
24,3	Erkki Vistiaho-40	KV	12.07 Kälviä			4h2 kv	
24,3	Tapani Hotakainen-53	VetU	02.08 Haapajärvi		4 alue-f	
	--20--
24,3	Markku Huuhtanen-44	YK	02.08 Haapajärvi		5 alue-f

vahvistamaton
23,1	Juha Huusko-54		VetU		


	200m-71
21,7	Markku Juhola-47	KT	27.06 Saarijärvi		1A kv	
22,2	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	30.05 Pori			1 ka	
22,7	Kauko Alajoki-47	KV	18.07 Alajärvi			3 ka	
23,1	Heikki Pesonen-43	NU	08.07 Nivala			2 pk
23,2	Erkki Vistiaho-40	KV	02.08 Kuortane			3 pk	
23,2	Vesa Mäki-46		HK	08.08 Kokkola			1 ka 	
23,2	Matti Kalliokoski-45	HT	25.08 Halsua			1 pk	
23,3	Jorma Alainen-41	KV						
23,4	Markku Vähäkainu-53	VetU	17.07 Posio			4s1-18 SM	
23,4	Reijo Ketola-51		HK	08.08 Pyhäjärvi			1-20 pim 	
	---10---			
23,5	Jorma Seppälä-53	TU	01.08 Kauhava			2-18 kv		
23,8	Markku Heinonen-49	KV	14.07 Kokkola			1 pk	
23,8	Kauko Nikula-48		KT	14.07 Kokkola			2 pk	
23,8	Mauri Heinonen-55	KV	01.09 Kokkola			2-18 pk	
23,8	Esko Joensuu-51		KV	25.08 Halsua			2 pk	
24,1	Erkki Mäntylä-46	KV	28.07 Kokkola			3 pk
24,1	Juha Huusko-54		VetU		
24,2	Esko Elsilä-54		YK	11.07 Ylivieska			4h2 pim 	
24,2	Olavi Pihlajaharju-52	VetU	08.08 Pyhäjärvi			2-20 pim 	
24,2	Aulis Koivuniemi-49	PK	26.08 Perho			1 pk
	---20---

	200m-70
21,6	Timo-J Virkkala-43	KT	20.09 Kälviä			1 pk	
22,6	Kauko Alajoki-47	KV	26.05 Göteborg			2		
22,8	Heikki Pesonen-43	NU	19.08 Kokkola			1 pk	
22,9	Erkki Vistiaho-40	KV	30.08 Kälviä			2 pk	
23,0	Vesa Vähäsarja-49	NU	12.07 Kokkola			3 pim	
23,1	Matti Kalliokoski-45	HT	23.06 Kälviä			1 pk	
23,2	Vesa Mäki-46		HK	22.06 Turku			4h3 ka	
23,2	Kauko Nikula-48		KT	15.07 Kälviä			1 pk	
23,3	Jorma Alainen-41	KV	07.07 Kokkola			6 kv	
23,3	Vesa Heinonen-48	PyPo	12.07 Kokkola			1h1 pim	
	---10---			
23,4	Reijo Ketola-51		HK	23.08 Viitasaari		2-20 po	
23,7	Esko Joensuu-51		HU	14.06 Nivala			1-20 ka	
23,7	Markku Vähäkainu-53	VetU	06.08 Pulkkinen			1 pk	
23,8	Veijo Nousiainen-50	TU	24.07 Toholampi			1 pk	
24,0	Aulis Koivuniemi-49	PK	06.08 Pulkkinen			2 pk
24,0	Antti Boren-47		HR	08.08 Himanka			1 pim TUL
24,1	Jaakko Kärjä-51		KaJu	14.06 Nivala			3-20 ka	
24,1	Pekka Vuolle-41		KT	23.06 Kälviä			3 pk	
24,1	Jorma Seppälä-53	TU	15.07 Kälviä			3 pk	
24,2	Seppo Anias		AV	12.07 Kokkola			3h2 pim	
	---20---

200m-69
21,5	Timo-J Virkkala-43	KT	20.08 Lahti 			1 ka	
22,6	Kauko Alajoki-47	KV	24.07 Kannus			1 pk	
23,0	Vesa Vähäsarja-49	NU	02.07 Kälviä			2 alue-f	
23,0	Heikki Pesonen-43	NU	09.07 Nivala			1 pk	
23,0	Matti Kalliokoski-45	HT	17.09 Kokkola			1 pk	
23,2	Esko Joensuu-51		HU	20.07 Nivala			3 pim	
23,4	Erkki Vistiaho-40	KV	08.06 Kälviä			2 alues	
23,6	Vesa Mäki-46		HK	20.07 Nivala			5 pim	
23,7	Jorma Alainen-41	KV	08.06 Kälviä			3 alues	
23,7	Seppo Anias-53		AV	02.07 Kälviä			4 alues	
	---10---			
23,7	Reijo Ketola-51		HK	02.08 Lapua			5h5-18 SM		
23,7	Jaakko Kärjä-51		KaJu	23.08 Pyhäjärvi			2-18 po	
23,8	Juha Joensuu-46		HU	08.06 Toholampi			2 alues	
23,9	Eino Kiiveri-50		NU	21.08 Haapajärvi		2 pk	
24,1	Kauko Nikula-48		KT	08.06 Kälviä			4 alues
24,2	Markku Vähäkainu-53	VetU	08.06 Kaustinen			1 alues
24,2	Markku Huuhtanen-44	YK	11.09 Ylivieska			2 pk
24,2	Leevi Haapala-42	YK	11.09 Ylivieska			3 pk	
24,3	Lasse Orimus-50		KV	16.07 Kokkola			1-20 pk	
24,3	Jorma Seppälä-53	TU	24.07 Kannus		
	---20---
	

	200m-68
21,8	Timo-J Virkkala-43	KT	22.08 Lahti			2 ka	
22,4	Markku Juhola-47	KT	18.06 Kälviä			2 pk	
22,7	Vesa Mäki-46		HK	07.08 Kokkola			3 pk
22,7	Antti Boren-47		HR	11.08 Kälviä			2 pk	
22,7	Jorma Alainen-41	KV	08.09 Lohtaja			1 pk 	
22,7	Erkki Vistiaho-40	KV	08.09 Lohtaja			2 pk	
22,8	Kari Harju-45		KP-V	11.08 Kälviä		PB	3 pk 	
22,9	Matti Kalliokoski-45	HT	01.09 Kälviä		PB	1 pk	
23,0	Kauko Alajoki-47	KV	09.07 Kannus			1 pk 	
23,2	Esko Joensuu-51		HU	09.07 Kannus			3 pk	
	---10---
23,2	Vesa Vähäsarja-49	NU	21.07 Alavieska			4 pim			
23,2	Heikki Pesonen-43	NU	28.08 Nivala			1 pk	
23,5	Juha Joensuu-46		HU	09.07 Kannus			5 pk	
23,5	Vesa Heinonen-48	PyPo	21.07 Alavieska			4h1 pim	
23,5	Mauri Myllymäki-46	KaJu	04.08 Kalajoki			1 pk	
24,0	Eino Kiiveri-50		NU	27.07 Nivala			2-18 pim   	
24,2	Pekka Myllykangas-45	KP-V	06.09 Kaustinen			2 pk	
24,2	Jaakko Kärjä-51		KaJu	27.07 Nivala			3-18 pim   	
24,2	Vesa Palosaari-51	HT	04.08 Toholampi			1-18 pk				
24,2	Veijo Nousiainen-50	TU	04.08 Toholampi		
	---20---

vahvistamaton
22,6	Juhani Poranen		PK	07.08 Perho			1 pk


	200m-67
21,7	Timo-J Virkkala-43	KP-V	12.08 Pori			4 SM	
22,9	Jorma Alainen-41	KV	23.08 Ykspihlaja		2 pk	
23,1	Matti Kalliokoski-45	HT	25.08 Kokkola			1 pk	
23,1	Erkki Vistiaho-40	KV	14.06 Kokkola			2 ka	
23,2	Kauko Alajoki-47	KV	25.08 Kokkola			2 pk	
23,4	Alpo Boren-45		HimR	01.06 Kannus			1 pk
23,4	Vesa Mäki-46		HK	22.07 Pyhäjärvi			2h2 pim	
23,4	Markku Juhola-47	KT	09.08 Kokkola			2-20 pk	  
23,5	Jorma Kiiveri-48	KaJu	30.07 Himanka			1-20 ka		
23,5	Esko Joensuu-51		HU	30.07 Himanka			1-16 ka	
	--10--		
23,6	Mauno Niemelä-36	NU	30.08 Kokkola			4 alue-f	
23,7	Vesa Heinonen-48	PyPo	22.07 Pyhäjärvi			5 pim   	
23,7	Heikki Juvonen-48	KU	01.06 Kannus			2 pk	
23,8	Mikko Finnilä-47	KP-V	04.06 Kaustinen			1 alues	
23,9	Jorma Pulkkinen-49	VetU	04.06 Kaustinen			2 alues
23,9	Pekka Myllykangas-45	KP-V	04.06 Kaustinen			2 alues
23,9	Seppo Orilähde-45	PyPo	04.06 Pyhäjärvi			3 alues
23,9	Antti Boren-47		HimRo	30.07 Himanka			2-20 ka
23,9	Raimo Koivuniemi	PK	09.08 Kokkola		PB	3 pk
23,9	Erkki Mäntylä-46	KV	03.09 Ykspihlaja		3 ka	
	--20--

w
23,5	Vesa Vähäsarja-49	NU	17.06 Kokkola			1-18 pim 


	200m-66
21,6	Timo-J Virkkala-43	KP-V	12.06 Vaasa			1 kv	
22,7	Vesa Mäki-46		HK	12.06 Pietarsaari		1-20	
22,9	Erkki Vistiaho-40	KV	23.09 Kokkola			1 pk	
23,0	Jorma Alainen-41	KV	23.07 Ylivieska			2 pim	
23,2	Antti Boren-47		HR	28.08 Kokkola			3-20 po
23,4	Erkki Niemelä-43	KU	23.07 Ylivieska			5 pim	
23,5	Vesa Vähäsarja-49	NU	28.08 Alavieska			5 kv	
23,6	Matti Kalliokoski-45	HT	26.05 Halsua			1 pk	
23,7	Vesa Heinonen-48	PyPo	19.06 Pyhäjärvi			2-20 kv	
23,7	Seppo Orilähde-45	PyPo		
	---10---
23,9	Mikko Finnilä-47	KP-V	12.06 Pietarsaari		5-20 kv		
24,1	Ahti Mäenpää		AV	22.08 Oulu			5h2-20 ka	
24,2	Markku Juhola-47	KT	04.08 Kannus			1-20 pk	
24,3	Päiviö Mikkola-47	AV	19.06 Pyhäjärvi			3-20 kv	
24,3	Jorma Kiiveri-48	KaJu	03.07 Pyhäjärvi			4-20 pim   	
24,3	Heikki Oja-41		KTU	14.07 Himanka			2 pk
24,3	Mauri Pussinen-39	KV	03.08 Kokkola			3 pk
24,3	Esko Joensuu-51		HU	18.09 Himanka			3 pk	
24,3	Kauko Alajoki-47	KaJu	23.09 Kokkola			3 pk	
24,5	Paavo Lahti-40		KTU	14.07 Himanka			3 pk
	---20---
24,5	Heikki Juvonen-48	KU	22.09 Kannus			2-20 pk	


	200m-65
21,7	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	18.08 Lahti			2 kv	
22,3	Erkki Niemelä-43	KU	10.08 Kannus		PB	2 pk	
22,8	Leevi Haapala-42	KU	10.08 Kannus		PB	3 pk	
22,9	Erkki Vistiaho-40	KV	01.08 Ylivieska			2 ka	
23,0	Jorma Alainen-41	KV	25.08 Kokkola			1 pk	
23,2	Paavo Leskinen-42	Athlos	24.07 Ykspihlaja		5 TUL
23,3	Vesa Mäki-46		HK	01.08 Ylivieska			4 ka	
23,5	Markku Nikkilä-48	KV	10.08 Kälviä			2 pk	
23,6	Veli Ranta-Ojala-42	KU	03.06 Kannus			2 pk	
23,6	Matti Kalliokoski-45	HT	14.07 Halsua			1 pk	
	---10---			
23,6	Antero Pajunen-41	KP-V	10.08 Kannus			4 pk	
23,8	Mauri Myllymäki-46	KaJu	29.09 Kalajoki			1-16+ koulu
23,9	Jukka Puutio-36		YR	04.07 Vaasa			1 pim TUL
23,9	Mauno Ojalehto-40	KV	17.07 Haapajärvi		5 pim
23,9	Mauri Pussinen-39	KV	16.09 Kokkola			2 luok-k
24,0	Ahti Mäenpää		AV	28.07 Alavieska			1 pk	
24,0	Tapio Vähäkangas-41	YK	18.09 Ylivieska			1 kunta
24,0	Mikko Finnilä-47	KP-V		
24,1	Seppo Orilähde-45	PyPo	13.06 Pyhäjärvi			2-20 ka	
24,1	Päiviö Mikkola-47	AV	01.07 Alavieska			2-20 pim	
	---10---
24,1	Kari Harju-45		KP-V	10.08 Kannus			6 pk
24,2	Eino Kangas-39		Athlos	04.07 Vaasa			2 pim TUL	
24,2	Pekka Myllykangas-45	KP-V	14.07 Halsua			2 pk	
24,2	Erkki Koskela-47	TU	21.07 Kaustinen			2 pk


	200m-64
21,5	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	25.07 Vaasa		PB	1 ak	
22,6	Jorma Alainen-41	KV	18.07 Kannus		PB	1 pim	
22,9	Seppo Orilähde-45	PyPo	13.06 Pyhäjärvi			2-20 ka	
22,9	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	07.06 Kokkola			1 alues	
22,9	Paavo Leskinen-42	Athlos	25.07 Turku			4 TUL
23,0	Antero Pajunen-41	KP-V	18.07 Kannus		PB	2 pim	
23,2	Mauri Pussinen-39	KV	18.07 Kannus		
23,3	Erkki Vistiaho-40	KV		
23,4	Veli Ranta-Ojala-42	KU	31.05 Eskola			1 pk	
23,4	Leevi Haapala-42	KU	28.06 Himanka			1 pk	
	---10---
23,4	Kalevi Jyrkkä-42	KV	05.07 Kokkola			5 ka			
23,7	Markku Nikkilä-48	KV		
23,8	Olavi Niemelä-34	NU	07.06 Pyhäjärvi			2 alues	
23,8	Kari Harju-45		KP-V	18.08 Kokkola			6 ka	
23,8	Kalevi Riippa-39	KV		
23,9	Leevi Hietala-40	AV	28.06 Himanka			3 pk	
23,9	Tarmo Känsälä-46	KP-V	20.09 Kälviä			2 pk	
23,9	Jukka Nikula-44		KT	02.08 Kälviä			1-20 ka
24,0	Seppo Puroaho		Athlos	07.06 Jurva			1-20 pim TUL		
24,0	Mikko Finnilä-47	KP-V	20.09 Kälviä			3 pk
	---20---
24,2	Pentti Niemelä-41	NU	07.06 Pyhäjärvi			3 alues	



	200m-63
21,8	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	17.08 Turku			2 SM	
22,7	Seppo Orilähde-45	PyPo	20.07 Kokkola			2 pim	
23,1	Voitto Pölkki-43	PK	10.07 Perho			1 pk	
23,3	Erkki Vistiaho-40	KV	25.08 Kokkola			1 kv	
23,4	Mauri Pussinen-39	KV	09.06 Vihanti			1 ka	
23,4	Tor Prest-40		KV	14.07 Kokkola			1 so	
23,5	Mauno Niemelä-36	NU	26.06 Kokkola			3 pk	
23,5	Antero Pajunen-41	KP-V	25.08 Kokkola			3 kv	
23,6	Kauko Malkamäki	KV		
23,6	Kalevi Riippa-39	KV	25.08 Kokkola			4 kv	
	---10---			
23,7	Olavi Niemelä-34	NU	12.09 Nivala			1 pk	
23,7	Heikki Kauppinen-33	KV	26.06 Kokkola			4 pk	
23,7	Tauno Ojalehto-38	NU	28.07 Haapajärvi		3 kv	
23,8	Pentti Niemelä-41	NU	20.07 Kokkola			5 pim	
23,8	Veli Ranta-Ojala-42	KU	08.09 Pattijoki			2 ka
23,8	Terho Tattari-44	KV	26.09 Kokkola			1 koulu	
23,8	Jukka Nikula-44		KT	26.09 Kokkola			2 koulu	
23,9	Seppo Puroaho		Athlos	14.07 Kokkola			1 pim TUL	
24,0	Paavo Hietaniemi	PK	10.07 Perho			2 pk
24,0	Matti Rantala-46	Athlos	14.07 Kokkola			2 pim TUL
	---20---
24,0	Mauno Ojalehto-40	NU	18.07 Nivala			1 pk
24,1	Timo Kultalahti-45	KTU	14.07 Kokkola			3 pim TUL
24,1	Leo Kärjä-41		KaJu	15.08 Alavieska			3 pk
24,2	Kari Harju-45		KP-V	12.09 Kaustinen			2 pk


	200m-62
22,3	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	24.06 Saarijärvi		2 ka	
22,8	Paavo Leskinen-42	Athlos	15.07 Jurva			1 pim TUL
22,8	Olavi Niemelä-34	NU	08.07 Pattijoki			3 ka		
22,9	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	17.06 Iisalmi		
22,9	Markku Kahma-32		AV	14.07 Nivala			1 pim	
23,0	Juhani Kolppanen-43	KV	26.08 Kokkola			2-20 ka	
23,2	Mauno Niemelä-36	NU	14.07 Nivala			2 pim	
23,3	Eino Hosio-38		NU	14.07 Nivala			4 pim	
23,4	Seppo Orilähde-45	PyPo	14.07 Nivala			5 pim	
23,4	Voitto Pölkki-43	PK	10.06 Perho			2 alues
	---10---	
23,5	Heikki Kauppinen-33	KV	14.07 Nivala			6 pim	
23,7	Pentti Niemelä-41	NU	15.08 Nivala			2 pk	
23,8	Mauno Ojalehto-40	NU	10.06 Haapajärvi		1 alues
23,8	Eero Paananen-33	HR	15.07 Jurva			2 pim TUL	
23,8	Erkki Vistiaho-40	KaKu	12.08 Kälviä			2 ka	
23,8	Antero Lipponen-38	HK	15.08 Nivala			3 pk
23,9	Kalevi Jyrkkä-42	KV	07.07 Kalajoki			3-20 pim	
23,9	Jukka Nikula-44		KT	07.08 Kälviä			3 pk 	


	200m-61
22,5	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	22.07 Alavieska			1 pim	
22,8	Timo-J Virkkala-43	KP-V	22.07 Alavieska			2 pim	
22,9	Olavi Niemelä-34	NU	06.09 Nivala			1 pk	
23,0	Markku Kahma-32		AV	22.07 Alavieska			3 pim	
23,1	Mauno Niemelä-36	NU	06.09 Nivala			2 pk	
23,2	Antero Savola-37	NU	22.07 Alavieska			4 pim	
23,3	Mauri Pussinen-39	KV	22.07 Alavieska			5 pim	
23,4	Heikki Kauppinen-33	KaKu	22.07 Alavieska			6 pim  	
23,5	Tauno Ojalehto-38	NU	06.09 Nivala			3 pk	
23,6	Pentti Niemelä-41	NU	20.08 Vihanti			2-20 ka	
	---10---			
23,8	Kalevi Jyrkkä-42	KV	29.09 Kokkola			1-17+ koulu	
23,9	Raimo Norppa-34		KV	05.07 Kokkola			2 pk	
23,9	Mikko Haapala-37	KU	10.09 Haapajärvi		3 ka	
24,0	Erkki Vistiaho-40	KaKu	03.08 Kokkola			1 pk	
24,0	Juhani Kolppanen-43	LV	11.06 Kokkola			3-20 kv	
24,0	Seppo Orilähde-45	PyPo	13.09 Pyhäjärvi			1 pk	
24,0	Erkki Niemelä-43	KU	
24,0	Pekka Siikaniva		PyPo	05.07 Kaustinen			3 alue-f	
24,1	Reijo Känsäkoski-39	KP-V	11.06 Kaustinen			2 alues
	

	200m-60
22,4	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	08.06 Kokkola			1 pk	
22,8	Antero Savola-37	NU	16.07 Veteli			2 pim	
22,8	Markku Kahma-32		AV	16.07 Veteli			3 pim	
22,8	Raimo Norppa-34		KV	27.07 Kaarlela			2 pk	
23,3	Olavi Niemelä-34	NU		
23,3	Mauno Niemelä-36	NU	20.07 Haapajärvi		1 pk	
23,6	Vesa Niskanen-36	HK	20.07 Haapajärvi		2 pk	
23,6	Antero Lipponen-38	HK	20.07 Haapajärvi		3 pk	
23,7	Mauri Pussinen-39	KV	08.06 Kokkola			3 pk	
23,7	Pentti Niemelä-41	NU	17.07 Alavieska			1-20 pim	
	---10---			
23,7	Paavo Leskinen-42	Athlos	11.09 Pietarsaari		1-20 ka	
23,8	Heikki Kauppinen-33	KV	08.06 Kokkola			4 pk	
23,8	Kalevi Jyrkkä-42	KV	08.06 Kokkola			5 pk	
23,9	Veli Honkela-40		KaJu	24.06 Kalajoki			2-20 kv
23,9	Matti Joensuu-31	KaJu	12.07 Ylivieska			3 pk
24,0	Samuli Roimela-34	KV	08.06 Kokkola			6 pk
24,0	Voitto Salminen-34	KaKu	03.07 Perho			1 pk
24,1	Veikko Kaitola-36	TU	16.07 Veteli			5 pim
24,1	Veikko Lepistö-31	RP	11.08 Halsua			1 pk
24,2	Erkki Vistiaho-40	KaKu	17.07 Alavieska			4-20 pim		
24,2	Pekka Siikaniva		PyPo	24.08 Haapajärvi		4 pk
	---20---


1959
22,6	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	05.07 Ylivieska			1 kv		
22,8	Antero Savola-37	NU	18.07 Kalajoki		PB	1 pim		
22,8	Olavi Niemelä-34	NU	09.08 Koski		PB	1 ka		
22,9	Markku Kahma-32		AV	18.07 Kalajoki			2 pim		
23,3	Eino Hosio-38		NU	14.06 Pyhäjärvi			2 alues		
23,3	Vesa Niskanen-36	HK	14.06 Pyhäjärvi			3 alues	
23,3	Paavo Leskinen-42	Athlos	18.09 Pietarsaari		1-20 pk	
23,4	Mauno Niemelä-36	NU	20.09 Haapajärvi		1 pk		
23,5	Veikko Kaitola-36	TU			
23,7	Antero Lipponen-38	HK	20.09 Haapajärvi		3 pk		
	---10---
23,7	Heikki Kauppinen-33	HT							
23,8	Matti Joensuu-31	KaJu	18.07 Kalajoki			4 pim		
23,8	Raimo Norppa-34		KV	22.09 Kokkola			2 pk		
23,9	Erik Sundell-37		KaKu	28.06 Pietarsaari		4 ka
24,1	Erkki Leppiniemi	LK						
24,1	Mauri Pussinen-39	KV	23.09 Kokkola			2 pk		
24,2	Reijo Känsäkoski-39	KP-V	21.06 Toholampi			3 ka
24,2	Kauko Malkamäki		KoJy	28.06 Kokkola			2 pk
24,3	Veli Honkela-40		KaJu	19.07 Nivala			1-20 pim
24,4	Esko Koivisto-31	KaKu	28.06 Kokkola			3 pk
	---20---
24,4	Antti Kahma-39		AV	12.07 Alavieska			1-20 pk
		


1958
22,1	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	27.08 Vaasa			1 ka	
23,0	Vesa Niskanen-36	HK	29.08 Haapajärvi		1 pk	
23,2	Heikki Kauppinen-33	HT	30.08 Halsua		PB	1 pk	
23,2	Antero Savola-37	NU	24.08 Haapavesi			1 ka	
23,3	Veikko Kaitola-36	TU	07.09 Toholampi			1 pk	
23,3	Mauri Airaksinen-36	HK	29.08 Haapajärvi		2 pk	
23,4	Olavi Niemelä-34	NU	07.09 Toholampi			2 pk	
23,5	Veikko Lepistö-31	RP	30.08 Halsua			2 pk	
23,5	Markku Kahma-32		AV	31.08 Alavieska			1 ka	
23,5	Mauno Niemelä-36	NU	29.08 Haapajärvi		3 pk	
	---10---				
23,6	Urho Savimäki-35	HK	29.08 Haapajärvi		4 pk				
23,7	Eino Hosio-38		NU	12.07 Veteli			1-20 pim	
23,7	Mauri Pussinen-39	KV	12.07 Veteli			2-20 pim	
23,7	Matti Joensuu-31	KaJu	27.08 Kokkola			1 pk
23,7	Reijo Känsäkoski-39	KP-V	30.08 Halsua		PB	3 pk	
24,0	Erik Sundell-37		KaKu	08.06 Kokkola			3 ka
24,0	Martti Korkea-aho-30	KV	18.06 Kokkola			3 pk
24,0	Vesa Niskanen-36	HK	19.07 Ylivieska			3h1 pim
24,0	Taisto Soininen-37	KV	27.08 Kokkola			2 pk
24,0	E Mäkelä		YK	10.09 Ylivieska			1 pk

	---20---

1957
22,8	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	04.09 Kokkola			1 pk	
22,9	Matti Haapala-34	NU	20.07 Kälviä			1 pim	
23,0	Esa Uusitalo-33		KU	20.07 Kälviä			2pim	
23,2	Olavi Niemelä-34	NU	07.08 Oulu			1 kv	
23,6	Martti Korkea-aho-30	KV	19.06 Kokkola			2 alues	
23,6	Markku Kahma-32		AV	16.06 Ylivieska			2 alues	
23,6	Kaarlo Autio-32		AV	20.07 Kälviä			4 pim	
23,7	Antero Savola-37	NU	07.08 Oulu			3 kv	
23,8	Matti Joensuu-31	KaJu	20.07 Kälviä			3h2 pim	
23,9	Aki Oura-33		KV	16.06 Kokkola			3 alues	
	---10---
23,9	Veikko Kaitola-36	TU	14.07 Kaustinen			1 pk	
23,9	Mauno Villman-29	HT	14.07 Kaustinen			2 pk	
23,9	Mauri Airaksinen-36	HK					
24,0	Eino Hosio-38		NU	25.08 Alavieska			2 ka	
24,1	Mauri Pussinen-39	KV	19.06 Kokkola			4 alues	
24,1	Veikko Lepistö-31	RP	16.07 Nivala			2 pk	
24,2	Kalevi Ouninkorpi-32	YK	16.06 Ylivieska			4 alues	
24,2	Martti Henttu		KaJu	20.07 Kälviä			4h1 pim	
24,3	Heikki Kauppinen-33	HT	14.07 Kaustinen			4 pk	
24,3	Mikko Kivestö		KU	20.07 Kälviä			6h2 pim	
	---20---


1956
22,4	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	23.06 Saarijärvi		1 ka		
22,9	Mauri Airaksinen-36	HK	21.07 Kannus			1 pim	
22,9	Esa Uusitalo-33		KU	21.07 Kannus			2 pim	
23,0	Martti Korkea-aho-30	KV	21.07 Kannus			3 pim	
23,2	Olavi Niemelä-34	NU	23.09 Kajaani		
23,5	Vesa Niskanen-36	HK	26.07 Haapajärvi		1 pk	
23,6	Matti Joensuu-31	KaJU	21.07 Kannus			4 pim	
23,7	Matti Suonperä		KU	21.07 Kannus			5 pim	
23,9	Markku Kahma-32		AV	16.09 Alavieska			2 ka	
24,0	Paavo Roimela-36	KT	12.08 Lohtaja			3 ka	
	---10---			
24,0	Pekka Siikaniva		PyPo	26.07 Haapajärvi		3 pk	
24,1	Eino Hosio-38		NU		
24,2	Antero Savola-37	NU	19.08 Nivala			1-20	
24,3	Matti Kuusiniemi	KV	                  	
24,3	Veikko Lepistö-31	RP	01.07 Haapajärvi		1 ka	
24,3	Taisto Soininen-37	KV	08.07 Himanka			1-20 pk	
24,4	Kaarlo Autio-32		AV	16.09 Alavieska			3 ka	
24,4	Martti Henttu		KaJu	12.08 Lohtaja			4 ka	
24,4	Mauno Niemelä-36	NU	19.08 Nivala			2-20	
24,4	Urho Savimäki-35	HK	26.07 Haapajärvi		4 pk	
	---20---


1955
22,0	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	17.07 Kälviä		PB	1 pk	
22,7	Kalevi Ouninkorpi-32	YK	23.07 Nivala		PB	2 pim	
22,8	Mauri Airaksinen-36	HK	07.08 Haapavesi		PB	1 ka			
23,6	Olavi Niemelä-34	NU	07.08 Haapavesi			3 ka	
23,6	Martti Korkea-aho-30	KV	12.06 Kokkola			1 alues	
23,9	Aki Oura-33		KV	12.06 Kokkola			2 alues	
24,0	Seppo Keskinen-35	KV	12.06 Kokkola			3 alues	
24,0	Mauno Niemelä-36	NU	28.08 Nivala			1-20 pk	
24,1	Raimo Pussinen-30	KV	17.07 Kälviä			2 pk	
24,2	Arvi Saari-36		KaJu	21.08 Kalajoki			1-20 pk	
	---10---			
24,3	Erkki Virtanen		YR	16.07 Ykspihlaja		3 pim TUL	
24,3	Paavo Roimela-36	KT	21.08 Kannus			1 ka	
24,4	Taavi Palola-36		NU	30.06 Nivala			2-20 pk	
24,4	Eero Alasuvanto-32	KaJu	17.07 Kälviä			3 pk	
24,5	Untamo Hissa-32		NU	12.06 Nivala			2 alues	
24,5	Jaakko Sillanpää-32	KV	23.07 Nivala			3 pim	
24,5	Mikko Kivestö-36	KU	21.08 Kannus			2 ka	
24,6	Erkki Leppiniemi	LK	28.08 Reisjärvi			1 pk	
24,6	Matti Haapala-34	NU	25.09 Nivala			1 pk	
24,6	Aimo Niemelä-38		KV	17.07 Kälviä			4 pk	
	---20---


1954
22,1	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	13.02 Montgomery, PAK		1	
22.9	Kalevi Ouninkorpi-32	YK	15.08 Oulainen			3 ka	
23,4	Mauri Airaksinen-36	HK	17.07 Kokkola			2 pim	
23,4	Esa Uusitalo-33		KU	04.07 Ylivieska			1 ka	
23,7	Aki Oura-33		KV	17.07 Kokkola			3 pim	
23,7	Antti Suvanto-25	KV	11.07 Lohtaja			1 ka	
23,9	Martti Korkea-aho-30	KV	17.07 Kokkola			3h2 pim	
24,0	Mauno Villman-29	HT	17.07 Kokkola			2h3 pim	
24,0	Matti Paavola-33	KP-V	06.06 Kokkola			2h2 ka	
24,1	Raimo Pussinen-30	KV	23.06 Kalajoki			2 ka	
	---10---			
24,1	Matti Joensuu-31	KaJu	04.07 Ylivieska			3 ka
24,1	Holger Hilden		KoJy	08.08 Kauhava			2 ka
24,1	Martti Niemelä-35		YK	15.08 Oulainen			5 ka
24,3	Untamo Hissa-32		NU	04.07 Ylivieska			5 ka
24,3	P Kangas		NU	17.07 Kokkola			6 pim
24,4	Eero Tiilikka-25	YR	19.08 Kokkola			4 kunta
24,5	Taavi Palola-36		NU	08.08 Nivala			3 ka
24,6	Juha Lappi-34		KV	08.08 Kälviä			1-20 ka
24,6	Olavi Niemelä-34	NU	04.07 Haapajärvi		2-20 ka
24,7	Matti Haapala-34	NU	11.07 Halsua			2-20 pim
	---20---


1953
22,1	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	02.07 Helsinki			2 kv	
23,5	Mauno Willman-29	HT	02.08 Lohtaja			1 ka	
23,6	Aki Oura-33		KV	02.08 Lohtaja			2 ka	
23,8	Raimo Pussinen-30	KV	07.06 Munsala			2 ka		
23,8	Matti Paavola-33	KP-V	19.07 Kalajoki		PB	1-20 pim
23,9	Holger Hilden-32	KoJy	23.09 Kurikka			2 pim TUL	
24,1	Heikki Råman-27		HT	19.07 Kannus			1 ka	
24,1	Martti Korkea-aho-30	KV	12.07 Himanka			1 ka	
24,1	Matti Haapala-34	NU	14.06 Ylivieska			1h alues				
24,1	Toivo Junnikkala	KaJu		
	---10---
24,3	E Salminen		PInto	19.07 Kurikka			3 pim TUL
24,4	Reino Koppinen-32	KV	12.07 Ylivieska		PB	3 ka				
24,5	Matti Suonperä		EE	19.07 Kalajoki			2-20 pim	
24,5	Esa Uusitalo-33		KU	19.07 Kannus			3 ka	
24,5	Eero Horttanainen-33	YK	14.06 Ylivieska			2 alues
24,6	Terho Laukka-25		YK	12.07 Ylivieska			5 ka
24,6	Reijo Talasmo-31	YK	20.09 Haapajärvi		1 pk	


1952
22,9	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	07.09 Oulu			1h2 ka	
23,8	Mauno Willman-29	HT	29.06 Veteli			1 ka	
24,0	Heikki Råman-27		HT		
24,1	Eero Horttanainen-33	YK	11.09 Ylivieska			1-19 pk	
24,2	Reijo Talasmo-31	YK	29.06 Haapajärvi		1 ka	
24,2	Jaakko Sillanpää-32	KV	03.08 Lohtaja			2 ka	
24,3	Veikko Hietalahti-25	HT	31.08 Halsua			2 pk	
24,3	Matti Haapala-34	NU	11.09 Ylivieska			2-19 pk	
24,4	Veikko Saarijärvi-23	KV	29.06 Lohtaja			2 pk	
24,4	Matti Suonperä		EE	29.06 Haapajärvi		2 ka	
	---10---			
24,6	Veikko Halmetoja-28	NU	
24,7	Reino Koppinen-32	KV	03.08 Lohtaja			3 ka
24,7	Matti Paavola-33	KP-V	09.09 Kokkola			2-19 ka	
24,8	Mauno Kerttula-30	TU	29.06 Veteli			2 ka
24,8	Mikko Petäjä-33		KU	11.09 Ylivieska	
24,8	Untamo Hissa-32		NU	24.08 Nivala			2 pk
24,9	Lauri Sipilä-27		KV	09.08 Haapajärvi		5 pim
24,9	Veikko Kumpula		NU	24.08 Nivala			3 pk
24,9	Voitto Liedes-33	HT	03.09 Kokkola			1h1-19 pk		
24,9	Pauli Koivumäki-33	VetU		
	---20---

1951
22,7	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	01.09 Haapajärvi		1 po	
23,3	Veikko Saarijärvi-23	KV	05.08 Lohtaja			2 ka	
23,5	Mauno Willman-29	HT	26.08 Lohtaja			2 ka	
23,8	Raimo Pussinen-30	KV	26.08 Lohtaja			3 ka	
24,0	Toivo Tuliniemi-29	HiRo	02.09 Pietarsaari		2 ka
24,1	Matti Joensuu-31	KaJu	05.08 Lohtaja			4 ka	
24,3	Heikki Råman-27		HT	28.07 Veteli			3 pim	
24,3	Mikko Torppa-27		VetU	12.08 Veteli			2 ka	
24,3	Jaakko Sillanpää-32	KV		
24,5	Lauri Sipilä-27		KV	28.07 Veteli			4 pim	
	---10---
24,5	Toivo Junnikkala	KaJu	02.09 Kalajoki			3			
24,5	Matti Suonperä		EE		
24,6	Kalevi Kalkas-32	HK	19.08 Haapajärvi		1 pk	


1950
22,7	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	24.09 Loimaa			1	
23,2	Veikko Saarijärvi-23	KV	11.06 Lohtaja			1 alues	
23,7	Mikko Torppa-27		VetU	06.08 Pulkkinen		PB	1 ka	
23,9	Raimo Pussinen-30	KV	20.08 Heinola			1-20 PTL		
24,0	Tapio Herranen-28	KV	06.08 Pulkkinen			2 ka	
24,0	Valio Sillanpää-27	VetU	16.07 Kälviä		PB	P pim	
24,1	Väinö Ryynänen-20	HK	16.07 Kälviä			P pim	
24,1	Toivo Junnikkala	KaJu	22.07 Kannus			3 pim	
24,1	Matti Joensuu-31	KaJu	16.07 Kokkola			1-19 kv	
24,1	Mauno Willman-29	HT	06.08 Pulkkinen			3 ka	
	---10---			
24,1	Jorma Viirret		NU	25.06 Nivala			3 ka
24,2	Väinö Lintilä-30	TR	11.06 Himanka			1 alues
24,2	Heikki Råman-27		HT	11.06 Halsua			1 alues	
24,3	Veikko Hietalahti-25	HT	11.06 Halsua			3 alues
24,3	Tauno Linna-29		PK	03.09 Kalajoki			2 ka
24,3	Lauri Sipilä-27		KV	
24,4	Mauno Kerttula-30	TR	11.06 Himanka			2 alues
24,5	Antti Annala-26		TR	11.06 Himanka			3 alues
24,5	Kauno Hirsimäki		NU	10.09 Nivala			2 ka
24,5	Taito Tastula-32	KV	16.07 Kokkola			2-19 kv	
	---20---		

1949
23,2	Veikko Saarijärvi-23	KV	04.09 Oulu			4 ka	
23,8	Seppo Jokivartio-20	KaJu	12.06 Nivala			1 alues	
23,9	Raimo Pussinen-30	KV	21.08 Veteli			1 pk	
24,1	Voitto Kauppinen-27	KU	03.07 Kannus			P	
24,3	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	25.09 Kälviä			1 pk	
24,4	Antti Suvanto-25	KV	11.09 Kaustinen			1 pk	
24,5	Jorma Viirret		NU	12.06 Nivala			2 alues	
24,5	Olavi Savolainen	KoJy	24.07 Lapua			1 pim TUL
24,5	Tapani Virkkala-26	KP-V	21.08 Veteli			2 pk	
24,6	Toivo Junnikkala	KaJu	23.07 Kalajoki			3 pim	
	---10---
24,6	Matti Mattila		KV	06.08 Lohtaja			5 pk		
24,6	Tapio Nuottimäki-26	YK	13.08 Kannus			2 kv	
24,7	Kauno Hirsimäki		NU	23.07 Kalajoki			4 pim	
24,7	Ahti Känsälä-26		KP-V	23.07 Kalajoki			5 pim	
24,8	Esko Hirsikangas	UK	12.06 Lestijärvi		1 alues	
24,8	Sointu Ojalehto		NU	02.10 Haapajärvi		1-19 pk	
24,8	Olavi Pellikka-27		HK		
24,9	Mikko Torppa-27		VetU	21.08 Veteli			3 pk	
24,9	Paavo Nuottimäki-25	VetU	21.08 Veteli			3 pk	
24,9	Pentti Niemi-23		KT	28.08 Kälviä			1 pk		
	---20---

1948
23,2	Antti Suvanto-25	VetU	15.08 Halsua		PB	1 pk	
23,4	Raimo Pussinen-30	KV	08.08 Kälviä			1 pim	
23,6	Veikko Saarijärvi-23	KV	08.08 Kälviä			2 pim	
23,6	Seppo Jokivartio-20	KaJu	11.07 Kalajoki			1 ka	
23,6	Heikki Ruokoja-25	KT	08.08 Kälviä			3 pim	
23,7	Toivo Junnikkala	KJ	15.08 Lohtaja			1 ka	
24,0	Matti Leppänen		HU	08.08 Kälviä			6 pim	
24,1	Urho Sysimetsä-27	LV	12.09 Lohtaja			1 pk	
24,2	Felix Hautamäki		YK		
24,2	Eljas Raitala-22	KT	15.08 Lohtaja			3 ka	
	---10---			
24,2	Helge Hämeenkorpi-24	KaJu		
24,3	Paavo Nuottimäki-25	VetU	19.09 Räyrinki			1 pk	
24,3	Antti Hautamäki-18	YK		
24,3	Pekka Saari		KaJu		
24,5	Ahti Känsälä-26		KP-V	27.06 Kaustinen		PB	2 alues	
24,6	Mauno Willman-29	HT	15.08 Halsua			2 pk	
24,8	Heikki Torppa-24	VetU	15.08 Halsua			3 pk	
24,8	O Pentinmikko		HimRo	05.09 Pietarsaari		2 ka
24,8	Veikko Hietalahti-25	HT		
24,9	Tapio Nuottimäki-26	YK	18.07 Nivala			3 ka	
	---20---
24,9	Taito Virkkala-24	KP-V	08.08 Kälviä			3h1 pim	
	

1947
23,8	Eljas Raitala-22	KT	06.07 Kälviä			2 ka	
23,8	Antti Sammallahti-18	KV	06.07 Kälviä		PB	3 ka	
23,8	Antti Suvanto-25	VetU	17.08 Halsua		PB	1 pk	
23,9	Veikko Saarijärvi-23	KV	06.07 Kälviä			4 ka     	
23,9	Pentti Niemi-23		KT	06.07 Kälviä			5 ka	
23,9	Seppo Jokivartio-20	KaJu	11.09 Kokkola			1 pk	
24,0	Paavo Nuottimäki-25	TR	06.07 Kälviä			6 ka	
24,2	Helge Hämeenkorpi-24	KaJu	26.07 Lohtaja			4 pim	
24,2	Felix Hautamäki		YK	14.09 Nivala			1 pk	
24,3	Samuli Lahnalampi-26	TR	26.07 Lohtaja			5 pim	
	---10---			
24,4	Mauno Hotakainen	HT	17.08 Halsua		PB	2 pk	
24,4	Veikko Vierimaa-27	KV	11.09 Kokkola			4 pk	
24,6	Matti Polso-23		VetY	26.07 Lohtaja			6 pim	
24,6	Armas Järvelä-18	KV	07.09 Veteli		PB	2 pk
24,6	Pentti Kangas-25	NU	14.09 Nivala		PB	2 pk	
24,7	Erkki Lind		VetU	24.08 Kaustinen			2 so	


1946
23,3	Eljas Raitala-22	KT	23.06 Lohtaja		PB	1 ka	
24,0	Jukka Uunila-23		HU	13.08 Lohtaja		PB	1 so	
24,1	Seppo Jokivartio-20	HU	25.08 Kannus			1 ka	
24,1	Veikko Saarijärvi-23	KV	08.08 Kokkola			4 ka	
24,2	Helge Hämeenkorpi-24	KaJu	13.08 Lohtaja			2 so	
24,2	Eino Jokinen-17		KV	25.08 Kannus			2 ka	
24,3	L Joensuu		KV		
24,3	Matti Polso-23		VetY	04.08 Kälviä		PB	4 ka	
24,4	Pentti Niemi-23		KT		
24,7	Lauri Torppa-22		VetY	23.06 Veteli		PB	1 pk	
	---10---			
24,7	Pekka Saari		KaJu	01.09 Kalajoki			2 ka	
24,7	Aarre Jukkola		LV		
24,8	Kalevi Pernu-23		KT	23.06 Lohtaja			3 ka
24,8	Antti Suvanto-25	VetY	31.07 Veteli			2 pk
24,8	Antti Hautamäki-18	YK	01.09 Kalajoki			3 ka


1945
24,0	Veikko Arkela-12	KV	24.06 Lohtaja			1 ka	
24,0	Eljas Raitala-22	KT	09.09 Lohtaja			1 ka
24,2	Eino Jokinen-17		KV	09.09 Lohtaja			2 ka	
24,4	Veikko Saarijärvi-23	KV	05.08 Kalajoki			3 pim	
24,6	Jukka Uunila-23		KV	30.06 Kalajoki			2 ka
24,6e	Kalervo Niemelä		KaJu	05.08 Kalajoki			4 pim		
24,7	Antti Kippo-15		LV	24.06 Lohtaja			3 ka
24,8	Eino Ruuska-18		NU	09.09 Kalajoki			1 ka
24,8	Helge Hämeenkorpi-24	KaJu	09.09 Kalajoki			2 pk
24,8	Risto Melantie-24	YK	09.09 Lohtaja			3 ka
	---10---			
24,9	Matti Polso-23		VetY	09.09 Lohtaja			4 ka
25,1	Aarne Heikkilä-20	EU	24.06 Evijärvi			2 ka
25,1	Lauri Torppa-22		VetY	08.07 Veteli			1 alues
25,3	Antti Suvanto-25	VetY	26.08 Kaustinen			1 pk


1944
25,0	Veikko Arkela-12	KV	10.09 Kokkola			1 pk	
26,0	Veikko Aalto-12		KV	10.09 Kokkola			2 pk	
26,9	Eino Puutio		LV	03.09 Lohtaja			1-16	


1943
24,0	Antti Sammallahti-18	KV	18.7 Itä-Syväri			1	
25,1	Veikko Arkela-12	KV	08.08 Evijärvi			2 pim	
26,0	Martti Isomöttönen-12	SL	08.08 Evijärvi			3 pim	
26,2	J Ruotsalainen		KV	08.08 Evijärvi			4 pim	
26,7	Taito Virkkala-24	KP-V	08.08 Evijärvi			5 pim	
26,9	Veikko Aalto-12		KV	08.08 Evijärvi			6 pim	
				
		

1942
25,5	Jukka Ojamo-23		KV	14.06 Kannas			1	
26,0	M Kuoppala		EU	24.06 Evijärvi			1 pk	
26,2	Tauno Dahlbacka		EU	24.06 Evijärvi			2 pk	
26,4	Ahti Känsälä-26		KP-V	09.08 Lohtaja			1-16 pk	
26,7	Voitto Nikula-26	KP-V	09.08 Lohtaja			2-16 pk	
27,0	Eljas Ruokoja		LV	09.08 Lohtaja			3-16 pk	
27,9	Esko Toivonen-27	KP-V	09.08 Lohtaja			4-16 pk	
	
				

1941
24,6	Veikko Arkela-12	KV	15.06 Kokkola			2 ka	
25,0	Eljas Raitala-22	KT	01.06 Marinkainen		1 alues	
25,3	O Jylhä			LV	01.06 Marinkainen		2 alues	
25,6	Urho Klemola		TSU	02.06 Toholampi 		1 alues	
25,7	Aimo Huntus-22		KP-V	01.06 Kokkola			2 alues	
25,7e	V Jukkola		LV	15.06 Kokkola			2h1 ka	
25,9	Antti Jukkola		LV	01.06 Marinkainen		3 alues	
25,9	Eino Salo-15		KT	01.06 Marinlkainen		4 alues	
26,2	M Alihaapala		TSU	02.06 Toholampi			2 alues	
26,3	Matti Salonen		KaJu	01.06 Kalajoki			1 alues	
	---10---					
26,3	Aarne Heikkilä-20	EU	01.06 Evijärvi			1 alues	
26.3	V Pahkala		RK	02.06 Toholampi			3 alues	



1940
24,3	Kalevi Viitanen-15	KoJy	15.09 Lapua			2 pim TUL
24,5	Lauri Pihkala-15	KV	18.08 Kalajoki			1 pim	
24,8	Pentti Mäki-14		HNU	18.08 Kalajoki			2 pim	
24,9	Matti Salonen		KaJu	18.08 Kalajoki			3 pim	
25,3	Astley Bexar-11		KoJy	15.09 Lapua			2 pim TUL
25,4	Martti Isomöttönen-12	SL	18.08 Kalajoki			3h2 pim	
25,5	Eino Kero-15		MK	18.08 Kalajoki			4 pim	
25,6	Väinö Rahkolin-15		YK	07.07 Ylivieska			1 jv	
25,9e	Väinö Kärje-16		KaJu	22.09 Kalajoki			2 pk	
26,1	Taito Virkkala-24	KP-V	18.08 Kalajoki			3h1 pim
	---10---	
26,2	Vilho Penttilä		KP-V	18.08 Kalajoki			4h1 pim	



1939
23.0	Lauri Pihkala-15	KV	05.08 Kalajoki			1h pim	
23,3	S Lepistö		KV	30.08 Vaasa   			2 ka	
23,9	Toivo Hollanti-13	VetY	06.08 Kalajoki			2 pim	
24,0	Osmo Suvanto-19		KV	13.08 Kalajoki     		4 ka	
24,3	Martti Isomöttönen-12	SL	06.08 Kalajoki    		3 pim	
24,4	Antti Kippo-15		MK	24.06 Marinkainen		1 pk
24,4e	Unto Kantola-14		KoJy	12-13.08 Pietarsaari		2 pim TUL		
24,6	Torsti Känsälä-18	KP-V	30.07 Kälviä			4 ka	
24,7	K Jäntti		NU	06.08 Kalajoki			4 pim	
24,9	Valto Valkama-15	RV	04.06 Marinkainen		1 alues	
	--10--
25,0	Antti Sammallahti-18	KV	04.06 Kaustinen			2 alues				
25,0	Niilo Kujala-11		NU	06.08 Kalajoki			5 pim	
25,0	Lauri Okkonen-16	NU			


1938
23,5	Sikstus Lepistö		KV	23.07 Jyväskylä			3 aluem	
23,6e	Lauri Pihkala-15	KV	23.07 Jyväskylä			5 aluem	
24,2	Unto Kantola-14		KoJy	6-7.8 Kokkola			1 pk
24,3e	Matti Manner-12		KV	05.06 Kokkola			4 ka
24,3	Martti Isomöttönen-12	SL	17.07 Kälviä			3 pim	
24,3	Toivo Hollanti-13	KSU	17.07 Kälviä			4 pim	
24,3	Lauri Okkonen-16	NU	17.07 Kälviä			5 pim		
24,4	Kalervo Nissilä-13	KV	17.07 Kälviä			6 pim	
24,4e	Osmo Suvanto-19		KV	10.09 Kokkola			2 pk	
24,4	Eino Jokinen-17		KV			
	---10---
24,5	Lauri Lento-09		MK	17.07 Kälviä			7 pim
24,6	Astley Bexar-11		KoJy	6-7.8 Kokkola			2 pk	
24,6	Olavi Uitto-12		KV	
24,7	Kalevi Viitanen-15	KoJy	03.09 Kokkola			2 ka		
24,9	Antti Kippo-15		MK	12.06 Lohtaja			1 alues
25,0	Toivo Heinonen-13	KSU	12.06 Kannus			2 alues
25,0	Olavi Jylhä-17		KP-V	24.06 Kaustinen			2 ka	



1937
23,7	Unto Kantola-14		KoJy	7-8.8 Kokkola			1 pim TUL
23,8	Eino Jokinen-17		KV	01.08 Kokkola			1 pim	
23,9	Paavo Runnakko-13	KoJy	7-8.8 Kokkola			2 pim TUL
24,1	Martti Isomöttönen-12	SL	01.08 Kokkola			2 pim	
24,2	Lauri Okkonen-16	NU	01.08 Kokkola			3 pim	
24,4	Aimo Oja-15		EU			
24,5	Matti Manner-12		KV	01.08 Kokkola			4 pim	
24,6	Toivo Hollanti-13	KSU	01.08 Kokkola			5 pim	
24,7	Lauri Pihkala-15	KV	06.06 Kokkola			2 ka	
25,2	Voitto Jokivirta-12	KP-V	06.06 Kokkola			4h1 ka
	---10---	
25,3	Mauri Salo		KP-V	01.08 Kokkola			4h2 pim	
25,4	T Peltonen		HR	7-8.8 Kokkola			3 pim TUL
25,4	Urho Klemola-15		TSU	01.08 Kokkola			5h2 pim
25,6	Niilo Huuki-13		KSU	01.08 Kokkola			4h1 pim	



1936
23,6	Eino Jokinen-17		KV	26.07 Kannus			1 pim	
23,8	Pentti Oura-06		KaJu	26.07 Kannus			2 pm	
23,9	Toivo Heinonen-13	KSU	26.07 Kannus			3 pim	
24,1	Unto Kantola-14		KoJy	09.08 Vaasa			1 pim TUL
24,4	Paavo Runnakko-13	KoJy	09.08 Vaasa			2 pim TUL
24,4	Voitto Jokivirta-12	KP-V	13.09 Kokkola			4 ka	
24,5	Martti Isomöttönen-12	VetY	26.07 Kannus			4 pim	
24,7	Lauri Okkonen-16	NU	26.07 Kannus			5 pim	
24,8	Kalervo Koski		KSU	26.07 Kannus			6 pim	
24,9	Viljo Polvi-10		RK	26.07 Kannus			7 pim	
	---10---
25,1	Ilmari Huuki-12		KSU	26.07 Kannus			8 pim
25,2	Vilho Kästämä-14	HimR	13.09 Himanka			1 sem
25,4	Viljo Kästämä-08	HimR	13.09 Himanka			2 sem



1935
23,6e	Pentti Oura-06		KaJu	18.08 Kokkola			2 ka	
23,8e	Lauri Uitto-12		KV	18.08 Kokkola			3 ka	
24,1	Lauri Pihkala-15	KV	04.08 Toholampi			2 pim	
24,3	M Joki			KoJy	04.08 Nivala			2-ott ka
24,4	Unto Kantola-14		KoJy	04.08 Seinäjoki			1 ka	
24,9	Eino Jokinen-17		KV	04.08 Toholampi			4 pim	
25,0	Toivo Uusipaikka	TSU	04.08 Toholampi			5 pim	



1934
24,5	Pentti Oura-06		KaJu	08.07 Kannus			1 pim	
24,9	Lauri Pihkala-15	KV	08.07 Kannus			2 pim	
25,0	Unto Kantola-14		KoJy	09.09 Vaasa			1 ka				
25,3	Lauri Uitto-12		KV	08.07 Kannus			3 pim	



1933
23,6	Pentti Oura-06		KaJu	01.07 Nivala			1 pim	
23,7	Sulo Kreus-08		KV	15.07 Kokkola			2 po	
23,9	Veikko Komsi-09		KV	02.09 Kokkola			2 ka	
24,2e	Kalervo Nissilä-13	KV	02.09 Kokkola			3 ka	
24,6	Lauri Uitto-12		KV	01.07 Nivala			2 pim	



1932
23,9	Sulo Kreus-08		KV	28.08 Kokkola			1 pim	
24,0	Veikko Komsi-09		KV	28.08 Kokkola			2 pim	
24,4	Eino Mattila-09		KSU	28.08 Kokkola			3 pim	
24,5	Voitto Jokivirta-12	KP-V	28.08 Kokkola			4 pim	
24,7	Eemil Esko-03		KV	28.08 Kokkola			5 pim	



1931
23,1	Pentti Oura-06		KaJu	25.09 Helsinki  		1	
23,6e	Sulo Kreus-08		MK	26.07 Kokkola  			4 ka	
23,7	Veikko Komsi-09		KV	26.07 Kokkola  			5 ka	
24,6e	E Pöyhtäri		KV	26.07 Kokkola			2h1 ka	
24,7e	Sauli Kentala-06	KP-V	26.07 Kokkola  		 	2h3 ka	



1930
24,3	Sulo Kreus-08		MaKi	14.09 Kannus			1 pim	
24,4	Veikko Komsi-09		KV	14.09 Kannus			2 pim	
24,2e	Pentti Orell-06		KaJu	31.08 Vaasa			3 ka	
25,2	Matti Vuolle		KT	31.08 Lohtaja			4ott sk		
25,2e	Erki Wegelius-12	KV	14.09 Kannus			3 pim


	200m-29		
25,0	Eemil Esko-03		KV	11.08 Kannus			1 pim	
25,4	Ahti Vanhala-06		KSU	11.08 Kannus			2 pim	
25,8	Valfrid Koutonen-02	KSU	11.08 Kannus			3 pim	


	200m-28	
23,9	Eemil Esko-03		KV	30.08 Kokkola			1 malja-k	
24,4	Jouko Pohjanpalo-08	KV	30.08 Kokkola			2 malja-k					
24,5	Pentti Orell-06		KNSU	19.08 Kannus			1 skM	
24,6	Yrjö Kivelä-00		KV	30.08 Kokkola			3 malja-k	
24,7	Yrjö Warelius		KV	30.08 Kokkola			4 malja-k	
24,8	Valfrid Koutonen-02	KInto	19.08 Kannus			2 skM	
25,1e	Huvi Alestalo-95	KV	19.08 Kannus			3 skM	
25,2e	Väinö Vuolle-05		KT	19.08 Kannus			4 skM	
					

	200m-27					
25,8	Eemil Esko-03		KV	14.08 Kannus			1 pim	
26,2	Valfrid Koutonen-02	Into	14.08 Kannus			1h2 pim	
26,3e	Väinö Vuolle-05		KT	14.08 Kannus			2h1 pim	
26,5e	Jaakko Korhonen-05	KV	14.08 Kannus			2 pim 	


	200m-26					
23,6e	Pentti Orell-06		KV	13.06 Vaasa			2 ka		
23,7	Nikke Vaara		NU	25.07 Nivala 			1 ns	
23,8	Eemil Esko-03		KV	17.07 Kokkola			1 ka	
24,6e	Kaarlo Pelo-96		NU	25.07 Nivala 			2 ns	
25,6	Väinö Vuolle-05		KT	31.7-1.8 Nivala			1 pim	
25,8	Erik Lindborg		Stjärna 4-5.9 Pietarsaari		3 ka	
25,9	Josua Ruotsala-93	LUV	26.06 H1manka			3ott so	
25,9e	Jouko Pohjanpalo-08	KV	31.7-1.8 Nivala			2 pim	
26,0e	Antti Kankkonen		SL	31.7-1.8 Nivala			3 pim	
26,1	Sulo Kreus-08		KV	26.06 Himanka			3ott so	
	--10--
26,1	Anton Naatus-03		KNSU	26.06 Himanka			3ott so
26,2	Niilo Ojala-04		KNSU	26.06 H1manka			3ott so
	

	200m-25					
23,7	Pentti Orell-06		KV	06.09 Kaustinen			1 pim	
24,5e	V Kangas		KV	06.09 Kaustinen			2 pim	
24,5e	Jouko Pohjanpalo-08	KV	06.09 Kaustinen			3 pim	

ravirata
23,3	Pentti Orell-06		KV	07.06 Kokkola			3 ka


	200m-24					
24,6	Tauno Lampola-03	KV	01.06 Kokkola			1 ka	
25,8	Pentti Orell-06		KV	07.09 Kokkola			1 pim	
26,2e	Iisakki Viitala-00	KV	07.09 Kokkola			2 pim	
26,8e	O Salo			KPV	07.09 Kokkola			3 pim	
	
jäsentenvälinen				
24,3	Pentti Orell-06		KV	18.09 Kokkola			1 jv	
24,4	Yrjö Kivelä-00		KV	18.09 Kokkola			2 jv	
24,6	Joutsen			KV	18.09 Kokkola			3 jv	
24,9	E Kangas		KV	18.09 Kokkola			5 jv	


	200m-23				
24,4e	Tauno Lampola-03	KV	10.06 Vaasa			3 ka  	
25,2e	Iisakki Viitala-00	KV	1-2.9 Kokkola			2 pim	
25,5e	Voitto Vähälä-98	KV	1-2.9 Kokkola			3 pim	
					
vahvistamattomia					
23,7	Armas Petäjistö		Kalaj	15.07 Kalajoki			6-ott	
25,1	Ensti Juola		Kalaj	22.07 Kalajoki			6-ott	


	200m-22					
24,2	Tauno Lampola-03	KV	17.09 Kokkola			1 pim	
24,3	Jussi Kyrölä-93		LUV	17.09 Kokkola			2 pim	
24,5	Voitto Vähälä-98	KV	17.09 Kokkola			3 pim	


	200m-21					
24,3	Jussi Kyrölä-93		LUV	13.08 Kokkola			1 pim	
24,5e	Voitto Vähälä-98	KV	13.08 Kokkola			2 pim	
24,6e	Seppälä			SL	13.08 Kokkola			3 pim	
25,6	Jalo Järvelä-99		KPV	28.08 Veteli			5-ott	


	200m-20					
24,8	Jussi Kyrölä-93		LUV	14.08 Kälviä			1 pim	



	200m-16					
25,5	Jussi Kyrölä-93		LohtSä	12-13.08 Kokkola		1 pim			
25,7	Kalle Nurisalo-96	KT	12-13.08 Kokkola		2 pim	
26,3					12-13.08 Kokkola		3 pim	


	200m-15			
24,5	Jussi Kyrölä-93		LohtSä	00.08 Kokkola		PB	1 pim	
24,8e	Iisakki Eskola-94	SLU	00.08 Kokkola			2 pim		


	200m-14					
24,8	Iisakki Eskola-94	SLU	00.08 Kokkola			1 pim		SLU=Suomen Lyseoiden Urheilijat, Kokkolan osasto			
24,8	Jussi Kyrölä-93		LohtSä	00.08 Kokkola			2 pim		Lohtajan Säkene


	200m-13				
24,7	Toivo Elomaa-93		SLU	30-31.08 Kokkola		1 pim	



	400m-13		
51,71	Tero Ojala-86		LV	27.07 Vaasa			D SM
54,08	Tuomo Marttila-95	KT	08.06 Huddinge		PB	D-19 PM	
54,17	Viljami Parpala-96	VetU	15.09 Espoo			5h2-20 KLL
54,63	Mauri Kaattari-86	HU	27.07 Vaasa		PB	D SM
56,15	Jaakko Kari-76		VetU	03.08 Kajaani			1-35 SM
57,44	Miika Tenhunen-96	NU	30.07 Nivala		PB	1-19 aluek



	400m-12 	
51,27	Rami Oravakangas-86	PyPo	04.08 Kemi			2 ka	
51,27	Tero Ojala-86		LV	04.08 Asikkala			D kv
54,06	Viljami Parpala-96	VetU	09.09 Tampere		PB	6r2-20 KLL
55,33	Mauri Kaattari-86	HU	23.08 Lahti			D SM
57,35	Jaakko Kari-76		VetU	05.08 Oulu			1-35 SM
58,05	Petteri Niemelä-95	KaJu	23.05 Kalajoki			1 pk
58,30	Juhani Ruokoja-95	KT	15.08 Veteli			2 pim
59,50	Jaakko Halonen-94	RP	31.07 Ylivieska			1-19 pim
    

	400m-11 	
50,88	Rami Oravakangas-85	PyPo	28.07 Kajaani			1 pk
52,84	Tero Ojala-86		LV	06.08 Turku			D SM
54,28	Juuso Kopsala-95	TU	26.07 Alajärvi		PB	1 pim
55,45	Juha Järvelä-80		VetU	31.07 Mikkeli			2-30 SM
55,90	Mauri Kaattari-86	HU	06.08 Turku			D SM
56,29	Joonatan Marjeta-95	KT	26.07 Alajärvi		PB	2 pim
59,73	Mikael Herlevi-94	KT	26.07 Alajärvi		PB	3 pim


	400m-10 	
51,17	Rami Oravakangas-85	PyPo	20.07 Kannus			1 pim
51,97	Lasse Ruokoja-92	KT	20.07 Kannus		PB	2 pim
53,33	Jorma Hietala-91	KT	20.07 Kannus		PB	3 pim
54,31	Tero Järvinen-91	KT	20.07 Kannus		PB	4 pim
55,57	Juha Järvelä-80		VetU	22.07 Forssa			5h2 pim	ulkop
55,98	Mauri Kaattari-86	HU	05.08 Himanka			D SM
57,17	Valtteri Löytynoja-91	KT	20.07 Kannus			5 pim
57,24	Jari Mäkelä-63		VetU	20.07 Kannus		PB	6 pim
58,19	Joni Lankila-93		KaJu	30.06 Kalajoki			3 80juhla


	400m-09 	
49,8	Rami Oravakangas-85	PyPo	25.06 Pyhäjärvi			1 pk
50,20	Tero Ojala-86		LV	01.08 Espoo-L		PB	D SM
53,25	Eemeli Puronaho-90	KP-V	22.07 Ylivieska			1 pim
53,49	Jorma Hietala-91	KT	22.07 Ylivieska			2 pim	
54,48	Tero Järvinen-91	KT	28.07 Veteli			2-19 pim
54,63	Lasse Ruokoja-92	KT	22.07 Ylivieska			3 pim
55,14	Joni Lankila-93		KaJu	26.08 Raahe		PB	2 ka
55,54	Mauri Kaattari-86	HU	14.08 Asikkala			D kv
57,79	Jari Mäkelä-63		VetU	12.07 Jyväskylä			5-45 SM
58,49	Valtteri Löytynoja-91	KT	18.06 Pedersöre			5h1 ka
	---10---		


	400m-08 	
50,16	Rami Oravakangas-85	PyPo	12.07 Alavus			3A ka
50,60	Tero Ojala-86		LV	06.09 Kannus			D-22 SM
52,14	Miika Kontio-89		YK	12.08 Kokkola		PB	1-19 pim
52,31	Eemeli Puronaho-90	KP-V	07.08 Kannus		PB	2 pim
52,62	Juha-Matti Joki-88	VetU	09.07 Veteli		PB	1 pk
53,68	Jorma Hietala-91	KT	07.08 Kannus			4 pim	
54,39	Samu Karhukorpi-90	KP-V	09.07 Veteli		PB	3 pk
54,40	Henri Heinonen-91	KU	30.07 Veteli		PB	1r1 pk
54,55	Tero Järvinen-91	KT	07.08 Kannus			5 pim
55,29	Mauri Kaattari-86	HU	18.06 Joensuu			D pim
	---10---
55,72	Heikki Untinen-90	KaJu	29.06 Jämsänkoski		5k2-19 karn
56,49	Pontus Salonen-93	KP-V	07.08 Kannus			6 pim


2007 	
50,57	Rami Oravakangas-85	PyPo	25.07 Kokkola			1 pim
51,36	Tero Ojala-86		LV	14.09 Vantaa			D-22 SM
51,81	Joonas Kivinen-88	KP-V	14.06 Pedersöre		PB	1 ka
52,26	Miika Kontio-89		YK	20.06 Jyväskylä			3-19 ne	
52,80	Eemeli Puronaho-90	KP-V	25.07 Kokkola			3 pim
53,38	Jarkko Ojala-86		VetU	07.09 Veteli 		PB	2 kunta
54,34	Antti Pesola-85		RP	19.07 Veteli			3 pk
55,03	Mauri Kaattari-86	HU	14.09 Vantaa			D-22 SM
55,98	Juho Halonen-88		RP	07.08 Haapajärvi	PB	3-19 pim
57,79	Sami Kokkonen-90	RP	25.07 Kokkola			6 pim
	---10---
59,98	Teijo Haapaniemi-56	RP	12.08 Turku			4-50 SM


2006 	
50,32	Rami Oravakangas-85	PyPo	05.08 Kokkola			1 ka
50,33	Samsa Tuikka-76		TU	07.09 Jyväskylä		PB	1 kunta
51,98	Joonas Kivinen-88	KP-V	08.08 Kannus			1-19 pim
52,01	Tero Ojala-86		LV	22.07 Jyväskylä			D SM
53,01	Markus Isosalo-88	KV	08.08 Kannus		PB	2-19 pim
54,83	Miika Kontio-89		YK	13.07 Kalajoki			3 pim	
55,28	Antti Pesola-85		RP	13.07 Kalajoki			4 pim
55,70	Jarkko Silvola-85	NU	13.07 Kalajoki			5 pim
56,50	Juho Halonen-88		RP	08.08 Kannus		PB	3-19 pim
56,83	Perttu Keskisarja-85	NU	02.08 Alajärvi			D pim
	---10---
57,52	Jarkko Virkkala-70	KV	16.08 Helsinki-E		2 polSM	
58,41	Teijo Haapaniemi-56	RP	06.08 Kuopio			3-50 SM
58,88	Markku Ainali-63	KV	17.07 Veteli			2 pk
	


2005 	
50.43	Rami Oravakangas-85	PyPo	06.07 Haapajärvi		1 pim
50.81	Joni Ojala-85		NU	28.05 Turku			D ka
51.63	Tero Ojala-86		LV	28.05 Turku			D mo
52.68	Timo Mouru-86		KU	28.07 Kannus			1-19 pim
54.73	Mauri Kaattari-86	HU	21.07 Kaunas, LIT		D-19 EM
54.86	Joonas Kivinen-88	KP-V	30.08 Kokkola		PB	1 pk
54.91	Antti Pesola-85		RP	18.06 Kokkola			3r1 ka
56.93	Juho Halonen-88		RP	06.07 Haapajärvi		4 pim
57.65	Eemeli Puronaho-90	KP-V	30.08 Kokkola		PB	1-19 pk
57.90	Matias Petäistö-90	KaJu	30.08 Kokkola			2 pk
	---10---
59.37	Markku Ainali-63	KV	19.06 Kalajoki			8-40 SM



2004 	
49.62	Rami Oravakangas-85	PyPo	27.07 Veteli		PB	2 ka
50.70	Joni Ojala-85		NU	19.06 Jyväskylä		PB	D-19 PM
51.28	Tero Ojala-86		LV	10.09 Raisio			D-19 SM
52.12	Timo Mouru-86		KU	27.07 Kauhava		PB	2-19 ne
53.76	Juha Arkkukangas-80	VetU	27.07 Veteli			5 ka
54.11	Janne Kivelä-78		VetU	27.07 Veteli			6 ka
54.12	Antti Pesola-85		RP	14.07 Nivala			3-19 pim
55.09	Seppo Appelqvist-70	VetU	22.08 Kokkola			4r2
55.37	Mauri Kaattari-86	HU	10.09 Raisio		PB	D-19 SM
56.10	Tero Kössi-75		VetU	06.07 Oulu
	---10---
56.86	Markus Isosalo-88	KV	08.06 Kokkola			1-19 pk
57.10	Perttu Keskisarja-85	NU	21.05 Alajärvi			D-19 pim
57.88	Markku Ainali-63	KV	21.07 Kalajoki			4 pim
59.02	Eemeli Puronaho-90	KP-V	08.06 Kokkola		PB	1-15 pk	
59.12	Ville Takalo		RK	21.07 Kalajoki			5 pim


2003
49.75	Rami Oravakangas-85	PyPo	14.09 Espoo			1-19 KLL
51.30	Mika Jäger-76		VetU	31.07 Veteli			2r1 pim
51.59	Kristian Jäger-78	VetU	24.07 Veteli		PB	2r2 ka
52.64	Mikko Palosaari-83	KP-V	30.07 Hamina			3h1 PV
53.05	Juha Arkkukangas-80	VetU	24.07 Veteli			3r2 ka
53.48	Tero Kössi-75		VetU	24.07 Veteli			5r2 ka
53.61	Jarkko Silvola-85	NU	29.08 Iitti		PB	D-19 SM
53.69	Seppo Appelqvist-70	VetU	24.07 Veteli			1r1 ka
53.75	Tuomas Kattilakoski-87	KP-V	14.09 Espoo		PB	3h1-19 KLL
54.01	Timo Mouru-86		KU	31.07 Veteli			3r1 pim
	---10---
54.10	Antti Pesola-85		RP	15.07 Kalajoki		PB	1-19 pim
54.16	Janne Kivelä-78		VetU	26.06 Ii
56.23	Jarkko Virkkala-70	KV	10.06 Lohja			4 polSM
56.65	Timo Hihnala-79		KaJu	10.07 Nivala			D pim
57.11	Markku Ainali-63	KV	24.07 Veteli			2r1 ka


2002
50.69	Mikko Palosaari-83	KP-V	12.08 Ähtäri		PB	1 ka
51.86	Rami Oravakangas-85	PyPo	08.09 Kauhava			4-20 KLL
51.93	Mika Jäger-76		VetU	15.08 Seinäjoki			4 seinäj-games
52.17	Joni Ojala-85		NU	27.07 Aalborg			D-18 PM
52.72	Seppo Appelqvist-70	VetU	29.06 Mustasaari		D SFI-ulkop
53.05	Janne Kivelä-78		VetU	24.07 Haapajärvi		2 pim
53.11	Henri Kopsala-83	TU	11.07 Kannus		PB	2-19 pim
53.24	Sami Kankkonen-79	KV	17.06 Seinäjoki			4r1 ahti-p
53,5	Juha Arkkukangas-80	VetU	13.08 Veteli			1 pk
54.77	Markku Järvi-73		NU	24.07 Haapajärvi		3 pim
	---10---
55.02	Jarkko Virkkala-70	KV	18.06 Helsinki			3 pol
55.39	Antti Pesola-85		RP	24.07 Haapajärvi		4 pim
55.5	Tero Ojala-86		LV	28.05 Nivala			1-17 pk
56.11	Tommi Penttilä-79	KV	05.08 Haapajärvi		D pim
56.66	Markku Viio-70		NU	30.07 Nivala			3 ka
57.4	Jarkko Silvola-85	NU	28.05 Nivala			2-17 pk
57,4	Markku Ainali-63	KV	13.08 Veteli			3 pk
57.81	Martti Ahistus-61	NU	24.07 Haapajärvi		6 pim

2001
50,6	Mika Jäger-76		VetU	10.06 Alavus			3 ka
51.06	Mikko Palosaari-83	KP-V	25.07 Kälviä			2 pk
51,6	Kristian Jäger-78	VetU	12.07 Veteli			2 pk			
51,9	Sami Kankkonen-79	KV	12.07 Veteli			4 pk
52.42	Tero Kössi-75		VetU	19.07 Seinäjoki			6r2 ka
53.20	Antero Kjellbäck-79	KV	15.08 Kotka			2 polSM
53,5	Juha Arkkukangas-80	VetU	19.07 Seinäjoki			3r1 ka
54.03	Timo Hietala-71		TU	25.07 Kälviä			5 pk
54.36	Joni Ojala-85		NU	05.06 Nivala			1-17
54,9	Tommi Penttilä-79	KV	12.07 Veteli			10 pk
	---10---
56,12	Martti Ahistus-61	NU	19.08 Eskilstuna		4-40 PM
57.39	Jukka Peltokangas-80	RP	07.08 Nivala			2 ka
57,48	Tero Kattilakoski-82	KP-V	13.06 Raisio			4h2 t-paja


2000
50.52	Mika Jäger-76		VetU	27.07 Kannus		PB	1 pim
51.40	Mikko Palosaari-83	KP-V	27.07 Kannus			2 pim
52.46	Antero Kjellbäck-79	KV	27.07 Kannus		PB	3 pim
52.79	Seppo Appelqvist-70	VetU	01.08 Ähtäri			3 ka
53.33	Sami Kankkonen-79	KV	27.07 Kannus			4 pim
53.47	Janne Kivelä-78		VetU	27.07 Kannus			5 pim
54.04	Tero Kössi-75		VetU	03.06 Ähtäri
54.42	Aki Mustonen-81		KP-V	11.07 Kalajoki			1-19 pim
54,6	Tommi Penttilä-79	KV	25.08 Nivala			D pim
54.89	Jaakko Kivelä-81	KP-V	08.06 Seinäjoki
	---10---
55,3	Petri Kykyri-77		KT	25.08 Nivala			D pim
55.60	Teemu Maajärvi-81	KT	11.07 Kalajoki			2-19 pim
55,6	Petri Kinnunen-81	KP-V	17.07 Veteli			2 pk
56,6	Tomi Norppa-79		KV	25.08 Nivala			D pim
57,2	Tero Kattilakoski-82	KP-V	17.07 Veteli			3 pk


1999
51,3	Timo Hietala-71		TU	09.08 Veteli		PB	1 pk
51,3	Mika Jäger-76		VetU	09.08 Veteli			2 pk
52.21	Aki Haapakoski-81	KaJu	30.06 Ylivieska		PB	2 pim
52,6	Kristian Jäger-78	VetU	09.08 Veteli			3 pk
53.31	Tero Kössi-75		KU	03.06 Ähtäri			(2) aluem	ulkop
53.40	Pauli Haarala		NU	27.07 Kalajoki		PB	2-19 pim
53,4	Juha Arkkukangas-80	VetU	09.08 Veteli			4 pk
53.63	Markku Järvi-73		NU	30.06 Ylivieska			3 pim
53,69	Martti Ahistus-61	NU	2-4.7 Tampere			4-35 SM
54.29	Janne Kivelä-78		VetU	30.06 Ylivieska			4 pim
	---10---
54.65	Teemu Maajärvi-81	KT	22.07 Pyhäsalmi			1 ka
56.07	Pekka Hietala		NU	10.09 Hämeenlinna		4-17 SAKU
56.20	Petri Kinnunen-81	KP-V	27.07 Kalajoki			5-19 pim
56.47	Ville Niemi-81		KT	27.07 Kalajoki			6-19 pim


1998
50.16	Kim Engberg-74		KV	22.07 Haapajärvi		1 pim
51,6	Mika Jäger-76		VetU	01.07 Veteli			2 pk
52,8	Juha Arkkukangas-80	VetU	19.08 Veteli		PB	2 pk
53.02	Timo Hietala-71		TU	28.07 Kälviä			3 ka
53.39	Martti Ahistus-61	NU	22.07 Haapajärvi		4 pim
53.45	Tero Kössi-75		KU	22.07 Haapajärvi		5 pim
53.76	Janne Kivelä-78		VetU	25.07 Kuopio			6h1-22 ne
54.69	Mikko Palosaari-83	KP-V	14.07 Veteli			1-17 pim
54,7	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	01.07 Veteli			4 pk
55.09	Markku Viio-70		NU	07.07 Nivala			2B ka
	---10---
55.09	Harri Hietala-81	AV	04.09 Tampere			D-17 SM
55.16	Ville Takalo-82		KaJu	14.07 Veteli			2-17 pim
55,4	Juha Nisula-77		KP-V	01.07 Veteli			5 pk	
56.03	Petri Kinnunen-81	KP-V	14.07 Veteli			3-17 pim
56.48	Mika Pulkkinen		VetU	14.07 Veteli			2-19 pim
	

1997
49.62	Kim Engberg-74		KV	17.07 Lappeenranta		6h2 SM
51.04	Janne Raudaskoski-67	NU	24.07 Kannus			1 pim
51.32	Janne Kivelä-78		VetU	24.07 Kannus		PB	2 pim
51.44	Tero Kössi-75		KU	24.07 Kannus		PB	3 pim
51.79	Timo Hietala-71		TU	02.08 Ii			3 ka
52.20	Kristian Jäger-78	VetU	03.08 Ähtäri			1-19 ka
52.35	Mika Jäger-76		VetU	24.07 Kannus			4 pim
52.67	Jari Kopakkala-80	YK	24.07 Kannus		PB	3h2 pim
52.81	Seppo Appelqvist-70	VetU	24.07 Kannus			4h2 pim
53.04	Martti Ahistus-61	NU	02.07 Pyhäsalmi			5 ka
	---10---
53.11	Jukka Aho-66		RP	19.07 Nivala			1 pk
53.3	Juha Arkkukangas-80	VetU	03.08 Ähtäri			2-17 ka
53.65	Markku Järvi-73		NU	19.07 Nivala			3 pk
54,4	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	02.07 Veteli			9 pk
54.86	Arto Savola-80		YK	14.07 Ylivieska			2-17 pm
55.15	Markku Viio-70		NU	08.07 Nivala			4 ka
55,5	Antero Kjellbäck-79	KV	26.08 Vaasa			6-19 po
55.88	Ville Takalo-82		KaJu	14.07 Ylivieska			3-17 pim
56.19	Vesa Rahkolin-79	YK	19.07 Nivala			5 pk
56.31	Teemu Maajärvi-81	KT	07.08 Ylivieska			2-17 ka
	---20---
56.45	Markus Palola-70	NU	29.05 Helsinki			4h1 ka


	400m-96
47.72	Kim Engberg-74		KV	11.08 Hämeenlinna	PB	2-22 SM
49.49	Klaus Mäkelä-68		KU	04.08 Ähtäri		PB	1B ka
50.49	Janne Raudaskoski-67	NU	31.07 Nivala		PB	2 pim
51.54	Janne Murtoniemi-77	RK	31.08 Haapajärvi	PB	D-19 pim
52.01	Sami Kankkonen-79	KV	29.06 Kuopio		PB	-17 ka
52.72	Jari Kopakkala-80	YK	23.07 Kannus			2-17 pim
52.86	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	31.07 Nivala			4 pim
53.39	Tero Kössi-75		KU	20.07 Nivala			4 pk
53,4	Jarmo Vesamäki-80	PyPo	25.08 Pyhäsalmi			1-17 pk
53.64	Markku Järvi-73		NU	20.07 Nivala			5 pk
	---10---
53.75	Seppo Appelqvist-70	VetU	28.05 Valkeakoski		5 ka
53.84	Janne Kivelä-78		RP	23.07 Kannus			1-19 pim
53.87	Kristian Jäger-78	VetU	04.08 Ähtäri			1C ka
53.94	Juha Arkkukangas-80	VetU	18.06 Haapajärvi		2-17 ka
54.45	Timo Hietala-71		TU	31.07 Nivala			5 pim
54.47	Markku Viio-70		NU	16.07 Kokkola			3 pk			
54.65	Antero Kjellbäck-79	KV	23.07 Kannus			3-17 pim
54.68	Jani Nurmenniemi-79	PyPo	25.06 Nivala			1-17 pk
54.82	Ville Takalo-82		KaJu	23.07 Kannus			4-17 pim
54.97	Jani Tikkakoski-75	VetU	10.08 Hämeenlinna		D-22 SM
	---20---


	400m-95
48.75	Kim Engberg-74		KV	21.07 Lapua			6h2 SM
49.54	Klaus Mäkelä-68		KU	09.08 Ähtäri			1B ka
51.30	Seppo Appelqvist-70	VetU	15.07 Ylivieska		PB	1 pim
51.60	Janne Raudaskoski-67	NU	01.06 Nivala			1A pk
51.61	Juha Pudas-70		NU	01.06 Nivala			2A pk
51.81	Tero Kössi-75		KU	02.07 Ii			2 ka
52.29	Sami Kankkonen-79	KV	15.07 Ylivieska			3 pim			
52.44	Timo Hietala-71		TU	15.07 Ylivieska			5 pim
52.66	Markus Palola		NU	15.07 Ylivieska			6 pim
52.74	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	
	---10---
52.74	Jari Keskinen-77	KTU	01.08 Kokkola			3 pk
52.90	Markku Järvi-73		NU	01.06 Nivala			4A pk
53.10	Mika Jäger-76		VetU	01.08 Kokkola			5 pk
53.38	Markku Viio-70		NU	14.08 Nivala			7 pk
53,5	Jani Nurmenniemi-79	PyPo	26.08 Pyhäsalmi		PB	1-17 cup		
54.18	Aku-Matti Hankaniemi-76	KT	05.08 Pyhäsalmi			1-19 pim
54.35	Teemu Pääkkö		NU	01.06 Nivala			4B pk
54.46	Martti Ahistus		NU	01.06 Nivala			6A pk
54.47	Jani Syrjälä		KU	05.08 Pyhäsalmi			2-19 pim
54.90	Jani Tikkakoski-75	VetU	14.06 Lappajärvi		D-22 pim
	---20---


	400m-94
49,4	Kim Engberg-74		KV	19.08 Nivala			3h3-20 SM	
49.93	Klaus Mäkelä-68		KU	05.07 Kokkola			1 pk	
51.55	Seppo Appelqvist-70	VetU	21.07 Kannus			1 ka	
51.59	Timo Sarlin-72		KV	21.07 Kannus			2 ka	
51.97	Tero Kössi-75		KU	05.07 Kokkola			2 pk	
52,1	Markku Laajala-72	PK	14.06 Keuruu			1 pk		
52.96	Timo Hietala-71		TU	01.08 Kokkola			4 pim	
53.27	Aku-M Hankaniemi-76	KT	01.08 Kokkola			6 pim	
53.42	Juha Pudas-70		NU	01.08 Kokkola			7 pim	
53.50	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU		
	---10---			
53.53	Markku Järvi-73		NU	01.08 Kokkola			8 pim	
53.56	Matti Koistinen-78	KV	19.08 Nokia			3h3-16 SM	
53.83	Markus Palola		NU		
53.85	Markku Viio-70		NU	02.07 Raahe			5h1 B-SM	
53.96	Ismo Takkunen-74	KU	23.07 Haapajärvi		2-20 pim	


	400m-93
50.02	Kim Engberg-74		KV	11.07 Kannus			1A ka	
50.41	Klaus Mäkelä-68		KU	28.08 Nivala			1 pk	
50.90	Timo Sarlin-72		KV	28.08 Nivala		PB	3 pk	
51.21	Sami Nurmesniemi-73	KV	06.08 Turku			4h2-20 SM		
51.48	Harri Antila-72		KV	19.07 Kokkola			2 pk	
51.79	Tero Kössi-75		KU	28.08 Nivala			4 pk	
52.70	Timo Hietala-71		TU	11.07 Kannus			8 ka	
52.97	Jani Tikkakoski-75	VetU	07.08 Kemi			D18 SM	
53.04	Ismo Takkunen-74	AV	28.08 Nivala			5 pk	
53.22	Marko Kotila-74		TU	06.07 Kälviä			1-20 pim	
	---10---			
54.05	Marko Järvi-69		SS	21.08 Kannus			D pim	
54.15	Markku Järvi-73		NU	01.06 Haapajärvi		2 pk	
54,2	Markku Laajala-72	PK	12.08 Toholampi			2 pk	
54.45	Seppo Appelqvist-70	VetU	04.08 Nokia			6 ka		
54.45	Markus Palola		NU	01.06 Haapajärvi		3 pk	


	400m-92
48.74	Antti Haapakoski-71	KaJu	12.09 Kuortane		PB	D ka	
49.44	Samuli Sinkkonen-72	KaJu	25.07 Nivala			1-20 pim	
50.15	Klaus Mäkelä-68		KV	25.08 Kokkola			1 pk	
51.14	Kim Engberg-74		KV	14.08 Vammala			4h3-18 SM	
51.58	Sami Nurmesniemi-73	KV	25.07 Nivala			2-20 pim	
51.82	Tero Kössi-75		KU	20.08 Kalajoki			3 pim	
51.85	Markku Laajala-72	PK	20.08 Kalajoki			4 pim	
52.48	Lauri Simojoki-72	KV	25.07 Nivala			4-20 pim	
52.69	Kari Jaatinen-72	KaJu	20.08 Kalajoki			5 pim	
53.11	Jani Anttonen-73	KV	21.07 Kokkola			1 pk	
	---10---			
53.24	Timo Hietala-71		TU	20.08 Kalajoki			6 pim	
53.43	Jari-Jukka Kivioja-64	YK	20.08 Kalajoki			7 pim	
53.68	Tapani Alahäivälä-65	YK	14.06 Kalajoki			6 ka	
53.69	Seppo Nuorala-76	KaJu	26.07 Nivala			1-16 pim	
53.88	Hannu Takalo-Mattila-65	KU	14.06 Kalajoki			8 ka
54,01	Timo Ranta-Ojala-70	TU	26.05 Kalajoki			1 pk	


	400m-91
49,9	Samuli Sinkkonen-72	KJ	14.07 Kuopio			2-20 kv	
50.85	Klaus Mäkelä-68		KV	27.08 Kokkola			1 pk	
51.15	Rami Virkkala-69	KU	30.06 Pyhäjärvi			3 pim	
51.48	Timo Hietala-71		TU	31.07 Pihtipudas		2 ka	
52.29	Sami Nurmesniemi-73	KV	13.08 Kokkola			2 pk	
52.49	Harri Anttila-72	KV	27.08 Kokkola			2 pk	
52.79	Jari-Jukka Kivioja-64	YK	13.08 Kokkola			3 pk	
52.82	Tero Kössi-75		KU	04.07 Kalajoki			1 pk	
53.04	Tomi Venetjoki-73	HU	25.06 Ylivieska			1-18 pim	
53.25	Jani Anttonen-73	KV	30.06 Pyhäjärvi			5 pim	
	---10---			
53,4	Kari Jaatinen-72	KaJu	14.07 Kuopio			4-20 kv	
53.77	Teijo Haapaniemi-56	RP	04.07 Kalajoki			2 pk	
54.04	Kim Engberg-74		KV	06.09 Tornio			3 SAKU	
53,9	Markku Järvi-73		NU	08.08 Pyhäjärvi			1-18 pk	
54.21	Sami Hovila		LV	25.06 Ylivieska			2-18 pim	
54.82	Marko Kotila-74		TU	06.08 Kokkola			5-18 po	


	400m-90
50.39	Samuli Sinkkonen-72	KaJu	14.08 Raahe			6A ka	
51.34	Timo Sarlin-72		KV	04.09 Kokkola			1-18 pk	
51.88	Timo Hietala-71		TU	28.07 Kokkola			1-20 pim	
52.06	Tomi Venetjoki-73	HU	03.07 Kokkola			2 pk	
52.09	Rami Virkkala-69	KU	08.07 Nivala			2h1 pim	
52.34	Jukka Aho-66		UK	03.07 Kokkola			3 pk
52.36	Jari-Jukka Kivioja-64	YK	03.07 Kokkola			4 pk	
52.84	Jani Anttonen-73	KV	04.09 Kokkola			2-18 pk	
53.06	Risto Posio-66		KU	03.07 Kokkola			7 pk
53.50	Timo Ranta-Ojala-70	TU	19.05 Turku			D-20 mo	
	---10---			
53.56	Tapani Alahäivälä-65	YK		
53.82	Tero Kössi-75		KU	28.08 Kokkola			2 pk	
53.90	Hannu Lintilä-67	UK	03.07 Kokkola			8 pk	
53.99	Sami Nurmesniemi	KV		
53,9	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU		


	400m-89
50.52	Antti Haapakoski-71	KaJu	16.09 Järvenpää			D18 T-SM	
50.77	Samuli Sinkkonen-72	KaJu	01.08 Kokkola			1-18 po	
51.68	Rami Virkkala-69	UK	02.07 Kannus			2 pim	
51.94	Jukka Aho-66		UK	02.07 Kannus			1h2 pim	
52.26	Timo Sarlin-72		KV	09.07 Pyhäjärvi			2-18 ka	
52,2	Markku Alahäivälä-65	YK		
52.54	Timo Ranta-Ojala-70	TU	22.07 Pyhäjärvi			2-20 pim	
52,4	Timo Hietala-71		TU	03.08 Pyhäjärvi			1-18 pk	
52.70	Kari Virkkala-61	KV	02.07 Kannus			4 pim	
52.71	Hannu Takalo-Mattila-65	KU	22.08 Kokkola			2 pk 	
	---10---			
52.96	Pasi Torppa-71		PyPo	09.07 Pyhäjärvi			4-18 ka	
52.99	Tomi Venetjoki-73	HU	07.09 Hämeenlinna		3 KLL	
53.10	Markku Laajala-72	PK	22.08 Kokkola			4 pk	
53.12	Markku Anttila-64	KV	02.07 Kannus			2h1 pim	
53.43	Risto Posio-66		KU	22.08 Kokkola			5 pk	


	400m-88
51.38	Reima Virkkala-59	KU	09.07 Kälviä			1 pim	
51.50	Kari Virkkala-61	KV	09.07 Kälviä			2 pim	
51.71	Jukka Aho-66		UK	09.07 Kälviä			3 pim
52,1	Markku Anttila-64	KV	25.06 Lappajärvi		2B ka	
52,2	Keijo Hiltunen-57	KU	19.08 Kalajoki			D pim	
52.62	Veli Antila-65		LV	09.07 Kälviä			2h3 pim	
52.84	Jari Laulumaa-70	HK	09.07 Kälviä			2h2 pim
52,8	Antti Haapakoski-71	KaJu	07.06 Kalajoki			1 pk	
53.05	Risto Posio-66		KU	03.08 Uusikaarlepyy		2h2 pk		
53.12	Rami Virkkala-69	LK	03.08 Uusikaarlepyy		3h2 pk		
	---10---			
53.41	Timo Hietala-71		TU	09.07 Kälviä			3h3 pim	
53,5	Ari Kanala-71		KV	16.06 Kannus			3-18 po	
53.78	Hannu Takalo-Mattila-65	KU	09.07 Kälviä			3h2 pim	


	400m-87
50.69	Reima Virkkala-59	KU	11.08 Pihtipudas		3	
52.19	Jari Saari-65		KaJu	26.07 Kannus			2 pim	
52.38	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	22.07 Virrat			5 ka					
52.63	Veli Anttila-65		UK	25.08 Kokkola			2 pk	
52.76	Markku Anttila-64	KV	26.07 Kannus			3 pim	
52,7	Jukka Uusitalo-68	KP-V	15.06 Alahärmä			1-20 pk		
52,8	Pekka Nuorala-69	KaJu	05.07 Nivala		PB	1-18 pim	
52.97	Pekka Välimäki-61	KU	26.07 Kannus			2h1 pim	
52,9	Keijo Hiltunen-57	KU	28.08 Kannus			D pim	
53.07	Osmo Heikkala-64	VetU	25.08 Kokkola		PB	4 pk	
	---10---			
53,0	Jouni Heinonen-70	TU	05.07 Nivala		PB	2-18 pim	
53.45	Ari Kanala-71		KV	28.07 Uusikaarlepyy	PB	3-18 po	
53.72	Jari Laulumaa-70	HK	26.07 Kannus		PB	2h3 pim	
53.99	Timo Ranta-Ojala-70	TU	18.07 Joutsa			D-18 SM	
53,9	Juha Ranta-Ojala-68	TU	28.08 Kannus			D pim	
54,62	Markku Lipponen-70	HK	26.07 Kannus			4h1 pim


	400m-86
50,5	Reima Virkkala-59	KU	06.07 Kälviä			1 pim	
51,1	Jukka Aho-66		UK	06.07 Kälviä			2 pim	
51,9	Jari Saari-65		KaJu	06.07 Kälviä			3 pim	
52,7	Jukka Uusitalo-68	KP-V	06.07 Kälviä			4 pim	
53.26	Heikki Leppäniemi-62	KP-V	02.09 Kokkola			2 pk	
53,1	Pekka Välimäki-61	KU	10.07 Kannus	
53,1	Veli Anttila-65		UK	05.06 Kalajoki			3 pk		
53,1	Markku Anttila-86	KV	06.07 Kälviä			5 pim	
53,2	Timo Keski-Ojala-61	KU	10.07 Kannus	
53,7	Jukka Klemola-59	UK	22.07 Ullava			3 pk	
	---10---		
54,02	Keijo Hiltunen-57	KU	06.09 Kokkola			D pim	
53,9	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	10.07 Kannus
54,1	Kari Pudas		AV	05.06 Kalajoki			5 pk
54,1	Pekka Nuorala-69	KaJu	20.07 Nivala			2-18 pim	
54,2	Kari Toivola-66		NU	19.07 Nivala			2-20 pim	
54,2	Asko Kaustinen-68	KP-V	05.06 Kalajoki			6 pk	
54,2	Petri Peltola-68	KP-V	05.06 Kalajoki			7 pk	
54,4	Tapani Alahäivälä-65	YK	06.07 Kälviä			5h1 pim
54,4	Jari Nortunen-68	YK	20.07 Nivala			3-18 pim	


	400m-85
50,05	Reima Virkkala-59	KU	11.08 Kokkola			1 pk	
50,4	Jari Saari-65		KaJu	15.06 Kälviä		PB	1-20 pim	
51,0	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	07.07 Kannus			2 pim	
51,6	Kari Virkkala-61	KV	11.06 Kokkola			6A kv	
51,79	Veli Anttila-65		UK	26.07 Varkaus	
51,9	Jukka Aho-66		UK	07.07 Kannus			3h1 pim	
52,4	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	08.08 Kalajoki			4 pk	
52,6	Osmo Kahari-51		KV	11.06 Kokkola			3B kv	
52,9	Juha Pirttimaa-64	YK	11.06 Kalajoki			2 pk	
53,27	Jorma Kalijärvi-68	Athlos	25.06 Kokkola			1-18 pk
	---10---
53,2	Jari-Jukka Kivioja-64	VetU	07.07 Kannus			2h3 pim		
53,3	Markku Anttila-64	KV	07.07 Kannus			3h3 pim	
53.89	Jarmo Savola-61		YK	21.05 Kokkola			1 pk	
53,8	Kalevi Pynssi-68	VetU	04.08 Nivala			1-18 ka	
53,9	Kari Toivola-66		NU	08.08 Kalajoki			5 pk	
54.13	Jukka Uusitalo-68	KP-V	11.08 Kokkola			4 pk	
54.21	Heikki Leppäniemi-62	KP-V	10.09 Kokkola			6 pk	
54,34	Mika Heikkilä-65	KT	11.08 Kokkola			6 pk
54,39	Keijo Tuikka		YR	25.06 Kokkola			5 pk
54,51	Harri Yli-Kotila-66	TU	24.08 Kokkola			D pim
	---20---


	400m-84
50.34	Reima Virkkala-59	KU	15.07 Kannus			1A ka	
51.11	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	17.06 Kokkola			2 pim	
51.23	Kari Virkkala-61	KV	12.07 Kokkola			2B kv	
51.41	Veli Anttila-65		UK	15.07 Kannus			1C ka	
51.53	Keijo Alaspää-57	VetU	01.07 Kuortane			6h2 smB	
51.56	Jouni Kauppinen-63	KV	17.06 Kokkola			4 pim	
51.70	Timo Torppa-64		VetU	12.07 Kokkola			4B kv	
51,7	Jalo Lintilä-62		TU	09.08 Kälviä			4 alue-k	
52.02	Jarmo Savola-61		YK	15.07 Kannus			3B ka	
52.10	Jukka Aho-66		UK	17.06 Kokkola			5 pim	
	---10---			
52,0	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	27.06 Kalajoki		PB	2 pk	
52.15	Osmo Kahari-51		KV	12.07 Kokkola			3C kv	
52,1	Jari-Jukka Kivioja-64	VetU	09.08 Kälviä			5 alue-k	
52.28	Heikki Pesonen-43	NU	25.08 Brighton, GBR		4-40 EM	
52,3	Mika Heikkilä-65	KT	21.08 Kokkola			2-20 pk	
52.78	Keijo Hiltunen-57	KU	17.06 Kokkola			4h2 pim	
52.91	Juha Honkaharju-55	KT	17.06 Kokkola			5h1 pim	
52,9	Markku Anttila-64	KV	09.08 Kälviä			7 alue-k	
53.21	Asko Kivelä-59		VetU	17.06 Kokkola			6h1 pim	
53,9	Harri Suni-67		KaJu	21.08 Kalajoki			1-18 pk
	---20---


	400m-83
49,5	Reima Virkkala-59	KU	09.07 Nivala			1 pim	
50,6	Terho Männistö-58	KR	10.09 Kalajoki			1 pk
50,8	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	09.07 Nivala			2 pim	
51,0	Timo Torppa-64		VetU	09.07 Nivala			3 pim	
51.57	Hannu Kamunen-65	KV	04.07 Pietarsaari		2-18 po	
51.61	Jouni Kauppinen-63	KV	03.08 Turku			7 PV	
51.89	Jarmo Savola-61		YK	19.06 Pihtipudas		2r1 ka	
51,8	Pekka Välimäki-61	KU	12.07 Kokkola			1r3 pk	
51.99	Keijo Hiltunen-57	KU	19.06 Pihtipudas		3r1 ka
51,9	Juha Honkaharju-55	KT	14.07 Kälviä			1 pk
	--10--	
52.09	Asko Kivelä-59		PK	16.08 Kokkola			2C kv			
52,1	Jukka Aho-66		UK	19.06 Kalajoki			2-18 pim	
52.26	Jalo Lintilä-62		TU	16.08 Kokkola			6B kv		
52,3	Hannu Takalo-Mattila-65	VetU	14.07 Kälviä			2 pk	
52,4	Jukka Klemola-59	UK	05.07 Kokkola			4 pk	
52,5	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	30.07 Ähtäri			2 PTL	
52,70	Kari Virkkala-61	KV	13.06 Tampere			3E kv		
52.90	Heikki Pesonen-43	NU	23-30.9 Puerto Rico		2s-35 MM		
52,8	Kauko Pulkkinen-52	VetU	05.07 Kokkola			6 pk
53,0	Ari Puranen-64		PietI	18.06 Kokkola			2-20 pim
	--20--
53,0	Timo Keski-Ojala-61	KU	12.07 Kokkola			3r3 pk	
53,2	Osmo Kahari-51		KV	07.06 Kokkola			5 pk
53,2	Veli Anttila-65		LV	12.07 Kokkola			3r2 pk


	400m-82mitalilaji
49,4	Reima Virkkala-59	LK	25.07 Kokkola			1 ka		
50,7	Osmo Kahari-51		KTU	01.08 Kokkola			1 ka		
50,8	Jouni Kauppinen-63	KV	15.06 Ykspihlaja		1 pk	
51,2	Juha Pirttimaa-64	YK	12.08 Ylivieska			1 pk	
51,4	Timo Torppa-64		VetU	19.09 Salo			3h1-20 KLL	
51.77	Hannu Kamunen-65	KV	11.07 Kalajoki			3 pim	
51,7	Veikko Ahola-56		KaJu	03.06 Rautio			1 pk	
52.12	Jarmo Savola-61		YK	11.07 Kalajoki			4 pim	
52,2	Jarmo Latvala-59	PyPo		
52.37	Timo Keski-Ojala-61	KU	31.07 Kil, SWE			4 po
	---10---	
52.42	Tauno Hautamäki		YK	31.07 Kil, SWE			5 po			
52,3	Jalo Lintilä-62		TU		
52,6	Asko Kivelä-59		PK	01.08 Kokkola			2 ka				
52,7	Juha Honkaharju-55	KT	25.07 Kokkola			6 ka	
52,7	Kyösti Kivelä-56	PK	27.07 Kokkola			2 pk	
52,9	Tuomo Mustola-62	YK	12.08 Ylivieska			2 pk	
53.05	Teuvo Pulkkinen-49	VetU		
53,4	Juhani Komulainen	KaJu	25.07 Kokkola			4h2 ka	
53,6	Pauli Haapalainen-50	KV	15.06 Ykspihlaja		3 pk	
53,6	Ari Puranen-64		PInto	01.08 Kokkola			3 ka
	---20---


	400m-81
49,91	Terho Männistö-58	KR	12.09 Jyväskylä			2 SAKU
49.94	Reima Virkkala-59	LK	19.07 Ylivieska			6 kv	
50.62	Jalo Lintilä-62		TU	04.07 Ylivieska			1-20 pim	
50,8	Veikko Ahola-56		KaJu	13.08 Kalajoki			1 pk	
51,0	Juhani Komulainen-55	KaJu	11.08 Kokkola			1 pk	
51.30	Timo Torppa-64		VetU	06.06 Kalajoki			1B ka	
51,2	Jouni Kauppinen-63	KV	11.08 Kokkola			2 pk	
51,3	Jukka Klemola-59	UK	11.08 Kokkola			3 pk	
51,4	Osmo Kahari-51		KTU	02.08 Kokkola			1 pk
52.08	Timo Keski-Ojala-61	KU	21.07 Kokkola			5B Rukka-g
	---10---	
52.33	Pekka Välimäki-61	KU	04.07 Ylivieska			2-20 pim
52,6	Juha Honkaharju-55	KT	07.06 Toholampi			2 ka			
52,6	Pauli Haapalainen-50	KV	27.06 Kokkola			4 pim	
53.14	Eero Koivisto-54	VetU	21.07 Kokkola 			7D Rukka-g  	
53,0	Juha Pirttimaa-64	YK	26.05 Ylivieska			1 pk	
53,0	Jarmo Savola-61		YK	15.08 Nivala			D-20 pim	
53,1	Tuomo Mustola-62	YK	13.08 Kalajoki			2 pk	
53,2	Jari-Jukka Kivioja-64	YK	13.08 Kalajoki			3 pk
53.54	Kari Virkkala-61	KV	06.06 Kalajoki			4C ka	
53,7	Asko Kivelä-59		PK	11.08 Kokkola			4 pk	
	---20---


	400m-80
48,5	Terho Männistö-58	KR	12.08 Pori			4 TUL
49,9	Reima Virkkala-59	LK	22.07 Kokkola			1 pk	
50,4	Juha Himanka-57		KaJu	22.07 Kokkola			2 pk	
50,6	Juha Honkaharju-55	KT	19.07 Pyhäjärvi			2 pim	
51,0	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	17.07 Oulu			5 PV
	
51,5	Juhani Komulainen-55	KaJu	22.07 Kokkola			4 pk	
51,8	Tauno Hautamäki		YK	19.07 Pyhäjärvi			4 pim	
52.15	Jalo Lintilä-62		TU	13.09 Lappeenranta		4h			
52,1	Timo Torppa-64		VetU	02.09 Kokkola			2-18 
	---10---	
52,3	Timo Keski-Ojala-61	KU	11.07 Nivala			3-20 pim	
53,0	Jouni Kauppinen-63	KV	19.08 Kokkola			2-18 pk				
53,0	Kari Virkkala-61	KV	13.09 Kälviä			2-18			
53,6	Tuomo Mustola-62	YK	24.08 Toholampi			3 ka	
53,7	Tuomo Keski-Ojala-61	KU	11.07 Nivala			3-20 pim	
53,8	Timo-J Puronaho-63	KP-V	19.08 Kokkola			3-18 pk	
53,9	Timo Kinnunen-62	KV	19.08 Kokkola			5-18 pk	
54,0	Jarmo Savola-61		YK	10.06 Kokkola			1 pk
54,1	Asko Hautala-61		LK	11.07 Nivala			6-20 pim
54,1	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	27.08 Pietarsaari		3 pk
	---20---


	400m-79
49,59	Terho Männistö-58	KR	08.07 Tampere			3 TUL
50,5	Juha Honkaharju-55	KT	17.07 Nivala			1 pk	
50,89	Osmo Kahari-51		KTU	08.07 Tampere			3h TUL
51,0	Jukka Klemola-59	UK	07.08 Kokkola			1 pk	
51,1	Veikko Ahola-56		KaJu	28.08 Nivala			2 pk	
51,2	Timo Liedes-56		KU	07.08 Kokkola			2 pk	
51,6	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	01.07 Kokkola			2 pim	
51,9	Kauko Pulkkinen-52	VetU	20.06 Kokkola		PB	4A pk	
51,9	Jalo Lintilä-62		TU	18.07 Kokkola			1-18 po	
52,2	Reima Virkkala-59	LK	20.06 Kokkola			1B pk	
	--10--
52,3	Pauli Haapalainen-50	KV	20.06 Kokkola			2B pk	
52,5	Eero Koivisto-54	VetU	17.08 Veteli			2 pk							
52,5	Jarmo Latvala-59	PyPo	30.08 Pyhäjärvi			1 pk	
52,6	Kyösti Kivelä-56	PK	17.08 Veteli			3 pk	
52,8	Timo Keski-Ojala-61	KU	07.07 Veteli			2-18 pim
53,9	Mauri Kiviniemi-55	NU	01.07 Kokkola			7 pim
53,9	Kari Virkkala-61	KV	18.07 Kokkola			4-18 po	
54,0	Jarmo Savola-61		YK	20.06 Kokkola			3-18 pk
54,1	Asko Hautala-61		LK	20.06 Kokkola			4-18 pk
54,3	Timo Rautapuro-59	TU	07.06 Nivala			3-20 pim
	--20--
54,3	Juhani Saastamoinen-59	PyPo	01.07 Kokkola			4h2 pim
54,5	Mauri Heinonen-55	KV	20.06 Kokkola			3B pk
54,5	Tuomo Mustola-62	YK	03.07 Oulainen			2-18 ka


	400m-78
50,2	Markku Vähäkainu-53	VetU	28.06 Pietarsaari	PB	1r1 pk
50,3	Timo Liedes-56		KU	23.07 Kokkola		PB	1 pim	
50,5	Reima Virkkala-59	LK	03.09 Saarijärvi		3-20 po	
50,6	Juha Honkaharju-55	KT	23.07 Kokkola			3 pim	
51,5	Eero Koivisto-54	VetU	28.06 Pietarsaari	PB	4r1 pk	
51,5	Jukka Klemola-59	UK	07.07 Nivala			1-20 pim	
51,9	Pauli Haapalainen-50	KV	28.06 Pietarsaari		5r1 pk	
51,9	Heikki Pesonen-43	NU	03.08 Nivala			2 pk	
51,9	Jukka Korkiakoski-60	PyPo	09.09 Nivala			3h		
52,5	Timo Lehto-56		KV	28.06 Pietarsaari		7r1 pk
	---10---	
52,5	Kauko Pulkkinen-52	VetU	28.06 Pietarsaari		1r2 pk		
52,7	Matti Anttila-56	KT	12.07 Pietarsaari		1h3 pk	
52,7	Matti Ojala-55		RK	03.08 Nivala			3 pk	
52,8	Mauri Heinonen-55	KV	23.07 Kokkola			5 pim	
52,8	Kyösti Kivelä-56	PK	23.07 Kokkola			6 pim 	
52,9	Jalo Lintilä-62		TU		
53,0	Jarmo Latvala-59	PyPo		
53,3	Timo Keski-Ojala-61	KU	17.08 Pietarsaari		6B rubtan	
53,4	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	12.07 Pietarsaari		5h2 pk	
53,5	Heikki Kangas-57	KT	12.07 Pietarsaari		3h3 pk
	---20---	
53,6	Veikko Ahola-56		KaJu	08.08 Nivala			3 pk						
53,7	Uolevi Kivelä-52	PK	12.07 Pietarsaari	PB	1h4 pk	
53,9	Tapio Okkonen-60	RK	28.06 Pietarsaari		2-20 pk	


	400m-77
50,7	Leo Saari-52		VetU	24.07 Nivala			1 pim	
51,13	Keijo Alaspää-57	VetU	03.06 Ateena			D	
51,1	Timo Liedes-56		KU	24.07 Nivala			2 pim	
51,3	Kauko Nikula-48		KT	02.08 Seinäjoki			9 ka	
51,5	Juha Himanka-57		KaJu	09.08 Kokkola			1 pk	
51,6	Juha Honkaharju-55	KT	09.08 Kokkola			2 pk	
51,7	Pauli Haapalainen-50	KV	02.08 Seinäjoki		PB	10B ka	
51,7	Terho Männistö-68	KaRi	09.08 Kokkola			3 pk
51,7	Heikki Pesonen-43	NU	6-7.9 Kouvola			3 polSM
51,8	Eero Koivisto-54	VetU	03.08 Veteli			2 pk
	---10---	
52,0	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	24.07 Nivala		PB	4 pim				
52,3	Reima Virkkala-59	LK	20.07 Pietarsaari		3-18 po	
52,4	Erkki Mäntylä-46	KV	06.07 Veteli			2A pk	
52,7	Jukka Klemola-59	UK	17.07 Pyhäjärvi			1-18 pim	
53,2	Jalo Lintilä-62		TU	20.07 Pietarsaari		4-18 po			
53,3	Matti Ojala-55		RK	24.07 Nivala			3h3 pim	
53,4	Kyösti Kivelä-56	PK	24.07 Nivala			3h2 pim	
53,4	Kauko Pulkkinen-52	VetU	03.08 Veteli			4 pk	
53,5	Eero Erkkilä-57		NU	05.06 Veteli			4A ka	
53,6	Mauri Heinonen-55	KV	23.08 Nivala			3 pk 	
	---20---
53,7	Matti Pihlajaharju-55	VetU	22.06 Pietarsaari		4 pk	
				


	400m-1976
50,9	Keijo Alaspää-57	VetU	24.08 Pietarsaari		1B rubtan-g	
51,4	Leo Saari-52		VetU	26.06 Kuortane			2C kv	
51,4	Timo Liedes-56		KU	18.07 Kaarlela			1 pim	
51,4	Terho Männistö-58	KaRi	18.09 Joensuu			3 KLL
51,5	Kauko Nikula-48		KT	24.08 Pietarsaari		2C rubtan	
52,2	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	18.07 Kaarlela			4 pim	
52,3	Pauli Haapalainen	KV	18.07 Kaarlela			5 pim	
52,4	Jarmo Eronen-57		HK	21.07 Nivala			D-20 pim	
52,6	Eero Erkkilä-57		NU	25.08 Nivala		PB	1 kunta	
52,8	Heikki Pesonen-43	NU	25.08 Nivala			2 kunta	
	---10---
53,0	Timo Lehto-56		KV	27.07 Kokkola			3 pk				
53,1	Jukka Klemola-59	UK	30.06 Kaarlela			1-18 pim
53,3	Erkki Mäntylä-46	KV	13.07 Kokkola			3 pk
53,3	Tapani Sivula-54	KV	24.08 Pietarsaari	PB	5B rubtan	
53,4	Matti Ojala-55		RK	18.07 Kaarlela			1h1 pim	
53,6	Tapani Mourujärvi-53	KT	08.09 Kälviä		PB	2 pitäj-m
53,8	Veli-Pekka Paajanen	PyPo	14.07 Pyhäjärvi			1-20 pk	
54,1	Mauri Heinonen-55	KV	24.08 Pietarsaari		6B rubtan
54,2	Reima Virkkala-59	LK	30.06 Kaarlela			2-18 pim
54,2	Heikki Kangas-57	KT	18.07 Kaarlela			4h3 pim
	---20---
54,2	Jorma Alainen-41	KV	27.07 Kaarlela			4 pk


	400m-75
50,5	Vesa Heinonen-48	PyPo	18.06 Vammala	
50,6	Osmo Kahari-51		PInto	31.08 Pietarsaari		2 po
50,7	Terho Männistö-58	KaRi	27.07 Nivala			5-18 SM
50,9	Kauko Nikula-48		KT	02.09 Oulu			5 polar-g	
51,3	Keijo Alaspää-57	VetU	15.08 Pietarsaari		2r1 pk	
51,5	Timo Liedes-56		KU	12.07 Kannus			1-20 pim	
51,8	Heikki Pesonen-43	NU	02.07 Savonlinna	
52,0	Erkki Mäntylä-46	KV		
52,1	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	10.08 Ylivieska			3 PTL	
52,6	Pauli Haapalainen-50	KV	15.08 Pietarsaari		2r2 pk	
	---10---
52,8	Kauko Pulkkinen-52	VetU	06.08 Kokkola			3 pk	
53,4	Mauri Kiviniemi-55	NU	14.09 Nivala			2 pk    		
53,5	Matti Anttila-56	KT	05.09 Kälviä			2 kunta   	
53,6	Leo Saari-52		VetU	29.07 Pyhäjärvi			D pim	
53,7	Jarmo Eronen-57		HK	29.08 Pyhäsalmi			D-18 pim		
53,9	Seppo Kangas-56		KT	17.08 Nivala			3B-20 ka
54,5	Tapani Sivula-nn	KV	15.08 Pietarsaari		1r3 pk
54,6	Matti Ojala-55		RK	12.07 Kannus			3-20 pim	
54,7	Eero Erkkilä-57		NU	14.09 Nivala			4 pk	
54,7	Juhani Vuolteenaho-49	NU	14.09 Nivala			5 pk
	--10--
54,8	Tapani Mourujärvi-53	KT	05.09 Kälviä			4 kunta
54,8	Simo Ruokoja-54		KT	05.09 Kälviä			5 kunta
54,8	Pekka Ojala-43		YK	11.09 Lohtaja			1 ope
54,9	Veli-Pekka Paajanen	PyPo	08.07 Reisjärvi			1-18 pk	
54,9	Mauri Heinonen-55	KV	12.07 Kannus			4-20 pim
54,9	Lasse Lintilä-57	TU	13.07 Alavieska			1-18 pim
	

	400m-74
49,7	Timo-J Virkkala-43	KT	25.07 Kälviä			1 pk	
50,0	Vesa Heinonen-48	PyPo	14.07 Hyvinkää		PB	D SM	
50,9	Heikki Pesonen-43	NU	22.06 Kuortane			5A kv		
51,2	Kauko Nikula-48		KT	22.06 Kuortane			6A kv		
52,1	Keijo Alaspää-57	VetU	01.09 Haapajärvi		3-20 po	
52,2	Juha Järvenpää		KU	23.08 Kannus		PB	1-18 kunta	
52,4	Markku Vähäkainu-53	VetU	30.06 Haapajärvi		3 pim	
52,7	Erkki Mäntylä-46	KV	25.06 Kokkola			2 pk	
52,9	Jorma Alainen-41	KV	25.07 Kälviä			3 pk	
53,2	Seppo Kangas-56		KT		
	---10---			
53,6	Juhani Vuolteenaho-49	NU	06.08 Kokkola			2 pk	
53,7	Pekka Ojala-43		YK	29.08 Oulainen			1 ope	
53,8	Tapani Sivula-54	KoJy		
53,9	Timo Liedes-56		KU	21.07 Kannus			2-18 pim
54,1	Kaj Niemi-50		KT	20.08 Kokkola			4 pk
54,2	Mauri Kiviniemi-55	NU	30.06 Haapajärvi		4 pim
54,2	Timo Lehto-56		KV	23.07 Ykspihlaja		1-18 
54,2	Veikko Ahola-56		KaJu	25.07 Kälviä			1-18 pk
54,4	Eero Koivisto-54	VetU	20.07 Lohtaja			1-20 pim
54,5	Veli-Pekka Paajanen	PyPo
	---20---		


	400m-73
50,0	Markku Juhola-47	KT	15.07 Kokkola			1 pim	
50,2	Timo-J Virkkala-43	KT	17.07 Kälviä			1 pk
50,3	Kauko Nikula-48		KT	26.08 Ylöjärvi		PB	2 ka 	
50,9	Matti Kalliokoski-45	HT	15.08 Äänekoski			3 ka	
51,8	Erkki Mäntylä-46	KV	15.07 Kokkola		PB	4 pim	
52,0	Jorma Alainen-41	KV	22.08 Kokkola			1B kv				
52,4	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	15.07 Kokkola			3h1 pim	
52,5	Vesa Heinonen-48	PyPo	25.08 Espoo	
52,9	Lasse Tikkakoski-52	KV	29.08 Kokkola		PB	3 pk	
52,9	Eero Koivisto-54	VetU	02.09 Kaustinen			1 pk	
	---10---			
53,0	Markku Heinonen-49	KV	29.08 Kokkola			4 pk	
53,1	Matti Anttila-56	KT	16.08 Kälviä		PB	2 pk	
53,4	Mauri Heinonen-55	KV	22.08 Kokkola			2h2-18 kv	
53,5	Aki Ruotsala-54		LV	16.08 Kälviä			4 pk	
53,6	Eero Kinaret-56		HU	27.07 Himanka			1 pk	
53,7	Jouko Kataja-aho-53	KoJy	20.06 Kokkola			2A pk	
53,9	Leo Saari-52		VetU	15.07 Kokkola			3h3 pim
53,9	Seppo Kangas-56		KT	22.08 Kokkola			5-18 kv	
54,0	Juhani Näreharju-57	VetU	26.06 Nivala			D-16 pim	
54,0	Keijo Alaspää-57	VetU	22.07 Varkaus			D-16 SM	
	---20---

	400m-72
50,4	Heikki Pesonen-43	NU	18.06 Kokkola			1 kv	
50,7	Kauko Nikula-48		KT	19.08 Oulu	
51,2	Matti Kalliokoski-45	HT	30.05 Jyväskylä			2h2 ka	
51,5	Markku Vähäkainu-53	VetU	29.07 Ylivieska			1-20 pim	
51,7	Jorma Alainen-41	KV	19.07 Turku			2B PNG		
52,0	Markku Heinonen-49	KV	18.06 Kokkola			3 kv	
52,2	Jouko Kataja-aho-53	KoJ	29.07 Ylivieska			2-20 pim	
52,2	Erkki Mäntylä-46	KV	23.08 Kokkola			2 pk	
52,4	Kaappo Nissilä-50	LV	07.06 Kokkola			1 pk	
52,6	Vesa Heinonen-48	PyPo	11.08 Joensuu			D SM	
	---10---			
52,9	Eero Koivisto-54	VetU	30.07 Lohtaja			1-18 pim
53,3	Juhani Vuolteenaho-49	NU	28.06 Kokkola			3 pk	
53,3	Leo Saari-52		VetU	22.07 Keuruu			D-20 SM
53,7	Sulevi Isopahkala-46	RK	07.06 Kokkola			3 pk	
53,8	Lasse Tikkakoski-52	VetU	27.08 Äänekoski			2-20 po	
54,0	Hannu Ruotsala-54	LV	17.09 Lohtaja			1-18 cup
54,3	Jouko Ihanus-47		LV	14.09 Lohtaja			2 pk
54,5	Teuvo Pulkkinen-49	VetU	11.08 Veteli			2 pk
54,6	Mauri Heinonen-55	KV	28.06 Kokkola			6 pk
54,6	Eero Korhonen-44	RK	23.08 Kokkola			3 pk
	---10---

	400m-71
47,8	Markku Juhola-47	KT	30.06 Kokkola			1 kv	
49,5	Timo-Jaakko Virkkala-43	KT	09.06 Jyväskylä			3 ka	
49,6	Heikki Pesonen-43	NU	23.08 Pieksämäki		1	
50,6	Markku Vähäkainu-53	VetU	18.07 Posio			3-18 SM	
51,0	Jorma Alainen-41	KV	04.08 Kokkola			2 pk	
51,1	Matti Kalliokoski-45	HT	30.06 Kokkola			4 kv	
51,1	Kauko Alajoki-47	KV	30.06 Kokkola			5 kv	
51,3	Kauko Nikula-48		KT	08.09 Kokkola			1 pk	
51,6	Markku Heinonen-49	KV	04.08 Kokkola			4 pk	
52,4	Jouko Kataja-aho-53	KoJ	04.08 Kokkola			1-18 pk	
	---10---			
52,8	Erkki Mäntylä-46	KV	11.07 Ylivieska			5 pim 	
52,8	Pekka Ojala-43		KaJu	23.07 Oulu			D SM				
52,9	Lasse Orimus-50		KV	05.09 Kaustinen			1 pk
53,2	Vesa Heinonen-48	PyPo	22.06 Ylivieska			D pim		
53,2	Raimo Haanpää-53	KV	08.09 Kokkola			5 pk	
53,4	Juhani Vuolteenaho-49	NU	01.08 Ylivieska			4 ka				
53,6	Erkki Vistiaho-40	KV	04.08 Kokkola			3h2 pk	
53,9	Jorma Seppälä-53	TU	01.07 Nivala			1 ka
53,9	Kaappo Nissilä-50	LV	11.07 Ylivieska			4h2 pim		
53,9	Jorma Tikka		PyPo	07.08 Pyhäjärvi			1-20 pim	
	---20---

	400m-70
49,7	Markku Juhola-47	KT	14.08 Kouvola			D SM	
49,9	Heikki Pesonen-43	NU	19.08 Kokkola			1 pk	
50,4	Matti Kalliokoski-45	HT	12.07 Kokkola			2 pim	
51,4	Vesa Heinonen-48	PyPo	13.06 Naantali			D mo-kats	
51,4	Vesa Mäki-46		HK		
51,5	Timo-J Virkkala-43	KT	01.07 Alavieska			1 alue-f	
51,9	Kauko Nikula-48		KT	19.08 Kokkola			2 pk	
52,2	Jorma Alainen-41	KV	03.09 Sotkamo			2 VR	
52,3	Esa Nivala-48		TU	07.06 Himanka			1 alues			
52,3	Jouko Kataja-aho-53	KoJy	17.08 Kokkola			1-18 kunta
	---10---  	
52,5	Veijo Nousiainen-50	TU	31.07 Haapajärvi		1B ka	
52,5	Markku Heinonen-49	KV	19.08 Kokkola			3 pk	
52,6	Velu Syrjälä-50		TU	18.07 Alavieska			1-20 pim	
52,7	Raimo Haanpää-53	KoJy	17.08 Kokkola			2-18 kunta    	
53,0	Lasse Orimus-50		KV	12.07 Kokkola			5 pim	
53,0	Kauko Pulkkinen-52	VetU	09.08 Alajärvi			2-18 ka				
53,1	Esko Joensuu-51		HU	07.06 Himanka			2 alues	
53,3	Kauko Alajoki-47	KV	24.06 Kokkola			1h2 pk			
53,6	Pentti Niemelä-41	HK	07.06 Pyhäjärvi			2 alues		
53,9	Markku Vähäkainu-53	VetU	07.06 Kaustinen			1 alues
	---20---
	

	400m-69
48,9	Markku Juhola-47	KT	31.08 Heinola			1h1 ka	
49,6	Heikki Pesonen-43	NU	30.07 Riihimäki			1 polSM	
49,8	Matti Kalliokoski-45	HT	31.08 Heinola			1h3 ka	
50,6	Timo-J Virkkala-43	KT	16.06 Pori			3 ka        	
51,7	Vesa Mäki-46		HK		
51,8	Esa Nivala-48		KV	14.08 Kaustinen			1 pk 	
51,8	Lasse Orimus-50		KV	10.09 Kokkola			1-20 pk	
52,2	Jorma Alainen-41	KV	29.07 Himanka			2 pk	
52,2	Esko Joensuu-51		HU	10.08 Kokkola			1-18 ka	
52,8	Kauko Alajoki-47	KV	30.07 Kokkola			1 pk	
	---10---		
52,9	Kauko Nikula-48		KT	13.08 Kälviä			2 pk	
53,4	Erkki Mäntylä-46	KV	21.08 Himanka			2 pk	
53,4	Erkki Vistiaho-40	KV	21.08 Himanka			3 pk	
53,5	Pekka Vuolle-41		KT	31.07 Ykspihlaja		1 outok	
53,5	Vesa Känsälä-49		KP-V	14.08 Kaustinen			2 pk    	
53,6	Pekka Ojala-43		KaJu	30.07 Kokkola			6 pk				
53,7	Samuli Roimela-34	KV	16.07 Kokkola			2 sa-int	
53,7	Reijo Ketola-51		HK	20-21.9 Turku			4h1 SOU		
53,8	Velu Syrjälä-50		TU	14.08 Kaustinen			3 pk	
54,0	Markku Vähäkainu-53	VetU	10.08 Kokkola			2-18 ka	
	---20---

	400m-68
48,5	Timo-J Virkkala-43	KT	25.08 Heinola			3 ka	
49,4	Markku Juhola-47	KT	02.07 Kälviä			2 pk 	
49,9	Heikki Pesonen-43	NU	19.06 Tampere			3 ka	
50,4	Jorma Alainen-41	KV	22.08 Oulu			1 kv	
50,7	Matti Kalliokoski-45	HT	28.08 Himanka			1 pk	
51,0	Vesa Mäki-46		HK	02.08 Turku			5 PV   
51,5	Vesa Heinonen-48	PyPo	14.09 Potsdam, DDR		D-20 mo
51,7	Antti Boren-47		HR	15.08 Lohtaja			1 pk	
51,9	Markku Järvinen-45	PyPo	14.07 Pyhäjärvi			1 pk	
51,9	Kari Harju-45		KP-V	13.08 Kaustinen			2 pk	
	---10---
52,1	Esa Nivala-48		TU	21.07 Alavieska			4 pim				
52,2	Jorma Kiiveri-48	KaJu	21.08 Kokkola					
52,4	Pekka Ojala-43		KaJu	16.08 Varkaus			D SM	
52,6	Erkki Vistiaho-40	KV	21.08 Ykspihlaja		2 pk 	
53,1	Esko Joensuu-51		HU	14.08 Nivala			1-18 pk	
53,2	Lasse Orimus-50		KV	18.09 Kokkola			2 pk				
53,3	Matti Kiiveri-46	KaJu	11.08 Kälviä			4 pk	
54,0	Keijo Palola-45		LV	15.08 Lohtaja			4 pk
54,2	Simo Nikula-35		KV	27.08 Kaustinen			2 pk
54,4	Kauko Alajoki-47	KV	24.08 Kannus			D pim
	---20---
54,4	Veikko Heikkinen	KaJu	07.09 Äänekoski			4-20 po
54,5	Kaj Niemi-50		KT	02.07 Kälviä			5 pk
54,6	Markku Heinonen-49	KV	21.08 Kokkola
54,7	Juhani Vuolteenaho-49	NU	21.08 Kokkola	


	400m-67
49,4	Timo-J Virkkala-43	KP-V	31.08 Seinäjoki			1 ka	
50,4	Jorma Alainen-41	KV	14.08 Vaasa			1 VR	
51,2	Heikki Pesonen-43	NU	23.08 Savonlinna		5 polSM	
51,4	Matti Kalliokoski-45	HT	16.08 Kannus			1 pk	
51,7	Erkki Niemelä-43	KU	02.07 Kannus			1 ka	
52,1	Pekka Ojala-42		KaJu			
52,1	Erkki Vistiaho-40	KV	14.06 Kokkola			3 ka	
52,1	Markku Juhola-47	KT			
52,2	Kauko Alajoki-47	KV	20.09 Kokkola			3 pk	
52,5	Markku Järvinen-45	PyPo	19.09 Pyhäjärvi			1 pk	
	---10---				
52,6	Juhani Poranen		PK	19.07 Perho		PB	1-18 pk	
52,8	Esko Joensuu-51		HU	24.09 Himanka			3 pk	
52,8	Esa Nivala-48		TU	20.09 Kokkola			5 pk	
53,0	Päiviö Mikkola-47	AV	30.07 Alavieska			1-20 kv	
53,2	Vesa Mäki-46		HK	06.08 Nivala			2B kv	
53,3	Sulevi Isopahkala-46	RK	30.07 Himanka			2 ka	
53,4	Vesa Heinonen-48	PyPo	23.07 Pyhäjärvi			1h3 pim	
53,5	Pekka Vuolle-41		KT	21.06 Kälviä			2 pk	
53,6	Paavo Jylkkä		YK	12.07 Ylivieska			1-20 pk	
53,7	Jorma Kiiveri-48	KaJu	13.09 Kokkola			1-20 pk	
	---20---				
53,7	Juhani Vuolteenaho-49	NU	06.08 Nivala			1-18 kv	


	400m-66
49,1	Timo-J Virkkala-43	KP-V	06.06 Helsinki			4 mo	
49,6	Erkki Niemelä-43	KU	14.08 Tampere			4s1 SM   	
49,8	Jorma Alainen-41	KV	03.08 Turku			1   	
50,1	Tor Prest-40		KV	13.07 Helsinki			2 polSM	
51,2	Samuli Roimela-34	KV	05.07 Lappeenranta		4 PV	
51,4	Erkki Vistiaho-40	KV	01.09 Kokkola			2 pk	
51,9	Erkki Koskela-47	TU	24.07 Ylivieska			3 pim	
52,1	Heikki Pesonen-43	NU		
52,2	Päiviö Mikkola-47	AV	02.07 Pyhäjärvi			2-20 pim	
52,3	Antti Boren-47		HR	04.09 Vaasa			2 ka			
	---10---
52,6	Seppo Orilähde-45	PyPo		
53,0	Heikki Nikkarikoski	KaJu	02.07 Pyhäjärvi			3-20 pim	
53,0	Asko Pesola-46		KP-V	02.07 Pyhäjärvi			4-20 pim	
53,6	Vesa Heinonen-48	PyPo	02.07 Pyhäjärvi			5-20 pim	




	400m-65
48,5	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	04.09 Tukholma			5 mo	
48,7	Erkki Niemelä-43	KU	08.08 Jyväskylä			2s1 SM	
50,1	Tor Prest-40		KV	11.08 Mikkeli			1 polSM	
50,4	Jorma Alainen-41	KV	29.08 Oulu			1 kv	
51,4	Paavo Leskinen-42	Athlos	03.07 Vaasa			1 pim
51,9	Päiviö Mikkola-47	AV	30.06 Alavieska			1-20 pim	
52,3	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	20.06 Kokkola			5 kv	
52,4	Heikki Pesonen-43	NU		
52,5	Erkki Koskela-47	TU	28.08 Alavieska			3-20 po	
52,7	Erkki Vistiaho-40	KV	01.09 Kaustinen			2 pk	
	---10---
53,1	Jukka Puutio-36		YR	03.07 Vaasa			2 pim
53,1	Oskari Långström	PyPo	18.07 Haapajärvi		4 pim		
53,1	Jouko Hautala-46	TU	18.07 Haapajärvi		5 pim
53,2	Paavo Lahti-40		KTU	03.07 Vaasa			3 pim	
53,2	Sulevi Isopahkala-46	RK	21.07 Ylivieska			1 pk
53,2	Jaakko Puukangas-36	KT	21.08 Harjavalta		2 rikki-h	
53,3	Asko Pesola-46		KP-V	06.06 Toholampi			2-20 ka	
53,6	Kalevi Kiviniemi-45	NU	30.06 Alavieska			4-20 pim
53,6	Pekka Ojala-43		KaJu	11.08 Ylivieska			1 pk
53,8	Risto Virrankoski-46	TU	12.08 Toholampi			1 pk
	---20---


	400m-64
48,0	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	26.09 Poznan, POL	PB	2 mo	
50,1	Paavo Leskinen-42	Athlos	15.08 Pietarsaari	PB	1 TUL
50,3	Tor Prest-40		KV	15.07 Kokkola			1 pk 	
50,9	Jorma Alainen-41	KV		
51,1	Kalevi Jyrkkä-42	KV	15.07 Kokkola			2 pk	
51,3	Kalevi Riippa-39	KV		
51,7	Olavi Niemelä-34	NU	19.07 Kannus			3 pim	
52,1	Risto Virrankoski-46	TU	21.06 Nivala			1 kv	
52,2	Paavo Saari-41		KV	15.07 Kokkola			3 pk	
52,2	Seppo Orilähde-45	PyPo	09.08 Ylivieska			1-20 ka 	
	---10---
52,3	Kari Harju-45		KP-V	04.07 Pihtipudas		2-20 po			
52,5	Erkki Niemelä-43	KU		
52,6	Mauri Pussinen-39	KV	21.06 Nivala			2 kv
52,7	Jukka Autio-38		PyPo	02.08 Pyhäjärvi			1 kunta	
52,8	Asko Pesola-46		KP-V	18.08 Kokkola			2-20 ka	
53,0	Pentti Niemelä-41	NU	21.06 Nivala			3 kv	
53,2	Yrjö Kerttula-41	KV	21.07 Ykspihlaja		2 so
53,7	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	29.08 Kaustinen			D pk
53,7	Jaakko Puukangas-36	KT	05.08 Toholampi			2 pk
53,7	Jukka Puutio-36		YR	15.08 Pietarsaari		2 pim
	---20---
53,8	Pentti Myllykangas-38	KP-V	29.08 Kaustinen			D pk



	400m-63
48,8	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	28.09 Rauma			1 semin	
49,1	Erkki Niemelä-43	KU	26.07 Kokkola			1 PV	
49,3	Tor Prest-40		KV	16.06 Kokkola			1 ka	
50,8	Olavi Niemelä-34	NU	21.07 Kokkola			2 pim	
51,4	Kalevi Riippa-39	KV	21.07 Kokkola			3 pim
51,6	Pentti Niemelä-41	NU	21.07 Kokkola			4 pim
51,9	Eino Hosio-38		NU	07.07 Haapajärvi		4 kv	
52,2	Jukka Autio-38		PyPo	21.07 Kokkola			5 pim	
52,4	Mauno Niemelä-36	NU	25.08 Nivala			3 ka	
52,6	Mauri Pussinen-39	KV	21.07 Kokkola			3h2 pim	
	---10---			
52,8	Kauno Palola-37		NU	02.06 Nivala			2 pk	
52,9	Seppo Orilähde-45	PyPo	24.07 Pyhäjärvi			1-20 pk	
52,9	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	30.08 Malung, SWE		1 so		  	
52,9	Kari Harju-45		KP-V	22.09 Nivala			2-20 po	
53,0	Mikko Haapala-37	KU	30.07 Göteborg			D PM	
53,1	Yrjö Kerttula-41	KV	15-16.8 Harjavalta		2 R-happo	
53,3	Uolevi Palola-39	NU	14.07 Nivala			1 ka
53,4	Altti Pikkukangas-37	TU	25.06 Kälviä			2 pk
53,8	Kalevi Kiviniemi-45	NU	23.06 Nivala			4-20 ka
53,8	Pekka Ojala-43		KaJu	11.09 Raahe			1-20 ka
	---20---


	400m-62
49,8	Erkki Niemelä-43	KU	11.08 Helsinki			2-20 SM	
49,9	Tor Prest-40		KaKu	19.08 Tikkurila			1 smB	
50,3	Eino Hosio-38		NU	23.08 Oulu		PB	3 kv	
50,6	Markku Kahma-32		AV	10.08 Oulu			4 polis	
50,7	Olavi Niemelä-34	NU	15.07 Nivala			4 pim	
51,0	Timo-Jaakko Virkkala-43	KP-V	30.09 Kaustinen			1 pk	
51,1	Samuli Roimela-34	KV	24.08 Vaasa			2 ka	
51,4	Pentti Niemelä-41	NU	15.07 Nivala			5 pim	
51,5	Leimo Peltoniemi-42	KP-V	16.09 Äänekoski		PB	2-20 po	
51,6	Kauno Palola-37		NU	15.07 Nivala			6 pim	
	---10---			
52,7	Jukka Autio-38		PyPo	09.09 Pyhäjärvi			1 kunta	
52,8	Mauri Pussinen-39	KV	04.07 Kokkola			2 pk	
52,9	Kalevi Jyrkkä-42	KV	11.06 Kokkola			2-20 kv	
53,1	Antero Lipponen-38	HK	27.06 Haapajärvi		1 pk	
53,2	Voitto Salminen-34	KaKu	08.07 Kokkola			2 PTL
53,3	Seppo Orilähde-45	PyPo		
53,5	Altti Pikkukangas-37	KV	06.06 Kokkola			2 pk
53,6	Uolevi Palola-39	NU	18.07 Nivala			1 pk
53,8	Antero Savola-37	NU	24.06 Nivala			4 ka


	400m-61
50,3	Markku Kahma-32		AV	21.09 Porvoo		PB	2 polSM	
50,5	Olavi Niemelä-34	NU	08.08 Kil, SWE			1 kv	
50,5	Erkki Niemelä-43	KU	27.08 Nivala			1 ka	
51,0	Samuli Roimela-34	KV	12.07 Kokkola			1r1 pk	
51,4	Pentti Niemelä-41	NU	23.07 Alavieska			1 pim	
51,6	Antero Savola-37	NU	09.08 Kil, SWE			4 kv	
51,8	Altti Pikkukangas-37	TU	12.07 Kokkola			2r1 pk	
52,2	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	12.07 Kokkola			1r2 pk	
52,3	Jaakko Puukangas-36	KT	07.07 Kälviä			2 pk	
52,3	Kalevi Jyrkkä-42	KV	12.07 Kokkola			3r1 pk	
	---10---			
52,5	Voitto Salminen-34	KaKu	30.07 Vaasa			3 PTL	
52,5	Uolevi Palola-39	NU	09.07 Nivala			4 ka	
52,7	Mauno Niemelä-36	NU	20.08 Vihanti			1 ka	
52,7	Tor Prest-40		KaKu	14.09 Kaarlela			2 luok-k	
52,8	Kauno Palola-37		NU	20.09 Ylivieska			2 pk			  	
52,9	Raimo Norppa-34		KV	12.07 Kokkola			2r2 pk	
53,0	Heikki Kauppinen-33	KaKu	12.07 Kokkola			3r2 pk	
53,5	Veikko Kaitola-36	TU	02.07 Ylivieska			1 ka
53,5	Yrjö Kerttula-41	KaKu	13.09 Kokkola			3 pk	


	400m-60
50,1	Antero Savola-37	NU	18.09 Oulu		PB	3 po	
50,4	Markku Kahma-32		AV	15.06 Dresden, DDR		D mo 	
51,4	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	06.07 Kokkola			1 pk	
51,9	Samuli Roimela-34	KV	06.07 Kokkola			2 pk	
51,9	Mauno Niemelä-36	NU	04.09 Vihanti			4 ka	
52,1	Veikko Kaitola-36	TU	17.07 Veteli			3 pim	
52,2	Tor Prest-40		KaKu	06.06 Teerijärvi		2 pk		
52,3	Olavi Niemelä-34	NU	04.09 Vihanti			5 ka	
52,4	Raimo Norppa-34		KV	11.09 Nivala			2 ka	
52,6	Jukka Autio-38		PyPo	17.07 Veteli			4 pim	
	---10---
52,7	Voitto Salminen-34	KaKu	17.07 Veteli			5 pim	
52,8	Valde Anttila-35	KP-V	17.07 Veteli		PB	6 pim	
52,8	Antero Lipponen-38	HK	31.07 Haapajärvi		2 kv
53,0	Reijo Raudaskoski	NU	06.06 Nivala			2 pk	
53,0	Esko Koivisto-31	KaKu	06.09 Kokkola			3 pk 	
53,2	Altti Pikkukangas-37	TU	28.06 Kokkola			2 pk  
53,8	Erkki Lipponen-39	HK	25.06 Alavieska			1 ka
53,8	Pentti Niemelä-41	NU	16.07 Alavieska			2-20 pim
53,9	Kalevi Jyrkkä-42	KV	19.06 Kokkola			2-20 kv	


1959
50,6	Antero Savola-37	NU	19.07 Kalajoki			1 pim	
50,6	Olavi Niemelä-34	NU	19.07 Kalajoki			1 pim
51,0	Markku Kahma-32		AV	01.08 Vaasa			D SM	
51,6	Samuli Roimela-34	KV	06.09 Oulu			2 ka	
51,8	Eino Hosio-38		NU	02.08 Haapajärvi		2 ka	
51,8	Veikko Kaitola-36	TU	02.08 Haapajärvi	PB	3 ka	
52,2	Mauno Niemelä-36	NU	01.07 Haapajärvi		1 pk	
52,4	Raimo Norppa-34		KV	06.09 Kälviä			1 pk	
52,8	Kauno Palola-37		NU	09.08 Turku			h PTL		
52,8	Voitto Salminen-34	KaKu	06.09 Kälviä			2 pk	
	---10---			
53,0	Esko Koivisto-31	KaKu	15.07 Kokkola			2 pk	
53,0	Antero Lipponen-38	HK	06.09 Kalajoki			3 ka 	
53,1	Erkki Vahtiala-32	KaKu	15.07 Kokkola			3 pk	
53,2	Reijo Haaga-39		HK	18.07 Nivala			1-20 pim	
53,2	Altti Pikkukangas-37	TU	29.07 Kokkola			2 pk	
53,6	Simo Nikula-35		KP-V	29.07 Kokkola			3 pk	
53,6	Uolevi Palola-39	NU	18.07 Nivala			2-20 pim	
53,9	Vesa Niskanen-36	HK	01.07 Haapajärvi		3 pk	
54,4	Urho Savimäki-35	HK	19.08 Haapajärvi		1 pk		
54,5	Erkki Huima-39		KU		
	---20---


1958
50,8	Antero Savola-37	NU			
50,9	Samuli Roimela-34	KV	03.09 Kokkola			1 pk	
51,0	Markku Kahma-32		AV	20.08 Tukholma			D EM	
51,0	Olavi Niemelä-34	NU	24.08 Kauhava			1 ka	
52,2	Mauno Niemelä-36	NU	27.07 Nivala			3 ka	
52,4	Vesa Niskanen-36	HK		             
52,7	Esko Koivisto-31	KaKu	24.08 Haapajärvi		3 ka	
52,7	Martti Henttu		KaJu			
52,9	Veikko Kaitola-36	TU	09.09 Kannus			1 pk	
52,9	Erkki Vahtiala-32	KaKu	02.07 Ykspihlaja		2 pk	
	---10---				
53,0	Mauri Pussinen-39	KV	02.07 Ykspihlaja		3 pk	
53,1	Altti Pikkukangas-37	TU	02.07 Ykspihlaja		4 pk	
53,1	Antero Lipponen-38	HK	07.08 Haapajärvi		1 pk	
53,4	Reijo Haaga-39		HK	13.07 Veteli			1-20 pim	
53,6	Urho Savimäki-35	HK	20.06 Haapajärvi		1 ka	
53,7	Kauno Palola-37		NU	28.09 Nivala			1 pk
54,0	Valde Anttila-35	KP-V	31.08 Kaustinen			2 ka	
54,2	Eero Alasuvanto-32	KaJu	20.06 Kalajoki			2 ka			
54,6	Reijo Känsäkoski-39	KP-V	24.08 Saarijärvi	PB	3-20 po
54,8	Taisto Soininen-37	KV	31.08 Kaustinen			3 ka	
	---20---	

1957
50,5	Olavi Niemelä-34	NU	23.07 Kokkola		PB	2A kv		
50,8	Antero Savola-37	NU	21.07 Turku			1 PV   		
51,5	Markku Kahma-32		AV	21.09 Göteborg			D PM		
51,7	Samuli Roimela-34	KV	21.07 Kälviä			2 pim		
52,0	Martti Henttu		KaJu	24.07 Alavieska			2 kv		
52,4	Veikko Kaitola-36	TU	05.09 Kannus			1 pk		
52,7	Esko Koivisto-31	KaKu	17.07 Kokkola			2 pk		
52,8	Erkki Vahtiala-32	KaKu	17.07 Kokkola			3 pk		
52,8	Esa Uusitalo-33		KU	14.07 Inkeroinen		
52,8	Antero Lipponen-38	HK	11.07 Haapajärvi		2 ka	
	---10---	
53,4	Matti Haapala-34	NU	21.08 Kokkola			1 pk     		
53,5	Eero Alasuvanto-32	KaJu	21.07 Kälviä			3 pim		
54,2	Reijo Haaga-39		HK	04.09 Kokkola			2-20 pk		
54,4	Kauno Palola-37		NU				
54,6	Lauri Mörsky		KaKu	23.07 Kokkola			2B kv	
54,7	Raimo Hakala		KoJy	04.09 Kokkola			3-20 pk	
54,9	Valde Anttila-35	KP-V	11.08 Kaustinen			2 ka
55,4	Veikko Mehtälä-21	NU	14.06 Nivala			1 pk	
55,5	Olavi Mattila		KU	18.08 Ylivieska			2 pk	
55,8	Eino Hosio-38		NU	15.09 Nivala			6-ott pim				
	---20---

1956
51,2	Olavi Niemelä-34	NU	16.09 Kajaani			1 semin	
52,0	Martti Korkea-aho-30	KV	21.06 Pietarsaari		4 kv	
52,0	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	29.07 Oulu			1 po	
52,1	Samuli Roimela-34	KV	05.08 Kälviä			1 ka	
52,1	Eero Alasuvanto-32	KaJu	05.08 Kälviä			2 ka	
52,2	Markku Kahma-32		AV	22.09 Hampuri			D mo	
53,2	Antero Lipponen-38	HK		
53,4	Voitto Liedes-33	KU	05.07 Sievi			1 pk	
53,6	Esa Uusitalo-33		KU	07.06 Kokkola			2 pk	
53,8	Martti Henttu		KaJu	11.07 Ylivieska			1 pk	
	---10---			
54,0	Pauli Mäkelä-32		PK	08.07 Perho			1 ka	
54,0	Aimo Niemelä-38		KV	17.06 Kokkola			2 kv	
54,0	Mauno Niemelä-36	NU	26.07 Nivala			1 pk	
54,1	Kaarlo Toivo-29		HK	05.07 Sievi			2 pk	
54,1	Antero Savola-37	NU	26.07 Nivala			2 pk	



1955
50,2	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	07.08 Kälviä		PB	1 ka		
51,6	Martti Korkea-aho-30	KV	15.08 Kokkola			4 smB		
52,4	Samuli Roimela-34	KT	17.07 Kälviä			1 pk		
52,9	Voitto Liedes-33	KV	21.08 Halsua		PB	1 pk		
53,1	Olavi Niemelä-34	NU	25.09 Hämeenlinna		4 semin		
53,2	Mauri Airaksinen-36	HK	11.09 Nivala			2 ka		
53,3	Eero Alasuvanto-32	KaJu	17.07 Kälviä			2 pk		
53,4	Untamo Hissa-32		NU	30.06 Nivala			1 pk		
53,8	Taavi Palola-36		NU	23.07 Toholampi			1-20 pim						
54,0	Aimo Niemelä-38		KV	
	---10---			
54,2	Pauli Koivumäki-33	VetU	07.08 Veteli		PB	1 ka		
54,4	Markku Kahma-32		AV	10.09 Alavieska			D pim		
54,4	Paavo Roimela-36	KT	17.07 Kälviä			1-20 pk		
54,5	Aki Oura-33		KV	19.06 Kokkola			4 ka						
54,7	Arvi Saari-36		KaJu	28.08 Himanka			1 pk	
54,8	Pekka Pohjola-28	YR	17.07 Ykspihlaja		3 pim TUL	
55,0	Antero Savola-37	NU	10.07 Nivala			3-20 ka		
55,0	Valto Liedes-32		KV	07.08 Veteli			1C ka
55,0	Oiva Viljamaa-30	NU	11.09 Nivala			3 ka	
55,2	Pekka Mäkinen-36	TR	23.07 Toholampi			2-20 pim	
	---20---


1954 mitalilaji
51,2	Martti Korkea-aho-30	KV	08.08 Kälviä		PB	1 ka		
52,0	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	30.06 Pietarsaari		1 po		
53,0	Raimo Pussinen-30	KV	08.08 Kälviä		PB	2 ka		
53,5	Untamo Hissa-32		NU	09.07 Nivala			1 pk
53,6	Esko Koivisto-31	KoJy	08.08 Kauhava			2 ka			
53,9	Eero Alasuvanto-32	KaJu	29.08 Ylivieska			1 ka		
53,9	Veikko Kumpula		NU	18.07 Kokkola			3 pim		
54,1	Matti Paavola-33	KP-V				
54,4	Kaarlo Toivo-29		HK	13.06 Reisjärvi			1 alues		
54,4	Taavi Palola-36		NU	29.08 Ylivieska			2 ka
	---10---		
54,5	Valde Anttila-35	KP-V	18.07 Kokkola			4h1 pim			
54,9	Pauli Koivumäki-33	VetU	13.06 Veteli			1 alues
54,9	Pekka Pohjola-28	YR	18.07 Ykspihlaja		2 pim TUL
54,9	P Hietamäki		SS	01.08 Sievi			2 ka				
55,0	Pekka Mäkinen-36	TR	25.07 Kälviä			1 pk  
55,2	Tapio Ihonen-35		HK	13.06 Reisjärvi			2 alues		
55,2	Martti Suonperä-30	KT	25.07 Kälviä			2 pk	
55,2	Matti Haapala-34	NU	25.08 Ylivieska			1-20	
55,3	Esko Haapakoski		YK	09.07 Nivala			3 pk
55,4	Mauri Airaksinen-36	HK	31.08 Haapajärvi		D pk
	---20---		
55,5	Mikko Vähäkangas	YK	30.06 Ylivieska			2-20 pk  
55,7	Kalle Kaunisto-34	VetU	22.08 Veteli			3 ka
			

1953
51,6	Martti Korkea-aho-30	KV	26.07 Halsua			1 pim	
52,8	Wilhelm Porrassalmi-30	KV		
52,9	Matti Paavola-33	KP-V	30.08 Veteli		PB	2 ka	
53,3	Heikki Råman-27		HT	23.08 Halsua			2 pk				
53,4	Samuli Roimela-34	KV	18.07 Kalajoki			1-20 pim	
53,8	Pekka Pohjola-28	YR	18-19.7 Kurikka		2 pim TUL
54,1	Esko Koivisto-31	KoJy	18-19.7 Kurikka		3 pim TUL
54,1	Raimo Pussinen-30	KV	06.09 Nivala			1 pk	
54,6	Erkki Vahtiala-32	YR	11.06 Kokkola			4 kunta
54,6	Reino Koppinen-32	KV	01.07 Ylivieska			2 pk
	---10---	
54,7	Veikko Kumpula		NU	01.07 Ylivieska			3 pk	
54,8	Veikko Halmetoja-28	NU		
54,8	Kalle Kaunisto-34	VetU	30.08 Veteli			4 ka			
54,9	Valde Anttila-35	KP-V	18.07 Kalajoki			3-20 pim
55,4	Antti Junttila-29	NU					
55,5	Veikko Venetjoki	HT	30.07 Haapajärvi		1 pk	
55,6	Aimo Rättyä-27		EE	30.08 Toholampi			2 ka	
55,9	Aimo Junka-nn		HU	30.08 Kalajoki			2-17 pk	
55,9	Voitto Liedes-33	HT	20.09 Halsua			3-20	
56,0	Untamo Hissa-32		NU	06.09 Nivala			3 pk	
	---20---


1952
53,5	Voitto Liedes-33	HT	08.06 Halsua			1 alues	
53,6	Heikki Råman-27		HT	08.06 Halsua			2 alues
53,7	Pekka Pohjola-28	YR	05.07 Kokkola			3 kunta	
53,7	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	10.08 Haapajärvi		2 pim	
53,8	Veikko Kumpula		NU	10.08 Haapajärvi	PB	3 pim	
54,5	Lauri Sipilä-27		KV	05.07 Kokkola			5 kunta
54,5	Samuli Roimela-34	KV	16.09 Kokkola			1-19 po
54,9	Taito Tastula-32	KV		
55,0	Veikko Mehtälä-21	NU	03.08 Nivala			3 kv	
55,1	Veikko Saarijärvi-23	KV	12.06 Ykspihlaja		1 alues
	---10---	
55,1	Kalevi Alaspää-32	VetU	15.06 Halsua			2 ka	
55,2	Martti Suonperä-31	KT	12.06 Ykspihlaja		2 alues							
55,3	Kaarlo Toivo-29		HK	08.06 Reisjärvi			1 alues
55,3	Antti Junttila-29	NU	03.08 Nivala			4 kv
55,3	Kalle Kaunisto-34	VetU	17.08 Veteli			1-19 pk	
55,6	Urho Helander-27	NU	08.06 Kalajoki			3 alues		
55,8	Taisto Lahtinen-30	YR	12-13.7 Vaasa			3 pim TUL
55,8	Pauli Koivumäki-33	VetU	17.08 Veteli			2-19 pk	


1951
52,8	Veikko Saarijärvi-23	KV	08.07 Kälviä			2 ka	
53,0	Heikki Råman-27		HT	02.09 Haapajärvi	PB	3 po	
53,9	Lauri Sipilä-27		KV	18.07 Ylivieska			1 pk	
54,1	Viljo Räihä-27		KV	01.07 Kokkola			2 kv	
54,1	Tapio Herranen-28	KV	01.07 Kokkola			3 kv	
54,3	Veikko Mehtälä-21	NU	08.07 Kälviä			2 ka	
54,3	Mikko Torppa-27		VetU	12.08 Veteli			2 ka	
54,6	Wilhelm Porrassalmi-30	KV	08.07 Kälviä			3 ka	
54,6	E Malkamäki		YK	18.07 Ylivieska			2 pk
54,6	Pekka Pohjola-28	YR	22.07 Oravainen			1 pim TUL
	---10---
54,7	Toivo Tuliniemi-29	HiRo	22.07 Oravainen			2 pim TUL		
55,0	Urho Helander-27	NU		
55,1	Voitto Liedes-33	HT	26.08 Lohtaja			1-19 ka	
55,2	Eero Horttanainen-33	YK	12.09 Ylivieska			1-19 pk
55,4	Terho Laukka-25		YK	18.07 Ylivieska			3 pk


1950
52,5	Mikko Torppa-27		VetU	26.08 Kruunupyy			2 po	
53,0	Vilhelm Porrassalmi-30	KV	16.07 Kokkola			2 kv	
53,0	Valio Sillanpää-27	VetU	06.08 Veteli			2 ka	
53,2	Taito Tastula-32	KV	19.08 Tampere		PB	h-19 SM 	
53,8	Tapio Herranen-28	KV	06.08 Veteli			3 ka	
54,0	Seppo Jokivartio-20	KaJu	23.06 Kalajoki			1 ka	
54,2	Urho Helander-27	NU	10.09 Nivala			1 ka	
54,3	Heikki Råman-27		HT		
54,5	E Vainionpää		PInto	23.07 Alavus			2 pim TUL
54,7	Aimo Rättyä-27		EE	23.07 Kannus			3 pim
	---10---	
54,7	Väinö Ryynänen-20	HK	29.07 Kalajoki			D pim	
54,7	Veikko Mehtälä-21	NU	17.09 Haapajärvi		1 pk
	

1949
51,1	Seppo Jokivartio-20	KaJu	24.06 Kalajoki		PB	1 ka	
52,8	Mikko Torppa-27		VetU	07.08 Veteli			1 ka	
53,8	Tapio Nuottimäki-26	YK	14.09 Ylivieska			D	
53,9	Valio Sillanpää-27	VetU	07.08 Veteli			2 ka	
54,2	Toivo Junnikkala	KaJu	24.07 Kalajoki			3 pim	
54,7	A Kirvesniemi		HK	24.07 Kalajoki			4 pim	
54,8	Olavi Savolainen	KoJy	31.07 Kokkola			1 so
54,8	Antti Suvanto-25	KV	07.08 Veteli			3 ka	
54,9	Mauno Willman-29	HT	14.08 Halsua			1 pk	
55,0	Ahti Blick		KoJy	24.07 Lapua			1 pim TUL
	---10---
55,0	Jukka Päivärinta-26	RK	07.08 Rautio			1 kunta
55,0	Paavo Nuottimäki-25	VetU		
55,2	Frans Hautamäki		YK	11.09 Alavieska			1 pk		
55,2	Veikko Mehtälä-21	NU	04.09 Kalajoki			2 ka	
55,2	O Kallio		YK	14.08 Kälviä			2 ka	
55,2	A Kellokumpu		YK	14.08 Kälviä			3 ka	
55,3	Mauno Lassila		KU	17.09 Kannus			1-19 pk	
55,3	Veikko Hietalahti-25	HT	14.08 Halsua			2 pk	


1948
51,9	Seppo Jokivartio-20	KaJu	15.08 Lohtaja			1 ka	
52,9	Onni Lahnalampi-21	TR	03.07 Kälviä		PB	2 ka	
53,4	Tapio Nuottimäki-26	YK	20.06 Nivala		PB	3 ka	
53,7	Pekka Saari		KaJu	05.09 Kalajoki			2 ka	
54,0	Toivo Vainio-25		KV	15.08 Lohtaja			2 ka				
54,2	Toivo Junnikkala	KaJu	05.09 Kalajoki		PB	3 ka	
54,5	Raimo Pussinen-30	KV	20.06 Veteli			1-19 ka	
54,6	Ahti Blick		HiRo	06.06 Himanka			1 so
54,7	Olavi Savolainen	KoJy	15.08 Himanka			1 ka
54,9	Kalle Kaattari-24	HiRo	06.06 Himanka			2 so
	---10---
54,9	Samuli Lahnalampi-26	TR	03.07 Kälviä			3 ka	
55,0	Esko Klemola-22		KV	04.09 Kokkola			D pim	
55,2	Taito Virkkala-24	KP-V	08.08 Kälviä		PB	5 pim			
55,3	Antti Sammallahti-18	KaJu	04.09 Kokkola			D pim	
55,3	Valio Sillanpää-27	VetU		
55,7	Paavo Nuottimäki-25	VetU	20.06 Veteli			2 ka	
55,7	Mikko Känsäkangas-26	KP-V	26.09 Kaustinen			1 pk	
56,0	Mikko Torppa-27		VetU	20.06 Veteli			3 ka	
56,1	R Heikkilä		VetU	14.08 Veteli			1-19 pk	
56,1	Erkki Peltoniemi-26	KP-V	26.09 Kaustinen		PB	3 pk
	---20---


1947
53,0	Onni Lahnalampi-21	TR	10.09 Kokkola			1 pk		
53,4	Seppo Jokivartio-20	KaJu	10.09 Kokkola			2 pk		
53,4	Armas Järvelä-18	KV	21.09 Räyrinki		PB	1 pk
53,8	Eino Jokinen-17		KV	20.06 Oulu			4 ka					
53,8	Kalle Kaattari-24	HiRo	19.07 Pietarsaari		1 pim TUL
53,9	Teodor Peltonen-15	KoJy	06.07 Himanka			1 ka
54,1	Antti Suvanto-25	VetU	21.09 Räyrinki		PB	2 pk		
54,2	Paavo Nuottimäki-25	TR	10.09 Kokkola		PB	3 pk		
54,3	Pekka Saari		KaJu	17.08 Himanka			1 pk		
54,4	Matti Leppänen		HU	17.08 Himanka		PB	2 pk	
	---10---	
54,8	Veikko Vierimaa-27	KV	17.09 Kokkola		PB	D pk		
54,9	Elof Lindblom-22	Athlos	03.08 Alavus			2 ka
55,2	Eljas Raitala-22	KT	21.09 Kälviä			2 so			
55,3	Taito Virkkala-24	KP-V	21.09 Räyrinki		PB	3 pk
55,8	Aarre Hietala		VV	10.08 Alavieska			1 pk
55,9	Valto Valkama-15	KT	21.09 Kälviä			3 so

kunnan mestaruuskilpailu
51,6	Onni Lahnalampi-21	TR	05.09 Toholampi			1 kunta
53,2	Paavo Nuottimäki-25	TR	05.09 Toholampi			2 kunta
53,4	Samuli Lahnalampi-26	TR	05.09 Toholampi			3 kunta		


1946
53,7	Jukka Uunila-23		HU	10.07 Lohtaja		PB	1 pk	
53,8	Eino Ruuska-18		NU	24.07 Kouvola			1 polis	
53,8	Kalle Kaattari-24	HiRo	11.08 Himanka			1 so
53,8	Teodor Peltonen-15	KoJy	11.08 Himanka			2 so	
53,9	Matti Polso-23		VetY	10.07 Lohtaja		PB	2 pk   	
54,0	Onni Lahnalampi-21	TR	25.08 Kannus			1 ka	
54,3	Eino Jokinen-17		KV	18.08 Kokkola			3 po	
54,3	Astley Bexar-11		KoJy	22.09 Himanka			1 ka
54,4	Pekka Saari		KaJu	01.09 Kalajoki			2 ka	
54,4	Antti Hautamäki		YK	25.08 Alavieska		PB	1 pk
	--10--
54,5	Elof Lindblom-22	Athlos	14.07 Kauhava			2 ka
54,9	Eljas Raitala-22	KT	06.10 Lohtaja			1 pk	
55.0	Antti Suvanto-25	VetY	10.07 Lohtaja			3 pk	
55,1	Seppo Jokivartio-20	HU	10.07 Lohtaja			4 pk  			
55,1	Heino Rajaniemi-21	VV	25.08 Alavieska			2 pk	
55,1	Veikko Vierimaa-27	KV	08.08 Kokkola			2-19 ka 
55,2	Ahti Niemelä-22		KV	14.07 Kaustinen			2 ka
55,4	Lauri Torppa-22		VetY	10.07 Lohtaja		PB	6 pk
55,6	Helge Hämeenkorpi-24	KaJu	01.09 Kalajoki			3 ka 	
55,9	Veikko Aalto-12		KV	30.06 Pulkkinen			2 ka
	--10-

kunnan mestaruuskilpailu
53,5	Onni Lahnalampi-21	TR	11.08 Toholampi			1 kunta


1945
53,5	Elof Lindblom-22	Athlos	04.08 Kurikka			1 pim TUL
53,8	Eino Ruuska-18		NU	25.08 Pietarsaari		2 po	
54.5	Teodor Peltonen-15	KoJy	04.08 Kurikka			3 pim TUL
54,8	Eino Jokinen-17		KV	19.08 Ylistaro			2 ka	
54,8	Jukka Uunila-23		KV		
54,9	Eljas Raitala-22	KT	09.09 Marinkainen		1 ka 	
55,0	Matti Polso-23		VetY	16.09 Halsua			1 so	
55,0	Erkki Råman-20		HT	16.09 Halsua			1 so	 
55,1	Paavo Ojakangas-21	SS	05.08 Kalajoki			3 pim
55,8	Veikko Arkela-12	KV	25.08 Pietarsaari		3 po	
	---10---
55,9	Ahti Niemelä-22		KV	10.06 Kauhava			2 ka		
56,0	Antti Kippo-15		LV	05.08 Kalajoki			4 pim	


1944
57,0	Veikko Aalto-12		KV	27.08 Kalajoki			1 pk
59,0	Kalervo Niemelä		KaJu	27.08 Kalajoki			2 pk


1943
55,0	Antti Sammallahti-18	KV	26-28.6 Mätysova		1
56,7	Adolf Männistö-08	KaJu	22.08 Kalajoki			2 ka
56,8	Väinö Kärje-16		KaJu	26-28.6 Mätysova		2
57,4	Veikko Aalto-12		KV	22.08 Kalajoki			3 ka
57,7	Niilo Kotila-16		VetY	26-28.6 Mätysova		3
57,8	Martti Isomöttönen-12	SL	22.08 Kalajoki			4 ka


1942
58,2	Erkki Laasanen-25	VetY	19.08 Veteli    		1-18 jv	
58,3	Antti Sammallahti-18	KV	20.09 Helsinki			D SM	
59,0	Heikki Torppa-24	VetY	19.08 Veteli    		2-18 jv	
59,0	Aaro Sinko-24		LV	06.09 Lohtaja 			1-18 jv	
59,1	Erkki Pulkkinen		LV	09.08 Lohtaja    		1-18 pk	
59,2	Aarre Kuorikoski-24	KP-V	09.08 Lohtaja    		2-18 pk	
59,4	Erkki Jukkola		LV	06.09 Lohtaja 			2-18 jv	
59,8	Taito Virkkala-24	KP-V	09.08 Lohtaja    		3-18 pk
60,4	Aaro Sinko	


1941
57,7	Lauri Okkonen-16	NU	01.06 Kalajoki			1 alues	
58,0	Allan Känsälä-17	KP-V	25.05 Kaustinen			1 jv	
58,8	Väinö Kärje		KaJu	01.06 Kalajoki			2 alues	
59,0	V Koski			LV	01.06 Marinkainen		1 alues	
59,2	Pauli Klemola-23	KP-V	11.06 Kaustinen			1-19 jv	
59,4	M Airanne		YSU	01.06 Kalajoki			3 alues	
59,4	V Jukkola		LV	01.06 Marinkainen		2 alues	
59,4	Antti Kippo-15		LV	01.06 Marinkainen		3 alues	
59,5	Veikko Aalto-12		KV	01.06 Kokkola			1 alues	
59,8	Arvi Kärje		KaJu	01.06 Kalajoki			4 alues	
	---10---	


1940
55,2	Kalevi Viitanen-15	KoJy	11.08 Lapua			2 ka
55,5	Antti Kippo-15		MK	18.08 Kalajoki			1 pim	
55,8	Antti Sammallahti-18	KV	14.09 Laihia			D SM	
56,4	Eino Kero-15		MK	08.09 Lohtaja			1 pk	
57,2	Martti Iso-Möttönen-12	SL	18.08 Kalajoki			2 pim	
57,3	Pentti Mäki-14		HaNU	18.08 Kalajoki			3 pim	
57,6	Uuno Kuoppala		HSU	18.08 Kalajoki			4 pim	
57,7	Astley Bexar-11		KoJy	15.09 Lapua			2 pim TUL
58,1	Toivo Harjupatana-13	VetY	18.08 Kalajoki			5 pim	
58,8	V Jukkola		MK	08.09 Lohtaja			3 pk	
	---10---


1939
51,9	Toivo Heinonen-13	KSU	06.08 Kalajoki			1 pim	
52,5	Antti Kippo-15		MK	23.07 Kalajoki			1 pk	
52,8	Osmo Suvanto-19		KV	03.09 Marinkainen		1 pk	
52,9e	Pentti Mäki-14		HNU	23.07 Kalajoki			2 pk	
53,2	Martti Isomöttönen-12	SL	06.08 Kalajoki 		     	3 pim	
53,5e	Veikko Aalto-12		KV	23.07 Kalajoki			3 pk	
53,8e	Uuno Kuoppala		HNU	23.07 Kalajoki			4 pk	
53,9	Martti Känsälä-11	KP-V	06.08 Kalajoki 		    	4 pim	
54,0	Viljo Koski		MK	06.08 Kalajoki 		  	3h pim	
54,0	Unto Kantola-14		KoJy	12-13.8 Pietarsaari		1 pim TUL	
	---10---				
54,0	Astley Bexar-11		KoJy	03.09 Vaasa			1 ka	
54,1	Eino Kero-15		MK	06.08 Kalajoki   		5 pim	
54,1	Torsti Känsälä-18	KP-V	24.06 Marinkainen		2 pk	
54,3	A Leppälä		PT	03.09 Marinkainen		3 pk	
54,9	Valto Valkama-15	RV			
55,0	Viljo Koski		MK	03.09 Marinkainen		4 pk	
55,0	Kalevi Viitanen-15	KoJy	03.09 Vaasa			3 ka


1938
52,8	Antti Kippo-15		MK	24.07 Jyväskylä  		3 aluem
53,0	Unto Kantola-14		KoJy	13-14.08 Alavus			1 pim		
53,2	Kalevi Viitanen-15	KoJy	13-14.08 Alavus			2 pim
53,3	Toivo Heinonen-13	KSU	11.09 Kokkola			2 pk
53,4	Astley Bexar-11		KoJy	28.08 Vaasa			2 ka	
54,2	Martti Känsälä-11	KP-V	24.09 Kaustinen			2 pk
54,5	Onni Juoperi-18		KP-V	24.09 Kaustinen			3 pk	
54,6	Torsti Känsälä-18	KP-V	24.09 Kaustinen			4 pk			
55,0	Eino Jokinen-17		KV
55,2	P Kotilainen		YksR	31.07 Lapua			1 pk
	---10----			
55,4	Urho Klemola-15		TSU			
55,5	Pentti Mäki-14		HNU	04.08 Ylivieska			1 pk			
55,7	Toivo Metsola		RK	04.09 Lohtaja			1B pk	
56,0	Veikko Aalto-12		KV	17.07 Kälviä			2 pim
56,0	T Peltonen		HR	04.09 Kokkola			4 ka	
56,0	Valto Valkama-15	KT			


1937
52,8	Toivo Heinonen-13	KSU	22.08 Kokkola			1 po	
53,2	Voitto Jokivirta-12	KP-V	19.06 Kokkola			5 kv	
54,0	Toivo Pajunen-09	KP-V	30.05 Toholampi			3 ka
54,2	Unto Kantola-14		KoJy	22.08 Oulu			2 ka	
54,4	Kalervo Koski		KSU	20.06 Kokkola			2 ka	
54,8	Veikko Aalto-12		KV	22.08 Kokkola   		4 po
55,2	Antti Sammallahti-18	KV	04.09 Kaustinen			D	
55,2	Urho Klemola-15		TSU	30.05 Toholampi			4 ka	
55,5	Yrjö Pietilä-15		SL	13.06 Sievi			2 alues
55,7	Paavo Runnakko-13	KoJy	7-8.8 Kokkola			2 pim TUL
	---10---	
55,8	Kalle Pöyhtäri-08	HSU	13.06 Lohtaja			1 alues	
56,0	Eino Jokinen-17		KV	13.06 Kälviä			4 alues	
56,1	Väinö Takalo-12		NU	13.06 Nivala			1 alues	
56,2	Paavo Lahnalampi	TSU	13.06 Sievi			3 alues	
56,2	Väinö Jokisalo		VKK	13.06 Lohtaja			2 alues	



1936
52,6	Toivo Heinonen-13	KSU	02.08 Kokkola			2 po	
53,4	Unto Kantola-14		KoJy	30.08 Kauhava			1 ka
54,6	Veikko Aalto-12		KV	19.07 Kälviä			2 ka	
54,6	Paavo Runnakko-13	KoJy	09.08 Vaasa			2 pim TUL
54,6	Voitto Jokivirta-12	KP-V	19.07 Kälviä			3 ka	
54,7	Olavi Uitto-12		KV	15.08 Kannus			D	
54,9	Toivo Suonperä-09	KT	26.07 Kannus			2 pim	
55,0	Antti Sammallahti-18	KV	12.09 Kokkola			1B ka	
55,3	Pentti Oura-06		KaJu	26.07 Kannus			3 pim	
55,5	Urho Klemola-15		TSU	12.09 Kokkola			4B ka
	---10---	
55,8	Yrjö Pietilä-15		SL	23.08 Toholampi			2 so	
55,8	Lauri Pihkala-15	KV	12.09 Kokkola			5B ka					
56,0	Eino Taipale-08		RK	23.08 Toholampi			3 so	
56,0	Kalervo Koski		KSU	12.09 Kokkola			6B ka	
56,3	Toivo Rauhala		SL	23.08 Toholampi			4 so	


1935
53,0	Kalle Pöyhtäri-08	VK	07.07 Kokkola			2 po	
53,3	Eino Taipale-08		RK	21.07 Rautio			1 so	
53,9e	Urho Klemola-15		TSU	21.07 Rautio			2 so	
53,9	Pentti Oura-06		KaJu	17-18.8 Kokkola			1 ka	
53,9	Toivo Heinonen-13	KSU	22.09 Kannus			1 so
55,0	Unto Kantola-14		KoJy	10-11.08 Kauhava		1 pim		
55,2	Toivo Suonperä-09	KT	04.08 Toholampi			1 pim	
55,5	Voitto Jokivirta-12	KP-V	04.08 Toholampi			2 pim	



1934
54,4	Eino Taipale-08		RK	02.09 Kokkola			3 ka	
54,6	Kalle Pöyhtäri-08	VK	09.09 Väliviirre		1 so	
54,7	Toivo Uusipaikka-12	TSU	02.09 Ullava			1 so
55,1e	Toivo Suonperä-09	KT	09.09 Väliviirre		2 so	
55,8	P Lahti			HimIs	1-2.9 Seinäjoki			1 pim TUL	
56,0	Kaarlo Verronen-10	RK	26.08 Rautio			2 so	
56,6	Pekka Polviander-15	KT	23.09 Kälviä			2 so	



1933
51,8	Toivo Heinonen-13	KU	30.08 Kokkola			3 ka	
53,0	Toivo Suonperä-09	KT	17.06  Kokkola			1B ka	
53,0	Eino Dahlbacka-05	EU	10.09 Evijärvi			1 kunta	
53,2	J Takalo		NU	17.06 Kokkola			2B ka	
53,6	Lauri Uitto-12		KV	18.06 Kokkola			2 ka	
54,5	Kalle Pöyhtäri-08	VK	20.08 Marinkainen		1 ka	
54,6	Olavi Uitto-12		KV	18.06 Kokkola			3 ka	


1932
54,0	Toivo Heinonen-13	KSU	28.08 Kokkola			1 pim	
54,2	Paavo Jokivirta-05	KP-V	31.07 Kaustinen			2-ott	
54,2	Toivo Suonperä-09	KT	07.08 Kannus			2 ns	
54,4	Väinö Eskola-09		KaJu	17.07 Kalajoki			P	
54,6	Toivo Pajunen-09	KP-V	28.08 Kokkola			3 pim	
54,9	Ilmari Karvonen-02	HT	28.08 Kokkola			4 pim	


1931
54,4	Kalervo Nissilä-13	KV	5-6.9 Kokkola			(1) ulkop	
55,0	Veikko Kallio-06	NU	02.08 Nivala			1 ka	
56,2	Arvo Tilvis-01		KaJu	28.06 Rautio			1 so	
56,2	Niilo Kujala-11		NU	02.08 Nivala			2 ka	
56,3	Eino Taipale-08		RK	28.06 Rautio			2 so	
56,5	Viljo Polvi-10		RK	28.06 Rautio			3 so	
56,7	Reino Niskala-01	KaJu	28.06 Rautio			4 so	
56,8	Armas Peltola-11	KP-V	02.08 Nivala			3 ka	



1930
53,0	Nestori Koskela-09	KSU	22.06 Liminka			1 ka
55,8	Uljas Känsälä-11	KP-V	15.08 Teerijärvi		1 so	
56,1e	Toivo Pajunen-09	KP-V	15.08 Teerijärvi		2 so	
57,2	Pentti Orell-06		KaJu	02.08 Nivala			1 so	


	400m-29					
54,1	Yrjö Himanka-06		KaJu	27-28.07 Oulu			1 ka	

maantie ??
52,8	Yrjö Himanka-06		KaJu	13.07 Kalajoki			1 so
53,3	Toivo Apuli-06		KaJu	13.07 Kalajoki			2 so
54,4	Toivo Takalo-05		NU	13.07 Kalajoki			3 so	
54,5	L Mattila		NU	13.07 Kalajoki			4 so

??
53,6	Toivo Takalo-05		NU	14.07 Kalajoki			1 so


	400m-28				
53,8	Väinö Vuolle-05		KT	09.09 Kokkola			1 ka	
54,1	Eemil Esko-03		KV	09.09 Kokkola			2 ka	
54,8	Paavo Jokivirta-05	KP-V	04.08 Kokkola			1 pim	
55,4	T Olkkola		KV	09.09 Kokkola			3 ka	
56,4	Toivo Apuli-06		KNSU	04.08 Kokkola			3 pim	
57,9	Jouko Pohjanpalo-08	KV	28.08 Kokkola			2 malja-k	
58,2	Nikolai Rantakangas-02	PietVo	02.09 Pietarsaari		2 ka	


	400m-27					
55,8	E Granberg		Stjärna 3-4.9 Pietarsaari		2 ka	
57,4	Eemil Esko-03		KV	14.08 Kannus			1 skM	
57,9e	Veikko Närhi-03		SL	14.08 Kannus			2 skM   	


	400m-26				
55,0	Anton Naatus-03		KNSU	31.7-1.8 Nivala			1 pim
57,3	Jouko Pohjanpalo-08	KV	24-25.07 Kuopio			4-18 SM		
58,0e	Verner Vähäaho		SL	31.7-1.8 Nivala			2 pim	
58,2e	Matti Pelo-99		NU	31.7-1.8 Nivala			3 pim	


	400m-25					
53,6	Pentti Orell-06		KV	13.09 Kokkola			1 ka   
55,6e 	Veikko Närhi-03		SL	13.09 Kokkola			2 ka	
56,6e	T Kangas		KV	13.09 Kokkola			3 ka	
57,0e	Jouko Pohjanpalo-08	KV	23.08 Kokkola			2 pim	M-18	
	
ravirata				
52,9	Tauno Lampola-03	KV	07.06 Kokkola			2 ka	
53,0	Pentti Orell-06		KV	07.06 Kokkola			3 ka	


	400m-24					
54,8	R Saukko		Kalaj	23.06 Kannus			1 sk	
55,0	Tauno Lampola-03	KV	01.06 Kokkola			1 ka	
55,3e	Otto Salo		KPV	07.09 Kokkola			2 pim	
55,9e	Pentti Orell-06		KV	07.09 Kokkola			3 pim	
55,9e	Iisakki Viitala-00	KV	07.09 Kokkola			4 pim	
57,0	V Passoja		Kälv	23.06 Kannus			2 sk						
59,0	V Maunumäki		KSU	23.06 Kannus			3 sk	
59,0	Anton Naatus-03		Kalj	23-24.8 Kalajoki		1 kunta	


	400m-23				
55,4	Tauno Lampola-03	KV	1-2.9 Kokkola			1 pim	
55,5	Iisakki Viitala-00	KV	1-2.9 Kokkola			2 pim	
56,0	Otto Salo		KPV	1-2.9 Kokkola			3 pim	


	400m-22				
54,2	Tauno Lampola-03	KV	16.09 Kokkola		1 pim	
55,9e	Jussi Kyrölä-93		LUV	16.09 Kokkola			2 pim	
56,0	Ilmari Salo-96		KPV	25.06 Kaustinen			1 sem	
56,9	Iisakki Viitala-00	KV	21.09 Kokkola			2 jv	
57,0	Otto Salo		KPV	25.06 Kaustinen			2 sem	
57,0	Yrjö Kivelä-00		KV	21.09 Kokkola			3 jv	
58,5	Oiva Känsälä-91		KPV	25.06 Kaustinen			3 sem	


	400m-21					
54,3	Jussi Kyrölä-93		LUV	13.08 Kokkola			1 pim	
55,3	Yrjö Maunumäki-96	KVK	31.07 Kälviä			3-ott	
56,5e	Iisakki Viitala-00	KV	13.08 Kokkola			2 pim	
54,7e	Tauno Lampola-03	KV	13.08 Kokkola			3 pim	
59,0	Otto Salo		KPV	28.08 Veteli			5-ott	


	400m-20					
54,8	Jussi Kyrölä-93		LUV	14.08 Kälviä			1 pim	
					

	400m-19				
57.6	V Nousiainen		SLU	27.09 Kokkola			1 pim	
57,8	Heikki Hermonen-98	SLU	27.09 Kokkola			2 pim	


	400m-17					
57,0	Jalmari Passoja-94	KT	30.09 Kälviä			1 pim	
58,0	Oiva Känsälä-91		KPV	25.08 Kokkola			2 ka	


	400m-16					
55,4	Jussi Kyrölä-93		LS	12-13.08 Kokkola		1 pim	
55,5	Alfred Kärjä		KU	12-13.08 Kokkola		2 pim	
55,8	Kalle Nurisalo-16	KT	12-13.08 Kokkola		3 pim	


	400m-15					
55,4	Jussi Kyrölä-93		LohtSä	00.08 Kokkola			1 pim
55,8e	Josua Ruotsala-93	LohtSä	00.08 Kokkola			2 pim				


	400m-14					
55,6	Kustaa Luostari		PerhV			


	400m-13					
54,3	Oiva Känsälä-91		VetY	30-31.08 Kokkola		1 pim	



	400m-12
53,8	Väinö Risku-92		SLU-Kla	15.09 Kokkola			1				



	400m-11
57,0	Einari Lindholm		Sievi	30.07 Sievi			1